gepantserd; De Oorlog in Abessinië (Vervolg) KATHOLIEK NIEUWS HET ONTVANGTOESTEL DAT U VOLDOENING} ZAL SCHENKEN. M.E.G.A. - Antwerpen, Gent, Brugge, Kortrijk, Hasselt» ENGELSCHE TANKS VAN LAATSTE MODEL BRIEF UIT BRUSSEL POTASCHMESTEN OP WEIDEN POTASCH is de voedingsstof welke jaar- POTASCH vermeerdert in sterke mate POTASCH verbetert de voedende waar- POTASCH verdelgt de meeste onkrui- den, zooals mossen, beren klauwen, boterbloemen, enz. Om deze uitslagen te bekomen moet men jaarlijks volgende dosissen op al onze wei den toepassen DE GEBEURTENISSEN IN OOST-AFRIKA MUSSOLINI KRIJGT EEN LAATSTE KANS IN OOST-AFRIKA WERVELSTORM IN ITALIË LUCHTVAARTNIEUWS UIT AMERIKA Een gepantserde harnas, alumium hoe'djèS, filtreer cellen "en electro-statische compensators beschermen de gepantserde Super F. N. R. 1936, met Edelen Klank, tegen alle storingen, Algemeen Verdesler voor het Vlaamsche Land: HARRAR - HOSPITAAL STAD. Door do Abessiniër» werd de stad Harrar ontruimd om er een hospitaal-stad van te maken. Een Engelsche dokter is hier bezig te Harrar een heelkundige bewerking te doen onderstaan aan een Abessi- nische gewonde. BHBffiBBESBSSSaBHBEnBEaEBBaHBSHSMinBnMnHaMMBMMMBHBMM (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 5-12-35. EEN TWEEVOUDIGE MANIFESTATIE VOOR VLAAMSCH RECHT EN TAALREGELING. Verleden Zondag heeft het Algemeen Christen Werkersverbond te Brussel, in 't lokaal «Eendracht en Arbeid", Brial- montstraat, een beperkt congres gehouden om af te werken wat men op 't Congres van Luik niet gedaan kreeg: de taairege ling. Was praktisch aangelegd. Een beperk te kommissie had besluiten opgesteld, die op 't beperkt congres zouden besproken worden. Spijts die voorbereiding heeft het con gres nog meer dan 3 uren geduurd. Maar de mannen van de organisatie zijn aan lange vergaderingen gewoon. Hoofd zaak was dat al de Arrondissements-Wer- kersverbonden van geheel het land hun ne instemming hebben gegeven, met de besluiten die ik hier laat volgen: Het Kongres: Stelt met voldoening vast dat in den schoot van het Werkersverbond steeds de meest hartelijke verstandhouding heeft bestaan tusschen Vlamingen en Walen Herinnert aan het programma aan gaande het taalvraagstuk opgesteld door de Taaikommissie van het A. C. W. en goedgekeurd door den Middenraad op 13 Maart 1929 en door het Kongres van 1929; Is van meening: a) Dat de taalkwestie zonder verderen uitstel volledig en definitief moet worden opgelost; b) Dat deze oplossing mogelijk is zon der inbreuk te maken op de politieke een heid van België c) Dat een andere beslissing de zedelij ke, ekonomische, sociale en politieke be langen van Vlaanderen en Wallonië zou schaden; d) Dat de oplossing van het taalvraag' stuk de volledige gelijkheid tusschen Vlaamsche en Waalsche gemeenschap en de kultureele eenheid van elke volksge meenschap als grondslag moet hebben; e) Dat namelijk alle overheden op straf van sankties de taalwetten naar de letter en naar den geest moeten toepassen; f) Dat de denationallsatiepolitiek dient verworpen evenals elke politiek die streeft naar een wijziging van de taalgrens, die de rechten der Vlaamsche of der Waal sche gemeenschap zou miskennen; g) Dat te Brussel, inzake onderwijs en bestuur, de beide landstalen op volstrekt gelijken voet dienen te worden behandeld; h) Dat de taalrechten van de Duitsch- sprekende gewesten moeten erkend wor den. Gelast het Bureel om een Taalkommis- sle samen te stellen en de praktische en onmiddellijke verwezenlijking van de be ginselen en regels van bovenstaand pro gramma uit te werken. Nauwelijks had men in 't Algemeen Christen Werkersverbond een akkoord be reikt, of in de dagbladen verschen een OPEN BRIEF AAN Z. M. DEN KONING. t Was een aanklacht van het Vlaamsch Economisch Verbond, de aandacht van den Koning vestigend op de miskenning der Vlaamsche taal en daarmeê ook van hunne belangen, bij de samenstelling van de Nationale Kommissies, Regeeringsra- den, officieele en semi-officieele instellin gen, en waar schier niets anders dan Fransch wordt gesproken. De voornaamste van bedoelde Fransche inrichtingen zijn; De Nationale Bank van België; De Spaar- en Lijfrentkas; Het Gemeentekre diet; De Nat. Maatsch. der Buurtspoor wegen; De Nat. Maatsch. voor Watervoor ziening; De Nat. Maatsch. voor Krediet aan de Nijverheid; De Nat. Maatsch. voor Goedkoope Woningen; De Nat. Maatsch. der Spoorwegen; Het Fonds voor de Del ging der Openbare Schuld; De Nat. Kas voor Bediendenpensiosnen; De Hoofdkas voor het Klein Beroepskrediet; De Natio nale Delcrederedienst; Het Comité A. N. I.C.; Het Centraal Bureau voor het Klei ne Spaarwezen; Het Tijdelijk Fonds voor Krediet aan den Middenstand; Het Waar borg- en Herdiskonteeringsinstituut; De BankkommissieDe Nationale Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid; Het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek; De Universitaire Stichting; Da Nationale Verrekenkas voor gezinsver goedingen. Buiten deze officieele organismen zijn er nog een 70-tal regeeringsraden en -kom missies, wier bevoegdheid op ekonomisch en sociaal terrein ligt. Het manifest wijst met nadruk op de groeiende ontstemming bij de organisaties van het Vlaamsche land om de achter uitstelling, die ondervonden wordt. Aan Zijne Majesteit wordt in dien Open Brief het volgende geschreven: Het volk, waarover Uwe Majesteit re geert, is voor de vijf achtsten een Vlaamsch volk. Uit al onze krachten wil len wij de welvaart van het land dienen en vooruit helpen. Wij zien dan ook met spijt, hoe met de belangen van het groot ste deel van Uw volk wordt omgespron gen, hoe de economische behoeften van de Vlaamsche gewesten worden verwaar loosd, hoe onze Vlaamsche waardigheid wordt miskend. Bewust van onze verantwoordelijkheid tegenover ons volk en het geheele land, beschouwen wij het als onzen plicht, de ons in rechte toekomende plaats op te eischen in al de overheidsinstellingen en gelijkaardige organismen, Waar over de belangen van ons volk wordt beraadslaagd en beslist, omdat wij de vaste overtuiging nebben, dat er geen oprechte welvaart mogelijk is, zoo deze niet steunt op bil lijkheid en op de erkenning van al de geestes- en cultureele waarden van ons volk. Wij vragen voor het Vlaamsche volk slechts datgene wat het Waalsche sedert 1830 bezit. De groote vlucht die de Waalsche nij verheid sedert het begin der vorige eeuw onafgebroken heeft gekend, heeft aldaar machten in het leven* geroepen, die met gezag, maar eenzijdig, voor de belangen hunner streek hebben geijverd. De ontwikkeling en instandhouding van dit reusachtig nijverheidscomplex dat hoofdzakelijk gebouwd is op ijzer en ko len, oefent door zijn administratieve sa mentrekking te Brussel een maar al te overwegenden invloed uit op 's lands be sturen en meteen op de nationale econo mische leiding zoowel voor binnenlandsche als buitenlandsche aangelegenheden Dat Manifest is geteekend a) namens het Vlaamsch Economisch Verbond door M. Steverlynck, Kortrijk; b) namens het Algemeen Christelijk Verbond van Werkgevers, door M. L. Bekaert, Zweve- gem; c) namens het Alg. Christelijk Wer kersverbond, M. H. Heyman, St Niklaas; d) namens het Christen Middenstandsver- bond, A. Van Coillie, Senator, Roeselare. Objectief bekeken sluit het manifest van het Vlaamsch Economisch Verbond passend aan bij de besluiten, die Zondag op het beperkt congres van het Algemeen Chr. Werkersverbond eenparig werden ge stemd. Die gemeenzame actie kan niet zonder uitwerking hlijven. De grondslagen zijn gelegd op dewelke de kultureele ver heffing van Vlaanderen zal verwezenlijkt worden, zonder de eenheid van Wallonië to bedreigen. De groote ruchtbaarheid die in de rers over die Congresverhandelingen van het A. C. W. en het Manifest van het V. E. V. werd gegeven, bevestigt dat praktisch werk it verricht. PARLEMENTAIR NIEUWS De Senaat vergaderde Dinsdagnamid dag. M. Lippens huldigde de nagedachtenis van M. Francqul, en stuurde rouwbeklag aan Mevr. Francqul. Ondervragingen werden aangevraagd door M.M. Van Cauweniberghe en Van Roosbroeck. De vergadering van den Senaat was voorafgegaan door eene zitting van den Provincieraad van Brabant, die Maandag plaats had, en waar twee provinciale Se nators te kiezen waren. Er was een zwijgende afspraak tus schen de liberalen en de socialisten. M. Marcel Loumaye, liberaal, bekwam 52 stemmen tegen 35 aan M. Pholien katholiek. M. Henri Lafontaine kreeg 51 stemmen tegen 35 aan M. C'h. Deprêter, katholiek. Eerstgenoemde vervangt M. Armand Huysmans (overleden) en M. Lafontaine is de opvolger van M. Beosier. M. Flagey, gewezen liberaal kamerlid is burgemeester benoemd te Elsene, in opvolging van M. Arm. Huysmans. In de Senaatzitting van Dinsdag wer den M.M. Janson (oud-minister van Rechtswezen en ontslaggevend Kamerlid), Bemaerts, Loumaye en Lafontaine als leden van den Senaat uitgeroepen. M. Janson stuurde een harteiijken brief aan den Voorzitter der Kamer, waarin hij herinnerde aan de goede betrekkingen welke hij steeds in de Kamer had mogen ondervinden. Bij het Verbrekingshof waren vier plaatsen te begeven. In de volgorde wer den gekozen: M.M. Fontaine, Leperre, Lamlbinet en Franchianont. De Senaat is daarop uiteengegaan tot a. s. Dinsdag. In de Kamerzitting van Dinsdag weid M. Lefebvre als Kamerlid uitgeroe pen in opvolging van M. Janson, nu Se nator geworden. Het Kamerreglement werd in tweede lezing eenigszins gewijzigd. Naar den tijd die besteed werd voor die herziening, zal het nu een perfekt reglement zijn. Bij de interpellaties wordt de spreektijd op 15 minuten beperkt en t getal spre kers op vier. M. du Bus de Warnaffè, Minister van Binnenlandsche Zaken, hééft ter Ka mer, onder Nr 19, een wetsontwerp in gediend. naar hetwelk de parlements- en provincieverkiezingen verschoven worden naar de maand Oktober 1936. Daarover zal natuurlijk nog gesproken en gétwlst worden. Dinsdag werd door de Kamer,afge werkt het wetsontwerp betreffende de omzetting der binnenlandsche schulden van de naamlooze vennootschap van Bel gië, van de provinciën, vereenigingen van gemeenten en openbare instellingen. M. Max-Léo Gerard, Minister van Geldwe zen, heeft dat wetsontwerp uitvoerig en bevoegd besproken. De bespreking werd gesloten en vandaag (Donderdag) wordt het gestemd. Dinsdag werd in de Kamer de be spreking ingezet betreffende het weteont werp op de politie van het wegverkeer. Dat 'behelsde slechts één artikel en 't werd aangenomen. M. du Bus de Warnaffe (Binnen landsche Zaken) heeft een wetsontwerp neergelegd, waarvan de tekst als volgt luidt Leopold III, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomen den, Heil! Wij hebben besloten en Wij besluiten: Onze Minister van Binnenlandsche Za ken is er meê belast in Onzen naam aan de Wetgevende Kamers het wetsontwerp aan te bieden, waarvan de inhoud volgt: Art. 1. Het cijfer dat dient in aan merking genomen voor de toepassing van de wettelijke en reglementaire bepalin gen, waarbij maar het bevolkingscijfer wordt verwezen is, behoudens tegenaan- duiding, dat der jongste tienjaarlijksche telling. Art. 2. Alle op het oogenblik der af kondiging van onderhavige wet vaststaan de rechtspraak, die mocht strijdig zijn met de bepaling van artikel 1, zal slechts mits bekrachtiging bij koninklijk besluit mogen behouden worden.. M. Femand Demets heeft in den Se naat het verslag neergelegd over de Be grooting van 't Ministerie van Landsver dediging voor het dienstjaar 1936. Het verslag beslaat niet min dan. 24 bladzijden. Op negen belangrijke vragen heeft de Minister een antwoord gegeven. De socialistische Ministers willen een wet verwezenlijken, naar dewelke de Al- gemeene Spaar- en Lijfrentkas dotatie- leeningen zou toestaan aan de jonge pa ren die een huwelijk willen aangaan. Het Verbond der Christelijke Vrouwen gilden van België brengt daartegen vol gende bezwaren in: 1. - De toekenning aan de toekomstige gezinnen van leeningen die een derde van hunne inkomsten kunnen bereiken, zal de gewoonte scheppen schulden te ma ken, deze leeningen gedaan zijnde voor een tijdperk van zes jaar. 2. - Het feit te weten dat men over het noodige voor een huishouden kan be schikken bij middel van een leening van den Staat, zal den geest van spaarzaam heid dooden niet enkel en alleen bij de jeugd, maar bij de ouders die trachten besparingen te verwezenlijken om hunne kinderen het noodige huisgerief te ver schaffen. 3. - Het feit in de schulden te zitten bij het huwelijk, zal er de jonge vrouwen toe aanzetten bezoldigden arbeid te ver richten, wat een rechtstreeksche aanval is op de bekommering der katholieke middens ten voordeele van den terugkeer van de moeder naar den haard. 4. - Zoo het ontwerp eene ontlasting weigert bij de geboorte der kinderen, is het klaar dat het eene nieuwe inzinking van het geboortecijfer zal medebrengen; de last van terugbetaling en het onder houd van één of meer kinderen zullen velen, vooral in de zes eerste jaren van het huwelijk, onvereendgbaar schijnen. 5. - De last die door den Staat zal te dragen zijn (20 50 millioen), volgens de verschillende meeningen, zal niet ver geld worden door een voldoende belang rijke handelswinst en een opslorping der werkloosheid, gezien de gezinnen, die zich Inrichten, reeds nu een uitgave doen om over het noodige te beschikken. Zoo deze uitgave grooter is, dank zij de leening, zal zij zich doen boven de middelen van den ontleener, wat op sociaal gebied een kwaad is. 6. - Zoo men beschouwt dat het de Spaarkas zal zijn, die de ontleener is, moet men niet vreezen dat eene immobi- lisatie van 6 k 700 millioen, na zes jaren werking, gevaarlijk zij voor de veiligheid van het klein spaarwezen? 7. - Bijzonder onder katholiek oogpunt schijnt ons dit ontwerp bijzonder ge schikt om meerdere punten van het so cialistisch programma te verwezenlijken: het zal vooral ten goede komen aan de aangeslotenen bij de socialistische mu tualiteiten en andere socialistische orga nisaties, gezien de werkliedenbevolking gegroepeerd in onze katholieke organisa ties, meer opgevoed is en meer fierheid bezit en minder graag om een leening zal verzoeken. Van den anderen kant is dit ontwerp rechtstreeks in tegenstrijd met meerdere sociale bekommeringen en de christelijke zedenleer. Men vraagt zich af hoe men de tus- schenkomst zou kunnen wettigen van de mutualiteitsvereenigingen in dit opzicht... ten ware men de winst rekende door de zaak verwezenlijkt, dank zij de bekomen verminderingen als gevolg van den aan koop van meubels en linnen door de jonge gezinnen». Wij bekennen de zending der Lande lijke Mutualiteitsverbonden niet te be grijpen, die hunne aangeslotenen leiden in de keus en den aankoop van meubels en linnen door de jonge gezinnen ANDERE BERICHTEN Prinses Victoria, zuster van Koning George van Engeland, is Dinsdag over leden. Ter oorzaak van dien rouw heeft de Koning Dinsdag den Parlementairen Zit tijd niet geopend. De troonrede werd ge lezen door den Lord Kanselier. Koning Leopold III, die bij het Hof van Engeland een 'bezoek had gebracht, heeft de Orde van den Kousenbandgekre gen. Dat ls de hoogste onderscheiding die in Engeland bestaat. Hector Hoste, veldwachter, en Etien- ne Schepers, boamkweeker, te Beernem, die voor de Zaak van Beernemden 19 Juli 1929 door bet Assisenhof van Ant werpen tot 20 jaar dwangarbeid werdea veroordeeld, in 1933 hunne straf op <}4 helft zagen brengen, zijn thans in vrij, held gesteld. L'Action Sccialistehet vroe-er orgaan van M. P. H. Spsak vóór zijq ministerschap heet nu: «L'Action So. cialiste Révolutionnaireen zweept zijn lezers op tot de revolutionnaire actie', en dit ter gelegenheid van het naamfeest der H. Barbara, Patrones der mijnwer kers. Onder de aangegeven eischen; her- stel der familiale vergoeding voor d« vrouw en kinderen ten voordeele der ge zinnen die in boelschap leven. M. Gefiens, député van Brugge, was de verslaggever van het wetsontwerp be treffende de binnenscheepvaart en de schippers, en sprak beurtelings Vlaamsch en Fransch, opdat al de leden van 't Par lement zouden kunnen volgen. In Vooruitvan 4 December een sohufcnend - scheldend - lasterend artikel van een kazakkeerder-onderwijzer, die nu de pen houdt in. de socialistische persor ganen. Roode lezers kunnen met zulke leugenproza gediend zijn; ernstige men sehen smijten zulke proza eenvoudig weg, MEDEDEELING VAN 'T MINISTERIE VAN LANDSVERDEDIGING (Staatsblad van 2-3 December 1835). Belangrijk bericht aan de al dan niet in valide oudstrijders die door een aan den oorlog te wijten longtering zijn aangetast en daarvoor nooit om een invaliditeitspen sioen hebben verzocht of zulke aanvraag slechts na 31 December 1928 (uiterste wet. telijke termijn) hebben ingediend. Die oudstrijders beschikken over een termijn van drie maand, zegge van 1 De cember 1935 tot 29 Februari 1936 om per aangeteekenden brief aan het bestuur der militaire pensiöëien, Galileelaan, 3, te Brussel (III), te laten weten dat zij door een aan den oorlog te wijten longtering zijn aangetast en uit dien hoofde een in. validiteitspensioen verlangen te bekomen, Deze inlichtingen worden ingewonnen opdat de regeering zich rekenschap kunne geven van den last die voor de Schatkist zou voortvloeien uit het openen van nieu we rechten op pensioen ten bate van te- ringlijders van den oorlog, die vóór 1 Ja nuari 1929 hunne longkwaal niet hadden laten gelden. Mochte zulke maatregel getroffen wor den, dan aal het enkel zijn ten voordeele van de oudstrijders die zich zullen heb ben laten kennen, zooals hierboven wordt aangeduid, en die bij hun brief een ge tuigschrift van hun huisdokter zullen heb ben gevoegd, waaruit blijkt dat zij waar lijk door longtering zijn aangetast. Er wordt geen rekening gehouden met da aanvragen die reeds vroeger mochten in gediend geworden zijn, en waaraan geen gevolg kon worden gegeven omdat ze te laat werden Ingediend; zij die dergelijke aanvraag mochten hebben ingediend, moe- ten zich dus eveneens In voormelde om standigheden laten kennen, indien zij het voordeel verlangen te genieten van de schikkingen die eventueel zullen getroffen worden. VOOR 'T ONDERWIJZEND PERSONEEL DER LAGERE EN BEWAARSCHOLEN In 't Staatsblad van 2-3 December 11 verscheen een Koninklijk Besluit tot wij ziging van dit van 8 Juni 1935, Nr 173, betreffende het stelsel der bezoldiging der leden van 't onderwijzend personeel der lagere en bewaarscholen. Hier volgt de tekst: Gelet op de wet van 31 Juli 1934, ver lengd en aangevuld bij de wetten van T December 1934, 15 en 30 Maart 1935, waar bij aap,den Koning sommige machten zijn toegekend met het oog op het financieel en het economisch herstel en de verlaging der openbare lasten; Herzien Ons besluit van 8 Juni 1935, Nr 173, houdende wijziging der weddenschaal van het onderwijzend personeel der lagere en bewaarscholen en inzonderheid volgen, de bepaling: Voor de na 31 December 1899 geboren leerkrachten, kunnen voor de berekening der periodieke verhoogingen, de school- diensten enkel in aanmerking komen voor zoover deze werden bewezen na: Den leeftijd van ten volle 21 jaar, wat betreft de lagere onderwijzers en onder wijzeressen; Den leeftijd van 19 jaar, wat betreft de bewaarschoolonderwijzeressen. De militaire diensten, welke door d« onderwijzers worden vervuld te rekenen van den leeftijd van 21 jaar, komen in aanmerking voor de berekening der pe riodieke weddeverhoogingen Op de voordracht van Onzen Minister raad, Wij hebben besloten en Wij besluiten; Artikel 1. Met ingang van 1 Januari 1936, zal de toepassing van de hierboven uitdrukkelijk bedoelde bepaling beperkt worden tot de leerkrachten die na 1 Juli 1935 in dienst zijn getreden. Art. 2. Onze Minister van Openbaar On derwijs is belast met de uitvoering van dit besluit. Gegeven te Brussel, den 27 Nov. 1935. IBBflBBBBflBBBBBaBSBBBBBBSBBBa lijks in de grootste mate aan den grond onttrokken wordt, door een normale hooi- en grasoogst. de opbrengst onzer hooi- en graslanden. de van gras en hooi, daar zij den groei der klavers en andere goede grassoorten be vordert. 900 tot 1200 Kgr. Sylviniet-Kaïniet ofwel per hectare 300 tot 400 Kgr. Chloorpotasch. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHl GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVREDEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. DANK EROM. IBBBSBaB3BU£3SgaiiiBH3Eélili:>33Hfll De veelbesnroken pipe-line van 2.600 km. lengte, welke de petrool naar Haïffa, de haven van Iran voert. Op den achter grond bemerkt men de tanks van waar uit de petrool in de booten wordt ge pompt. Zal Italië dezen toevoer moeten missen, dan wordt de voortzetting van den oorlog in Ethiopië en zeer proble matiek iets. Een zicht op de Kota Radja waarmede de Nederlandsche ambulance naar Ethiopië vertrokken is. Op het oogenblik dat de boot getrokken werd, heesch men juist een der drie auto's, die de expeditie ten geschenke heeft gekregen, aan boord. De China Clipper die den dienst doet over den Stillen Oceaan tusschen Amerika en China en aldus telkens een afstand van meer dan 12.500 km. moet afleggen. Een kijkje tijdens zijn vlucht over de berg de «Gouden Poort» van San Francisco. Het laatste model der Engelsche tanks. Deze laatste foto mocht niet verschijnen door de Engelsche Regeering, maar is toch in het buitenland geraakt. IBBBBBBflBBBBEBSBBBBXBBBBBBKBBBIBBaBBBBBBBSBBaBBaBBBBBBBBL FRANKRIJK Parijs. De boeren van het bisdom Rouaan hebben aan hun Aartsbisschop 2.656 zakken bloem gegeven (277.000 kgr.). Ze moest dienen tot onderhoud van de seminaristen en tot het vervaardigen van hostiën. Deze hoeveelheid volstond om 550 seminaristen te voeden en anderhalf mil lioen hosties te bakken. Het overschot werd verkocht en de opbrengst er van volstond voor het kostgeld van één se minarist. Op 21 November was het juist 50 jaar dat het Allerheiligste in de Basiliek van Montmartre onophoudend, dag en nacht, zonder een oogenblik onderbre king, aanbeden wordt. Met groote plech tigheid werd deze liefdevolle verjaardag gevierd. Volgens een aloude traditie die op klimt tot den tijd van Koning Hendrik IV, zal de President der Fransche Republiek den kardinaalshoed schenken aan den Nuntius te Parijs, Mgr Maglione, welke tot lid van het Heilig College verkozen werd. Daartoe zal de Heer Lebrun, die zelf Katholiek is, overgaan in het Ely- seum, het officieel paleis van den Presi dent, na een H. Mis opgedragen in de private kapel van het paleis. Van dan af zal Mgr Maglione den titel voeren van Pro-Nuntius. Met deze traditie heeft men slechts een maal gebroken, toen Mgr Cerreti Kar dinaal benoemd werd onder President Doumergue, een protestant. ITALIË De heiligverklaring van den gelukzaligen Jozef Cafosso, van Turijn, (gestorven in 1860), een vriend van Don Bosco, is op goeden weg. Reeds werden de mirakels goedgekeurd en binnen kort zal een nieuwe vergadering worden belegd bij Kardinaal Bisleti. Misschien wordt de gelukzalige Cafosso reeds volgend jaar gecanoniseerd. Een andere zaak, deze van Moeder Ma- zarello, een medewerkster van Don Bosco, is reeds besproken geworden. Zoo zal de stad Turijn misschien weer twee nieuwe heiligen tellen. VEREEN1GDE STATEN van AMERIKA Texas. Het bisdom van El Paso heeft den berg van Christus-Koning aan gekocht en zal op den top een beeld van den Verlosser aanbrengen van 7 m. hoog te. Alle werk daartoe noodig wordt kos teloos verstrekt. HARAR WORDT ONTRUIMD Op bevel van den Keizer werd de Abes- sinische stad Harrar ontruimd daar de stad uitsluitend zal dienen voor de ver pleging van zieken en gewonden. De Re geering drukt de hoop uit dat in dit geval de Italianen de stad niet zullen bombar deeren. NAAR EMBARGO OP PETROLEUM? De Kommissie der Achttien van den Volkenbond houdt zich bezig met een ver dere uitbreiding der sancties. Bij deze uit breiding zouden kolen, petroleum, en an dere grondstoffen voorzien zijn. Een embargo op petroleum en oliën zou enkel doeltreffend zijn in geval de V. S. van Amerikr er ook zouden aan deelnemen of dat de petrool zou gevoegd worden op de lijst van de produkten d:e in de V. S. van Amerika aanzien worden als oorlogsmateriaal en volgens de neu traliteitspolitiek niet mogen geleverd wor den aan vechtende landen. Zoolang deze toevoeging op bedoelde lijst niet goedge keurd wordt door het Amerikaansch Kon gres, kan de Amerikaansche Regeering al leen een verzoek richten tot de petroleum- maatschappijen, den uitvoer van nun voortbrengst naar Italië stop te zetten. De Kommissie der 18 van den Volken bond komt op 12 December opnieuw bij een en zal denkelijk het verbod van uit voer van petroleum, kolen, en andere pro dukten uitvaardigen voor Kerstmis. De Heer Laval is gekant tegen de uit breiding der sancties en in zekere mid dens beweert men zelfs dat hij liever zijn ontslag als Eerste-Minister geven zou dan het embargo op petroleum voor Italië goed zou keuren. Men kan dit echter zeer be twijfelen. Ondertusschen heeft Mussolini aan de verscheidene landen van den Volkenbond laten weten dat het leggen van een em bargo op de petroleum als een onvrien delijke daad zou aanzien worden, dus niet als een vijandelijke daad. Het Komiteit van den Volkenbond voor de sancties zal bijeenkomen op 10 Decem ber om ook de uitbreiding der sancties te behandelen. Er werd ook gemeld dat de Heer Laval aan Mussolini zou gevraagd hebben vóór 12 December vredesvoorstellen bekend te maken. Intusschen heeft de Engelsche Regee ring' zich eenparig uitgesproken voor toe passing van het embargo op de petrool. Donderdag 11. werd nu gemeld dat de Italiaansche Regeering, om een embargo op petroleum en benzine te verijdelen, zinnens zou zijn een monopolium toe te staan voor den verkoop van petroleum, benzine en alle bijprodukten in Italië voor een termijn van 30 jaar aan de Stan dard Oil CyAmerikaansche Petroleum- maatschappij. Moest zelfs het embargo ge legd worden op den uitvoer van petroleum uit de V. S. van Amerika dan bezit die maatschappij nog bronnen genoeg in an dere landen om Italië te voorzien van de noodige petrool en bijprodukten. Dit nieuws werd van wege de Italiaansche Re geering gelogenstraft. Men mag er zich toch ten stelligste aan verwachten dat de Volkenbond toch het embargo op petroleum, kolen, staal en ijzer zal doorvoeren zoo niet binnen kort een kentering in den toestand van zaken komt. ITALIE'S VERWEER TEGEN DE SANCTIES. DE ITALIAANSCHE VORSTEN EN PRINSEN SCHENKEN GOUD AAN DE STAATSKAS. Om benzine te sparen werd een verzoek gericht tot de vreemde diplomaten opdat zij hun benzine uit eigen land zouden be trekken. Tooneelstukken en soortgelijke van schrijvers uit sanctielanden mogen niet meer opgevoerd of gespeeld worden. Uit zondering werd gemaakt voor Shaw en Shakespeare. De Engelsche schrijver Shaw heeft ondertusschen laten weten dat hij die gunstbehandeling niet wenscht. Mussolini kreeg het bezoek van enkele honderden vrouwen en moeders van Ita liaansche gesneuvelden tijdens den we reldoorlog. Te dier gelegenheid hield Mus solini een aanbraak waarin hij uitviel te gen de vroegere geallieerde landen en ver klaarde er nog dat de ekonomische sanc ties Italjë niet kunnen treffen gezien het land reserven genoeg bezit. Dit kan men echter wel betwijfelen. Ten gevolge van de toepassing der sanc ties zullen evenwel veel fabrieken in Ita lië hun voortbrengst moeten inkrimpen. Behalve voor de wapenfabrieken zal de 40-uren week ingebracht worden. Een op roep werd gericht tot de landarbeiders die naar de stad gaan werk zoeken, dat zij te landen zouden blijven waar zij ge makkelijker eten kunnen krijgen. De Italiaansche Regeering heeft beslo ten een dienst in het leven te roepen tot het opzoeken van metaalertsen in Italië. De gasfabrieken werden verzocht een ze kere hoeveelheid olie uit de kolen te ha- in. Strenge straffen zullen toegepast wor den op de overtreders van de deviezenwet en deze die goederen zouden opstapelen. De uitbating van de bestaande mijnen zal verhoogd worden. De goudinzamel r.gen gaan ook voort. De Italianen uit Tunisie hebben 14 kgr. goud geschonken en te Genua werd 200 kgr. goud op een dag verzameld. De Kamerheeren hebben eveneens hun gouden medalies geschonken. De Koning en de Koningin, alsook de Prinsen van Piemont, zijn niet ten ach teren gebleven. De Koning schonk een groote hoeveelheid goud en de Koningin liet de trouwringen van haar en haar man aan Mussolini geworden. De Prins en Prin ses van Piemont schonken eveneens hun trouwringen alsmede een hoeveelheid goud voortkomend van hun persoonlijk gesmolten juweelen. DE OORLOG KOST VEEL GELD. HET LOT VAN DE LIRA. De Regeering van Rome heeft een prijs uitgestoken van het goud, hooger dan de normale prijs. De Italiaansche Regeering verklaarde dan dat dit niet was om de lira te devalveeren maar enkel om veel goud te kunnen koopen. De staat van Italië's thesaurie zal ook niet meer bekend worden gemaakt. De oorlog zou ongeveer 10 millioen lire per dag kosten en zou dus tot op heden ongeveer 2 milliard 200 millioen lires heb ben gekost. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Naar zekere berichten zouden de exper- ten die zijn samengekomen te Parijs om het geschil Italië-Abessinië verder te overwegen op het punt staan een formüul te hebben gevonden die de betrokken par tijen zou kunnen bevredigen en een einde doen stellen aan den oorlog. Dit wil evenwel nog niet zeggen dat de betrokkenen ermede zullen willen akkoord gaan. Anderzijds werd ook nog gemeld dat den Pauselijken Nuntius te Bern een be zoek heeft gebracht aan den algemeenen sekretaris van den Volkenbond en dat hun gesprak zou hebben geloopen over het be staande geschil in Oost-Afrika. Er werd ook nog verteld dat onze Ko ning bij zijn bezoek aan den Koning van Engeland ook overleg zou hebben gepleegd met de Engelsche staatslieden, nopens het geschil Italië-Abessinië. Officieel werd echter verklaard dat het bezoek van den Koning der Belgen te Londen alleen van partikulieren aard was. Volgens een Fransch dagblad zou de Heer Laval nieuwe vredesvoorstellen heb ben uitgewerkt en overhandigd aan de Britsche en Italiaansche Gezanten. Aan de Italianen zou hij verklaard hebben dat dit het laatste verzoeningsvoorstel was voordat verdere sancties werden getroffen. Een ontmoeting tusschen de Heer Laval en Samuel Hoars werd ook vastgesteld op Zaterdag 7 December. Men denkt dat na deze ontmoeting definitieve stappen zul len gedaan worden. Enkele Britsche schepen hebben de Mid- dellandsche Zee verlaten voor enkele da gen. Dit zou ook een bewijs zijn dat er een zekere ontspanning is getreden tus schen Engeland en Italië. Hierboven een zicht op de residentie van den onttroonden keizer van Abessinië, Lidj Yassou, die dezer dagen overleed. Deze plaats heet Garameiuta. IBBBBBBIiaiilBaidaiiBBBliBBBBBflBBBBH.BBaBBttBflBiiBaiBBiaiiati8NUaBBBflB Een tornado die Zuid-Italië teisterde heeft heel wat shade aangericht op het spoor. Hier een zicht op een geteisterde statie. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBa

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 2