PAUSELIJKE INTENTIËN Regeeringswisseling in Roemenie De internationale Bidweek is in aantocht Drie Koningen IN ONS LAND Kuituur in Vlaanderen Geen Liefde Zijn Liefde niet DE POPERINGENAAR I SANSEN-VANNESTE 35" JAAR. N KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS INTERNATIONAAL OVERZICHT A A STAATSMINISTER L. FRANCK, GOUVERNEUR DER NATIO NALE joANK, OVERLEDEN JUDKO BARMAT WORDT UITGELEVERD JUDKO BARMAT OVERLEDEN IN 1>E GEVANGENIS TE YurtST Uitbreiding der Ge- zinsvergeedingentot de Werkgevers en niet- loont rekkenden DE ROEMEENSCHE MINISTERPRESIDENT GEEFT LEZING VAN ZIJN PROGRAMMA EEN (uAATSTE BEELD VAN HET TERUEL-FRONT inni»"! 1"*% am Uitgever PO'ERINGE 1 Telefoon Nr 9. Postch. Nr 155.70.1 1 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) H Binnen'ard 25.fr. s S Belgisch Kongo 45.— fr. S g Frankrijk 45.fr. fi S Alle andere landen f5.fr H Medewerken zijn verantwoordelijk voor H kun artikels. llMllllllllllllllllllllllllllillllilllllllllllllllllhiiiiiiiimiiiimniiMMllllllllllllig «..n—sLiM i. ■„in iih—ggBBBi WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN. ftmDTCEMAR M TARIEF VOOR BERICHTEN: jg Kleine berichten per regel 1.25 fr. s g Kleine berichten (minimum) 4.fr.j a 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t bur. Berichten op 1" bl. per regel 5.fr. i B Rerichten op 2° bl. pev regel 2.50 fr.| S Berichten op 2® bl. per regel 1.50 fr.| f§ liouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. fc Te herhalen aankondigingen §1 orijs op aanvraag. I Annoncen zijn vooraf te betalen en® [moeten tegen den Woensdag avondp ingezonden worden. Kleine be-g j richten tegen den Donderdag noen. g 2nilOIIUII.UIUIIIIII!!!!ll!llllllll[|||IIU!IIIIUIIUUlHI!IIIIMIIIIIl!IMni|!miïi 21. H. de Paus vraagt gebeden. Het is do maand-intentie van het apostolaat des gebsds: de algsmeene en bijzondere in zichten van. den H. Vader. Toen den 11 Juli 11. het Eucharistisch Congres plaats nam te Lisieux, sprak de Paus voor de micro en bedankte hij voor ds gebeden waardoor het hem mogelijk geworden was een nieuwe étape te begin nen. Kardinaal Pacalli sprak van drie rozen die hij van uit Lisieux naar Rome moest m:«brengen: Een roode roos: kinderlijke onderwerping' aan Gods heiligen Wil; de ras-s: herstelling, de lichamelijke kracht. In een brief gericht tot den bisschop van Lisieux, Mgr P'raud, bekende de Paus dat een merkelijke verbetering van zijn gezondheid ingetreden was met de feesten van Lirieux. derde roos was de witte: de levens- hsPigheid en de zieliever voor de pries ter. T e drie rozen zijn drie pauselijke in tenties. Hij vraagt dus ook de heiligheid vcor z'chzelf, schrijft P. Pan'a, aangezien hit ook rrie-ter is en zelfs de hoogste priester. Bidden wij dan oodat de H. Va der dien we noemen Zijne Heiligheid een heilige wez? KARDINAAL GEKLIER 1}3 pauselijke intenties kunnen we ook nog kennen door de Encyclieken, b.v. over het communisme en over de kerkvervol ging in Duitschland. De Kerstboodschap van Kardinaal Ver- dier in de Radio te Parijs is de echo van de Pauselijke woorden. De Kardinaal Gerlier van Lyon die ter- zslfdrrtijd met Kardinaal Verdier te Rome was in de laatste weken getuigd;: - Toen Kardinaal Verdier den Paus ver liet, zei hij mij: «Nog nooit van mijn le ven heb ik zulk een aandoenlijk uur be leefd. Hoe groot en subliem was de Paus, toen hij maar in den geest en in het hart deze woorden had: liefde, broederlijkheid. Mijn aandoening, zei Kardinaal Verdier, dekken met mijn handen omdat ik snikte bij het luisteren naar dien onvergelijk baren ouderling die over de woelige we reldzee maar een woord sprak, altijd het zelfde, het woord van Chririus, het woord van de Kerk: liefde, liefde, liefde! Ook zegt de Paus dat hij God dankt omdat hij niet meer slapen kan, en alzoo in die stille en lange nachten veel kan bidden en dieper overwegen de les die hij aan- de wereld te geven heeft. KARDINAAL VERDIER De H. Aoostel Joannes, oud geworden, predikte altijd hetzelfde: «Kinderen be mint elkander Is het geen weerklank van die woorden die we hoorden van Kardinaal Verd;er in zijn Kerstboodschap: Naastenliefde, naastenliefde! Ziedaar de deugd waaraan de wereld voornamelijk in onze dagen behoefte heeft». Do wereld is vol klassenstrijd, burger krijg, oorlog, vervolging, moord. Indien Christus nu terugkwam op deze aarde, zou Hij zich niet in eindeloos er barmen neerbuigen over al deze rampen? -- Ook wij willen, zegde de Paus, van ganscher harte evenals Gij o Goddelijke Samaritaan, de hand reiken aan allen die lijden of in ellende zijn, in de hoop hen allen te verlichten, of tenminste hen te sterken en te troosten Kardmaal Verdier ziet de communis- tenlegers dreigend de vuist ballen en hij is niet benauwd, hij is geen pessimist. Hij bouwt op tegenover de mannen die be dreigen alles kapot te slaan. Hij evange liseert die zone rouge dien gordel van het front populairerond Parijs. Hij bouwt zijn honderdste kerk. Binnen honderd jaar zal de geschied schrijver zich de vraag stellen: Welke tijden waren dat toen een Kardinaal in zes-zeven jaren te Parijs honderd kerken deed uit den grond rijzen? Waren dat zulke slechte tijden? Nooit zag men dat in de chrlstelijkste tijdperken der middeleeuwen. A. B. was zoo groot, dat ik mijn gelaat moest Niettegenstaande de heeren godloozen leven in de overtuiging dat zij alleen de Middellandsche Zee hebben ontdekt, toch doen ze niks anders dan immer op nieuw een ervaring uit te geven die even oud is als de wereld... In het begin der tijden staken de menschen reeds de koppen bijeen om zich voor immer te ontdoen van den genaamde GodZe zullen geen tweede keer ver rast worden door een zondvloed! Dus... ze gaan zich een toren bouwen... geen mager speeldingske als een Eiffel- toren! Neen! Maai' een toren van zware steenen en stukken beton, een toren die reiken zou tot in den hemel. Niet lager! En, indien de hemelsluizen zich nog eens moesten- openen dan... Alleman op den toren en den vuist gebald naar den ver- wenschten God. Dan, weet je wat er dan gebeurde? Zs waren met geestdrift bezig met de voorbereidingen voor aen einastnjd, toen d-e militanen plots bemerkten dat ze ei kaar niet meer verstonden! Ze spraken alle talen der aarde.., misschien ook wei... Russisch! Dus, na veel schelden en twisten moes ten ze hun toren in den steek laten... om elders te gaan bolsjewisten1 De menschheid ging wankelend door heen de tijden... wankelend a-3 eene Dwaasheid in... de andere vut... langsheen den weg oer aigoderij... der aano.dding van kaiven en ziexe dieren. Tenslotte stond ze voor het allesbe- heerschende Rome... brandpunt van be schaving en macht... Het is aan U, Rome, de aarde te be sturen... Aan U de overwinners te sparen en al de anderen te verscheuren! En, inderdaad, Rome scheen dat alles te zullen doen! Niets of niemand scheen nog iets nieuws tot stand te kunnen bren gen, behalve Rome. Wat is een modern keizerrijk vergeleken bij het Romeinsche rijk? De Senaat en bet Romeinsohe volk, en buiten dat. moet... mag niets bestaan. En dan!... En dan!... De barbaren zijn gekomen... En U weet vrat ze gemaakt hebben van Rome, het uitmuntende... het onverwoestbare Ro me... van zijn marmeren paleizen... zijn prachtige tempels... haar fijnebe schaving! Ga naar de eeuwige stad... en zie de puin en van wat vroeger was: het heiden- sche Rome. Ac En nu wil men opnieuw de bloedige er varing opdoen: een maatschappij te bou wen, buiten Hem Het schijnt dat dezen keer, De keer is!... God... ze moeten hem «hebben». En... ze zullen Hem hebben! De oude tijden hebben niet «gehad»... nu ja... omdat hst de oude tijden waren. En... r,u de hoovaardige 20» eeuw over alle moderne uitvindingen, beschikt, is de poging, duivelscher dan ooit. Tot nu was het de aanval der licha men... Nu is het de aanval der gedachte... de onweerlegbare gedachte. Meer dan ooit is het een tweestrijd op teven of dood. Men handelt dan ook rapper en zeker der dan vroeger! Geen woordenwisselin gen meer! Waartoe goed? Men brandt... men rooft... men ver moordt... men vernielt... Het paard van Attila? Wat 'n pretje vergeleken bij de mitrailleuse... den tor pedo en het gas! Zie naar Rusland... naar Spanje. Kijk naar Ohina... het arme China... het onmenschelijk gefolterde en gemar telde China... A Dat alles is rampzalig- De Paus herhaalt het steeds In zijn brieven: De vrede is de rust der orde De anarchie, de opstand... de klassen strijd kunnen dus volstrekt niets anders geven dan het tegenovergestelde van vrede, vermits ze het tegenovergestelde zijn van orde. De orde st/sunt op den oppersten wet gever: God. En ae menschen mogen zoo veel plannen maxen ais ze waren, incuen ze niet steunen op oen hoeksteen: God. dan vallen die piannen vooraf in duigen, niettegenstaande de kanonnen, de vlieg tuigen, de dagbladen, de draadlooss en alle moderne uitvindingen... Arm klein, klein jvribbekindjel,,, Eens te meer komt U ais een lam onuer de woiven... En welke wolven? Met belde handen react Hij ons zijn vreoe. Maar die vreoe verwerpt men woe etend... omdat ze is den vrede van God— aen vrede der liefde. «Wij willen niet dat HIJ ons re geert! Den vrede dien zij willen... moet op- sohieten op de puinen van de totale ver nieling van ALLES, uitgezonderd, zijzelf. En zeggen dat er stervelingen zijn die dat alles NATUURLIJK vinden!... Stervelingen die niet gelooven aan Sa tan, wiens eenige en helsche vreugde schijnt te zijn: zonder ophouden zijn hel van haat te bevolken, door aan God al die zielen te ontstelen, waarvan het een voudig, maar groot geluk gelegen was, in een eenvoudige maar groote liefde... Naar P. l'E. IBBBBBBBBBBBBBBMBBBBBBBBBBBB DE LAATSTE VERKIEZING. Het jaar 1937 heeft ons bij zijn heengaan, op het uiterste oogenblik nog een verrassing gebracht, door het eigenaardige verloop van de verkie zingen in Roemenie. In het verre Donauland, aan de Zwarte Zee, hebben de fascistische groepen een belangrijke vooruitgang geboekt ten nadeele van de regee- ringspartijen, die liberaal van strek king waren. Tengevolge van het feit dat de regeeringsgroepen niet de ver wachte en noodzakelijke 40 der stemmen veroverd hebben, was het te verwachten dat een nieuwe regeering aan het bewind zou komen, waarbij rekening zou gehouden worden met de successen van de fascistische par tijen, zooals de IJzeren Wacht, de nationalistische, racistische, christe lijke partij, enz. DE NIEUWE REGEERING, Doch zonder zelfs rekening te hou den met de parlementaire traditie van het land, heeft koning Carol de regeering laten samenstellen door den Heer Goga, leider van de nationalisti sche, racistische, christelijke groep, die zijn ministers bijna allemaal uit zijn eigen partij heeft gekozen, naast een viertal vertegenwoordigers van de Nationalistische Boerenpartij, die door de aanvaarding van hun portefeuille onmiddellijk uit hun partij gesloten werden. De groep Goga heeft echter lang niet de 40% van de zetels, die tot nu toe vereischt waren om de re geering te vormen. Nauwelijks een dertigtal zetels veroverden ze, terwijl de IJzeren Wacht er alleen 100 uit den kiesstrijd haalde. Het is daarom niet te veel gezegd wanneer men spreekt van een Staatsgreep in Roe menie. Koning Carol heeft afgebro ken met democratie, hij heeft een autoritaire Staat gevormd van zijn land. Deze daad echter is ofwel dwaze roekeloosheid ofwel ingegeven door bewuste zekerheid. Onbezonnen roe keloosheid is het als hij uitsluitend steunt op de partij van Goga en zich al de andere partijen tot tegenstre vers maakt. Waarschijnlijk, en dat is het ook wat men vooruitzet, steunt Nauwelijks zien we hij op het leger en zijn leider, Gene raal Antonesco. Reactie zal er zijn, doch ze zal geen kans krijgen om zich vrij te uiten. Decreet na decreet zal verschijnen, waardoor het nieuwe bewind, volgens een nieuw programma, door een nieu we wettelijkheid zal bevestigd worden. Het is de herhaling van wat gebeurd is in Italië, in Duitschland, in Portu gal, in Brazilië, enz, HET BINNENLANDSCH PROGRAMMA. een paar dagen oud, de ,m.cuwe regeering Goga reeds zeer actief en ingrijpend optre den. De regionale vertegenwoordigers worden vervangen door mannen van de partij van Goga. De censuur wordt ingesteld op de pers. De Joden wor den uit alle belangrijke ambten ont heven. Ze worden verbannen uit de groote industrieën, handelsfirmas en banken. De Joden grondeigenaars ver liezen hunne gronden. Het commu nisme wordt onwettelijk verklaard, communistische groepen worden ont bonden, de leiders gevangen genomen. Alles icijst erop dat de dichter Goga het Duitsche nationaal-socialisme wil invoeren in Roemenie. Dat zien we in de strijd tegen het communisme en tegen het Jodendom. Tot zelfs het hakenkruis neemt hij als symbool over. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Ook op het gebied van de buiten- landsche politiek zal er een nieu we richting ingeslagen worden. Het schijnt dat Goga een tegenstander is van de Kleine Entente. Zooals men weet is'de Kleine Entente de bond die na het Verdrag van Trianon ge vormd werd door TsjechoslovAkije, Roemenie en Joego-Slavie en die ge richt werd tegen een mogelijk herstel van de oude Oostenrijksch-Hongaar- sche monarchie. Ze stond onder voog dij van Frankrijk en heeft zich dan ook gekenmerkt door een Fransch- gezinde politiek. Zoo de Kleine En tente voorloopig nog niet verdwijnt, dan zal ze toch een merkelijke ver zwakking ondergaan. Meteen betee- kent de houding van de huidige ka binetsoverste in Roemenie, dat de vriendschap met Frankrijk zeer ver zwakt is en hiermee tvordt nog eens bevestigd wat iedereen gevoeld heeft, ook niettegenstaande het omgekeerde beweerd werd, namelijk dat de reis van Minister Delbos, een mislukking is geworden. Frankrijk heeft tever geefs getracht zijn oude bondgenoo- ten weer aan zich te snoeren zooals over een tiental jaren. Alleen Tsje choslovakije blijft zijn eenige onvoor waardelijke bondgenoot in Centraal- Europa. Met Duitschland en Italië zullen anderzijds nauwere vriendschapsbe trekkingen aangeknoopt worden. Dat beteekeiit dus weer een versterking van de as Rome-Berlijn en bewijst de groei van het prestige van de auto ritaire Staten: Duitschland en Italië. Het is niet te verwonderen dat er om de gezagsverandering in Roeme nie gejubeld werd in de Italiaansche en Duitsche pers. Er is trouwens ook een belangrijke economische zijde verbonden aan het geval. Roemenie is een belangrijk grondstoffenland en als dusdanig vormt zijn economische structuur een gelukkige aanvulling aan de Italiaansche, maar vooral de Duitsche economie, Duitschland tracht reeds verschil lende jaren zijn afhankelijkheid ten overstaan van de groote mogendhe den te temperen door «Groszraum- wirtschaften te vormen; dat betee- kent dat het tracht een economisch verbond te stichten met de omrin gende landen, teneinde beter zijn autarkie te kunnen toepassen. Roe menie, nu vormt een belangrijke fac tor in zoo'n groszraumwirtschaft om dat het de zoo broodnoodige petro- leumbronnen heeft en daarenboven nog op een flinke tarweopbrengst kan wijzen. Met sancties, zal er in de toe komst bij een mogelijk conflict tegen over Duitschland of Italië niet meer moeten geschermd worden... wel te verstaan als koning Carol er in ge lukt, zijn autoritaire regeering in stand te houden. (Verboden nadruk.J ROSKAM. Traag trekt 'n Karavaan door 't Van de Woestijn, 'n witte zee! Ze komt uit 't verre Oosteriand, Blaast de bazuin of zingt 'n beêl zand Met baldakijnen, purperrood, Met kemels, olifanten, gaan Drie Wijzen, schitterend en groot. Tot eens de Ster blijft stille staan I Zij knielen in de koude grot, En schenken in den maneschijn, Het Kindje Jezus, Mensch en God, Hun myrrhe, goud en wierook fijn! Dtrtiendag, Beselare, 1938. Geo. IBBBBBBBBBBBBSiBBflMBMflflflBailBB HEB MEDELIJDEN m naam von B. Theresla, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en so viol te bouwen. Post- check 139.485. Pasrtoor Renson te Xhen- delesse BIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB lIBBBBBIBBBBBBBBBBBflBBBBBBBBBfllBBflBBBflBBBBBBBBBBflBBBBBBBBBBBIBBBflflBBBBBBflBflBBBBBaBBBBI! Op Vrijdag morgen 81 December, te 1 Va uur, is 'op zijn xasteel jgereorugge te Wijnegeiu-oij-Antw-erpen, totaawini- nister Lours Francx, Gouverneur aer Na tionale Bank, overleden aan de gevolgen van een hartkwaal. Slechts, een paar da gen voordien was hij onpasselijk gewor den. H. Franck, die sedert een paar maanden in verlof was als Gouverneur der Natio nale Bank, is gestorven juist op den dag- dat hij de cuderdomsgrens zou toereiken en hij in rust zou kunnen gaan. De aigestorvene is gesproten uit «en Liberale Antwerpsche familie en is ge boren op 28 Oktober 1868. Hij studeerde aan de universiteit van Brussel, werd ad- vokaat en werd eerst Volksvertegenwoor diger in 1906. Binst den oorlog hield hij zich bezig met de bevoorrading der bevol king van het bezette gebied en in 1926 werd hij Gouverneur der Nationale Bank. In de jongste maanden werd hij herhaal delijk aangevallen om zijn -beleid in den schoot der Nationale Bank, bijzonderlijk van Rexistlsche zijde. Dinsdag 11. hadden de begrafenisplech tigheden van den H. Franck plaats, dit in de Nationale Bank te. Brussel. Van daar werd een rouwstoet gevormd en verder werd het stoffelijk overschot van den Gouverneur der Nationale Bank overge bracht naar Antwerpen, om er op het Schonselhof in den familiekelder te wor den bijgezet. Tijdens de plechtigheden werden tal rijke lijkreden uitgesproken, ook namens de Loge, waarvan H. Franck lid was. co» Te Brussel in het gevang opgesloten, verklaart hij ziek te zijn. In verband met het proces Barmat en C onsoor ten werd de uitlevering gevraagd door het Belgisch Gerecht aan Nederland van den foijzondersten schuldige, Judko Barmat, die in Holland een toevlucht had gezocht eens het voor hem niet meer vei lig was c-p Belgischen bodem. Zo-oals men weet heeft d-e Nationale Bank pluimen, of liever belangrijke be dragen, verloren in de zaak Barmat, door dat zij valsch-ï wissels had gedisconteerd. Op het verzoek van het Belgisch Ge recht is Nederland nu ingegaan en Judko Barmat werd uitgeleverd. De man werd opgesloten in de gevangenis te Brussel, maar hij heeft rich ais ziek verklaard. Het vonnis in deze zaak zou denkelijk geveld worden op Donderdag 13 Januari, maar intusschen wordt het sensationeele nieuws medegedeeld: DE LIJKSCHOUWING BEVOLEN Donderdagmorgen, te 8 uur, is Judko Barmat, in de gevangenis te Vorst, waar hij sedert verleden week Donderdag op gesloten zat, overleden. Alhoewel Barmat om zoo te zeggen on der de oogen van zijn bewakers is gestor ven, heeft de Prokureur des Konings de lijkschouwing gelast, ten einde de juiste doodsoorzaak te kunnen vaststellen. Het stoffelijk overschot is Donderdag namiddag overgebracht naar het lijken- huisje in de Wolstraat, te Brussel, waar de schouwing wordt verricht. verhooging voorzien zijn en mogelijks is het dat voor de -we«kenjke bedienden be- teriiis worde gebracht. De kwesue we,u nog besproken in Ka binetsraad van Maanuag li. Door Minis ter M-arcK werd -oevesihga dat een vernoo- ging va-n 6 "/o zal lo-eg-opast worden voor net reizigers- en g-oaa-eien-vervoer, sieents voorloopig, tot ae gansone kwestie eens grondig zal worden ingestudeerd. Het doel der Internationals Bidweek is: Door eene algemeene gsbedak.ie, gehou den over de geheels wereld van hst Feest van St Petrus' stoel 118 Jan.) tot het Feest van St Paulus' bekr'r'ng (25 Jan.) den Hemel een heilig gew::d a sr. doen om te verkrijgen: Benheid vsn Kerk, door den terugkeer der afgescheidene Kriste nen, en de bskeering der nïEt-kristenen. ONTSTAAN en GESCHIEDENIS: De gedachte deztr bidweet ging uit, in 1908. van een Anglikaansch geestelijke, J. Paul Francis. Reeds het volgende jaar ging hij over tot de Katholieke Kerk, samen met geheel het door Hem gestichte - Genoot schap der Verzosning». Goedgekeurd «n gezegend door Z. H. Paus Pius X werd de Bidweek in 1316 door Benediktus XV verrijkt met een vollen afiaat. In 1923 nam hst wereldcongres van Proteriant- sche en Oostersche Kerken deze bidweek over voor hunne geloovigen. In de Ver- eenigde Staten -besloot het gezamenlijk Katholiek Episcopaat tot het houden der Bidweek in -hunne Bisdommen. In vele landen reeds wordt zij door het Volk ijverig gehouden. Z. E. Kardinaal Van Roey, heeft in 1927 de publieke viering officieel in zijn Aartsbisdom voorgeschreven. Z. H. Paus Pius XI neemt persoonlijk aan de Bid week deel. Meer dan 800 kardinalen, Aartsbischop- pen en Bisschoppen hebben het verzoek schrift onderteekend, waarin de wensch wordt uitgesproken dat Z. H. d-e Paus de Bidweek over de geheele wereld op ge lijke lijn zou willen stellen met de Mei en Ofctoberosfeningen. Merkwaardig is -het feit dat voor het eerst sinds de Hervorming, Katholieken en Protestanten te zarnen optrekken in dezen gsbedskruistocht voor het zelfde doel en onder het zelfde motto Ut om- nes unum sint Opdat allen één zijn. Een kort gebed wordt voorgeschreven. Dringend worden verder aangeraden ge durende deze acht dagen de H. Mis en d-e H. Communie op te dragen voor het welslagen der Bidweek en dikwijls gedu rende den dag een of ander schietgebed te -bidden. AFLATEN: Mits men eiken dag der Bidweek hst voorgeschreven gebed ver- IflBlBEBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBflBBBBflBSHBBBBBBBBBBBBI richt kan men deelachtig zijn aan der. vollen aflaat; op voorwaarde dat men den eersten of den laatsten dag der Bid week, na gebiecht en gfcommuniceert! te hebben, eene kerk bezoekt en daar bidt voor de inzichten van Z. H. den Paus. Aanbevolen Intenties: Voor eiken d*g der Bidweek wordt ecrie bijzondere inten tie aanbevolen: 18 Jan.: Terugkeer van alle dwalendfn tot den éénen schaapstal van Petrus. 19 Jan.: Terugkeer der Oostersche Ker ken tot de Katholieke Eenheid. 20 Jan.: Terugkeer van de Anglikaan- sche Kerk. 21 Jan.: Terugkeer van de Lutheranen en andere protestanten van Europa iet de H. Roomsche Kerk. 22 Jan.: Dat alle Kristenen van Ameri ka één worden in hst geloof en zich on derwerpen aan den Plaatsbekleder van Kristus. 23 Jan.: Blijvende bekeering der slech te Kaholieken en afvalligen. 24 Jan.: B^keering der Joden. 25 Jan.: Bekeering van alle heidenen. HOE DE BIDWEEK VIEREN? 1. OVERAL kan men gebedsformulie ren met uitleg in de kerken op de stoe len neerleggen, en de gebeden na de HH. Missen lezen. Deze formulieren zijn te verkrijgen bij Pro Apostolis, 11, Minder broedersstraat, Leuven, of Secretariaat der Missiewerken, 19, Kastanjeboom straat, Brugge. 2. Den Zondag voor en onder de Bid week kan men op het doelmatige van de gebedsaktie drukken en de bidweek in de gebeden en H. Communies aanbevelen. 3. Bij begin of einde, of althans den Zondag der Bidweek, kan men een Lof voor de Bidweek eelebreeren. 4. Eiken dag kan een Missie-uur (Lof met sermoen over de intentie) gecele breerd, b. v. in de steden, van kerk tot kerk, tooals reeds te Kortrijk en te Brug ge. Het wordt telkens een dieproerende bedetocht: voor onae dwalende broeders en vcor ons eigen godsdienstig volk. Ik wilde een woordje voegen bij de algemeene lovende kritiek over de Vondel herdenking te Kortrijk, bizonder over de opvoering van Luciferdoor de leer lingen van het Lyceum O. L. Vrouw van Vlaanderen in de 'bladen verschenen. Niet om op die kritiek zelf terug te komen: te vitten bij voorbeeld over de één cf ander détail; nog min, om ons te laten meeslepen in de onvruchtbare dis cussie of meisjes wel bekwaam zijn, Vón d-el, bizon/der Vondel's «Lucifer» op te voeren. We hebben één dingen vastgesteld: dat de speelsters, den heelen tijd, een voue zaai vojks in hun greep meixicii; oat er spanning neerscnve, Zv/Oaxs we nog maar zexuen xneeg^voeid heooen; oat uc einduitslag overweldigend was; detnaive aao cue Lucifer-opvoering niet. alieen tot een succes, maar tot een triomf is uit- eescroaid DE GROOTE KUISCH IN VLAANDEREN wil 1!c €Chter niet op steunen; wel Te Nieuw poor*. op het feit, dat zulke kracht en prestatie Nieuwjaarsnacht hebben de mannen- van de daad het reeds vroeger in orde DE WERKLOOSHEID MET 11,52% TOEGENOMEN De Nationale Dienst van Werkverschaf fing en Werkloosheid deelt, mede: Ln den loop der week van 21 December tot 1 Januari toedroeg het aantal dage- lijksch gecontroleerde werkloozen gemid deld 196.394, met een maximum van 212,868 voor Vrijdag, en een minimum van 186.964 voor Dinsdag. De voorgaande week bedroeg het dag- gemiddelde 176.644 en de verhooging be draagt dus 20.350 eenhedm of 11,52 Het dageiijksche gemiddelde van de overeenkomende waken der voorgaande twee jaren was 204.620 en 164.781. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS IN ONS LAND Het aantal radiotoestellen heeft in ons land, in Novembar, het millioen over schreden. Einde vorige maand waren er: ontvangtoestellen met lampen, 966.512; ontvangtoestellen met kristallen, 4.289; aangeslotenen bij- de radiodistributie, 25.742; kostelooze vergunningen, 14.836; omloopende vergunningan, 1.664. Algemeen totaal: 1.008.169. DE VERHOOGING DER SPOORWEGTARIEVEN Een algemeene verhooging van 5 maar niet op de abonnementen. Naar verluidt zou, ten gevolge de tus- schsnkomst van den H. Marck, Minister van Verkeerswezen, de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen, be reid zijn slechts een- verhooging van 5 op de algemeene tarieven toe te passen. Voor de abonnementen zou er zelfs geen gebrachte, aoch door wettensaooteurs ver nietigde werk, met kleverige zwarte lak- veri weerom wettelijk gemaakt. Het geidt hier de opsenriften in en rondom het sta tion van Nieuwpoorc, ai de straatnaam oorden, wegwijzers en allerlei aanduidin gen langsneen den weg naar Nieuwpoort- üad en in de straten van de badplaats. In talrijke andere steden van Vlaan deren werd zelfde groote kuisch gehouden, DE HAVENBEWEGING VAN ANTWERPEN IN 1937 Merkelijke vooruitgang bij 1938. In het verleppen Jaar heeft de haven van Antwerpen een merkeiijken vooruit gang geboext tegenover ae eerstvoor- gaande jaren. Het noogste cijfer, bekomen m 1929, werd zelfs voorbijgestreefd. De Duitsche vlag staat ook aan het hoold voor wat betreft de -toanemaat der Ant werpsche havenbeweging. Ziehier overigens eene officiee-le lijst die een gedacht geeft van de beweging der scheepvaart in onze haven sinds 1895: (Schepen Tonnemaat IBMBBBIEMtêBBiaif: Ziehier nu de cijfers voor de drie groote Noordzeehavens in '1936 en, 19Ö7 (met her leiding der Moorsom ton voor Antwer pen): 1938 1937 Rotterdam 19.419.519 22.423.17fi i Antwerpen 19.586.471 21.3-50,302 Hamburg 19.217.702 19.744,70-9 j -<^£3&£S&ËaE£ï®iSBBSBE8BSHB£:?MBS3SB3QaBBSa:ilHHBBBBBfiBBaa£&^.>iiiiii3BaBBBIggSBiilB; 18Sf 4.653 5.363.569 i9oa 5.244 6.691.791 1905 6.034 9.850.592 1910 6.770 12.654.153 1913 7.056 14.146.819 Oorlogsjaren nul 1919 4.820 5.246.043 1920 7.693 10.858.926 1925 9.971 20.201.628 1929 1IA82 24.325.163 1930 11.C02 ■23.465.452 1932 9.407 19.606.342 1925 11.125 22.035,257 1936 11.429 23.043.141 1937 12.386 25.118.002 1 (ook al mocht stem- en physieke kracht ergens te kort geschoten hebben!), in 't geval juist door meisjes werd geleverd. Op het feit dus, dat we zeer, zeer verwijderd zijn van de vroeger gekende, onbenullige, Franse-hé pensionaatopvoeringetjes, dat we oneindig hoog gestegen zijn boven net peil van omwikkeling en kuituur, die vroeger eerder, en misschien nu nog soms, op menige, vooral vrouwelijke inrichtin gen voor middelbaar onderwijs, ontbraken of ontbreken. Want DIT scheen me vooral in die vertooning door O. L. Vrouw van Vlaanderen merkwaardig: dat het geheel op zulk een verneven peil stond, terwijl ook alle deeien en bizonderheden tot tn de puntjes verzorgd waren: décors, kos- tumen, belichting hemelsch, zoodat, gelijk we in een beoordeeling lazen, op sommige cogenblikken, werkelijk een aetherische atmosfeer voelbaar was; de dictie net, fijntjes, voornaam.; de groepeeringen har monisch, indrukwekkend grootsch; de muziek bizonder goed aangepast; het spel bezield, en meebeleefd: zoodat de samen werking van al die elementen een prach tig geheel heeft geschapen, een waarlijk monumentale opvoering heeft daar ge steld. Doch nleo die uitvoering verheugt ons het meest; we. de vaststelling, dat ze de barometer is van het kultuurpeil, alles zins op die inrichting bereikt. Als men de vertooning van Vondel '«an Lucifer aandurft, is 't een reekem dat men ermee vertrouwd' is: op hoevele aieisjespensibna- bovendien kerngezond, eigen, Vlaamseh. is en breedere en breedere kringen zaj veroveren. Totnogtoe is het bij een groot deel onzer, misschien begoede, maar hierom nog niet hoogstaande, verfransch- te burgerij onbekend, onbemind, onge geerd. Ook om het in al zijn schoonheid, verhevenheid, fijnheid en voornaamheid te doen kennen, is een opvoering als bovenvermelde, buitengewoon nuttig. Ja, niet alleen om de ouders van kinders te winnen; maar nog, om ook de andere inrichtingen voor meisjes, en eveneens voor jongens, tot hetzelfde ideaal te bc- keer-en: t.-t.z. ze meer en. meer gezond, O'us invlaamsch te maken; en vooral, er het peil der kuituur tot nog hoogere hoog te op te voeren. Dit blijit het doel en de hoofdzaak. M. iMHBHBttSHBSBBHKlIiBBHBHHBBSBBB In verband met de wet van 10 Juni 1937, die het stelsel der gezinsvergoedin gen heeft uitgebreid tot de werkgevers en niet-loontrekke-nden (voor eigen rekening werkende ambachtslieden, klein-hande- laars, landbouwers en vrije beroepen) was de algemeene opinie dat de wet in voege zou -treden op 1 Januari 1938 en men zich slechts tot dien datum kon aansluiten bij een Onderlinge Compensatiekas naar keuze. De wet heeft enkel de invoegetrc- ding voor de werkgevers bepaald op 1 Ja nuari 19S8. Voor d-e overigen dient de da tum bij Koninklijk besluit te worden vastgesteld. Tot nu toe is nog geen enkel der reeds lang verwachte Koninklijke Besluiten verschenen en, is er bijgevolg niets defini tiefs bepaald tot welken datum de belang hebbenden vrije keus is gelaten zooaat el-kee-n zich nog vrij mag aansluiten bij een kas naar keuze. Voor de Katholieken ls de keuze niet moeilijk en geldt slechts een leuze: aansluiten bij een Katholieke Compensatiekas. De Christelijks Onder linge C'0-m-pensatiêkas, Meir, 24 te Ant werpen, stelt zich ten dienste van de Ka tholieke belanghebbenden. Door haar technische en administratieve inrichting ten werd vroeger, wordt nu nog Vondel ls rij bij machte de laagst mogelijke ta- gelezsn; wordt onze letterkunde, wordt rieiven te stellen. om 't even welke letterkunde, ernstig- oe- - Stelt niet langer uit en vraagt onmid- studcerd? En als men de opvoering vandeliijk uwe aansluiting bij bovenvermelde Vondel aandurft en -tot een goed einde brengt, getuigt dit nle-t alleen een kolos sale som werks als naaste voorbereiding; ma.-.'r nog en vooral, van een voorafgaan de, lange cn diepe vorming tot voornaam heid, verfijndheid in dictie, verstands ontwikkeling, kunstsmaak, zelfs durf, moed, karaktervastheid, tucht die van nog hoogere, ja blijvende waarde zijn. Ook op dit gebied doet «O. L. Vrouw van VlaanderenJaanbrekerswerk, dat kas of de plaatselijke vertegenwoordigers voor uw gewest: Frans Sohier, I.eisele (Veurne). Secretariaat Chr. Middenstand, Tope- ringe. De nieuwe Roemeensche Ministerpresident Octavian Goga (rechts} verkondigt zijne boodschap aan het volk. GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DEN! - NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF /RIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DANK EROM. «BHBBBBBtStiaBPSf'SSaBBRBflBBBHflBaiBBBBBBHBBBaBBBBBBaiSls. „SBH ÜN AFWACHTING Van oe prinselijke geboorte IK NEDERLAND 1 da omgeving van Teruel hebhen de soldaten van Generaal Franco, hun kanonnen aangebracht op de flanken der bergen. Van daar uit schieten ze van d nvroegen morgen tot laat in dan avond immer maar door op de rooden die hen de stad weer ontnamen, Zooals bekend, hebben de rooden hun pogen moeten laten steken en is Franco eens te meer zegevierend uit den slag getreden. Met het oog op de prinselijke geboorte in Nederland, worden reeds de noodig* maa'regelen getroffen om de b'ijde gel ...nis met grootcn luister te vieren. Hierboven de kanonnen, die de geboorte van het prinsenkind zullen aankondigen»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1