34' JAAR. - N' 11 GELUK De Vrede in West-Europa Marxistische Oproer te Parijs ie 14' Handelsfoor te leper ONS LAND Goede Week .12 BLADZIJDEN. - 40 CENTIEM.. DE POPERINGENAAR 1 SANSEN-VANNESTE i KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSRLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS A A De Socialisten en Kommunisten wilden te Clidhy een vergadering der Parti Social Francais" overompelen. - Zij val len de Politie aan» - 6 Dooden en meer dan 300 gewonden. De Bestuurder van het Kabinet van den Neer Blum onder de gewonden. NA DE BLOEDIGE INCIDENTEN TE CLICHY De gezondheidstoestand van den Heiligen Vader WE ZENDEN ONS BLAD 16,40 FRANK. van 25 tot 29 Maart 1937 (Zie vervolg op 2« blad./ ZONDAG 21 MAART 1937 (Jhgever: POPER1NGE ff Telefoon Nr 9. Postch. Nr 155.70. ABONNEMENTSPRIJS VOOR X JAAR (per post) M Binnenland 20.— fr. g s Belgisch Kongo 40.fr. s g Frankrijk 40.— fr. Alle andere landen 60.fr. jg fUcdmiakers ti)n verantwoordelijk voor j=g hun artikels. lllllUMIIIlllllllllll» mwmrn gpillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM 1 TARIEF VOOR BERICHTEN: I I Kleine bericnten per regel 1.fr. j Kleine berichten (minimum) 4.fr. j 2 fr. toel. v. ber. m. atlr. t. bur. Berichten op l6 hl. per regel 5.fr. j Berichten op 2® hl. per regel 2.50 fr. Berichten op 3® hl. per regel 1.50 fr. j Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn voorat te betalen en [moeten tegen den Woensdag avond j I ingezonden worden. Kleine be- j j richten tegen den Donderdag noen. j WITTEN DONDERDAG Een mensch die afscheid neemt van rijn goede vrienden zal ze hertelijk ont vangt, n in een laatste avondmaal. Het is altijd rond de tafel dat het in nigst gaat. Het is de allerlaatste keer. Het weer spiegelt den hemel. Mijne kinderkens. De afstand is verminderd tusschen Hem en de zijnen. Tot het einde zijner liefde gaat Hij in woorden: Mijne kinderkens. Tot het einde zijner liefde gaat Hij in daden en giftenHij geeft zich zelf. De •verste H. Hostie. O Salutaris Hos- tia 1 Zonder bel of wierook. De eerste mis begint. Introïbo. Ik zal opgaan tot het altaar des Hoeren, en mor gen op een berg en nog hooger dan de berg, op een kruis... met assistentie van twee moordenaars. Hei ongcdcesemd brood wordt geze gend: Dit is mijn lichaam- De goddelijke'plafvgaat "«fiitt', een gerecht nog te goed voor engelen. Ew elk bedient zich. Neemt cn eet. Uw ziclespijs is u gejeund. Smakelijk. Het verzadigt uw bert, het bevat allen goeden smaak, omne dclccta- ïntntnm. De vereelte handen, de ruwe visschcrs- vingers grijpen bevend naar hetgeen geen brood meer is en brengen het aan de lip pen. Hun smaak fopt hen, hun gehemelte misleid hen, hun geloof bedriegt hen niet. De beker wordt gevuld. Neemt cn drinkt, dit i mijn bloed. Drinkt op de gezondheid uwer ziel, op liet heil der wereld. Het smaakt niet naar bloed. Het geloof aanvaardt zonder verderen uitleg, hun liefde stelt geen vragen maar toont zich in daden met te drinken en één te wor den met den Beminde. De Heer verheugt zich omdat niemand weigert te gelooven in zijn woord. Hij zal een toast uitspreken die de geestdrift op haar hoogtepunt zal brengen. In zijn heildronk zal hij spreken van wijngaard en ranken. Tantum ergo sacramentum. Zulk ver heven geheim! Nooit gaf een gastheer zulk een soirée van vaarwel, het feestijn der apostelen. Doet dit te mijner gedachtenis. De kelk wordt gretig lecggedrongcn, zij zij n er vol van, vol van hun Meester. En wanneer de laatste ginder het laatste teugje inzwelgt voelen ze zich allen zoo één met Hem en zoo één met malkaar, één hert en ééne ziel, één hoofd, één lichaam. Opdat de wereld wete dat ik mijn Va der bemin. Een hymne aan Vaders glorie. Een vol ledige wegschenking van zichzelf aan zijn geliefden. De vreugde van het offer. Eer dat zijn hert morgen avond zal doorboord worden door de lanssteek, heeft hij het heden avond geopend en het beste kwam eruit in woorden en in gaven. Mijne kinderkens. Neemt en eet. GOÊ VRIJDAG Twee stukkeu hout met een mensch eraan. Hij is niet te troosten. Afijn volk, wat heb ik u misdaan, antwoordt mij? Ik heb voor u te veel tranen en bloed gestort om u ooit te kunnen vergeten. En gij kruisigt mij opnieuw. Voor velen zegt Calvarie niets. Zij kui- sch.-n voort, stoffen af, vullen emmers wa'T. Het banaalste werk. Op straat rijden de auto's voort, de chauffeur met zijn stofbril ziet geen krui sen 'angs de baan. Dames denken aan de Paaschvacantie, bcre'den het verzet der hinders, de ont vangsten cn diners. En Christus bloedt tt' jufvrouwen blijven thuis bij de stoot. Moest hun kat sterven ze zouden meer verdriet hebben. Anderen zitten in den café, rooken, drinken, cn Jezus zegt: Ik heb dorst. Winkeldochters bereiden de étalage cn maken korte metten met het officie der goé week. Bankbedienden schrijven beursorders, betalen coupons uit. De geldgod heeft geen Calvarie. Anderen denken aan hun nieuw kleed waarmee *c op den hoogdag in de hoog mis de menschen de oogen uitsteken. En om Jezus' kleed wordt de teerling gewor pen. Geleerden studeeren voort cn zoeken, zij vinden geen oplossing voor den mensch in dit leven, omdat zij niet gelooven aan Calvarie. Zij aanvaarden de ziel niet, haar onsterfelijkheid. Zij houden geen reke ning met Christus' dood en verdiensten cn het problema blijft onoplosbaar. On eindige gegevens in 't vraagstuk, maar zonder geloof is de oplossing: nul. De menschen doen voort, zij komen en gaan. Gelijk weleer voor vele Joden, geldt het maar een timmerman uit Nazareth. Et) de moderne heidenen zeggen dat het dwaas is, zich aan ecu kruis te laten na gelen. De wereld draait voort, geen teeken van het uitspansel, alles naar gewoonte. De menschen vullen hun maag of hun porte- monrtaie zonder te denkeu aan het eenige noodzakelijke den hemel vullen met onze ziel en die van andereu. Een heme! vol zielen. Er is geen an dere beteekenis voor Golgotha.^ Eens zal 't ook voor hen drie uur zijn, de gewichtigste stond van hun leven. Op dat oogenblik zullen ze niet tellen over hoeveel staatsweerden of nijver- heidsaandeclen zij beschikken, hoeveel grond geschreven staat op hun kadaster, hoeveel demi's ze gedronken hebben, hoe veel sigaren gerookt, hoeveel nieuwe kleedjes gedragen, cinema's bezocht, enz. Wat komt er achter, vijf minuten na den driën? Is God de hoofdzaak geweest in mjju leven? Het boek der zonden ligt open, complete werken, volledige uitgave. Men vergeet den grooten Patiënt van Goên Vrijdag, die terzelfder tijd de groote Specialist is om alle menschelijkc kwalen te genezen. Drie uren. En elk uur is een wereldgebeurtenis. Hoeveel toeristen ko men dat aanschouwen? Calvarie is geen kleinigheid. In geen enkele taal zijn er voor deze feiten geen Superlatieven genoeg. Goê Vrijdag, dag van rouw, zoo vol bc- teekemis. Hebt gij ook uw lijdensmomen ten dien dag? Zijt gij heden beter chris ten? Zegt de stervende Christus u nog iets. Gevoelt gij het duizendste part van hetgeen Christus in zich voelde dien dag van het hoofd tot de voeten Weg met Hem. Caïphas had geen cx- plositven. Heden meer dan ooit __waait Satan's adem in de logen der vrijmetselaars en de zalen der communisten. Heden meest wordt geroepenWeg met hem. Wij Vvillen niet dat deze heersche over ons Atrociteiten zooals weleer. Zf>o roepen mannen met liooge hoeden op, de dicta tors van het proletariaat, de tyrannen van het volksfront en ze doen de tabernakels springen met dynamiet. De wereld de- barrasseert zich nogmaals van Christus. God protesteert niet. Hij zwijgt als ver moord. En Jezus bidt nogmaals: Vader vergeef het hun want zij weten niet wat gij doen. A. B. Ik heb mijn. Paschen gehouden! Dat Is: «Ik. heb weer die edele daad gesteld die ons sinds 1937 jaar verbindt met het Cenakel van Jerusalem, waar voor het eerst dat heilig feestmaal plaats had... dat ons vereenigt met de eerste martelaren, die, in het holle van de kata- comben, met gretigen honger h«t Brood der engelen aten, alvorens in de arena hun leven te offeren... met onze voor vaderen, die, om die kleine H. Hostie te herbergen, heiligdommen optrokken, waar voor wij, met al onze slimheid en onzen vooruitgang, staan te kijken en nederig moeten bekennen: Indien wij ooit die zelfde meesterwerken moesten herbou wen... ii. A Ik heb mijn Paschen gehouden! Do fakkel der traditie is niet uitgedoofd in mijne hand! Mijn eigen schakel is nog gaaf en heel gebleven naast de ontel bare schakels in de onmeetbare ketting: ue Kerk. Het geloof dat ik van mijn vaderen als het heiligste bezit heb meegekregen, heb ik nog bewaard. Ik bekijk denzelfden hemel met dezelfde hoop! Ik 'ben niet een teeken van tegenspraak voor de vrouw, die aan den voet van het altaar mijn bruid werd... noch met de kinderen die ik heb laten doopen. Wat zij nu gelooven, dat geloof ik nóg! Wat zij als het heiligste beminnen, daar gaat ook mijn liefde nog naar uit! En mijn voorouderen moeten van uit den hooge met milden zegen mijn gezin overstelpt hebben, dat één was in het nutten van het Hemelsche Brood, als in het nemen van het dagelijksche brood. Ik heb mijn Paschen gehouden! Ik ben geen afgezonderde in de alge- meene opgang ten hemel. Ik ben de broeder van de ontelbare ge- loovlgen die, in dees dagen, de wereld door, zijn neer gaan knielen aan die tafel, vair waar zij zijn heengegaan, met de onomstootbare overtuiging dat ze Gcd zelf in hun borst omsloten hielden en dat ze zóó, cnzeggelijk veel sterker stonden voor den strijd die het leven hen onver mijdelijk biedt. En in die menigte schoven geleerden en ongeletterden aan, naast kinderen en ouden van dagen, naast gelukkigen en door het leven ontgoochelden. En ik, arm schepsel, dat reeds rijpt voor den komen den oogst, ik ben gelukkig mijn ineen gestrengelde handen mee hemelwaarts te kunnen heffen.Ik ben gelukkig te weten dat in al de katholieks kerken van de heele wereld, mijn onomv&tbare geeste lijke familie is vereenigd en dat tusschen laaaiMBBBoaaaMaBaaBiBBaiBBBviBHBBiSHBBiaHiisianRBBaB hen zoo heel veel schoone zielen zijn, dat het niet anders kan, of God moet zich erbarmen over mijn eigen schamelheid. Ik heb mijn Paschen gehouden! En met medelijden heb ik dan gedacht aan de velen die zich nu uitsloven om zich een toekomst van, wie weet hoe weinig ja ren, te verzekeren. Verzekeren? Is er iets wankeler dan de toekomst En ik, ik draag ondertusschen in mij, Hem, die Tijd en Eeuwigheid is! Ik heib de innige vreugde gevoeld van in mijn geest alle denken nu eens stop te zetten en te rusten... net als onze zilver-witte meeuwen het doen op de aan rollende baren van de zee... en van te gelooven... alleen maar dat: geheel een voudig gelooven... Ik heb het geluk gesmaakt eindelijk een antwoord té vinden op da zooveel onop geloste vragen... Nu weet ik weer zoo goed, waarom ik hier 'ben en vertoef... Het leven kan ma bestormen met de. meest harde beproevingen... het kan van mijn lichaam een afstootend wrak ma ken; onder dat hulsel slaat mijn ziel haar vleugelen, en blijft gelooven in ruimte en licht en onsterfelijkheid. Ja, als boven mijn hoofd mijn grafsteen welft, die heel mijn verleden dekken zal... als da aardkluiten saam mot de litur gische bede, dof op mijn kist zullen bokken... dan nóg zal mijn ziel juichen! 'k Geloof in U, o Eeuwige jonge Christus, o eeuwige bloeiendo Lente! U zegen ik, omdat Gij alleen die griezelige, akelige dood hebt overwonnen die ik verstoot met al de kracht van mijn naar-leven-hun- kerend wezen en van bei mijn tot ver weer gestrekte handen!... Ik zegen U om dat U zegenrijke verrijzenis het onder pand is van mijn opstanding, omdat Gij, oneindige goede God, mij zult binnen leiden in het land van rust en licht en vrede... Ik heb mijn Paschen gehouden! Door de geheele luchtruimte klapwieken als vogelen, de vroolijke klanken die de nieuwe Faaschdag heeft doen los- vleugelen. Onzichtbare geest:n zweven door de luchten... Alle gezichten stralen van diep gevoelde vreugd. Nu weet ik hoe het komt! Kom zon, nu hoort gij ook erbij, want in mijn hart is er feest! En moet gij weigeren, zon, dan keer ik me heelemaal In mij-zelf, want in mijn ziel is DE ZON te gast! Ik heb mijn Paschen gehouden! Alleluia! Naar P. L'Ermite. VOOR EEN NIEUW LOCARNO-PACT In de laatste dagen is vooral van de zijde van Engeland, ijverig ge tracht geworden om een nieuw Lo- carno-pact in het leven te roepen. Op 17 December 1936 heeft de En- gelsche regeering een nota opgesteld die ze verzonden heeft naar de re geeringen der vroegere Locarno-Sta- ten. Intusschen zijn alle antwoorden binnengekomen, de Italiaansche en de Duitsche het laatst en samen, wat weer eens te meer wijst op de zeer nauwe samenwerking die tusschen die twee landen bestaat, want heel zeker zullen de weaerzijdsche ant woorden van Duitschland en Italië opgemaakt zijn geworden na gemeen schappelijk overleg. Dat blijkt trou wens uit hetgeen tot nog toe over die antwoorden werd bekend gemaakt. Een eerste groote verandering die zich opdringt is de terugtrekking van Bel- gie, dat voortaan niet meer wenscht deel te nemen aan een nieuw Lo- carno-accoord, maar getrouw aan de nieuwe richting van zijn buitenland- sche politiek, zooals ze uit de beroem de rede van zijn Koning te voorschijn kwam, verlangt zich niet meer te ver binden met de groote mogendheden maar een zuivere onafhankelijke po litiek te voeren. Verder schijnen de overige vier leden Engeland, Frank rijk, Duitschland en Italië het weer eens te zijn dat een nieuwe Locarno- overeenkomst zou moeten tot stand komen ten einde de vrede in West- Europa te verzekeren. Alleen zijn er enkele heel belangrijke voorwaarden gesteld, die de besprekingen en de uiteindelijke tot standkoming zeer zullen bemoeilijken, voornamelijk de vraag of het West-Europeesch lan- denpact al dan niet moet verbonden tvorden met een Oost-Europeesch pact. Hierbij schijnen zich twee par tijen af te scheiden; Frankrijk en Engeland eenerzijds, Duitschland en Italië anderzijds. De struikelsteen is echter zoo belangrijk dat we nog niet zouden durven verzekeren dat binnen zeer korte tijd een overeenkomst zal kunnen bereikt worden. Waarschijn lijk zal eerst een oplossing verkregen worden wanneer de huidige interna tionaal politieke omstandigheden zich grondig zullen gewijzigd hebben. DE BELGISCHE ZELFSTANDIGHEID Het zal onze bevolking zeer ver heugd hebben, te vernemen dat de huidige Belgische regeering, toch konsekwent de zelfstandigheidspoli- tiek door de Koning en de groote massa van het volk gewild, doordrijft niettegenstaande de socialistische partij, die zoo sterk vertegenwoordigd is in het huidige Kabinet, er zich aanvankelijk hardnekkig tegen ver zette. Alhoewel we het antwoord van de Belgische regeering op de Engel- sche nota nooit volledig hebben kun nen lezen, hebben we toch uit het kommentaar van de groote Engelsche dagbladen kunnen opmaken, dat Bel- gie niet wenscht zich terug te verbin den met groote mogendheden in de toekomst. Anderzijds hebben de vier overblijvende landen alle verzekerd dat ze de zelfstandigheid van Belgie zullen eerbiedigen. Ook Hitier heeft het met nadruk herhaald. Engeland, Frankrijk en Italië hebben daarbij verzekerd dat ze voor Belgie in de bres zouden springen in geval ons land het slachtoffer mocht worden van een niet uitgelokte aanval. Hier bij denken Frankrijk en Engeland aan een mogelijke herhaling van de Duitsche inval van 1914. Italië dat dezelfde verzekering heeft gegeven in overleg met Duitschland kan heel ze ker die aanval niet van dezelfde zijde verwachten. Er is trouwens een ge rucht verspreid door de Daily He rald volgens hetwelke Frankrijk de Belgische zelfstandigheid wel wil er kennen op voorwaarde dat het bij een niet uitgelokte aanval tegen hem of zijn bondgenoot Rusland, vrije door tocht zou verkrijgen over Belgisch grondgebied. Nu de feiten kunnen di plomatisch danig verdraaid worden dat gemakkelijk verdediging kan voorgewend worden, daar waar het eigenlijk een aanval geldt. Wij den ken dat Italië de Belgische zelfstan digheid wil verdedigen in geval van een dergelijke aanval van het Zuiden. Dat er werkelijk grond bestaat voor de ontstellende inzichten van Fran- sche zijde, wordt bewezen door de vrees die Duitschland hierover aan den dag legt. Frankrijk zelf en En geland op aanstichten van Frankrijk aanvaarden de zelfstandigheid van Belgie nog niet zonder meer. Die lan den zouden als voorwaarde stellen dat er moet blijvende contactname zijn tusschen de legerstaven van Belgie, Frankrijk en Engeland. En waartoe zou die contactname anders dienen tenzij om een mogelijke vrije door gang op Belgisch grondgebied in ge val van conflict te bedingen. Hieruit leidt Duitschland af dat Frankrijk en Engeland zin hebben om hun mi litaire positie op Belgisch grondgebied te versterken onder vorm van een operatiebasis. WEST- EN OOST-EUROPA Het is zoo moeilijk om uit die wir war van tegenstrijdigheden en belan gen, duidelijke gevolgen te trekken. Toch meenen wij te mogen gelooven aan de vredeswil van Duitschland. Die vredeswil werd van Duitsche zijde in de laatste jaren zoo sterk betoond en zoo dikwijls herhaald dat we er niet doof mogen voor blijven. Al goed en wel meenen er velen, maar Duitsch land heeft toch bewezen in het verle den heelemaal niet betrouwbaar te zijn en al koestert het geen valsche inzichten ten overstaan van zijn Wes- telijke buren, zijn Oostelijke voelen zich des te minder gerust. Daarom wil Frankrijk het Westelijk veilig heidspact verbinden met een Ooste lijk pact van denzelfden aard en Duitschland wil hier niet van weten. Is dat weer geen reden om Duitsch land te wantrouwen? De schijn is wel eenigszins tegen Duitschland, is het altijd geweest en was het in ieder geval in 1914. Merkwaardig echter is het betoog van de Fransche oud-di plomaat Pozzi, die in de 400 bladzij den van zijn boek Les Coupables verschenen in 1935 te Parijs bij de Editions Européennes met over vloed van officieele documenten, tele grammen, brieven en verklaringen be wijst dat Duitschland vóór den oorlog bezield was met een cvengroote vre deswil en lang niet de grootste schuld heeft aan den oorlog. De groote schul dige was het tsaristische Rusland, dat droomde van een pan-slavistisch rijk te stichten en daarom met alle mo gelijke middelen een oorlog uitgelokt heeft tegen Oostenrijk-Hongarije, de bondgenoot van Duitschland. Daar door is Duitschland genoopt geworden te springen of te verdrinkenBij een volgende gelegenheid hoop ik echter terug te komen op dat boek en er breedvoeriger over te spreken. Thans haal ik alleen de getuigenis van Pozzi aan om aan te toonen hoe heel anders de werkelijkheid kan zijn dan ze ons schijnt en ook om te be weren dat Duitschland met hetzelfde gevaar moet afrekenen als vóór den oorlog, namelijk Rusland. (Verboden nadruk.) ROSKAM. De «Parti Social francais<le gewe zen vereer.ging <V durkruisers, had voor Dinsdag avond IX eed vergadering, of be ter een galafeest belegd in een kinema te Clichy, in de onmiddellijke omgeving van Parijs. De leden van het Volksfront der ge meente cn omliggende hadden besloten die vergadering te verhinderen en hadden per plakbrief al hun aanhangers opgeroepen om tegen te betoogen. Zij beproefden eerst de lokalen te be zetten maar ongeveer 300 leden der recht- sche partij beletten hen zulks te doen. Een strenge ordedienst was ingericht en alleen de personen die een uitnoodigings- kaart bezaten mochten de zaal binnen. Rond 19 uur van den avond waren on geveer 10.000 tegenbetoogers bijeengeko men rond de kinema en het nabijzijnde gemeentehuis. De tegenbetoogers wilden dan met ge weld de zaal binnendringen maar werden zulks belet door de politie, versterkt door mobiele wachten en republikeinsche gar den. Rond 20 uur had een belangrijk rel letje plaats en de «Internationale» werd gezongen en geroepen«de la Rocque aan de galg». Vanaf 21 uur werd de toestand ernstig. Een nieuwe poging om de zaal te berei ken werd verhinderd maar van dan af begonnen de Marxisten allerlei voorwer pen te smijten naar de ordedienst, fles- schen, stukken ijzer, steenen, er.z., kre gen de politiemannen naar het hoofd. En kelen hunner werden gewond. Plots werden schoten gelost op de or dedienst vanuit enkele vensters. Enkele mobiele wachten worden gewond en moes ten weggedragen worden. De tegenbetoo gers wierpen barrikades op. Door den bevelhebber van den orde dienst werden dan de gebruikelijke som maties gedaan waarna een charge werd uitgevoerd. Verwoed werd gevochten tus schen de overtalrijke Marxisten en de leden van den ordedienst. Vuurschoten weerklonkenmannen vielen. Onder hen de bevelhebber van de mobiele wacht, als ook een gemeenteraadslid van Clichy die een kogel in het hoofd heeft gekregen. D. Blumel, kabinetsoverste van den H. Blum, werd ook gewond opgeraapt. Hij was geraakt door twee kogels. Na eerst wat te zijn achteruit moeten wijken kon de ordedienst dan tenslotte de Marxisti sche vechtersbazen-' achtewiit werpen. Ondertusschen werd bevel gegeven aan de lieden die in de zaal aanwezig waren de zaal te ontruimen, wat gewillig ge schiedde. Rond 22 ]/2 uur kwamen versterkingen opdagen voor de politie. Rond 23 uur her begon het gewoel en gevecht, erger als te voren. Talrijke schoten werden gelost door de kommunisten. Onder dezen be vinden zich talrijke Afrikanen. De leider der kommunisten werd ge groet met de kreet Thorez in actie en er werd ook geroepen «Weg met Blum» en «Wij willen Volksmilities». Rond 24 uur was alles afgeloopen met als bilanzes dooden en meer dan 300 gewonden waaronder zeer veel mannen van den ordedienst, de reeds hierboven aangehaalde personen en de meier van Clichy, kommunist. Naar verluidt werd aanval tegen de politie geleid van uit het Gemeentehuis. De regeering bevool onmiddellijk een onderzoek en naar verluidt blijkt het zeer mogelijk dat, dit onderzoek afgeloopen zijnde, de beperking van vergadering zal doorgevoerd worden, waarschijnlijk alleen voor de niet-Volksfronters. Roode vrij heid. De bevelhebber van den ordedierst ver klaart stellig dat zijn mannen geen ge bruik hebben gemaakt van hun vuurwa pens. Zij verdedigden zich of voerden charges uit niet de gummistok of met de kolven van hun voorwapens. De dooden zouden allen Marxisten zijn wijl het grootste deel der gewonden man nen van den ordedienst zijn 157 politie mannen en 80 republikeinsche wachten. GEWELDIGE OPWINDING ALGEMEENE STAKING Zoo naar mocht verwacht worden heeft deze Afarxistische oproer een geweldige opwinding veroorzaakt zoowel in het bin nen- als in het buitenland. De Fransche roode kringen werpen na tuurlijk het gebeurde op den rug van de Parti Social Francais als zij zelf de ge welddaden hebben uitgelokt. De pers eischt dat de verantwoordelij ken zouden worden gestraft daarvan zal wellicht nimmer iets in huis komen en de pers van rechts eischt het ont slag van den H. Blum. De socialisten en kommunisten, als pro test tegen het optreden der politie, heb ben een algemeene staking uitgeroepen voor den morgen van Donderdag 1.1. Dit bevel werd grootendeels gevolgd te Parijs. ALGEMEENE STAKING VAN EEN HALVEN DAG Op bevel der syndikale organisaties, zoo Socialistische als Kommunistische, als protest tegen de gebeurtenissen van Cli chy, werd Donderdag morgen een halven dag algemeene staking doorgevoerd. Dit bevel werd over het algemeen gevolgd be halve in de verzekeringsmaatschappijen. Rond 11 uur van den voormiddag werd bijna overal het werk hervat. De staking trof niet het dagbladbedrijf, de Spoorwe gen en ander openbare besturen. Het be trof ook maar de Parijsche omgeving. Enkele incidenten deden zich voor aan de Beurs en aan de Noordstatie tusschen stakers en bestellers en taxivoerders die wilden voortwerken. DE KOMMUNISTEN EISCHEN DAT HET LEGER IN HUN DIENST WORDT GESTELD De Kommunisten hebben een vergade ring belegd op Donderdag avond als pro test tegen het bloedbad van Clichy. Zij verstrekten ook een mededeeling, waaruit te maken valt dat zij eischen dat het be stuur, het leger en alle inrichtingen van dsn Staat ten dienste van hen zouden worden gesteld. ALLEEN DE ROODEN MOGEN VERGADEREN De Fransche rooden blijven steeds alle schuld van het bloedbad aanwrijven op dc fascistenImmers wie niet Marxist is', is voor de rooden een fascistzulk: geldt in alle landen. De Kommunisten en Socialisten werden •het broederlijk eens om te eischen dat al leen nog de vergaderingen der roode par tijen zouden toegelaten worden en naar verluidt zouden zij belofte van voldoenin hebben gekregen van den H. Blum. Er wordt ook samenwerking geëbcht tus schen het Ministerie van Binnenlandschc Zaken en het Volksfront. HET ROOD GEMEENTEBESTUUR VAN CLICHY VERANTWOORDELIJK VOOP DE INCIDENTEN Om de verantwoordelijkheid van het bloedbad vast te stellen dient niet ver ge zocht. Het rood gemeentebestuur van Cli chy had plakbrieven doen uitplakken, ge- teekend door den meier en zijn adjunkt en andere leden van het gemeentebestuur, waarbij al degenen die vredewilden opgeroepen waren te 19 uur Dinsdag avond bij het Gemeentebestuur van Cli chy om de vijanden van het volkt" toonen dat er geen plaats is vcor het internationaal fascisme Alle verant woordelijkheid namen zij op zich. Een burgemeester en zijn adjunkt, die dur moesten zorgen voor de orde, hebben het volk opgeroepen en opgeruid om een ver gadering van poitieke tegenstrevers te overrompelen. Alle verantwoordelijkheid werpen zij nu van zich af en wrijven het hun tegenstre vers toe die de incidenten nist uitgelokt hebben Dat is marxistische vrijheid en eerlijkheid. Om een vergadering van 150 man moesten 6.C00 lieden worden op geroopen om tegenbetcoging te houden. Thans wordt ook de eisch gesteld dat de kaders van de politie en mobiele wach ten worden gezuiverd. Deze zo-udrn, om w-el te zijn vcor de rooden, moeten mee- schieten in de richting door de roodj-.s aangewezen. De tijdelijke staking van Donderdag was dan cok uitgeroepen o-m drukking uit te oefenen op d;- Regeering, om van deze te bekomen dat zij alle vergaderingen van de tegenstrevers der rooden zou verbie den en die partijen zelfs ontbinden. Het spel der Fransche Kommunisten, bijgestaan door de Fransche Socialisten, is duidelijk; zij willen klassendiktatuur. W 2* *|'U M. André Blumel, kabinetsoverste van den minister-president, omrir ;d door po litieagenten, tracht de betoogers tot bedaren te brengen, enkele oogenblikken vóór den aanval in den loop waarvan hij door twee kogels getroffen werd. Zijn toe stand is thans vrij bevredigend. IBBflflaBBBBflHBBBBBnBflBBBBBBBBBBSBIBfflBflBaBBBBBBBBBBflBBHBflBBa STEEDS AAN DE BETERHAND Z. H. de Paus is steeds aan de beter hand. Na een beraadslaging van 3 uur was hij nog niet vermoeid. Op Paschen zal de H. Vader de pontifika le Mis in Sint Pieter bijwonen en na de plechtigheid den zegen Urbi et Orbi» geven. in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekcning 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som van Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 32,80 fr. Uit Amerika: 49,20 fr. Nog enkele dagen scheiden ons van leper's Hoogdag van Handel en Nijver heid. Weldra zal men van heinde en verre de menschen binnen onze muren zien toei- stroomen om al het schoons te bezich tigen dat onze wakkere Handelslui den be zoeker zal te bewonderen geven. Op de dagen van de Foor zal men zich in eene betere wereld verplaatst wanen. Eenieder zal zich beijverd hebben om het verblijf ter stede zoo aanlokkend mogelijk te maken en om de vreemdelingen zoo gul gastvrij te doen waardeeren. Wij moeten praktisch wezen en het nuttige met het aangename paren, zoodat wij de vruchten kunnen plukken van ons j-arenlag streven, om van onze stad weer om als vroeger de bakermaat te maken van Handel en Nijverheid. Reeds is veel weg afgelegd, maar nog staan wij voor eene reuzentaak, die ech ter, als wij het maar willen, ook zal over wonnen worden. Daarom hoeven we slechts ons een drachtig te vereenigen om onze levens belangen te verdedigen en de jaarlijksche Handelsfoor ls eena der middels om tot ons doel te geraken. Vergeet het nimmer, alwie het gosd meent met onze stadKleine oorzaken dikwerf groote gevolgen en nu hebben wij de gelegenheid te toonen dat wij voor onze taak zijn opgewassen, cn den lande te bewijzen dat wij alle belangstelling waardig zijn en dat wij willen leven. Heden Zondag, 21 Maart, vergadering voor de Tentoonstellers in het lokaal Sultan, om 9 uur. Voor da Tentoonstellers in de Halle, vergadering in deze zaal om 11 >1 uui Op Goeden Vrijdag zal aan alle sch' hoofden die de Tentoonstelling bezo' eene verzameling brochuren overhai worden betreffende Congo. Het komiteit der Tentoonstelling vra. vriendelijk aan alle stadsgenooten, te. eind'9 de stad een feestelijk uitzicht t geven, van te willen bevlaggen gedurenc! de dagen der foor en biedt hen daarvoor zijn voorafgaandelijken dan-k aan. JULIEN TAHON. Ter gelegenheid d-er Iepersche Handels foor is er op Goeden Vrijdag, van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur, vrijen ingang in de Vakschool, Meenenstraat, 18, leper. Bezoekt er de Werkhuizen waar de leer lingen aan 't werk zijn en de Tentoonstel ling waar gij over het werk der leerlin gen zult kunnen oordeel-en. IB BELGISCH SOCIALISTISCH KAMER LID, MEVR. BLUM, ONGEWENSCHT IN ENGELAND De roode internationale vergaderde te Londen even-als het komiteit voor hulp aan het rood-Spanje. Mevr. Isabelle Blum, Belgisch Socialistisch Kamerlid, had graag de werkzaamheden meege maakt evenals d-e H. Basch, voorzitter van het Fransche Volksfront. Beiden mochten- nist naar Engeland om die vergaderingen bij te wonen; wel zoo zij de belofte af legden geen deel te nemen aan bedoelde roode bijeenkomsten. DE RENTEVOET DER SPAAR- EN LIJFRENTKAS De Algemeene Raad van de Spaar- en T-ijfrentkas hield een belangrijke verga dering onder voorzitterschap van Prins Karei. Hoofdzakelijk werd de rentevoet der spaargelden bespreken. De rentevoet van 3 zal behouden blijven voor alle bedragen die de 20.000 fr. niet te boven Taan. Voor de sommen gaande van 20.000 Lot 100.000 fr. werd de rentevoet verlaagd van 2 tot 1 Deze rentevoet zal in voege worden gebracht vanaf 1 Juli e. k. Voor de debiteuren werd de rentevoet ook licht verminderd. De hypothekaire 'eeningen zullen voortaan 4,5 moeten betalen. DE AANSTAANDE TUSSCHENTT.TDIGE VERKIEZINGEN TE BRUSSEL DE KIESSTRIJD WORDT HEFTIG INGEZET De kiesstrijd werd heftig ingezet en tal rijk zijn de reeds ingerichte meetings, bij zonderlijk van de zijde der Rexisten. Te Zaven-t-em en te Vorst moesten ook Rsxistische meetings worden gehouden. Te Zaventem kwamen een 300-tal So cialisten per verhuiswagen de zaal over rompelen en ranselden al de person-en af die er binnen waren. Een Eelgische vlag werd afgerukt. De meeting werd verboden bij order der poli-Ge. Te Vorst werd de meetingzaal door de Socialisten even-eens overrompeld. Een oorlogsin-valied werd er deerlijk geslagen en erg gewond wijl een andere toeschou wer gewond werd door den slag van een looden bol, daarenboven werd hij de haren uitgerukt. E>e Belgische Socialisten schij nen op les te zijn geweest naar Spanje. Op Zaterdagavond 13 Maart hielden de Socialisten een kiesmeetin^ in het Sport paleis te Brussel. Zeer talrijk was d-e op- kcm~t. Er was veel geestdrift en de HH. d-e Brouckère, Huysmans en Vandervelde namen er het woord. Het ging er meestal over S-pan-je, tegen het fascisme en Voor de demokratie. 's Anderendaags was het d-e beurt aan de Rexisten om een meeting te houden in het Brusselsoh Sportpaleis. Even talrijk als daags te voren was de opkomst. Er h-eersshte overgroote geestdrift. Als naar gewoonte werd de H. Degrelle herhaal delijk en uitbundig toegejuicht binst en na zijn rede. Na de meeting lokten Marx isten enkele relletjes uit en de gendarme rie -had veel moeite om de orde te hand haven. Meetings werden ook aangekondigd tij dens dewelke de HH. Van Zeeland of Spaak zullen optreden. Woensdag 11. werd te Brussel door de Socialisten een kiesmanifest verspreid dat ni-ete anders bevat dan een ophemeling van het werk der Socialisten in de Re-g-ee- ring. Dinsdag avond werd anderzijds te Sint Gillis een Rexistische meeting ge stoord door Socialisten en Kommunisten, dit onder het zingen van de Interna tionale THANS GEEN REGEERINGSWIJZIGINGEN Algemeen werd voorzien en verwacht dat d-e Re-geerlng met 15 Maart lichte wijziging zou hebben ondergaan door o. m. het ontslag van den H. Bovesse die Gou verneur van Namen moet worden. De H. Eov-esse heeft nu verklaard dat in d-e hui dige omstandigheden er geen sprake kan zijn ontslag te nemen daar hij meent dat zijn plaats nevens den e-erste-minister is tot na de verkiezing. De H. Van Zeeland moest op Vrijdag 11. een groote rede houden om zijn kiescam pagne te openen wijl naar verluidt alle ministers zouden verzocht worden op hun ne beurt het woord te voeren op verschil lende plaatsen van he-t arrondissement. EEN OPROEP VAN DEN HEER VAN ZEELAND Op Zaterdag 13 Maart 11. werd een op roep van den Heer Van Zeeland, aan zijn medeburgers gericht, medegedeeld. In de zen oproep verklaart d-e H. Van-Zeeland: dat hij nooit zijn godsdienstige overtui gingen heeft verborgen, integendeel; dat hij zich steeds buiten de partijen heeft gehouden; dat hij zich steeds en enkel heeft laten leiden door de gedachte: een dracht, en door een enkele zorg: welzijn van alle Belgen. Hij heeft het als zijn plicht aanschouwd zich voor te stellen bij de aanstaande verkiezingen, tegenover iemand die de rust van het land wil ver storen en onze instellingen wil aanvallen, tegen iemand die droomt ervan bij ons een regime van geweld in te voeren. De eerste-minister vraagt dan dat de kiezers zich zonder dubbelzinnigheid zou den uitspreken ofwel voor de verstand houding van alle burgers en welstand van het land ofwel voor een avontuur dat al leen wanorde en verwarring in het land brengen kan. De H. Van Zeeland sloot zijn oproep met zijn vertrouwen te stellen in zijn medeburgers. HET DIRECTORIUM DER KATHOLIE KEN STEUNT DE KANDIDATUUR VAN ZEELAND Het Directorium van het Blok der Ka tholieken vergaderde op Zaterdag 13 Maart. Het Directorium besloot de kand!- datuur van den Heer Van Zeeland te steunen en wenscht dat na de verkiezin gen de Regeering krachtdadig haar werk van herstel zal voortzetten en haar krach ten zal wijden aan de oplossing van de schoolkwestie, de Vlaamsche kwestie, de sociale vraagstukken, de Middenstands- belangen, en-z. HET VLAAMSCH NATIONAAL VER BOND STEUNT DE KANDIDATUUR DEGRELLE Ds Algemeene Raad van het V. N. V. vergaderde eveneens. Er werd besloten geen eigen kandidaat te stellen en aan de ledsn opdracht te geven te stemmsn voor den H. Degrelle, de leider van Rex. DE HEER VAN ZZELAND EN DE RADIO In den Senaat heeft de Heer Van Zee land verklaard dat hij geen gebruik zou maken van de Radio in den verkiezings strijd. Dit zou hem immers in een buiten gewone positie van overmacht stellen te genover de Rexpartij die nog niet beschik ken mag over zenduren in het N. I. R. Hij wil met gelijke wapens strijden. IK BEN NIETS AAN DE KOMMUNISTEN VERSCHULDIGD In een persgesprek van La Libre Bel- giqu-e met den eersten-minister over den verkiezingsstrijd van de Kommunisten wordt o. m. mede-gedeeld dat d-e H. Van Zeeland verklaarde: Ik ben niets aan de Kommunisten verschuldigd, en verwacht niets van hen». Verder zegt de H. Van Zeeland dat hij die agitatie diep betreurt en stelt een poli- tieken wapenstilstand voor van Witten- Donderdag tot den Maandag na Paschen. DE HOUDING DER LIBERALEN Het Liberaal Vlaamsch Verbond kwam ock bijeen om d-en toestand geschapen dcor de tusschentijdige verkiezingen te Brussel te bespreken. Er werd een motie aangenomen waarin alle Liberale kiezers aangespoord worden te stemmen voor den H. Van Zeeland. DE KOMMUNISTEN STEMMEN VOOR DEN HEER VAN ZEELAND Evenals de Socialisten zullen de Kom munisten stemmen voor den H. Van Zee land. Hun houding wordt uitgelegd in het verslag hunner groepsvergaderingen, ver slag waaruit wij het volgende knippen: o Voor den fascistbchen machtsgreep is slechts een enkele houding mogelijk: den H. Van Zeeland steunen. 1. Omdat men met verschillende lijsten gevaar zou loepen verdeeldheid te zaaien en het sukses der Rexb-ten in de hand te werken-; 2. Omdat de partij gelegenheid wordt geboden zich aldus terug tot de massa te richten daar het drieledig stelsel niet meer bestaat en het communisme dus niet meer afgezonderd staat. Dus voor Van Zeeland stemmen, zonder terughouding, op absolute wijze. De ver kiezingsstrijd benuttigen o-m het kontakt met de andere partijen en vooral met de socialisten nauwer toe te halen; geen ge legenheid laten voor-bijgaan het program ma onzer ehchen bekend te maken; ge lijktijdig met andere sprekers trachten op te treden, enz... GEEN KAMEELEN VOOR REX Aan den bestuurder van den tijdelijken dierentuin van Berchem-St-A-gathe werd I.000 fr. aangeboden om twee kameelen ter beschikking te stellen voor reklaam- doeleinden. Deze reklaam was feitelijk die dieren te doen wandelen in het Sportpa leis binst de rex-mesting als afgedunde bewoners van d-e oasis. De bestuurder weigerde evenwel de bei de kameelen uit te leen-en. DE HOUDING DER KATHOLIEKEN De meening der Libre Bclgique Desnoods blanco stemmen. In La Libre Belgique wordt de mee ning uitgedrukt dat de katholieke kiezers de voorkeur moeten geven aan de kandi datuur Van Zeeland, tenzij zij gewetens bezwaren hiertegen hebben wegens onop houdelijke zwakheden van den H. Van Zeeland tegenover het socialisme. In het laatste geval beveelt La Libre Belgique aan blanco te stemmen. Wij lezen: «Maar indien er katholieken zijn die niettegenstaande alles volharden in hun ne anti-socialistische overtul-ging, en voortgaan met de euvelen van he-t tripar- tisme te betreuren, evenals de al te me nigvuldig voorkomende zwakheden van den h. Van Zeeland ten voordeele van zijne medewerkers van uiterst-links, en die zich gedwongen en gekrenkt voelen in hunne vrijheid van kiezers door de keuze voor dewelke deze abnormale verkiezing hen stelt, dan blijft hun den uitweg over van wit te stemmen. Wat meer is, daar deze gedeeltelijke verkiezing in geen geval de parlementaire verhoudingen kan wijzigen, ziet men niet in met welk recht men den steen zou werpen naar dezen die zouden gebruik maken van hun politieke onafhankelijk heid, en die, door hun onthouding, aan de Reegering een heilzame waarschuwing zouden geven tegen de stijgende gevaren, die ook werkelijk zijn, van het trlpartisme.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 1