ft Novembefr-Meditatie! OORLOG VREDE Wordt Doumergue een Symbool Wie HERFSTMIJMERING Een indrukwekkende Betooging van de Groote Gezinnen te Brussel Hoe het grootste probleem wordt opgelost DE POPERINGENAAR WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 31" JAAR. N 45. KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSRLAD. Zonder kinderen vergaat een Natie Meer dan veertigduizend hu:svaders en zes duizend moeders, leggen getuigenis af van hun zedelijke en nattonale waarde BELGISCHE FABRIEK- VAN CH1COREIWYPPELIER-TAFFIN SBaBBBBSSERBBBSBBBBBngBISQaEa POLITIEKE KRONIEK Ontslag van het Fransch Ministerie Slachtoffers van den Wereldoorlog 1914 - 1918 Puwehancfen De Foperingenaar Doos4en7Mrarsk, XONÏ5AG 11 NOVEMBER 1934. Uitgever; SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. Nr 15.S7C ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland Belgisch Congo Frankrijk Alle andere landen 18,60 fr. 35,— tr. 35,— tr. 55,— Ir. vmsmsm TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 fr. 3 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1' bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3' bl. per regel 1,50 fr. Rouwbsr. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanraag. Annóncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. 11 NOVEMBER - VREDESFEEST. Vandaag bezocht ik mijn oude front- makkers die geen blijde terugkomst ken den. De morgen was vredig kalm met 'n mlststreep en 'n vurig roode zon, zooals dat alleen In 't najaar kan. Ik dacht aan hetzelfde getijde in 't jaar '18, toen ons eerst ten volle duidelijk werd de be tee kenis van onze blijde Intrede thuis, en hunne afwezigheid. Hun thuis werd de militaire begraafplaats waar ze, als in slagorde geschaard, paraat blijven tot de opstanding. is onze jongens veel eer aangedaan geweest Het krijgsfceikhof is buitengewoon prachtig aangelegdde dooden rusten er onder een plantage van bloemen en struiken. Van de jonge roze laars vóór hun zerk vielen vergeelde bla deren op den grond; ze bleven er liggen beweegloos. Zoo vielen de jongens zelf. den eenen na den anderen, het sieraad, de kracht en de belofte der gemeenschap, en stonden niet meer op. Nette grintwegen doen U loopen langs de eindelooze rijen zerkjes, alle dezelfde, uit hardsteen, flink wit gewreven. Een bronzen plaat vermeldt benevens naam en geboortedatum, den datum van het sneuvelen van ieder krijger. Op dien dag bracht hij het supreme offer, na de vele die voorafgingen. Wij vieren hem in den geest van diepe vereering, zooals wij den dag vieren van 't a 4h terven der heiligen. Al wandelend viel het me op, dat hier en daar het kruisje op de driekleur ver vangen was door 'n leeuwke. Het pijnigde me te denken, dat na al 't lijden op deze aarde, die makkers nog niet eens moch ten rusten onder 't kruis. Hun zerk is geen kruis, en erop staat niet afgebeeld t symbool van hun strijden alhier, dat het grootste en vruchtbaarste kruis was van hun leven. Ik moest willens nillens denken aan de Helde nhulde-zerk jes Sommigen vinden dit kerkhof prach tig, om al de weelde bij 't aanleggen ervan uitgestald. Ik kan het niet mooi vinden omdat de rijkdom het offer verbloemt en de lessen ervan doet verstommen. Beter hadden de uitgestorven en stukgeschoten boomer, uit het bosch erachter, overblijf sel van den oorlog, te midden der graven gestaan, om een blijvend beeld te geven van het doel waarvoor Jeugdige krachten nutteloos werden gebroken. Ze zouden een meer geschikt kader zijn, voor de rouwende vaders, moeders, vrouwen en tinderen, die af en toe op hun graven komen bidden. Bij t heengaan dacht ik aan t ge lende vers: Hier liggen hun lijken als zaden in 't zand Hoop op den oogst, o Vlaanderland. Twintig jaar na 't zaaien van dat kost weinig te bespeuren als ln 1914. Een Engelsch militair kerkhof lokte me binnen in 't voorbijgaan. Het is een spre kend bewijs van de pondenkracht van dat land. Niets werd er gespaard, noch ln den bouw, noch ln de beplanting, noch in de verzorging, om van de doodenakkers echte parken te maken, bloemhoven die een wellust vormen voor het oog. Ik heb me andermaal afgevraagd, of dit het getuigenis was van de dooden onder mijn voeten? In leder grafsteen Is een kruis gegrift onder 't regimentsschild van den gesneu velde. Hel is grooter dan dat welk onze gevallenen gekregen hebben. Hadden ze dan meer geloof en godsbetroirwen dan de bij uitstek katholieke Vlamingen? Buister welke treffende spreuken in 't steen ge beiteld werden bij die voor 't meerendeel protest a ntsche Engelschen: Tot weerziens, kind, ln den Hemel Vrede, volkomen vrede Geroepen tot edeler dienst Die laatste diepgodsdienstige spreuk deed me rillen van ontroering. Dat was waarlijk een gedachte die had mogen prijken, hoog boven al de graven, van alle militaire begraafplaatsen. Op de steenen van onbekenden, staat kort en schrijvend: Den Heer alleen bekend Daar rees vóór mij, het onbekende offer bi al zijn grootschheid.. En voorbij 't kruis en de officie-tafel waarop gebeiteld staat; Hunne namen leven in eeuwigheid verliet ik den najaarsbloemtuin van het Engelsch kerkhof. Dat ook nog wat an ders biedt dan de levende ruikers van rozen en kollebloemen: de tuilen van zijn piëteitvolle grafschriften, waarop gebeiteld staat; Hunne namen leven in eeuwigheid verliet ik den na- jaarsbloemtuiu van het Engelsch kerk hof. Dat ook nog wat anders biedt dan de levende ruikers van rozen en kollebloe men: de tuilen van zijn piëteitvolle graf schriften. De Fransche soldaten kregen wat de onze en de Engelsche niet kregen, het voor recht te rusten onder een kerkhofkruis. Zoo paste het ook voor de zonen van de oudste dochter der Kerk. Daar eveneens vond ik orde en netheid tot in de puntjes toegepast, voor hen die God-weet-hoe- lang, buiten alle orde en regelmaat ge leefd hadden. Steeds vóór den dcod steeds in stoffelijke en zedelijke ontbe ring en voor een doel dat ze duizendmaal beter zouden gediend hebben met him jonge levens te mogen bewaren om het I bloedarme Frankrijk te verrijken met geest en hand. Dat zou ook meer hijge dragen hebben tot de gTootmaking van hun vaderland. Het noodlot, het misdadig noodlot, heeft er anders over geschikt, zoodat ik dezen herfstmorgen langs het puin van hun droomen en verlangens wandelde. Slingerplanten rondom het kerkhof zon deren hen af van de menschen. die ook zoo heelemaal onverschillig worden, en geen droeve noch opstandige gedachten meer krijgen bij 't zien van dat onvrucht baar stuk grond; dat uit ieder graf zou moeten roepen: Plus jamais de guerre Niemand trok hoopvoller ten strijde dan den Fransehman. Niemand zal dan ook pijnlijker aangevoeld hebben, de smart te moeten sterven zonder het doel bereikt te hebben. Doch nu zullen zij het ook wel begrepen hebben dat ze den aardschen dienst verlieten om ln hoogeren te treden Van de treurwilgen warrelden tallooze blaadjes op het gaanpad. Ik stapte los erover heen, lijk" de wereld over het offer van de gesneuvelden. Mijn laatste bezoek gold een Duitschen doodenakker. In geen taal ter wereld, be staat een juister woord om zooiets te be palen; Frledhof, Vredehof Inderdaad, vredehof voor hen vooral, die amper de school ontgroeid van meet af geworpen werden in den meest onmen- baar zaad. is er van vredesoogst al even ("Sehelijken werkkring, die men uitdenken De positie van de regeering Dou- mergue is op dit oogsnblik hopeloos. Nu het land gered werd uit de anar chie waarin het dreigde te vallen na de gebeurteni: - n van 6 Februari komende aanvallen op het kabinet langs alle zijden los. ln werkelijkheid, vertegenwoordigt de regeering geen enkele richting meer, of beter geen enkele politieke groepeering ziet in het kabinet de spiegel van haar eigen zelf. De rechischen zijn verre van inge nomen mefr de partij-methodes die tot hiertoe door Doumergue gehand haafd werden, wijl de linkschen in hem ten rechte of ten onrechte de propagandist van een werkelijk of in geheeld fascisme vinden. En feitelijk hebben beide strekkin gen gelijk. De regeering Doumergue ivas een overgangsreaeering. Het viel nu te bezien of ze dat blijven kon. "Ze had tot ONMIDDELLIJKE taak het land weer vlot te brengen na de mis selijke schandalen die de openbare opinie verontwaardigden. Ze heeft dat dan ook gedaan en in betrekke lijk korten tijd. Ze heeft zelfs meer gedaan. Ze heeft de financieele toe stand in 6 maand solieder gemaakt dan de vorige regeeringen in 6 jaar Ze heeft het buitenlandsch prestige van het rijk in 6 maand meer OVER WICHT geschonken dan Briand in 6 jaar. Daarmee was haar ONMIDDELLIJ KE taak af, en kon ze het veld vrij laten voor een grondwettelijk-parle- mentaire regeering. De regeering Doumergue immers, alhoewel uit par lementairen bestaand was geen parle mentaire regeering. Ze was de resul tante van een Staatsgreep. Ze steun de rechtstreeks op de openbare opinie die haar in 't leven riep. En ze re geerde bij middel van parlementen die in vakantie waren en haar dus niet beïnvloedden. Een maal haar opdracht af, moest ze verdwijnen of terug parlementair Het probleem van leven en dood is [ons, die gelooven, blijft dat overstap- wordenZe wilde noch het een noch Wel het grootste dat men zich stellen pen naar, het eeuwige iets dat ons Jiet ander. En om zich te onttrekken kan. De overlevenden hebben er dan ook een vredehof van gemaakt. Reeds van verre bemerkte ik meerdere gToote zwarte kruisen, die hun armen uit strekten over de graven. Ze spreken door hun ruwen eenvoud: niets dan twee dwarsbalken. De bronzen ingangspoort vormt een Malteaerkruis en brengt U nog meer in de noodige stemming om de schikking te begrijpen. Die begraafplaats biedt geen enkele vergelijking met gelijk welke andere. De grond, is één groen ta piji; daarin staan de zwarte eikenhouten grafkruisen geplant. Geen duimbreed .naakte grond is er om 'n roos of vergeet- me-nietje. De hoopgevende kleur moet geschikt en voldoende zijn om aan te wij zen dat eeuwig loon hun is weggelegd Bloemen rijn echter aangebracht rondom den vredehof, zoo omvatten de overleven den t geheel van alle offers in hun blij vende genegen herdenking. Aandoenlijk rijn die sombere kruisen waar lakonisoh in gegrift staat: twee onbekende Duitsche strijders». Soms vindt men er waaronder die, zelfs vier soldaten, aldus niet enkel fn den strijd en den nood, maar zelf in den dood ver- eenigd blijven. Sierplanten, waarvan de kleur tot mat goud verschoten was, vormden de haag. achter de .rozenstruiken en tusschen de rijen canada's, die U deden opzien naar den Hemel, nadat ge met de treurwilgen uw hoofd had laten hangen om zooveel droefs. A De dooden rijn allen broeders, waarom niet de levenden? DALE. MM9SB!SBBBBBaaSEBISS!3BBBaEES>8B9BB^93HBHSBBBBZSSBSeËSËS!B kan. Alles wordt als 't ware gecentra ilseerd in de vraag naar de beteekenls "an het sterven. We zeiden het reeds verleden maal: Wie den dood aanziet als het totale '«gaan van zijn eigen wezen als ten vervallen ln het niet voor hem ®oet sterven iets ontzettend bitters *Uh. En is de dood. het eindpunt van Hies, dan heeft het leven zelf zoo- *ifl het hier op aarde wordt geleefd - ïsen beteekenis meer. Dan immers is1 liet leven, waar wij menschen zoo liep aan gehecht zijn, niets dan een Aihijngeluk, een kolossaal menschen bedrog, een katastrofe die begint "met nrize geboorte en eindigt met een vol iedige mislukking van al onze be trachtingen en verlangens. Dan Is ons leven niets meer tenzij een schitte rende zeepbel, die juist door de mooi ste kleuren ons betoovert, en op ééns openbarst, om voor goed en voor af- tijd te verdwijnen... Zoo'n oplossing is geen oplossing. Er is maar één uitkomst, en die Is: bet leven aan de overzijde van het Eraf. Welnu, ons gezond verstand, be ticht door het geloof, geeft ons die onwankelbare zekerheid, dat we met ben dood niet heelemaal verdwijnen, dat er na dit leven een eeuwig leven Is dat ons niet wordt ontnomen. En' alzoo verandert het aanschijn der dingen, welke hier op aarde ge beuren. Het sterven wordt'slechts een overgaan, eery overstappen naar Iets beters. En het leven krijgt daardoor ïijn waarde en zijn beteekenis: Het Is slechts een begin, een psoef, een aanleggen van hetgeen we worden toeten in onze blijvende woonplaats over het graf. Aldus Is» het leven maar een bitte- '9 teleurstelling voor hem alléén, die Mer zijn eenlg vaderland zoekt, en 4ie leeft voor dingen welke moeten '«gaan. Enkel deze nog bedriegt ^ch, die denkt hier de aarde iir te bóhten als definitief verblijf. Want tazs alléén wordt ontgoocheld door tan onvermljdelijken dood. Het Is nochtans waar: zelfs voor beangstigt. Het kleed van ons lichaam leggen we niet zoo graag af, en ons [ontbreekt het vertrouwen in een Va der die op ons wacht. Doch wij hebben ongelijk den dood te aanschouwen als het akelig, ver schijnen van 'n bleek grijnslachend en rammelend; geraamte, dat met stalen zeisen levens wegmaait. Zoo mogen heidenen den dood afschilde ren. Voor ons, die gelooven in het woord van Kristus: «Ik ben het leven en de- verrijzenis», voor ons heeft de ■dood sedert Kristus een ontzaggelij ke verandering ondergaan. Sedert Kristus heeft de dood het huivering wekkende. van zijn gelaat en voorko men afgelegd- en een ander kleed (aangetrokken. Hij ls de bode van on zen Vader; die ons naar huis komt halen, en de blijde boodschap brengt dat onze proeftijd volbracht is, dat het tijd is heen te gaan en te stappen over de grens tusschen den vreemde 'en het vaderland Zoo wordlf ons leven een wachten op Gods bode. Zoo is ons sterven niet het' einde van een begin, doch een nieuw begin zonder einde. IBBBBBB^BaHEBB^BBffiaiBBBBBBBB Morgen Donderdag zal het kabinet uiteenvallen. Vermits de radikalen het zoo wil den, moeten zij logischerwijs de teu gels in handert nemen en moet Har riot als kabinetsvormer optreden. Maar politiek en logika zijn twee. Wordt heiI Laval, de boezemvriend van Doumergue? Indien het land echter nu abso luut geen parlementairen meer wil, dan beleeft Frankrijk een tweede 6 Februari. Sn dan zal het rap gaan. Trots alles blijft Doumergue een symbool! Verboden nadruk) 7-11-S4. Herwig. IBBBE3BS3BSiB3I:lBBBBB9BBaBE!35Sr l2E3SfflBE3iBSE?Z;23s3BS3a3E8EI35IISiI33E BB3SSSES3S5BBCBBSBBSBB33BB aan het subtiele bascule-spel van Kamer en Senaat pakte ze uit met een reeks hervormingen die tot de Grondicet aantastten. Dit was natuurlijk een dolk in het hart van senatoren en volksvertegen woordigers die toch het symbool van de Grondwet zijn of zouden moeten zijn. Praktisch kon de Regeering Doumergue de Staatshervorming niet doordrijven zonder de toelating van Kamer en Senaat, die samen de na tionale vergadering vormen. Niemand is naïef genoeg om te gelooven dat de gekozenen van het volk de beteu gelfng van hun eigen rechten of voor rechten zouden stemmen. Ook Dou 'inergue niet. En toch kwam hij ermee voor den dag. Hij wilde in de eerste plaats eeii minister-presidentschap met streng omlijnde plichten en rechten, m. a. w. de eerste minister hoeft de chef, de direkteur, de leider te zijn. Dit was een versteviging van het gezag en van de persoonlijke autoriteit. En als dusdanig een stap in de richting van de diktatuur. Welke demokratische gekozene zou zulks stemmen? Minister-President Doumergue wilde meer. Hij was van meening en daar in heeft hij volkomen gelijk dat Aet budget niet afhankelijk, wezen mag van het loven en bieden van Kamer en Senaat. De bégrooting wordt ontwricht door kommissie- en andere amendementen, door de riva liteit tusschen de politieke groepee ringen, door de naijver tusschen Ka mer en S'enaat. Voortaan, meende Doumergue, is het voldoende als de gekozenen het budget in zijn geheel af. of goed mogen keuren, net als in Engeland. Waar is de meerderheid om zulks te stemmen? Er was echter nog iets anders. Mi nister-President Doumergue, die ook in de politiek grijs werd, en die weet dat ministerieele krisissen vaak ver oorzaakt werden door een gril of een voorbijgaande ontevredenheid van het parlement, wou voortaan de rollen omkeeren. Hij zou graag zelf het par lement ontbinden als hij er geen weg voudiging. mee kan, of als het zooals vroeger een steriele praatbarak dreigde te worden. Thans moet het Senaat tus- schenkomen en de President der Re publiek. Hierin begeerde hij vereen- Wie echter zou hem hierin volgen De voorgestelde hervormingen waren verre van revalutionnair. Maar hoe onvolledig en hoe gematigd ze ook zijn, ze liggen willens nillens in dc lijn van dezen tijd. Ze zijn essentieel ondemokratisch, ze zijn pro-fascis tisch, pro-diktatoriaal. Ze zijn echter noodzakelijk om dc stabiliteit van het land te verzekeren. Ze zijn geen einddoel. Als die ont worpen hervormingen erdoor geraken, zelfs gemilderd, zullen er andere vol gen. Öok Frankrijk ontkomt niet aan de eischen van den tijd. Ook Frank rijk ondergaat de sirooming naar orde, gezag en nationaal gevoel. Schijnbaar had President Doumer gue geen de minste kans om zijn hervormingen erdoor te krijgen, ware 't niet dat de volksvertegenwoordi ging er misschien beiuust van was dal ze het volk niet meer vertcgenwo:r- digt. Niet de Kamer noch het Senaat inspireerden de Regeering, maar de massa. Iedereen is daar trouwens van overtuigd. Het parlement mocht rus ten. En Eerste Minister Doumergue onderhield zich rechtstreeks met hei volk bij middel van de radio. Op het jongste kongres der radi kalen heeft een gekozene zich bitter beklaagd over de nietige rol, de nul- rol van Kamer en Senaat. De Re- geertng Doumergue. riep hij uit, luis tert naar de straat, ds oud-strijders, de boerenformaties, enz. Schitteren der bewijs dat Kamer en Senaat nog slechts zich zelf vertegenwoordigen, kon hij niet leveren. Zij immers zijn toch de gekozenen van hetzelfde volk, dezelfde oud-strijders, dezelfde boeren. Dit was natuurlijk een flinke troef in handen van Doumergue. Een even- tueele Kamerontbinding zou de helft gekozenen thuis laten en nieuwe fi guren op het voorplan brengen. Daar bij voorspelde iedereen dat nieuwe verkiezingen Doumergue zouden gelijk geven. Daarom maar het zekerste verkiezen: de hervormingen stemmen en zijn mandaat behouden. Als de hervormingen er door ge raakten dan zou dat gebeuren om dat eenerzijds een ruim deel van het Fransche volk rechtstreeks de Règeering beïnvloedt en omdat an derzijds een flink aantal parlemen tairen liever een deel van hun pro gramma cp zak steken dan hun man daat kwijt te spelen. Het parlementarisme zal er zich waarschijnlijk nooit meer bovenop werken. Sedert 6 Februariis het zoo erg in ongenade gevallen bij het volk, dat het zieh voorloopig niet meer her stellen kan. En <2e oude Doumergue 72 jaar en oud-parlementair was op weg om de parlementaire metho des, te kortwieken. We weten waar hij begonnen zou, we weten niet waar hij of een ander ein digen zaf. Doch van nu a£ is het ze ker dat hij een symbool geworden is, het symbool van de, aspiraties van ieen volk, dat ook de nieuwe tijden en de herboren waarden in stijgen de lijn in zich opneemt? Omdat hij- niet brutaal de oude, vervallen ruïnes opruimdewerd hij door de rechtsche, pro-fascistische groepeeringen bestookt en opgejaagd. Omdat hij een zwakke poging onder nam naar orde en gezag zat het een heidsfront van kommunisten en so cialistenhem in 't haar. En de machtigste parlementaire groep die de vrijheid, op een rad ik ale manier in haar schild voert, de vaan drig van het Staviskisme en van de framassons', had het lot van de Re geering in handen, en heeft niets ge leerd. Op het oogenblik dat we dit schrij ven heeft de radikale groep virtueel Doumergue in den steek gelaten. (Zie verve"; c-deraan 2' k Ion.) Ingevolge de houding der radicaal socialisten die volherden in hun be sluit het Ministerie Doumergue niet te steunen, heeft het Ministerie Don derdag morgen zijn ontslag inge diend* De Heer Lebrun, Voorzitter der Re- publiek, heeft üe Heer Laval belast een nieuw ministerie te vormen, doch hij weigerde. M. Buisson weigerde ook. M. Flandin echter nam aan en be gon onmiddellijk zijne onderhande lingen. Men voorziet dat het nieuwe kabinet weinig verandering zal on dergaan. In Parijs verliep alles kalm. IREESB3BBBBBSBSSB3XBEBBB3BSBB Voor den oorlog telden de Europeesche legers 42 millioen man. Gedurende den oorlog werden er onge veer 74 millioen man gemobiliseerd: in Duitschlan-d in Gostenrijk-Hongarij-e in Turkije in Bulgarije Totaal Centrale Staten 13.250.000 9.000.000 1.800.000 1.000.000 25.050.000 in Rusland 19.000.000 in Engeland 9.500.000 in Frankrijk 8.000.000 in Italië 5.600.000 in Roemenië 1.000.000 in Vereenigde Staten v. Amerika 4.200.000 in België; Servië, Griekenland 1.700.000 Zicht genomen tijdens de p-rootscHe betooging der Vc.ders zinnen te Brussel, Zond-g 1.1. 40.000 Betoogers starten Brussel om hun eischen meer kracht bij te zetten. van Kroostrijke door de straten De Bond der Kroostrijke Gezinnen van België hield Zondag te Brussel eene in drukwekkende betoogini. Het doel dezer manifestatie was de macht van den Bond te toonen, te herinneren aan de rechten der kroostrijke gezinnen, en hunne eischen op alle gebied duidelijk te om schrijven. De Kroostrijke Gezinnen wil len namelijk rechtvaardigheid voor al len; de vaders van kroostrijke gezinnen zijn mannen van plicht, en zullen ge beurlijk ds noodige opofferingen doen; doch rij willen dat hst groot gezin geëer biedigd wezs en niet opgeofferd aan an dere reeksen van burgers, die dezelfde titels riet kunnen doen gelden op de hoog schatting en de erkentelijkheid van het land. Zelden heeft te Brussel een betooging plai ts gehad, die zoo rijk was. aan na tionale beteekenis en gewettigde fierheid als deze der Groote Gezinnen. Van het land zijn zij de opbeurende kracht, de 'toekomst en de zedelijke grootheid. Voor Brussel zelf, waar de kinderbeperking on rustwekkend voortwoekert was de over weldigende opkomst een eisch tot eerbied en hoogachting voor wat de groote ge zinnen voor de natie hebben verwezen lijkt. Uit alle gewesten van het land rijn zij Zondagvoormiddag opgekomen, doch met overwegende meerderheid uit Vlaanderen, ruim ve:rtigduizend familievaders en zesduizend moeders. Er waren 43 bijzon dere treinen, en lange rijen autobussen, die reeds van in den vroegen morgen te Brussel aankwamen. Totaal Entente-Staten 49.000.000 DE OORLOG HEEFT AAN DE WERELD GEKOST: 10 MILLIOEN DOODEN 20 MILLIOEN GEKWETSTEN. Centrale Staten Duitschland» Oostenrijk-Hongarije Turkije Bulgarije Dooden 1.885.000 1.450.000 450.000 70.0(10 Gek wet 4.248.200 2.000.000 675.000 100.000 Totaal 3.855.300 7.023.200 Entente- Staten Dooden Gekwetsten Ruslend 2a 2.500.0t0 4 a 5.000.000 Britsche Koloniën 202.300 428.600 Groot Britanje 743.000 1.693.300 Frankrijk 1.358.980 2.580.000 Fransche Koloniën G7.G0O 140.000 Italië- 497.000 949.600 Roemenië 159.000 170.000 België-Scrvië 800.909 1.000.000 V. S. van Amerika 56.600 246.000 Totaal 6.383.800 12 a 13.000.090 VERHOUDING VAN HET VERLIES FER LAND dooden of vermisten 1 op 28 inwoners. 1 op 2000 inwoners. I op 66 inwoners. 1 op 35 inwoners. 1 op 79 inwoners. 1 op 107 inwoners. 1 op 50 inwoners. Frankrijk Amerika Cjroot Britanje Duitschiand Italië Rusland Oostenrijk-Hongar. DE STOET Om 10 ure werd op de lanen van af de Kruid-tuinlaan tot aan de Wetstraat een reusachtige stoet gevormd. Het zag er zwart vbn volk, opgekomen uit alle ge westen van het land. Stipt om half elf vertrek de optocht aan de Schaarbeeksche Poort, om langs de Koninklijkestraat, de IJzerkruisstraat, de Regentlabn en de Wetstraat 'het Ju belpark te bereiken. Het was een ein delooze rij van flink opstappende huis vaders; vooraan de Katholieke Har monie Ste-Ceciliavan Ede gem, die den stoet opende; daarachter het be- stuurscomifceit en de leden van het Cen traal Comiteit en V. Z. W. D., en dan, ge groepeerd per provincie, de leden der pro vincies. Antwerpen, Brabant, West- en Oost-Vlaanderen, Henegouwen. Luik, Lim burg, Luxemburg en Namen. Niet minder dan 30 muziekmaatschappijen luisterden deze massa betooging op, en een vijftigtal spandoeken werden in den optocht meê- gedragen. Daartusschen opgemerkt: De Bond telt 164.000 aangesloten gezinnen. 164.009 aangesloten gezinnen vertegenwoordigen 1.200,000 Belgen. Een Dand kwijnt waar het kind verdwijnt. Ons Kroost is de Rijkdom van morgen. Zonder kinde ren, Staatsbankroet. Aan een kinder loos België geen krediet. Onze kinderen 'zullen 's Lands schulden betalen. Lich te lasten met talrijke volwassenen. Wij 'geven aan het Land de 2/3 zijner ver dedigers. Heden geen kinderen, later geen. pensioenen. Eerbied voor de groote gezinnen. Rechtvaardigheid in de be lasting. Eerbied voor de Wet van 4-8-30. Gezinsvergoedingen voor de weduwen. Gezinsvergoedingen voor de ambachtslieden. Gezinsvergoedingen voor de handelaars. Gezinsvergoedin gen voor de landbouwers. Levenslange vermindering op de reiskosten, aan de ouders van K. G. Vermindering op de reiskosten voor ieder minderjarig kind van K G.. Aan het Graf van den Onbekenden Sol daat werden door ds leden van het hoofd bestuur mooie bloemenkransen neerge legd; hierbij waren o. m. aanwezig: Z. Exc. Minister Van Cauwelaert; Heer Car ton de Tournay, algemeene voorzitter van den Bond: Generaal Lemercier, alg. se cretaris; Ballet, Gosseries, De Praetere, enz. Eene afvaardiging scheidde zich hier [van den optocht, om een adres» te gaan overhandigen aan Z. M. den Koning, en een ander aan dein Heer Eerste Minister, 'vertegenwoordigd door Heer Van Isaeker, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorgt HET ADRES AAN DEN KONING Bij het adres aan d:n Koning brachten de Kroostrijke Gezinnen hulde aan oen Koning, verzekerden hem van hun on wankelbare getrouwheid en hoe zij den onbreekbrren band die de Koninklijke Familie aan de Belgische Familiën hecht, begrijpen in al zijn sterkte. De vrucht baarheid van den Koninklijken Haard verzekert het voortbestaan van de be scherming o'ver België van zijn Koningen zoculs de vruchtbaarheid der gToote ge zinnen het voortbestaan van het Konink rijk verzekert. De Kroostrijke Gezinnen verzoeken den Koning zijn hcoge bescherming te wilicn 'verleenen om bij de Regeering voldoening aan hun eischen te doen bekomen. Er wordt gevraagd dat de gevoeligste offers niet zouden gevergd worden van dc fami liën met de zwaarste gerinslas'ten. Met de kisten der dooden, zij en zij gelegd, zou men een weg 10.000 kilometer, zegge ongeveer van Berlijn naar Wladi- voscock, Runnen bestraten. Het vervoer met het spoor, tegen 50 kisten per wagon, zou 10.000 lijkentrei- nen, ieder van 20 wagons, vergen. Zou den ganschen wereld; den oorlog niet moeten vervloeken? Gcd gave dat nooit geen oorlog meer kome. Gedenken wij op heden 11 November, deze millioenen dooden zonder onder scheid van Natie, en bidden wij voor den vrede onder ia 11e volkeren. IBS3D SgSZSXgaSSaBZZQESSaSljSiiSZ HET ADRES AAN DE REGEERING De adres ean de Regeering werd over handigd aan Minister Van Isaeker, ver tegenwoordiger der Regeering. Het behels de het verzoek dat het aandeel der Kroostrijke Gezinnen in de rechtmatige offers die de Regeering zal vergen cm 's Lands financiën te redden, ev:nredig zouüén wezen aun hun vermogen en hun lasten en dat er rekening zcu gehouden worden met de lasten die zij dc gemeen schap ten goede dragen. Aan de Kroostrijke Gezinnen moge a geen opofferingen werden gevergd die hun levensminimum zouden aantasten en het herstel van het evenwicht tusschen de middelen en de burgerlijke lasten van eenieder, zonder onderscheid van icng of fortuin, wordt gevraagd. Er dient rekening gehouden met de sociale rechtvaardigheid. Het bestaan der Kroostrijke Gezinnen mag door hun kinder-last nirt beneden het levenspeil gehouden worden van de andere gezinnen uit de zelfde maatschap pelijke middens. Protest wordt gedaan tegen de voor- deelen aan kinderloozen en vrijgezellen. Een bede wordt de Re/eering gestuurd opdat zij deze redenen zoude indach.ig blijven. DE VERGADERING IN HET JUEELPARK Het was zoo wat half twaalf wanneer de eerste betoogers in de hall van het Jubeipaleis aankwamen, waar re.ds de moeders der kroostrijke gezinnen de gaanderijen vulden. Door luids;:.okers verspreid, werd er opgewekte muziek uit gezonden, terwijl ook mevrouw Ca:npy er in de twee landstalen, 63ne korte spreekbeurt hield over de noodzak eïiifc- hèid en het nut van den Bond der Kroost rijke Gezinnen. Langzaam liep ds uitgestrekte hall vol, al te langzuam zslfs, want om één uur was het laatste gedeelte van den st-ost nog aan het vertrekpunt! Op de eere- tribuun hadden inmiddels reeds plaats ge nomen: He-eren Carton de Tournay, oud minister, algemeene voorzitter; generaal Lemercisr, alg. secretaris; Caufrisz, alg. schatbewaarder;,senator Volckaert, onder voorzitter; de senatoren: Carnoy, Van Coillie, Thienpondt, D-elvaux de Fenffc# prof. Be Vlesschouwer, Allewaert en Geuens, volksvertegenwoordigers; E. P. Fallon; mevr. Van Cauwelaert; mej. Baers, voorzitster der Kath. Vrouwenor ganisaties van België; heeren Wynen, voorzitter' van het gewest Antwerpen; Van Nesjjen, secretaris; Sartenaa-r, voor zitter gewest? Brussel; Taymans, voor zitter stad Brussel; Gesseries, voorzit ter, en Ballet, ondervoorzitter van het Inrichtingscomiteit; De Vcghel, alg. be stuurder aan het Ministerie van Sociale Voorzorg; heeren Graaf Alfred Legrelle, Edm. Bernaerts, M'Jdou, R. Junes, en Stij- nen, allen afgevaardigden uit Antwerpen; Reyaert, procureur des Konings, te Ton geren;, Delvigne, notaris te Tongeren, enz., enz. Nog altijd komen de betoogers binnen; gezien het' gevorderd uur, besluit men evenwel de,, vergadering te openen. Vooreerst wordt het woord gevoerd door hérren Gosseries «n Ballet, die, de .eerste in, het Fransch, de tweede in het Vlaamsch, de betoogers danken voor hun ne tnlrijke opkomst, en enkele woorden ten beste hebben ever de werking van den Bond, (Zié vervolg op 2" blad.) n den Zaterdag morgen, per post thuis wil besteld worden, hoeve slechts onderstaan de briefje in te vullen cn in een open enveloppe gefrankeerd met 0,10 fr. te zenden aan DE POPERINGENAAR POPERINGE. Mijnheer de Uitgever, Gelieve mij een kwijtschrift aan te bi-eden van 18,69 frank voor een abonnement op DE POPERINGENAAR tot einde 1S35. Men ontvangt alsdan het bind kosteloos van nu tot Nieuwjaar. Naam Gemeente Dit bericht ls enkel geldig voor België. Wie ln Frankrijk ons blad begeert van nu tot einde 1935", sture ons 38,50 frank op per internationaal postmandaat,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 1