PUROL PASCHEN Vrouwenhanden ZONDAG 12 APRIL 1938. 12 BLADZIJDEN: 35 CENT. «PE POPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANK0NB1GMGSBLAD. VERSCHIJNT WEKELIJKS M'n Paschen Ik .geloof met nseer, INTERNATIONAAL OVERZICHT MET JE LIE van POPERINGE OVERLEDEN OP HAAR 1G€° JAAR Frankrijk stelt ook een vredesplan op Lj rechtsgelijkheid is geen hinderpaal dat een land vrijwillige en in het algemeen belang, in sommige gevallen, de uitoefe ning van dit recht zou beperken; OP ZIJN PAASCHBEST HERLEVING OOK IN HET HUISGEZIN ZOEKT WAT BÖVEN IS ALLERHANDE TIJDINGEN PASCHEN TE PARIJS BLOEMBOLLENVELDEN TE SANDVLIET-BIJ-ANTWERPEN 33* JAAR. :WMW Uitgever POPERINGE Telefoon Nr 9. - Poatch. N' 155.70. TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine'bericnten per regel 1.fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. arlr. t. bur. Berichten op l6 bi. per regel 5.fr. Berichten op 2" bl. per regel 2.59 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.59 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: nrijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen d° Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 19.— Belgisch Kongo 40.— Frankrijk 40.— Alle andere landen 60.— De aarde had gebeefd op 't kerk hof, en het graf, uitgehouwen in do rots, had een schudding gekregen van belang, toen op den Paaschmorgen de engel den steen wegwentelde vair vóór den ingang. Het groot verschil niet al de andere graven was: dat het ij del was. De wereld, de oude wereld beeft nu op.heur grondvesten en zooveel men- schen staan verslagen te kijken en roepen ook bedrukt: «Wie zal den steen wegwentelen van vóór den in gang? De toekomst is onzeker, de krisis nijpt, oorlog dreigt, groote lan den staan tegenever elkander lijk por- eeleinen hondjes niet wetende waar om? Voor duel of voor duo? Maar de Verrezen Zaligmaker slaakt een kreet: «Waarom weent gij? Zie, ik ben verrezen en nogmaals met u. Wilt niet vreezen, ik heb de we reld overwonnen. Zult ge eindelijk dit jaar uw Paschen houden?... 'k Heb mijn zin nog niet- geëindigd of ik ben al zeker de juiste plek geraakt, een pijnlijke plek. M'n Paschen! En -mijn vriend schokschoudert, spreekt driftig: Op dezen tijd van 't jaar weet ge niets anders te vertellen!... Men zou wil len rustig zijn... genieten van de Lente... herademen!... Een vriend komt: «Uw Pa schen!... Gaat ge uw Paschen houden?». Ehwel, neen!... Ik zal m'n Paschen niet houden, ...en ik kan hem niet houden, zelfs niet wanneer ik het zou willen... Zoo... en waarom niet? Omdat ik rechtschapen ben!... OM DAT IK NIET MEER GELOOP EN GEEN COMEDIE WIL SPELEN, zelfs niet om mijn vrouw pleizier te doen!... Zoo is 't duidelijk, niet? Mt ll« lit Ik schudde het hoofd. Dat is verre van duidelijk. Wat wilt ge nog meer? Rechtschapenheid... Ik vraag U niet comedie te spelen voor uwe vrouw... Ik vraag u deze ook niet voor uzelf te spelen. Want, ten slotte, ge zijt toch gedoopt... Ge hebt uw eerste Communie gedaan... Ge zijt in de kerk getrouwd... IM Mijn vriend protesteert: Dat is allemaal voorbij!... Goed, laten wij dan spreken over den dag van vandaag: Uw kinderen volgen de catechismuslessen... het is u aangenaam te weten dat uw vrouw pratikeert»... uwe dochter eveneens... en. tot op een zekeren ouderdom, uw jongen... En gij zelf, bidt ge nooit? Ja... nog niet lang geleden om 't groot lot te winnen... en 'k zou dan St Antonius niet vergeten hebben... In iedier geval, geniet ge de achting die in onze wereld de geloovige omringt... En ziedaar het eerste bedrijf van uw co medie: ge ontvlucht de bijzonderste plicht van dezen godsdienst, die, uiterlijk, nog slechts de uwe is.En indien ik in de toekomst zie... ben ik zeker dat het u weinig zou behagen als een hond begra ven te worden, wanneer uw uur geslagen zal zijn. Natuurlijk, dat spreekt vanzelf 1... Zeg dan niet dat ge uw geloof ver loren hebt... Gijv een twijfelaar?... och kom!... De oorlog in Ethiopië schijnt in de laatste toeken een beslissend stadium ingetreden te zijn. De Italianen boe ken overwinning op overwinning. Mus solini kondigt de ineenstorting van het Abessynische Rijk aan. Het is onmogelijk om 'n juist oor deel te vormen over de toestand op het oorlogsfront. Alles wat wij ver nemen komt van ïtaliaansche zijde. De berichten uit Addis-Abeba zijn schaarsch en schuchter. Doch niet tegenstaande de eenzijdige, overdre ven en tendensieuze berichtgeving is het onmogelijk te ontkennen, dat de Italianen gedurende de laatste we ken, belangrijke vorderingen hebben gemaakt. De Abessynische legerafdee- lingen zijn verslagen en verspreid. De Negus, die in hoogsteigen persoon, zijn best uitgeruste troepen aanvoer de werd enkele dagen her verpletterd. Voor het oogenblik schijnt het goed georganiseerde ïtaliaansche leger te staan tegenover ivanordelijke groepen van slecht uitgeruste Abessynische krijgers die op vele plaatsen ver spreid zijn. Met groote legermachten in open veld hebben de troepen van de Negus het niet kunnen bolwerken tegen de ïtaliaansche troepen, die voorzien zijn van de meest moderne strijdmiddelen. Van een guerillaoorlog wordt nog veel verwacht, doch denkelijk zullen de Abessyniërs nooit de gelegenheid krij gen om hun kunde hierin te bewij zen. Rond 20 April wordt het regen seizoen verwacht en ook het einde van de krijgsverrichtingen. Wel bewe ren de Italianen dat ze gedurende het regenseizoen hunne opmarsch zullen voortzetten. Maar de prakti sche onmogelijkheid om door de on gebaande modderwoestijnen te trek ken, de pogingen die zullen aange wend worden door Engeland en Frankrijk, de hernieuwde activiteit van de Volkenbond en zekere uitla tingen van Mussolini zelf, verhoogen in sterke mate de mogelijkheid van vredesonderhandelingen. Het is zelfs hoofdzakelijk met het oog op het staken van de strijd dat de ïtaliaan sche legerbevelhebbers in de laatste weken zoo doortastend gewerkt heb ben. De bewering van 'n verdere op- marsch tijdens het regenseizoen is waarschijnlijk maar 'n zet, die aan de groene tafel moet uitgebaat wor den. Hierdoor willen de Italianen aantoonen: we houden op met strij den, we willen onderhandelen voor den vrede, maar als we wilden voort strijden zouden binnen een bepaalde tijd heel Abessynië veroverd heb ben. Hiermee moet rekening gehou den worden, als wij onze eischen for muleeren, anders herbeginnen we. Doch dat is bluf. In werkelijkheid is het harde noodzaak die Italië zal drijven tot vredesonderhandelingen. De toestand van de openbare financie toordt hachelijk in Italië. De oorlog in Oost-Afrika heeft thans reeds vele miljarden lire gekost. De volksrijk dom wordt steeds maar verder uitge put en het plaatsen van een ïtaliaan sche leening in het buitenland is onmogelijk geworden, 'n Oorlog van lange duur, wat Mussolini ook mag beweren, zou fataal eindigen met het falliet van Italië en wellicht van het fascistisch regiem in Italië. Waarschijnlijk is ook het front zeer verzwakt doordat het nu loopt over 'n afstand van ongeveer 500 km. De verbinding met het reeds veroverde gebied is nog lang niet voltooid, daar -uvvui ojsjvvj op uva CuvOjzmoca sp den te snel ts geweest. Reeds heeft de Volkenbor/d voor stellen gericht aan beide oorlogvoe rende partijen om de oorlog stop te zetten. Intusschen zijn de deskundi gen aan 't werk gesteld geworden om de voorwaarden van den vrede te bepalen. Van deze voorstellen hangt alles af. Ze zullen beteekenen de op lossing van het conflict, dat de we reld gedurende meer dan een jaar in spanning gehouden heeft, en de po litieke moeilijkheden in Europa zoo verhoogd heeft. Ofwel zal Italië geen genoegen nemen met deze voorstel len en de strijd hervatten. De strook grondgebied die zal toefen toege kend worden aan Italië, zal niet mo gen beperkt worden bij het verover de gebied, want dan zal Mussolini weer zeggen: Ik ben geen verza melaar van woestijnenHet thans veroverde gebied immers bestaat hoofdzakelijk uit woestijngebied met hier en daar enkele vruchtbare oasen, waar de steden gebouwd zijn. De Duce zal zich beroepen op de hui dige gunstige positie van het ïta liaansche leger om meer en beter te eischen. Er zal natuurlijk veel afhangen van de tusschenkomst van Engeland en Frankrijk. Engeland zal heel waar schijnlijk niet erg toeschietelijk zijn en al zijn krachten inspannen om de Italianen zoover mogelijk te houden van het Tsanameer. Het is duidelijk dat de Engelschen nog steeds vooral vreezen voor de bronnen van de Blauwe Nijl die meteen de bronnen zijn van de katoenrijkdom in Egyp tisch Soedan. Frankrijk daarentegen zal Italië helpen zooveel dat mogelijk zal blijken in de proceduur van de Volkenbond. Het is dank zij Frank rijk dat de petroleumsancties nooit toegepast werden. Ook nu zal Frank rijk de vriendschap van Italië trach ten te behouden om te beletten dat het zou afspreken met Duitschland. De besprekingen zullen waarschijn lijk veel tijd in beslag nemen. Het zal 'n wederzijdsch bieden en vragen zijn tot Italië voldoening zal krijgen. Mogelijk zal Italië overdreven veel- eischend zijn en zoo het niet krijgt wat het wenscht zal het de onder handelingen doen aanslepen tot Oc tober en dan herbegint het drooge jaargetijde en de mogelijkheid om de krijgsverrichtingen voort te zetten. In ieder geval ware het wenschelijk dat aan de oorlog een einde kwam. Voor Italië zelf, omdat zijn finan- cieele toestand bedreigd is, en er al te veel slachtoffers gevallen zijn. Voor de geheele wereld wtêdM fe dagelijk- sche berichten die het aantal der gesneuvelden melden, op den duur iedereen onverschillig maken en ieder een vertrouwd maken met het begrip oorlog. Het verzet van de openbare opinie tegen de oorlog is verzwakt tijdens het laatste half jaar. Bijzon derlijk voor Europa ware de vrede in Oost-Afrika welkom. Door de oorlog zijn de verhoudingen hier gewijzigd geworden, het evenwicht gebroken, het wederzijdsch wantrouwen tus- schen de landen gegroeid. Door de zegevierende terugkeer van de ïta liaansche troepen zou het prestige van dit land versterkt zijn, de voort varendheid van Duitschland inge toomd, de mogelijkheid geschapen van 'n evenwichtig Europa, in 'n eco nomisch herstellende wereld. (Verboden nadruk.) ROSKAM. zou het weieens nogmaals uit den Volken bond gaan; Het inrichten van een internationaal Scheidsgerechtshof schijnt te willen betee kenen dat Duitschland de Volkenbond zelf niet meer erkent; Duitschland most ook zeggen of, in ge val dit land een niet-aanvalspakt schendt, dit onder toepassing van het pakt van den Volkenbond wil brengsn; Frankrijk zal geen pogingen onverlet laten om de betrekkingen met Duitsch land te verbeteren; Da Franscha R-egeering wenscht geen onderscheid te maken tusschen de volke ren en hun regeeringen; De Fransche Regeering handhaaft de leer dat het recht boven het geweld staat en dat de vrede most gegrondvest zijn op het onderlinge vertrouwen: De Fransche Regeering vraagt dan ook of Duitschland zonder eenig voorbehoud het huidige territoriaal en politiek statuut van Europa erkent en of het aanneemt dat dit statuut gewaarbogrd weze door pakten van wederzijdsche hulpverleening. Dit was het eerste deel van het Fran sche vredesplan. Het was dus wel een ant woord op de Dultsche voorstellen. Het tweede deel nu behelst het werk plan voor den vrede dat Frankrijk aan biedt en dat in het kort luidt als volgt: Frankrijk wil vrede met iedereen, alge meene en durende vrede in rechtsgelijk heid, vertrouwende in den eerbied voor al len en voor het gegeven woord, met ruime wapenbeperking en met als doel: ontwa pening; Kollectleve veiligheid, onderlinge hulp verleening, ontwapening, ekonomische sa menwerking, Europeesche vereeniging van kredietbronnen, van arbeid, van verstan delijk inzicht en van den wil van de vol keren tegen den oorlog, voor de welvaart tegen de armoede, zijn de groote lijnen van een werkplan voor den vrede dat de Fransche Regeering in naam van het Fransche volk aanbiedt; De eerste grondslag voor internationale betrekkingen moet zijn de erkenning van de rechtsgelijkheid en van de onafhanke lijkheid der Staten en de eerbied voor de aangegane overeenkomsten Er kan geen duurzame vrede onder twee volkeren heerschen als deze vrede onder geschikt blijft aan de wisselvalligheden van de noodwendigheden en de ambities van elk volk; De internationale wet moet bindend zijn en gewaarborgd; Alle geschillen moeten opgelost worden door een internationale, onpartijdige en soevereine rechtspraak, die bindend moet zijn voor alle staten. Deze rechtspraak moet gewaarborgd worden door de macht van alle aangeslotenen bij de Internatio na1" gemeenschap; De beperking is vooral noodig in zake bewapeningen om de bedreiging met hege monie door een machtigen staat tegenover zwakkere staten te vermijden. De feitelijke ongelijkheid tusschen de volkeren moet vereffend worden in den schoot van de internationale gemeenschap, door onderlinge hulpverleening tegen de inbreuk op de internationale wet; Indien die onderlinge hulpverleening in het kader van der. Volkenbond op dit oogenblik moeilijk en vlug in de praktijk te brengen is. moet zij worden voorzien door gewestelijke overeenkomsten; Indien Europa een te groot veld zou Mij ken om er het beginsel van de kollectleve veiligheid door hulpverleenipr en ontwa pening toe te passen, zou er reden zijn om gewestelijke overeenkomsten te sluiten binnen het Europeesch kader, binnen het raam van den Volkenbond; Het internationaal recht eischt eerbied op voor de verdragen en geen enkel ver drag mag eenzijdig worden opgezegd. In de nieuwe inrichting van Europa, waarin ieder volk evenveel recht zal bezitten, zal lederen Staat zich erbinden het territo riaal statuut niet te veranderen dan met de algemeene goedkeuring; Geen enkele vraag tot wijziging zal bin nen de eerste 25 jaar mogen ingediend worden; De Europeesche Staten stellen hun strijdkrachten ter beschikking van de Europeesche kommissie of van den Vol kenbond om de aangegane verplichtingen te doen naleven; Het toezicht op de naleving van de ont stane akkoorden zal uitgeoefend w irden door een Europeesche kommissie. De Sta ten moeten zich aan de uitspraak van die kommissie onderwerpen; Eens de algemeene veiligheid verzekerd door akkoorden op grondslag van ouder lingen bijstand zal er worden overgegaan tot ontwapening door al de Staten die tot de akkoorden zijn «getreden; Deze beperking zal werden bepaald door de Europeesche kommissie of door een an der organisme daartoe bevoegd verklaard door dan Volkenbond; Alle bestaande verdragen of deze die rog zullen gesloten werden, zullen worden voorgelegd aan de Europeesche Kommis sie die zal moeten uitmaken cf die ver dragen vereenigbaar rijn met het Euro peesch pakt of de "ewestelijke pakten; De ekoncmische «'rede n.oet beveiligd worden door samenwerking der volkeren; rationeele inrichting van den ruilhandel moet daarvoor tot grondslag dienen; De markten en afzetgebieden moeten worden uitgebreid en verder kan gedacht worden aan een tolunie; De veiligheid van den ruilhandel moet worden gewaarborgd. Zekere koloniale statuten moeten herzien worden van het standpunt van de ekonomische rechten en kredietverstrekking; De muntenonvastheid en de kredietin krimping op internationaal g:bi:d moet bestreden worden; Die vraagstukken moeten allen onder worpen worden aan een afdeeling van de Europeesche kommissie en van den Vol kenbondsraad; Het Fransche plan is in overeenkomst met den Volkenbond en de toepassing er van moet in overeenstemming worden ge bracht met het pakt van den Volkenbond; Het pakt van den Volkenbond moet de opperste wet blijven bij de deelnemende landen en het niet streden tot het plan van een of ander land moet geen beletsel zijn voor de toepassing ervan. Speciale maatregelen kunnen hiervoor genomen 1 «orden. DE VREDESPLANNEN NAAR DEN VOLKENBOND. Zoowel het Duitsche als het Fransche vredesplan zullen naar den Volkenbond overgemaakt worden. De bespreking ervan zou evenwel maar kunnen geschieden na de Fransche wet gevende verkiezingen. DE I.OCARNO-S'J ATEN TE GENEVE. De trouw gebleven Locarno-Staten be sloten opnieuw een vergadering te houden te Geneve. Italië zal ook vertegenwoor digd zijn. Naar verluidt zou Frankrijk aandringen .tot maatregelen tegen Duitschland maar Engeland zou hiervan niet willen weten. De Volkenbondsraad zou verder met het Onderzoek vaq den toestand belast fijot Het is dus gedaan met de dood en met de hellemacht. Uitbundig gejuich en jubelkreten van zege. Het staat op het pro gramma der liturgie. De klokken gal men zegetonen, het orgel dreunt van Paaschvreugde. Waarom weent gij? Wien zoekt gij? Houdt on met weenen over een doode, die herleeft. .Ta, ook de oude wereld herleeft. Daar liggen de lijnwaadstrooken opgewonden, daar de zweetdoek ln zijn vouwen... aan de grenzen der landen. Geen armoe meer van den stal te Bethlehem. Een nieuw graf en 't kon niet te schoon zijn. Geen vervolging meer van een hoog- moedigen Herodes of van jodenpries- ters; geen schandhout meer. De Paaschzonne en de glorie der verriizenis, de Lente en nieuw leven. Alles op zijn Paaschbest. De moderne mensch weet niet meer dat een kinderglimlach voor de ouders meer is dan al de cinema's. Hitier zegde: Alle kwart sterven er 11 Duitschers maar er worden er 17 geboren. Tn andere landen vele lijkkisten op het kerkhof maar de wiegen gaan naar den zolder. Zooveel vrouwen wandelen met hondies in nlaats van kindies. Het is altijd Goe Vrijdag en nooit geen Paschen in hun eenzaam menage. Hoon on de toekomst. Hoop voor de Kerk niettegenstaande de naaste kiezing. De Kerk is onvergankelijk en kruipt altijd zegevierend uit heur graf om haar eigen vijanden te be graven. Wat de dag van morgen wezen zal weten we niet. maar wat we weten Is dat 't eiken morgen Paschen is, als we willen; dat eer de zon zal op staan, de Verrezen Zaligmaker reeds zal opgestaan zijn uit zijn taberna kel voor eiken communikant. Wat morgen zal zijn? De quoi demain sera-t-31 fait? vroeg Victor Hugo. We weten 't niet. Maar we weten dat morgen, eer de zon zal opstaan, de Goddelijke en Vaderlijke Voorzienigheid reeds zal wakker zijn. Zijn eerste groet was voor Moeder. Niemand weet welke Zijn laatste woorden waren bij het droevig vaar wel toen hij Moederken goên avond zei wanneer hij zijn openbaar leven begon. Niemand weet ook welke blijde woorden Hij Haar toesprak bij 't we derzien op den Paaschmorgen. Hij komt de Pharizeërs tegen en de militairen die Hem kruisigden... maar zij herkennen Hem niet. Wie kan een wandelende doode herkennen. Zijn armen hangen niet meer slap lijk bij de afdoening van 't kruis, hij strekt zijn armen uit voor den Vredekus aan de wereld. Pax vobis! De gebroken oogen van Vrijdag laatst te drie uren stralen nu van mriesteit en ook van vriendelijkheid Menschen op, uit het graf der zon de, op, uit het graf der eigenliefde en eigen wil, opstaan is 't ordewoord en zoeken wat boven is. A. B. (■«IHRBHBHSaBBlMBflMBBBBBnBB M'n vriend trommelt ongeduldig met de vingers: Tusschen dat alles en z'n Paschen houden is er heel wat ruimte. Verschooning!... De Paaschverplich ting is de wortel van dat alles Indien men het bestaan van het blad erkent, moet men ook het bestaan van den boom toegeven. Wees dus oprecht!... Uw onge loof is slechts een voorwendsel om te wei geren in te gaan op de daad die uw ge weten van u verlangt... ZIEDAAR HET TWEEDE BEDRIJF VAN UW COMEDIE... En zoover zijt ge gekomen omdat ge uw geloof niet hebt verdedigd. Levend in een ontredderde wereld waar het men- schelijk opzicht een groote rol speelt, hebt ge geen voorzorgen genomen. Ik vraag u niet met de dagbladen te noemen die ge leest, doch slechts de godsdienstige boe ken. waarin ge rechtzinnig een antwoord hebt gezocht... Ze interesseexen me niet!... Zoo, ze interesseeren niet!... Ik bekijk mijn vriend medelijdend... Die mensch... die voorbijganger... die dwaas durft me zeggen dat het hem niet aanbelangt te weten waarheen de trein hem brengt... en in welke statie hij moet afstappen... Ik trek hem bij een knoop van zijn jas en verduidelijk: Op eiken leeftijd kan men sterven. Hebt ge reeds op dit oogenblik. gedacht?... Waarom? Hoe kan ik weten wat zich dan zal voordoen? Ik zal het u zeggen: de comedie zal voortduren hoe langer hoe erger. Mag ik me vrijelijk uitspreken? Hij maakte een moe gebaar: Ga uw gang... Dan heb "ik hem heel mijn gedacht ge zegd: Er zal een dag komen dat ge u op uw bed zult neerleggen om te sterven... Dien d'jg zult ge ten volle uw verant woordelijkheid beseffen. Ge zult u, zien gelijk ge werkelijk zijt tn de oogen van God... Gij, de man die hier door iedereen ge acht wordt, zijt in werkelijkheid ontrouw geweest aan het ouderlijk geloof, ...het schoonste, dus het ware... Ge zijt voor de uwen een bestendige ergernis geweest... Ge hebt gegeten... ge hebt zaken gedaan... u vermaakt... Dat is alles... Het is wei nig... zeer weinig! En gij gaat voor uw Rechter verschijnen. Hij wil me onderbreken. Ik laat hem niet doen: Op dit oogenblik zoudt ge wellicht een gebaar willen doen... Maar de ge wrichtsverstijving is ingetreden... Er blijft u niets over dan de harde beken tenis u vergist te hebben... Geen woord zult ge nog zeggen... In de kamer naast de uwe gaat heit er druk toe: men mag hem zoo niet laren vertrekken! zal men zeggen. Wat doen? Hoe hem over de sa kramen ten spreken aan hem die aan alle sakramenten ver zaakte? En rond uw hersens... Rond uw bed... Zal men kinderachtige berekeningen maken... LAATSTE BEDRIJF VAN HET TRAGISCH KLUCHTSPEL. Men zal voorwenden per toevaleen priester ontmoet te hebben... Men zal hem aanraden u niet te verschrikken... Men zal u als een lafaard behandelen, die de waarheid niet mag weten... Ben lafaard... gij!... oorlogskruis... mi- litaire medalie... Is het dat wat ge wilt...? Ik nam hem bij de handen: Luister... Voor enkele d; gen volgden een millioen Engelschen angstig de ma neuvers van hun reuzenschip, de Queen Mary»... Hot moest volstrekt de rivier verlaten en de zee bereiken... Men had de hoogste tij uitgekozen... Indien het dien dag niet weg kon geraken, lag het nog voor lange weken geblokkeerd- Voor u ook is het de hooge tij... de ge schikte tijd... de Vasten. Ge moet er vol strekt gebruik van maken om uit dit straatje zonder ein.d te geraken... oin te ontvluchten naar de ruimte... Zijt ge ze ker, dat ge toekomende jaar nog hier zult zijn? Ik was ten einde van mijn redeneering. Hij, van zijn tegenstand. De stilte scheidde ons. Ik heb Kristus nooit verloochend... zegde hij eindelijk... En ik zal Hem nooit verloochenen. En... het besluit...? Ja... het besluit... Het kluizeke waar Jezus Zijn tijd stil-wachtend slijt, Is eenzaam en verlaten En wasemt triestigheid. De open deurker.s treuren Om zijne ledigheid, Ze schijnen stil te smeeken: «Doe wat boetvaardigheid.». Me dunkt ik hoor ze fluïstren En hunk'rend vragen zacht Een heel klein beetje liefde Nu alles is volbracht.». Het lichtcke dat anders Zoo stemmig pinkend is. Hangt uitgedoofd en zielloos En spreekt van droefenis. Een geur van dood en lijder* Hangt over ieder heen, Van aan de groote menschen Tot aan de kind'ren kleên. Alom die heii'ge stilte Het preev'lea van een mond Een dankgebed tot Vader, Die ons verlossing zond. Ampoorter Andrf, Nicuwkapelle. lasEiatiBBiBSiiBHKaaaaB&isHBBB Do Petitj Chanteurs de la Croix de Bois» te Parijs herhalen de gezangen voor den Hoogdag van Paschen. DCSBBBBaBiEilBBliilIBBMlLlaSiailiBBliiiliBiiSiiBSEslIBBSiBZIBBBEBBaliiBBBBBiBBfi blijven ondanks allen huishouëtiljken arbeid gaaf.zacht en blank door Te Sandvliet werd een nieuwe nijverheid ingevoerd, namelijk het aanleggen van bloembollenvelden; maar ook van hyacinten en narcissen. Enkele hectaren werden aldus aangelegd en in dat gewest werden veel polders herschapen in wondermooie bloemenvelden. Maandag 1.1. kreeg Sandvliet hoog bezoek, namelijk van H. Baron de Kerckhove d'Exaerde, Ondervoorzitter der Kamer. Do hooge bezoeker, omringd van andere pcrxooMUeitsn, doet een rond* midden dia nieuw* heerlijk* bioeman- Ik liet hem in zijn zetel Ineenzakken, het hoofd in de handen... Hij herhaalde: Het besluit... Ja, het besluit.. Wie kan het weten... JffellicM f iaria Doos Aen7Afrank.ln alle Apotheken

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 1