Naar ieper, een Centrum van Toerisme ZONDER BEROEP... ALLERLEI TIJDINGEN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETUN 7 STAD POPERINGE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Verhaal en Handboek voor den Toerist We» ca BOEKENNIEUWS KOMT TE VERSCHIJNEN: WEEK-KALENDER JUNI - ZOMERMAAND OP ZATERDAG 28 MEI 1938, om 18 uur. VERSLAG Onder voorzitterschap van den H. Gom bert, Schepen, wordt de zitting geopend. Zijn afwezig de HH. Vandooren, Burge meester, en Brutsaert, Raadslid. Heer Gombert leest onmiddellijk een schrijven af van den H. Vandooren, Bur gemeester, die zich verontschuldigt op de zitting niet aanwezig te kunnen zijn daar hij ongesteld is. Er wordt dan overgegaan tot de afhan deling der dagorde. 1. Verslag der laatste zitting. Algemeen goedgekeurd. 2. Aanwijzing van den aannemer voor het bevloeren der speelplaats van de Tusscliengemeentelijke School te Abeele. HEER GOMBERT. Bij de aanbeste ding was voorzien dat de aannemer moest aangeduid worden binst den termijn van twee maanden. De goedkeuring der aan besteding door de Bestendige Afvaardi ging deed op zich wacht en om te ver mijden dat de laagste aannemer zijn aan bod zou kunnen intrekken werd aan de zen, H. Butin uit Pope..Inge, order gege ven het werk te beginnen. Toen het werk groctendeels gedaan was is bericht ontvangen geweest van de Bestendige Afvaardiging dat de bevloering moest geschieden in steenen van Gilly, en dat hiervoor als aannemer aangeduid was de H. C. Laconte uit Poperinge, die de laagste aanbieder was in deze steenen. ;Men stond dus voor een moeilijke kwes tie. Een akkoord kon worden bereikt niet dé twee aahnemers en zoo is die zaak ge regeld. Deze regeling wordt algemeen goedge keurd. 3. Machtiging, door de C. O. O. ge vraagd, oin te mogen aan Heer André Mer- levede een perceel bouwgrond verkoopen, te Poperinge gelegen Sektie G deel van nr 8a, groot 9 aren 77 centiaren. HEER GOMBERT. Het betreft hier den verkoop van een i ereeel grond gele gen langs den Abeelesteenweg, bij de wo ning van H. Questroy, aan André Merle- vede, politieagent ter stede, om er een buis op te bouwen. De voorgestelde prijs js 30 fr. de vm. tot op een diepte van 60 meter en 15 fr. de vm. voor de rest. Deze verkoop zal een bedrag opbrengen van 22.312 fr. Deze machtiging wordt verleend met al gemene goedkeuring, mits de onthouding van den H. Gombert als lid der C. O. O. 4. Machtiging, gevraagd door de C. O. O., om te mogen aan den Heer Georges Soenen een perceel bouwgrond verkoopen, gelegen te Poperinge, sektie D, deel van nummers 668, 669a en 670a, groe' onge veer 15 aren. Dit perceel, te verkoopen aan den H. Georges Soenen, is gelegen aan den hoek van den Iepersteenweg en de Switch- Road. deel uitmakende van de weide thans gebruikt door landbouwer Soenen. De prijs werd vastgesteld op 30 fr. de vm., zoodat deze verkoop de som van 45.000 fr. zal opbrengen. HEER DENYS. Zal het herleggen der Switch-Road doorgaan? HFER GOMBERT. Men is in ieder geval nogeens metingen komen doen. Dit. punt wordt algemeen goedgekeurd, mits de onthouding van den H. Gombert ais lid der C. O. O. 5. Machtiging, door de C. O. O. ge vraagd, om te mogen aan den Heer Lucien De Puydt, een partij land en meersch verkoopen. gelegen te Poperinge, sektie F, nummers 190, 191 en 192a, voor eene groot te van 1 Ha., 04 aren 60 centiaren. HEER GOMBERT. Deze grond is ge legen langs den Iepersteenweg, tusschen dezen steenweg en de spoorlijn, nevens de hofstede Jo-, Decorte. Deze grond is ge deeltelijk meerschgrond, merkelijk lager gelegen dan de Iepersteenweg, heeft on regelmatige vorm en zal nog gedeeltelijk Ingenomen worden bij de rechttrekking van den Iepersteenweg, daar de gansche bccht aldaar zal uitgewerkt worden. Er mag dus slechte gebouwd worden op een afstand van 30 35 meter van de baan. Om deze redenen wordt een prijs voor gesteld van 70.000 fr. Deze grond moet dienen voor het op richten van een radiofabriek der Firma o Barcooprichting dis werk voort zal verschaffan aan talrijke arbeiders en be dienden uit stad. Voor Poperinge is dit zeer welkom daar er hier toch weinig nij verheid bestaat. Algemeen goedgekeurd, mits onthouding van den H. Gombert als lid der C. O. O. 6. Aanvaarden van het driemaande- lijksch overzicht der Kas van de C. O. O. Uit dit overzicht is gebleken dat naar de boeken een bedrag van 42.233,77 fr. in 'kas moest gevonden worden, wat juist bevonden werd. Alvemeen goedgekeurd, mits onthouding van den H. Gombert als lid der C. O. O. 7. Rekening der C. O. O. voor het dienstjaar 1937. Heer Gombert die als lid der C. O. O. geen deel mag nemen aan deze behan deling van dit punt, verlaat de raadszaal, en wordt vervangen als voorzitter van den Raad door H. Bossaert, Schepen. Heer Bossaert geeft msdedeeling van een nota van de C. O. O. waarbij deze voor oogen brengt dat het saldo der reke ning 1937 veel lager Is dan dit van het dienstjaar 1936, gezien de voorziene uit- deelingen van maandegeld met 18.000 fr. zijn overschreden geweest en dat een meeruitgave van 15.000 fr. werd gedaan ten voordeele van de Mutualiteiten. Men beeft kunnen bestatigen dat er thans nog slechts ongeveer 42,000 fr. in kas is en daarmede moet worden voortgedaan tot de pachten kunnen ontvangen worden, t.t.z. in Oktober. HEE3R LEFEBVRE. Er moet hier misverstand zijn. Die uitgaven van 15.000 fr. begrijp ik niet daar de Mutualiteiten van stad niets ontvangen hebben van de C. O. O. HEER BOSSAERT. Tk deel slechts mede wat de C. O. O. mij heeft overge maakt. HEER LEFEBVRE. Misschien heeft de C. O. O. rechtstreeks uitbetaald aan personen aangesloten bij de Mutualiteiten in plaats van toelagen te geven aan deze organisaties? HEER BOSSAERT. Wij zullen het den H. Gombert vragen als hij, de raad weer komt vervoegen. HEER DENYS. Er zijn ook personen die door ziekte of andere tegenslagen niet bij machte zijn hun stortingente doen voor hun pensioen en die daardoor voor later hun pensioen geweigerd zijn. Kan de C. O. O. hierin niet tusschenkomen, het zou latere uitgaven besparen? HEER BOSSAERT. Wie zoo erg be hoeftig is zou zich moeten kenbaar ma ken. Heer Sekretaris geeft dan lezing van de Rekening. Hier de bijzonderste gegevens. ONTVANGSTEN Buitengewone. Overschot rekening 1936 261,850,65 Ontvangen achterstallige pachten 18.986,— Jaardoodingen op uitgaven van binst den oorlog 2.459,07 Allerlei onvoorziene ontvangsten 18.811,88 Samen 302.107,60 Gewone Huishuren en Landpachten Pachten van gestichten ter stede en andere huishuren en kamer- pachten Pachten op voorhand 'betaald Cljnspacht Jachtipacht Talliekappingen en boomen in bosschen Intresten op beleggingen op Belg. Staat id. Provintie id. Gem. Krediet Opbrengst van verblijven in het Gasthuis Opbrengst van Moederhuis Opbrengst van St Vincentius en St Michielsgestichten Aandeel der O. O. O. in de pen sioenen der ouderlingen en zie ken in 't Gasthuis Legaat Aandeel verkoop grond op kerkhof Ontvangen voor orde 393.963,50 20.834,— 1.060,25 50,— 1.302,— 13.268,05 23.610,04 366,— 27.788,94 11.906,31 22.609,20 5.946,— 3.196,35 250,— 5.835,— 1.411,25 Totaal 538.396,89 KAPITALISATIE Ontvangsten Bleef te kapitaliseeren van 1936 30.153,77 Opbrengsten verkoop grond 27.636,45 Uitkeeringen van beleggingen en bonificaties op kapitaal 236.186,85 Totaal 293.977,07 Uitgaven Overwelving vaart aan het Gasthuis Herplaatsing ka-'talen 40.000,— 236.106,81 Totaal 276.106,81 HERHALING KAPITALISATIE Ontvangsten 293.977,07 276.106,81 Uitgaven Blijft te kapitaliseeren 17.870,26 UITGAVEN Gewone Jaarwedden van ontvanger, se kretaris, gewezen sekretaris en knapen 30.900,— Bureel en bestuurskosten 1.780,65 Jaarwedde en vergoedingen ge- neesheeren 16.400,— Omslag- en Compensatiekas 2.718,85 Grondlasten 816, Verzekeringen 1.770,70 Herstellingen aan gebouwen 129.996,62 Koeten "onderhoud bosschen en landen 3.249,85 Bewaking bosschen 587,42 Lijfrente 1.800,— Stichtingen 2.054, Uitgaven voor orde 1.411,25 Verpleegkosten in Moederhuis 2.490,— Onderhoud arme ouderlingen en knechtenweezen 62.790, Onderhoud oude arme vrouwen en meisjesweezen 39.094,— Onderhoud mobilair 8.187, Onderhoud der kleederen en beddingen van ouderlingen en weezen 17.045,78 Kosten bezorging zieken in Gasthuis 54.677, Geneesmiddelen 19.50425 Begraafkoaten 1.29o] Gelddeelingen en kolen Sinte Annahof 10.861.20 Hulp aan -behoeftigen, in geld 69.276.— Hulp in natuur- aan behoeftigen 995,60 Behoeftigen wonende in andere gemeenten 4.948,— Behoeftigen in vreemde gestich ten 37.791,65 Kosten personen geplaatst in toevluchtshuizen en scholen van weldadigheid 4.833,05 Aandeel in Gemeenefonds 73.635,24 Totaal gewone uitgaven 605.814.11 Buitengewone Allerlei onvoorziene onkosten en niet voorziene taksen en lasten 16.831,84 HERHALING Ontvangsten Buitengewone 302.107,60 Gewone 538.396,89 840.504,49 840.504,49 IHBflHMIBIlHSaBaaMBBBBUBaBBB Uit De Poperingenaar - De Ilalle van 5 Juni 1938. Nr 3. door Ir. M. VERMEIRE. «Kemmel dorp wordt heel vroeg inge- nomen; de top van den grooten Kem- tnelb"rg wordt reeds te 7.10 uur door de Hannoversche jagers bezet. Ook de klei- 1 ne Kemmelberg is rond 8 uur behalve 'den top reeds in Duitsche handen. De iholle weg tusschen deze twee heuvels in was leeds te 6.30 uur bereikt, maar de vooruitgang gaat hier niet verder en te 8 uur zit de vijand volledig geblokkeerd voor den franschen kommandopost op »de westelijke helling van den grooten Kemmelberg. Door de troepen welke echter reeds den top van den grooten Kemmelberg hadden bereikt, wordt nu ook de laatste «kommandopost en de top van den klei- »nen Kemmelberg ingenomen, te 10 u. 30, «na een wanhopig gevecht aan den in- «gang van den onderstand. Aan den noordkant van den berg, naar d.e vlakte toe, gaat de vloed nu altijd verder en bereikt rond den middag de Brulooze. >- En daar wachtten de uitgeputte troe- pen om afgelost te worden, wat... niet gebeurde. Ook waren de troepen sterk door elkaar gemengd, door het feit dat •de westflank van den berg gemakklljker werd ingenomen dan den kleinen Kem- melberg en den hollen weg. Voeg daarbij »de vrees voor onmiddellijke tegenaan- vallen en de onmogelijkheid om de ar- tülerie meer .naar voren te brengen en 1 men zal begrijpen waarom de Duitschers het bereikte succes dien-zelfden dag niet verder konden uitbaten, 4 Anderdaags zou het reeds te laat zijn. Wel had de vijand den slag brij Kemmel gewonnen, maar er bleef nog n de Roode- en de Scherpeberg, die op 29 April werden aangevallen. Hier werd de doorbraak echter door de fransche troe- pen, die initusschen versterking hadden gekregen, verijdeld. Hun tegenstand was zoo heldhaftig dat de Duitschers van alle pogingen afzagen om nog verder te geraken; zoo eindigde zonder werkelijk «succes een der gruwelijkste episodes uit den Wereldoorlog. i> Bij de Franschen waren er in de 28" D. I. van 16/25 April niet minder dan ii 5.379 dooden, waaronder 4.000 op den ii 25 April alleen. In de 154" D. I. van den li 22/30 April 5.119 dooden, van 17 tot 29 April namen de Duitschers 8.200 ii krijgsgevangenen (Franschen en Engel- ii schen)maar hun eigen verliezen belie- pen zoo hoog, dat hun bataljons van ii 600/8C0 man geslonken waren tot 200/300 man. ii Van het heerlijke dorpje, dat Kemmel li ondanks drie jaren oorlog nog gebleven was, bleef nog slechts een ontzettende i> ruïne over. De dood regeerde over den eens zoo mooien berg uit het zuiden van Vlaanderen De oude heer had zijn lezing geëindigd. Afschuwelijk! Afschuwelijk! riep Raph Verschelde zachtjes uit, en zijn an ders zoo kalm wezen vertrok zich pijnlijk. Ja, antwoordde de oud-leeraar, en wreef langzaam met de rechterhand over Zijn hooggewelfd voorhoofd, als wilde hij de herinnering aan het zelf meegeleefde Officieel hebben zij géén beroep, de dui zenden huismoeders en huishoudsters. Op haar identiteitskaart staat het immsrs op misleidende Wijze vermeld en daarop afgaande zou men denken dat zij in het leven niets anders te doen 'hebben, dan de armen te kruisen! Welk een ironie! Inderdaad, een huisvrouw is niet een vrouw zonder toeroep. Zij oefent tientallen berapen uit: naaister, .werkvrouw, kin dermeid, kokta, verpleegster, en zoovele andere... Alles moet ze kunnen doen. Zij is steeds aan het werk. Toch kan dit'verholpen wórden en dui zenden huishoudsters. Weten thans op welke manier. Door overal in huis Bala tum te leggen baai werk gespaard worden. Balatum houdt stof noch vuil en kan daardoor in één'oogwenk gereinigd wor den. lees deze, uittreksels uit honderden brievén van huishoudsters, die wij dage lijks ontvangen. Berchem, 17 Mei 1938. Ik weet ervan mede te spreken, hoe goed en deugdelijk uwe productie is, want ik heb sedert 8 yi jaar Balatum op 3 slaapkamers allen dezelfde. En gij moet maar eens komen zien' hoe schoon en goed het nog isik wil het voor niets missen. En gemakkelijk te onderhoudenHet is een waar genoegen, moeite kost het niet, want mijne kinderen zelfs doen het zeer gaarne. Denk nu niet dat wij het sparen, en aan de kinderenzeggen voorzichtig te zijn; neen zulle, want ik heb mijn huis om ervan te genieten; maar het is zoo gemakkelijk en proper, dat zelfs de luiste vrouw ter wereld het nog gemakkelijk zou vinden het te onderhouden. Ook in twee groote gangen heb ik het liggen, eveneens sedert 8 l/z jaar, en in de keuken al S jaar, en het is nog zeer schoon en goed, alhoewel het dagelijks nat wordt gekuischt. Ja, Mijnheer, waarlijk Balatum geeft het grootste genoegen en gemak, en ik zou er niet meer zonder kunnen. Nu, in mijne keuken, ligt het op stee nen, en wij zijn er altijd met 6 personen, dus wordt er wel overgeloopen niet waar? En als de radio een plezant deuntje speelt, wordt er pok eens gedraaid. pctoc? uertot li Wij hebben ook al verschillende perso nen en familieleden aangezet om Balatum te koopen, en daar het bij ons zoo goed was, hebben zij oolc gekocht. Echtg. Eouis Bosmans-D'Hooghe. Mechelen, 17 Mei 1938. Ik heb al eenige jaren Balatum op mijne kamers, en zou hem niet meer willen mis sen. Er is nóg niet het minste sleet aan te bespeuren, nochthans wordt hij alle dagen beloopen. Ook de schoone fijne teekeningen ma ken mijne kamers echt gezellig, en den onderhoud van Balatum is heel gemak kelijk. Ik zal hem aan mijne vrienden en kennissen aanbevelen Mevrouw V. Daems, 14, Blauwhondestraat. Aan de hand van honderden zulke brie ven, heeft men kunnen vaststellen welke de voornaamste voordeden zijn van Ba latum. Deze voordeelen a Belgische huishoudsters als m: i) 2S: baar weerstandsvermogen; 3) uiwsTee- rrng onderhoud; 4) meer hygiëne; 5) |e- makkelijk te plaatsen en te verplaatsen- 6) groote toepassingsmogelijkihed'sn (op den muur als lambrisering, op tafelt banken, tonnebanken, enz.) 7) groote keus in teekeningen en kleuren; 8) uiterst lagsn prijs (slechts 8 fr. per vierkante meter). Wij houden ter beschikking van onze lezeressen een MOOI IN KLEUREN GE DRUKT BOEKJE waarin zij goede ge dachten zullen kunnen vinden voor de Verfraaiing en het onderhoud van haar huis. De lezeressen die dit boekje nog niet mochten hebben ontvangen, kunnen het aanvragen bij de Bal-atumfabrieken, Dienst 157 te Genval. Het boekje zal haar geheel kosteloos en gratis toegezonden worden. Wij raden al onze lezeressen aan dit boekje aan te vragen. CaBBBBBflflBBBBBBBBflBflBBBBBEIBBBlIBBBBBBflBBBBBBBBaiBBBBBflBBBBBEiBBBEBaBBSSBBBflaBBBBaBBBBBBa Uitgaven Gewone 605.814,11 Buitengewone 16.831,84 622.645,95 622.645,95 Overschot 217.858,54 De tekening wordt algemeen goedge keurd. Heer Gombert vervoegt de raad en neemt weer het voorzitterschap waar. HEER BOSSAERT. De raad heeft de rekening imet algemeene stemmen goedgekeurd maar den wensch uitgedrukt te vragen aan de C. O. O. of er geen mo gelijkheid ware tusschen te komen ten voordeele van de lieden die niet bij. mach te zijn hun stortingen voer hun pensioen te doen en daardoor groote schade kun nen komen te lijden in latere jaren. HEER GOMBERT. Ik zal dezen wensch overmaken a_n de Commissie. HEER BOSSAERT. Er werd ook om inlichtingen gevraagd over de meerdere uitgaven van 15.000 fr. aan de mutualitei ten. De vraag werd gesteld of die hulp niet eerder verleend werd aan de aange slotenen der mutualiteiten en niet aan deze zelf. HEER GOMBERT. De C. O. O. is tusschengekom-en ten bate der aangeslo tenen dier organisatie. De Commissie is van gevoelen die hulp zelf te verleer.en en niet door tusschenkomst van politieke in richtingen. HEER DENYS. Gezien er hier nu toch mutualiteiten zijn van alle schakee- rir.'gen... HEER GOMBERT. De Commissie heeft aangehaald besluit genomen. Het is ten andere ook altijd hetzelfde waarop men terugkomt. De heeren der Commis sie willen daar niet van weten. HEER LEFEBVRE. Wij moeten dan bestatigen dat die heeren geen hulp wil len geven aan de mutualiteiten, dit met het geld dat vroeger gegeven werd aan den Disch door be-goede katholieken. HEER GOMBERT. Het best ware dat U een schrijven zoudt sturen naar de C. O. O. om dezen toestand uiteen te zet ten. Maar het is toch altijd hetzelfde? HEER LEFEBVRE. Ik geloof vast dat zoolang zelfde heeren lid zullen zijn van de C. O. O. aan dien toestand niets zal veranderen. Met deze opmerking wordt de bespreking van dit punt gesloten. 8. Afstand, door de Kerkfabriek van St Bertinus aan den Belgischen Staat, van twee strcepkens zaailand, sektie K, deel van nrs 116d en 1164, voor verbreeding der staatsbaan Poperinge-Cassel op grond gebied Poperinge. Het gaat hier om afstand van kleine perceelen grond langs den Abeelesteen weg, het herleggen van duikers, enz. ten einde de hersteenlging van dezen steen weg te kunnen doorvoeren. In totaal zal de Staat een som van 1699 fr. betalen aan de Kerkfabriek. Algemeen goedgekeurd. 9. Advies nopens de goedkeuring der Rekening van de Kerkfabriek van O. L. Vrouw, voor het dienstjaar 1937. De rekening sluit met een overschot van 420,60 fr. Algemeen goedgekeurd. 10. Advies nopens de goedkeuring der Rekening van de Kerkfabriek van Sint Bertinus, voor het dienstjaar 1937. Bet overschot bedraagt hier 475,55 fr. Algemeene goedkeuring. oorlogswee wegwisschen. Na enkele ©ogen blikken vervolgde hij: Ten zuiden van leper Tukten de Duit sche troepen voorwaarts tot Belle, in 't Noorden van Frankrijk, en op 29 April was Loker, het uiterste punt, bereikt. Verder vooruit kwamen de Duit schers niet? vroeg Hugo Van Tommeien. Neen, wedervoer de Heer Moens. Op den 31 Augustus 1918 kwam de Kemmel berg wederom in het bezit der Engelschen en den 28 September ving de groote of- fensie aan, die Vlaanderen en het gan sche land bevrijdde. De oorlog was geëindigd... maar van het schoone leper .bleef eilaas, niete an ders over dan een groote puinhoop! De dood van leper was een verwezenlijking, besloot de kunstminnende leeflaar met weefce stem. Na enkele oogenblikken herstelde zich de oude heer en vervolgde Ziedaar heeren, in korte trekken het wedervaren van onze stad. Over de her rijzing van Ieper uit hare puinhoopen zal ik U te gelegener tijd spreken, bij onze wandeling in de stad. Nog een vraag, Mijnheer Moens, sprak Hugo Van Tommeien. Kent gij den oorsprong van de 'benaming der Stad? Hum! Volgens de etymologen zou leper, in het la-tijn Ypra, haar naam te danken hebben aan de prachtige olmen- of iepe (ype) -boomen, welke eertijds de streek versierden, antwoordde de oud- leeraar. Raph Verschelde haalde zijn uurwerk te voorschijn en riep uit: Half twaalf! Wij zullen U nu met vrede laten, Mijnheer Moens. Reeds te lang hebben wij beslag gelegd op uwen tijd, vervolgde hij rechtstaande. Zijn vriend Van Tommelen rees «veneens op. Hoegenaamd niet, lachte de oude heer minzaam en stond op. Het was voor mij integendeel een aangenaamste tijdverdrijf U van dienst te wezen, en de zen namiddag zal ik met oprechte voldoe ning U rond de stad leiden. Zeer vriendelijk van U, Mijnheer 11. Advies nopens de goedkeuring der Rekening van t".e Kerkfabriek van Sint Jan, voor het dienstjaar 1937. Het overschot bedraagt 13.216,21 fr. Algemeen goedgekeurd. 12. Dricmaandelijksch nazicht der Kas van den Gemeente-Ontvanger. In kas werd een bedrag 'bevonden van 160.979,64 fr. wat volledig strookt met de boekhouding. Algemeen goedgekeurd. 13. Afkondiging van den verkoopprijs van het Kwu. electrische verlichting en drijfkracht voor het tweede kwartaal 1938. De prijs per Kwu. voor den elektrischen stroom is als volgt vastgesteld voor ge- melden termijn: voor verlichting 1,91 fr. per Kwu., in begrepen 0,05 fr. taks; voor drijfkracht 1,51 fr. per Kwu., inbegrepen 0,05 fr. taks. Algemeen goedgekeurd. 14. Bevordering tot den graad van Luitenant, der twee onder-luitenanten van de Stedelijke Brandweer. Lezing wordt gegeven van een brief van den bevelhebber der stedelijke brandweer waarin de Gemeenteraad verzocht wordt, in verband met het algemeen reglement der Brandweer, de twee onderluitenanten HH. A. Masschelein en U. Vannieuwen- huyze te bevorderen tot den graad van Luitenant, alsook een Geneesheer te wil len aanstellen als dokter van het korps. De benoeming van de HH. Albert Mas schelein en Urbsun Vannieuwsnhuyze draagt de algemeens' goedkeuring weg en het aanstellen van een geneesheer zal la ter geschieden. 15. Mededeelingen. ELEKTRICITEIT HEER GOMBERT. Reeds werden verbeteringen gebracht aan de lijn voor elektrische stroom Ieper-Vlamertinge- Poperinge. Zwaardere isolatoren werden op zekere punten aangebracht, wat onze vroegere uitgedrukte meenang bevestigt. Ik heb ook vernomen dat de HH. der Elektriciteitsmaatschappij niet zeer ge diend zijn geweest met de 'beraadslaging in den laatsten gemeenteraad, maar dit heeft toch reeds zijn vruchten geleverd en men heeft mii laten weten dat reeds het materiaal wordt aangebracht voor het op richten der tweede voedingslijn aiover El- verdinge. HEER SANSÈN. Wijl wij nu aan de elektriciteit zijn zou ik vragen of er geen mogelijkheid ware de elektrische leiding uit te breiden tot aan de hooge reek hui zen gelegen Krombekestraat-boven. HEER GOMBERT. Hoe meer nieuwe aansluitingen hoe slechter licht wij zul len hebben. HEER SANSEN. Het gaat hier toch maar om een twintigtal lampen. HEER GOMBERT. Ik zal het vragen. Het zijn al maar voorloopige werken tot de uitbreiding der elektriciteit te lande zal geregeld worden. HEER DEVOS. Hoe ver staat men daarmede nu? HEER GOMBERT. De plans zijn in gekomen maar zij moeten nog nagezien worden daar zij zeer hooge kosten voor zien. BORDUREN RIOLEERING HEER GOMBERT. I'"- heb gevraagd bij Bruggen en Wegen of deze dienst niet zou willen tusschenkomen in de kosten van het aanbrengen van nieuwe borduren in de Casrelstraat. Voldoening kan niet «BBBBHBBBBESSSiaBBBEBBBflHaEHB Moens, dankte Hugo Van Tommelen. Wer kelijk, gij verplicht U te zeer. De oude heer wuifde al lachende afwe rend met de hand. Aan de deur, waar de straathitte hun ais e:n vuurgloed beving, stak hij zijn twee jonge vrienden nogmaals de hand toe en zegde: Smakelijk, en tot 2 uur. De twee studenten negen beleefd en gingen de straat op, recht naar hun kost huis toe. III. Het was klokslag half twee toen de Heer Moens, Raph Verschelde en Hugo Van Tommelen vervoegde in het gasthof. Hij had aangenomen .bij hun te komen de koffie nemen, om kwart vóór twee. Dat heet ik op itijd zijn! riep hem gul-lachend Van Tommelen toe. Ja, antwoordde de Heer Moens met een schalksch lachje. Het was me te warm geworden thuis, en daar ik meende dat eenige muziekuitvoering door den Heer Verschelde de gewenschte opfrissching zou 'brengen ben ik het maar afgestapt. Ik was juist van zins me aan de piano te zetten, in afwachting dat de koffie zou worden opgediend, sprak lachend Ver schelde en stond op. Moge de muziek U opfrisschen, Mijnheer Moens! vervolg de hij guitig en schreed naar het snaren- insturmenit, waarop hij weerom heerlijk speelde. Wat later braoht een dienstmeisje de koffie. Raph Verschelde vervoegde zijn twee vrienden, en verzocht de dienst maagd drie lekkere sigaren te brengen. Na te hebben aangestoken vroeg Hugo Van Tommelen plots: Maar, Mijnheer Moens, Ieper heeft gewis ook vele overleveringen? Ja zeker, wedervoer de oude heer. Indien het U genoegen kan schenken, wil ik er U gauw een paar vertellen, vervolgde hij, en dronk met welbehagen «en flinke teug koffie. O, zeker, zal het ons groot plezier bekomen worden; dit kan slechts bij een eerste aanleggen, HEER DENYS. En hoe staat het met de rioleering? HEER GOMBERT. De plans zijn nu in Brugge en moeten dan naar Brussel ter goedkeuring. V/lj hebben in ieder ge val een akkoord kunnen bereiken met aannemer Mahieu opdat hij geen- schade vergoeding zou eischen om niet uitvoe ren van aan.besteeds rioolwerken. HEER DENYS. De rioleering gaat toch door? HEER GOMBERT. Zeker, maar imen zal moeten beginiruen van aan het huis van H. Dr Van Walleghem tot de Groote Markt. Aan de staatsbaan in stad mag hij evenwel niet beginnen voor het toe ristenseizoen geëindigd is, dus na zomer tijd. SWITCH-ROAD HEER DENYS. Zal de Switch-Road nu herlegd worden? HEER GOMBERT. Heer Claeys denkt dat het in ieder geval dit jaar niet meer zal zijn. Er is geen geld meer. Mis schien zal, na akkoord met de Fransche diensten, de baan Absele-Callicanes her legd worden, maar ook dit jaar niet. WATER HEER DENYS. Hoe ver staat het on derzoek omtrent de waterkwestie? HEER GOMBERT. Deze week is de Hr Dr Sauvage uit Godewaersvelde bij mij thuis geweest om mij op te zoeken, ongelukkiglijk was ik niet thuis. Hr Dr Sauvage beweert zeer goed water te kun nen leveren. Ik zal'Trachten hem eens te ontmoeten. HEER SANSEN. Die zaak zou in ieder geval dienen doorgebracht te wor den. BARAKKEN HEER DENYS. Werden er aanvre gen ingediend om toelagen voor het bou wen van een huisje bij afbreken van ba rakken, HEER GOMBERT. Ja; maar naar het schijnt is de dienst die zich daarmede moet onledig houden nog in formatie. HERSTEL WEGENIS HEER VANOAYZEELE. Wanneer zullen de beloofde keizeis verbeterd wor den? HEER GOMBERT. De keizei is nog niet ingekomen, maar de verzending is beloofd tegen einde naaste maand. DRINKBAAR WATER IN DE BOESCHEPESTKAAT HEER LEFEBVRE. In de Boesche- pestraat is geen enkel stadput met goed drinkbaar water. Hieraan moet in ieder geval verholpen worden. HEER GOMBERT. Een nieuwe steenput zal gedolven worden, maar niet vóór September, daar de tijd alsdan voor dit werk gunstigst is. In de Boeschepe- sïraat komen nu vele putten slecht; er moet ergens een rioolrecht water door laten die de grond besmet. De nieuwe put zal gedolven worden op het hoogste punt van de straat, bij Cleenewerck's, om goed water te kunnen vinden. BtEER SANSEN vraagt dan een per soonlijke kwestie te mogen behandelen. Dientengevolge gaat de raad in geheime zitting. Te 19.20 uur wordt die zitting geheven. IBBBBBBBBBBBBBBBBflBEMBBBBBHB doen! juichten, als uit één mond, de twee studenten. Alzoo dan hebben we vooreerst de legende van de Iepersche kinderen be gon de Heer Moens en vervolgde: leper was vóór den oorlog een stille, voorname plaats. Alleen 's Zaterdags heersehte er drukte. Dan was het markt en stroomden de buitenlieden van alle kanten toe. Men zag er ook vele Fran sche wagens met hun groene wijten. Voor eenige uren was er in de stad beweging en gewoel, maar in den namiddag zonk er weer de stilte en de rust neer. In de omgeving lachte men met leper's voornaamheid. Ieper gevoelde zioh trou wens als een edelman. Maar gaarne wreef men de Ieperlingen den spotnaam Ieper sche Kinderenonder den neus. Men vertelde namelijk, dat Keizer Karei eens bij een bezoek aan de stad de prachtige Halle in eigendom begeerde. Men wilde het gebouw, het symbool van de Iepersche vrijheid, niet afstaan, maar durfde toch ook geen bot weigerend antwoord te geven en daarom vroegen de magistraten wat bedenktijd. De vrouw van den eersten burgemees ter gaf haar echtgenoot goeden raad. En den volgenden dag zei de burgemeester tot den Keizer: Gaarne schenken wij U de Halle, maar daar wij op dezelfde plaats een nieuw® willen bouwen, verftoek ik U de oude naar Brussel mee te nemen Karei V 'beweerde, dat de magistraat dit slim antwoord niet zelf 'bedacht had en de burgemeester moest dan bekennen, dat het voorstel van zijn vrouw kwam. o Gij lieden van leper zijt kinderen en loopt aan den leiband van uw vrouw schertste de Keizer. Maar d® Ieperlingen hielden vol, dat die bijnaam een eeretitel was. Toen Mar- gareta, gravin van Vlaanderen, een zwa- ren losprijs voor haar gevangen zoon, Willem Van Dampierre, moest betalen, brachten de Ieperlingen zooveel geld bij een, dat de vorstin ontroerd uitriep: Die van Ieper zijn mijn kinderen Een muur schildering in de Halle verbeeldde dit ta- MUZIEKKUNST Nogmaals heeft de opvosdmgsinrichting O. L. Vrouw van Vlaanderen te Kortrijk, een blijk gegeven van haar degelijk on derwijs. Aan de acht leerlingen die op Zaterdag 28 Mri het examen aflegden bij de Centrale Jury .voor Muzikale Studiën, zaal Gevaertté Gent. werden de vol gende graden toegekend: Lagere Graad - 1* Jaar Met groote onderscheiding: Mej. Agnes Maertens, Roeselare. Mej. Anna Van Hee, St-Eloois-Winkel. Lagere Graad - 2° Jaar Met grootste onderscheiding: Mej. Anna Vandepitte, Uitkerke. Mej. M.-Joseph Costeur, Izegem. Middelbare Graad - 1» Jaar Met grootste onderscheiding: Mej. Dsnise Leplae, Lauwe. Middelbare Graad - 2" Jaar Met grootste onderscheiding: Mej. Elza Van Dorpe, Kortrijk. Mej. Laura Van den Daele, Oudenaarde. Hoogere Graad - 1' Jaar Met grootste onderscheiding: Mej. Gabrielle Claeys, Waarschoot. IV6 PROVINCIALE HANDELSFOOR VOOR WEST-VLAANDEREN IN PARK RUMBEKE De Vierde Provinciale Handelsfoor voor West-Vlaanderen die zal gehouden wor den in Park Rumbsfce van 10 tot 21 Juli, gaat een buitengewoon succes te gemoet. Van tallen kante van 't land zijn de inschrijvingsbulletijns in groot getal toe gekomen; van nu reeds is het zeker dat de Provinciale Jaarbeurs 1938 buitenge woon belangrijk zal zijn. Rond de foor, in het heerlijke kader van het mooie Park van Rumbeke, zuilen tal rijke feestelijkheden ingericht worden, want de leiders der zaak iblijven hun leuze getrouw: het aangename paren met het nuttige. Toekomende week zal het programma der feestelijkheden medegedeeld worden. De Belg. N. V. Van der Graaf Cie (afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Er werden over de afgeloopen week, eindigende 27-5-'38, in België, 17 faillisse menten geregistreErd, tegenover 12 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'38 tot 27-5-38, in België, 276 faillissementen, tegenover 261 voor het zelfde tijdperk van 1937. Detailsbranchegewijze der faillissementen: Ged. de week 20-5-'3'827-5-'38 10 Diversen Aannemer Drukker Behanger Meubelmakers Schoenhandelaar Wijnhandelaar Tot. sedert 1 Jan. 1938 187 14 2 2 8 4 3 CONCORDATEN. Van 1-1-'38 tot 27-5—'38, in België, 96 aanvragen van een concordaat en 50 bekrachtigingen, tegen over 68 en 55 voor het zelfde tijdperk van 1937. Van 1-1 -'38 tot 27-5-'38, in België uit gesproken 3 goedkeuring van gecontro leerd beheer. EEN MIKROSKOOP DIE 100.000 MAAL VERGROOT. Twee jonge Duitsche geleerden zouden «en super mikroskoop hebben uitgevon den, die 100.000 maal vergroot. Tot nu toe was de sterkste vergrooting die men bereiken kon 2.000 maal. Het nieuwe toe- stelt werkt niet mst lichtstralingen, maar met electronenuitstralingen. HET CRISTELIJK HUWELIJK, her zien door Z. E. H. Kan. Verhamme, Voor zitter van het Brugsch Seminarie, 5e uit gave, 16e duizend. 15 Frank. Reeds 13.000 exemplaren van dit leer rijk werk zijn verspreid en dit mag een verheugend feit heeten. Reeds 13.000 le zers hebben de sekure leer over dit be langrijk en meer dan ooit modern vraag stuk kunnen genieten! Voeg U bij de 13.000 lezers die de juiste leer over bet hoogverheven sacrament van bet huwelijk hebben geput in dit gulden boek. Te verkrijgenBoekhandel Sansen- Vanneste, Poperinge. KIESWETTEN. Zoo pas verscheen in practisch boekformaat de volledige of- ficieele tekst van de Kieswetten, nik. het Kieswetboek, de Inrichtingswet der Pro vinciale Verkiezingen, de Gemeentekies wet, de Kiezerslijsten, en alle aanvullen de wetten, koninklijke besluiten, enz. Met het oog op de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen komt deze uitgave op gepasten tijd. AI wie belang stelt in bet politiek leven in ons land, vindt bier al de gegevens bijeengebracht die noodig zijn voor de uitoefening van bet stemrecht. Voor de leden van de stembureelen is het werk echter volstrekt onmisbaar. De_ oiïiciecle tekst van de kieswetten is een iiitgave van «Onze Tijd», te Brussel, en is verkrijgbaar tegen 25 fr. in Boek handel Sansen-Vanneste, Poperinge. 10 Juni 1913. Rondschrijven van het Belgisch Ministerie aan de Gouverneurs, waarin de mogelijkheid van een vreem de 'bezetting voorziende aan alle amb tenaren bevolen wordt op post te blijven. OM EENS NA TE DENKEN!... Met de hoed in de hand, komt men door het gansche land. Goedie manieren zijn de drie vierden van het leven. (Verboden nadruk.) P. B. dBBBBBIBBOBBBBBQBBBBBBBBBBBflB fereel, eindigde de heer Moens zijn ver telling en dronk een duchtige slok koffie. Hugo Van Tommelen was druk bezig met aanteekenen. Dan hernam de oude heer: Een andere overlevering verhaalt, dat al de kinderen der stad eens in stoet naar een verbolgen graaf togen, om diens woede te stillen. Na eventjes zijn sigaar te hebben her aangestoken, vervolgde de heer Moens: Dan hebben we nog de Iepersche KattenaanbiddersAan vele gemeenten (zoo noemde men in de Middeleeuwen de vrije steden) werd door den graaf het voorrecht gegeven een jaarmarkt te hou den. Zoo werd de jaarmarkt van Torhout ingszet den 24 Juni en duurde één maand. De jaarmarkt van Rijsel begon den 16 Juni en ging tot 15 Septembsr. Deze van Meesen nam een aanvang den 1 Oktober en eindigde den 1 November. Het jaarfeest van Ieper was een der vroegste; het 'begon den 22 Februari. Als dan was er in onze stad een buitengewone toeloop van vreemds kooplieden. Van acht dagen vóór het jaarfeest tot acht dagen er na was het verkoopen van lakenstoffen verboden in de steden van gansch Vlaan deren; dit volgens een verordening van de gravin. Maria van Oonstantiruopel. Alleen lijk was het toegelaten aan de 'bewoners eener zelfde stad onder elkaar wollen- stoffen te verhandelen, welke aldaar ver vaardigd waren. Niet te verwonderen dus dat de dagen van de jaarmarkt dagen wa ren van grooten verkoop, en dat het in onze stad een bonte wemeling was van uitheemsche kleederdrachten en een men geling van vreemde talen. De graaf ook kwam regelmatig de jaarmarkt met zijn bezoek vereeren, en het is zoo dat we, op 1 Maart 1200, Boudewijn van Constan- tinopel te Isper aantreffen, die van zijn tegenwoordigheid alhier gebruik maakte, om den eersten steen te leggen van ons oud 'belfort. De Ieperlingen schenen vrpeger vurige kattenaanbidders geweest te zijn, maar toen ze het heidendom afzwoeren, ver- ZONDAG 5 JUNI: PINKSTEREN. In de Intreezang zingt de Kerk heden? De Geest des Heeren vervult het aard rijk, alleluia, en Hdj die alles in standi houdt, geeft de kennis van alle taal In de Mis, welke de r rnieuwtog is van het Calvarie-offer, moeten deze woorden ons toeklinken als de herinnering aan de nederdaling van den H. Geest in het Oe- nakel op Pinksterendag en aan de her nieuwing van diezelfde nederdaling, tel kens als de H. Geest in de harten der ge- loovigen komt om in hen zijn werk te voltrekken. Het gewone of algemeene werk, dat In ons aan den H. Geest wordt toegeschre ven, 'bestaat in ons te bewaren en te hel pen om datgene te verwezenlijken, waar toe wij krachtens onze natuur bestemd zijn. Verscheidene der buitengewone werken weke in ons door den H. Geest voltrokken worden, geschieden door bemiddeling van de Sacramenten. En dewijl de H. Sacra menten hunne bekrachtiging ontvangen in het Sacrificie van Oalvarië, zoo is heb ook in de H. Mis, vernieuwing van het Calvarie-offer, dat we op bijzondere wijzo aan den H. Geest en aan zijn gaven kun nen deelachtig worden. Van hoe groot belang in de oogen der H. Kerk de geestelijke komst van den H. Geest in de zielen harer kinderen is, blijkt klaar uit het aanzienlijk gedeeltev welke zij heden in hare misliturgie aan dit troostvolle Geheimenis wijdt. Hoor maar met welke kracht en vurigheid zij tot den Hemel bidt: Zend uw Geest uit en zij zullen geschapen worden en Gij zult het aanschijn deT aarde vernieuwen Wie voelt zich niet ontroerd en in geest drift ontstoken, wanneer hij onmiddellijk daarop de zoetluidende smeektenen der gewijde muziek hoort weerklinken, die da pramende uitnoodiging der knielend® christen gemeente omhoog draagt ten he mel: «Kom, heilige Geest, vervul de har ten uwer geloovigen en ontsteek in hen het vuur uwer liefde Wat al schatten bevat de H. Liturgifl heden! Hoe indrukwekkend herinnert ona hier de H. Kerk aan de groote waarheden onzer zaligheid, en vooral aan de waar- digheddi onzer onsterfelijke ziel, verheven en vergoddelijkt door de helligmakende gratie van den H. Geest. O christene lezers en lezeressen, pren ten wij zulks diep in ons geheugen, opdat het ons een steun zij wanneer de vijand ons den kostelijksten onzer schatten, da zuiverheid van geweten, het heil onzer ziel, zou willen ontrooven. co»— 5 Z SINKSEN 9 Evangelie: Jr.zus br'.oojt den H. Geut, 6 M H. Norbertus 7 D H. Romanus 8 W Quatert. H. Medardus 9 D H. Felicianus 10 V Quatert. H. Margaretha 11 7. Quatert. H. Barnabas 12 Z 1® Zondag na Sinksen. H. Drievuldig heid. H. Joannes van Saba HERDENKINGEN 5 Juni 1568. Onthoofding te Brussel van de graven Egmont en Hoorn. Onder degenen "die voor den Bloedraad (beroerte- raad ingesteld om de onlusten te bedwin gen) moesten verschijnen, waren ook d® graven Egmont en Hoorn. Zij waren ten onrechte beticht van hoogverraad en van oproermakers in de hand te hebben ge werkt. Zij werden te Gent ondervraagd en gevonnist, doch te Brussel onthoofd. Dit verwekte een groote ontroering onder het volk, dat de twee graven alom achtte. De toeschouwers waren zoo diep bewogen bij deze onthoofding, dat zij tot aanden ken aan die twee mannen, den zakdoek in het gevloeide bloed doopten. 6 Juni 1801. Tengevolge van het konkordaat welke tusschen den Paus en Napoleon werd gesloten, bekwam de gods dienst ziin vroegere vrijheid terug. Op 6 Juni 1801 zongen de priesters opnieuw de Heilige Mis, hetgeen zij sedert vijf jaar niet meer hadden mogen doen. Ge durende de vijf voorgaande jaren hadden zij het Saprifiice opgedragen in de wonin gen, ja zelfs op zolders en in schuren, alwaar de Christenen bijeenkwamen. 7 Juni 1891. Stichting te Brussel van het «Nationaal Vlaamsch Verbond», dat dank zij vooral zijnen ijverigen sekre taris Frans Reinhart uitstekende dien sten aan de Vlaamsche beweging bewees. Reinhart stierf als bannel'ng in Holland. 8 Juni 1915. Dood te Schaarbeek van den 61-jarigen Th. Coopman, met Jan Broeckaert. uitgever van het standaard werk: a Bibliografie van den Vaamschen Taalstrijdwaarvan 10 deelen ver schenen. 9 Juni 1831. Het Nationaal Congres aanvaardt de 18 artikelen, met 120 tegen 70 stemmeni afstand van Luxemburg en betaling van ongeveer de helft der Hol- landsche schuld. Deze schikking werd echter later gewijzigd. 9 Juni 1937. Men vindt te Bagnoles- de-l'Orne, in Frankrijk, de lijken der twee broeders Rosselli, Italiaansche dag bladschrijvers. 10 Juni 1398. Vlaanderen onzijdig verklaard, nadat het den Franschgeizin- den Lodewijk van Nevers den rug had toegekeerd om met Engeland samen te spannen. Deze onzijdig-verklaring was de zegeviering van de volkslievende oogingen van Jacob van Artevelde, die niet vroeger rust zou genieten, dan wanneer hij de wolleni.iverheid zou gered hebben, en te vens zijn medeburgers van den hongers nood. Nu bleef Engeland voor den han del der Vlamingen geopend, en het was hun toegelaten de Engelsche en Fransche krijgslieden uit hun steden en havens te verdrijven, behoudens natuurlijk den dienst door den Graaf van Vlaanderen' aan Filip van Valois verschuldigd, uit hoofde van dezes leenrecht. 'TJBë Zie vervolg hiernevens.) «BBBBBBBBBaBaBBBHSBIiaiMMmm anderde die liefde in haat. Om te tocnen, dat ze de katten niet meer vereerden werd elk jaar van uit den halletoren een kat naar beneden geworpen, en opdat ze niet op haar pooten terecht zoude komen en wegloopsn, werd ze in een zak gebonden. Plechtig verrichtte de beul die handeling tot aan den Franschen tijd, en daar zij gebeurde ter gelegenheid van het jaar feest, kreeg dit feest den naam van Kat- tefeeste Tegenwoordig is nog in het voorjaar het kattefeest gebleven, zijnde een vroolijke kermis. Och, er zijn nog zooveel herinneringen aan ons oude Ieper verbonden! eindigde de oude heer. Toen haalde hij zijn uurwerk te voor schijn en riep uit: Nu is het tijd dat we opstappen, heeren. Op het stationplein, waar de wandeling begon, wees de heer Moens zijn twee Jonge vrienden de resten van de oude stadsversterkingen aan. In de middeleeuwen, zoo vervolgde hij, bestonden zij uit groote hoopen aar de, ondersteund door houten paalwerk. Het waren de z.g. Tuinen en vandaar de benaming Onze Lieve Vrouw van Tuinena de redding van de stad, in 1383, aan Onze Lieve Vrouw toegeschre ven. In den toestand zooals nu nog da overblijfsels aantoonen, dagteekent de stadsomheining uit de 17" eeuw, en zij werd grootendeels door Vauban (1) aan gelegd. Gelijk ik U reeds deed opmerken, werden de stadsversterkingen hersteld binst de Hollandsche heerschappij. Tot in 1886 bestonden nog de muren en de wallen van aan de statie tot aan het gevang. Doch, zooals reeds meegedeeld, werd:n de muren afgebroken en de grach ten gevuld. Daardoor verloor het station plein zijn ouderwetsch karakter. (i) Vauban, 16,13-1707-. St té«er (Bourgondië) Fr, maarschalk en ingenieur. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 7