I Het Vlaamsche Vólk en het Leger DE MOORD VAN PARIJS Beroerde dagen in EDur&scEfcOcsndi In @ns Land zondag 23 november 1938.! .10 bladzijden: 50 centiem. 35* JAAR. - Nr 47. de poperingenaar sansen-vanneste POPER1NGE Telefoon N' 9. Postch. Nr 155.70. KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. VERSCHIJNT WEKELIJKS INTERNATIONAAL OVERZICHT de strijd tegen de araabsche vrijheidsvechters IN DE KAMER Nederlaiïdscli Verkeersvliegtuig ten pletter gestort 6 dooden en li gewonden Uitgever ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (por post) Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. Alle andere landen 65.fr. Medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun artikels. '0/ttUMbhéÊtéMtékt mm TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op le bl. per regel 5.fr. Berichten op 20 bl. per regel 2.50 fr. Berichten op 3® bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. SM De mobilisatie der laatste Septem ber- en Oktoberdagen heeft over ge heel het land heel wat aanleiding ge geven tot allerhande kritiek. Er wer den kwesties opgeworpen van louter technischen aard. Het leger moest zus en zoo worden ingericht, het voldeed niet meer aan de vereischten van een moderne weermacht. De verdedi gingswerken waren te ongelijk over de verschillende grenzen verdeeld. Het leger moest nog meer gemotori seerd worden... enz... enz... 'n Heele inventaris van technische gebreken werd opgemaakt en aan de opinie der dagbladlezers opgedrongen. We willen deze kritiek voor zoo ver ze van bevoegde zijde komt en niet uit politieke chantage werd ge schreven niet laken, maar het komt ons voor dat ze te fragmentair is om 'n vaste en blijvende oplossing in het legerprobleem te brengen, en dat ze daarbij te eenzijdig is. Immers, het totale probleem dat door de mobilisatie opnieuw in een scherp relief kwam te staan is van veel grooter omvang dan dit louter technische. Dit laatste moet ten an dere door beroepsmenschen worden opgelost en is zoo maar niet met één handomdraai door onbevoegden uit de wereld te helpen. Een andere zijde en daar willen we het speciaal over hebben is HET MOREEL ASPECT dat naar ons inzien van het grootste belang is voor de huidig bestaande wanverhoudingen. We durven zelfs zeggen dat het belang van het mo reel bij de weermacht zoodanig is dat het onmogelijk is het technisch pro bleem een duurzame oplossing te geven zonder het moreel op punt te zetten. Het zal wel niet noodig zijn veel bewijzen bij te brengen om iemand er van te overtuigen dat het leger bij ons volk niet goed staat aange schreven. Spreuken als: 't Is alle maal troep welke de menschen ge bruiken om iets als een wangestalte te brandmerken, zijn dienaangaande zeer karakteristiek om een mentali teit te schetsen. Voor alles wat militair is heeft ons volk een geweldig misprijzen. Wanneer er ergens op 'n parochie een verloren brood van een jongen is waarmee niets meer valt aan te van gen, dan zegt men algauwHij zal maar goed meer zijn voor den troep Verders vinden onze jongens het als vanzelfsprekend dat ze, eens bij het leger, zich brutaal en lomp ge dragen. De garnizoensteden weten hierover wel 'n woordje mee te spre ken. Een gedacht of een ideaal in het leger? Neen. Zooveel maanden tijdverlies; zoo veel maanden geen geld verdienen; zooveel maanden eigenlijk verwilde ring op elk gebied. Deze mentaliteit heeft zich zeif niet gebaard. Ze heeft inderdaad haar zeer bepaalde OORZAKEN. Al het geleuter als zou ons volk uiteraard tegen elke militaire idee en gestalte gekant zijn is larie en humbug. Dat zij die steeds den mond vol heb ben over het vredelievende Vlaamsch gemoed, dat alle weerbaarheidsidee als iets uit den booze verwerpt, eens zien naar de militaire formaties wel ke onze middeleeuwsche gilden waren. Neen, een gezond volk is vredelie vend, maar het houdt zijn weermacht in eere! Hoe deze geestesverdraaiïng dan in ons volk gebeurd is? Naar onze meening zijn de oorzaken hiervan zeer uiteenloopend, maar alle concentreeren ze in de WANVERHOUDING; LEGER - VOLK. In zijn openingsrede voor het eer ste kongres der Vlaamsche Vereeni- ging voor Reserve-Officieren zei Ir. Tony Herbert: «Zooals het leger steeds buiten de levende Vlaamsche volks gemeenschap heeft gestaan, zoo staat de Vlaming steeds tegenover het le ger. Reeds daaraan is deze verhou ding kenbaar dat de Vlamingen nim mer spreken over ons leger, onze of ficieren, onze soldaten, maar enkel over het leger, de officieren, de sol daten Dit is inderdaad zoo. icss3BasBasi<BBaaaBZifi2saBB3a(2 Het komt er thans op aan na te gaan hoe 'n dergelijke wanverhou ding mogelijk werd. Bij herhaling hebben de Vlaamsche dagbladen na de mobilisatie de ad ministratie van het leger gehekeld, daar ze bewezen had nog steeds star eentalig-fransch te zijn. En inder daad, hieruit blijkt hoe de actieve ka ders (althans de hoogere) vreemd staan tegenover hun soldaten. Hoe kan 'n soldaat respect hebben voor 'n officier die hem met 'n fransch aceent spreekt over het leger dat op den voet van den oorloggebracht wordt? Hoe kan ooit dat innig kon- takt tusschen leiding en manschap pen bestaan wanneer de eenen geen deelgenoot zijn van het zelfde gees tesgoed dat beiden moeten verdedi gen samen met het nationaal terri torium De eerste en essentieele verandering welke in het leger moet gebeuren is dus het totaal en werkelijk verande ren van de legerleiding in het Vlaam sche land. Vlaamsche afdeelingen moeten gecommandeerd worden door volbloed Vlamingen. Dan eerst zal het mogelijk zijn 'n sterke geest in ons leger te bekomen. Dat het landsbestuur en de leger leiding van deze onhebbelijkheid de groote schuld dragen hoeft nauwe lijks gezegd. Maar langs den anderen kant hebben ook wij, Vlamingen, te genover het leger veel goed te ma ken. En het gaat dus niet op te doen zooals Volk en Staatna de mobi lisatie: vloeken en schelden op «de regeering en de belachelijke taalwet ten en niks laten merken van eigen schuld. Immers in de veronderstelling dat men voor de Vlaamsche afdeelingen overal Vlaamsche officieren zou willen aanstellen, men zou het op vandaag nog niet kunnen. Waarom? Omdat Vlaamsche geschoolde krach ten ontbreken. En dit heeft weerom zijn verklaar bare gronden. De militaire carriere werd door de Vlamingen niet alleen misprezen uit anti-oorlogsenthousiasme, maar ook omdat het voor 'n Vlaming haast on mogelijk was In dit frankiljonsche nest binnen te dringen, omdat het leger zoo sterk herinnerde aan de tallooze hatelijkheden waaronder de Vlamingen in de bloedgrachten van den IJzer hadden geleden, en ten slotte omdat het leger was en nog is een kankerplek van zedenverwilde ring. Kwam daar nog bij dat de Vlaam sche beweging in haar kinderjaren zoo antimilitaristisch was als maar eenigszins kon zijn! Vandaar dus dat de militaire car- rierre totaal buiten de belangstellings sfeer der Vlaamsche jeugd gebannen lag en dat zij die er toch naartoe wilden door katholieke en vlaamsch- gezinde opvoeders er tegen gewaar schuwd werden. Goddank! Deze defensieve en lou ter negatieve houding wordt thans afgelegd. Van langs om meer begint men in te zien dat de eenige weg die leidt naar de heropstanding is: de kruispunten bezetten, in andere woor den: de sleutelposities van het pu blieke leven in handen krijgen. Toch ligt er nog schromelijk veel werk voor den boeg en het zal nog wel een tijdje duren eer de massa onzer Vlaamsche menschen er van overtuigd is dat dit de eenig-redelijke handelwijze is7 Maar, herhalen we nogmaals, ook deze veranderde mentaliteit alleen kan den toestand niet veranderen: van legerleiding en het landsbestuur wordt vereischt: dat zij de dualiteit der bevolking realistisch leeren zJen en derhalve streng-rechtvaardig de vervlaamsching van het leger door voeren, dat ze daarbij het soldaten leven zoodanig organiseeren dat het een school wordt van hoogere kuituur, van nationale fierheid en ook ,van zedelijke sterkte. Dan eerst kan de tijd komen dat wij, Vlamingen, met 'n gevoel van trots op ons leger neerzien en dat onze soldaten op de blijde kadans van, hun ritmischen stap hun eigen liede ren zingen langs de vele wegen van Vlaanderen! Dan zal onze weermacht haar echte beteekenis hebben gevonden: de ver tegenwoordiging van land, volk en nationaal bewustzijn! R. V. E. V gMBp fm 'WÈke I I Gevangen genomen Arabieren, die om de vrijheid van hun land vochten, worden door de Engelsche legioenentroepen naar de gevangenissen overgebracht waar voor »e!en onder hen menig droef lot te wachten staat. Op foto hierboven zien wc een "Beisch legioensoidaat enkele arabieren, die weerstand boden in de straten van e' oude Jerusalem, onder bewapening naar de gevangenis, ftyerbrengen. HEER von RATH, Duitsch Legaliesekretaris in Frankrijk, die door de kogels van een Joodsche moorde- naarsknaap neergehaald werd. HET DRAMA. Op de Duitsche ambassade te Parijs, werd de jonge gezantschapssecretaris von Rath, door een uitgeweken jood, Herschel Seibel Grynszpan, vermoord. Een enkeling van het Duitsche volk viel onder de kogels van een enkeling van joodsch ras. Het woordje enke ling en de respectievelijke namen, die deze enkelingen dragen, die de eenige bepalende elementen zijn om dader eri slachtoffer in een gewone moord zaak aan te duiden, hebben hier alle belang verloren. Voor het nationaal- socialistische Duitschland staan hier twee rassen tegenover mekaar. Het eene ras heeft het aangedurfd de hand uit te steken tegen het andere. Daarom zal dat ras boeten. En zoo heeft de moord van Parijs een staar tje gekregen waar geheel de wereld perpleks van staat. HET LAND DER INWIJKELINGEN. Frankrijk is werkelijk het paradijs der uitwijkelingen, en Parijs is de stad van wereldsch genot waar de verban- nenen uit de verschillende landen van de wereld spoedig hunne ellende ver geten in gezelschap van lot- en land- genooten. Parijs is de verzamelplaats van internationale avonturiers, van politieke samenzweerders, die de har telijke gastvrijheid van de Franschen te baat nemen om financieele zwen- delpartijen te organiseeren of om ker nen te smeden van de in eigen land verboden politieke groepeerin gen, die met geheime banden aan het moederland verbonden zijn om bij de minste windverandering tusschen te komen. Het is te Parijs dat de Tsjechen, de Serben binst den oorlog de onttake ling van Oostenrijk-Hongarije voor bereidden en plannen maakten voor de inrichting van het na-oorlogsche Tsjecho-Slovakije en het na-oorlog sche Joego-Slavie. Parijs is ook liet centrum, waar de Wit-Russen hun verzet inrichten, waar de Oekrajien- sche autonomisten verblijven, waar de Italiaansche anti-fascisten sedert 1923 tegen het Mussoliniaansche be wind ijveren, waar de Duitsche so ciaal- democraten en communisten wraakplannen tegen de bruine ter reur uitbroeden, en waar de Spaan- schè republikeinen meer en meer sa menkomen in afwachting dat ze er wellicht ook definitief hun pleister plaats kiezen. VROEGERE MOORDEN. Te Parijs worden de moordplannen beraamd van anarsjisf.cn en van op wraak beluste vervolgd n uit de ver schillende nationaliter.cn. Daar ge beurde de ontvoering van de Wit- Russische leiders Koelsjepof en Mil ler; daar werd de leider der Oekrajien- sche autonomisten Peljoera, door een Oekrajiensche Jood vermoord; daar viel President Doumer onder de ko gels van den anarsjist Gorgoelof; daar werd de aanslag beraamd op Koning Alexander van Joego-Slavie en op Minister Barthou die te Mar seille iverden vermoord; daar werd thans ook gezantschapssecretaris von Rath neergeschoten. Dit alles vormt een reeks van zeer onaangename ervaringen voor de Franschen in de eerste plaats, die de gastvrijheid als een van de nationale deugden proneeren. Hos bitter klin ken telkens de klachten over de ge brekkige politiediensten, die het leven van groote Staatslieden en vreemde lingen niet weten te verzekeren. Maar de Franschman is ook voel eenigszins losbollig en vergeet spoedig de voor nemens die gemaakt worden, na de droevige gebeurtenissen. Alleen ter ge legenheid van het bezoek van de En- gelsche Koning werd een overdreven ordedienst ingericht, maar dan werd er geklaagd dat de ontvangst er aan hartelijkheid bij ingeboet heeft. Nu weer zijn heilige voornemens voor de toekomst gemaakt geworden, maar het schijnt wel bijzonder moei lijk te zijn in de Babylonische ver warring van de lichtstad absolute ze kerheid te waarborgen, zoolang geen bijzondere maatregelen getroffen wor den om de inwijking te contigentee- ren en zekere inwijkelingen te wee- ren. Hiermee zal thans een begin ge maakt worden. Goering schijnt in de laatste tijden herhaaldelijk de wensch uitgesproken te hebben om de schoonste stad van de wereld te bezoeken We vreezen echter, dat niettegevsr xariüe de beste voorzorgsmaatrcgMinJftti reisje hem toch onaangename verrassingen zóu kunnen bezorgen. In verbeelding zien we al ergens in een nachtkroeg rond een wijntafel, onheilspellende oogen glunderen en een der aanzittenden mompelen: ik zou wel eens de dikte en de weerstand willen beproeven van de huid, die de body van üe veldmaar schalk beschermt! JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Intusschen heeft de moord te Pa rijs, de Jodenhaat in Duitschland nieuw voedsel bezorgd en aanleiding gegeven tot uitspattingen, die we in de democratische landen zelfs niet meer zouden verwachten. Hier blijkt de regeering en de politiek duidelijk in te stemmen met de brandstichtin gen van Synogogen en de vernieling van Joodsche winkels. De Rijksregeering, die trouwens de bewegings- en handelsvrijheid van de Israëlieten door talrijke verordenin gen reeds had gekortwiekt en deze DE JOOD HERSCHEL SEIEEL GRYNSZPAN, gefotografeerd na de moordaanslag op den Heer von Rath. van het Staatsburgerschap beroofd had, heeft thans een nieuwe reeks krasse maatregelen getroffen, die hun het leven nog meer onmogelijk moet maken. De moord op von Rath is voor haar zeker een dankbare gelegenheid om opnieuw een aanzienlijk deel van de Joodsche bezittingen te confiskee- ren. Het milliard Reichsmark dat de Joodsche gemeenschap als boete te betalen heeft zal waarschijnlijk als reservefonds dienen om het Vierja renplan van Goering te helpen ver wezenlijken. Dat President Roosevelt dreigt als tegenmaatregel de Duitsche onderda nen in Amerika uit hun ambt te ont zetten en te vervangen door uitgewe ken Duitsche Joden, zal de nationaal- socialistische regeering wel koud la ten. Toch zal de Duitsche buitenland- sche handel er weer een deuk door krijgen en daaraan is men, gezien de deviezennood wel gevoeliger in het Derde Rijk. Dat er Joodsche avonturiers en sja cheraars geweest zijn in het Duitsch land van V/eimar kunnen 10e grif aan nemen, dat zekere maatregelen tegen bepaalde Joden en tegen het Joden dom in het algemeen noodig en nut tig waren kunnen we aanvaarden. Doch de stelselmatig en officieel ge kweekte Jodenhaat moet noodzake lijk leiden tot geweldige overdrijvin gen. Dat is thans weer het geval. Even noodlottig dreigt de hetze te gen de Katholieke Kerk te worden. Weer hebben we moeten vaststellen dat er anti - godsdienstige relletjes zich voorgedaan hebben, namelijk te Muenchen, waar de vensters van het paleis van Kardinaal Faulhaber wer den ingegooid en waar een H. Hart- fecst onteerd werd. Dat de huidige heerschers echter voorzichtig zijn. Niet 600.000, maar met vele millioenen moeten de Katholieken in Duitsch land geteld worden. De annexatie van katholiek Oostenrijk en katholiek Su detenland, zal in dat opzicht voelbaar worden. (Verboden nadruk.) ROSKAM. Nauwelijks aangehouden en opgeleid tusschen twee geheime politieagenten naar het politieburcel of de kleine Jocdscho rakker begon hem te bedenken over den moord die hij zooeven bedreven had en stortte in een hevig weenen uit. Op foto rechts zien we hem na een eerste ondervraging, vastgehouden, uit het politiebureel geleid worden om naar de gevangenis te worden overgebracht. Foto links: Heer von Rath op zijn doodsbed in de kliniek. Be rcsooreS le Parijs op Sir von Rath ep vreeselijhe wijze gewroken Gnmensciielijk Mandelen der loden - ien niet te verrechtvaardigen vervolging Aller oogen worden en blijven steeds gericht naar Duitschland. Thans moet er weer een rilling van af grijzen gaan door de heele beschaafde wereld wanneer we de laatste gruwelda den bedenken die tegen de Joden worden uitgespeeld. Vooraleer echter naar de onmensche- lijkheden te kijken die zich afspelen in Duitschland, moeten we eerst terugden ken aan den moordaanslag van den 17-ja- rigen Poolschen Joodschen jongen op het lid der Duitsche ambassade te Parijs, den Heer von Rath. Het hoeft gezegd dat deze misdaad dient afgekeurd en gebrandmerkt te wor den als een groot vergrijp tegen de wet Gods. De voortdurende ophitsing van de regeering tegen de Joden, de vervolging van de Joden, en den jeugdigen ouderdom van den knaap kunnen die zaak niet goed maken. Maar wat moeten wij, buitenstanders, dan denken over de afschuwelijke massa misdaad van het Derde Rijk tegen de af stammelingen van de bewoners vau Ara- bië, ffyrië gg Mesopotamia \Vij moeten deze uitspattingen veroordeelen en von nissen. Men mag van alles opwerpen om te bewijzen dat de Joden, hiermede be doelt men een deel der Joden, want er leven ook goede, brave, edel-voelende en edel-handelende Joden veel kwaad ver richt hebben. Men spreekt van woekeraars bedriegers, bloedzuigers. Men wijst op de geweldige overheersching van de Joden in de pers, en in zoovele andere takken van het open baar levenop slechten invloed door ver schillende Joden op de openbare zedelijk heid uitgeoefend, op de zoo dikwijls ge- vvetenlooze overheersching in het inter nationale geld- en handelswezen. Alle maal goéd en wel! Maar niets kan ook maar het afgruwelijke vandalenwerk rechtvaardigen, van hetgeen deze dagen in het moderne Duitschland plaats greep. DE GRUWELIJKE VERVOLGING We hoeven enkel de volgende sfchets van een getuige der Jodenvervolging tc Emmerich te lezen. Woensdag avond, 9 November, jverd door de N.S.D.A.P. een meeting georga niseerd. In de redevoeringen, welke deze tijdens deze meeting werden uitgespro ken, werden de Joden vogelvrij verklaard. Tegen acht uur Donderdag morgen ver schenen eenige vrachtauto's uit Wezel met S.A.-mannen, gewapend met bijlen. Ze trokken door Emmerich en sloegen overal met hun bijlen de deuren en ra men in van de Joodsche woningen, ter wijl ze gansch het bezit vernielden.. Bij een armen werkloozen Jood, die on dersteuning geniet, maar nog een oud mooi eetkamermeubel bezit, uit betere tij den en waarvoor hem dezer dagen 800 rijksmark geboden is, werd het meubel volkomen verbrijzeld. Het hoogtepunt bereikten de anti-Jood- sche nazi-uitspattingen in het groote con fectiemagazijn van de firma Leffmann Hier werden de groote vensterruiten met bijlslagen vernield en alles op straat ge gooid; zelfs het inventaris. Mantels en jassen met prijzen van 75 en 100 rijks mark lagen als vuil in de straatgoot. (Zie. vervolg op 5° blad.} DE KONING IS ZIEK GEWEEST Koning Leopold III werd in de laatste dagen ongesteld daar hl,j leed aan een lichts p-riepa ar doening. Hierdoor kon hij (verschillends plechtigheden niet bijwonen, o, m de 11 Novem-berherdenkin-g te Brus sel, Thans is zijn toestand beter geworden. DE 11 NOVEMBERFEESTEN De 11 Novemberfeesten werden dit jaar door heel het land me' bijzonderen luister" gevierd ter gelegenheid der 20° verjaring van den wapenstilstaa d. In alle steden en gemeenten werd deze herdenking drr'- ""-geleefd. On kerk hoven en gedenkteekens werden kransen neergelegd. Te Brussel was Prins Karei aanwezig tijdens de rJ-chtighedsn aan het Graf van :n Onbekenden Soldaat. Aan den Wze-toren werd 11 November eveneens plechtig herdacht. H:t wordt een stil'e hulde van heel Vlaanderen. Zie hier over meer op 2° blad. DE NAAMDAG VAN KONING LEOPOLD III Dinsdag li. werd -t hsel het land de naamdag van Koning Leopold III gefeest. In alle steden werd in de hoofdkerk een Plechtig Te Deum gezongen. Te Brussel werd deze plechtigheid, in de Sis Goedelekerk, bijgewoond - door Prins Karei en de Prinsjes Josephine- Charlotte en Boudewiin en door talrijke geestelijke en wereldlijke overheden. Al de openbare gebouwen waren bevlagd. DE GEZINSVERGOEDINGEN VOOR NIET-LOONTREKKENDEN Door de ofïicieele Kommissie der Ge zinsvergoedingen alsmede door de Kom missies voor Sociale Voorzorg van Kamer en Senaat hebben het wetsontwerp op de gezinsvergoedingen voor niot-loontrekken- den aanvaard en de voorgestelde teksten ongewijzigd gelaten. Het is dus te hopen dat de Ministerraad zelfde teksten zal bijtreden en dat het noodzakelijk Korrnkiijk Besluit nu bin nen kort zal verschijnen. België zal dan het eerste land zijn waar dergelijke wet in voege wordt gebracht. Naar deze wet zijn de voorziene toela gen voor gezinsvergoeding zelfde als zij worden voor,zien voor de arbeiders. De bij dragen voor de werkgevers zijn allen ge lijk. Voor de andere personen wordt dit gebaseerd op hun kadastraal inkomen, gaande van 36 tot 270 fr. per jaar. iZoo de man zou komen te sterven zal de weduwe-moeder van den kindertoeslag voort genieten. Begoede weduwen slechts vanaf het vierde kind. Mogelijks wordt de nieuwe wet in voege gebracht met 1 Januarf eerstkomende. NAKLANKEN DER GEMEEN TERAADSVERKIEZINGEN Geen Liberale Meerderheid v te Hcist-aan-Zee. Bij de eerste telling hadden de Libera len een volstrekte meerderheid bekomen, en dit met verschil van 5/11 van een stem. Door de leden der Concentratielijst (K. V. V. V. N. V.) alsmede door de Socialisten werden klachten ingediend te Brugge en een hertelling gevraagd, wat geschiedde. Deze hertelling had tot gevolg dat een liberale stem die als geldig was geteld, aldus niet kon worden aanzien en ongel dig wos. Diensvolgens verliezen de Libe ralen de meerderheid die overgaat naar de Concentratielijst, met 6 zetels tegen 5 aan de Liberalen. De Liberalen hebben tegen deze hertel ling wel beroep aangeteekend maai- de hertelling geschiedde in normale voor waarden en bood alle mogelijke voorwaar de, getuigen der drie betrokken lijsten waren aanwezig. De uitslag is definitief en kan niet meer veranderd worden. Van een herkiezing kan geen spraak zijn. Een Katholiek-Liberaal Schepen college te Meenen. Naar verluidt vorderen de besprekingen tusschen Katholieken en Liberalen zeer goed te Meenen en wordt een overeen komst in het vooruitzicht gesteld. Heer Deweerdt, Liberaal, zou Burgemeester zijn. De Katholieken zouden drie schapenzetels bezetten en de Liberalen een. HET NIEUW ONTWERP VAN ALKOHOLREGIEM Het Verbond der Herbergiers, Hotel- en Restauratiehouders van België, hebben, in algsmeene vergadering, huin volledige goedkeuring gehecht aan het voorstel tot wijziging vnn het pIkohoiireglem van Mi nister Pholien, ontwerp dat ingediend werd bij de Kamer. Eerste-Minister Spaalc krijgt 1 dagen tijd, om da vertegenwoordi ging te Burgos te regelen. In Kamerzitting van Woensdag werden verschillende interpellaties gehouden over de vertegenwoordiging van ons land bij do Regeering van Generaal Franco. Eerste- Minister Spaak werd niet gespaard om trent zijn zwichten voor het Socialistisch Partijkongres. Heer Spaak gaf een voorloopig antwoord op de gehouden interpellaties en vroeg een uitstel tot den 29 November om de zaak Burgos te kunnm regelen, waarin de Kamer dan heeft toegestemd. Men mag verwachten d"t, de Socialisten toch zullen toegeven op d eisch van het zenden van een Handelsvrteganvroordiger naar Burgos, ten einde het Eerste-Minis- terschap in sooialiHlsche handen te kun nen houden, en dat alius the zaak zal kunnen geregeld worden en .meteen de huidige regeering gered. DE ONTRUIMING VAN HET KI EL-KERKHOF TE ANTWERPEN De stoffelijke overblijfselen van Hendrik Conscience en Peter Benoit ontgraven. Te Antwerpen is men (bezig met de op ruiming van het Kiel-kerkhof, dat zal herschapen worden in een openbaar park. De ontruiming der graven is Wpensdag •begonnen en zal moeten geëindigd zijn vóór 1946. Woensdag werden op het Kielkerkhof de stoffelijke overblijfselen ontgraven van Hendrik Conscience, Peter Benoit en oud- burgemeester Leopold De Wael, en naar het eerepark van SchoonSelhof overge bracht. Óp het ©choonselhof is men bezig met den aanleg van het Stedelijk Eere park. De stoffelijke overblijfselen van Hendrik Conscience, echtgenoote en dochter, Peter Benoit, Leopold De Wael en echtgenoote, zijn de eerste die opgegraven werden. AU» werden in nieuwe lijkkisten geplaatst. VLUCHTELINGENKAMPEN VOOR DUITSCHE JODEN TE MERKSPLAS ÉM ÉARNEFFE Ten einde de vluchtende Duitsche Jo den die erin gelukt zijn ons land te berei ken en zonder middels van bestaan zijn, een onderdak te verschaffen, werd door de Regeering besloten vluchtelingenkampen in te richten in een gedeelte van gebou wen der landloopersbolonie van Merks- plas en Wortel, alsmede in de oude Pupil lenschool van Marneffe. Reeds werden er een. 200 Joden onder gebracht te Merksplas. Zij hebben geen gemeens niet de lar.dloopers, ook niet met de buitenwereld. De vrouwen worden daar niet gelogeerd maar mogen hun verwan ten den Zondag in het kamp bezoeken. Het verblijf in het kamp is in zekeren zin vrijwillig, daar de gevluchte Joden voor de keus gesteld worden zich te laten opnemen ofwel uitgedreven te worden. Handwerkers kunnen er hsm stiel wat uit oefenen, waarvoor zij een klein loon krij gen. Onder die Joden bevindt zich een Joodsch (geneesheer uit Weenen. De in nerlijk» dienst "'ordt waargenomen door vluchtelingen zelf. Er wordt vooruitgestel.'. te voorzien in het onderbrengen van een 2.509 vluchte lingen. NIEUWE MUNTSTUKKEN Een Koninklijk Besluit is verschenen behelzende uitgifte van nieuwe muntstuk ken van 5 fr.,'l fr., 50 ct. alsmede van pasmunten van 25, 10 en 5 centiemen. De munten van 5 en 1 fr. en van 50 ct. blijven in nikkel. jQgsaasaBBBasiBaBSiEBBZBsaassiBBa Toen Dinsdag laatst ket Nederiandsch verkeersvliegtuig «ijsvogel», komende van Berlijn, op het vliegpiein van Schip hol wilde landen, zweef een zware mist over het vliegplem en omliggende gewes ten. Het rauioapparaat moet defekt ge weest zijn zooüat de piloot de meeste moeite had om het vliegveld te zoeken. Over Schiphol vloog het vlic uig op slechts een hoogte van rond de -j meter. Ten slotte vond de piloot toch tiet jaag pad maar het vliegtuig raakte bij het neer strijken den grond met den rechtervleu gel die aiknaicte. Het toestel kwam toen m een greppel terecht en verloor den lin kermotor, maakte dan een sprong van een 20-tal -meter cn bij het opnieuw aanraken niet den grond verloor het zijn rechter motor die afknakte en in den grond drong. Het half verwoeste vliegtuig schoot dan nog een 150 meter verder door en kwam aldus in een viermeter breede sloot te recht De kop sloeg in de sloot en brak middendoor. Het voorste gedeelte kwam aldus in de sloot te steken en de cabine rustte er boven op. De inzittenden, 19 in getal, bemanning en passagiers samen, werden deels uitge slingerd, deels werden zij dooreengewor- pen in het vliegtuig zelf, en een kwam in de sloot terecht. Zes dooden werden opgenomen en 11 gewonden, waaronder zeer zware gekwetsten. Onder de dooden bevinden zich vier leden der bemanning, namelijk de gezagvoerder, de 2" piloot, de marconist en de mecanicien. Twee passa giers bleven bijna ongedeerd. Onder dc passagiers bevonden zich Jo den die uit Duitschland vluchtten. Daags voordien waren zij reeds toegekomen in Nederland maar teruggebracht naar Duitschland omdat zij niet voorzien wa ren van de noodige papieren. Den Dins dag kwamen zij nu terecht met een En- gelsch visun, en kwamen dan die vlieg tuigramp nog tegen. De Ijsvogelhet neergestorte vliegtuig, gefotografeerd terwijl men druk aat de reddings- en opruimingswerken is. Zooals men duideüj:: zien hen ïigt het vlieg tuig nog gedeeltelijk in de sloot. In den inzet, de piloot Du.meiaar, die jiet leven kwam.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1