Engeland op weg naar verkiezingen 1 erop EER VERTROUWEN LEGERNIEUWS De Koloniale Trekking Rond het werk van onze Regeering WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 32° JAAR. - N' 2. DE POPERINGENAAR KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKCNDIGIKGSBLAD. POLITIEKE KRONIEK SPAANSCHE PRINS VERLOOFD HET SAMENKOMEN VAN WESTEN EU OOSTEN Nog over Gezins ver goed i n gen VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT G? DE POPERINGENAAR 7&t vewzacM qene&st TER HERINNERING AAN HONING ALEXANDER §M£ pl? m Hls* Pt* KiüB De Katholieken tegenover het Kinema vraagstuk WINNEN 500.000 FRANK WINT 5.9G0.33O FRANK KABINETSRAAD. - Nieuwe beslissingen Verzet tegen de Regeering DE BESLUITWETTEN OVER DE GEZINSVERGOEDINGEN, DE VERMINDERING DER LOONEN EN WEDDEN, EN DE REGE LING DER WERKLOOSHEID DE GROOTSTE OORZAKEN. ONTSLAG van Minister Van Cauwelaert ZONDAG 13 JANUARI 1935. Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N* 15.57G ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Congo 35,tr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel l.CO fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr, toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1,50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Wij zijn het jaar 1935 binnengeva ren, met moed en vertrouwen. Voorspellingen doen de ronde dat 1935 zoo of zoo zal zijn. Voor 1934 werd zooveel voorspeld dat, tegen alle verwachting in, heel verkeerd is uit gevallen. Wat dit nieuwe jaar ons brengen zal, kan men zelfs maar moeilijk gis sen. I-Iet draadje waar zooveel zaken aan hangen, is zoo dun en zoo breek baar!... Indien er evenwel te kiezen viel tusschen pessimisme en optimisme, we gaven liever aan dit laatste de voorkeur. Immers, voor alwie met een nuchter oog den algemeenen toestand wil beschouwen, bestaat er geen grond voor zwartgallig pessimisme. Er zijn lieden die reeds van den éérsten dag van 't nieuwe jaar den zwarten bril hebben opgezet, om a priori alles in 't zwart te zien. We hebben een hekel aan zulke brillen, die alles zwart maken wat er ook ge beuren moge. Het verloopen jaar was in vele op zichten niet fameus. We hopen op betere dagen en tijden. We hopen niet tegen sterren en windmaar we hebben redenen tot gezond opti misme. Dat in het binnenland niet alles gaat naar wensch, valt niet te be twijfelen. In de bloeiperiode van 1927-'29 ging het ook niet naar een ieders wensch, en toch begrijpt thans iedereen dat die hoogspanning niet duren kon. De huidige regeering, die zeker en vast de hand aan 't werk slaat om het land te redden, vraagt ver trouwen. Waarom zouden wij ten slotte geen vertrouwen schenken? Zouden anderen het beter doen dan zij? De kwaal te voorkomen is ge makkelijker dan ze te genezen; maar de kwaal is er nu, en zij is algemeen in de wereld. Elk geneesmiddel heeft ook een bitteren en wrangen smaak. Doch als 't daarmee gaan kan, waar om grijpen naar een geweldige ope ratie, c'.ie levensgevaarlijk kan zijn? Velen klagen verbitterd of teleur gesteld, met of zonder reden. Men voelt zekerlijk best de pijn als iemand snijdt in eigen vleesch. Maar men moet die snede kunnen verdragen, elk voor zijn deel, wanneer het alge meen welzijn op het spel staat. Want daar is iets, dat ons te veel in 't ver leden ontbrak: benevens een diep bewustzij-n van den plicht van sociale naastenliefde, ook een sociaal gevoel, d. i. eene gezindheid waardoor men geredelijk inziet en aanvoelt de so ciale nooden van dezen tijd. In het buitenland nu bracht het einde van 1934 ee gelukkige ont spanning. De volkeren stappen het nieuwe jaar in met een vredelievend gebaar. Gunstige besprekingen tot een statuut voor ontwapening zijn aan den gang. De Saarkwestie is bin nen enkele dagen van de baan af, en alles laat vermoeden dat de oplos sing de betrokken landen zal bevre digen. Met dit alles zal de ekonomi- sche oorlog en de nijpende crisis die er uitvolgt wel aan 't luwen gaan. Voor 't oogenblik heeft de Kerk het erg te verduren in Rusland en in Mexico. We weten echter sedert lang dat kerkvervolgers nooit over winnaars zijn geworden. VIOLENTA NON DURANT: dat ook gaat voorbij. Want er is Eén, die over alles waakt, en die alles leidt, én enkelingen én volkeren der wereld. We varen het jaar 1935 in onder Zijne hoede; we vertrouwen Hem toe onze geestelijke en ook onze stoffelijke belangen, en we verhopen dat voor beide het jaar 1935 voorspoedig zal wezen. IHiMaBHBBSBHBBglMHHflnaaBBMaBSBHBaaB9KSE98BBBBi9£afla De Engelschman is geen politicus in de slechte beteekenis van het woord. Hij heeft zijn overtuiging veleer een praktische dan een idea listische maar buiten de verkie zingscampagnes neemt hij het meer op voor de sport en het mondaine leven dan voor de politiek. De En gelschman is feitelijk een type op zich zelf. Geen enkel politieke partij uit het rijk der Britten kan met de vastelandsche partijen vergeleken worden. Er zijn drie elementen die in het merg van ieder Brit hokken en er geankerd blijven: de gods dienst, de koning en het vaderland vormen een trits begrippen, waarop de politiek geen vat heeft. Vooraleer met de politiek te beginnen heeft ieder Britsch kiezer deze drie eigen schappen in zich opgenomen. En wanneer men bedenkt dat deze waar den op het vasteland het zwaarte punt vormen van kiesprograms, dan valt het dadelijk op dat er voor de Engelschen nog slechts het socio,le element overblijft, maar dan in het kader van godsdienst, koning en va derland. Praktisch komt het dus neer op een strijd tusschen kapitaal en arbeid. Hieruit blijkt onmiddellijk dat hoe scherp ook de strijd wezen kan tusschen deze twee materialisti sche begrippen, de hoogsre moreele godsdienstige en nationale belangen uit den verkiezingsstrijd geschakeld zijn. En dat het verkiezingssukses hoofdzakelijk afhankelijk is van tij delijke omstandigheden. Inderdaad. Nuchter als de Engelsch man is, en vermits er enkel mate- rieele belangen op het spel staan, hoeft hij enkel te vergelijken hoe de toestand vroeger was en hoe hij nu is. Is er verbetering dan stemt hij als de vorige maal en is er achter uitgang, dan tracht hij door zijn stem het roer om te keeren. Daarmee is zijn burgerplicht af, en ziet hij verlangend naar de eerste groote sportgebeurtenis of de komende mon daine eventDe Brit weet dat er voor hem hierin geen gevaar schuilt. Het Britsche imperium, de godsdienst en den koning zullen nimmer in het gedrang komen, zelfs niet indien de labour- of socialistische partij aan de winnende hand blijft. Het is mis schien hierom dat de politiek in En geland zoo stabel is. De vertegen woordigers krijgen een vijfjarig man daat en de Engelschen een vijfjarig ministerie. In werkelijkheid is vijf jaar een lange termijn voor een de- 'mokratisch dus gekontroleerd land. En zoo gebeurt het bijna nooit dat het ministerie het vijf volle jaren uithoudt. Vooral niet in tijden als deze welke we nu beleven. Er kan zoo ontzettend veel gebeuren en er gebeurt werkelijk zoo ontzettend veel dat 5 jaar een haast niet te houden termijn is. Ware 't niet dat Engeland zich buiten de nationalis tische en godsdiensttwisten houdt, dan hield de regeering het de helft van den termijn niet uit. Maar ook de ekonomie speelt een overheer- schende rol, en misschien vooral in Engeland, dat met zijn koloniën het machtigste rijk van de wereld uit maakt. Trots zijn 2 miljoen w$rkloczen en de ineenstorting van grond-indus- strieën als het kolen- en ertsgebied zal het straks 4 jaar zijn dat het huidige ministerie de teugels in han den houdt. Alhoewel theoretisch de eerstvolgende verkiezingen pas in 1936 hoeven uitgeschreven te worden, is het meer dan waarschijnlijk dat de aanstaande Herfst als verkiezingspe riode zal gekozen worden. Het waar om Er zijn veelvuldige redenen. Allereerst is een vijf jarenregeering versleien voor tijd wanneer ze te vergeefs worstelt tegen de ekonomi- sche inzinking. Er zijn inderdaad geen volle vijf jaren noodig om re sultaten te bereiken. En indien se dert het prijsgeven van den goud- siardaard het ekonomisch leven her- G">ftei:rde. dan C ent er colz gezegd tc Worden dat de werkloosheid nog even scherp, nog even vreeselijk is als vroeger. En dat kan een volk niet vergeten, vooral het praktische En- gelsche volk niet. Het time is money» is niet voor niets een Engelsch slag woord. De Engelschman draagt im mers de stempel van zijn rijk, dat het kloekste van den wereldbol is. En macht wordt geschraagd door arbeid, handel en nijverheid. Er zijn nog andere redens. Hoe maritiem Engeland ook aangelegd is, toch heeft het zich niet kunnen ont trekken aan zijn continentale ver plichtingen. Willens nïllens hoort het aan Europa, is het een Europeesche macht, heeft het Europeesche zorgen. Nu zijn de voornaamste Europeesche zorgen defensie of verdedigingswer ken. En ook Engeland wil hieraan niet ontkomen. De reuzenkredieten die steeds maar uitgetrokken worden zijn natuurlijk een doorn in 't oog van de massa arbeiders en werkloozen, die terecht het gevaar inzien van een komende oorlog en meenen dat er eerst hoeft gezorgd te worden voor brood in vredestijd. Daarbij komt de reorganisatie van de arbeiderspartij die zich sedert de laatste neerlaag flink herpakte, en thans een felle strijd aangaat tegen de conservatieve regeering, onder het motto Geen oorlog maar broodOm zich te verdedigen beijvert de conservatieve partij zich op internationaal terrein, ten einde het antimilitarisme van de labours te verlammen. Aldus is in feite de verkiezingskampagne ingezet en kunnen de verkiezingen zoo heel lang niet meer uitblijven. Alhoewel de strijd zich hoofdzake lijk beperkt tusschen de labours en de nationale regeering, zijn er nog twee elementen die aangestipt dienen te worden. Eenerzijds Sir Oswald Mosley en zijn fascistische partij en anderzijds het apostolaat van den veteraan Lloyd George. De fascisten verklaren zich voor te bereiden om de macht in handen te nemen na de eerstkomende Labourregeering die... een mislukking zal worden... voor spellen ze. Wat de onderteekenaar van Versailles betreft, die feitelijk tot geen enkele partij meer behoort, dan degene die hij zelf vormt, hij is zin nens een kruistocht te prediken over heel Engeland. Hij heeft uren en uren met vooraanstaande ekonomis- ten een herstelplan voorbereid, en droomt ervan een tweede Roosevelt te worden. Persoonlijk vertegenwoor digt hij zich zelf, maar... hij kan een machtig instrument worden voor de labourpartij. De vooruitzichten zijn in 't voor deel van de arbeiderspartij. Ze houdt zich schrap aan haar antimilitarisme en onder het motto De conservatie ven, dat is de oorlogheeft ze een buitengewoon suggestief wapen in een land dat per slot van rekening Europa wantrouwt. Het is te vreezen dat de pogingen van de nationale regeering om de in ternationale toestand op te klaren, ten einde de ontwapeningsconfereniia te doen slagen, zal spaak loopen. Kan de regeering het toch bereiken, dan is er nog niets gezegd. Ze heeft zich in de laatste tijden ook fel ingespan nen om de werkloosheid te bestrij den, maar zonder merkbaar resultaat. Per slot van rekening worcbt dc ekonomische krisis, verpersoonlijkt door 2.C00.000 werkloozen, de inzet van de naderende verkiezingen. De Brit hoeft te kiezen tusschen xj.: doppers en de oorlogsbudgetten. Een van de twee, want ontwapening is vooralsnog een mythe. Het vraagteeken vormt de apostel Lloyd George die gevoelig in de kaart van de labour kan spélen... of cok door totale onverschilligheid kan ver dwijnen. Het fascisme is thans neg niet bereid om deze zware ekonomi sche inzet tot een totalitaire strijd uit te breiden. Het reserveert zich voor later. Binnen enkele dagen zal te Rome de grootsche huwelijksplechtigheid .plaats hebben van Infant Don Jaime, zoon van den gewezen Spaanschen Koning' met de jonge Fransche markiezin Manuela de Dampieire. Men ziet op deze foto de jon ge verloofden te Rome gekiekt na een partijtje golf spel. IBBSSaBOBaZIB^BBBBaatlBSaBBBaB VRIJSTELLING VAN DEN ACTIEVEN DIENST Bericht aan de militianen van 1935 De Minister van Landsverdediging meldt aan de militianen, aangeduid voor den dienst, van de klas 1935, dat krach tens artikel 57 van de wet op de militie, de volgende categorieën vrijgesteld zijn: 1. - Zij die deel uitmaken van een fa milie, minstens zes kinderen in leven tel lende, waarvan nog geen enkel genoten heeft van vrijstelling van dienst als lid van een talrijke familie; 2. - Zij van wie drie broeders ten min ste in het leger gediend hebben; 3. - Zij die twee broeders onder de wa pens hebben gehad, waarvan één in den dienst overleden is; 4. - Zij die twee oroeders onder de wa pens hebben gehad, waarvan één ten minste drager is van één of meerdere frontstrepen; 5. - Zij die behooren tot een familie met minstens tien kinderen in leven, waarvan er twee in het leger gediend hebben; 6. - Zij die behooren tot een familie met 9 kinderen in leven, waarvan min stens 7 jongens, onder wie er twee in het leger gediend hebben; 7. - Zij wier vader of moeder dood is, en toebehooren tot een familie met 9 kin deren in leven, waarvan zes jongens, van wie er twee in het leger gediend "ebben; 8. - Zij wier vader geboren is veer 1 Ja nuari 1881 en die behooren tot een fa milie met 9 kinderen in leven, waarvan minstens zes jongens, van wie er twee in het leger gediend hebben. De militianen van 1935 aangeduid voor den dienst, die zich in een der hierboven aangehaalde gevallen bevinden en die van den commandant van het wervingsbureel geen bericht van hun vrijstelling hebben ontvangen, moeten vóór 20 dezer hun vraag indienen. Hun brief, vermeldende naam, voorna men, datum en plaats van geboorte, ge meente van inschrijving voor de militie, en wervingsbureel, waarvoor zij versche nen zijn, moet gericht worden onder aan bevolen schrijven tot den Minister van Landsverdediging, Bestuur der Werving, Leuvenschestraat, 1, Brussel. De schikkingen hierboven betreffen uit- sluitelij-k de militianen, aangeduid voor den dienst met de klas van 1935 en heb ben dus geen belang voor hen, die door verdaging of uitstel bij de klas 1935 inge lijfd zijn. De militianen, vrijgesteld dcor voor gaande beschikkingen, kunnen aan deze Vrijstelling verzaken door bij aanbevolen brief vóór 20 dezer aan het zelfde adres hun verzaking te kennen te geven. Hun handteeksning moet dan gelegaliseerd worden door het gemeentebestuur. TERUGROEPING DER MILITIANEN Het eerstvolgend termijn van acht dagen afgeschaft De terug: oeping van acht dagen onder de wapens is dit jaar afgeschaft. Deze maatregel zou niet 'wegens bezuinigingen genomen zijn, maar ornaat deze aent da gen ondoelmatig bleken. De Minister van landverdediging besloot het volgend jaar een termijn van 14 dagen in te stellen. Aldus zouden twee reserveklasssn in gedeeld worden in compagnies, batterijen en eskadrons, met normale kaders zooals in tijden van mobilisatie. Een dergelijke terugroeping zou, naar men verzekert, de eenheid van de re serve- troepen in de hand werken. (Verboden nadruk.) Herwig I Cp can pro aten p e er d on! o op wedstrijd te Calcutla, in iLngelscli-Jui&ië, waren aan- wazig de Malbaradja van Enutan en zijne vrouw in ca eigenaardigs k!eedij I.wnner iircek v.-aar men toch ziet dat ds Ooster- sefcte mode fe! beïnvloedt wordt door deze van het Westen. De regeering heeft van de gezinsver goedingen een twistappel gemaakt: zij heeft ze van de wedden van dc staats- agenten losgemaakt en in 't gedrang ge bracht door ze afzonderlijk en bovenma tig te verminderen; zij heeft ze in verge lijking gesteld met de patroonsbijdragen waarvan ze ingevolge de wet van 4-8-'30 in de eerste plaats, hoewel niet volstrekt afhankelijk is. Bewust of onbewust heeft ze daardoor de gewichtige zaak van de gezinsvergoedingen op straat gebracht on is rond dit vraagstuk een strijd ontspon nen waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De pers gaf weerklank aan de persoon lijke verzuchtingen van degenen die zich getroffen voelden. Dit geluid zal niet doordringen tot in de bureelen of er al thans geen sensatie verwekken; men weet daar immers al te £oed dat tegen één die klaagt er vijf zijn die zich verheugen omdat de gebuur in zijn plaats zal helpen sparen voor de gemeenschap. De pers deelde enkele moties mede van gewestelijke bonden voor greote gezinnen die het onbillijke en onredelijke van de besnoeiing wraakten. Deze gedeeltelijke protesten zullen evenmin iets uithalen omdat ze niet steunen op de macht van het ge-tal, vooral om-dat ze niet uitgaan van een politieke groepeering. De christen demokratische pers be pleitte uitvoerig en roet gloed het besluit van het A. C. W. in België, dat tegen de vermindering van de gezinsvergoeding opkomt, omdat het in de dubbele verla ging van stortingen en vergoedingen een al te gewillige toegeving zie-t van de re geering aan de groot-nijveraars. Deze strijd is van aard cm de gemoederen te beroeren. Doch ook de regionale pers. de Waal- sche zoo goed als de Vlaamsche, trad reeds in het krijt en giftige pijlen werden afgeschoten van uit beide kampen. Sprak men niet In een Naamsch provincieblad van de Vlaamsche konijnenfokkerijen (de kroostrijke gezinnen) waarvoor reeds lang genoeg en veel te veel betaald was door de Waalsche patroons? Waarlijk ons België staat nog altijd uit Vlaande ren en Wallonië, twee zeer verschillende deelen, met ieder een eigen taal en ook eigen zeden. Deze strijd, moest hij volop ontbranden, zou nare gevolgen na zich slepen: Geen compensaties voor de Vlaamsche kinderen, dan ook geen Vlaam sche armen voor de Waalsche fabrieken en geen Vlaamsche soldaten ter verdedi ging van de Waalsche eigendommen. Gcd spare ons land voor zulken kamp! Zooals we reeds schreven moet de zaak van de gezinsvergoedingen van uit de hoogte van het aLgemeen welzijn, als een nationale Instelling bezien worden, wil men de besprekingen op het peil van een gezonde en vruchtbare gedach-tenw-isseling houden. Is de gezinsvergoeding democratisch uiteraard, omdat ze gegeven wordt als steun bij de opvoeding, ze is niet minder aristocratisch in haar bedoelingen, omdat ze strekt tot verheffing van het gezin, de levensoel en de bloei van de natie. Wanneer bewezen is dat de bloei van het gezinsleven thans meer dan vroeger bedreigd wordt door de verlokkingen van een al te verkunstslde samenleving; wan neer het zonneklaar wordt voor al wie zien wil, dat de huidige blcei van het ge zinsleven In ons land niet meer van kracht is om in de naaste toekomst het voortbestaan van land en volk te verze keren, dan mag het op zijn minst gewaagd heeten als een landsbestuur lichtvaardig de hand zo-u slaan aan de knoppen die dezen bloei dragien. En was de finantieele nood zoo hoog dat men het groene hout samen met het dorre moet op den brand stapel werpen, dan is 't voorwaar nog on begrijpelijk dat men meest van het groene en minder van het dorre hout wegkapt. De tegenstand werd reeds aangekon digd,; na het verloop van de volmachts periode zal ook van het besluit tot be snoeiing van de gezinsvergoeding herzie ning gevraagd, worden. De regeering im mers moest weten alvorens zij de hand sloeg aan het kindsgedeelte, dat in al de gebieden van de staats uitgaven ten uitersts bezuinigd werd: dat wanneer de uitgaven voor he.t le vende verdedtgingsmateriaal van de natie te zwaar bevonden worden, het niet meer dan billijk is de uitgaven vcor het leven- looze oorlogs- en verdedigingsmateriaal ten uiterste te bekrimpen; d-at niet cfe familie vergoeding-trek- kenden de bevoorrechte burgers zijn in het land, maar allereerst de ongehuwden, die onbekommerd hun gang door 't leven gaan, in tijd van vrede, als in tijd van oorlog. Sprak men hier ook reeds niet over een belasting op de ongehuwden zcoals Italië en andere landen die invoer den? dat in den engeren kring van het fa milieleven niet méér kan bezuinigd wor den dan in den br-eederen kring van het openbaar leven: Kinderen zijn uit zich zelf verbruikers, schuldeischers die ook in crisistijd onverbiddelijk hun rechten op- eischen. Wist de regeering dit alles en wijst ze terug op het brutale feit van een ledige schatkist, dan nog past de waarschuwing welke de algemeens voorzitter van den bond van de kroostrijke gezinnen aan het hoofd van de regeering toestuurde op 4 Nov. "34: «Armoede is wet; zender aar- zelen zullen wij ens rechtmatig aandeel nemen in de opofferingen die vereischt zijn om 's lands finantiën te redden. Wij vragen maar dat dit aandeel rechtmatig veze, d. i. evenredig aan ons vermogen in de bijdragen, aan de van de andere burgers gevergde opofferingen, en dat men rekening houdt met de diensten welke wij b: wijzen, alsook met de lasten welks wij, de gemeenschap ten goede, dragen De groote vraag blijft dan ook deze: Waarom heeft men de gezinsvergoedingen in één slag met 40, 30, 18, 13 en 10 per honderd bekort, de wedden slechts met tweemaal 5 besnoeid en de inkomsten van de andere burgers onaangeroerd ge laten? Ds Regeering is een antwoord schuldig. 4EBSBaSBB!Sa333B3!S29>3aEE;£Z923 en wekelijks ontvangt gij ons blad per post den Zaterdag morgen. *13BaBa«BBBSBBB'iBBI>2B5li;3Bi» Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij. Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen €/ïl Fn tet Pa'ai# te Parijs wordt e«n tentoonstelling: gehouden van de verschil lende ontwerpen voor het gedenkteeken den te Marseille vermoorden Koning Alexander van Yoego-S^avië. We ge ven hier een ontwerp van beeldhouwer Maxime Rerd del Sarte. Het verbeeldt een reusachtig masker van den Koning, rijzend uit een h*ok graniet. Aan den voet een gekirulsten Lieven Heer. Een monu mentale trara leidt naar de Christusfiguur. Zelden beleefden de daad-katholieken van Poperinge een zoo offensieve voor drachtavond, als deze door het Katholiek Filmkomiteit, Dinsdag laatstleden aange bracht. Voor een uitgelezen strijdend-katholiek publiek leidde E. H. Verbouwe, Proost van het Kath. Filmkomiteit, in zeer pit tige en gepaste taal de beide hoogstbe- voegde sprekers in als: de nationale en internationale pioniers van het Kath. Film-offensief. Waarop Z. E. H. Kan. Brohée, als eerste spreker, het betrachtte de diepe, geweldi ge beteekenis voor te schilderen van dit offensief. Onze strijd om de kinema is er geen negatieve en verweerende, wel een posi- tieve en aanvallende. We bedoelen niet alleen ens volk te bewaren van slechte films, veel eer rechtstreeks door de film onze massa in kristen geest op te vce- den en te leiden. De film is het mach- tigste modern voertuig van gedachten en i) beginselen. Zijn macht berust in zijn eigenschappen. Een macht is hij, om de honderden i) millioenen menschen rdi-s hij wekelijks «bereikt; om den uitersten korten tijd O waardoor hij de wereld rondreist; om den eenvoud waarmede hij zijn ideën oud ringt aan de massa; om zijn leven- dige voorstelling waardoor hij de levens- gedachten tot schier werkelijkheid maakt; om den betooveren-den invloed van de artisten die waarlijk de na te volgen helden worden van de bedwelm- de massa en vooral de jeugd; om het officieel, sociaal karakter van den film die steeds kan inwerken onder de sug- gestieve atmosfeer van volksvergaderin- gen. Daar ligt de Filmmacht. Die groote macht wordt thans omtrent totaal tegen onze princiepen gebruikt. Op gebied van Pers, Radio, Scholen kunnen we getuigen iets te bezitten om onze gedachten hoog te houden. Op Filmgebied hebben we nog niets. De Filmmacht is thans een neutrale, God- negeerende of goddelooze macht waar- door de valsche levensprinciepsn worden opgehemeld, terwijl de Waarheid nooit tot haar recht komt. Rechters, Staats- mannen, vooral de Paus en de Bisschop- pen, ja zelfs tot de heidenen tce, luiden het noodsignaal, omdat aa tastend de >i verwoesting aanvoelen de menschheid door een gewetenlooze Film-industrie aangebracht. Daarom bestaat er een individueele en collectieve plicht voor alle katholieken tot den positieven opbouw van het ka- tholiek Filmwezen. Daarom zal ieder waardig katholiek werken en offeren en bidden opdat we in 't kort zouden mogen begroeten: de Katholieke Filmindustrie, die de grootste hefboom wordt, de ma il derne predikstoel van het Evangelie van .1 waarheid en vrede. Langdurig en geestdriftig werd de Zeer Eerwaarde Spreker toegejuicht om zijn vast, bezield, overtuigend en zoo bevoegd woord. Zeer E. H. Cartuyvels kon dan ook best die geestdrift benuttigen om zakelijk voor te leggen wat en hoe ieder katholiek, op zijn plaats, in zijn midden, dóén en han delen zal tot die wereldverovering voor Kristus Koning door het Filmwezen. Een Filmcentrale werd ingericht die overal zou aanstuwen tot het inrichten van kath. zalen en deze vérder zou bel f - pen aan filmleiding. We hebben nood aan Kath. Kinemas. Zonder deze geen mogelijkheid eensdaags te komen tot kath. filmindustrie. Geef ons 3000 zalen en de Kath. Filmindustrie wordt een feit. Begrijpen we aldus het essentieel belang zalen te hebban, meer en meer. Daar ligt de gxondreden waar om een waardig katholiek altijd en voor al die zalen totaal steunen moet. Geen voorwendsel kan tellen om het niet te doen, het Is een princiepskwestie. DOCIP (1) is een andere uiting van dat offensief. Dccip licht alle katholieke liefhebbers in nopens de deugd en dege lijkheid van de filmen om aldus rost be hulp van het plichtbewust publiek ornnee- doogend op het voorbeeld van de Ameri- kaansche katholieken de onzedelijke films te boycotten. Om dit best te bereiken be staat de Katholieke Filmliga waauvan ieder lid bestendig en trouw en radikaal het Kath. Filmoffensief medestrijdt. Daarop wenscht Eerwaarde Spreker dat Poperinge, die reeds een bloeiende kinema belt, Cr:: een ledenrijke en bezielde Film- liga-aidesling zijn man zou staan in den strijd. Geheel speciaal verhoopt hij de kranige médehulp van de K. A. afdeelin- gen onzer stad. Kristus Koning wordt al dus eok gediend door de Katholieke Film actie. Even geestdriftig onthaalde het publiek deze aanspraak. Zeer hartelijk dankte E. H. Verbouwe beide sprekers en verzekerde in naam van h"t katholiek Poperinge dat de riike ge dachten van dezen avond kranig zouden uitgewerkt worden. Na een vurig gebed ging iedereen in volle stemming'huiswaarts, veel verwach tend voor de filmaktle ter stede. Woensdag had dus de trekking plaats van de 5e snede der Koloniale Loterij. De trekking greep deze maal plaats te Ant werpen in de groote feestzaal van den Dierentuin. De zaal was volledig bezet. Buiten stond er machtig veel volk om te luisteren naap de uitslagen die door luid sprekers werden bekend gemaakt. EEN GRAPPENMAKER Alles liep ten beste af en toen men aan de trekking van het tweede mil* lioen kwam, begon een man te zin» gen, te dansen en te springen. Men dacht met een nieuwe millionnair te doen ta hebben, journalisten en fotografen snel den toe, maar eens wat. fotos genomen vernam men dat het een grappenmaker was. Alles eindigde ten slotte in een al- gemeene lach. Hier nu de uitslagen der trekking: Winnen Winnen Winnen Winnen Winnen Winnen 100.000 Frank 100 Frank 250 Frank 2.590 Frank 10.00C Frank 59.000 Frank al de biljetten eindigend met 4 al de biljetten eindigend met 99 al de biljetten eindigend met 318 al de biljetten eindigend met 5510 al de biljetten met nummer 20C80 al de biljetten met nummer 19138 DOOIP Dokjimentatleburoau Cine- matographische Pers. Het biljet dragend nummer 61557 Reeks E Het biljet dragend nummer 26977 Reeks M Het biljet dragend nummer 45866 Reeks P Het biljet dragend nummer 31992 Reeks D Het biljet dragend nummer 42642 Reeks H WINNEN 1.080.000 FRANK Het biljet dragend nummer 42784 Reeks M Het biljet dragend nummer 271S5 Reeks L Het biljet dragend nummer 10540 Reeks D Het biljet dragend nummer 93078 Reeks L Het biljet dragend nummer 70353 Reeks F. Het biljet dragend nummer 40621 Reeks C B2EmBB33B3£S33UE3538B3383B3MBriSSSB95BBSM3B2!R39i2Xi53?528S!S9r?rQi De leden van de Regeering hielden Za terdag 5 Januari een nieuwe zitting gedu rende dewelke verscheidene belangrijke beslissingen werden genomen. De raad stelde de termen vast van een ontwerp tot de INRICHTING VAN DE BEDRIJFS ORGANISATIE. Een Koninklijk Besluit zal verschijnen om toe te laten een eko nomische reglementatie in te voeren van de productie en der verdeeling. De pro ductie, uitvoer en invoer, zal diensvolgens kunnen gereglementeerd worden. Tot BESCHERMING DER KLEINE SPAARDERS werd een ontwerp van Ko ninklijk Besluit goedgekeurd opdat de be dragen die verstrekt worden alleen besteed worden voor het terugbetalen van de de posito's der kleine spaarders. Nevensgaan de kwesties werden meteen geregeld. Voor de GESTRAFTE AMBTENAARS die niet geheel vrij van schuld werden bevonden maar die verzachtende omstan digheden mogen inroepen, zal hun in dienstneming of op pensioenstellen door de Kamer moeten geregeld worden. De VERLAGING DER HYPOTHEKAI- RE INTRESTEN werden eveneens onder zocht. De toepassing van de NIEUWE WERK LOOSHEIDSREGELING werd ultge teld tot op 4 Februari e. k. Dit omdat de be sluitwet aanleiding gaf tot sommige ver wikkelingen en de circulairen voor de toe passing ervan niet tijdig konden besteld worden. OPENBARE WERKEN werden bevolen, o. m. de slooping van de oude Antwerp- sche vestingen; ook werd de watervoor ziening van zekere gewesten onder oogen genomen, Verder werd nog gesproken over de handelsbesprekingen gevoerd met vreemde landen en over de begrooting. In den schoot der Klisten Werklieden partij is groot verzet aangeteekend tegen de besluitwetten betreffende de gezinsver goedingen, de vermindering der wedden en loonen en de toepassing van de rege ling dér werkloosheid en de tewerkstel ling der werkloozen. Voor het eerste kind wordt thans 9 fr. toegekend als gezinsvergoeding, en 21 fr. voor twee kinderen. Voor de volgende kin deren werd de vergoeding erg vermin derd. Men had werkelijk beter gedaan de vergoeding voor de twee eerste kinderen, zijnde 21 fr. waarmede men toch weinig doen kan, volledig af te schaffen en meer deren steun verleend aan de grootere ge zinnen. Hier heeft men geducht voor Wal lonië waar nog weinig gezinnen meer of twee kinderen tellen. De vermindering der wedden en loonen, vermindering die gebracht werd van 5 op 10 van de vroegere wedden en loo nen, treft veel erger de kleine ambtena ren dan de hoogere, zoodat hier in zekere mate een onrechtveerdigheid is geschied. De verbittering te-gen de besluitwet op de werkloosheid ligt hierin dat aan den werklóoze meer carentiedagen werden op gelegd, verhooging van de bijdrage en de verplichting van werk te aanvaarden. Het eeFste verzet ging uit van het Alge meen Christen Vakverbond. Door het Al gemeen Christen Werkersverbond werd de zienswijze van het A. C. V. aangenomen en in een vergadering die Dinsdag onder de Christen Demokraten werd gehouden werd een afvaardiging samengesteld, die onderhandelen moet met den Bersten Minister om zekere bepalingen van be doelde besluitwetten te doen intrekken. Door het verzet der Christen Dembkra- ten is de positie der twee Christene De mokratische Ministers Rubbens en Van Isacker, zeer kiesch geworden in den schoot der Regeering en komt er binnen kort geen ontspanning, dan zou wellicht dezer dagen een Regeeringscrisis dreigen. TWEE MINISTERS AAN HET WOORD Baterdag 5 Januari 11. hield Minister Ruooens een rede te Aalst en Zondag werd door Minister Van Isacker een rede geiiouden te Brugge. Minister Ruboens besprak het angst wekkend vraagstuk der werkloosheid en het middel om alle misbruiken te weten; de gezinstoelagen en het stelsel der alge- rneene compensatie, het salaris- der staais- agenten en de Vlaamsche kwestie. Voor wat beteft da meerdere vermin dering der lage wedden, deed de Minister opmerken dat de hooge wedden in den duren tijd niet in evenredigheid zooveel verhoogd werden als de kleine wedden en ze ook meer belast worden door de crisis bijdrage, niet geëischt op de kleine wed den. Te Brugge handelde Minister Van Isacker over de regeering de Broqueville, die de sociale wetgeving redde door de nieuwe regeling ervan; over de lasten 10 milliard, vier maal zooveel als voor den oorlog die op het land drukken; de werkloosheid als zedelijk vraagstuk. Mi nister Van Isacker verklaarde eveneens dat de wedden, loonen, pensioen en kos ten der sociale wetgeving 85 eischen van 's lands Inkomen. Hij beloofde dat de regeering geen politiek der lage loonen zou voeren. De boodschap der beide Ministers was: hoopvol gestemd zijn en betrouwen heb ben. NIEUWE MUNTSTUKKEN ANDERE WORDEN AFGESCHAFT Het. aanmunten van zilveren 40 frank en 20 frank-stukken werd goedgekeurd bij Koninklijk besluit. Bij zelfde besluit wordt bepaald dat de nikkelen stukken van 10 en 20 fr. uit den omloop moeten geweerd worden en waardeloos zullen, verklaard worden op 31 Mei e.k. Denkelijk zullen rok de half-frankskena afgeschaft worden en zullen de huidige stukken van 1 en 5 fr. vervangen worded door kleinere. WERKVERSCHAFFING De Minister van Openbare Werken heeft op zijn programma voor 1935 veel werken voorzien om zooveel mogelijk werk te verschaffen aan de werkloozen. Do Antwerpsche vestingen zullen ge sloopt worden; veel nieuwe banen zullen aangelegd worden of bestaande baneii rechtgetrokken. Nieuwe wegen van snel verkeer tusschen Brussel-Antwerpen eft Oostende-Brussel-Luik aullen aangelegd: worden; bruggen zullen herbouwd wor den; nieuwe kanalen zullen, aangelegd: wordien of andere verbreed en verbeterd en waterleidingen aangelegd in zekér| centra's. Meestal de voorziene werkeft brengen veel grondwerk mede, zoodat veel werkloozen aan den arbeid zulleft kunnen worden gesteld. HET VRAAGSTUK DER WEUKLOOZE JEUGD VERLENGING VAN SCHOOLPLICHT Een studie werd aangevangen tot het onderzoeik van den scnoolplicht voor d'ë jeugd en voor de werkiooze jeugd in het bijzonder. De kommissie met aie studié beiast, heeft -bes. volgende maatrege len voor te sw ..u-icn-wng van eeil Kosteloos onden.-t, algemeen- en be roepskarakter, aai, ue werjuooze jongens tot hun 16o jaar zouden verplicht zijn te volgen; inrienting van een beroepsonder wijs met een weaeropvoedings- of volma- kingskarakter voor ae oudere werkloozen. Het inrichten van arbeidskampen voor werkloozen werd ook ter studie genomen. Binnen kort zouden reeds kampen voor jeugdige werkloozen worden ingericht. HET VRAAGSTUK DER BELGISCHE GRENSARBEIDERS IN FRANKRIJK De kommissie die samengesteld werd tot het onderzoek van het vraagstuk der Belgische grensarbeiders in rrankrijk, heeft besloten beroep te doen op de Re geering' om de noodige voetstappen te doen bij de Fransche Regeering om een speciaal regiem voor onze aroeiders te bekomen. DE VLEESCHPRIJZEN Door den Minister van Ekonomische Zaken werd een afvaardiging ontvangen van de beenhouwers. De afvaardiging oe- loofde mede te werken om door gansch het land een vermindering van 10 op den prijs van het vleesch te bekomen in de detaiiwinkels. Ds Minister verklaarde dat de Regee ring vast besloten is alle noodige maat regelen te treffen om eer verlaging der vleeschprijzen te bekomen. TAKS OP DE VRIJGEZELLEN EN TERUG DE SUPERTAKS? Naar wordt gemeld staat het zoo goed als vast dat de Supertaks terug in voege zal gebracht worden. Het is best mogelijk dat ook een taks zal gelegd werden op de vrijgezellen en op de kinderlooze gezin nen. Deze taks zou bepaald worden op een verhooging van 20 der inkombelasting. Als kinderlooze gezinnen worden aan schouwd deze waarvan de man reeds der tig Jaar telt en sedert minstens twee jaar getrouwd is. DE HERZIENING DER ALKOHOLVVET Besprekingen zijn aan den gang over de herziening der Alkoholwet en denkelijk zullen binnen kort voorstellen neergelegd worden. &aa3SE33B:BS£!SSBiS513Si&3B3i3gaEii3a3ISBBa!9ESilHaa2£S3Sia&St2Z:!I«>a Vrijdag, te 1 uur, vernemen wij dat Heer Van Cauwelaert, Minister van Openbare Werken, Landbouw en Mid denstand, zijn ontslag komt te geven. De officieele mededeeling zegt on der meer: De Heer Minister wil zijne vrij- fieid hérnemen om zich te verdedigen tegen de aanvallen in den laatsten tijd tegen hem gericht. Heer Van Cauwelaert verliet den Ministerraad Vrijdag te 111/% uur. Er zal enkel in zijn vervanging kunnen voorzien worden wanneer üt Koning terug is uit Zwitserland,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 1