De Burgfr®©rIog in Spanje IN 'T BINNENLAND VOLKSVERGADERING TE MERKEM ONDERWIJSWERELD KR. ONDERWIJZERSVERBOND Kring leper. UIT PROVEN DE NATION ALEN HEBBEN THANS VORDERINGEN GEMAAKT OP HET FRONT VAN ESTRAMADURE. Storm- en Noodweer in Binnen- en Buitenland HET NOORDERLICHT WEER ZICHTBAAR? DE VALSCHMUNTERIJ TE DIKSMUIDE RECHTBANK VAN IEPER DE NIEUWE BURGEMEESTER STAVELE Het noodweer richt schade aan in de streek Zonnebeke-Passchendale VASTENBOEKJES Drukkerij Sansen-Vanneste, Gasthuisstr., 15, Poperinge. STERFGEVAL BURGERSTAND VAN ITALIAAN5CH VLIEGTUIG VERGAAN HANDELAARS BEETGENOMEN IN DE STREEK VAN TORHOUT VERMAGEREN -Draagt eea COMPRESS {F WISSELKOERS (VERVOLG) BOEZINGE. Davidsfonds. Op he- den Zon-dag 20 Februari, te 6 uur heel Juist, komt het pop pen toon,Kalle- moeievoor de leden van het Da vide- fonds opvoeren: SOHLARMANTXKA fantastielc spel ln 8 tafereelen. Of het wel aal zijn, hoeft niet gavaag-d, de leden die verleden jaar Smid je Sm-se hebben zien opvoeren, weten dat het de moeite waard is. Dat zal nu de 5' wintervergadering zijn die de leden en heel hun gezin koste loos aangeboden wordt voor 25 fr in een heel jaar, zonder te spreken van da lees bosken die ze ook kosteloos ontvangen, 't Is voor niets. Vanaf heden Zaterdag middag worden voorbehouden plaatsen ge geven aan 0,50 fr. Niet-leden beialen 5 fr. per persoon, voor een niet-voorbehouden plaats. Kristen Werkersverbond. Dus, Zondag as. het Haggefeest ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van het Kristen. Syndikaat. Te 2 uur Plech tig tof door Z. E. H. Deken Vermaut uit leper, Viaggewijding, Sermoen en daarna Optocht met het muziek van het A.C.W. van Wervik aan 't hoofd naar de paro chiale feestzaal in de Brugstraat Spreek beurten, spreekkoor, ora te eindigen met een drama en een kluchtspel. Dus, een heel programma. V.O.S. en B.V.O.S. De prijskaar- tlng ln 't Moorteltje voor de leden, voor zien bij maneschijn en natuurlijk schoon weder, is tegengevallen in dezen zin, dat het een eeht beestenweder was. Gelukkig verschieten de V.O.S.sen in geen kleintje, en de liefhebbers waren even talrijk als bij schoon weder. Onze bond staat sterk en wint gedurig bij. omdat onze mannen begrijpen dat het meer en meer tijd wordt dat de schouders bijeengestoken worden, om de bekomen rechten te handhaven, en er nog meer andere bij te krijgen. Zelf bij den Koning en de Regeering wordt de V.O.S. in acht genomen en uitzonderlijk geraadpleegd, vergeet dit niet, mannen! -et ge? ...dat op 100 Belgische sol daten ui de loopgrachten er 90 Vlamingen en 10 Walen WAREN? ...dat op 100 in- valieden, die vergoeding trekken, er 25 Vlamingen ZIJN en 75 Wal, n? ...dat de maandelljksche melkkontrooi der koeien aan de boeren niets kost? dat dronken lieden het mis op hebben als ze meenen aangenaam te zijn met nachtlawaai? ...dat het nieuw barema vooi gezinsver goeding der gezinnen met 2 en j kinders bevoorrecht tegenover deze met 4, 5 en meer kinderen? ...dat er langs den steen weg naar Langemark een afroomerij zal getouwd worden? VLAMERTINGE. Davidsfonds. Heden Zondagavond te 6 uur Davids fonds. Een zeer leerrijke en aangename voordracht met lichtbeelden over Spanje. Ge kunt nu geen enkel dag- of weekblad openslaan, of er staat nieuws in over Spanje. Het is dus een eenige gelegenheid om eens wat te hooren over dat land, waar nu zoo 'n droevige burgeroorlog woedt. Daarbij nog een boeiende uiteen- Ketting van de alomvermaarde Spaansche stierengevechten. Juist lijk onze kleine (en ook groote) gasten hier op de hoogte zijn van de coureurs en de laatste foot- baluitslagen. zoo zijn zelfs de kleine Span jaards in gang met de stierengevechten. Ze kennen ze met naam en toenaam, en wedden er op, juist lijk de groote men- schen alhier in de paardenkoersen. Ge zult ze zien vooruitstormen die geweldige beesten met gebogen kop naar de ver- schrikte paarden die ginds steigerend aankomen. Ze ploffen hun horens in de blinkende borst van de paarden... het bloed gulpt uit op het goudge'e zand. Komt dus maar zien dezen avond, en ge zult het niet beklagen. Doch hot Davids fonds wil niet dat onze goede lamertin- genaren zoo laat in den avond naar huis trekken, bezield met zulke bloeddorstige gevoelens. Daarom zullen we dar nog eens hartelijk lachen om onze laatst- vergade ring te sluiten. De gekende klu.J.tzangers De Manebassersvan Poperinge zullen onze lachspieren eens duchtig doen wer ken. Breng maar uw zakdoek mee dat ge kunt er op bijten als 't noodig is Die vandaag komt zal tevreden zijn, en zekerlijk nog terugkeeren. En al dat. jong volk dat we daar de laatste krei gezien hebben, zullen wij weerom verwachten. Wij hebben supporters noodig! Dat onze leden propaganda maken en v■enden en kennissen meebrengen; hoe m-H=r leden, hoe schooner avonden we zul er gevn. Ook de niet-leden worden toegelaten. Gij die dit leest, we zullen U verwachten! WATOU. Ongeval. Wanneer de wind eindelijk ging liggen, kwam de sneeuw. Dinsdagmorgen, omstreeks 8.30 u., kwam Camille S. van zijn dochter, waar hij op besoslc was geweest, naar huis. Te genover de Kasteelstraat gleed hij uit en viel. Oamille Parret hielp hem naar huis dragen. De dokter bestatigde een heup- breuk, Cam. leed hevige piinen en werd naar liet Gasthuis van Poperinge overge bracht, waar de X-stralen zullen toege past worden. We wenschen onzen kerk baljuw van harte een spoedige genezing. DIKKEBUSCH. Ongeval. Devroe- de Robert, 34 jaar, reed tegen den avond, per fiets langs den steenweg op Wijt- schate. Op een gegeven oogenblik kwam hij door een verkeerde beweging terecht in de Kemmelbeek, en stak gedeeltelijk met het hoofd in de modder. Een bak kersjongen, René Verlinde, die daar voor bijkwam, en het gevaar bemerkte, hielp den wielrijder uit zijn netelige positie, an ders ware hij versmacht in het slijk. Het scheen dat DevToede, die enkele kennissen gaan bezoeken was, dronken geraakte, en aldus in de beek stortte. LEISELE. Kerkvei siering. Binnen kort zal onze kerk verrijkt worden met een mooi beeld van Sint Martinus, de pa troon onzer parochie. Onlangs wurden ook twee kunstige brandvensters geplaatst in het rechter koor. Aldus zet E. H. Pas toor Va.nöenbroucke kalm doch onver moeibaar de bemeub-ling en de versiering onzer parochiekerk voort en maakt haar een der schoonste van Veurne-Ambacht. Moge hij in deze heerlijk; taak voort ge steund blijven door alle parochianen die iet hart op de rechte plaats dragen... Go- de ter eer;!... Tooneelavond. Da Tooneelavond «n Zondag 27 Februari schijnt een waar - icoes te worden. De kaarten verkoop vlot. 'terder mag van uit het omliggende op •sa ruune belangstelling gerekend wor sen geaien. de bekendheid van het beroem- •e blijspel «De Broeders Kalkoen». In ■ezer, tijd van algemeene onrust en on zekerheid zullen een paar uren gezonde Hch iedereen deugd doen... C. O. O. Er dient aan mogelijke «belanghebbenden herinnerd te worden dat «selfs Mi dringende heelkundige bewerking van waarlijk behoeftige personen het niet opgaat deze naar om 't even welke kli niek te laten vervoeren om hen er te laten oporereea op rekening van den disch De toelating is hiertoe vereischt van den Voorzitter, die in overleg met de raads leden beslist over het heel of gedeeltelijk dekken «der kosten door de C. O. O. Met deze grondregel van gezond bestuur dient dus reken-ng gehouden te worden, wil men ge:n kostelijke verrassingen oploopen... ZANDVOORDE (leper). Biddag. Heden. Zondag 20 Fe.br., heeft hier do jaar lijkse!» biddag plaats in de .'jerk van Sint Cornelius. Twee Paters Capucisnen staan ter beschikking der gcioov.gen, cm den biddag wel te c.otn lukken. We hepen dan dat iedereen er aan zal horden dien dag tot de H, Sakramenten te naderen en het H. Sa kramen t te komen aanbidden. Sterfgeval Zooals reeds eenige dagen voorzien was, is Jerome Dubois slachtoffer van de droevige on!ploffing van. 26 Jan., ter gelegenheid van het af vuren van vreugdeschoten bij het huwe lijksfeest Depoorter deze week in het hospitaal te leper aan de bekomen hoofd wonden overleden. Iedereen zal er aan houden zijn be- prc fde familie te troosten door Maandag 21 Fehr. de solemneele begraving-dienst te 9 a uur bij te wonen en hem in zijn gebed®» te gedenken. POLI.INKHOVE. Bond der Kroost rijke Gezinnen. Op Donderdagavond 3 Fetor., te 6 uur, had in het Cexneente- huis de gewone jaarlijksche vergadering plaats van citn Bond der Kr. Gezinnen. De ieverige Schrijver-Bestuurder Heer Noliet, verwelkomde alle aanwezigen en bedankte E. H. Pastoor, EH. Burg; mees ter en Gemeenteraadsleden voor de blij ken van genegenheid aan den Bond. Hij dankte tev:ns de Heeren Bestuursleden van ons gewest Veurne: M. Doktor 'Van-, denbulcke, M. Noliet en Bouquiüon, de ware en ieverige voormannen die zich zul ke groot; opofferingen getroosten om. den Ge westelijken Bond te doen bloeien. De- geachte spreker wist daarbij in overtui gende bewoordingen d; massa op te wek ken tot eenheid, want eendracht baart macht. Het woord werd daarna verleend aan H. Inspecteur Ndlet, die ons in tal van bewijsvoeringen de werking van. den Bond voor oogen legde, ook de splitsing in Vlaamsch en Fransch Bestuur, om samen toch een machtig Verbond te blijven dat naar steeds ruimer verbeteringen voor de K. G. betracht. M. Bouquillon legde het bllan van le dental, en enkele social; wetten als Ge zinsvergoedingen, enz. urieen. Om de sprekers te danken en hunne betrachtingen te steunen, sprak E. H. Pastoor enkele woorden, die ons op gods dienstig standpunt gerust stelden, daar de werking van den Bond van Kr. G. de goedkeuring en steun heeft van de Gees telijke Overheid. Om het nuttige bij het aangename te voegen werden op meesterlijke wijze door M. A. Desmedt enkele liederen gezongen, die veel bijval verwierven. Tot opsluit werd eene tombola met eene hoeveelheid schoone prijzen ouder de aanwezige leden verloot, waarna iedereen vergenoegd een pintje dronk of huiswaarts keerde. Om 9% uur eindigde deze hartversterkende, genoegelijke avond. Onze kerk. Verleden Jaar werd gansch de kerk gekuischt en geschilderd, zoodat ze nu van binnen, een sierlijk uit zicht heeft. Nu dezrn Winteer was het de beurt aan het orgel, dat door den orgel maker Jef Loncke van Eesen is hersteld en in akkoord werd gezet en nu een won derschoon® klank heeft. Het orgel dag- teekende van 1854 ei; werd gemaakt door Loncke, de grootvadtr van Jozef, en is een kunstwerk en telt 1400 pijpen, In 1852 werd de kerk en het orgel door brand vernield. Indien de toren nu heropgebouwd ware, dan zou de kerk geheel in orde wezen. (Over eenige jaren werd deze 8 meter af getrokken omdat die zoo slecht was en gevaarlijk werd voor instorting. ZANDVOORDE. Wees praktisch, kweek geen kiekjes zonder het behoedmid del «SPECIALE HANE KOP» te gebrui ken. Te bekomen: Poperinge, leper, Ge luwe en verders in alle apotheken. STADEN. Davidsfonds. Overlaast werd er alhier een vergadering gehouden van de plaatselijke Davidsfondsafdeeling. Er waren zrer veel leden opgekomen. Na een kleine kinemavertooning kwam E. P. Devreese aan het woord met zijn voor dracht over China. Hij sprak met onder vinding en met kennis van zak;n, want hij was zoo maar 10 jaar in China ge weest als missionaris en in Juli e. k. zal hij opnieuw vertrekken om zijn christe lijk werk voort te zetten. Hij verhaalde in passende bewoording ;n welke sluwe zetten de missionarissen alginder moesten gebruiken om de Chineezen te kunnen be- kseren en bij hen houden, want de Chi nees is een zakenman en waai' hij geen voordeel ziet is er niets van hem te maken of te verkrijgen. Gij ziet van hier wat on ze paters zoo al moeten uitrichten om dat sluw en geslepen, volkje te toekeeren, en de gele man heeft eer harde kop! Spreker handelde dan ook over de oorlog die, wan neer hij in Mandsjceko was, daar ten volle woede en hoe op zekeren keer een 700-tal Japanners met 90 autos door een lijn van 30.000 Chineezen braken; cn locpen dat de zonen van het Hemelsch Rijk deden!!! De spreker eindigde met een gebed om van God de zegen af te smeeken voor zijn nieuwe missieveldtocht. Hij werd hartelijk toegejuicht door alle. aanwezigen om zijn mooie uiteenzetting en alle afwezige leden zullen het zeker wel beklagen deze zoo goed geslaagde ver gadering niet te hebben bijgewoond. Allerlei Nieuws. Zondag 11. binst de Hoogmis had er een klein ongevalletje plaats. De genaamde L. werd aangereden door een auto komende uit de Statie straat. L. viel met zijn flets t£n gronde maar bekwam gelukkig geen verwondin gen en liep ook geen schade op aan klee deren en fitte. D; auto zette na gestopt te hebben zijn weg voort. Tegenwoordig wordt er veel aan wegen gewerkt. De grintwegen worden opgevoerd en tegen den Zomer zullen alle banen in orde zijn. Van sommige was hrt werkelijk hoognoodlg want veel waren er reeds in vergevordenden staat van verval. Deze week vertoont de Katholieke Kinema Patria GEHEIME AGENT met George Brent en Bette Davis, Ricardo Cortez en Jack Larue. Ook BE WITTE ARENDmet Buck Jones en Barbara Weeks. Twte aan te prijzen filmen. MOORSLEDE. Tooneelfeest, Op heden Zondag 20 Februari, te 6 uur, groot toon;elfeest door den tooneelkring. De le den van het Davidsfonds zullen genieten van een gunsttarief. Allen zijn verwacht. ItOESBRUGGE-HARINGE. Boeren gilde. Gp heden Zondag 20 Februari, in 't gewoon lokaal te 5 uur belang rijke voordracht door M. Meerschaut over gezinsvergoedingen, inschrijving beeten, bestelling hovenierzaden en mergkoolzaad. Vele leden worden er verwacht ABEELE. Tooneel. Op Zondag 27 Februari komen de Twee Michels naar Abeele. 't Zal eens te meer een prachtfeest zijn, daar zij optreden met een gansch nieuw programma, dat zonder twijfel in den smaak zal vallen van de kunstminnende bevolking van Abeele en omliggende. Dit gezelschap heeft een eigenaardige manier van optreden en ver tolken, die de toeschouwers in spanning houdt, laat meevoelen en meelt ven, wijl het zoo natuurlijk, zoo menscnelijk een bladzijde uit het leven vertoont Dat de plaatsen zullen uitgevochten worden lijdt niet de minste twijfel, te meer dat er maar één vertoonlm gegeven wordt. En mei deze feestavond eincigen wij ons winterseizoen. Wij mogen terecht zeg gen dat de bevolking van Abeele zeer te vreden is. Wij hebben uiterst nuttig werk verricht. De muziekmaatschappij werd flink gesteund, het 11 Novemb;rfeest der kinderen werd bekostigd en, dank zij den steun van velen, hebben onze kleinen tweemaal reeds hun Kerstboom mogen plukken. Dit is ten minste Iets doen too; de men- schen. En wij zullen daarmee voortgaan, op voorwaarde dat wij den hartelijken steun der bevolking genieten Wij moeten elkand'-" helpen! Daarom kont op in groot getal naar on6 avondfeest. Gordijn te 7 u. Kaarten, tegen 6 en. 4 fr. bij den Heer G. Odul te Abeele. BESELAKEk Davidsfonds. Zondag S Februari: 'n Vertegenwoordiging van 10 personen woonde de opvoering bij van Mina von Barnhelmin het Stads theater te teper, door het Vlaamsche Volkstooneel. Deze kunstprestatie werd ingericht dooi het ieverig Davidsfonds van leper, Gegroet! Gij Vlaamsche Volkstooneel! Gij verkondt Vlaandrens roem en kunst! Uw werken z^11 'n nandjuwvel, Genieten darrem iéders gunst! Havejirnnrtek. Allo: Allo! Hier Davidsfoiul» Besclare. Beste leden en Vrienden: De vijfde Vlaamsche Film komt op het cork in Cinema Coliseumte leper. We g?an er heen op Donderdag 24 Februari l®38. te 7.30 uur 's avonds. De autobusplaat,'?011 zijn beperkt: 50 zittende. Daarom z;Pr verplichtend inschrijven op voorhand bij Voorzitter of Schrijver. Voorwaarderl voor autobus: 1 Leden kos teloos; 2. H-tiisgenooten: 2 fr.; 3. Niet- leden: 3 ft, Wie gaat er meê? BEVEREN-IJZER. Landbouwers. Heden Ztondag 20 Februari, te 8 uur, In 't Boerenhofbij M. Gaston Lepse wordt de tweede voordracht gehouden door Messter Gabriel Doise, over: Len tebemesting Allen er nogmaals naar toe. ZUIDSCHOOTE. Zang- en Tooneel avond op Zondag 27 Februari, te 6 uur. Genummerde kaarten aan 4 fr. Neemt uw plaatsen op voorhand, want er is maar één opvoering. PASSCHENDALE. Davidsfonds. Donderdag 10 Februari 11. was het weder om een rehoone avond voor onze plaatse lijke afdeeling. We mochten er immers meeleren de reis door Spanje met als reis gids E. H. Lommez, Leeraar aan het Sint JozefskoHege van Trelt. Eerwaarde Spre ker heeft ons rondgeleid door Spanje en we hebben er genoten van zijn talent als verteller. Op zijn eigene grappige manier heeft hij ons weergegeven wat hij ginder heeft afgekeken. Reeds dikwerf hoorden we spreken over stierengevechten, nu heb ben we er een bijgewoond bij de schoone lichtbeelden en de keurige taal van de Voordrachtgever. Treffend eindigde Eer waarde Keer Spreker met een kort over zicht over het Spanje van thans met al zijn wederwaardigheden, misleiding van het volk die door de roode sluwheid be drogen wordt. Uit deze zoo schoone voor dracht konden we ook nog leeren dat we door e;n zelfde gevaar bedreigd worden en dat we dus ook op onze hoede moeten zijn. POELKAPELLE. Pensioenen. De leden worden uitgenoodigd hunne stor- tingskaart in te brengen of hunne stor ting te komen doen in de maand waarin ze geboren zijn. Aan dezen die tot heden nog niet gestort hebben, 't is gelijk hoe oud men is. raden wij aan daarmee sef fens te beginnen, want hoe langer men wacht, hoe minder pensioen met zal ge nieten. Daarom moet men mede gaan met den tijd van nu, en niet van over 100 jaar. Inlichtingen altijd te bekomen bij de afgevaardigde, Juffrouw Vangheluwe Ga- brielle. Zitdag: tweede en vieTde Zondag, van 9 tot 10 uur, in de kleine zaal. ZILLEBEKE. Stichtingsvergadering van den B.J.B. Aan ongeveer alle boe renzonen werd verleden week een uitnoo- diging gestuurd, waarvan ge hier den in houd vindt: «Beste Vriend, Kijk ne keer welgezind I Er is nieuws voor u. Op Zlllebeke wordt een Boeren jeugd - Afdeeling gesticht, waartoe ge vriendelijk uitgenoodigd zijt, alsook al degenen die een dergelijke vereeniging genegen zijn. Neen, we mogen niet altijd ten achter blijven en anderen alleen laten vooruit gaan; wij ook, we gaan mee raar meer en hoogere ontwikkeling, want de toe komst zal dat eischen. Als we willen, we kunnen eene sterke afdeeüng vormen, aangezien we over een groot getal boeren zonen en belanghebbenden beschikken... Dus we beginnen ermede. Op Dinsdag 1 Maart, te 6 u. 's avonds, hebben we onze eerste algemeene verga dering... Ge zult intusschen wel door een ijverend lid aangesproken worden... Over denk u eens of liever beslis maar aan stonds: ik word lid en breng nog andere mee Tot hier de uitnoodlglng. Alwie een kaart ontving zal op tijd verwittigd wor den waar deze vergaderingen zullen ge houden worden. Allo! Ouders van onze boerenjongens, steekt een handje toe opdat we op Zille- beks een bloeiende afdeeling van den B.J.B. zouden zien oprijzen. ZONNEBEKE. Boerengilde. Op heden Zondag 20 deaer, te 9 uur, heeft de maandelijksche vergadering niaats voor de leden der Boerengilde. D; Staatsland- bouwkundige Heer Simoens zal er een be langrijke voordracht geven over de Voe ding d;r KalversDaarna zullen er schikkingen genomen worden tot het bij wonen der groote algemeene vergadering te leper voor al de landbouwers van de Bosrengilden uit het Ieperscbe. Een prijs- loting' zal de bijeenkomst sluiten. BESELARE. Ongeluk. Zooals naar gewoonte was de voetbalspeier Delhaye Marcel Zondag naar Meenen om zijn plaats te vervullen in de match die moest gespeeld worden tusschen Meenen en Sint Niklaas. Na 21 min. spel werd Delhaye aan- geloopen door een speler uit Sint Niklaas; hij zakte ineen en moest van het plein gedragen worden. Een geneesheer werd ontboden en stelde vast dat de knie ont wricht was. Waarschijnlijk zal hij dit sei zoen niet meer kunn;n optreden. Alle sportliefhebbers van Beselare wenschen hem eene spoedige herstelling. VINKEM. Stel U in regel. Eens te meer worden de talrijke personen die onwetend of onwillend schijnen, herin nerd aan de nieuwe wetgeving nopens de veralgemeeing der gezinsvergoedingen. In het belang der betrokkenen wijzen wij er op dat 19 inspecteurs aangesteld zijn om de niet-naleving van voornoemde wet cp te sporen. En tusschen haakjes voegen wij er aan toe dat het meerendeel socia list zijn, dus onverbiddelijk tegenover mo gelijke onwetendheid of nalatigheid van onze kristene buitenbevolking Voor Wulveringem en Vinkem wende men zich tot den plaatselijken vertegen woordiger van de Kristene Kompensatie- kas: Geüeon Lips. WOESTEN. Droevige daad. Woens dag in de vroege morgend was de ga- naamde Vanhove August vroeg opgestaan. Daar zijne echtgenoote hem niet hoorde terug binnen komen, stond zij op en na zoeken vond zij haar iman verhangen. Denkelijk zal August dees triestige daad verricht hebben in een opwelling van koorts, daar hij reeds sedert een heele tijd lijdend was. GELUVELD. Tooneelfeest. Verleden Zondag gaf de gemengde tooneelgilde Onder Ons uit Geiuwe, een luisterlijk toonceifecst in de zaal Ons Vermaakbij Ch. Verhaeghe. Twee volgepropte autobussen Geiuwr i; hadden bunne tooneelgilde vergezeld. Niettegei s'.ra: 'e het gure winterweer was de opkomst zeer groot. moch ten getuige zijn van de snelle vooruitgar uv. bo vengemelde tooneelgilde gemaakt. Ganse a liet tooneel stond in Jt nieuw, ijen mooie kleu.v .hakeering van doeken die het tooneel vormden en de prachtige (groene fluweelen voorgordijn, 't Was puikl De opvoering van Om in h»t leven te slagen tooneelspel in bedrijven, boeide den toeschouwer van 't begin af. De ontanooping was werkelijk ver- rassend-komiscn, de vertolking goed verzorgd, dat dc spelers een welverdiend applaus mochten oogsten. Na de rustpoos kregen we de opvoering van het blijspel De IjskastGelachen, nee. gegierd werd er bij deze opvoering. Hoe een verliefde jongen, zich moest verschuilen, voor de onverwachte thuiskomst van de vader van zijn meisje; de beenhouwer Toon Top, eenig in zijn rol, en ten slotte in de ijskast lerecht kwam, deed de raai reeds schudden van het lachen, 't Noodlot wilde 't nu zoo. Toon wilde de werking van zijn nieuwe ijskast nagaan... legde het kontakt aan... en oen armen drommel kreeg daar binnen een koude van zoo maar óf graden onder nul, die zijn „artje, daar straks nog in vuur en viam, in een ijsklomp deed veranderen... Gelukkig was Nonkel Amandus daar om de situa tie te redden... en door diens tusschenkomst stemde Toon toe, zijn toekomstige schoonzoon, niet meer in een ijskast, maar in zijn huis zijn liefde voor zijn meisje te laten betuigen. 't Yv'as een aangename verzettehjke avond. Al de spelers dienen geloofd om hun mooi spel. De alge meene wensch was dan ook: Tooneelgilde Onder Ons kom terug! 1 OOSTNIEUWKEKKE. Baldadigheid. In. den nacht van Zondag tot Maandag werd door nachtridders de groote gaaipers der handboogschutters neergehaald en erg bescnadigd. Klacht werd ingediend en een onderzoek ingesteld, Vergadering van het Mannen verbond. Maandagavond werd een deugddoende vergadering gehouden van het Mannen- verbond vari 't Roeselaarsche. Als sprekers traden op: Heer Advokaat Thiers en Zeer Eerw. Heer Vervenne. Met aandacht werd geluisterd naar het gloedvolle woord der sprekers, die handelden over onze weer- digheid van gedoopten en ons meestrijden in de groote gemeenschap van de H. Kerk. LANGEMARK. Vlaanrche Toeris tenbond. De Kinemavertoor.ingen wel ke aangekondigd werden voor Zondag 27 Februari zullen gegeven worden op Zon dag 13 Maart, te 3 uur en te 6 30 vur 's na middags, in 't lokaal, Klerkenstraafc. Een zeer boeiend cn afgewisseld programma, met muzikale begeleiding, zal door de zor gen van de Flandria-Fiims afgerold worden. Houd van nu af dien Zondag namiddag vrij. Iedereen uitgenoodigd en welkom. WOUMEN. Pensioenen. Op heden Zondag 20 Februari, te 4 uur ln- de paro chiale zaal, algemeene vergadering voor de Pensioen- c:i Lljfrcntgilc!? «Sint An- drics -. Volksvertegenwoordiger Goetghe- beur spreekt over de Nieuwe Pensioen wet Allen die daarin belang stellen wor den uitgenoodigd. Er is tombola voor de aanwezigeleden der Pensioengilde. Opgelet! Zondag 20 Februari ls het de GROCCE dag! Na in zooveel steden en dorpen, en overal met het grootste suc ces, komt men ons ook zonder omwegen de waarheid, misschien harde waarheden eens duchtig in den geest prenten en op 't harte drukken. Zeer Eerw. Heer VERVENNE, Algemeen Hulpproost voor gansch het Bisdom, en Heer A. DENOTE, oud-leider van de B.J.B., zullen U namens het Mannenver- bond, spreken met als onderwerpt DE KERK IN DE BRANDING Ds vergadering begint te 2 H uur zeer stipt, waartoe ALLE inwoners van Mer- kem en omliggende vriendelijk uitgenoo digd worden. ALLE ge doopten op post! Namens het Mannen verbond. niiiiimnniiiiiiiiiiiii Zaterdag namiddag, 12 Februari 1938, algemeene vergadering. De Leerkrachten zijn goed opgekomen. 'n Gevuld pro- gramma: 1. Hteer Swyngedouw, Leeraar aan de Normaalschool van Torhout, spreekt ons over «Lichamelijke Opvoeding op de La gere School». 2. Vocrlichttog bij beroepskeuze voor onze schoolverlatende kinderen, door een landelijken Leider van de K.A.J. 3. Huldegroet aan Heer Lecluse, Voor zitter, ter gelegenheid van zijn op rust gaan. 4. De Kringwerking in de toekomst. Herklasseering moet er komen! 'n Recht matige eischl Nooit geven we den strijd op. 5. Verkiezing voor den Beroepsraad 1n t Bisdom Brugge. 6. De Voorzitter zet *n offensief ln voor nieuwe Leden! Wanneer gaan de Onder wijzeressen meêwerken? Geen achterblij vers! In de eendracht ligt de macht! Zóó vindt de Meester zijn vermaak! Ook i».i verlof aan 't werk! De Onderwijzer kent zijn taak, Voor Kind, voor Land en Kerk! C. O. V. leper - 1938. IBSBHBaHBHBBaBBBRBHBBBHBBIB Het gebied dat de Nationalen in den loop der voorgaande week hebben ver overd ten Noorden van Teruel, langs het Alfaanbradal, strekt zich uit c ver reen op pervlakte van 850 vkm. 10.000 Krijgsge vangenen hebben zij gemaakt en 5.COO roodren zouden tijdens het offensief geval len zijn. GToote hoeveelheden oorlogsma teriaal werdien buitgemaakt. De streek wordt nu gezuiverd. In den loop der laatste week zijn de krijgsverrichten verplaatst geworden naai- het front van EstramaduiT, waar de Na tionalen evexiieians belangrijke vorderingen hebben mogen boeken. Talrijke dorpen hehben zij veroverd. Vijf linies der roo- den werden ingebeukt. -«OS- AI de hoogten van Granda, van Serena en van Zalamena hebben zij bezet zoodat zij de gansche vlakte van JSstramadure aldus komen te bEhierechert. Zij verover den, JQdus uitgestrekte kweekerijen van olljfboomen, wat hen hulp geven zal bij de bevoorrading in olijfolie. Frankrijk zou zich tct het Vatikaan hebben gericht opdat de Heilige Vader zou tusscbenkomen bij de overheden van Nationaal-Spanje opdat deze de beschie tingen van open steden zouden doen sta ken. Bij Teruel werd de roode Generaal Roja gewónd en ettelijke politieke kommunis- ttsche en sodaïistireLie kommissarissem werdJ-'n levend begraven onder een inge storte schuilplar.ts. IBBBBBHBflBBBflBBBflBflBBBBBflflflflflBIBBBBBBBflBBBflHBBflBBBflBBSBfla UITSLAG VAN DEN VEEPRI.TSKAMP VAN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 I. - A. Jaarlingstieren; 15 deelnemers: 1. Peryn Georges, Proven.; 2. Liefooghe Georges, id.; 3. Feryn Georges; 4. Mon- kerhey Maurice, Stavele; 5. Feryn Geor ges; 6. Simoen Achiel, Proven; 7. Lebbe Valère, ld.; 8. Liefooghe Georges. B. Stieren met Z tanden en meer; 4 deeln.: 1. Liefooghe Georges (Syndikaat); 2. Top Marcel; 3. Vancayaeele René. II. Jaarlingen gcb. sedert 1 Jan. 1937; 7 deeln.: 1. Top Marcel; 2. Ryon Gérard; 3. Deschrevel Séraphien; 4., 5. en 6. Ryon Gérard. UI. - Jaarlingen geboren sedert I Sent. 1936 6 deeln.: 1. Neuville Valère; 2. Top Marcel; 3. Lefebvre Kinders; 4. Feryn G;©rges; 5. Geldhof Prosper; 6. Feryn Georges. IV. - Vaarzen zonder tanden; 2 deeln.: 1. Top Maroel; 2. D;beer Jules. V. - Vaarzen met 2 tanden; 6 deeln.: 1. Top Marcel; 2, Lebbci Valère; 3. Top Mar cel; 4. Lebbe Valère; 5. Lefebvre Kinders; 6. Feryn Georges. VI. - Vaarzen met 4 en 6 tanden; 5 deeln.; 1. NEUville Valère; 2. Liefooghe Georges; 3. Lebbe Valère; 4. Top Marcel; 5. Feryn Georges. VII. - Koeien; 14 deeln.: 1. Vancayzeele Renié; 2. Lebbe Valère; 3. Top Marcel; 4. Neuville Valère; 5. Lebbe Valère; 6. en 7. Deschrevel Séraphien; 8. Feryn Georges; Neuville Valère; 10. Deschrevel Séraph. VIII. - Schoonste groepen vrouwelijke dieren; 4 deeln.: 1. Top Marcel; 2. Lebbe Valère; 3. Neuville Valère; 4. Feryn Georges. IBBBBB&BSBBBSBSBRSSSEBBBSISRIj Naar vaststellingen van bekende ster renkundigen zal het Noorderlicht eerst daags terug zichtbaar zijn in onze ge westen. Naar verluidt bestaat er moge lijkheid dat zulks zou geschieden op he den Zondag of een der eerste twee daar opvolgende avonden. IBB&BB9BBBBBBBEBBSIBBBBBBBBB9 VERWEZEN NAAR 'T ASSISENHOF P. en A. de B. en Jules D., die te Diks- muide waren aangehouden, uit hoofde van namaak van bankbriefjes en uitgifte er van, worden door de Raadskamer van Brugge voor de Kamer van Inbeschuldi gingstelling van het Hof van Beroep der beide Vlaanderen verzonden. Deze Ka mer verwees de drie betichten voor het Assisenhof van West-Vlaanderen. SBBBBBBBBBBBBHSBBBBBBBBBBBBB Bij verstek. Accou Alfred, die voort vluchtig is, had zich op 26 Oogst door den autovosrder Bossaert te Poperinge laten rondvoeren en was daarna aan de Fran- sche grens terecht gekomen, waar de auto na een omleroek aangeslagen werd, daar hij buiten de weet van den voerder tabak bevatte. De voerder moest 1.000 fr. waar borg storten en zijne reis werd niet be taald. De rechtbank veroordeelt den be tichte, bij verstek, tot 3 maanden gevang en 1400 fr. boete of 2 maanden gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Aanrijding. De rechtbank heeft uit spraak gedaan, in. de zaak ten laste van Mazure Henri van. Roubaix en Nys Henri van Moeskroen, wegens aanriiding op 3 Oogst te Woesten tusschen den auto van Mazure en de moto van Ny.. Deze, die een schedelbreuk onderging, vroeg eene totale .som van 62.139 69 fr. ls schade vergoeding; Mazure vroeg 602,50 fr. voor schade aan zijn auto. De rechtbank zegt dat de 2 betichten elk voor de helft ver antwoordelijk dienen gesteld en veroor deelt ieder van hen tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; voorwaardelijk gedu rende 5 jaar voor beiden. Nys moet 301,25 fr. schade betalen aan Mazure; deze moet aan Nys betalen 1.416 fr., zijnde de helft der doktoorskosten, daarbij eren voorschot van 3.000 fr. De rechtbank stelt de Hee- ren Doktoors Thomas van Gent, Land- socht en Dubrulle van leper aan om den toestand van Nys te onderzoeken en ver slag op te maken over den graad van blijvende werkonbekwaamheid tegenwoor dig op 20 geschat, waarvan Nys aan gedaan is. Oorzaak van verkeersongeval. Ghes- quière Leopold, van Dadiaele, ls beticht van op 3 Oktober 1937 te Geluwe oorzaak te zijn geweest van een verkeersongeval, waarvan hij zelf het eerste slachtoffer was. Betichte kwam te voet, met zijn rijwiel aan de hand uit eene zijstraat op de groots baan, zonder zich te verzekeren dat hij deze zonder gevaar kon oversteken. Hij bemerkte de moto niet van Verhaeghe Maurits, van Mceskroen, die aangereden kwam en de betichte omver reed, die eene beenbreuk opliep. De rechtbank veroor deelt Ghesquière voor de feiten A. en B., welke zich mengelen, tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, voor waardelijk gedurende 5 jaar, uitgenomen voor wat de kosten betreft Op Donderdag der vorige week evena's op .Zaterdag 12 Februari, hebben we har den wiiri ren uiterst slecht wedier gekend. Over lar.d en zee heer ach ten zware stor men en noodweer. Te Brussel werd een boom omvergewor pen door dsn wind en kwam ln volle straat terecht, gelukkig zonder iemand te raken. Te Balgerhoeke startte een populier neer op het klooster en de pastorij en richtte groote .schade aan. Te St Laureins waalde een schuur om ver. Door den wind werd dé elektrische hoogsparningsleiding tusschen Poperinge en leper onklaar gemaakt en bleef Pope ringe gedurende gansch den nacht van Zaterdag op Zondag zonder licht. Te Nieuwpoort geraakt het yacht van ■H. Van Hazebrouck uit Moeskroen los. De boot, eer gewezen visscherstooot, bevond zich op ce sllbway, maar onder het geweld van den wind braken de kabels die het vasthifiken en het schip zonk in het wa ter, waar het omkantelde en totaal ver dween ender water, een g«evaar opleverend voor het havenverkeer. Met een kabel, ge vestigd aan den mast, poogde men het schip weer boven te krijgen, maar de mast brak af. De plaats waar het gezon ken is, werd dan afgebakend, ter verwit tiging van de scheepsvaarders. Te Verviers bereikte de sne?uw een dikte van 2 meter. Te Ócstende werd de noodklok op de pier remvc-rgeslagen en het restaurant dat aldaar opgericht is werd volledig vernield. Het staketsel liep ook groote schade op. De staatspaketbooten hadden veel moeite om de haven te bereiken en Zaterdag avond meest een boot uren lang wachten op de reede vooraleer de haven te kunnen intrekken. Te Wcchtebeke werden de elektrische leidingen onklaar gemaakt. Te Lootenhulle werd een vrouw geraakt door een staldeur die met geweld door den wind werd toegeslagen. De vrouw, die de deur tegen het hoofd had gekregen, liep een schedelbreuk op en overleed kort na dien. Te Oostende werd een politieagent om- vergeslagen door den wind, alsook een vrouw cie ten gronde bleef ligg.n. Toen zij tot bezinning kwam, stelde zij de ver missing vast van een platina borstspeld, ter waarde van 12.000 fr. Een juffer werd gewond door een plank die van een flBRKBBBBBEESBBBBBEiflflBKEBBfllB HEER JOZEF CORNELIS 't Staatsblad verledene week kondigde de benoeming af van den Heer Jos. Cor- nelis als burgemeester der gemeente, in vervanging van den onverwacht, te vroeg verdwenen en immer betreurden burge meester Pil. De verwachte, doch blijde mare liad weldra de ronde gedaan als 't loopendc nieuws vuurtje. De muzikanten konden zelfs hun geest drift niet bedwingen en gaven hun spon tane opwelling van achting en dankbare verkleefdheid voor bun sympathieken be stuurder, voorzitter en burgemeester nu, lucht in een dreunende serenade, op Zon dag laatst, 't Was een verrassing. Intusschen namen de schepenen en Ge meenteraadsleden schikking tot de plech tige ontvangst van hun nieuw hoofd, na zijn oft'icieele aanstelling door de eedaf legging, wat Woensdag plaats greep. Volgens den wensch van den gevierde verliep de ontvangst ontdaan van alle plechtig uiterlijke maar met den kern der blijmoedige en gemoedelijke hartelijkheid die aan- en deugd doet. De nieuwe burgemeester, in zijn vrij postig gebaar hem eigen, stapte Woens dag rond 4 uur af aan 't Gemeentehuis, waar hij opgewacht werd door de gees telijke en burgerlijke overheden en ge- meentebedieuden. In de opgesmukte trouwzaal van 't Gemeentehuis werd hij verwelkomd in naam der besturen en der gansche bevolking door den dienstdoen- den schepen, door de geestelijke overheid en het schoolhoofd, die allen hun hoop stellen in den nieuwen burgervader, hem lang, heil- cn vreedzaam bestuur wen schen ea hunne mogelijke hulpvaardig heid toezeggen. De nieuwe burgemeester door zooveel gulhartige welkomgroeten en bewijzen van toegenegenheid zienlijk be wogen, neemt het woord om allen te be danken voor de zooveel goede gevoelens en wenschen om zijn persoon en zijn nieuw ambt en belooft vast voorgenomen te zijn al het mogelijke te doen om de vooruitzichten die men in hem stelt te bewerkstelligen, de belangen der gemeen te en van heel de bevolking hoog te hou den en de verdiensten zijner voorgangers niet te beschamen. Na een gezellig «onder enswerd ter cere van den gevierde en al de genoodig- de besturen en bedienden, oud en nieuw, een keurig feestmaal aangeboden waar nog menig heildronk werd gehouden op den bloei, de goede verstandhouding cn het gelukkig samenleven op de gemeente, die steeds als toonaangevend in de streek werd aangezien en haar faam heeft weten te bewaren. Alles verliep in deugddoende eendrach tigheid en gezellige gedienstige vreugde, een waardige inzet, waarborg voor de toe komst van don nieuwen burgemeester wiens bestuur we ook lang, vreedzaam en vruchtbaar hopen en van ganscher harte toewenscheu. Ku zoo keert alles- tot zijn natuurlijke gang in 't getvoon orde der zaken zooals het moet, omdat het zoo .werd gesteld en geregeld. stelling viel. Nabij da gemeenteschool viel een boooi op de hoogspanningsch aden en de wijk werd li. duisternis gedompeld. Te Roesbrugge werd door den wind het alnken aak afgerukt van een bijgebouw van de woning van den Heer F. Mostaert. Langs «de baan Ieper-P©perli:ge wer den twee zware boomen omvergeworpen. Gelukkiglijk vielen de boomen op de vel den. Op den Zwartenberg, bij West outer, werd het dak der hoeve C. door -den wind opgetild en kwam een 20-tal meter verder op den grond terecht. De daken van de tribunen van toet Luna-Park-» werden van hun stalen palen afgerukt ï'en me talen mans van 8 tot 10 ton werd aldus in de hoogte geslingerd en blfee; als het ware aan den gevel hangen, van de her berg Christiiaens. In het park werden zwaxe palen uit den grond gerukt en ver der gesnngerd. Te Wervik en omstreken werden tal rijke daken erg beschadigd en dreigt weer gevaar van overstrooming. TE WATOU In den nacht van Zaterdag op Zondag woedde er over onze gemeerne een vree- selijk orkaan, dat om te beginnen de helft der gemêente van licht beroemde. De tele- foonstaken moesten eraan gelooven en zrifs werden de elektrische palen op vele plaatsen overgedreven, zoodat de draden dreigden te springen. In de Couthofstraat werd zoo 'n betonnen paal tegen den grond geworpen en belemmerde het verkeer. Of er voor metsers werk op den winkel was om pannen terug op te leggen en da ken te herstellen. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade. In de streek Zonnebeke-Passchendale werd heel wat schade aangericht. Bij landbouwers Debruyne en Vande Candelaere van Passchendale hadden dc daken het erg te verduren alsmede deze der Zonnebeeksche pachters Vandoorn en Naerts. In de Moorsledestraat bij G. Noyez en op de Polygoon bij tabakkerSrer Stubbens werden de afdaken der hennetihokken op zeer verren afstand geslingerd. Bij _\Veduwe Carrein werd de muur van een bijgebouw ingedrukt. Een Zomubekenaar werd door een af gerukte dakpan aan het hoofd lichtelijk gewond. De wielrijder E. R. werd door een plots opkomende rukwind in de gracht geworpen waar hij gelukkig slechts met den schrik en een nat pak vanaf Wam. De kantien der handboogschutters Sint Sebastiaan is met den grond gelijk gelegd. Stukken werden op tientallen meter terug gevonden. IN HET BUITENLAND Te Belle werd de cementen omheining van het Sportstadium over een heele leng te nes rg-t rukt. Te Oulton, Engeland, is een vliegtuig neergepieft, dat verrast werd coor een sneeuwstorm. Drie inzittenden werden ge dood. Aan de Duitsche Noordzeekust bevon den zich een tweetal schepen in nood. Het Fransche schip Bao-ule strandde. Nabij Horsay, Engeland, heel» de zee over een breedte van 7 km. de kust over stroomd en al de bewoners van bet dorp, dat onu«r water stoitd; moesten met vis- sehersbooten worden gered. In Michigan, V. S. van Amerika, staan groote gebieden onder water. Talrijke fa milies werden totaal afgezonderd van de buitenwereld. Te Duinkerke was het uit- en invoeren der haven onmogelijk. De dienst naar Folkestone moest worden stilgelegd. Het staketsel had te lijden en de arbeiders die houten barakken bewonen aan de ha ven, moesten de vlucht nemen Talrijke schoorsteenen werden verbrijzeld. Te Malo-les-Bains werden meer dan 200 strand-kiosken vernield. Het sport park werd overstroomd. Het koersveid w-erd onder een zandlaag bedolven en zal dit jaar niet meer bruikbaar zijn. De glazen koepels van de rotonde van de casino werden verbrijzeld. «BBBBBBBBBBBBBBBSBaiiaBniBBBBB met godvruchtige oefeningen voor al de dagen van den Vasten (vlaamsche of fransche uitgave), te verkrijgen ter Prijs: ingenaaid: 3,2S fr. verbonden: 4,09 fr. Aan wie het bedrag (-+- 0,50 fr. voor verzendingskosten) stort op onze post- checkrekening 155.70, wordt het boekje seffens opgestuurd. (Verzendingskosten voor Frankrijk 1 fr.). IBBRBBBBBBIIflBBflflBBBBflBBBBflBB MATCHEN VOOR HEDEN ZONDAG. Tweede Afdeeling Gewestelijk A. F. O. Torhout A. V. Oudenburg. R. C. Oostkamp S. V.. Veuim F. C. Trilt S. V. Nieuwpoort. Vlaimiertin®» S. K. Wenduine. Ardooie Sp. F. C. Poperinge. E. G. Gistel R. O. De Panne. H'w H'?nrt F* Boot», Pastor is aldaar schielijk overte-den «o Februari in den ouderdom van i>3 jaar. aBBflBBBHHHflBHBBHHBitfBBBwlBBHK« LANDBOUWCOMICE IEPER-KEMlm, Algemeens vergadering op Zaterdag^ Februari 1938, te 9.30 uur voormiddag-, de bovenzaal van De Drie Koningen Groote JYIarkt, te leper. Brengt vrienden-landbouwers mee. DAGORDE: 1. Bespreking door den Heer Opziener. Veearts, over tuberculose -bestrijding. 2. Programma V®eprijstamp. IBBBBBIHHHBBflBaBBHHHBHflHflnn POPERINGE, van II tot 18 Februari 'ij. Geboorten. Maes Jacqueline, d. v, Robert en Meeuws Marguerite, Hoogsta, de. Deschodt Frans, z. v. Hector tn -Gauquie Maria. Ouderdomsteenweg. Gcsquiere Suzanne, d. v. Gaston en Ver- brugge Martha, Ouderdomsteenweg. Theeten Jeannine, d. v. Adricn cn llenne- bicq Irma, I'ottestraat. Gouwy Nicole, d. v. Arseen en Top Alice, lepcrstraat. Vanpeteghem Monique, d. v. Emile en Macs Maria, Elverdinge. Vermes Da niël, z. v. Jules ea Verstraele Maria, Hot. lebeke. Theeten Denise, d. v. Georges en Pauwels Emerence, leperstcenweg. -- Deroo Albert, z. v. Maurice en Vandrom- me Albertine, Boeschepe (Fr.). Orbie Urbain, z. v. Nestor en Dehuysser Maria, Korte Leeaestraat. Vaumarcke Agnès, d. v. Robert en Desrumaux Zoë, Boezinge, Overlijden». Huyghe Camiel, 09 j., echtg. v. Haerdeman Emma, Koeistraat. Boeyaert Euphrasie, 70 j., wed. r. Van- dewynck Leopold, St Michielstraat. Huwelijken. Cornelis Hendrik, briga dier der douanen v. Wervik, en Brugge, man Yvonne, z. b. v. Pop. Clabau An- dré, leurder, en Temperville Helena, naais- ter van Poperinge. Beloften. Vandenberglie André, werk man v. Roesbrugge, en Vanhee Made leine, z. b. v. Pop. Lazoore Maurice, beenhouwer, en Ilerr-eman Elza. z. b. v, Pop. Suffis André, verzekcringsopzie- ner v. Pop., en Bossuvt Hilda, z, b. v, Rumbeke. Verpoot Michel, bakkersgast, en Smet Maria, z. b. bei-den v. Pop. IEPER, van 10 tot 17 Februari 1938. Geboorten. Goetgeluck Hughes, M. Haiglaan, 13. Van Eenaeme Monique, M. Haiglaan, 25. Carreyn Willy, Zon- nebekesteenweg, 202. Overlijden». Cappaert Irma, 23 jaar, liuish, echtg. Callewaert Maurice, Lange Torhoutstraat, 25 (v. Dikkebusch). De- coninck Alixius, 86 j., ongeh., Lange Tor houtstraat, 25, (v. Loker). Dubois Je- rome, 32 j., ongeh., Lange Torhoutstr, 25, (v. Zandvoorde). Serryn Hugo, 44 j., onderwijzer, wed. Decraetner Svlvia, Slachthuisstraat, 28. D'liellem Gisèle, 5 m., Dikkebuschstecnweg. DE LENTE IS IN AANTOCHT. Nu is het de beste tijd tot het toedienen der POTASCHMESTEN. LANGEMARK, maand Januari 1S38. Geboorten. Morcnt Gilbert, z. v. Mau rice en Bouckenooghe Martha. Ver meulen Suzanne, d. v. Maurice en De- sanghere Alida. Vermeersch Daniël, z. v. Henri en Platteeuw Maria. Van- ackere Jules, z. v. Canuel en Descamps Maria. Vancayseele Etienne, z. v. Gas ton en Dewulf Pharaïlde. Ghyselen Paula, d. v. Achiel en Vanelslander Ma deleine. Overlijden». Bossaert ILilaire, 62 j., koster, wed. v. Marie-Louise Crevits. Herman Gerard, 1 j., z. v. MedarU en Bovy Martha. Senuesal Emma, 83 j., wed. v. Soenen Isidoor. Vannoote Ma rie-Louise, 80 j., wed. v. Demeersseman Camiel. Verkinderen August, SO j., wed. v. Buquoy Rosalie. Huwelijken. Douck Maurice te leper en Auckaert Rosalie te Langemark. Morlion André, kleermaker, ea Couciiez Maria, beiden te Langemark. Vauder- riest Omer en Dewilde Maria, beiden te Langemark. Debruyne Albert te Mer- kem en Demey Irma te Langemark. HAVER ZONDER POTASCH, GRANEN ZONDER STEVIGHEID. BESELARE, maand Januari 1938. Gehoorton. - Yolanda Boudry, d. V. Georges en Godelieve Hauspie. Lucien Baelen, z. v. Remi en Rachel Decroix. Gerard Lafaut, z. v. Gerard en Emi- lienne Demets. Henri Scrroen, z. v. Achiel en Germaine Cruydt. Overlijdens. Marie Bruggeman, echtg. v. Theofiel Nuitten. Marie-Louise Van Oudendycke, echtg. v. Henri Sins. Leo pold Clarisse, echtg. v. Rachel Accou. Heliodoor De Meulenaere, echtg. v. Sylvjp Verbeke. Huwelijken. Jozef Boudry v. Bese lare en Bertha Ghesquière v. Meenen. Albert Six en Elisabeth Carrein, beiden v. Beselaere. Remi Vandevyvere v. Be selare en Maria Coo! v. Oostnieuwkerke. 300 tot 400 kgr. CHLOORPOTASCH per hectare, geven zware haver en stevig strooi. 14 DOODEN Eea Italiaansch reuzenwatervliegtuig is vermist. Men vermoedt dat de vlicg- boot omgekomen is in de Middellandsche Zee. 14 Personen waren aan boord. Het vliegtuig en alle inzittenden worden als verloren beschouwd. In de streek van Torhout zijn sluwe bedriegers aan het werk geweest. Onbekende personen telefoneerden naar een of anderen handelaar en bestelden er koopwaar, op naam van een klant van bedoeld huis. De koopwaar moest steeds ten spoedigste per autobus verzonden wor den naar een of andere standplaats. Deze standplaats was steeds in de nabijheid van de vermeende bestellers. Telkens wanneer de autobus ter bedoelde standplaats toe kwam stond er een persoon gereed die de bestelling aannam van den niets vermoe dende ontvanger. Aldus werden talrijke aftroggelarijen gepleegd rond Roeselare en Torhout. De zaalc kwam nu aan het licht door het feit dat een persoon, voor wie een bestelling met den autobus was verzon den en die met den autobus reisde, het paket ter hand werd gesteld door den ontvanger en die, nadat zijn huisgenoo- ten hem hadden verzekerd niets te heb ben besteld, de zaak uitbracht, De oplichter wordt opgezocht, STADEN, tot 17 Februari 1338. Geboorten. Denys Laurent, z. v. Os car en Verduvn Maria. Verhamme Norbcrt, z. v. Camiel en Ferryn Martha. Overlijden». Castelein Ilortence, 61 j., wed. v. Heemeryck Francois. Soenen Marie-Louise, 72 j., echtg. v. Vanmaecke- berghe René. Steelandt Henri, 4 j., -echtg. v. Duycle Rosalie. Beloften. Callewaert Gerard, landbou wer v. Ardooie, met Deforchc Irma, land bouwster v. Staden. Cornaert Jules met Vyvey Margaretha, beiden van Staden. KORTEMARK, tot 17 Februari 1938. Overlijden. Verschaeve Julia, 62 j., echtg. Vereecke Richard. Huwelijken. Brabant Cyriel v. Hand zame en Slembrouck Irena. Verduyn Gerard v. Gits en Colpacrt Martha. LOKER, van 1 Sept. tot 31 Dec. 1937. Geboorten. Vaneeckhoutte Marga- rcta, d. v. Andreas en Wyckaert Ida. Termote Roger, z. v. Maurits en Lcmaire Maria. Sohier Maric-Louise, d. v. Ca miel en Casteele Martha. Sterfgeval. Lcmaire Mathildc, echtg. Louf Victor. Beweging ier bevolking in 1Ê37. Getal inwoners op 31 December 16.16: 771 Ingekomen: door geboorte: 20 door nederzetting: 38 S8 Vertrokken door sterfgeval7 door verhuizing39 46 Meer ingekom. dan vertrok.12 12 Getal inwoners op 31 December 19>7783 Getal huwelijken in 19374. BOEZINGE, van 10 tot 1 Februari 1S38- Geboorten. Willrida Petillion d. v. Valeer cn Rosa Roose. Gilberts Pype, d. v. Gerard en Maria Velghe. Sterfgeval. Marie-Louisc Malbran che, 74 j., echtg. v. Gustaaf Des, cgher. 't Is een Corse voor zwaarlijvige Dames. Alleen te verkrijgen in het HUIS GERBER Damesconfrectiën - POPERINGE. tamSCfeX&3(K33l«£&IHI!li! SEBBSfMSAtfll VAN VRIJDAG 18 FEBRUARI 1WS 103 Franse toe franken 96JK5 fr- 1 Fend Sterling 147,75625 fr- 1 Dollar 29.35 U< l Chüdea ®-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 4