De Regeeringsverklaring 'T BLOEMPJE SUPER Vo®r de economische heropbeuring Sn het Band HA DE DEVALVATiE i lampen KOOPT HEDEN ZONDAG 7 APRIL FNR Nationale Radio- Electrische Fabriek Aaat® tegen boorei te Peperiitge MODEL 5 Lampen 1395 fr. MODEL 6 Lampen 1695 fr. MODEL SUPRA LUX 1975 fr. gedurende 12 maanden van het Steunfonds der WEDUWEN WEEZEN der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen SUPER F N R 5 SUPER F N R 6 SUPER F N R 7 1141, LOUIZALAAN, BRUSSEL VERKEERSTAKS IN FRANK. RIJK VOOR WIELRIJDERS DRIE GEKWETSTEN Verkrijgbaar bij alle goede Electriekers en Radioverkoopers Alïe BARCO-toesfellen zijn gewaarborgd l VERDEDIGING VAN DEN FRANK Dit kabinet, dat in het teeken van de Nationale Bendracht tot stand; is geko men, wil tegenover een nieuwen toestand een politiek volgen gesteund op princiepen die niet dezelfde zijn als die welke tot nog toe vooruit werden gezet; het wil de Uitvoering van die politiek door nieuwe methodes doorvoeren. Zijn wachtwoord is; Economische Heropbeuring van het Land. Op het oogenblik dat de Regeering de zware verantwoordelijkheid van het he wind aanvaardt, staat zij tegenover een bijzonder moeilijken toestand. Verwar' ring in de gedachten en algemeene ont moediging verhoogen nog de gevolgen van een diepe en eindelooze economische crisis. Het eerste van de talrijke moeilijke vraagstukken die zij te behandelen heeft is wel dit waarop, tot ons ongeluk, het heels land. vol bezorgdheid het oog ge richt-houdt: het muntvraagstuk. Sedert een veertiental dagen is de gou den standaard in ons land feitelijk opge heven. Het invoeren van een controle op da wisselkoersen, heeft in de praktijk twee muntsoorten in het leven geroepen, waarvan de waarde verschilt: een bln- ncnlandsche en een buitenlandsche. De controle van de wisselkoersen is een nieuwe last die de reeds zoo belaste zaken komt verzwaren. De contróle is er niet in geslaagd op een voldoende wijze de vlucht van kapitalen uit het land en -bij gevolg ook de vermindering van het goud incasso der Nationale Bank te verhin deren. Aan den anderen kant wordt de toe stand van de Belgische banken met den dag moeilijker. In de laatste maanden zijn talrijke ernstige inzinkingen voor gekomen en de openbare opinie wordt onophoudelijk opgeschrikt door nieuwe geruchten die de eene of andere bank- inrichting betreffen. Tengevolge van een aanhoudend^ en steeds groeiende opvraging der deposltos zijn de banken meer en meer gedwongen hun toevlucht tot ons uitgifte-instituut te nemen, en wel in steeds minder ge zonde voorwaarden. De Staat heeft herhaaldelijk en met verschillende middelen, zelfs verleden W-eek nog, moeten optreden om dreigende onheilen af te weren. Nu zij, op het oogenblik dat zij tot stand kwam, zich voor deze drie feiten zag geplaatst: namelijk de feitelijke ont waarding van den belga op de buiten landsche markt het bestaan van een va- lutacontröle die de kapitaalvlucht niet kan verhinderen; een aanhoudende opvraging der depositos die de banken onder de volkomen afhankelijkheid van' ons uitgifte-instituut stellen, heeft de Regeering erkend dat het voortaan on mogelijk was de verdediging van den frank te verzekeren aan de hand van de methoden en op het peil, die tot nu toe waren voorzien. - Om grooter onheil te voorkomen vraagt zij u haar op nieuwe -banen te willen volgen. De huidige goudpariteit van den frank zal worden gewijzigd. De verplichting die op de Nationale Bank van Belgie weegt om de biljetten op zicht, en aan houder onder de bij wetsbesluiten van 1826 voor- ziene voorwaarden terug te betalen, zal worden geschorst. Terwijl wij getrouw blijven aan het princiep van den gouden standaard en de hoop koesteren hem onverwijld te zien teru-gfceeren tot voorwaarden die werke lijk zijn internationale werking verzeke ren, stellen wij ons voor al d» ons ter beschikking staande middelen aan te wenden tot het tot stand brengen van een internationale overeenkomst waar door de voornaamste valuta wederom op de goud-basis zouden worden gestabili seerd. Wij zullen aan het Parlement vra gen, ons met het oog op die eventualiteit toe te laten, op grond- van een overeen- i -i-'t waarin de andere groote mogend- i .1 ter wereld mede zouden betrokken terug te keeren tot een goud-basis .1 op een peil dat niet het huidige zou zijn, doch in geen geval meer i n 30 t. h. lager zou zijn dan het huidige r oil. Intussehentijd zal de vastheid van i n bei-ga in het buitenland verzekerd vorden door de Nationale Bank van België, die in ruil voor haar biljetten bui tenlandsche valuta zal inkoopen en ver- koopen door bemiddeling van een fonds tot egalisatie van de wisselkoersen, dat wij zullen oprichten. De voet, waarop die omwisseling plaats zal hebben, zal wor den bepaald op een bedrag dat, bij een in den Ministerraad aangenomen besluit, na raadpleging van de Nationale Bank, vastgesteld- zal worden. De intusschentijdige regime zal over morgen een aanvang nemen. Ten einde ter elfder ure aangewende manoeuvers, waarvan het ongezond en willekeurig ka rakter niemand zal ontsnappen, te voor komen zijn wij reeds daags vóór deze bespreking tot de sluiting van de fond sen- en wisselbeurzen overgegaan. Het fonds tot egalisatie van de wissel koersen zal met de ruimste middelen voorzien worden; een nieuwe schatting van goudincasso van de Nationale Bank zal plaats hebben op de voorloopige basis van een koers, die met 25 t. h. lager staat dan de huidige pariteit. De producten van die herschatting zullen door de Nationale Bank ter beschikking van den Staat worden gesteld en gedeeltelijk dienen om het fonds tot egalisatie van de wissel koersen te stijven. Aldus steunend op een nieuwe verde digingslinie in het bezit van een goud incasso waarvan de verhouding nog heel wat hooger zal -blijken dan het tot nog toe het geval was, zal de belga een on vergelijkelijke technische vastheid genie ten. Ailes laat toe te hopen dat de con tróle van de wisselkoersen langzamerhand minder streng zal kunnen gemaakt wor den. wanneer de eerste door die operatie veroorzaakte beroering tot bedaring zal zijn gekomen, met het eindoogmerk die contróle op te heffen. Da ervaring heeft ons zoo juist laten zien dat een m-unt waarvan de technische voorwaarden onaanvechtbaar blijven, toch kan toegeven onder» den druk van zware moeilijkheden op hank- en economisch gebied. Wij zouden geenszins ons d-oel bereikt hebben Indien wij ons slechts tot die eer ste maatregelen beperkt hadden. Het hoofdbestanddeel van onze taak bestaat in het treffen van die maatregelen die wij u verder zullen uiteenzetten, en die zoo wel bet bankwezen als de economie aan belangen: op welke maatregelen onze munt voortaan zal steunen als op vaste grondvesten. II. HERINRICHTING VAN HET BANKWEZEN Het gestadig ophalen van deposito's waaraan de banken het hoofd te bieden hebben, vloeit uit verschillende oorzaken voort, waaronder de voornaamste bestaan in het wantrouwen aangaande onze va luta, de vrees in verband met de stevig heid van de bank. en ten slotte het voort duren van de crisis die geleidelijk de re serves uitput. De drukking van die ophalingen heeft talrijke banken buiten staat gesteld; de economische rol te vervullen waarvoor zij opgericht zijn. Zij korten voortdurend de credieten in, weigeren er nieuwe te verleenen en houden aan een te hoogen rentevoet vast. Zij dragen ald-us bij tot beperking van de zakenbedrijvigiieid en verhoogen bij weerslag de werkloosheid. Te allen prijae moeten wij er in slagen die beweging te stuiten. De realistische en vast omlijnde munt- poUtlek die wij voornemens zijn toe te passen, zal een einde maken aan d-e on zekerheid dezer jongste maanden en zal de eerste oorzaak uitschakelen die het pubhek tot de opvragingen heeft aan gezet. Het programma van economische ex pansie, dat wij verder zullen schetsen, zal de uitputting der reserves stopzetten. Eindelijk zal de Regeering aan alle in brengers de verzekering geven dat hun deposito's voortaan tegen eiken tegenslag zullen beschermd zijn; die deposito's zul len niet alleen tegen verlies maar ook tegen blokkeering verzeke1 zijn. Te dien einde zal de Staat, zoo noodig, zijn waar borg verleen-en aan de bankdeposito's en, door de middelen waarover wij het verder zullen hebben, de mobilisatie verzekeren van do deposito's die die inbrengers spijts dezo verzekeringen en tegen hun eigen belang in, zouden voortgaan met op te eischen. Om den terugkeer van dergelijke moei lijkheden te beletten zijn wij aldus er toe genoopt het Belgische bankwezen in zijn geheel herin te richten. Wij zullen de innerlijke sane-erin-g der banken, de omwerking hunner kapitalen en eigen fondsen in de hand werken en desnoods uitlokken. Het is klaar dat dergelijke hulp, in .zulke moeilijke omstandigheden toege staan, vanzelf het invoeren van een bank- contröle zal meebrengen. Deze zal op de volgende grondvesten steunen: 1° Wij zullen-voor de banken een eigen wettelijk statuut uitvaardigen waarin de bijzondere beschikkingen zullen voorzien zijn die -betrekking hebben op het kapi taal, op de verhouding tusschen het ka pitaal en de verschillig© posten van de activa en passiva, op het regime van het fondsengebruik 2» De naleving van de verbintenissen, in het statuut voorzien, zal door cornmis sarissen worden- verzekerd-. Het is ver staan da/t de opdracht der commissaris sen het toezicht behelst op de toepassing van de wettelijke reglementaire en statu taire bepalingen, wat een vetorecht in geval van overtreding insluit, doch dat zij zich niet zullen bemoeien met het eigenlijke beheer; 3o De -toekenning van het krediet zelf zal steeds afhankelijk gesteld worden van een door den betrokken bankier te doen onderzoek of te nemen beslissing, die bankier alleen tot -beloop van zijn eigen kapitalen tegenover de aandeelhouders zooals tegenover derden overeenkomstig het gemeene recht, verantwoordelijk zijnde voor zijn dwaling en de fouten van zijn klanten; 4o Wat de k-redietpolitiek, in haar ge heel aangaat, en voor zoo ver er spraak ls van kapitaalsverplaatsing, of algemee- nen invloed op den rentevoet; uit te oefe nen, zal een daartoe bevoegd organisme er voor zorgen; dit organisme zal uit naam. en voor rekening van het openbaar gezag handelen; het zal geen administra tie zijn, van een ministerie afhangende, doch het zou de Nationale Bank van Bel gie kunnen zijn of een door haar geleid organisme. III. ECONOMISCHE EXPANSIE Onze gansche politiek zal gericht zijn op de economische expansie, die de eenige en de echte methode is om de werkloos heid op te lossen. De hervatting van het zakenleven ls slechts mogelijk, indien de ondernemin gen een winstmarge hebben. Geen enkel -bedrijf kan blijven werken indien het bestendig verliezen boekt. De verkoop prijzen en tevens de productiekosten, zul len onze aandacht gaande maken. Wat de verkoopprijzen betreft, zijn wij van meening, dat op dat gebied, de daling der prijzen dient tegengehouden omdat zij, op alle gebied, het economisch even wichtspunt zonder eenigen twijfel heeft overschreden. De groothandelsprijzen zul len onvermijdelijk en snel stijgen, ten gevolge van de op monetair gebied geno men maatregelen; zoodoende zal het ab normaal verschil dat, ondanks al onze pogingen, bestaat tusschen de groothan- delsprijizen en de kleinhandelsprijzen, vermin-deren. Op stuk van de kleinhandelsprijzen zijn wij van meenl-ng dat een gematigde en langzame stijging1 van die prijzen, in den huldigen stand van zaken, gewenscht is. In die prlj-aenstijging zien wij het middel om den zoo benarden toestand, waarin de middenstanders, en inzonderheid- de kleinhandelaars zich bevinden, te ver lichten. Voorzeker, de volledige stabiliteit zou op dat gebied het ideaal zijn. Wij- zullen er de hand aan houden dat elke snelle stijging wordt geremd, en met dat doel zullen wij ons bedienen van al de mid delen waarover wij beschikken. Zonder daarom af te zien van de gewettigde be schermingsmaatregelen ten behoeve van onze landbouwbelangen, zullen wij er voor zorgen, dat het stelsel der oontingentee- ringon en der invoervergunningen niet mede een oorzaak zou zijn waarom de prijzen nog hooger zouden oploopen. Doch, vooral door een krachtdadig en ononderbroken ingrijpen op de velerhan de gebieden, die verband houden met de productiekosten, willen wij aan de bedrij ven de winstmarge verzekeren, welke hun onontbeerlijk is om hun bedrijvigheid voort te zetten. In dit teeken zullen wij er in het bijzonder naar streven, de fi nancieel© en fiscale lasten die op die on dernemingen rusten, te verlichten. Wij zullen een duidelijk omlijnde po litiek van overvloedig en goedkoop cre- diet voeren. De maatregelen, welke wij zullen genomen hebben, met het oog op de herinrichting van het bankwezen, zul len hiervoor als grondslag dienen. Wij stellen ons bovendien voor diverse nieuwe organismen op te richten om te voldoen aan, hetzij tijdelijke hetzij be stendige -behoeften, waarin nog niet werd voldaan. Onder meer zullen wij een her- disconteering- en waanborgdienst oprich ten die de banken, welke tijdelijk in moei lijkheden verkeeren, ruimer en verdere gelegenheid zullen geven om hun bezit te gelde te maken. Ook de producenten die in deze crisisperiode geen doeltreffenden flnancieelen steun kunnen vinden, zullen zich tot bedoelden dienst kunnen wenden. Bedoeld organisme zal beschikken over een -privaat kapitaal, onderschreven door de banken, die er het voordeel van zullen kunnen genieten; de goede afloop van zijn verrichtingen zal, tot een beloop van tienmaal zijn bedrag, door den Staat worden gewaarborgd. Wij zullen waar schijnlijk de Nationale Bank verzoeken, zich te belasten met het beheer van die instelling. Van den anderen kant zullen wij een Centralen Hypothecairen dienst oprich ten; hij zal zich in voorkomend geval gelasten met de'mobilisatie van credieten, onder den vorm van hypotheken toege staan door als tusschenpersoon optre dende instelling; door zijn ingrijpen, zal hij bijdragen zoowel tot -het saneeren van het hypothecair bedrijf, als tot de ver laging van den rentevoet der hypotheken. In het algemeen beschouwd, zal gansch onze bedrijvigheid, evenzeer op het ge bied van de markt op langen termijn als op dit op korten termijn, gericht zijn op een verlaging van de huur van het geld en op het vergemakkelijken van de trans acties. Op dat gebied, en inzonderheid in zake de herinrichting van de geldmarkt op korten termijn, zullen wij niet nalaten ons te laten leiden door de voorbeelden, ons door sommige groote naburige landen giegeven en die op dat gebied, ten volle geslaagd zijn. Waar het de flsoale lasten geldt, zijn wij overtuigd dat de totale last van dei begrooting thans bulten verhouding ls met het boteal vermogen yan het huid. De huidige lastenstandaard heeft de grenzen van het mogelijke overschreden, de be lastingen leveren -niet meer op wat er van verwacht werd en zij verergeren nog de wanverhouding der productie. Wij zul len onmiddellijk belangrijke verminde ringen van -belastingen afkondigen; die verminderingen zullen eerst en vooral be trekking hebben op de grondbelastingen en daarna op al d-e rechten, die inzonder heid de nijverheid en den landbouw be zwaren en zich op gebied van productie kosten doen gelden. Op dit gebied, zooais op alle andere gebieden, beslist gehecht aan deze -tra- ditioneele beginselen van zelfstandigheid der plaatselijke machten, zullen wij aan dacht schenken aan den invloed, dien de aanpassing der Rijksbelangen op de ge meentelijke en provinciale financiën zou kunnen hebben, en wij- -uiten den wensch dat de plaatselijke machten, terwijl zij er voor zorgen idat in hun financieel 'be heer de beginselen eener wijze economie worden toegepast, het centraal -bestuur zouden helpen in zijn politiek van ver lichting van de fiscale lasten, die het tot plich't beeft door te voeren. Wij blijven d-e meening toegedaan, dat hot werkelijk herstel van het evenwicht der begrooting volstrekt noodzakelijk is. Wij hopen dat evenwicht eerlang te be reiken, aan den eenen 'kant door aanzien lijke verminderingen van uitgaven, moge lijk gemaakt d-oor de vrijwillige conversie van de rente en door de vermindering van de werkloosheid, die het gs-volg van onze gezamenlijke actie zal zijn; en, aan den anderen kant, omdat de hervatting van de economische bedrijvigheid, die wij zullen uitlokken, na een zeker aantal maanden, zal leiden tot een verhooging van de ontvangsten ten opzichte van de uitgaven. Dat vooruitzicht ontslaat ons niet van de verplichting op administratief gebied de politiek van uiterste zuinigheid voort te zetten. Om een zoo hoog moge lijk rendement te bereiken, zullen wij de zoo dringende administratieve hervor ming aanvatten. Ten aanzien van den effectenhandel, zullen wij den toestand waakzaam gade slaan; wij wenschen dat de beurswaar den, die door artificieele omstandigheden beneden hun eigenlijke waarde staan, zullen stijgen tot een -peil dat meer over eenkomt met het mogelijke rendement der zaken in normale -tijdsomstandig heden. Maar wij zullen pogen den terug keer te voorkomen van de ordelooze haussebewegingen, waarvan de tol door ieder wordt betaald wanneer, als reactie, een nieuwe daling intreedt. Onze voornaamste bekommering geldt de markt van de rente, die wij voorne mens zijn opnieuw in te richten, te sa neeren en ts steunen in de mate van het noodige. Al de middelen waarover wij beschikken zullen wij in het werk stellen om een stijging van den koers der rente te bevorderen; zoodoende zullen wij de conversieinog-elijkheid voorbereiden, waar door zij, die in den Staat zullen ver trouwen, niet te versmaden voordeelen zullen verkrijgen wat hun kapitaal -be treft. Wij zijn overtuigd, dat die stijging van da openbare fondsen zal bijdragen tot een verbetering van den toestand dei- banken .en de algemeene politiek inzake verlaging van de huur van het geld zal vergemakkelijken. Zoowel om de -hervatting van -de eco nomische bedrijvigheid te bevorderen, als om de werkverschaffing te verruimen, zullen wij een programma van openbare werken opmaken; bij privaatond-ernemin- gsn zullen wij materiaal bestellen; het bouwen van arbeiderswoningen zullen wij bevorderen en vergemakkelijken; de -bedrijvigheid van de Nationale Maat schappij van den Kleinen Landeigendom zullen wij aanmoedigen. Inzonderheid zullen wij zonder verwijl de voorstellen van de Nationale Commissie van den Arbeid onderzoeken. Onze gansche bij zondere bezorgdheid gaat naar de jonge werkloozen en wij zullen trachten ze in de gelegenheid te stellen verder hun vor ming, zoowel op intellectueel gebied als op beroepsgebied, te verruimen en tevens lust in het werk te blijven behouden. Ziedaar de velerlei methodes door toe passing waarvan wij ons voorstellen de koopkracht van d-e massa te bevorderen. Tijdens het overgangstijdperk zullen wij al het mogelijke doen om het wer kelijk uurloon een stabiliteit te verzeke ren, die de uitbreiding van de zaken ver gemakkelijkt. Indien 't indexcijfer van de kleinhan delsprijzen zou stijigen, zouden wij, bin nen de perken, van bedoelde stijging, er de hand aan houden dat de verschillende loonsverlagingen die -bij het dalen van het indexcijfer werden opgelegd-, zonder meer hun uitwerking zouden verliezen op het oogenblik zelf waarop het index cijfer opnieuw het peil zou bereiken waarop die verminderingen plaats had den. In denzelfden geest zouden wij het vraagstuk der pensioenen en der maat schappelijke vergoedingen behandelen. Door vermeerdering van het totaal bedrag der loonen, uitgekeerd aan de ar beidersklasse in haar geheel, met andere woorden door de werkloozen opnieuw werk te verschaffen, en door de verloren dagen weg te cijferen, hopen wij den levensstandaard van Belgie te verhoogen. Om die bemoeiingen samen te scha kelen en naar een enkel doel te richten, zullen wij een Dienst voor economisch hei-stel oprichten, waarbij de onderge schikte organismen, waarvan de nood zakelijkheid ons zou blijken, naarmate onze -taak zal vorderen, zullen aansluiten. IV. HERINRICHTING VAN 'S LANDS INWENDIGE STRUCTUUR De regeering zal zich niet alleen in spannen om de sporen van de crisis zoo spoedig moge-lijk uit -te wisschen; -boven dien zal zij met al de vereischte omzich tigheid doch ook handelend en doelbe wust trachten den weg te banen voor economische voorwaarden, die voortaan den terugkeer van dergelijke crisisperio den beletten of althans den omvang er van beperken. Op het economisch terrein, zal de re geering aan den eenen kant de likwidatie van de niet-leefbare ondernemingen be vorderen en vergemakkelijken, en aan den anderen kant het oprichten bevor deren en vergemakkelijken van nieuwe ondernemingen, bestemd om op ons -bin- nenlandsch afzetgebied te voorzien in de aanvraag naar producten, die wij, ten gevolge van de beperking van onsen uit voer, voortaan niet meer door middel van den ruilhandel, uit het binnenland zullen kunnen betrekken. Op maatschappelijk gebied zullen wij de trapsgewijze inrichting der beroepen aanmoedigen en wij nemen ons voor, een zekere verordenende bevoegdheid aan sommige organismen, die van de derwijze ingerichte -beroepen uitgaan, toe te ver trouwen -binnen de perken en met het oog op de economische en maatschappelijke oogmerken. De bevoegdheid van de paritaire com missies zullen wij uitbreiden en verrui men. Op gebied van de erkenning van de syndicaten en van al de vraagstukken, die met de loonregeling verband houden, zullen wij een opbouwende, voorzichtige en tevens realistische houding aannemen, ten einde de algeheelheid van die orga nismen op eene doeltreffender wijze te laten medehelpen tot het bereiken van ons uiteindelijk! doeH, namelijk econo mische heropbeuring. V. BUITENLANDSCHE POLITIEK OP ECONOMISCH GEBIED Wij zullen ons laten lelden door de directieven van het beperkt comiteit, dat vroeger was voorgezeten door den heer Theunis, maar zullen ze tevens verster ken om ze aan te passen bij het verloop van de sindsdien ingetreden feiten. In dien het ons voorkomt dat de belangen van Belgie doeltreffender gediend zijn door preferentieele akkoorden, zullen wij niet aarzelen dien weg op te gaan, zonder ooit van onze volledige economische on afhankelijkheid af te zien, doch wij zul len daarbij steeds steunpunten zoeken bij de groote economische stelsels van de wereld. Onze handelsbetrekkingen met Rus land zullen verstevigd worden op grond van d-e wed-erkeerigheidwij zijn bereid de Sowjetregeering te erkennen, met he-t doel en in de mate door dat akkoord voorzien. Ziedaar het programma van de regee ring. Het vormt een geheel uit en het welslagen ervan hangt af van zijn toe passing in zijn geheel. Het geeft 't karak ter van een vergelijk, in dien zin, dat het opvattingen en voorstellen, die van verschillende zijden uitgingen, en die zoowel rechts als links werden ingewon nen, bevat, en die tot een geordend stelsel heeft bijeengebracht. Maar het welslagen van een zoo om vangrijk programma hangt in nog rui mere mate af van de omstandigheden waarin het wordt toegepast dan van de opvattingen waarop het werd gebouwd. De regeering vraagt u dus, indien gij bet eens zijt over de 'beginselen, haar uw vertrouwen te schenken, met het oog op de uitvoering van dat programma. Zij meent dat daartoe ten minste een volle jaar gouvernementeele stabiliteit noodig is en zij moet gansch haar tijd kunnen besteden aan de werkelijke uitvoerings maatregelen. Daarom vragen wij u de wet der bij zondere machten met een jaar te ver lengen. Voor de toepassing ervan zullen wij in verbinding blijven met de groote commissies die wij zuil-en raadplegen over de belangrijkste punten. Ook, verre van de medewerking van het parlement af te wijzen, zullen wij het aan onze zaak verbinden. Wij dringen er op aan, opdat de Kamers onverwijld de begrootingen, zooals die door de vorige regeering wer den voorgesteld, zouden goedkeuren. Wanneer die essentieele taak tot een goed einde zal zijn gebracht, en na het einde van den zittijd, behoudt de regee ring zich voor, u te verzoeken opnieuw te vergaderen, wanneer zij u ontwerpen ter goedkeuring zal voor te leggen hebben. Opdat wij zouden beschikken over de middelen om onze taak tot een goed einde te -brengen, vragen wij u de aan de re- -geering toegekende bijzondere machten op enkele punten uit te breiden. Wij zullen straks op het -bureel der Kamer twee wetsontwerpen neerleggen, waarvan deze verklaring tot memorie van toelichting strekt, en die de noodige te- palingen bevatten om ons toe te laten de muntpolitiek, de bankpolitiek en de politiek van economische ex-pansie, die wij u aooeven hebben uiteengezet, uit te voeren. Wij zijn innig overtuigd dat de kracht dadige, snelle en beslisteuitvoering van dit programma, het land uit de stoffelijke en zedelijke ontreddering, waarin het zich bevindt, zal redden. Wij zijn van oordcel dat enkel een regeerin-g, waarin al die groote stroomingen van de natio nale opinie vertegenwoordigd zijn, zulk een zware taak kon aanvatten. Wat de regeering zelf betreft, deze zal als een sterke regeering moeten optreden, daar haar daden den voorrang van den Staat, hoeder over de algemeene belan gen, op de particuliere belangen moeten bevestigen, kranig naar het wel bepaald doel moeten opstappen, langs wel afge bakende wegen. Zij zal het onmogelijke doen om het vertrouwen van de Natie in haar geheel -te verdienen en te winnen. Zij geeft er zich rekenschap van, dat d-e eerste maanden van haar activiteit uiterst moeilijk zullen zijn; maar zij is er van overtuigd, dat de gevolgen van haar krachtinspanning niet op zich zul len laten wachten en dat van nu af al de factoren die tot heden" schenen samen te spannen cm de n-eergearuktheid en de ellen-de te verhoogen, ziön tegelijk zullen doen gelden om cms land terug op te voeren op den weg van den voorspoed. Het spreekt vanzelf dat deze regeering, die uitsluitend tot stand kwam met het oog op 's lands economisch herstel, al de vraagstukken die op gelijk welk ge bied verband houden met partijaange- leg-enheden, buiten haar werkkring heeft gehouden. Tegenover het buitenland zal de regeering vasthouden aan de politieke continuïteit die -nu, meer dan ooit, is ge boden door de bezorgdheid om de waar borgen onzer veiligheid te verstevigen en den vrede te versterken. Voor al de an dere vraagstukken die met onze binnen- landsche politiek verband houden, inzon derheid wat betreft het schoolvraagstuk, het militair vraagstuk en het gebruik der talen, zullen wij buiten allen partijstrijd, het ic statu quobehouden. Op dat ge bied volgen wij de directieven, waardoor de vorige regeering zich heef t laten leiden. Gansch onze werkkracht zal gewijd zijn aan het voltooien van de angstwek kende, maar heerlijke taak, die wij op ons genomen hebben. Indien het par lement ons zijn vertrouwen schenkt, zul len wij ons dat vertrouwen door onze toewijding aan 's lands belangen waardig toonen. PACHA, kampioen der droge cichorei, Strijdt voor 't openbaar belang Hoog klinke eens vrank en vrij Haar gulle vreugde- en zegezang! U zoudt geen mooier geschenk kun nen geven. De SUPER FNR wor den terecht beschouwd als modellen van technische volmaaktheid, hunne harmonicuse- lijn versiert en verfraait het home. Meesterwerk van beroemde ingenieurs en artisten, zult U hen de voorkeur geven, want gij bevoordeelt tcrzelf- dertijd de nationale nijverheid. Superheterodyne 5 lampen i Frank 1.150. betaalbaar in 10 maanden, Superheterodyne 6 lampent I Frank 1.850.— betaalbaar in 10 maanden. Superheterodyne 7 lampem' Frank 2.350. betaalbaar in 10 maanden. De toestellen Super FNR zijn enkel I verkrijgbaar bij de Patroon-elektrie- Ikers aangesloten bij MJE.G.A. Alge- I meen verdeeler voor West- en Oost- Vlaanderen M.E.G.A, 36, Oudburg, GENT. GEVOLGEN DER DEVALVATIE OPDRIJVING DER PRIJZ7TN Van zoodra het besluit tot devalvatie bekend werd, was het een bestorming der magazijnen, daar, gezien de vooropgestel de verhooging van den levensstandaard iedereen provisie in allerlei waren wilde opdoen vóór de verhooging. Het meeren- deel der handelaars maakten hiervan ge bruik en -misbruik om de prijzen van de in voorraad zijnde waren, 't zij produk- ten v-an binnerilandschsn of buitenland- schen oorsprong, met zeker percent on middellijk te verhoogen. Dit is zeer gevaarlijk, want, moest iedereen zijn produkten verhoogen, dan zouden wij terug tot zelfden toestand ko men van voorheen. Dat moest vermeden worden en de Regeerin-g besloot daadwer kelijk in te grijpen. Onderhandelingen werden gevoerd met vooraanstaande per sonaliteiten uit de handels- cn nijvcr- heidswereld en zekere handelsinrichtin gen, vooral de groote magazijn-en der groot-steden, gaven de verzekering dat de huidige stocks zouden uitverkocht wor den aan ongewijzigde prijzen. In veel kleine provinciesteden werden de prijzen nog hooger opgedreven dan in de grootsteden. Door de Minister van Justitie werd dan het bevel uitgevaardigd dat alle prijzen moesten vermeld worden In de uitstallin gen. Handelaars hiervoor opgepast. Door de openbare macht werden bezoe ken gebracht in winkels om te beletten dat woekerprijzen zouden toegepast wor den. Evenwel wordt verwacht dat de levens standaard met ongeveer 10 tot 15 zal verhoogen. Tegen het aanstaande index voorziet men een stijging van 5 t. h. Con tingenten en vergunningen zullen herzien worden om de prijsstijging te keer te gaan. Krachtige maatregelen worden alge meen geëischt tegen de te hooge opjaging der prijzen. De koopers worden ook aan gezet weerstand te bieden tegen deze ver hoogingen. GROOTE BEDRIJVIGHEID TER BEURS TE BRUSSEL Duizenden kilos goud keeren terug in de Nationale Bank Maandag werden de fondsen- en wis selbeursen in ons land terug geopend. Groote hoeveelheden Fransch, Hollandsch en Zwitsersch geld werd er aanstonds aangeboden. Op een d-ag werden meer dan 300 millioen Fransche franken verkocht op de beurs te Brussel. Onze frank bleef doordien hooger kwe- teeren dan zijn nieuwe goudwaarde zoo dat het goud weerom naar de kelders van onze Nationale Bank toestroomde. Dins dag werd voor ongeveer 900 Kgr. goud aangebracht te Brussel van uit Parijs. Woensdag werd er reeds 3.000 Kgr. aan gebracht langs zelfden weg. Tengevolge den val van den Belgischen frank wordt het wantrouwen tegenover de munten der landen die nog deel ma ken van den goudblok ook grooter en meestal wordt gedrukt op de Hollandsche gul-den en den Zwitserschen frank. De Fransche frank moet het ook ontgelden maar in mindere mate. Niet alleen uit Parijs wordt het goud weggetrokken, maar ook in Holland. In de laatste acht dagen werd meer dan 33 millioen guld-en aan goud uitgehaald bij de Nederlandsohe Bank. De gouddekking is van een tiental punten geslonken. De fondsen zijn ook zeer gestegen. In den beginne der week bepaalde de Regee ring dat de aandeelen geen schommelin gen mochten ondergaan van meer dan 10 t. h. Dit percent werd later terugge bracht op 5 t. h. Door den toevoer van kapitalen te Brus sel en het nieuwe vertroi/wen geschonken aan onze munt zijn de Belgische ren-ten ook gevoelig gestegen. Op het laatste der week is de fondsenbeurs wat kalmer ge worden. HET HANDELSAKKOORD AFGESLO TEN MET DE V. S. VAN AMERIKA BLIJFT VAN KRACHT Over en-kele woken werd een nieuw han delsakkoord afgesloten met de V. S. van Amerika en men vreesde dat de Ameri- kaansche Regeering dit zou opzeggen ge zien de muntontwaarding doorgevoerd in ons land. Zulks is gelukkig onwaar gebleken en de Amerikaansche en Belgische Regeerin gen hebben het gesloten akkoord bekend gemaakt zoodat het in voege zal kunnen gebracht worden, t. t. z. op 1 Mei e. k. Dit is goed nieuws. KABINETSRAAD VAN DINSDAG L.L. Dinsdag 1.1. vergaderde de raad opnieuw. Met voldoening werd kennis genomen van den grooten toevoer van kapitalen in ons land. Maatregelen zullen getroffen worden om te beletten dat de suiker,.bo ter, vleesch, enz., geen verhooging van prijs zouden ondergaan. Zekere invoer rechten zullen afgeschaft of verlaagd worden. AFSCHAFFING DER WISSELBEPERKING De door de Regeering Theunis nog In gevoerde regeling van den wissel werden grootendeels ingetrokken, gezien den nieu wen toestand geschapen door de munt ontwaarding van den frank en den groo ten toevoer van kapitalen en goud in ons land. Blijven verboden; handel in goud, zoo wel in staven als in munt; aankoop van deviezen voor speculatieve doeleinden (vlucht kapitalen, aankoop titels op vreemde fon-dsenmarkten, enz.). Al de rest is toegelaten, alleen d-e han delaar die voor zijn handel vreemde de viezen noodig heeft moet dezen aankoop nog verrechtvaardigen. Om op reis te gaan mag men de som meênemen die men wil en men mag bankbiljetten uitvoeren voor gelijk welk bedrag. De markten op termijn zullen hun verrichtingen voortzetten on der kontrool van het Centrale Wissel kantoor. DE HERSCHATTING VAN DEN GOUD VOORRAAD BRENGT VIJF MILLIARD WINST Door de herschatting van den goudvoor raad der Nationale Bank zou er eene boekwinst gedaan zijn van ongeveer vijf milliard, zoodat aan de huidige koers de Regeering voor ongeveer zes milliard nieuwe bankbriefjes zal mogen drukken. Een groot deel van deze winst zal gestort worden in een egalisatiefonds om den wis selkoers van onze munt te regelen. DE TERUGSLAG IN DEN VREEMDE De terugslag in de vreemde teweegge bracht door de devalvatie in België is groot geweest. In Nederland maakt men zich zeer be zorgd. De uitvoer naar België zal uiterst benadeeligd worden en de invoer bevoor- deeligd. De tarieven der haven van Ant werpen werden dus met 28 p. c. gedepre- cieerd zoodat de haven van Rotterdam nog moeilijk zal kunnen wedijveren met Antwerpen zonder dat drastische maatre gelen zouden genomen worden. De Hol landsche scheepvaart en havenverkeér wordt hierdoor ten zeerste bedreigd. Veel, stemmen gaan ook op voor devalvatie, maar de Regeering verklaart vast te hou den aan den goudstandaard. Ondertus- schen wordt veel goud uit de Nederland- sche Bank gehaald en gaan veel Hollan ders zich gansch in het nieuw zetten in België. Zij komen over aan de grens in een oud plunje, koppen in België nieuwe kleederen en laten hun oude aohter. Zoo doen de Belgische handelaars aan de grenzen goede zaken. Zelfde gebeurt Ook heel vaak aan de Fransch-Belgische grenzen. In Engeland werd de devalvatie eerder gunstig onthaald. In Frankrijk is de weerslag misschien wel het grootst geweest. In het land telt men ook talrijke voorstanders van deval vatie. Men schijnt in Frankrijk zinnens te zijn een wisseltaks te leggen op de Bel gische produkten. Het valt evenwel moei lijk aan te nemen dat dit zou kunnen doorgevoerd worden da-ar België ook niet onmachtig staat tegenover Frankrijk en Frankrijk het ook niet deed tegenover de Engelsche produkten toen het pond daalde. Ondertusschen heeft de Fransche Re geering verklaard ten allen prijze de goudmunt te handhaven en om dit te staven werd besloten goudstukken te ver vaardigen en in omloop te brengen. De Fransche Regeering zegde dat den toe stand allergunstigst is in.Frankrijk, maar vergat evenwel te melden dat de bo-jroo- ting sluit met een tekort van vijf mibiaifd, ongerekend de nieuwe geweldige leg:;.uit gaven. Als men de feiten vervolgt krijgtsmen evenwel den indruk dat nog munten van Janden van het goudblok het voorbeeld van België zullen volgen. LUXEMBURG VOLGT BELGIE GEDEELTELIJK De Luxem-burgsche Regeering heeft be slóten ook een devalvatie in te voeren ten bedrage van 10 teen nieuwe munt zal uitgegeven worden die een waarde heb ben zal van 1,25 Belgische frank. INWISSELING VAN GOUDSTUKKEN De Nationale Bank deelt mede dat alle goudstukken, zoo Belgische als vreemde, die in goeden staat zijn, aan de winket ten van de Bank, tegen <v pariteit ingewisseld worden N, Zoo wordt voor een Belgisch, Pr,„ Zwitsersch of Italiaansch goudstukje voor den oorlog, 189,60 huidige BelV?' franken uitgekeerd. Voor een goudein? gelsch pond sterling wordt 239,20 fr ï1 betaald. FRANSCHE MINISTER TE BRUSSjj De Heer Marchandeau, Fransche y nister van Handel, zal naar Brussel?' men om er onderhandelingen te viw met de Belgische Eerste Minister over gevolgen van de waardevermindering den frank. "1| Er wordt ook gemeld dat de i ken die in Frankrijk zullen worden, enkel binnen vijf jaar in omic,-.' zullen ge-bracht worden. In den i? van vijf jaar kan veel gebeuren! DE NIEUWE WAARDE VAN ONZE MUNT Hier geven wij de nieuwe waarde k onzen huldigen Belga, in vergelijking de muntwaarden van andere landen, p Belga is gelijk aan een. gewicht v;!,; 0,150632 gr. in zuiver goud. Op deze ba? gerekend ls de waaide in vergelijking ip de andere munten: Belgas of Bel;, 1.2551,1 20.0754 1 Fransche frank 0.39135 1 Gulden 4.01508 1 Zwit-sersche frank 1.92738 1 Rijksmark 2.37946 1 Dollar 5.8996 29.498 1 Lire 0.52572 2.6289 1 Zloty 1.12056 5.6028 1 Tsjcckische kr. 0.24662 1.2331 Het pond noteert te Londen 142,15 ft (aasasiffisiaaEasaatissaassEï^ Ingevolge onderhandelingen met ij Fransche Regeering zullen de Belgisch) wielrijders die zich naar Frankrijk ven, alleen dan van de Fransche vertes, taks vrijgesteld worden, wanneer zij het -bezit zijn van een kwijtschrift, waai. uit blijkt dat de Belgische provincial) taks betaald werd. Dit kwijtschrift m«| opgemaakt worden op naam van denht». der en zal tevens het merk en het numïi» van het gebruikte rijwiel vermelden, Dat schikking werd in werking gesteld met it. gang van 1 April. De H.H. Ontvangers va de Belastingen zullen dus voortaan cj het kwijtschrift deze inlichtingen móéfe vermeiden. Wat de reeds afgeleverd kwijtschriften betreft, zullen gezegds ambtenaren deze kwijtschriften ln gezeg. den zin aanvullen, wanneer belangheï. benden zulks zullen aanvragen. CB9BB2S!S!ii3SSnBB!8Hfl9BE9BB!933BEESSEaiB3iSBBBBS33E33a9S3ilS52S| DE UITEENGESLAGEN AUTO Twee Fransche heeren, Georges Schout- teten, wonende te Dumesnil, gewezen Fransche gendarm en afkomstig van Kortrijk en August Mahieu, wonende te Drocourt (Pas-de-Calais) waren Woens dag naar onze streek overgekomen om een huis te bezichtigen dat zij gehuurd hadden Krom-bekestraat te Roesbrugge. Te leper hadden zij de diensten gevraagd van den taxivoerder Raymond Luiten, wonende Statiestraat aldaar. Bij den terugkeer, omtrent 17 Vi uur, gekomen enkele honderden meters over de Melkerij, gelegen langs den Provensteen- weg, zag de autovoerder in tegenoverge stelde richting de bierkar van brouwer Daniël Van Eecke, gevoerd door Gustave Dewancker uit stad, die aanzette links van de baan om naar rechts te gaan. Raymond Luiten wilde zijn auto een zware Mi- vernadoen zwenken voor de kar maar reed ze toch aan met de linkerslijk- weerd-er tegen wiel en achterberd. De auto is dan rechts den weg afgegleden, kon de volle geweld tegen een boom, zijdeling met de rechterhoek der carrosserie. carrosserie van den auto werd gansch w brijzeld, zooals U het hierboven op na foto zien kunt. De voerder werd uit de auto geworpa met verwondingen aan het hoefd en rech terhand en kloe-g ook van pijn aan hs been. August Mahieu had een ergen detil gekregen op d-e borst en leed aan In wendige pijnen. Georges Schoutleta werd erg gekwetst boven het oog, aan» bovenlip, had een diepe wonde aan cl linkerkaak en erge kneuzingen aan linker hand en linkerknie. De autovoerder bleef ter plaatse tot 9 het eerste onderzoek, Ingesteld door 4 Rijkswacht, die seffens ter plaatse W gekomen. De twee andere inzitten® werden naar het Gasthuis overgetacK waar zij verdere zorgen ontvingen 's avonds w-erden zij huiswaarts gevoerd In den laten avond werd de auto wi* gracht nog vermijden maar botste met genomen. Een onderzoek is ingesteld,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 2