Koffie en Suikerij CHRISTIAENS DEVOLDER GEDACHTEN UIT DE De Jonkvrouw van Linden dale W. VAN HE1LE. STORT 13 FRANK APRIL - GRASMAAND MEI - BLOEIMAAND PLECHTIGE INHULDIGING VAN DEN E. H. A. BEUGNIES als Pastoor te Poelkapelle, op Zondag 14 April 1935. WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN VROUWENHOEKJE DIE ZE EENS PROEFT VERBRUIIIT GEEN ANDERE MEER VOOR IEPER, POPERINGE en OMLIGGENDE: 20 - BOOMGAARDSTRAAT-20- !EPER VOOR DE TE-LAAT-KOMER Wie deze week zijn Paschen nog niet hield, heeft nog1 tijd tot Zondag 28 April Beloken Paschen is dit Jaar een buiten gewoon mooie dag omdat het H. Jaar dan plechtig wordt gesloten. Het schoonste werk bestaat in de waar heid uit te deelen aan zijn evenmensch en hem te verheffen tot God. Vriendschap doet aan Liefde dost alles vergeten. HET/AANNEKÊ ALS 'K 'S MORGENS, IN M'N SLIP, Vlug al uit m'n bedde wip, Lustig dan 'n deuntje fluit, _,Ga'k in m'n vliegende vaan 'n P-aar minuutjes staan Al voor de vensterruit. 'k Blijf er dan wat staren En laat m'n blikken varen Over 't landschap Vlug en rap, Dat zich voor m'n oog ontrolt En immer verder holt. Daar hangt in het geluchte nu Een wonderbaar geluid Van vogelzang. De menschen zien Weer naar den Zomer uit. Daar pronken haag en boom en struik Met jeugdig groen getooid Waarover blij de lentezon Haar gouden stralen strooit... En de naaste week: Dan zingen we blij Visvat de Mei! Laat ons eerst ne keer rap zien wat het boerenalmanaksk-en zooal zegt van de Mei: Mei koel en wak Veel koren in den zak. Een koude Mei Eien gouden Mei. En... alle brave menschen weten dat de Meimaand aan Onze Lieve Vrouw is toe gewijd. DE VROUWEN kunnen doorgaans fa meus tater-en. Alleman akkoord? Goed dan! 't Was in de Zwitsersche bergen. De gids was met nen troep mannen en vrou wen cp gang. Na allerhande inlichtingen verstrekt te hebben, sprak hij:1 Hier zijn we gekomen aan den groot sten waterval van d'Alpen. En nu, zoo de dames enkele seconden wilden ophouden met praten en babbelen, dan zouden we 't gedruisch van 't neerstortende water kunnen hooren! Ge moet niet vragen 'K HEB OVERLEST Gedaan m'n best Om U eenigen uitleg te geven Nopens de rol, die 't cijfer zeven Speelt in ne mensch zijn leven! Alvorens verder nu te steven Ga 'k, mocht h-et U toch niet vervelen Dezelfde... harp, nog eens bespelen. Ge kunt er misschien ook nog iets uit leeren. D'r zijn zeven hoofdzonden... Ge kent allemaal uwen catechismus nog, hé; dus moet ik z'U.niet aanhalen! D'r waren zeven hoofden vóór Thebes: Polynice., Adrastus, Eydeus, Amphiaraüs, Hypom-edonis, Parthenopeus, Capaneus. Da oorlog van zeven jaren (1756-1763) Ö'r zijn zeven planeten, té weten: Sa- turnus, Jupiter, Mars, de Zon, Venus, Mercurius en de Maan. De kandelaar met zeven vertakkingen Uit het Oude Testament. Het boek met de zeven stempels uit de Apocalypsus. De zeven Sacramenten. De zeven wijzen uit Griekenland: Tha- lès, Pittacus, Bias, Cleobulus, Periandrus, Solon, Chilon. De zeven wonderen der wereld: de han gende tuinen van Babylonië, de Pyrami- aen van Egypte, de vuurtoren van Alex- andrië, dé colossus van Rhodes, de olym pische Jupiter, de tempel van Diana te Ephese en het graf van Mausole. De zeven sterren der Pleïaden. De zeven heuvels van Rome: Capitoli- nus, Palatinus, Quirinaal, Aventinus, Va- ticanus, Viminalus, Esquilinus. 'k Geloove dat 't voor vandaag zal vol staan, want vóór dat ge dat allemaal al zult goed in uwen kop hebben zal 't zeker al zeven keeren gedonderd hebben! TWEE VRIENDINNEKENS zijn aan 't spreken: Ja, ze heeft schoon blond haarl Z'heeft dat van heur vaderl Heur vader? Is die blond? Neen... maar hij is fabrioant van haarverfstof D'R WAS een pachter, die had 'n koe Die hij was zoo beu en moe Dat hij, daar er niets was van te verhopen Besloten had, 't beest maar te verkoopen. Maar zie, z-eek'ren dag speelde hij op zijn [instrument 'k Weet niet meer hetwelk En toen stelde hij vast, die vent. Dat zijn koe... gaf dubbel melk! Ja, menschen, 't Is gebeurd zooals *k 't U hier kom te verklaren. Een boer in een dorp aan de Duitsch-Tsjecho-Slowak- sche grens (ge ziet da'k er zorg voor draag mijn helden altijd ver van hier to kie zen!) beweert dat zijn koeien meer melk geven, wann-eer hij de harmonica (nu valt het mij te binnen) voor hen speelt! iiasisainiBaacBGSiflHiBBaBMBBB; Mengelwerk van 28 April 1935. Nr 14. door Jufvrouw, uw verklaring klof>t vol komen met de mijn®, sprak Walter. Ik heb aan den kommandant meegedeeld van welken aard onze enkele gesprekken geweest zijn. Zoo ik Floris kritikeerde, was het niet uit jaloezie, maar uit ver ontwaardiging over zijn houding tegen het volk en dat kunt gij bevestigen. Ja. En gij zult erkennen dat ik mijn neef verdedigde als gij zei, dat hij de menschen verbeestte door drank. Dat is waar! Jufvrouw, gij hebt toch tegen mijn heer Haverbeke over uw eenzaamheid ge klaagd, merkte de kommandant op. Dat hob ik U in al mijn openhartig heid verteld! hernam Haverbeke. Maar speel het nu niet tegen mij uit! Het was bij onze eerste ontmoeting. We spraken over de streek. Er was niets tusschen mijnheer en mij en meer heb ik niet te zeggen! sprak Paula fier. Waar moeit men mij inl Jufvrouw, hebt gij dan vermoedens op een anderen dader? vroeg de overste. Neen... ik zou niet weten wie. René Laatem haat Floris... maar ik mag hem niet betichten. Laatem was sedert gisteren morgen ta Brussel en is pas tegen den noen te ruggekeerd. Hij kan dus niet schuldig zijn, zei de kommandant. Dat hebben wij reeds onderzocht. We verwaarloozen niets. Maar we moeten allea nagaan, wat we kunnen. Hebt ge andere vreemde perso nen bij de hoeve gezien? Neen... ïi» dacht Paula aan bet meisje, dat. Een zijner koeien was zoo weerspannig als nen ezel! zoodat hij besloot ze te ver koopen. Hij bemerkte toen echter, dat het dier, wanneer het de harmonica hoorde spelen, plotseling handelbaar werd. Ook de andere koeien schenen, naar hij zegt, de muziek gaarne te hooren en zich gemakkelijk te laten melken, ja zelfs meer melk te geven. Thans bespeelt de boer eiken morgen zijn harmonica, terwijl zijn vrouw de te vreden koeien melkt! Als ''t ook maar geenen truk is om zelf van... 't werk af te zijn! Da's de kwestie. PEE SPURRE, die in den gemeenteraad van 'Lepelgem gekozen was, zat in d'op- alles denken, positie met drie tegen vier, en in de eerste zitting riep hij kolelrig: lij De helft van den gemeenteraad zijn ossen. Ge moet die woorden herroepen, zei de burgemeester, of ik doe U een proces aan. 't Is goed, zei Spurre, ik verklaar dat de helft van den gemeenteraad geen ossen zijn! En Pee kreeg geen proces. 'N GEDACHT: Wanneer het water stille staat Wanneer de mensch ledig gaat Wanneer het ijzer rusten moet Geen een van drieën blijft er goed. DE MENSCH WIKT Maar God beschikt, Zoo staat er geschreven, En 'k wil er U hier Met veel pl-ezier Nog 'n voorbeeld van geven, Lulterst: Een jonge pensionnairedat wil zeggen actrice ofte toone-slspeelster van de Comedie Francalse de grootste en chikste theatervereendging van gansch Frankrijk, was naar 't klooster gegaan. Het was 'n zekere mejuffer Wen-dling, die al verscheidene Jaren aan dat theater ver bonden was! Ze ging dus naar 't klooster, en heur ideaal was dan, eens dat ze de kleeren van nonneken zou aan hebben, naar de wilde streken te vertrekken om er de me- laatschen te verzorgen. Maar ziet... 'n paar weken geleden heeft ze vaarwel gezegd aan 't klooster en is terug naar heuren 'vroegeren theater ge trokken! Geloof verloren? Bijlange niet, men schen! Maar de dokter die heur onder zocht, verklaarde dat ze niet de veieischte gezondheid had om heur apostolaat te gaan vervullen! De ongeloovlge gazetten slaan daar na tuurlijk munt uit tegen den godsdienst... en nochtans, zooals ge ziet, 't geval is zoo simper als dat 't groot is... en... Gods ge heimenissen zijn ondoorgrondbaar! Als mejuffer Wendling wil, kan z'in den schouwburg ook een apostolaat vervullen! WAT VOOR een rol heb ik? vroeg een verwaand amateurtooneelspeler aan den regisseur. Ha... ge zijt de vader van den held, luidde het antwoord. En wat moet hij doen? Hij overlijdt tien jaren voordat de scherm van 't eerste bedrijf opgaat! Die zit zeker nog te studeeren op zijne rol... in deze wereld! EEN GEL-EERDE Beweerde Dat men, zonder overdrijven Zestig woorden per minuut kan schrijven hetwelk eene lengte van 10 meter, hetzij 600 meter per uur vertegenwoordigt. Als ge dus zes uur per dag werkt (als ge schrijvelen, werken moogt heeten) zal uwe hand 3.600 meters, hetzij 1.314 kilo meter, op 't eind van 't jaar hebben afge legd... (en dat zonder koersmasjien) en in dertig jaren ongeveer de lengte van den Evenaar. Als g'er nu nog niet verzekerd van zijt, kunt ge ne keer probeeren of 't uitkomt!... AI van geleerden te spreken... Die mannen zijn volop ruzie aan 't maken Om er achter te geraken Welke de taal was en tongval Van Eva en Adam vóór dén zondenval! En ze hebben 't vraagstuk nog niet op gelost. Onze meening is: Dat die menschen, vóór de zonde Absoluut niet spreken konden. Het was dan ook Tusschen dat paar nooit vuurkestoók Noch woordetwist... enfin, 'n paradijs. Toen gaf God hen na de zonde, bij wijs Van straf De spraak Toen was 't af En vloog alles uit den haak. Da's misschien de goei oplossinge, PROFESTER BRILLEKAS is de ver strooidheid zelf. Overlest meest hij op nr 67 zijn, maar hij belde bij verstrooidheid op nr 66. De meid kwam opendoen en na hem gehoord te hebben, zei ze: Ge moet hiernaast zijn, meneer. Toen ging perfester Brillekas naar nr 67 en zei: Ik moet hiernaast zijn, is dat hier? Zijt dan al geleerd. WIE DAT tegenwoordig een felle crisis doormaken, dat zijn de schouwburgen in de groote steden, 't Is al cinema wat dat de klok slaat. En ge moet niet denken dat het enkel bij ons ls dat 't alzoo gesteld is. In Amerika is 't zelfde spel. Maar, daar Amerika 't land is van de slimme bollen, hebben ze daar rap een middel op ge vonden. Eerst «peperde» men d'opgevoerde stukken Maar niks gekort, het wou niet lukken. Nu heeft men iets uitgedacht En in werk'lijkheid gebracht Dat zeker origineel Mag heeten, en de theaters heel Vol doet loopen Zooals de biosooopen. En wat dan? Wel, de armleuningen van de zetels zijn zóó gemaakt, dat, als er iets komiek te zien valt, zij automatisch naar boven gaan en U dan onder de oksels be ginnen te kriebelen en te keutelen. Zoodat iedereen, willen of niet In een felle lachbui schiet. IBBBBBBBBBBBBBflEBBBBBBBBBBBB door haar oom ruw afgestooten was ge worden. Een bedelares. Waarom haar te noemen en in het gedrang te brengen? Die was toch geheel onschuldig, meende ze. Als ge iets weet, zeg het dan, in naam der eerlijkheid! drong Haverbeke aan. Jufvrouw, vervólgde hij, ik word hier in een zeer ernstige zaak gewikkeld. God weet, dat lk onschuldig ben. Maar door uw neef opgezweepte menschen staan ge reed om tegen me te getuigen. Ze hebben gezien dat we soms woorden hadden. Uw neef. bedreigde me... Dat alles zal tegen me uitgelegd worden. Ik kan geen inlichtingen geven, her nam Paula. Ge hebt U veel met Floris bemoeid en ge waart zeer gebeten op hem, maar daarom zeg ik niet, dat gij hem aangerand hebt. Ik weet van niets. Haverbeke heeft U nooit zijn liefde verkaard? vroeg de kommandant. Neen, nooit I Hoe dikwijls moet ik het nog herhalen. We kennen elkaar nau welijks. Floris wilde toch niet, dat gij met hem spraakt! En ook uw nonkel was er kwaad om. Dat is waar! Maar ze hadden geen reden om jaloersch te zijn. Deze confrontatie leverde niets op. Mijnheer Haverbeke, zei de komman dant, ge kunt naar Verlaan gaan; alleen verzoek ik U, dat ge U ter beschikking van het gerecht houdt. Het komt morgen voormiddag. Blijf dan op het hof, dat we U onmiddellijk kunnen verwittigen. Heel goed. Ik behoef mij niet te ver duiken. Ik zelf -ben het eerst naar U ge komen en ik vind het vreemd, dat De- lange geen klacht indiende, als hij zoo overtuigd is van miin schuld. Ik vind het loensch. En, dat Floris me beticht, is on begrijpelijk voor een zieke, die misschien op den drempel der eeuwigheid staat. On bewust of bewust liegt hij. Dat getuig ik voor God. Men kan mijn verleden onder zoeken... ik ben geen vechter of gewelde naar. Eensklaps werd de binnendeur gepoend. Voor de drama's... t eigenste spel: voor d'oogen van eiken toeschouwer komt er dan, aan nen draad, men half gepelden ajuin te hangen... En... is me dat een sport... D'r worden heete tranen dan gestort. IN T KOMPARTTMENT van dien trein zat er ne man reeds van over meer dan een uur te babbelen over de triestige tijds omstandigheden. Hij zag aUes in 't zwart. Ja, zei hij, w'hebben nog 't élechtste niet gezien, 't Getal werkloozen vergroot steeds. D'oorlog staat voor de deur. Zegt roe, gij die mij aanhoort, is er wel een enkel verheugende ge beurtsnis in 't ver schiet. Ja, zei Pitje Kwak, die ook zat te luisteren. En dewelke dan? Da'k aan de volgende statie moet af stappen! DE ZOMER IS NU WEER IN T LAND En nu hoort ge fallen kant Van kermisvreugde spreken, 't Is kermis hier en kermis daar Komt zingen wij nu allegaar 't Zal op geen pintje steken. - dat 't geheel jaar door kermis zal zijn, dat is op de franskiljonsche... Expo sitie van Brussel. Marenta is gedurig bezig Met te vragen Met te zagen Met te plagen Lange, lange dagen Wanneer ze, met 't Manneken uit de Maan Naar de Brusselsche expositie zal gaan. En daar 'k niet veel goesting voel die mannen met mijn zuurgewonnen... Vlaam- sche oenten te ondersteunen, zeg ik: Schaaplief! 't is ginder allemaal maar half gereed. Wacht tot Sinksen: Dan zullen we zien We trekken er henen Met een vliegmasjien! Ne mensch moet toch iets uitvinden, hé! En dat het aan mij lag, die franskil jonsche meneerkens, met Max aan den kop, zouden achterop niet kunnen zingen van; Ons Expositie Zie... was Fransch... tot in heur fondamenten En toch is ze betaald... met Vlaamsche [centen! WELKEN ouderdom geeft ge mij mijnheer? Oh, achttien jaar, mejuffer! Ge zijt... galant! Neen... ik ben in d'affaires. Ik geef altijd nen afslag van 50 ten honderd. ...en op de slag werd ze nog tien jaar ouder van puur alteratie! EN NU, om te sluiten, enkele wetens waardigheden die zullen medehelpen, om van U ne geleerden vent te maken! Wist ge: Dat volgens wetenschappelijke on derzoekingen schildpadden het twee jaar zonder voedsel kunnen stellen? Waarvan en... waarvoor leven die beest jes dan? Dat een rups eiken dag twee keer haar eigen gewicht aan bladeren op eet? Zoo ne slokop! Dat er in Londen 45 straten zijn die Highstreet (Hoogstraat) heeten? Zullen de facteurs daar al gesakkerd hebben, ja! Dat stroop gebruikt wordt voor het fabrikeeren van zwarte schoensmeer? 'k Zie hem liever op mijn boterham. Dat te Lissabon een politieverorde ning bestaat, die de menschen verbiedt, bij het oversteken der straat met elkan der te spreken? D'r wordt anders al zeever genoeg ver kocht. Dat er thans te Berlijn, hondenhals- banden, met roode steentjes worden ver kocht, opdat de automobilisten in het donker de dieren op straat kunnen zien loopen? Zeker om ze gemakkelijker te kunnen bespeuren... om ze te overrijden! 't Schijnt anders dat dat één van de charmes van 't automobielrijden is... menschen en beesten omver rijden! DUS, ge hebt uw vrouw leeren ken nen door de gazet? Zijt ge tevreden? O, neen. Ik heb direct mijn abonne ment opgezegd. We mogen verzekeren dat zoo'n malheu ren door de schuld van De(n) Poperin- genaarniet zullen gebeuren. Daarvoor is responsabel 't Manneken uit de Maan. IBB9BBS9BBBBHBBBBSBBBBEBBBBB op postcheck 15.570 van Sansen-Vanneste, Poperinge, en van nu tot einde jaar wordt ons blad U wekelijks per post besteld. Voor Frankrijk 25,20 Belg. franken; voor Amerika 39,80 frank, op te zenden per internationaal postmandaat. EBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBESIBB 28 Z Beloken Pascben. H. Vitalis, H. Pau lus a Cruce Evang.j De ongeloovigheid v.Thomas 29 M H. Petrus van Milanen 30 D H. Catharina van Sencn 1 W H. Philippus. H. Jacobus 2 D H. Athanasius 3 V H. Kruisvinding. H. Alfridus 4 Z H. Monica IBflflBBBBBBSBBBHBBBBBBBBBESBB. TOMAAT - Napoli- taansche zon direkt op uw tafel. TOMAAT - bevat A, B.C.-vitamines voor 't leven onmisbaar. TOMAAT - koningin dr kwalit. en onver- getelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk pro- dukt. 8E&BBISBBBBB8BBBBI9BBSB9BBBSB De oude Delange stond daar. Maak dat ge weg komt, moordenaar, of ik sla U den kop inl schreeuwde hij tot Haverbeke. Mijn zoon aanranden, die U niets misdeed... ha, ik kan U niet meer zien!... De gendarmen sprongen dadelijk voor hem. Paula vond het tooneel zeer pijnlijk, maar tevens voelde ze, dat die verontwaar diging van haar oom niet echt was. Ze kende hem anders in een vlaag van wer kelijke woede. Nonkel speelt komedie, dacht ze en ze vond die houding verachtelijk. God weet, dat ik geheel onschuldig ben, sprak Haverbeke tot Delange. Zwij-g, valsche duivel! Ze moesten U op het schavot brengen. Ja, ge zijt eerst naar de gendarmen geloopen, om zoo aan uw onschuld te doen gelooven, maar dat pakt niet. G-e houdt ons zeker voor on- noozelaars, schoelie! Mijn zoon liegt niet. Ge hebt hem altijd getreiterd. Ga nu heen! drong de overste aan Haverbeke. Deze verliet de woning en Paula had medelijden met hem. Plots kreeg ze de overtuiging, dat hij waarlijk onschuldig was. Nabij de hoeve stonden eenige nieuws gierigen. Ze jouwden Walter uit. Even bleef hij staan. Menschen, zei hij, ik ben onschuldig! Ge weet niet wat ge roept. Trek er van door, moordenaar, of wij maken U kapot! schreeuwde een wilde kerel, die veel op Floris' kosten gedronken had. Toen werd Walter bevreesd en vlug ver wijderde hij zich. Hij voelde den haat... En dat zijn menschen, in wiens be lang ik sprak, als ik Floris Delange ver weet ze te verbeesten met bier en slechten praat, dacht hij. Hij begreep wel, dat hij in een erns'ti- gen, gevaarlijken toestand verkeerde en hij besloot dadelijk naar zijn schoonbroer in De Panne te schrijven. Hij moest raad en bijstand hebben. Het gebeurde wel meer, dat een onschuldige aangehouden Verleden week gaven we het verslag der plechtige aanstelling; nu geven wij de op schriften die van op alle huizen den nieu wen Herder verwelkomden. DE OPSCHRIFTEN BIJ H. Hector Baelden, Schepen: Wees welkom, achtbare Herder Beugnies, Wees gelukkig in 't heerlijke Poelkapelle. Bij II. Vermeersch Arthur: Heel ons dorp is in feest, Iedereen verheugd van geest, Wenscht U, Herder, uit ter herte, Heil en vrede, nimmer smerte. Bij II. Vanhooren, (barbier) l Wij wenschen in koor Aan onzen pastoor Heil en zegen, Op al uw wegen. Bij H. Willaert, (timmerman) Heer Pastoor, wees -welkom, Hoort m-en roepen hier alom. Konden wij U lange jaren In ons midden steeds bewaren. In 't Klooster: Blij wenschen al de Zusters, den Herder Beugnies veel heilvolle jaren. Aan 't Klooster: Richt uw lieve schaapkens hemelwaarts, Gij oprechte Zielenherder. Aan Vandecasteele's Schoolt. Al uw lieve kindjes klein, Hun trouwe hartjes rein, Verlangen langs uw priesterwegetï Jezus' blijen zegen. j Bij H. Emiel Peccu, (smid) Van 's morgens tot 's avonds laat, Men hier op gloeiend ijzer slaat. Ja, 't is hier vuurwerk 't allen stonde^ De sperken vliegen in het rondo. En krijg ik er soms op mijn vel, Dan mediteer ik op de hel. En 'k zegge dan «Ik wil voor nieten Dat eeuwig schouperen genieten. Aan de Poort van Willaert's: De geburen wenschen allen hun Herder vele gelukvolle dagen. Bij H. René Priem: Wij bieden blij en welgemoed, Den Herder onzen groet. Gemeentehuis: Het gemeentebestuur wenscht hunnen nieuwen Herder, wslkom, geluk en vrede. Bij de Gez. De Ta vernier: Wij wenschen dien Herder Beugnies Gelukkige dagen te Poelkapelle. Aan de Poort van de Kerk: De gebuurs van onder den torei\ Wenschen aan den uitverkoren. Heil, geluk en zegen, Op al uw wegen. Bij H. Bclie, (timmerman) f" Gansch Poelkapelle staat gepint, Iedereen is welgezind. Mond en hart roepen blij; Dat hij welkom zij. Bij Jufvr. Baelden: Welkom, Heer Pastoor. Bj H. August Pauwlin: Mijnheere Pastoor, Groot en kleine, Ls te beene, Al in feeste. 'k Roep het meest Van uit mijn deuregat: Proficiat Bij H. Charleton: Al ben ik een Engelschman, Ik doe toch wat ik kan, Om te versieren met fatsoen. Gelijk de Vlamingen doen. Bij H. Emiel Breyne: Met oen zacht; en wijs bestier, Hoed lang uw kudde alhier. Mocht Gij zoo lang bestleren, Dat wij uw jubelfeest mogen vieren, Bij II. Tic uw: Blij van harte en van gemoed, Brengen we U den welkomgroet. Welkom! j' Bij Mevr. Marie Vanhove: Wees gij uiterst welkom als Herder, ge lukkig in Poelkapelle. Bij H. A. Vanmackelberg, (bakker): 'k Lees in den bijbel dat Abraham bakte, Brood voor d'engel-en en voor God» En voor U te mogen bakken, Ware voor mij,reeds een genot» Ik bezorg U brood der aarde, Gij geeft ons het Hemelsch broods Elk zijn plicht en na vele jaren, 's Hemelsch Glorie, wondergroot^' Bij H. Stanislas Vandamme: Gegroet, Welkom, Achtbare Heer,\ Wees hier indachtig Smid je Smeê,' Fijn werk of groef, altijd tevreê. Moest het U soms behagen, Ook ietwat nieuws te vragen, 't Zij stoof, zink, lood, of zelfs vela» 'k Bedien ter trouw, goed en goedkoop. Bij Gryzon André: Heer Pastoor geprezen, Wil dit aandachtig lezen. Indien Ge van mijn vleesch wilt halen, Ge zult het niet te duur betalen. En smaak'lijk moogt G'er van eten, Gij zult zoo nooit van tandpijn weten. Dan blij-ft ga kloek, lenig en lijs. Zoo raakt Ge oud, maar wordt niet grijs. Bij Mevr. Wed. Nuytens: Hij wees in 't lieve Poelkapelle .uiterst welkom als Herder. Bij Mevr. Wed. Oost: Herder lief, leef nog vele jaren Hier in heil, voorspoed en vreê. Mocht Ge dan ten hemel varen, En geheel uw kudde meê. Bij H. Fl. Dezeure: Hier in 't duivenlokaal, Vergaren de liefhebbers al te maat Zij zijn allen blij van geest, Bij dit prachtig Herdersfeest. Hun duiven vliegen heden rond alom En wenschen den Heer Pastoor welkonl Bij Mevr. Wed. Sys: Wees welkom, gij achtbare Zielenher der; beleef hier gelukvolle jaren. OBBBBBBSESBBHBBaiSiaSBBEBBBBBB en veroordeeld werd. E»e schijn was tegen hem... O, waar had hij zich meê bemoeid! De gendarmen verlieten ook de hoeve en joegen het volk weg. Ze moesten dien vreemden nietwaard al lang geketend hebben! zei een uit den hoop. Waarom laten ze hem loopen, een moordenaar! Paula zat in de keuken te weenen. Haar zenuwen folterden haar. Zoo onverdiend in die zaak gesleurd worden! klosg ze tot haar oom. Had ge Haverbeke feller beticht! snauwde Delange. Ge draait rond de zaak. Ik kan hem niet betichten! Wat weet ik van de aanranding? Ik zat hier bij U in huis. Floris noemde hem en ge moet hem gelooven. Dat is genoeg! Heb ik er iets van gezien? Of zoudt ge willen, dat ik me zelve beschuldigde? Moet ik zeggen, dat Haverbeke van liefde sprak en ik naar hem luisterde en dat ik afspraken had met hem en Floris be droog? Ha, neen n-onkel, ik laat mijn goeden naam niet bekladden. Ze babbelen al genoeg over me. Ik weet, dat ge Floris bemint. Toon het nu voor alle menschen: trouw met hem! Hij wordt helderder van geest... hij komt geheel bij kennis. Plots hoorden ze den gewonde roepen. Beiden gingen naar zijn kamer. Floris keek hen aan en vroeg met matte stem: Waren de gendarmen daar? Ja. Wie had ze hier gebracht? Ik zou Haverbeke genoemd hebben... Hij is de da der... Hij heeft me zoo geslagen. Ge liegt, dacht Paula dadelijk. Mis schien zonder het te weten... Ze meende, dat Floris een ander voor Haverbeke kon gehouden hebben, want zie wilde toch nog niet aan moedwillige, op zettelijke valsche beschuldiging gelooven, Ge hoort het, hé? Paula vroeg De lange. Floris blijft bij zijn verklaring. Ja, 't is Haverbeke geweest, hernam de zoon... Geef me te drinken... Oe, het Aan den Biechtstoel: De Priester in Gods naam, verbreekt -het [juk der zonden, Bij hem wordt heil en troost voor alle [smart gevonden. Aan den Preekstoel: Uit dezen stoel weerklinkt Gods heilig [woord, Dat vrede en welzijn geeft aan die het [hoort. Bij H. Valeer Tahoen: Eerweerde Herder, Proficiat en wees welkom 'hier. Eenieder mint U reeds. Mocht door uw vroom en wijs bestier^ De deugd hier bloeien steeds. Bij H. Achiel Descheinaekerf In vlaggentool op zegenboog, Op ieder huis, in ieders oog, O, Herder, door uw volk geprezen, Staat onzen welkomgroet te lezen, Bij Jufvr. Bral: Spare U God hier lafige Jaren, 't Ls or.z' blijde, vuur'ge beê. Moge Hij U trouw bewaren. Vrij van smarte, vrij van weê. Bij Jufvr. Bral: Op*re V God hier lange Jaren, *t Is onz* blijde, vuur'ge beê. Moge Hij U trouw bewaren. Vrij van smarte, vrij van weê. Bij H. Calemeyn: Wij torengen U onizsn groet. Doet de Mis kort en goed, Dan komt men hier nog voor den hóen -Een partijtje kaartspel doen, Bij H. Pyok Remi: Wordt 'n potje gedronken, 't Wordt luidop geklonken Met tolijde gevier: Wees welkom alhier! Bij Jufvr. Soencn: Moge in uw herdersplichten Christus U hier verlichten. Bij H. Achiel Roose: Wie is er die niet blij en is, Nu dat tot welzijn van iedereen^' Den nieuwen Herder bij ons 1 Dat God Hem lange tijd verleen» Bij H. Gustaaf Carette: Eerweerde Herder, met weLbehageriJ Wenschen wij U hier Lange en blijde dag-en. Bij de Gezusters Hallein: Als afgezant des Heeren, Komen wij U vereeren. Bij H. Michel Dcsutteri' Uit ter herten wenschen wij Heil en welkom, gul en blij. Heer Pastoor nog lange jaren In ons midden te bewaren. Bij H. Gryspeerdt: Heer Pastoor, wees welkom!, Bij H. Jules Roose: Ontrolt nu bannieren, die wapp'ren èn [zwieren, Tot eer van den Pastoor, wiens aanstel- [ling wij vieren. Het klinke en dreune verblijd in het rond.: God houde onzen Herder nog lang en [gezond! Bij Mevr. Wed. Vansteenkistej Waarde Herder, In vrede, rust en vreugde, Doorbreng alhier uiw dagen. 't Is geen wij aan God Uit ganscher harte vragen. Bij H. Jules Masschelein: Wees welkom, achtbare Herder I Bij H. Dauw: Het volk begroet U blij. Uw komst is feestgetij. Bij Meester Lievens: Moge God U talrijke jaren Hier voor 't geluk en 't heil Van Poelkapelle bewaren. Bij H. Camicl Bcinteim Heil en zegen, Op al uw wegen. Bij II. Cardoen: Mijnheer Pastoor, 't is tot uwer eer Dat ik hier ons huis pareer. Want, ik zeg het zonder schromen. Gij zijt hier allerbest gekomen. Bij Mevr. Marie Pauwels: Wees welkom hier, Eerwaarde Vadei^ Bemin uw schapen al te gader. Wij hopen dat door U, Gods zegen In onze harten neêr zal regen,. En mochten wij U vele jaren Als Zender onder ons bewaren. Bij II. C. Monsy: Moehtet Gij door blijde dagen Hier den staf des Herders dragMJt Vol van vrede, vrij van druk, Voor uw heil en ons geluk. Bij Mevr. Wed. GeeraertV Eerwaarde Herder, komt tot hiery Gaat niet verder! Wij wenschen U welkom, j Ons huis is in rouw. Bij H. Noyez: 'k Ben maar werkman. Maar 'k doe da'k kan. Om iets te pare-eren Voor onzen nieuwen Gezant de3 Heeren. Bij H. R. Desmyter: Het is gebruik in dezen tijd, Dat men zorgt voor zijn profijt. Daarom zullen wij ons niet geneer'en, U kleergoed en dranken te presenteeren. Heer Pastoor, spring maar binnen. Wij zijn niet gewoon van veel te winnen. Wij moeten naar het volgende wijzen: Dat wij verkoopen aan genadige prijzen. Bij H. Provoost: Leve lang ons herder, In wijs bestuur! Bij H. Depover: Heer Pastoor, wees welkom I Stuur maar a!oor en zie niet onS,' Bij H. Cardoen: Wij roepen U toe, met blij gemoed! Herder des Heeren, wees gegroet I Bij H. Vandenbussche (beenhouwer) Alle Poelkapellenaren wenschen hunnen Herder welkom. IBBBBBBBEBBBBBBIBBBBBBBBBBBBH Bij H. H. Bossaert: Hartelijk welkomgroet. Bij de Gez. Bossaert: Welkom, Poelkapelle juicht bij uwe in trede. Bij H. H. Deback: 'k Wensch U, Heer Pastoor, veel plezier, Vrij van kommer, vol plezier. Wil daarom van kou U sparen, En zorg steeds voor een goed vier. Mijn kolen doen uw stove gaan. Om schoon van pas uw vleesch te braan, Ik heb er goede, grof en fijn, Nooit zult gij zonder kolen zijn. Bij Mevr. Wed. Hamerlynckt Lieve Herder, blijf, blijf voor langen tijd Werken voor alle zielen zaligheid. Bij H. U. Buyse: Moehtet gij In- blijde dagen, Hier het ambt van Herder dragen. Vrij van rampspoed en van druk, Tot uw heil en ens geluk. Bij H. Louis Levecque: Heil en zegen op al uw wegen! Bij H. A. Baccarne: Eerwaarde Heer en Herder, Komt tot hier en gaat niet verder, Als gij het hebt van doen, Een paar nieuwe schoen. Bij H. Alfons Descamps: Aan onzen Herder heil en zegen, Op al zijn wegen. Bij II. Ilcctor Courtens, Schepen! Moehtet Gij nog lange jaren Hier den staf des Heeren dragen. Vol van vrede, vrij van druk, Voor ons heil en ons geluk. Bij H. Veron Seys, (smid) Wij huldigen U, gezalfde des Heeren, Wil ons steeds den weg ter zaligheld [leeren. Bij H. Arthur Landtshcere: Ik woon hier alleen, welgezind De vlaggen wapp'ren in d-en wind Ik ben steeds vol verlangen. Om U, Herder, te ontvangen. Bij H. Jules Harteschene: Heer Pastoor, wees gegroet, Doet uw Mis, kort en goed. In den biechtstoel niet te hard, In den preekstoel maar één kwart. Bij H. E. Degraeve, Burgemeester: Moge 't priester last, hier welke 't Zij U, lieve Herder, alle geluk en rust [schenken. Bij H. Henri Dedier: Welkom hier en gelukvol bestier, Dit wenschen wij onzen nieuwen Herder. PAX ZONDAG 28 APRIL 193S (Beloken Païchen) Octaafdag van Paschen (quasi credo), - Wit. - 2» Geb. v. d. H. Paulus v. li, Kruis, belijder. 3® Geb. v, d. H. Yit*« lis, martelaar. Dit jaar brengt Beloken Paschen on$ een dubbele plechtigheid, want niet als leen vieren we den octaafdag van Pas schen om ook de sluiting van het jubis leum der negentienhonderdste verjaging van 's Ifeeren Verrijzenis. Het Introuuaf van de H. Mis bevat voor ons een ko;ts baren raad. Wij moeten als pas geboren; kinderkens verlangen naar de onvers valschte... melk. De moeder die ons deze melk geeft is de H. Kerk die ons voedt met haar zuivere leer en met de H. Sas cramenten. Dit geestelijke voedsel moes ten we van haar aannemen, ernaar vers langen zooals pasgeboren kindjes, zondet! argwaan of wantrouwen. Dan eerst zuilen, we er den zoeten smaak kunnen vsn ges nieten, er ook al de kracht kunnen uit; putten. Zoo we ons met dien kinderlijken, eenvoud willen laten leiden door onze Moeder de Kerk, dan zullen we veiligei; door het leven gaan en in ons hart blijde Paaschvrcugde blijven dragen. Laten we om die genade bidden en wel met een bizondere vurigheid op dezen laatsten dag van liet jubeljaar. Te Lourdes hebben deze dagen groote plechtigheden plaats, Gp alle plaatsen van de wereld zullen de geloovigcn zich vereenigen met de bede vaarders te Lourdes om van God, door da voorspraak van zijne H. Moeder voor de wereld een duurzamen vrede te bekomen. Wij zullen niet ten achter blijven, doch! in een echte Paaschstemming ons door, gebed en versterving vereenigen met den H. Vader den Paus en de millioenen chriss ten broeders, opdat de vrede van Christuê onder ons zou heerschen. SEBBBBBBBBSBESBHBBBBBBBBBflflfl Bij Mevr. Wed. Devolder: Wees welkom, beste Herder, Kom binnen, en loop niet verder.' Hier kunt ge krijgen Alle kruidenierswaren, Om erpels én brood te sparen. Bij H. J. Calemyn, (kolenhandelaar): Hier vindt Gij kolen in magazijn, Die d-en Heer Pastoor dienstig zdj-n. Aan lagen prijs en die niet rooken. Men kan er alles best meê koken. Aan de Poort: Alle parochianen verheugen zich hief In uw komst, gieachte Herder Beugnies. Bij H. Depover: Nu gij uwe intrede doet. Bied ik U mijn Vlaamschen grbet, En roep U toe zonder schromen: Eerwaarde Herder, welgekomen. Bij H. Jeroom Capelle: Geheel ons dorp is in feest, Iedereen verheugd van geest, Wenscht U Herder, uit ter herte, Heil en vrede, nimmer smerte. Dij H. Achiel Hoorelbeke: Wij bieden welgemoed, Den Herder onzen groet. Bij II. Gerard Fraeyman: Eerweerde Heer Herder, Voor uw plakwerk, gaat niet verder. \1 hetgeen gij hebt te doen, Fraeyman Gerard zal het doen met fat- [soen. Bij Meester Vandecasteele: Poelkapelle, eert uw Herder als Godsge- En laat zich door u/w hand. [zant Daarom ligt op ieder gemoed Een hertelijken welkomsgroet. Bij H. Marcel Vanglieïuwef We winden er geen doekjes om, Eerweerde Pastoor, wees welkom, 't Is elektriek die klokke slaat, Een radio en een velo die er nevens staat. U hoeft, Eerweerde, naar de stede niet te [loopen, Wijl ge hier al die dingen toch kunt koo lpen. Bij H. Cyr. Decaestecker: Wij wenschen, Eerweerde Herder Hier bloeiende gezondheid en waar geluk. Bij H. A. Staesen: Eerweerde Herder, ga niet verder. Hebt U soms een matras van doen, Ik zal U die leveren met fatsoen. Alsook kruidenierswaren fijn, Kunnen bij ons verkregen zijn» En alles met een winste klein, Omdat we in de crisis zijn. Bij H. Pollet, (groentenhandelaar) Welkom, Herder, roepen wij, Wendt uw blikken eens ter zij. Wat wij U al presenteeren, Fruit en groenten en nog meer. Zaad en planten voor den hof en land, Bij Hector, uit 't Vaderland. Bij H. Cyriel Zwacnepoel! Welkom, Eerweerde Heer Pastooiv Bij Mevr. Wed. Cardoen: Heil en zegen op, al uw wegen. ZIE VERVOLG HIERNEVENS. IZBBBBBSBBSBBBBBBSBBI&BBBBBB! Mooie tanden! Gezonde tanden! Onze voorouders waardeerden niet g«w noeg een goed en gezond gebit. En noch tans als wij de schilderijen van Breughel of Jordaens bekijken zien wij dat er op een feestmaal veel meer verorberd werd dan op onze dagen. De tanden en kauw spieren hadden daar flink te werken. Diq' brave lieden verzorgden hunne tanden' niet en kenden maar één remedie tegetii tandpijn: het trekken der zieke tanden; door den smid of een dergelijk ambachts man, Dat die operatie geen plezierspel was, moet niet gezegd. Wij tenminste waardeeren schoone wit te tanden maar weten niet altijd hoe z«j in dien staat te behouden. Laat ons eerst zien waaruit een tand bestaat. Eerst de wotel die in het kaakbeetï vastzit. De kroon welke het wit gedeeltfl is, welke boven het tandvleesch uitkomt is bedekt met een laag email; deze be dekt het ivoor, welke zenuwen en bloed vaten bevat. Dit deel kan aangetast wor den, krijgt een gele kleur, brokkelt af en' veroorzaakt pijn. Het binnenste gedeeltq van den tand is de pulp. Hoe gaan wij nu onze tanden 'behouden?; Minstens tweemaal per dag de tanden wasschen en duchtig borstelen met een barden borstel met of zonder tandpasta. Eenvoudige zeep kan ook volstaan. Geen voorwerpen tusschen de tanden nemen, zooals naalden, spelden, enz. Geen garen of draad afbijten; scharen en messen zijn daarvoor gemaakt. Ook geen noten kraken met de tanden. Hoe veel personen hebben op die manier hun gebit geschonden. Noch ijskoude noch te warme spijzeii of dranken gebruiken. Slecht verzorgde tanden kunnen allerlei ziekten voortbrengen o. a. mond- en keel- abcesscn, maagstoornissen. Bij de eerste pijn, de tanden laten ver zorgen is een nuttig werk; want een ver loren tand, al kan hij vervangen worden door een kunsttand, deze laatste is nooit de helft waard van uw eigen tand. Leer de kinderen zorgvuldig de spijzen kauwen en onderzoek hun gebit om mis- groeiïngen te voorkomen. Een dubbel rij paarlen is een sieraad voor ieders mond. SUZY, IBBBBflSBBBflBHSBBBBBHBflflBBBfla Bij H. Jules Latruwe: Poelkapelle's Eerwaarden Herder, Albert [Beugnlea, Geve God 'n vrij lang bestier, heil en vreê. Bij H. Omer Degryze: Wij bieden kort en goed Den Herder onzen groet. Bij H. Camiei Vandevoorde: Heer Herder, hier woont Vandevoorde ';Hij is op de hoogte van zijn stiel. [Camlel, 'Ik verkoop limonaden en elexler, En bedien de kalanten met plezier. Ik ben bij iedereen en bij alleman, En tracht te verkoopen waar ik kan. Bij H. Goetgebeur, (beenhouwer): Mijnheer Pastoor 't ts tot uwer eer, Dat ik hier ons huis pareer. Want ik zeg het zonder schromen, GIJ zijt hier allerbest gekomen. Bij H. J. Dëhaene, Sekretaris: Ieverige Herder Beugnies, Wees welkom en geacht hier in Poel- [kapella. BfBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflflfll Consciencestraat, 20-22, KORTRIJX Telefoon 111 en 1283 VRAAGT ONZE PREMIELIJSTEN Dépot Vail Preiïliëll IBSaBBBBBBSBBBBBBBBBfllBBBflBBHBlEEBBSBBBBBBBBBBBlSBBBBBBaB ls warm hier!... Jozef, Maria, hoe lang moet ik nog zoo liggen? Paula, laat ons alleen-I beval De lange. Het meisje ging heen» O, nu zal nonkel over dat huwelijk spreken! kreunde ze. Ik kan het niet doen. 't Is alles zoo aardig... zoo vreemd... Paula had het gevoel, alsof z» In ge vaar verkeerde. Ze ging boven naar haar kamer en zag door het venster het heer lijk landschap... Maar voor haar blik was alles nu zoo somber. Haverbeke is onschuldig, zei ze. Dat geloof ik vast en zeker. Hij liegt niet. Maar wie heeft het dan gedaan? Wel een uur zat Paula daar. Toen zag ze den secretaris over den wegel komen. O, wat gebeurt er allemaal! vrceg ze zich angstig af. Waarom most die man nog een keer bij ons zijn? IXe EEN PIJNLIJKE URE De secretaris was nog niet lan-g ln huls, toen de oude Delange aan de trap zijn nicht riep. Ga eens bij Floris, zei hij. HIJ wil met U spreken... Bevend begaf ze zich ln de kamer. Flo ris keek haar met wijden blik aan. Hij was goed bij kennis, maar zag er zeer vermoeid uit. Zet U nevens mij, vroeg hij. De koorts is veel gezakt... en ik kan wat klappen. Maar ge moogt U niet vermoeien, ge hebt al ve-el met nonkel gesproken. Ik zal seffens weer wat slapen. Ik zal den natten doek ververschen. Straks... Luister nu eens. Ik weet, Paula, dat ik kan sterven. Maar neen... Jawel. Gij zijt al veel beter dan vanmorgen. Een opflikkering. Laat U daardoor niet bedriegen, 't Is heel triestig, maar ik zeg de waarheid. Ge moet straks om dep pastoor zenden. Ik had altijd gehoopt, dat gij mijn vrouw zoudt worden. En dat kan rog. We kunnen trouwen in extremis, vandaag nog, hier in deze kamer. En dan weet ik, dat uw toekomst verzekerd is en mijn vader een groote troost zal heb ben... Later, Paula, kunt ge dan uw eigen weg gaan... Ge wilt toch mijn vrouw wor den? Paula was zeer ontroerd, nu Floris zelf over deze gewichtige kwestie begon. Ze vond het nog -altijd een zeer vreemd voor stel. Maar Floris wilde haar toekomst ver zekeren... Hij was zoo bezorgd om haar, zelf nu hij meende dat hij zou sterven. Dit trof haar diep. Ze verwonderde zich, dat hij er zoo kalm over sprak, hij, de anders zoo vroolijke, levenslustige, zelfs lichtzinnige jongen... Nu lag hij weej vermoeid te hijgen, maar m-et wijd geopende oogen keek hij haar aan en ze las een bede in zijn oogen. Wat haar oom niet bereikt had, kon Floris verkrijgen. Paula had den moed niet meer te weigeren. Ze stemde in het haastig huwelijk tos. En toch bleef een vage angst haar beklemmen. Roep vader dan, vroeg Floris. Ik zal het hem zeggen... Paula stond op. Delange stond ln de keuken. Hij had aohter de deur geluis terd. Nonkel, -ik zal trouwen, zei Paula. O, ge zijt een braaf kind... mijn troost in dit ongeluk, sprak de oude hoer. Hij riep den secretaris die nu over den boomgaard heen en weer wandelde. 't Huwelijk wordt gesloten, zei hij tot den ambtenaar. Zorg rap voor alles. Ge moogt gerust zijn. Binnen een uur staan we hier, verzekerde de secre taris. Nonkel, Floris vraagt naar U, her nam Paula. Ja... ik ga bij hem... Paula vergezelde den secretaris naar buiten. Ze wilde toch wat meer weten over het verloop van de plechtigheid. Alles was haar zoo vreemd, 't I-eek haar nog onmogelijk, dat ze binnen een uur de yrouw van Floris zou zijn. Hoe moet dat nu allemaal gaan? vroeg z-e aan den secretaris. O, 't ls heel simpel. Ik kom straks terug met den burgemeester, die ambte naar is van den burgerlijken stand... en met twee getuigen, twee stille menschjn, geen babbelaars. En ge trouwt precies als op het gemeentehuis. De pastoor kap daarna het huwelijk inzegenen, 't Is e«ft groot geluk voor U, jufvrouw... Ik doe het voor Floris... het ls n.1 zijn wensch... Maar het is toch van grooter belaf» nog voor U zelve. We zijn onder ons... en ik ben geen klapper, dat weet ieder. Van mij zal niemand iets hooren. Wat bedoelt ge? 't Huwelijk moei toch niet verborgen blijven. Ha, neen, dat kan niet... maar de reden... De secretaris glimlachte geheimzinnig. 't Is onder ons, herhaalde hij. Ik ken de omstandigheden van veel families... en Ik kan zwijgen, 't Kindje zal dan toch wettig zijn... 't Kindje... Onthutst keek Paula den ambtenaaJ! aan. Uw nonkel zei wel, dat ik er met 17 niet over mocht spreken, maar lk ben nu op de hoogte en ge moet voor mij niel beschaamd zijn. Ik ken de reden van dil haastig huwelijk en ik vind het schoon van Delange, dat hij uw toestand wil re gelen. Ik ben naar Oudenaarde gewees# om de toestemming van den prokureur en heb die seffens gekregen. Paula merkte, hoe haar oom, buiten haar om, reeds de maatregelen voor het huwelijk had getroffen. Dit hinderde haar weer en haar wantrouwen laaide opnieuw op. Maar wat bazelde de secretaris van een kindje? Paula kende de reden wel van sommige haastige en gedwongen huwe lijken. Ze werd rood van schaamte, maar vroeg tooh: ('t Vervolgt), j

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 7