Ons Vrouwenhoekje Het Drama van Schillerhorst uülllUlu ^rR^,ERBET GEDACHTEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER OCTOBER - ZAAIMAAND h et manneke AANBESTEDINGEN Uitslag van Aanbestedingen VREESELIJK ORKAAN IN DE V. S. VAN AMERIKA 'T ROOS KRUIS WILLIAM HOLT ZONDAG 2 OKTOBER Zeventiende Zondag na Pinksteren. Lag tot hiertoe, op meest al de Zondagen na Pinksteren, het middelpunt der Misli turgie, in het Evangelie, heden meenen wij hetzelve te moeten zoeken in de Epistel, en wel in de aanhef daarvan, waarin de H, Kerk ons met den Apostel Paulus ver maant «Broeders, wij smeeken u, dat gij wandelt de roeping waardig, waartoe gij geroepen zij t». En waartoe zijn wij geroepen? Hietoe, waarde lezersdat wij als oprechte chris tenen, dus als volmaakte navolgers van Christus, onzen Hemelschen Vader dienen, gelijk Jezus-Christus, ons toonbeeld, Hem gediend heeft en ons, door zijn voorbeeld, Hem heeft leeren dienen.. En hoe heeft Jezus-Christus zijn Hemel schen Vader gediend? Hij heeft stipt en getrouw alles volbracht wat Deze van Hem verlangde, ook het verdrietigste en pijn lijkste, niet uit liefde voor zichzelven, wijl zulks Hem persoonlijk aangenaam was, maar wijl het welgevallig was aan zijn Vader: «wat U behagelijk is, Vader, dat doe ik altijd!». Ziet, lezers, dat moeten wij ook doen, God dienen niet uit liefde voor ons zeiven, dus niet gelijk en wanneer het ons bevalt, maar gelijk het aan God behaagt, dus ook wanneer het ons lastig en pijnlijk valt, ook wanneer het ons tegengaat. Doch weder om, lit kunnen wij niet zonder God. Wij kunnen God niet dienen zonder dat God ons helpt. En willen wij God volniaskte- lijk dienen, dan' moeten wij ons geheel en al op Hem verlaten, dan moeten wij ons zeiven verloochenen, en ons geheel overgeven aan Gods wijze beschikkingen, opdat Hij met ons handele volgens zijn goeddunken. De zang bij de intrede bevat de plech tige erkentenis van Gods gerechtigheid en zijn rechtvaardigheid in alles wat Hij doet. God is gerechtig, d.w.z. Hij is «hei lig» in zich zelf, wijl Hij. het allervol- maakste wezen is, oneindig wijs, oneindig goed. Hij is tevens rechtvaardig in al zijne handelingen: rechtvaardig in het uitvaardigen zijner wet, in het geven van zijn geboden, rechtvaardig in het bestuur van de wereld, in de schikkingen van zijne Voorzienigheid; rechtvaardig ook in de straffen die Hij oplegt aan hen die zijne wetten overtreden, zijne schikkingen willen verstoren of tegenwerken. In het Openingsgebed vraagt de Kerk voor hare kinderen, het «volk van God» de genade van «alle besmetting des dui vels te mogen vermijden De besmetting des duivels, d.i. het kwaad, de zonde, de opstand tegen God, de vrijwillige overtre ding van Diens wet. Maar de Kerk vraagt dat wij niet slechts bijgevolg de doodzon de, maar ook de dagelijksche zonde, ja zelfs de geneigdheid tot het kwaad, dus alle hoofdzonden, die de bron zijn en de oorzaak van alle andere zonden, dus Ook de traagheid, de lichtzinnigheid, de hoo- vaardigheid, de zinnelijkheid, de gulzig heid, enz. «o» 2 Z 17° Zondag na Sinksen. HH. Engelen Bewaarders. H. Leodegarius Evangelie: Het eerste en het trootste tebol. 3M H. Theresia van het Kind Jezus 4D H. Franciscus van Assisië 5 W H. Placidus. H. Galla 6 D H. Bruno 7 V H. Rozenkrans. H. Marcus 8 Z H. Brigitta van Zweden 9 Z 186 Zondag na Sinksen. HH. Diony- sius, Rusticus en Eleutherius «o» HERDENKINGEN 1 Oktober 1578. Dood van Don Juan van Oostenrijk in zijn kamp nabij Namen, tengevolge van een kwijnende ziekta. Hij was de zoon van Keizer Karei. Hij ver sloeg de Turken, hij vernietigde 185 ga leien en bevrijdde 15,000 christen slaven. 2 Oktober. Op 2 Oktober gaat ieder jaar, in het stadje Echternach in Luxem burg een eigenaardige processie uit. De nemers gaan zingend in den stoet, terwijl zij twee stappen voorwaarts en dan één achterwaarts zetten. 3 Oktober 17S8. De Kempische boe renzonen beginnen een onversaagden strijd tegen de Fransche heerschappij die hen bij het Fransch leger wilde inlijven. Belgie moest aan Frankrijk een oorlogsschatting betalen van 80 miljoen frank. De burgers moesten daarenboven de Fransche legers regelmatig voorzien van levensmiddelen, die betaald werden met assignaten (pa- pierengeld zonder waarde). Onze jongelin gen moesten zelfs dienst nemen in de re- publikeinsche legerbenden. Eenige jonge lingen in de Kempen en in het Land van Waas beproefden nochtans tegenstand te bieden zij ondernamen in 1798 den BOE RENKRIJG. Twee volle jaren streden zij voor hun vrijheid en hun godsdienst, doch moesten het eindelijk opgeven tegen de Fransche overmacht. 4 Oktober 1497. Filip de Schooné, oni de Vlaamsche lakenweverij te bevoordee- ligen, verbiedt het dragen van kleedcrej in damast, zijde of fluweel. Filip de Schoo né was de zoon en opvolger van Maximi- liaan van Oostenrijk. Zijn bestuur was een weldaad na het tijdstip van opstand welke de regeeriug van zijn vader had geken schetst. Door de bescherming welke de nieuwe Vorst de lakennijverheid en verder alle bronnen van welvaart voor het volk schonk, werden niet enkel de gemoederen bedaard, maar tevens kwam de weelde terug in het land. Zijn bestuur was echter van korten duur. 5 Oktober 1582. Het jaar heeft 12 maanden, of: 52 weken, één dag, 5 uren en 49 minutendus 365 dagen en 6 uren min 11 minuten. Die 6 uren maken na 4 jaar één dag; vandaar, dat alle vier jaar "■^8 (Zie vervolg hiernevens.) iBHBaafaaflBBSBa*i9D&!Si3a3DMai Ik werd met een looze boodschap, teen ik ten huize van mevrouw Burton was, daar weggelokt, ik was zoo dom in de val te loopen. Een eind buiten op een stillen weg werd mij plotseling een doek over het hoofd geworpen of een soort kap ■en ik -ademde de een of andere giftige stof in, geen chloroform, maar iets derge lijks. Dat maakte mij bewusteloos. Toen ik weer bij kennis kwam, dat wil zeggen toeu weer tc-t mij doordrong wat om mij heen gebeurde, lag ik ergens, ik heb pas later vernomen waar hst was. Ik voelde mij vreeselijk ziek en bleef half wakend, half drcomend daar liggen. Toen heeft zich weer iemand over mij hs-engebogen en weer liet men mij iets inademen. Maar :k heb met de uiterste krachtinspanning mij daar tegen verzst. Ik herinner mij heel goed, dat ik den adem inhield en dat moet mij gered hebben. Want wel werd ik weer geheel bewusteloos, maar als ik volop had ingeademd, als de dosis die ik binnenkreeg grooter geweest ware, dat verklaren do beide doktoren, dan zou ik niet opnieuw tot bewustzijn zijn gekomen. Ik ben dus nog maar net den dans ontsprongen, den dood-en dam'. Misschim, zei de baron, wil mijnheer Rosch wel beweren, dat ik degene ben, dl* hem dat geleverd heeft? U hebt me naar dat huls gebracht on u Is er aan medeplichtig. Ik behoef u zeker niet te vragen of u dit ontkent, mijnheer Van Wijdeveld, zeide de rechter. GEZONDHEIDS WENKEN Onder titel Onschuldige middelen om in te slapen» schrijft Dr Med. Jenny Springer, in het tweede deel. bladzijde 1150 van haar werk «De Vrouw als dokter thuis volgende hoogst interessan te lijnen «In miine familie zijn meerdere perso nen, die door geestelijke overspanning van tijd tot tijd aan nerveuze slapeloosheid liiden. Zeer onaangenaam waren vooral de dikwijls terugkeerende gevallen, waarin de patiënten 's avonds wel is waar insliepen, doch na korten tijd klaar wakker ont waakten en urenlang slapeloos bleven. Dit gebeurde zelfs, wanneer tevoren allerlei huis-slaapmiddelen, zooals voetbaden, lijf ontwikkeling, enz. waren toegepast. Toe vallig hoorden wij van een onschadelijk en eenvoudig middel, dat wij sindsdien met het beste gevolg toepassen en nog nooit verder hebben aanbevolen, zonder er later dank voor te oogsten. Ik maak namelijk thans steeds voor den patiënt spoedig na het ontwaken een kopje zeer heet» melk gereed, dat hij snel achter elkander, zoo heet mogelijk uitdrinkt. T.ieden, die melk slecht verdragen, eten Ct een beschuit of cakes bil. Ik zet thans steeds in den cri- tieken tijd een klein opirituslichtje en een kopje melk op het nachtkastje gereed, eventueel kan dit ook bij het bed van den patiënt staan, doch ik acht het beter, dat deze zoo rustig mogelijk blijft. De gezon de slaapt immers spoedig na deze kleine onderbreking verder. DE MAAND OKTOBER Nu Itoopem we bet best de volgende visch: Kabeljauw, sprot, ijsbokking, kar per, schol, griet, mosselen, oesters (in deze maand het best), Noordzeegarnalen, zee kreeft, zalm, voorn, blei, zeelt, brasem, tong, tarbot, bot. Nu koopen we bet best de volgende groenten en vruchten: Bloemkool, sla, spinazie, zuring, rabarber, postelein, sel derij, kervel, peterselie, worteltjes, kom kommers, biet, sla- en snijboonen, ati- diivie, champignons, uien, augurkjes, artis jokken, kardoen, andoorns, ramenas, sel- deriiknollen. groene en witte savoye, ook roode en witte kool, prei, spruitjes, kool rapen, bananen, citroenen, meloen, peren en kweeperen, pruimen, abrikozen, perzi ken. appels, druiven en noten. Nu koopen we het best de volgende wild en gevolgeltje: Kip, duif, wilde eend, patrijzen, kalkoen, fazant, gans, haas (deze maand het best), wild konijn, ree. Nu is het de inmaaktiid van: andijvie, raapstelen, biet, zuurkool, oesters. (Nadruk Verboden). TANTE 3ARBARA. IfilBSBaSBBSSBQBSSSl BBSS'? SI S11H& D'O-NWEERSWOIiKEN zijn nog niet ver- Aan het duister firmament [dwenen En wie toch weet waarhenen 't Monster ons nu ment? VtoVnTEtlTRSfi êr~vdn eetj Hoe meer men ze lustl jp_£~lekkere boterhammen gesprMdi UIKCf $6O6CNAAMPE 5 OCT. Te 11 uur, in de Magdalena- zaal, St-Jansstraat, Brussel, leggen van telefoonkabels in de netten MIDDEL- KERKE, PERVIJZE en VEURNE (3 lo ten). Bijz. lastkoh. Nr 3/1011, prijs 9 fr. 19 SEPT. instede van 19 Aug. Te 2.30 uur, ten Stadhuize te IEPER, inrichten van een waterzuiveringsstation voor het stedelijk zwembad. CENTRALE M'ECANIQUE DU BE TON, Les Avirs-Engis, 1° 90.000, 2» 92.000 Soc. d'Epuration ct d'Entreprises, Brussel, 1» 94.850, 2" 156.500; Wauters, id., 152.330; Richard, id., A. 178.289,85, B. 1° 180.500, 2° 183.200, C. 214.728, D. 253.658; Mij voor Waterzuivering, id., 1» 198.900, 2» 216.800, 3° 225.400, 4° 275.600Epuro, Antwerpen, 207.975; Cie Gle d'Hygiène, Brussel, fr. 210.250; Sobelco, id. 229.750; Société Bei ge, id. 294.662,75. Aanzienlijke stoffelijke schade. Een vreeselijk orkaan heeft op einde der vorige week d-e Vere-enigde Staten van Amerika geteisterd. De storm, die voor ruim ISO miljoen dollar schade aanbracht had een -gemiddelds snelheid van>85 mijl per uur. Reeds zouden 460 personen ge dood zijn. na den 28 Februari eën dag wordt inge schreven: de 29 Februari. Dit jaar van 366 dagen noemt men SCHRIKKEL JAAR. Zoo had men gedaan tot in 1582, geen rekening houdende van de 11 minu ten, die telken jare ontbraken. Men had dus elk jaar 11 minuten te lang gemaakt, zoodag men in 1582 tien dagen ten achter was tegen den loop der zon. Om aan dien toestand te verhelpen, beval Paus Grego- rius XIII, dat men die 10 dagen zou in halen met in 1582, opeens van den 5 tot den 15 Oktober te verspringen. 6 Oktober 1476. Dood van Karei den Stoute. Zijne dochter Maria volgde hem op en trad in het huwelijk met Maximi- liaan van Oostenrijk. 7 Oktober 1842. Geboorte te Antwer pen van Lodewijk Janssens, beeld-houwer en Vlaamsche volksschrijver. Overleden 12 November 1897. OVERWEGING «De man, die het volkomenst zijn eigen ijdelheid vergeet en ook in zekeren zin zijn eigen sukses bij de vervulling van zijn werk, die zichzelf met den arbeid ver eenzelvigt, zal zich in het eind de hoogst persoonlijke voordeelen van dat werk ver zekeren, omdat hij door zijn geheele zelf verloochening zich maakt tot een meester in zijn beroep.» (Dan. Greenleaf Tompson.) (Nadruk verboden). P. B. ■BBBBBBBBBEBBlBEBNBEi'BKaBBBBBaig duurde een paar seconden slechts, niet langer. Zoo, zeide hij, heeft mijnheer de de tective dit alles entd-skt. Maar hoe erg dat lijkt, het verklaart zich heel gemak kelijk. Dat van Beekum verklaart mij ge zien te hebben is voor de justitie geen ge heim, dat heb ik zelf hier meegedeeld; dat anderen mij omtrent het uur van d-e mis daad bij de woning van den vermoorde ge zien hebben verklaart zich op dezelfde wij ze, en van al uw aanwijzingen blijft niets over. Ik erken gaarne, dat de schijn al thans tegen mij zou zijn, indien er niet was gebeurd wat -dezen naoht is voorge vallen. Maar degenen, die dat bijgewoond hebben, en dat zijn gelukkig verschillende me-nschen, we-ten meteen al hoe uw dwa ling verklaard moet worden. Al wat gij meent te kunnen bewijzen, bewijst niets anders, dan -dat mijn dubbelganger de da der zijn moet. De detective haalde de schouders op. Uw -dubbelganger? die bestaat niet. Men zag verschillende der aanwezigen het hoofd schud-den. Neen, zij wisten nu, dat de detective die ïn-et zoo groote zeker heid sprak, in werkelijkheid niet op de hoogte was. Want het bestaan van dien dubbelganger viel eenvoudig niet te loo chenen. En juist dï-e besliste ontkenning van den detective deed de meening weer te gunste van den baron keeren. Gij- hebt toch hiernaast de verkla ringen van de verschillende getuigen ge hoord, zei de onderzoeksrechter, -gij kunt toch niet bedoelen in twijfel te trekken wat èn mijnheer Frans van Beekum, èn de veldwachter èn bovendien uw vriend, mijnheer Roger, met eigen ooge-n gezien, met eigen ocren gehoord hebben. In de oogen van den baron lichtte een vonk van triomf, maar Rosch bleef dood kalm. - i Als u het goedvindt, zeide hij be daard, zal ik voortgaan, zoo dadelijk zal dan wel blijken wat ik bedoel. De rechter knikte. Ik zal vertellen wat er gisterenavond gebeurde. als de Wonderbare Bruine Poeders van der Apotheek DE POORTERE S in t-Niklaau - Waas. U ©ogenblikkelijk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. oorspronkelijke detective-roman door Ct Vervolgt.' IBBBBRBKHHABBBBBBBBBBBHBIBBIB Nr 2, speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kjf« Nr 4, speciaal voor liefhebber», 32 fr. d# tgr. Franco tegen terugbetaling per 2 kg*. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgfc Fijne, middelmatige en grove »nit.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 4