Opening der Hoptentoonstelling DE HOPTEELT CHEVROLET Cesar MOTTRIE VASTHOUDER Voorsnel en zuinig vervoer 24.000 De CHEVROLET BESTELWAGEN Vraagt Prospectus III. - Het kweeken der Hop BESTELWAGEN DE JAARLIJKSCHE SNIJLEERGANG ml op Binsdcsg 6 OifSober opnieuw beginnen BIJVOEGSEL aan "DE POPERINGENAAR,, - "DE HALLE,, KOEMTGES VERWEN IN ALLE KLEUREN ^EUWPOORT: Mej. Hendryckx, Marktstraat, 12, Maloulaan, 28-30, IBPBR tel. 149 Wat kost het, om voor 4 personen een maal* tijd te koken Wat kost het, om het vuur 10 tot 12 uren aan te houden VlaginltiildicjBng mn den VnurkruisenSiond van Ssper en uiireiking der juweelen DIE KOK HDD DEED MP», MEED WE ZENDEN ONS BLAD Modern® Snijschool voor Domes BESTUURD DOOR Raph. PannekQueke Botersfrant, 12 IEPIR VOOR UW DRUKWERK I van ZONDAG 4 Oktober 1936. Nr 40 msa IIIBBB in de Feestzaal van het Stadhuis te Poperinge^ op Maandag 28 September 1936. De jaarlijksche hoptentoonstelling, in gericht na de hoppcpluk, werd nu Maan dag 11. geopend. Talrijk waren de aanwezigen bij de opening. Op het verhoog hadden plaats genomen: de Heer Brutsaert, Eere-Voorzitter van ]ict Hopverbond van Poperinge en Ge meenteraadslid; de H.H. Gombert, Van- dooren en Bossaert, Schepenen der stad; Keer Desmyter Emiel, Voorzitter van het plaatselijk Hopverbond en Gemeen teraadslid der stad; H. Carlier, Voorzitter van de Nationale BrouwersfederatieH. Van Mele, Oud-Voorzitter van de Natio nale BrouwersfederatieH. Bekaert, Voor zitter van den Brouwersbond van Kort- rijk; Id. U. Simoens, Staatslandbouwiri- genieur voor de streek, alsmede nog twee andere Heeren van de Nationale Brou- ivcrsfederatie. hl de zaal bemerkten wij talrijke brou wers, handelaars en landbouwers, die be lang stellen in de Poperingsche hoppe- tecit. Heer Dr H. Brutsaert leidde de verga dering in, dankte alle aanwezigen en ver ontschuldigde enkele personaliteiten, die wegens belet de vergadering niet konden hijwonen. Hij drukte bijzonderlijk zijn spijt uit over d'afwezigheid van den Heer Lcon Verhelst, een oude vriend en studie- makker van hem, tegenwoordig leeraar aan de brouwerij school van de Hooge- school van Leuven, op wiens bevoegdheid hij menigmaal in hopkwestie en bijzon derlijk in de kwestie van de mannelijke planten beroep had gemaakt. Onmiddellijk na den Heer Brutsaert, nam Heer Ingenieur U. Simoens het woord, om wat uit te weiden over de op brengst van dit jaar en over de huidige tentoonstelling. De stalen dit jaar tentoongesteld, zegde de Heer Simoens, zijn eenigszins van min dere kwaliteit dan verleden jaar. Dit valt hoofdzakelijk te wijten aan het slecht we der en de peronospora die dit jaar erg heeft gewoekerd. Werden enkel tentoon gesteld de stalen van de hoppekweekers die te voren hun naam hadden opgegeven. Sedert zijn er nog komen vragen hun hop ten toon te stellen, daar zij goede hop hadden bekomen. Zij konden geen vol doening bekomen daar zij zich niet tijdig hadden aangegeven. Dit jaar zijn 92 stalen tentoongesteld, warronder talrijke stalen van nieuwe va riëteiten. in onze streek nieuw gekweekt. Het plukken en drogen, ging de Heer Simoens voort. is. dit jaar beter verzorgd dan verleden jaar en enkel een paar stalen hebben punten verloren voor het drogen, wijl het plukken in algemcene regel goed voldoet. De kleur verschilt soms nogal, bijzon derlijk naarvolgens de hop vroeg of laat werd geplukt, daar de laatgeplukte hop dit jaar te lijden heeft gehad van regen en harden wind. Er mag ook gezegd dat de oude soor ten. voor wat de kleur betreft, doorgaans meer voldoening geven dan de nieuwe va riëteiten. Aangaande de aroma dient gezegd dat deze doorgaans voortreffelijk is. In massa frenomen zijn de stalen, voor wat de rijp heid aan luppuline betreft, wat min goed dan verleden jaar, maar stalen die dit jaar bet meeste getal punten hebben behaald, zijn beter dan bij het verloopen jaar. Deze tentoonstelling is opnieuw een «amvijriging voor de bopkultuur. Er werd veel gesproken, vervolgt de re denaar nog, dat ik de* oorzaak ben dat de mannelijke" "hoppephmten zijn geweerd. Dit is niet waar en het is mij totaal on verschillig dat er mannelijke hoppeplan- ten gekweekt worden of niet. Het kwee ken van mannelijke planten wordt voor gesteld door velen als een middel van be strijding der ziekten welke de hop aan tasten. Maar er bestaan hiervoor andere mijdclen en gepaster. Het komt er alleen op aan de gepaste bestrijdingsmiddelen toe te passen en te gepaster tijde. Dit moet goed gedaan worden en de planten dienen gezond gehouden. Geen uitvluchtsels mogen gezocht wor den bij een mislukking; maatregelen die nen genomen. Vele hoppekweekers zijn nog bij spreker te rade gegaan laattijdig inden bloei der plant, alswanneer de ziekte reds erg woekerde, en dank zijn raad gevingen bekwamen de landbouwers die Inj hein Je rade gingen, toch goede hoppe. Op enkele stalen na van Buvrinsche hop geven de stalen van vreemde variëteiten meer voldoening dan de oude soorten in de streek gekweekt De proeven genomen in het proefveld van Watou hebben eveneens bewezen dat de voortbrcngstmogelijkheden der vreem de variëteiten grooter is, op merkelijke mate zelfs, dan bij de oude soorten. Zoo heeft de soort Tettnang in het proefveld het hoogste gewicht geleverd bij zelfde getal planten. De nieuwe variëteiten geven ook meer gelijkheid in de voortgebrachte waar dan de oude. Er dient dus aangestuurd tot het kweeken van de niéuwe soorten, die de oude uitgeputte soorten moeten vervangen. Ten slotte bedankt de Heer Ingenieur de Heeren Juryleden om de moeilijke taak der'keuring waarmede zij zich belast heb ben, alsook de Heeren Brouwers die zich Verplaatsten met het doel vingerwijzigin gen en richtlijnen te geven tot het beko men van verbeteringen in de bopkultuur. Hij bedankt ook Heer Dr Brutsaert, b -uuvers, handelaars, hoppekweekers en alie tegenwoordigen, voor de medewerking verleend tot het wellukken dezer tentoon stelling of om hunne aanwezigheid, lieer Carlier, Voorzitter van den Na- taaien Brouwersbond van België, werd dan kt woord verleend. Deze hield zijne tede in de Fransche taal. Hij verontschuldigde zich cer£t de Fran sche taal te moeten gebruiken in tegen woordigheid van een vergadering, waar Kina allen de Vlaamsche taal spreken, maar deze bezit hij niet voldoende, zegt bij, om er zich van te bedienen in zijn rede. Hij geeft een overzicht van het stichten mi <k voorgenomen werking van het Na- l'onaat Komiteit voor den Hoppekweek, da; onlangs werd gesticht door onze Re- Kering en dat ook den steun heeft van ™et Nationaal Fonds voor Wetenschappe- bjte Opzoekingen. Dit Komiteit heeft voor doel vooruit- Ütug te zoeken voor onze hoppeteelt en 'Ie afzonderlijke krachtinspanningen die mersiwr totnogtoe gedaan werden meer stm*.n te brengen ten einde hoppe te be- k<WKn ia onze gewesten die zooveel mo gelijk de vreemde hoppe evenaren !can én kan dienen voor alle gistingen in het brou wen. Spreker bedankt nog den Heer Inge nieur Simoens om hetgeen hij reeds heeft gedaan voor den vooruitgang van de hop peteelt in de streek van Poperinge en zet alle tegenwoordige hoppekweekers aan de raadgevingen gegeven door den Heer Si moens stipt te volgen. De Brouwersfede ratie blijft steeds bereid een hooge prijs te betalen voor de hoppe van beste kwa liteit. Dan werd het woord verleend aan den Heer Bekaert, Voorzitter van den Brou wersbond van Kortrijk die eerst in het Fransch enkele woorden toestuurde aan den Heer Carlier om dan in het Vlaamsch ook enkele dankbetuigingen te uiten aan het adres van den Heer Dr Brutsaert om den steun en de werking die hij steeds ten beste heeft voor het plaatselijk hop verbond. Hij dankte ook den Heer Inge nieur Simoens van wie de vooruitgang in de Poperingsche hoppeteelt grootendeels het werk is. Spreker spoort dan ook de hoppekwee kers aan om de richtlijnen door den Heer Simoens steeds te volgen en belooft dat dan ook de hoppekweekers steeds voorts zullen mogen rekenen op den steun van de Brouwers van het Kortrijksche. Hiermede was de reeks redevoeringen gesloten en werd overgegaan tot het be zichtigen der ten toon gestelde stalen hop. UITSLAG VAN DEN WEDSTRIJD IN DE HOPTENTOONSTELLING BRIELEN Eereprijs: 90 p.: Gcldof Cam. D1KKEBUSCH Eereprijs: 90 p.: Gesquière Osc. Eerste Prijs: 89ip.: Gesquière Osc, ELVERDINGE Eereprijzen: 95 p.: Bertier Isid. 93 p.: Cardoen Ach. 90 p.: Bertier Isid., Dedecker Theoph. Eerste Prijzen: 89 p.: Cardoen Ach., Mulkma.a Wfd. 88 p.: De Cat Cam. 83 p.: Hoorelbeke Alf, KEMMEL Eereprijs: 91 p.: Traisnel Jeroom. POPERINGE Eereprijzen: 95 p.: Reubrecht Georg. 94 p.: Bocraeve Maur., Igodt Jozef, 93Jp.: Igodt Jozef. 93 p.: Desmyter Em. 92 p.: Mollet Const. 91 p.: Demarey Dan., Wed. Dumêy. 90 p.: Adriae.n Jer„ Demarey D., De- queker Heet., Huyghe J., Mer- levede Prud., Quaghebeur H., Vande Wynckele Maur, Eerste Prijzen: 89 p.: Baillieu Cam.. Decrock Cam., Lebbe Jules, Mollet Const. 88 p.: Derycke Leon, Huyghe Jeroom. 87 p.: De Crock Jer., E. Z. Paulinen. 85 p.: Rilliau Maur., Debaene Maur. 85 p.: Werquin Cam. PROVEN Eereprijzen: 9SJp.: Lermytte G., Top Marc., idem. 94 p.: Ganne Maur., idem, 93Jp.: Lefebvre K. 93 p.: Wed. H. Desmyter. Eerste Prijzen: 88 p.: Deschrevel Seraf. 85 p.: Van Cayseele René. RENINGELST Eereprijzen: 95 p.: Corselis Cam. 92 p.: Hennebel Ach. 91 ip.: Vandelanoite Ernie!. 90 p.: Goethals M., Vandelanoite E. Eerste Prijzen: 89 p.: Dequeker Julien. Houwen Ach. 88 p.: Corselis Cam., Spenninck Elie, Van Oost Leon. 86 p.: Dequeker Jul. 85 p.: De Coninck Hil. ROESBRUGGE Eereprijzen: 93 p.: Wed. L- V.d. Broucke, Leroy A. 92 p.: Leroy Alois. Eerste Prijs: 85ïp.: Wed. Leon Vanden Broucke, VLAMERTINGE Eereprijzen: 91 p.: Boeraeve Ger., idem, Clays Ch. 90 p.: Longuepé Gust. Eerste Prijs: 88 p.: Derycke Cesar. WATOU Eereprijzen: 97 p.: Dejonghe Georges. 96 p.: Dejonghe Georges. 94 p.: Prum Prudent. 92ip.: Cappelaere Nest. 92 p.: Brysbaert Cam., Dauchy Flor. 91 p.: Brutsaert Gast., Coene Jul., id. Eerste Prijzen: 89 p.: Demaeght G., De Smyter J. 88 p.: Brysbaert Leon. 87 p.: Coene Julien, Van Oost .Georg. 86 p.: Derycke Maur. 83 p.: Verdonck Julien. WESTOUTER Eereprijzen: 95 p.: Kestelyn Ernest. 92 p.: Hardeman Joz., Hardeman M., Kestelyn Ern. 91 p.: Vandelanoite Em. 90 p.: Hardeman Benoit. Eerste Prijzen: 89 p.: Goudezeune Flenri, 88 p.: Rouseré Georg. STOOMVERWERIJ NIEUWWASSCHERIJ ISROOGKUISCHERIJ mïMmwwmïJMW: van BRUGGE, Nieuwwassclien van allerlei stoffen, opgemaakte en niet opgemaakte kledingstukken, zonder losdoen. Meubelstoffen, binnenverslerlng. Verzorgd Werk Spoedige Bediening BIJZONDER ZWART VOOR ROUW IN 24 UREN BIJ HUI ZEN VOOR! ^OPF.RINGE: M. A. Vnndermeersche, 15, Maur. Dewulfstraat. PlKfSMUIDE: Mad. Pil, Groote Markt, 9. 'EPER: Mej. Domicent, 21, Korte Torhoutstraati MEENEN: Mej. Chombar, 22, Rijsselsche straal, pOESELARE: M. A. Depoorter, 40, Zuidstraat. ^EURNE: M, J. Nowé, 10, Nieuwstraat. Na deze bothanische kenmerken der hop beschreven te hebben zullen we nu na gaan waar en hoe de hop moet gekweekt worden. Eerst en vooral een woordje over den grond. Meestal hoort men zeggen: Het komt er niet op aan waar we onze hop zet ten, ze groeit toch in alle gronden. Om te bewijzen dat dit princiep valsch is, zal ik U den uitslag geven van proeven welke gedaan geweest zijn in een tamelijk lich te grond. In Maart 11. werd de proeftuin een schupstsek en half diep omgewerkt, daarin werd 30 kgr. half verteerde stal mest ingewerkt en werd de gansche op pervlakte begoten met vloeimest. Zoo bleef de grond enkele dagen liggen. Het stuk land werd in drie perceelen verdeeld waarvan ieder een lengte had van 3.30 m. Perceel 1 was met de stalbemesting zoo gereed voor de planting. Perceel 2: op dit gedeelte werd nog 25- 30 kgr. kalk uitgestrooid. Perceel 3 werd zuur gemaakt met zwa velzuur. Na veertien dagen werden de plantjes uitgeplant op een afstand van 1,10 m. Om de reactie te kennen van den grond van die verschillende perceelen, werd van ieder een monster ontleed in heb labora torium. Ziehier de uitslag: Perceel 1: heel licht zuur. Perceel 2: heel basisch (kalkhoudend). Perceel 3: heel zuur. Eens dat de plantjes in groei waren, werd aan ieder een zelfde hoeveelheid scheikundige meststoffen toegediend, nl. ammoniak: 503 kgr. per Ha. ijzerslakken: 80 kgr. per Ha. chloorpotasch500 kgr. per Ha. Den uitslag van al deze bewerkingen was: Op perceel 1een plantje stierf na eeni- ge foladjes ontwikkeld te hebben. Op perceel 2: de bladjes kwamen geel en gaven veel gelijkenis aan de gewone aardappelziekte. Ze ontwikkelden heel traag. Twee plantjes stierven na ongeveer 14 dagen. Op perceel 3: de drie plantjes stierven na een week. Door de uitslagen van deze proef komt men onvermijdelijk tot het besluit: hop gioeit niet in alle gronden. Welke grond is dan het best geschikt voor de hop? Het antwoord hierop is: de goed doordringbare zand-leemgronden welke niet te snel uitdrogen en die rijk zijn aan humus. In algemeenen regel vraagt een hopplant grond met alcallsche reacties. Kalkrijke gronden geven de grootste opbrengsten in zake hoeveelheid en hoedanigheid. Het humusgehalte van den grond beïnvloedt in'groote mate de wortelvorming, en als daar terzelfdertijde veel kalk aanwezig is, zijn de wortels tal rijk en vezelachtig. Daardoor wordt de voedselopname voor de plant regelmatig en rijpelijk verzekerd. De vochtigheid wordt goed geregeld, zoodat in natte sei zoenen het overtollige water op tijd weg zinkt terwijl bij droog weer een snel uit drogen niet te vreezen is, doordat de wer king van de haarbuiskracht getemperd is. BEMESTING. De hop is een veeleischende plant. Ze vraagt een vruchtbaren humusrijken en diep omwerkten grond. Om een gedacht te hebben over de behoeften aan voeden de bestanddeelen, kunnen ontledingen worden aangehaald waaruit blijkt, dat de hopplant vooral stikstof, potasch en kalk opneemt. De phosphoorzuuropname is te vergelijken met die der andere planten. De toestand van den grond speelt een voorname rol. Vochtige gronden zijn te vermijden, daar worden de planten geel en verliezen vroegtijdig hun bladeren. Meststoffen welke de natuur van den grond slechten zijn: Sylvinlet, en in zwa re gronden ook wel sodanitraat. Men ge- bruike geconcentreerde potasch of stik- stofmesten welke best passen voor de ge vallen waarin men zich bevindt. Stalmest en andere organische meststoffen moeten steeds den grondslag vormen van een goede oordeelkundige bemesting, aange vuld door passende hoeveelheden schei kundige meststoffen, verzekert men een regelmatige gepaste voedingsvoorraad en alzoo een grooter opbrengst. In Bohemen bestatigde men bij het aanwenden van dezelfde hoeveelheid stalmest, stikstof en potasch plus 30O, 600, 900 kgr. ijzerslak ken, een opbrengst vermeerdering van 300, 450, 700 kgr. hop. Proeven hebben bewezen dat onder al de stikstofmesten, de kwali teit het meest bevoordeeligd wordt door Ureumdoch de groote hoeveelheden stikstof maken de hop meer vatbaar voor ziekten, een regelmatig rijpen wordt bena- deeligd, en de vorming van groote slecht gesloten bellen heeft plaats. In een woord draagt een te overtollige stikstofbemesting bij tot het bekomen van een minderwaar dig produkt. (Wordt vervolgt) L. J. - B. C. KRACHT NEEMT TOE KOSTEN DALEN 6 cyl. kopkleppenmotor 10 meer krachtontwikkeling, ondanks 10 ge- ringer benzineverbruik. Andere voordeelen die er toe zullen bij dragen om uw bestelkosten te verminderen. zelf-bekrachtigende, hydraulische remmen 4 Syn- chro-Mesh gangwissel en geruischlooze 2e geperst stalen langsliggers van U-profiel 4 raam met 5 tra versen 4 2 wielbases; 2.845 m. en 3.28 m. gemak kelijke toegankelijkheid van alle onderdeelen 4 spe ciaal bestudeerde bestelwagen carrosserieën voor uiterst lage prijzen 4 overal service en origineele verwisselstukken, VANAF FRANK f.o.b. Antwerpen 'voor het 2,845 m. chassis Gemakkelijke betalings voorwaarden door mid del van de G.M.A.C. OFFICIEEL VERTEGENWOORDIGER Zoo bitter weinig I Daartoe zijn noo* dig 4 of 5 Union Briketten voor nog niet 60 centiemen. En daarbij wat een vuur, welk resultaat en welke zindelijkheid I Bijna niets I Goedkooper dan opnieuw vuur te maken, zijn 2 «Union Briketten» tusschen de maaltijden oi voor den i geheelen nacht. I Stookt ze dus zoowel keuken- als in wasch- tornuizen. Union briketten" zijn bruinkolen. bruinkolen zijn aardkolen evenals steenkolen. - i Zondag 27 September had alhier de plechtigheid plaats van de wijding en in huldiging der vlag van den Vuurkruisen- bond, afdeeling leper, en ter dier gelegen heid werd ook aan de rechthebbende leden het juweel van het Vuurkruis overhandigd. Van 's morgens vroeg kwamen sterke afvaardigingen met treinen, trams en autobusen de stad binnen. Rond 9 uur verzamelden ze aan het Hotel Con tinentallokaal der plaatselijke afdeeling. We bemerkten groepen met vlag uit Vorst, Elsene, Brugge, Middelkerke, Blanken- berge, Hoboken, Gent, Oostende, Roeselare, Kortrijk, Moeskroen, Borgerhout, De Pan ne, Waasten, Wetteren, Kapellen, Ver- viers, enz. Rond 9.30 uur vertrok de stoet met de Rijkswacht aan 't hoofd, gevolgd door de Harmonie Ypriana, alsook de talrjike vlaggen der deelnemende bonden en de leden Vuurkruisers naar de St Maartens- kathedraal. Vele buizen waren bevlagd en hier en daar waren er spandoeken over de straat vastgehecht, de Vuurkruisers huldigend en welkom heetend. Jammer genoeg was het weder niet van de partij en dikke regendroppelen vielen uit den zwaar bewolkten hemel neder. Toen de stoet voorbij het gedenkteeken der Ieper- sche gesneuvelden stapte, ontblootten al de deelnemers de hoofden, uit eerbied voor hunne gevallen broeders. Weldra bereikte de stoet de Kathedraal, die in korte oogenblikken bomvol liep. Z. E. H. Deken Vermaut, bijgestaan door de EE. HH. Onderpastoors Huyghe en Deconinck, gingen over tot de wijding der vlag der afdeeling leper, waarna een plechtige mis werd opgedragen ter na gedachtenis der Iepersche helden. Aan liet orgel had de heer Hanoulle uit Kortrijk plaats genomen en 't gezang werd ver zorgd door het gemengd koor der kathe draal, onder leiding van den heer Maur. Baert. Onder de talrjike aanwezigen bemerken we: de heer Kolonel Dewaele bij het 3» Linieregiment te Oostende, afgevaardigde van Z. M. den Koning; den Federalen voorzitter, belet zijnde, werd vervangen door den heer Lelong; Dr Dewinter, van Brugge, provinciale voorzitter; KL Van Thcrenburg, Prokureur des Konings, eere voorzitter der afdeehng leper; H. Cam- bier, plaatselijk voorzitter; heer Matton, voorzitter der rechtbank; heer J. Vander Ghote, burgemeester; heer Clincketnaille, arrondissementskommissaris; den heer schepen J. Van der Mersch; Z. E. P. In- nocentius, prior der E. P. Karmelieten; E. P. Hirbertus en Mapheus, alle 3 Vuur kruisers, enz. In het koor had de federale vlag en deze der afdeeling leper plaats genomen. De andere vlaggen vormden de haag in het middenkoor. Eén gelegenheidssermoen werd gehouden door den E. H. De Beir, Krijgsaalmoe- zenier (Vuurkruiser). Hij zei o. a. dat deze dag geen rouwdag maar een vreugde dag moest wezen. Hij herinnerde de Vuurkruisers aan het offer dat ze gebracht hadden voor vorst, lar.d en volk en rakelde talrijke herinneringen op uit de bange oorlogsdagen. Hij toesloot zijne kanselrede met de woorden: laten we als broeders elkander hef hebben Aan de consecratie der H. Mis werd door de klaroenen het Te Veldege blazen en bij het eindigen der H. Mis werd het Vaderlansch lied en Naar Wijd en Zijd op het orgel gespeeld. Hierna werd op de Vanden Peereboom- plaats een stoet gevormd, die zich eerst richtte naar het Iepersche gedenkteeken, waar een kroon werd nedergetegd, wijl het muziek in gedempten toon de Braban- qonne uitvoerde. Vandaar ging het naar het Belfort, waar een groon werd opge hangen onder het beeld van Koning Albert, dat er in een nis prijkt. Het «Te Velde werd geblazen en de Brabanqonne uitgevoerd. Nu richtten de schreden zich naar het Memoriaal der Meenenpoort, waar insgelijks een kroon werd neerge legd, wijl de Last Posten daarna het «God save the Kling» werd geblazen. Een afdeeling begaf zich naar het Fran sche kriigskerkhof der Potyze, waar een bloemengarve werd "aangebracht. In den vroegen morgen hadden mak kers van Verviers naar Poperinge geto gen, om er Insgelijks op het gedenkteeken der gesneuvelden aldaar bloemen neder te léggen. Hierna greep ten stad-huize eeng offi cieel® ontvangst plaats van den afgevaar digde van den Koning, van den afgevaar digde -van den Federalen Voorzitter en deze der verschillende afdeelingen, door de plaatselijke overheden. Heer J. Vander Ghote bracht in warme en overtuigde woorden hulde aan de Vuur kruisers, waarop de Heer Cambier, plaat selijke voorzitter, dankte en vroeg aan den Kolonel Dewaele te willen overgaan tot het uitreiken van het Vuurkruis aan den Burgemeester van leper, waarop eerst genoemde het juweel op de borst spelde van J. Vander Ghote onder algemeen handgeklap der aanwezigen. Daarna werd het gebruikelijke glas geledigd tot heil van de Vuurkruisers. Daar het zoo 'n onbarmhartig weder was, moest men verzaken van op de Groote Markt Koning Albert over te gaan tot het overhandigen der juweelen; dit greep plaats in den Stadsschouwburg. Eerst kwam Kolonel Dewaele aan het woord en bracht hulde aan de Vuurkrui sers, aan H. M. Koningin Astrid zaliger gedachtenis en aan het Vorstenhuis, ook aan de deelnemende groepen: N.V., N.S.B, 3® en 23® Linieregiment, aan de Poilus de Franceen aan de British Legion Hierna overhandigde hij de vlag aan den plaatselijken voorzitter, wijl de muziek nogmaals het vaderlandsch lied speelde. Heer Cambier, plaatselijke voorzitter, zeg de dan dat de afdeeling leper haar vaan del zou weten te bewaren en hoog te hou den. Daarna sprak Dr De Winter, pro vinciaal voorzitter, een gloedvolle rede uit in een sappige taak die menigmaal hand geklap uitlokte, waarna er overgegaan werd tot het overhandigen der vuurkrui- sen aan een 100-tal aanwezigen. Rond 13 uur greep er een défilé plaats van de makkers voor de bovengemelde overheden en te 13.30 uur werd een de- mokratisch noenmaal opgediend in het Hótel Continentalwaar talrijke heil dronken ingesteld werden. leper bracht op waardige wijze eere aan de helden van den droeven wereldoorlog. UIT DE REDE VAN Dr DE WINTER, Provinciale Voorzitter, bij het inhuldigen der Vuuritruisersvlag te leper, op Zondag 27 September 1936: ...Steeds waren de zonen, der Vaderen waardig... Wij, Vuurkruisers, hebben met ons bloed de laatste bladzijde van België's Heldendicht in de modder van het Uzer- land geschreven. Vier jaren lang stamden wij, kinderen uit al de Belgische gouwen, groot en klein, rijk en arm, Vlaming en Waal, zij aan zij, zonder dat ooit klassennijd of klassenhaat vermochten, de hertelijke broederlijkheid onder wapenbroeders te benevelen. Daar heerschten de offervaardigheid en de een dracht waarvan onze roemrijke driekleur het wapperende zinnebeeld is. Zinnebeeld van betrouwen in de toekomst. Zinnebeeld van ons vaderland: dat land Waar Maas en Schelde vloeien, De Noordzee bruischt en stormt! Waar weelde én kunsten bloeien De Vrijheid Helden vormt. Waar velden, wouden, weiden^ Als gaarden rijk beplant Het hart en 't oog verblijden Daar is ons Vaderland, Waar Maas en Schelde vloeien Daar, daar is ons Vaderland, In het zwarte vak van onze Vuurkrul- senvlag grijnst onze oude kennis, de dood, akelig zinnebeeld van ons lijden. Vier jaren lang was de dood onze aller- trouwste oorlogsgezel steeds bij ons, rondom ons, voor ons, achter ons, boven ons, onder ons overal altijd, vonden wij den dood. Na den bloedigen lijdensweg, die ging van Luik over Halen en Houtem, Ste Mar- gusrite naar Antwerpen en DdksmuTde, werd het Belgisch leger in het slijk van den IJzer verzonken en maaide de dood onverpoosd. Is het hier wel plaats en stond, op dezen blijden dag, zulk gruwe lijk leed te gedenken?... Ja! roept ons de dood van ons vuurkruisenvaandel. Ja! niet vergeten! Nooit vergeten hoe de mannen van de vuurlijn,' lange en eindelooss jaren naar ziel en lichaam werden gefolterd, af getobd en afgebeuld tot dat op een of anderen dag een monsterachtige granaat het menschelijke wrak deed uiteenspat ten en een einde stsilen aan 't oiimen- schelijk bestaan... Nooit verzadigd, nooit vermoeid eisehte de oorlogsgod steeds meer en meer men- schenbloed: Bij het gebulder der kanon nen en het geratel der geweren, in de ake lige wolken der brandende stikgassen, vie len de slagen van den dood steeds rapper en rapper, steeds harder en harder. En op de talrijke kerkhoven ginds, bach ten het front, schoof de oneindige rei der on telbare houten kruisen rusteloos vooruit. Veertig duizend onzer makkers zagen nooit hun land en huis, hun vader en moeder, hun vrouw en kinderen terug... En van uit den donkeren hoek van ons vuurkruisenvaandel roept ons de grijn zende dood, TJ, Vuurkruisen. U, burgers, toe«De dood van veertig duizend mak kers. Vier jaren onmenschelijk lijden voor tachtig duizend Vuurkruisen niet verge ten! Nooit vergeten! Vuurkruisen, Adeldom van den IJzer: Ons blazoen: het Vuurkruis: dapper heid in het verleden. Onze leus: Salus Patrise Suprema Lexplichten voor heden, 's Lands heil weze 't hoogste gebod voor 't vaderland goed en bloed veil hebben... Het gebeurt wel meer dat Wij diesaan- gaande voor militaristen uitgescholden worden. Wij verklaren het onbewimpeld: Wij, die de gruwelen van den oorlog aan den lijve gevoeld hebben, wij verafschuwen en wij vervloeken en wij haten den oorlog meer dan gelijk wie ook. Maar wij mis prijzen de kleinzieligen en verachten als lafaards de mannen die hun leven voor vrouw en kinderen niet veil hebben! Duizend-s WéWCrr die hulpeloos gestor ven zijn. Honderden helden die vergeten en verlaten hulpeloos sterven. De mannen van de vuurlijn gedoemd om voor hunnen tijd verge te p en verlaten hulpeloos te sterven. Dit is het bilan van 's lands erkente lijkheid voor hen aan wie het zijne vrij heid, ziijn bestaan alles te danken heeft. Zeker! dat hebben onze wetgevers niet gewild en dat willen onze overheden, dat willen onze medeburgers niet... Maar dat is! Dat is, omdat men te dikwijls vergeten heeft eer van verdienste afhankelijk te maken en hulp aan behoefte te passen... Maar dat is en dat had nooit mogen zijn en dat mag niet langer zijn. En als wij vragen dat het land, dat aan den adeldom van den LJzer alles te danken heeft, niet zou dulden dat zijne redders vroegtijdig hulpeloos ten grave gesleept worden, mogen wij dan wel als veel- eischend afgescheept en als profiteurs uit gescholden worden? Wij misprijzen ze, die heldenbloed te gen klinkende munt willen uitwisselen. Maar dankbaarheid, hulp aan zijne stervende helden is van 's landswege een zedelijk® en onverbiddeh jke plicht, en niet een rechtgeaard burger zal het dulden dat 's lands bestuur zich aan dien heiligen plicht onttrekke. Wij rekenen er dus op dat er in de naaste toekomst een krachtig offensief worde ingezet offensief tegm alle wan toestanden, tegen alle misbruiken, tegen alle profiteurs, tegen de zedelijke deva luatie. Daarvoor kan het land eens te meer op de mannen van den grooten oor log rekenen. Volgent den brief ton dei» heer L,. te A... in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie on» zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som van 4,30 FRANK. Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 10,40 fr. Uit Amerika: 15,60 fr. Aangenomen Kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Beroepsschool te leper Het wordt steeds erger. Het duurt nu al 4 Jaarik begin er gtnoeg van te krijgen. Nu heb Ik het in de vingers. Ik kan zelfs geen kookpan meer vasthouden -Mijn neef had ook last van rheuma- tiek. HIJ heeft Kruschen Salts genomen en nu is jhij gerust. Tl Nu, Indien ik ook eens een proef nam met Kruschen Salts? Dit Is nu toch we d; tiende maal, dat ik hoor zeggen dat ,-^het rheumatiek geneest.' j 't Is heel eenvoudig, mor genvroeg reeds koop ik U een fleschje. TWEE /yiAANDENEpLT^C - Chef, gij zijt verbazend. Gij doet nu het werk van vier. Wat heeft U van Uw rheumatiek afgeholpen :v - Wel, Kruschen, en dit in minder dan twee maanden I Ach had ik Kruschen maar vroeger gekend l "Smi KRUSCHEN bezit de eigenschap het urinezuur dat de oorzaak is van rheumatiek op te lossen - en het om te zetten in een onschadelijke oplossing,die dan gemakkelijkdoor het organisme wordt afgevoerd. Bovendien zuivert Kruschen het bloed en zorgt voor de volmaakte werking van de nieren, de natuur lijke filters van giftsfoffen en zuren. Uw pijnen waar zij ook zitten Verdwijnen, en het dagelijksch ge bruik van de "kleine dosis" behoedt U voorgoed voor hun terugkeer. Kruschen Salts is in alle apotheken verkrijgbaar I2frs75 per fteschje; 22 frs per groote fiesch (toereikend voor 120 dagen). Monopolie voor België 5 Charle* DELACRE, Brussel. BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPIJ SPAARKAS Naamlooze Vennootschap gesticht In 1903 40. Lange Nlenwstraat. .NTWERPEN Private onderneming beheerd door het koninklijk besluit van 15 December 1934. Handelsregister: Antwerpen Nr 38C0. Kapitaal en Reserven: Fr. 27.590.000. SPAARBOEKJES: Intrest volgens termijn. LEENINGEN OP VASTE GOEDEREN. BEHEERRAAD M. Baron ucan Cogels, 'oorzit.er M. Alph. Ullens de Schooten, Beheerder. M. Paul Van den Bosch, Afg.-Beheerder, Om meer inlichtingen te bekomen gelieve U te wenden tot onze agenten: Krombeke: M* Wed. Denys-Verhaeghe. Beveren a/IJzer: J. Tahon, Gem.-Secr. Oostvleteren: Mej. Yvonne /an Houtté. Nieuwkerke: Cyr. Mahieu, Gem.-Ontv. Meescn: G. Dehem, G. Gratrystr.,41,Brui. Ploegsteert: V. Menet, 109, rue d'Armeiil» Roesbruggc: G. Delplace, Gem.-Ont. Waasten: Pierre De Simpel, Notaris. Wervik: M. Leon Debonnet, ueyestr., 26. Westvleteren: M* Wed J Quaeghebeur. 3BSBZMllB£82iiSQRi£SE!?B!3BHHSXBfl wendt U ter Drtikk. SANiSEN-VANNBSTJS» foSV

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 21