Vreeselijke Autoramp te Turnhout HEURSEL WAT KINDEREN HET LIEFST ETEN iEMENfiDE STROOP De Jonkvrouw van Lindendale ER IS GEEN ZEKERE GELDPLAATSING MEER GEDACHTEN UIT OE W. VAN HE1LE. WS%&::W3M '8o7. Een Aufocaifiion met 22 personen Sn den voort gereden -- ElF DQC3EE AANBESTEDINGEN BOTSING TE HOOGSTADE WEKELIJKSCH w> 'T ROOS KRUIS Verstand en goedheid heeft men nooit te veel, doch men mag het niet altijd toonen. De drank verdooft alle edele gevoelens der ziel. Eerlijk duurt het langst. De spaarzaamheid is de moeder van de rijkdom. Rijk zijn wil elkeen Er voor sparen: neen. 1HBB9BSSBS3BDBDBBBI UDI HETMANKIEKE BEGINT GIJ NE KEER, beste Lezers en allerliefste Lezereskens, bij zoo'n hitte, uw hersens te doen werken, om iets def tigs op 't pampier te brengen! 't Is nu al den derden keer dat mijn penne uit mijn handen glibbert, gelijk nen paling, zoo danig is 't da 'k zweete! En och heere! niemand die compassie heeft met mijn lot, tot zelfs Marenta niet, die 'k daar, van uit mijnen verdoeften buro, op heur honderdduizend gemakskens in den fau teuil in den hof, in 't lommer van den pruimelaar, in 'n doloe par niente ofte zalig nietsdoen hemen tijd zie passeeren! Wat zijn er toch gelukkige menschen op de wereld. Maar enfin! wat haalt allemaal dat jammeren en jeremiassen nu toch uit! 't Is in alle geval beter te lachen dan te klagen en te weenen... In Londen zijn z'ook van dat gedacht. Want daar dus, in Londen Hebben z'een wedstrijd uitgeschreven, Voor hen die 't hartlijkst lachen konden En een mooie prijs werd hen gegeven. Zij die dus het hartelijkst lachen kon den kwamen in aanmerking voor een prijs. De eerste prijs bedroeg 2.000 fr. en de tweede was een maand kosteloos verblijf in een badplaats. 't Was een bloemenmeisken dat met 't geld ging strijken, en d'r werd niet wei nig hartelijk gelachen toen men hoorde dat de tweede prijs te beurt was gevallen aan een... schoonsteen veger! Een bad zal hem zeker geen kwaad doen! En vwala, daarmeê zijn w'alweer ne keer op dreef zie, en om d'r nog 'n schupken bij te doen, en ons 'n beetje op te fris- schen, pakken w'algauw de cognacflesch ne keer bij den kraag... maar hola! Ma renta heeft 't al in de gaten... enne kwaad roept ze uit: Hola, Manneken, nu betrap ik U juist terwijl ge van mijnen kostbaren cognac drinkt! Precies als of ik ook niet weet dat 't nu Juist den tijd niet is, kwestie van de steeds voortdurende crisis, om van zoo'n kostbaren drank te profiteeren. 't Is daar om dan ook da'k al vlug antwoord, zon der liegen: O! Marenta lief, ik drink er niet van, ik spoel maar eventjes mijnen mond... en doe het dan terug in de flesch!... Waaruit ge nu niet moet besluiten, beste menschen, dat Marenta 'n gierige pinne is, want 'k ben er van overtuigd dat den eenen of den anderen dag er iemand van U t'onzent moest binnenval len, zij de eerste zou zijn, om U op 'n druppelken uit die flesch te trakteeren! Drinkt smakelijk! EN HIER HEBT GE 't vertelselken van de kraai en de(n) puit. Een kraai van 't land Zat, lijk ingedut Op den rand Van een put En zei: «Puit, Kruip er uit! «Neen ik», zei de vorsch Gansch norsch 'k Blijf hier nu plekken Want gij, ge zoudt mij stekken Wel 'k en doe, 'k ben fraai Zei de kraai. En de puit Kroop r uit. 'k Pakke zei de kraal Heel fraai. «*k Had 't gepeinsd! zei de puit En 't historieken is uit. Wat daaruit te leeren valt? Dat er veel kraaien en veel puiten... onder de men schen zijn! VLAANDEREN! GEZEGEND LAND Eeroemd ten allen kant Om uw kroostrijke gezinnen "k Kom met 'n nieuws hier voor de pinnen Dat, zoo g'aan uwen titel houdt, U niet mag laten kil of koud, want, als 't alzoo voortgaat, zal 't niet lang meer duren of ge zijt uw rekord ook kwijt! Want 't schijnt dat z'U in Turkije fameuze conc' j-rencie aandoen. De statistiekopmakers hebben uitgere kend dat Turkije het land is van de fa milies met 't meeste kinderen. En als z'al- lemaal zijn in de genrevan deze van Halim Abdulsselam, moet dat ons geen zier verwonderen. De vrouw van dien Abdulsselam had de gewoonte tweelingen te koopen. 't Is al- zoo dat ze vanaf den ouderdom van 18 jaar, op regelmatige wijze vier maal twee kinderen, hetzij acht guiten in 't geheel, had ter wereld gebracht. Maar overlest nu. heeft madam Abdulsselam heur ge woonte vaarwel gezegd, en heeft ze aan heuren lieven echtgenoot de cado gedaan van nen drieling. Dat maakt dus II kin deren op 7 jaar tijd. 't Mag tellen! 't Is maar, ziet ge, dat het den dag van vandaag precies van geen leien dakje loopt, om kinderen groot te brengen. En wiaasBB&BaBBaMMaaffiKiHaHBita Mengelwerk van 21 Juli 1935. Nr 26. door o, natuurlijk niet Ze zou er met Bert over spreken en hij is een beste kerel, maar een spotter. Bert zal niet zoo lang geredeneerd hebben, toen hij Tilde vroeg. Neen, zijn karakter is anders dan het mijne. Het is dan meegevallen in hun hu welijk. Ze zijn zeer gelukkig Dat geloof ik. Ge hebt er toch niets tegen om te Wachten? Natuurlijk niet! Ik ben volstrekt niet haastig. Eet is een geheim tusschen ons. En ik heb al een blij gevoel, 't Is juist of ik hiet meer zoo eenzaam sta in het leven. O, hij zal wel veranderen, dacht Flo ra, die toch gelukkig was met de zonder linge liefdesverklaring. Zij zou wel zorgen, dat Walter meer ontdooide. Ze kwamen terug in het hotel en gin- ffen zich verfrisschen voor het avond maal. Even zat Walter op zijn kamer. Heb ik toch niet te haastig gespro ten? vroeg hij zich af. Gisteren nog zoo dubben over Paula. Maar hij voelde wel, dat hij zich niet meer met het meisje van Lindendale kon bemoeien, al was hij bereid haar te hei- Pen. Bn het was waar, dat hij nu innige genegenheid had voor Flora Winkels. Er werd geklopt en Bert trad binnen. Zoo vriend, zit ge in gedachten? Trcag Mj. Is het tijd voor het avondmaal? Neen, neen, nog een kwartier. Een Mmerige dag gehad? t is om er waarlijk compassie meê te hebben, als ge zoo van die kroostrijke ge zinnen ziet, waar 't noodlot wil dat de vader komt te ontbreken, en dat de moe der er alleen voor staat, om heur talrijk gezin den kost te bezorgen. Dan eerst kan men zich ten volle re kenschap geven wat schoons de woorden moederen moederliefde inhouden. MOEDER! Moeder, gij hebt vele dagen Zonder morren, 't leed gedragen Van het wrange noodlot, dat, Met zijn rampen en zijn rouwe U, o, hulpelooze vrouwe Toch zoo zwaar getroffen had. Ach, wie telt de sombre nachten Dat, bij 't woelen der gedachten Schier U alle hoop verzwond En, bij 't nieuwe jpnnegloren Werd een nieuwe dag geboren Maar geen blijde morgenstond. 'k Zag hoe vóór den tijd der jarêH Rond uw hoofd, de zilv'ren haren Teekenden uw zielesmart; En uw zachte en goedige oogen Met zoo'n treurnis overtogen 't Lijden van uw moederhart, Op die dagen, in die nachten Zocht uw ziele, steun en krachten Aan de voeten van het Kruis... Moeder! Gij hebt veel geleden! Moeder! Gij hebt veel gestreden! Moeder! Gij hebt veel gebeden! Heilige, uit ons zwaar beproefde huis... God weet op hoeveel moeders boven staande gedicht toepasselijk is! BAAS, 'k zou eens uwen associé wil len spreken. Mijn vennoot? Maar ik heb er gee- nen. Waarom staat er dan op uw uit hangbord In de tweo varkens2. Ge moet maar durven! ELKE WEKE In ons reke 'n Broksken En 'n stuksken 'n Snoksken En 'n ruksken Zonder 't verder af te meten, Over wat ge al moet weten Om er aldus toe te raken Van geleerde liên te maken! Wat voor ne geleerden bol moet dat Manneken dan zelf niet zijn, hé, om zoo maar zijn... geleerdheid aan anderen over te maken!? Ge moet nu niet overdrijven ook niet, beste menschen, want, 'k beken het ootmoedig... 'n chance dat er andere mannen vóór mij geweest zijn... die schrijven konden. Vandaag gaan we nu ne keer na hoe de tramaan zijn naam is gekomen... zonder er zelf achter te rijden. In de 18" eeuw had er nen Engelsch- man in zijn gedacht opgevat houten rails te maken, waarover de wagentjes, die uit de mijnen de kolen haalden, gemakkelij ker konden rijden! 't Ei van Colombom- bus... gemakkelijk... maar ge moest het vinden. Nu wilde men aan dien weg van houteen passenden naam geven. Maar welke? Alleen waysdat het Engelsche woord is voor wegenwas niet genoeg. Toen wilde 't geluk dat den naam van den man die de houten rails had uit gevonden Outram was... en 't woord outramwayswas geboren. Maar toen is 't nog ne keer gegaan gelijk met den bockde menschen vonden dien naam te lange en ze lieten den ou vallen, en zoo kregen we de tramways ofte tram! Het woordje tram is dus niks meer dan het tweede gedeelte van den naam van een uitvinder! En wij die peinsden dat 't 'k en weet niet watte was! En als ge nu nog met dien uitleg niet content 'n zijt, kunde mij vinden, om verdere ekspelkaties, tusschen vijf uur 's morgens en 't voetbalplein van Pope- ringe, want de tram da's de schoonsten dag van mijn leven! EEN BRUSSELSCHE ZWANZER werd door nen brillenmarsjang staande gehou den, die hem verzocht, nen bril van hem te koopen. Wat ziet men er door? Vroeg de grappenmaker. Alles wat ge maar verlangt, zei de koopman. De jonge man nam een bril, plaatste zich dien op den neus en zei: Da's aardig, men ziet er niks dan gauwdieven door! Nauwelijks had de koopman den bril terug ontvangen, of hij zette dien zich zelf op, zag op zijn beurt den spotboef aan en zei: Ja waarlijk, g'hebt gelijk! In schoon Vlaamsch noemen ze dat: Poets wederom poets TE MANCHESTER stierf onlangs een zeer rijk man. Zijn testament werd open gedaan, en nu bleek het dat hij aan één en dertig van zijn ouwe lieven een paar duizend pond had nagelaten... omdat ze hem vroeger hadden afgewezen!... En omdat z'hem voor geen gahschsn zot zouden aanzien hebben, had hij er een briefelken bij gevoegd met de woor den: Rust kan niet duur genoeg worden betaald Jongens, 'k wil U hier geen lol verkoopen Maar doe eerst toch goed uw oogen open Alvorens ge In 't bootje stapt, 'k Weet niet of ge 't fijne snapt. Nooit getreuzeld noch gedraald Rust wordt nooit te duur betaald! Wat ge ook nog moogt weten ls dat de Maharadjah van Nepal zooveel namen en titels heeft, dat men ruim twee dagen noodig heeft om ze alle op te noemen. We zullen d'r maar niet meê beginnen. MARENTA, MARENTA, m'n lieve vrouw 'k Beken Da'k slechts 'n zeurman ben Maar blijf me nog 'n beetje trouw. Dan vieren wij Heel blij Te gaar Ons gouden bruiloftsjaar. IBBBBBBBBBBBBflflflHBBBIBQBBBBBB J a. En morgen weer met Flora op reis? We gaan naar de bergen bij leper en Poperinge. Het is daar een zeer schoo- ne streek. Dus de compagnie van Flora Winkels staat u fel aan? O, we zijn toch al lang met elkaar bevriend, zei Haverbeke, wat achterdoch tig over die inmenging van zijn schoon broer. Vroeger keekt ge niet veel naar haar! We ontmoetten elkaar zelden. En nu sleept ge ze overal mee naar toe. Dus ze staat u aan. Zeg ja of neen! Ik vind haar een zeer lief meisje, dat erken ik. Waarom vraagt ge dat? Wel, ik ben met mijn vermoeide beenen naar den hanenzolder gekropen, cm u een goeden raad te geven. Flora is juist een vrouw voor u. Met al uw ge leerdheid zijt ge eigenlijk een sukkelaar in het praktische leven. Al drie keer moest ge van kosthuis veranderen. Ge hebt een goede positie: trouw, jongen, en trouw met Flora. Ik geloof wel, dat ze u zou aanvaarden. Talm niet, tot een ander ze voor uw neus wegpakt. Ze is braaf, ver standig, vlijtig, deugdzaam. Wat wilt ge meer. En ze staat u aan. Maar ge zult weer niet durven spreken, hé! Wil ik u een beetje helpen? Neen, neen, wedervoer V/alter ang stig. Bert, ik kan mijn eigen zaken wel regelen. Ik heb geen advokaat noodig. Maar neen, dat kunt ge niet. Ge zijt er veel te geleerd voor. Ik spreek nu eens ernstig met u en ik zou u waarlijk willen helpen. Tilde en ik zien u gaarne en we zouden veel geruster zijn, als ge goed ge trouwd waart. Ik zal trouwen... op mijn tijd. Ik heb mij met uw vrijage tcch ook r.iet be moeid. 't Is of ge me voor een onncozelaar houdt. O neen... Ik z°g nog eens, dat ge fel geleerd zijt... Dat is zoo erg niet. Ik moet nog veel studeeren. Gij spreekt nu onnooael, per- cies ais een ongeletterde, die met ver- En als g'ons dan toch per force wilt 'n cadoken doen, beste Lezers en alderlief ste Lezereskens, dan zal 'k U er later, au moment psychologique, zeggen z' in 't Fransch, nog wel ne keer op terug ko men, om U den sjusten datum te laten kennen! hm! Dit om te laten weten dat er tot nogtoe zes soorten van bruiloften waren, namelijk: de groene bruiloft, of den trouwdag zelf. De blikken, na 6 V4 jaar trouwsel; de koperen, na 12 44 Jaar af zien; de zilveren na 25 jaar geduld en lij den; de gouden na 50 jaar pantoffelheld gespeeld te hebben en de diamanten na 60 jaar van 't zelfde nog een beetje meer. Maar in Hollywood hebben z'er nog twee bijgelapt namelijk de verwelkte bruiloft na één week, en de uitgedroogde, na één maand. En d'r zijn er nog veel die 't tot zoover niet brengen. 'N GEDACHT: i) Brengt gij de zon in 's naasten leven. Zij zal op U haar weerschijn geven. En nog een: Dat moet dikwijls missen: yj Vrijen, jagen, visschen! ZEG, NELis,. vroeg Rik, weet ge we'i dat uw kiekens op mijn erf loopen? Ja Rik, zei Nelis, dat weet ik. En hoe weet ge dat? vroeg Rik. Omdat ik er al vier stuks mis, zei Nells. En beschaamd dat onze Rik was. OM AKTUEEL TE BLIJVEN Geprezen, hoog vereerd Moet men vandaag beschrijven Wat morgen eerst passeert Maar... de zin is haast versleten' Wij zijn wij geen profeten En liever dan U leugens wijs te maken Of zeever in pakskens te vertellen Zullen we maar, m'n beste gezellen, Kordaat onzen arbeid staken. Want, 't is vast en zeker den elvender- tlgsten keer da'k het herhaal, 't Interes sant nieuws is de wereld uit, en dat ne mensch alles moest gelooven wat er alle dagen in de gazetten wordt geschreven, hij zou al rap nen azijnp... worden eerste klas. 't Voornaamste is ons zelf maar bui ten allemaal dat spektakel te houden, en zelf zoo min mogelijk ruzie maken onder ons, want... Jaloezie en ruzie maken Zijn in 't gezin twee slechte zaken Werkt met vlug gezond verstand Liever dan met rappe hand Gebruik geduld en houd uw mond Zoo wordt 't geschil eerst afgerond. En 't is al wat w*hebben moeten. NE VENT DIE MINDER geluk heeft op de wereld als Ik, bestaat er niet meer, zei Jefke Wiks. Eerst verloor ik een hoop geld met speculeeren, toen werd mijn auto gestolen, en nu heeft mijn zoontje zijn been gebroken. Moet ge daarvoor niet on gelukkig zijn? Niet zoo erg als ik, zei Wannes Raps. Ik kocht verleden week een costuum met twee broeken, en drie dagen later brand ik een gat in den frak. Als 'k U zei dat alles betrekkelijk is! 't Manneken uit de Maan. Een boterham met ge« mengde stroop, de zoo« genaamde Commer« ciaale Appelgelei», dl* 60 suiker bevat. Gezond, voedzaam, SUIKER Te Turnhout is Zondagnamiddag een autobus waarin 22 personen hadden plaats genomen, de vaart die Schelde en Maas verbindt, ingereden. De autobus kwam terug van Baarie- Hertog van een uitstapje. De car, bij het overrijden van een brug en het plots weg- zwenken voor een velorijder, stuikte te gen en door de borstwering en viel in het water met alle inzittenden. Spoedig werd een aanvang genomen met de reddings werken. Enkele onder de toegesnelde redders, die goede zwemmers waren, duikelden om zooveel mogelijk onge- lukkigen te redden. Een der redders kon er vijf levend en twee dood bo ven halen. De redder had hierbij ruiten moeten stuk slaan en had hierdoor erge verwondingen bekomen aan armen en beenen. Ben der inzittenden had weten een ruit te verbrijzelen en boven te ko men. Andere redders deden ook al wat mogelijk was om menschenlevens te red den. Door een schipper werd bij middel van zijn schip, tien minuten na de ramp reeds de autocar uit het water getrokken. Men stelde dan vast dat het stuur was gebro ken. De bilan was dat van de 22 inzittenden, die blij een aangenaam uitstapje hadden gedaan, er II omkwamen in het water. Onder hen zijn er zes vrouwen en vijf mannen. Ben der mannen was vader van 11 kinderen en zijn vrouw verwacht nog een twaalfde. Onder de vrouwen waren er moeders van 4, 3 en 2 kinderen. Alle reizigers waren van Willebroek, behalve den voerder, die van Ruisbroek is. Deze is onder de dooden. Een onderzoek werd ingesteld om de juiste oorzaak van de ramp vast te kun nen stellen. A Het dagelijksch Bestuur van het NA TIONAAL VERBOND DER AUTOBUS- EN CAR-UITBATERS, afdeeling West- Vlaanderen, sekretariaat Statieplaats, 4, Roeselare, in vergadering op Dinsdag 11. drukt zijn innige deelneming uit aan de diepbeproefde Familiën der slachtoffers van dit vreeselijk ongeluk. Betreurt ten zieersten de nalatigheid der Openbare Macht, die het Koninklijk Besluit van Maart 1935, niet streng ge noeg toepast en maar steeds toelaat dat personen vervoerd worden me ongeschikt materiaal, t. t. z. Camionnetten, onver zekerd tegen ongevallen voor vervoerde personen vervoerd worden met ongeschikt schouwd door den technischen dienst van Vervoerwezen. Veroorlooft zich het geacht Publiek aan te raden, voor zijne uitstappen, zich wel te willen wenden tot de Leden der Fede ratie die allen, zonder uitzondering, eene wettelijke vergunning bezitten, onbeperkt verzekerd zijn voor personenvervoer, alle drie maanden hun materiaal gekeurd worden door de bevoegde Overheid en dus het maximum van zekerheid en waarborg aanbieden en gaan over tot de dagorde. DE ROUWSTOET IN TRATEN VAN WILLEBROEK Een indrukwekkend zicht op den langen rouwstoet. De lijkkisten worden naar de kerk gedragen. BaSSBQE!SBSE!3aBSSSBB9EBaSiaaaaC2EiSB3!2!SgBaiEBBS9B3ESBB9BBgiBBBB EEN PAAR KIJKJES UIT DE RONDE VAN FRANKRIJK IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS RB2B£!SaE51&SaS!2a5BBBBBBBBBBBB HEB MEDELIJDEN in naam van H. Theresia, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en savooi te bouwen. Post- chsck 139.485, Pastoor Reason te Xhen- delesse. asiaüfSEasasESHasHEBaassHBiaBB. Uitslagen van Aanbestedingen 4 Juli. Te 11.30 u., ten stadhulze te IEPER, onderhoudswerken aan de steen wegen van groot verkeer. Bestek 10.600 fr. A. VANDECASTEELE, Bikschote, fr. 11.450; M. Beun, leper, 11.686 of 11.338 (Zw. gr.). 4 Juli. Te 10 u., ten gemeentehuize te WESTVLETEREN, onderhoudswerken aan de wegen van groot verkeer. Bestek fr. 12.678. AMERY J„ Beerst, 12.830; Vandecas- teele A., Bikschote, 13.650; Beun D., leper, 15.0-51,60 of 14.230,80. 12 Juli. Te 11 u., ten gemeentehuize te ZILLEBEKE, kasseiwerk in de Statie straat. Bestek fr. 168.456,50. H. MAHIEU, leper, 179.980,65 of 265.738 fr. 85 of 307.689,65; D. Beun, leper, fr. 210.877,42; H. Derycke, leper, 214.619,10. JSIBB&aBBBaBBBBBSEaBBaaBBBBB wondering op iemand staat te gapen, die een brief schrijft, alsof hij een toovenaar is!... Maar ge zijt toch voor Flora... Dat is entwat tusschen haar en mij. Bemoei gij u nu met uw hotel! hernam Walter lachend. Ge zegt altijd, dat ge in het seizoen nog geen tijd hebt, om een keer te gapen. Wat wilt ge u dan mijn trouwerij aantrekken? O, een verloving met Flora... dat zou ik op een, twee, drie arrangeeren! Ze is voor u... dat heb ik wel bemerkt. Ze zou kwaad zijn, moest ze u zoo hooren spreken. Men helpt wel eens een verlegen, ouderen jonkman aan een vrouw, die ook al een beetje van jaren is en dat kan een goed huwelijk worden, maar gij moet mij geen hand toesteken. En zaag nu niet meer! Als ge naar die jonkvrouw van Lin dendale durft terug loopen, zend ik u twee kloeke Pansche visschers achterna, die u dan hier zullen vastbinden. Ik -ga niet meer naar lindendale. Wees gerust! Ik zie nu ook heel goed in, dat ik daar niets meer te verrichten heb. Dan zijn we ai een beetje t'akkoord. De rest zal ook wel in orde komen. Als ik wil trouwen, zullen het gij en Tilde het eerst weten. Bert ging heen. want men belde al weer om hem. Hij had inderdaad op den hee- len dag geen kwartiertje rust. Den volgenden morgen bezochten Wal ter en Flora de West-Vlaamsche Bergen. Eerst bestegen ze den Kemmelberg, die in den oorlog veel van zijn natuurschoon verloren heeft, want hij was als een ves ting In den verbitterden strijd. Maar de heuvel krijgt toch die pracht terug. Ze stonden op den uitkijktoren en schouwden over het wijde panorama: diep Noord-Frankrijk en West-Vlaanderen in, tot aan de kust. Walter vertelde van de groote vernielingen in de streek.Hij had hier ook in 1918 gestaan en er rees in de Le Grevès, Jan Aerts, Lapébie en Ruozzi stormen naar Hizza, waar onzs land genoot zal zegevieren. een echt juweel alleen blijft altijd zijn waarde houden. Ik zal mijn aankoop doen bij den fabrikant juwelier PAX 41, BOTERSTRAAT, JEPER. IBB2üi£l2iSBBfl2EBBBBBBBEBBBflflElBR&SHtoBBEE!3SBSBBB9E3Bfi98BB&-*S3t Zondag 14 Juli, rond 8 uur 's avonds, LITURGISCH BULLETIJN kwam de genaamde Camille Beddeleem, UAvïIDGn DULL.D1 IJU wonende te Gijverinkhove Groenen Dijkper flets uit de richting van Alve- ringem de groote baan opgereden zonder zich -genoegzaam verzekerd te hebben of deze wel vrij was. Maar ongelukkiglijk, verschillige uren lang reeds snorden hon derden en honderden auto deze baan voorbij, het drukke verkeer der gewone Zondagen was immers omtrent verdub beld door de 14 Julivierders van Noord- Frankrijk die van de kust kwamen. 't Was dan op den auto van Mr Des- quien uit Wasquehal (Rijsel) dat Bedde leem terecht kwam en een twintigtal me ters medegeslingerd werd, met het onge lukkig gevolg dat benevens eenige kneu zingen aan het hoofd, hij zijn rechter been dwars door gebroken was. De velo was ineengewrongen. Aanstonds werd alle noodige hulp ver strekt; een voorbijrijdende geneesheer, Dr Verbeke uit leper, diende het slacht offer de eerste zorgen toe en vergezelde het naar de kliniek van Veurne. Veldwachter en gendarmen deden het noodige onderzoek. BBBBBB9BBBHBBBBBBBHBBBBBBBBB MAN IN EEN BEIRPUT GEVALLEN TE WAARSCHOOT De schoolbestuurder van Waarschoot, die een zwijntje kweekt, had dit uitgela ten. Plots viel het beestje in den beirput. De schoolbestuurder wilde het er uit halen maar viel er zelf in. Op zijn hulpgeroep kwam een gebuur toegeloopen die erin slaagde én schoolbestuurder én zwijntje uit den beirput te halen. De schoolbe stuurder gaf geen teekens meer van leven maar na lange pogingen kon men de le vensgeesten herop wekken bij hem. De man is evenwel nog niet buiten gevaar door de gevaarlijke gassen die hij inge ademd heeft in den beirput. IBBBBBBBBBHBBBSBBGtBBBMBSSBBB VERHOOGDE BEDRIJVIGHEID OP DE LIJN OOSTENDE-DOVER In den loop van de maand Juni is de bedrijvigheid op de lijn Oostende-Dover sterk toegenomen. In de eerste zes maan den van het jaar werden door de Belgi sche paketbooten dier lijn reeds 105.000 personen vervoerd. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB EEN VREDERECHTER UIT BELLE VEROORDEELD Vrederechter Brionvalle, geholpen door zijn Griffier Alph. Loving, maakte van zijn ambt een baantje om van de perso nen die voor hem moesten verschijnen, zekere sommen te eischen. Hij maakte al lerlei profijtjes tot het gerecht een einde maakte aan zijn aftroggelarijen. De rechter werd gedaagd voor het As- sissenhof van Rijsel en kreeg er 18 maan den gevang en 400 fr. boete. De griffier werd vrijgesproken. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSBiaSBB FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Faillissementen. N. V. Van der Graaf C* (Afdeeling; Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: Er werden over de afgeloopen week ein digende 12-7-35, in België, 12 faillissemen ten uitgesprokén tegenover 19 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Van 1-1-35 tot 12-7-35, in België, 494 faillissementen tegenover 3<>4 voor het zelfde tijdperk van 1934. Detailbranchsgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 5-7-35 tot 12-7-35 1 Januari 1935 1. Aannemer van transporten 4 7. Handel, in verschill. goederen 262 1. Aannemer 29 1. Bioscoop (exploitant van) 6 1. Schoenen (handelaar) 6 1. Industrieel 10 1. Meubelen (fabrikant) 4 Concordaten. Van 1-1-35 tot 12-7-35, in België, 186 aanvragen van een concor daat en 128 bekrachtigingen, tegenover 244 en 129 voor het zelfde tijdperk van 1934. ïfl grau j: die i Nizza-Canens bracht Belgie een dubbele zege met Romain en Sylveer Mae». Hier ziet men Romain Mae» zegevierend de eindmeet overschrijden ta Cannes. (■BBBBflBBBBflBBBBBBBBBBBBBBBIBflBflBBBBBBBBBflBBBSBSIBBBBBBflflB: wagens met groene wijten naar leper's markt en van alle wegen stroomden er de bezoekers heen. 's Zondags werd er gebold of naar de gaalpers geschoten en klonk overal het blijde gebabbel en de gulle lach. Walter wist ook te vertellen van den hommel- pluk ln het Poperingsche. Maar over dat stille, vredige leven kwam dan op eens de gruwelijke tragedie van den oorlog, die ontzettende menschen- slachting. Hier maalde de dood vier Jaar lang, hier werd de grond opengescheurd door granaten en mijnen; dorpen stort ten in en al maar voort dronk de aarde bloed. En nu zouden ze het ens kwalijk ne men, als we met alle middelen werken voor den vrede, zei Haverbeke bitter. Flora luisterde gaarne naar hem, zijn stem boeide haar. En ze begreep al beter zijn ernstig karakter, ze schouwde klaar der in z'n diepe ziel en ze besefte dan ook, dat hij niet lichtvaardig een meisje tot vrouwe vragen kon. Maar wie zijn lief de won, zou die ook voor het leven be zitten. Ze trokken dan naar den Zwarten Berg, en ook hier genoten ze van schoo- ne vergezichten. Walter betoogde hoe er duizenden Vlamingen naar deze streek zouden moeten komen, om de schoonheid van eigen land te leeren kennen, natuur- pracht, die ze nu veel in den vreemde gingen zoeken. 't Was voor beiden een rustige, en aan gename dag. Ze middagmaalden eenvou dig in een landelijke herberg en tegen den avond stapten ze op de tram naar Veurne. Ze reden uit het heuvelland naar de vlak ke streek. Walter wees den toren van Al- veringem en vertelde, hoe priester Cy- rlel Verschaeve, de groote dichter, er in de gruweljaren de zieleheelder was van zooveel geschokte, ontmoedigde, soms wanhopige Vlaamsche soldaten... en daar voor door een vijandige militaire groep gewantrouwd werd. Ze kwamen langs Houtem en Haverbeke wist, hoe Koning Albert en zijn staf er zetelden ln de ne- meer op: die van Wervik. En Ja, nog een stomp van leper's Belfort, vervolgde hij. Overal een woeste nij... granaatput naast granaatput en waar een plaatsje open was, kruisjes van gesneuvelden. Te Poperinge aan den eenen kant, te Kortemark en te Roeselare anderzijds begon weer de bewoonde we reld, maar ook nog zwaar geteisterd en schamel... Och, 't was zoo'n schoone streek vóór 1914, vruchtbaar, weelderig van natuur, met een werkzame bevolking, leper lag daar als een parel uit de mid deleeuwen, met de fijnste kathedraal en de indrukwekkendste halle van België. Langs het Hooge was het heerlijk wande len... En het Vrijbosch, zooals ze het bosch van Houthulst noemden, had prachtige dreven. En hier kwam het waanzinnig geworden Europa zich zelf moorden... Zoo is het toch? Wie kan er van overwinning spreken? Wie durft het, als ge nu overal de groote kerkhoven ziet, waar kruisjes en zerken aaneengelijnd staan! Ge moest Tiny Cot eens zien, met de duizenden graven... Ge zoudt er wee nen van deernis om al die gebroken le- »vens. In Kanada, in Amerika, in Schot land, Ierland, Engeland, in Frankrijk, in Noord-Afrika, in Duitschland, zelfs in Rusland en bij ons, overal rouwt men nog om zooveel jongens, in ons toch eens zoo vredig en zoet Vlaanderen gevallen! Zoo sprak Walter, toen hij met Flora op den uitkijktoren van den Kemmelberg stond. Hij was hier als kind geweest en had beneden in den doolhof gewandeld en den ommegank van Voormezqle be zocht en het Kattenfeest van leper en er de Tuinprocessie gezien... Hij was onder de menigte, die naar Roozebeke omme gang trok. Hij zag er de Lente open- bloeien rond oude hofsteden in een schat van rood en wit, groen en geel, van alle kleuren en tinten. En de landman, die heele dagen zwoegde op zijn akker, dank te 's avonds God voor zijn brood, dat hij in zweet, maar ln tevredenheid won. 's Zaterdags kwamen uit 't Fransche de JVaarom lijden HOOFDPIJN ^MIGRAINE ff AND PI TN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN gal» de Wonderbare Bruine Poeder» vai 'der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waa». U 00K«nLUkkelü!< zonder •cbacJeüj',* gevolgen I ven deze pijnen zullen bevrijden. De doos v. 8 poldert 4 fr. De driedubbele doet 23 poedert 10.00 fr. Te verkrijgen in alle goede Apotheken of| Vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an-L dere meer gebruiken! derige pastorie. HIJ duidde Steenkerke aan, verloren dorpje in het bloote, waar Joe English sliep, die ten bate van Vlaamsche soldaten teekende, om ze op te wekken tot reinen levenswandel en ze het beeld van moeder, van vrouw en kin deren te stellen, om ze te bepalen bij godsvrucht, de bron van alle troost. Wal ter sprak over het werk van Dokter Daels en anderen, die in al de verschrikking der bloedgrachten en de verwildering der kantonnementen hun idealen hoog droe gen als lichtende sterren. Te Veurne wandelden ze nog eens rond. De zomeravond zonk over het oude stede ke. En dan keerden ze naar De Panne terug. Ze hadden vandaag niet over hun ver bond gesproken. Maar in Flora was de eerbied voor Walter gegroeid. Ze begreep, dat hij niet paste in de luidruchtige drukte van een badplaats. Toch mocht hij niet te zwaarmoedig worden. Bert en Tilde begroetten hen hartelijk en zorgden voor hun avondmaal in de nü leege zaal. En weer nieuwe plannen gemaakt? vroeg Bert. Nog niet, antwoordde Walter, die weer voor bemoeiing vreesde van zijn schoonbroer. Weet ge, dat ge voor weinig geld en zonder paspoort van Oostende naar Do ver kunt varen? Ik heb er briefjes van gekregen, 's Morgens om acht uur van Oostende weg. Te half twaalf komt ge te Dover aan. Ge kunt er rond wandelen tot vijf uur en een beetje na den achten staat ge te Oostende terug. En alle3 voor vijftig frank I Dat ware iets voor u. Had ik maar tijd: ik mag er nu nog niet van peinzen. Flora keek Walter eens aan. Zoudt ge lust voelen in zoo'n tocht' je? vroeg deze. Ik heb al dikwijls verlangd eens in Engeland te zijn. Het lijkt zoo ver weg en het is toch zoo dicht bij. Wel, dan varen we er heen. Bert haaide een circulaire. ZONDAG 21 JULI 6* Zondag na Pinksteren, Dominu» fertitudogroen. - 2s Geb. van de H. Praxedis, maagd 3e geb. A cunctis Doopsel en Eucharistie zijn de twee gedachten die een overwegende rol spe len in onze Zondagviering. De Zondag i* Doopdag, een Doopvernieuwingsdag. Maar hoe vernieuwen wij daar ons H. Doopsel?, Door de H. Mis en de H. Communie. Door ons H. Doopsel zijn wij deelachtig geworden aan het goddelijk leven. Al de goederen welke in dit leven bevat liggen, heeft het ons meegedeeld. Nu zal de Eucharistie dat leveu in ons doen aan groeien en het onderhouden. Onafscheid baar zijn dus die twee gedachten van Doopsel en Eucharistie in onze Zondag viering. Alhoewel iederen Zondag die ge- gedachten ons voor oogen worden gesteld in de liturgie, toch wordt er op dezen Zondag heel in 't bijzonder op gewezen. Zie maar even de heerlijke leer over het H. Doopsel van den H. Paulus in zijn brief aan de RomeinenBroeders, wij al len, die gedoopt zijn in Christus Jezus, zijn gedoopt om met Hem te sterven. Want door het Doopsel zijn wij met Hem begraven ten doode, opdat, gelijk Christus is opgestaan van de dooden door de glorie des Vaders, zoo ook wij in een nieuw le ven wandelen. (Epistel). Door ons Heilig Doopsel zijn wij dus verrezen uit den doodslaap der zonde tot een nieuw leven, het leven der genade. Dat leven zal in ons onsterfelijk blijven zoolang wij met Chris tus vereenigd blijven. Die vereeniging nu wordt altoos versterkt, dat vergoddelijkt leven groeit aan en wordt onderhouden door de Eucharistie, door de H. Com munie. Daarom past het Evangelie zo» goed bij het Epistel. Het Evangelie van de vermeerdering der brooden is een dui delijk beeld van de wonderbare wijze waarop Christus dagelijks gansch de we reld spijst en vooral de gelooW :i in de H. Communie voedt met zijn eigc t Vleesch en Bloed. «Ik heb medelijden met de scharen», zegt Jezus (Evangelie) ook nu nog. Hij weet hoe hard en geweldig de strijd is, dien wij te voeren hebben voor het behoud onzer zielen. Daarom komt Hij nu en brengt ons zijn eigen Vleesch, opdat wij het nutte» zouden en niet van honger zouden bezwijken op onzen moei lijken levensweg naar onze eeuwige be stemming, maar door die gaven gesterkt en verzadigd, daardoor én gereinigd én beschermd worden. (Slotgebed). JULI - HOOIMAAND 21 Z 6a Zondag na Sinksen. H. Praxedis. H. Renildis v. Santen. Nat. Feestdag Evang.: Jezus spijst 4000 menschen 22 M H. Maria-Magdalena 23 D H. Apollinaris. H. Libertu* 24 W H. Christina 25 D H. Jacobus. H. Christopliorus 26V H.Anna 27 Z H. Pantaleo H. PRAXEDIS, maagd (Zondag 21 Juli). De H. Praxedis is weer een der heilige maagden uit de eerste eeuw der Kerk, die haar vermogen en werkkracht gansch ten dienste stelden der Kerk. De H. Praxedis was de zuster der II. Pudentiana, wier feest wij op 19 Mei vierden. Haar grootste bezigheden waren werken van barmhar tigheid te verrichten, vooral door het be graven der martelaren onder de regeering van keizer Antoninus (138-161). Dat bre vier verhaalt ons in 't kort haar leven als volgtDe eenen verborg zij in haar huis, de anderen moedigde zij aan tof standvastige bekentenis, en anderen be groef ze. Hun die in de gevangenis zaten bezorgde zij al het noodige. Wanneer zij de verdrukking der christenen niet langer meer kon aanzien, bad zij den Heer, dat het Hem zou behagen haar uit dit tra nendal weg te nemen. Zulks gebeurde op 21 Juli omstreeks 160». 'SflBBBBaBBBBBBBBBBBBBBNIBBBBB BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING KOSMOS-TOERISME Eendagreis. 40 Frank heen en te- rug. Alle Donder- en Zondagen. Vertrek te 5 J4 uur. Terug Tentoonstel ling te 23 uur. Vertrek verzekerd vanaf 4 personen. Tweedaagsche Rei». 210 Frank ver- voer, ingangskaart, alle hotelkosten. Rond reisje naar Namen, Marche - les - Dames, Hofstade, enz. .Vertrek te 5 J4 uur, alle Zondagen. Driedaagsche Rei». 350 Frank ver voer, ingangskaart, alle hotelkosten. Ai over Beauraing, Aarlen, Luxemburg, Mon- dorf, Vianden, Diekirch. Vertrek te 5 Ja uur, alle Zaterdagen. Inschrijven bij Paul Van Bruwaene, Agent van Kosmos-Toerisme, 16, Noord straat, Poperinge. (BBBSBBHBBEB9BB!SIB33£BDB8Z3flfli En na deze ingezien te hebben, beslo ten Haverbeke en Flora eenige dagen la ter het reisje te doen. Ze wilden nu veel van hun vacantie ge nieten, en het was waarlijk een goed» gelegenheid om eens voet aan wal te zet ten in Engeland. Ook de zeereis lokte hen aan. Maar 't moet goed weer zijn, sprak Tilde. Ik zou geen rust hebben, moest ik u in een storm weten. Ze zullen goed weer hebben, verze kerde Bert optimistisch. De zon is van het Jaar met ons. Wat later zei hij tot zijn vrouw: 't Gaat goed, tusschen die twee. Ik ben geen koppelaar, maar ik zou Walter willen gelukkig getrouwd zien. Hij peinst toch niet meer op Lindendale. Dat ls veel gewonnen. Bert vergiste zich. Toen Walter mok ln zijn bed lag, waren zijn gedachten weer bij de heuvels en dalen van het Oudenaardsche land... En hij zag het zoeti gelaat van Paula Dé lange. Dat is uit medelijden, beweerde hij tot zich zelf. Mijn genegenheid ls voor Flora. Ik ga gaarne met haar uit. Maar zal het liefde worden! Ik heb eerlijk met haar gesproken en we moeten nu afwach ten wat het wordt. Hij kon echter Paula's beeld niet ver drijven. Walter was niet zelfzuchtig; hij wist dat Flora ook eens gaarne aan het strand zat. En den volgenden dag vergezelde hij haar daarheen en las hij in een vouw stoel. Die rust deed hem toch ook goed. En nu zag hij in, dat het voor ouders ea kinderen een groot genot was aan zee te vertoeven. In den namiddag wandelden ze naar den Hoogen Blekker bij Koksijde. De streek wemelde van blijde vacantiegasten en de zon overgoot het kustland met haar gouden klaarte. Flora Winkels had zeer naar de va cantie verlangd, maar zich toch niet kun nen voorstellen dat die zoo aangenaam zou zijn. et Vervolgt),

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 7