PRIMO In ons Land [Documentatie over Wereldpolitiek Een Nieuwigheid in het Leger De Gemeenteraadsverkiezingen van Poperinge .2. TREKKÏNG DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 KOLONIALE LOTERIJ MIDDEN-EUROPA De Genezing van een Protestantsch Meisje fe lourdes deer hef "Bureau des Contestations erkend ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN BEZOEKEN DEN IJZERTOREN TE DIKSMUIDE Wereldgebeurtenissen RUSLAND VEREENIGDE STATEN IN ENKELE REGELS Op Ié December werd de uitslag van Ié October door de Bestendige Afvaardi ging goedgekeurd. Hieronder verslag van het Onderzoek en Besluit van Goedkeuring VERKIEZINGEN VAN SCHEPENCOLLEGES Te Mechelen. De verkiezing van het nieuwe Schepen college te Mecheleu kende een woelig verloop. Voor de raadszitting tijdens dewelke het Schepencollege moest verkozen wor den werden dreigbrieven en doodsbedrei gingen geuit aan het adres van raadsleden. Mechelen leefde in een politiek gespannen toestand. De concentratielijst had niet de vol strekte meerderheid bekomen bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen maar had nu een akkoord gesloten met twee verko zen liberalen, de HH. Van Kesbeek en Boon. die er niet toe konden gehaald wor den door hun partijgenooten om een «Frentc-Popular»-akkoord te sluiten met de socialisten. De socialistische en liberale leden der minderheid werden nu Donderdag avond, den S Januari, in stoet naar het Stadhuis geleid. Duizenden lieden verdrongen zich op de Markt wijl de politie streng alle toegang tot het Stadhuis afsloot. Onder begroeting van gebalde vuisten trokken de socialistische en liberale leden der min derheid naar het stadsgebouw. Tijdens de raadszitting trachtten de so- fcialisten te verhinderen dat de rexisten en nationalisten de voorgeschreven for maliteiten zouden vervullen en de uitroe pen Naar Berlijn Hitier Borms enz. bleven niet uit de lucht. De verdere besprekingen werden allerwoeligst en de Burgemeester moest herhaaldelijk de so cialisten tot de orde roepen. Ten slotte kon de verkiezing van het Schepencollege doorgaan. Werden verko zen 3 leden der concentratielijst en de Jweé genoemde liberalen. De nieuwe Schepenen legden den eed af Önder het gejouw der minderheid. Na afloop van de vergadering was een macht van politieagenten noodig om te verhinderen dat het gespuis een of ander gemeenteraadslid zou aanvallen. Te Moeslcroen. Woensdag 11. vergaderde de Gemeente raad van Mocskroen voor de derde maal. In een vorige zitting was de katholiek JBusschaert reeds tot Schepen verkozen. Tijdens deze nieuwe zitting moesten voor den tweeden Schepene drie stemmin gen plaats hebben. Er waren steeds 10 stemmen voor een katholiek, 10 stemmen voor een socialist, en een wit briefje. De verkozen rexist was aanwezig. Na de derde stemming werd de socialist maal gestemd worden en werd nogmaals Alickx. de oudste, verkozen. Voor de derde zetel moest weeral twee de oudste van dezen op wie 10 stemmen werden uitgebracht, de katholiek Ruyssc- linclc, verkozen. Voor de Vierde Schepen werd de so cialist Bettens verkozen met 11 stemmen tegen 10. Het Schepencollege bevat dus 2 katho lieken en 2 socialisten. De katholieken dragen voor, voor het burgemeesterschap, de H. Vandenberghe, en de socialisten den II. Vandevelde. Men zal met ons moeten bekennen dat de alleenstaande rexist aldaar een vrij zonderlinge rol speelt. DE HAVEN VAN ANTWERPEN BOERT ACHTERUIT In het jaar 1938 is de haven van Ant werpen achteruitgegaan tegenover 1937 met bijna een millioen ton, dit wijl de ha vens van Hamburg en Rotterdam er steeds op vooruit zijn gegaan. De tonnemaat voor Antwerpen slonk van 25.121.477 ton op 24.144.705 ton. Er kwamen ook 624 schepen min toe dan in '37. TOT TOEPASSING DER TAALWETTEN Door den H. Spaak werd Maandag 11. een afvaardiging van het Verbond der Vlaamsche Cultuurvereenigingen ontvan gen. Dit Verbond omvat de Vlaamsche Toeristenbond, het Davidsfonds, het VI. Ekonomisch Verbond, de Vlaamsche Oud- strijdersbond, enz. Deze afvaardiging heeft met den Heer Spaak besprekingen gevoerd over de toe passing der taalwetten en hem gewezen op de wantoestanden welke hieromtrent heerschen in het Brusselsche. Verder wer den nog besproken, de dienst voor ver dediging tegen luchtgevaar, de kommissie voor taaltoezicht, de volkstelling in 1940, de radio-kwestie, de amnestiekwestie, enz. De meeste afgevaardigden bleken een goeden indruk te hebben behouden van de gevoerde besprekingen. IHaB5BBSaS!BBBSHEaEB£HBBRffï9 DUITSCHE JOODSCHE KINDEREN TERUG OVER DE GRENS GEZET In de laatste tijden kwamen herhaal delijk groepen Duitsche Joodsche kinde ren toe over de Duitsch-Belgische grens. De kinderen droegen op hun vest een kaartje met de vermelding Laat ons door, onze ouders wachten ons te Brussel». Dit bleek echter niet waar te zijn, de ouders waren nog in Duitschland gebleven. Daar die kinderen geen onderkomen hadden en het Joodsch Comité niet had verzekerd dat de kinderen in andere lan den een onderkomen zouden kunnen vin den werden de kleinen terug over de grens gezet en naar hun ouders gezonden. Zoo het Joodsch Comité zekere ver plichtingen aangaat is onze Regeering be reid een nieuw contingent van 250 Duitsche Joodsche kinderen binnen te laten. In ons land leven reeds 90.000 Joden. DE RAAD DER DAAD ZET EEN NIEUWE ACTIE IN. Grammens en zijn mannen van den Raad der Daad hebben hun actie opnieuw ingezet. Op het Gerechtshof te Oudenaar de hebben zij de Franschtalige platen en voorschriften weggeschilderd. De koperen plaat aan het huis van den Arrondisse- mentskommissaris, plaat die eveneens in het Fransch was opgesteld, werd met den beitel bewerkt. 's Avonds werd de actie dan voortgezet te Leuven, eveneens in het Gerechtshof. Door agenten werden Grammens en zijn helpers aangehouden. Bij ondervraging verklaarden zij dat de Regeering, die be loofd had de taalwet te doen toepassen binnen den termijn van zes maand, haar woord niet had gehouden en dat de Raad dus zijn actie hervatte. II. Grammens werd terug op vrije voe ten gezet. Z. EM. KARD. GERLIER, AARTSBIS SCHOP TE LYON, OP BEZOEK IN BELGIE. Woensdag 11. kwam Z. Em. Kard. Ger- lier, Aartsbisschop te Lyon, te Mechelen toe waar hij ontvangen werd op het Aarts bisschoppelijk Paleis door Z. Em. Kard. Van Roey. Donderdag, op uitnoodiging van de Jonge Balie te Brussel, gaf Z. Em. Kard. Gerlier in de groote Halle te Brussel een merkwaardige voordracht over c De Kerk en de nooden van onzen tijd». Deze voordracht werd bijgewoond door den Koning, Z. Em. Kard. Van Roey, den Pauselijken Nuntius, Eerste Minister Spaak, en talrijke andere Ministers en Hooge Personaliteiten. De machtige halle was proppensvol van volk en bij zijn in trede werd de Aartsbisschop van Lyon geestdriftig toegejuicht. De boeiende voordracht van den Aarts bisschop werd onder ademlooze stilte aan hoord maar ook herhaaldelijk onderbro ken door levendig applaus. Na de voordracht vertrok Z. Em. Kard. Gerlier terug naar Mechelen. IBE9SBEBRBR&IB1S39ESBSIH9BI9H 200» TREKKING Dinsdag had in de Nationale Bank de 200» trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewesten 1922. Reeks 062.614 Nr 15 wint 250.000 fr. Reeks 152.140 Nr 8 wint 100.000 fr. Reeks 062.614 Nr 13 wint 100.000 fr. De andere obligatiën van deze reeksen alsmede deze van reeks 137.391 zijn be taalbaar met 312,50 fr. of 300 fr. (Kon. Besluit van 11 Mei 1935). GELIEVE UW BILJETTEN TE HERZIEN Op 30 Januari a.s. worden de biljetten der 7e snede 1938 (paarskleurige biljetten, groene cijfers) ongeldig verklaard. Tot nu toe werden niet aangevraagd: 250 loten van 100 fr. eindigend op 21, 02. 85, 98, 25, 70, 14, 76, 10 16 loten van 200 fr. eindigend op 51 3 loten van 1.000 fr. eindigend op 928 3 loten van 2.001) fr. eindigend op 400 5 loten van 5.000 fr. eindigend op 515 4 loten van 10.000 fr. eindigend op 1229, 1635, 4031, 2314 PRAAG-BUDAPEST Op de nieuwe grenzen van Hongarie en Tchecho-Slowakije grepen onlusten plaats. De twee partijen werpen elkaar het ver wijt toe, dat zij het gevecht uitgelokt heb ben, vooral door politieke propaganda, en zelfs beschuldigen zij elkaar wederzijds over liet lossen van het eerste schot, dat dan automatisch de verdere gevechtshan deling heeft uitgelokt. Deze gebeurtenis werd niet erg prettig ontvangen, want deze wederzijdsche ver wijten werden in een zeer verbitterenden toon gehouden, maar verder wijzen deze grensincidenten toch door den aard zelf, dat er geen ernstige gevolgen of verwik kelingen te verwachten zijn. Misschien nog wat schermutselingen (wat ginder niet buitengewoon is) maar daarna zal langzamerhand de uiterlijke rust weer in treden, terwijl nochtans in de harten der twee betrokken volken weer tnecr verbit tering zal heerschen. Waar dient men de oorzaak van de gebeurtenis te zoeken? De schermutselingen zijn voorgevallen op de aan Hongarie afgestane vroegere Tchecho-Slowaaksche gebieden. De omwenteling voltrokken in October laatstleden, in Centraal-Europa, heeft ze kerlijk niet de oplossing gebracht aan de vele plaatselijke geschillen, welke daar ge makkelijk tot bloedige gevechten leiden. De scheidsrechterlijke afbakening, te Weenen door Duitschland en Italië aan de landen Tchecho-Slowakije, Hongarie en Polen opgelegd, heeft geen vrede ge bracht tusschen de Slavische minderhe den-complex van Midden-Europa. Alle partijen hebben officieel hun ontevreden heid laten kennen. Tchecho-Slowakije meent, dat het te veel heeft moeten af staan, Hongarie, dat het veel te weinig heeft gekregen (ook Polen), te weinig opdat hun land werkelijk politiek en eco nomisch onafhankelijk zou wezen. Men vergete hierbij niet de politieke doelein den van Polen en Hongarie om door een gemeenschappelijke grens den weg van Duitschland's Drang nach Ostcn te ver sperren. Eed definitieve oplossing van het ver brokkeld en ingewikkeld Oostenrijkscli Keizerrijk, welke nu juist niet bijzonder zacht voor zijn minderheden was, is nog niet gevonden. De Slavische volken heb ben nu oude herinneringen, welke niet licht uitgewischt worden, dit bewijst nu hun lange geschiedenis. IHSBDRISIBBBBISBBBHIBBSBBRBII Alhoewel vroeger in de Tchecho-Slo waaksche Staat voor sommige minderhe den er ook hardheden waren, zijn heden de verscheidene volksche groepen in den federalen Staat door zelfbestuur vol daan. Anderzijds hebben de andere Slavi sche minderheden onder meer autoritaire Staatsbesturen, een natuurlijk heimwee naar de grootere vrijheid, welke hun volksgenooten in de gebuurlanden ge nieten. DUITSCHLAND'S HEERSCHAPPIJ IN CENTRAAL-EUROPA Dat Berlijn en Rome, de scheidsrechters van de grensregeling, hun mistevreden heid hebben laten kennen over deze ge beurtenissen is heel begrijpelijk. Hun be slissing, welke de vrede moest brengen, heeft haar doel niet bereikt. Het is im mers betrekkelijk gemakkelijk, vooral als men de overmacht heeft, om grenzen te trekken, maar het is heel wat moeilijker om teleurgestelde groepen of groepjes in die beslissing, ook al is zij definitief, te doen berusten; en zoolang dit laatste niet het geval is, kunnen grcnsschendingen, als die zich voordeden, practisch niet verme den worden. Deze plaatselijke grensgeschillen blij ven, Goddank, gewoonlijk beperkt en van geen groote beteekenis. Duitschland toont ook geen groot be lang te hechten aan het gebeurde. Voor Duitschland bestaat nu eenmaal de beslissing van Weenen en blijft deze Duitsche regeling definitief, daaraan valt nu niets meer te veranderen. Italic moge dan ook zijn sympathie voor de Hongaar- sche territoriale eischen toonen, Berlijn zal slechts zijn politieke houding verande ren als de Duitsche diplomatieke belan gen er rechtstreeks worden gediend. De overmacht van Duitschland is op dit oogenblik in Midden-Europa wel zoo groot, dat het geen gebeurlijke instorten van zijn plannen moet vreezenzelfs wor den de Duitsche verlangens zonder de geringsten weerstand uitgevoerd. Centraal - Europa, sedert vele jaren broeinest van politieke onlusten, is niet geruststellend door de ontwikkeling der gebeurtenissen in Tchecho - Slowakije. Nochtans zoolang de wrijvingen zich be perken tusschen Warschau-Praag-Buda- pest en gebeurlijk Bucarest is er geen waarschijnlijk Europeesche oorlog te vree zen. Maar, mocht Berlijn zijn toevlucht tot de wapens nemen om zijn onverbid delijke wil op te dringen dan... bedreigt het oorlogsspook opnieuw al de groote Europeesche Staten. Op onze dagen kan men geen belang genoeg stellen in het lot van de soldaten en in al wat hun gezondheid en welzijn kan verbeteren. Men weet dat een goede gezondheid van een goede hygiëen afhangt en het is ook voldoende bewezen dat een goede algemeene hygiëen niet buiten een goede tandhygiëen kan. De mikroben der bijzonderste ziekten hebben inderdaad den mond als ingangs poort. Deze belangrijke kwestie Ls natuurlijk ook niet aan het Rood-Kruis van België ontsnapt en dit is dan ook de reden waarom men, met den steun van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, begonnen is met de kostelo&ze uitdeeling van tandborstels in het leger. Om dezen maatregel te volledigen en doelmatiger te maken, hebben twee be langrijke firmas, waarbij het huis GIBBS, op zich genomen om, eveneens gratis, 80.000 tuben tandpasta te doen uitdeelen. Deze laatste firma stelde zich niet tevreden met een gewone staaltu/be te geven, maar wel een groote tube van zijn beroemde tandpasta, waarbij dan nog een bon gevoegd werd voor het Dunne Scheermesje GIBBS. Deze uitdeeling heeft plaats in al de kazernen van de bijzonderste steden van België en voornamelijk, wat onze streek betreft, in de kazernen van Brugge en Oostende, waar zij ingericht wordt door de zorgen van het Rood,Kruis. Op de fotos zien wij de uitdeeling van borstels en tandpastas door de verpleegsters. (Medegedeeld..) Het wetenschappelijk ingericht Bu reau des Constatations» te Lourdes, heeft, na een minutieus onderzoek, de plotselinge en onverklaarbare genezing erkend van een protestantsch meisje, German Bristen. Aan het gedetailleer de verslag van het Journal de la Grolteontleenen wij de volgende bijzonderheden van dit geval, dat niet alleen belangwekkend is, omdat de ziekte uit de symptonen ongeneeslijk was gebleken, maar ook omdat de zieke zelf een protestantsch meisje was: German Bristsn werd op 9 Maart 1917 geboren te Cateau in het Noorden van Frankrijk. Zij was werkzaam in een win kel, tot zij in Maart 1935 op de linkerknie viel, waarna zich ontsteking in het knie gewricht en een ernstige waterknie open baarde. Zij moest rust nemen op bed, maar dit bracht geen verbetering, en op 25 Mei werd zij radiografisch onderzocht. Dr Ga- iiège, van Solesmes, constateerde ontste king in de benedenhelft van het dijibeep en lichte vsrkalkingswrschij'nselen Ten gevolge van dit onderzoek werd zij op 16 Juni in een gipsverband gelegd. Eerst in Maart 1936 werd dit verband afgeno men door Dr Tison, uit Neuvilly. Pogingen om de knie te buigen, 'bleven vruchtelocs en in het been openbaarde zich jicht. In Januari 1937 werd haar lijden ver ergerd» door pleuris op de linkerborst, wel ke gepaard ging met opzwelling van het onderlijf. In Januari 1937 openbaarden zich hevige pijnen in de nierstreek en haematurie. Op 17 Juni werd zij onder zocht door Dr Parthenay, chirurg te Cam- brai. In d»e urine bleken etteroellen en Kochbaciilen aanwezig te zijn. De chirurg weigerde een operatie aan de nieren te verrichten, wegens de al-gemeene toestand van de patiënte. De laatste maal dat haematurie geconstateerd werd, was door Dr Tison, op 23 Augustus 1937. 1 Enkele dagen later 'besloot Mej. Eristsn 'om deel te nemen aan de bedevaart van Cambrai naar Lour-des. Zij d»eed dit op aanraden van haar vader, di»9 eok protes tant wias, maar in een conferentie eens ■van Lourdes en de wonderbare genezingen aldaar had hooren spreken. Op 4 September kwam zij te Lourdes aan. In het medisch certificaat, opge maakt door Dr Tisan, stond onder meer het volgende: «De prognose is z;er ern stig, de aandoening is ongeneeslijk en het fatale einde zal niet lang meer op zich laten wachten». De d»okte»r schreef erbij, dat de zieke alleen liggend kon reizen, wegens de ontsteking van het linkerbeen en de mogelijkheid van haematurie. De diagnose luidde: tuberculeuze ontsteking van de linkerknie, tuberculose aan de nie ren en aan de waterblaas. Tijdens de Sacramentsprocessie van 6 September die Mej. Bristen in haar onwetendheid omtrent ons H. Geloof H. Hart-Processie noemde gevoelde zij cp het oogeniblik van de zegen een merkbare verbetering. Teruggedragen naar het hospitaal, bleef zij zooals gewoonlijk op het bed liggen. Maar den volgenden dag kon zij met groot gemak opstaan en lcopsn. Om 10 uur werd zij naar het Bureau ■■BlEHBBBaaBaBBaBaBBBBHHK Dinsdag voormiddag 11. brachten een dertigtal Zuid-Afrikaansche studenten en studentinnen, die de 5" Dietsche studiereis door Vlaanderen, Nederland en Duitsch land maken, onder leiding van Prof. F. D. du Toit Malherbe, een bezoek aan Vlaan- derens Doodenschrijn te Diksmuidc-Kaas- kerke. Zij werden namens het Bedevaartcomi té verwelkomd door den ondervoorzitter, Heer Adv. Mich. Bulckaert (Prof. Daels had. zich wegens beroepsbezigheden doen verontschuldigen) de Hoeren Cl. De Landtsheer, Sekretaris, Jan De Bondt en dichter F. Vercnocke; alsook door den Heer Dr. Dries-De Vos. Hierop werden zij door Sekretaris De Landtsheer rondgeleid die hun op de be teekenis van den IJzertoren en zijn ont roerende Vlaamsche IJzersymbolen wees, en verderen uitleg verschafte over de dub bele schending der zerken van HeldehhuMe en het Vlaamsch leven aan het front. Diep onder den indruk van den IJzertoren en zijne beteekenlsvolle helden verheten zij Diksmuide en. het was het gevoelen van ahen dat hier door een dichter uit hun groep, ten zeerste" bewogen, »werd uitge drukt: Wie niet ontroerd is door liet be zoek aan den IJzertoren, die heeft een hart als stem»... Na het bezoek vertrok de autobus, on der geleide van den Heer J. H. Broekman uit Amsterdam, verder naar leper en Kortrijk en zoo naar Brussel. Den Woens dag vertrokken zij over Luik r.aar Maas tricht en zoo over jtken naar Keulen rei zend om een deel van Duitschland te be zoeken. des Constatationsovergebracht, waar zij onderzocht werd door verschillende dok toren, die constateerden, dat zij kon ioo- pen en den trap op- en afgaan, waarbij zij ook op het linkerbeen steunde. Zij kon knielen en met behulp van de rechter hand weer opstaan. De dieproode kleur van de knie was iets minder geworden en de kleur van de keel was normaal, het knlagewricht functioneerde normaal. Het linkerbeen was wei uitgemergeld, maar niet verkort. Hier zij opgemerkt, dat het meisje vanaf den dag waarop zij. in een gipsverband was gelegd, 27 Maart 1936, niet meer had kunnen loopen en voortdurend in een leunstoel moest war den gedragen. Wat de nieren betreft, eischten de dok toren een speciaal onderzoek. Op 30 Sep tember werd de urine onderzocht door het medisch analitisch laboratorium van Valenciennes en door den bacterioloog Dr Dugiardin. Er waren geen Kochbaciilen en ettëroelleij meer te •vinden. Bij het daaropvolgend onderzoek door Dr Parthenay te Cambrai werd de urine normaal bevonden. Vanaf 6 September 1937 heeft Mej. Bris ten niet meer aan stoornissen geleden, geen pijnen meer en geen koortsen. Van October 1937 tot Januari 1938 nam haar gewicht met 3 kilo toe. Alvorens naar Lourdes terug te koeren en zich nogmaals op het «Bureau des Constatationste laten onderzoeken, werd zij radiografisch enderzocht door Dr Hutin, uit Cateau, eertijds Directeur van een. kliniek te Parijs. Het twe»sde onderzoek van het Bureau des Constatationsvond plaats op 3 Sep tember 1938. Mej. Bristen bleek een uit muntende ■gezondheid te bezitten. Zij loopt gemakkelijk en haar beneden-ledematen functicneeren normaal. De ernstige toestand van het meisje op het moment van de h&devaart naar Lourdes in September 1937, bleek uit de weigering van den dokter, om haar te oper&aren, en uit de toekenning van een pensioen uit de Sociale Verzekeringskas wegens ongeneeslijke ziekte. Haar blijven de ongeschiktheid tot arbeiden werd ge schat boven 66 procent. De aandoening verdween plotseling op 6 September 1937, en dit was een toeken van aigeheele en definitieve genezing, zonder vanaf dien dag nog eenig genees middel gebruikt te hebben. Al deze bijzondere omstandigheden aldus besluit het oöicieel relaas van het «Bureau des Constatations», onder lei ding van Dr Valet te Lourdes maken voor deze genezing een medisch weten schappelijke verklaring onmogelijk. ISS VERVOLG De door de Engelschen voorgestelde con ferentie ondervindt groote moeilijkheden en de Groot-Moefti heeft geweigerd naar Londen te gaan om er aan deel te nemen. Hier nu een balans der slachtoff ers ge vallen in Palestina in het jaar 1938: 1.997 personen gedood en 1.720 gekwetst tegen 97 en 149 in 1937. De verdeeling is de volgende: Arabische burgers, 486 dooden en 646 ge kwetsten; Arabische bandieten, 1.138 doo den en 196 gekwetsten; Joden, 292 dooden ■en 649 gekwetsten; Engebchen, 69 dooden ■en 233 gekwetsten. Daarbij komen nog 12 dooden en 6 gekwetsten. EEN EN ANDER Maarschalk Bluecher zou naai thans verluidt niet dood zijn. Hij zou een blaam opgeloopen hebben en voor eenigen tijd geen hoogeren post mogen bekleeden. Te Leningrad zijn werklieden in op stand gekomen tegen de nieuwe werkre- glementen en 473 arbeiders werden aan gehouden. Naar dit nieuw reglement wor den zij uit hun fabriek gesloten zoo zij 20 minuten te laat op het werk komen, moeten zij een jaar gewerkt hebben in zelfde fabriek vooraleer verlof en sociale ondersteuning te kunnen genieten, enz. Een 1.000 tal personen-werden aan gehouden »te Moskou omdat Zij op 7 Ja nuari het Orthodoksch Kerstfeest vierden. TEN DATE DER JODEN Naar verluidt heeft President Roosevelt een nota gezonden naar Mussolini om de zen te vragen tusschen te willen komen bij Hitler, ten bate der uitgewezen Jode.n, Mussolini zou hieraan nog geen verder gevolg hebben gegeven. TIEN MILLIARD VOOR VLIEGTUIGEN Ten einde desnoods het hoofd te kun nen bieden aan de Duitsche Luchtmacht wil President Roosevelt de Amerikaansche luchtmacht brengen op het peil van 5.600 vliegtuigen. Hiervoor zal hij een krediet van 10 milliard fr. vragen aan .t Kongres. Daarbij zullen nog 900 vliegtuigen ge- Te Lovendegem werd een 62-jarlge man door den tram overreden en gedood. Te Oouillet werden elf mijnwerkers verrast door mijngas. Ben hunner schoot er het leven bij in. De tien anderen wer den ernstig geraakt, doch zij verkeeren niet in stervensgevaar. Te Breeder.®, bij Oostende, was men bezig de renbaan te effenen bij middel van een zware plet rol, voortgetrokken door een tractor. Kinderen wilden maar altijd er rond spelen, tot plots een hunner door de pletrol gevat werd en op den slag ge dood. De ongelukkige kleine is de 8-jarige Marcel Devuyst uit Klemskerke. Te Hasselt werd e»en gasleiding, die onder de straat voer, lek. Het gas drong een wening binnen en het gezin Vincke- Dupont werd er bijna door verstikt. Ge lukkig dat hen spoedig hulp kon worden verleend; zco had men geen docdelijken afloop te 'betreuren. Na dertien diefstallen gepleegd te hebben in treinen werd een Bruggeling, zekere Linkhout, aangehouden. De dief ontvreemde steeds valiezen in internatio nale treinen, wijl de eigenaar ervan even naar de restauratiewagon was getrokken. Te Walem kregen twee verbruikers eener herberg het aan den stok om het betalen van een glas bier. Op straat werd een hunner aangevallen door den andere en werd door dezen zwaar gewond door messteken. De dader -werd aangehouden. Te Gilly was een arme vrouw koler. aan het rapen op het stort eener koolmijn. Plots deed zij een val en kwam terecht op de spoorlijn, waar juist wagonnetjes langs kwamen gereden. De ongelukkige werd er door gedoSS. Te Aartrijke brandden Maandag een schuur en stallingen af. De dieren konden gered worden. Een groote hoeveelheid stroo en hooi brandde op. Te Antwerpen schonk een huisvrouw een 'borrel in voor twee lieden die een verhuis hadden gedaan. De -vrouw had zich vergist van flesch en had caffbolzuur ingeschonken. Een der mannen dronk het glas leeg en werd onwel; later stierf hij. De tweede had er slechts zijn lippen aan gelegd en werd slechts licht ongesteld. Aan boord van de paketboot Prinses Astiidreisde een zwakzinnig Iersch meisje mede. Plots sprong deze over boord. Haar lijk kon opgepikt worden en naar Engeland worden overgebracht. Te Baarle-Hertog werd een knecht de borst ingedrukt door een paard dat hem tegen den muur had geduwd. Te Mortsel werden twee werklieden met hun stootkar door den tram aange botst. Ben der ongelukkigen werd op den slag gedood en de andere werd zeer zwaar gewond. Te St Léger, bij Virton, werd een houthakker de wervelkolom gebroken door een r.serkomenden zwaren tak. Te Muizen werd een 15-jarige jonge avonturier aangehouden, ziekere Jules Gof- finet, die te Brussel in de goederenstatie was gedrongen en aan een wagon han gend was medegerelsd tot Muizien. Te Lokeren werd een smokkelauto achtervolgd door een auto der douanen. Aan een draai der baan kon de douanen- auto den smokkelauto dwingen tegen een muur te rijden. Een der smokkelaars werd hierbij erg gewond. De andere kon ge snapt worden. Het zijn twee mannen uit Moeskroen die poogden alkohol te smok kelen. Te Dendermcnde zakten, Maandag 11. nog, twee jongelingen door het ijs dat nog lag over een put. Beiden verdronken. Ben boomensnoeier die hen wilde hulp bieden, geraakte in nood en moest gered woiden. Te Brussel is de bekende musicus Jan Preckher in den ouderdom van 72 jaar overleden. Ben Ocsterjdsche visschersbcot, de Résistaneewerd docr den storm ver rast en had de boot niet spoedig de En- gelsche haven van Weymouth kunnen be reiken, dan ware 2ij de diepte ingegaan. Te Amsterdam werden een socialis tisch Schepen en een socialistisch Ge meenteraadslid beschuldigd van ambts misdrijf. De beschuldigden hebben ge vraagd voor een eereraad te verschijnen, en loochenen alle misdrijf. Te Parijs deelde een brandende kaars het vuur mede aan een rijk opgesmukten kerstboom, welke was opgesteld in de nachtgelegenheid Casanova Montmar- tre, te Parijs, waar men volop aan het feesten was. Een paniek ontstond onder de aanwezigen. Na de ramp ontdekte men twee lijken. Talrijke lieden werden zwaar gewond. Te Parijs zijn de kinemas heropend. Een kommissie zal den financieelen toe stand der kinemas onderzoeken. In de buurt van de Galibier, aan de Ooi de la Ponsonnière, werd een groep van acht skiërs verrast door een sneeuw lawine. Slechts één hunner kon zioh losmaken uit de sneeuw. De andere zeven kwamen om onder de lawine. Te New-York had een dagblad een wedstrijd uitgeschreven voor zijn lezers. De persoon die het 'belangrijkste nieuws in den kortst mogelijken tijd zou weten te melden, zou een prijs van 290 fr. win nen. Ben werklooze besloot zelf een sen- sationr.eel bericht te doen ontstaan en hij stak het vuur aan den trap van een apar- tementsgebouw. Haastig ging hij dan te- iefoneeren naar het blad. Intusscher.tijd had de brand een geweldige uitbreiding genomen en paniek ontstond onder de 200 personen die in dat gebouw woonden. De meesten konden vluchten langs den noodtrap, maar toch kwamen vier bewo ners van het gebouw om. De dader werd aangehouden. De ex-Koningin van Spanje is naar Rome vertrokken omdat de Prinses van Asturië aldaar in blijde verwachting ver keert. In verband met dit bezoek spreekt men van de mogelijkheid van een verzoe ning tusschen ex-Koning Alfonso en zijn gade. Te Warschau is uit Rusland een En- gelsohman teruggekeerd, de genaamde Grover. Vóór enkele jaren vertoefde hij in Rusland en huwde er de huidige Mrs Grover. Vóór vijf jaar moest hij naar En geland terukkeeren, liet zijn vrouw in Rusland, maar mocht dit land niet meer terug binnen. Na een goê vier jaar wach ten beslcot Grover- een vliegtuig te koo- pen, leerde vliegen, en vlcog ermede naar Rusland, op zoek naar zijn vrouw. Hij moest landen bij Moskou en vloog het ge vang in. Na tusschenkomst van de Enge l - scbe diplomatie werden Grover en zijn gade, die op hem geduldig gewacht had, vrij gelaten en konden zij Rusland ver laten, wat zij met groot genoegen hebben gedaan. Ia Zwitserland werden vijf skiërs door een lawine verzwolgen. Vier hunner konden gered worden. De andere was reeds een lijk toen men hem bovenhaalde. In Polen is een oude vrouw van 118 jaar gestorven. Zij laat niet min dan 740 nakomelingen, waaronder 400 achter kleinkinderen, na. Bij Kolzou, Turkije, werden vijftig dorpelingen bij een sneeuwstorm gedood. In Zuid-Schotland is een militair vliegtuig te pietter gestort. Men betreurt vier docden. Te New-York brandden talrijke stal lingen af waar kioerspaarden waren on dergebracht. Niet min dan 2 koerspaarden kwamen om in de vlammen. Onder de omgekomen paarden bevindt zich «Supply House», een der meest bekende paarden van de V. S. Bij Atrech't brandde een college af. Aoht-«n-veertig leerlingn moesten uit de brandende gebouwen worden gered. De schade bedraagt 6 millioen frank. Te Valenciennes werd de kommu- nlsUscbe burgemeester van JVIarly, alge meen raadsheer van het Noorden, tot 5 maand gevang veroordeeld wegens sta kingsfeiten. teóte Vv -J We hebben onze Lezers regelmatig op de hoogte gehouden van de ge beurtenissen. Op 18 December deelden we de be slissing mede der Bestendige Afvaar diging waarbij werd goedgekeurd de uitslag: 6 Katholieken met 2753 9/13 stem. 6 Liberalen met 2415 9/13 stem. 1 Nationalist met 711 4/13 stem. Hieronder geven we nu de motivee ring van dat besluit die deze week op ons Stadhuis toekwam: PROVINCIAAL BESTUUR VAN WEST-VLAANDEREN Poperinge Brugge, den 4 Jan. '39. Gemeenteraads verkiezingen. Mijne Heeren, Als gevolg aan uw schrijven van 29 December, heb ik de eer U hier nevens een afschrift over te maken van de beslissing waardoor de Be stendige Deputatie de gemeentever kiezing, die op 16 October 1938 te Poperinge heeft plaats gehadgeldig verklaard heeft. Gij zult er echter de uitvoering van moeten verdagen, tot dat gij verdere mededeelingen zult ontvangen hebben nopens het gevolg dat aan het door mij ingestelde be roep zal gegeven geworden zijn. De Gouverneur BAELS. Aan het Gemeentebestuur van POPERINGE. «o» VERSLAG DER HERTELLING PROVINCIAAL BESTUUR van WEST-VLA ANDEREN l' AI'DK KUN li S Nr 240 T GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De Bestendige Deputatie van den Provincialen Raad, Gezien het proces-verbaal cn de andere stukken betreffende de gemeenteraadsver kiezing die te Poperinge, cp 16 Oktober 1938, heeft plaats gehad om te voorzien in <je aigeheele vernieuwing van den ge meenteraad; Gelet op de gemeentekieswet en bijzon derlijk op artikels 75 en 76; Gehoord in zijn verslag den heer Ver meulen, lid van ons College; Gezien de vier bezwaarschriften, aan den heer Provincialen Griffier beteekend, waarbij de herziening van den verkiezings uitslag aangevraagd wordt; Overwegende dat de eerste klacht, on derteekend door zes candidaten van de lijst nr. 5 en op 25 October 1938 ingeko men, gegrond is op twee argumenten: het groote verschil der verhoudingen in het stemmenaantal der verscheidene lijs ten in één opnemingsbureel tegenover de drie andere, 2" het strenger optreden van hetzelfde opnemingsbureel inzake geldig of ongeldig verklaren van stembrieven; Overwegende daarentegen dat er geen wanverhouding doch veeleer een merk waardige gelijkenis kan vastgesteld wor den bij de onderlinge vergelijking van de opnemingstabellen, vermits de procentsge- wijze verhouding in dé opnemingsburee- len nrs. 1, 2, 3 en 4 inderdaad respectieve lijk (lijst 3) 34.99, 32.51, 33.61, en 32.87 til. van het aantal geldige stemmen bedraagt en respectievelijk 37.7, 36.5, 33.1 en 38.4 til. voor de lijst nr. 5; Dat overigens een afwijkende verhou ding op zichzelf geen grend kan zijn voor herziening, vermits ze afhangt van de toe vallige samenbrenging der kiezers volgens alphabetische gerangschikte lijsten in de onderscheidene stembureelen en van de samenvoeging er bij loting aangeduide stembureelen tot een bepaald opr.emings- bureel; Dat de tweede bezwaargrond alleen op een strenger optreden wijst inzake geldig- verklaren van stembrieven, doch niet op eenige onwettelijkheid of onregelmatigheid en er dan ook geen enkel bepaald feit aan gehaald wordt; Overwegende dat de tweede klacht, on- derteekend door twee candidaten van de lijst nr. 1, ingekomen op de Tovinciale Griffie den 24" October 1938, gesteund Ls op het feit dat in een opnemingsbureel, gemakkelijker dan in andere, stemmen geldig en ongeldig verklaard geworden zijn; Overwegende dat daarmede evenmin een bewijs voor eenige onregelmatigheid gele verd wordt; Overwegende dat de derde klacht, on derteekend door dezelfde twee candidaten van de lijst nr. 1, ingekomen den 24" Oc tober 1938, gegrond is op het feit dat de voorzitter van het 8s"' stemburecl een on gepaste houding zou aangenomen hebben die de kiezers kon beïnvloeden, wijl een broeder en een neef van dezen voorzitter respectievelijk 1* en 6" candidaat waren op de lijst nr. 3; Overwegende echter dat het wisselen van een handdruk en van beleefdheidsfor mules bezwaarlijk als een onregelmatige beïnvloeding der kiezers kan beschouwd worden en dat er evenmin betoond wordt dat het feit dat de voorzitter zijn plaats verlaten had aanleiding gegeven heeft tot onregelmatigheden bij het neerleggen van stembrieven; Dat dit argument overigens niet voor herziening, doch alleen voor herverkiezing zou kunnen pleiten; Overwegende dat de vierde klacht, on derteekend door alle candidaten en getui gen en getuigen van de lijst nr. 1, op 28 November 1938 op de Provinciale Griffie toegekomen is; Dat deze klacht, ingediend door nieuwe bezwaarindieners en gesteund op nieuwe feiten, als een afzonderlijke klacht dient beschouwd, niettegenstaande daarin de twee vroegere, klachten van twee der can didaten van hun lijst bevestigd worden; Overwegende dat om die redenen de vier bovengemelde klachten dienen afgewezen, de drie eerste als ongegrond en de laatste als niet-ontvankelijk wegens laattijdig heid; Overwegende echter dat de cr.derteeke- r.aars van de vierde klacht een nauwkeu rige voorstelling geven van bepaalde stem brieven, die ten onrechte geldig of ongel dig verklaard geworden zouden zijn; Overwegende dat, ingevogle de bestuur lijke rechtspraak, de rJet-ontvankelijK- heid van een bezwaarschrift niet voor ge volg kan hebben de bestendige deputaties te beletten kennis te nemen van de laat tijdig bekendgemaakte feiten, vermits zij ertoe verplicht zijn om, zelfs bij gebrek aan eenigerlei reclamatie te onderzoeken of de verkiezingsverrichtimgen regelmatig geweest zijn (cfr. K. B. van 24 December 1926, gemeenteraadsverkiezingen van An- seremme, Bulletin van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezond heid, 1926, 'blz. 82-83) Overwegende dat'de dertiende zetel aan de lijst nr. 3 .toegewezen werd wegens het quotient 345 47/91 en er slechts een gering verschil bestond met d»e daarop volgende kiesquotienten van de lijsten nr. 5 en 1, respectievelijk 344 98/104 en 344 11/26 be dragende; Dat in die omstandigheden de verschui ving van enkele stemmen voldoende zou zijn om den laatsten zetel naar een andere lijst te doe overgaan, zoodat het van zeer groot belang was de stembrieven, in de klacht bedoeld te onderzoeken, in het bi zonder omdat voor enkele daaronder de beslissing tot geldig- of ongeldigverklaring onregelmatig scheen, in de veronderstel ling fiat de voorstelling, van die stembrie ven gegeven, echt zou zijn; Overwegende dat die stembrieven, waar omtrent in de klacht betwisting oprijst, niet door de opnemingsbureelen als be twiste stembrieven in een afzonderlijken omslag gesloten werden, doch gemengd ge worden zijn onder de geldige stembrieven voor de lijsten nr. 1 en 3, zoodat het on derzoek van die brieven noodzakelijk de herziening van alle brieven van beide lijs ten en billijkerwijze de totale herziening medebracht, aangezien de belangen van de andere lijsten eveneens in het gedrang gebracht konden worden; Gezien het besluit van de Bestendige De putatie, genomen in zitting van 2 Decem ber 1938, tot algemeene herziening van dea verkiezingsuitslag Gelet op het proces-verbaal met bijla gen van deze herziening, gehouden op 0 December 1938; Overwegende dat de stembrieven aan de Bestendige Deputatie toegezonden werden in twee stembussen, toegelood met het gemeentezegel van Poperinge, doch daL zooals vermeld in de processen-verbaal der herziening, hierbij gevoegd, de om slagen van enkele pakken open waren ea d»e lakzegels geschonden; Overwegende dat in het 4* opnemings bureel (D) één stembrief meer gevondea werd in den omslag met de onvolledig» stembrieven voor de lijst nr. 5; Overwegende dat, na afloop der herzie ning, 59 twijfelachtige stembrieven uit de omslagen gehouden werden om aan ons Ooilege voorgelegd te worden; Dat daarover door ons de volgende be slissingen genomen geworden zijn: 1) bleven als geldig behouden: zes volledige Iijststembrieven voor de lijst nr. 1 twee volledige Iijststembrieven voor de lijst nr. 2; vijftien volledige Iijststembrieven voor dé lijst nr. 3 twee volledige Iijststembrieven voor de lijst nr. 4 negentien volledige lijststembrievea voor de lijst nr. 5 één onvolledige lijststembrief voor de lijst nr. 1 één onvolledige lijststembrief voor de lijst nr. 5 één onvolledige lijststembrief voor de lijst nr. 3 gehaald uit het pak met vol ledige iijststembrieven voor dezelfde lijst, één bonte stembrief, 2) werden ongeldig verklaard: één onvolledige lijststembrief voor d» lijst nr. 3, één bonte stembrief, 3) werden geldig verklaard, in strijd met de beslissing van het opnemings- bureel één volledige lijststembrief voor d« lijst nr. 2, één onvolledige lijststembrief voor d« lijst nr. 1, 4) werden ongeldig behouden zeven on geldig verklaarde stembrieven: Overwegende dat, wat de lijst nr. 1 be treft, het aantal volledige liisstembrieven verminderd is met drie, of 519 3 516, zijnde drie naamstemmen gevonden ln het opnemingsbureel nr. 4; het aar.tal on volledige lijststeirjbrieven vermeerderd met ■bewuste drie naamstemmen en één geldig verklaarden onvoliedigen lijststembrief, al. 159 4 163, het aantal bonte stem men met een •vermeerderd, nl. 141 1 142; Dat, wat de lijst nr. 2 betreft, het aantal volledige iijststembrieven verminderd is met twee naamstemmen, waarbij echter één geldig verklaarde kopstem dient ge voegd, zoodat er in 't geheel nog 621 1 620 volledige stembrieven zijn, het aantal onvolledige Iijststembrieven vermeerderd met de twee bovengemelde naamstemmen, dit maakt 81 2 83, het aantal bonte stemmen (108) gelijk gebleven zijnde; Dat, wat de lijst nr. 3 betreft, het aantal volledige Iijststembrieven met vijf naam stemmen verminderd is, dat een kopstem als naamstem geldig verklaard werd, zoo dat er 1837 6 1831 overbleven, dat het aantal onvolledige iijststembrieven met bewuste zes naamstemmen vermeerderd is, alsmede één naamstem, uit de witte stem brieven gehaald in het 4' opnemingsbu reel, waarvan eohter drie bonte en één nietig verklaarden stembrief dienen afge trokken, dit maakt 567 4-6+1 -3 1 57'0, het aantal bonte stemmen met één vermeerderd zijnde of 190 1 191 Dat, wat de lijst nr. 4 betreft, het aan tal volledige Iijststembrieven (567) gelijk gebleven is, het aantal onvolledige Iijst stembrieven met één bonten stembrief ver minderd, d.i. 77 1 76 en het aantal bonte stemmen, nl. 34, met twee vermeer derd, d.i.: 36; Eindelijk dat, wat de lijst nr. 5 be treft, het aantal volledige Iijststembrieven met één naamstem verminderd is, d.i. 2286 1 2285, het aantal onvolledige Iijststembrieven (443) gelijk gebleven, zijnde, vermits tegenover d»e bijkomer.de naamstem en één in meer gevonden cn- volledi'gen lijststembrief, twee bonte stem brieven moesten uitgehaald worden, dat het aantal bonte stemmen met twee Ver meerderd is, nl. 397 2 399; Overwegende dat aldus het kiescijfer voor de lijsten respectievelijk 689 12/13, 711 4/13, 2415 9/13, 645 10/10 2758 9/13 bedraagt; Dat het dertiende kiesquotlent, dat vcor den laatsten zetel in aanmerking Komt, toebehoort aan de lijst nr. 3, nl. 345 9/91, waarop volgt de lijst nr. 1 met 344 25/26 en de lijst nr. 5 met 344 87/104; Overwegende dat aldus de verdeelir.g der zetels gelijk gebleven is; Overwegende dat de lichte veranderin gen aan het verkiesbaarheidscijfer dier verscheidene lijsten aan het aantal naam stemmen voor sommige candidaten en aan het getal over te dragen lijststemmen, geen wijziging brengt aan de rangorde der verkozen verklaarde raadsleden; BESLUIT Art. 1. De verkiezing, die te Poperinge, op 16 October 1938, heeft plaats gehad, wordt geldig verklaard na herziening van de stembrieven, mits voorbehoud van de wijzigingen waarvan boven sprake, aan gebracht op het bijgaand model Z. Art. 2. Afschrift dezes zal worden toe gezonden aan het gemeentebestuur van Poperinge, voor uitvoering. Gedaan en uitgesproken in openbare zitting den 16" December 1938. Tegenwoordig de HH. H. Baels, Gou verneur-Voorzitter; Vanden Berghe, d'Ar- tois, Olivier, Bulckaert, Vermeulen en Var.den Bossche, leden; A. Lommez, pro vinciale Griffier. De provinciale Griffier, De Voorzitten A. Lommez. H. Baels, Voor eensluidend afschrift, De provinciale Griffier, A. Lommez. «o» Naar we naderhand nog vernamen, blijft de zaak der Gemeenteraadsver kiezing hangende tot een Koninklijk Besluit die komt regelen. We hopen dat dit niet lang meer zal uitblijven. Van nieuwe verkiezingen is er geen sprake, wordt ons verzekerd. Te beter; de Kieziers begeeren niet op nieuw ter stembus te trekken. Ze vragen enkel om zoo rap mogelijk de eindoplossing te vernemen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 2