JEREMIAS eremia PRINS ALBERT VAN LUIK plechtig ter doopvont gedragen door STEFAN SWEIG. Nederlandsche tekstbewerking en regie van Pater J. Boon, C. ss. R. Meer dan 100 Spelers. Nieuwe Kostumeering. Muziek van Art. Meulemans. OPENLUCHTOPVOERING OP VEURNE'S GROOTE MARKT ZONDAG 22 JULI 1934, te 7 u. stipt, DE EERSTE FOTO VAN DEN PRINS VAN LUIK VL. TOERISTENBOND Afd. Poperinge en Omliggende Het Verbroederingsfeest West-Vlaamsclie Bergen 0. L. VROUW VAN St JAN POPERINGE AAN ONS DE ZEE! ABDIJ VAN STEENBRUGGE Plechtigheid van St Benedictus LEENING VAN 5 T. H. 1932 Het lot van 250.000 frank gaat aan serie 174.619. BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN Wetenschappelijk Praatje De Voorloopers van de Stratosfeertochten PLECHTIGE PONTIFICALE MIS DOOR ZIJN EXCELLENTIE MONSEIGNEUR SIX TE VLAMERTINGE Eenige beschouwingen rond het Kongres der V.J. V.K.A. te Brussel OP DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL 1935 ERGE TREINRAMP IN FRANKRIJK EE.V SCHOONE PLECHTIGHEID De plechtigheid van het ter doopvont dragen van oneen jongen Prins Albert van Luik geschiedde Donderdag IJ. in de kerk van St Jaak-op-Koiidenberg. De stoet van hofkoetsen die met den kleinen Prins Albert, de Koninklijke Fa milie en peter en meter ter kerke toog, werd begeleid door een eskadron Lanciers. Een talrijke menigte was opgesteld langs den gevoigden weg en juichte luidruchtig toe. Ter kerke werd de Koninklijke Familie begroet door Z. Exc. Mgr. Van Roey die ook het doopsel zou toedienen. Ket pu bliek vulde tot in de zijbeuken en tot de kleinste hoekjes de ruime kerk. Tal van hooge personaliteiten waren aanwezig. De doopeling werd door gravin della Faille, die de Koningin-Moeder als meter vertegenwoordigde, over de doopvont ge houden, wijl prins Felix van Luxemburg aan hare linkerzijde stond. Na de plechtigheid trok de stoet van hofkoetsen terug naar het Koninklijk Pa leis. Luide toejuichingen begroetten de Koninklijke Familie. De menigte bleef wachten tot Koning Leopold en Koningin Astrid die den kleinen Prins Albert droeg. toonen van op het balkon, wijl bij hen i mutsje van haar klein broertje en Prins het Prinsesje immer wuifde met het witte Boudewijn met de hand groette. Z. Em. Kardinaal Van Roey dcopt het Prinslccn dat gehouden evordt door Zich aan de jubelende menigte kwamen Mej. de Lantsheere; nevens haar, links, de Peter, Prins Felix van Luxemburg, Na den doop. De Koninklijke Stoet verlaat de kerk. Men herkent, van links naar rechts, Prins» Felix van Luxem burg, Prins Karei, Graaf van Vlaanderen, Prinses Ingeborg, Kardinaal Van Roey, Koningin Astrid, Koning Leopold en Mej. de Lantsheere met het doopelingske. <EBSaBH3BBSBHHBSKBaaHa&SEBaB op de De kleine Prins met zijn Prinses Jozefina-Charlotte. asB&BBBflEsifls&aaiaflBa oudere broertje en zusje, Prins Boudewijn en (Foto Lonthie.) IBBBBBBBBaaBSBSa Het heeft nu lang genoeg geduurd. Op j zedelijkheidsgebied heeft een schaamte- looze minderheid aan de kust de zwak heid, het stilzwijgen en het geduld van j alle weidenkenden cynisch getart. De meerderheid is het bsu geworden. Zij eischt voortaan een zedelijk-gezond t strandleven. Ook de deftige menschen en de kinde- jen willen van Gods lieve zee genieten! ZEDENADEL heeft het wachtwoord geklaroend naar zijn duizenden leden, j Onze machtige organisaties hebben het overgeseind naar hunne tienduizenden aangeslotenen. Het luidt: NIET MEER j NAAR DE KUST, TENZIJ ER EGHT- j ZEDELIJKE WAARBORGEN WORDEN j GEBODEN. I Vijftigduizend Katholieke meisjes, Zondag 24 Juni, te Brussel in landelijk congres vereenigd, herhaalden dit wachtwoord. Vijftigduizend meisjes ijveren mee, over al in hunne omgeving, en door haar voorbeeld, voor een zedelijk Noordzee strand. (BBBHBBBBBBBBBBBBBBBHBBBflflBB POPERINGE OMMEGANG is weerom in aantocht! Ieder jaar sedert 1479 ('t jaar van het groot mirakel) zoo vermelden aloude be waarde boeken, zoc getuigt onze persoon lijke ondervinding, ieder jaar zoo &eg ik., zou mogen geboekt staan ia de geschie denis van ons Mirakelbeeld. Dit jaar nog eens zal het zoo diep Maria-minnend volk van stad en omlig gende, van... 't Oosten, 't Westen, alle streken brengen bloemen, hulde en groet... aan O. L. Vr. van St Jan, met reden bijgenaamd O. L. Vr. van Mirakel. Het volk zal ter kerke stroomen naar de god delijke diensten. Den Zondag 8 Juli gaat de processie uit. opgefrischt met nieuwe rijke groepen. Bij het majestatisch klokkenspel, zal den zoo mooien praalwagen, dragende het koste lijk juweel dat Poperinge bezit, ia den stoet gaan, omringd van de zingende maagden en kindergroepen die beurte lings hulde bieden aan het Mlrakeibeeld. Den Zaterdag 14 Juli, DONKEREN OMMEGANG, zal het Mirakelbeeld ook In processie gedragen worden. Volk van Poperinge, bedevaarders van ten allen kante, groet liefderijk O. L. Vr. van St Jan bij haar voorbijgaan in de straten van de stad, vraagt haar veel voor U en uwe huisgezinnen; zij zal niets wei geren aan al de herten die zuchten om troost of om genezing, 't is immers het HEILIG JAAR en O. L. Vr. Is machtiger dan ooit op het hert van haren Godde- lijken Zoon. In alle genadeoorden geeft zij bewijzen van hare macht en hare moederliefde en hie- te POPERINGE is het ook SEDERT EEUWEN een plaats van gebed van troost en van genade. Gaat allen met volle betrouwen naar O. L. Vr. van St Jan: Om te verkrijgen bij den Zooo doet uw gebed voor 's Moeders troon 1 Op 11 Juli zal de jaarlijksche groote bedevaartsdag gehouden worden in de Abdijkerk. Onder de Hoogmis te 9 u. door Hoogwaarden Dom Modestus Van Assche, Sermoen door Z. E. H. P. Ghijs- saert. De Nationale Maatschappijen van Spoorwegen en van Buurtspoorwegen hebben aan de deelnemers-bedevaarders een prijsvermindering toegestaan van 35 aan hen die een kaart van deelne ming voorleggen. Die kaart kan men aan vragen (bepalen voor Spoorwegen of Buurtspoorwegen) ter Abdij van Steen- brugge mits één frank per kaart op te zenden. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB TREKKING VAN 25 JUNI Maandag morgen heeft de 280 trek king der leening van vertrouwen 5 t. h. 1932 plaats gehad. De uitslag is: De volgende 33 series zijn uitbe- taalbaar met 25.000 frank: 100207 109197 111341 119770 132977 133439 135885 149713 151996 161799 162877 188757 197095 193300 211943 219540 221849 228943 231866 231973 239237 246988 255395 256586 257770 265665 271803 279695 286615 292538 296255 297446. Elk der obligaties van een der uit gekomen series heeft recht op het tiende van het lot dat aan de serie ten deel valt. aBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Begunstigd door een prachtig zomer weder waren talrijke V. T'. Bers uit West- Vlaanderen op Zondag 17 Juni naar on zen Westhoek afgereisd cm deel te nemen aan het Verbroederingsfeest. Een 10 tal autocars en talrijke fietsers vertrokken om 9.30 u. van de Groote Markt te Poperinge naar Belle, waar ze door den Heer Burgemeester en het be stuur van Le Syndicat d'Initiatives: Les Amis de Bailleulop het Stadhuis ont vangen werden, In een korte aanspraak drukte den Heer Burgemeester zijn hooge voldoening uit zoo een talrijke schaar V. T. Bers bin nen de muren van zijn geliefde stad te mogen verwelkomen en dankte den Vlaamschen Toeristenbond om de hooge eer de stad Belle aangedaan. In zijn we derwoord wees de vertegenwoordiger van de V. T. B. op de bijzondere plaats die Fransch-Vlaanderen en inzonderlijk Belle inneemt bij de Vlaamsche Toeristen, daar ze zich hier in een streek bevinden waar ze als Vlamingen door talrijke banden aan verbonden zijn en te midden een-er bevolking die Vlaamsch van aard en ze den is gebleven. Vervolgens werd er op- gewezen hoe Belle, heropgebouwd volgens een wel begrepen plan, een bezoek over waard is. Na een bijzonder woord van waardee ring ten opzichte van de pogingen ge daan door het stadsbestuur teneinde een der aloude Vlaamsche kunstnijverheden de kantnijverheid leefbaar te hou den, werd onder de leiding van Le Syn dicat d'Initiativesachtereenvolgens het Stadhuis, het Belfort, de Beiaard, de kantwerkschool, de St Vaastkerk en zoo veel andere kunstgebouwen der stad be zocht om te eindigen in de stedelijke feestzaal waar een bezoek gebracht werd aan de zeer merkwaardige gewestelijke kunsttentoonstelling. Nog een dankwoord om het gul onthaal en daar waren de V. T. Bers op weg naar den Zwartenberg, waar onder het lom mer van de boomen in de prachtige bos- schen gepick-nickt en gerust werd. Om 3 uur was de Roodenberg de ver zamelplaats van de V. T. Bers. Deze eenig mooie berg werd in alle richtingen door kruist, het Hellegatwerd druk bezocht terwijl er veel zweet gevloeid heeft bij het beklimmen van den Russischen Berg. Een prachtig orkest, in 't lieflijk groen verdoken, gaf van 't beste uit zijn reper torium te hooren terwijl volksspelen en volksdansen uitgevoerd werden. 't Was met spijt dat het vertrek naar Westouter dorp aangekondigd werd waar het gemeentemuziek een prachtig concert ten beste gaf ter eere van den Vlaam schen Toeristenbond. Overvoldaan om 't prachtig feest en voor velen om de eerste kennismaking met de streek, waar allen niet uitgepraat geraken over de schoonheid ervan, werd de terugtocht aangevat met den wensch telken jare zoo een Verbroederingsfeest te mogen meêmaken op de West-Vlaam- sche Bergen. Hier past het nog een woord van lof toe te sturen aan den Vlaamschen Toe ristenbond die zich geen moeite ontziet om onze streek met zijn mooie bergen meer en meer bekend te maken en er propaganda voor te voeren. Op toeristisch gebied kan onze stad en onze streek er veel voordeel bij halen. Op Zondag 1 Juli fietsreis naar Bergues (27 km.). Bezoek aan dit oude stadje en bijwonen van den uitgang van een prach- tigen historischen stoet. Bijeenkomst aan het stadhuis om 12 u. 30. Op Woensdag 11 Juli wordt er namens de V. T. B. een krans neergelegd op het praalgraf van Deken De Bo. We verwach ten een talrijke opkomst. Bijeenkomst op de Bertenplaats om 10 u. 30. Op Kermis-Donderdag 12 Juli groote eendaagsche autoreis door Fransch- Vlaanderen, naar Kaap Gris-Nez, Kaap Blanc-Nez, Boulogne en Paris-PIage. Te rug over Montreuil, door de heerlijke val lei van de Aa naar St Omaars, verder over Hazebrouck, Steenvoorde terug naar Poperinge. Vertrek groote markt te 6 uur. Reissom 50 fr. Inschrijven vóór 8 Juli bij Gaston Feys, Boeschepestraat» alle dage van 6 tot 7 uur. Prachtige affiche, ontworpen en uitgevoerd door Archiiekt Aib. Vandenaheele, uit Veurne. Er is nu zoo 'n stormloop om zich be kend te maken door reklaam dat we waar lijk naar die massa uithangborden kijken zonder zien Omdat ze in 't oog zouden vallen, moet er nu gezocht naar een efïektvolle, onge wone decoratie. Daarom ook, vind ik den plakbrief voor 't heerlijke stuk Jeremiaszoo uiterst goed geslaagd. Effekt geeft hij, op 't oogvallend, niet door schreeuwende kleuren of 'n banale interpretatie, als g'er nu zoo vele ziet... maar door zijn zinnebeeldige betee- kenis. Langs eene zijde: Jeremias, de ziener, in een spannende, angstwekkende houding den oorlogsgruwel dreigen ziet, verzinne beeld door die dreigende zwarte puntige wolken, als schichten in de blauwe lucht. Z'n moeder 't gelaat afgewend van dien oorlogsgruwel, schouwt in een geheel an dere wereld; op haar wezen speurt ge geen angst, ze leeft in een droomenwereld, waar haar Jerusalem eeuwig rijst. IBBBaSSBEüaSSiSSBBBE'SSaBSaaSBI Jeremiaswordt opgevoerd in dat kunstvol kader van Veurne's Groote Markt, vooral in dat stemmig hoekje dat U ziet afgebeeld. Een ingenieurs-idee een modern lokmiddel't schuin plaat sen van dat Veurnsche hoekjeDaar door wordt de decoratief niet gebróken. Samen met de wolken vormen die torens een nieuwen driehoek. Elk deel op zijn eigen genomen, tot zelf die twee personagen in den hoek, kan men tot die meetkundige vorm herleiden. Doch, tevens: wat een tegenstelling: angst en oorlog... en dan den slanken Sint Ceciliatoren en die zinnebeeldige his- torieke gebouwen van 't vreedzame en schoone Veurnestedeken, door zwarte on weerswolken bedreigd, als waren ze reeds door den oorlogsgruwel omvergestooten. De naam Jeremiasduidelijk op de affiche geplaatst, als een kreet over de stad. We mogen 't wel voorzien als een kreet van bewondering, bij 't zien van de heerlijke kunstprestatie op 22 Juli 1934. M. D. Vooraleer de laatste stratosfeertochten te beschrijven, laten we een3 ln de ge schiedenis de oorsprong gaan zoeken van 's menschen stoutmoedigheid om zich van de aarde los te rukken en de vrije lucht in te gaan. De gebroeders Montgolfier waren de eerste die een zulkdanige machine ineen- staken, namelijk de naar hen genaamde Montgolfière of ballon gevuld met warme lucht. Ze meenden immers, 't was dan ook aan 't orde van den dag dat de electriciteit een rol speelde in het vor men van wolken, en dachten dat door nat stroo gemengd met wol in brand te steken electriciteit ontstond, die een bol de hoog te in zou sturen. Zoo gezeid ende zoo ge daan, ze vervaardigden eene bal uit stoffe, mieken er een vuurtje onder en de bal ging de hoogte in. De electriciteit was er voor niets tusschen. De bal werd gevuld met warme lucht; en daar nu warme lucht lichter is dan koude lucht, wierd het heeie gestel lichter dan de lucht die het verplaatste en steeg het de hoogte in tot groot genoegen van de gebroeders Montgolfier. En het werd de sport van dien tijd. Reusachtige ballons werden ge maakt, dieren werden in een mandje er onder gebonden samen met de noodige brandstof, en op 17 September 1783 steeg zulk een luchtbal op met eene hen, een schaap en eene eend. De eerste lucht- vaarders! Die opstijging gebeurde op de koer van het kasteel van Versailles, waar gansch Parijs was samengeloopen. Maar het duurde niet lang of de menschen zou den volgen. Om niet alles te vertellen over die eer ste luchttochten, willen we toch iets ver melden over een stoutmoedige Fransche luchtvaarder, Pilatre de Rozier bij name. Die man was .een knappe natuurkenr »r en had er een handje van roekelor-e proefnemingen te doen: bij onweder trok hij uit ijzeren staven, die als donder- schermen dienst deden, ellenlange blik semschichten; hij ademde waterstof in, ontstak ze en blaasde vuur uit zijn mond, wat hem eens bij een ontploffing enkele tanden kostte. Van zoohaast hij dus hoor de dat de gebroeders Montgolfier lucht ballons mieken, was hij ervan overtuigd dat de luchtballon het moderne verkeers middel zou worden om in korte tijd, ge stuwd door een gunstige wind, groote af standen af te leggen. Hij wilde dus de hoogte in, schreef brieven, gebruikte alle middelen en bekwam van de Koning de toelating om op te stijgen. Hij vloog over Parijs, onderhield zelf het stroovuur, kwam neder, was onder zijn luchtbal om zoo te zeggen begraven en, samen met zijn medepassagier, lukte het hem de stof met zijn mes door te scheuren en zoo van onder zijn ballon te geraken. De hoogte koorts greep hem aan en op 5 Januari 1784 steeg hij te Lyon weer op met een kolos salen luchtbal van 43 meter hoogte en 35 meter diameter en met 6 passagiers. De luchtbal steeg tot op 800 meter, maar daar scheurde het omhulsel en allen kwamen Ietwat onzacht op de grond te. recht, zonder groote gevolgen, dank zij <j« koelbloedigheid van Pilatre. Deze meends n* dat hij onkwetsbaar was, en dacht het eigenaardigste machien uit dat kon ge. vonden worden. Men vulde reeds de luch:. ballons met waterstof, die men bekvata door verdunde vitriool of zwavelzuur op ijzer te laten inwerken. Waterstof is een zeer licht gas, maar ontploft geweldig als men het aansteekt in aanwezigheid van lucht. Welnu hij miek een gesloten ba'. Ion met waterstof en onder die baüon een ander die hij vulde met lucht, welks hij door middel van een vuurhaard ver. warmde, met het gevaar natuurlijk dat heel zijn stelsel in de luoht zou vliegen, maar daar zag hij niet naar om. Op 15 Juni 1785, steeg hij op te Boulogne en hoopte het kanaal over te vliegen naar Engeland; in de andere richting waren reeds een paar tijdgenoten over het ka naal gevlogen. Bij de kust aangekomen, ontsnapte opeens al het gas en de lr-ht- bal kwam lijk een steen naar beneden Pilatre moest zijn stoutmoedigheid be. kooperï met den dood. Maar de weg was gevonden en de luchttochten volgden e!. kander snel op. 't Was nochtans pas in 1803 dat de eerste opstijging gebeurde voor een wetenschappelijk doeleinde. Te Hamburg stegen twee Belgen tot op 7400 meter en volgden binst hunne opstijging de schommelingen van de magneetnaald; zij bleven 5 uur in de lucht, 't Jaar daar. op steeg de Fransche Physicus, Gay-Lus- sac tot op 7016 meter. Kleine glazen ba!. Ions, die hij luchtledig had meegenomen, vulde hij met lucht door eenvoudig op verschillende hoogten een kraantje open te zetten, zoodat hij echantillons lucht mede had om in zijn laboratorium te on. derzoeken. Pas in 1850 herbeginnen die weten schappelijke opstijgingen met het oog voornamelijk op de daling van de tem- peratuur en de samenstelling van de lucht. In 1862 stegen twee Engelsche lucht vaar ders tot op 8838 meter; het was hun om zoo te zeggen onmogelijk gewor- den te ademen en de koude was zoo nij. pend, dat hun handen vervroren en dat een van de luchtvaarders met zijn tan- den de koord moest grijpen om de uit- laatklep te kunnen openen; de laatst» hoogte die zij opteekenden was 8838 me ter, maar heel waarschijnlijk stegen zij tot ongeveer 11.000 meter. In 1375 trok- ken drie Fransche geleerden de hoogte in: één ervan kwam levend terug, de twee andere lagen verstikt in de gondel. Die laatste rekorden werden pas ge- klopt door de onlangs ondernomen stra tosfeertochten; maar het onderzoek van de atmosfeer werd op een andere wijze aangepakt, waarover wij, in een volgende bijdrage, zullen handelen bij 't bespreken van de laatste opstijgingen. Wij hopen wel dat ingenieur Cosyns intusschen een voorspoedige opstijging zal gemaakt heb ben. J. DE VLIEGHER. IBBBBBIBBBEBBBBBBBBBBBBBB8IBSBBBI, Monseigneur Six omringd door de Geestelijke Overheid bij het verlaten der kerk. Maandag 25 Juni 1934, om 10 ure 's morgens celebreerde Z. Exc. Mgr Six een plechtige pontificale Mis in de paro chiale kerk van Sint Vedastus. Te dezer gelegenheid wapperden de feestvlaggen aan talrijke woningen. Vóór het kerkportaal was een praalboog opge richt, versierd met het bisschoppelijk wa pen van Mgr Six. Door meisjes van de katholieke actie groepen werden prachtige foto's van Mgr Six aan 't volk aangeboden, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de mis siën. Het middenkoor der kerk was smaak vol versierd met groen en bloemen. Neer hangende draperieën (wit en rood) waren aan 't gewelf van den middenbeuk vast gemaakt. Aan elk der zes kandelaars op 't hoogaltaar prijkte het wapen van den nieuw-gewijden Bisschop. Kwart vóór 10 ure werd Mgr Six, ten huize van zijn broeder Rafaël, in de Gui- do Gezellestraat, stoetsgewijze afgehaald door de geestelijkheid en de schoolkin- ders. Langs den weg zegende Mgr Six de menigte, die op zijn doortocht eerbiedig neerknielde. De parochianen waren uiterst talrijk opgekomen om deze Pontificale Mis waarschijnlijk de eerste op Vlamertinge bij te wonen. Geen stoel was onbezet en menigeen moest rechtstaan! A Als assistenten van Mgr Six fungeerden de Z. E. H. Vermaut, pastoor-deken van St Maartens te leper; de E. H. Verfaillie, pastoor van Vlamertinge en de E. H. L&m- baere, rustend missionaris te Vlamertinge. De ceremoniemeester E. H. Maes, on derpastoor op St Niklaais te leper was bijgestaan door E. H. Verhaeghe, princi paal aan St Vincentiuscollege te leper, E. H. Deprince, onderpastoor te Vlamer tinge, E. H. Van Elslande, leeraar aan de Normaalschool te Torhout, E. Pater Pau welyn (ook een inboorling van Vlamer tinge) van het missiehuis van Scheut die in 't kort naar Belgisch Kongo vertrekt en E. Frater Hahn, die zich te Scheut tot het missieleven voorbereidt. Na het Evangelie hield de E. H. Ver. haeghe een zielroerende aanspraak die menigeen tot tranen toe bewoog!... Na de groote vreugde te kennen gegeven te hebben over de benoeming van den nieu wen Bisschop, inboorling dezer parochie, herinnerde hij het leven van Mgr Six!... Als dorpsjongen die tot een Prins der H. Kerk zou opgroeien!... Als student aan St Vincentiuscollege te leper, dat sinds zijn honderdjarig bestaan nu de vierde Bisschop onder zijn studenten mag tel len!... Als begaafde priester en heldhaf tige missionaris die naar de verre missie landen trok om misschien nooit meer te rug te keeren!... Hij bracht insgelijks hulde aan de oude moeder van Mgr Six, die met andere familieleden deze plech tigheid bijwoonde!... De Eerwaarde Rede naar eindigde zijn treffende aanspraak met zijn wensch van algeheel opgaan in den dienst des Heeren te voegen bij de talrijke wenschen van een lang leven, een vruchtbaren arbeid, een bloeiende ge zondheid, veel bekeeringen, enz. die Mon seigneur reeds van alle kanten ontvangen heeft!.., A Na de Pontificale Mis en bij het uitko men der kerk werd Mgr Six door 't mu ziek De Vlaamsche Vrienden onder leiding van M. Marcel D'Heere, met een kunstvolle serenade begreet! Vervolgens werd Monseigneur, omringd door de geestelijkheid en met het muziek voorop stoetsgewijze, tusschen twee hagen schoolkinders, naar de pastorij geleid, al waar het muziek nog enkele zijner beste stukken speelde! Monseigneur Six door zijne medeburgers toegjuicht BBBBBBHB»BBBBfflBlBBBEBlBBBHSEaBBKfiBaBaBHaa»aioBBaBBa@a8asS Wij vernemen, dat de Inrichting der huismelkerij op de betoonings- hoeve der Tentoonstelling te Brussel aan onze vermaarde nationale Fir ma, de N. M. Ecrémeuses Mélotte te Remicourt, toevertrouwd is. Geen twijfel dat alle landbouwers deze melkerfj zullen willen bezichtigen, zooals dit reeds het geval was op de Tentoonstelling te Luik in 1930. Tusschenin de vele sombere dagen die we thans beleven, komen er toch ook soms weldoende zonnestralen. De betooging van Zondag was een zonnedag. Alle Katholieken hebben er veel te leer en'. Er behoeft veel meer:. Broederlijkheid; Verstandhouding; Samenwerking Verdraagzaamheid Er behoeft veel min: Eigenliefde; Eigen-dienen; Afbrekerij; Onverschilligheid. De Katholieke Vrouwelijke Jeugd gaf ons allen daar voorbeeld van. Katholieken! dat voorbeeld ge volgd! Eén katholiek front tegen één anti-katholiek front. Elk bij zijn stand, goed; maar één leidersgroep die de katholieke belan gen vooral en de algemeene belan gen verdedigt! 't Wordt tijd! Brussel was overrompeld van Ka tholieke Meisjes! 50.000 Waren er! Waar ze voorbijtrokken verwekten ze eenieders bewondering door hun houding en tucht! Jammer toch dat ze Groot-Brussel niet doortrokken! Per naasten moet dat! Als er één filmactrice naar Brus sel komt, zit de liberale Dernière Heureerachter met reporters en fotografen. En hoe meer echtschei dingen ze beleefde, hoe min ze ge kleed is, hoe meer uitleg en hoe meer, fotos het suffer blad ervan geeft. Zondag waren 50.000 Katholieke Meisjes te Brussel. La Dernière Heure heeft niets gezien, niets gehoord"!! Ze durft er in alle geval geen letter van schrijven! De lezers van het best ingelichte bladzijn inderdaad wel ingelicht!! En zeggen dat Katholieken dat blad steunen! Ze zouden moeten "be schaamd zijn zulke smeerlapperij in huis te hebben en in handen hunner kinders te laten dolen. Le Peupleder socialisten heeft de stoet gezien en heeft er een ap pelflauwte van gekregen. 't Was welschrijft Le Peu ple maar wij moeten toonen dat we dat ook kunnen en op 5 Oogst moeten te Luik evenveel socialistische jongelingen en jonge dochters zijn!i. Zien! zei de blinde. Voor de Katholieken is de betoo ging van Zondag eene les van over eenkomst en eene aanmoediging De huidige politiek vergaat; ander wegen moeten we op! De handen ineen en allen SAMEN aan 't werk, ons volk ten bate en God ter eere. aaasaazBssssisaEzsxssBsszzBSBis Te Mulhouse liep een reizigerstrein, met een snelheid van 50 km. in d'uur, op de statiegebouwen, na de buffers ingebeukt te hebben. 5 Personen werden gedood en 30 gekwetst bij de ramp. De lokomotief tegen den muur gedrukt waar zij steken b!ec(. e een der WaS°ns gesteld was na de ramp.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 2