mis Ons Vrouwenhoekje Feeënhandeii CARLO ER BA i TELS en KEEDEREN. Altijd de laatste chic, voor alle maten bij UIT 0 MAAN ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. L. PIERLOT-PIERRET AlIe-sur-Semcia. METALEN FILMS MEUBELPAPIER Gasthuisstraat, 18, POPERINGE. IStruische Dames r DE AFKOMST VAN LEON BLUM WEKEUJKSCH LITURGISCH BULlETim WEEK-KALENDER DECEMBER - WINTERMAAND AAM -T>ic TOPKRINGEN AAR» EX Pg ffAIXEg TAX gQNPAG 8 PECBiSTOEft 1938. Wf *9. GEDACHTEN Er is niets pijnlijker te dragen dan ,en gebroken ■woord, een geschonden ge- lofte. Het schoons moet bevorderd worden, want slechts door weinigen wordt het voortgebracht en voor zeer velen is het 5en behoefte. Het is al een zeer boos mensch die -eldaden weet te ontvangen, maar niet vergelden. öetmanneke GOUD! BETOOVEREND WOORD Dat men alle dagen hoort. Goud! M'n beste vrinden, 't Ligt daar maar om vinden. De vraag is maar Van te weten waar?! Ja, m'n beste menschen, 't is een feit: haast overal is er goud in den grond... jlaar de vraag is juist waar en in welke hoeveelheid..want goudzoeken is niet al tijd een stieltje dat zijnen interest op brengt, hoor. In Frankrijk bijvoorbeeld zijn er heel wat goudriviertjes, maar 't is er Juist jieê gesteld zooals met vader Rijn. Een onderwijzer die als proefneming, zijn ver lof aldaar met goudzoeken doorbracht, waschte zeven gram stofgoud in drie we ken. Een eeuw geleden ontdekte de avon turier Ham-boursin goud ln enkele beken te Doornik. In het G-root Hertogdom Luxemburg vindt men keien met sporen van goud!... De statisüe-kers en natuurkundigen zijn er van overtuigd dat in de wereld nauwe lijks het dertigste deel van de goudaders uitgebaat zdjn... En ze mogen liggen waar re willen... eens zullen ze toch ontdekt worden, want nen echte goudzoeker schrikt voor geen klein gevaar, zulle!... Want zegt een spreekwoord niet: Als de mensch zeker zal zijn dat er goud op de maan voorhanden is, zal hij de maan be reiken! Allee! Alles is nog niet verloren! CORDULLEKEN en Netteken hadden tover de jongens. 'k Wist ni.t, zei Ccrdulleken, dat Sptist zoo ne lomperik was. Ik kwam ij den tram die bomvol was. Hij zat daar gemakkelijk en Het me staan. - Ge moet het me niet zeggen, kind, rei Netteken, 'k heb er kennis mee gehad, hij is altijd verkeerd. U liet hij staan, en mij liet hij zitten. Zoo nen onbeleefderik! DAT ER GEWIS Vergiffenis is Voor alle zondaars die zich bekeeren, L it komt cnlar.gs nog te loeren Zij die tot Miss Europa werd gekroond En die ons thans 't goede voorbeeld toont! 'k En ken ze niet, maar 't moet pot dorie toch 'n aardig pc-esken zijn, zulle, vermits ze tot Miss Europa verkozen werd, de Finsche en Europeesch-e schoon- heidskoningince!... Dat zijn me nog al titels, zult ge zeg- jen... c.i speelt ze nog op de cinema niet? Wel, dat meisken is precies 'n beetje slimmer dan heur voorgangsters... die 't illemaal ne keer willen probeeren hebben, naar d'r al lang van teruggekeerd zijn... Miss Finland, moet ge weten, is 'n stu- ientin. Als ze zich nu op den konkoers ie boteeaangeboden had, kreeg ze lieuws van de airektie van heur school i-at ze er niet meer moest terugkeeren lis ze heuren titel van Miss Europa niet iet varen... En 't meisken heeft 't begrepen. Zij reeft geen enkel contract willen teekenen >m, heur schoon beenen of heur slanke ijn te laten bewonderen in de music- ialls of in de studios der kinemas... Neen... ze is weer de eenvoudige en ledige studentin geworden van vroeger... in ze wordt 'n simpele onderwyzeres... daar z'is gelukkig!... Da's een die van verre komt... en 't leval is te zeldzaam om 't niet aan te lalen IK HEB mijn geld door hard werken ekregen Maar ik dacht dat ge van een rijken lonkel erfde? Ja, maar ik heb hard moeten we men im het uit de handen der notarissen en idvokaten te krijgen!... 'N GEDACHT: Vroeg bijval wordt voor menig taler.t »n... valbijl!... HIER IS HIJ VIJAND Daar is hij vrind Dat hangt af van 't land Dat op zijn weg hij vindt... Raadt g'het, 'k geef H mijn zeigen!... Luistert allen... 't is de regen! En daaraan kunt ge zien dat alles be- rekkelijk ofte relatief is, zie! Wij ver- loemen hem uit al ons macht... omdat lij, als 'm ne keer begint te vallen, van "een ophouden meer wil weten, daarvoor ewonen wij ook de gematigde klucht- treek. Maar d'r zijn andere landen waar er alzoo niet meê gesteld is en waar e te kort hebben wat we hier volgaarne ouden missen. In de kleine Chileensche stad Pirados ebben ze koert geleden een gedenksteen nthuld, waarop in overgroote letters te :ze staat: Op deze plek viel in 't jaar 938, voor het eerst sedert 91 jaar regen 91 Jaar zonder 'n druppelken regen... eeft g'er U rekenschap van? Pirados ligt in een regen-arme streek we hadden 't overigens al gedacht ook!). (cngclwerk v. 4 December 1938. Nr 8. Ze namen plaats en Felicitas ging voort: Ik had reeds alle hoop opgegeven, laar het is me gisteren toch gelukt ocm ver te halen me het geld te geven. Ik heb aaibij een kleine- list moeten gebruiken, le oom. Karl wel zal hebben doorzien, oewel hij er niets van gezegd heeft. Ik eb ir.tusschen uit alles den indruk ge- tegen, dat het me mettertijd gelukken tl oom met u tc verzoenen met u al ien, mijnheer Wernher want een ver lening tusschen oom en uw ouders is uit- esloten. Is u daar z-oo vast van overtuigd? roeg Richard met een beklemd gevoel. Ze knikte zeer ernstig. Ja. En aan een verloren zaak moe- en we gaat» krachten verspillen. Een ver toning tusschen u en oom acht ik echter, mijn gesprek van gisteren met hem, 'iet onmogelijk. Voorloopig is althans be et dat ik het geld voor u hier heb. Hier 5 een ck "que voor dertig duizend mark en e ben blij u te kunnen mededeelen, dat u ie som voor vijf jaar rentevrij mag ïee- «n. Maar ik maak u er op attent, dat om Karl niets met de zaak te maken wil ebben. U moogt hem eT oek niet voor be- anken. Alleen wij beiden onderhandelen aarover. Ik hoop, dat u later nog gele enheid zult hebben om dit alles met oom larl persoonlijk te bespreken, maar voor lopig is het het beste, dat u net doet, of niet weet dat dit geld van hem komt. hoop van harte, dat het u geluk zal Pengen. Hij bracht haar hand aan zijn lippen. Ik dank u uit den grond van mijn &rt, juffrouw Rogga, voor uw hUlD. Ik, Men beweert zelfs diat het in de Sahara meer regent dan in Pirados, zoodat de zeldzame gebeurtenis inderdaad de moeite van het huldigen waard was. Zouden er zoo veel gedenkteekens komen? Bij ons ln alle geval niet, zulle! POPOPO, een negerkoning en kanibaal, had zijn vrouw Lololo in een vlaag van dolle drift doodgeslagen en daarna op- geëten. Toen hij hiermede klaar was, kreeg hij wroeging. Sosc-so, zei hij tot den toovenaar van het dorp, je weet wat er met de arme Lololo is gebeurd, 'k Heb er spijt van! Weet je wat je dcet? Tatoueer op mijn buik: «Hier ligt Lololo begraven; zij ruste in vrede! 'N GEDACHT: Lief en leed steeds met elkander deelen, Samen zijn één hart en ééne ziel; Zalvend zoet elkanders wonden heelen Juichen saam om 't heil dat elk beviel! KIJK! KIJK! Een, twee, drij, 't Huwelijk Da's een loterij! Waarvan iedereen, m'n beste vrind, Die 't groote lot eens wint!... Zich de gelukkigste mensch zou achten Mocht hij 't na een paar Jaar Terug brengen waar 't hem stond te [wachten! 't Huwelijk is 'n loterijin den figuur lijken zin natuurlijk... Maar in Australië heeft er onlangs 'n loterij plaats gehad waardat den eersten prijs bestond uit een huwelijk, of beter, 't voorwerp van 'n- huwelijk, nameliik... een vrouw. Die loterij werd gehouden ten bate van een weeshuis en de hoofdprijs was een beeldschoon meisje van 20 j-aar. De loten, die natuurlijk slechts aan vrij gezellen ofte jonkmans verkocht konden worden, kostten 30 frank... maar men mocht ook meer betalen. Het Inrichtend komiteit zou zorgen voor die ver-eischte pampieren, het n-oodtge geld voor de huwelijksplechtigheden, voor de huwelijksreis en zelfs voor den uitzet. Het aantal huwelijkskandidaten was overgroot. Ja, op 't eerste zicht lijkt zc-o'n Australische loterij erg vreemd... maar is elk huwelijk om zoo te zeggen geen loterij met de vrouw als hoofdprijs. Maar helaas! d'r mankeert toch nog wat aan... want als de prijswinnaars niet tevreden z-ijn et hun lot, kunnen z'hunen prijs niet weer laten verloten1... Dat zou d'r nog moeten bijkomen! EEN BEWONDERAARSTER van den Amerikaanschen schrijver Mark Twain, vroeg hem eens of hij in de liefde geluk of on re luk had. Ongeluk! Uitgesproken ongeluk! ant woordde de geestige schrijver. Denkt eens aan... de vrouw die ik lief heb, is getrouwd Och zei de bewonderaarster mede lijdend. Met wien dan? De schrijver fluisterde: Met mij! T DANSEN IS EEN... SPORT Dot door hen die 't gaarne doen Bijzonder in 't winterseizoen "el beoefend wordt. Ge zult me geleoven als ik zeg Dat d'Er.gelschen daar hebben 'n handje [van weg En dat er daar elk seizoen, 't is r.i-et ge- [zwansd, Meer dan 90 millicen pond wordt v-er- [dianst i) Een verte renwoerdiger van de Vererai- ging van Engelsehe dansmeesters heeft dit -bedrag uitgecijferd: 40 ten honderd», zo» zegt iiij, van de Eng-elsphe bevolking is verzot op den dans», dat wil zeggen ze gaan op zijn minst één keer per week ne goeie flikker slaan in 'n dansgelegenheid: 40 ten honderd -dat zijn zoo maar achttien millicen Engelschen, die volgens de be rekeningen van onzen dansstatistiek-er iederen Winter vijf pond sterveling per hoofd uitgeven. In deze vijf pond is nog niet begrepen wat aan trams en autobus sen uitgegeven wordt, even,m'n als de be dragen welke die danslustigon voor tabak, sigaren en sigarectra verteren. Die uitgaven hangen dan ook nog af van 't temperament van den nieuwen seizoen-dans... en de nieuwe zwanspartij die ze Lambeth-walk hebben gedoopt, en die dees seizoen met al 't sukse-s g-aat loopeii, zal zeker wel alle rekords gaan kloppen 't Is nog al iets... 90 millicen pon-dekens! EEN SCHOT had voor zijn overleden vrouw een krans moeten koopen. Op het lint stondEeuwige rouw Veertien dag-en later bracht de Schot een bezoek aan 't kerkhof. In de hand hield hij een potje verf en een penseel. Vijf minuten later stond er cp het lint: Eeuwige rouw, omdat de krans mij vijf shilling heeft gekast HIER ENK'LE NIEUWSJES NOG Zonder leugen of bedrog, Om U, lijk op and're keeren 't Een en 't and-er bij te leeren. D'r komen ook zoo ma-ar 'n Paar Middeltjes bij te pas Die 'k in een schoonheidsboekje las M'n Lezere-skens kunnen er best bij varen Om hun schoonheid te bewaren! 't Is nog ne keer lijk meê alles... sim pel, maar ge meet het weten... Als ge bij voorbeeld ne platneus hebt, eh! wordt dat lichaamsdeel mettertijd smaller, wanneer men het, eiken keer als ge niet in gezel schap zijt, met lichten druk tusschen duim en wijsvinger van boven naar be neden masseert. Probeer maar ne keer! Als uw kin t-e zwak ontwikkeld of terug- staande is, dan moet ge ze lichter poe deren dan de rest van 't gezicht, alzoo lijkt z-e meer vooruitkomend. Staat zie echter te spits en t-s veel naar vore-n dan moet zs donkerder gepoederd worden... Dat zijn zoo van die kleine trukje-s, zie! EN HIER, als 't U planzier kan doen, vindt ge enkele spreuken... 't zijn wel Chineesche, m-aar ge zult er toch wijs uit worden. 't Verstand der vrouw is kwikzilver en iBEBBBBssiSQ&iaasagBaMasaBBSRa begrijp wel, dat het niet makkelijk zal zijn geweest, om dat geld van oom voor mij los te krijger.. Z-e glimlachte schalksch. O, het was heeiemaal niet zoo moei lijk. In ieder geval heeft u me voor goed tot uw schuldenaar gemaakt. Daar is geen sprak, van, mijnheer Wernher. Het gaat er nu maar cm, dat u uw plannen kunt uitvoeren en daarmee het geluk van Judith Walberg kunt be vorderen. Hij werd bleek en er nwam een harde trek om zijn mond. Als u me alleen om, juffrouw Walberg geholpen heeft, moet ik u helaas de chè- que -teruggeven-, juffrouw Rogga, zei hij ernstig. Mijnheer Wernher! riep Felicitas verschrikt. Ze zag hoe het in hem giste. Eerst na een poos ging hij voort. Ja, juffrouw Rogga, Judith Walberg heeft me mijn woord terug gegeven. Toen ik van u hoorde, dat oom me het geld niet wilde geven ben ik met een bezwaard hart naar haar toe gegaan. Ik achtte het mijn plicht om haar onder de gegeven omstan digheden haar vrijheid terug te geven. Ik weet, hoe verwend ze is en welk een onze ker lot haar aan mijn zijde zou wachten. Ik beken u eerlijk, dat ik ondanks alles hoopte, dat ze haar woord n..et terug zou nemen of ten mmste op me zou wachten. Het zou me ontzettend gelukkig hebben gemaakt en me moed hebben gegeven om den strijd om het bestaan op te nemen maar ze heeft er geen oogenblik over ge dacht. Ik kreeg den indruk, alsof ze eigen lijk al verlangend op het oogenblik had gewacht, waarop ik haar Laar vrijheid zou teruggeven. Er sprak diep leed uit zijn wooiden. Felicitas -had zwijgend geluisterd. Toen "ij had uitgesproken zei ze: Ik heb u het geld niet alleen om Ju dith bezorgd, al heb Ik daarbij ook haar hart is was. Als manpen bij elkaar zijn, dan hooren ze elkander, vrouwen bezien elkaar. De vreesachtlgSte vrouw be zit moed genoeg om kwaad te spreken. Behandel uw gedachten als paarden en uw wenschen als kinderen! Nog al straffen blink eh! 't Is daarom dat 't Chlneesch is ook. DE SERGEANT leert de theorie en dan de praktijk. Rechts! Links! Keer ctn! Rechts! Links! R... Een schacht verlaat de rangen... Waar gaat ge, buldert de kleine overste. 'k Heb er genoeg van! Alle seconden verandert ge van gedacht, antwoordt onze schacht, die zeker peinsde dat hij... thuis was! 'K GELOOF dat 'n lieken hier nl-et zal mlssstaan... en Is 't van de plezantste niet, DAT IS PRECIES GEEN ONGELUK De boeren in den oorlogstijd Die hebben onder ons geaaid Veel centjes kunnen maken. En onder ons, 't mag ook gezegd 't Gaat vandaag nog niet te slecht Maar ach! wat droeve zaken, Als ge bij den ontvanger gaat En zonder dralen, Al maakt g'U driftig, gram en kwaad Flink moc-gt betalen... Refrein. Dat is precies geen ongeluk Maar 't ligt toch voor de hond Ge raakt er mede van uw stuk Neen... neen... 't is niet plezant! II. Wanneer -g'een jaartje zij-t getrouwd En alle twee van kindjes houdt En dus een kind wilt koopen Gebeurt het dat g'op 't onverwachtr Somtijds wel midden ln d-en nacht Met... d'ijzsren hoed moogt loepen Verdraaid! Wat zal 't nu zijn? Era zoon Om te beginnen? Maar oei... een -drieling, frbxh en schoon Komt voor de pinnen! Refrein. III. Wanneer een knappe lieve m-eid Sinds jaren met een jc-ngen vrijt Dan hoopt z'er meê te trouwen. Ze maakt zich si-erelljk en r.et Met lint en strikje-s opgezet, Dat hoort zoo bij de vrouwen. Maar op haar trouwdag, krijgt zie, och 't Is om te schrikken [Heer Juist op haar neusjelief een zweer... Wel zoo nen dikken... Refrein. IV. 't Gebeurt ook dat een jonge kwant Wil trouwen met een ouw ma-tant Natuurlijk, om de duiten, Hij denkt, och God, na weinig tijd Dan is ze toch naar d'eeuwigheid En zit ik met de kluiten... Maar zie, matant blijkt wel te pas En taai geschapen... En hij mag, bij die ouw karkas Nog jaren slapen. Refrein. V. Een jongen die een meid bemint Doet alles om dat lieve kind Gedurig te ontmoeten. En als ze 's avonds slapen gaat Gebeurt 't dat hij op schildwacht staat Om haar nog eens te groeten... Hij klautert naar haar kamer op Tikt aan de ruiten... Maar ach... de moeder steekt heur kop Venijnig plots naar buiten. Refrein. En daarmee zie, beste Lezers en al-der - liesfte Dezereskens, is 't vat nog ne k-e-er af voor dees weke... en al was 't gosne speciaalik hoop toch dat het U zal gesmaakt hebben en... dat 'n ware zeker geen ongeluk!... Ondertusssehen wensch ik U allen een plezante en gezellige Zondag toe. 't Manneken uit de Maan. (SBXZEEEBaaB&BSBBSBBBBaeS&Sa Nr 2, speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kgr. Nr 4, speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco te: i terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgr. Fiine. middelrr.etifre en grove snit. Het vraagstuk van bet brandgevaar in kinemas Schijnt eindelijk te zijn opgelost door een uitvinding van de Taylor Sloane Corporation of America. De scheikundigen van deze corporatie zijn er in geslaagd, een nieuw filmmate riaal samen te stellen uit een bijzondere metaal-legeering, die onbrandbaar en on verwoestbaar is en die aan beide kanten hkan worden gebruikt. Daar het nieuwe materiaal ondoorzichtig is, vereischt het een overigens niet al tc ingewikkelde verandering in de constructie der pro jectietoestellen, door middel van een klei nen spiegel wordt de juiste positie van lichtpunt, filmbeeld en lenzen hersteld. De onbrandbare celluloïdfilm beeft al tijd tc kampen gehad met de moeilijkheid, dat de prijs zeer hoog en de kwaliteit zelden onberispelijk was. De prijs van het metalen filmmateriaal, zal slechts één honderdste van den prijs der onbrand bare celluloïdfilm behoeven te bedragen. En bovendien heeft de nieuwe substantie het voordeel, dat zij afgewasschcn en daarna opnieuw gebruikt kan worden. U VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN! II vraagt ons wat U wenscht te weten in verband met huishouding, recepten, opvoeding, schoonheisdwenken, enz... Wij antwoorden U zoo vlug er.- zoo goed moge lijk. Op geneeskundige vragen kunnen wij echter geen antwoord vers-trekken, daar deze niet tot onze bevoegdheid be-hooren. Stuurt Uw vragen, raadver-zoeken, onder gesloten omslag aan TANTE BAR BARA», adres red-aktie van ons blad. Ee- leefd verzoek er een postzegel van 75 centiemen bij te voegen voor het dekken van de onkosten. U kan in alle vertrouwen Uw vragen en raadverzoeken insturen. Wij antwoorden steeds onder beginletters of onder opge- gevene schuilnamen. U vraagt?... Wij antwoorden!... M. R. vraagt ons: Wat moet ik doen opdat de kous of sok minder gemakklcclijk bij het stoppen van den houten padden stoel wegglijde? U kan daaraan ver helpen door -met een mesje vlak bij den onderrand van den bol, era gleuf te ma ken. Als u er een 'elastiekje om doet, kan de keus of sok nooit wegglijden. P. D. vraagt ons: «Ik heb een jongen van elf jaar die zoowel op school als thuis liever lui dan moe is? Voor om het even welk werk voelt hij niets! Maar in het ravotten is hij steeds haantje vooruit? Wat moet ik doen om zijn luiheid den baas te worden, en van mijn jongen een ernstigen student te maken? Allerlei omstandigheden zou-dra nader moeten be licht worden. Maar in elk geval verwijt hem. ncoit voor: luiaard! Want een rakker zou zich aan die woorden kunnen aanpas sen, ra als volgt rédeneeren: inderdaad, ik ben een luiaard, daar is echter nu eens niets aan te doen, ik ben het en blijf het. Aldus kan men met voortdurend het woordje luiaardnaar het hoofd te slingeren, iemand luiaard maken, die het niet was. Daarom is het veel verkiezslijker uw zoon vriendelijk tos te spreken, hem aan- te moedigen, er hem bij de minste gelegenheid op wijzen dat hij wel kan als hl! maar wil; en u hebt veel kans dat hij zijn seb.ade inhaalt, dat hij flink be gint te werken. H. S. Indien u den spiegel in den tsgelmuur wilt aanbrengen, moet u er een dunne plaat zink achter plaatsen; Indien u den spiegel er vóór wilt bevestigen, kunt u dit doen met behulp van dopjes. Het is best den soi-egel te voren tegen vocht te laten behandelen. Nelly vraavt ons: «Wat moet ik doen om sneeuwwitte tanden te krijgen? Om mooie sneeuwwitte tanden te beko men, schuiert u ze lederen morgen met gewoon keukenzout en een harden tan denborstel, welke ge nat gemaakt hebt in een glas lauw water waar ge eenige drup pels zuurstofwater hebt ingedaan. Eens op de week neemt ge een doekje dat ge vochtig maakt en dan in zout doopt, waarna ge voor dra spiegel van boven na-ar onder wrijvend, uwe tanden vrij maakt van de bruine laag welke op het glazuur der tanden komt zitten. Voor ge slapen gaat schuiert ge ze met een goede Dentifrice. DE MAAND DECEMBER Welke visch kunnen wij nu best koo pen? Spiering, steur, panharing, schel- v'sch (in d-e wintermaanden het best), kabeljauw, sorot, ijbokking. kamer, schol, griet, raocss-elen, oesters, N-oordzesgama- len, zalm, blei, brasem, tong, tarbot. Welk wild en gevogelte kunnen we nu best kooocn? ICip, duif, wilde eend, pa trijzen, kalkoen, fazant, gans, haas, wild konijn, ree, kapoen. Welke groenten en vruchten kunnen wij best koopen? Bloemkool, selderij, ker vel, peterselie, worteltjes, pastin&ken, biet, uien, andoorns, ram "vos, selderij-knollen, s-avoye-, roede- en witte kool, prei, spruit jes, raapstelen, Brtssrelszh lof, winter wortelen, koolrapen, schcsenesren, boeren kool, bananen, meloen-en, citroenen, peren, appelen, druiven, noten, mispels, sinaas appelen. Wat kan men het bast in deze maand inmaken? Karing en steur. ZOO LEEH.EN DE MOEDERS IIUN KINDEEEN LIEGEN!... We lezen in een klein weekbladje vol gend interessant stukje: Een moeder stapt den tram op met een jongetje van- een jaar of zeven. Een kaartje a. u. b. En voor hem? en de ontvanger wijst naar het jongetje. O, die is nog maar vijf j-aar, hij is groot van was ziet u. Dat is niet waar, mijnheer! riep het ventje, ik ben bijna zeven jaar, ik mag achtereen m'n eerste Communie doen. En tot zijn moeder: Gij hebt gelogen, dat zal ik tegen enze vader zeggen». De menschen schaterden... Zoo leeren de moeders hun kinderen liegen! besloot "wijselijk de ontvanger. GEDURENDE DE GURE MAANDEN MOETEN DE KINDEREN ZICH IN HUIS KUNNEN VERMAKEN! In veel huisgezinnen kunnen de ouders er geen Speciale kinderkamer op na houden, waar de kinderen naar hartelust mogen spelener dient over -het algemeen teveel afgerekend te worden m-et de be perkte ruimte. Gedurende die gure wintermaanden moeien de kin-deren toch over een eigen hoekje beschikken, da grootere vinden dit II! Sukkelt niet om wel gekleed te ej zijn. Koopt opgemaakte MAN- HMIE-JHSÉ, 5, Henri Serriifs30ssn3 ©asSend© §j (Bij aankoop DOOK DF.ZE REKLAAM heeft men recht op een geschenk). II wel aan haar gedacht. Wat u me zegt, klopt -hsel-emaal niet met den indruk, dien ik van Judith heb. Ik heb het gevoel, als of zij iemand is, die met haar heele hart zal vasthoudan wat haar lief is geworden. Wie weet, waarom ze haar vrijheid uit uw handen heeft teruggenomen. Er waren daarbij zeker geen leelijke gevoelens in het spel. Er speelde een bitter lachje om zijn mond, U behoeft haar niet te verdedigen, dat doet mijn eigen hart al voldoende. Ik zeg dagelijks tegen mezelf, dat h-et voor haar het beste was, dat ze zich vrij maak te. Ze is niet opgevoed voor den strijd om het bestaan en ik zelf zou er het hardst onder geleden hebben als ze aan mijn zij de iets had mosten ontberen. -Daarvoor hou-d ik te veel van haar. Maar ook de innigste liefde is niet vrij van egoïsme, het heeft me ontzettend veel gekost om haar vrij te laten. Ik zal trachten in mijn werk vergetelheid te vinden. Vol medelijden keek Felicitas hem aan. Ze trachtte zich in te denken in Judiths gcdachtengan-g en plotseling verhelderde haar gezicht. Weet u wat ik denk, mijnheer Wern her? Nu? Ik denk, dat Judith haar woord al leen terug heeft genomen, omdat ze bang was dat een arm meisje u maar tot last zou zijn. Hij schrok even, maar toen schudde hij het hoofd. O neen, daarvoor kende ze me te goed. Dan weet ik niet, hoe ik Judiths hou ding verklaren moet. Maar als ik u was, zou ik er nu alles op zetten om me om hoog te werken en dan zou ik Judith op nieuw -vragen. Er speelde een bitter lachje om zijn mond. Intusschen zal ze al lang een ander gelukkig hebben gemaakt. Felicitas keek hem bijna verschrikt aan. Acht u dat h-eusch mogelijk? Waarom niet, het zal haar niet ont breken aan rijke aanbidders, die haar kunnen aanbieden, wat het noodlot haar ontnomen heeft. Pelicatis schu-dd-e het hoofd. Neen-, daar is Judith v-eel te trotsch voor, ze zal zich nooit verk-oopen, zei ze met overtuiging. Niemand weet -beter dan ik, wat een trotsch, hoogstaand schepseltje ze is. Maar ze is nu eenmaal niet opgevoed voor den strijd, ze is verwend en als de nood aan den man komt... Als ik -vermoed had, dat ik het -geld zoo gau-w zou krijgen, dan zou ik... M-aar het is nog niet te laat. Wilt u niet nog eens met Judith spreken en haar alles ophelderen? viel Felicitas hem leven dig in de rede. Een harde, trotsche uitdrukking kwam op zijn gezicht. Neen. Nu het eenmaal gebeurd is en ze -haar -besluit genomen heeft, is voor mij het laatste woord gesproken. Bedelen wil ik niet, waar ik me eens rijk als een ko ning waande, Felicitas haalde diep ade-m. Ik vind het alles verschrikkelijk droe vig, mijn-heer Wemher. Maar ik hoop van harte, dat all-es r.og in orde komt tusschen u en juffrouw Walberg. Hij boog dankend het hoofd. Ik ben -u zeer erkentelijk, juffrouw Rogga, en u beschaamt me met uw goed heid. U stapelt vurige kolen op mijn hoofd. Want ik... Ze liet hem niet uitspreken. U kende me toen niet. En ik zal altijd blijven probeeren oom rechtvaardig voor u te stemmen. U moet niet boos op -hem zijn en hem voor onrechtvaardig houden. Uw ouders hebben hem heel veel verdriet gedaan. Hij meende in zijn recht te zijn toen hij- u onterfde. Richard keek haar onderzoekend aan. -Weet u misschien, wat de werkelijke reden is, dat oom Karl met mijn ouders gebrouilleerd is geraakt? in hun slaapkamer, maar de -kleintjes die pas of nog niet naar school gaan, zouden over een speelruimte in de huiskamer moeten beschikken. Laat de kinderen daar naar hartelust spelen. U zult eens zien wanneer u ze laat betijen hoe ze zich d-aar thuis voelen. Indien mogelijk, hebben zij een gedeelte van de muurkast of anders een andere berg-gelegenheid, waar zij alle schatten na h-et spelen persoonlijk moeten- opber gen: daaraan m-oet streng de hand ge houden w-oden. Daardoor wordt het ron dom slingeren van het speelgoed voor komen. DE KUNST OM VISCH TE KOOPEN In h-st kookboek uitgegeven door de Propagand^kommissie voor Zeevisch, lezen wij de volgende interessante -gegevens: Als gc het kent om visch te koopen, dan gaat ge niet naar de vis-chm-arkt of bij d-en vischhand-elaar met het vaste ge dacht. deze of gene visch te koopen, en ge maakt uw keus niet vooraf, want er is minstens altijd één soort visch, dien dag aan zeer v-oo-rdeeligen prlj-s te koop ge bod-en. Daarbij is de visch die het goed koopst verkocht wordt, niet minder voed zaam of niet minder smakelijk dan dure visch. Ten anderen het is vee-lal een kwestie van mode, en de huisvrouw vraagt luxe Visch omdat haar buurvrouw h-et doet, of wel omdat de handelaar geen goedkoope visch aanbied., stolt rij er zich mede te vreden, en geeft veel geld uit. Maar zij moet aandringen bij den handelaar dat deze ook d-e kleine visch zou verkoopen. Als ge het kent om visch te koopen ziet ge dat zij versch is! Zoo niet is het onmogelijk ©cede visch- gerechte-n te bereiden. Kenteekens van versch zijn, v-oor alle vischsoorten Het oog meet blinkend zijn en helder... en riet troebel. De kieuwen m-oete-n rood zijn... en niet In-gevallen. De buik moet goed rond -zijn... en niet ingevallen. Het vleesch mo-et vast zijn... en niet slap. De geur moet aangenaam zijn... en niet naar bederf ruiken. De schubben moeten goed vastzitten... en niet las. De vinnen moeten in goeden staat zijn... en riet beschadigd. Onthoofde visch is niet te miskennen, daar men in veel gevallen aanraadt slechts onthoofde visch te verzenden, gezien deze beter tegen het vervoer is bestand, en dat den afval ter plaats kan verwerkt worden -tot andere doeleinden. Daarbij worden de vervoerkosten ook lager. TAFELLEKKERNIJEN Onder dezen titel heeft d-e Nationale Commissie voor Economische Uitbreiding een broehuur uitgegeven met eenige goede reoe-pten, waarvan we er vanaf eerstvol gend- week regelmatig een pa-ar zullen puibliceeren. TANTE BARBARA. iSRBaBBHBBBHSBjiSnaSBSSBgiSISiSm» In Le Populaireheeft Leon Blum, de Fransche socialistische leider, verzet aangeteekend tegen de legende als zou Blum niet zijn ware familienaam zijn, en als zou hij in Bulgarije geboren zijn van Bulgaarsche en Duitsche ouders. Léon Blum bevestigt op 9 April .1872 <e Parijs geboren te zijn van een vader uit Westhofcn (Elzas), en een moeder van Parijs. Zijn vier grootouders waren Franschen uit Elzas. Zoo ver als zijn afstamming reikt is deze zuiver Fransch. Van sedert de Fransche Israëlieten op den burgerlijken stand ingeschreven wor den, heeft zijn familie den naam Bltun gedragen. Eenige jaren geleden heeft een katholiek blad in Elzas opzoeking in ar chieven ondernomen die zulks bevestigen. aBSaBSBBBBBBÏiSaSlB&aBSBHSiaa T0MATCH JSEWMdBOROO I gKg&lj bOOR DE L? B* tl fcfa* 9 lEBSBBSBBSEBBBBBBBBBBBBBBBBBB 9 DECEMBER: 1567. Afscheidsbrief van Margarefa van P-arm-a, aan d-e Staten, na haar ne genjarig bestuur. Na de gewelddaden der Be-eldstormers, durfde d-e landvoogdes niet langer in d-e Nederlanden blijven, en zij vernam met groote vreugde dat haar Broe der Filip II, haar vraag -tot vertrekken inwilligde. 1642. Séguier vervangt -te Parijs Ri chelieu als beschermer der Fran-sche Aka- d-emie. 1832. Dood van M. Jacquemont, ge boren in 1801 te Parijs. Reiziger belast met een zending in Indië. 1884. In Frankrijk schaft een wet de 75 onafzetbare senatoren af, en wijzigt het kiezerskorps voor den Senaat. 1928. Dr Aug. Borms wordt voor de Kamers gekozen. Op de 133.166 geldige stemmen te Antwerpen uitgebracht be komt hij er 83.058. P. B. E&aiissgBz&iso&SBaBSBBHaasBaBE» Ze keek hem im-et groote ernstige oogen aan. Ja, dat weet ik. Wilt u in-e niet zeggen wat er inder tijd gebeurd is? Z-e schudde het hoofd. N-een, dat kan en wil ik niet. U schijnt ervan overtuigd te zijn, dat alle schuld bij mijn ouders ligt. -Ze aarzelde. Toen z-ei ze zachtjes: Vraag niet verder, ik wil u liever geen pijn doen. Hij streek over zijn voorhoofd. Als ik maar een- duidelijk inzicht in deze zaak had. Zou-dt u oom Karl er niet toe kunnen bewegen me althans een on derhoud -toe te staan? Misschien later. Ik heb nu al een kleine -bres in zijn wrok gemaakt. Ik weet, dat u hem vroeger lief is geweest als een zoon u moet niet ongeduldig worden. In leder geval heb ik al -bereikt, dat oom inziet, dat -het onrechtvaardig is u verant woordelijk te stellen voor wat uw ouders gedaan hebben. Geloof toch, dat -uw zaak bij mij- in de beste hand-en is. Dat weet ik juffrouw Rogga en nog- madls innig dank voor uw medewerking. Ik zal het nooit vergeten. Ze -keek h-em vriendelijk aan. Ik hoop nog iets van u te hooren. En ik behoef u wel niet te verzekeren, dat ik hartelijk belang stel ln het welslagen van uw plannen. Zijn anders zoo koele, scherpe oogen hadden nu een warme uitdrukking. Als u het me toestaat, zal ik u schrif telijk op de hoogte houden van wat ik be reikt heb. Graag. Ik zal u ook schrijven, als ik u iets belangrijks te „zeggen -heb. - Dat zal me zeer*aangenaam zijn. Ze drukten elkaar tot afscheid hartelijk de hand. Mevrouw Emille had nauwelijks den te rugkeer van haar zoon kunnen afwachten en onderwierp Richard onder het avond- ZONDAG 4 DECEMBER 1938: Tweede Zondag van den Advent. Voor de komst van 'n liooge bezoeker, is er bezorgdheid om all-es in orde te bren gen, alles op zijn best te zetten, opdat al les zijn welkom ults-prek-e. In de Liturgie ook. Bereid den weg des Heerenroept de H. Kerk ons ln den Advent toe. De Voorlooper wil de zielen ontvangelijk ma ken, den harden grond breken en gereed leggen voor de komst van Christus. Ma ken we effen de wegen naar het diepste van onze ziel; zonde en slordigheid en na latigheid die den weg versperren, worden weggeruimd, om den hoogen Bezoeker voor Kerstdag te verwelkomen. H. Joan nes de Dooper, kom ons ook voorbereiden! Volk van Sion, zegt ons Isaïas in den Intreezang, zie de Heer is in aantocht, ter redding der volkeren; uw harten zullen met vreugde vervuld worden bij den blij den klank van zijn stem». Spoeden we ons Hem -te gemoet, di-ep overtuigd dat ook in onze wereld, bij -ons volk, in onze ziel, Christus mo-et komen. Ook ik, in de ze da-gen, moet denken aan het goddelijk ongeduld van Christus, die zich opnieuw zou willen vertoonen aan de menschheid, die er zoo hevig behoefte aan heeft... En ik, hoe ijl ik het ongeduld van Christus te gemoet? Roep ik Hem bij ln mijn hart, deze dorre, donkere aarde?... Roep ik Hem bij in d-e ziel-en der -bedrukten, tot een nieuw licht, tot h-et beginsel van een leven zonder vlek? Roep ik Hern i.esr naar de landen zonder geloof: bode van vreugde?... Smeek ik Hem -af in de H. Fucharistie als een zaligmakende komst, als een brand van liefde, als een pand van onvergankelijke verwachtingen?(Contardo Ferrini, K-erstnoven-e, Vertaling Wies Moens). Paui-us, Christus' Voorlooper bij de Hei denen, komt ons melden dat Hij komt om liefde ln- onze harten te storten... om ons op te nemen en cp te richten ter e-ere van God... om Gods beloften aan d-e Oudva- ders -gedaan, te v-ervullen... om in 'n over vloed van barmhartighied de heidenen bij te halen naar het woord van Isaïas: Hij zal d-e vreugde zijn voor het heele volk We krijgen ook J-ohannes te zien, den boetedoener en boeteprediker, Gods ge zant die den weg moet bereiden en die ook ln- het gevang Christus verkondigt. Mochten we ook door boete ons zefl be reiden en de wegen tot Christus bereiden voor anderen.Christus profeteeren de jongelingen door de rustige klaarheid van hun onschuldig oog, de vranke openheid van hun karakter en de overvloedige weg vloeiende liefde van hun hart. Christus profeteeren de leliën die groeien in de schaduw van zijn Kerk: onuitsprekelijke geur van Goddelijke deugd, onloochen baar be-wijs voor zijn bovenmenschelijke levende kracht. O, mocht ik ook op een of andere wijze Christus voorspellen... O! de brem die groeit op de rotsachtige kruin der bergen, zij biedt nog hare vrucht aan den dorstigen reiziger; en ik zou tra nutte zijn aan niemand! (Zelfde novene). 4 Z 2® Zondag v. d. Advent. H. Barbara Evangelie: Joannes de Dooper icnit tot Jezus. 5 M H. Sabbas 6 D H. Nikolaas van Myra 7 W H. Ambrosius 8D O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen 9 V H. Leocadia 10 Z H. Melchiades 11 Z 3e Zond. v. d. Advent. H. Damascus HERDENKINGEN 3 DECEMBER: 1381. Overlijden te Groemendaal, bij Brussel, van den Vlaamschen mystieker en letterkundige Jan Van Ruusbroec, die he den nog in de wereldliteratuur een voor name plaats inneemt. Geboren in 1283. 1592. Farnere Alexander leverde slag tegen d-en Franschen Koning Hendrik IV, die met de protestanten meeheulde. Hij dwingt hem Rouaan te ontzetten, doch wordt zelf, tijde-ns den laatsten veldslag, doodelijk gewond en sterft. 1789. Overlijden van den Franschen zeeschilder J-ose-ph Vernet. Hij- werd in 1714 te Avignon geboren. 1812. Geboorte te Antwerpen van den Vlaamschen'romanschrijver Hendrik Conscience, zoon van een Franschen oud marinesoldaat. Hij schreef meer dan 100 boeken. Zijn eersteling Het Wonder jaar» is ook de eerste Vlaamsche roman in België -geschreven. De Leeuw van Vlaanderenzijn meesterwerk, is in alle Europeesche talen overgezet. Al is aijn stijl soms opgeschroefd, en zijn taal on zuiver, toch blijft hij een goeden vertel ler, die zijn volk leerde lezen. Hij kreeg te Antwerpen zijn standbeeld terwijl hij nog in leven was. Hij overleed te Brussel op 10 Sept. 1883. 1851. Baudin wordt te Parijs, op de Barricade van Ste Marguerite, gedood als verdediger van de Republiek. 1865. Overlijden te Parijs van J. M. Quén-ard. Geboren in 1797. Schreef o. m. Dictionhaire des pseudonymes 1537. Overlijden van den Belgischen oud-minister P-oullet. 4 DECEMBER: 1402. Oprichting van den eersten Schouwburg te Parijs: Charles VI laat de Confrères de la Passiontoe zich te vestigen in het Hópitale de la Trinité 1642. Overlijden van d-en Franschen staatsman Armand Jean du Pl-essis, her tog van Richeli-e-u. In 1585 te Parijs gebo ren, in 1622 kardinaal, in 1624 minister van Lod-ewijk XIII. Door het breken van d-e politieke macht der Hugenoten, wien hij in 1628 La Roebelle ontnam, en van het verzet d-es adels, bereidde hij het ko ninklijk -absolutisme voor, en door zijn deelneming sinds 1635 aan dsn dertigja- rigen oorlog, het overwicht van Frankrijk IBBaBBBBlBaBBBaBBBBaBiaBBBBBBIII eten aan een formeel verhoor. Doch tot haar ergernis bleef hij zwijgzaam en gaf slechts een paar ontwijkende antwoorden, zoodat ze het eindelijk op gaf iets uit hem te krijgen. Des te verraster waren beide ouders, toen Richard zich plotseling tot zijn vader wendde en onverwacht voeg: Hoe is he-t eigenlijk tot die breuk tus schen u e-,n oom Karl -gekomen? Een oogenblik bleef het doodstil in de kamer en Richard zag, dat zijn vader en -moeder een- snellen, blik wisselden. Hoe kom je daar zoo ineen-s op, Ri chard, vroeg zijn vader ontwijkend. Je weet -trouwens toch al lang de reden van dien ouden familietwist. Richard schudde het hoofd en keek zijn ouders onderzoekend aan. N-een, dat is niet waar. U heeft altijd maar heel vage toespelingen daarop ge maakt en ik zou toch zoo graag e-ens ge heel op de hoogte zijn van deze droevige geschiedenis. Je weet toch wel, dat niemand an ders dan d-e ov-erleden mevrouw Rogga de schuld van alles is, viel zijn moeder nu in. Dat mensch is er in geslaagd je vad-er bij ocm Karl op de ongelooflijkste manier te belasteren en zwart t-e -maken en zoo doende is die vervreemding tusschen ons ontstaan. Kunt u me dat niet eens wat uitvoe riger vertellen? bleef Richard aandringen. Ik weet geen enkele bijzonderheid. Zijn vad-er maakte een afwerend gebaar. Laat die oude geschiedenis -toch rus ten, Richard. Waarom over dingen praten die nu eenmaal niet meer te veranderen zijn? Laten we liever alles begraven en vergeten. In ieder geval is die vrouw er in geslaagd oom Kacl Wernher heelemaal in te palmen. Maar hoe kwam ze daartoe? vroeg Richard verder. Nu, ze heeft natuurlijk gehoopt, dat oom Karl met haar zou trouwen. Hij heeft misschien ook wel een vluchtige genegen heid voor baar. gevoeld, maar daarna sina. in Europa. Hij begunstigde kunsten ea letteren: hij stichtte o. m. in 1625 de Fransche Academie. 1679. Overlijden te Hardwich van den Engelschen wijsgeer en materialist Tho mas Hobbe-s, de grondlegger van het sen sualisme. Hij werd in 1588 geboren. HIJ schreef o. m. «De Menschelijke Natuur». 1832. Snljts -d-e Belgen het Verdrag der 24 Artikelen 1 ndden onderteekend, waardoor zij aan Holland een deel van Luxemburg en van Limburg moesten af staan, alsook 8.4CO.OOO gulden tot delging van de Hollandsche schuld, toch weigerd» Koning Willem de citadel van Antwerpen te ontzetten. Ook toen hij daartoe order kreeg van Frankrijk en Engeland. Doch toen kwamen Frankrijk en Engeland ge wapenderhand tusschen, en na 19 dagen bestorming, moesten d-e Hollanders zich overgeven. Allen, vijf duizend man, ver- den in ballingschap naar Frankrijk mee gevoerd. Eerst één ja-ar later, toen do Schelde voor België heropend werd, kwa men zij vrij. M-en herinn-ere zich dat do vrede tusschen België en Holland eerst In 1839 voor -goed werd gesloten, 1882. Overlijden van d-en physioloog von Bischof, die belangrijke werken le verde over de phy-siologie van de zoogdie ren. 1904. Overlijden te Antwerpen van Emmanuel Ross-eels, dichter en tooneel- schrijver. Geboren op 11 Juli 1818. 1935. De Italiaansche schrijver Luigf Pirandello offert zijn Nobelprijsmedaille aan de smeltkroes, ten voordeele van de Italiaansche overweldiging van Abessinië. Overweldiging d-i-e nu reeds ook door En geland en Frankrijk is erkend geworden. 1937. Het vertrek van Koning Leo pold, Koningin-moeder Elisabeth en Prins Karei naar Engeland, geven aanleiding tot geruchten over een huwelijk, geruchten die onmiddellijk door het Hof met kracht gelooohen-straft worden. 5 DECEMBER: 1384. Te Doornik heeft een onderhan deling plaats tuoschen Filip den Stouts met zijn gemalin, en twaalf Gentsche af gevaardigden. Filip wilde, om tot oprechts overeenkomst te geraken, dat de Gente naars, naar het gebruik van dien tijd, den knieval deden en vergiffenis vroegen. Maar de fiere Gentenaars wilden zich daartoe niet vernederen. De hertog was daarover vertoornd, en -men zou in ruzie scheiden, toen de hertogin van Brabant, en Marga- reta van Male zich op de knieën wierpen en barmhartigheid voor de Vlamingen af smeekten. Aan deze tranen kon Filip niet weerstaan, en hij schonk den vrede aan de Gentenaren. 1789. Einde van den Boerenkrijg. Na een hardnekkig strijden moesten de Boe ren uit Hasselt vluchten. De Franschen achtervolgden ze en schoten allen dood die een blauwen -kiel droegen Ruim zeven honderd lijtoen werden op den grond ge vonden. Daarmede was de Boerenkrijg uitgestreden en bleven de Franschen meester. 1815. Zegerijke terugkomst te Ant werpen van de kunstschatten, welke tij dens de Fransche Revoultie in 1794 naar Parijs ontvoerd werden. 1870. Overlijden van den Franschen romanschrijver Vad-er Alexander Dumas. Hij werd in 1803 te Parijs geboren, alwaar hij ook stierf. Hij schreef o. a. het drama Henri III et sa Cour(1823), en de his torische romans Les trots Mousquetai- r-esVingt ans aprèsMonte Chris- to». 1811. Overlijden te Londen van Tho mas Carlyle, Engelsch geschiedkundige die in 1795 geboren werd. De Fransche Om wenteling is één zijner hoofdwerken. 6 DECEMBER: 1874. Overlijden van den Vlaamschen kunstschilder Gustaa-f Wappers te Parijs. Werd 23 Augustus 1803 te Antwerpen -ge boren. Was vriend van Hendrik Conscien ce, conservator aan het museum zijner stad. Schilderde romantische tafereelen, o. a. Het offer van den Leidenschen bur gemeester van der WerfDe Belgisch# Omwenteling 1883. Brand te Brussel van het Na tiepaleis. 1935. In Frankrijk verklaren de Croix du Feuzich bereid hun strijd organisaties te ontbinden. 7 DECEMBER: 1708. Nadat de bondgenoot-en de le gerbenden- van Lodewijk XIV te Ouden aards verslagen hadden, 'liepen zij naar Rijsel, dat op 7 Dec. 1708 door hen inge nomen- werd. Ook Gent en Brugge vielen dan in hun handen. 1815. De Fransche maarschalk Michel Ney, hertog van Elchingen, prins van de Moekowa, onderscheidde zich in d-en Rus- sisch-Franschen Oorlog, en werd in den Zesden Ooalitieoorlog 1813 bij Dennewitz verslagen. Hij liep in 1815 tot Napoleon over, en streed met hem in den Zevenden Coalitieoorlog bij Qautrebras en Waterloo. Daarom werd hij op 7 Dec. 1815 te Parijs doodgeschoten. 1883. Aan de Gentsche Hoogeschool worden Vlaamsche normale afdeelingen In-gericht, in de Fakulteit van Wijsbegeer te en Letteren. 8 DECEMBER: 1792. Einde van de Fransche inpal ming: Dumouriez kon met alle gemak de roemrijke prinselijke stad Luik innemen. Inderdaad, zij stond open voor hem: da prins-Bisschop was naar Dussel-dorf ge vlucht, zoodat den 8 December het Fran sche leger te Aken zijn winterkwartier mocht opslaan. Heropening op papier! van de" Schelde vaart, volgens Dekreet der Con ventie van 25 Nov. 1830. Dood van Benjamin Constant: geboren ln 1737 te Lausarina. Publicist en romanschrijver. 1935. De regeering Chapapri-eta ln Spanje treedt af. Ophefmakende rede van M-ussolinf bij de opening der Kamer. (Zie vervolg onderaan 5* kolom). MBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBgi hij op reis en toen hij niets meer van zich liet hooren trouwde ze met een ander. Het moet een heel ongelukkig huwelijk zijn geweest en de vrouw moet ten slotte haar man den dood in gejaagd hebben. Toen oom Karl na jaren weer terug kwam, is het haar gelukt weer m-et hem in contact te komen en zijn medelijden op te wekken. Welke middelen ze aangewend heeft en op welke manieren ze ons belasterd heeft, wordt wel het beste bewezen door het feit, dat Karl Wernher all-en omgang met ons afbrak en na den dood van Maria Rogga, haar dochter als zijn eigen kind aannam, die erf-enisjaagster... George Wemher kon den zin niet voltooien, want zijn zoon was plotseling opgestaan en had zijn bord terug gescho ven. Zijn voorhoofd was rood en zijn stem had een bijna dreigenden klank toen hij zei: U vergist zich. Felicitas Rogga is geen erfenisjaagster. Ik v-erzoek u dringn&d om in mijn tegenwoordigheid dergelijke uit drukkingen niet te gebruiken, want ik acht haar ze-er hoog. Zijn ouders keken -hem een oogenblik ln stomme verbazing aan. Mevrouw Emi- lie was bleek geworden. Ken J-e dan die juffrouw Rogga, dat je haai- op zoo'n toon verdedigt? vroeg zijn vader na een oogenblik. Ja, ik ken haar en heb haar persoon lijk veel te danken en daarom zal ik ook niet meer dulden, dat ze in mijn tegen woordigheid beleedigd wordt. Ken je haar en- h-eb je haar veel t« danken? herhaalde zijn inoeder. Ja, moeder, ze heeft me een onschat- baren dienst -bewezen. En als u zoo graag wilt weten van- welke jonge dame de brie ven komen, die Ik de laatste dag-en gekre gen heb die waren van Felicitas Rogga. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt). Vraag aan uw Briefdrager Een abonnement on dit blad.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 9