RAMSKAPELLE Indrukwekkende openbare Christus-Konina Hulde te Peperinge Vreeselijke Brandramp te Marseille WERELDGEBEURTENISSEN m Inhuldiging van het Gedenkteeken opgericht ter eere van den slag van Ramskapeile op 39 en 31 Oktober 1933 DE OORLOG IN CHINA DE BALLON VAN DEMUYTER OP DEN DOOL HET KOLONIAAL VRAAGSTUK FRANKRIJK GROOT-DUITSCHLAND VEREENIGDE STATEN ENGELAND TCHEKO-SLOWAKIJE JONGELING GEELECTR0CU- TEERD TE BIKSCH0TE TOERÏSMEVLIEGTUIG STORT TE PLETTER NABIJ BORDEAUX ZES INZITTENDEN GEDOOD DE KOLONIALE LOTERIJ TREKKING VAN DE 10® SNEDE I>E SCHRIJNEN VOOR DE NIET GEIDENTIFIEERDE SLACHT OFFERS UIT DE BRANDRAMP VAN MARSEILLE. De loten van 109 frank. De loten van 200 frank. 52 De leien van 1.G99 frank. De loten van 2.000 frank. De loten van 5.000 frank. De loten van 10.G09 frank. De loten van 20.000 frank. De loten van 50.090 frank. De loten van 100.000 frank. Het lot van één miljoen -JÉ* KOLONIALE LOTERIJ EEN CIJFER! ALLE ANDERE KANSEN GROOT LOT VAN 1 MILJOEN, «BBBsasa&BaasBasaciiaaijsajiüifla KOLONIALE LOTERIJ 1 iOt Vin 29.000* fr. VOORBEREIDING Reeds dagen te voren werd dit lief dorp, dat ah een pcrel uit haar asch verrees, opgedirkt met masten en festoenen. Een ^ribuun verheft zich rechtover het monu ment, werk van beeldhouwer Collard van Antwerpen. Dit monument verbeeldt links de Fransche Republiek: de fascio met de letters R F met er boven de lauwerskrans 6n het symbool van de Fransche jagers, He jachthoorn met het getal 16. Rechts boven de Belgische Leeuw en de lauwer krans prijkt het cijfer 6 van het 6° liuie- fcgiinent bekroond door dc koninklijke kroon. Tussehcn die twee bronzen platen prijkt, op steen gebeeldhouwd, den tekst m 't Fransch en in 't Vlaamsch«Don 31 October 1914 heroverden het 16° Ba taljon Fransche jagers te voet en ons p« Linieregiment gezamenlijk en op dc punt hunner bajonnetten bet dorp van Ramskapelle cn boden gezamenlijk en als broederlijke gedenkenis dezen opschrift- Steen aan de bevolking van Ramskapelle, den 30 October 1938.» Drie triomfbogen met Fransche en Bel gische kleuren versierd overspanden de drie toegangswegen: naar Nieuwpoört, Diksmuidc en het station en droegen op- volgenlijk deze opschriften: «Zege en Zégen», «Honneur'et Patrie eii «Wel kom - Bienvcnus». VóóR DE H. MIS Tc 10.10 uur komen de Overheden toe. Do Last Postwordt geblazen cn bloe men worden neergelegd door Commandant Waringhem van het 16° Fransche jagers te voet en door Kolonel Godeau van het 6" linieregiment aan den voet van de ge sneuvelden van Ramskapelle, waarop vre dig het H. Hartbeeld zich verheft. Te 10.3(1 uur komt de muziekkapel van het 16» Fransche jagers met haar vlugge lcaralcteristische stap langs den weg op de Maison Carrée af cn wordt opgewacht door de muziekkapel van ons 6° linieregi- iuent. Men begroet elkaar met klaroen geschal, Marseillaise en Brabanconne. IN DE KERK De Militaire Mis wordt opgedragen door Monseigneur Dujardijn, hoofdaal moezenier van het Belgisch leger, bijge staan door den E. H. Aalmoezenier Coli- het cn E. H. Omez, Fransche aalmoeze nier. E. H. Vandcrstraete van Wulpen, E. II. Sanders van St Joris, E. H. Van everen Pater Capucien en E. H. Van- eweghe van Ramskapelle als ceremonie meester. Al de altaren alsook het H. Hartbeeld waren prachtig versierd met witte bloe iden. Links op het koor heeft het Ge meentebestuur en rechts de Militaire Overheid plaats genomen. Vooraan in de kerk was een catafalk opgesteld met er boven op een Fransche eu Belgische helm op lauweren, bewaakt door gewapende Fransche en Belgische soldaten cn omringd door al dc vlaggen van Oud-Strijders en van enkele regimen ten. De Missa tertiavan Haller wordt prachtig uitgevoerd door het militair koor van het 6e linie. Monseigneur Dujardijn bestijgt den kansel en doet eerst in 't Fransch uitschij nen het opperste sacrificie van het leven, gegeven in navolging van onzen Heer Jezus Kristus, op het slagveld. In 't Vlaamsch gedeelte van zijn sermoen hoe Kristus-Koning steeds zijn zegen gaf aan ons land cn ons volk door ons koningen te schenken als Leopold I cn Leopold II. Hij zegende Belgic gedurende den oorlog door ons K ming Albert als leider te ge ven, die ons leger leidde van Luik tot aan den IJzcr en na den oorlog zijn we God dankbaar om den Vorst Leopold III. Toen onder dc Consecratie het «Te Vel de weergalmt in de herrezen kerk bid den allen voor hen die sneuvelden ten einde ons de vrede te brengen. De muziekkapellen doen de Marseillaise en de Brabanconne weergalmen onder de prachtige gotische bogen. ONTHULLING VAN HET MONUMENT Ka de Mis stelltn de verschillende af- deelingen voetvolk, de oud-strijders, de schoolkinderen en de bevolking zich op, op het groote plein voor dc kerk. Links en rechts van de tribune nemen Fran sche en Belgische officieren plaats. Op de otficiecle tribune merken we Luitenant-Kolonel Jolly, vertegenwoordi ger des Konings, Burgemeester Broucke, Commandant VYarringhem van het 10" Fransche jagers, Colonel Godeau van het 6° linie, Generaal Lebacq, Generaal Six, vleugeladjudant des Konings, Colonel Laurent, Fransche militaire attaché, Ge- neraal-Majoor Glorie, Generaal Mertens, Kolonel Marv, Kolonel Demart, Hoofd aalmoezenier Dujardijn, liauwelle, voor zitter verbroedering van het 16", Loliy, ondervoorzitter van de U.F.A.C., Major Marlier, Major Jacqmain, Alajor De Vyl- der, de leden van den Gemeenteraad Schcpene Pauwels, Vandcwoudc, Vandcn- broucke, Maenhout en Claeys, gemeente raadsleden, Duron, secretaris, en Rabau, Ontvanger. /Aalmoezenier Van Bevercn, Hoofdaalmoezenier Colinet, Colonel Car ton, EE. IIH. Pastoors van Wulpen en Ramskapelle, Fransche Oflicicrcn en en kele Dames en iieeren. De plechtigheid wordt geopend door de Thebaansche bazuinen. Daarna betreedt Commandant Warrin- ghem van bet 16° Fransche jagers het spreekgestoelte. Hij schetst de rol van zijn regiment in den slag van de Marnc, zijn aankomst eu défilé voor Koning Albert en Maar schalk Joftrc te Vcurne, waar het zoo gul hartig toegejuicht en ontvangen werd door de Belgen. Hij schetst daarna den slag van Ramskapelle (zie verder den slag). Sedert draagt zij den naam van Regiment van Ramskapellealhoewel zij sedert zich onderscheiden heeft, bij zonder te Verdun. Ook dragen de offi cieren en soldaten met fierheid het eerc- teeken hen verleend voor hun helden moed tijdens den blocdigen slag in slijk en water van Ramskapelle. Daarna legt hij een kroon neer in naam van zijn regiment aan den voet van het gedenkteeken terwijl de Fransche muziek kapel den groet speelt. Kolonel Godeau, bevelhebber van het 68 linieregiment, betreedt liet spreekge stoelte. Wanneer over eenigeit tijd, het 16° bataljon Fransche jagers, ons zijn inzicht! te kennen gaf, een gedenkplaat van deelname aan den slag van Ramskapelle, aan de gemeente te schenken, kwam in ons het gedacht op dat dezen gedenk steen slechts kon aangeboden worden in dezelfde voorwaarden, als dit gevecht ge leverd werd op 31 October dit isin gemeenschap. Dit is de reden van ontstaan van dit memoriaal, en deze van ons bezoek aan het slagveld dat, vóór 2) jaar getuige was, der heldendaden van onze twee eenheden. Dien merkwaardigen slag van Ramska pelle is een der groote veldslagen, die te samen den slag van den Ijzer uitmaken. Het stelt een tragisch oogenblik daar: De stelling van den Ijzer is doorbroken!... De spoorbaan van Diksmuide naar Nieuw- poort overschreden... De weg naar Kalcs open In dit oogenblik van uiterst gevaar, wanneer de mcnsch niet meer weet boe hij tegenover den dood staat; het is dan, dat men over troepen moet beschikken, die de gekende grenzen van opoffering en toewijding kunnen overschrijden. De geschiedenis heeft uitgewezen, dat het 16° Fransche jagers te voet en liet 6® linie zulke troepen waren. Ik ga U hier dit gevecht niet verhalen. Anderen die eraan hebben deelgenomen, zullen beter dan ik, het U op het terrein uitleggen. Ten andere het gezamenlijk oprichten van dit memoriaal wil niet zeggen, dat het 16® bataljon Fransche jagers cn het 6* linieregiment alleen den roem van den slag van Ramskapelle verworven hebben. Wij weten wel dat links cn rechts van ons andere troepen lagen. De juiste betcckenis van dezen gedenk steen is de volgende Ten eerste, dat er twee trocpcnkorpscn zijn, die officieel in Het teeken van dit vermaard gevecht staan een Fransch, het 16® jagers te voet, dat zich Bataljon Ramskapelle» noemt, en een Belgisch: het 6® linieregiment, dat dc naam Ramskapelle op zijn vaandel draagt. Vervolgens, dat bij dezen aanval, niet alleen het 16® bataljon Fransche jagers en liet 6® linie zijde aan zijde streden, maar dat de compagnies vermengd waren. Deze vermenging van eenheden veroorzaakte geenszins verwarring, maar verwekte in tegendeel een geestdriftige samenwerking, spruitende uit het Fransch-Belgisch wa penbroederschap Dc plaats van den gedenksteen is zoo gekozen dat hij voor eiken voorbijganger in 't oog valt. Deze plaats zal hem her inneren aan onvergetelijke voorbeelden van opoffering cn aan de handhaving van zekere idealen. Heer Burgemeester van Ramskapelle, bezield door deze gedachten en gevoelens, vertrouwen liet 16® bataljon Fransche ja gers en het 6® linL U het behoud toe, van hun memoriaal. De Kolonel legt een kroon neer aan het memoriaal, terwijl de militaire muziek kapel een hymne uitvoert. De Heer Burgemeester Broucke be treedt het verhoog. In naam der bevolking van Ramska pelle en in hoedanigheid van Burgemees ter heli ik de eer bezit te nemen van de zen Franse! i - Belgischen gedenksteen. Voor U allen eu in naam van al mijn medeburgers neem ik de plechtige ver bintenis aan dezen gedenksteen in eer te houden en hem te doen uitschijnen als een symbool van moed eu opofferings- geest aan de jongere geslachten cn aan de talrijke toeristen die in onze eertijds ver woeste streken nog ccnig overblijfsel van het Moed en het offer, te vinden. liet dorp van Ramskapelle was in 1914 getuige van don heldenmoed van talrijke zoowel Fransche als Belgische eenheden: van 'allen behouden wij een innige herin nering; doch op heden herdenken wij vooral het 16® bataljon Fransche jagers te voet cn het 6° linieregimentRamska pelle glanst immers in de plooien van inv roemvolle vaandels roem verworven door het bloem en het offer. Dit aandenken hebt gij willen in steen eu brons beitelen de glansrijke woorden erin gebeiteld zullen voortaan de eer uwer beide eenheden uitmaken. Ik breng hulde aan den Heer vertegen woordiger des Konings die ons door zijn tegenwoordigheid zijn welwillende en hooge bescherming verzekert. Ik breng hulde aan de talrijke militaire eu burgerlijke overlieden hier tegenwoor dig, en in liet bijzonder aan den Heer Generaal Six, stafadjudant des Konings, oud - kapitein tijdens den stormaanval in 1914. Ik groet en dank den I-Commandant van liet 16 bataljon Fransche jagers te voet die met een talrijke afdecling van het ver afgelegen garnizoen van Toni naar hier gekomen is. Ik groet den Kommandant van het 6'' linieregiment van Antwerpen die in hooge mate heeft bijgedragen tot liet verwezen lijken van ons ontwerp. In naam van de gansehe bevolking van Ramskapelle bedank ik ten zeerste, al deze die liuu steun cn hun medewerking heb ben verleend tot liet oprichten van dezen gedenksteen, en tot liet verstevigen der vriendschap tussehcn oude Fransche cn Belgische wapenbroeders.» Generaal Six klimt op liet spreekge stoelte, vraagt een minuut stilte ten einde de gevallen broeders te herdenken. Een salvo geweervuur weerklinkt, de Brabanconne wordt in sourdine gespeeld, Heer Burgemeester Broucke legt een kroon, aangedragen door twee meisjes, neer aan den voet van den gedenksteen. Daarna verhaalt Generaal Six de voor bereiding tot den slag en den slag zelf van Ramskapelle (zie volgend nummer). Daarna wordt een bloemenhulde ge bracht. Volgende kronen werden neerge legd liet 10® Fransche jagers, liet 6® linie- (Zie vervolg hiernevens.) De welgeslaagde H. Zending, gepredikt in de 3 kerken te Poperinge, door 9 Eerw. Paters Redemptoristen, beleefde baar hoogteount Zondag namiddag in een openbare Hulde aan Christus-Koning op de Groote Markt. U.t ieder der 3 kerken trokken de geloovigen zingend en biddend naar de Markt, waar bij het Heilig Missiekruis een roerende aanspraak werd gehouden door Eerw. Pater Van Linden.— Foto hierboven toont de duizendkoppige menigte die aan deze grootsche buide deelneemt en zijn trouw zweert aan Christus-Koning onder den blijden roep: Leve Jezus! Leve zijn Kruis! Wij zweren Hem trouw tot der Dood!». Poperinge leverde een bewijs van zijn diepen godsdienstzin. Mccbt deze geest door den ijver der Eerw. Paters Redemptoristen onder de H. Zending zoo vurig aangewakkerd in alle Gezinnen steeds bijblijven! Dit geve God! iBBaHBiHanaBnnH9acaiBm»BiBi»BnmnaBEiHBiBixHBaHaiEiHnBaBBmnanMaiaagHBBHaa«mBioiiiaB»BBBBHBaHaBBBBBHaB>g«H (VERVOLG) De bijgeroepen brandweer van Mar seille bleek niet opgewassen tegenover der gelijk onheil. (Het materiaal was onvol doende en daadwerkelijke 1 ,ulp kon zij niet verleenen. Het blusclimVeriaal bleek erbarmelijk, zcodat de hulp moest inge roepen worden van de brandweer der ste den Toulon, Lyon, Cannes, Nice, en nog andere. Intusschen sloegen de vlammen over naar gebouwen gelegen nevens het Groot warenhuis en naar hotels gelegen aan den overkant van de Cauébiè'e. A-lrHar werden aldus zwaar geteisterd dcor de vlammen het Hotel de Noaillesen het Grand Hotelalsmede het gebouw van de Air Franoedie in korten tijd een- vuurpoel geleken. In deze hotels waren Eerste-Minister Daladier, Minister Bonnet, Hr (H-erriot en andere kopstukken van de Radikaal-So- ciallstischa Partij, wier Kongres gehouden werd te Marseille, evenals talrijke journa listen die or hun int-rek hadden genomen. Weinig' of niets kon gered worden van het reisgc-ed van al deze gasten. Het bedoeld Kongres werd geschorst en Hr Daladier ging zien naar den brand. De bevelhebber van de brandweer van Mar seille was intusschen gekwetst geworden ■en keggebraeht, de mannen liepen orde loos dooreen, de ordedienst bleek onvol doende, bij zeever dat de Fransche Eerste- Minister ontmoedigd zegde «C'est lamen table»; «Het is erbarmelijk en verder: <i Zijn er hier 'geen chefs? Plunderaars maakten van de gelegen heid gebruik om ook aan het werk te gaan terwijl de ordedienst ontredderd bleek. De kantoren van de Air France werden aldus leeggehaald. Het janhagel dat zoo talrijk is in Marseille, liet deze gelegen heid niet voorbijgaan zonder al te stelen wat het maar bereiken kon. In de vlammen deden zich nu en dan ontploffingen hooren en al de plafcnds stortten in, ook een voorgevel kwam neer op de straat. Na den brand bleef van het grootwarenhuis niets ander® meer over dan een gevel, die met dynamiet moest neergehaald worden, verwrongen staal en een hoop puinen. Een bank gelegen nevens de Nouvel- les Galeries de Pariswerd eveneens zwaar geteisterd. Dat het vuur oversloeg' naar den overkant '/an de Canebière, komt doordat een hevige mistraalwind de vlammen ver deed overslaan en eveneens het vuur geweldig aanwakkerde. Van het Hotel d-e Noailles zijn de vijfde, zesde en zevende en ook de zolderverdie ping verbrand en van het Grand Hotel de drie bovenste verdiepingen, terwijl ook aan de gebouwen van de Soc. Générale en van de Air Franoe groote schade is aan gericht. Van de omliggende huizenblokken tot het vijfde of zesde huis toe, evenals van Hotel Astoria zijn de daken vernield. Bovendien hebben cp groot-en afstand de ;vels van de huizen veel geleden. Verder is het Théa-tre des Variétés», een van de meest bekende schouwburgen van Marseille, grootendeels verweest. Voorts is de Cinéma d-e Noailleswelke aan het warenhuis grensde, geheel afge brand. Dat er een groot aantal slachtoffers zou den zijn was men zeker, maar omtrent het aantal moest men in het duister -tas ten. Eerst werd nagegaan wie erator het personeel was gered of vermist. Het bleek dat -bijna het gansehe personeel der boek houding dat op -het hoogste verdiep werk te, omgekomen Is. Daarbij dient gerekend dat veel koopers in het magazijn waren. Men moest dus afwachten tot die mogelijke slachtoffers als vermist werden opgegeven. Werklieden der versieringswerken kwam-en cck om. Ten slotte werd uitgemaakt dat een 75- tal personen het leven moeten hebben in geschoten bij dien vreeselijken brand. In de puinen werd dan met alle middelen ge zocht naar de lijken der slachtoffers. De met water volgeloopen kelders werden zelfs daartoe leeggepompt. De opzoekingen in -de puinen gaan -echter gepaard met groote moeilijkheden gezien het verwron gen ijzer en nog rechtstaande gedeelten van muren grcot gevaar opleveren voor degenen die aan het reddingswerk behulp zaam zijn. Tot op Woensdag 11. werden in het ge heel 46 lijken naar de rouwkapel gebracht. Buiten een vijftal die omkwamen bij het springen of aangetroffen werden in den beginne van den brand zijn het al ver koolde lijken die onherkennelijk zijn. Slechts van enkele kon de eenzelvigheid vastgesteld weerden bij middel van voor werpen of juweel-en gevonden op de ver- kooide lichamen. Bij het reddingswerk deed zich een droe vig geval voor. Een moeder wier meisje werkzaam was ln de galerijen ging zien en toen zij verminkte lichaamsdeelen zag wegbrengen, zeeg de arme vrouw ineen en stierf. Het meisje, ontkemen aan de brand, ging haar aanmelden, en trof aldus het lijk van haar moeder aan. Wegens de onvoldoende inrichting van d-e brandweer van Marseille werd de poli- tie-prefekt van die stad afgesteld. Heer Tasso, meier van Marseille, Socialist, zal denkelijk in het gedrang worden gebracht om de vastgestelde, nalatigheid, daar de brandweer slechts beschikte over ver ouderd -materiaal en. gescheurde slangen. Brandladders kwamen niet ter plaatse, tot de vreemde korpsen toekwamen. Slechts vier urn- na het uitbreken van den brand ken een krachtige waterstraal worden gegeven uit de stadsriolen. De gasten der afgebrande hotels werden ondergebracht op schepen liggende in de haven van Marseille. De schade zou 106 mlllioen frank be dragen. Maandag zal de begrafenis der slacht offers plaats hebben. Deze ramp heeft groote verslagenheid verwekt te Marseille. Naar de laatste berichten werden de op- ruimingswerken stopgezet alhoewel nog een 20-tal lij-ken onder de puinen bedol ven zijn, dit omdat er -te groot gevaar be staat voor de opruimers. Het bestuur van de Galerijen zullen het werk op hun eigen kosten thans moeten voortzetten. Het ver keer op de Canebière werd hersteld. Het aantal bekende slachtoffers be draagt nu 71: 5 personen die overleden in het hospitaal; 66 vermisten, -waaronder 60 leden van het personeel der Nouvelles Ga leries; de andere waren kocpers of werklui. Van de 44 geborgen lijken kor.-den er slechts 7 vereenzelvigd worden. Dertien gewenden liggen nog in het hospitaal. «o» DE GROOTE BRANDRAMPEN IN FRANKRIJK SEDERT EEN HALVE EEUW 25 Mei 1887. Brand van de Opéra Co - mique, te Parijs, tijdens een vsrtooning van Mignon. De schouwburg wordt ver nield. 29 Dooden. 4 Mei 18D7. Brand van den Bazar dc Ia Charitéte Parijs, in de rue J-ean- Goujon, 5 uur 's narr.-iddhgs. Paniek: 60 dooden. 25 Sept. 1921. Brand van de Nou- vcaux Magasins du Frintemps te Parijs, boulevard Haussmann, te 8 uur 's morgens. 1 Doode, 60 millioen schade. 11-12 Juli 1930. Brand van de Nou velles Galeries de la Ménagèreboule vard Bonne Nouvelle, te Parijs, te midder nacht, 1 dc-ode, tientallen millioen schade. Het warenhuis werd niet her-opgebouwd. 22 November 1936. Een heele wijk van Angers wordt door 't vuur vernield. SflBBBBEBBflBBBBBflSBBBBaBBflEEB DE JAPANNERS WILLEN NOG VERDER OPRUKKEN Het blijkt dat de Japanners nog niet tevreden zijn met de steden Kanton en Hankau cn zij verder Middcn-China wil len binnenrukken: Zij willen in ieder geval Maarschalk Tchang-Kai-Shck klein krij gen. Door de Japanners wordt deze als een rebel bejegend en door hun zorgen zal een nieuwe president der Chineesche Republiek verkozen worden. Japan wil van China een Staat maken dat onder zijn invloed staat, net als Man- dclioukouo. Maarschalk Tcharig-Kai-Shek geeft zich evenwel niet verloren eu heeft reeds nieuw verzet aangekondigd. iflBBBBBBBBSSItBBBflBBSiBBaBBEBBt Bij de betwisting cm den Gordon-Ben nett Beker was d-e Belgische luchtvaar der Ernest Demuyter neergedaald in Roe menië. De ballon werd dan verzonden om aiover Roethenië, Tchecko-Siowakije en Duitschland, België te bereiken. De ver en totnogtoe is d-e ballon niet toegekomen zending geschiedde tijdens de laatste ern stige verwikkelingen in Centraal Europa te Brussel en blijft hij onvindbaar. Opzoekingen worden gedaan in Tche cko-Siowakije en Duitschland naar den verdoolden ballon. Donderdagmorgen echter is de ballon en d-e speciale briefwisseling te Brussel toegekomen^ BBBBBBBBBBBBB3Bi«BaBia!3aBBBKIBIBBEBBBEBSBBXB3B3I£Bfl3£SaBSBBBBa: KOLONEL GODEAU LEGDE EEN KROON NEDER BIJ HET GEDENKTEEKElf regiment, de bevolking van Ramskapelle, bet 0® en 16" B.C.P., de Fransche oud strijders van Belgie, dc verbroedering van het 6® linie, hulde aan het 6® linie, aan onze roemrijke wapenbroeders van het 0" en 16 linie, het lü® bataljon jagers van Toul, het 6® linie van Antwerpen, de ver broedering van het 6® linie, amicale O.R.C., de oud-leerlingen der gemeenteschool. Een meisje van de aangenomen meisjes school draagt gevoelvol van op liet spreek gestoelte Ude a Ramskapelledoor Zaunacois, oud-gediende van liet 16® ja gers, voor. Dertig meisjes van dezelfde school bren gen in spreekkoor hulde aan de overleden en regeerende Vorsten van ons laad. Om te eindigen brengen ceu zestal jon gens van de gemeenteschool hulde aan den moed der Belgische en Fransche sol daten. Daarna brengt men bezoek aan het bij zonderste deel van het slagveldnamelijk den Molenhoek. (Zie verslag volgend nummer.) Majoor De Vvl 'e geeft volledig verslag van dien aanval. Dc Fransche Aalmoezenier Omez ver strekt ook nog uitleg ia pittoresque be woording en verhaalt onder incer volgen de historische woorden. De Franschen hadden tot aan de lenden door liet water gewaad. «Nos troupes sont bien fraïclics», zei ecu officier op dit koud bad doelend en een ander antwoordOn ira les sé- cher au feu hier doelend op den aanval. Ook Generaal Six herinnert aan den moed der Franschen die zoo mooi kun nen sterven. Dank aan de Fransche dra gonders redde hij Zijn regiment aan liet Groote Duin te Nieuwpoort: alien waren gesneuveld maar hadden toch den Duit- scheu aanval gestuit. Een bezoek werd daarna gebracht aan liet militair kerkhof waar bloemen neer gelegd werden door Colonel Laurent en Commandant YVarringhem. in de Zusterschool wordt daarna ecu middagmaal opgediend door den H. Vau- roose, tafelhouder, Gistel. Tot eer én van de inrichters én van den tafelhouder moet gezegd dat alles vlug, met zorg cn warm opgediend werd cn ieder uiterst tevreden was over den dienst. Gedurende liet diner geven de livce militaire kapellen om de beurt stukken ten beste uit hun reper torium. Aan liet gemeentehuis werd door Lui tenant-Kolonel Joly, vleugeladjudant des Konings, eigenhandig liet order van Leo pold 11 op de borst gehecht van E. H. Vanderstracten, in den oorlog pastoor te Booitshoeke en heden Pastoor te Wul pen, en het Vuurkruis werd op de borst gespeld van volgende oud-strijders van RamskapelleBouselin Achiel, Couvreur Leon, Dcckrcq Achiel, Dcvacht August, Devroc Kamicl, Dcwaele Maurice, Duron Arthur, Duron Kamiei, Janssoone Jozef, Monteyne Alfons, Bayaert Karei, Ros- seeuvv Louis, Slembrouck Alfons, Siesau Lcon, Yanbesieu Odiol, Van llee Alberic, Viane Kamiei, Nog een groet aan de vaandels van het 6® lime en het 16® jagers te voet, die in bewaring gesteld worden in liet gemeen tehuis en dit merkwaardig feest, dat lang in de geheugenis van de aanwezigen zal blijven, een vlot en ordelijk verloop had en iedereen keerde welgezind huiswaarts. L. V. H. Dat koloniën aan Duitschland zullen te ruggegeven worden betwijfelt thans bijna niemand meer, maar hoe dit vraagstuk zal opgelost worden blijft steeds een raad sel. In de vroegere Duitsche koloniën van Zuid-West Afrika en in Tanganika rijst groot verzet tegen een mogelijk terugkee- ren aan Dui-tschland. Het valt dan ook buiten twijfel dat de omreis van Hr Plrow, Minister van den Zuid-Afrikaanschen Staat, in verband dient gebracht met het zoeken naar en oplossing' van de koloniale kwestie. Aan Hr Pirow wordt het inzicht gegeven te ijveren opdat Portugal en België een deel van hun Afrikaansche kolonies zou den afstaan om Duitschland voldoening te geven opdat dit land dan de teruggave van de vroegere koloniën zou opgeven. Hi- Pirow bezocht reeds Lissabon, maar Portugal maakt steeds bekend dat het geenszins bereid is e enige kolonie af te staan. Uit Berlijn werd intusschen nogmaals bevestigd dat het land geen andere kolo niën wil dan deze van voor den oorlog. Polen ijvert intusschen ook om kolo niën te krijgen. Hr Pirow is nu te Parijs toegekomen en naar wordt gemeld zal hij ook Brussel be zoeken, waar hij dcor Hr Spaak, Eerste- Minister, zal ontvangen worden. EINDE VAN HET VOLKSFRONT Het Kongres der Radikaal-Socialisten dat g-ehouden werd te Marseille, heeft ge leid -tot het goedkeuren van moties waar in het -beleid van den Heer Daladier, zoo wel op buitenlandsch als cp binnenlandsch gebied, wordt goedgekeurd, cn waarin de aanvallen der Kommunistische Partij te gen Hr Daladier worden aangeklaagd en waarin het einde van het Volksfront werd vastgesteld. Eensgezind werd instemming betuigd tot een toenadering tot Duitschland cn Italië. Binst het Kongres was er slechts een af gevaardigde, de verwoede anti-klerikaal Hr Bayet, die het Volksfront nog heeft verdedigd. Zijn stem werd -gesmoord door het zingen van de Marseillaise, die aan geheven werd door de andere aanwezigen. HEER PAUL REYNAUD WORDT MINISTER VAN FINANCIEN In den schoot der Fransche Regeering werd een verwisseling van portefeuilles gedaan. Hr Marchandcau is van Financiën naar Justitie gegaan cn Hr Paul Reynaud deed het omgekeerde. Hr Paul Reynaud was destijds een groot voorstander van de devaluatie. Sedert werd de Fransche frank herhaalde malen gede valueerd en na zijn aanstelling als Mi nister van Financiën verklaarde hij dat er thans geen sprake meer kan zijn van een nieuwe devaluatie maar dat maatregelen moeten worden genomen cm het Natio naal inkomen te verhocgen en aldus het financieel en ekonomisch herstel te beko men. Men verwacht binnen kort een reeks de creten die de financieels en ekonomische maatregelen zullen vaststellen welke de Fransche Regeering zinnens is te nemen, in gevolge de bekomen financieels vol macht. GENERAAL DEGOUTTE, OUD-BEVEL HEBBER VAN DE GEALLIEERDE LE GERS IN RIJNLAND, OVERLEDEN Uit Charnay, in het'Rlicne departement wor&t het overlijden gemeld van generaal Degoutte, gewezen bevelhebber van de Fransche 'roepen in België en van de ge allieerde legers in Rijnland. In 1918 werd hij benoemd tot generaal- rr.ajoor in dienst van Konir.g Albert van België, en tot lid van den oppersten oor logsraad, DE ROODE ZONE RTND PARIJS Uit rood-Spanje zijn thans talrijke le den van de international brigades terug gekeerd, daar de Rege-ering van rood- Spanje besloten he-eft die briagdes van het front te trekken en naar den vreem de terug te zenden. Talrijke van deze lieden hebben zich thans gevestigd in gemeenten ror.-d Parijs waar zij nu hun krachten wij-den aan kommunistische propaganda en naar men meent de «Groote Avoni» voorbereiden. Het is te hopen dat de Fransche Regee ring. op -tijds het gevaar zal inzien en de rood® zone zal doen zuiveren van de ongewenschte gasten. DE GELOOFSAFVAL IN OOSTENRIJK De geloofsafval heeft onrustbarend toe genomen. Naar het bureau van d-en bur gerlijken s-tand in E-alzbin_ mededeelt, zijn sinds 14 Oktober (den dag van d-e rede van Bürck-el te YVeenen) tot 25 Ok tober alleen in Salzbu-rg al 1219 personen uit de Kerk getreden; 1154 waren katho lieken. 60 protestanten en 5 oud-katho lieken. Hiervan waren 630 mannen en 589 vrouwen. EEN EN ANDER In Tyrol werd het klooster der Paters Servi-eten, het meest belangrijke van Ty rol, door de Nazis gesloten, onder de -be schuldiging van politiek tegen den Staat. Negen monniken en een 30-tal personen uit Innsbruck werden aangehouden. Hr Zierhut, gewezen Sudèten-afge vaardigde in het Tcheckisch-Slowaakscn Parlement, werd door de Nazis aangehou den en naar het concentratiekamp van Dachau gebracht. PANIEK OM EEN RADIO-UITZENDING In een -boek van H, G. Wells -wordt een ontzettend verhaal gegeven van een inval welke de bewoners van Mars wagen op de aarde en waar zij verschrikkeljike ver woestingen aanbrengen. Op d;' boek vr-erd een radio-spel gemaakt dat die verschrik kingen voorstelt. Dit spel werd nu Zon dagavond 11. door een uitzer.dingspost ge geven. Vele radioluisteraars, die wellicht de voorstelling van dit spel niet had-den ge hoord of gele-zen, werden bevangen met paniek bij het aanhooren van het gege ven spel. Velen meenden dat het werke lijkheid was. Personen liepen buiten a-1 roepende dat New-York verwoest was. An deren namen in der haast de vlucht met. hun gezinnen om aan de Martianen 1e ontkomen. Uit alle deelen van de V. S. van Amerika werd getelefoneerd cm te weten wat er waar was in die .uitzending. Anderen riepen dat het einde der wereld gekomen was. Zelf werden zelfmoorden gepleegd "uit angst. Dokt-ers en verpleegsters beden zich zelf aan om desnoods hulp t-e bieden. Het zal aarschijnlijk nog lang duren vooraleer dit spel nog zal gegeven worden. GROOTE REDE VAN HEER CHAMBERLAIN. Naar het in voege treden van liet Engelsch-Italiaansch Akkoord. Tijdens het debat in het Lagerhuis over de Engelsche buitenlandsche politiek heeft Hr Chamberlain. Eerste Minister, een nieuwe groote redevoering gehouden. Hr Chamberlain drong aan op het goed keuren en het in voege br-er.gen van h"t Engelsch-Italiaansch akkoord. Dit ak koord kan nu in voege worden gebracht gezien Italië een groot gedeelte van zijn trospena in Spanje heeft teruggeroepen. Daarbij, verklaarde de Engelsche premier, is Mu®solin bereid alle Italiaansche vrij willigers nit Spanje te roepen zoo het plan der nis t-inmengin gskommissie wordt toegepast. Te Munchen hebben de HH. Hitler en Mussolini hem verzekerd geen territoriale am.ibities te h-ebben in Spanje-, Engeland wil alle hangende kwesties op lossen. De overeenkomst van Mur.chen was geen nederlaag noch voor Engeland r.och voor Frankrijk, het was een zaak van h-.t recht. Tusschen Duitschland en Engeland: zal geen ekonomische oorlog gevoerd wor den. De Britsche bewapening is tegen nie mand gericht. In Duitschland en Italië werd deze rede gunstig onthaald. EKONOMISCHE ONTREDDERING Tengevolge het afstaan van talrijke nij- verheidsgebieden aan Duitschland heerscht thans in het land een gedeeltelijk ekono mische ontreddering. T-e Praag is men omzeggens zonder ko len. De -bruinkoolmijnen is het land kwijt. Te Moravska-Ostrama staan 2.000 wagons, met kolen geladen gereed, maar om Praag te bereiken moeten zij dcor Duitsch grondgebied, wat thans nog onmogelijk is. Te Rakonitz zijn de mijnen nog aan Tchecko-Siowakije -maar de mijnwerkers, zijn bijna allen uit d-e thans Duitsche ge bieden. Tch-eckisch-e glasfabrieken zullen binnen kort moe-ten sluiten omdat zij geen bruin kolen meer kunnen krijgen. Nr Borgïnon geefi uitleg die geen klaarheid brengt De rede door Heer Adv. Borginon gaat voort met in heel 't land veel stof op te jagen. Heer Staf De Clercq is niet van 't gedacht van Heer Borginon maar zegt het niet opentlijk; hij geeft echter aan de woorden van Heer Borginon uitleg naar zijn zin. Staf De Clercq blijft de man van het uiteenrukken van Belgie. In Volk en Staatvan Donder dag komt een interview met Heer Borginon, maar de zaken worden er niet klaarder om; integendeel. Heel juist doet De Courantop merken Ware het niet veel eenvoudiger ge weest voor Meester Borginon, indien hij iets te zeggen had, het op papier te zet ten en aldus al deze rechtzettingen en polemieken te vermijden Of moet dubbelzinnigheid steeds het spel blijven van V.N.V.? Heel juist is de opmerking waarme de «De Courant» Vrijdag zijn op merkingen sluit: M. Borginon ontbreekt niet de juist heid van het inzicht, noch de helderheid van het verstand. Hij behoort tot deze kategorie menschen die verstand te veel doch wilskracht te weinig hebben en ver oordeeld zijn om ten onder te gaan in een onvruchtbaar dilettantisme. Hij weet, dat zijne beweging op een dwaalspoor is doch hij heeft den moed niet er zich van los te rukken en aldus zijn eigen geweten en dat van vele anderen, die hem zouden volgen, gerust te stellen. Hij is een van diegenen waarvan ge schreven staat: «Luister naar hunne woor- cfcn maar ziet niet naar hunne werken!». Zijn schuld is des te grooter, omdat hij er van bewust is IIIBQlIIMMBIIllllMflBflgflir Donderdag-avond werd Bikschote in be roering gebracht door een pijnlijk ongeval. Cl-oet Maurice, 25 jaar, land-bouwer ca zwijnenihan-cl-e 1 aar t-e PilkemSt Jan. waa te Bikschote toegekomen bij zijn broeder Jozef, eveneens zwijnenhandelaar, mei een lading zwijnen. Na het avondmaal gingen zij lossen. Ia een -hoek moest een plaats afgezet worden om eenige zwijn-enjengen af te zonderen. Maurice nam een ijzeren plaat, die voch tig was, en stuikte ermede tegen den grond. Bij het nederzetten der plaat kwam deze terecht op den draad der elektrieke baladsuse, die ze gebruikten. Het omhul sel -van den draad moet hierbij zijn ge kwetst en de plaat op den keperdraad ge komen. Maurice viel achterwaarts in cle armen van zijn broeder, gaf neg eenige zuchten en bleef roerloos liggen, dood- geëiectrocuteerd. De Heer Dr Thibault van Merkem, dia seffens bijgeroepen werd. beproefde de kunstmatige ademhaling, maar alles bleef vruchteloos. De E. H. Cosyn, Pastoor te Bikschote, gaf het slachtoffer het H. Oliesel. Naar oordeel van den Geneesheer m-oet het slachtoffer op één been staande, d« elektrischs lading door het lichaam ge kregen hebbsn en werd het hart lamge slagen. Het. slachtoffer, Maurice Cloet, w-oond» met zijn vader en zuster te Pilkem-St Jan. De Plechtige Lijkdienst zal plaats heb ben te Boczinge, Maandag as., te 9 uur. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Don-derdagnamiddag is een toerisme- vliegtuig, te Louipiac, nabij 3ordeaux, te pletter gestort. De zes inzittenden, allen leden van de zelfde familie, werden cp slag gedood. SBBBBEBSBBBBSBBSBBBSBBBIBHBB iB9asaaBBBSBSBB!399&BBBBBBBEia!l]B23&9!3£33S53993S52!3321S3SB9£l Zaterdag had in dc Stadsschouwburg te Leuven, onder grooten toeloop van nieuwsgierigen, de trekking plaats van de 10® snede 1938 van de Koloniale Loterij. Winnen 100 fr. de Nrs eindigend op: 51 31 38 09 62 47 93 52 88 Winnen 200 fr. de Nrs eindigend op: Winnen 1000 fr. alle Nrs eindigend op: 799 Winnen 2000 fr. de Nrs eindigend op: 527 Winnen 5000 fr. alle Nrs eindigend op: 839 Winnen lü.(XK) fr. de Nrs eindigend op: 3617 2904 9514 5713 9164 Winnen 20.000 fr. de Nrs "eindigend op: 28979 78870 58453 34967 41591 78244 17859 Winnen 50.000 fr. dc Nrs eindigend op: 56069 56260 Winnen 100.000 fr. de volgende Nrs: 457083 364176 521331 226186 463983 248725 392888 151920 Wint één miljoen, het nummer: 219832 Zooals bovengemeld werden slechts 7 personen der verkoolde lijken gelnOintifieerd. Bier zien we de in de (kerk te Marseille) opgeslagen rouwkapel met v°renaan de schrijnen waarin de stoffelijke overschotten rullen begraven worden, Laat UW PIANOS HERSTELLEN door, J. Delbaere, Gasthuisstr., 39, Poperinge. lEBBaBflacBBSiaaB&aaBaait uaaacfl EEN KANS OP TIEN om 100 frank te winnen met behoud van om een lot te winnen van 500 tot 50.000 frank e.i eveneens van tien loten van honderd duizend frank. Drie loten van twee honderd vijftig duizend frank of het GELIEVE UWE BILJETTEN TE HERZIEN Op 20 November a.s. worden de biljet ten van de 5" snede 1038 (oranjekleurige biljetten groene cijfers) ongeldig ver klaard. Tot nu toe werden niet aangevraagd 204 loten van 100 fr. eindigende op: 33. 64, 63, 70, 08, 03. 80. 48. 54 200 fr. eindigende op (4 1.000 fr. 143 5.000 fr. 65» 13 loten van 3 loten van 3 loten van 60.274

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 2