De Burgeroorlog in Spanje De XVII* Ijzerbedevaart VREDESOPTOCHT. Gedenkplaat Koningin Astrid te leper NABESCHOUWINGEN MOTIE VOOR AMNESTIE UIT ZUIDSCHOTE Het Zilveren Jubileum van den Boerinnenbond Hevige gevechten rond Irum en San Sebastian 600 rebellen in het water geworpen te Cartagena Gruweldaden houden aan Ook de oorlog met de strijdberichten DE DOCHTER VAN DEN NE( 1US WORDT VERPLEEGSTER m EEN EERBIEDWAARDIGE AMERIKAAN IN FRANKRIJK Plechtige Inhuldiging van E. H. Pastoor Dejaegher te Ploegsteert Smartelijk ongeluk op den onbewaakten overweg te Oostkerke bij Diksmuide VERVOLG En hij en boven «Alles voor Vlaande ren kwam uw Vlaanderen voor Kris- tusde godsdienstigheid die mensen en volkeren verbindt boven alle grenzen en ze redt uit de zelfgenoegzaamheid en de heerschzucht, voorboden van oorlog. Zo was en is meer dan ooit de Vlaamse leuze van de houten kruisjes van de Ijzer, van de onteerde zerken van Heldenhuldt en van het grote Vlaamse kruis van Diks- muide, de grootste les van vrede voor de gehele wereld. Zo vindt dan ook Vlaan deren in zijn trouwe aan deze leuze en aan uw testament, Vlaamse doden, de ste vigste waarborg van vrede en leven. Vlaanderen heeft in U en door U zijn wil herwonnen en gaat naar zijn daad. Op de Ijzer was het de tijd van de Vlaamse prachtjongensEnglish, Renaat de Rudder, de Gebroeders Van Raem- donck, de Boninghe en Vander Linden, Deprez, Willems, Kusters, en van U al len, gesneuvelde Vlaamse makkers, de tijd van het Vlaanderen aan de Ijzer dat was: één geest, één hart en ziel, één wil, één offer. En daarom was het de tijd dat de zer ken werden besmeurd, dat de zerken wer den onteerd, dat onze Vlaamse jongens de gevangenissen kenden van Veurne, Fresnes, Auvours en Cezembre, de bos sen van de Orne, de boetkompagnies van het front. En daarom ook werden na de oorlog de Heldenhuldezerken verbrijzeld en werd te Adinkerke een grintweg aangelegd met de stukken van deze zerken. Maar de grintweg van Adinkerke blijft ons heilig. Een dag komt waarop hij weer wordt opengelegd, de Vlaamse relikwieën er worden uitgehaald en naar dit bede vaartoord gebracht. Want de tijden ver anderen. Zij die het Vlaamse volk moesten lei den en aanvoeren tot zelfbewustzijn en opstanding, boden hun handen aan de boeien van de eerzucht; zij bezorgden, als vertegenwoordigers van ons volk, aan Vlaanderen de schande van de politico- financie, die de gemeenschap verarmde en enkelingen verrijktezij aarzelden geen oogenblik in de keuze tussen opoffering en beheerdersmandaten. Zij. de Vlaamse regeerders, werden te Brussel beladen met erekruisen. Gij, de Vlaamse gesneuvelden, zijt hier gebleven aan de Ijzer met een geschonden Heldenhuldekruis boven uw borst geplant. Maar wij houden van U, Vlaamse doden, en van uw kruis en van uw geestelijke rijkdom, want dit kruis is verrijzenis en uw geestelijk kapitaal wordt de redding van Vlaanderen. Uw geest, Vlaamse doden, de geest van het Vlaamse volksfront van de Ijzer, be zielt gans Vlaanderen. Gans Vlaanderen wil klaarheid en waarheid, wil het einde van de vernedering, van de uitbuiting, van de verwarring, wil eendrachtig vrij making van het Waalsche juk, ontwikke ling en welstand van eigen volk, en door innerlijke orde, innerlijke vrede, de inter nationale orde en vrede dienen en daar door de mensheid. Vlaanderen wil voor geen mens of geen staatsvorm, zijn eigen aard en zeden, zijn recht op zelfstandigheid, zijn zedelijke waarden, ook maar in het minste prijs ge ven. Het beseft dat nieuwe tijden radikale omvormingen betekenen, dat de volksver bondenheid in één trek en zonder dralen alle dienstbaarheid aan volksvreemden en alle kastevoorrechten moet wegvagen en de leidende -standen, die Vlaanderen en de mensheid lief hebben, vooraan moeten op rukken in deze revolutie. Gij, Vlaamse doden, bezielt het volks verbonden Vlaanderen, en dit volksver bonden Vlaanderen heeft al zijn kinderen lief, haat geen mensen, haat geen klassen, maar haat alle wantoestanden, die tot menschenhaat of klassenhaat aanleiding geven. Deze volksverbondenheid is noch blok van rechts, noch blok van links, maar een blok van nationale eerlijke mensen. Ook het reuzenkruis waaronder gij rust, Vlaamse doden, is geen kruis van rechts of geen kruis van links, maar het kruis van alle mensen, doden en levenden, vijan den en vrienden, verenigd in God en in de eeuwigheid. Het volksverbonden Vlaanderen is ge hecht aan de geestelijke vrijheden als hoogste goed van menselijke cultuur; het beschouwt geen medemens als vijand of als werktuig, maar houdt de menselijke waardigheid van ieder volksgenoot hoog. Op de Ijzer hebt gij, Vlaamse doden, dui zenden malen hulp geschonken en hulp aanvaard, niet ais een geschenk of als een aalmoes, maar als een normale daad van volksverbondenheid. De menselijke waar digheid en solidariteit eisen dat een mi nimum van stoffelijk en geestelijk welzijn aan ieder mens zou gewaarborgd worden en dat een maximum van stoffelijk bezit in handen van den enkeling niet zou wor den overschreden. Alle mensen hebben recht op leven en op levensvreugde. Gods schone natuur behoort aan alle mensen toe en het is mensheidsplicht dat alle men sen daarvan genieten, naar lichaam en ziel. In donkere stegen en in ellende wor den wrok en opstand geboren. Wij willen niet van een strijd tussen mensen en mitrailleuzen. Wij willen niet van wapens die de harten verbrijzelen. Wij willen harten die de wapens verbrij zelen. Wij willen menselijke waardigheid, moeder van alle burgerdeugden en van gezonde vrijheid. Wij willen het zedelijk hoogstaan waarderen, hoven alle machten van geld of geweld. Wij willen niet alleen de oorlog, maar ook alle sociaal parasi tisme onmeedogend buiten de wet ver klaren. Men beeft U, Vlaamse doden, nooit be grepen. Wij vragen geen edelmoedig be grijpen, wij willen geen edelmoedig be- griipen. Wij willen ons zelf zijn. Gij zijt het, Vlaamse doden, die vandaag de vorbondsvfag overhandigt aan de 170 afdelingen van de Vlaamse oud-strijders, waarin worden samengeschaard de nako mende generaties van oud-soldaten. Wij horen uw stem. Gij roept, van uit uw graf, de Vlaamse oud-strijders toe «In bloed en slijk waren wij één aan de Ijzer, boven alles één, één in Vlaan deren, ons Vlaanderen, üw Vlaanderen, zonder meer en zonder minder. Uw vlag zal die eenheid van wil zijn, die éne Vlaam se ziel. alles medeslepend vooraan in de strijd. Zó alleen zal uw vlag een vlag zijn, en alleen die vlag overhandigen wij U. Onze dood was geen gesjacher', geen compromissie, geen aanpassing, geen over- gangsformule, geen partijpolitiek. Hij was het integraal «Alles voor Vlaanderen» Uw vlag, Vlaamse oud-strijders, zal dan ook zijn, wij Vlaamse doden gebieden het U. de vlag van de Vlaamse volksverbon denheid. van de Vlaamse integraliteit, van de Vlaamse onverbiddelijkheid, van de Vlaamse daad. Geen huichelarij op onze graven! Hier is utv vlag, ónze vlag. Beseft wat gij doet, wanneer gij die vlag zult groeten. PROF. Dr. FR. DAELS, Daarna greep hij de bondsvlag V. O. S. en overhandigde ze aan den leider. Zijn stent aarzelde even, maar elk woord van den Viaantschen voorman was zwaai' van beteekenis: Hier is uw vlag, ónze vlag. Beseft wat gij doet wanneer gij die vlag zult groe ten», Nadat de H. Platteau een dringenden oproep gericht had tot de massa opdat niemand, ook maar niemand het IJzer- kruis zou verloochenen greep het vredes défilé der V. O. S.sen plaats. Het werd een dubbele optocht met het bedevaart comité vóóraan. Eerst werd met gestrekte arm den groet gebracht aan de Verboiidsvlag V. O. S. en toen werd ge zamenlijk opgemarcheerd naar de Groote Markt van Diksmuide. De orde werd verzekerd dooi' de leden der Bedevaart-orde. Deze optocht die misschien nog een beetje mank ging aan inrichting mag stel lig ieder jaar plaats grijpen. Misschien kan er vóór het comité gedefileerd wor den. Deze Bedevaart stond in liet tceken der 20" Verjaring van Heldenliuldc, Ifier- boven de Onthulling van een geschonden Grafzerk. Vlaggenhulde aan de geredde Graf zerkjes van Iïeldenhulde, Het was 2 uur vooraleer de optocht aan ving. Stilaan vloeide de IJzervlakte leeg. Alle spijshuizen liepen vol, waarna ontel bare massas naar de kust togen. Maar ook in Diksmuide bleef het buitengewoon druk. De uitvoering door het Gemengd Koor van Lier op de Groote Markt en uitgezonden door de zorgen van Vlanara •viel fel in den smaak. Tot laat in den avond kende het sta tion een ongemeene drukte maar ook de IJzertoren werd druk bezocht. Vele kam peerders bleven tot den Maandag mor gen, ook de geconsigneerde rijkswachten die zich echter nergens getoond hebben. Zoo verliep deze schoone plechtigheid flan een schoone vlakte. Velen zijn weer teruggekeerd met in zich een blije hoogdagstemming om al het mooie en sterkende dat ze te Diksmuide opdeden. De XVIII" bedevaart grijpt plaats op Zondag 22 Oogst 1937. De grafkelders zul len ingehuldigd worden en misschien staan dan reeds al de namen der gesneu velden In het steen gebeiteld. Alle Vlaam- sche gemeentebesturen hebben de plicht de lijst der dooden aan het Bedevaart- eekretariaat op te sturen. Hier volgt de amnestie-motie die door bet N. I. R. ook geschrapt werd: Het IComiteit der Bedevaart naar de Graven van den Ijzer, sprekende namens de honderd duizend Vlaamsche Bedevaar- ders, samengestroomd te I>iksmuide uit gaasrb Vlaanderen, ter gelegenheid der 17"' Bedevaart, op Zondag 23 Aug. '36, vaststellende dat zeer onlangs de Bclgi- m ai -die beschaafde landen der wereld am nestie vee,eend geworden is, voor alle po litieke misdrijven gedurende den wereld oorlog gepleegden dat tot zelfs in de mees! achterlijke Balkan-landen onlangs amnestie toegestaan werd voor zware po litieke misdrijven gepaard aan bloedige gewelddaden vaststellende dat zeer onlangs de Belgi sche regeering zich buitengewoon gehaast heeft om bet initiatief te nemen tot het ovenjtd doordrijven van een wetsontwerp strekkende tot het verleenen van amnestie voor de misdrijven gepleegd tegen het ge- meene recht gedurende de laatste werk- stakingswoelingen overwegende dat de jarenlange bittere strijd der Vlamingen om een ware, eer lijke en volledige amnestiewet vanwege de Belgische regeering en de Belgische Wet gevende Kamers te bekomen, ijdel geble ven zijnzoodat deze wraakroepende toe stand reeds zeventien jaren lang duurt, al hoewel de Belgische Staat zelf er toe ge bonden iis door de wet van 15-9-'19 de amnesttiebepalingen bevat het Wapenstil- standsverdrag van Compiègne en in het Vredesverdrag van Versailles ten gunste der Vlaamsche Aktivisten uit te voeren, zoodat Belgie zelf de eerste en meest scliaaraieJöoze wetsverkrachter is verkondigt plechtig op deze 17® Bede vaart, dat het den strijd op beslissende CZie vervolg ondereTan 3" kolom.) Prachtig gebeeldhouwde Gedenkplaat van onze betreurde Koningin Astrid. Het is een kunstwerk van beeldhouwer Dcraedt van lener, dat binnenkort het Koningin A strict-park in die stad zal versieren. BIJ HET HEENGAAN VAN EERW. HEER DE JAEGHER. Eerw. Heer De Jaegher Is pastoor be noemd te Ploegsteert! Hos onverwachts en droevig klonk die mare in de ooren der Zuidschootnaren. Zouden ze nu Heer Pas toor van Zuidschote, hier zoo goed en graag gezien van iedereen een ander plaats geven? Vlug op inlichtingen, en ja, 't was waar. Zondag 11. gingen we met een groot aan tal mannen en vrouwen naar Ploegsteert om aan Eerw. Heer De Jaegher een laat ste hulde te brengen, 't geen de Heer Fec- ceu, Burgemeester, in ontroerende bewoor dingen deed. Hier blonk menig traan in het oog zooals bij den afscheidsgroet van Eerw. Heer Pastoor den laatsten Zondag dat Hij tot zijne Parochianen van Zuid schote, Boezinge en Reninge sprak. Eerw. Heer De Jaegher, nu pastoor te Ploegsteert. ge draagt de genegenheid en liefde der bevolking van Zuidschote met U, nooit vergeten we U. «o» BLIJDE AANSTELLING ALS PASTOOR VAN EERW. HEER GRUWIER. Op heden Zondag 30 Oogst 1936, te 3 u. stipt, Blijde Aanstelling van Eerw. Heer Gruwier als Pastoor der parochie. We zijn een goën Herder kwijt, en nu aan het werk om onze genegenheid te too- nen voor den nieuwen Pastoor die, laat het me maar zeggen, volgens het weinige dat we Eerw, Heer Gruwier kennen, ook een goên en braven mensch is. Daarom allen aan 't werk. We vragen aan gansch de bevolking, ook aan Bcezinge-Lizerne, de huizen te bevlaggen. Deze op den weg van Lizerne-Dorp doen daar graag wat versiering en een opschrift bij aan hun huizen. Geen moeite werd gespaard om een schoonen stoet op te stellen. Zie maar eens: 1. Rijkswacht; 2. Mannen te peerde; 3. Muziekmaatschappij van Proven; 4, Jon gensschool met vlag en groep gepinte ve to's; 5. Vlag der Boerengilde te peerd; 6. Plaatselijke Boerengilde; 7. Wagen van B. J. B. (Jongelingen); 8. St Sebastiaan te peerd; 9. St Sebastiaansgilde,' schutters met boog; 10. Wagen van B. J. B. (Meis jes); 11. Vlag der Oud-Strijders; 12. Oud- Strijders. en soldaten; 13. Wagen Het Neerhof14. Afvaardiging congreganis- ten en oud-leerlingenbond Izegem; 15. Misdienaars; 16. Engelbewaarder met kin deren; 17. Vlag en Congregatie van de Jonge Dochters; 18. Jezus en St Jan; 19. Greep van O. L. Vrouw Zeven Weeën; 20. Groep van de H. Godelieve; 21. Groep van Ste Anna; 22. Groep van de H. Agnes; 23. Groep van de H. Barbara; 24. Groep van O. L. Vr. van Lourdes; 25. Groep \an Ste Cecilia; 26. Greep van O. L. Vrouw der Engelen; 27. Groep van de H! There- sia; 28. Vaandel van E. K. Kruistocht; 29. Gemeenteaad, Kerkraad, C. O. O., School- comik,. ,j. e. H. Pastoor, Deken, Gees telijkheid. Vorming van den stoet te 2 uur in de Generaal Lotzstraat. Ontvangst aan Li- zerne te 3 uur stipt. Optocht van Lizerne tot de dorpplaats. Het welgekend muziek van Proven komt ons feest opluisteren. Bij de aankomst op de dorpplaats zal er hulde gebracht worden aan het gedenk- teeken der gesneuvelden. Allen vriendelijk uitgenoodigd. GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVREDEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO HELPT GE ONS. DANK EROM, IHHaBHBBBIHIIMaHaiHHM wijze zal inzetten, ten einde in de kortst mogelijken tijd volledige onvoorwaarde lijke amnestie van den Belgischen IStaat af te dwingen stelt vast, dat het uitblijven van iedere ernstige amnestie de antithese van Vlaan deren en Belgie bewijst en Vlaanderen den weg toont naar eigen lotsbestemming; meldt aan den verantwoordelijke macht hebber dat het Vlaamsche volk en vooral het Vlaamsch IJzersoldaten-geslacht niet zullen rusten tot dat Beigie volkomen en eerlijk, zijn zedelijke en stoffelijke schul den tegenover het getroffen Vlaanderen zal afbetaald hebbeneerherstel zoowel aan de eerlijke en heerlijke Vlaamsche Aktivisten als aan de stoere en ideaal- getrouwe IJzersoldaten, Het Bestuur der Bedevaart verzoekt ons bij alle grospen aan te dringen cm drin gend alle Inlichtingen en klachten be treffende de reis, de uurregeling, de plaats in de treinen, en verder alle wenschen voor de bedevaart van 1937, te doen ge worden aan het Sekretariaat der Bede vaart, 35b Maria Doclaeghestraat, Diks muide, of aan Ultra Montes, Korte Nieuwstraat 46, te Antwerpen, De Groe pen van Limburg zenden hunne opmerkin gen en wenschen aan den Heer Van Kan, Isabellestraat 36, te Hasselt. He* vijf-en-twintigjarig bestaan van den Boerinnenbond werd gevierd door de leden van West- en Oost-Vlaanderen op Dinsdag 25 Augustus 11. Meer dan 12.000 leden uit beide provin ciën stroomden dien dag samen te Oost- akker, waar een plechtige Mis van dank baarheid werd opgedragen door E. H. An- say, bestuurder van den Boerinnenbond. Z. Exc. Mgr Coppieters hield er een diep gevoelde toespraak tot de christene boe ren moeders die er aan gehouden hadden, hun jubeldag te beginnen aan de voeten der lieve Hemelmoeder. 's Namiddags had de juibelvergadering plaats op het binnenplein van het Klein Begijnhof te Gent. Op de eeretribune had den plaats genomen: H.H. E.E. Mgr Cop pieters, bisschop van Gent, Mgr Lami- roy, bisschop van Brugge; Gouverneur Baels van West-Vlaanderen; Z. E. H. Kan. Oolpaert en Prof. De Vleeschauwer, leden van het Hoofdbestuur van den Boeren bond; E. H. Ansay, bestuurder; Mej. Car- dijn, algemeen schrijfster; E. H. Van Ol men, oud-bestuurder van den Boerinnen bond en talrijke vooraanstaande personen uit de ©hristelijk-sociale beweging. E. H. Ansay brengt den groet van den Boerinnenbond en Mej. Cardijn onderlijnt de beteekenis van deze jubelviering. Z. E. Mgr Lamiroy wijst op de verwarring In aaaaBBBaaaBBaaaaiBBHBaBBBaBaa! de gedachten en de verwildering in d® zeden die alom ingrijpt en de rol welk® de moeders te vervullen hebben: zij moe. ten over hun gezin waken, zorgen dat d« godsdienstzin er in eere blijve. Als oud- bestuurder van den Boerinnenbond ver. heugt E. H. Van Olmen zich om den bloei der organisatie. Namens het Hoofdbestuur van den Boerenbond groet de Heer Prof, De Vleeschauwer de vergadering en brengt hulde aan de werking van den Boerinnen, bond en legt nadruk op de noodzakelijk, held van de vereeniging, en op de nood. zakelijkheid van de tucht in de vereenl. ging. Gouverneur Baels, als oude vriend van de landbouwvereenig'ingen, brengt hulde aan den Boerinnenbond en meteen aan den Boerenbond voor al bet goede dat zij verricht hebben ten bate van den boerenstand. Tusschen de spreekbeurten ln werd een machtig spreekkoor «Boerinnenjubel», van E. H. Buyle, opgevoerd; en tot slot kwam de cantate «Hulde aan den Landbouw», van wijlen Heer Olieslagers, onder leiding van den Heer Persoons. Het was een heerlijke jubeldag, welk® de kracht van de boerinnenorganlsatie in het licht heeft gesteld en de leden ln hun getrouwheid en liefde tot hun vereeniging zal hebben gesterkt. l!HflBBBBBBB8BBBflBfllflflinaMII3 De Prinses Zaliai, dochter van den Negus, met de kleederdracht van verpleegster. Zij komt zoo juist een aanvang te nemen met de cursussen van verpleging in het hospitaal der kinderen te Londen. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHUIlBHia - jeD Men had do terechtstelling door de regecringstroepen aangekondigd 13 te bekenden bokser Paolino Uzcudum. Dit bericht was voorbarig en om pij bewijzen Het de bokser zich kieken in 'n drankgelegenheid te Burgos M. Edward Tuck, de oudste Amerikaan verblijvende in Frankrijk, heeft zijn 94 jaar gevierd cn werd te dier gelegenheid ontvangen op Malmaison door Generaal Pershing en enkele andere leden van de Amerikaanscho kolonie ia frankrijk, DE SOVJET-STER Op een. gevangen genomen luitenant- kolonel der Regeeringstroepen hebben de mannen van Generaal Mola een dienst order gevonden waarop een afdruk stond, door het handteeken van den bevelheb ber, van de Sovjet-ster. Dit Is een nieuw bewijs dat de strijd in feite gaat tusschen Nationalen en Kom- munisten, of beter van rechts tegen links. ROODE BEDREIGIING VAN TERUEL Uit Madrid werd herhaalde malen het bericht gestuurd dat de roode milities de stad Teruel aan het naderen zijn en deze binnen kort te veroveren. HEFTIGE STRIJD OP HET EILAND MAJORCE Na bij een eersten aanval teruggeslagen te zijn geweest hebben de roode milities een nieuwe ontscheping gepoogd op het eiland Majorce, die nu, naar Madrid, be ter zou geslaagd zijn en er enkele gemeen ten ingenomen. De gevechten houden aan. DE REBELLEN BEZETTEN HET MEESTE GEDEELTE VAN SPANJE Naar een verklaring van Generaal Quispo de Llano, bezetten de rebellen 31 provinties van Spanje tegenover 18 door de Regeeringstroepen en van de 71 bij huizen van de Spaansche Bank hebben zij er ook 43 in hun bezit. MALAGA DOOR DE NATIONALISTEN BEDREIGD De troepen van Generaal Franco heb ben een groote actie ingezet tegen de stad en haven van Malaga. De rebellen zouden reeds de stad bedreigen en hopen binnen kort ze tot overgave te dwingen. Generaal Franco wil eerst deze stad en haven innemen vooraleer de actie tegen Madrid heftiger door te drijven, daar Ma laga een steunpunt is voor de roode vloot, het .centrum van de Marxisten der Pro vincie Grenada en een steun is voor Ma drid. Het garnizoen der stad zou zelfs in opstand zijn gekomen tegen de Madrileen- sche Regeering. VREESELIJKE STATISTIEK Naar een zekere raming gedaan der slachtoffers van den oorlog zouden reeds, van het begin tot de vorige week 50.000 dooden en gewonden zijn gevallen. 20.000 voor de Regeeringstroepen en 30.000 aan de zijde der opstandelingen, de vermoor de priesters, kloosterlingen, en burgers in begrepen die laffelijk vermoord werden door de Marxisten. In heel Estramaduro zouden 80 der vrouwen hun echtgenooten verloren heb ben. In de steden La Linea, San Roque en Algesiras zouden „ot nog toe 1.000 lijken begraven zijn. In andere provincies wor den de gesneuvelden en vermoorden ter aarde bestelddoor ze met ongebluscht kalk te overgieten. DE STRIJD OM OVIEDO De stad Oviedo, bezet door de Nationa len, en belegerd door anarchistische en kommunistische mijnwerkers uit Asturië, provincie waarin Oviedo zich bevindt, is een punt van belangrijken strijd. Sedert minstens veertien dagen meldt DE NIEUWE HERDER ONTVANGT DEN HERDERSTAF. Van 's morgens vroeg reeds was de ge meente in rep en roer om den nieuwen Herder op heerlijke wijze te vieren. Over al waren de parochianen in de weer om een laatste hand aan de versiering te brengen. Opschriften in 't Fransch en in 't Vlaamsch wisselen elkander af. Geen een huis van de parochie of men ziet vlag gen, opschriften en bloemenkransen. Ploegsteert is eene gemeente aan de grens gelegen maar heeft niettegenstaande alles een groote eerbied voor hare priesters be houden. Om 3 uur 's namiddags komt Berweerde Heer Leon De Jaegher, gewezen Pastoor van Zuid'-chote, waar hij ook niet anders dan vrienden telde, per auto op de ge meente toe aan het Oude Mannenhuis, Hospice genoemd. Hij is vergezeld van Zeer Berweerde Heer Vroman, Deken van Meenen en van zijne twee getuigen, E. Heer Detoddere en Eerw. Pater Mullie. De Heer Burgemeester brengt hem daar den welkomgroet van den Gemeenteraad en de inwoners der gemeente en drukt den wensch uit de Zeer Bei-weerde Heer Pastoor De Jaegher lang in hun midden te mogen behouden. De Eerw. Heer Pas toor, ontroerd, bedankt Heer Burgemees ter en treedt het Hospicebinnen om het priesterlijk gewaad aan te trekken. Bij 't buitenkomen wordt Hem door de kleine Henriette Petillon den herderlijken staf overhandigd. Het meisje verwelkomd op kinderlijke wijze de nieuwe Herder waarna de Heeren Geestelijken en de Overheden der parochie het prachtig ver sierd verhoog beklimmen om den stoet in oogenschouw te nemen die, 't mag gezegd, tot in de minste puntjes vzrzorgd werd en iedereen's bewondering afdwong. Ieder maatschappij en club had het als plicht aanzien hunnen nieuwen Herder te huldigen. Vlaamsch en Fransch war relde al dooreen voor dien dag en alle po litieke ml verstand en waren uit den weg geruimd. We hoorden niet anders of Vi ve Mr Ie Curé- Leve onzen Heer Pas tor We bemerken 34 groepen in den stoet waaronder talrijke wagens allen met bloemen en opschriften versierd. Na den optocht stoten de EE. HH. Geestelijken en de Wereldlijke Overheden den zoo prach- tigen en welgelukten stoet. Aan de kerkdeur gekomen overhandigde de jonge Heer Clement Verbeke de sleu tels der kerk waarna Zeer Eerweerde Heer Deken Vroman overging tot de Ceremo niën der aanstelling, 't Was oprecht roe rend toen Hij van op den kansel aan die groote menigte eerbied en gehoorzaam heid aan den nieuwen Herder afsmeekte en toen Hij aan deze zijne kudde toever trouwde! Een plechtig «Te Deum stoot deze zoo schoone aanstelling. Een smakelijke lunch werd ln het kloos ter der Eerweerde Zusters opgediend en talrijke heildronken werden uitgesproken. Deze onvergetelijke dag eindigde met een prachtig vuurwerk dat afgeschoten werd zoohaast de duisternis ingetreden was. Wij wenschen den E. H. De Jaegher goed heil toe op zijne nieuwe parochie en smeeken den Heer dat Hij Hem nog meni ge jaren zou mogen schenken tot heil van zijne parochianen. Madrid dat de onmiddellijke overgave van Oviedo verwacht wordt, dat de rebellen die ter versterking werden uitgezonden uiteen geslagen werden, wijl van de zijde der rebellen het tegenovergestelde wordt beweerd, namelijk dat zij de stad hebben ontzet en de rooden hebben verslagen. EEN AMERIKAAN BIJ DE REBELLEN Een rijke Amerikaansche kolonel der Amerikaansche luchtvloot, heeft zijn diensten aangeboden aan het leger eer Nationalen. Verder dient nog vermeld dat een be richtgever van het Agentschap Havas door een kogel in de dij gewond werd nabij Guadelupe (Prov. Caceres). «WIJ ZIJN GEEN REBELLEN» De Junta of Opperraad van Nationaal Verweer, zetelend te Burgos, heeft protest aangeteekend tegen het feit dat haar aan hangers rebellen of opstandelingen wor den geheeten. Deze zijn echter National» krachten die strijden tegen de dwinge landij en de misdaad verpersoonlijkt in de roode Regeering van Madrid. Men is geen rebel als men strijdt voor de recht vaardigheid en de zedeleer en tegen de zen, die, onder een masker van wettig ge zag, verantwoordelijk zijn voor de meest beestachtige misdaden en een noodlottig» heerschappij. Generaal Mola verklaarde verder nog dat zijn doel is het gelaat van Spanje, dat bevuild was, weer schoon te wasschen en te bevrijden van de revolutionnairen die het geloof willen uitroeien, h;t grcotsch verleden van het land bezoedelen en hun laagheid uitvieren ln wreedheden waarte gen menschelijk gevoel in opstand komt. De triomf der Nationalen, verklaard» Generaal Mola nog, is enkel een'kwestie van tijd. DE «ALMIRANTE CEKVERA NIET IN DEN GROND GEBOORD Het Spaansche Volksfront had triom fantelijke berichten de wereld ingestuurd om te berichten dat de rebellen-kruiser Almirante Cerverain den grond was geboord. Deze berichten werden klinkend gelogenstraft door de oorlogsbodem zelf die enkele schoten ging tossen op de stad Gijon, en een sloep met munitie ging buit maken. Van de Regeeringskruiser Jaime I» hoort men evenwel niets meer. BUITENLAND SCHE VERTEGENWOOR DIGERS VLUCHTEN UIT HET LAND Te Hendaye zijn talrijke diplomatieke en consulaire buitenlandsche vertegen woordigers toegekomen die zich niet meer veilig achten in de streek van San Sebas tian en omgeving. FRANSCHE VLIEGTUIGEN BESTOKEN DE REBELLEN De Regeering der Nationalen te Burgos heeft het feit aangeklaagd dat 15 Fran- sche vliegtuigen de posities der Nationale troepen zouden hebben bestookt op het Guadaramma-front, te Tolosa en andere gedeelten van het Noorderlijk Front. De Regeering van Burgos heeft hierte gen heftig geprotesteerd, evenals tegen het feit dat de rooden Fransch oorlogsma teriaal bezigen op het front van San Se bastian. Zie vervolg verder in blad, EEN MAN GEDOOD. EEN KIND ERG GEKWETST. FLINK OPTREDEN VAN EEN STATIEOVERSTE. Het Parket van Veurne bij het ijselijk toegetakeld lijk. Dinsdagvoormiddag, rond 10 uur, kwam Oamiel Kempe, 24 jaar oud, ongehuwd en wonende te Stuivekenskerke, met het dochtertje zijner zuster, Julienne Notre- dame, 10 jaar oud, per rijwiel aan den onbewaakten overweg nr 100 te Oostkerke bij Diksmuide-Kaaskerke gereden. Toen hij bemerkte dat de bommeltrein Adin- kerke-Gent afkwam, sprong hij van zijn fiets om den trein door te laten. Aanstonds steeg hij er weer op en wilde de spoorbaan over, doch de ongelukkige werd gevat door den expresstrein Brussel- Adinkerke, dien hij niet bemerkt had. Het was 10 u. 3 min. toen het ongeval plaats greep. De trein die het ongeval veroor zaakte droeg het nummer 3271. Het slacht offer Kempe werd onder de wielen ver morzeld. Julienne Notredame werd weggeslingerd en kwam op het ander spoor terecht. De statieoverste Verstraete, tie op de kaai van de statie Oostkerke dienst deed, zag in de verte het ongeval gebeuren. Wetende dat 5 minuten later een andere express- trein voorbij bolde, liep hij uit al zijn krachten naar de plaats des onheils. Eerst droeg hij het meisje buiten bereik en vervolgens den zwaargekwetste. Juist toen hij hiermede klaar was bolde de an dere express voorbij. Onmiddellijk daagde hulp op van het statiepersoneel. Intusschen werd Dr Roussee, van Diks muide verwittigd, alsook E. H. Vander- straeten, pastoor van Oostkerke, die Kempe de laatste H. Gerechfen toediende. De on gelukkige had eene vreeselijke wonde be komen aan het hoofd en hem werd de borstkas ingedrukt en de beide beenen werden afgereden. De jonge Camiel kon nog de H. Olie ontvangen door den E. H. Pastoor van Oostkerke hem toegediend, met zijn volle verstand nog kon hij die laatste geestelijke troost ontvangen. Zijn laatste woorden waren: «Waar is Julien ne? Hij stierf 15 minuten na het onge val, De kleine Julienne werd door dokter Rousee naar het hospitaal van Diksmuide overgebraoht, nadat hij haar de eerste zorgen had toegediend. Men stelde er vast dat het het dijbeen gebroken werd en talrijke vleeschwonden over gansch het lichaam opgetoopen had. Het meisje kloeg ook over inwendige pijnen. De fiets van het slachtoffer geleek en kel nog een hoop verwrongen ijzer; langs het spoor zag men nog de pet liggen van het slachtoffer, wat verder vond men De verbrijzelde velo. schoenen, nog wat verder papieren die hij bij zich had. Aan de fiets was een koord vastgehecht; denkelijk ging hij ergens een dier halen en zou de kleine het beest opjagen. HET PARKET TER PLAATS Intusschen was de rijkswacht van Per- vijze ter plaats gekomen en hield de me nigte op afstand. Weinige oogenblikken later stapte het parket van Veurne, het welk samengesteld was uit de heeren on derzoeksrechter Soetens en procureur des Konings Van den Boogaerde, met hun griffier ter plaatse af. Hier dient een woord van tof gebracht aan den statieoverste Verstraete, van Oostkerke, die door zijne offervaardigheid en moed een menschenleven, in den per soon van het meisje, van een verschrik- kelijken dood wist te redden. Wanneer wordt er eens een einde ge steld aan die droevige reeks ongelukken door onbewaakte overwegen veroorzaakt?

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 2