Vader MAES volgt per Radio de "Ronde van Frankrijk Meubels PRIJSIHTDEELING IN DE NIJVERHEIDSSCHOOL TE IEPER Katholiek Nieuws Plechtige Viering van het V3fl° Eeuwfeest van het Oesticht c«er ROESBRUGGE-DAMEN ie leper ¥©l|ens Pierre L'Ermite HUIS MONCAREY L'HEMAPURiNE SSLSië DE GEESTELIJKE OVERHEID OP HET VII0 EEUWFEEST Z- Exc. Mgr Lamiroy; links Z. E. H. Mahieu, Vicaris-Generaal; rechts Z. E. H. ycrmaut, Deken te leper; Z. E. H. Nuytten, Bestuurder der Roesbrugge Damen. Woensdag 22 Juli vierde men alhier in He Abdij van O. L. Vrouw ter Nieuwe Plant, beter gekend onder de naam van Pensionaat der Roesbrugge Damen, het yll° 'Eeuwfeest van haar bestaan. DE STICHTING EN HAREN BLOEI 't Was in 't jaar 1236 dat de Reguliere JECanunnikkessen van den IJ. Victor van Parijs zich op den oever van den Ijzer :le Roesbrugge kwamen vestigen. Deze Abdij werd gesticht door Willem van Be- ïhunc en zijne echtgeuoote Elisabeth van Pont-Rouard. Deze vrome edellieden ga- Ven een deel van hun goed ten geschenke jfcan de Damen. Het klooster kende een snelle ontwikke ling. Talrijke jonge meisjes, waaronder Velen behoorden tot den alouden Vlaam- Schen adel, traden er als Rcligleuscn bin- jhen. De Graven van Vlaanderen, ja ook de Koningin van Frankrijk, Blanka van Castillie, de Ridderlijke Familiën der Streek en de rijke burgers, brachten beur telings milde giften bij. Drie eeuwen lang groeide en bloeide te Roesbrugge een prachtige abdij. Doch, toen in de tweede helft der XVI0 eeuw de geuzenfurie los brak, werd het klooster totaal vernietigd en moesten de Kanunnikkessen een schuil oord zoeken in Fransch-Vlaanderen, te Saint-Omcr, waar ze verscheidene jaren |n diepe armoede leefden. Was 't een ramp voor Roesbrugge, liet kwam onze stad ten goede.. Toén immers de godsdicnstlyeroèrteii bedaarden noodig- de de Bisschop van leper, Petrus Simons, de Religieusen uit hunne abdij herin te richten, niet ter plaatje waar enkel pui hen overbleven, maar in zijn bisschoppe lijke stad waar ze een refuge» bezaten en zij zich in den dienst van de bevolking zouden stellen met onderwijs te geven. TE IEPER SEDERT 1588 In 1588 werden de klassen geopend in een huis nevens het «refuge» in de «I,an- gemecrsch». In 1604 vermochten de Da men het een grootcr eigendom aan te koopen in de Boterstraat (thans de Stucrs- Straat), er werd ook een kostschool inge richt waar de kinderen der voornaamste familiën uit de streek talrijk aankwamen. Bij uitsluiting van een korte spannetijds uit de ongelukseeuw hield dit pensionaat Stand, ja zelfs de schrikjaren der Fran- Sche Revolutie lieten het onaangeroerd. Het ontving binnen zijn muren honderd tallen onzer jonge meisjes, die elkaar in 'Onafgebroken reeksen opvolgden om door de Roesbrugge Damen degelijk te wor den opgeleid in wetenschap en deugd. Het grootste aantal leerlingen waren immers kinderen uit onze stad en zoo heeft leper, 'op de eerste plaats, van de wijze toewij ding der Religieusen genoten. In dank tnag hier worden herinnerd hoe zij on middellijk na den wapenstilstand toesnel den, om op het nog rockende oorlogspuin, in een schamele barak school te houden voor de kinderen der familiën, die onver wijld naar liet glorierijke maar verwoeste heimat waren teruggekeerd. Eu wie zal zeggen wat al zegen, be scherming, barmhartigheid sinds 400 jaar over onze stad neerdaalden dank zij de gebeden dier vrome kloostcrgcmccnte, die benevens liet lastig schoolgevcii nog steeds trouw het groote kerkelijk officie dage lijks psalmodiecren. DE FEESTELIJKHEDEN Daarom hadden talrijke oud-lccrlingen eraan gehouden deze feestviering bij te wonen. Te 10 uur werd een plechtige Danksmis opgedragen door Z. E. H. Ver mant. Deken van leper, bijgestaan door E, H. Dcnys, Pastoor op Et Niklaas, als Diaken en E. IJ. Bonte, Pastoor op Sint Pieters, als Onderdiaken met Pontificale Assistentie vail Z. D.H. Mgr Lamiroy, Bis schop van Brugge, en van twee E.E. H.H. Kanunnikken. Na het Evangelie was liet een Holland- sche Rcgulière Kanunnik die in een prachtige taal van op den kansel het lang verleden en het heden der Abdij van hare inwoonsters op geestelijk gebied beschreef. De Mis werd gezongen door de inwo nende leerlingen, die prachtig hunne taak volbrachten. Om 11 Yz u. greep en Akademische Zit ting plaats waar Pater Maurice De- meulemeester, Redemptorist, den verdien stelijken schrijver van de onlangs ver schenen Geschiedenis der Abdij van O. L. Vrouw ter Nieuwe Plant 1236-1936», de feestrede hield. Na hem kwam Eerw. Pater Ladislas, Recollet en Oud-Leerling, die in prachtige verzen hulde en dank bracht aan zijne oude Leermeesteressen. Dan kwam E, H. Paul Sobry,Leeraar aan de Hoogeschool van Leuven en ins gelijks Oud-Leerling, met de prachtige taal hem eigen, ook aan zijne oude Leer- meesteressen en aan 't Gesticht zijne hul- de brengen. E. H. G. Nuytten. Bestuurder aan 't Gesticht, kwam, niettegenstaande zijne liooge jaren, een gemoedelijke welkom- groet brengen aan al de Oud-Leerlingen. Heer Burgemeester J. Vander Ghote kwam ook In naam van 't Stadsbestuur hulde en dank brengen aan de groote offervaardigheid en toewijding der Roes brugge Damen en om te eindigen kwam Z. Exc. Mgr Lamiroy aan de beurt. In ecne gloedvolle taal sprak hij van de zelfopoffering, de dienstvaardigheid en zelfverloochening der Damen en eindigde met hen geluk te wenschen met die 700 jaren gesleten ter verheerlijking van den F.eredienst en tot de christelijke opvoe ding der jeugd. Om 1 uur werd een prachtig maal op gediend waaraan rond de 30Ü personen deel namen. Radio's waren opgesteld om onder het maal de genoodigden te ver gasten. Talrijke telegrammen met geluk- wenschen kwamen van alle kanten toe. Er heerschtc echte gemoedelijkheid onder die zoo talrijke genoodigden. Tc 3 J4 uur werd door de leerlingen van het Gesticht" een machtig en prachtig spreekkoor uitgevoerd rqet als titel Laat ons Maria dankengemaakt ter gele- gen-bgid van het Jubelfeest, door Juffr. Brugman, uit Gent. Dit spreekkoor werd met zang afgewisseld en eindigde met een plechtig «Te Deum 't Was een «apo theose van 't begin tot het einde met prachtige en verschillende verlichtingen. Het strekt de Leermeesteressen en Leer lingen ter eere. Allen verdienen geluk ge- wcnscht om de puike opvoering. Z. E. PI. Deken Vermaut besteeg daar na het verhoog, dankte de Oud-Leerlin gen om hunne zoo talrijke opkomst en bracht hulde aan hunne opoffering en dienstvaardigheid'als jonge dochter, kloos terlinge of cchtgenoote en moeder. Hij wees erop dat de stad leper aan de Roes brugge Damen de bloem der maatschappij te danken, heeft. Hij bracht hulde aan de Damen voor hunne groote zelfopoffering en zelfverloochening. Zijne aanspraak werd met een langdurig applaus begroet waaraan geen einde scheen te komen. Laat ons hierbij voegen dat geheel het klooster zoo prachtig en fijn opgesmukt was. Wij voegen onze wenschen bij deze der vele feestvierders en verhopen dat de Abdij nog grooter luister kennen zal. Ook wenschen wij aan de Z. E. Priorin Ad Muitos Annosll Buizende sportliefhebbers zaten dagelijks zoolang de Ronde van Frankrijk duurde met angst en vreugde bij hun radiotoestel te luisteren naar de verheugende uitslagen behaald III door de kranige Belgische renners. Hierboven zien we de vader van den glorierijken over' 111 winnaar Sylvere Maes, ook met veel aandacht luisteren naar de zegetocht van zijn zoon. En 1|| wat ons hierin bijzonder genoegen verschaft, is te bestatigen dat de radio waarbij vader Maes zoo aandachtig zit te luisteren, een Bar co is, gefabrikéerd door de befaamde Bar co »-ftrma 111 'te Poperinge. Dit toestel werd door Sylvère gekocht vooraleer hij naar Frankrijk trok om aan de groote Ronde deel te nemen. Sylvère wist 'wel welk merk hij zijn vader moest aanbie den om hem toe te laten ten beste de radio-uitzendingen te volgen; Barco immers voldoet al* 1 3 tijd ten beste zijne luisteraars. Wie een Barco koopt, koopt wel! SYLVÈRE MAES, IS KAMPIOEN DER RONDE VAN FRANKRIJK BARCO IS KAMPIOEN DER RADIO'S ENGELAND Te Beaconsfield overleed Gilbert Keith Chesterton, de bekende Engelsche be- keerde en schrijver. Hij werd geboren te Kensington in 1874. Bij zijn begrafenis te Beaconsfield las Aartsbisschop Hinsley de absouten, bijgestaan door bisschop Youens. Chesterton was om zijn veel- zijdigen literaken arbeid zeer bekend: om zijn verzen, eenvoudig, welluidend, door katholiek van bezieling en soms zeer geestig; om zijn apologetische en critische werken; om zijn romans, novellen en ver halen. Doch meest stond hij bekend als de onverschrokken verdediger van het geloof als journalist, voordrachtgever en debatter. In 1922 bekeerde hij zich tot het Katholicisme en zijn bekeering gaf hem grooter vrijheid als schrijver: het geloof verrijkte zijn geest en verbeterde zijn uitdrukkingsmiddelen. In 1924 begon hij met het uitgeven van een weekblad, getiteld: G. K.'s Weekly», De gansche Engelsche pers was het eens om te ver klaren dat Engeland in hem een zijner grootste schrijvers verliest, zijn geniaai- sten kruisvaarder van het geschreven woord. De mooiste lof is evenwel die van het blad News Chronicle Hij was de lachende ridder van den pennestrijd, die eiken morgen opstond met de hoop een heele boel edele zaken te vinden waarvoor hij dapper zou kunnen strijden.In een lang lovend artikel schreef de Osser- vatore Romano«De dood van G. K. Chesterton is een zwaar verlies voor de Engelsche letterkunde, voor de wereld- leterkunde en voor de katholieke letter, kunde. IERLAND DUBLIN. Te Dublin greep de plech tigheid plaats van de zegening der lelies ter eere van den H. Antonius, op diens feestdag. De menschen nemen de gewijde lelies mee naar huis, om zich te vrijwaren tegen ongeval, ziekte en duivelsche mach ten. Allen spoedden zich naar de kerk met hun bloemen, der rijken met heele armsvollen, de minder bedeelden met slechts een of twee bloemen, zorgvuldig in papier gewikkeld. Veel werkloozen had den van hun karig inkomen toch een enkele bloem gekocht. FRANKRIJK LYON. Te Lyon werd gedurende dri# weken een groote katholieke tentoonstel ling gehouden, die geopend werd door Kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs en door Kardinaal Maurin, aarts bisschop van Lyon. Het front der stands bedroeg ruim anderhalven kilometer. Ieder stand toonde een aspect van de katholieke actie in het bisdom. Van overal werden waardevolle kunststukken ontleend; beel den, boeken, kelken, enz. Meer dan 60.000 -ischen bezochten eiken dag deze ten toonstelling. Lyon is een der actiefste bisdommen van Frankrijk, het heeft een aartsbisschop, 12 bisschoppen, 3 abten 4.589 priesters. STAD IEPER NIJVERHEIDSSCHOOL Teekenen, Bouw- en Beeldhouwkunde, Schilderkunst, Mekaniek, Teekenen, Toegepast op de Nijverheid PLECHTIGE UITDEELING DER PRIJZEN aan de bekroonden van het schooljaar 1935-1936 Het prachtig heropgebouwd Gesticht der Roesbrugge Damen te leper, dat Woens dag 22 Juli de 700° Verjaring vierde der stichting. c We zijn niet meer in den tijd der Patriarfcen!... God zegent de kroostrijke gezinnen, maar voedt ze nietzegt men. Ik vraag u verschooning, zegt Pierre l'Ermite, God voedt ze en heel wel. Lees den bijbel en gij zult zien dat de zonen der Patriarken het goed stelden. Noch meuraslher.'ieken, noch teringlijders en om op hun beenen stevig te staan hadden zij geen piquré noodig, noch quinquina. Alles werkt tegen het kroostrijk gezin in de steden: de architekt, de .pacht, de concierge, de knechten, de. meiden, de, ge- buren. Het is abominabel dat door de wet de fcinderloozen rijk worden. Van 800.060 geboorten in 1910 is liet op 500.000 gekomen. We worden een land van oudemans. Elk jaar verliezen wij door de ontvol king een departement. Laat ze maar lachen de vrouwen, die Riles zijn, uitgenomen moeders. Zij mogen mijn artikel in stukken fceheuren van kolerie en mij brieven zen den die ik van buiten ken op voorhand. De waarheid blijft de waarheid. God wil het leven en hij wil het bijna geweldig (presque farouchement, staat er. in 't Fransch). Dus het leven is een goed. Men mag den weg tot het leven niet Versperren. Zijn of niet zijn. Zondag is de feestdagder moeders. t Moed'Crkensdag De feestdag van degene die nog het kleintje aanvoerden waarvoor de dieren zich zouden laten dooden, maar dat men doodt in Frailkrijk zooveel men wil en dat, heet het kind De H. Kerk blijft de groote bescherm ster van 't kind. x. GROOTE KEUS VAN Slaapkamers Eetplaatsen Veranda's Herbergtoogen Achtertoogen Buffetten - Tafels Stoelen - Kassen Beddens - Wiegen Valisen - Koffers Kindervoituren Wolle Matrassen Gordijnen - Stoor» Tapijten Glas: Kristal, Gleisch Speelgoederen in 18, Gasthuisstraat, 18, POPERINGE De meubels worden vrachtvrij ten huize geleverd en opgezet. tingen, ongemakken bij het keeren dei- jaren, warm,teopdrang, oorsuizingen, te hoogc bloedvatenspauning, slagaderver- lcalking, voorkomt bióedopdrang cii be roete. - In alle apotheken: 12 fr. de doos. Maandag 3 Oogst had in den Stads schouwburg, onder eene groote belang stelling, de plechtige prijsuitdeeling plaats aan de 155 leerlingen der Nijverheids school van leper. Onder het spelen van het vaderlandsch lied, deden de overheden hunne intrede en namen plaats op het tooneek We be merkten: Den heer Var.'der Ghote, Burgemeester; den heer Van der Meersch, Schepene en Voorzitter van den Beheerraad der school; Jufvr. Cornillie en den heer Seys, Ge meenteraadsleden; den heer Clinckemaille, Arrondissementscommissaris; den Zeer Eerw. Heer Soëquet, bestuurder van St Jozefs Vrije Beroepschool; den heer Boucquet, Voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand; den heer Ver meulen, Voorzitter der Handels- en Nij verheidskamer; den heer Gruwez, Voor zitter der Harmonie Ypriana; den heer Antony, biliothecaris; den heer Ingenieur H. Vanderghote en den heer Bossaert, leden van den Beheerraad; den heer Versailles, gemeentesecretaris, schrijver schatbewaarder; den heer Gits, stads- bouwkundige; den hee" Vandevoorde, zaakwaarnemer; den heer Leclercq, bouw kundige. In de zaal bevonden zich de ouders, vrienden en oud-leerlingen. Na het spelen van een puik muziekstuk door Jufvr. Milleville, kwam heer In genieur Vanderghote, lid van den Be- heérraad der school, aan het woord en hield volgende aanspraak: Het verheugt me zeer dat Ik. in naam van den Raad van Beheer der Nijver heidsschool, enkele woorden mag toe sturen. Eerst en vooral wil ik deze gelegenheid te baat nemen om de HH. Bestuurder en Leeraars der Nijverheidsschool te bedan ken en geluk te wenschen. Wij hebben niet alleen ondervonden dat zij ijveren cm een degelijk technisch onderwijs aan dé leerlingen te geven, en zoodoende de faam onzer school hoog te houden, maar ook dat zij, en in het bizonder den Heer Bestuurder, geen ge legenheid laten voorbijgaan om nog meer uitbreiding en rucntbaarheid aan het vakkundig onderwijs der school te geven. Tentoonstelling der werken der leerlingen tijdens de jaarlijksche Handels foor, oproep in dagbladen of bij middel van omzendbrieven, persoonlijke actie bij dte ouders, bazen en schoolhoofden, niets wordt verwaarloosd om de gedachte van de uiterste noodzakelijkheid van het be zoeken der Nijverheidsschool onder de bevolking der stad te doen binnendringen. Ook mochten wij sedert enkele jaren een langzamen, doch zekeren aangroei van het getal leerlingen boeken. Dit geeft ons de vaste overtuiging dat, voor de toekomst, het getal leerlingen steeds deze stijgende lijn zal volgen. Gedurende het verloopen studiejaar werden 155 leerlingen ingeschreven. Welnu, laat mij toe, als beheerder, den toestand der school eens zakelijk te be schouwen, en ook den kostprijs per leerling te doen uitschijnen. Als ik slechts de gewone jaarlijksche onkosten der school naga, kom ik tot de bestatigiing dat elke leerling jaarlijks ongeveer fr. 500 kost. Daarbij wordt geen rekening gehouden noch met het belegde kapitaal in grond, gebouwen en materiaal, noch met de onkosten der gebouwen. Zoo mag ik besluiten dat een leerling die, na zijn 5» of 6» studiejaar, de school verlaat, minstens fr. 3000 aan de gemeenschap heeft gekost. Deze cijfers geef ik, niet om het aan deel van Staat, Provincie en Stad te meten of te wegen, maar alleen om te steunen op het feit dat bij middel van een talrijker schoolbezoek de kostprijs per leerling nog meer kan gedrukt worden, en dit ten voordeele der school zelf. Immers dan alleen zal de Beheerraad, met kans van wellukken, voorstellen kun nen doen om het vakkundig onderwijs verder uit te breiden, en zal ook het Stadsbestuur in die begrooting hoogere sommen voor de Nijverheidsschool kun nen voorzien, als wanneer er zal kunnen bewezen worden dat niet alleen technisch goed ontwikkelde jonge vakmannen wor den gevormd, maar ook dat zij in vol doende getal worden gedrild, dit is aan eèn lagen kostprijs. De Beheerraad drukt den wensch uit dat binnen kort uifcbreidiiig aan het technisch onderwijs' zal kunnen gegeven worden, en dat milde toelaaeu zullen worden geboekt, in plaats dat steeds moet worden gekampt tegen bezuinigingsont- werpen van wege het Hoogere Bestuur. En daaruit moet besloten worden dat de toekomst der school veel minder afhangt van de toewijding van Stadsbestuur, Be heer, Bestuur en Leeraarskorps, dan van de opkomende en studeerende jeugd. Elk jongman, bij het voltooien van zijn lagere of middelafore studiejaren, welke ook weze het beroep dat zijn voorkeur heeft, zou, zonder het minst te aarzelen, zijn inschrijving in onze school moeten nemen. En daar waar de jenge knaap te kort schiet aan vooruitzicht, zouden ouders of bazen moeten tusschenkomen om het volgen der lessen verplichtend te maken. Want meer dan ooit is voor elk vakman, die zich tot, iets wil opwerken, het onderwijs der Nijverheidsschool een dringende noodzakelijkheid geworden. Om mijne woorden te staven wil ik slechts twee feiten van allergrootste actualiteit aanhalen. Tijdens het onderzoek dat op sociaal gebied door de Regeering en ook door de Patroonsorganisatie voor het bekampen der werkloosheid werd ingesteld, is men tot de eensluidende conclusie gekomen dat onder de T*j:rkloozen meestal onge schoolde arbeiders worden aangetroffen, en dat bij het hernemen der saken, dat einde 1935 te bespeuren was, een te kort bestond aan geschoolde krachten. Deze ervaring, door niemand tegen gesproken, werd opgedaan in ons tijdperk van zoogezegde hyper-mekanisatie, en slechts voor een licht en gedeeltelijk her leven van 's lands ekonomie: ongeschoolde werklieden zijn er te veel, en dit nog in zulke verhouding dat geen mensch weet hoe die ooit allen in het werk zullen kun nen gesteld worden, maar geschoolde vakmannen zijn er te kort. Na deze veelbeteekenende vaststelling, waarbij alle commentaar overbodig is, pak ik uit met het tweede feit, dat, al hoewel van rein ekonomischen aard, uiterst belangrijk zal zijn voor de toe komst onzer jeugd. Ons land, dat voor meer dan de helft van zijn produktievermogen op export aangewezen is, en dat in zijn buiten- landschen handel stuit op eir.delooze tol- barieren en contingenteering, is nu bijna de lange krisis doorworsteld. Doch deze krisis heeft ook haar les medegebracht. Want toen men de polshoogte van onzen exporthandsl is gaan meten, dan heeft men bestatigd dan onze handels balans grootendeels bestond uit een mas saal uitvoeren van ruwe en half-afge- werkte produkten, waarvan de kostprijs veel te weinig rechtstreeksche of onrecht- streeksche Iconen bevat. En nu is men tot het besluit gekomen dat onze nijverheid, geschokt in haar bestaan, een nieuwe richting moet inslaan en zich meer toeleggen op het fabriceeren van fijn afgewerkts produkten, kostelijker produkten, waarin de loonen een over wegend deel van den kostprijs uitmaken. Deze nieuwe aanpassing der bedrijven, alhoewel zij gepaard gaat met een nog verder gedreven mekanisatie, zal meer en meer geschoolde krachtenvergen. U zult dus met mij besluiten dat het technisch onderwijs zich meer en meer opdringt, en dat alwie aan de werkloos heid wilt ontsnappen en als bekwaam vakman zijn aandeel wilt nemen in or.ze herlevende ekonomie, zich moet opwerpen tot een geschoold, ontwikkeld en kundig vakman. Het onderwijs der Nijverheidsschool, waar de leerjongens, nevens de praktijk die zij in de werkhuizen verwerven, de theorie en de princiepen der techniek aanleeren, is het beste, het eenvoudigste en ock het goedkoopste der middelen dat voor allen ter beschikking staat, om dit dosl te bereiken. En daarom is het, dat elke jonge gast, vanaf zijn 14° of 15° jaar, het vlijtig en volhardend volgen der lessen der Nijver heidsschool als een moreele plicht tegen over zichzelf en tegenover de gemeen schap moet beschouwen. Deze rede werd door algemeen hand geklap begreet. Daarna gaf de heer Bestuurder een kort verslag ober het verloopen schooljaar, waarin hij onder meer meldde, dat er eene aanwinst was van 19 leerlingen bij het voorgaande schooljaar; dat er met het bedrag der inkomsten van de fon- datiën der Heeren Ceriez, Merghelynck en Vandenbussche, alsook met de gifte van het Leo Lootensfonds, nuttige vak boeken werden aangekocht, en een leer rijke reis ondernomen ging wor.den naar Nieuwpoort en omliggende, ter aanmoe diging der meest verdienstelijke leerlingen. De heer spreker hield verder een zaak rijk betoog' Over de Machine en de Kunstambachten»; deed uitschijnen dat het verval .vanhet ambacht te wijten is aan de. machine, die nu het werk doet dat vroeger de menschenhanden verricht ten, Zóodat mehsclielijke hulp in archi- tektuur totaal uitgeschakeld is geworden. Crisis dus voor den ambachtsman, crisis en werkloosheid terzelfdertijd, en met een overproduktie. Bewees verder boe wij tot dien toe stand zijn geraakt. Gaf te kennen dat nu meer dan ooit het eene economische noodzakelijkheid is geworden, terug het binnendringen van de kunst in den dage- lijkschen arbeid te bevorderen, ten einde den ambachtsman terug zijn kans te geven om crisis en werkloosheid te be strijden en het leven voor talloozen min der zwaar, voorspoediger en schooner te maken. Om te eindigen bedankte de heer Be stuurder Landtsheere, onzen achtbaren heer Burgemeester, omdat hij met zijne tegenwoordigheid de prijsuitdeeling kwam opluisteren, wat een bewijs is zijner trouwe en genegene belangstelling in de Nijver heidsschool, Hij bedankte de welwillende overheidspersonen en de heeren Voorzit ter en leden van den Beheerraad voor hunne aanmoedigende en vereerende aan wezigheid, alsook de ouders, vrienden en oud-leerlingen der school, die eraan ge houden hadden deze prijsuitdeeling bij te wonen. Vervolgens werd er overgegaan tot de prijsuitdeeling; waarna de heer Vander Ghote, Burgemeester, aan het wcord kwam. De spreker bracht een gepaste hulde aan de nagedachtenis van wijlen heer Emile Beirnaert, gewezen lid van den Beheerraad, voor wie de ontwikkeling van het technisch onderwijs in de school steeds een zijner grootste bekommernissen was. De geachte heer Burgemeester stuur de, vervolgens een hartelijk woord van dank tot de talrijke aanwezigen, die een bewijs is hunner trouwe en genegene belangstelling in de Nijverheidsschool; trok de aandacht der ouders op het over wegend belang van het onderwijs dat in de Nijverheidsschool gegeven wordt. Dat zij aan hunne jongens, die met de lagere klassen gedaan hebben, geen beteren dienst kunnen bewijzen dan ze tot ge schoolde arbeiders op te leiden en hun het zoogezegd technisch onderwijs te bezorgen. Spoorde de jonge lieden aan, de lessen der Nijverheidsschool met vlijt te volgen, en zich met geestdrift in te spannen voor dit heerlijk werk van volks- opbeuring. Immers de nijverheid van ons land heeft bekwame techniekers noodig om de krisis te boven te kunnen komen. Ten slotte doet hij een oproep tot de werkgevers, kleine en groote nijverheids bazen, hunne jonge werknemers' en leer jongens de lessen der Nijverheidsschool te doen volgen, en eindigde met eene welgemeende hulde te brengen aan den iever, den ondernemingsgeest en de buitengewone toewijding van het zeer bevoegde leeraarskorps. Deze schoone plechtigheid werd daarop met het Tuindaglied besloten. UITSLAGEN leper; 5. De Geyter André, leperj 6, Co- chonneau Norbert, leper; 7. Lewylliq Re- né, Voormezele. aL.jfc,, 5° Leerjaar 3° Bijzonder jaar 1. Depoorter Roger, leper (Eeremetaal) 1. Rubben Frans, leper (Eeremetaal); 2. Knockaert Marcel, leper;. 3. An see uw Georges, leper. «o» BOUWKUNDIGE AFDEELINGl (33 ingeschreven leerlingen)' Leeraar: M. Landtsheere Hubert, 3» Leerjaar - 1» Bijzonder jaar 1. Persyn Aloert, Langemark (Eereme taal); 2. Verly Jerome, Vlamertinge; 3. Desodt Marcel, Vlamertinge; 4> ïiber- ghein Albert, leper. 4« Leerjaar 2° Bijzonder jaar 1. Mylle André, Zillebeke (Eeremetaal); 2. Lievyns Joseph, leper; 3. Gillioen Ro bert, Vlamertinge. 5° Leerjaar - 3° Bijzonder jaar 1. Duthoo Albert, leper (Eeremetaal); 2. Denutte Lucien, leper; 3. Ingels Henri, leper; 4. Eggermont Sylvère, leper. G» Leerjaar 4° Bijzonder jaar 1. Casier André, Vlamertinge (Eereme taal); 2. Snick Albert, Brielen; 2. Van denbussche Gerard, Woesten; 3. Gillebert Daniël, Zillebeke; 3. Van Huffel Michel, leper. Hoogere Afdeeling 1. Degraeve Pol, leper (Bijzondere Prijs - Verguld Eeremetaal); 1. Bedde leem Leon, leper (Eeremetaal); 1. Sepyn Willy, leper (Eeremetaal)1, yerleure Evarist, leper (Bijzondere Prijs Verguld Eeremetaal). VOORBEREIDENDE AFDEELING: 1) Leerjaar (20 ingeschreven leerlingen). Meetkundig Teekenen Leeraar: M. Salomé Honoré 1. Coppejans Edgard, leper, Eeremetaal; 2. Verstraete Valèrs, leper; 3. Delahaye Robert, leper; 4. Reynaert Oscar, St Jan. Zomerlcssen 1, Thomas Ezio, Meesen; 2. Coppejans Edgard, leper; 3. Verstraete Valere, leper; 4. Leterme Louis, leper. 2a Leerjaar (17 ingeschreven leerlingen) Projectie Leeraar: M. Leleu André 1. Vergauwen Jeröme, leper, Eere metaal; 2. Vanlerbergbe René, Woesten; 3. Baden Robert, leper; 4. Vercruysse Robert, leper; 5. Verheye Gustave, leper; 6. Verhaeghe Gaston, leper; 7. Vanhoorne Marcel, leper; 8. Therry Julien, leper; 9. Verhaeghe Maroel, leper, Zomerlessen 1. Baelen Robert, leper; 2. .Vercruysse Robert, leper; 3. Vanlerbergbe René, Woesten; 3. Vergauwen Jeröme, leper. Theoretische Leergangen Leeraars: MM. Gisquière Robert, Gheerardyn Ch. Prijs van het Lootensfonds 1. Casier André; 2. Snick Albert en Vandenbussche Gerard. «o» HOUT- EN MARMER-SCHILDERKLAS: (39 ingeschreven leerlingen),^' Leeraar: M. Degroote Prosper Eerste Afdeeling 1. Soetaert Albert, leper (Eeremetaal); 1. Dewilde Joseph, Waasten (Eeremetaal) 2. Beirnaert Gaston, leper; 2. Vlamynck Robert, Wervik; 3. Beddeleem Roger, leper; 3, Delboo Henri, leper; 3, yier- straete August, leper. Tweede Afdeeling 1. Blanckaert Michel, Woesten (Eereme taal); 2. Vandewijnckel Maurits, Komen, Derde Afdeeling 1. Bernelle Ferr.and, Komen (Fr.) Eere metaal; 1. Ooghe Robert, Elverdinge (Eeremetaal); 2. Baert Achiel, leper; 3. Frantzen August, leper; 4. Vandaele Da niël, Elverdinge; 5. Odent Leon, Hollebeke. Hoogere Afdeeling 1. Vincart Pol, leper (Eeremetaal); 1. Menu Jean, Meesen (Eeremetaal); 2. De- coninck Julien, Kemmel. «o» PRAKTISCHE LEERGANG VOOR HOUT- EN STEENBEWERKERS (19 ingeschreven leerlingen) Leeraar: M. Cornillie Camie]* Modeleering Eerste Afdeeling 1. Leleu Albert, leper (Eeremetaal); 2. Ossieuf Gustave, leper. Tweede Afdeeling 1. Parmentier Bruno, Voormezele (Eere metaal); 2. Masquelier Louis, Komen (F.). Hoogere Afdeeling 1. Depikker Daniël, leper (Eeremetaal). MEETKUNDIGE AFDEELING: (27 ingeschreven leerlingen). Theoretische en Praktische Leergangen Leeraar; M. Van Hee Alfons. 3» Leerjaar - 1« Bijzonder jaar 1. Devos Arthur, leper (Eeremetaal); 1. Pauwels Leon, leper (Eeremetaal); 2. Platteau Norbert, Voormezele, 4» Leerjaar - 2° Bijzonder jaar 1. Knockaert Leon, leper (Eeremetaal); 2: Vergauwen Georges, leper; 3. Tancré Albert, leper; 4. Vandenbussche Albert, BIJZONDERE AFDEELING (Graphische Oefeningen) Eerste Afdeeling 1. Meyfrooat Ulisse, leper (Eereme taal); 2. Vandooren Gerard, Taper. Tweede Afdeeling 1. Claeys André, leper (Eeremetaal); 2. Demeyere Roger, leper; 3. Vandooren Raoul, leper. Hoogere Afdeeling 1. Cofïyn Fernand, leper (Bijzondere Prijs - Verguld Eeremetaal); 1, Vandam- toe André, leper (Eeremetaal). Bulten Wedstrijd: Pottel Leonard. SCHOOLJAAR 1936-1937 De inschrijving van nieuwe leerlingen geschiedt in de lokalen der Nijverheids school, O. L. Vrouwstraat, 8, leper, op Zondag 4 Oktober, van 10 tot 12 uur. 'Aanvang eter lessen; (Mi span je MADRID. In Spanje gingen da traditionneele H. Sacramentsprocessies dit jaar niet uit. Doch spijts de crisis die het land teistert, trots het verbod processies te houden op straat, trots de vervolging en de sociale agitatie, vulden de katholieken op dien dag tarijker dan- ooit de kathedralen en kerken. Te Sevilla kwamen meer dan 20.000 geloovigen samen in en rond de overruime kathedraal. Bij de zegening konden ze hun gevoelens niet onderdrukken: de menigte brak los in toejuichingen tot Christus in Zijn Heilig Sacrament. De menigte vergezelde ver volgens den Kardinaal-Aartsbisschop naar zijn paleis. Gedurig weerklonken de kreten: «Lang leve het Katholieke Spanje! Lang leve de Kerk! Lang leve het feest van het H. Sacrament! Ook in Madrid, Toledo, Barcelona, Cadii en in verscheidene andere steden was de geestdrift der geloovigen uitbundig. GOED NIEUWS UIT IN'DIË Den 6 Juni heeft E. P. Le Tellier S. J. (Belg) voor de zooveelste :naal een groep Indische bedevaarders aan Z. H. den Pau3 voorgesteld. Zij hebben geschenken uit hun land aangeboden en daarna de pers tentoonstelling in het Vatikaan bezocht. De Maharadja van Travancore heeft de Delegaat Mgr Kierkels officieel ontvangen. Die vorst was vóór enkele jaren op bezoek geweest bij den Paus. De katholieken van Syxo-malankarischen ritus bedankten, omdat Rome hun toegstaan had de litur gie in hun eigen taal te behouden. Onze oude gebruikenzegden zij, zijn een blijk van de wijsheid, de schoonheid en de katholiciteit van de Kerk.De S.vro- malankarische bisschoppen, Mar Ivar.ioi en Mar Theophilos, verheugen zich in het steeds aangroeiende getal dergenen die tot Rome terugkomen. Over den An- namitischen kunstschilder Levan-Dc, ge doopt op Pinkster-Maandag, vindt men lezenswaardige bijzonderheden in i« Vatikaansche Illustratie van September 1L De kunst in Achter-Indië ondergaat twee stroomingen, de eene uit Indië, de andere uit China: LevanJDé laat zich vooral door de tweede bezielen: hij is nu de aangewezen man om op de christelijke kunst in zijn vadelrand een heerlijken inlandschen stempel te zetten. UIT MIDDEN-AFRIKA Op de Ivoorkust gaat de massabekeerïng der Dajaris goed vooruit. Arme uitgehon gerde bevolking, aan ziekte en dooi blootgesteld! Het zoeken naar hulp heeft in 't eerst die menschen naar de Mission- narissen doen uitzien... maar ze zijn nti goed overtuigde christenen. Vele dorpen moeten wel aan katechisten toevertrouwd, want de Witte Paters zijn niet talrijk ge noeg... maar de geloovigen zijn edel moedig genoeg om een paar maal in de maand van heel ver naar de Missieposten te komen, waar voor duizenden de Mil in open lucht gelezen wordt. In Oeroendi zijn twee posten uitslui- telij'k aan elf inlandsche priesters toe vertrouwd. En dat deze bij die 25 duizend katholieken goed werk verrichten, bewijst het groot getal communiën in één jaar uitgedeeld: 833 duizend. Er zijn daar ook meer dan tien duizend katechumenen. In Juli zullen nog drie inlandsche priesters gewijd worden. Merkwaardig is het getal priester- en kloosterroepingen in dit Vicariaat van jongen datum, dat nu reeda 200 duizend katholieken telt. Te Elisabeth- stad (Belgisch Congo) is onlangs iu de Foyer socialeen sprekende kinema ingericht; daarbij en leeszaal, een biblio theek, een draadlooze installatie die nieuws en concerten uit Europa over brengt. De Zwarten vinden veel genoegen in die club op zijn Europeesch ingericht. KORTE BERICHTEN M1EXICO. Mexico-City. Een der laatste kaakslagen der politieoverheden van Vera-Cruz is een nachtelijke aanval op een privaat huis en de gevangneming van al de bewoners, die aan het bidden waren. Zonder het minste rechterlijk bevel ontvangen te hebben, doorzochten ze het geheele huis en sloegen een kruis beeld aan, alsmede heiligenbeelden en gedenkboeken, die ze willen gebruiken a'J bewijsmateriaal tegen de bewoners, niet tegenstaande niet één wet het bidden binnenshuis verbiedt. Een onbekende ver klikte de familie bij de militaire over heden, die vervolgens den burgemeester verwittigden. KERKELIJK LEVEN. De algemeen* overste der Witte Zusters, Moeder Man* van St Jan, overleed te Algiers, in des ouderdom van 71 jaar. Zij was reeds ge durende 11 jaar algemeene overste en legde de geestelijke geloften af in haiide# van Kardinaal Lavigerie. MOEST ELK LEZER van dit blad 5 of 10 fr. (of meer) zenden, ik kon schjj. en patronaat bouwen tot kerstening d« parochie. In naam van H. Gerard^ jella. - Postcheck 139.485, Pastoor 4*/\ "vllftmelaladfia

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 10