Internationale DRAFKOERSEN 25.000 FRANK PRIJZEN Stukloopen^r $>URO£ POLITIEKE TOESTANDEN DINSDAG 10 JULI 1934 NATIONAAL KONGRES VAN DE CHRISTENE VROUWELIJKE JEUGD HET INDUSTRIEEL FAILLIET van DUITSCHLAND Een machtige betooging te Brussel Zondag II. Vijftigduizend toekomstige moeders manifesteeren voor hun geloofs overtuiging. Een blijde hoop voor heel het land. Mis Sn open lucht. Een stoet van 50.003 Congressisten. - KSassavcrgsdering Sn hst JubeSpark. Stukiitten Zonneslag BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN 31* JAAR. Nr 26. NEDERLAND DUITSCHLAND ZWARE POLITIEKE ONWEERSWOLKEN ENGELAND SPANJE JAPAH ITALIË POLEN ROEMENIE ENGELSCH INDIE PERMANENTEN «WEILA» i AAN 50 FRANK HUIS JOS. ACKE-CAILLIAU Stad P°perlnge te 2 1/2 uur zser stipt namiddag. Buitengewone DE POPERINGENAAi; SANSEN-VANNESTE ZONDAG 1 JULI 1934. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD, Streeft liet naar een economische afzondering? yMÉ few.* T\ ZICHT OP EEN GEDEELTE DER MENSCHENZEE. INDRUKKEN VAN EEN ONVERGETELIJK SCHOUWSPEL Onvergetelijk schouwspel! Vijftigduizend toekomstige moeders, Ohristene moeders! vijftigduizend ka tholieke meisjes uit alle standen, arbeid sters. boerinnen, middenstandsjeugd, stu- deerende meisjes, van klein tot groot, zus ters in het geloof. Ze zijn daar gekomen van alle hoeken van het land, naar BrusseL Door de Zondag-stille straten zijn ze getrokken met de zon op het gelaat en de zon in het hart. Dit de staties waar ze gebracht wor den door 40 speciale treinen, kwamen ze buitengestapt in hun kleurige uniformen en zingend zijn ze den weg opgegaan naar het Jubelpark. Met autobussen zijn ze naar Brussel gekomen tot vlak bij de plaats, waar de H. Mis zou opgedragen worden, en Zin gend zijn zij er heen getrokken. Uit alle hoeken van het land, uit de verre Vlaamsche gouwen, uit de Arden nen, uit het Zwarte land, uit het heuve- lende Limburg, uit alle hoeken van Ant werpen, uit de kleinste gehuchten van het Walenland, van overal, zijn ze naar hier getogen. Een oproep van de leiders en ze heb ben zich geschaard rond hun vaandels, om heel het land te laten zien, hoe diep, hoe schoon het katholieke geloof ls ge worteld in ons land. Zondag morgen vroeg, toen nog maar pas de morgen over de daken grauwde, zijn ze door de stille straten van hun ge meenten getrokken naar de kerk, waar het schaarsche licht door de vensters kwam gluren, en met de H. Communie hebben ze dezen grootschen dag inge zet, dezen onvergetelijken en blijden dag. Zij hebben zich apostels gevoeld en ze zijn het die door heel het land de onverwoestbaarheid van het Geloof heb ben verkondigd. ONVERGETELIJKE TOONEELEN Wie, van de velen, die dit schouwspel hebben gezien, zal het ooit vergeten. Die mis in open lucht! De glanzende zon in den hemel, de blijde kleuren van de uniformen der ka tholieke meisjes, en daartusschen de machtige pijlers van 'den triomfboog van het Jubelpark. Van bovenaf gezien, was het als een bloemenveld, als het kleurentapijt van een akker met bloeiende .ul pen. In vakken waren ze opgesteld, en blauw en wit, rood, groen, geel, alle kleuren, die blij en schoon zijn. De hooge zon legde een wondere glans over alles. In den schaduwkant stond hei roode verhoog met het altaar en daarvoor de blanke gestalten van de priesters, die den aartsbisschop omringden bij de gewijde handelingen van de H Mis. Met den aartsbisschop meê hebben zij de K Mis opgedragen, met hem hebben ze de Missa Brevis gezongen, en tot ver buiten het Jubelpark weerklonken de ge wijde liederen. Onvergetelijk oogenblik der Consecratie, als boven die vijftigduizend hoofden van de katholieke meisjes, en boven de vele hoofden der vrome toeschouwers, de blan ke Hostie rees, God zelf. En de vlaggen, de vele vlaggen met den kkurenjubel, die teekenend is voor de Katholieke Jeugdbeweging, zijn ge bogen, en een zoel windje speelt er mee. De H. Mis is het schoonste uur van de zen allerschoonsten dag geweest. En dan die stoet! Hoe feestelijk zag de Wetstraat er uit. Heel die onafzienbare huizienrij was be- vlagd. De driekleur wappert in de zomer zon en de gaanpaden staan volgepropt met menschen; heel Brussel scheen ge komen om dien stoet te zien. Na dien langen tocht kunnen we geen afzonderlijke indrukken meer geven, alles is ineengeloopen tot een enkel beeld van jubelende kleuren, tot een schouwspel van levensblije, zingende meisjes, in onafzien bare rijen, steeds maar voorttrekkend, honderden, duizenden, tienduizenden ach tereen. En de blijde vaandels daarboven. Knetterend is het applaus losgebroken Van de toeschouwers door de steeds weer oplaaiende geestdrift, meegesleept door de levensblijheid van de katholieke jeugd. Menschen, die in het voorbijgaan even willen blijven zien, werden getroffen door het onvergetelijk schouwspel, en zij blij ven staan, en op het laatst Juichen ze mee toe. De Christene Vrouwelijke Jeugd heeft met haar overtuiging, met haar geloof en haar levensblijheid, Brussel overrompeld en stormenderhand Ingenomen. Dit congres is een zegetocht geworden, -s een feestdag, niet alleen van de Ka tholieke Vrouwelijke Jeugd, maar van heel het katholicisme, van heel 't land. DE PONTIFICALE MIS IN OPEN LUCHT Wat 'n onvergetelijke aanblik bood het prachtige Eeuwfeestpark, dat wellicht nooit zooveel jeugd, schoonheid en geest drift binnen zijn schilderachtige omlijs ting zag. Het altaar opgericht in den heek, was nevens het vroeger Palais Mondial Even voor den aanvang der Mis hield de auto van het Hof stil. De vertegen woordigster van H. Majesteit Koningin Astrid, mevrouw du Roy de Blicquy, stap te uit, en een eindeloos gejuich donderde los over het plein, lang weergalmend. Een B. J. B.-meisje overhandigde een ruiker bloemen, welwillend bezorgd door het Verbond der Bloemisten, aangesloten bij den Belgischen Boerenbond. Wanneer eindelijk Z. Em. Kardinaal Van Roey, met mijter en staf, vooruit trad, kende het gejubel geen grenzen meer, en gingen duizenden handen wui vend naar omhoog. Wanneer, om half elf, de H. Mis begon, bevonden zich o. m. op 't verhoog: Op de eerste rijen der aanwezigen be merkte men Mevrouw du Roy de Blic quy, vertegenwoordigend H. .M. Koningin Astrid, Mgr Micara, Pauselijke Nuncius, H.H. Minister van Financies Sap en Me vrouw, Minister van Arbeid Van Isacker en Mevrouw, M. de Gouverneur van Lim burg en Mevrouw Verwilghen, Mevrouw Poneelet, P. Crockaert, enz., enz. Onder de personaliteiten, die van den vreemde kwamen, melden we: Z. Ex, Mgr Myeres, hulpbisschop van den Kardinaal van Westminster; den heer bestuurder van de Graal (Ned.) met 5 afgevaardig den; de EE. HH. afgevaardigden van A. C. en J. E. C. F., van Frankrijk; een afvaar diging van L. F. A. C. P. en van de jongen van L. F. A. C.F. (Frankrijk)Mgr Kiens, algemeen bestuurder van de Vrouwelijke Jeugdwerken van Dusseldorf; Kan. Mack en afgevaardigden van de Kath. Vrou welijke Jeugd van Luxemburg; de verte genwoordigers van de vrouwelijke werken van Polen, Canada, Zweden, Colombië, Australië. DE OPTOCHT Na de H. Mis had de wijding der vlag gen plaats door Zijne Eminentie Mgr Van Roey. Het volk groeit maar steeds aan, ex. de gaanpaden der breede Wetstraat zijn wel dra proppensvol ongeduldig-wachtende menschen. Eindelijk kwamen de Hooge Waardigheidsbekleeders op de Feesttri- bune plaats nemen. Ze worden warm toe gejuicht. En de geestdrift steeg nog wan neer tenslotte de optocht naderde. Al wie daar stond, en deze eindelooze scharen met wimpels en vaandels, door heerlijke zonnestralen beschenen, in de verte ko men zag, zal nooit dezen eenigen aanblik vergeten! Vlaggen, wimpels, spandoeken der ver schillende groepen uit elke der negen pro vincies openen den stoet. Luide bravos weergalmen. Allerhan de uitroepen Vive les Jocistes Hip, hip, hoerahkruisen mekaar. En ze trokken voorbij, in dichte rijen van elf, flink op stap, blijde zingend en vooral diep bewust van den ernst ei. de grootheid van hun taak: de dappere boerinnekens, zingend van hun harden arbeid, den zegen van God over hun land en stand afsmeekend. de hemelsblauwe studentinnen, die den Meester hun studie wijden. blanke burgersjeugd- en middenstands meisjes, lijken ze niet zoo veel bruidjes In de glanzende zon? en kajotsters, kajotsters vooral, die mor gen weer aan den harden arbeid zullen staan, in 't geraas der machines, in de zwoele atmosfeer der fabrieken. Zondag echter beleefden ze de overwin ning na den harden strijd, genoten van den rijken oogst dien ze zoo moedij zaai den. Eerst kwam hêt Waalsche gedeelte aan de beurt: Luik, Henegouwen, Namen, Luxemburg, Fransch Brabant. Dan het Vlaamsch gedeelte: Vlaamsch Brabant. Antwerpen, Limburg, Oost-Vlaanderen en West-Vlaanderen eindigt den stoet. Twee volle uren duurde hij, zonder dat één oogenblik het juichen ophield. Twee uren niets dan wapperende, prachtige vlaggen, zonnige meisjes, opgewekte liederen. Voorwaar, een record dat niet gauw neergehaald wordt! DE ALGEMEENE VERGADERING Meer nog dan op de plein dezen mor gen, trof hier de schilderachtige aanblik van een onvergetelijk schouwspel. Het' was een eindelooze zee van afwisselende kleuren... Op het verhoog hebben plaats geno men: Hunne Exc. de Bisschoppen, Mgr Micara, Mej. de Hemptinne, Z. E. II. Van Bossuyt, algemeene proost en leider der 5 gespecialiseerde organisaties. Na het gebed nam Z. E. H. VAN BOSSUYT het woord. Hij verwelkomde de talrijke overheden en begroette de duizenden meisjes, die aan den Paus der K. Actie in kinderlijke liefde hun hulde brengen en trouw zweren. Vervolgens schetste hij den toestand der huidige maatschappij, door laïcisme ontredderd en ontheiligd. Hij drukte zijn fierheid uit over ons land, waar de Kath. Actie zulke machtige triomfen beleven mag. Bij het grootsche schouwspel van zoo veel duizende jonge krachten is het goed doende te herinneren hoe wij allen dee- len in éénzelfde offer, éénzelfde liefde, éénzelfde lijden. Hoe op ons allen neer komt de uitbreidingsdrang en de uitbrei- dingsplicht van het Rijk Gods. Spreker wees dan op de werking en het doel van elk der onderafdeelingen in het bijzonder. En, na hun geliefden en toege- wijden Proost langdurig toegejuicht te hebben, besluiten de aanwezigen, als uit ëén mond: Alles voor Jesus, onzen Koning Voor Hem onze Jeugd, Voor Hem ons werk en ons streven Voor Hem ons gansche leven. Talrijke telegrammen worden dan voor' gelezen, o. m. van H.H. MM. Koninginnen Astrid en Elisabeth, en van kath. vereeni- gingen uit verschillende landen. Tot bekroning las Z. E. H. Van Bossuyt een telegram, zoo juist toegekomen, van Z. Em. den Kardinaal Racelli, staatsse cretaris van Z. H. den Paus. Er hoeft niet gezegd dat de aanmoedi gende lofwoorden van den Oppersten Herder langdurig toegejuicht werden. Aan Z. Heiligheid, evenals aan H. M. de Ko ningin werden vanwege de congressisten danktelegrammen gezonden. Z. Eminentie Kardinaal Van Roey, ge volgd door alle Belgische Bisschoppen, trad dan op het verhoog. Onbedaarlijk stormachtig handgeklap en gejuich brak los als een orkaan van geestdrift. Z. E. H. Bossuyt bracht Z. Em. in korte woorden den blijden groet der Vlaam sche meisjes. Dan werd na een inleidend woord van Mej. de Hemptinne, en onder de puike regie van verschillende groepleidsters HET SPREEKKOOR uitgevoerd. Meisjes uit vijf standen vorm den in het midden der zaal, als een veel kleurig bloemen-mozaïek. En geboeid, ontroerd, meegesleept in zuivere bewonde ring hoorden we toe hoe ze belijden, door honderden uitgebeeld en door duizenden meegezegd. Zichtbaar ontroerd, sprak alsdan ZIJNE EM. KARDINAAL VAN ROEY de congressisten toe. In een overtuigende gloedvolle rede wenschte hij de meisjes geluk en drukte zijn groote fierheid over hunne beweging uit. Hij zegde hoe Z. H. de Paus en de Bisschoppen op de jeugd rekenen om de wereld te redden. i' Twee stelsels staan nu lijk in de eer ste tijden der Kerk lijnrecht tegenover elkaar, het moderne heidendom en het christelijk leven. De keuze tusschen het eene of het andere dringt zich op: men moet deel uitmaken, 't zij van Gods ze gen, 't zij van de Stede van Satan. Gesteld voor deze leuze, hebt gij geestdriftig uw beslissing genomen, uw christene overtuiging, de bewustheid en de fierheid van uw katholieken naam hebben u meteen uw plicht laten inzien. Gij wilt zoo maar niet goedschiks slacht offers worden van de ongodsdienstigheid en van het heroplevend heidendom, gij weigert lijdzame getuigen te zijn der in eenstorting van al wat u aan 't hart ligt, gij hebt gezworen te verdedigen en, te redden wat de zekerste waarborg en te vens de hoogste eer is van de enke.ingen, van de familiën en van de samenleving. En niet enkel beoogt gij den huidigen toestand van den godsdienst en de ka tholieke werken te handhaven; gij wilt u met al uw krachten wijden, om dien iederen dag te verbeteren en te versterken. Ziedaar de groote zending, die de Ka tholieke Actie u oplegt. Aanziet ze als een edele plicht, die voortvloeit uit het ken merk dat uw doopsel en uw vormsel in uw zielen geprent hebben. Aanvaardt dien dienst als een benijdenswaardige eer en als uw schoonste glorietitel. Hij toonde vervolgens aan hoe zij die zending volbrengen zullen: Eerst en vooral, door persoonlijk en diep inwendig te iijden. Het rijk Gods, voor wiens verruiming op aarde gij be sloten hebt te ijveren, moet eerst in ons zelf worden gegrondvest, verstevigd en vervolmaakt. En na tal van wijze raadgevingen en aansproringen, besluit Zijne Eminentie: Gezegend zij de Heer, de God van Israël, omdat Hij een jeugd heeft opge wekt om ons te redden. Een onbeschrijflijk Hoerah steeg uit de massa op en weergalmde lang onder de trillende bogen. (Zie yervolg onderaan 4° en 5" kolom). In Oktober 1S33 verklaarde Dokter Schacht, de finantieele Führer, dat Duitschland aan zijn leeningpolitiek, die het jarenlang had gevoerd, voorgoed een einde ging stellen. Duitschland hseft niet 'langer vreemde kapitalen noodig, verklaarde hij woorde lijk. Het zou er g<ren gebruik meer weten van te maken: zijn nijverheid is schitte rend uitgerust. De- nationale geest, die al de lagen van het Duitsche volk doorzin dert, vertolkt de benijdenswaardige een heid en het wederzüdsch vertrouwen, dat het naticnaal-sccialisme heeft weten tot stand te brengen ten, dank aan die een heid en dit vertrouwen, zal het ons niet lastig vallen de vefe moeilijkheden, welke we ongetwijfeld nog sullen ontmoeten, te overwinnen. In dien tijd wJktefi deze woorden wei nig verwondering. Hitler was toenmaals slechts sinds enkele maanden aan het bewind en van zijn beleid werd hemel en aarde verwacht. Vast als Evangelie werd het den Duitschers voorgehouden dat het buitenland alleen schuld droeg aan de crisis, en, met een niet te loochende voortvarendheid, likwideefde Hitier ach tereenvolgens de finantieele, politieke en militaire clausulen van het Verdrag van Versailles, terwijl Dokter Schacht de na- oorlogsche buitenlandsche overeenkom sten voor zijn rekening nam. Niettemin, spi.its hun manoeuvers, is de toestand, na 13 maanden Hitlerregiem, er ingewikkelder dan ooit, Milliarden marken, die voor de bestrijding van de crisis onbezonnen werden uitgegeven, drukken loodzwaar op het budget; de handelsbalans, die tot verteden jaar steeds een batig saldo afwierp, boekt dit jaar een reusachtig tekort; de gouddek king smelt weg als sneeuw voor de zon... Op dit oogenblik beschikt Duitschland nog hoop en al over 100 millioen goud en deviezen, hetgeen de dekking van de Duitsche munt op nog geen 3 t. h. te rugbrengt. Dit wil zeggen dat er voor iedere honderd mark papieren geld er amper een goudreserve van 3 mark be staat. Aan het huidig rythme kan Duitschland nog hoogstens tien weken het overschot van zijn invoer op zijn uit voer vereffenen. En daarna? Het is dan ook geen wonder, dat Dok ter Schacht op dit oogenblik een gansch andere taal spreekt dan in Oktober 1933. In Maart 1.1. reeds werd er geschreven, dat hij zinnens was naar de Vereenigde Staten over te steken met de bedoeling er een crediet van 500 millioen mark voor de aankoop van grondstoffen aan te vra gen. De Amerikaansche bankiers stelden zulkdanige zware waarborgen, dat Dokter Schacht, in de onmogelijkheid er aan te voldoen, zijn voornemen liet varen. Op dit oogenblik is het zoover geko men, dat de verdere voorziening der nij verheid van grondstoffen groot gevaar loopt, zoodat het stilvallen van menige fabriek in het verséhiet ligt. Alvorens dit brandend vraagstuk van nabij te beschou*%n is het wellicht niet van belang ontbloot de na-oorlogsche evo lutie van de Duitsche nijverheid in bree de trekken te schetsen. Van daags na den wapenstlistand Duitschland had, immers, geen verwoeste gewesten op te bouwen en zijn nijverheid was ongeschonden gebleven stelde het al zijn pogingen in het werk om zijn voor- oorlogsche posities op de buitenlandsche markten te heroveren. De tendens om hoofdzakelijk grondstoffen in te voeren en afgewerkte producten uit te voeren, nam nog toe. In den loop der eerstvolgende jaren be kleedde Duitschland een eerste plaats in den wereldhandel en was, naast de Ver eenigde Staten en Engeland, de grootste uitvoerder. Het feit, dat het dien vooruitgang in zijn uitvoer meer aan Europa dan aan de overzeesche landen, waaruit het zijn grondstoffen haalde, té danken had, zal wellicht menigeen verwondering baren. En toch is het zoo. Niet in Zuid-Amerika. niet in Azië, maar in Europa vond Duitschland zijn beste en grootste afne mers. In 1929 voerde Duitschland 63 t. h. van zijn export naar Europeesche landen uit. In 1930 steeg dit cijfer tot 68 t. h. en in 1931 tot 70 t. h. De handelsbalans met Frankrijk, Rusland en Engeland boekte in 1931 een batig saldo van niet minder dan 4 milliard mark. In 1931, reeds een zwaar crisisjaar, gelukte Duitschland er nog in voor 2.800 millioen mark meer uit dan in te voeren. Dit gunstig resultaat kon in 1932 niet gehandhaafd blijven. Het overschot van zijn handelsbalans bedroeg nog enkel één milliard mark. In 1933 werd een nieuwe achteruitgang geboekt en viel he-t over schot op 668 millioen mark terug. Van nu af aan staat het vast, dat voor het loopende jaar een ontzaglijk tekort zal geboekt worden. Maand na maand overschrijdt de invoer den uitvoer en, ge lijk we het reeds hooger aanmerkten, be schikt Duitschland nog slechts over vol doende goud en vreemde deviezen om dit invosrrythme ongeveer tien weken vol te houden. gelijkheden, onderging de Invoerpolitiek radikale wijzigingen. Eerst werd er ge tracht den invoer van levensmiddelen te verminderen door het instellen van be schermende tolrechten, om zoodoende de inlandsche landbouwproductie te bevoor- deelen en te verhoogen. De invoer, die in 1930 nog het reusach tig cijfer van 13,4 milliard bereikte, viel In 1S31 op 10 milliard mark en in 1932 op 6,7 milliard, hetgeen op twee jaar tijd een waardevermindering van 50 t. h. daarstelt In 1933 en 1934 liep de invoer gestadig verder achteruit. In het begin van dit jaar werd niet enkel de invoer van le vensmiddelen, maar ook van grondstof fen geraUonnperd. Volgens onlangs uit gegeven decreten is de invoer van huiden metalen, itextielgrcndstofiten streng ge reglementeerd. Streeft Duitschland dan werkelijk naar een economische afzondering? Voort gaande op ean artikel dat in Mei 1.1. in de Völkisehe Beofcachterverscheen, is men geneigd op die vraag bevestigend te antwoorden. Schrijver van dit door hoo- gerhand ingegeven opstel, stelt de moge lijkheid in het verschiet, dat Duitschland gedwongen kan worden om zijn toevlucht te nemen tot een systeem van rationnee- ring en controol gelijk we het onder den oorlog hebben gekend». Hij doet een warm beroep op de scheikundigen, om zonder verwijl, de productie van grond stoffen, welke de Duitsche nijverheid on mogelijk kan ontberen, ter hand te ne men, en, indien noodig, over te gaan tot de fabricatie van ersatzen Hier stelt zich de vraag: Kan Duitsch land, indien het normaal wil leven, zich inzake grondstoffen van het buitenland onafhankelijk maken? Daarop meet zon der twijfel ontkennend geantwoord wor den. Gansch de Duitsche textielindustrie een van de bijzonderste van Duitschland zou morgen grootendeels stilvallen, in dien den aanvoer van grondstoffen uit het buitenland werd stopgezet. Genoemde nijverheid verbruikt jaarlijks ongeveer 800 millioen kilo grondstoffen, waarvan er amper 50 millioen kilo op eigen bodem gewonnen worden. Op hare beurt is de ledernijverheid voor minstens 60 t. h. der benoodigde grondstoffen op den invoer uit het bui tenland aangewezen. Ook de ijzer- en staalnijverheden, de bijzonderste produc tietakken van Duitschland, betrakken groote hoeveelheden ertsen uit h t bui tenland. Koper en rubber moeten 109 t.h. ingevoerd worden. Ook de olie- en ben zinenijverheid vindt enkel 30 t. h. der be noodigde grondstoffen in Duitschen bo dem. In de practijk is er in Duitschland maar ééne grondstof in voldoende mate aanwezig en dat is de steenkool, waar aan de Duitsche bodem ongemeen rijk is. Dit vluchtig overzicht toont duidelijk aan, dat Duitschland zich onmogelijk van het buitenland kan onafhankelijk maken Weliswaar streven de Duitsche scheikun digen er naar ersatzen te fabrikeeren om die afhankelijkheid in de mate van het mogelijke te verlichten. Zonder twij fel hebben ze reeds belangrijke resultaten verworven, waarvan we in het volgend artikel enkele kenschetsende voorbeelden sullen aanhalen, om, als slot, de wegen die voor Duitschland nog openliggen om uit zijn hachelijken toestand te geraken, nader te beschouwen. ('t "Vervolgt.) H. M. «BsassEzassgsassassssssasEss De ouderdomspensioenen zullen op nieuw alle 3 maanden betaald worden en nog wel in het begin van de maand van het trimester waarin de ouderling ge boren is. Aldus een ouderling geboren in Januari zal ontvangen in het begin van de eerste maand van ieder trimester; iemand ge boren in Mei zal trekken in het begin van de 2maand van ieder trimester, en deze geboren in Oktober b. v., zal ontvangen in het begin van de 3" maand. Die betaling zal geschieden voor die maand zelf en de 2 voorgaande maanden. Als overgangsmaatregel zullen slechts de ouderlingen geboren in de eerste maand van het trimester, begin Juli aan staande betaald worden. Deze geboren gedurende de tweede maand zullen op 1 Oogst betaald worden voor de maanden Juli en Oogst te samen; en deze geboren in de derde maand zullen trekken op 1 September voor de maanden Juli, Oogst en September. Deze die dus geboren zijn in de eerste maand van het trimester zullen opnieuw betaald worden begin Oktober voor de maanden Oogst, September en Oktober, enz... Naar gelang in Duitschland de werk loosheid steeg, gedeeltelijk veroorzaakt door een vermindering van de uitveermo- Doos 4 en 7'/2 frank. Jn aMe Apotheken. De congressisten zongen dan nog in een prachtig koor Liefde gaf u duizend namenom te eindigen met het zege pralende, alles besluitende Christus Vin- cit Zoo eindigde het landelijk congres der V. J. V. K. A. Maar onuitwischbaar zal zooveel schoonheid geprent blijven in het geheugen van elke deelneemster en in het gemoed van ieder, die dezen dag be leven en deze heerlijkheid aanschouwen mocht. JVIgr VAN ROEY VERSCHIJNT TBR PLAATSE, ABONNEMENTSPRIJS j VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Congo 35,— fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. TARIEF VOOR BERICHTEN:' Kleine berichten per regel 1,00 ff. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 2,50 fr. Beriohten op 2* bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen; prijs op aanraag. Annonoen zijn vooraf te betelen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. OOK DE GREENWICH-UUR De Nederlandsche Regeering heeft be sloten een wetsontwerp i te dienen bij de Nederlandsche Kamer om in Holland ook het Greenwich-uur te doen aanne men. Op die manier zou het verschil van uur, tellende ongeveer 20 min. met België, die ook de Greenwich-uur heeft aangeno men, uitgeschakeld warden. DE GETROUWDE ONDERWIJZERES SEN ZULLEN MOETEN PLAATS MAKEN In Nederland werd een ontwerp opge steld waarbij voortaan alle onderwijzeres sen die in den echt zullen treden ver plicht zijn ontslag te nemen, en plaats te maken voor jongeren. DE NIEUWE SPELLING WORDT NIET TOEGEPAST MET 1 SEPTEMBER In de Nederlandsche Kamer werd het voorstel Tilanus waarbij de nieuwe spel ling van onze taal niet zal worden toege past met 1 September aanstaande, aange nomen met 48 stemmen tegen 43. In de onderwijsgestichten zal voortaan meer gezorgd worden voor het aanieeren van het zuiver Nederïandsch. PRINSES JULIANA VAN NEDERLAND VERLOOFD Met Prins Bertil van Zweden. Bij de nieuwstijdingen over de groote koersen van Ascot, in Engeland, werd ge meld, dat de prins van Wales zich zou verloofd hebben met prinses Juliana. Dit wordt geloochenstraft, maar als zeker wordt thans bericht, dat prinses Juliana verloofd is met den derden zoon van den Zweedschen Kroonprins, prins Bertil van Zweden. HITLER EN VON PAPEN BIJ HINDENBURG Na de rede vari ven Papen gehouden te Marburg, waarbij deze uitkwam voor de vrijheid der pers en meerdere kritieken uitbracht tegenover de Nationaal-Socia- listen en waarover wij reeds verleden week gewaagden, kwam groote beroering in de Duitsche politieke middens. Hitler en von Papen werden beiden ontvangen, in verband met von Papen's rede, door President Hindenburg. Naar verluidt zou na dit onderhoud Hitier ver scheidene toegevingen hebben gedaan aan von Papen in zake verbeteringen der eko- nomische zaken en in de behandeling der kerken. Intusschen zijn de Nationaal-Socialis- tische kringen, inzonderlijk de meest ex tremistische, verbolgen op von Papen en eischen zijn vertrek uit de regeering. DE STORMTROEPEN KRIJGEN EEN MAAND VERLOF Gewichtige gebeurtenissen schijnen in ieder geval op til in Duitschland. Harde wrijvingen ontstonden tusschen de S. A. troepen en de Stalhelm »-vereenigingen. Deze laatste groepeerden meest alle de oud-strijders van den laatst en oorlog, de vroeger aanhangers van de Duitsche Na tionalisten en die konden moeilijk ver dragen onder het juk te staan der jon gere Nationaal-Sccialistische troepen. Het kwam bijna iederen dag tot bot singen die weleens een bloedig verloop hadden en dan ook groote spanning te weeg brachten. Muiterijen ontstonden onder de S. A.-troepen. Sedert de laatste drie maanden zouden niet min dan 60 maal muiterij uitgebroken zijn bij de bruine Hitlertroepen. Zelfs wordt be weerd dat, in geval van burgeroorlog, de bruine stormtroepen voor de twee derden den rug zouden toekeeren aan Hitier. Onder de regeeringsleden zelf heerscht oncenigheid en de Reichswehr zou tegen Hitier gekant staan. Anderzijds zijn in de verscheidene gewesten van Duitsch land de overheden dier gouwen min of meer zelfstandig opgekomen en schijnen zich soms maar weinig meer te bekreunen om wat Hitier en zijn Ministers bevelen. Bij de Hitlertroepen komt zelfde ver schijnsel voor. De mistevredenen zijn aangewakkerd geworden door de rede van von Papen en voelen nieuw bloed door hun aderen loopen, gezien zij thans gesteund gaan door den onder-kanselier, en Hitier wil of durft hem niet afzetten. Reusachtige moeilijkheden zoowel van binnenlandschen- als van buitenland- schen aard stapelen zich op voor het Hit- lerbewind; als laatste maat wordt de Mark nog aan het wankelen gebracht. De Duitschers hebben gedacht dat Hitter de redding in alles ging brengen, maar tot op heden heeft hij maar weinig verbete ring in den toestand aangebracht; hij kan ook geen wonderen doen, en nu wordt het vertrouwen in hem weleens geschokt. Het schijnt dus dat von Papen wel het gunstig oogenblik gekozen heeft om zijn rede uit te spreken. Om deze redens heeft Hitier vermoede lijk zich gedwongen gevoeld maatregelen te nemen, en wel volgende: Een vergadering ter eere van den nieu wen leider der Nationaal-Socialisten in Oostenrijk werd afgelast; De vergadering van het Volkstribunaal dat verscheidene gevallen van hoogver raad, o. m. over het geval van den Kom- munist Thaelman, moest behandelen, werd verdaagd tot 16 Juli; Alle Stormtroepen krijgen verlof voor een maand, met verbod nog het uniform te dragen, vergaderingen te beleggen of optochten te houden. Dat Hitier zoo maar zijn troepen, een millioen in getal, naar huis zendt met verbod zich nog in de politieke zaken te bemoeien, laat veel gissen. IS HET HITLEREGIEM HET EINDE NABIJ? Volgens een New-York's blad dat een bekende Duitsche personaliteit als be richtgever telt, zou het Hitlerbewind het einde nabij zijn. Een militaire diktatuur zou de diktatuur van Hitier opvolgen. Deze nieuwe diktatuur zou gehandhaafd blijven door de Reichswehr, de politie en de Stahlhelmen. Het veronderstelde over gaan van macht zou als volgt geschieden: Hitier zou niets of nog weinig te zeggen hebben Dr Schacht zou de ekonomische en financieele zaken van het land beheeren; President Hindenburg zou zich terug»' trekken; De gewezen Kroonprins, ofwel een kleinzoon van den ex-keizer, ofwel Hitier zelf nog, zou aangesteld worden als regent of voorzitter van het Rijk; M. von Papen of Goering zou kanselier worden; Zoo Hitier president wordt zou hij de uitvoerende macht niet in handen krij gen; De opperheerschappij over de Rijn- en Rhurbekkens zou overgaan naar den Heer Fritz Thyssen, grootnijveraar. Intusschen moeten wij den tijd afwach ten om den gang der zaken voort na te kunnen gaan in Duitschland en zien in hoeverre de correspondent van het New- York's blad waarheid zal gezegd hebben. DE Z. E. H. DEKEN VAN AUGSBURG GEVANGEN GENOMEN Om reden dat hij de Hitlerjeugd eenig- zlns Zougehekeld hebben werd de Z. E. H. Deken van Augsburg gevangen geno men en opgesloten. DUITSCHLAND EISCHT ZIJN KOLONIËN TERUG Dr Schacht, voorzitter der Reichsbank, lichtte het standpunt uiteen van Duitsch land waarom het moratorium werd uitge vaardigd en welke middelen kunnen aan gewend worden om de versteviging van de Duitsche munt te bekomen. Een der drie middelen die Dr Schacht aanhaalde was de teruggave aan Duitschland van zijn ontnomen koloniën. De Duitsche Reighsbank zal, volgens Dr Schacht in ieder geval geen waarde vermindering van de Mark kunnen dulden. NIEUWE EESPREKINGEN ROND HET KONKORDAAT Tusschen de Duitsche Regeering en drie Duitsche Bisschoppen zijn nieuwe onderhandelingen aangeknoopt nopens de interpretatie der verscheidene punten van het vroeger afgesloten konkordaat. BESPREKING VAN DEN DEVIEZENUITVOER Voortaan zullen uit Duitschland maar zooveel deviezen mogen uitgevoerd wor den alsdat er in het land binnengebracht worden. Dit om den voorraad deviezen die nog bestaat in de Rijksbank gaaf te houden. LEGERUITBREIDING Sir Monsell, Lord der admiraliteit, heeft de Regeering erop attent gemaakt dat, gezien de andere landen sedert den oorlog regelmatig hun bewapeningen hebben vermeerderd en Engeland deze integen deel heeft verminderd, daarin esn kente ring dient te komen. Engeland dient on verwijld een groote uitbreiding der zee- en luchtvaart in te brengen. ZOU MAC DONALD AFTREDEN Uit oorzaak van oogziekte zou Mac Do nald verplicht zijn minstens drie maand rust te nemen. In bevoegde kringen meent men te weten dat hij ontslag zal nemen als premier en vervangen worden door M. Baldwin. HET GESCHIL MET CATALONIE De Spaansche Regeering blijft bij haar besluit dat de Generaliteit van Catalonië niet het recht heeft de gestemde wet in voege te brengen. De spanning wordt ge weldig en in Catalonië wordt een hevige propaganda gevoerd om zoo noodig zich gewapenderhand te verzetten. De Cata- laansche Nationalistische Jeugdorganisa ties werden in dit vooruitzicht reeds ge wapend met revolvers en geweren. EEN GOED BAANTJE In Spanje is het ministerschap een goed baantje. Ieder gewezen minister, al was hij maar 24 uur minister geweest, krijgt een pensioen van ongeveer 30.000 fr. Geen wonder dus dat er zooveel gaarne Mi nister geraken, UITROEIING VAN HET KOMMUNISME De gendarmerie van Japan zoekt allo kommunistische arbeiders der munitiefa brieken op om hen te arresteeren. Ver scheidene werden reeds aangehouden. MILITAIREN IN DE ZIJDE Voortaan zullen de Italiaansche solda ten in den Zomer zijden hemden en de officieren zijden uniformen krijgen. Dit om de zijdefabrikanten van den ondergang te bevrijden. DE MOORDENAAR VAN MINISTER PIERACKIAANGEHOUDEN De moordenaar van Minister Pieracki kon eindelijk aangehouden worden in Duitschland. Hij is student in de schei kunde. Hij werd uitgeleverd aan de Pool- sche overheden. DE KONING WORDT BELET TE SPREKEN Ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen van een huis voör studen ten moest Koning Carol in het openbaar spreken. Dit werd hem belet door het rumoerig optreden van een groep betoo- gers der IJzeren Wacht TWEE AANSLAGEN OP GANDIÏI Tot tweemaal toe heeft men gepoogd een aanslag te plegen op Gandhi met bommen te werpen naar zijn auto ofwel bij een feest waar hij tegenwoordig zijn moest. Gandht werd niet getroffen maar verscheidene andere personen werden ge wond bij de ontploffingen. IBBBBBBBBBSBBBSiBBBaSBZaBBBEaa in het welgekende Dikkebuschsteenweg, 132, IEPER. Telefoon 142. De beste produkten worden gebruikt voor de permanenten. Vraagt dag en uur op voorhand, a.u.b. op den Hippodroom der Groote Heerlijkheid W oestensteén weg. Uitgever: POPERINGE Telefoon N' 9. - Posteh. N' 15.570 WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 1