DE DIPLOMATIE EN DE SANCTIES I De Vervolging in Mexiko Kostelooze Prijskamp 19.000 fr. Prijzen Wat de Katholieke Partij meet ea zal doen ■Ahessini Met geschil We zenden ons Blad KOSTELOOS van nu tot Nieuwjaar ZONDAG 8 DECEMBER 1935. l WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN.: ,32» JAAR. - Nr 49. «DE POPERINGENAAR» SANSEN-VANNESTE POPER1NGE Telefoon N'8. - Postch. N'15.570 KATHOLIEK NIEUWS; NOTARIEEL- EN AANKOND- VERSCHIJNT WEKELIJKS Twee Kerkvoogden vogelvrij verklaard BfiPIO-BÜBCO 3 Prachtige Radiotoestellen INTERNATIONAAL OVERZICHT ONTVOERING VAN JONGEN KNAAP TE MARSEILLE LEZERS-ABOMENTEN STEEDS TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN OMTRENT GUERLOGUBI EN GORAHAI. UITBREIDING DER SANCTIES. EMBARGO OP PETROLEUM NAKEND. DE LAATSTE OORLOGSGEBEURTENISSEN. Wot siarakS U over iSit blad? VOETBALMATCH ENGELAND-DUITSCHLAND ITALIË'S VERWEER TEGEN DE SANCTIES dit uitknippen DRUKWERK MIJNHEER DE UITGEVER VAN "DE POPERINGENAAR" TE P0PERINGE mm Uitgever ABONNEMENTSPRIJS VOOR I JAAR (per post) Binnenland 19,fr. Belgisch Congo 40,fr. Frankrijk 40,fr. Alle andere landen (0,— fr. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Iferichten op 1' bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2® bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3" bl. per regel l,50,fr. Houwher. en Bedank, (mm.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen s prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Twee helden-figuren van de Kerk treden op het voorplan bij de Mexi kaansche bevolking in den strijd te gen het bolsjevisme, dat de godsdienst tracht uit te roeien. Overal waar men gaat in Mexiko worden twee namen in stilte met grooten eerbied door het volk uitge sproken, daar hun hoofden ®p prijs staan en zij beestelij k vermoord zul- Jen worden, indien hun schuilplaats ontdek wordt. De eerste is de Aartsbisschop Mgr OROZCO van Guadalajara, wiens naam gehecht is aan de legenden van Mexiko en die uit de Vereenigde Staten van zijn ballingschap is weer gekeerd en thans zich schuil houdt vermomd «ergens» in den Staat van Jalisco. Zijn priesters hebben de toelating niet hem te bezoeken, tenzij hij zelf naar hen gaat onder d'een of d'an- dere vermomming. Immers de priester of de leek die den Aartsbisschop bezoekt, weet na tuurlijk waar hij zich verbergt en in dien die man gevangen wordt, zal b:j gefolterd worden om te zeggen waai de banneling zich bevindt. Daarom neemt de Aartsbisschop dit gevaar op zich alleen en gaat hij zelf n°ar zijn volk. De Staat van Jalisco waar de Pre laat verblijft, wordt genoemd het katholieke hart van Mexiko Guada lajara dat veel geleden heeft voor het geloof, is er de bijzonderste stad van. Buiten de muren van Guadalajara is een kazerne gelegen langs waar de moeders en vaders van de stad niet voorbij gaan zonder te sidderen en te beven. Daar immers werden door de sol daten van Plutarco Calles van 1926 tot 1929 een te groot getal hunner zonen dood geschoten. Tegenwoordig gaan die terechtstel lingen voort, doch zeldzamer, zij wor den niet meer voltrokken onmiddel lijk na de veroordeelingen. De oude en bloedende kazerne wordt tegenwoordig slechts weinig gebruikt voor die slachtingen. In de plaats gebruikt men den voet van een afgelegen heuvel of een een zamen verdoken weg om die mannen, die aan hun geloof niet willen ver zaken, onmeedoogend neer te schie ten. Jalisco, waar het katholiek geloof iet hevigst bloeit, bloedt onder het schrikbewind van de geweldigste gods dienstvervolging en de Katholieken i m die streek leven steeds in vrees en angst. 't Is daar dat de Aartsbisschop Mgr Orozco zich schuil houdt en, vermomd, zijn geestelijken Staat bestuurt, ter wijl de soldaten en de politie hem op sporen, met beloften van rijke gelde lijke belooningen aan hem die hem vinden zal. In een eenzame en schamele hut, half onder den grond, een plaats waar ge aarzelen zoudt een dier te stallen, daar verblijft de Aartsbisschop, be schermd door Indianen. Die Indianen beminnen hem en zijn bereid voor hem te sterven, zij ver denken al degenen die hem opzoeken. Ironisch denkt men hier aan den uitleg gegeven door de officieele men- schen van de Mexikaansche regeering aan een groep Amerikaansche bezoe kers: «Er is geen godsdienstvervol ging, er is niets waarover de Katho lieke Kerk te klagen heeft Daar in die hut moet een eerbied waardige Prelaat zich verbergen om zijn leven te redden; een Prelaat waarvan de naam op de lippen lag van iedereen; een Prelaat die bemind was door zijn volk zooals een goede en zachte vader bemind wordt van zijn kinderen. Daar is tevens zijn kathedraal en bewaart hij bij zich, in een geheime schuilplaats, de Heilige Hostie. Evenals de eerste Kristenen in de katakomben van het oude Rome het Heilig Sacrament in veiligheid plaats ten voor degenen die het wilden ont- eeren, zoo ook wordt de kostbare Hostie door dezen Prelaat van de ver volgde Kerk verborgen tegen de com munistische vandalen. Mgr MANRIQUEZ de strijdende Bisschop van Huejutla is de tweede Kerkvoogd, die door de schurken wordt opgezocht. Na één jaar opgesloten te zijn ge weest in een enge en walgelijke cel van de stad Mexiko, in gezelschap van boeven en zedelijk ontaarden, waar hij onnoemlijke folteringen heeft doorstaan, verblijft hij thans in bal lingschap te San-Antonio. 250.000 Indianen van zijn bisdom, die hem hartstochtelijk beminnen, zijn vast besloten zijn dood op de ver schrikkelijkste wijze te wreken, indien hij ooit gevangen wordt en van het leven beroofd. Mgr Manriquez is tegelijk een edel man en een geleerde, hij is begaafd met een vurige overredingskracht, zoowel met het woord als met de pen. Die schoone gave heeft hem toege laten het vuur van het geloof wakker te houden in de parochies waar de vervolging het hevigst losbrandde. Op hem berust, evenals op den Aartsbisschop Mgr Orozco, het groot ste betrouwen van het Mexikaansch volk. Naar die twee helden richten de Mexikaansche Katholieken hun hoofd op met de hoop dat ze door hen mis schien zullen verlost worden van de godsdienstvervolging. Mgr Manriquez was de eerste van de strijdende Bisschoppen in Mexiko, die weigerde zich te onderwerpen aan den wil van de communisten en alles veil had voor de hem toevertrouwde zielen. Nu leeft hij in de ellendigste ar moede te San-Antonio. Reeds lang had hij kunnen terugkeeren naar zijn bisschoppelijk paleis en naar zijn ka thedraal te Huejutla, indien hij aan de communisten had toegelaten zich te belasten met de opvoeding der kin deren, maar hij verkoos vastberaden zich op het terrein te houden van de katholieke stellingen. Door deze krachtdadige houding heeft hij, zonder twijfel meer gedaan dan wie ook, om de katholieke zielen te sterken in hun heilig geloof. Te San-Antonio heeft deze groote Bisschop met de versleten toog, een huis voor weezen opgericht, alle zonen en dochters van Katholieken die ge storven zijn met den kreet op de lip pen: «Leve Christus-Koning! en ze alzoo onttrokken aan de communisti sche scholen van een regeering die hun vaders heeft, gedood. De groote bezorgdheid van deze twee ter dood veroordeelde Bisschop- pen gaat in het bijzonder naar de kinderen, die brutaal aan hun liefde onttrokken worden en geworpen in den maalstroom van haat en bederf. Immers de officieele scholen in Me xiko zijn brandpunten van kinderbe- derf, zedeloosheid wordt hun aange leerd op hooger bevel. Aan de kinderen wordt alles ont nomen wat betrek heeft op den gods dienst: medailles, schapuliers, rozen hoedjes, en durven de kinderen in hun antwoorden zinspelen op God of godsdienst, dan worden ze geslagen. Het socialistisch bestuur heeft in de scholen godslasterende plakkaten doer, ophangen waarop gedrukt staat: «Er is geen God. Er bestaan geen Heiligen. Er is noch duivel, noch hel! Weg met de priesters! Leve het socialisme! Hier denkt men onvermijdelijk aan het groot getal onzer landgenooten, die onverschillig blijven tegenover het lot van dit volk; die deze gruwelijke vervolging van de Katholieken in Me xiko beschouwen als iets ver buiten hun leven en hunnen godsdienst. Zij begrijpen nog niet wat zeggen wil, het communisme in Mexico, tot op een zekeren dag datzelfde commu nisme in België naar hen zal komen met al zijn ellende en gruwelen, in dien niet uit alle kracht en ten koste van alles, de brandpunten van com munisme niet totaal worden uitge doofd. De Katholieken in Mexiko ook heb ben recht op den steun van hunne geloofsbroeders, verspreid over heel de wereld; het wordt dan hoog tijd dat de openbare meening van.gansch de wereld haar plicht vervulle en in- grijpe tegen deze antigodsdienstige dwingelandij, die een schande is voor de beschaving. (■BIHIRmiRBMRPBBBHBIDEIllBB ingericht door waaronder Zie inlichtingen op 3' blad. Het knaapje wordt teruggevonden bij ee ne oude vrouw en haar zoon die, in nood verkeerend, dachten zoo aan geld te geraken. Wijl een knaapje, genaamd Claude Mal- nujac, aan het spelen was in een park te Marseille werd het door een oude vrouw ontvoerd per taxi. Het arme knaapje was het zoontje van een professosr-dokter uit Marseille. De politie stelde een onderzoek in en kon, nadat reeds een dreigbrief en vraag naar 50.000 fr. losgeld werd gestuurd, de oude vrouw en haar zoo, die het kindje hadden ontvoerd, aanhouden en het kindje aan de ouders terugbezorgen. ^"elefoto, Maandag avond te Marseille genomen, waarop we den gelukkigen vader JMfdméjac zien met zijn teruggevonden zoontje op den arm. De werking van Leon Degrelle een jonge Waalsche katholiek die, naast de van oudsher gekende katholieke partij, een nieuwe katholieke partij wil stichten, waarvan de leiders veel eerlijker en be kwamer zullen zijn 1-heeft toch dezen uitslag bereikt, dat de leiders der partij be sloten zijn al de maatregelen te treffen die noodig zijn opdat de politieke vertegen woordiging der katholieken waardig zij van hun ideaal en hunne taak. In die werking wij schreven bijna zuivering is er vooral één beginsel dat moet voorop staan: een mandaat van Se nator of Volksvertegenwoordiger is geen belooning, doch wel een last. Die last mag slechts toevertrouwd worden aan personen die zich met eer van die taak kunnen kwijten en die bekwaam zijn den voorrang te geven aan de algemeene belangen van het land. Reeds heeft de katholieke partij in dien zin beslissingen genomen. Immers op 8 Mei 11. heeft de algemeene raad der partij, onder voorzitterschap van den heer Pier lot, zeer nauwkeurige richtlijnen uitge vaardigd, die feitelijk de toepassing zijn van het algemeen beginsel dat wij reeds aangaven. Ziehier deze voorschriften- 1° Elke politieke gekozene moet zeef zorgvuldig hst algemeen belang boven het bijzonder belang plaatsen. Hij mag dit laatste allsen verdedigen in zoover het in overeenstemming is met het algemeen belang. 2° Iedere daad van samenheulen d. w. z. ieder f eit waardoor een publiek man dataris zijn mandaat misbruikt, er zich van bedienend niet om een recht te er- kenen maar om een gunst te doen toeken nen aan een private onderneming, moet streng onderdrukt worden. 3° Alwie een publiek mandaat vervult moet 'bewijs geven van de grootste omzich tigheid in het aannemen en vervullen van een functie van beheerder in een fi- nantiesle of andere onderneming. Nooit mag aan een politiek gekozene worden toegelaten een dergelijk mandaat omwille van zijn politiek mandaat te aan vaarden. 4° Elk mandataris bij de Wetgevende Kamers, die beheerder of kommissaris wordt in een financieele of andere onder neming, moet hiervan het Bureel der Ka tholieke Unie verwittigen. 5° Het Bureel zal waken op de strenge toepassing dezer beginselen. Sinds deze richtlijnen aanvaard werden, kwam menig gezagvollen uitleg deze voor schriften nog aanvullen. Zoo een verklaring van Senator Pierlot, op het katholiek Congres van Neerwaver: <i Het prestige van een politieke partij is in nauw verband met de zedelijke waarde van degenen die haar vertegenwoordigen, met de gelijkvormigheid van hun leven, met de beginselen die zij verdedigen. Wan neer men de grootheid van de zaak be schouwt, moet men besluiten dat wij de plicht hebben veeleischend te zijn tegen over ons zelf en het recht veeleischend te zijn tegenover onze vrienden. Deze bekommernis werd klaar uitge drukt in de laatste besluiten der Algemee ne Vergadering der Katholieke Unie. De vergadering heeft aan het Bureel opdracht gegeven te waken op de toepassing dezer regels en op de zedelijke tucht der partij. Deze zending zal met tact en voorzichtig heid, maar ook met plichtbesef vervuld worden. De politiek, zooals wij het begrijpen, is geen beroep als een ander en de eerste wet der partij, de eerste hoedanigheid die zij van haar mandatarissen eischt, is de on baatzuchtigheid. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken sprak in denzelfden zin te Kortrijk, op 3 November 11. A Volstaan deze verklaringen? Neen! De openbare meening vraagt nu daï de ze woorden geen hol-klinkende woorden zouden blijven! Zij vraagt daden die be wijzen zullen dat het de katholieke partij ernst is! De openbare meening zal echter ook moeten begrijpen dat op dit belangrijk en kiesch terrein, alle lichtzinnigheid moet uitgesloten zijn. Sinds enkele jaren is ons land, het land van de verdachtmaking ge worden. Het is niet omdat enkele schan delijke feiten gebeurd zijn, dat de open bare meening moet besluiten dat gansch den boel rot is. Een dergelijke gesteldheid is gevaarlijk en onrechtvaardig. Te dezer gelegenheid schandvlekken wij ue houding van sommige weekbladen die aanhoudend en systematisch, zoogezegd om de rechtvaardigheid te dienen, maar in feite om hun persoonlijken wraak bot te vieren, iedereen beschuldigen, zelfs de eerlijkste onzer leiders en regeeringsleden, en hen op ééne lijn stellen met personen die inderdaad geen zuiver geweten hebben. De dragers van een openbaar mandaat, zoowel als de andere personen, mogen zich op de rechtvaardigheid beroepen. Indien zij schuldig zijn, moeten zij op meer dan voorbeeldige wijze gestraft worden. Indien zij onschuldig zijn, dan moeten zij met klem tegen de lastertaal van hun vijanden verdedigd worden. Niemand mag als rechter optreden, ten zij hij zelf alle waarborgen van onpartlj digheid, kalmte en belangloosheid" gegeven heeft, A De katholieke partij moet in hare ran gen een strenge tucht doen heerschen. Het ware echter dwaas toe te geven aan luid ruchtige campagnes of aan personen bui ten haar kader, en aldus op lichtzinnige wijze personen te veröordeelen of maatre gelen te treffen buiten verhouding met de fouten. Er zijn schuldigen, naïeven en onbehen- digen. De katholieke partij kan zich de weelde niet veroorloven op moeilijke pos ten personen te plaatsen of te behouden, voorzeker vol goeden wil en opoffering, doch die ten gevolge hunne onwetendheid of onbekwaamheid, verantwoordelijk zijn voor besluiten met noodlottige gevolgen. Deze personen moeten van kant gesteld worden; ze moeten echter beschermd wer den tegen hen die ze onrechtvaardig zou den onteeren. Tegen de schuldigen moeten maatrege len genomen worden; niet op lichtzinnige wijze, in een vlaag van woede of vrees. Ds katholieke partij is sterk genoeg om zijn leiders niet als slachtoffers aan de volkswoede over te leveren maar om hen op regelmatige wijze te beoordeelen, met alle onpartijdigheid. Geen onmiddellijke veroordeelingen echter maar, na rijp overleg en met de noodige redens om kleed! De zuivering moet echter geschieden zonder dralen, en al onzen steun dient verleend aan de gezagvolle en gewetens volle leiders die de gezondmaking van on ze politieke wereld willen verwezenlijken. Wij doen meel Maandenlang heeft de Volkenbond er naar gestreefd een oorlog in Oost- Afrika te verhinderen. Sedert twee maanden is die oorlog werkelijkheid, en sneüvelen Italianen en Abessyniërs. Maar de Volkenbond heeft middelen om die oorlog te vermijden. Sedert twee maanden beraadslaagt men om die middelen aan te wenden. Er werd weinig of niets bereiktl Nog duurt de oorlog voort! De Volkenbond is opgericht gewor den om een herhaling van de wereld oorlog te voorkomen. De leden heb ben er de wetgeving van erkend en daardoor de belofte afgelegd geen oorlog te verklaren of te veroorzaken. Het land dat die belofte zou verbre ken zou het voorwerp worden van strafmaatregelen: dit zijn de SANC TIES van de Volkenbond. Nu heeft een Volkenbondslid de oorlog ver klaard aan een ander lid. Automa tisch zouden de sancties moeten toe gepast worden. Het is niet gebeurd. Het ware nochtans eenvoudig in eens de uitvoer naar Italië stop te zetten van alle grondstoffen, die min of meer de oorlog bevorderen. Ja, schijnbaar wel. Indien alle Volken bondsleden, zonder voorbehoud ak koord waren. Maar dat zijn ze maar tot een zekere graad. In princiep zijn ze allemaal akkoord, maar de weder- zijdsche belangen zijn niet dezelfde. Het geheimzinnige raderioerjc van de diplomatie zal hier trachten zooveel mogelijk het princiep met de ekono- mische belangen te verzoenen. Die werking noem ik geheimzinnig omdat geen enkel woord, geen enkele zet van de diplomaten op eerste zicht verstaanbaar is, maar telkens wat anders inhoudt dan men zou kunnen meenen. We ondervinden het thans, naar aanleiding van dat Italiaansch- Abessynisch konfltkt, telkens weer dat ieder onderhoud van Staatslieden, iedere redevoering, iedere gebeurte nis in diplomatische middens, een puzzle is met veel varianten, waarvan de verklaring nooit zeker is. De eerste sanctievoorstellen zijn door alle leden aanvaard geworden, maar de toepassing werd een drietal keeren verdaagd. Waarom? Wel, om dat zekere landen belang hadden bij die verdaging. Waarom werden de sancties niet van meet af meer al gemeen en doeltreffend voorgesteld? Omdat het weer zoo paste in de po litiek van zekere landen. Die eerste sancties worden niet vol doende geacht. Men spreekt van uit breiding. Ook de uitvoer naar Italië van staal, steenkool en petroleum zou moeten verboden worden. De Com missie van 18 zal daarover beslissen. De bespreking werd vastgesteld op 29 November, werd dan verdaagd op 5 December en nu weer op 12 Decem ber. Waarom? Als we het kommentaar in de dag bladen lezen vinden we veel antwoor den op dit waarom: 1. De radikale toepassing van die sancties zou 'n uitbreiding van de oorlog tot geheel Europa voor gevolg kunnen hebben; 2. De successen van de Abessy niërs zouden de rasvolkeren aanzet ten tot een algemeene oorlog tegen de blanken; 3. De sancties zou den Italië doen doodbloeden en het als grootmacht doen vervallen; 4. Daardoor zou Oostenrijk niet meer beschermd zijn tegen Duitschland; 5. De financieele en industrieele mach ten oefenen druk uit op de regeerin gen om de toepassing van de sancties te verhinderen; 6. De krisis zou in alle tanden weer scherper gevoeld worden, enz., enz. Al deze redenen zijn verbijsterend logisch. Welke is de juiste? Dat valt moeilijk te zeggen, maar allemaal samen zullen ze wel invloed hebben. Als we echter terugkomen op de oor zaak die de sancties heeft uitgelokt, de oorlog zelf, kunnen we weer niet nalaten deze redenen te beschouwen als schijnredenen, die de diplomatie in het leven geroepen heeft om haar handelwijze of haar houding te recht vaardigen. Van waar komen trouwens de meeste bezwaren? Niet van Engeland. Dit land blijft logisch in zijn verzet tegen Italië. Ook niet van de minder belangrijke leden van de Volkenbond, de kleine landen en de tweede-rangs- mogendheden, want die hebben ge woonlijk niet veel mee te praten en hebben zelf maar onrechtstreeksche belangen bij het geschil. Frankrijk! Zoo voelen we, zoo weten we, zoo le zen we! Frankrijk, steeds Frankrijk tracht de voortvarendheid van Enge land en van de Volkenbond te beteu gelen. Niet voor niets is Frankrijk de vriend van Italië. Laval, Eerste Minister van Frankrijk, was het die nu weer de besprekingen van de Com missie van 18 deed uitstellen. En hij had daartoe een goede reden. Wachten tot de tijdelijke binnenlandsche moei lijkheden van de baan waren. Tijd winnen, denkt Laval. Tijd brengt raad. Wellicht krijgt hij nog 'n nieuw uit stel voor 12 December en dan kunnen zich intusschen nieuwe omstandighe den voorgedaan hebben, die zijn werk zullen vergemakkelijken. Het politiek doel dat Laval nastreeft is dubbel. Eenerzijds wenscht hij de Volkenbond te helpen verdedigen. De Volkenbond immers is tot nu toe een machtmiddel geweest in de handen van Frankrijk om de politiek van Clemenceau te doen zegevieren: het zwak houden van Duitschland en de versplintering van Midden - Europa (vooral Oostenrijk). Anderzijds wil hij ook de vriendschap met Italië behouden en daarmee ook de macht van Italië, omdat dit land een la- tijnsch land is en ook met hand en tand zal werken om de expansie van Duitschland naar het Zuiden tegen te houden. Mussolini, nu, is de man die van Italië gemaakt heeft wat het nu is, 'n groot en innerlijksterk land. Dat heeft hij verkregen door ijzeren koppigheid tegenover alle hinderpa len. Op zijn binnenlandsch beleid, valt weinig te zeggen. Doch op buiten- landsch gebied heeft hij zich deerlijk misrekend. Hij heeft niet verwacht dat Engeland zich zoo besluitvaardig zou verzetten. Het is trouwens ook geen regeering Mac Donald meer, die daar aan het bewind is. Doch hoe sterker de hinderpalen, des te koppi ger ook de Duce zijn wil zal trachten door te drijven. Daarvoor zal hij des noods geheel zijn volk met mannen, vrouwen en kinderen in het vuur jagen. De verbeten woede van Mus solini is zwanger van de tragiek van een volksleven. En heeft hier Frank rijk niet tot 'n zekere graad schuld aan. Is het niet omdat Laval van den beginnen af den Duce zijn welwillend heid betuigd heeft dat deze zoo driest is te werk gegaan. Daar heeft ook Laval veel goed te maken. Kan het Italiaansche leger belangrijke stuk ken Abessynisch grondgebied verove ren binnen korte termijn, dat zal de oorlog wel eindigen. Dan is er 'n nieuwe basis van besprekingen en dan kunnen ruimere toegevingen gedaan worden aan Italië. Met minder dan hij zelf voorstelde zal Mussolini niet tevreden zijn. Daarvoor is hij te kop pig en te eergierig. Als dat niet be reikt wordt, dan zal Frankrijk met open kaarten moeten spelen en zich onttrekken aan de sancties, tenware het Engeland en de Volkenbond er mede kon doen van afzien. Niemand zou thans bepaald kun nen zeggen hoe de naaste toekomst zal zijn van het Abessynische vraag stuk. Groote verrassingen zijn nog weggelegd. Zou heel de geschiedenis niet kunnen uitloopen op een scha terlachEr zijn immers nog moge lijkheden om aan de oorlog spoedig een einde te stellen. Waarom zouden Frankrijk en Engeland samen Italië geen belangrijk stuk kolonie geven buiten het thans betwiste gebied? Of zal het eindigen in diepe tragiek? Wij denken het niet. Maar alles leert ons telkens, dat geen menschelijke wil, hoe sterk ook, Gods schepping en Gods voorzienigheid geweld kan aan doen en dat de tegenwoordige ver houdingen in de wereld nog ver af zijn van deze die het gevolg zouden zijn van christelijke naastenliefde. Steeds stoffelijke belangen boven geestselijke of bovennatuurlijke! (Verboden nadruk.) ROSKAM. lOBBBaBaaBlBBBBBBBBBBBBBBBBB OP HET TIG TE-FRONT. Van het Tigre-front wordt niets veel belangrijks gemeld. Het bericht dat de Italianen Makale zouden verlaten, bleek later onjuist; alleen een gedeelte van de aldaar gelegerde blanke troepen zijn ver trokken naar een andere bestemming. Van Italiaansche zijde wordt gemeld dat de zuiveringsactie in de veroverde gebie den steeds voortgezet wordt en van Abes- sinische zijde werd bericht dat de Italia nen het Tembiengebied hebben ontruimd en dat de Abessiniërs langzaam vorderen in hun vooruitgang. De Italianen hebben medegedeeld aan den Volkenbond dat de Abessiniërs dum dum kogels zouden gebruikt hebben. Rond Moussa-AU zou een Italiaansche kolomme zijn verslagen geweest en 183 man hebben verloren, benevens 20 ca mions, 50 kameelen, een kamp en 150 mo derne geweren. De Italianen hebben dit bericht gelogenstraft. Uit Rome werd gemeld dat de Abessi niërs zich zouden teruggetrokken hebben ten Zuiden van Makale. De Italianen ver sterken steeds hun stellingen om het hoofd te bieden aan een verwachten Abes- sinischen massa-aanval. De Abessiniërs zouden, volgens Rome, zijn samengetrokken rond het meer Ar- chiangi, ten Zuiden van Makale. De Abessinische Regeering meldt ook nog dat in het Tembiengebied een Ita liaansche kolomme werd verslagen en 50 Italianen zouden zijn gesneuveld. Rome heeft dit bericht, als naar gewoonte, gelo genstraft. Nog volgens een Italiaansch bericht zouden de Italianen bijne gansch de hoog vlakte van Tembien hebben omsingeld. VAN HET OGADEN-FRONT. DE BERICHTEN OMTRENT GUERLOGUBI EN GORAHAI. ZIJN ABESSINIËRS ITALIAANSCH SOMALILAND BINNENGEVALLEN? In den loop der vorige week werd uit Addis-Abeba en andere bronnen gemeld dat Guerlogubi en Gorahai door de Ita lianen waren verlaten en door de Abessi niërs terug zouden bezet zijn geweest. Ro me logenstrafte deze berichten en deze logenstraffing bleek dan juist want uit Addis-Abeba werd gemeld dat men aldaar alleen de hoop koesterde binnenkort die twee plaatsen terug te kunnen veroveren. Woensdag 11. is nu weer het bericht toegekomen dat Guerlogubi en Gorahai door de Italianen zouden zijn ontruimd en van uit Rome wordt dit bericht eveneens ontkend. Het komt ons evenwel wat on waarschijnlijk voor dat de Italianen, die vertellen dat zij geheel Ogaden zouden in genomen hebben, die twee belangrijke strategische punten zco maar zouden la ten gaan zonder ernstig verweer. Toch mag men aannemen dat de Abes siniërs aanstalten maken om die plaatsen aan te vallen om ze te trachten te her overen. Anderzijds wordt ook nog gemeld dat Ras Desta met duizende krijgers langs het gewest van Doio, Italiaansch Somali- land zou binnengedrongen zijn en er de plaats Amara hebben bezet. De Italianen ontkennen dit en zeggen zelfs dat de troe pen van Ras Desta werden verslagen en van Abessinische zijde wordt gemeld dat de afgezonden Italianen werden verslagen. Raakt daar nu maar wijs uit. Het blijft evenwel ook nog een feit dat de Italianen niet graag slecht nieuws verspreiden of laten verspreiden en als zulks gebeurt, blijft de officieele logenstraffing nooit lang uit. Verders wordt nog van het Ogaden- front gemeld dat de Abessiniërs oprukken in de richting van Oeal-Oeal maar op hef- tigen tegenstand stuiten. Het Abessinische leger zou ook 1.000 mitralleuzen hebben gekregen. De Italianen melden ook nieuwe onder werpingen van stamhoofden. SE Hebt V reeds eene vergelijking ge troffen wat andere weekbladen bie den, den lagen prijs in acht geno men? Bieden de vele illustratiën U geen blik op alle bijzondere gebeurtenis sen? En wordt het leven niet langs alle zijden bekeken door onze vele mede werkers? Vergeet dan niet voor een goed ont haal te zorgen wanneer de briefdra ger dezer dagen het kwijtschrift aan biedt voor het komende jaar. Maakt propaganda, werft nieuwe abonné's aan onder uwe vrienden. U verricht een goede daad, U werkt mede aan het persapostolaat, dat de massa moet terugbrengen naar de christen wereldbeschouwing. BiaBBlBaBBBUBHBBBBBBBBBBBBBBB Duizenden bommen zouden zijn gewor pen door Italiaansche vliegtuigen zonder veel kwaad te verrichten. Naar verluidt hebben de Italianen ook 12 pantserwagens die in het slijk verzon ken waren, moeten achterlaten intle han den van de Abessiniërs, DE KEIZER TE DESSIE. De Negus of Keizer van Abessinië Is, zooals reeds gemeld verleden week, ver trokken uit Addis-Abeba naar Dessie, in grootere nabijheid van het oorlogsfront. Te Addis-Abeba wordt de Keizer vervan gen door den Kroonprins. Te Dessie zal de Keizer een oud kasteel betrekken in dewelke onderaardsche kel ders zijn aangebracht waar hij een toe vlucht zal kunnen nemen in geval van luchtaanvallen. De stad Dessie is ook omgord door ka nonnen van 75 mm. voor den afweer van luchtaanvallen. De Keizer zal er denkelijk een 12-tal da gen vertoeven. Men denkt dat de Keizer van uit Dessie een groote veldslag zal leiden. Roods- Kruis afdeelingen en militaire missies zijn hiermede in verband ook naar liet Noorder-front vertrokken. NAAR NOG MEER BEPERKTE OORLOGSBERICHTEN Maarschalk Badoglio heeft bevolen dat de censuur op de oorlogsberichten nog scherper zal doorgevoerd worden. Hierdoor mag men gerust aannemen cat «Je Italianen alle berichten die ongunstig voor hen zijn zullen onderscheppen en er ■het verbod zullen opleggen voor verdere bekendmaking. DE NEGUS VRAAGT EEN KREDIET TE LONDEN Naar het schijnt zou de Negus beproe ven kredieten los te krijgen te Lonc'en, waarvoor titels van den spoorweg Dji boutiAddis-Abeba zouden in waarborg gegeven worden. Dit om oorlogsmateriaal te kunnen aankoopen. De bekende Chertoch zou van de Abes sinische Regeering een nieuwe vergur.nmg hebben verkregen en er zou alleen En- gelsch kapitaal gestoken worden in deze vergunningen. HONDERD NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR HET FRONT Het moederschip voor vliegtuigen der Italiaansche oorlogsvloot, de Miragifa alsook een paketboot zijn naar Oost-Afri- ka vertrokken. Het Italiaansch moeder schip heeft 100 vliegtuigen aan boord. DE ITALIAANSCHE GESNEUVELDEN Naar Italiaansche bron zijn sedert 1 Ja nuari 11. 241 Italiaansche officieren en soldaten gesneuveld op het oorlogsfront van Oost-Afrika. Deze cijfers klinken weinig in overeen stemming met al de oorlogsberichten die van op het oorlogsterrein van Oost-Afrika werden de wereld ingezonden. DE TROEPENBEWEGINGEN IN ITALIË. Drie legerafdeelingen, die gelegerd wa ren aan den Brenner, werden overgebracht naar Zuid-Italië met het oog op de verde diging van Italië's kusten. Alle militaire verloven van de soldaten en zwarthemden zijn opgeheven. De Italiaansche Regeering heeft inmid dels ook...nog hst nieuws gelogenstraft, waarbij gemeld werd dat troepen werden gezonden naar de Fransch-Italiaansche grens. Nieuwe troepen vertrokken naar Lybië en naar Brindisi en Sicilië. De Italiaansche Regeéring heeft ook be volen dat alle mannen die hun militairen dienst hebben gedaan zich voort moeten oefenen in het schieten tot hun 32" jaar. (Zie vervolg 2® blad.) De twee Jongste kinderen van Mussolini geven ook hun zilveren en gouden me dal jes en voorwerpen voor het verweer tegen de sancties. aan alwie onderstaande strook uitknipt, zijn adres goed invult, en dit ons laat geworden. Men mag op deze strook een zegel van 10 centiemen plakken en deze in de postbus steken; andere aanduidingen dan volledig adres mogen er niet opkomen. MDit bericht is enkel geldig voor Belgie. Woensdag LI. had te Londen een internationalen voetbalmatch plaats tusschen de nationale professioneele ploeg van Engeland en de nationale ploeg van Duitsch land. Duizenden Duitschers, die elk niet meer dan 8 mark uit Duitschland moch ten meenemen, trokken naar Londen om den match te volgen die door de Engel- schen gewonnen werd met 3-0. De Duitsche spelers kwamen te Londen toe per vliegtuig. Hier ziet men ze bij hun uitstappen uit het vliegtuig dat hen vervoerde.,- Er wegd gevreesd voor opstootjes, snaar alles verliep zonder moeilijkheden. t Gelief mij kwitantie te laten aanbieden voor abonnement 1936 en mij' van nu tot einde van dit jaar uw blad gratis te laten geworden. HIER DUIDELIJK NAAM EN ADRES: «••.sisssiUUHf*

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 1