HEURSEL GEZOND EN NIET DUUR/ ENSDE STROOP wmmmmtamEBBma. Sansen-Vanneste, Popering®. BRIEF UIT BRUSSEL SCHOOL voor VERPLEEGSTERS Ste Elisabeth, te Brugge WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETUN Laat uw oude Juweelen moderniseeren wij zullen ervan heel bekoorlijke modellen maken aan matige prij zen. Doet uw aankoopen bij den fabrikant-juwelier AUGUSTUS - KOORNMAAND 41, BOTERSTRAAT, IEPER. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOOR SNELHEID TE BRUSSEL OP DEN HEYSELVELODROOM AANBESTEDINGEN Uitslagen der Aanbestedingen TWEE KNAAPJES VERKOOLD IN EEN WAALSCH DORP TREIN IN EEN GROEP WERKLIEDEN IN DE V. S. VAN AMERIKA Uw vrouw: Schat, binnen een half uur ken ben 'k gereed... en ge mankeert uwen trein die binnen twee uur pas vertrekt. Uw vriend: Leen mij ne keer twintig ballekens, morgen hebt ge ze weer... en 'n jaar daarna wacht ge nog. Ik zelf...: Ik ben zoo eerlijk als goud, en heb nog noc 'n leugen verteld! EEN BEROEPSBEDELAAR kwam bij Meneer Van Schol. Ik kom voor eene persoonlijke aan gelegenheid, zei hij. Mijn financiën laten den laatsten tijd fel te wenschen over, en In aanmerking nemende dat gij over een groot vermogen kunt beschikken, wou het mij voorkomen dat... Als ge wat van mij hebben wilt, zei Meneer Van Schol, kunt ge 't beste rond uit zeggen! Zeg eens, zei onze bedelaar daarop, als ge denkt beter te kunnen bedelen dan ik, doe het dan zelf maar eens! HA! GE DENKT DAK LIEG Da'k U bedrieg Als 'k U verklaar, vastbera&n Dat ze zeker en gewis bestaan! Wat? Wel de vechtende boomen. We hoorden er dikwijls over vertellen, maar we peinsden altijd dat 't een zwans was op groote schaal. Hewel! de geleerde perfester Beach ver klaart dat het zeker is dat er vechtende boomen bestaan, bijvoorbeeld te Nieuw- Orleans, In Amerika, 't Is een streek waar 't moeilijk is door te dringen. Twee ge leerden vonden in 1924 (ne keer dat er cijfers bij staan, kan 't zeker niet gelogen zijn) in dien omtrek een soort onbeken den olijfboom, versierd met oranjekleurige bloemen. Een der twee plukte een bloem, mr.ar eensklaps voelde hij zich door een der reusachtige bladeren omwinden en vastgrijpen... een bedwelmend vocht, om U van uwen sus te doen draaien, liep uit den boom. De eene gezel kan slechts na een uur vechtens den andere losmaken. Beden waren totaal uitgeput toen ze in het dorp aankwamen. Aan wat mogen w'ons nog verwachten, ne keer dat ge goei 't slecht voorbeeld gaan geven, want... de olijftak is juist het zinnebeeld van den vrede! OP NEN BUREAU kregen Jan en Pier ruzie. Het nadeel van de positie is langs den kant van Jan, aangezien deze sterk stottert of hakkelt. Daardoor nog meer in de war, laat hij zich tot scheldwoorden verleiden en brengt eindelijk met de grootste moeite uit: G-g-gij z-z-zijt ne scha-scha-rcha- vuit! Dat zult ge intrekken! roept Pier dan uit, die zich beleedigd voelt. N-n-nooit, stamelt Jan, ik ben al b-b-blij dat ik het er al uit heb! 'K VERKLAAR Dat zoo waar Eten ezel geern eet hooi Een vrouw is geerne mooi! En door van deze waarheid gebruik te maken, telt Amerika nen miljonnair meer! Een jongeman had te Chicago een schoonheidsinstituut geopend, en heeft met een nief methode van reklaam veel succes gehad. Zijn raam had hij gevuld. In het mid den stond een groote schaal, tot aan den rand gevuld met bankbiljettekens van vijf en tien dollar. Vóór de schaal lag een karton waarop te lezen stond, dat dit als premie diende voor de leelijkste vrouw tusschen vijf-en- twintig en dertig jaar, die in den loop van de maand, voor tenminste één dollar In den winkel koopen zou. En de madammekens, die anders toch niet zoo gaarne voor leelijk zouden wil len doorgaan, kwamen af-gezeild... en d'r waren schoon poeskens bij, dat kan ik U verzekeren. Maar... aan de duizenden en nogmaals duizenden uffrakens en madammekens, verklaarde onzen winkelier, met zijn vriendelijkst lachtje, dat ze geen kans hadden op winnen, omdat ze veel te schoon waren, en dus niet aan de voor waarden voldeden. Ondanks deze... teleur stelling verlieten de klantjes heel gevleid het schoonheidsinstituut, en de koopman had door zijn nief soort reklaam, 'n goed miljoentje binnen. Ten slotte kreeg een echte leelijke ruige madam den prijs... die verwonderd en mistevreden opmerkte... dat zij niet aan den wedstrijd had deeglenomen! Gaat daarmeê te biechten! IN DE SCHOOL. Wie kan mij een zichtbaar voorwerp noemen, vroeg de onderwijzeres. Mijn breek, uffra, riep Mie! ken. Goed! Wie kan mij nu een onzicht baar voorwerp noemen? Ik uffra... uw broek! BEROEMD ZIJN O! DE SCHOONE ZAAK Ge wordt door 't volk fel opgehemeld... Maar doet niks mis dan... of, 't is raak, Door 't zelfde volk wordt ge... gekemeld! Dat heeft Primo Camera, de vroegere Italiaansche wereldkampioen in den boks, ondervonden tot zijn spijt. Alhoewel ik in den tijd met Marenta menig matchken heb geleverd, wil ik de pretentie niet heb ben, mij goed thuis te bevinden in de bokssport 'k Weet in alle geval dat Carnera nu zijnen titel kwijt is. Die Carnera dus die nen puren Italiaan was had zich Fransch burger doen naturaliseeren, alvorens hij wereldkampioen werd. Maar ne keer dat hij 't zoover gebracht had, werd hij door d'Italjeunsche overheden verplicht weer Italiaan te worden... kwestie van d'eer voor 't dierbaar vaderland! Verstade mij! Maar... nu dat d'arme sukkelaar geklopt teruggekomen is van San Francisco heb ben diezelfde Italjeunsche overheden hem simpliester zijnen paspoort afgenomen... omdat hij zijn va-a-aderland onteerd had, door zich knock-out te laten slaan door nen bokser van 't zwarte ras... en Carnera mag weer Franschman worden... tot hij weerwraak neemt zeker! Allemaal komedie, zegge kik! EEN GIERIG BIJZIEND MAN, die ge woon was 's Zondags tien centiem in de schaal te leggen in de kerk, vergistte zich zekeren Zondagmorgen en gaf... ne frank. Later bemerkte hij het. Hij ging naar den koster, maar deze verklaarde hem dat dien frank niet meer kon weergegeven worden. De man ging weg, maar die 9 volgende Zondagen mompelde hij als de schaal voor zijn neus kwam: Abonné. DE JONGENSACHTIGE filmactrlce Anny Oud ra verheugt zich in de bewon dering van vele jonge uffrakens die willen doen zooals zij doet en alles na-apen. Het is te hopen ('at zij niet te Ondra gelijk worden! TE BRUSSEL zijn uit een vlooienthea ter 5 gedresseerde vlooien ontvreemd! Ze zullen den nieuwen eigenaar ook wei ge stolen kunnen worden. BIJ DE OPVOEDING tot verkeersvlie ger zoo lezen we komt alles neer op sterke zenuwen. Ben enkele maal komt alles ook neer op het dak van een huls! EEN GEÏLLUSTREERD blad gaf dezer dagen een foto van den 94-jarigen Rocke feller, genomen op zijn landgoed te La- kewood, te midden van een kudde scha pen. Zelfs opdat portret kan men zien dat hij... zijn schaapjes op het droge heeft! EEN ACTRICE van Hollywood heeft heuren rug laten verzekeren voor een zeer hoog bedrag. Als ze nu consequent is, geeft ze ook de waarde daarvan op voor heure belasting... als bloote eigendom! ZOO'N FLINKE KEREL als gij, be delen... Ge zijt zoo sterk dat ge wel voor zes kunt werken!... Maar meneer toch, zou ik op mijn eentje het getal werkloozen met een half dozijn moeten vermeerderen. Dat kan ik voor mijn geweten niet verantwoorden. EN DAARMEE, beste Lezers en alder- liefste Lezereskens, is 't vat voor vandaag nog ne keer af. Aan allen ne plezanten Zondag! In volle vreugd In eer en deugd Voor ouderdom en jeugd. 't Manneken uit de Maan. ■BiKzsiBaEzsszzcasniiixES'iiaifisaw KOOPT UW SCHOOLGERIEF bij (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Menschen van weinig verstand spreken het meest: alles wat weinig waarde heeft Is het beste koop. Eene kleine gramschap Vermeerdert de vriendschap Brussel, 8 Oogst 1935. t Wordt toch 'n zonderlinge wereld! Hebt ge 't reeds afgemeten of nagekeken? Het velosport beslaat tegenwoordig zoo wat 1/3 van de gewone gazetten. Als ge dan rekening houdt met de noo- dige plaatsruimte voor radio-nieuws, voor gebroken armen en beenen, moordaansla gen en andere leelijke dingen meer, dan missen de dagbladen steeds meer en meer hunne voornaamste zending: de voorlich ting van de menschen, niet alleen in de zen beeten zomer maar ook in den lasti- gen levensstrijd. Er zijn gazetten die schier uitsluitend aan de uitvoerige Sportrubrieken hun suc- oes te danken hebben. Jonge scholieren loopen op zak met de kleine fotos van de groote coureursen bij de laatste Tours de France en Tours de Belgi- quezal hun voorraad fotos nogal wat vermeerderd zijn. Romain Maes zal natuurlijk de eere plaats innemen in de serie. Gansch na tuurlijk! Ik kan haast niet gelooven dat er één huis is in België, hoe arm of ver laten ook, of de fotos van den overwin naar van den Tour de Franceen van zijn maats zijn daar door de gazetten bin nengebracht en worden daar in eere ge houden. 't Valt nog meê ook, want Romain Maes is 'n lieve jongen, en als ge hem ziet in de omhelzing van zijn moederken, moet g'er wel sympathie voor hebben. Maar 'k wil toch doen bemerken, dat er paardjes zijn die zeerder loopen dat er vragen zijn gesteld door de tijdso: tan- digheden die grootere belangstelling ver dienen omdat zij verband houden met de levensbelangen van ons volk, in betrek king staan met de zedelijke en verstan delijke vorming niet alleen van de jeugd maar met de toekomst van ons land en den welstand van de bevolking. Van mijn standpunt bekeken is de heer lijke Kajottersbeweging de schoonste van den tijd die we beleven, en die beweging verdient verreuit de grootste belangstel ling en waardeering van onzen tijd. Die beweging is zoo wat tien jaar oud, niet veel meer. Zij werd verwekt door een gewezen onderpastoor van Laken, E. H. Cardijn, nu Kanunnik Cardijn gewor den, die eenige jaren de geestelijke lei ding van de christene volkswerking van 't Arrondissement Brussel toevertrouwd werd. Hij is 'n éénige kracht van bezieling en organisatie geweest. Z. H. de Paus heeft hem van op afstand aan 't werk gezien, hem goedgekeurd, aangemoedigd en geze gend, en die eenvoudige onderpastoor van vóór tien jaar, staat thans in het tee k-en der bewondering van geheel de ka tholieke bevolking van de wereld. Bewon dering ook in het teeken van de navol ging, want wat Z. E. K. Kan. Cardijn in België heeft verwezenlijkt, wordt in an dere landen nagevolgd, en de K. A. J. van België staat aldus in liefde en be wondering voor allen die zich om de ze delijke godsdienstige en maatschappelijke vorming van de arbeidersjeugd bekomme ren. Die heerlijke beweging kwam op haar tijd. Zonder haar groeide de jeugd groo- tendeels op in de verwildering, in de jacht op vermaak, zonder ernstige voorbereiding voor den lateren levensstrijd. Zij werd een zegen voor de katholieke wereldbe schouwing, eene geestdriftige uitstraling van al hetgeen in jeugdige gemoederen kan besloten liggen. In een kort tijdver loop werd op gebied van bezielende kracht en veroveringswerk 'n echte reuzentaak verricht, die met zijn uitstraling al het sportgedoe van onzen materialistischen tijd in de schaduw stelt. Ge weet het reeds: Op Zondag 25 Oogst houdt onze K. A. J. 'n éénig-machtige be tooging te Brussel. Niet min dan 60 duizend jonge christe ne arbeiders zullen deelnemen aan een reusachtigen optocht, die in twee machti ge groepen, in reien van negen, zal op trekken naar het Heysel-Park van de Wereldtentoonstelling. Duizende ouderen zullen naar Brussel optrekken, om de fierheid van onze jongeren te bewonderen en toe te juichen, voor hen zelf wat jeug dig Woed op te doen. Verbeeldt het maar in uw geest wat het beteekent zestig duizend jongelingen, in twee groepen opgeleid, te zien opstappen onder den krachtigen galm van die geest driftige Kajottersliederen! Vóór enkele jaren zou het 'n stoute droom zijn ge- veest; nu wordt het 'n heerlijke werke- iijkheid. Hebt g'er reeds aan gedacht wat een jpreekkcor, door 16C0 krachtige jongens- temmen voor te dragen, als indruk moet aten bij een geestdriftige jeugdmassa van I jestig duizend eenheden?! Het spreekkoor zal een uur duren. Geen twijfel of de in druk zal overweldigend zijn. Eénig in het christen organisatieleven zal het zijn, dat die 63.030 jongelingen op den grooten dag te Brussel daar zullen zijn in staat van gratie want zij zul len gebiecht en gecommuniceerd hebben. Of ge 't wilt of niet, maar ge zijt ont roerd als g'eraan denkt hoe onze K. A. J. met vrome zielen den Heer wil dankbaar zijn voor den heerlijken opbloei van grootsch organisatie werk. In voorbereiding zijn de voormannen der K. A. J. van West-Vlaanderen van Vrijdag- tot Zondagavond samengeweest in de Vrije Normaalschool van Torhout, en dat ten getalle van boven de drie hon derd. Bij de gewone studenten van de Normaalschool zal er wellicht niet altijd zooveel orde en tucht hebben geheerscht als nu bij de Ka jotters. Zaterdag en Zondag waren 't dagen van studie en voorbereiding. Gerard Ene- man, van Brugge, fungeerde als provin ciale voorzitter. Er waren maar twee lesgevers, E. P. Arts S. J. en Jos. De Schuyfïeleer, maar de lessen werden in twee deelen voorge dragen. Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, verscheen Zaterdag namiddag gansch onverwacht in dat geestdriftig en leerzuchtig midden, hield een inslaande toespraak, en zegende den strijd van die heerlijke schaar Kajotters. Om Hem te danken werd eene herhaling gedaan van massa-koor, dat op 15 Oogst in 's Heysel- park zal voorgedragen worden. Zondag was M. De Schuyffeleer aan 't tweede deel gekomen van zijn praktische les, toen Z. E. H. Kan. Dubois binnen kwam. Ge kunt wel denken met welken geestdrift hij daar onthaald werd, hij die de proost is van de Katholieke Stu denten. Hij moest natuurlijk ook spre ken, en wat hij voorhield, drong diep in de gemoederen en zielen van dat geest driftig arbeidersvolk. Te St Truiden was 't als 't ware nog beter, in dezen zin dat het Stadsbestuur eraan gehouden had de leiders der K. A. J. ten Stadhuize te ontvangen. Het werd ten slotte 'n heele demonstratie op de markt. De Kajotters zongen hunne liederen en droegen hun machtig spreekkoor voor. Zoo'n spontane betooging had niemand voorzien. 's Namiddags werd gerepeteerd, en Pa ter Onicetus gaf voorlichting. Zondag kwam Z. E. H. Kan. Cardijn zijn Lim- burgsche Kajotters toespreken, met het medeslepend, efïekt dat hem altijd eigen blijft. Het eindigde met een plechtig Lof, on der den indruk van hetgeen gehoord en geleerd werd. EXAMENUITSLAGEN Gasthuisverpleegster en Sociale Ver pleegster. Groote Onderscheiding: Van Walleghem Irène, te Heule; Sambaer Suzanne (Eerw. Zuster Camilla van het Klooster der Goddelijke Voorzienigheid), te leper; Claus Maria, te Brugge; De Cancq Margareta (Eerw. Zuster Anna van de kliniek van het II. Hart) te Kortrijk; Haerlingen Maria (Eerw. Zuster Lutgart der Zwarte Zusters), te Brugge; De Clercq Simon- ne, te Roeselare; Charle Magdalena, te Brugge; Van Thomme Anna (Eerw. Zuster Augustine-Marie der Zusters Predikheeressen), te Brugge; Van Moortel Gabrielle, te Bekegem. Onderscheiding: Bagein Marie-José, te Roeselare; Buyl Rachel, te Aalst; Van Daele Inès, te Overmeire; De Backer Julia, te Moerkerke; Vandcnbusschc An toinette, te De Panne; De Been Suzanne, te Oost ende; Leegenhoek Elisabeth, te Brugge; Van den IJroucke Johanna, te Waarmaarde; Driesen Anna, te Turnhout; I-aporte Yvonne (Eerw. Zuster Gerarda der Zwarte Zusters), te Brugge; Meyns Irma (Eerw. Zuster Norberta van het klooster te Eernegem); Verstraete Margareta, te Rollegem-Kapeile; Ghyselen Maria, te Adinkerke; Van Damme Margareta (Eerw. Zuster van het klooster te Eernegem)Dolphen Hen- riette, te Roeselare; Delannoy Elisabeth, te Brugge; De Wever Agnès, te Ooike. Voldoening: Vandenbussche Georgine, te Dadizele; Barbaix Maria-Theresia (Eerw. Zuster Bertha van het klooster te Moorslede)De Boosere Regina, te Kachtem; De Sloovere Adelina, te Brugge; Thys Bertha, te Brugge; Dalle Marie-José, te Oedelem. Hospitaalverpleegster. Onderscheiding: De Molder Maria (Eerw. Zuster Jean-Baptiste van Sint Janshospitaal), te Brugge; Eouwagie Margareta (Eerw. Zuster Alice van Sint Janshospitaal), te Brugge; Desmet Eaura (Eerw. Zus ter Scolastica van St Janshospitaal), te Brugge. Eerste leerjaar. Groote Onderscheiding: De Freyne Margareta, te Torhout; De Smet Margareta, te Wakken; De Rycke Angèle (Eerw. Zuster Marie-I,ouise van 't Sint Jans- hospitaai), te Brugge; De Clercq Judith, te Wiels- beke; Van Eokercn Maria, te Dentergem. Onderscheiding: Eiévois Jeanne, te Poperinge; Blon- deel Blanche (Eerw. Zuster Emmanuel der Zwarte Zusters) te Brugge; Van Daele Georgette, te Roese lare; D'Hoore Agnès (Eerw. Zuster Michaël der Zwar te Zusters), te Brugge; Moré Maria (Eerw. Zuster Maria-Prudentia der Zusters van Maria te Pittem; De Smet Marie-José, te Kortrijk; Lacosta Maria, te Antwerpen; Vandc Walle Julia (Eerw. Zuster van het klooster te Heist)De Croos Elisabeth, te Oudenaarde; Landuyt Elvira, te Oedelem; Lavens Gerarda (Eerw, Zuster Paula der Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid), te leper. Voldoening: Eampo Maria (Eerw. Zuster I.au- rentia van St Janshospitaal) te Brugge; De Clercq Paula, te Westouter; Vermeire Maria, te Brugge; Hillebrant Bertha, te Bulskamp; Verduyn Jeanne, te Oostende; Vercampt Elisa (Eerw. Zuster Maria-Lina der Zusters van Maria), te Pittem; Hillewaert Ger- maine (Eerw. Zuster Henriette der Zwarte Zusters), te leper; Goethals Agnès, te Loochristi; Eiévois Blanche, te Poperinge; Timperman Josephina, te St.-EIoois-Vijve; Verduyn Maria (Eerw. Zuster An gèle der Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid), te leper; De Pauw Urbanie, te Kaaskerke; Jonck- heere Maria, te Eernegem. Twoede leerjaar. Groote Onderscheiding: Cool Jeanne, te Torhout; Halsberghe Martha, te Kortrijk; Desmet Maria (Eerw. Zuster Eeonie van het klooster der Zusters van Eief- de), te Roeselare; Maenhout Odile, te Zwijnaarde; Durnez Martha (Eerw. Zuster Lutgardis van het Hos pitaal te leper)Peers Marcella (Eerw. Zuster Al- bertine van het klooster der Zusters van Liefde), te Roeselare; Van Collie Anna-Maria (Eerw. Zuster M. Grégoire van de St. Jozefskliniek), te Brugge; De- cerf Emma (Eerw. Zuster M. Raphael der Zusters Josefienen), te Brugge; De Wilde Josephina, te Zar- ren; Verhagen Lucie, te Brussel; Mistier Jeanne, te Brugge; Van Steenkiste Elisa, te Ledegem; Rosseel Valentine, te Moere; Lambert Lea, te Meerendré; Maenhout Maria, te Zwijnaarde; Van Den Bussche Clothilde der Zusters van Maria), te Pittem; Mat ten Maria (Eerw. Zuster M. Angèle der Zusters Jo sefienen), te Brugge; Van Ilaecke Emma (Eerw. Zus ter Mechtilde van St Janshospitaal) te Brugge; Ver- helst Marie (Eerw. Zuster Joanna van de kliniek van het H. Hart), te Kortrijk; De Gand Josine, te Roeselare; Beernaert Agnès, te Waregem; 't Kint Imclda, te St.-Baafs-Vijve. Voldoening: Nuttin Agnès (Eerw. Zuster Beatrys van St Janshospitaal), te Brugge; d'Hallewin Ger- rnaine, te Breedene a/Z.; Verbrugghe Paula (Eerw. Zuster M. Philomène van St Jozefskliniek), te Brug ge; Stroo Hélène, te Nieuwpoort; Marien Marielte, te Snaaskerke; Caerels Angèle, te Ruddervoorde; Van Boxtael Eaurette, te Moorslede; De Geytcr Albertine, te Zegelsem; Van Hulle Jeanne, te Brugge; Van Moortsel Annie, te Brugge; Spaenhoven Godelieve, te Zeebrugge. zinkende wereld was het alle heidensch volk een allergrootste verwondering, al het goed dat recht, sterk, schoon en edel was, christen te vinden. Was er een slaaf die als hooger wil en ziel boven O allen uitschitterde, hij was christen; be- stond er een hoogste, reinste jonkvrouw, 2e was christen; de werkman, de am- bachtsman met verstandig hoofd en eerlijke hand, hij was christen. De lee- ii raar, de geneesheer, de spreker, de ii krijgsman die aller betrouwen en be- ii wondering wegdroegen, waren christen, a De christen in alle staten en op alle trappen der maatschappij, schitterde uit boven alle andere. Nu nog zou het zóó moeten zijn. Daar is onze hooger plicht en leven. Uwe kerk is geen klein kapelleke van erge menschen, met bekrompen geest ii en bekrompen wil, kwaad, mistrouwend ii en ongenegen. Uwe kerk is de groote kerk, die ka- n tholiek is naar haren eigen Griekschen ii naam; passend op alle tijden, op alle ii landen, op wetenschap en waarheid; op ii alle plicht en op alle recht, op alle deug- ii den en goed-zijn, op allen nood, op alle ii kunst, op geheel de menschelijkheid. Uwe kerk is de groote kerk, waar hoo- ii ge ramen klaarte gieten over loerend woord, en warmte in hart en doenden i> wilwier klokkegalmen en zanggeluid ii de verre geesten, de verre harten, de verre volkeren binnenroepen, waar open ii poorten den volke toevlucht geven en >i rustensoord Pater Ballings S. J., schreef in de Bo de van het H. Hartonderstaande sterke waarheden Waar de wil ontbreekt, slaan alle hoe- danigheden tot gebreken over. Liever een knol dan een volbloed en- gelsch ros, voor wie niet mennen kan. <i Liever bommeltrein dan express, wan- neer de wissel verkeerd werkt of de rem ii niet meer sluit. <i Tusschen zwakke dijken liever laag water dan gezwollen vloed. Degenen bij wien het aan wilskracht mangelt, die hun driften volle koord ii laten, wenschte ik hartelijk arm, dom, ii ziek, dood; ze deden immers toch niets met hunne gaven, met hun geld, met hun verstand, gezag, met hun leven dan andere levens verwoesten, dan onschuld bederven, dan zielen dooden. <i Beter alléén begraven dan duizend met hen meê n Nog geen mensch blijft ge zonder ii wilskracht. Of wat noemt een mensch? ii lederen ongepluimden tweevoeter? u Ik houd liever voor mensch iemand bij wien het verstand voor licht, de wil ii gebiedt, de driften gehoorzamen. En wordt die harmonie gebroken, dan is de mensch weg! Zonder wilskracht geen echte gods- vrucht. Zonder wilskracht geen reinheid ii naar ziel en lichaam. Zonder wilskracht, geen matigheid, ii geen naastenliefde, geen nederigheid KENT GE DE PLAGEN VAN BELGIE EN VAN ANDERE LANDEN? Ze zijn gemakkelijk fe onthouden, maar niet ervan gemakkelijk met succes te schuwen: De slechte lezing; De slechte kinema's; De overdreven sportfurie; De verslaving aan den drank; De mode; Het nieuw Malthusianisme (gewilde geboortebeperking) INVLOED VAN HET DRANKMISBRUIK In Belgle wordt gemiddeld per jaar 5 miljard hetzij anders uitgedrukt: vijf duizend miljoen aan gealkooli- seerde dranken besteed. Dat is zesmaal het bedrag van hetgeen tegenwoordig in Belgie aan werklooaen- steun wordt uitbetaald, en tweemaal het bedrag van hetgeen aan brood wordt uit gegeven. Maar er zijn andere gevolgen. Die clj- (Zie vervolg onderaan 4* kolon). 18 Z 109 Zondag na Sinksen. H. Helena. H. Agapitus. H. Clara v. Montefalco. Vlaamsche Bedevaart naar den ijzer 19 M H. Joachim. H. Lode wijk v. Toulouse 20 D H. Bernardus 21 W H. Joanna Francisca de Chantal 22 D H. Timotheus. H. H. Hippolytus en Symphorianus 23 V H. Philippus Beniti 24 Z H. Bartholomeus ZONDAG 18 OOGST 10® Zondag na Pinksteren (Cum cla- marem). Groen. 2e Gebed van het Üktaaf van O. L. Vr. Hemelvaart; 3° gcb. van den H. Agapitus, martelaar. De liturgie van dezen Zondag bevat eene dringende aanmaning tot het be oefenen van ootmoedigheid. Er is geen oprechte kristene zie! of ze is er vast van overtuigd dat de ootmoedigheid een der schoonste deugden is die een ziel kan bezitten, eene deugd die onze eind bestemming verzekert. Onze Zaligmaker zelf beschrijft die grootheid der ootmoe digheid in het EvangelieAlwie zichzelf verheft zal vernederd worden, doch wie zichzelven vernedert zal verheven wor den. Omdat wij beter die woorden zou den begrijpen laat Jezus ze voorafgaan door een klaarsprekend voorbeeld. Twee menschen gingen naar den tempel om te bidden, de een was een Parizeer, de an dere een tollenaar. De Parizeer ging voor aan staan en badO God ik dank U, dat ik niet ben zooals al de andere menschen: roovers, onrechtvaardigen, of ook niet ge lijk deze tollenaar. Ik vast tweemaal in de week en geef tienden van al wat ik win.De tollenaar echter bleef op af stand staan en durfde zelfs zijn oogen niet ten hemel verheffen, maar sloeg zich op de borst en zegde O God, wees mij, zondaar, genadig.Ik zeg u, alsdus be sloot Jezus, deze veeleer dan de eerste ging gerechtvaardigd naar huis.(Evan gelie). Door dit verhaal wil onze Moeder de IJ. Kerk hare kinderen aansporen zich innig te overtuigen van hunne krankhe den en zwakheid, door welke overtuiging zij zich zullen gedreven voelen het schoo- ne voorbeeld van den tollenaar na te vol gen om zoo op hun beurt gerechtvaardigd naar huis te keeren en in te gaan tot het huis der eeuwige zaligheid. Innig over tuigd van die zwakheid richten wij onze smcekingeii naar God, opdat hij ons zou helpen en geleidenO God, die, uwe almacht overal toont door te sparen en U te ontfermen, vermeerder over ons uwe barmhartigheidopdat gij ons die streven naar hetgeen gij ons belooft, eenmaal aan de hemelsche goederen deelachtig moogt maken.(Collecte.) Meer dan ooit zullen wij dus vandaag in dien geest van oot moedigheid opgaan naar den tempel Gods, de Kerk, evenals den tollenaar op onze borst kloppend, ons schuldig wetend aan vele misstappen en zonden, waarom wij niet waardig zijn onze blikken tot God op te richten. Plet korte maar krachtige ge bed van den tollenaar zal ook het onze zijnO Heer, wees mij, zondaar, ge nadig. H. JOANNES EUDES (Maandag 19 Oogst) Deze Heilige werd geboren in Norman die (Frankrijk) in 1601. Nog zeer jong trad hij in de Congregatie der Oratoria- nen. In 162jj priester gewijd begon hij aanstonds zijn missiearbeid. Hij trok heel Frankrijk door als missiepredikant. Na vele jaren missiewerk kwam hij tot het besluit dat een clerus vol zielenijver brood- noodig was om met vrucht te arbeiden, aan de verheffing van het godsdienstig leven in Frankrijk. Om des te zekerder dat doel te bereiken stichtte hij een con gregatie van wereldlijke geestelijken. Hij en zijn volgelingen hadden veel te lijden van de Jansenisten die er ten slotte in slaagden die apostelen van het volk uit Frankrijk te verdrijven. Zoo vinden wij in ons land eenige klooster van Eudisten, die toentertijde naar Belgie uitweken. Do H. Joannes Eudes stierf op 19 Oogst 1680, Zijn graf bevindt zich te Caen, in Frank rijk. Zijn werking en geest heeft hij ons nagelaten in de boeken die hij zelf schreef. De voornaamste daaronder zijn: «De goede biechtvaderen De apostolische predikant iBiasasBBsaaBBasssBBsiasicaiSBBa Wie spreekt, is een zaaier. Wie luistert, een maaier; En 't woord is een zaad Van goed of van kwaad. (lEXBIBBBaBBBBBBBBBBBBBIBBlBB ISaBBSBSEEBBSBBBBBBBBBBBBBBBaEiaBHBBBaflEaiEBSBEBBBEBaaBlSBH. tfETMANNEKE Zaterdag 10 en Zondag 11 Oogst werden op den Heysel-velodroom te Brussel de wielerwereldkampioenschappen in snel heid, voor liefhebbers en beroepsrenners betwist en gaven volgende uitslagen. KOMEDIE als is ze echt of ingebeeld, Wordt enkel niet gespeeld 't Zij vroeger of 't zij later Op de planken van 't theater. Ook voor 't werkelijke leven En namelijk voor 't gerecht ('t Is gebeurd en dus is 't echt) Kan 'k er U een staal van geven. Overlest dus verscheen er voor 't gerecht van d'hoofdstad nen man die een beetje te diep in 't glas had gekeken. W'hebben goei inlichtingen over uw gedrag gekregen, sprak de president, maar waarom verslaafdt g'U aan den drank. Ha! meneer de Juge, zei de zatlap, ik drink nooit meer dan twee glazekens. Allez! Allez! ge gaat mij toch niet wijs maken dat ge zoo zat zijt van twee glazekens! Wacht 'n beetje, meneer de juge, 'k ga 't U ekspelkeerc-n. Als ik twee glaze kens naar binnen heb, ben 'k ne gansch anderen man, en 't zou zeker cnrechtveer- dig zijn van aan dien anderen man niet toe te laten, op zijne beurt, ook 'n paar glazekens te profiteeren en alzoo voorts. Dat noemen ze zattemansfiselofie. Maar de president moet precies in zij nen goeien dag niet geweest zijn dien dag, want 't slachtoffer van deze kurieuze ont dubbeling werd veroordeeld tot acht da gen cachot... met uitstel wel te verstaan. EEN BOER VAN AUSTRALIË is in het bezit van een gans: een wondervogel; 't dier is dertig jaar oud, mist één oog en één poot die vervangen werden door kunstmatige organen. EEN AMERIKAAN die van stoefen hield kwam met nen Vlaamschen boer in gesprek en spoedig had hij 't over de wonderbare eigenschappen van een pols uurwerk. 't Loopt zes maanden lang, beweerde hij, en lest, toen ik het vanaf de 63® ver dieping' van een wolkenkrabber liet vallen, heeft het doorgelcopen alsof er neits meê gebeurd was. Een goed uurwerkje, zei ons boerken. Maar ge moest een hooren wat er met mijn horloge gebeurd is. Ik liet ze vallen in de Schelde, na één jaar werd ze opge- Vischt en ze liep nog... Uw horloge, vrceg de Amerikaan. Neen... de Schelde, zei den boer droogweg. ARME! ARME CITROEN! Houd U sterk ja! houd U koen! Want 't nieuws da'k U nu kom openbaren Zou ten berge doen rijzen, uwe haren, Als g'er maar bezat En als een maan niet waar zoo glad! In alle geval, 'k verklaar U tot mijn spijt Dat ge niet arisch zijt! 't Is de Frankische Tageszeitung, het Hitleriaansch orgaan in Duitschland die 't ens komt te toeren. We lezen daarin 'n artikelken dat waar lijk pittig is om 't sap (al is 't dan ook geen citroensap) dat er in steekt... en dat nog al ne zuren nasmaak geeft... Luistert en splitst uw coren: «Vaarwel citroen! w'hebben U niet van doen. Onze Duitsche rhubarber zal U to taal en voorgoed vervangen. Alleen de vruchten op Duitschen bodem gekweekt kunnen Duitsch bloed scheppen!... Aan de deur, citroen! ondankbare zoon uit de Zuiderstreken: vertrek uit onze haarden en uit onze Duitsche provincies! De pee die dat geschreven heeft zal ook zeker 'n indigestie gehad hebben van te veel citroenen t'eten, of, om de daad bij 't voorbeeld te voegen zal hij bij gebrek aan rhubarber, de citroen vervangen heb ben door azijn, hetgeen hem zoo zuur zal gestemd hebben. TE CHICAGO werd aan de vrouw van nen beruchten inbreker gevraagd: Waarom trouwdet gij met hem als ge wist dat hij een inbreker was! Ha, zei de vrouw, ik heb zoo nen eeuwigen schrik van dieven, en ik dacht zoo bij mij zeiven, zoo'n man houdt zijn maats wel buiten de deur. PARDON! Maar hier op 't bureel is toch een loopjongen met name Jan Pie- terse?... Zou 'k hem eens kunnen spreken, ik ben namelijk zijn grootvader! Onmogelijk, Mijnheer, hij is over 'n uur vertrokken... om naar uw begrafenis te gaan! 'T ZIJN GEKKEN EN ZOTTEN Die met iemands gebreken spotten En 't zijn vast en zeker geen wijzen Die lachen om iemands gebrekkigheden, 't Is om er van te schrikken en te ijzen Als men denkt hoe dat gebeurt, den dag tvan heden! Spanje is 't uitverkoren land van de gebochelden ofte bultenaren. Ze zijn ge lijk de verdoemden want hun getal is on eindig! Maar die misdeelden verdienen ginder gewoonlijk een gced stuk brood, daar het bijgeloovig volk van gedacht is, dat 't aan raken van nen bult, geluk aanbrengt. Maar helaas! 't zal d'er ook gaan meê ge daan zijn, want een madam van Madrid, die gaarne aan nen vent zou geraakt zijn, had op nen dag wel honderd bulten aan geraakt, cm toch heur gedacht te krijgen, maar niks gekort, z'en heeft er nog gee- nen! Om heure gramschap lucht te geven heeft ze openlijk verklaard dat 't 'geval van de bulten allemaal puur bedrog is! Nu komen de kletskoppen aan de beurt, want naar 't schijnt brengt 't wrijven over een kaalhoofd, heel wat voorspoed, 'k Had rne al afgevraagd wat voor 'n mirakel er gebeurd was, dat Marenta in den lesten tijd toch zoo vriendelijk met mij geworden was, en dan ganschen dag, met heur hand over mijnen bol zat te wrijven precies als toen we nog verkeer den, maar toen was hij nog bezet... en nu... helaas!... 't Zal daarvoor zijn, zeker! GIJ ZIJT EEN SLECHTE KEREL, sprak de schoonmoeder tot heur schoon zoon, als ge sterft kom ik naar uw begra fenis niet, zie! Zco haatdragend ben ik niet, zei de schoonzoon, ik zal bijvoorbeeld met alle plezier op uw begrafenis komen! 'K VERKLAAR HET U... met volle teugen Rechtaf en ongesjeneerd D'r is een ding die de wereld regeert Namelijk: de leugen. We mogen gaan waar we willen, we hoo ren slechts leugens rondom ons, en het schoonste van al is dat ze 't zelf gelooven Wat ze vertellen. Uwe kwaffeur zegt U: Binnen vijf mi nuten is 't uwen toer, meneer... en een half uur daarna zit ge nog te wachten! Uw vischmarsjang zegt U: M'n visch komt zoo uit de zee... en hij stinkt al (niet uw vischmarsjang maar de visch). Uwen halvekaat zegt van U: Mijn ge achte klant is zoo onschuldig als een pas Seboren lam... en ge kunt U zelf niet in houden van 't lachen voor de zwans. Uwen dentist zegt: Ge zult niks voelen... ®n ge zijt al aan 't huilen van de pijn. Het Sterrekundig instituut: Morgen, zondag, goed weer.., en ge moogt uwen 'mP2rmeabei nadoen. SNELHEID. Liefhebbers: X. MERKENS (Duitscher). 2. VAN VLIET (Nederlander)V 3. vandevyvere (Nederlander? 4. COLLARD (Belg). Beroepsrenners 1. JEF SCHERENS (Belg). 2. RICHTER (Duitscher). 3. GERARDIN (Franschman)V 4. MICHARD (Franschman). 1 «o De Duitscher TONI MERKENS wereld' kampioen der liefhebbers. en Scherans (onder), tijdens een der laattio oefen. ritten cp 't Heyse'stadion. Piet Van Kemnen (boven 20 AUG. Te 11 u., ten Gemeentehuize te WATOU, verbeteringswerlten aan de landbouwwegen Nrs 32, 33 en 59. Bestek: 135.366,57 fr. Stukken ter inzage ten Ge meentesecretariaat en bij Arrond.-Ing. A. De France, te leper (postch. 405663). 21 AUG. Te 10 u., ten Gemeentehuizé te DE PANNE, kasseiïngswerken der straten rond de Marktplaats en afleidin gen van het regenwater. Bestek356.650 frank. Borgt. 1/10. Stukken ter inzage ten Gemeentesecretariaat en bij den Heer Arrond.-Ing. V. Stubbe, 39, Pijckestraat te Kortrijk, bij wien zij te koop zijn te gen 20 frank. 20 AUG. Te 11 u., in den Dienst der M. G. West-Vlaanderen, 25, Hooistraat, te Brugge: 1) plaatsen van mekanieke rol luiken aan 9 huizen van de plaats WEST- ROOZEBEKE. Raming: 6000 fr. 2) Vernieuwen van deuren en vensters, in de Generaal Mahieukazerne te OOST ENDE. Raming6.100 fr. 8 AUG. 9 yi u., ten Gemeentehuize te WESTROOZEBEKE. onderhoud aan de buurtwegen van groot verkeer. Bestek 17.621,50 frank. Geen inschrijvingen. 8 AUG. Te 10^2 u., ter herberg «Het Hoog Huiste Doel, door het Polder bestuur aldaar, verbeteringswerken op da buurtwegen Nrs 15 en 16. Bestek: lot 1: 319.316,60 fr.; lot 2: 244.362,90 fr.lot 3: 201.274,27 fr.voorl. borgt. 10.000 fr. pet; lot. Er zijn geen toewijzingen. 9 AUG. Te 11 u., voor den H. Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, herbesteding van het rechttrekken en verbreeden van den weg OOSTDUINKERKE-WULPEN. D. BEUN, leper, 1.232.058,74 (Zw.) of 1.288.509,62 (P.) of 1.299.094,16 (Zw.) Pr. Hendrvckx, Vcurne, 1.251.916,03 (Zw.) of 1.304.838,73 (Z.) of 1.311.895,09 (P.); «Sobeda», Brussel, 1.272.418,43 (Zw.) of 1.323.575,07 (P.); N. V. «Vianova», Ant werpen, 1.359.484,76 (P.)L. Van Leghorn, Brugge 1.381.451,34 (P.). 9 AUG. - Te 10 u„ ten Gemcentehuize te DADIZELE, onderhoud aan buurtwe gen van groot verkeer. Bestek9.455 fr, H. Putman, Rekkem, 10.477,50 fr. 9 AUG. Te 10 u., ten Gemeentehuizei te ICHTEGEM, gewone onderhoudswer ken aan de steenwege. Bestek: 33.456 fr. G. DERMUL, Brugge, 29.382,07; G. Ongeuae, Jabbeke, 31.395,80M. Decock, Oostende, 38.185; J. Amery, Beerst, 38.245. ISSBiSaHgasaBS3!QIi£&iBEKB£HgBaS3l Te Villers-dcux-Eglises brandde de wo ning van een kantonnier af. Toen de brand gebluscht was vond de vader op den zolder de verkoolde lijkjes van zijn. twee oudste kinderen. Tijdens den brand bad men gemeend dat zij buiten waren gebleven en du$ veilig. «aaaaBBZgBBBaaaHOseHSHBKiJBsxii Nabij Wilmingdon, in den Staat Dela ware, hoorden een groep spoorwegarbei ders een elektrische trein niet aankomen. Zes van de arbeiders werden door den, trein aangereden en gedood. SCHERENS, de Wereldkampiosn der snelheid, laat tijdens een paar oe'enstonden in het Heyseistadion een caricaiuur van zich maken. De gemengde stroop, de zoogenaamde Commerciaale Ap pelgelei» bevat uit sluitend natuurlijke produkten en 60 suiker. Eet ze 's morgens en 's avonds op Uw bo» terham. Zeer voordeelig. Godfried KurUh, de geschiedschrijver van Luik (hij is overtodien), schreef in zijn historisch boek: Au tournant de l'Histoiré: De Katholieke Kerk, neergezeten aan den voet van het Kruis, wacht rustig tot dat de omwentelingen eindelijk de op voeding van het menschdom voltrokken hebben. Door de beproevingen heen leidt de Voorzienigheid het menschdom naar zijn einddoel. Hoog boven de stormen prijkt onze Ka tholieke Leer als een liftitbaak voor de drenkelingen. Voor éénmaal zou ik geheel deze cor respondentie door in 't kader willen blij ven van de inleidende beschouwingen van hiervoren. Destijds zegde Hugo Verriest de pas toor van te lande aan de hoogstuden ten van Leuven deze groote waarheden, die steeds duidelijker aan 't licht komen; Als wij de oude tijden bezien en de wereld der roomsohe heidienen, denken wij al te dikwijls dat die wereld christen ii is geworden door het woord en de lee- i> ring der apostelen en zendelingen, en ii door de wonderwerken van God. «Neen, daardoor niet alleen. In die KSt'h-ii.-.ySrl |N ALLE KRUIDENIERSWINKELS

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 7