Bots en fegenbots in Spanje Opstand in Spanje Vlaamsche Concentratie De rebellen zijn meester van talrijke Spaanscke Gewesten en van Spaansch tfeeidi© Met V. en de Gezinsvergoedingen LAATSTE BERECHTEN Zomer sproeten SPRUTOL WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. I SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. -- VERSCHIJNT WEKELIJKS INTERNATIONAAL OVERZICHT WE ZENDEN ONS BLAD 8,80 FRANK. MINISTER VAN ZEELAND EN MINISTER SPAAK NAAR DE INTERNATIONALE BESPREKINGEN TE LONDEN ZONDAG 26 JULI 1936. 33 JAAR. - N' 3d |ji|l!illlllllllll!!lllllllllll!llllll!llllllllllll!llllll!llllllll!!!llllllll!lllllllllllllilll!!^ DE POPERINGENAAR Uitgever POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. Nr 155.70. p ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) g Binnenland 19.fr. jg g Belgisch Kongo 40.fr. g I Frankrijk 40.— fr. g S Alle andere landen 60.fr. =3 rnwmw 1 TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine bericnten per regel 1.fr. g Kleine berichten (minimum) 4.fr. g! H 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. g Berichten op 1° bl. per regel 5.fr. gl g Berichten op 23 bl. per regel 2.59 fr. sj jj Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. fj g Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. tl g Te herhalen aankondigingenff! prijs op aanvraag, tj Annoncen zijn vooraf te betalen en g moeten tegen den Woensdag avond g ingezonden worden. Kleine be- p g richten tegen den Donderdag noen. p| Zondag werd te Leuven een groot Vlaamsch Concentratiecongres gehouden. Hoewel eigenlijk niet met bijzonder veel tamtam aangekondigd, was er toch een talrijke opkomst, en de habitué's van Vlaamsche Congressen beweren zelfs dat er ongewoon veel belangstelling was. Wel een bewijs dat het verlangen naar Con centratie bestaat; dat de Vlaamsche Ka tholieken, of ze nu tot de traditioneele Katholieke Partij of tot de Vlaamsch Nationale Groep behooren, met elkaar willen samenwerken». Uit de dagbladen van Maandag 11. De concentratie-poging' te Leu ven behoort tot het allerbeste van wat sedert den oorlog geprobeerd werd. Het Vlaamsche probleem werd er gesteld zooals het hoeft ge steld te worden, Het gaat inder daad om een nieuwe orde. De be sluiten van het Congres zijn van prima-kwaliteit om niet te zeggen volmaakt. Het droeve van de zaak is de verwezenlijking die radikaal- onmogelijk is, tenzij op één en kele voorwaarde: dat alle strij dende Vlamingen hun respektieve partij formaties verlaten en mas saal toetreden tot het Katholiek Vlaamsch Volksfront zooals het te Leuven geschetst werd. Wat baat het een perfekte diag nosis te geven van den toestand, wanneer de heelmeesters de in strumenten niet bij de hand heb ben om "den zieke te redden. Ieder een weet wat er noodig is, ieder een voelt wat er komen zal. Maar niemand roert, niemand handelt, of beter niemand waagt het den noodhoorn te blazen. Wat baat het dat katholieken, nationalisten en dinasos eens per gelegenheid sa menkomen onder de hoede van ge zaghebbende professoren die niet aktief in de politiek staan. Daags daarop bekampen diezelfde men- schen elkander onverbiddelijk op politiek terrein! Want ten slotte is het de politiek die de oplossing mogelijk maken zal. Ondertus- schen strijdt iedere groep afzon derlijk om de macht in handen te krijgen en ook dat zal niet moge lijk zijn. Het is heel mooi dat onze knap ste intellektueelen de korporatieve orde bepleiten. Hoe zullen zij die orde verwezenlijken buiten de par- tiien om? Politieke macht is de allereerste vereischte en als we de namen der leidende concentratie figuren nagaan vinden we ze in geen politieke formatie terug. Aan partijen hebben we genoeg. Wat er dient uit den grond ge stampt is een bezielende, alles- overrompelende beweging, die los van de partijen de Vlamingen mee sleurt. Zal dat gebeuren Kan dat gebeuren? De toestand in Vlaan deren is tragisch. De jeugd wordt in 20 kampen geëmbrigadeerd kajotters, middenstanders, boeren, dinasos, V. N. V.-ers, enz. Daar- neven staan de liberalen en de so cialistische organisaties, die toch ook niet mogen genegeerd. Het is droevig om zeggen maar een sterk percentage Vlamingen is in de eer ste plaats voor het katholicisme verloren en in de tweede plaats voor den Vlaamschen strijd. Hoe zal deze verwarring opge lost worden, want een oplossing komt er ongetwijfeld zij het niet door ons dan gebeurt het zonder ons en misschien tegen ons. Ieder een weet het nu toch reeds dat er maar twee oplossingen zijn: ofwel rechts, ofwel links. De Concentra tie-poging staat rechtsuitstekend Maar hoe zullen de katholieken in Vlaanderen reageeren. De katho lieke partij heeft den sleutel in handen. Zij heeft het meest gele den door de jongste verkiezingen. Zal zij er de noodige conclusies uit halen! Zonder een volledige reor ganisatie zal het niet gaan. En mag er niet gevreesd worden dat de juiste oplossing achterwege blijft. In het belang van het katholicisme en van Vlaanderen hoeft de katho lieke partij het concentratie-pro- gram te aanvaarden. Zal het zoo ver komen. Zal het niet bij een halve oplossing blijven of bij hee- lemaal geen oplossing. In deze laatste veronderstel lingen zal ze in de naaste toekomst neg harder klappen krijgen. Men werft niet meer met oude gewaden en oude geluiden. En de nieuwe dynamiek luidt zoo verleidelijk. In Rusland werd de gematigde Kerensky-regeering onverbidde lijk weggebezemd. In Spanje werd de radikale regeering Lerroux on genadig gekelderd. Het woord is aan de extremen. Terwijl de ge matigden alle pogingen in 't werk stellen om den huidigan toestand te bestendigen of te redden, gra ven beide uitersten ongenadig voort. Vroeg of laat moet een van beiden overwinnen. Al de rest wordt weggebezemd. Dit is onont koombare logika. En slechts wan neer dit politiek proces uitgespeeld is, zal én de internationale toe stand én de ekonomie een deugde lijke oplossing krijgen. Wie had er in ons land het for midabel sukses van het rexisme durven voorspellen. En wat men ook bewere, een rexistisch sukses in Vlaanderen is heelemaal niet denkbeeldig indien Vlaanderen niet resoluut nieuwe banen be wandelt. De Vlamingen hebben langs dien kant goed uit de oogen te kijken. Het rexisme ligt in de lijn van den tijd en vooral het rexisme heeft een leider. Onze tijdschriften mogen nog zoo dogmatisch-juist het Vlaamsche vraagstuk afbakenen. Daarmee ■worden misschien 1/10 onzer in tellektueelen gediend. De andere 9/10 zijn reeds lang door materia listische beslommeringen verloren. Edoch om.het even welke beweging wordt niet bezield door intellek- tueele leiders. Wel door politieke De massa moet genomen worden voor wat ze is. En een beweging die niet door de massa gedragen wordt is ten doode opgeschreven. Is het dan zoo moeilijk onze massa's in beweging te brengen, ze te elektriseeren voor een groote politieke gedachte? Volstrekt niet. Maar dan mag er niet meer voortgegaan worden op den weg die sinds jaren gevolgd wordt. Een groote leidende ge dachte wordt gedragen door groo te leiders. Tot hiertoe werd de massa zoover gebracht dat ze haar vertrouwen verloor in de dragers van haar idealen. Het is voor Vlaanderen een ramp geweest dat allerlei onverkwikkelijke financi- eele affaires ook Vlaamsche figu ren in 't gedrang brachten. En het is een feit dat de massa niet meer in de gevoerde partijpolitiek ge looft. Maar dat ze gereed is om vol gen, om op te gaan met al haar dynamisme in een groote politieke gedachte, bewijst het sukses van de Rex-beweging en het VI. Nat. Blok. De massa wacht, zoekt, hunkert naar verlossing. Daarom ook zou deze concentratie-poging van alle Vlaamsche krachten de lichtbaken moeten zijn van den laatsten stap naar de algeheele oplossing. Maar, zooals vroeger gezegd is deze po ging ten doode opgeschreven wan neer de partijen voort blijven be staan zooals thans en elkaar een strijd op leven en dood leveren. Wie predikt den kruistocht? Er werd reeds zooveel gepro beerd. De Kath. VI. Landsbond vergaderde reeds zooveel malen. Vlaamsche organisaties stemden 8-eeds zooveel moties, stuurden leeds zooveel verzoekschriften. En wat deden de Vlaamsche manda tarissen. Zal het ditmaal meer vruchten opleveren. Het is niet omdat 500 menschen, van de besten nog onzer volksge- nooten, het probleem daadwerke lijk stellen dat de oplossing nabij is. Wanneer dit probleem niet po litiek verwezenlijkt wordt, krijgt het geen oplossing. Het valt nu te bezien of de betrokken partijen van een zelfde opvatting zijn. Wordt er voortgedaan als vroeger, dan komt er een oogenblik dat de samenwerking noodgedwongen wordt. En dan bestaat er kans dat het te laat weze. Ons volk is rijp voor de nieuwe orde. Zijn de partijen het, want partij en volk is helaas niet meer hetzelfde. Leiders van Vlaanderen op voor uw volk! Nu of nooit! Op het oogenblik dat deze be schouwingen verschijnen zal waar schijnlijk de beslissing gevallen zijn in de groolsch-opgezette strijd, die in Spanje is losgebro ken. De schrijver van dit artikel echter beschikt vooralsnog slechts over volgende gegevens. In Span je, en vooral in Spaansch Marokko ïs in militaire kringen een muite rij uitgebroken onder de leiding van Generaal Franco. De berich- en over de omvang en de uibrei- ding van de opstand, over de posi ties van muitende troepen en re geering stroepen zijn diametraal te genstrijdig. Een bericht vermeld dat de troepen van Generaal Fran co opgerukt zijn tot tegen Madrid en dat de opstandelingen ook mees ter zijn in Anda Loesië, Aragon en in Castilië. Ze hebben een ulti matum gestuurd naar de regeering ovdat deze zich zou overgeven. Een later bericht echter vermeld van regeeringswege dat de opstand alhrwege gebroken is en dat de re geering meester is van de toestand. Wat nu ook werkelijk waar moge zijn, wij kunnen niet nalaten reeds nu deze toestand te hespreken. VALSCHE REGEERINGSBERICHTEN Eerst en vooral geloovCn we de berichten van de regeering niet. Het heeft er alle schijn van dat de regeering van het socialistisch- communistisch volksfront tracht te winnen door valsche berichtge ving, waar het tegenover de spon- tanieteit en het geweld van de op stand te Icort schiet. De groote macht van het volk staat steeds in alle landen passief tegenover ge beurtenissen; wanneer die gebeur tenissen echter beslissend worden voor de Wekomst van het land, kan de volksmassa als een man opstaan en helpen de overwinning brengen aan die partij die ze als de beste oordeelt. Ook in deze opstand zal het volk, niet eenvoudig toeschou wer blijven, daar thans de beslis sing moet vallen of Spanje een Sovjet-Republiek of een fascisti sche staat wordt. De regeering heeft in haar macht de pens, de radio en ês telegraaf, waarmee zij de ware stand van zaken aan het publiek kan verdonker manen en de twijfel zaaien over het in te ne men standpunt. Dat juist tracht de huidige Spaansche regeering te bereiken en daarom gelooven xve haar niet wanneer ze de wereld wil diets maken dat ze meester is van de toestand. DE BETEEKENIS VAN DE OPSTAND. In ons artikel dat hier verscheen op 26 April 11. hebben we aange toond, dat een communistische minderheid na de verkiezing de leiding van het land in handen ge nomen had en dat de socialisten eenvoudig meegesleurd werden. De rechtsche partijen waren niette genstaande ze nog een zeer belang rijk aantal zetels bezetten zoo ont moedigd dat ze zelfs spraken van zich heelemaal terug te trekken uit de cortes. Het is bijna zeker, schreven we, dat een felle reactie niet lang zal uitblijven. Vanwaar ze zal komen, hoe ze zich zal uiten weten we nog niet. In sommige middens .wordt een .fascistische staatsgreep verwachtanderen verwachten een militaire staats greep. Het is immers het werk ge weest van Gil Robles, toen hij mi nister van oorlog was, zooveel mo gelijk het leger te onttrekken aan de invloed van de politieke partij en. Zoo zijn de legerhoofden meestal vrijgebleven van marxis tische besmetting en door de band de veranderde toestand weinig ge negen. Hetgeen we juist drie maanden geleden voorpélden wordt thans verwezenlijkt. De overdrijving van het straatcomminisme, dat door de regeering vrijkaart ver kregen had om de onmenschelijle ste wandaden te plegen, om kerken en gebouwen van rechtsche orga nisaties te plunderen, te vemvoes- ten en in brand te steken, om priesters en katholieken op de af schuwelijkste wijze dooxl te mar telen hebben tenslotte de maat doen overloopen. Denfgrijselijke moord op de leider var de Sjaansche mo- narsjisten, de leer Sotelo schijnt de rechtstreel che oorzaak te zijn geweest voor den opstand, het sig- jaal om naar ie wapens te grijpen. Wij zijn er van overtuigd dat de opstand zal lukken, juist omdat de Spanjaarden, nu eens en voor goed overtuigd zijn geworden van de weinig heilzame gevolgen van een marxistische regeering. Ook de socialistische en communisti sche leiders zijn hiervan over tuigd, want velen zijn zoo laf ge weest naar het buitenland te vluch- en en de ongelukkige volgelingen die ze tot broedermoord opgehitst hebben, over te laten aan de wraak van de nieuwe opstandelingen. GRILLIG SPAANSCHE VOLK. Spanje heeft in de laatste hon derd jaar minstens een twintigtal revoluties gekend. Er zijn tijdper ken geweest vrude geschiedenis van Spanje dat er,jaren lang om zoo te zeggen aanhoudend revolutie was. De eene revolutie bracht een grondwet en z)éer uitgebreide vrij heden, de volgende vernietigde die vrijheden en bracht weer dicta tuur of despotisme. Nu eens werd er burgeroorlog gevoerd om Span je tot een republiek in te richten, dan weer eischte hst volk een ko ning. Nu gaat de strijd tusschen communisme en fascisme. Het fas cisme zal overwinnen. Al is een fascistische staatsvorm geen vol strekte waarborg voor een vrije ontplooiing van het katholieke ovenbare leven, toch is ze verkies lijk boven communisme die toch de grootste vijand is van het chris tendom. He fascisme heeft toch in de landen waar het toegepast wordt geen kerken doen in vlam men opgaan, geen priesters ver moord en de uitoefening van de eeredienst m&yefcV-xgelaten. Spanje is in de geschiedenis de groote voorkamper geweest voor het behoud van het katholicisme over de wereld, al hebben de Span jaarden het niet altijd gedaan vol gens de princiepen van de eigen lijke leer van Christus. De Span jaarden zijn steeds een opvliegend en wreed volk geweest. Wij Neder landers zijn getuige geweest in de 17" eeuw van de onmenschelijke barbaarschheid waarmee ze ge tracht hebben het katholiek geloof te handhaven; maar... het was ook de 17e eeuw; een tijd, waar de ze den overal wreeder waren dan thans. Het was niet natuurlijk dat een volk dat voor de groote meerder heid katholiek was zich ineens op een paar jaren zou gewonnen geven aan een nieuwe wereldorde waar het katholicisme uitesgloten zou zijn. Spanje keert tot zijn natuur- ijke orde terug: een maatschappij gebouwd op christleijke princie pen. Dit alles schrijf ik terwijl de uitslag van de opstand nog niet uitgemaakt is; ik ben ervan over tuigd dat het christendom zal her steld worden. En mocht de huidige regeering toch over de opstande lingen zegevieren, dan zeg ik nog: Het is maar uitgesteld EN TOT BESLUIT, zeggen wij tot de communistische en socialistische leiders in België, tot de redacteurs van Le Peuple en VooruitNa Spanje: Frankrijk; na Frankrijk: Bel gië. ROSKAM. Hadrid wordt bedreigd. - ie burgeroorlog woedt eu falrigk ii§n de «faoden, gewonden en ook de viucbleïingeit. - Cufuionie ender KonsiminSstiscli bewind. MEU SPREEKT van 20.000 DOODEN Hoe het er op sommige plaatsen aan toe gaat, toont deze foto. Achter versper ringen, houden Voiksfronters de wacht, bereid zich tegen de aanrukkende rebel len te verdedigen. magma I IBBHaHMBBSISnaHIBBaEESBHBBiaaa KiaxSiilSllEaBaiÉISBBSj&SiEaBiCBaBBIIBDKiill iBBBBBBBBBBBBMBBBBBBBBBBBBB HUWELIJK VAN EEN KONINGSZOON Craaf Cavadonga, een zoon van den Spaan&chen ex-koning Alfons XIII, gaat thans een schildersmodcl huwen, Maria Recafort. Het V. E. V. heeft onderstaand telegram aan Z. M. den Koning gezonden: o Koning Leopold III, Paleis Brussel; Wij hebben de eer de hooge aandacht van Zijne Majesteit te vestigen op de wet op de gezinsvergoedingen, welke zoo- even door het Parlement gestemd werd. De bijdragen der werkgevers worden verhoogd met 125 miljoen per jaar. Hier- van komt slechts 1/3 ten goede van de kroostrijke gezinnen terwijl 2/3 zal gaan naar de gezinnen van 1 tot 3 kinderen. Dit is een afwijking van den geest ae- zer wet dewelke in 1530 gestemd werd om den nood der kroostrijke gezinnen te le- nigen. Wij brengen hulde aan het werk der gezinsvergoedingen en verzoeken derhalve eerbiedig Zijne Majesteit deze wet niet te teekenen, maar voor diep- ii gaander studie terug te sturen naar het ii Parlement. Bestuur van het V. E. V. Naar wij vernemen heeft vooral bij het zenden van dit telegram de bedoeling voorgezeten, de aandacht van den Koning te vestigen op de verwaarloozing van de rechten der kroostrijke gezinnen. Inder daad worden de bijdragen der werkgevers verhoogd met 50 Gezien, volgens de statistieken der Na tionale Kas, de globale patroonsbijdrage voor het heele land 250 miljoen beloopt, zoo is de verhooging volgens de laatste wet 125 miljoen. Dit is een last die uit sluitend op de schouders der werkgevers wordt gelegd, en de werkgevers zullen graag dezen last dragen, op voorwaarde dat de vruchten daarvan dan ook ten goede zouden komen aan diegenen die er recht op hebben, namelijk de kroostrijke gezinnen. Volgens de nu in het Parlement ge stemde wet, is dit niet het geval, vermits de gezinsvergoedingen voor het 1" kind met 50 worden verhoogd; deze voor het 2° kind zelfs met 100 terwijl de kroostrijke gezinnen een veel lager per centage krijgen. De gezinsvergoedingen van het 4° kind worden slechts met 30 en deze van het 5° en volgende kinderen met 26 ver hoogd. Het ware dan ook gewenscht dat, na het parlementair verlof, de wet op de ge zinsvergoedingen aan een nieuw grondig onderzoek zou worden onderworpen. in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge. de som van Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 18,40 fr. Uit Amerika: 27,60 fr. Een revolutie, rechts getint, is dus in Spanje uitgebroken. De oorzaken dier revolutie en de beschouwingen erover „vin den onze lezers in hst artikel van onzen medewerker «Roskam». Wij zullen ons dus hier vergenoegen de bekendgemaakte feiten mede te deelen. alhoewel zulks wel moeilijk is daar de berichten van Regee ring en van Opstandelingen steeds tegen strijdig zijn. Herinneren wij nog eerst dat de moord op den monarchistischen leider Soteilo gepleegd werd door politiemannen. Vol gens zekere berichten zouden het meeren- dejl zijner moordenaars nog op vrije voe ten zijn. Voortaan zullen de Kamerheeren, bij het binnentreden van de Kamer, hun wa penen moeten afleggen. De opstand brak eerst uit in Spaansch Marokko. De militairen aldaar namen het bewind in handen. Te Tetouan werden twee generaals gedood en 30 officieren aangehouden. Het vreemdelingenlegioen speelde wellicht wel de grootste rol in Marokko. Weldra nam de opstand uitbreiding in vele gewesten van Spanje, alsook op de Canarische eilanden en op de Balearen. De rebellen maakten zich meester van de radiopost van Sevilla en opstandelingen van Spaansch Marokko ontscheepten in Spanje. In Spanje trad de Regeering Quiroga, machteloos zijnde, af. Heer Barrios, voor zitter van de Cortès, kreeg opdracht een nieuwe Regeering te vormen, maar ge lukte niet en ten slotte werd een nieuwe Regeering gevormd te Madrid door den Heer Giral. Drie oorlogsschepen die naar Marokko werden gezonden om den opstand te dem pen, lispen over naar de muiters. De Regeering heeft de regimenten, die aan het muiten zijn gegaan, ontbonden; officieel gesproken. De muiters hebben zich hierom weinig bekreund. Talrijke Spaansche Socialisten en Kom- munisten zijn naar Frankrijk gevlucht. Generaal Franco, broedier van den be kenden oceaanvlieger, is de leider van den opstand. Een andere leider der rebellen, generaal Sanjurjo, die vroeger reeds een groote rol speeidé in de Spaansche politiek, werd verkoold bij een vliegtuigramp. Da rebellen schijnen meester van Ceuta, Afëerisas, Cadix, Sevilla, Melilla, Larache, Valladolid, San Sebastian, Saragossa, Corrina, Tiba, enz. Te Barcelona werd een heftig gevecht geleverd tusschen de rebellen, die kanon nen bezaten, en de regeeringstroepen, ge holpen door de roede militianen. De op stand werd aldaar eerst gedempt, wijl honderden er het leven bij inschoten of gewond werden, maar aldaar is opnieuw opstand uitgebroken. Intusschen hebben de kommunisten de Gouverneur Companys, der generaliteit van Catalonië, afgezet, en hebben zelf het bewind aldaar in handen genomen. De Spaansche Regeering heeft een op roep gericht tot de bevolking om de wa pens op te nemen tegen de rebellen en heeft wapèhs doen uitdeelen aan de roode milities. Rond Gibraltar hebben hevige gevech ten plaats gehad en talrijk zijn dezen die de vlucht hebben genomen naar Gibral tar, dat onder Engelsche hoede staat. Bijna alle garnizoenen zijn in opstand gekomen. Bijna alle verbindingen met het buitenland werden verbroken. Het is heel moeilijk juiste gegevens te vernemen. Gil Robles, de leider V5n de Katholieke Accion Popular, is naar Biarritz zijn fa milie gaan vervoegen, daar de Regeering hem ter kennis had gebracht niet meer te kunnen inslaan voor zijn veiligheid en hij ook in groot gevaar van vermoord te zijn verkeerde. De Spaansche Regeering heeft een schuldenmoratorium uitgevaardigd en aiie bankoperaties stopgezet. De opstandelingen hebben vasten voet gekregen in Andaloesië, Aragon en Cas tilië. In Spanje was alle gezag zoek geraakt: de gouverneurs gehoorzaamden niet aan de ministers, de burgemeesters niet meer aan de gouverneurs en steeds bleven over al de stakingen aanhouden, spijts alle toe gevingen, de stakers toegezegd. De gewezen Eerste Minister Quiroga zou ook gevlucht zijn naar het buitenland. De Spaansche Regeering heeft om vlieg tuigen en wapenen verzocht bij de Fran- sche Regeering. De opstandelingen hebben een ultima tum gestuurd aan de Regeering. Uit Madrid heeft de Regeering vijf ko lommen uitgezonden om ten strijde te trekken tegen de opstandelingen die naar Madrid oprukken. Ook de socialistische milities werden bewapend en tegen de opstandelingen opgestuurd. Dicht bij de Fransche grens hebben hevige gevechten plaats gehad. De rooden hebben weer het spel begon nen van kerken en kloosters, alsook van huizen en gebouwen van rechtsche per sonen of vereenigingen in brand te ste ken. In Catalonië werden door de Kom munisten alle kerken opgeëischt. Bloedige gevechten werden geleverd te Linea en te Malaga. De dooden telt men. aldaar bij honderden. Malaga ging in de vlammen op. Donderdag middag meldde men dat men het getal dooden, gevallen bij de re volutie, óp 20.000 schat. Aan boord van een Spaansch oorlogs schip kwamen de officieren in opstand, maar zij werden gedood of aangehouden door de soldaten, die trouw wilden blijven aan de roode Regeering. Moskou heeft bevolen aan het Volks front kranig stand te houden en een Rus sisch tankschip nam deel aan de beschie ting van de stad Ceuta, door de rebellen bezet. Woensdag 11., in den avond, meldde de Regeering dat behalve Saragossa, Valla dolid en Sevilla, zij meester was van den toestand, wijl de opstandelingen meldden dat behalve te Madrid en Barcelona, de revolutie overal zegevierde. In Catalonië heeft de Heer Azana de leiding genomen van een kommunistisch bewind. De boeren en arbeiders werden onder de wapens geroepen tegen de re bellen. Njibij Cadix zouden de rebellen drie oorlogsschepen van de Spaansche Regee ring in den grond hebben geboord. Twee jonge lieden, gedood in den loop eerste oorspronkelijke dokumenten der opstandige beweging. (Een der van den bloedigen strijd in Spanje.) De Burgeroorlog duurt voort met wis selende kansen. De Rebellen zijn gena derd tot op 55 Km. van Madrid en zijn er slaags geraakt met de regeeringstroepen. Catalaansche roode milities rukken op naar Saragossa. Steeds overtalrijk zijn de kommunis ten die naar Portugal en Frankrijk vluch ten. Talrijk zijn ook de kerken en kloos ters die door de rooden in brand worden gestoken. Te Prenal de Mar werd een klooster geplunderd en in brand gestoken en de bestuurder ervan stierf van ont roering. Spaansche vliegtuigen hebben bom men geworpen ook op Gibraltar. De En- gulschen hebben laten weten dat zoo dit zich nog mocht herhalen de forten vuur zuilen spuwen op den aanrander, 't zij vliegtuigen of kruisers. Te Parijs zijn Spaansche vliegers toe- IBSB&BBBflBBBflBBBBBBBBBHBilBBBBam gekomen om verzendingen van wapens te verkrijgen. Zij zouden een bestelling heb ben gedaan van 25 bombardementsvlieg tuigen, ettelijke batterijen van 75 en 12 000 bommen. Zij zouden ook gevraagd hebben de Fransche vliegpleincn van Fransch Marokko te mogen gebruiken om de op standelingen van daaruit te kunnen be stoken. Uit de Fransche haven van Bayonne zou een Spaansch schip vertrokken zijn met wapens voor de Regeeringstroepen cn roode milities. Men meent te weten dat de Fransche Regeering eenige voldoening zal geven. Generaal Dellano, der opstandelin gen, meldt dat de opstandelingen binnen kort de hoofdstad zullen binnenrukken. In de Provinciën Navarra en Aragon is een groote slag aan den gang. Dicht bij de Fransche grens zijn op standelingen verschenen die de oude Ko- ningsvlag zwaaiden. De Marxisten van Frankrijk hebben zich solidair verklaard met dezen van Spanje. De Gouverneurs van Navarra en Gui- posca zijn gevlucht. De Rebellen zijn meester van Vigo, Santiago en Orense. Vrouwen en meisjes strijden mee in de rangen der roode militie. Twaalf meis jes zouden reeds gesneuveld zijn. NAAR ZEKERE BERAMING ZOU HET GETAL DOODEN REEDS 25.000 BEDRAGEN. Drie legergroepen naderen Madrid. Een der groepen bestaat uit het vreem delingenlegioen en een andere uit gere gelde troepen. Wie de bovenhand haalt wordt steeds niet uitgemaakt. S3alBBBBBBflBSBSEBB5B(8BBBBBBBBf Ministers Van Zeeland en Spaak begeven rich aan boord van de paketboot did hen over Harwich naar Londen zal brengen, waar de voorbereidende konferentie plaaf* beeft der Locarnomachten. Ëxcasffon voor Lotidmeter De Gouverneur van de Provincie West- Vlaanderen brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat er in den loop van de maand Oktober 1936 nog een examen voor landmeter, tweede proef, zal plaats grijpen volgens de bepalingen van het K. B. van 1 Oktober 1921, betreffende het uitoefenen van het beroep van landmeter. Van 1 Januari 1937 af wordt een andere regeling van kracht. Kunnen tot dit examen toegelaten worden: a) Zij die in bezit zijn van het bewijs schrift van 1® proef; b) Zij die van de 1° proef vrijgesteld zij en dus in een der gevallen verkeeren, waarvan spraak in art. 8 van gezegd Koninklijk Besluit. Voor verdere inlichtingen schrijven naar het Provinciaal Bestuur, Brugge. verdwijnen spoedig 1 door een pot In alle Apotheken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 1