CARLO Het Drama van Schillerhorst FF Ons Vrouwenhoekje DAMES! TOMAAT GEDACHTEN HETMANNEKE MAAN DE GROOTSTE MENSCH TER WERELD BIJNA DRIE METER Zijn eerste boterham zal - het spreekt vanzelf - be-; streken zijn met :j DE NIEUWE KERK DER SINT HENRICUSPAROCHIE TE RUMBEKE Alle soort toiletten, mantels, kostumen. Alle maten, zelfs, voor zeer struische dames. Keus voor meisjes van 3 tot 14 jaar XIX' IJZERBEDEVAART GEWELDIGE ME'KEVERPLAAG IN DUITSCHLAND OP DE BELGISCHE SPOORWEGEN De versche vrucht ANKER-NaaImach!enen ltJvoEGSïX AAN «CE POPERINGENAAR EN «DB l-ATXEVAN ZONDAG 3 .TTTNT ÏSÜTS Nr 6S." leder bevel verkrijgt eerst zijn volle draagwijdte, als het gegeven wordt aan jeinand, die men ten volle begi-ij.pt. Sommige menschen zijn altijd geneigd {iet werkwoord droomente verwarren jnet het werkwoord «nadenken». Menige vrouw rouwt om het verlies van een schoonheid die ze nooit heeft bezeten. ||HllllllBBHBB!IlflBBBBBHSBQS3BB UIT DE NAAR LOFFELIJKE gewoonte wensch j)c aan al imijn alderllefste Lezereskens en beste Lezers, ter gelegenheid van Pinkste ren, een zaligen Hoogdag toe! Pinksteren ls het feest van den ,H. Geest, het feest van het verstand... !En varen de menschen op de aarde wat ver standiger... of anders, gebruikten ze wat beter hun verstand, d'r zou zeker zooveel Biet te klagen vallen. Want, we moeten bekennen wat ls het volk... de massa is dom... omdat het of ze dom gehouden wordt door mannen die er alle belang bij bebben, dat het in dien weinig benijdens waardiger! toestand vertoeve, en dan ook daaruit hun munt slaan! Laten we dus den H. Geest op zijnen dag, bidden, dat hij meêlij hebbe met ons, ea ons verstand verlichte niet alleen op geestelijk gebied maar eveneens op stof felijk gebied... opdat we beter zouden be grijpen... wat de hooge oomes met ons ran zins zijn, en dat het ons, het volk, de groote massa, gegeven zij, hunne hel- 6che plannen te dwarsboomen. Maar ja, wat wilt g'er aan doen... 't verstand komt roor de jaren. niet... of als we 't gehad hebben... dan verlaat het ons toch nog den eenen of den anderen dag... 't Schoonste bewijs daarvan wordt ons geleverd door dien honderd en drie jaar ouden Zuid-Afrikaander... die verleden week voor den eersten keer in 't huwe lijksbootje ls getreden. Zijn verstand schijnt hem dus wel op bet laatst in den steek gelaten te heb ben! 't Geldt nog van: Menige spotter Die werd het gewaar Hoe ouwer hoe zotter En... twee is een paar! JIELAAS, HIJ HEEFT ONS fel bedrogen Ons immer voorgelogen De meester in de klas Die ons immer voor dan las: Opgepast m'n beste knapen Voor het lange slapen Want, 'k zeg het U terstond Morgenstond heeft goud in den mond! Tón minste als we mogen gelooven het geen een zeker aantal Deensche artsen daarover komen te verklaren. Ze hebben onder andere geschreven dat bet nadeelig is voor de gezondheid, des morgens vroeg uit zijnen kijker te wip. pen!... De morgenstond heeft dus volgens die herren geen goud ia den mond... En we moeten bekennen dat we toch al meer dan eens aan dat gezegde getwij feld hadden... want, 't is noodig... uitge- siapen te zijn, om door de wereld te ko men! In Denemarken is 't ook gebeurd dat ze een padvinder vermoord hebben., omdat die knaap, in een volkrijke buurt, zijn dagelijksche goede daad had ver richt. De onvoorzichtige was namelijk een persoon ter hulp gesneld die door een hond werd achterna gezeten... En die persoon was... de ontvanger der bekistingen! 'i Is triestig! HOEVEEL voor die ouwe klokken- kast? vroeg de liefhebber. 5.000 Frank. 't Is wel 'n beetje duur... maar ze marsjeert toch goed. Wondergoed... maar... ge moet de manier hebben om d'r U van te bedie nen... Als de wijzers op middag staan, en ais ze dan vijf uur slaat, dan moet ge weten dat 'n negen uur is! OEF! mijnen baard begint te steken Want ge zult het dra gaan hooren 't Is zeker wel geleen twee weken Da'k me niet meer heb geschoren! Allee, da gebeurt in de beste families, en we zijn er niet minder op ons gemak om, dat moogt ge weten... Maar wie op hun gemak niet zullen ge weest zijn, dat zijn de mannekens die als... proefkonijnen moesten dienen, op den... scheerwedstrijd, die verleden week te Brussel heeft plaats gehad... Gezegde proefkonijnen moesten dus Tien baard hebben van drie dagen... en de overwinaar van dien konkoers, heeft zijne klar.t, op 19 seconden tijds, 't inzeepen niet inbegrepen, van die stoppelkaarkens ontdaan... Ge moet niet vragen hoe de patiënten daar met de poepers zullen gezeten heb ben, als ze 't blinkende mes zoo aan 'n snelheid van zeker 70 per uur, vóór hun nen neus zien schitteren hebben... Neen, zuüe, in him plaats zou 'k me ook op mijn gemak niet gevoeld hebben! Maar enfin, alles ls nog in 't beste ver taan, ibehalve voor dien eenen die er 't sjoppeken van zijnen neus bij ingescho ten heeft, en dien tweeden die nog naar zij oorlel aan 't zoeken is! ZIJT GE GETROUWD? vroeg de rechter aan den landlooper die op het banksken zat. Wat zegt ge? vroeg deze die 'n beet Je hardhoorig mooest zijn. IHlHBauaBMaHtiaiBBBBRMBB* Mengelwerk van 5 Juni 1938. Nr 9. oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT Als hij zoo'n man is, dan zal hij ze- k;r ook niet lang leven, indien hij als een opgejaagd dier, nu hier, dan daar zich verbergen moet. Ik geloof werkelijk, dat he: voor hem zelf beter zal zijn, indien hij zich aangeeft. Dan zal allicht gemak kelijk bewezen worden, dat hij den moord hiel bedreven heeft en voor dat andere mast dan de lichtste straf verhoopt wor den. De baron had gelachen en geantwoord: Ik geloof mijnheer Roger, dat u thans itser als advocaat spreekt. Ik kan me voorstellen, dat u hst een prachtig werk voer u zelf vinden zult, indien u mijnheer vae Bsekum voor de rechtbank te verde digen lr Ons radenseren daarover heeft geen tui. hij zal zelf moeten beslissen, ant- »-o:rdd3 hij. Rcger was daarop bij den vluchteling gebracht. Hij had de vader van Frans van Bsekum te voren nooit gezien en stel de dch nu aan dezen voor. Hij vertelde een», wat hij zijn zoon beloofd had en act. dat Frans niet hierheen gekomen *ws uit voorzichtigheid. Ja, ja, antwoordde de bankier, dat goed van den jongen gezien. Maar ik hem gaarne willen spreken. Wellicht Ja: hij dezen avond, als het donker is, &r ongemerkt kunnen komen. U was voornemens u bij de politie Un te melden? Ja, maar ik heb dat plan gemaakt «en eerste opwelling toen ik las, dat ik Wriacht werd van moord op mijn vriend Of ge 'n vrouw hebt? Ja meneer. Hos lang? Ruim anderhalve meter, meneer de sjuze. 'n Misverstand noemen ze dat! MOE ZET NU MAAR de kom op 't vuur En maak 'n lekker potje confituur Om aan te likken en te smullen En er ons buiksken aueê te vullen! Tot nogtoe was dat 't eenigste nut dat de lekkere confituur (ofte jam, zooals de Hollanders zeggen) ons bood... maar dat gaat nu ook veranderen, dank 't vernuft van zekere Amerikaansche dokteurs... Binnen 't kort zult g'uwen confituur mo gen gaan bestellen in... d'apotheken... wamt, naar het schijnt is er geen beter geneesmiddel voor de wondsn en kwetsu ren. De artsen van het Middlesex Hospital te Chicago, komen ons te leeren dat de pectlr.estof, welke maakt dat de confituur verstijft, een wonderbaar geneesmiddel is voor diepe wonden, een onvergelijkbaar antiseptische stof, en een uitstekend cica- triseerend middel! Ons tijdperk zal waarlijk de meest on verwachte geneesmiddelen gebruikt heb ben... en ze zullen ons nog leeren, lijk Lodewijk XII, dat een afziedsel of afkook sel van... spinnewebben een bests middel is voor 't genezen van voet- of andere verstuikingen, dat niets beter is om den hoest te doen ophouden dan... 'n partij gekookte sprinkhanen! Ze zullen d'r wel nen anderen naam aan geven maar... betalen zult ge! VANDAAG heb ik iets gezien, wat ik vroeger niet mogelijk had geacht, zei d'eene. En wat was het dan? vroeg d'andete nieuwsgierig. Twee kletskoppen... die mekaar in 't haar vlogen! Figuurlijk, natuurlijk! ALS T BLIKSEMT EN DONDERT (Niemand is er van. verwonderd) Dan kruipen alle menschen, in hun schelp! En roepen om ter meest: help! help! Maar dat de menschen alleen niet bang zijn voor 't onweer komt ons te bewijzen de bioloog en dierenvriend Hugues Stoke Barley in zijne studie over De dieren en het onweder Het onweer slaat de hond met angst, alleen de fox-terrier legt wat meer be daardheid aan den dag terwijl de dog grimmiger en 'kregeliger wordt dan ooit. De ketten worden wel schichtig en ze nuwachtig maar verstopoen doen ze zich niet. Al de vogels schuilen voor het on weer, uitgezonderd de ekster, die op een hoogen boom gaat zitten, zich kletsnat laat regenen, en overmoedig naar de blik sem kijkt... Misschien hoont ze dat schit terende ding, vandaag of morgen te kun nen stelen.De biien keeren pijlsnel naar hunne korven terug van zoohaast een on weer op handen is: hunne vaart is zoo onstuimig dat ze blindweg .tegen hinder palen vliegen en dood neervallen. Tijdens onweders werken ze ook niet. Uiterst schrikachtig zijn de spinnen, die vaak hun net verlaten en op den dool gaan. In de wildernis zijp het de reuzen die 't meest bevreesd zijn: tijgers, panters en boschkatten huilen en kermen van schrik. De leeuwen schijnen weinig in hun nop jes te zijn wanneer de donder ratelt, ze verbergen zich niet, maar loopen wild in alle richtingen. Alleen de dieren der zee, vogels en visschen deelen de algemeene verslagenheid niet en 'k zal geen geheim verklappen als ik zeg dat het, als 't on weert, 't best is... om paling te vangen... En !t heeft dus ook... zijn nut. ROEPA, ge had mij tien frank be loofd als ik braaf zou geweest zijn tijdens uwe afwezigheid, hé! Ja, jongen en... Hewel, poepa, ge moogt content zijn... ik heb u tien frank laten sparen!... WALT DISNEY, zoo ge 'n nog niet wist Is ne fameuzen grooten artist, G'hebt het misschien al kunnen bespeuren In 't teekenen van filmen in kleuren. Van hem is dan ook het meesterwerk Sneeuwwitteken en de 7 dwergen» een teekenfilm die voor 't oogenblik in de hoofdstad wordt afgerold en veel, heel veel volk trekt. Wilt g'enkele statistieken over dat werk? Hier zijn ze. Had Walt Disney die film alleen moe ten fabrikeeren dan zou hij er slechts meê klaar gekomen zijn na... 230 jaar; de film omvat 250.000 teekeningen, voor dewelke 570 teekenaars sedert 1934 hebben ge werkt. Zoo men al de maketten en schetsen meêrekent die gemaakt werden vóór de definitieve teekeningen, dan komt men tot een totaal van meer dan 2 millioen com posities. De gebruikte pellicules hebban een lengte van 380 kilometer; het papier waarop de teekeningsn gemaakt werden 875 kilometer. Als men al de gebruikte potlooden het eene achter het andere moast leggen zou men eene lengte van 9.500 meter verkrijgen cf een beetje hco- ger dan den Everest-berg. Met de gebruik te kleuren zou im,en toekomen om 22 hui zen van 5 kamers elk langs binnen en langs buiten te schilderen,.. Zooals ge ziet, nog al 'n werkskan, hé! OP EEN MODERNE schilderijitcntoon- stelling stonden twee bezoekers voor een doek, waarvan ze niets begrepen. Een der bezoekers raadpleegde den ca talogus. 't Dcek stelde een Cubistisch landschapvoor. Goeie hemel, riep hij uit. Wat mee"' Cuba een vreeselijk afschuwelijk land zijn! 'N GEDACHT: Alle levensdagen Brengen vreugd en plagen Smaak of draag ze, vroom en vroê Maar blijf altijd wel te moê. BELOFTE MAAKT SCHULD En, of ge 't ja dan neen gelooven zoudt Wie dat ze niet 'n houdt Die krijgt nen bult... En daar 'k er precies geenen amateur «■■■■■■■■BBBBBBBBBBBSBIBBBBB den notaris. Maar ik ben op mijn plan teruggekomen. Roger beproefde nu van Beekum te over tuigen, dat hij toch verstandiger zou doen, dat plan te volgen. De baron mengde zich niet in het gesprek, hoewel hij er bij te genwoordig was. Het was trouwens niet noodig, want van Beekum weigerde zeer beslist. Toen gaf de advocaat die pogin gen maar op en hij besprak nu eenigen tijd met van Beekum wat hij voor hem doen kon. Met een boodschap voor de familie van den bankroetier ging hij heen. Op het laatste had hij nog een vreemd avontuur gehad. Den baren was men ko men waarschuwen, dat het gekke meis je aan haar verpleegster was ontsnapt. Dadelijk was de baron meegegaan om haar te zoeken en van van, Beekum had Roger vernomen, dat een krankzinnig fa milielid van den baron op het kasteel verbleef, dat aan vervolgingswaanzin leed. Op den terugweg', kort bij het kasteel, was de advocaat door een meisje aange sproken. die hem zonderlinge vragen ge daan had. Dadelijk had hij begrepen, dat zij de krankzinnige zijn moest en hij had haar bedv.id dat zij naar huis teruggaan moest. En nu was hij weer op weg naar den Eikenhof. Hij overdacht dit alles, terwijl de snelle auto over den weg voortsuisde. Er was veel wat hij. niet begreep. Er moest iets bijzonders gebeurd zijn. Zijn vriend de detective speelde daarin een rol, daaraan, twijfelde hij niet, na hetgeen hij van Dora Burton vernomen had. Maar wat kon er gebeurd zijn, waarom moest hij komen? En zou hij misschien thans Dora een dienst bewijzen kunnen? In ieder geval, hij zou haar morgen terug zien en dat verheugde hem. Hij las nog eens het telegram na: Kom zoo spoedig mogelijk naar Eiken hof. Er is iets zeer- belangrijks». En het telegram was door den baron geteekend. Wat had het telegram, wat had het briefje dat Dora Burton ontving, te be- teekenen? van ben, met zoo'n kasken op mijnen rug te lcopen... ga 'k maar imijn belofte vol brengen en die bestaat in het U aanlee- ren van 'n jaarschrift... in betrekking met de fameuze Romeinsche cijfers van verleden weke. Zooals we 't overigens zagen was het een vrij primitieve manier, doch men was algauw in staat de grootste getallen op deze manier aan te geven. Men schreef, net als wij, eerst de grootste cijfers die de grootste waarde vertegenwoordigden, daarna de honderdtallen, de tientallen en de eenheden. 179 werd b. v. CLXXIX. Het gebruik dier cijfers vinden we nog in jaarschriften bij feesten. Op de praal bogen en boven de huisdeur n- kunnen we heilwenschen lezen. De telletters als de U, V, W en X, L, C, D, M, I, J staan in 't rood. Als we weten dat M 1030 is, D 509, C 100, L 50, X en W '10, V en U 5 en I en J 1, dan zullen we gemakkelijk het jaar tal lezen. Enne... Wie kan nu 't jaartal lezen in onderstaanden wensch Let Wel, 't Manneken WensCht zXJn goeDe Lezers nU VeeL LsUte en pLezIer! Allée, alleman aan 't werk, en 't vint- den tmoet ge! PEE SLIP zat weer ne keer op 't banks- ken. Meneer de sjuzepee had er compas sie mee en professeerde: Ge hadt beter gedaan indien ge slechts een verdedigende houding had aangenomen, maar ge sloegt het eerst. Indien ge 'gewacht had tot dat uw vijand sloeg, dan was 'de wet aan uwen kant. Ja... en mijnen neus aan den ande ren kant van mijnen kop, hé, antwoord de Pee Slip! 'K HOOP, dat ge nog niet vergeten zijt Wat 'k U verleden weke heb gezeid Over de witte mieren Nl. dat het zijn, heel schadelijke dieren... En 'k ben content (o! egoïst) da'k nu op iets ben uitgekomen om U im'n gezeg de te staven. Naar een bericht uit Colom bo werd de beroemde Palmblad-biblio theek, die wereldfaam geniet, door witte mieren vernield, in die bibliotheek waren echte meesterwerken op het gebied van het boekbindersbedrijf, nl. folianten die uit haarfijne palmbladeren waren samen gesteld. De schade is onberekenbaar... 't Kost 'n beetje duur... om gelijk te halen, hé! EN NU ge moogt me ja dan neen gelooven 'k Ga sito sito m'n licht uibdooven 't Is gedaan met 't zotte spel *k Zeg U allen dus: vaarwel... Van licht gesproken... terwijl 't nog niet uit 'n is. Het sterkste licht tier wereld is een lichtbaken op een gebouw in Chicago; de lichtsterkte is gelijk aan 2 milliard kaarsen. Passagiers in een vliegtuig, dat tot een hoogte van 2000 meter steeg, kon den hun gazet bij 't licht der baken le zen, toen zij er 40 kilometer van af wa ren. Op een afstand van een teeter van dit baken is het licht 20.000 maal sterker dan he'. zonlicht om 12 uur 's middags op de aardbodem en 8 milliard maal sterker dan de volle maan! Dat zijn nog al cijferkens... die kunnen tellen! MIJNHEER, mag ik nog 'n minuutje in den tuin gaan? De nachtegaal zingt toch zoo schocne! vroeg 't dienstmeisje. Natuurlijk, Mina, zei mer.eer. Maar neem a. u. b. geen sigaren meer meê voor den nachtegaal!... Ne rare vogel dien nachtegaal! 't Manneken uit de Maan. laEsannssBsssBasaaBaisssassn In Egypte woont de genaamde Sayed Mohamed Ghazie, 19 jaar oud, die naar verluidt de grootste man ter wereld is, namelijk op het oogenblik 2,97 m. groot. Men verwacht dat de man nog steeds voort zal groeien. Sayed Mohamed Ghazie is begonnen te groeien vanaf zijn 13 jaar toen hij een zwaren val maakte van de derde verdie ping van een huis en op een hoop zand terecht kwam. Jaarlijks groeit de reus 20 a 30 centime ter. Door de zorgen van den Koning ver blijft hij thans in een kliniek waar ge- neesheeren pogingen aanwenden om den groei te remmen. Men is overtuigd dat zijn groei hem zal dooden binnen korte jaren. IBfllBBBBBBBaBBaiBBBBBIBBBBBB ONMISBAAR O? 1IDU1 TAfl! IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBMBBBBBBB V. OP HET KASTEEL. Wat was er intusschen met den detec tive gebeurd, die zoo onverwacht, toen hij meende een 'belangrijke ontdekking op het spoor te zijn, met een vreeselijken slag was neergeveld? Hij had zijn aanvaller niet gezien. Toen hij weer 'bij kennis kwam lag hij met verbonden hoofd te bed in een rui me, frissche kamer en het eerste oogen blik herinnerde hij zich niet wat er imet hem gebeurd' was. Hij voelde een doffe pijn in het hoofd en toen hij zijn hand naar het hoofd bracht, 'bemerkte hij pas, dat het verbonden was. Plotseling schoot het hem te binnen, wat er was geschied. En hij zag weer het meisje voor zich staan, dat met hem over notaris Burton gesproken had; hij zag weer haar gelaat dooi- een ontzettenden angst verwrongen; hij hoorde haar kreet van schrik, die hem moest waarschuwen. Daarna had hij; een hevigen slag gevoeld en alles was uit ge weest. Maar de aanvaller, die hem zoo on verhoeds had neergeslagen, imoest op zijn ■beurt verrast geworden zijn, want hier vond Rosch zichzelf, 'blijkbaar goed ver pleegd in een zacht 'bed, in een ruime en frissche kamer. Hij keek nu nauwkeuriger rond, zijn blik werd meer helder; hij trachtte zich op te richten. Maar meteen stond er een liefdezuster voor zijn bed. Zij hield hem heel zacht maar beslist terug. iBlijf nu rustig liggen, hoorde hij haar zeggen, u is ziek. Maar u zult spoe dig weer beter zijn. De detective voelde dadelijk een groote geruststelling. Hij lag hier zoo heerlijk, men wijdde hem blijkbaar alle goede zor gen, er was een liefdezuster als verpleeg ster voor hem gehaald, het moest dus al les wel goed in orde gekomen zijn. Zeker waren het goede vrienden, die hem gered moesten hebben en die zouden ook zorg gedragen hebben voor het meisje, dat zoo zijn belangstelling had gaande gemaakt. *axsaasBSL rfCjan - G/Trtengjccszf tl. /QAd/rooja.w. /j/xuntLM.L fioctvne&srcp: <JArr c/ULArrT /see/?n>c~r. Verlangt gij U en uwe meisjes CHIC aan te kleeden Brengt dan een bezoek aan Tel. 1210 Marie-José, H. Serrurslaan, nr 5, Oostende. flIllllllllllllUIHHiiiiniUU»-- ||||||||||!|||||!||||||||||||l!!lllllll|||||||l!l!l!lll!!llllll!l!llllllll||!llllllll!l|||||!||||||!!||||||||!||||||||||||||||||ll|||||||||!l|||||||||||l!llll|||||||llllllllllllii Sinds 7 Maart laatstleden zijn de wer ken aangevangen, aan een nieuwe kerk vcor de onlangs gestichte Sint Henricus- parochie. Deze omvat het noord-westelijke gedeelte van Rumbske, en een deel van Roeselare genaamd De Ziverberg Thans worden aldaar de diensten ver richt in de veel ite eiige kapel bij de school. Reedis is een schoone pastorij ge bouwd', en de gansche bevolking van de parochie wacht met stijgende belangstel ling naar de voltooiing van de nieuwe kerk. Deze is ontworpen door bouwmees ter J. Callant uit Beernem, en het bouwen werd toevertrouwd aan de firma L. Ver- haeghe te Loppem. Dit werk dat geschikt is naar de nieuwste opvattingen inzake kerkbouw, zal een prachtstuk worden, zijne bestemming waardig. Hierboven gaat de afbeelding ervan; de prachtige ligging langs de groote baan Roeselare-Meenen, in een zeer stemmig hoekje, zal niet weinig bijdragen om van deze nieuwe parochiekerk, een der mooi ste van landelijk Vlaanderen te maken. Reeds is Z. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, de werken komen bezich tigen; Hij gaf blijk van zijne levendige belangstelling, en zijne hooge voldoening. Op 29 Juni as., St Pieter en Pauwelsdag, komt Hij plechtig een gedenksteen wij den. In "t vooruitzicht van die gebeurtenis wordt ijverig gewerkt. Een feestcommissie samengesteld uit de meest invloedrijke bewoners der parochie, en met deze gansch de bevolking, zijn geestdriftig te werk. Dat wordt beslist een dag die zal tellen in de geschiedenis van de nieuwe St Henricusparochie. Later meer daarover... laSSBaQBBBBBflflBBBBBBBBBBBBlHEBIBBaBBBBflBBBflaBBBflBBBBBBBBB DE KUNSTPLAKBRIEF VOOR DE XIX" IJZERBEDEVAART IS VERSCHENEN De plakbrief voor de XIX0 Ijzerbede vaart is verschenen (werk van kunstenaar Joz De Swerts). Drie-kleurendruk; groot te 1 m. x 0.62 tn. Het is een waar kunst werk, dat de serie kunstplakbrieven van de Ijzerbedevaart met een prachtexem plaar komt verrijken. Kunstenaar Joz heeft hier inderdaad een mooi kunstwerk geleverd. Op een oranjen achtergrond rijst witlichtend de IJzertoren terwijl rechts op de voorgrond, de oude moeder een der 30.000 Vlaam- sche moederkens uit het volk, in vroom herdenken ter bedevaart komt voor de «Inhuldiging van de eerste tienduizend namenonzer gesneuvelden op 21 Augustus 1938. De prijs der plakbrieven is 2 fr. 't stuk, vrachtvrij gestuurd. Wederom zullen de plakbrieven in kar tonnen rollen verzonden worden, dit om het beschadigen te beletten. Deze kosten 1,50 fr., zoodat men telkens bij elke be stelling 1,50 fr. meer moet voegen voor inpakkostcn. Wie 10 plakbrieven (20 fr.) bestelt, ontvangt de kartonnen rol kos teloos. Alle zendingen van plakbrieven zijn vrachtvrij. Sekretariaat Ijzerbede vaart, Maria Doolaeghestraat, 39, Diks- muide, postrek. 113.465 (CL De Landts- heer). Telefoon 240. HET NIEUW BEDEVAARTLIED: IJZERPSALM van F. Vercnocke, muziek A. Meulemant. Het Bedevaartcomité kan met genoegen aan de talrijke IJzerbcdevaarders mede- deelen dat eindelijk het Bebevaartlied is verschenen, waarop het reeds jaren wacht te. Inderdaad, niettegenstaande reeds heer lijke liederen in verband met de Ijzer bedevaart werden uitgegeven, toch bleken deze telkens als massaliederen geen in gang te vinden. Het Comité had zijn jong ste medelid, dichter Ferdinand Vercnocke gevraagd, ter gelegenheid van de inhul diging van de eerste tien duizend namen onzer gesneuvelden een passend IJzerlied te schrijven. Prachtig heeft dichter Vercnocke zijn «IJzerpsalm» geschreven waarin hij zoo roerend zegt in de tweede der vier strofen Nu rusten zij in 't eindloos veld begraven, geliefde jeugd, verloren, ver van huis; vervolgd, verguisd in hun geschonden [graven. en onder 't puin van hun. verbrijzeld [kruis. Op deze «IJzerpsalm» zette toondichter Arthur Meulemans de breede-volksche muziek, die voorzeker weldra door heel Vlaanderen zal gezongeii worden! Het Bedevaartcomité heeft deze muziek met klavierbegeleiding uitgegeven (groot for maat) prijs3 fr. Aan al onze inrichters wordt gevraagd, dit lied zonder verwijl te bestellen en aan tc leerenmet één herhaling zal het reeds gekend zijn. Het zal op 21 Augustus a. s. in de IJzervlakte klinken als een hulde en een gebed. Daar om ook moeten alle bedevaarders het on middellijk aanleeren. Om dit te verge makkelijken kan men ook van nu af losse blaadjes bestellen met de muziek van den zang (en de woorden), aan 8 fr. de hon derd exemplaren, vrachtvrij gestuurd. Al les te hestellen op het Sekretariaat der Ijzerbedevaarten, Maria Doolaeghestraat, 39, Diksmuide. Postrekening 113.465 (Cl. De Landtslieer). Tel. 240. (BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB En waarschijnlijk zouden zij ook den ke rel wel gevangen genomen hebben, die hem dit koopje geleverd had. Dat zou hem groot genoegen doen, 'maar het aller, meest interesseerde hem toch wat er van dat meisje gewprden was. Waar is het meisje, zuster? vroeg hij. O, antwoordde de zuster, maak u geen zorg, alles komt goed, maar u mag nu niet spreken, probeer maar te slapen. Probeeren te slapen, ja, goed, maar hon. derden gedachten hielden hem bezig en in ieder geval wilde hij eerst weten, waar hij: was. Waar ben ik? vroeg hij, Op den Eikenhof. Op den Eikenhof? En hoort u hier ook, zuster? Welnieen. Men heeft u hierheen ge voerd, toen ge in het park van het kasteel gewond werd. En men heeft dadelijk om den dokter gestuurd en om een verpleeg ster. En zoo toen ik hier gekomen. Lig ik hier al lang? Nu, zoowat vier-en-twintig uur. Maar nu moet u niets meer vragen, het is alles in orde. U zult heel gauw genezen zijn, als u niet eigenwijs 'bent en de voorschrif ten van den dokter volgt. Ja, maar, ik... In ieder geval volg ik die voorschrif ten wel en vraag dus niets meer, want ge krijgt geen antwoord. De detective zag wel, dat het zusterke dit meende en dat zij op zijn vragen niet verder zou ingaan. Daarom zweeg hij maar en sloot de oogen. Wat hij gehoord had gaf hem reeds voldoende stof tot naden ken. Hij lag dus in een kamer van den Eikenhof. Men had hem hierheen gevoerd eni hij werd hier liefderijk verpleegd. Men had dadelijk den dokter en een verpleeg ster gewaarschuwd en wijdde hem alle zorgen. Maar wat was er dan met hem ge beurd. Hij wist eigenlijk zelf nog niet waarom, maar hij had hier een duister geheim gezocht. Hij had zich de 'bewoners van den Eikenhof imeer als vijanden ge dacht. Hij was in hun park gedrongen, had achter een geheim willen komen en DE AUTOS KUNNEN LANGS SOMMIGE WEGEN NIET RIJDEN Geheel Midden-Duitschland en een deel van Noord-Duitschland hebben op het oogenblik zwaar te lijden onder een mei- keverplaag. De gulzige insekten strijken in de boomgaarden en op de akkers neer en verwoesten binnen onbegrijpelijk kor ten tijd de jonge planten en boomen. In de geplaagde gebieden, zijn niet al leen vrijwilligers op jacht getogen, maar zijn ook de schoolkinderen, de Hitler- jeugd, de S. A. en de brandweer in aktie gekomen en in sommige plaatsen is zelfs het garnizoen gealarmeerd. Vele straatwegen in den Harz, in Meck lenburg en Sleeswijk-Holstein zijn voor automobilisten, motorrijders en fietsers gedeeltelijk onberijdbaar gie-worden. Niet alleen is de grond 'bedekt met doode die ren, hetgeen veel slipgevaar oplevert, maar ook 't uitzioht wordt door de vliegende kevers belemmerd. SLECHTS 26 DER REIZIGERS BETALEN VOLLE TARIEF Het aantal reizigers die nog volle tarief betalen, is van 38 vóór den oorlog, op 33 in 1925 en op 26 in 1937 gevallen; dat het aantal reizigers die verminderin gen genieten iusschen 25 en 75 ternau wernood 2 bedroeg in 1913, 3 in 1925 en 9 in 1937. Wat de weekabonnemen ten betreft, deza vertegenwoordigen 43 van het verkeer, terwijl hun ontvangst slechts 12 bedraagt. Onder die voorwaarden moet het niet verwonderen dat het reizigersverkeer voor den spoorweg een zwaren last uitmaakt. Om zich daarvan rekenschap te geven volstaat het te weten dat in 1937 de ont vangst per reizigerskilometer op 14,2 cen tiem gevallen is, terwijl de kostprijs ge raamd wordt op 21 centiem. Per slot van rekening wordt het tekort voor reizigers geraamd op ongeveer 400 millioen. De Nationale Maatschappij der Belgi sche Spoorwegen had dan ook een tekort van ruim 28 millioen frank op het dienst jaar 1937, wat het totaal tekort der Maat schappij brengt op het hoog bedrag van 396 Vx millioen frank. "C,E UEBIG ANTWERPEN GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DENI NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DOE HET ZONDES UITSTEL. DANK EROM. was plotseling neergeslagen. Moest men dan niet veronderstellen, dat zij het wa ren, die hem dien slag hadden laten toe brengen. En nu hoorde hij, dat zij hem juist zoo liefderijk lieten verplegen. Hij wist niet, wat hij daarvan denken moest. Zuster, zei hij, na eenige oogenblik- ken, ik. moet u nog een vraag doen. Wat is er van het meisje geworden? De zuster schudde het hoofd. U is een zeer ongehoorzame patiënt, zei ze, en ik kan u die vraag niet beant woorden. Ik weet alleen, dat imen u ge wond gevonden heeft en dat m.en mij hierheen heeft geroepen om u te verple gen, Wat er gebeurd is, daar weet ik niets van. Ik weet ook niet, wie gij bedoelt. Keusch niet, zuster? Neen, werkelijk niet. Daar ging na een lichten dik de deur van het ziekenvertrek open. Een jonge man kwam Mmnen en trad op het bed toe. Dat is de dokter, zei de zuster. Aha, deed de dokter opgewekt, onze patiënt is dus tot bewustzijn teruggekeerd. Is het al lang, zuster? Een half uurtje, dokter. Maar mijn heer wil al maar praten. En de zuster geeft geen antwoorden of halve antwoorden, klaagde de zieke. De dokter glimlachte. Ja. ja, zei hij, maar laten we eerst eens zien. Hij voelde den detective den pols, keek hem in de oogen, vroeg hem of hij pijn had, betastte den schedel en zei ten slotte: Nu, ik geloof, dat U een heel harde hersenpan hebt, die een duwtje verdra gen kan. U is er prachtig afgekomen. - Met andere woorden, het heeft niet zoo heel veel te beteekenen. De zuster doet net of ik zoo ongeveer op sterven lig. Nou, nou, dat kan de zuster niet we ten, ik heb haar die instructies gegeven. Ket had gemakkelijk ook veel erger kun nen zijn. En u moet in ieder geval nog blijven liggen. Maar het praten wil ik u toch niet verbieden. Ik begrijp dat u een U VRAAGT?.. WIJ ANTWOORDEN!.. A. D. KORTRIJK. Het gevraagde recept vindt u in deze rubriek. U hebt voor 8 personen slechts het dubbel van alles te nemen. IRMA M. vraagt ons: Iloe kan men een fluweelen hoed opfrisschen? Gaat er lichtjes over met een linnendoek, welke in benzine is gedoopt. MARIA R. D. vraagt ons: Hoe reinigt men een bronzen beeld? Men wrijve het met een wollen lapje, in slaolie ge doopt. Als het beeld dan wordt nagewre- ven met een drogen wollen lap, zal het er weer zindelijk en ooglijk Uitzien. De olie moet vooral uit de hoekjes goed ver wijderd worden, omdat ze daar anders stofnestjes vormen. RACHEL G. vraagt ons: Wat moet ik doen om onze linoleum-vloeren minder glad te maken?... Nu zijn ze zoo glad dat mijn man er reeds een paar gevaarlijke tuimelingen op maakte.Wrijf ze af met een mengsel van half salaadolie, half terpentijn. Men heeft hiervan slechts zeer weinig noodig om het kwaad te verhelpen. AAN AL ONZE LEZERESSEN. U kan in alle vertrouwen Uw vragen en raadverzoéken aan het adres van dit blad opsturen, ondier vermelding: «Voor Tante Barbara». Wij antwoorden steeds onder beginletters of opgegeven schuilnamen. Beleefd verzoek een postzegel van 70 cent. erbij te voegen voor het dekken van ad ministratieve kosten. HET N. I. R. VOOR DE VROUW HET JEUGDUUR. Het Jeugduur van Woensdag 8 Juni, te 17.30 uur, brengt ons o. m. de opvoering van Gudrun hoorspel van Ferdinand Vercnocke. Hardmoet, zoon van Gerlinde, heeft den koning van Hegelingen om de hand gevraagd van diens dochter Gudrun, doch de koning heeft hem afgewezen, daar Gudrun koning Herwig van Zweden be mint. Hardmoet is zeer gebelgd over deze wei gering, slaagt erin Gudrun's burcht bin nen te dringen en de prinses te ontvoeren; koning Herwig, die Gudrun wil bevrijden, verliest den strijd. Gudrun wordt naar het land van Hardmoet gebracht, doch niets Vermag haar trouw aan Herwig, haar held, te breken. Een zwaan meldt de komst van Her wigs schepen. De strijd ontbrandt op nieuw en ditmaal overwint de Koning van Zweden. Zielsgelukkig trekken Herwig en Gudrun naar het land van Hegelingen. HET UUR VOOR DE VROUW. De hoofdbrak van het Uur voor de Vrouw, op Zaterdag 11 Juni, te 17.30 uur, is de opvoering van het teere hoorspellstje Het nieuwe Kleed van G. Schecke, uit het Duitsch vertaald door Leo Persijn. In korte schuifjes wordt ons het leven van een echtpaar verteld. Het vraagstuk van Mevrouw's garde-robe brengt telkens nieuwe verwikkelingen mee. Verder krijgen wij o. m. neg een babbel tje over Huisinrichtingzulks in het verband met het ontvangen van gasten, Het tweede praatje over Hygiene en Sportis weer gewijd aan de voor- en nadselen van de sportbeoefening door vrouwen. MODE-TIPJES POPULAIRE KLEUR. Marine-blauw is dit jaar buitengewoon populair. Dit sluit echter geenszins uit dat ook alle andere kleuren nog door dames gegeerd, en als hoofdkleur blijven gedragen wor den. ENSEMBLE, De huidige inode eischt onvoorwaardelijk dat alle onderdeelen van het toilet met elkaar in overeen stemming zijn. Aldus zijn niet alleen mantel en hoed in eenzelfde kleur: ook de schoenen, handschoenen en tasch wor den in de kleur van den mantel genomen. MANTELS. Verschillende mantels zijn dit seizoen kraagloos. SHAWL'S EN FANTASIE-DASSEN. Ze zijn zeer gewild. Ook die das van een mat-rose of grijs-blauw harmonieeren mooi met het rustige marine blauw. DE GEWONE JURKJES, welke men met of zonder mantel, iederen dag wenscht te dragen, worden bij voorkeur in het geel, rose, lichtblauw of turkoois genomen. In het imprimé-jurkje moet men een tikje donker-blauw merken. DE PLATTE ZOMERHOEDEN, die nu geweldig gelanceerd worden, staan niet iedere dame. Deze dames mogen zich door dit lanoement niet laten verleiden: zij moeten voor alles er over waken, dat zij zich een hoedje uitkiezen dat hen mooi staat. SCHOONHEIDSWENNEN Het gebeurt ons wel eens dat we onder onze kennissen, vrouwen kennen die niet meer van de jongste zijn; die geen ge bruik maken van wonderdoende schoon- heldshliddelen; die nooit aan massage of gymnastiek doen; en die toch met een frisoh en jeugdig uiterlijk door het leven gaan, alsof ze nauwelijks aan het begin van haar eerste jeugd staan. Hoe is zooiets mogelijk? We geven u een gulden raad: bestudeert die menschen eens, en u zal tot de ont dekking komen dat die vrouwen het ge heim kennen van het ware en beste schoonheidsmiddel. Welk is dat geheim? Het volgende: ons uiterlijke is door gaans een resultaat van ons innerlijke leven; wanneer wij een harmonisch en evenwichtig geestelijk leven leiden, zal dit verblijdende leven zich ever ons heele en ander te vragen hebt. U wilt natuur lijk weten wat er met u gebeurd is. Laat ik het u eens even kort en goed zeggen. Men heeft u gisterenmiddag in het park gevonden, u was bewusteloos en had klaar blijkelijk een hevigen slag op het hoofd ontvangen. Men heeft u hierheen gebracht en dadelijk geneeskundige hulp gehaald. Ik ben gekomen, ik heb u onderzocht, maar kon er natuurlijk nog niet veel van zeggen. Vandaag heeft men uw vriend gewaarschuwd. De baron heeft hem een telegram gezonden, ik heb het van morgen zelf meegenomen en we gelooven wel, dat hij straks hier komen zal. Wie? vroeg de detective. Mijnheer Athur Roger. Ja, men zou hem al wel eerder gewaarschuwd hebben, als men geweten had,- dat hij uw vriend was. Maar een jongen, die hier op de boerderij werkt en die u gisteren met mijnheer Roger zag wandelen en die van u gehoord had, dat de advocaat uw vriend was, kwaift,,daar vanmorgen pas mee voor den dag. Om u de waarheid te zeggen, tot zoolang tastte men omtrent u in het duis ter. En is de politie gewaarschuwd;? vroeg Rosch. Neen, dat is niet gebeurd. Hé, dat is vreemd. Me dunkt, dat is al een van de eerste dingen, die men doen moet, als men iemand half vermoord vindt. De dokter zag even om naar de zuster, maar deze had zich in den anderen hoek van het 'groote vertrek terug getrokken. Men heeft u dus willen vermoorden? vroeg hij, ja, kijk eens, u moet niet ver geten, dat wij hier daarvan niets zekers wisten. Men vond u bewusteloos, bij na der onderzoek bleek pas, dat u een slag op het hoofd most zijn toegebracht. Maar van de bijzonderheden weten we niets; er kan van een ongeluk sprake zijn en ook van een misdaad. En bovendien er waren andere redenen misschien, om niet dade lijk naar de politie te loopen. Andere redenen? Ja, die zal baron Wijde veld van Da- uiterlljke uitstralen, zoo goed als men ook de ontevredenheid, het verdriet en de afstomping van geest op iemands gelaat kan lezen. Inderdaad: het Vlaamsche spreekwoord De oogen zijn de spiegel van de ziel getuigen eveneens in deze richting. Daarom is het van groot belang, voor iedere vrouw die op een mooi en innemend uiterlijk gesteld is en welke normaal denkende vrouw is dat niet? dat zij haar innerlijke leven verzorge, en frisch houde. Besluit: iedere weldenkende vrouw zal, om haar goed uiterlijke te bewaren, een rijk innerlijk leven voeren en zich over de vele kleine dagelijksche zorgen philo* sophisch heenzetten. MEDISCHE WENKEN Gezond blijven!mag voor iedere vrouw niet blijven bij een passieven wensch, er dient ook iets aktiefs voor gedaan te worden. Aldus zullen de vier volgende dingen, die gemakkelijk na to komen zijn, de gezondheid en de kracht ten goede komen: 1. - 's Morgens na het opstaan, vijf maal diep inademen bij een geopend venster. 2. - Tweemaal per dag Cs morgens bij het aankleeden en 's avonds voor het naar bed gaan, een klein glas water drin ken, langzaam, met kleine teugen. 3. - Minstens eenmaal per week een, bad nemen, en daarna de huid wrijven. Wie geen bad bezit, kan zich toch heele- maal wasschen. 4. - Langzaam eten en goed kauwen, hetgeen de spijsvertering bevordert. Men zal nooit lezen onder het eten, zelfs niet wanneer men alleen eet. OPVOEDKUNDIGE WENKEN Dat ouders, wien het zedelijk wel zijn van hun kinderen ter harte gaat, niet gaarne zien, dat deze met slechte kin deren omgaan, is alleszins natuurlijk. Het ergste van zulk een omgang is, dat een kind er vaak toe komt, iets voor niet slecht te houden, wat toch wezenlijk heel slecht is, dat het kind dus een verkeerden maatstaf van zedelijkheid krijgt. Het is noodig noch wenschelijk, een kind op te voeden in een volmaakt reine omgeving gesteld eens, dat die er was. Ben kind, in zulk een omgeving opgevoed, zou waarschijnlijk, wanneer het zelfstan dig in de maatschappij moest optreden, spoedig voor de verleiding bezwijken en op allerlei manieren bedrogen worden. Maar het is wel te bejammeren, dat jio omgeving, waarin sommige kinderen wor den opgevoed, uit een oogpunt van zede lijkheid zooveel te wenschen overlaat. Zul ke kindeken vormen zich veelal verkeerde denkbeelden omtrent goed en kwaad. (R. Broere.) «i Welke zijn de eigenschappen, die huisgenooten eendrachtig en gelukkig maken, ons in staat stellen, elkander tot hulp en steun te zijn, en in de groote maatschappij een nuttig leven te leiden? Het zijn: liefde, gehoorzaamheid, ijver, oprechtheid, eerlijkheid en een goed ge weten. (Monseigneur Charles Bray.) WEES 'WELLEVEND!... «De wel levendheid, zegt La Bruyère, is een zekere oplettendheid om door onze woor den en onze manieren te bewerken, dat anderen over ons en over zich zeiven te vreden zijn. Om ons in de wellevendheid te vol maken, zullen wij de ondeugden als egoïs me, aanmatiging, ruwheid, en andere^ welke oorzaken zijn van onwellevendheid, en ook van onbeschaafdheid, bestrijden. EEN PAAR WENKEN. 1. - Wanneer u in gezelschap bent, snuit dan uw neus op zachte en kiesche wijze, u een beetje terzijde houdend. 2. - Wanneer u hoesten of niezen moet, doe het dan in geen geval overdreven luid, en houdt in elk geval de hand of zakdoek vóór den mond. 3. - Wanneer het gebeuren moest dat u iets moest uitspuwen, doet het dan ia een zakdoek, en schrapt uw keel niet ia gezelschap. RECEPTEN EEN GEVRAAGD RECEPT: MOCCA- OREME. Benoodigheden: 100 gram boter, 45 gram poedersuiker, 1 soeplepel sterk koffie-extract. Werkwijze: Roer met een houten lepel die boter tot ze roomig wordt. Voeg dan bij kleine beetjes de suiker en wat koffie- extract toe, totdat de crème mooi licht bruin van kleur is. Indien de boter nel- ging tot schiften heeft, zet ze dan een oogenblik op een warme plaats en roer ze daarna goed. Wanneer de crème op een koele plaats wordt gezet, verstijft aa spoedig en is dan geschikt voor taarten, enz... OM EENS NA TE DENKEN.- Een opgeruimd gemoed is een hemd waaronder alles groeit en bloeit. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden.) TANTE BARBARA. aan de spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles! Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, Diksmuide; Amery, Woumen; W° A. Vervaecke, Warcgem; Eannoo, Koekelare; Verdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverkoopers gevraagd. len u zeker willen mededeelen. En hij twij felt niet of u zult ze volkomn billijken. Goed, antwoordde Rosch, maar men wist toch, dat ik overvallen was; het meis je dat daarvan getuige was, moet het ver teld hebben. Welk meisje? vroeg de dokter. De detective zag even den geneesheer aan. Speelde die man een rol, wilde hij hem misleiden? Maar een blik op het jonge open gelaat, stelde hem gerust. Wat er ook werkelijk gebeurd mocht zijn en wie hem om den tuin zou willen leiden, deze dokter zeker niet. Luister, zeide de detective daarom, ik wandelde in het park,- ik had daar een gesprek met een jonge dame, een heel eigenaardig gesprek. Het ging ove: nota ris Burton, van wien zij niet scheen te weten, dat deze overleden is. Opeens zag ik haar gelaat door een geweldigen schrik verwrongen. Ik begrijp nu, dat zij den- gene zag, die mij van achteren bedreigde. Ik wilde (mij omkeeren, maar het was te laat. Nu neem ik gaarne aan, dat degene, die mij dien slag toebracht, gevlucht is. Maar die jonge dame hoorde klaarblijke lijk hier thuis. Zij loet toch verteld heb ben, wat er gebeurd is zi t - t ook den aanvaller kunnen aanwijzen. Ik stond met den rug naar hem toe, maar zij mow, zij heeft hem gezien. Als men u verteld heeft, dokter, vat er gebeurd is, zal men u toch ook van dit meisje gesproken heb ben. "Welnu, wat is er met haar? De dokter had aandachtig geluisterd. Gij hebt haar dus ontmoet, vroeg hij, wel, zou er dan toch erband tuaschen beide voorvallen bestaan? Welke voorvallen bedoelt u? Die aanval op u en de verdwijning van dat meisje. Wat, is zij verdwenen? Ik geloof er niets van. ('t Vervolgt). VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.480^ Pastoor Benson te Xhendeleaae. Ml

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 9