¥©ar cüe Weeieü Kunstleven Pfeetstif® MïMeeling «ter Prijzen Stad IEPER. - NIJVERHEIDSSCHOOL WIELRIJDERS Opgepast! door Th. Van Tichelen. Uit het Beven der WestvBnamsche Beerinnenjeugd AUGUSTE BONTE GeacKticundige Belangrijke oproep aan de Inwijkelingen DE GROOTSTE KAMPIOENEN VAN EUROPA VERTREKKEN OP HEDEN ZONDAG 8 AUGUSTUS, IN HET PARK VAN DE LOVIE" TOEGEPAST OP DE NIJVERHEID aan de Bekroonden van het Schooljaar 1936-37 MIDDENSTANDSBELANGEN ZITDAGEN BALATUM MEUBELPAPIER Spoorwegramp in Frankrijk pijVOEGSEli AAM DE POFERINGENAAR EN DE HALLE VAN ZONDAG 8 AUGUSTUS 1937. Nr S3. Met regen kinderen was haar hroer blijven zitten, toen zijn vrouw stierf. Het Kleinste lag no-g in de wieg. En dan had Rientje dat gedacht daar voor haar oogen zien staan, zóó opeens toen ze na de uitvaart in het sterfhuis teruggekomen waren. De twee oudste meiskens met zwarte kleerkens aan en oogkens die roodgekreten waren, hielden haren arm vast, en ston den zóó eendelijk te schreien. En het grootste Jongentje had zijn hoedje op de tafel gelegd en keek haar in haar gezicht en zei niets. En Bert, haar broer, zat op 'nen stoel, met zijnen elleboog op de tafel, zag naar de kinderen en dan naar Rientje, en schudde kopte droef en zag dan weer naar de vloer. Zij had haar hand. op zijn schouder Onze Lieve Heer zal raad schaffen, broer, troostte zij beslist, en ik laat u niet in den sukkel. En dien avond, eer zij naar bed ging, had ze lang vóór het kruis gezeten, met haar knieën op den planken vloer, en haar elleboogen op de biezen stoelmat. Om raad en kracht. En eindelijk was zij kalm opgestaan en had dan rustig ge slapen. 's Anderendaags had zij de grootste kinderen gewasschen en gekamd en naar school gestuurd, en zat nu met Bert alleen aan de koffietafel. Hij was aan 't dabben. Broer, zei ze, ik heb u gisteren ge zegd dat Onze Lieve Heer wel raad zou schaffen.Aan hertrouwen kunt ge niet denken. Niemand zou in een nest van negen kinderen willen komen. Als uw schaapkers maar groot geraken, dan zijt gij erdoor. Ja, mompelde hij, ja, maar hoe? Ze stond op. Luister, ik blijf bij u tot 2e groot zijn. Ik zal moeder over- uw kinderen zijn! Gij Rientje? Maar met Baafmis mo?t ge zslf trouwen? Dat staat toch vast? Ik blijf bij u, zei ze beslist, dat ls gced overwogen. En Onze Lieve Heer zal voor de rest'wel zorgen. Ze was de velden door gegaan, de wei in, tusschen de booiboopen door. Gustaaf stond daar, met ziinen breedveranden strooien hoed on en de vork in zijn hand. Hij had haar zien aankomen en met zijn vriendelijke oogen keek hij haar tegen. Zij trok een graspijl. wond het rond haren vinger en zei vrankweg: Gustaaf. dat is een erg geval bij mijn broer, negen weeskens! Ja. heel erg Rientje. Mogen wij hem laten sukkelen, Gustaaf? Neen, dat moogt ge niet. En als ik eens aan Onzen Lieven Heer om raad vroeg, wat zou Die ant woorden? Hij had de vork schuin In den grond gestoken, hield er met zijn twee handen aan vast; en 't zweet liep over zijn ge zicht en lekte In 't hooi: Dat gij het moet doen, mosder zijn over die weesken s. Hij was doodsbleek geworden, en ken niet meer voort. Ze kon ook niet meer, sprak geen woord. En ze stonden daar lang. Rientje bleef in 't hoot kijken, en zei dan cp den duur; Dan kunnen wij met Baafmis ook linMMBHHBRaSBBMBE! niet trouwen Gustaaf, en veel jaren daar na ook niet; God weet hoe lang. Ik laat u vrij, gij moogt mij vergeten... en naar een ander uitzien, deed ze erbij, en schoot in "nen snik. Hij stak zijn vork recht en diep in den grond, schoof zijnen stroohoed in den nek, en zag haaf aan. Nooit, zei hij, als *t met u niet is, Rientje, nooit!.,. Luister nu eens: 't Is schoon wat gij doet, en ik geef u gelijk. Maar bijwijlen zal 't hard vallen. Gij doet het voor Onzen Lieven Heer. Ik zal ook iets doen: Ik zal u helpen langs Hem om, langs Onzen Lieven Heer orai... Nu is 't onze Gustaaf door, had moe der op 'nen Maandag aan vader gezegd. Hij is weer aan 't zingen gegaan lijk vroeger.Maar hij heeft weken getreurd om zijn Rientje! 't Is ook een goed meisken, meende vader, met een gouden hart. Maar wat wilt ge er aan doen? Onze Jongen is er toch veel christelijker mee geworden, met dat geval: hij gaat nu alle Zondagen te Communie... En 't jaar daarop had de pastoor aan Gustaaf gevraagd om 's Zondags onder de Hoogmis, met de kerkschaal rond te gaan. En lederen keer, onder de Hoogmis, als hij bij Rientje ging komen, die daar tus- schen vier, vijf weeskens in zat, ruts: 1de hij niet met z'n schaal; en als zij er haren frank in legde, veranderde hij van kleur. Als hij dan in 't gestoelte onder het doksaai weer ep z'n bank zat, deed hij soms zijn handen voor zijn gezicht; en als hij aan de Communie van de Mis op zijn berst klopte, viel er een traan op het gestoelte, en zei hij binnensmonds: Och Heer, Rientje is een engel. En ginder zat Rientje en peinsde dat Gustaaf toch zoo goed was en hij veel plezier moest doen aan Onzen Lieven Heer... En dat zij hem toch niet kon ver geten... Eerlijs weken gelsden trokken 1500 T5. J. B.-meisjes uit alle hoeken orlzer Pro vincie, naar Brugge om hun geliefden Bis schap te huldigen en cm getuigenis af te leggen over hun katholieke fierheid. Die schaar vrome meisjes, dragend de zon in 't hart en 'n frisch lied op den mond, werden op heel hun doortocht be wonderd en toegejuicht. Onvermoeibaar is hun iever, want pas was deze B. J. B.- hoogdag voorbij, of ZONNEBEKE noo- digde alle zusterafdeelingen uit het gewest uit, tot een bijeenkomst op Zendag 25 Juli laatstleden. Met 300 waren ze op post, niettegen staande zware onweerswolken en een paar buien niet veel goeds voorspelden. Ais inzet van den namiddag: een plech tig Lof, samen gezongen, waaronder wij ding van de nieuwe vlag der plaatselijke afdeeling; Sermoen door E. H. Deprince, en vernieuwing der toewijding aan O. L. Vr. van Lourdes. Nog klinken de laatste strofen van: Wijt hebben Moeder onze vlaggen U toegewijd Ze zijn de standaars die wij dragen in heiligen strijd. terwijl de meisjes zich opstellen voor een feestelijken optocht met de vlaggen in top cn begeleid door de fanfare! Een korte rustpoos in 't malsche gras, waaronder pick-nick en verfrisschingen. Op de Feestzitting hadden we als spreek beurten: een inleidend woord vanwege de plaastelijke B. J. B. door Juffr. Vande- walie, leidster; een jaarverslag door de B. J. B. van Geluwe en een korte feestrede door Juffr. Cloet. Ter afwisseling lieten de meisjes hun bonds- en stapliederen weergalmen. Een Maria-spreekkoor werd uitgevoerd door de meisjes van Langemark; een kluchtige driespraak door de afdeeling van St Jan en een paar frissche reidansen door Ge- luwe. Juffr. Marie Priem gaf een van haar mooiste liec.jes ten beste en de Zonnebeek- fche boerenmeisjes zetten de kroon op het werk met de vertolking der koorvoor dracht «Veldbloemen». Na van E. H. Callewaert, Onderpastoor- Proost, welverdiende woorden van geluk- wenschen en dank om hun bereidwilige medewerking te hebben ontvangen, gingen de geestdriftige B. J. B.-meisjes welge zind uiteen, terwijl ze nog neurieden: «Wij dragen door het leven meê De blijheid van den B. J. B. Verleden Donderdag zijn Gustaaf en Rientje samen naar den Pastoor gegaan, om dees maand nog te trouwen... Ze zaten daar in de spreekkamer van de pastorij aan de tafel, naast elkaar; en aan den overkant over hen, de Pastoor, die aan 't opschrijven was. Vrienden, monkelde de Pastoor, gij- lie zult gezegend werden door Onzen Lie ven Heer. Gijlie zult gelukkig zijn met elkaar... Och Ja, mijnheer Pastoor, nu mogen wij toch trouwen. De kinderen van mijn broer zijn nu groot, ze kunnen voort zonder mij. Maar aan Gustaaf heb ik veel jaren doen verliezen... Zeg liever winnen, Rientje! zei Gus taaf. Zij lachte en zag, over het hoofd van den Pastoor weg, naar 't kruis, dat daar tegen de schouw hing. En ook Gustaaf zag naar het groot kruis. En de Pastoor draaide zich om op zijnen stoel, zag cok naar het groot kruis, en wees er met zijn pen heen: Die heeft dat opgeschreven wat gij allebei gedaan hebt voor Hem en voor de weeskinderen 1 En Jezus hing daar op het kruis, met zijn armen wijd open. en met zijn goedige oogen. die naar beneden keken naar hen. BIBBB3BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB DE STUERSSTRAAT, 27, IEPER Brillen - Glazen in alle modellen. Kosteloos onder zoek der oogtn. T rouw Bediend. GBBBBBSBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBB Families, Jongens, Meisjes, Inwijkelingen! Zijt ge zinnens naar Brussel of voorste den te verhuizen? Ge zult als vreemdeling in Brussel aankomen. Wie in den vreem de verwijlt, is dezen dankbaar die hem oprecht met raad en hulp bijstaat. Daar om zal het U zeker aangenaam zijn te vernemen waar Gij alle inlichtingen kunt bekomen. Vraagt, alvorens naar Brussel te veiliui- zen, aan het KATHOLIEK VLAAMSCH SEKRETARIAAT, 182, Koninklijkestraat, te Brussel, de noodige nlichtingen over de parochie waar U gaat wonen. Schrijf ons, of brengt ons een bezoek, Indien gij wenscht ingelicht te worden ever: Godsdienstige en kerkelijke aange legenheden; DavidsfondsafdeelingenKa tholieke jeugdvereenigingen voor jongens en meisjes; Vrouwengilden; Kristene Wer kersverbonden, syndikaten, mutualiteit, spaarwezen, pensioenen, inlichtingsburee- len; Onderlinge Bijstand; Middenstands-, bedienden-, landbouwers- en hoveniersbe- langen; Openbare volksboekerijen; Maat schappijen voor goedkoops woningen en huisvesting voor groot» gezinnen; Katho lieke logiesthuizen en spijszalen; Katho lieks dag- en weekbladen; enz... enz... Verlangt ge dat uwe kinderen een dege lijk onderwijs en tevens een kristeliike op voeding genieten, vraagt ons om inlichtin gen alvroens zij in goddelooze gemeente scholen aanlanden. Het Sekrstariaat zal U onmiddellijk de katholieke onderwijsge stichten uwer nieuwe parochie aantoonen. INWIJKELINGEN! WIJ STAAN TEN UWEN DIENSTE! Bewaar dit adres, maak het over aan vrienden en kennissen, want eerstdaags zult ge het mkschien noodig hebben. Het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat, 182, Kcninklijkestraat, 182 Brussel. Spreekdraad: 17.74.lt. - Postcheck: 4107.52 IIB9BBSBBHBBBBBBBBBBSBEBSBBLBBBBBBBBS3BSCBB3QBBBBBBBBBBBB Iedereen weet het wellicht dat de jaar- lijksche koers in De Lovie op 8 Augus tus doorgaat. Het belooft iets uit het bo venste schof te worden want nog nooit tvas het programma zoo puik en Pope- tinge zal erop mogen bogen de knapste kampioenen van Europa aan 'l werk te tien. De lijst der deelnemers gaat van den kampioen van FrankrijkGeorge» Spei- per; de Italiaan Viccini, tweede in de Honde van Frankrijk 1937, een der knapste renners der Rondede kam- I'ioen van Belgie en kandidaat wereld kampioen de fenomenale Karei Kaer»; onze eerste tenor in de Ronde van Frank rijk: de joviale Sylveer Mae», aiover de Wereldberoemde Hollanders Pellenaer* en SUats, den snellen Guit. Danneel», de mysterieuze Somen, den machtigen De Caluwé, den sierlijken Deryck, de ijzer- sterke Albert Bekaert tot aan den glorie tijken overwinnaar van Toulouse-Parijs tien kleinen en nijdigen Vlaemynck. Niet eens te verwonderen dat Poperinge Ihet zijn Kriterium zoozeer benijd wordt cn wij zijn er zeker van dat op 8 Augus tus het Park van De Lovie boordevol loopt. Wij weten dat de inrichters, met dien laarlijkschen koers op touw te zetten, iets jtrootsch hebben verwezenlijkt want het is niet alleen een hoogdag voor de sport in de streek, een dag van tering en ne ring, maar ook een dag van liefdadigheid <ji« in dienst staat van een werk van offer- Cgiffo1,en lie{(Je tegenover de irme Dc koers in De Lovi* irs fWï eenigs in Belgie omdat liet bewezen is gewor den dat de totale winst aan de teringlij der» van het Sanatorium wordt geschon ken, cn het is wellicht daarom dat de inrichters op zooveel sympathie mogen bogen van de renners en van het Be- stuurskomiteit van den Belgischen Wiel- rijdersbond. Het is een feit dat andere Kriteriums enkel de benaming van liefdadigheids feest» gebruiken, of misbruiken, om volk aan te Tokken en die liefdadigheidsinrich ting zich dan moet tevreden stellen met zooveel procent van de winst, als er winst is! In Poperinge is dit het geval niet, de bewijzen zijn er en het is ook daarom dat deze koers in alle sportieve middens zoo hoog aangeschreven staat! Wij hopen dat de bevolking dit werk van liefdadigheid en offerveerdigheid zal steunen en op 8 Augustus paraat zal staan om aldus een blijk van genegenheid te geven tegenover menschen die aangetast zijn door een der droevigste kwalen die er bestaande tering. _De inrichters hebben een uiterste po ging gedaan om een piuk lot internatio nale renners aan te werven, de renners hebben beloofd zich met hert en ziel in den. strijd te werpen, en wij hopen, en wij zijn er zeker van, dat het succes dit der vorige jaren nog fel zal overtreffen. KERELSZOON. Teskesien, Bouw- en Bseldhauwfcuudte SdaiBtlerkgïnsi -- Mekuniek Teekenen Onder groote belangstelling had Maan dag 2 Oogst, in den Stadsschouwburg de pUechtlge prljsuitdeeling plaats aan de 158 leerlingen der Nijverheid-school van leper, vereerd met de aanwezigheid van de Heeren Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen; den Heer Clincke- miaille, arrondissementscommissaris; den Heer Missiaen, volksvertegenwoordiger; Juffr. Cornillie, gemeenteraadslid; den Heer Boucquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand; den Heer Vermeulen, voorzitter dier Handels- en Nijverheidskamer; den Heer Ingenieur H. Vanderghote en den Heer Bossaert, leden van den Beheerraad: den Heer Versailles, gemeentesecretaris, schrijver schatbewaarder; den Heer Bollingier, pro vincieraadslid; den Heer Denaeghel, be stuurder Stadsjongensschool; den Heer Gits, stadsbouwkundige; den Heer Antony, bibliothecaris; overtalrijke vrienden, be langstellende ouders en oud-leerlingen. Lieten zich verontschuldigen: den Heer Vandergote, Burgemeester; den Zeer Eer waarden Hleer Socquet, .bestuurder der St Jozefs Vrije Beroepsschool; den Heer Gruwt z, voorzitter der Harmonie Ypriana. Bij het spelen van het Vaderlandsch Lieddeden de overheden hunne intrede en. namen plaats op het tooneel. Heer Jos. Van der Mersch, de ijverige voorzitter van den Beheerraad der school, opende de plechtigheid met hulde te brengen aan de nagedachtenis van den Heer Ingenieur-Architect Jules Coomans, den onvergeteilij'ken gewezen bestuurder der school; verheerlijkte dezes werk, dat er op gericht was het nijverheidsonderwijs op stevige gronden te vestigen, steeds hcoger uit te breiden en steeds verder te richten naar schoonheid, welke moest stralen uit alle wérken van den stielman, aldus heeft Heer Coomans een gansch leger van verfijnde stielmannen en kun stenaars gevormd, welke de samenleving verrijken. Herinnerde verder aan zijn schoon en verdienstelijk verüeden, aan zijn roemvolle en kunstrijke loopbaan, wees op de onschatbare diensten welke de overledene bewezen heeft en in 't bij zonder om den heropbouw van de stad leper, met haar prachtgebouwen, en ein digde met de leerlingen aan te zetten een blijvend aandenken van den afgestorvene te willen bewaren. Daarna kwam Heer G. Delahaye, sche pen van Openbare Werken, aan het woord en hield volgende aanspraak: Mevrouwen, Mijne Heeren, Ons Vaderland heeft sinds eenige jaren reuzenstappen gedaan op den weg van den vooruitgang, tot het verspreiden van het Beroepsonderwijs. De teekenscholen-, beroeps- en nijver heidsscholen groeien gedurig aan. Een ieder volgt met aandacht en spanning het voortdurend uitbreiden van het onder wijs der ambachten, meer en meer wor den er grootere sommen aan besteed. Deze krachtigie werking welke wordt vastgesteld, is toe te wijten aan de leiding van het hooger beheer der scholen, dat overal hetzelfde grondprinciep verspreidt. Het Ministerie, de provincie, en inzon derheid onze provincie, hebben -begrepen dat de verbetering van het technisch onderwijs een der bijzonderste oorzaken is van de uitbreiding der nijverheid. Het beroepsonderwijs moet de werking der nijverheid steunen en aan den aan bieder het maximum van kracht en op brengst bezorgen. Men moet in het bijzonder medewerken tot de technische aanleering en tot de zedelijke opleiding der leergasten. Eenieder moet beseffen wat de Nijver heidsschool is, wat zij moet worden en wat nut er uit hare lessen moet voort spruiten. Het onderwijs der Nijverheidsschool wordt zoo gegeven dat het ten bereike der werkende klasse staat en ook ten bereike van den Middenstander. Het heeft voor doel, den jongen eene kunst- en wetenschappelijke geleerdheid te geven, welke hij in het werkhuis niet kan bekomen; zijn geestvernuft te ont wikkelen. door hem de algemeene regelen of wetten te doen kennen, door hem in theorie praktische middelen te verschaffen om de economische waarde van zijn werk te vermeerderen en zoodoende zijne maat- schappelijken en geldelijken stand te ver beteren. In de Nijverheidsschool zijn de reeks leergangen verbonden met de verschil lende ambachten die op het gebouw en op den machinenbouw betrek hebben. Welke zijn de redenen die zoo machtig bijgedragen hebben tot het uitbreiden van het beroepsonderwijs? 1. Wij zien het aloud systeem van leer. lingenschap langzamerhand verdwijnen niettegenstaande het staatsbestuur over al tracht het leerlingenwezen aan te moe digen. Eertijds had elke baas bij zijn werk bank een leergast aan wien hij gemoede lijk al de kundigheden van zijn vak en al de geheimen van het ambacht aan leerde. De leergast werd op vaderlijke wijze behandeld, misschien sems als kind van den huize. Maar heden kan dat niet meer. De meester moet zelf dag aan dag scharrelen en wroeten om de twee eindjes t'einden 't jaar aaneen te knoopen. De meester en werkman zijn veel van elkander verwij derd, en de -baas kan dat onderricht zelf niet meer geven, zoo komt het dat leer jongens na vier of vijf Jaar bijna allen mogen gerangschikt worden onder het le ger der ongeschoolde arbeiders. Een tweede reden om het beroepson derwijs te ondersteunen is de volgende: De verdeeling van den arbeid wordt op zulke wijze door de hedendaa-gsche nij verheid -benuttigd dat de werkman zich verplicht voelt enkel het nvecanisch of altijd hetzelfde handwerk te doen; hoe kan hij dan zijn stiel kennen indien hem niet eerst in theorie al de onderdeden van zijn ambacht worden onderwezen. De school behelpt de jonge leergast, zij vervolledigt en vergemakkelijkt zijne op leiding, zij laat hem toe op geoefende wij-ze kennis te maken met d-e eenvoudig ste en beste manier van, werken, zij laat hem toe de beste principes te vatten, wel ke de basis moeten worden van zijn werk. Het volstaat niet dat het staatsbestuur, de provincie alsook het lokaal bestuur kunnen plicht kwijten, de werking der Inwoners en nijveraars moet er toe bij dragen dat de school op algemeene wijze aan de behoeften der ambachtslieden kan beantwoorden. Het werk, hoegenaamd hetwelk, kan verbeterd worden door een doelmatig on derwijs, de wetenschap en dsr teekenkunst brengen aan de nederigste ambachten nieuwere en rationeeler handelswijzen, en meestendeels betere oplossingen en- pro- blema's die in d-e praktijk voorkomen. Werklieden en kleine burgers vormen in het opzicht van vakkennis, is dezer eergevoel en eigenliefde verheffen, is de zer verstandelijk genot vermeerderen, is in het te stoffelijk werk meerdere geest inbrengen. De school alleen kan het werk meer vruchtbaar maken, door het in werking stellen van de kennis en van de kunst die als de grondslag zijn van nijverheid en ambacht. In één woord: men moet trachten be drijvige en geleerde werklieden te vor men. Vooraleer te eindigen acht ik het mij ten plicht een woord van dank toe te stu ren aan de heeren van de besturende Commissie die allen onverpoosd mede werken tot de verheffing dezer nuttige Instelling. Bij deze voeg ik ook de toewijding en bekwaamheid! van den Heer Bestuurder en Leeraars. Ik breng hen allen dank voor de ver beteringen welke zij reeds hebben aan gebracht en eindig met den wensch dat de Nijverheidsschool van leper moge groeien en bloeien tot welzijn van stad, tot welzijn van zijne bevolking. Deze rede werd door algemeen handge klap begroet. Daarop volgden twee puike muziekstuk ken uitgevoerd door Mijnheer Decadt. Vervolgens kwam de Heer Bestuurder aan het woord, sloot zich aan bij de hulde gebracht door den Heer Voorzitter, aan de nagedachtenis van Heer Coomans, en sprak in dezer voege:. Mevrouwen, Mijne Heeren, Bij deze plechtigheid reken ik het mij insgelijks ten plicht hier uitdrukking te geven aan de gevoelens van droefheid van wegens het onderwijzend personeel en leerlingen, over het afsterven van den Heer Ingenieur Coomans, den zeer be kenden en algemeen zeer gewaardeerden gewezen bestuurder der Nijverheidsschool en Eeie-Bouwmeester'der stad leper. Mijnheer Coomans was de bestuurder die eerbiedigd werd om zijn toewijding en om zijn talenten; hij won niet alleen het vertrouwen van zijn leerlingen, maar ook h-unne erkentelijkheid. Ontzaggelijk veel en belangrijk werk heeft 'hij voor de Nijverheidsschool en de stad leper verricht; zonder andere ver dienstelijke personen te kort te doen, mag hij gerust de zdél ervan genoemd worden. Zijn talent en zijn ondervinding als bc-uwkunclig Ingenieur verzekerden hem de eereplaats onder zijn-s collega's. Daarop werd door al de aanwezigen, rechtstaande en ingetogen-, een minuut stilte bewaard. Vervolgens gaf d? Heer Bestuurder een kort venslag over het verloopen school jaar, waarin hij onder meer meldde, dat er met het bedrag der inkomsten van de fondatiën- der Heeren Ceriez, Merghelynck en Vandenbussche, alsook met de gifte van het Leo Lootensfonds, nuttige vak boeken werden aan-gekocht, ter aanmoe diging der meest verdienstelijke leerlin gen. De Heer spreker hield verder een zaak rijk betoog over: TE KORT AAN GESCHOOLDEN waarin hij onder andere deed uitschij nen dat het dringend noodig is de opleiding van alle jonge vaklieden in het technisch onderwijs met kracht ter hand te nemen, dat langs alle kanten voor de versohillige takken der voortbrengst de roep uitgaat naar geoefende en geschool de arbeiders welke ze niet kan ontberen, dat het nijpende tekort aan geschoolde arbeidskracht de voortbrengst lam legt en zelfs uiterst Schadelijk voor haar maakt; dat een ontwikkelde, goed onder legde jeugd, en van algemeene kennis voorzien volk klaar moet staan, om het werk dat door de crisis werd neergehaald, weer krachtig op te bouwen; verder voor wat het eigenlijk beroepsonderwijs be treft, men niet overdrijft, wanneer men zegt dat daarin de redding ligt van de arbeidersklas en van de vorotbrengst der goederen; «fat het onderwijs in de Nijver heidsschool waar de leerjongens, de theorie en de princiepen der techniek aanleeren, het beste, 't eenvoudigste en ook het goedkoopste middel Is dat voor allen ter beschikking staat om dit doel te bereiken. Nadien werd er overgegaan tot de prljs uitdeeling, waarna de Heer Bestuurder de welwillende overheidspersonen en de Hee ren Voorzitter en Leden van den Beheer raad bedankte voor hunne aanmoedigen de en vereerende aanwezigheid, alsook de ouders, vrienden en oud-leerlingen der school, die eraan gehouden hadden deze priisuitdeeling bij te wonen. Om te eindigen -kwam de Heer Lema hieu, Schepen, aan het woord. Hij be dankte den Heer Bestuurder en al de le den van het onderwijzend personeel voor de uitstekende wijze waarop zij de veel zijdige ontwikkeling der jongelingen ter herte nemen, wenschte de ouders en leer lingen hartelijk proficiat voor d-e- prach tige uitslagen en eindigt met allen aan te zetten mede te werken voor den bloei der Nijverheidsschool. Deze schoone plechtigheid werd daarop met het Tuindagliedbesloten. UITSLAGEN VOORBEREIDENDE AFDEELING. T Leerjaar. - 30 Ingeschreven leerlingen. MEETKUNDIG TEEKENEN. Leeraar: M. Salomé Honoré. 1. Lswyllie André, Wijtschate, eereme taal; 2. Terryn Georges, leper; 3. Bamelis Joël, leper; 4. Cailleau André, Vlamertin- ge; 5. Temier Willy, leper; 6. Cardinael Raymond, leper; 7. Viaene Hector, leper; 8. Geeraert Robert, leper; 9. Heughebaert Roger, leper; 9. Vermeersch Maurits, Zon- n-ebeke; 11. Vanbecelaere Jules, St Jan. Zomerlessen. - 20 Ingeschreven leerlingen. 1. Cardinael Raymond, leper; 1. Ternier Willy, leper; 2. Bamelis Joël, leper; 2. Ls wyllie André, Wijtschate; 3. Viaene Hec tor, leper; 4. Geeraert Robert, leper; 4. Van. Hullebus Gaston, leper; 5. Lewyllie Marcel, Wijtschate; 6. Stragier Daniël, leper; 7. Reele Albert, I-eper; 8. Forrier Albert, leper; 9. Ingels Eugène, leper. 2° Leerjaar. - 15 Ingeschreven leerlingen. PROJECTIE. Leeraar: M. Serryn Hugo. Plaatsvervanger: M. Leleu André. 1. Coppejans Ed-gard, I-per, eeremetaal; 2. Delahaye Robert, leper; 3. Reynaert Oscar. St Jan; 4. Carreyn Robert, leper; 5. Police Emlel, leper; 6. Didier Albert, leper; 7. Maes Antoon, leper; 8. Heyte Maurice, Vlamertinge; 9. Kerrinckx An dré, leper. Zomerlessen. - 9 Ingeschreven leerlingen. 1. Coppejans Edgard, leper; 2. Lebbe Roger, Iep-er; 3. Leterme Louis, leper; 4. Pollee Emdel, leper; 5. Carreyn Robert, leper; 5. Reynaert Oscar, St Jan; 6. De lahaye Robert, leper. THEORETISCHE LEERGANGEN. Leeraars: MM. Gisquière Robert, Ghee- rardyn Charles. WERKTUIGKUNDIGE AFDEELING. 30 Ingeschreven leerlingen. Leeraar: M. Van Hee Alfons. 3" Leerjaar; 1" Bijzonder Jaar. I. Bee- le Médard, leper, E-ere-metaal; 2. Vergau- wen Jéröme, leper; 3. Verhaeghe Gaston, Ie-per; 4. Verhaeghe Marcel, leper. 4° Leerjaar; 2Bijzonder Jaar. 1. De- vos Arthur, leper, Eeremetaal; 2. Platt-eau Norbert, Voormezele; 3. Pauwels Leon, leper; 4. Wood Thomas, leper. 5" Leerjaar; 3" Bijzonder Jaar. l.Kno- ckaert Léon, I-eper, Eeremetaal; 2. Van denbussche Albert, Ie-per; 3. De Geyter André, Ie-per; 4, Cochonneau Norbert, leper. 6" leerjaar; 4° Bijzonder Jaar. 1. Rub ber! Frans, I-eper, E-ercmetaal; 2. Kno- ckaert Marcel, leper. BOUWKUNDIGF AFDEELING. 27 Ingeschreven leerlingen. Leeraar; M. Land-tsheere Hubert. 3' Leerjaar; 1° Bijzonder Jaar. 1. Bae- len Robert, leper, Eeremetaal; 2. Vanler- berghe René, Woesten; 3. Vercruysse Ro bert, leper. 4" Leerjaar; 2* Bijzonder Jaar. 1. Per- syn Albert, Langemark, Eeremetaal; 2. Desodt Marcel, Vlamertinge. 5" Leerjaar; 3" Bijzonder Jaar. 1. Myl- le An-dré, Zllle-beke, Eeremetaal; 2. Derud- dere Luclen, leper; 3. Kerrinckx Omer, leper; 4. Verly Henri, Vlamertinge. 6" Leerjaar; 4* Bijzonder Jaar. 1. In- gels Henrl, leper, Eeremetaal; 2. Denutte Lucien, leper; 2. Eggermont Sylvère, leper; 3. Duprez Clement, leper. Hoogere Afdeeling. 1. Casier André, Vlamertinge, Bijzondere Prijs, Verguld Eeremetaal; 1. Vandenbussche Gérard, Woesten, Bij-zondere Prijs, Verguld Eere metaal; 2. Gill-ebert Daniël, Zillebeke; 3. Van H-uffel Michel, leper. Prijs van het Lootensfonds. 1. Casier André; 2. Vandenbussche Gérard; 3. Per- syn Albert. HOUT EN MARMER SCHILDERKLAS, 42 Ingeschreven leerlingen. Leeraar: M. Degroote Prosper. 1" Leerjaar. -1. Vandewynckel Albert, Komen, Eeremetaal; 1. Wydhooghe Gé rard, leper, Eeremetaal; 2. Seys Julien, Komen; 2. Viaene Nestor, leper; 3. Doo- laeghe Michel, Houtem. 2" Leerjaar. 1. Soetaert Albert, leper, Eeremetaal; 2. Delboo Henri, leper; 3. Sa- moy Oscar, leper; 4. Dewilde Joseph, Woesten; 5. Janseg-hers Charles, leper; 6. Beirnaert Gaston, leper; 6. Vlaminck Ro bert, Wervik. 3" Leerjaar. 1« Afdeling: 1. Verghote Maurits, Westvleteren, Eeremetaal; 1. Blanckaert Michel, Woesten, Eeremetaal. 2« Afdeeling: 1. Pemelle Fernand, Ko men (Fr.), Eereroetaal; 1. Baert Achiel, leper, Eeremetaal; 1. Ooghe Robert, El- verdinge, Eeremetaal; 2. Vandaele Daniël, Elverdinge; 3. Odent Leon, Hollebeke. 4" Leerjaar. 1. Vincart Paul, leper, Bijzondere Prijs, Verguld Eeremetaal; 1. Deconlnck Julien, Kemmel, Bijzondere Prijs, Verguld Eeremetaal. PRAKTISCHE LEERGANG VAN HOUT- EN STEENBEWERKERS 14 Ingeschreven leerlingen. Leeraar: M. Comillle Camiel. MODBLEERING. 1® Afdeeling. 1. Buseyn-e Daniël, leper, Eeremetaal; 2. Deramoud-t Albert, leper. 2" Afdeeling. 1. Desaegher André, Eeremetaal; 2. Ossieur Gustave, leper. BIJZONDERE AFDEELING (Graphische Oefeningen). 1' Afdeeling. 1. Viaene Daniël, leper. 2® Afdeeling. 1. Meyfroodt Ulisse, leper, Eeremetaal. S® Afdeeling. 1, Claeys André, leper, Eeremetaal. Hoogere Afdeeling. 1. Vandamme An dré, leper, Bijzondere Prijs, Verguld Eere metaal; Coffyn Fernand, Eervolle Melding. A SCHOOLJAAR 1937—1938. De inschrijving van nieuwe leerlingen geschiedt, in de lokalen van de Nijver heidsschool, O. L. Vrouwstraat, 6, op Zon dag 3 Oktober, van 10 tot 12 uur. Aanvang der lessen Maandag 4 Oktober 1937. Miiiiimiiinniiiiuiiiii K.V.V. ARRONDISSEMENT IEPER. FINANTIEEL NIEUWS Veel middenstanders hebben in hun bezit bevoorrechte aandeelen der Maat schappij van Belgische Spoorwegen. Op 5 Juli 1.1. had de volgens de statuten vast gestelde eerste uitloting plaats van 142.000 bevoorrechte aandeelen der Belgische snede. Hier volgen de nummers der reeksen die uitgeloot werden en terugbetaalbaar zijn vanaf 1 September 1937 met 500 fr. plus 1 genotsaandeel. I. 680 Titels van 25 bevoorrechte aan deelen, serie J. 1801 tot 1840 1881 tot 3161 tot 5921 tot 7841 tot 9321 tot 20001 tot 28161 tot 31481 tot 1920 3200 5960 7880 9360 20040 282OO 31520 33561 tot 37881 tot 41161 tot 41321 tot 49041 tot 51001 tot 51881 tot 58001 tot 33600 37920 41200 41360 49080 51040 51920 58040 II. - 4500 Titels van 10 bevoorrechte aan- deelen, série I. 5501 tot 5600 151301 tot 151400 9601 tot 9700 153101 tot 153200 10701 tot 10800 154501 tot 154600 12401 tot 12500 157601 tot 157700 19001 tot 19100 172601 tot 172700 45201 tot 45300 180801 tot 180900 47401 tot 47500 186301 tot 186400 67801 tot 67900 187301 tot 187400 73601 tot 73700 193601 tot 193700 74101 tot 74200 197501 tot 197600 82701 tot 82800 203301 tot 203400 84501 tot 84600 204101 tot 204200 84901 tot 85000 208001 tot 208100 85501 tot 85600 214801 tot 214900 88501 tot 88600 22130-1 tot 221400 91101 tot 91200 224001 tot 224100 94601 tot 94700 226201 tot 228300 95001 tot 95100 226801 tot 226900 120201 tot 120300 260901 tot 261000 1250-01 tot 125100 266901 tot 267000 135601 tot 135700 269601 tot 269700 137501 tot 137600 2726-01 tot 272700 14690-1 tot 147000 III. - 4600 Titels van i bevoorrechte aan- deelen, serie H 4001 tot 4200 4401 tot 4600 14601 tot 14800 18001 tot 18200 20401 tot 20600 31801 tot 32000 36401 tot 36600 4800-1 tot 48800 80401 tot 80600 82201 tot 82400 90201 tot 90400 11020-1 tot 110400 12600-1 138601 139001 15140-1 151601 155C01 156201 159801 165001 167801 187201 tot 128200 tot 138800 tot 139200 tot 151600 tot 151800 tot 155200 tot 156400 tot 160000 tot 165200 tot 168000 tot 187400 IV. 10000 Titels van 1 bevoorrecht aan deel, serie C. 173001 tot 174000 238001 tot 239000 456001 tot 457000 459001 tot 480000 531001 tot 532000 V. - 11000 Titels van deel, serie D. 55001 tot 56000 64001 tot 650GO 160001 tot 161000 203001 tot 204000 205001 tot 206000 216001 tot 217000 VI. - 12080 Titels van 1 bevoorrecht aan deel, serie E. 568601 tot 569000 667001 tot 668000 737001 tot 738000 887001 tot 888000 981001 tot 982000 1 bevoorrecht aan- 255001 tot 256000 27100-1 tot 272000 323001 tot 324000 37806-1 tot 379000 435001 tot 436000 45001 tot 46000 134001 tot 135000 136001 tot 137000 142001 totl43C00 305001 tot 306000 351001 tot 352000 426001 tot 427000 557001 tot 558000 575001 tot 576000 586001 tot 587000 7550-01 tot 756000 854001 tot 855000 VII. - 18000 Titels van 1 bevoorrecht aan deel, serie F, KAMERLID R.-D. DE MAN leper: Eerste Zaterdag van iedere maand, van 8.30 tot 10 uur, in het Kristen Volkshuis, St Jacobsstraat, 30. Derde Zaterdag, van 9 tot 11 uuir, in Het Zweerd -G oote Markt. Poperinge: Tweede Vrijdag, van 9 tot 10.30 uur, ln het Kristen Volkshuis. Wervik: Vierde Zondag, van 10 tot 11 uur, ln de zaal St Vol. Komen: Derde Zondag, van 10 tot 11.50 u. in de Cercle Catholique, Wervlkstraat. KnBBaMIlBEBEMBSSBMBBBfBBIISB VOOR UW wendt U bij Sansen-Vanneste Gasthuisstraat, Poperinge. 70001 74001 113001 189001 20500-1 250001 3S6001 398001 431001 tot 71000 tot 750ÖO tot 114000 tot 190000 tot 206000 tot 251000 tot 367000 tot 399000 tot 432000 458001 486001 468001 729001 757001 868001 819001 924001 983001 tot 459000 tot 467000 tot 469000 tot 730000 tot 758000 tot 869000 tot 920000 tot 925000 tot 984000 VIII. - 2C00 Titels vail 1 bevoorrecht aan deel, serie G, 217001 tot 218{MK 232001 tot 233000 (■■■■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHB DUI VENMAATSCHAPPIJ DE VERBROEDERING POPERINGE Prijsvlucht uit ANGOULEME, van Zaterdag^ 17 Juli 1937. 209 Duiven los te 5-43 uur. Snel heid eerste duif: 1122,75 meter per minuut. Uit slag: 1. Pyck Henri, Vlamertinge; 2. D-esender Jero me, Poperinge; 3. Dupont Georges, id.; 4. Fache Mi chel, id.; 5. Vandiomme O., Wcstouter; 6. Yande- merghel Fl., Reuiiige; 7. Igodt Omer, Poperinge; 8. Crombcz Cyriel, Vlamertinge; 9. Donck CjTiel, leper; 10. Desender Jerome. Poperinge' 11. Doude- weel C., id.; T2. Vandromme Omer. \Yestoutcr; 13. Derycke Cyriel, Woesten; 14. Courtens R., Oostvle- teren; 15. Mazerecuw Al., Abeele; 16. Boudeweel C., Poperinge; 17. Igodt Omer, id.; 18. Maerten J., Kem mel; 19. Wullepit E., Zillebeke; 20. Vandevoorde G., Kemmel; 21., 22., 23. en 24. Vandehaeghe Eric, leper- 25. Lahaye Hilaire, Poperinge; 26. Donck Cy- rille, leper; 27. Eenoir Outer, Poperinge; 28. Delanghe Jer., Westouter; 29. Vr. VereecKe Oscar, Poperinge; 30. Degryse Jul.. Kemmel; 31. Delboo Maur., Elver dinge; 32. Speybrouck Omer, leper; 33. Yanrobaeys Maur., Vlamertinge: .,4. Loncke Julien, Poperinge; 35. Vermeersch Arthur, id.; ^6. I ache Michel, id.; 37. Speybrouck Hil.; 38. Wullepit Emile, Zillebeke; 39. Van Bruwaene Gaston, Poperinge; 40. Fache Mi chel, id.; 41. Vankemmel Maurice, id.; 42. Durietrx Al., id.; 43. Decanter Richard, Reningelst; 44. Den.ut Ger., Poperinge; 45. Vandevorode Valere, id.; 46. Th. Pottilius, Vlamertinge; 47. Theeten Cyriel, Poperinge; 48. Verschoore Henri, leper; 49. Blanckaert M., Po peringe; 50. Vandromme Omer, Wcstouter; 51. Bou deweel Cam., Poperinge; 52. Fache Michel, id.; 53. Pareyn Robert, Proven. Prijsvlucht voor jonge duiven uit ARRAS, van Zon dag 18 Juli 1937. 454 Duiven los te 7.35 uur. Snelheid eerste duif: 1349.53 nieter per mmuut. 113 Prijzen. Uitslag: 1. Blondeel A.; 2. Bever- nage J.; 3. Clabau H. (Pot.); 4. Vandevoorde C.; 5. Melis O.- 6. Ballyn Wed.; 7. Vankemmel M.; 8. Dessein C.; 9. Vandevoorde C.; 10. Huyghe M.; n. Handtpoorter H.; 12. Vannieuwenhuyze G.; 13. Sil- vert G.; 14. Dessein C.: 15. Decae M.; 16. Ingelaerc M.; 17. Lenoir J.; 18. Desaegher J.; 19. Dessein C.; 20. Lenoir J.; 21. Bevernage J.; 22. Sohier M.; 23. Creus A.* 24. Vermeulen G.; 25. Top N.; 26. Ver meulen G.; 27. Verleene A.; 28. Creus A.29. Lava A.; 30. Vermeulen G.; 31. Schaballie M.; 32. Dcs- camps A.; 33. Winne O.; 34. Kesteloot F.; 35. Ver meulen G.; 36. Vandevoorde A.; 37. Creus H.; 38. Desaegher J.; 39. Gouwy H.; 40. Clabau H. (Kront.); 41. Decae M.; 42. Lebbe M.; 43. Clabau H. (Pot.): 44. Pouillie J.: 45. Handtpoorter H.; 46. Kesteloot F.; 7. Clabau H. (Pot.); 48. Vermeulen G.; 49. De- raeve H.; 50. Verpoot E. Prijsvlucht voor oude duiven uit CLERMONT, van Zondag 18 Juli 1937- 390 Duiven los te 8.40 uur. Snelheid eerste duif: 1231,03 meter per minuut. 98 Prijzen. Uitslag: 1. Vermeulen G.; 2. Creus A.; 3. Vermeulen G.; 4. Deplaedt L.; Wybo M.; 6. Blondeel A.; 7. Silvert G.; 8. Bertheis R.; 9. De plaedt L.; 10. Roffiaen J.; 11. Desaegher J.; 12. Decoker J.; 13. Creus A.; 14. Vermeulen J.; 15. Pattyn M.; 16. Blondeel A.; 17. Bertheis R.; 18. Dupont G.; 19. Deplaedt L.; 20. Vr. Vereeeke O.; 21. Schaballie S.; 22. Decreus M.; 23. Creus H.; 24. Ingelaere Gebr.; 25. Verpoot E.; 26. Ingelaere Gebr.; 27. Vermeulen J.; 28. Decoker J.; 29. Vermeulen J.; 30. Dave G.; 31. Decoker J.; 32. Vandevoorde C.; 33. Vermeersch C.: 34. Verhaeghe-Bustraen J.; 35. Vandevoorde C.: 30. Derynck O.; 37. Amez A.: 38. Deroo H.; 39. Decae M.; 40. Van Bruwaene Gast.; 41. Decoker J.; 42. Knockaert G.; 43. Suffys-Depuydt J.; 44. Dave G.; 45. Keignaert H.: 46. Roffiaen J.; 47. Dave G.; 48. Clabau L.; 49. Silvert G.; 50. De- wachter G. Prijsvlucht uit BRETEUIL, van Woensdag 21 Juli r937. 278 Duiven los te 10.41 uur. Snelheid eerste duif: 1344-53 meter por minuut. .Uitslag: 1. Bertheis R.; 2. Lenoir J.; 3, Desaegher J 4. Ber theis R.; 5. Blondeel A.; 6. Heirnaert J.; 7. Yanden- broucke L.; 8. Vermeersch A.; 9. Lenoir O.j 10. La haye D.; 11. Vermeulen G.; 12. Clabau It. (Pot.); 13. Bertheis R.; 14. Descamps A.; 15. Dehaene E.; 16. Vermeulen J.; 17. Petyt M.; 18. Verhaeghe J.; 19. Wybo M.; 20. Degroote Ch.; 21. Verhaeghe J.; 22. Lahaye D.; 23. Degroote Ch.* 24. Decoker G.; 35. Amez A.; 26. Vandenbroucke L.; 27. Creus A.; 28. Depoorter G.; 29. Dupont G.; 30. Deroo H.: 31. Vermeulen J.; 32. Verpoot E.; 33. Desaegher J.: 34. Van Bruwaene Gast.; 35. Missiaen Pr.; 36. Wed. Ballyn; 37. Missiaen G.; 38. Dupont G.; 39. Van kemmel M.; 40. Dupont G.; 41. Melis O.; 42. Dob- belaere J.; 43. Decoker J.; 44. Hannebouw M.; 45. Top N.; 46. Suffys-Depuydt J.47. Lava A.; 48. Clabau H.; 49. Silvert G.: 50. Suffys-Depuydt J.; 51. Lalau C.: 52. Vermeulen J.; 53. Handtpoorter H.; 54. Van Bruwaene Gast.; 55. Vermeulen J.; 56. Blonaeel A.; 57. Bourgeois E.: 58. Decreus M.: 59. Melis O.: 60. Claeys A.; 61. Blondeel A.; 62. Petyt M.; 63. Vermeulen G.; 64. Wybo M.: 65. Petyt M.; 66. Silvert G.; 67. Coppernolle L.; 68. Igodt O.; 69. Pattyn M.; 70. Vermeersch A. Prijsvlucht uit DOURDAN, van Zondag 25 Juli 1937. 170 Duiven los om 5.30 uur. Snelheid eerste duif: 1289,16 meter per minuut. 43 Trii- zen. Uitslag: 1. Vandemerghel FL, Ren.; 2. Pvtk H., Vlam.; 3. Decae M.; 4. Desaegher J.; 5. De rycke C., Vlam.; 6. Petyt M.; 7. Vandemerghel Fl.; 8. Decreus M.; 9. Vandevoorde L.; 10. Bondue J., Vlam.; 11. en 12. Desaegher T.; 13. Courtens R., Oostvl.; 14. Debyzer J.; 15. Verpoot E.; 16. Igodt O.; 17. Degroote K.; 18. en 19. Suffys-Depuydt; 20. Igodt O.; 21. Creus A.; 22. Descamps A.; 23. Ver poot E.; 24. Colpaert A., Ren.; 25. Orbie M.; 26. TPSchaballie S.; 27. Taillieu A.; 28. Gouwy H.; 29. Van Bruwaene Gast.: 30. Deroo H.; 31. Yandenmer- ghel FL; 32. Derycke C.33. Vankemmel M.; 34- Desender J.; 35. Orbie M.; 36. Silvert G.; 37. De rycke C.; 38. Melis O.; 39. Vandenmerghcl FL; 40. Courtens R.; 41. Derynck O.; 42. Creus H.; 43. Loncke Maur. Prijsvlucht uit BRETEUIL, van Zondag 25 Juli 9^7. 3^4 Jonge duiven los om 6.30 uur. Snel- eia eerste duif: 1219,00 meter per minuut. 96 'rijzen. Uitslag: 1. Desender 2. Depoorter L.; 3. Ingelaere M.; 4. Devos A.; 5. Schaballie M.; 6. Sohier M.; 7. Debyser J.; 8. Goudenhooft E.; 9, Techel A.; 10. Suffys-Depuydt J.: 11. Hannebouw M.; 12. Dupont G.; 13. Lenoir J.; 14. Kevgrraert O.; 15. Schaballie M.; 16. Desender J.; 17. Desae gher J 18. Schaballie M.; 19. Desaegher J.; 20. Melis O.; 21. Van Bruwaene Georg.; 22. Densender J.; 23. Vandevoorde C.; 24. Clabau L.25. Lalau C.; 26. Deraeve M.; 27. Hannebouw M.; 28. Ver poot E.; 29. Vannieuwenhuyze G.; 30. Coudron H.; 31. Schaballie M.; 32. Wybo M.; 33. Heirnaert J.; 34. Clabau H. (Pot.): 35. Goudenhooft E.; 36. Yer- slype A.; 37. I,alau C.38. Crombez Ch.; 39. Clabau H. (Krom.); 40. Moerman A.; 41. Techel A.; 42. Schaballie M.; 43. Ingelaere M.; 44. Winne O.; 45- Legrand C.; 46. en 47. Desaegher J48. Debyser J. 49. Verhaeghe J.50. Techel Alf. Prijsvlucht uit BRETEUIL, van Zondag 25 JuV 193 7. 230 Duiven los om 6-35 uur. Snelheid eerste duif: 1101,23 meter per minuut. 71 Prij zen. Uitslag. 1. Deplaedt L.; 2. Ingelaere M. 3. ermeesch A.; 4- en 5. Degroote K.; 6. Wed. Bal lyn; 7. Vandevoorde L.; 8. Hannebouw M.; 9. Bi'l- liau M.; 10. Decreus M.; 11. Derycke K.; 12. Ver leene A.; 13. Billiau M.; 14. Depoorter L.; 15. Melis O.; 16. Vankemmel M.; 17. Geldhof C.; 18. Inge laere M.; 19. Desaegher J.; 20. Petyt M.; 21. De sender J.; 22. Desaegher J.23. Deraeve H.; 24. Vankemmel M.: 25. Vermeesch A.; 26. Ingelaere M.: 27. Schaballie M.; 28. Billiau M.; 29. Gerber L.; 30. Petyt M.; 31. Slosse G.; 32. Verleene A.; 33. Lenoir J.; 34. Winne O.; 35. Soenen C.: 36. Decreus M.; 37. Denut G.; 38. Vandebroucke L.; 39. Ver poot E.; 40. Decreus M.; 41. Huyrrhe M.; 42. Ber theis R.: 43. Hannebouw M.; 44. Clabau H. (Pot.): 45. Durieux A.; 46. Hannebouw M.; 47. Huyghe M.; 48. Lenoir J.; 49. Blanckaert A.; 50. Lietaert F. Prijsvlucht uit CLERMONT, van Zondag 1 Oogst !937. 338 Jonge duiven los om 12.15 uur. Snel heid eerste duif: 912.86 mefer per minuut. 85 Prij zen. Uitslag: 1. Carle M.; 2. Dupont (1.; 3. Van debroucke L.; 4. Liefooghe E.; 5. Carlé M.: 6. Des sein K.; 7. Vandevoorde A.; 8. Vermeulen G.; 9. Devos R.; 10. Vandevoorde K.; 11. Amez A.: 12. Deraeve M.; 13. Ingelaere Gebr.; 14. Dewancker J.: 15. Desaegher J.; 16. Desendcr J.; 17. Dupont 6.; 18. Schaballie M.; 19. Lenoir O.; 20. Vermeulen G. 21. Debyzer J.; 22. Vercruysse O.; 23. Vermeersch A.; 24. Debyzer J.; 25. Vandevoorde K.; 26. Techel A.27. Ingelaere Gebr.; 28. Schaballie S.; 29. Lebbe Gebr.; 30. Schaballie M.; 31. Dave G.; 32. Vande voorde K.; 33. Igodt O.: 34. Vermeulen G.; 35. Dessein K.; 36. Desender J.; 37. Decae M.; 38. De saegher J.; 39. Schaballie M.; 40. Hannebouw M.; 41. Van Bruwaene Georg.; 42. Techel A.; 43. Le- auien Gebr.; 44. Decoker J.; 45. Depreeuw A.: 46. Goudenhoofd E.: 47. Vermeulen G.; 48. Silvert G.; 49. Vermeesch A.; 50. Hoflack L. Prijsvlucht uit CLERMONT, van Zondag 1 Oogst 1957- 223 Oude duiven los om 12.15 uur. Snel heid eerste duif: 921,76 m°ter per minuut. 5*6 Prijzen. Uitslag: 1. Devos A.; 2. Dupont G.: 3. Slosse G.; 4. Dessein K.; 5. Vandenbroucke L.; 6. Vermeulen G.; 7. Mahieu K.; 8. Vermeulen J.: o. Lalau K.; 10. Decreus M.; 11. Vandevoorde L.12. Melis O.; 13. Creus A.; 14. Deplaedt L.; 15. Palle- Gouwy 19. Or'oie M.20. Vandenbroucke I/.: 21. quin A.; 16. Ingelaere Gebr.: 17. Desaegher J.; 18. Vermeulen G.; 22. Dunont G.; 23. Koff;aen J.: 24. Vankemmel M.; 25. Deplaedt L.; 26. Debyzer J.: 27. Roffiaen J.; 28. en 29. Decoker J.; 30. Vermeu len G.; 31. Desaegher J.; 32. Dcbaene J.; 33. De creus M.; 34- Wybo M.; 35- Silvert G.; 36. Blon deel A.; 37- Vermeulen G.; -8. Verpoot E.: 39- Dave G.: 40. Logie L.41. Blanckaert M.; 42. Silvert G.: 43. Schaballie M.; 44. Derynr-k O.: ac- Pouscle J.: 46. Orbie M.; 47- Crombez CH.48. Dupont G.; 49. Gerber I,.; 50. Vandevoorde L.; 51. Vermeulen G.; 52. Gerber L.; 53. Desender T.; 54. Clabau L.; 55. Vandevoorde L.; 56. Dupont G. Op initiatief van het maandschrift «He dendaagsche Kunst», ter bevordering va* Kunsten en Letteren (beheer Jack Dan- los, Gistelsteenweg, 432, Sint Andries- Brugge) wordt te Oostende, van 1 tot' 15 Augustus, in den «Foyer» van den Schouwburg een merkwaardige tentoon stelling gehouden van de werken van' kunstschilders de kust bewonende of de zee behandelende; een bijzondere afdee ling wordt de kunstfotografie voorbehou den. Baron James Ensor heeft zijn deel neming toegezegd. De officieele opening geschiedt op Zon dag 1 Augustus om 11 uur; vooraanstaan de personaliteiten uit de artistieke cn Staatskundige wereld zullen haar met hun tegenwoordigheid vereeren; Maurits van Coppenolle, hoofdredakteur van het in richtend maandschrift, houdt een gelegen heidstoespraak in het Nedarlandschten gerieve van de vreemdtalige bezoekers aal hij ook, in kortere bewoording, het v oord in het Fransch, liet Engelsch en het Krpe- ranto voeren; daarna wordt dc tentoon stelling door een plaatselijk hooggeplaatst persoon open verklaard. Alle kunstminnaars van de streek wor den verdacht. ianuaaa&BazassssHBzaEs?:!;:.»! DE SNELTREIN PARIJS- St ETIENNE ONTSPOORT NABIJ VILLENEUVE-St GEORGES 27 DOODEN EN 50 GEWONDEN 'Donderdag is te Villeneuve-Sairrt Georges de bloc-vein Parijs-Sint Etienne ontri-ggeld. De schuld schijnt toegerekend te worden aan een te trage werking van het spoorwFsel dat enkel versprongen zou zijn nadat da locomotief voorbij was. Zjo zijn de wagons, door plotse verandering van spoor met dat waarop de locomotief reed, uit de sporen getrokken ge-word"», opeengebotst, met het ongelukkig gevolg dat een houten derde klaswagon tusschen twee ntalen wagor-s ineen-gedrukt w:rd. Vrijdag avond werden reeds 27 ïïjk?n en 50 gewonden uit de puinsn gehaald. Het zijn meestal bedevaarders -die van Ldsieux kwamen en kinders eener schoolkolonie. Naar wij vernemen werden in den laat ste n tijd talrijke wielrijders in overtreding genomen van het reglement op het ver keer. Dnarom oordeelen wij het gepast hier de bijzonderste bepalingen van den wegcode die de wielrijders aanbelangen, te herinneren. De wielrijders zijn namelijk gehouden te rijden op de rijwielpaden die aangeduid zijn door een cirkelvormige blauwe plaat waar in 't midden in witte kleur een rij wiel op voorkomt. De wielrijders mogen den rijweg slechts gebruiken indien de openbare weg geen rijwielpad heeft of indien het rijwielpad onbruikbaar of belemmerd is. In beide gevallen moeten zij, bij het naderen van een anderen weggebruiker, op één rij ach ter elkaar rijden aan de uiterste rechter zijde. Het is den wielrijder verboden te rijdenf 1. - Zonder het stuur vast te houden; 2. - Zonder de voeten op de trappers te houden 3. - Zich latende voorttrekken. Bij belemmering van den openbaren weg moet de wielrijder afstappen en zijn rij wiel aan de hand leiden. Tusschen het vallen van den avond en het aanbreken van den dag. is het den wielrijders verboden naast elkaar te rij den bij het naderen van een motovoer tuig. Tusschen het vallen van den avond en het aanbreken van den dag moeten de rijwielen voorzien zijn, van voren, van een naar voren uitstralend niet verblindend, wit of geelachtig licht, en van achter, van een achterwaarts uitstralend rood licht. De rijwielen moeten voorzien zijn van een rammelbei of een rinkbei, die op een afstand van minstens 50 meter kan ge hoord worden. De reglementaire provinciale plaat moet aan de rijwielen vastgehecht zijn op de linker voorzijde, hetzij op de naaf, hetzij op de vork. Wanneer een motorloos rijwiel bereden wordt, is het den wielrijder verboden 1. - Een anderen persoon te vervoeren, als het rijwiel daartoe niet is ingericht; 2. - Zware of omvangrijke goederen te vervoeren. Wij herinneren hier ook de beteekeni» van enkele verkeerssignalen die de wiel rijders bijzonder aanbelangen Cirkelvormige witte plaat met breeden rooden boord beteekentverboden voor alle rij- en voertuigen. Roode plaat met in 't midden een hori zontalen witten band: verboden toegang of inrij voor alle voertuigen. Witte plaat met breeden rooden boord en een rijwiel in 't zwart in het wit mid denvak verboden voor rijwielen. Blauwe plaat met witte pijl in 't mid den duidt de verplichte richting aan. Bauwe plaat met wit rijwiel in het mid den verplicht gebruik van het rijwielpad. Dat alle wielrijders de voorschriften van het reglement stipt naleven, vooreerst 'in het belang van hun veiligheid en dan nog om zich allen last en... geldboete bij over tredingen te besparen. &iic HET RIJWIELVERKEER LANGS DE VAART IEPER-BOEZINGE Tegen verscheidene personen werd pro ces-verbaal opgemaakt otn per rijwiel iangs de vaart leper-Boezinge te rijden.. Langs dezen weg waren namelijk op ver scheidene plaatsen verkeerssignalen ge plaatst met een cirkelvormige witte plaat met breeden rooden boord, wat beteeken- de dat deze weg verboden was voor alle rij- en voertuigen. De rijkswacht en de veldwachters, wien het opgelegd was dc bestaande reglementen streng te doen na leven, waren dan ook gerechtigd dc wiel rijders aldaar in overtreding te nemen. Doch het schijnt dat hier een missing be gaan werd bij het plaatsen der verkeers signalen en het betrokken beheer heeft de aldaar aangebrachte platen laten ver vangen door andere met een zwarte auto op Het wit middenvak, dewelke aanwijzen dat deze weg slechts verboden is voor autos, zoodat de wielrijders alsook de motorijder opnieuw dezen weg mogen ge bruiken. Intusschen zal, naar het schijnt, aan de gemaakte processen-verbaal geen verder gevolg gegeven worden. A HET GEVAARLIJK VERKEER OP DE BAAN VEURNE-IEPER Een der drukst bereden banen van hel ian-d tijden-s ds zomermaanden is zeker wel de autobaan Veurne-Ieper. Een wielrijder of een voetganger die uit Veurns komt en leper op moet, weet waar lijk niet waar hij moet rijden of gaan. Uit Veurne komend is een eind goede velowe-g link®; dan verder is een soort v?- loweg, ook link-s, maar die uit Veurne komt mag -er geen gebruik van maken. Wie het niet weet, wordt maar opge schreven De velorijder most dan rechts rijden en is er tot leper in levensgevaar. Ziet de bevoegde Overhad dat niet? Het is onmsnschïiijk' dis toestand zoo te laten. Dis tram moet de v:ld:n in en in «ie plaats meet esn- breeds weg voor wielrij ders en voetgangers. Ds oplossing is heel g makkelijk als er- goede wil is.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 9