Wonderbare genezing te Lourdes Stijgende onrust om de Tsjechoslovaksche toestand! Hel EuchcsrisfiscS* IComgres te Budapest ©nfifsuEEing en Wijding van liet Roosvenster in Sint liaartens-Kathedrnal De Menschen zijn zot Voor Outer en Heerd vern 25 tot 29 i^ei 1938 zondag ~3 mei 1523. de poperingenaar sansen-vanneste weekblad: 50 centiemen S5° JAAR. - Nr 22. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS a Het Bureau des Contestations bevestigt haar INTERNATIONAAL OVERZICHT KOLONIALE LOTERIJ WE ZENDEN ONS BLAD Kardinaal Pacelli vorstelijk ontvangen in de Hongaarsche hoofdstad EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID TE IEPER Z.M. Koning Leopold III en HM Koningin Elisabeth wonen de plechtigheid bij door het Vlaamsch Volkstooneel op den Roodenberg te Westouter BESCHOUWINGEN »a ^..'jjNifcasBEerr^rsstiTE Uitgever POPER1NGE Telefoon Nr 9. Postch. N1' 155.70.; ABONNEMENTSPRIJS VOO II 1 JAAR (per post) Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.— fr. Alle andere landen 65.fr. Medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun artikels. mwsrnm mmsm TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr, 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Rerichten op 1° bl. per regel 5.fr. Berichten op 2" bl. pei regel 2.50 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: nrijs op aanvraag. Annoncen zijn voorat te betalen en j moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. De Lente is er, de Lente is bij ons!! De dagen zijn langer en de zon straalt ^er wanner! De buiten is één opeenstapeling van jrieuwe kleuren en verschs frissche geu ren. Het jonge sap heeft de botten doen bersten en groene blaadjes piepen naar buiten. De aarde rijst als deeg onder de koestering der zon. Viooltjes, madelief jes steken t'allenkant hun guitig kopje boven... Dit is de Lente, de schoone, de goede Lente van God! A Waar is den mensch van dat aardsch iparadijs? Ziet hem aan! Hij ziet geen blauwe lucht! Hij hoort geen vogelge zang! Ziet geen kleine nestjes die hoop vol aan de takjes vastgemetseld worden! Wat gaat het hem aan dat de haagdoorn bloeit Wat kan het hem schelen dat de perakboom zijn onzeglijk moe rose tin ten aanbiedt... en het jonge koren reeds ;boven de aarde is??? Ij ,pe neus in zijn dagblad, denkt de r.asch alleen maar aan den oorlog die immer in het duistere der toekomst rond vaart???? A I Hoe zou hij er ook niet aan denken?... [bangs alle kanten dringen duistere krach ten er op aan... Hun eenige hoop is de ïuropeesche oorlog te ontketenen. Oorlog... brandpunt van de door Mos- bou-Benijn gedroomie kuituur! en daar om aanplakbrieven op aanplakbrieven... bezweringen op bezweringen... Men moet gpanje ter hulp snellen... rood Spanje natuurlijk!... en dan ook Litauen en Djecho-Slowakije... en dan... wie en wat [teg al?... En zij, die dit alles roepen, om ter luidst roepen... zijn juist de groote paci fisten van gisteren... de brullers van de lilntsmationaleZij die alles gedaan ■ebben om de houvasten van ons ras te Boen kapotspringen... zij die sinds jaren id: landen zedelijk ontwapend, verdeeld ai hun ziel gedood hebben... A Hm zouden ze er nu niet aan den- fken?... Eiken morgen en iederen avond (onderlijnen de dagbladen de onzinnige drang naar wapens en bewapening. En- igelani met zijn voorstel van 400 millioen pond voor nationale verdediging... Duitschland met zijn toename voor de Vloot van 100.000 ton per jaar... Italië dat var, 379.000 ton steeg naar 478.000, Japan Tll.OOO ton, Vereenigde Staten die op 1 Januari reeds 1.163.000 ton onderlijnde... Begrijpt U?... Wat al ton als die kraters bun vernieling zullen uitbraken!! Maar er zal niet alleen schrik om mi- jtrailleuzen zijn... dat stadium is voorbij... r:eds ver zelfs... Het menschelijk genie 07°rtreft omzeggens in deze eeuw van "UHHHHHHHHHHHHIMH vooruitgang zich zelf, In de kunst om vlugger te dooden en om doelmatiger te vernielen... Een Duitsch officier stemt de duizend vliegtuigen die, de grens over schrijdend, om 1 uur in den morgen bij den dageraad Parijs zouden in asch ge legd hebben!... Men spreekt van een geheimzinnig gas: waarvan men de vernielende kracht aan 't meten en aan 't verhoogen is in de la boratoria... Men bereidt... en dit is de laatste roep, de mobilisatie der mikro- ben!... Kapitein Meyer van Berlijn heeft ver klaard Die natie die de verschrikkelijk ste ziektekiem zal gevonden hebben zal het zekerst de zege behalen! Vijftig agen ten volstaan om een land, evengroot als Duitschland, te besmetten en uit te roeien Als de verschrikkelijke slachting mor gen losbreekt, dan mag men zich verwach ten aan een besproeiing met bacillen die op groote schaal zullen voortzetten de ver schrikkelijkste ziekten als cholera, dyph- teria, typhus... De veepest vooral... be looft veel... want geweldig besmettelijk, geeft ze 100 doodsgevaar... Evenzoo de longpest... Wat kan men beter wenschen?!!! Men begrijpt dan dat allen dis nog in het vaderland gelooven en het beminnen, het met verschrikking bedenken hoe dood en vernieling een einde kunnen stellen aan Lente... en leven... Gelukkig bestaat er nog een gezonde rede, niet vergiftigd door perverse bladen. Dat de leden van Meskou zich in Mos kou fusilleeren dat is hun zaak... Dat de Spanjaarden in hun ver Spanje de vijfde akte"van het drama beëindigen. Dat de pacifisten van gisteren afzonder lijk oorlog gaan (maken waar ze willen... Maar dat de landen, ieder voorzich het uur aflezen van hun eigen uurwerk!! Noch meer... noch min. Dat was de leuze van St Franciskus van Sales. Noch meer... t.tj;. geen opbod, geen opjaging van welke natuur ook... Noch min... 't is te zeggen dat als het moet, dan gaan we over tot de daad in zooverre het heil der menschen ervan afhangt. Als het moet... Dat God en alle Heiligen er ons voor behoeden! En nu is het Lente! Lente in ons land! De dagen langen... De zon warmer! De buiten één belofte van zegen!... De bloe men één opwekking tot het mooie en het vredige... 't Is de Lente van God! 't Is de tijd van liefde en van de wijd- openen armen... En de menschen tooncn elkaar... geen opene hand, maar een vuist! Maar de menschen?... De menschen zijn zot. NAAR P. L'ERMITE. DE PLOTSELINGE GENEZING DUURT REEDS 2 JAAR VOORT Tijdens de Italiaansche bedevaart naar lourdes in 1935, vverd een meisje uit het [bisdom Verona, Maria Spagnuolo ge raamd, plotseling van een ernstige ziekte genezen. De genezing hield stand, en na in den vorigen Zomer nogmaals een on derzoek te hebben ingesteld naar den toe- stand van de genezen patiënte en de me- Wdecüngen van de doktoren nauwkeurig je hebben nagegaan, heeft het Bureau Bes Contestations te Lourdes thans of- fiicieel de wonderbare genezing erkend. Maria Spagnuolo werd in Januari 1908 Setoren te Bonaldo en werd op 10-jarigen leeftijd lijdend aan influenza. Op 27 Maart Rl werd zij tengevolge van een chro nische blindendarmontsteking geopereerd poor Dr Arlotta. in het hospitaal van Co- lonia Veneta. Óp 2 Mei 1931 kon zij, Kbijnbaar genezen, het ziekenhuis verla ten. Kr volgde een korte periode van ver wering te Boscochiesanovo, waarna zij opnieuw ziek werd. Op 27 Juni 1932 moest zij in het bur- ïergastliuis van Verona worden opgeno men wegens voortdurende pijnen in het Onderlijf, dat geheel opzwolals tieven- ftrschijuselen traden op voortdurende koortsende zieke was geheel uitgemer geld. Zij bleef daar tot 1 Juli 1933, cn tod behandeld niet hoogtezon en ultra violette stralen. In Juli 1933 werd zij over bracht iiiar het jSt Bonifaciushospitaal, »aar zij tot baar vertrek naar Lourdes op 25 Juli 1935 verpleegd werd. Bij haar aankomst in dit hospitaal con- 'tateerde de directeur, Dr Agostinelli, al- pmeene verzwakking, misselijkheid en krakingen, cn min of meer ernstige pij- Ben in het onderlijf, dat opgezwollen bleef. Ce temperatuur varieerde tussclien 37, «5 en 38, 38.5 des avonds. 1 De zieke, die alleen wat vloeistof tot foli kon nemen, en dat nog slechts in zeer geringe hoeveelheden, bleef bedle- Btig. De spieren van de onderste lcde- Rfei verslapten en teerden weg. Bij de '5'ïiulicnde behandelingen trad geen en- Wc algemeenc of plaatselijke verbetering s. en <le toestand van de zieke bleef de- Hfde tot Augustus 1934. In dezen tijd lenbaarde zich pleuris met hooge koort- jsn, en spoedig werd een ontsteking aan ft rechterborst waargenomen. In dezen «stand vertrok zij in Juli 1935 naar lourdes. De reis, die in een slaapwagen Naakt werd, was zeer vermoeiendde Mcingen hielden aan. In Lourdes aan- fckometi werden dezelfde ontstekingen pn borst en onderlijf geconstateerd, ver- lUBBBIBHIBIIBBHIHMBMBIBI minderde ademhaling, koortsen en opge zwollenheid van het onderlijf. Gedurende de H. Mis vóór de Grot op 31 Juli werd de zieke plotseling genezen Bijna alle symptomen verdwenen, de tem peratuur daalde, hét onderlijf ontspande zich. De verbetering werd door de dok toren van de bedevaart, Cr.ttaneo en Do- nati, geconstateerd. In het ziekenhuis van St Bonifacius teruggekeerd, schreef Dr Agostinelli op 25 Augustus d.av.«Ik moet haar dwin gen, om voor het onderzoek naar bed te gaan, want zij is voortdurend op de been en loopt goed, hoewel haar beenen nog wat zwak zijn na vier jaar bedlegerig te zijn geweest. De ontsteking aan de borst is veel verbeterd, het normale gebruik van de stem komt terug en de adem haling is bijna normaal. Het onderlijf heeft den natuurlijken omvang weer aan genomen. In twee jaar tijd, van 1935 tot 1937, nam haar gewicht toe van 28 tot 53 kilo. hi den Zomer van hét vorig jaar ging Maria Spagnuolo opnieuw naar Lourdes, waar zij door talrijke doktoren van het Medisch «Bureau des Constestation on derzocht werd. Uit dit onderzoek moesten de medici besluiten, dat zij op 31 Juli 1935 vóór de Grot plotseling en blijvend gene zen was en dat deze genezing niet op natuurlijke wijze verklaard kan worden. K. W. P. 'BBXBBBBBBBBBBBBBMBBBBBBBKMB ELKE MAAND duizenden koopers van biljetten der zien hun hoop verwezenlijkt. Koop spoedig uw biljet der 6e Snede 1938 om tusschen de winnaars te zijn bij de trekking van Juni. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie on« zendt in postzegel, of stort op post- «Keckrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som Tan 15,50 FRANK. Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 27,SO fr (Belg. geld) Uit Amerika: 40,30 fr. (Belg. geld) BIJ DE PLECHTIGHEID IN DE KATHEDRAAL M Leopold III, H. M. Koningin Elisabeth (links), Z. Exc. Mgr Lamiroy en KngeLche Overheden in de Kathedraal onder de Plechtigheid. INCIDENTEN. Zondag bij het lezen van de dag bladen zal het weer veel men schen bang te moede zijn ge weest, toen ze la zen dat te Cho- dau in Tsjechoslo- vakije een hon derdtal Duitschers met bajonetsteken gewond werden door Tsjechische soldaten en dat te Eger twee ande re Sudeten - Duit schers gedood wer den. En waarlijk dergelijke inciden ten zijn ernstig genoeg om de openbare meening in Duitschland tot het paroxyme van verbolgenheid te brengen en een tusschenkomst van de Duitsche regee ring uit te lokken. Ook volgden kort daarop onrustwekkende geruchten van troepenbeweging in Duitschland in de zuidelijke grensgebieden, terwijl in Tsjechoslovakije zelf de reservisten van het jaar 1930 reeds waren bin nengeroepen geworden. Zou het Su- detenvraagstuk dan toch nog een oorlog kunnen uitlokken? Dat binnen een paar dagen de toe stand weer rustiger geworden was bewijst echter anderzijds, dat het oorlogsgevaar niet $.00 dreigend is en dat er veel kans bestaat dat er toch uiteindelijk een oplossing gevonden wordt. In de Duitsche pers, wordt niettegenstaande de hevige reactie op de spijtige incidenten, bij herha ling beweerd, dat Duitschland geen gewapend conflict zoekt met het land dat de Duitsche volksgenooten zoo stiefmoederlijk behandelt. Ook in En geland is men de meening toegedaan, dat het de Duitschers ernst is als ze op een vredige oplossing aandringen. Algemeen is men van gevoelen, dat alles afhangt van de grootmoedigheid van de Tsjechische regeering. Als deze zich echter onhandelbaar toont kun nen nog sombere dagen in het ver schiet liggen. Daar de wereldopinie en vooral de meening van het Engel- sche volk zich grootendeels sympa thiek toont voor de verdrukte Sude- ten-Duitschers, kan langs die zijde nog druk ten goede uitgeoefend wor den op de regeering van Praag. HET GEDULD DER DUITSCHERS. Het is opvallend, dat na de hate lijke handelwijze van de Tsjechen tegenover de Duitschers, deze laatste niettemin bewijs leveren van groot geduld. Dit is in de eerste plaats te wijten aan het feit, dat voor het oogenblik de gemeenteverkiezingen Zondag 11. had in Tsjechoslovakije de stemming plaats. In het Sudetendeel van het land kreeg natuurlijk Henlein de ba venhand. Bier zien wc een stembureel en de drukte die ervoren heerscht. langs de zijde van Duitschland zeer sterk verdedigd is en het kan even eens een sterk le ger te been bren gen. Duitschland kan maar een gedeel te van zijn leger macht tegen Tsje choslovakije in het gelid brengen ver mits het belang rijk e gedeelten steeds moet ge reed houden langs zijn andere lange grensgebieden ten einde een mogelij ke tusschenkomst van andere mo gendheden te be letten. In die om standigheden zou Tsjechoslovakij e het een heele tijd kunnen uithouden en na zekere tijd zou het wellicht door bondgenooten bijgestaan zijn. aan de gang zijn, ten deele althans. De Sudeten-Duitschers willen de uit slag hiervan afwachten. De eerste re sultaten brachten een belangrijke versterking van het aantal hunner verkozene. Dat het nationaal - socialistische Duitschland eveneens de deugd van geduld beoefent en voor het oogen blik van een gewelddadige aansluiting schijnt af te zien is verklaarbaar, door het feit, dat een totale losmaking van Sudeten-Duitschland van het huidige Tsjechoslovakije met groote moeilijk heden zou gepaard gaan en niet zoo gunstig zou zijn als dit wel later zou kunnen zijn. Tengevolge van de twin tigjarige centralistische politiek zijn er economische belangen van de Su deten die niet kunnen losgemaakt worden uit het geheel. Eerst een over gangstijdperk met autonomie en een bijzonder economisch beleid kan de zaken veel vereenvoudigen. Er is meer. Moest Duitschland gewelddadig het Sudetengebied van Tsjechoslovakije willen ontrukken het zou zekere Duit sche gebieden moeten opgeven, die thans als eilanden tusschen de Tsje chische bevolking liggen, die later tengevolge van een ethnografische verschuiving eveneens bij eigenlijk Sudetenland kunnen gevoegd worden. ZOO ER OORLOG KWAM? Moest er eigenlijk toch een gewa pend conflict ontstaan tusschen Duitschland en Tsjechoslovakije, dan zou het zeker zoo gemakkelijk niet verloopen als de Anschluszvan 11 Maart 11. Tsjechoslovakije immers zou niet buigen voor een overmacht, maar zou integendeel weerstand bieden met alle kracht. Het schijnt dat de grens DE OPLOSSING. Neen voorloopig moeten we ons niet verwachten aan een militair ingrij pen vanwege Duitschland in zake Tsjechoslovakije, zelfs al waren de omstandigheden hier gunstig voor. Alleen Frankrijk zou zich met alle macht er tegen verzetten, maar het zou ook niet wagen tusschen te ko men, daar het op Engeland niet moet rekenen voor een actie ten gunste van Tsjechoslovakije en Italië zou zijn troepen mobiliseeren aan de Fransche grens. Toch zal Duitschland niet nalaten de Sudeten in hun eischen te steunen en hiervoor desnoods door bedreigin gen op de Tsjechische regeering druk king uit te ofenen. Benesj en Hodsza hebben tot nu toe slechts vage verklaringen afgelegd. Zij beweren een oplossing te zullen brengen die bevredigen zal, waarbij de Duitschers als gelijke onder gelij ken zullen behandeld worden. Doch van een belofte naar een verwezen lijking ligt er soms een lange weg. De Tsjechische regeering zal slechts ongaarne de autonomie aan de Sude ten-Duitschers toekennen en men voelt heel duidelijk dat voor het oogenblik nog getracht wordt tijd te Winnen. Elke tegenwerking en ver traging kan echter slechts de reactie versterken. De Sudetenkwestie is een haard van moeilijkheden, die de definitieve toe nadering tusschen de West-Europee- sche Mogendheden in den weg staat. Het is daarom hoogstwenschelijk dat hier weldra door Praag een gunstige oplossing aangebracht wordt. (Verboden nadruk.) ROSKAM. BBBBBBBBBBBBBBflBBBBBaBBBBBIBBHBBBBaBBSBBBEBBBlBDSË&iaaBBBISSaBBBBBBflBBBBflBBBBBaBBBBBIlBIBfl Mgr Pacelli, PauseïKk Legaat aan liet Eucharistisch Congres van Budapest, wordt bij zijn aankomst, door de Koninklijke Wacht gegroet. Reeds lang reeds maakte Budapest voorbereidselen om de deelnemers aan het Internationaal Eucharistisch Kongres op waardige wijze te ontvangen en het Kon gres zalf alle mogelijkheid van grootsche ontplooiing te bieden. Uit alle landen der wereld zijn deze ■week duizenden toegestroomd naar de hoofdstad van Hongarije. Er werd voor zien dat niet min dan 1.600 treinen met pelgrims de acht staties van Budapest zou dan binn:nloopen. Uit het binnenland zelf warden bij de 200.000 deelnemers aan gemeld. Rollende materiaal moest worden gelsend aan de naburigs landen om hef hoofd te kunnen bieden aan het verkeer. Bitter jammer is het dat de Duitsche Katholieken in de onmogelijkheid werden gesteld deel ts nemen aan het Kongres. Niettemin zullen zij op afstand eraan deelnemen door hst inrichten van gods dienst'ge plechtigheden. Op Zaterdag 21 Mei kwam Mgr Heylen, Bisschop van Namen en Voorzitter van de Intsrrationae Eucharistische Kongrcs- sen, reeds toe te Budapest. Zondag 11. werd het Kongres geopend mst een algemesne kommunie van sol daten en staatspolitie-agenten. In den namiddag werd een voorberei dende vergadering gehouden waaraan 20.000 Hongaren deelnamen. Maandag 11. kwam Kardinaal Pacelli, Pauselijke Legaat, toe in de Kongreastad. Aan de grens werd hij verwelkomd door officieele personaliteiten. Langs den door tocht van den trein waarin Mgr Pacelli plaats had genomen, waren alle stations versierd en bevlagd. Te Budapest werd hij op vorstelijks wijze ontvangen. De Regent en de Prins primaat waren aanwezig. Een compagnie soldaten vormde de eer:wacht. IBBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBB1HHMHNSBMEBBBBBBDBBIIBHH Daarna werd de Kardinaal voorgesteld aan de Hongaarsche Ministers, de Voor zitters van het Parlement, de Legerover- heden, enz. Daarna nam Kardinaal Pa celli, samen met Regent Horty, plaats in een koets, die hen naai het stadhuis bracht, om zich vervolgens naar de Kro ningskerk te begeven. Een talrijke me nigte juichte den Pauselijken Legaat toe. 80.003 PELGRIMS EN 1CO.OOO KINDEREN ONTVANGEN DE H. KOMMUNIE Woensdag 11. werd het Eucharistisch Kongres geopend met een pontifikale Mis opgedragen door Z. Exc. Mgr Van Roey, Primaat van België. Daarna had de hulde- betooging plaats tijdens dewelke talrijke redevoeringen werden gehouden. Z. Exc. Kardinaal Pacelli sprak de ope ningsrede uit, in Fransche taal. Hij las de Pauselijks Bulle voor. 350.000 Ge- loovigen waren dan op het Heldenplein eenwezig. Tijdens de plechtigheden van Bonder- dag hield Heer Marck, Belgisch Minister, een rede in het Vlaamsch. Donderdag morgen werd de eerste Kom- muniemis aan het altaar van het Kon gres opgedragen. Niet min dan 80.003 pel grims en 100.000 kinderen togen ter H. Ta fel. De H. Kommunie werd "uitgereikt door 500 priesters. In den avond had een indrukwekkende plechtigheid plaats aah dï oevers van den Donau. Niet min dan 500.000 geloovigen waren toegestroomd om den Pausslijken Zegen te ontvangen van den Kardinaal- Legaat. Deze zegening had plaats van op sen prachtschip. Z. Exc. Kardinaal Pa celli was omringd van 13 Kardinalen. Het Kongres groeide uit tot een over heerlijke manifestatie, God ter eere. ROOSVENSTER TE IEPER Zaterdagmorgen van in de vroegte heerschte er in de Iep:rsche stede een koortsige bedrijvigheid, de laatste hand werd gelegd aan versieringen, straten af gespannen en afgebakend met koorden en nadarioarreelen. Alle openbare gebouwen en huizen waren bevlagd, het was een ech te kleurenweelde van Belgische en Engel- sche vlaggen. Intusschsn naderde de tijd stilaan waarop leper Z. Majesteit Koning Leopold III en H. M. Koningin-Moeder Elisabeth zou mogen ontvangen en toe juichen, immers de Koninklijke trein ver trok uit de statie van Laken te 9.22 uur. Vooraleer de hooge gasten de "marte laar,sstad leper aandeden, werd er om 10.30 uur door onzen stadsgenoot den Heer Ryckelynck een 'beiaardconcert ten beste gegeven. Aan den voet van het gedenk toeken der Iepersche gesneuvelden werden bloemen neergelegd door de oud-militai ren en de afdeelingen van 't vliegwezen. Onze schreden richtten zich naar de Iepersche statie die helaas nog in haar naoorlogschen toestand werd bewaard weliswaar wat opgesmukt, doch die eoo onzeggelijk schril afsteekt tegen de her opgebouwde praalgebouwen van St Maar tenkathedraal, -de Halle, het Belfort en dies meer. Op het Statieplein stond een detachement van het 3' Linieregiment van Oostende met vaandel en muziek op gesteld. De Rijkswacht te paard en te vort zorgde voor het handhaven der orde. E:n talrijke volksmenigte stond achter de troepen het groote oogenblik der aan komst af te wachten. ONTVANGST OP DE R. COLAERTPLAATS Even na 10.45 uur stoomde de konink lijke trein de statie binnen. Bij het ver laten dezer werd namens de bevolking door de Juffertjes Vanderghote (dochtertje van den Heer Burgemeester) en Van der Mersch (dochtertje van den Heer Sche pen) bloemen overhandigd aan H. M. Ko ningin-Moeder Elisabeth, waarna Hare Hoogheid met hare hofdames plaats nam in een auto, waarin we Mevrouw Vander ghote bemerkten. De Koningin, warm toe gejuicht, verliet het Statieplein, langs de Statie-, Tempel- en Boterstraat om ten slotte de Vanden Peereboomplaats te be- r:iken en vandaar naar de St Maartens- kathedraal om haar voorbehouden plaats in te nemen. IntusHchen werd Z. M. Koning Leo pold III, door Luitenant-Generaal Be- haene, commandant van de 2" Militaire Omschrijving, Weledele Heer Baels, Gou verneur der Provincie West-Vlaandereh, Mijnheer Vanderghote, burgemeester der stad leper en de andere personaliteiten ontvangen. Het miiltair muziek speelde het vaderland'sch lied, waarna Z. Majesteit de troepen in oogenschouw nam en het vaandel van het regiment groette, ver- Koningin Elisabeth drukt de band van Burggraaf AtKlone, broeder van Oud- Koningin Mary van Engeland. volgens stapte hij in de hem voorbehou den auto op den hoek der R. Colaert- plaats en Statiestraat. Het volk was bui tengewoon geestdriftig en op gansch d:n doortocht der Statie-, Tempel- en Boter straat was de kreet Leve de Koning haast niet van de lucht. HULDE AAN DE IEPERSCHE GESNEUVELDEN Aan het gedenkteeken dar Iepersche ge sneuvelden, gelegen in de J. Ccocr.ans- straat, hield het koninklijk rijtuig stil. De eerehaag werd gehouden door Belgi sche, Fransche en Britsche Oud-Strijders die met hunne talrijke vlaggen aanwezig waren. Z. Majesteit stapte uit zijn auto en legde aan het monument eene prach tige bloemengarve neder, waarna hij groette en eene minuut stilte in acht ge nomen werd. De tocht ging nu, te voet ditmaal, langs de Vanden Peereboom plaats tusschen een zesdubbele haag schoolkinders (ten getalle van 2800) die met Belgische vlaggetjes wuifden en den Koning warm. toejuichten, naar het voor plein der St Maartenskathedraal, waar het muziek der Royal Fusiliers», regi ment dat hier te leper langen tijd gestre den heeft, opgesteld stond, alsook de af vaardigingen van het 5-th Royal Inniskil- ling Dragoon Guards en van de Royal Air Force. De muziek voerde de Braban- Conne en bet Engelsch nationaal lied uit n de Koning nam de opgesomde eenhe den in oogenschouw. ONTVANGST DOOR DE ENGELSCHE OVERHEDEN Hierna werd de Koning door Z. Excel lentie den Gezant van Groot-Brit tan je, door Major Generaal Lord Athlone, voor zitter van het Britsch inrichtingskomiteit en de voornaamste gngelsche personali teiten ontvangen en voorgesteld door Lord Athlone, waarna Z. Majesteit bij het bin nentreden der Kathedraal door Z. D. H. Mgr Lamiroy, Z. E. H. Vermaut, Deken van leper en de geestelijkheid opgewacht werd. Stoetsgewijze en terwijl het orgel, gehouden door H. Hanoulle, speelde, be reikte de stoet het hoogkoor waar Zijne Maje- teit den Koning plaats nam naast H. M. de Koningin op den troon welke aan den Evangeliekant, rechtover deze van Z. D. H. Mgr. Lamiroy was aange bracht. Onder de talrijke aanwezige personali teiten bemerkten we: Major General Lord Athlone, voorzitter; Luitenant-Ge neraal Sir William Polteney; Air Vice Marshal Baldwin en Graaf de Laubespin, gezantschapsattaché te Londen; Z. Exc. Sir Robert Clive, Britsche gezant, en La dy Clive; Kolonel en Mevrouw Paris; Lui tenant-Generaal Baron Cingotte, krijgs- gsattacheerde te Londen; Mgr. V. Meyers, katholieke bisschop te Londen; M. en Mrs Gibson, vertegenwoordigers van de Womans League of Remembrance»; Field Marshal Sir Claud Jacob; Field Marshal Sir Cyril Deverell; General Sir Edmond Ironside; Luitenant General Sir Hugh Elles; Luitenant General Sir Regi nald May; Major General Graaf van Athlone; Major General Sir John Capper; Brigadier C. G. Liardet; Major General Sir T. Bridges; Brigadier R. Evan, kolo nel van het 5th Royal Inniskilling Dra goon Guards; Luitenant Colonel T. N. Massy-BeresfordSir Edward Ellington, Marshal of the Royal Air Force; Sir Ar thur Longmore, Air Marshal; Miss E. M. Blair, hoofdverpleegster van de Royal Air Force; Generaal Denis, Belgisch Minister van Landsverdediging; Generaal Nuyt- tens; Generaal Bampain; Lt-Generaal De Haene, commandant van de 2° militaire omschrijving; Kolonel Daumer, verte genwoordiger van West-Vlaanderen; Ko lonel Da Droog', van het 3" Lin ie regiment; Heer Baels, Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen; Heer Arrondissements- kommissaris C line kern ai llie; De Ieper sche Magistratuur met aan het hoofd Heer Matton, voorzitter van de rechtbank van eersten aanleg, Heer Vandevelde, Prckureur des Konings, Heer W'alleyn, Substituut des Konings; verders de Hoe ren rechters, enz.; talrijke Heeren Volks vertegenwoordigers, Senatoren en Burge meesters der omliggende gemeenten; de Heeren Schepenen en Gemeentraadsleden van leper, verders tal van andere hoog- waardigheidsbekleeders en Miss Oedde, ontwerpster van het Roosvenster: Zie vervolg op 2' blad. We hebben Donderdag namiddag - O. L. H. Hemmelvaartdug - de opvoe ring bijgewoond. We zullen er geen lang verslag over schrijven. 't Was een uiterst puike opvoering in een ideale omgeving en 't weder wilde mede. De tponeelgroep verdient allen lof. Het is een aandoenlijke uiteenzet ting van den strijd onzer Katholieke Vlaamsche Voorouders die vochten en stierven voor het Kruis. Ik doe: wat Vlaanderen altijd doen zal: ik help mijn priester» in den Koogsten nood... Voor Vlaanderen de Kerk zal mij niets te zwaar vallen... Ge laat uw Vlaanderen en uw Priesters niet alleen... «Vlaanderen f» Hem gewijd, zal nooit vergaan-. Machtige spreuken... uit den goe den ouden tijd. Hoe werden die groote waarheden op den Rooden Berg met ziel uitge sproken en door de toeschouwers me- degevoeld. En wijl we daar zaten met aandoe ning te luisteren, dachten we op toen... en nu. Nu wordt er gevochten om Vlaan deren, maar voor velen is het Kruis er niet meer noodig bij. Zondag te Gent betoogden 20.000 Vlamingen; er werd veel gesproken over Vlaanderen; niet meer over het Kruis. Nu wordt door Christen Vlamingen opgestapt in een geest die opgaat te gen c.e leiding in onzer Priesters, te gen de leiding in onzer Bisschoppen. Nu wil men zelf oordeelen hoever men aan onze Bisschoppen en Pries ters moet gehoorzamen. Gewetens misvorming. Oprui-politiek gaat nu boven de leiding onzer Bisschoppen. Op den Rooden Berg hoorden we: «Ik doe wat Vlaanderen altijd doen zal: ik Kelp mijn priesters in den Koogsten nood... 't Kruis in Ket bloed onzer helden geplant, Beware steeds en zegene ons Vlaanderland Vlamingen, herinnert U den strijd onzer voorouders Voor Outer en Heerd Het Kruis moet weer op de kerk. Het Kruis is ons hoogste goed! Vlamingen denkt eraan en bidt om Vlaanderen. Laat uw Vlaanderen en uw Pries ters niet alleen. X. PROF. HAESAERTS BENOEMD TOT REKTOR VAN DE HOOGESCHOOL TE GENT In vervanging van den H Fredericq, die b:cncemd werd tot Gouverneur van Oost-Vlaamderen, werd Woensdag Prof. Haesaerts fcencemd tot rektor van de Hoogcschool van Gent. KONING LEOPOLD EN KONINGIN ELISABETH VERWELKOMD bij bun uitstappen van den trein ter statie van lepers

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1