Roode Oproer in Frankrijk Allo I Allo I VOOR ONZE GRENSARBEIDERS ^MjlZonnss/ag KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS Wh Ijzerbedevaart te MsmukSe op Heden Zendag 18 Oogst 1935 Verschaeve-De Gruyter-Van de Perre Herdenking INTERNATIONAAL OVERZICHT ÏH HET TEEKEN VAN DE EENHEID ONDER DE VLAMINGEN! PROGRAMMA: Belangrijke inlichtingen en mededeelingen Nog de kwestie der geschorste Gezinsvergoedingen De Kristelijke MlsSdeu- stanefsjeugd van West- Vlaaneferen hield haar Oouwdag te Torhout Hieronder geven wij aan onze Lezers den tekst der nieuwe onderrichtingen voor de toepassing van de Fransch-Belgische schikking van 9 Mei 1935, die in werking treedt VliESiLSJKE Mmiü ITALEi Dijk doorgebroken. - Overstrcomingen. Talrijke slachtoffers. ZONDAG 18 OOGST 1935. «DE POPERINGENAAR» Uitgever: SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. Nr 15.570 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Kongo 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. WEEKE«LAD: 35 CENTIEMEN. 32° JAAR. N' 33. mwmhw TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine belichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. ra. adr. t. bur. Berichten op 1" bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 26 bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3® bl. per regel 1,50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. i- Avi/b Van Maas tot Noordzee klinkt het algemeen wachtwoord: Op 18 Augus tus naar de XVI« Ijzerbedevaart te Diksmuide Spijts hitte of regen, spijs krisis, spijts wereldtentoonstelling of wat ook: ieder bewuste Vlaming weet dat op dien dag zijn plaats is aan de voeten van den IJzertoren, het mo nument van trouw aan de Vlaamsche dooden, het monument van vrede on der de volkeren, de toren die de ziel verzinnebeeldt van ons Vlaamsche volk, de toren die fler en luide roept dat Vlaanderen staat Het bijwonen van die plechtigheid, het samenzijn, schouder aan schou der en voet aan voet» van de Vla mingen uit alle gewesten, doet zoo'n deugd aan ons Vlaamsch gemoed. Het is geen dag van strijd, maar van waardigheid en kalmte, maar een kalmte dan die niet zonder moeite het dynamisme van het stijgend Vlaamsch bewustzijn intoomt. Op deze XVI® Ijzerbedevaart zal bizonder hulde gebracht worden aan drie groote Vlamingen: Dr A. Van de Perre, Dr O. De Gruyter beiden overleden en aan den grooten idealist, onze Priester - Dichter met wereldfaam, E. H. Cyriel Verschaeve. Doch er zal meer zijn. Voor de eerste maal zullen we een grootsch vredesdefilee mogen bijwonen, in de IJzervlakte, van de Vlaamsche Oud- Strijders, defllee dat een indrukwek kende vredespropaganda zal uitma ken. De XVI® Ijzerbedevaart moet voor al meer dan ooit ln het teeken staan van de eenheid onder de Vlamingen, nu deze zoo noodzakelijk is komen te blijken, nu dat het vaststaat dat een romantiek extremisme en uitheem- schen rassenmystiek niet alleen on vruchtbaar is, maar de meeste Vla mingen koud laat. Eén aan de voeten van het IJzer- kruis, vredessymbool dat alle Vla mingen lief is, moeten ze het vrucht baar besluit vormen, praktisch sa men te werken op een actueel plat form, zooals De Standaard er een ontwikkelde in 9 degelijke punten. Vlaamsche Heldentoren, op 18 Aug. zullen we staan onder de wapperen de wimpels van uw hoog ideaal; Vla mingen van Maas tot Noordzee, één van hart en één van wil, om Vlaan deren en de Vrede! ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 7 uur. Te Diksmuide, aan den voet van den IJzertoren: Concert. Uitvoering van Vlaamsche liederen en internationale mu ziek. 9 uur. Aankomst (aan het IJzermonu ment) van de Estaffettenloop van de Vlaamsche Blauwvcetbond. Volledige belichting van den IJzertoren. (De toren zal tot 11 uur des avonds be- Btijgbaar zijn). ZONDAG 18 AUGUSTUS 1935 HULDE AAN E. H. VERSCHAEVE, Dr A. VAN DE PERRE, Dr O. DE GRUYTER. Voormiddag: Te 11.15 u. stipt, plechtige H. Mis in open lucht, medegezongen door de massa ln de IJzervlakte, ter nagedach tenis van onze gesneuvelden en voor den Wereldvrede. Begin der IJzerplechtigheid. Klokkenspel. 1. Grootsche vlaggenoptocht met vlag- genhulde aan den voet van den IJzer toren. Gezamenlijke uitvoering van het Lied der Vlamingen (E. Hiel Peter Benoit). Al de liederen worden uitgevoerd onder leiding van toondichter Jef Van Hoof. 2. Toespraak door J. Martens, namens de Vlaamsche Oud-Strijders. 3. Gezamenlijke uitvoering van «Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief(Th. Coopman G. T. Antheunis). 4. Voor den vrede onder de volkeren: Nationale en Internationale Bloemen hulde. 5. Toespraak door Prof. Dr Pr. Daels, namens het Bedevaartkcaniteit. 6. Onthulling van de gedenkplaten aan E. H. C. Verschaeve, Dr A. Van de Perre en Dr O. De Gruyter. Tijdens de onthulling, uitvoering van: Gedachtenis(C. Verschaeve Jef Van Hoof). «Hij Vleide geen grooten der Wereld(uit de Van Rijswijk-cantate. J. De Geyter P. Benoit)Kunst is Kracht» oud lied (R. De Clereq). 7. Eed van Trouw aan Vlaanderen Groet van de vlaggen. 8. Hulde door een Nederlander. 9. Gezamenlijke uitvoering van Groe- ninge (G. Gezelle J. Van Hoof). 10. Vredes-optoeht der Vlaamsche Oud- Strijders en B. V. O. S., voor het IJzer monument. 11. De Vlaamsche Leeuw Namiddag: Vanaf 4 uur: Concert in de IJzervlakte. Op de Markt: (tusschen 5 en 6 uur (Radio-Concert en zang. 's Avonds 8 u.: Doorloopend Concert in de IJzervlakte. Volledige belichting IJzer toren (bestijgbaar tot 11 uur 's avonds). 1. - DE PLECHTIGE H. MIS begint te 11.15 uur stipt. (H. Mis van den 10° Zondag na Pinksteren. Gedachtenissen 1) van den H. Arnoldus (eigen van het bisdom Brugge)2) Octaaf van O. L. Vr. Hemelvaart; 3) A. Agapitus, martelaar.) Het altaar zal ditmaal staan aan den achterkant van het IJzermonument (tus schen het De Boninge-Van der Linden- beeld en het Joe English-beeld), zoodat men in heel de weide een goede plaats zal hebben. Bazuingeschal zal de H. Mis aankondigen. Men is verzocht vanaf de aankomst te Diksmuide naar de weide op te stappen, ten einde eene goede plaats te hebben. Reeds vanaf 10 uur zal daar muziek uitgezonden worden. OPGEPAST I Niemand zal zonder herkenning* teeken op de weide toegelaten worden. Binst de Hei lige Mis blijft de weide afgesloten. Zooals verleden jaar zullen de vaandels niet bij hun groepen blijven. Alle vaan deldragers worden verzocht zich met hun vaandel te begeven naar den hoogen grond, gelegen achter de weide op de twee plaatsen (verste linker- en rechter hoek) door eene V aangeduid, en zich daar op te stellen voor de H. Mis. On middellijk na de I-I. Mis gebeurt de OP TOCHT door de weide, naar het Monu ment toe, in twee vlaggenstoeten, die elkaar kruisen, en zich aan beide zijden van liet Monument komen opstellen. 2. DE H. MIS zal dit jaar wederom door de massa meegezongen worden. De Roomsche liturgie verkiest een plech tige H, Mis bij een grootsche volkshulde, tneegezongen dooral de aanwezigen, een gezamenlijke uitvoering van de gewone Misteksten in de kerkelijke taal, het La tijn, en dus bepaaldelijk vanKyrie, Glo ria, Credo, Sanctus en Agnus Dei. Om dat op de IJzervlakte te doen slagen hullen een 100-tal voorzangers wederom (oor luidsprekers hun stemmen laten weer- lir.ken om alzoo te komen, tot de ge- wenschtg eenheid van den zang der volks- easa. Daartoe werd de Missa brevis (korte Mis) uitgekozen die oa.ni. reeds door vele duizenden over heel het land als gekend worden beschouwd. Tekstboekjes zijn te verkrijgen op de IJzervlakte. (Prijs 0,25 ft.) 3. HET HERKENNINGSTEEKEN zal te Diksmuide door de Vlaamsche Meisjes worden aangeboden. De prijs is, zooals men weet, 3 franlc. Men vergete niet dat de inrichtingskosten buitenge woon hoog zijn en dat, wie niet in 't bezit zal zijn van het Herkennings,teeken, den toegang tot den Heldenhuldegrond stellig zal geweigerd worden. 4. DE ORDEDIENST zal onder lei ding staan van twee afgevaardigden van het Bedevaartkomiteit en gehouden wor den door de speciale Bedevaartwacht voorzien van den armband Orde i. 5. VOOR EET- EN DRANKGELE GENHEID is gezorgd. Recht*, over de brug zal men in de groote tent Atlas zorgen voor eten en drinken voor de Bedevaarders, tegen billijken prijs. Het IJzerrantsoen (5 frank) is gewaarborgd versch en van allereerste hoedanigheid. 6. HET SEKRET AR1AAT DER BEDEVAART TE DIKSMUIDE zal op Zaterdag 17 en Zondag 18 Aug-ustus, zoo als alle jaren, gevestigd zijn te Kaaskerke, rechts van de brug, in een speciale tent, nabij de groote Atlastemt, alwaar alle in lichtingen kunnen bekomen worden. De VI. Meisjes en Studenten, die wenschen op te treden voor den verkoop van Her- ker.ningsteckens, enz., worden dringend verzocht zich aldaar, zoo wroeg mogelijk, ter beschikking te stellen van het Sekre- tariaah Daar zullen boeken, herkennings- teekens, postkaarten, prograninias, en e 11e uitgaven van het Sekretariaat, alsook allé. inlichtingen voor de Pers, voorhanden zijn. Zie vervolg op 2 blad.) Frankrijk heeft sedert de gebeur tenissen van 6 Februari geen rust meer gekend. We herinneren ons de feiten en de schandaaltjes die er rond aan het licht gekomen zijn. Zij heb ben ons geleerd dat de -politieke toe stand in Frankrijk rot is, dat het parlementarisme er ontaard is tot een fooitjespolitiek. De socialisten hebben zich hierbij nogal erg verbrand met het gevolg dat de rechtsche groepen, die de partijenpolitiek bestrijden, en naar de vorming van de totalitaire staat streven, veel aanhangers heb ben gewonnen. We hebben reeds ge wezen op de verhoudingen die in de laatste weken de spanning op revo- lutionnair peil gebracht hebben. Er dreigt burgeroorlog in Frankrijk. De rechtschen en linkschen bewapenen zich tot de beslissende slag. De communisten hebben de laatste politieke gebeurtenissen, en vooral de Fransch-Russische toenadering weten uit te baten om stilaan de leiding over te nemen in het communistisch- socialistisch bondgenootschap. De so cialisten immers wisten niet goed meer waarheen ze wilden en Moskou die heel goed weet wat het wil heeft bevelen uitgedeeld. Naar aanleiding van het laatste communistisch con gres te Moskou hebben we vernomen dat de Sovjetrepubliek zijn hoop op de wereldrevolutie nog lang niet op gegeven heeft, maar alle mogelijke middelen zal aanwenden met meer beslistheid dan ooit. In West-Europa ligt nog een heel geschikt terrein dat zich uitstrekt van Spanje tot het uiterste Noorden over Frankrijk en Belgie. Op dat Congres werd gejubeld om de goede uitslagen in Spanje be reikt. In Asturië immers heeft de roode vlag 15 dagen gewapperd op de officieele gebouwen. Daarop heeft de Fransche communist Thorez zijn werkplan uiteengezet: Er moet meer dan ooit vijandschap onder de klas sen heerschen, de burgerstaat moet omvergeworpen worden en vervangen worden door de Sovjetstaat. In Frank rijk zal er binnenkort gevochten wor den. En zie amper een week nadat deze woorden uitgesproken werden, verne men we dat in Frankrijk ernstige woelingen hebben plaats gegrepen in de Fransche havens Toulon, Brest, Cherbourg, he Havre. De gelegenheid tot de opstand is het verschijnen van de decreten van de regeering Laval. De H. Laval zelf had de Fransche be volking verwittigd dat iedereen offers zou te brengen hebben om het land uit de financieele nood te redden. Iedereen moest in verhouding het zijne bijdragen. Ik wil dat alle Franschen mistevreden zijnheeft hij gezegd. Dat er zou gemopperd worden verwachtte iedereen; maar het is zoo ernstig geworden, dat al leen georganiseerde opstand de ge beurtenissen kan verklaren. Dat de arbeiders in Staatsdiensten in eens tot de uiterste geweldmiddelen grij pen omdat hen voor een eerste maal 10 van het loon wordt afgehouden, die dan nog gerechtvaardigd zijn, ge zien de verminderde prijzen, neen dat is niet op natuurlijke wijze te ver klaren. In Belgie is dezelfde maat regel door vorige regeeringen reeds verschillende malen toegepast gewor den en nooit hebben de arbeiders ge poogd wanorde te verwekken. Trouwens alles wijst er op dat de wanordelijkheden het gevolg zijn van een georganizeerd plan. In al de ge vallen merken we dezelfde methode: stilleggen van het werk, meeting in een communistisch of socialistisch volkshuis, betooging op straat, inwer pen van ruiten, vernielen van koffie- IBlBBBBBIIBBBMBBBBQHaSBiSHHflfll huizen en bestoken van de politie of gendarmen met allerlei projektielen Het moet zelfs niet meer uitgemaakt worden; het staat thans officieel vast dat de opstand het werk is van de communisten. Te Parijs bleef de toestand tame lijk rustig. Het zijn juist de oorlogs havens (Toulon, Brest, Cherbourg) die het mikpunt geworden zijn van de woelmakers. Weliswaar werken daar een zeer groot aantal Staats werklieden, die getroffen worden door de loonsverlaging; maar door de oor logsmarine te treffen hebben de lei ders van de opstand gepoogd druk uit te oefenen op de regeering. Laval echter schijnt niet tot toegevingen bereid te zijn. Overal laat hij de orde dienst hardhandig tusschenkomen en de ambtenaren en arbeiders betrok ken bij de opstand zullen op voor beeldige wijze gestraft worden. Die eerste poging tot algemeen ver zet, en revolutie vanwege de commu nisten is mislukt. Nu willen ze hun handen in onschuldwasschen. De regeering is verantwoordelijk voor de onlusten heet het. Ofwel zijn het fascistische uitdagingsagenten die de opstand hebben uitgelokt om alle schuld op de communisten te kunnen laden: de steeds gebruikte methode. Doch iedereen weet dat de marxisten de verantwoordelijkheid dragen voor de dood van de arbeiders van Brest en Toulon. Dat ze het hierbij niet zullen laten staat vast. De relletjes van Toulon, Brest en Le Havre zijn maar het on deraardsch gerommel die de eigen lijke vulkaanuitbarsting voorafgaat. De wapens liggen gereed voor de groote slag. Voor het oogenblik wordt hoofdzakelijk de val van de regeering Laval nagestreefd. In het nieuwe ka binet zouden de marxisten een be langrijk aandeel hebben. De commu nisten zelf kregen van Moskou toe lating om er deel van uit te maken Deze regeering zou natuurlijk een devalvatieregeering zijn. De tijdelijke welvaart die het gevolg zou zijn van de muntontwaarding zou de aanhang versterken en de latere moeilijkhe den kunnen dan gerust op het actief van de voorgaande regeeringen ge schoven worden. De fascistische partijen hebben zich tot nog toe stil gehouden, maar baten dankbaar de roode opstand uit om hunne rangen aan te dikken. Er wordt druk gewerkt, doch alles gebeurt orde- vol. Geen afbreken van de regeering. Die zal wel te gepaster tijde plaats maken voor de dictatuur van rechts. Voor het oogenblik wordt de strijd solidair door alle rechtsche organi saties tegen het marxisme aangebon den. Eens deze vijand uit den weg geruimd, blijft er tijd genoeg over om de onderlinge verschilpunten bij te leggen of uit te vechten. Frankrijk is het nieuwste proefveld voor fascisme en marxisme. We staan thans ver van de tijden waar Frank rijk het toonaangevende land in Europa was, toen het rijk machtig en heerschzuchtig was, toen het de scheidsrechter van de wereld was. Dat zijn invloed zeer verzwakt is kunnen we uit de laatste gebeurte nissen opmaken, getuige het Britsch- Duitsche vlootakkoord, de onmacht tegenover de Duitsche wederopstan ding. En in Belgie zelf zijn er ver schijnselen aan te wijzen die de af hankelijkheid van de zuiderbuur ver zwakken. Frankrijk is een land dat sterft. Het heeft zijn levenskracht verloren omdat het zijn geloof in de groote Levenswekker verloren heeft. (Verboden nadruk.) ROSKAM. Telefoto, de werklieden toonend van het arsenaal die in (toet door de straten van de stad trekken. IBBBBBaBBEBBflflBflBflEBBBBBBBBIBflEflBBBBBBBBBBBBBBflBBBBBBBBBa Da kwestie van een aantal voorloopig geschorste uitbetalingen voor gezinsver goedingen door zekere Oompensatiekas- sen blijft voort vele kroostrijke gezinnen verontrusten. iDe zaak zit als volgt Ineen: de Primaire Kassen voor Gezinsvergoeding,, staande onder het toezicht van een officieele In stelling, de Nationale Verrekenkas, te Brussel, kregen ln de laatste tijden her haalde malen het bezoek der toezieners van laatstgenoemd organisme en werden dientengevolge verzocht voor een aantal gevallen de uitkeeringen van kindergeld tijdelijk te schorsen. Deze zouden even wel hernemen, wanneer de Nat. Kas be wuste gevallen zou onderzooht hebben en gewettigd bevonden. IBSBES^aSHEEBBBBBBBBBSBaaBSBE Er werd dan ook vanwege verscheidene zijden (Bond van de Kroostrijke Gezin nen, Parlementairen en Primaire Com pensatiekassen) bij de Nationale Verre kenkas onverwijld aangedrongen om dit onderzoek zooveel mogelijk te bespoe digen. Die zaak sleept aan van Mei. en niette genstaande belofte van spoedige oplos sing, is tot heden noch antwoord, noch beslissing gekomen. Heer Senator A. Van Coillie komt nu aan het Ministerie en aan het Organisme in kwestie een protest tegen deze handel wijze in te dienen en samen met het Be heer van de. Compensatiekas in kwestie, zal hij die zaak vervolgen tot volledige voldoening of uitleg gegeven wordt. IBiBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSaa Zondag had in 't hartje van West- Vlaanderen, onder een lachende zon, de gouwdag plaats der Katholieke Midden' stands jeugd. De plaatselijke afdeeling vergaderde 's morgens in de 7-uur Mis, om door een gezamenlijke H. Communie den zegen van den Almachtige over dezen gouwdag af te smeeken. ZE KOMEN AAN! Van ln de vroege morgenuren kwamen langs alle kanten de kranige kerels al zingend door de straten naar het lokaal Ons HuisVan daar uit werd ln de volkmaakte orde een stoet gevormd met vlaggen voorop en zingend stapten de K. M. J.-jongens ter kerke om de H. Mis van dankbaarheid bij te wonen. HET H. MISOFFER Onze jongens kwamen God danken om de werking van het verloopen jaar, dat onder alle opzichten gunstig verloopen was; ze kwamen den zegen af smeeken om sterk en onvervaard den strijd verder aan te vangen ter verwezenlijking van ons Katholiek ideaal: de Middenstand terug naar Christus. Het schip der kerk werd door de withemden bezet en het H. Mis offer ving aan. De generaal der Katholieke Actie in West-Vlaanderen, Kan. Dubois, hield de kanselrede en in een overheerlijk tafereel spiegelde hij onze taak: de massa die af vallig wordt van de Kerk, terug te bren gen naar Christus. DE STUDIEVERGADERING Na het H. Misoffer trok de K. M. J. naar de groote vergaderzaal in «Ons Huis». De Heeren Burgemeester, Schepenen, Ge meenteraadsleden en vooraanstaande ka- holieke voormannen waren aanwezig. Schoon gebaar voorwaar! De provinciale voorzitter heette allen hartelijk welkom en verleende onmiddel lijk het woord aan E. H. Parmentier, die zou handelen over Vakbeweging. Als tweede spreker kwam op het podium de Heer Hoornaert uit Brugge. Zijn thema handelde over de Gulden Revolutie Deze studievergadering was een echt succes. VRIENDENMAAL EN OPTOCHT DOOR DE STAD 't Was ruim één uur wanneer de groote zaal leeg liep en aan den feestdisch lieten de spijzen zich heerlijk smaken. Aah de Normaalschool werd te 3 uur de stoet gevormd. Meer dan 300 jongelin gen trokken door de stad, in de volmaak- ste orde en tucht. Blij galmden de strijd liederen door de straten. Op het perron van het Stadhuis had den plaats genomen: Mgr Lamiroy, onze geliefde Kerkvoogd; Z. E. H. Deken Ver- helst, Senator Burgemeester Becelaere, Schepenen, Katholieke Gemeenteraadsle den en andere vooraanstaanden. Met wel behagen schouwde Zijne Excellentie z'n Katholieke Middenstands jeugd, die al over de Markt naar Ons Huis trok voor de groote slotvergadering. De zaal liep nokvol van Middenstandsjongens en stadsgenooten. De provinciale Proost, E. H. Be-el, na het inleidend woord van den voorzitter Heer Deschodt, zettein korte trekken het doel en de werking der K. M. J. uiteen, die samen met de andere standen wedijvert tot het verspreiden der christelijke gedachte in Vlaanderen. FEESTREDE DOOR E. H. GHYSSAERT De feestredenaar was Z. E. H. Ghys- saert, Bestuurder van het Sanatorium te Sijsele. In zijn prachtige rede behandelde hij de drie ordewoorden van den grooten Fredler: 1. Weest vreugdevol in de Gods gedachte; 2. Weest radikaal ln de naas tenliefde; 3. Weest fanatiek ln de Ver overing. Bij het eindigen van deze rede daverde de zaal van het gejuich en gejubel. De geestdrift was ten top gestegen. SLOTWOORD DOOR Z. EXC. MONSEIGNEUR LAMIROY Het slotwoord werd uitgesproken door Monseigneur den Bisschop. Hij dankte al len die medegewerkt hadden tot het wei- lukken van dezen eenig mooien dag. Hij spoorde zijn soldaten aan onverpoosd door te werken aan het werk waartoe de jeugd geroepen is. Met het gebed en den zegen sloot Mon seigneur de vergadering onder het zingen van het pauslied. Daarmede eindigde deze gouwdag, die voor de K. M. J. geweest is een zegedag, een spoorslag om steeds be ter en meer onze krachten te gebruiken in het leger der Katholieke Aktie. K. M. J.-er. IBBBBBBBBflBHBflBBflBBHBBBfflHHBB AAN DE BEVOLKING VAN POPERINGE EN OMLIGGENDE Het gekend Huis FRANKFORT, Oost ende, zal iederen Vrijdag zitting houden bij KAMIEL BOSSAERT, «Café des Alliés», (rechtover Post), Ieperstraat, 3, POPERINGE, voor den aankoop van GOUD, ZILVER, EDELSTEENEN. Ik betaal Oud Goud van 20 tot 30 fr. de gram. Zilver van 320 tot 600 fr. de kilo. Kostelooze weging en taxatie. Beleefd aanbevolen, H. FRANKFORT, 84b, Kapellestraat, Oostende. Door die onderrichtingen en schikking, worden de vroegere bepalingen te dier zake afgeschaft en inzonderheid de Fransch-Belgische akkoor den, van 4 Juli 1928, 31 Maart 1931 en 8 Maart 1934. 1. Bepaling van den grensarbeider. Art. 1. Door grensarbeiders bedoelt het Fransch-Belgisch akkoord inzonder heid degenen die arbeiden in nijverheids handels- of landbouwinrichtingen gelegen in Frankrijk, terwijl zij hunne woonplaats in België behouden, waar zij in beginsel eiken dag terugkeeren. Art. 2. In afwijking van de vroeger van kracht zijnde bepalingen worden de weekarbeiders dus van het voordeel van dit akkoord uitgesloten. 11. Grensarb eiderskaart. Art. 3. Om in Frankrijk te mogen werken, zal de in België gevestigde grens arbeiders voorzien moeten zijn van eene kaart opgemaakt door het gemeentebe stuur zijner woonplaats, overeenkomstig het bijgaande model. Art. 4. De formulieren van kaarten zullen voortaan verstrekt worden door den dienst van Arbeidsbemiddeling van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voor zorg, bij welken dienst de gemeentebestu ren zich kaarten aan te schaffen hebben, naar gelang van hunne behoeften. Fen voorraad kaarten gaat echter hierbij. Art. 5. De grensarbeiderskaart be staat uit drie luiken waarvan de twee eerste voor den belanghebbenden bestemd de eigenlijke gezegde kaart uitmaken. Art. 6. Het derde luik of statistieke fiche moet onmiddellijk na de aflevering der kaart behoorlijk ingevuld worden toe gestuurd aan den dienst voor Arbeidsbe middeling van 't Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg te Brussel. Art. 7. De grensarbeiderskaarton en de overeenstemmende statistische fiche dragen een nummer, dat de gemeentebe sturen, in al hunne mededeelingen aan gaande de houders dezer kaarten te ver melden hebben, III. Aflevering 'der kaart. Te vervullen voorwaarden om eene aan vraag tot het bekomen eener grensarbei derskaart te kunnen indienen. Art. 8. Om eene aanvraag tot het be komen eener grenskaart te kunnen Indie nen, moet men beantwoorden aan de vol gende eischen: a) Van Belgische of van Fransche Na tionaliteit zijn, dus van het voordeel der schikking uitgesloten, maar de ln België verblijvende Franschman die ln het Fransch grondgebied gaat werken, zal voortaan een grensarbeiderskaart bezit ten. b) Zijne woonplaats hebben in eene ge meente die deel uitmaakt van het Belgi sche grensgebied zooals dit omgeschreven is in bijlage C van het akkoord rekening houdende met de wijzigingen die aan dit gebied zouden kunnen aangebracht wor den overeenkomstig art. 4. c) Regelmatig werkzaam zijn In een nijverheids- handel- of landbouwinrich ting in de Fransche grenszone gelegen (bijlage D.) terwijl men in beginsel eiken dag naar zijn woonplaats terugkeert. Voorwaarden van aflevering der kaarten. Art. 9. De grensarbeiderskaart wordt opgemaakt door den Burgemeester van de gemeente waar de belanghebbende zijne verblijfplaats in België heeft op voorleg- Sedert enkele dagen viel de regen aan houdend in de streek van Mollare in Li- gurie. Te Mollare was een dijk aange bracht om het water op te houden om .stuwkracht te geven voor een elektrici- teltema atschappij. Het water op het kunstmatig meer steeg wel met vijf meter en ten slotte begaf een der zijdijken. Met mlilioenen kubieke meter stortte het water de vallei in, over dorpen en mr ZIE VERVOLG HIERNEVENS. Doos 4 en7/£frank, HBsaüaniaaESBBBBBBiBiiBaaanMa landerijen, alles wegvagende wat in zijn weg was. Huizen waren als stroohalmen onder den druk van het water, bruggen spoelden weg, de banen werden vernie tigd, enz. Menschen en dieren werden verzwolgen zonder maar zich te kunnen verweren. De dorpen Ovada, Mollare, Cra- pietta, werden het meest geteisterd. De doorbroken dijk, die 40 meter hoog was, begaf over een lengte van 200 meter. Het neerkomende water bereikte een hoogte van 12 meter. Een gebied van 40 km. werd overstroomd op een breedte van 2 km. Op deze strook werd alles vernield en na den doortocht van het water bleef alleen een dikke laag slijk over, gemengd met allerlei wrakken en lijken van menschen. De ramp vergde veel slachtoffers, hoe veel is nog niet juist gekend; officieel zegt men 70, anderen beweren 200 of pog meer. a) van een getuigschrift van goed zede lijk gedrag; b) van een arbeidersgetuigschrift opge maakt door het hoofd der inrichting die hem in Frankrijk in zijn dienst heeft op zich verbindt hem aldaar in dienst te ne men, dit getuigschrift geviseerd zijnde door de bevoegde Fransche Office Public de Placement Het arbeidsgetuigschrift zal in duplo moeten opgemaakt worden. Het uitgeoefende beroep alsmede het aangeboden loon dienen erin vermeld te worden. De overlegging van een gezondheidsge tuigschrift zal niet worden vereischt bij de gelegenheid der aflevering der kaart. Beide exemplaren van dit arbeidersge tuigschrift zullen door de werkgever aan het Office Departemental de Placement worden onderworpen. Een der exemplaren zal worden voor zien van de melding Valable qulnze jours(geldig gedurende twee weken) en onmiddellijk aan den werkgever worden teruggestuurd na geviseerd te zijn. Dit exemplaar zal aan den arbeider worden overhandigd en aan dezen toela ten onmiddellijk zijne werkzaamheden te beginnen, in afwachting van de afleve ring van de grenskaarten, welke afleve ring verplichtend zal moeten geschieden voor het verstrijken van den geldigheids duur van vijftien dagen op het getuig schrift vermeld. Het tweede exemplaar van arbeidsge tuigschrift zal na geviseerd te zijn door het Office Departemental de Place ment worden toegezonden aan den Bur gemeester der gemeente waar de grensar beiders verblijven, die de kaart zal opma ken onder de hierboven voorziene voor waarden en ze aan gezegd office zal te rugsturen. Om geldig te zijn moet deze voorzien worden van het visa van het Office De partemental de Placement De beslissing aangaande het visa zal verplichtend gun stig zijn in alle de gevallen waarin het arbeidsgetuigschrift vooraf op gunstige wijze geviseerd werd. Na aanbrenging van het visa zal het Office de kaart aan den werkgever te rugzenden die ze aan de rechthebbende zal overhandigen. IV. Aflevering van een dubbel. Art. 10. In geval van verlies, vernie ling of schending der grenskaart zal een dubbel mogen afgeleverd worden. Dit dub bel zal dienen opgemaakt te worden door den Burgemeester die de te vervangen kaart afgeleverd heeft en zal bestaan in eene nieuwe kaart voorzien van een num mer verschillend van dit der eerste kaart en van de vermelding, de reden der afle vering alsook het nummer en den datum van den vervangen titel aanduiden. Art. 11. De gemeentebesturen zullen zich op het Ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg (Dienst arbeidersbemidde ling) Duplicata kaarten kunnen ver schaffen. Zij zullen in hunne aanvraag behalve het nummer der verloren, verniel de of geschonden kaart, den naam, voor naam, alsmede den geboortedatum van den houder moeten vermelden. Art. 12. De nieuwe kaarten zullen moeten onderworpen worden aan het be voegde Fransche Office Departemental de Placement y. Vernieuwing der oude grenskaarten. Art. 13. De Belgische en de Fransche regeering hebben in gemeen overleg, in de bijgaande nota de voorwaarden vast gesteld waaronder de grensarbeiders de vernieuwing van hun in den loop van Juni 1935 verloopen karat zullen bekomen. Art. 14. Zelfs wanneer de vernieu wing automatisch wordt verleend, zal de nieuwe kaart ten behoeve van den grens arbeiders slechts opgemaakt mogen wor den op voorlegging van een arbeidersge tuigschrift, alsook eene eerste moest wor den opgemaakt, (zie III. Art. 9. hierbo ven). Het zal echter noodig zijn op het ar beiderscontract overlegd bij gelegenheid van een vraag om vernieuwing der kaart, het nummer, den datum van afgifte der eerste kaart en datum van de laatste ver lenging in 1933 te vermelden. Deze vermeldingen zullen ook moeten voorkomen op de nieuwe kaart op te ma ken door het gemeentebestuur, alsook op de aan deze kaart gehechte statitische fiche. Art. 15. Zelfs wanneer zij werkloos zijn, hebben de grensarbeiders van voor 1925 recht op de vernieuwing hunner kaart. Voor deze werkloozen zal de nieuwe kaart rechtstreeks kunnen worden opge maakt door het gemeentebestuur dat bij die gelegenheid en onder zijn eigen ver antwoordelijkheid een officieel getuig schrift zal afleveren waarbij verklaard wordt dat de betrokkene voor 1925 wer kelijk grensarbeider was. Van dit getuigschrift voorzien zal de be langhebbende zijne kaart moeten laten viseeren door het bevoegd Fransche Offi ce de Placementwelke organisme steeds het recht zal hebben een onderzoek in te stellen aangaande de hoedanigheid van oud grensarbeider van den houder der kaart. Art. 16. Ten einde de gemeentebe sturen in staat te stellen de noodige ver richtingen te doen met het oog op de ver nieuwing der oude kaarten waarvan de vernieuwing automatisch moet geschieden, werd overeengekomen dat de geldigheids duur dezer kaarten van rechtswege zou beschouwd worden als zijnde gesteld van zijne nieuwe kaart verlengd tot 1 Oktober 1935, de arbeider mag evenwel slechts in bezit worden gesteld van zijne nieuwe kaart tegen teruggave der oude. VI. Vernieuwing der nog niet verloopen oude grenskaarten. Art. 17. Onafhankelijk van de ver nieuwing der grenskaarten waarvan dé geldigheidsduur verloopen is zullen er eveneens voor 1 Oktober 1935 kaarten van het nieuw model moeten worden afgele verd aan de houders van de oude grens- kaarren waarvan de geldigheid slechts na dezen datum verloopt. Art. 18. De geldigheidsduur van deze kaarten zal dezen niet mogen overtreffen die op de te vervangen kaart opgegeven was, tenzij het gaat om de kaarten die rechtswege voor 2 jaar moeten vernieuwd worden. VII. Kostelooze aflevering en viseering. Art. 19. Voor aflevering en viseering van grenskaarten voor arbeiders mag geen recht, nog taxe worden geind. Gedaan te Brussel, den 1-7-1S35. (get.) VAN ZEELAND. NOTA betreffende de vernieuwing der in het Fransche Grensgebied geldige Grenskaarten. ALGEMEENE REGELEN. Er dient onderscheid gemaakt te worden tusschen drie categoriën grensarbeiders: a) Grensarbeiders die sedert het jaar 1925 als zoodanig in Frankrijk arbeiden. De vernieuwing der kaart zal automa tisch geschieden. b) Grensarbeiders die na 1925 maar vóór 1 Juli 1929 als zoodanig in Frankrijk werkten. De vernieuwing der kaart zal automa tisch geschieden behalve voor degenen die op het tijdstip waarop deze vernieu wing moet gebeuren sedert meer dan zes maanden werkloos zijn, kunnen zij de vernieuwing hunner kaart slechts verkrij gen, indien zij bewijzen opnieuw werk ge vonden te hebben, voordat de 6 maanden verstreken zijn. Al de grensarbeiders dezer categorie die meer dan zes maanden werkloos zijn, zul len behandeld worden zooals degenen der categorie c). c) Grensarbeiders die slechts sedert 1 Juli 1929 als zoodanig in Frankrijk wer ken. De vernieuwing der kaart zal afhangen van den stand der arbeidersmarkt in de streek en in het beroep. De duur der ver nieuwde kaart zal korter dan twee jaar kunnen zijn. BIJZONDERE BEPALINGEN. 1° De grensarbeiders die, alhoewel zij vóór 1 Juli 1929 als zoodanig in Frankrijk werkten, hun kaart eerst na dezen datum hebben kunnen verkrijgen, omdat zij hun militairen dienst in België te verrichten hadden, zullen in categorie a) of in cate gorie b) gerangschikt blijven naar gelang zij vóór of na 1925 de hoedanigheid van grensarbeiders, die hun kaart eerst na 1 Juli hebben kunnen verkrijgen omdat zij op dezen datum nog geen vijftien jaar oud waren. 2° Zulks geldt eveneens voor de grens arbeiders die op het oogenblik der aan staande vernieuwing, alhoewel zij gesta dig in Frankrijk gewerkt hebben, hun grenskaart eerst na 1 Juli 1929 hebben verkregen, omdat zij vóór dezen datum in Frankrijk: verbleven en hun woonplaats eerst naderhand naar het Belgis' h grens gebied hebben verlegd. 3" De grensarbeiders die op het oogen blik der aanstaande vernieuwing, hun kaart niet kunnen doen vernieuwen om dat zij hun militairen dienst in België ver richten, zullen deze vernieuwing binnen de maand volgend op hun vrijstelling mo gen aanvragen en zullen gerangschikt blijven in de categorie waartoe zij voor hun militairen dienst behoorden. 4° Bij weze van overgangsmaatregel zul len de arbeiders, die vroeger als grensar beiders in Frankrijk werkten en die deze hoedanigheid ten gevolge van de niet om schrijving van het grensgebied zullen ver loren hebben, de verlenging hunner kaart kunnen verkrijgen voor een termijn van ten hoogste drie maanden volgend op de inwerkingtreding der nieuwe omschrij ving. Hun kaart zal kunnen vernieuwd worden indien zij binnen dezen termijn van drie maanden bewijzen dat zij hun woonplaats definitief en bestendig naar het nieuwe grensgebied verlegd hebben.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 1