Bedelprinsesje Zijt ge modern f mm Stroop GEDACHTEN n [TINEKE H. COURTHS-MAHLER GELOOFSBELIJDENIS HEURSEL Belangrijke VEEPRIJSKAMP PRIJSKAMP voor HOORNVEE TE ZONNEBEKE 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS BRIEF UIT BRUSSEL PAARDENPRIJSKAMP WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIM AANBESTEDINGEN PRACHTIGE PRIJSKAMP »T ROOS KRUIS Gedeelde vreugd Is dubbele vreugd Gedeelde smart Maar halve smart. Kruis naar kracht en kracht naai- kruis 't zij een man, hetzij een muis. Geen geloof, geen geluk. UIT 0 ZOUDT ge geen goesting fa-Ijgen om demissie te geven van mensch, als fallemaal hoort en verneemt tot wat dat Kshadelijk beest in staat is? Als ge na- rwat er tegenwoordig zoo allemaal onze wereld omgaat, kunt ge niet anders of ge moet er 't besluit uit trekken, dat ze alzco niet kan blijven voortbestaan, en dat 't einde ervan nabij is... en als ge dan de zaken een beetje meer doorgrondt, dan komt ge tot de gevolgtrekking, dat de groote schuld van de rampen die tegenwoordig te betreuren vallen, te wijten is aan 't winstbejag... aan 't geld! Mam mon spant de kroon... «Geld! Werp het yoor de zwijnen en ze bezien het niet roept de geleerde St Juttemis uit in zijn boek. vijftiende hoofdstuk, 10' vers. Maar we zeggen: Werp het voor de zwijnen van kanonfabrikanten en dergelijke, en ze grijpen er naarVraagt het waarom var. alle oorlogen en ge komt altijd tot t besluit: door geld en voor geld... maar onder nen anderen dekmantel. En dat 't geld tot alles dienen kan, bewijst ons Jan Zoet in zijn: Heden- daagsche Mantel-Eer, voorstellende de groote geldsugt deeser bedurven Eeuwe En die eeuwe was de zeventiende... D'r is dus niks nieuws onder de zon.., en luistert Krachtig geld, wie kan u prijzen Of genoegzaam eer bewijzen, Wie u roemen naar waardij die daar maakt gevangenen vrij? *t Geld dat is een trouwe hoeder, t Geld dat is een vaste broeder, "t Geld in nood steeds voor u spreekt, t Geld de sloten openbreekt, t Geld dat draagt zijns meesters lasten 't Houdt er menig uit de basten. Nooit 'n hangt m'n rijken dief, Ieder heeft het geld te lief. t Zijn al meest berooide vleugels Die daar dansen in de beugels. Geld weegt steeds het zwaarst op aard, Om het geld is 't dat men spaart. Oni het geld en om de schijven Gaan de advokaten kijven. Om het geld is 't dat men draaft Om het geld is 't dat men graaft Cm het geldje moet men neigen. Om het geldje moet men zwijgen. Om het geld is 't dat men vecht, Om het geld men kromt en recht, Om het geldje gaat men zeilen Om het geldje gaat men peilen Om het geld is 't dat men vischt, Om het geld is 't dat men splitst. Om het geldje gaat men z wee ten, Om het geldje gaat men meten, Om het geld is 't dat men zaait, Om het geld is 't dat men maait, Om het geld is 't dat men zakt, Om het geld is 't dat men pakt. Om het geldje pacht de pachter. Om het geldje slacht de slachter. Om het geld is 't dat men trouwt, Om het gëld is 't dat men brouwt, Om het geld is 't dat men zoetelt, Om het geld is 't dat men troetelt. Om het geld eenieder smeekt, Om het geld men maakt en breekt; Om het geld de fluiter blaast. Om het geld de trommel raast. Om het geldje drukt de drukker. Om het geldje plukt de plukker. Geld. dat aangename geld Is hier meester van het veld. Want het lieve geld dat stom is. Maak: zelfs recht wat hulpeloos krom is... En als slot voegen wij Bij al dat gezaag nog bij: *t Geld bezit al dees hoedanigheden gewis Maar 't maakt toch niet slim wat dom is. WEET GE waarom Napoleon de Engeïschen zoo verachtte? vroeg een protester aan een leerlinge. Omdat ze hem doen sterven hebben! antwoordde de slimme. OEI! GE TRAPT ME OP M'N TEEN Zoodanig da'k er om ween En gij, die niet zijt van de booster), Vangt, puur om mij te troosten Mijn traantjes in 'n fleschken op. Ge sluit ze met 'n ferme prop, En stelt ze dan, voor mijn loon, Aan alleman ten toon. Of da 'k bezig ben aan zot te draaien? Ik niet, beste Lezers en alderliefste Le- zeresk-ens, maar wel de filmwereld! 't Gssn ik u daar vertel is gebeurd in Amerika met de fameuze cinemaster Gre'.a Garbo. Dar, schoon meiske, met heur triestig geziekte, had zich ergens bezeerd... en heur traantjes begonnen te vloeien. Heuren ïegiseur die 't zag, kreeg onmiddellijk in ürrunieus gedacht. Hij haalde 'n schoon fkechksn. liet er de tranen in locpen en deed ze, door 'n speciaal systeem, onmid dellijk bevriezen, opdat ze den vorm van tranen zouden bewaren. En zoo komt het dat ge tegenwoordig in Amerika, tegen één dollar, 'n koppel authentieke tranen van do groote filmster kunt bewonderen! En t triestigste van d'historie is, dat er menschen gevonden worden die daar voor "n dollarken over hebben, want naar t schijnt: d'affaire marsjeert...! ZoudT g'er geen krokodillentranen bij Weent n? MONSEIGNEUR GUIBERT was Aarts- IS=333333S3523iaHBSisat8H0BI!ii»« Mengelwerk van 30 Oogst 1936. Nr 10. door Wat ben je een groote meid geworden, Lisetave. Er. nu zul je vandaag je belij- d-r.is doen. Evenwel ilc zal je niet lan ger ophouden. Loop vlug naar het slot. Ik Volg ja zoo dadelijk. Opdat ze met het Ontbijt niet op je zullen behoeven te Wachten, zal ik nog wat later komen dan Jij. San behoef je geen standjes af te Wachts in. Zij snelue weg, ei. hij staarde haar met tea eigenaardige peinzende uitdrukking Da. Ns. het ontbijt kregen de aanr.emelin- ïen hut geschenken. Lcri ontving een itsssa mooie en kc-tbare dingen. Van alle farn.'n water, bloemen en cadeaux naar haar toegezonden, en ook door haur orders en haar broer werd zij rijkelijk wediacSit. In verhouding tot Lori kwam Liselotte kaal af, maar toch was haar blijdschap 8P.-e.:r dan die van de verwende, veel- etsclciide jonge barones. ïar, baron en barones Bodenhausen «ree» liselotte een gouden polshorloge. Vut juffrouw Herter een mooi boek. Jon ker Kans gaf haar een fraaien gouden hangar, en zelfs Lori een gouden ring, to.t blauwe steentjes, dien zij tot dusver ie'.f gedragen had. Liseioitte was overgelukkig. Zooveel gaven Warat nog nooit over liaar uitgestort. Zij Verheugde zich evenwel het meest over he: geschenk van Jonker Hans. Zij maak te eten hanger dadelijk aan het kettinkje ten tante Schulz vast, en bergde alle het dooi lieirulch ge- bisschop van Tours gedurende den oorlog van 1870. Zekeren dag werd hij aangesproken door de Jood Crémieux, die hem spotten derwijze vroeg: Gij vertegenwoordigt het Nieuwe Testament en ik het Oude, welk van de twee zou het beste zijn, denkt gij.. Maar meneer Crémieux, antwoordde Monseigneur Guibert, gij zijt toch genoeg in de zaken om te weten dat daar, waar er meerdere testamenten bestaan, er maar één enkel goed is: namelijk 't laatste! «WAT ZIJT GE TOCH naieve lieden GIJ die in een God gelooft. Van woede doet ge me zieden, Want zeker zijt ge van uw verstand be- [roofd! Alzoo drukt zich uit de geleerde alweter bladvuller van 'n gazet, genaamd Le Populaire», 31 Maart 1936. Die onnoozele voddenvent heeft zeker de statistiek niet gelezen van den Duitschen Dokter Dennaert, die opzoekingen gedaan heeft nopens de godsdienstige gedachten der 300 grootste geleerden van dees drie leste eeuwen. Voor 38 onder hen, verklaart hij, bleef ik in de onzekerheid, maar voor de 262 die overblijven, zijn er 20 ongeloovigen of onverschilligen, maar de 242 overigen zijn geloovig, hetzij 92 Zegt u dat niks, meneer de joernallst? Op 56 wiskundige, sterrekundige, na tuurkundige en scheikundige geleerden zijn er 5 waarvan men niets afweet, maar 40 onder hen waren plichtvervuliende katholieken, onder andere Cauchy, be roemd Pransch wiskundige, Thomson, vermaard Engelsch natuurkundige, Watt, uitvinder der stoommachine met dubbel rendement, Ampère, Paraday, Dalton, Gramm, Brauly, enz. enz., om slechts de voornaamste té noemen; vijf waren Lutheranen, 5 onverschillig en slechts 1 stond bekend als ongeloovig. Zij die dus beweren dat de wetenschap de ontkenning is van het geloof, dat de geleeden bijna allen ongeloovigen zijn... spreken tegen de waarheid, en zijn dus doodeenvoudig leugenaars! En zij die spreken zonder kennis van zaken, gelijk de meneer van Le Populairezijn... dommerikken. MODERNE OPVOEDING. Mama, 'k heb d'horloge van papa kapot gemaakt, al ze te bekijken. 't Is niets lieveling, we zullen ze laten herstellen. Mama, 'k heb ook de zulgfleseh van klein broerken gebroken. "t Is niets, lieve jongen, we zullen er 'n andere koopen... Mama... de melk uit de zuigflesch is op uw nieuw kleed gevallen... O! Ongelukkige, kom hier da'k u 'n rammeling geve die ge gesd zult onthouden KAN 'T U BELIEVEN? In Damaskus Zijn dus De beroepsdieven Vastberaèn In staking gegaan, En dit (wat men toch hoort, den dag van Zuiver uit... bezuinigingsreden, [heden) Die dieven, bijgenaamd de Slimme Vossendie van 't stelen en van niks anders leefden, waren zeer mistevreden over de maatregelen welke de Syrische politie tegenover hen had getroffen. De overheden hadden namelijk besloten een einde te stellen aan de drijverijen der beroepsstelers... 'n stiel die in 'D Oosten als zeer... deftig wordt aanzien! Maar toch niet toegelaten is! 't Syndikaat van de dieven werd bijeen geroepen om den toestand te onderzoeken en d'r werd besloten tot werkstaking over te gaan. Alzoo, dachten de Slimme Vos sen zuilen de 400 nieuw benoemde politieagenten en officieren niet meer van noode zijn, om ons te bewaken. Zij zullen dan afgedankt worden en wij zullen ons stielken weer op ons honderd gemakskens kunnen uitoefenen. Ja maar, ze hadden zonder den waard gerekend, want... de politiedienaren werden niet afgedankt... alhoewel ze geen werk 'n hadden. Slecht gemutst over die ondankbaar heid tegenover hen hebben de dieven toen maar besloten hun werkte her vatten... uit bezuinigingsreden, want op die manier werden de politiemannen dan toch niet meer betaald... voor niks te doen! Alhoewel hun plan mislukt is, moeten we bekennen dat die dieven, bijgenaamd de Slimme Vosseniets toch niet ge stolen hebben... namelijk hun naam. TWEE JODEN komen aan 't Paradijs en worden door Sinte Pieter tegen gehouden aan de gouden poorte van den hemel. 'n Minuutje, zegt de goeie Sint zoo, 'k ga eens kijken of ge wel binnen moogt. Sinte Pieter gaat 'n oogenbliksken weg en komt dan terug, om de beide Joden te laten binnentreden... Maar ze zijn alle twee verdwenen... en de gouden poorte ook! GAUW, 'K ZEG U MAAR DIT Maak u spoedg lid Van de nieuwe sosjeteit Die z'in den lesten tijd In Roemenië hebben gesticht, 'k Aanzie het als een plicht U daartoe aan te zetten, Wilt ge niet vallen in de netten Die ze voor vrouwen en mannen In Amerika hebben gespannen! Ge zult met mij akkoord gaan als 'k u verklaar dat de gevallen van de rijke nonkels uit Amerikamet den dag zeld zamer worden, en bijna tot de legenden behooren. Dat komt door 't feit dat d'Amerikaansche overheden, als er ginder een rijke ingewekene sterft, zich de moeite ontzien, de erfgenamen ervan op de hoogte te brengen, en liever zelf de vlekskens opstrijken! Iedereen peinet zoo ne menonkel van Amerika te bezitten, maar daar de kosten om hem te ontdekken tamelijk hoog zijn, denkt er niemand aan, zelf ne keer te gaan kijken, om hem trachten te vinden. Daarom hebben de arme sloebers van Roemenië nu ne sosjeteit gesticht ter vergemakkelijking van d'ontdekking van (■HBBBBBBBaaBliaKBltliailBliUBHBiaai Haar blijdschap en haar dankbaarheid waren roerend om aan te zien. Toen zij den baron voor het horloge bedankte, voegde zij er aan toe: «En ik bedank u uit het diepst van mijn hart, mijnheer de baron, dat u zooveel goeds voor mij gedaan hebt. De baron wierp daarbij toevallig een blik op zijn zoon, en onder diens ernstigen blik werd hij een weinig verlegen, mis schien omdat hij voelde, dat hetgeen hij voor Liselotte gedaan had, zoo bitter weinig was. Laat maar, meisje, het is je van harte gegund. Je bent altijd lief en gehoorzaam geweest. En morgenochtend om tien uur, moet je in mijn studeerkamer komen. Daar heb ik iets met je te bespreken. Toen werd het tijd om zich naar de kerk te begeven. Dominee Heimers hield een zeer mooie preek. Hij liet uitkomen, dat de goede God zich ook over de weezen ontfermt, en hen goede menschen zendt, die zich hun lot aantrekken. Na de kerkelijke plechtigheid had in het slot een feestmaaltijd plaats, aan wel ken, behalve verscheidene gasten uit den omtrek, ook dominee Heimers deelnam. En ondanks die vele gasten, mocht Lise lotte mede aan tafel aanzitten. De beide aannemelingen zaten aan weerskanten van dominee Heimers. Deze dag was de gelukkigste, die Lise lotte ooit in het siot Bodenhausen door gebracht had en de eenige, waarop zij niet aan de nukken van Lori blootgestaan had. Deh volgenden morgen, klokslag tien, kwam Liselotte de studeerkamer van den baron binnen. Hij zat aan zijn bureau, liet zijn hoofd, dat hier en daar reeds begon te grijzen, op zijn hand rusten, en zat aldus recht en somber voor zich uit te staren. Een uiis tejj, imë feü rijke menonkels of matanten In Amerika. De kosten... en de gebeurlijke erfenissen worden onderling verdeeld. Allee! zulle, als ge denkt ook tot die gelukkigen te behooren, is 't tijd dat ge 't laat weten, want met de volgende boot vertrekt den eersten halvekaat, belast met het verdedigen der belangen van die sosjeteit! Niet langer meer getalmd Niet langer meer gedraald En d'Amerikaansche nonkeltjea Naar boven toe gehaald! met liun duiten!... natuurlijk! KUNT GE mij een voorbeeld geven van onnuttig verspeelde krachtinspan ning? vroeg de perfester in de klas. Zeker! meneer, bijvoorbeeld aan iemand die een pruik draagt, een ge schiedenis vertellen om het... haar ten berge te doen rijzen! OP D'OLYMPISOHE SPELEN (Waar alle rassen op vertegenwoordigd Zoowel de zwarten als de gelen) [waren Trachten ze 't meeste rekords te vergaren En om de waarheid niet te schennen Ware 't wat al te gewaagd Niet te bekennen Dat z'er zijn in geslaagd. Maar dat wil daarom niet beduiden dat er geen andere rekords meer bestaan, dan deze welke ginder in Berlijn tijdens die spelen neergehaald werden! De komlekste blijven nog over. Te Gourdon was er ne zekeren Dupont die 't wereldrekord bezat in... 't noten- kraken. Op 60 minuten had hij er eens 2.844 gekraakt... Te Londen hield Meneer Cloocks t wereldrekord der patattenjasssers. Op 7 minuten tijds had hij er 14 kilos geschild. Probeert 't hem maar eens na te doen, alderliefste Lezereskens. Ludwig Wolglng van Berlijn, rookte negentien sigaretten op twee uren tijd... zonder te drinken noch te spuwen. Lowney, nen Amerikaan, opende 104 oesters in vier minuten tijds! Louis Bolaert, nen Brusseleer, stelde 't wereldrekord der traagheid daar, door twee uren aan één sigaar te smooren. En als ge dit allemaal zult gelezen heb ben, zal 't u geen moeite kosten, om aan uw dienaar den. titel toe te kennen van wereldrekordhouder in... 't zeeveren! LOWIEKEN is acht jaren oud. Dezen morgen vertelde hij aan zijn moeder dat hij een aardige droom had gehad. Moeder, dezen nacht heb ik ge droomd dat ik op een schip was, en da'k in t water viel. En heb ge niet te veel schrik gehad, lieveling? Oh! neen, moeder maar... moet ik mij nu nog ne keer wasschen dezen morgen? EEN DUINKERKENAAR Stond voor 'n geval heel raar, 't Heeft zich onlangs voorgedaan. Hij wilde de douanen foppen Maar viel zelf in zijn eigen stroppen En scheurde er fameus zijn broeksken aan Zelfs zoover dat 't niet veel 'n scheelde of hij mocht in zijn slippen naar huis toe keer en! Die Franschman dus die aan 't ver schil van wisselkoers tusschen zijn geld en 't onze wilde profiteeren, had zich een kostuum laten maken bij nen kleermaker van Veurne... en hij kwam 't afhalen. Met moeite had de trein, die hem naar zijn geliefd vaderland zou terugvoeren, zich in gang gezet, of onzen sinjeur trok naar de W. C. met zijn paksken, trok zijn eigen pak uit, maakte er 'n bundel ken van, en daar 't toch 'n versleten vod was en hij geen inkomende rechten wenschte te betalen, zwierde hij 't door 't venster!... Als hij daar zoo in zijn slip pen stond, en zijn ifief kostuum wilde aan trekken, stelde hij tot zijne verontwaar diging vast, dat de broek van 't nief kostuum op de toonlade van den Veurn- schen kleermaker was blijven liggen!... Of hij in nesten zat! Aan de grens moest hij dan willens nillens zijn smokkelstreek aan de doea- niers kenbaar maken!... Gelukkig voor hem dat deze 't nog al licht opnamen, en hem een hunner broekskens in leen gaven, of enze held was in zijn vliegende vaan mogen naar huis trappen! Wat er u al kan overkomen, als ge slim wilt zijn, hé! EEN INDIAAN had een jprotestant- schen dominee bestolen. Hij gaat te biechten en de biechtvader verplicht hem 't gestolene terug te geven... Hij doet zulks maar vraagt een ontvangstbewijs. Waarom een ontvangstbewijs? vraagt de dominee. Gij oud.,, ik jong, zegt de Indiaan zoo... Gij sterf vóór mij... Als ik vóór God zal verschijn, Hij mij zal zeg: Gij gestolen hebt. Ja Heer, maar ik weergegeef heb, zal ik dan zeg. En uw bewijs? zal God dan vraag... en dan zou ik gansoh de hel moeten door loop om u te vinden! 't Manneken uit de Maan, «HBBBaaaaaBBBBaEBBaaB93BBaBB OP 13 SEPTEMBER te BRUSSEL GROOTSCHE Ja! Wel koop dus nu een water» dicht en onbreekbaar uurwerk. Haast U de demonstratie te ko men bezichtigen in het uitstalraam Fabrikant-Juwelier <41, BOTERSTRAAT, IEPER. STAD LOO DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936, om 10 u. voormiddag, op de groote markt, belangrijke tentoonstelling-prijskamp voor hoornvee van het Rood Vlaamsch ras van West-Vlaanderen, ingeschreven in het stamboek. Landbouwers-liefhebbers, houdt er aan dezen merkwaardigen prijskamp bij te wonen. 210 Dieren van de beste kweekers zijn ingeschreven. Verscheidene stieren zullen te koop gesteld worden. Liefheb bers, koopt de kataloog van den prijs kamp, die U veel nut bijbrengt. 52Cai3SH8BBmHï!HSBSEIBSlSIBÏHHB5l laianauBBBBBBBaaBasiGEaaasaBBaKBiaiRBBBaiBBBBiBBBBBBBflBaiBassi redens om zich aan die politiek te inte- ressesren. Bij velen bestaat nog onver schilligheid. Verbrokkeling der katholieke kracht zou noodlottig zijn. Wij staan voor het groot gevaar van het communisme, méér nog dan van het socialisme. Samen trekking van alle katholieke krachten is het groote behoedmiddel tegen de ineen storting van onze demokratisohe Staats instellingen. De 7' Les werd voorgedragen ln de Congresvergadering van Woensdag door M. Rubbens, Minister van Koloniën. Titel: België's Statuut in de Wereld. Die les was een uitvoering over de groote po litieke gebeurtenissen. Onze onzijdigheid werd in 1914 geschonden, en in 1916 ver vallen verklaard. In 1925 kregen wij de Locarno-verdragen, en in 1928 kwam het Kellogg-pact. Die drie verdragen maakten den hoeksteen uit van ons statuut. De herbezetting van Rijnland gaf aanleiding tot de verscheuring der Locarno-akkoor- den. Waarborgen van Britsche zijde wer den tijdelijk gegeven. Voor België dringt zich op een voorzichtige, zelfstandige en realistische houding, zonder iets prijs te geven van de moreele waarden die in het verleden onze grootheid hebben uitge maakt. De 8« en laatste les werd Woensdag voorgedragen door M. P. W. Segers, alg. Sekretaris van het Alg. Chr. Werkersver- bond, en behelzende een beeld van de vreugden en beproevingen in verschillen de landen, de zwakheden en misjunnin- gen van Katholieken; de apostolaatsmid- delen die moeten aangewend worden: christelijke menschen vormen; de waarde hooghouden van karakters, van persoon lijkheden en durvende minderheden; de katholieke opvoeding in en na de school; christelijke gedachten voorhouden; ge bruik maken van pers, radio, vertoonin gen, enz.; de reohtmatige volksverzuch tingen steunen en bevredigen door eigen actie en In samenwerking met anderen; een christelijk midden scheppen; het mid den der werklieden verzedelijken met de plaatselijke parochiale werking en de lessen der ondervinding; door middel van een zelfstandige, christelijke arbeidersor ganisatie een christelijk sociaal program ma verwezenlijken, en aldus een sterken dam opwerken tegen het communisme. Om te eindigen: Ons uur van overweging, van overleg en beleid, van durfkracht en omversohrokken moed en taaie volhar ding. EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR! EN NIET DUUR! Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van ailerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie), - Voor 't groot: GER, TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. lag opengeslagen voor hem. Bij het binnenkomen van Liselotte keek hij op. Haha, ben je daar, LiselotteKom dichterbij en ga in dezen stoel zitten, ik moet eens met je praten. Gehoorzaam, met kloppend hart, zette Liselotte zich op den aangewezen stoel. De baron talmde nog even. Liselotte keek in zijn gezicht, en het trof haar voor de eerste maal, dat Jonker Hans sprekend op zijn vader geleek. Zij had zich tot den baron altijd veel meer aangetrokken ge voeld dan tot de barones, die haar steeds koel en uit de hoogte bejegend had. En de baron had wel eens een vriendelijk woord voor haar over gehad. Eindelijk begon de baron: «Je bent nu vijftien ja^n oud, Liselotte, en gisteren door je belijdenis in den kring der vol wassen Christenen opgenomen. Ik geloof ook, dat je boven je jaren ernstig en verstandig bent, en dat er een verstandig woord met je valt te spreken. Je weet, onder welke omstandigheden je tien jaren geleden in mijn huis gekomen bent. Je moeder kreeg een ongeluk, toen zij je van vlak voor mijn auto wilde wegrukken, en ik beloofde haar op haar sterfbed, dat ik je in het slot opnemen en voor je op voeding zorgen zou. Je weet, dat je geheel alleen, en verlaten op de wereld achter bleef, nietwaar? Ja, mijnheer de baron en ik weet ook, hoeveel dank ik u verschuldigd ben, sprak Liselotte zacht. Nu, daarover zullen wij nu niet spre ken, antwoordde de baron, haar niet zonder vriendelijkheid en welwillendheid aankijkende. En r.u hebben mijn vrouw en ik besloten om je met Lort samen naar een jongedames-pensionaat in Lausanne te zenden, om daar jullie opvoeding te voltooien. Juffrouw Herter wordt ont slagen en... Liselotte schrok. Er ging haar een steek door het hart, bij de gedachte, dat de trouwe vriendin van haar eenzame jeugd eaaö (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 27-8-36. Ge moogt het wel weten en ge moet het kunnen begrijpen: wie zoo met beide han den en gansoh uwe bekommering in den socialen en politieken strijd onzer dagen staat, mag nogal gemakkelijk de vacan- tiedagen overslaan of aan meer begun stigden laten. Maar 't strijdend leven biedt niet alleen afwisseling maar ook veel voldoening. Op 15-16 Oogst werd te Hasselt een groot Syndikaal Congres gehouden. Daar op moet ik niet meer terugkomen. Te Leuven, in 't St Pieterscollege, werd van 11. Zondag tot en met Dinsdag, de XXIII' Sociale Week gehouden. (Van Vrijdag tot en met Zondag kwamen de Waalsche Sociale Werkers samen, altijd onder voorzitterschap van E. P. Senator Rutten, om voorname sociale en politieke vraagstukken te bespreken. De deelnemers van beide Sociale Weken zijn begonnen met de nagedachtenis te huldigen van Z. E. H, Kan. Colens, bij 't. opdragen van een pleclitigen rouw dienst. In 't geheel zijn er acht lessen voorge dragen. Onder deze zijn er die zeer uit voerig werden besproken. Maar een ont leding moogt ge van mij niet verwachten. Hoogstens kan ik hier en daar de groote gedachten samenvatten en beknopt ont leden! Heel het programma stond onder het dubbel slagwoord: Aanpassing en Vernieuwing. E. H. Brys, algemeene Proost van het A. C. W. en opvolger van Z. E. H. Kan. Colens, gaf de eerste les en handelde over de tegenwoordige verwarring, die een hoogtepunt heeft bereikt. Terwijl de twijfelachtigen tot zelfs het zelfvertrou wen verliezen, zoeken anderen klaarte in de hoogere beginselen. Bij een groot aan deel der volksmassa bestaat geen ernstig godsdienstig leven meer. Verdorvenheid maakt zich heel vroeg van de jeugd mees ter. Maar onder de jeugdigen zijn er ook vele voorbeelden van deugd en zedelijke fierheid te vinden, t Is met die gezonde krachten, dat onder de leiding der Kerk de godsdienstige vernieuwing bewerkt wordt. Die jeugd is de hoop der toekomst. Het katholicisme biedt aan de wereld haar leerstellingen en de geestelijke krach ten tot vernieuwing. Door organisatie, steunend op een diep-christelijke geestes gesteldheid, wordt de kracht bewaard om de ware hernieuwing in Christus te vin den. Z. E. H. Kan. Cardijn, algemeene proost van de Christene Arbeidersjeugd, tweede lesgever, hield de 800 deelnemers onder den indruk van zijn machtig woord. Hij verdedigde gloedvol volgende stellingen: a) liberalisme, socialisme, communisme of nationalisme brengen de wereldbeschaving tot een goddeloos middelpunt; to) het lot van de Kerk en van het Menschdom wordt grootendeels toeslist in den arbei dersstand; c) Slechts éér.e redding blijft: de arbeidersstand terug te brengen tot zijn ééne goddelijke roeping; d) die an beidersjeugd stelt zich in dienst van God, van de Kerk, van geheel het menschdom; e) zedelijkheid dringt zich op in 't belang van het gezin, van de 'beroepszedelijkheid de beroeps-, sociale en politieke zedelijk heid, over heel de sociale orde onder een christelijke wereldbeschouwing; f) die jeugdorganisatie is een school, een dienst, een lichaam en ziel om de maatschappij te verkristelijken en te veredelen; g) die organisatie is een school, die staat ender de verantwoordelijkheid van het hiërar chisch apostolaat; h) de actie die van daar uitgaat, versterkt de stuwkracht tot veredeling van het proletariaat; i) de geestelijke overheid draagt de groote ver antwoordelijkheid van de jeugdactie; j) de organisatievorm der Katholieke Actie in den Arbeidersstand zal afhangen van een overleg tusschen de Kerkelijke Over heid en de Christen Arbeidersorganisaties; k) 't is langs die wegen dat het heil van ons land in de redding van de wereld moet gevonden worden. Senator Alfons Verbist hield een schitterend betoog over Arbeidersorgani satie en Volksgemeenschap, 't Is niet mo gelijk die machtige gedaehtenontwikke- ling weer te geven. Volksvertegenwoordiger Robert De Man hield een klaar betoog over de Staatspolitiek die nieuwe banen op moet. Het Staatsapparaat meet nieuwe wegen op. Alleen langs die wegen is het grond wettelijk en parlementair regiem te red den. Die hervorming moet gaan van laag tot hoog. De Wetgevende Machten moeten teruggebracht worden tot hare echte func ties. De rechterlijke inrichting moet aan gevuld worden door een Hof voor Bestuur lijke geschillen. De hernieuwde en verbe terde Staatspolitiek moet leiden tot de mogelijkheid voor de Vlaamsche Volksge meenschap volgens eigen aard, eigen we zen en eigen kultuurbstrachtingen. M. H. Heyman, oud-minister, voor zitter van het Alg. Chr. Werkersverbond, hield een uitvoerig, tevens zakelijk en krachtig betoog over de vernieuwing van onze partijpolitiek. Ik kan dat slechts zeer beknopt weergeven. Wij beleven een his torisch moment in ons politiek leven. De christelijke arbeiders hebben bijzondere lUE39B33BBB!ZQB3BB9BB3B3BaSBB Meet juffrouw Herter weg? vroeg zij bedremmeld, alle terughouding vergetende. Ja, zij trekt voorloopig bij familie in. Heeft zij je dat nog niet gezegd? Neen, mijnheer de baron. Liselotte bracht deze weinige woorden niet dan met moeite uit. Ja, meisje, want ik kan haar toch niet voor altijd hier houden? De tijden zijn slecht zeer slecht. Ik heb met zware zorgen te kampen, en wij moeten be zuinigen waar wij kunnen. Het valt mij ook niet gemakkelijk om voor Lori en jou het hooge kostschoolgeld te betalen. "Jullie gaan voor twee jaren naar Lausanne. Het pensionaat van Madame Chevux is ons als een van de beste aanbevolen, maar het is tevens duur. De hoofdzaak evenwei is, dat Lori goed leert, want zij moet een massa inhalen. En daar zal je opvoeding voltooid worden. Omdat je moeder een beschaafde vrouw was, zul jij ook een uitstekende opvoeding genieten. Ik wil nakomen hetgeen ik beloofd heb. En daarom zul je tot aan het einde dezelfde opvoeding ontvangen als mijn eigen doch ter. Het zal tot je eigen voordeel strekken, wanneer je in Lausanne, zooals tot nu toe, goed je best doet. Juffrouw Herter heeft mij onlangs nog gezegd, dat je in alle vakken veel beter-bent dan Lori. Ik weet, dat Lori zich weinig laat beïnvloeden, vooral door jou niet. Maar het zou toch mooi van je zijn, als je Lori een weinig zoudt willen aansporen cm ook vlijtig te zijn. Je zou door je goede voorbeeld reeds iets bij haar kunnen bereiken. Bedenk evenwel vóór alles, dat je zooveel kennis vergaren moet als eenigzins mogelijk is, omdat je later je eigen brood zult moeten verdienen. Wanneer je van het pensionaat af komt, zal ik niets meer voor je kunnen doen. Wel zullen wij je in Bodenhausen een plaatsje inruimen tot je een betrek king gevonden hebt, misschien als gouver nante, of iets van dien aard, en wij zullen zelf moeite doen om je iets te bezorgen. r.óaaiïóaiLtó. LÊE naasüsjlaL iaj&et. OP KEXMIS-BINSDAG 8 SEPTEMBER te 10 uur, heeft een prijskamp voor hoorn vee (Rood Vlaamsch Ras) plaats, gege- meriewerking van het Gemeentebestuur, ven door het Veekweeksyndikaat met de 1000 Frank prijzen en eeremetalen. Programma: 1. Stieren zonder tanden van volwasse nen. 6 Prijzen. 2. Vaarzenkalvers geboren in 1936. 7 Prijzen, 3. Vaarzen zonder tanden van volwasse nen. 8 Prijzen. 4. Vaarzen met niet meer dan 2 tanden van volwassenen. 7 Prijzen. 5. Vaarzen met 4 en 6 tanden. 6 Prij zen. 6. Koelen van allen ouderdom. 10 Prijzen. Bemerkingen: Bij eiken eersten prijs wordt een gulden en bij eiken tweeden prijs een zilveren eeremetaal gevoegd. Alle dieren toebehoorende aan de inwoners der ge meente of aan de leden van het Stierensyndikaat mo gen aan den prijskamp deelnemen. De dieren moeten te 9.45 uur ter plaatse zijn. Inschrijving te 9.30 uur in het Gemeentehuis, hij G. Tourlouse; prijsuitdeeling in den Stand der Bondgenooten hij E. Lemahicu. Na den prijskamp, noenmaal bij Inschrijving aan 20 fr. Aangifte vóór 1 September bij den Schrijver of in het lokaal Volksbond IBBBBBBBBBBBBBBBilBBBBBBBBBBB TE WAREGEM PAX De deelnemers der Sociale Week heb ben Dinsdag een stichtend bezoek ge bracht aan het praalgraf van Pater Da- miaan, den grooten apostel der melaat- schen, in de kerk der E.E. PP. der Hei lige Harten, op St Antoniusberg, te Leu ven. Dinsdagavond werden de deelnemers der Sociale Week vergast op een heerlij ken avond in 't lokaal dsr Vaartstraat (Lovanium)die bezorgd werd door het Vlaamsche Trio van Brugge. ■BB9BBBXBBBBBBESBBBBBBBBBS9B 16 SEPT. Te 3 uur, ten Gemeente huize te STAVELE, verbeteren van ver schillende landbouwwegen. Bestek 290.083 fr. 36. Stukken ter inzage ten Gemeente secretariaat en te koop, prijs 15 fr., bij arr.-ing. te Veurne (postch. 2935.15, J. Sansen, Veurne). Uitslag van Aanbestedingen 13 OOGST. Te 11 uur, ten Gemeente huize te HOOGLEDE, verbeteren van den steenweg Roeselare-Hooglede-Kortemark, onder Hooglede (kasseiwerken en beton- verbarding). Bestek 859.219,10 fr. H. VANWYNSBERGHE, Poelkapelle, fr. 855.151,70 of 866.645,72; J. Castelein, Gistel, 871.961,48; H. T'Jonck, Leffinge, 872.238,03; A. Lemahieu. Brugge, 890.799 fr. 40; H. Vanhullebusch, Oostkamp, fr. 918.676,80; Vergote en Maes, Roeselare, 985.366,85; P. Hendryckx, Veurne, 1.010.454 fr. 78. 14 OOGST. Te 11 uur, ten Gemeente huize te KEMMEL, onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer in 1936-'37. Bestek 8.057 frank. M. BEUN, leper, 8.017 fr.; A. Vande- casteele, Bikschote, 10.785,50. 14 OOGST. Te 11 uur, ten Gemeente huize te ST RIJKERS, vergunning voor het bedeelen der electriciteit in de ge meente. N. V. Cie Beige d'Exploitatious Elec- triques Brussel, 60.000 fr. 17 OOGST. Te 11 uur, ten Stadhuize te ROESELARE, volgende wegeniswer- kenlot 1 voordammen St Jorisstraat, enz. Bestek 81.500 fr.lot 2: voordammen Meenenheirweg. Bestek 46.200 fr.lot 3 kasseiwerken, Mergaeristraat. Bestek fr. 73.600; lot 4: Zij-ingangen Sint Amands- kerk. Bestek 52.160 fr. Lot 1: H. MAERTENS, Izegem 71.995 fr. 99; Debusschere, Roeselare, 72.090,33; A. Veys, id. 72.167,21Pr. Vergote, id., 73.536,29; Ch. Duyvewaardt, id„ 74.398,70; Hoste, "VVondelgem, 80.087,25Coussée- Bostoen, Roeselare, 82.868,73. Lot 2: DEBUSSCHERE, 40.797,55 fr.; Veys 41.021,50; Vergote 41.643,32; Duyve- B*r* ZIE VERVCUAi HIERNEVENS. EssaassaESSBaasaasHHEfflSEaaaa goede getuigschriften en aanbevelingen kunt aankomen. Is dat alles je duidelijk? Liselotte hield zich dapper in. Zij was er al zoo goed aan gewoon, om zich te beheerschen. Zij keek met groote, ernstige oog-en in het bezorgde gezicht van den baron. Ja, mijnheer de baron, ik heb u zeer goed begrepen en zal alles doen, opdat mijn leeraars en leeraressen tevreden over mij zijn. En ik ben u zeer dankbaar, dat u mij naar dat pensionaat wilt zenden. «Goed, goed, kind. Je bent een ver standig meisje, zie ik. Luister nu verder. Je moeder heeft vóór haar dood bij dominee Heimers een enveloppe met familiedocumenten gedeponeerd, die je op je achttienden geboortedag ter hand gesteld zullen worden. Dit verzegelde pakket zal ik voor je blijven bewaren, tot die dag aangebroken is. Tevens heeft je moeder je tienduizend mark in solide fondsen nagelaten. Ik heb dit kapitaaltje zorgvuldig beheerd, en voor de interesten fondsen bijgekocht, zoodat je nu over ongeveer vijftienduizend mark beschikken kunt. Het is niet veel, maar het zou je zeer dienstig kunnen zijn, indien later de nood aan den man mocht komen. En dit is hetgeen ik je had willen zeggen. Nu weet je, hoe de toekomst zich aan je zal voordoen, en zult als flink en moedig meisje weten, hoe je het moet aanleggen, opdat het je welga. En nu kun je gaan, Liselotte. Over een dag of veertien vertrek je met Lori. Juffrouw Herter zal jullie naar Lausanne brengen, voor zij naar huis teruggaat. Liselotte stond op. De baron reikte haar zijn hand, die zij eerbiedig naar haar lippen bracht. Toen ging zij. Als in een droom, liep zij over de lange gang naar haar kamertje. Bij haar bin nenkomen vond zij juffrouw Herter, die op haar gewacht had. Liselotte viel haar snikkend om den hals. «Ach, juffrouw, db? inSssm De jaarlijksche prijskamp voor paarden van zwaar trekras, gegeven door de Land- bouwvereeniging der 10' omschrijving van West-Vlaanderen, die plaats heeft op DINSDAG 1 SEPTEMBER, om 9 uur voormiddag, geniet dit jaar een buitengewonen bijval. Er zijn 219 ingeschreven paarden, waar onder deze van de best gekende kweekers van de beide Vlaanders en Henegouwen. Gezien het groot aantal inschrjvingen van hengstenveulens 18 maanders, merrieveu lens 30 maanders en merrieveulens 18 maanders zullen in deze afdeelingen bij gevoegde prijzen toegekend worden. Landbouwers en paardenliefhebbers, de ze belangrijke prijskamp zal een bezoek ten volle waarde zijn, want de goede faam welke de Waxegemsche paardenprijskam- pen genieten, zal dit jaar nog overtroffen worden. Daarom allen naar Waregem op Dinsdag 1 September, naar het Gemeen teplein, Guido Gezellestraat (dicht het Koerseplein) aaaiuBaeflHiHBHEaBBHHia Paardenkweekersbond van W.-Vlaanderen aangesloten bij den Belg. Boerenbond. voor Achttienmaanders, Dertig- maanders en Driejaarsche Paarden TE OOSTENDE, POLOPLEIN te 9 uur 's morgens OP DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 ondersteund met de toelage van den Staat, de Provinciale Landbouwkamer van West- Vlaanderen en de Stad Oostende. 40.000 Fr. prijzen Fr. 40.000 De prijskampen zijn verdeeld voor de achttienmaanders, dertigmaanders, groote en kleine afzonderlijk en drie-jarige paar den, hengsten en merriën. Voor de kampioenschappen worden twee kunststukken geschonken. WBBflBflBfflBBBBBBBBflBBBBBBBBBII Df buitenluchf wekt den eetlust Niets beter d.in een stevlgen boterham met Appelstroop <i Om den arbeider weer kracht te geven. Het is gezond, vyer- deelig en goedkoop^ IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS IBBBESBXBBBZB3IIB9B9BIIBBBESEBB waardt, 43.418.79; Coussée-Bostoen, 48.127 fr. 26. Lot 3: MAERTENS, 73.941,20; Vergote, 86.688,23Duyvewaardt, 95.847,02enz. Lot 4: DEBUSSCHERE, 49.387,44; Ver gote, 49.934,82; Coussée-Bostoen, 56.708,70. lÜGiBBHBBBBBBflflEflflBflBBBBBBBBB AUGUSTUS - KOORNMAAND 30 Z 13e Zondag na Sinx. H. Roza V. LimS Evang.: Tien mclaatschen gereinig4 31 M H. Raymondus Nonnatus, belijder SEPTEMBER - HERFSTMAAND! 1 D H. Egidius, abt, H. Verena, m. 2 W H. Stephanus, koning 3 D H. Remaclus, biss. van Maastricht 4V H. Rosalia, maagd,, H. Irmgardis, nf, 5 Z H. Laurentius-Justianus, bisschop ZONDAG 30 AUGUSTUS 13» Zondag na Pinksteren, Respicc - Groen. - 2® Gebed van de H. Rosa* maagd; 3® gebed van de HH. Felix en Adauctus, martelaren. Geef ons vermeerdering van geloof* hoop en liefdezoo bidt de collecte van dezen Zondag. Zoo zeer moet het geloof in ons vermeerderd worden, dat wij, ia het Offertorium, met volle stelligheid ge« tuigen kunnen: «Mijn God zijt Gijl Ia uw handen ligt mijn lotsbestemming. Dan zullen we ons gedragen gelijk diea' éénen genezene waarover het Evangelie spreekt en die den Zaligmaker kwam be danken. Want door het geloof zullen wa weten dat alle goed ons van God komt en dat we er Hem erkentelijk om moeten wezen. Dit geloof, waaraan we zoo levendig en dringend herinnerd worden tijdens da Zondagmis, moet geheel ons leven door dringen. Het moet de richtlijn vormen vaii onze daden. Aldus zal dit leven vervuld worden met bovennatuurlijkheid en eea onderpand vormen van de eeuwige za ligheid. Ook de erkentelijkheid mag niet toï deze Mis beperkt blijven. Ze is een plicht van iederen dag en we kunnen dien plicht best vervullen door de gewoonte van het morgen- en avondgebed, van het gebe4 vóór en na het eten. Geloof en dankbaarheid jegens God zullen ons ook verre houden van de me* laatschheid der zonde en ons, integendeel, steeds nauwer met God vereenigen. H. ROSA VAN LIMA, Maagd. (Zondag 30 Augustus) Er zal zeker wel veel lieftalligheid ge» hangen hebben rond de jeugd van da H. Rosa de Lima, de eerste heilige van de Nieuwe Wereld. Was ze niet zoo be- vallig-mooi, dat haar doopnaam Isabella veranderd werd in Rosa? Rosa wist dat ze schoon was, maar ze vreesde ook, dat die schoonheid haar van God kon af- keeren, hoe ze tot zelfbewondering koa vervallen en anderen kon ten val bren gen. Op radikale sommigen zullen zeg gen te radikale manier greep ze in. Wanneer moeder haar oplegde een bloe menkrans rond het hoofd te dragen, be vestigde ze dien met een naald in het hoofd. Later sneed ze zich het haar af, wreef aangezicht en handen in met pe per om er bleinen te doen op te voor schijn komen. Volgens de gebruiken vaa haar land (Peru, in Zuid-Amerika) droeg zij als jong meisje een metalen band alt sieraad om het hoofd. Maar scherpe pun ten waren langs de binnenzijde van den band aangebracht. Ook de smaakgenuch- ten konden haar van de gehechtheid aaa den Meester aftrekken. Pijn en verster ving zouden haar dit weer beletten. Toen Rosa 6 jaar oud was, vastte ze reeds drie dagen per week, nutte nooit fruit, en als ze 15 was, ontzegde ze zich het gebruik van vleesch. Haar levensbeschrijvers ver tellen nog, dat ze een fleschje gal bij zich droeg om altijd en overal de spijzen die haar werden voorgezet, onsmakelijk ea bitter te maken. En toen ze Derde-Orde- linge van den H. Dominions was gewor den, ging ze in een armtierig huttekea leven, waar ze 's nachts sliep op een bed van stukken hout en scherven van pottea en pannen. Niemand kome nu zeggen, dat Ros< een wonderkind was, dat een koortsig® behoefte gevoelde aan leed en verster ving. Wij weten, integendeel, dat ze her» haaldelijk ziek was, dat ze veel geeste lijke kwellingen kende, dat ze moest uit werken gaan om haar arm geworden ouders het noodige te bezorgen. Ze moest dus geen leed zoeken, vermits ze door d« omstandigheden van haar leven reeds ge noeg te verduren had. Ten andere, eea van haar biografen getuigde, dat ze soms schrikte voor den nacht die ze zou door brengen op haar bed van martelende pij nen. Wilt ge den hemel verdienen, daiï moet ge grootmoedig zijn, hard werken en veel lijden.Zoo leerde de H. Rosa zelf en dat was de verklaring voor haar ongewone zucht naar lijden. Van haar is ook dit gebed, dat het doel van haar lijden aangeeft: «Heer, vermeerder mijn smarten, maar vermeerder ook uwe liefdt in mijn hart.». Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATÏEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN Bals de Wonderbare Bruine Poeder» van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaa»-Waa». U oogenblikkelijk zonder «chndcIJjLe («volgen Tin deze pijnen zullen bevrijden. jOë doo* o. 8 poëdert 4 fr Dë driedubbele dooa 25 poeder10.00 fr Te verkrijgen ln alle! goede Apotheken of| vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an- dere meer gebruiken.! weggaan van Bodenhausen van mij mijn lieve beste juf! riep zij buiten zichzelve. Ook juffrouw Herter kon haar tranen niet weerhouden, Ik wil niet, kindje, maar ik moet. Wanneer wij met al onze inspanning en met al onze kennis aan jonge menschen den weg in het leven gewezen en hen alles geleerd hebben wat wij zelf weten, dan zijn wij overbodig. O, juf, waarom heb je mij daar niets van gezegd? Heb je het nu nog niet vroeg genoeg vernomen? «En wat moet er van je worden, lieve beste juf? Bekommer je niet om mij. Voorloopig ga ik naar mijn getrouwde zuster. Mijn ouders zijn beiden reeds lang dood. Ik heb ook nog andere familie, die ik wil opzoeken en terugzien. Gedurende al de jaren, idie ik in Bodenhausen geweest ben, ben ik alleen vijf jaren geleden voor een korten tijd thuis geweest. Wanneer ik een paar maanden in den kring van mijn bloedverwanten doorgebracht heb, zoek ik een andere 'betrekking, want ik ben er op aangewezen om zelf mijn brood te verdienen. Lifftlotte bleef onbedaarlijk snikken. En ik zie je misschien nooit meer teug. Nu zal ik jou ook moeten verliezen. Juffrouw Herter drukte haar aan haar hart en kuste haar. Maak het mij niet nog moeilijker dan het al is, Liselotte. Zul je mij althans schrijven, lieve juf? Stellig kind. Wij zullen een drukke briefwisseling voeren. Jij vertelt mij alles wat je beleeft, en ik doe dat van mijn kant ook. En wie weet, of er nog niet een wederzien voor ons weggelegd is. Het leven leidt ons somtijds op zulke zonder linge wegen, en de wereld is klein. Liselotte zuchtte, O, en je zult zoo ver van mij af zijn.. &Xsraf sL geheel bij elkaar kunnen zijn, maakt dat geen verschil. Nu zullen wij evenwel niet meer over onze scheiding spreken. Nog zijn wij te zamen en zullen mot ieder uur van ons samenzijn woekeren. En nu zullen wij het eens over jou hebben. Heeft de baron je gezegd, dat je naar Lausanne gaat? Liselotte vertelde nu alles dat de baron met haar besproken had. Toen zij ge ëindigd had, streek de brave juffrouw over de lokken van Liselotte. Jawel, lieve kind, je zult in de toe komst dus ook brood van vreemden moe ten eten. Intusschen je hebt hier een moeilijke leerschool doorgemaakt en je voor den strijd om het bestaan gestaald. Misschien vind je later een goede betrek king. Je zult in de eerste plaats niet meer aan de plagerijen van Lori blootstaan. Houd goeden moed. De goede God houdt ons allen Zijn trouwe, sterke hand boven het hoofd. Zoolang Hij ons niet verlaat, zijn wij nooit geheel alleen. Ach, de arme Liselotte kon de toekomst niet meer zoo flink en dapper onder de oogen zien, een toekomst, waarin de ge liefde juffrouw Herter geen plaats meer bekleeden zou. En aan die toekomst zcu nog een ander ontbreken Jonker Hans. Dit drukte onzegbaar zwaar op haar gemoed'. Jonker Hans vertrok denzelfden dag reeds weer. Ook hij had van zijn vader vernomen, wat omtrent de toekomst van Liselotte besloten was. Hij was zeer met haar lot begaan, maar hulp bieden kon hij niet. En voorloopig was zij voor tweg jaren goed onder dak. Toen het baronesje Lori meegedeeld werd, dat Liselotte met haar hetzelfde pensionaat bezoeken zou voorloopig vertelden haar ouders haar niet méér vaa hetgeen er omtrent Liselotte overeen gekomen was Stoof zij ziedend vaa woede op. A'lyar/oigfcte

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 7