1HANDELSFOOR Het Proces Sap-Bodart Leeningen aan iedereen... TE POPERINGE DE OFFICIEELE OPENING van 22 tot 26 Juli 1937 en een schandnlige drinkgeld u-kwestie der Nationale Bank i UW BESTE VRIEND, RONDOM HET MONUMENT VAN KONING ALBERT TE NIEUWP00RT AUTO TEGEN BOOM GEREDEN TE POPERINGE f WILLEM MARCONI HOE WORD IK SNEL BRUIN? TOT BEVORDERING VAN HANDEL NIJVERHEID <S KUNST üs T>e officieele opening1 der Handelsfoor IhacI plaats op Donderdag 11. te 2 uur na middag. De voorafgaande plechtigheid Ihad plaats in de raadskamer op het Stadhuis. Onder de aanwezigen bemerkten wij 'O.m.: Z. E. H. Kanunnik Vervaeke, Deken der stad; Z.Z. E.E. H.H. Joye en Derycke, Pastoors op O. L. Vrouw- en St Jans parochies; H. Vandooren, Burgemeester van Pcpsringe; H. Schepen Gomibert, Voorzitter van de Handelsfoor; H. Sche pen Bossaert; H.H. Lefebvre, Sansen, Lo- beau en Desmyter. Raadsleden; H. Clin- ckemalllie, ArrondissemC-ntskommissaris; tï. Claus, Sekretaris der Handelsfoor; Vanderghote, Burgemeester van leper; 3EÏ. Dejon-ghe, Burgemeester van Watou; H. van Merels, Vrederechter te Poperinge; K. Jos. Hanneibouw, Deurwaarder te Po peringe; H. Charles Frimout, Bestuurslid Iran den Christen Middenstandsbond von poperinge; H. Wullus, Bestuurder der Middelbare School te Poperinge; H. Ver te uien, Voorzitter der Handelskamer van leper, alsook een talrijke schaar leden van de Handelskamer te leper. Door H. Gombert, Voorzitter van de ftandelsfoor, werd het eerst het woord gevoerd. Hier volgt de rede van Heer <D ombert: "l ZEER VERWEERDE BEKENT. MÏTNHEER DE BURGEMEESTER, MIJNHEEREN, Tiet Comité der eerste handelsfoor van Poperinge !s ten zeerste verheugd, zijn oproep zoo druk beantwoord te zien en de belangstelling die gij in onze handelsfoor etelt, is voor ons een aanmoediging om te streven ïiaar nog beter, nog schooner. Het doel onzer Handelsfoor Is onze stedelijke pro- dukten en koopwaren beter te doen kennen en te waardeeren. Wij willen onze streekgenooten aantoonen dat zij alle artikelen ter plaatse kunnen verkrijgen aan voordeelige prijzen. Wij willen bewijzen aan hen, die hun aankoopen in groote centra doen, dat zij gewoonlijk meer betalen dan hier. Wij willen hen Overtuigen, dat zij uit solidariteit, de voorkeur moeten §even aan de handelaars der stad. Grooter verkoop in^ de stad is een middel om dc Vrcrkloosheid te bestrijden. En ook onze kunstschilders dienen aangemoedigd te Worden. Onze jeugd, zal door hen, de schoonheid van onze streek lecren kennen. De 70 deelnemers aan deze eerste handelsfoor. heb ben kunnen vaststellen, welke moeite en welke kosten <ir aan deze inrichting verbonden ziin. Deze deelname za! geen onmiddellijke vruchten af werpen. De deelnemers zullen niet dadelijk een hoop bestellingen moeten aanfeekenen. Het deel der handelsfoor is de Tcoopers gereed te maken. De bezoekers zullen door de standen weten ;ot wie zich te wenden wanneer ze aankoopen te loen hebben. Het is een soort voorbereiding waarvan Ie deelnemers later d* vruchten moeten plukken. Deze eemte handelsfoor te Poperinge moet de be vestiging zijn van ons streven, naar meer voorspoed en $a?r grooter ontwikkeling. Het Is ook de plicht van het comité zijn <Dnk te betuigen aan allen d?e deze handels^or mogeliik tre- maakt hebben. Dank aan het stadsbestuur dat door een milde toelage ons in de mogelijkheid stelde iets puiks op touw te zetten. Dank aan dnn heer Declercq, ontvanger van tele graaf en telefoon: èian de gewestelijke drukpers; aan d<* talriike muziekkorpsen d'e zoo bereidwillig $e feestelijkheden sullen onluisteren. Bank aan de milde schenkers van pril zen en Relden. Het. Comité is zeer gevoelig geweest aan deze schoone geste. Maar ook de baanbrekers, de deelnemers, verdienen èiuen dank. Beze oneninv moet voor hen een aan- fuoedlging, re- sooorslag zijn, om in de toekomst nor tiarder te wedijveren. Vergeten wij ook onze dicobetreurde afgestorven Bestuursleden niet Heer Jerome Vancavzeele. Heer Hestor T.ietaert. die zooveel hebben bijgebracht tot liet Inrichten dezer bandelsfoor. Een bijzonder woord van dank gaat naar de Gees telijke Overheid, naar de burgerlijke personaliteiten die op deze plechtigheid aanwezig ziin. Tie geven ons liet bewijs dat zij onze onderneming naar waarde |chatten. Wij vragen TT. Mijnheer de Burgemeester, tot de Opening der eerste Handelsfoor te willen overgaan. Vervolgens sprak Heer Vandooren, Bur gemeester van Poperinge, volgende rede ült en verklaarde de Handelsfoor geopend. •1 GEACHTE HEEREN, Als Burgmeester dezer stad.valt de eer en het ge noegen mij te beurt, de eerste handelsfoor te mogen openen welk op heden in onze stad verwezenlijkt wordt. Pas enkele maanden geleden, namen eenigc voor uitstrevende handelaars en nijveraars onzer stad het initiatief, een handeiskanter te Poperinge tot stand te brengen. Weldra kwamen eenige medewerkers zich bij hen roegen, en samenwerkend hand in hand, moch ten zij weldra de vruchten plukken van hun aan houdend zwoegen: EEN HANDELSFOOR KWAM TE POPERINGE TOT STAND. Onnoodig hier te steunen op de moeilijkheden wel ke zich voordoen in onze kleine stad, in dit verlaten hoekje van Wcst-Vlaanderen, telkens het erop aankomt de handel en nijverheid onzer stad te verdedigen of te kampen tegen de concurrentie. Alles waarop men bogen mag in een stad van het binnenland moet men hier derven. Een ware handicap weegt hier in de balans voor het uitvoeren van handel en nijverheid. Door den verren afsiand van het center der provincie of van het land, worden de verplaatsingen bemoeilijkt, kostelijker en zij vergen daarbij meer tijd. De aan sluitingen met de treinen van het binnenland zijn on voldoende geregeld; zelfs sedert eenige jaren h»eft men het geraadzaam gevonden het treinverkeer geheel af te schaffen om naar Roeselare te reizen, centrum onzer Provincie. Ook om zelfde reden van afstand zijn de vervoerkosten voor het aanbrengen van koop waren aanzienlijker. Niettegenstaande deze groote moeilijkheden waar mede dc handelaars en nijveraars onzer stad en om liggende te kampen hebben, heeft de onlangs gestichte Handelskamer onzer stad, moedig de handen aan het werk gesteld en blijken gegeven van waren durf en groote bedrijvigheid, door het oprichten van deze zoo wel geslaagde handelsfoor, welke ten goede komen moet aan onze streek cn enkel voor doel heeft eene betere toekomst aan de bevolking te verschaften, de handel en nijverheid in onze stad te ontwikkelen, en buiten alle politiek, samen te werken om het lot van de middenklas onzer bevolking op te beuren en te verbeteren in de maat van het mogelijke. Tn naam van het stadsbestuur van Poperinge en in mijn persoonlijken naam breng ik hier openbaar hulde aan de werkzaamheid en de groote krachtinsoann'ng welke de Handelskamcr verwezenlijkt heeft door het oprichten dezer eerste en prachtige handelsfoor. Tk breng ook hulde aan de toewijding van al de leden van het bestuur van de Handelskamcr en ik bedank hen uit ganseher harte voor al hetgeen zij be trachten of verwezenlijken ten bate van den voorspoed en de ontwikkeling onzer geliefde stad. Teen woord van dank ook stuur ik toe aan de tal rijke deelnemers die den oproep van onze Handels kamer zoo geestdriftig hebben beantwoord cn ik wenseh hun veel bijval. Mijne dankbetuigingen gaan ook over, in persoon lijken naam en in naam der stad. tot al de hier aan wezige personaliteiten, geza-voerdcrs en burners, hier oo deze plechtigheid aanwezig, e'dus een bli'k gevn- de hunner belangstelling in deze handelsfoor en in den bloei en welvaart onzer stad. Na d-e rede van den Heer Burgemees ter noodigde de H.Claus, Sekretaris der Handelsfoor, de aanwezige personaliteiten uit tot een bezoek der gansche Handels foor. Merken wij hier terloops nog op dat niet alleen de bladen van Poperinge ver tegenwoordigd waren bij de opening, maar ook Het Ypersche i> uit leper en de Fransche Waden La Dépêcheen «La Courrier de la Lys». Dit is een be wijs te meer van den goeden naam die de *le Handelsfoor reeds mocht genieten buiten stad.. Dit doet ons ook hopen dat de Handelsfoor een sukses worden zal. Het bezoek der Handelsfoor was voor allen een bliide verrassing. Wellicht nie mand van alle aanwezigen had kunnen seloovrn dat in zulke korte tijdsrenne Poneringe dergelijke Handels- en Nijver heidsfoor, met 70 prachtige standen, had kunnen op touw zetten. Die de Handels- foor niet zal bezoeken zal het zich oprecht beklagen. Voor geen enkele andere moet de Pooerlngsche Handelsfoor onderdoen. De verscheidenheid,, de menigte en de met smaak tentoongestelde voorwerpen en artikelen zijn een oprechte weelde voor het oot, en door de radio's niet min voor het oor. Te IS uur werd dan tot slot der openingsplechtigheden een prachtig con cert ten beste gegeven door de Mu'isk- maatschappij Ste Ceciliavan Ocst- vlet°ren, order de kundige leiding van H. H. D° Berah. De uitvoering was opr°r- best en dan ook verdiend toegejuicht door de aanwezige bezoekers, die reeds zeer tal rijk waren. GROOTE TOELOOP VRIJDAGMORGEN Vrijdag morgen kende de Handelsfoor ook een flink sukses en in den morgen werd zij reeds bezocht door een duizendtal personen, die allen om ter meest tevreden waren over hun bezoek en die ongetwijfeld goedé reklaam zullen maken bij hun fa milieleden, kennissen en geburen. Het belooft dus voor de volgende dagen. GELUKWENSCIIEN En zoo alle medewerkers en Inrichters dienen geluk gewenscht, dan willen we toch een speciaal woord van hertelijke gelukwenschen toesturen aan Heer Roger Claus, de ieverige Sekretaris van den Christen Middenstand. Zoo de Handels foor buiten verwachting gelukt is, kwestie pracht van standen, dan heeft hij daar wel het meest aan toegebracht en daar voor verdient hij den dank van alle Po- peringsche Middenstanders. ZONDAG 25 JULI Vanaf 1430 uur; MUZIEKFEEST ge geven in de Handelsfoor respectievelijk door de Muzieken van Dranout.tr, Watou, Rocsbrugge, Dikkebusch en Vlamertinge. Iedere Muziek geeft een Concert van on geveer één uur. Te 20.30 uur: KUNSTCONCERT ge geven door de Kath. Harmonie Sinte Cecilia». Poperinge. met medewerking van den «Peter Benoitkringop de kiosk, Groote Markt. (Programma wordt afzon derlijk uitgegeven). MAANDAG 26 JULI SLUITING DER HANDELSFOOR, Vanaf 17 tot 20 uur: CONCERTEN ge geven door de Muzieken van Westouter, Abeele en Proven in de Plandelsfoor. Te 20.30 uur: KUNSTCONCERT ge geven door de Koninklijke Philharmonie Van Poperinge, op de kiosk, Groote Markt (Programma wordt afzonderlijk uitgege ven.) Tot slot: Groot Acrobatisch Feest met Vuurwerk op gespannen ijzerdraad, op 12 m. hoogte, uitgevoerd door den be roemden acrobaat Heer Gabelloni cn zijne onovertrefbare medewerkster. Al de dagen der Handelsfoor, Groote Verlichting der Groote Markt en da bij zonderste gebouwen. Op Woensdag 28 Juli 1937, te 19.30 uur, In de Feestzaal van het StadhuisKOS- TELOOZK CINEMAVERTOONING, ge geven door het Huis Ernest Leeuwerck, Fotograaf, Gasthuisstraat, 40, Poperinge. Daarna, Trekking der Tombola. «o» Nat. Maatschappij van Buurtspoorwegen (53, Kortrijkschesteenweg, Gent). SPECIALE TRAMS OP ZONDAG EN MAANDAG Ter gelegenheid der Handelsfoocr en der groote Feestelijkheden die plaats hebben te Poperinge op Zondag 25 en Maandag 26 Juli 1937, zullen volgend® speciale spoor- autodiensten ingericht worden: LIJN POPERINGE—VEURNE Poperinge, Markt Watou Sint Jan Watou Plaats Proven Plaats Molenwal Rcesbrugge Plaats Beveren Depót 23.30 23.40 23.45 23.55 24.C3 24.08 24.12 LIJN POPERINGE—OOSTVLETEREN Popsringe Markt V. 23.28 De Lovie 23.34 Jagershof 23.38 Krombeke Plaats 23.44 Westvleteren 23.50 Oostvleteren A. 23.53 Stilstand aan de tusscher.statien. De gewone diensten zullen versterkt worden. HET BESTUUR. De Groep Overheden bij de Opening der Ie Poperingsche Handelsfoor. Veertien dagen geleden drukten we hier verslag over het proces ingespannen door den Heer Sap tegen den Heer Bodart. Heer Sap is katholiek volksvertegenwoor diger voor Roeselare; heer Bodart is ka tholiek volksvertegenwoordiger der chris ten werklieden voor het arrondissement Bergen. Tijdens de interpellatie over de twee miljoen wedde ingeschreven als uitbetaald in de staten der nationale Bank, maar die Eerste-Minister Van Zeeland verklaarde niet te hebben ontvangen, daar hij zijn ontslag als Onder-Bestuurder had inge diend bij zijn benoeming tot Eerste-Mi nister, werd de Heer Sap door Heer Bo dart uitgescholden als lasteraar. Dat kostte (hem 10.000 fr. en de uitspraak der rechtbank bewees dat de Heer Sap wel in zijn rol bleef van volksvertegenwoordiger, waar hij eischt met klaarheid te weten wat er gedaan wordt met 't geld van Jan en alleman. Immers als de Nationale Bank te kort komt, is het gij en ik die het moeten dekken, en de Nationale Bank heeft dus geen uitgaven van 2 miljoen te doen die ze niet kan verrechtveerdlgen. De Beheerders dér Nationale Bank heb ben de blaam hun door het Gerecht toe gediend hevig geveeld, en men zou mee- nèn dat ze er een zonneslag van gekregen hebben. Immers op 15 Juli komen ze aan de pers mede te deelen dat die twee miljoen ver deeld werd als drinkgeld voor overwerk als volgt: Aan den Heer Franck, Gouverneur; 182.0-00 fr. Aan Baron Hankor, 270.000 fr. Aan Heer Goffin, 214.000 fr. Aan Heer Malnien, 212.500 fr. en er werd daarbij uitgegeven: 500.000 fr. voor kunstvoorwerpen; en er werd weggelegd: 883.000 fr. voor pen sioen van familieleden van overleden be stuurders. Volksvertegenwoordiger L. Vindevoghel van Ronse, hierover handelend in De Standaardvan Zondag, zegt dat die me- dedeeling weerdig is van in een kaderke gezet te worden, en wat we hier nu verder drukken is ook wat Volksvertegenwoordi ger Vlnd"voghel daarover schrijft in De Standaard van Zondag: Er werd dus uitgegeven te zamen fr. 2.241.500; de bijeengetelde vergoedingen van den ontslaggevenden en niet vervan gen onder-gouverneur Van Zeeland. M. Franck wint reeds 1.200.000 fr. per jaar; de twee laatste 600.000 fr. per jaar; de tweede is en was ziek en niet meer in de Bank. Hij was zoodanig weinig direc teur dat medegedeeld wordt dat H. Du- priez nu zou benoemd worden tot derden directeur. De winsten van de Nationale Bank ko men voor de 3/5 toe aan den Staat, aan ons allemaal; dat is dus 1.344.900 fr. op de 2.241.500 fr. Bewonderen wij d-e vrijgevigheid, het mecenaat, de menschlievendheid van die heeren: van de 2.241.500 fr. hebben zij er 500.000 frank afgestaan aan de Nationale Bank om ze te begiftigen met kunstwer ken. Neemt goed acht: zli moesten dat niet dom: zli mochten ze ook nog in hunnen zak stormen! Wij stellen voor hun eene schoone pro motie toe te kennen in onze nationale or den. Een groot lint voor November zal niet te veel zijn. Na zij aldus uit hunnen zak geschoten hebben voor de Nationale Bank en de ar- tisten, hebben zij ook neg de weduwen en de weezen bedacht van de overleden di recteurs en gouverneurs zeker ook! aan 600.900, 750.000, 100.000 fr. per jaar! Er bestaat geen ouderdomsgrens in de Nationale Bank, men mag daar stokoud en kindsch de groote verantwoordelijkheid dragen van ons instituut van uitgifte en dan nog overwerken bij gelegenheid! Wanneer men zoo zijn leven lang 600.000 fr., 750.000 fr., 100.000 fr. verdiend heeft, m> gen de weduwen en weezen natuurlijk geen gebrek meer lijden. Daar hebben de heeren in hun groot moedigheid bok aan gedacht, 863.000 fr. voor pensioen. Dat bestond vroeger niet en welk geluk dat H. Van Zeeland voor een tijdje ver trokken is om dat fonds te kunnen aan leggen. Er zal ook een reglement opgemaakt zijn van dat fonds en de actuarissen zul len belast geweest zijn met behulp van hun sterftetabels in moeizame becijferin gen de noodige vooruitzichten te maken. Hoeveel overledene directeuren komen er zoo wel in aanmerking? Men zegt, hoop en al, twee. Een van de twee Is H. Fabry, broeder van den geschandvlekteder commissie Servais, schatrijk, miljardair, vrijgezel. Dringen wij niet aan; 't ware te vermakelijk. 'T WOORD IS AAN MINISTER DE MAN M. De Man, zijt gij socialist of zijt gij het niet? Zijt gij maar socialist in uw boekenge leerdheid of zijt gij socialist naar het hart van het volk dat gij in de Regeering ver tegenwoordigt? Gij hebt de m-enschen de ooren afge zaagd met uw planconstructies; gij hebt ons voorgespiegeld dat de Staat moest meester zijn over de private finantie. Gij zijt minister; gij zijt de Staat; gij moet de meester zijn. Gij loopt al vier maanden als een vrij willige blinde en een dcove rond. Gij hebt een regeeringscommissaris in de Nationale Bank. Wat deed hij daar en wat doet hij daar? Gij vraagt kaderwetten om de hooge hand te krijgen over alles en de macht die gij door 's lands wetten hebt, durft gij niet bezigen. Het volle van ons land vraagt u of gij durft optreden tegen d-e big'svan de Nationale Bank en die collectie knikkers en poppen die in de vergadering ja hebben gestemd op verzoek van uwen gouverneur. Hst volk voelt hst grootste misprijzen voor die censoren en regenten die niet eens de oogen durven oprichten naar den gou verneur d-er Nationale Bank en zeker re deneeren: «Zaken zijn zaken, wat deert ons die zaak van twee millioen; wij zijn hier maar om onze private bankbelangen te verzorgen. Wat censureeren die censoren en regen teeren die regenten daar? Wat heeft het land aan zulke nuttelooze college's en raden? M. De Man, het land heeft de oogen op u gericht. Durft gij of durft gij niet? Durft gij socialist zijn? Durft gij mi nister van 't land zijn? Waarom moet de opehbare opinie u ge durende vier maanden prikkelen en op de schenen schoppen? Die wedden in de Nationale Bank zijn veel te hoog! De wevers die het met honderd en vijf tig frank per week moeten doen zijn te recht verontwaardigd. Die 2.241.500 fr. moeten terug in de kas! De schuldigen moeten afgesteld warden en de nuttelooze bedieningen afgeschaft. Uwe gouverneur dierf anders spreken tot M. Poullet. Wij hooren nog den Al- lez-vous en! Durft gij nu aan dien gewezen kraaienden haan van Vlaanderen het zelfde zeggen? Zeg het hem ook maar in 't Fransch: ...-moi le camp! Als gij dat niet durft, M. De Man, dan is de zaak voor u ook bedenkelijk. De socialistische leiders worden er al genoeg van verdacht dat zij maar tegen zekere financiers zijn en zich door an dere laten bezigen tegen hun bankkon- kurrenten. Hoe zal men uwe houding uitleggen als gij .zwicht voor M. Franck en zijn jaknik kers der groRe banken? waarom gij niet optreedt,' Gij zult ook uitleg te geven hebben: Welke zijn de geheime machten die M. Franck beschermen? Wij lezen in de redevoering van M. Van Zeeland in den Senaat, op 3 Februari 1937 (interpellatie Kommissie Servais) «Gij zijt op voorhand verloren zoo gij beweert dat wij getracht hebben iets te verbergen. Dat M. De Man spreke als hij niets te verbergen heeft. TWEE UITTREKSELS OM TE SLUITEN Wij, lezen nog in de rede van M. Van Zeeland, in den Senaat op 3 Februari 1937 Wij hebben het volle licht laten schij nen op al de feiten, die maar het minste verband zouden kunnen hebben met de crisiskredietvciTiclitingen of de aantijgin gen van samenheulen van politieke en finantiecla machten. Wi,1 hebben gewild dat er volledige, zelfs brutale klaarte gebracht worde, dat de lichtfakkel overal, in alle plaatsen en alle hoeken zou rondgedragen worden. Waarom? Vooreerst opdat gerechtigheid zou ge schieden, volledige en strenge gerechtig heid cn opdat alle zwakheden en fouten hun straf zouden krijgen. Maar ook opdat er in een anderen zin gerechtigheid zou geschieden: opdat de cnschuidigen, zij die men ten onrechte beschuldigd heeft, in hun eer zouden her steld worden. Passen wij dat nu toe op de Nationale Bank en M. Sap!?! En verder: Gl.i zult doorheen al de maatregelen die wij getroffen hebben, de gestadige en primordiale bezorgdheid zien doorscheme ren, om alles aan het licht te brengen, om de opvorschingen tot het uiterste door te zetten; wij hebben het op dergelijke wijze gedaan, dat het voortaan aan geen mensch, die te goeder trouw is, nog moge lijk zal zijn, zelf3 maar een oogenblik vol te houden dat men getracht heeft ook te verbergen, of dat men zich heeft laten weerhouden door om het even welke over weging. «Hls Masters Voice»! M. De Man. Hoort gij die stem? Denk er aan. Dat uws meesters wil geschiede en mogen wij «Amen» zeggen.». -A HET VOLK HEEFT GEEN TROUW MEER IN SOMMIGE HOOGE KRINGEN En dan vraagt men dat het volk zou trouw hebben in onze Regeerders! Als men ziet hos ze met onze zuurge wonnen en zuurbehaalde centen omsprin gen. Hoe kan een werkman nog eerbied heb ben voor zulke Beheerraden die geschen ken doen van 100 en 200 duizend frank aan mannen die een half miljoen winnen. Hoe kan een handelaar nog vertrouwen hebben in zulke geldvermoorschers, hij die jaar uit jaar in moet werken en slaven van 's morgens tot 's avonds om te kunnen leven en dan nog gehukt gaat onder veel te veel belastingen van allen aard. En waar zijn de inspecteurs der be lastingen die onze boeken komen onder zoeken om te zien of we wel al onze win sten oDgeveiL Zouden ze riet eens gaan zien bij die hooge heeren die 2 milioen cadeau kregen om na te gaan of zij dat drinkgeld bij hun winsten hebben geschreven en er las ten op behaalden? WOORDEN WEKKEN VOORBEELDEN TREKKEN Het volk zal zijn leiders betrouwen als hun woorden met hun daden zullen over eenkomen. M. Sap is de eenige die den moed had zulke schandalen aan te klagen! We wenschen er. hem geluk om. IN EER HERSTELD 't Wordt ook tijd dat de Katholieke Po litieke Partij haar schuld erkenne en recht herstelle. Heer Sap moet met klank in de Partij de plaats (hernemen die hij er bekleedde. Dat de Leiders toonen dat ze het var trouwen van het volk willen waardig zijn. PAX. zoowel thuis als op reis, is Purol. Deze verzacht en geneest zonneslag, stukzitten, schrijnen, stukloopen, iu- sectensteken, muggebeten en allerlei huidverwondiugen. Doos 4 en 7 54 fr. In alle Apotheken. Zondag' 11. had te Meer.en het Provin ciaal Kongres van den Bond der Kroost rijke Gezinnen van West-Vlaanderen plaats te Meenen. Dit Kongres overtrof al le voorgaande in luister en nog nimmer werd het Kongres van de Kroostrijke Ge zinnen van West-Vlaanderen door zooveel kongressisten bijgewoond. Dit Kongres ging tevens gepaard met het inhuldigen van het vaandel van den plaatselijken bond. Het Kongres werd ingezet met een plechtige Hoogmis in de St Vedastuskerk, met pontifikale assistentie van Mgr La- miroy, bisschop van Brugge. Na de Hoog mis werden de afgevaardigden van den Bond ontvangen op het Stadhuis te Mee nen door den Burgemeester en Schepenen, waarna de studievergadering plaats greep. Er werd gehandeld over het steunfonds voor weduwen en weezen. de kleine land eigendom in betrek met de kroostrijke ge zinnen en de voorkeur voor de groote ge zinnen bij de te geven plaatsen. Na de studievergadering namen onge veer 450 kongressisten deel aan het feest maal, dat voorgezeten werd door H. Van Zeeland. Talrijke redevoeringen werden gehouden aan tafeL Men weet dat het Monument van Ko ning Albert, dat opgericht wordt te Nieuw- poort, naar het ontwerp van Bouwmees ter J. De Ridder, onder de auspiciën van een Comité dat bestaat uitMajoor Al- bert, Voorzitter; Gewelt, Secretaris, en Gener. Willems, technisch raadgever, uit gevoerd wordt, voor wat het gevelwerk betreft, in baksteen van de IJzerstreek, waarvan een bepaalde oppervlakte door K. Aubroeck, gebeeldhouwd moet worden den. Die baksteenen eigenlijk blokken voor het meerendeel van 18x24x12 wor den vervaardigd uit klei van Sint Joris en gebrand in de fabriek der N. V. Me- kanieke Steenbakkerijen Nieuport Ex' tensions, langs de Plasschendale vaart. Ten einde de symbolische waarde der herkomst van de grondstof te onderlij nen werd met liet Comité overeengeko men dat er enkele gevelblokken zouden gevormd wordeil uit klei opgenomen op de verscheidene slagvelden of sectoren van liet Belgisch leger. Tot dergelijke opname werd overgegaan op Vrijdag 16 Juli; op initiatief van M. A. Florizoone, Afgevaardigd-Beheerder van voornoemde steenbakkerijen (en oud-mi litair steenbakker van bet Belgisch leger) Vergezeld van dc Afgevaardigden der Oud - Strijdersvereenigingen van Nieuw- poort, n.l. door de HH. L. Roose, voor jiet Nationaal Verbond der Invalieden; Th. Knockaert, voor den Nationalen Oud- Strijdersbond; O. Dekeyser, voor het Ver bond V. O. S., en R, Demaecker, voor het Werk van Huldebetoon aan de Fielden van den Ijzer, ging de tocht vooreerst naar het Sas van Üoezinge, waar uit de boorden van de Ieperlee, onmiddellijk achter de gewezen eerste lijn van 1915, een eerste zak klei' gedolven werd, door werklieden Oud-Strijders van de Steen bakkerijen Florizoone. Vandaar toog het gezelschap naar Diksmuide - Kaaskerke, waar uit de stalling Cavalieraan den ingang van den Doodengang, een tweede lading klei opgenomen werd. Vervolgens ging de tocht naar de Brug van Tervate, waar gedurende den Ijzerslag verwoede gevechten plaats grepen. Vandaar naar Ramskapelle waar een vierde hoeveelheid gedolven werd tusschen de hofsteden Ter Stille en Violette, onzaliger memorie. Een laatste zak werd opgenomen te St Joris, langs den dijkweg naar de Rattevalle, waar uit de kleigroeven in uitbating nog iederen dag aanzienlijke hoeveelheden granaatscherven en ander oorlogstuig op gebaggerd worden. Van al deze verrichtingen werd proces verbaal opgemaakt en door de aanwezigen onderteekend. De opgenomen kleisoorten werden daarna, naar de steenbakkerij ge bracht, waar ze door werklieden Oud- Strijders in blokken gevormd ter ge legenheid van de eerste-steènlegging, op 8 Augustus a.s., door de aanwezige per sonaliteit zullen geteekend worden, om nadien, na den gaarbrand, in het Monu ment verwerkt te worden, HET PROVINCIAAL KONGRES VAN DEN BOND DER KROOST RIJKE GEZINNEN VAN WEST-VLAANDEREN TE MEENEN DE EERETRIBUUN MET DE GEACHTE GEESTELIJKE i EN WERELDLIJKE OVERHEDEN Zitten (van links naar rechts)Heer Hilairc Dcpracter; E. II. De Meester, Prin cipaal; Generaal Lcmercier; Gouverneur Baels; Eerste Minister Van Zeeland; Zijne Exc. Mgr Lamiroy; H. Deburre, Burgemeester; H. Allewaert; Z.E.II. Deken Vroman. Het Kongres werd ten slotte gesloten met een grootrche optocht en een welge lukte feestvergadering tijdens dewelke H. Van Zeeland, Eerste Minister, een rede hield. HEER VAN ZEELAND OVER DE BELANGEN DER GROOTE GEZINNEN. Naar vermindering op het spoor? In zijn toespraak wees H. Van Zeeland op het wellukken van het opgezette feest, nog op de vreugde en plichten welke een talrijk kroost brengen. Betreffende de vermindering van 60 op het spoor, levenslang voor de ouders van talrijke kinderen, verklaarde H. Van Zeeland dat het hem speet dat hij die vermindering nog niet kon aankondigen maar dat hij er al zijn aandacht aan wijdt en hoopt dat ze binnen kort werkelijkheid worden zal. Dat zelfs negen kansen op tien bestaan om voldoening te bekomen. De tijd is ook niet ver af dat een Ko ninklijke Kommissaris zal aangesteld wor den om het vraagstuk der kroostrijke ge zinnen in te studeeren. De H. Van Zeeland, na zijn rede, werd uitbundig toegejuicht door alle aanwezi gen. GROEPJE «DE OOIEVAAR» VAN WERVIK Maatschappij SECURITY», de machtigste Belgische Leeningsmaatschappij, heeft in deze laatste maanden meer dan een anderhalf millioen frank leenin gen gedaan op materiaal, meubelen, inventaris, veestukken, machienen, enz... Vanaf 2.000 frank tot gelijk welk bedrag. Sluit U aan om het geld dat ge noodig hebt te bekomen en welke ge terugbetaalt in 4 jaar. Bijvoorbeeld een leening van 5000 frank wordt terug betaald door een maandelijksche afkor ting van 120 frank. Kostelooze inlichtingen. DIRECTIE VOOR VLAANDEREN Kortrijkschestraat, 12, GENT. - Telefoon 131.08. Bureel van 3 tot 7 uur den Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. KORTRIJK: 66, Albertstraat. Telefoon 1608. Bureel: Maandag, Woensdag, Vrijdag van 9 tot 1 uur; DE GEHAVENDE AUTO VAN FRANS CEUNINCK Een wereldfiguur der wetenschap en een groot Kristen is heengegaa^ Uitvinder van de draadlooze telegrafie. Seilator Guglielmo Marconi is In nacht van Maandag op Dinsdag overle, den te Rome. Marconi was geboren te Griffone, bij Bologna, op 25 April 1874. Onder kidüio van Prof. Righi studeerde hij te Bolo; en legde zich met voorliefde toe op studie van de naar Hertz genoemde thi rie van de elektrische golven; in 1895 hij een zender-antenne uit; daardoor het voor de eerste maal mogelijk h< frekwentie-trillingen over te brei over greobe afstanden. Marconi deed nog andere uitvind! zooals die van de gekoppelde afgesto zender- en ontvangstantenne, den mi neetdebektor, de hole-spiegelrichtante: Hij ging zich, in 1890, in Engeland v< gen, waar hij. de Marconi Wireless Tei graph Cy oprichtte. Met Prof. K. F. Braun kreeg hij, 1^ 1996, den Nobelprijs voor natuurkunde, Marconi was Italiaansch Senator. Marconi is overleden n,a slechts eenigf uren ongesteld te zijn geweest. Het stoffelijk overschot van den grocv" ten man werd tentoongesteld in de rouw; kaoel der Akademie van Italië. u Een nationale begrafenis zal plaaty hebben, waarra de teraardbesbelling ijf den familiekelder te Rologna. ]i Verleden Zaterda g nog was Marconi i» audiëntie ontvangen door Z. H. d:n Paus) MARCONI ALS GOED KRISTEN De pionier van de radio-techniek, d$ man die de afstanden der wereld ver. kleinde, en de menschen daardoor nau.' wer tot elkander bracht, is geheel zijif leven een trouw kind van de Kerk geble. ven. Hij heeft zch niet afgekeerd vauj wat verlichte geestenmet den naam achterlijkheid bestempelen, hij is eeq.) door en door vroom mensch gebleven, oiaf dat hij de waarde van het geloof wist schatten. Ik geloof in de macht van hej; gebedzelde hij, en herhaalde malei)! vorgde hij er aan toe; Er is geen geluW zonder geloof Marconi, de man met den onveraettSi lijken wil, die mysteriën vermocht til ontsluieren, ging er trotsch op te verklaif ren, dat hij een christen en een geloovigu was. Niet alleen als vroom katholiek' maar ook als geleerde, geloof ik aan d4 macht van b»t gebed». Was ziin leve® reeds het bewijs dat geloof en wetenschas elkaar niet tegenspreken, zelf verzekerd! Marconi eens in een interview, dat de w. tenschao alleen nist in staat is het heim van ons bestaan te achterhaM Ieder geleerde weet dat er grenzan zij® aan de wetenschap d'e hi1 niet te buite® mag gaan. Ieder geleerde weet dat ef mysteries zijn. die de wetenschao rooit zal kunnen oplossen. Het gelocf al! aan een Opperwezen, aan wie wij moetei gehoorzamen, helpt ons om moedig hel geheim des levens te beschouwen». Deze man, met zi.in zooveel-omvatter,d® werkkring, was een bijzondere vrierl va® den H. Vader. Wij hebben er aan herin, rerd dat hij de zendstations van het Va. ticaan en van Gastel Gandolfo heeft latej aanleggen. J>e Paus heeft hem hst Groot, kruis der Gregoriusorde overhandigd, Marconi moest later verklaren dat hl' meer ontroerd was toen de Pai'S h»m 1931 benoemde tot Lid van de Pausslilkl Academie van Wetenschappen, dan ti m»n hem op 3a-jarigen lseftljd den belprijs verleende. MARCONI tijdens een begoeli bij Z. H. den Paus. Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt uw gelaat, armen en hals, gezond, sportief, bruine uw kleur die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. F'lacon 15 fr. Tube 12 fr. Doos 5 fr, DIEFTE IN HET VOLKSHUIS TE HERZEEUW Een bediende van het Volkshuis te Her» zeeuw werd beticht een som van 80.000 fr. te hebben ontvreemd ten nadeele dezer in richting. Een tweede persoon wordt be trokken in deze zaak. De dader legde be kentenissen af. Dinsdag morgen 1.1., rond 4 uur, kwam de genaamde Frans Ceuninck, 40 jaar oud, gehuwd, uitbater van de foorinrich ting Chamonix en waarvan de wagens nog te Poperinge waren blijven staan, met zijn nieuwen auto uit leper gereden, naar Poperinge. Wat over den Mei boom rechtover de hofstede van land bouwer Cuvelier, is de auto langs den uitersten kant der linkerzijde van de baan komen te rijden. Na eerst over een paar hoopjes grint te hebben gereden cn een klein boompje te hebben afgeknakt, kwam de auto met volle geweld terecht op een zwaren boom. Wat later werd de auto in deerlijken staat opgemerkt door J. P. uit stad die aldaar voorbijtrok met zijn auto. Deze voerde F. Ceuninck, die zwaar gekwetst scheen aan liet hoofd, horst en handen, mede tot bij Al. Verw. bij de Statie, die hem naar Meenen, van waar Ceuninck af komstig is, overbracht. Thans is de ge kwetste reeds aan de beterhand en is reeds tehuis. De auto was deerlijk gehavend en langs binnen gansch besmeurd met bloed van den gewonde. <iiBaaEasE3B2;iB2i!aaBiuaa!3QiiHii t&ossarasagsisssaszsssisgazHeaaoasizaBa&iss&EEziaaaaRaaBsai GROOT ZWEMFEEST TE IEP ER OP ZONDAG LL. 18 JULI Mej. G. SIcma (Brusseh Swimming Ciub) die het kampioenschap van Belgie vio® vrije siag Dames, met Matthys van de Gantsche Zwemvereeniging die de «Groot' Prijs van leper» won. asBaBaaiSEiEiaaaasissiïigiaaaaaLiJQaaBsisssiaaaQBataaaBBaBBaüa:.^ DE GROOTE BELGISCHE WEEK TE PARIJS Te Parijs, met de feesten der Parijzer tentoonstelling, werd een groote Belgische week gehouden. Te dier gelegenheiJ hebben de Belgische militaire muziekkapellen, samen meer dan 850 man, een gezamenlijke opmarsch en concert uii|F" voerd te Parijs, op Zondag IJ. Op Zaterdag 17 Juli 1.1. hielden zij een algeneene herhaling te Brussel. Zoowel t' Brussel als te Parijs haalden onze Belgische muziekanten een overgroot sukses. Hier een beald tijdens den opmarsch va® i onze muziekkapellen ta Parijs, de tambour-majoors vooraan. ss* -ï a. 'l v V J

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 2