Spreek en schrijf beschaafd Ons Vrouwenhoekje Feeënhaoden GEDACHTEN WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIJN TÖHATCH WEEK-KALENDER JANUARI - NIEUWJAARMAAND KATH. UITZENDINGEN MASME-JGSÉ, 5, Henri Serruysiann, Oostende ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. Gxoote geesten zijn gaarne alleen. ZIJ Overwegen of wel luisteren. Toch versma den zij geen gezelschap, van ieder valt iets te leeren, want iedere mensch bezit een ziel waarin God Zijn geest grifte. Ook de beste daad verbergt soms een 4roppel gift, maar ook de slechtste soms een spoor van zegen. Slechts een zaak die men opgeeft moet als verloren beschouwd worden. UimilllUIIHHHIlHIIII HETMANNIKE WE ZIJN DUS weer d'arena ingetreden Waar wordt gevochten en gestreden, Maar, 'k stel U oogenblikkelijk gerust: Tot vechten voel ik in 't minst geen lust... Want, g'hebt het al geroken... 't Is hier slechts figuurlijk gesproken En alzoo 't de gelegenheid mij biedt, U, mijn lezerscharen, Te verklaren Wat t woord arenawel bediedt. 'n Arena da's een strijdperk... en mijn arena... da's een stuk pampier en mijn wapen is 'n penne... die soms wel wat steekt, maar verder 'n ongevaarlijk wapen' is! Arena beteekent in 't Latijn zand en 't was de naam voor de met zand be strooide kampplaats, waar in 't oude Rome de zwaardvechters ofte gladiatoren streden. En nu 'n beetje geschiedenis, dat kan altijd interessant zijn! In 't jaar 404 wer den de gladiatorengevechten in de Ro- imeinsche arenas, r.adat ze gedurende 600 jaar daar gehouden waren, verboden als gevolg van 't mo:dig optreden van den ouden monnik Almachis, die juist op 't ©ogenblik dat een gladiator op 't punt stond zijn overwonnen tegenstander te dooien, in de aréna sprong en hem toe riep op te houden. Het woedende publiek steenigde den monr.ik, doch de keizer was zoo getroffen door diens moed en zelfopof fering. dat hij van dien dag af Ie zwaard gevechten verbood. En 't was maar wel ook, want 'k geloove dat er toch plezie riger schouwspelen moeten zijn dan die. En vwala, daarmee ls mijne match ge leverd, zie... en d'r heeft geen bloed ge vloeid... aueen maar een beet jen inkt! WAT KIJKT GIJ BEDRUKT! ..Ja, m'n vrouw is drie maanden bij haar moeder geweest. Nu en? Ik schreef haar iedere week, dat ik el- ken avond thuis zat met m'n dagblad en de radio. Nu is ze weer terug en vanmor gen kwam de rekening voor bet electrlsch licht, en 't was maar 4 frank! Daar 'n had hij niet aan gedacht! SNELHEID! 't is de rreet van den dag. Vitesse, lijk nooit voorheen men er zag! Daaronder lijden Ons moderne tijden. En 't is de moeite waard Zelfs ons aar 't Staat thans vast, Werd door die ziekte aangetast! En wij zijn de lesten om d'r over ver wonderd te zijn, want in onze huidige levensmethode steunt alles op snelheid... t Is daarom ook dat we niet goed weten waar we henen gaan, want alleen hij die langzaam gaat, gaat zeker! 't Is om ervan te bibberen en te beven. De sterrekundigen van Amerika hebben, met cijfers tot staving, vastgesteld, da* de draaiing van onzen aardbol tijdens dees leste honderd jaren, om juist te zijn vanaf 1840. niet opgehouden heeft in snel heid toe te nemen... en dat hij soms 'n beetje meer onbollig wordt, zoodat hij op zekere oogenblikken, persies den Lambik- walk aan 't dansen is. En da's allemaal niet gemaakt 'om ons gerust te stellen... want de verhoudingen van die draaisnelheid zijn aldus, dat ons kalenderjaar er door houdt U goed vast met ééne seconde verminderd is! 't Is spijtig'voor 't beestjen maar t Ls nog alles niet want die geleerden hebben er nog bij uitgecijferd, dat, als onzen bol voortgaat aan die vitesse te wentelen, bin nen... twee millioen en 'n half jaren, het jaar slechts nog 364 dagen zal tellen! Maar... we zijn nog zoo ver niet! TOM BAXTER uit Texas had nog nooit een stad gezien, teen hij met zijn zoon in een oer-oude vierwieler te Austin aan kwam. In een der hoofdstraten klommen ze uit h:t karretje en bewonderden de as- phalt-bestrating. De oude baas krabde met zijn laars over hst asphalt en bromde: Nou. ik kan 't de menschen niet kwa lijk nemen, dat ze bier een stad hebben gebouwd. De grend is veel te hard voor en ploeg! WIJL WE DRAAIEN IN VOLLE VAART Worc't 'torst den dag triestiger cp ons aard. En 'k voel veel lust, Om 'n beetje rust En m'n verder leven niet te vergruizen Naar 'n andere planeet te verhuizen... Ja, maar waar? Da's de vrage... 'k Heb al de maan om m'n week end door te 'brengen... maar 't is er daar ook zoo pluis niet meer, sinds de geleerden ons laten hoorsn hebben dat ze den eenen of den anderen dag... of nacht met d'aarde kan In botsing komen!... Mars is te... oorlogs zuchtig... en op 'n sterre met den steert zou 'k cok niet gaarne terecht komen... D'r blijft evenwel nog 'n goei bron... en 't is de zon! Ne keer zien wat de geleerde Sjarels daar nu over vertellen. De afstand tusschen aarde en zon is on geveer honderdvijftig milliosn kilometer... ('n astronomisch! cijfer). Een trein die per uur niet meer dan zestig kilometer aflegt (we rekenen maar een gematigd vaartje, omdat de reis anders te vermoei end zou worden) legt per dag zoowat dui- IBSBBaSBBBBBBBSBBflBEIlSBBBEXa Mengelwerk van 15 Januari 1939. Nr 14. ZONDAG 16 JANUARI 1939: Tweede Zondag na Driekoningen. In de Mis van heden verhaalt ons de H. Evangelist Joannes, dat er een bruiloft plaats had te Cana in Galilea en Maria, de Moeder van Jezus was daar ook. Doch ook Jezus was er genoodigd met zijn dis cipelen. Waarom, om welke reden ver scheen Jezus daar op die bruiloft, aan dat persoonlijke waardigheid? Volstrekt niet, tegenstrijdig aan zijn eigen strenge zeden leer? Was het niet min passend voor zijn persoonlijke waardigheid? Volstrlkt niet, want gelijk de schriftuurverklaarders ge tuigen, kwam Jezus daar opzettelijk met een veelvoudig doel. Zijn bedoeling was onder andere door zijn tegenwoordigheid de bruiloft goed te keuren en te heiligen. Het huwelijk im mers is, volgens de christelijke zedenleer, een der drie levensstaten door God zelf verordend. In hem dus kan de mensch en moet hij zich evengoed heiligen als in den kloosterlijken of den maagdelijken staat. God schenkt zijne genaden aan dezen die Hij voor het huwelijk bestemt, met even veel mildheid als aan hen die hij tot den kloosterlijken of den maagdelijken staat roept, en in alle drie beoogt Hij niets an ders dan zijn eigen eer en 's menschen heil. Van hoe groot gewicht ls dus de zorg voor zijn roeping! Van hoe groot belang de keus van zijn levensstaat, met name van het huwelijk? Helaas, hoe onbezon nen, hoe onvoorzichtig, wordt dezelfde te genwoordig door de meeste jongelingen aangegaan! Geld, eene woonst, genoegens, en eene winstgevende betrekking, dat is al les waarmede men bekommerd is en waar op het huwelijk, dat levenslang moet du ren, en waarvan de eeuwigheid van man en vrouw en kinderen afhangt, gebouwd wordt! Aan God denkt men niet. Moet het dan verwonderen dat er zoovele ongeluk kige huwelijken zijn? Is de oorzaak ook niet dikwijls dat Jezus reeds van vóór het huwelijk buitengeslo ten wordt door slechte, wulpsche verkee ringen. Hoe zou ook Jezus met een duivel in één en hetzelfde hart kunnen wonen? En hoe menigmaal wordt Jezus reeds op den dag van het huwelijk verbannen, door braspartijen der bruiloft, door walgelijke gesprekken en zondige vermaken en zoo wordt de vervloeking' mede in de huwe- lijkswoon in plaats van 's He-eren zegen. Ach, bleve Jezus erbij, Hij zou vreugde verspreiden In d-e harten en vrede en geluk medegeven op den levensweg. Eindelijk wordt Jezus schaamteloos buitengeworpen daar waar de gehuwden hunne plichten miskennen, verzuimen of met de voeten treden. Zoo verliezen zij hun steun en hun troost. Zij zuchten en zwoegen, wijl Jezus niet meer in hun midden is. Jongelieden, die u tot het huwelijk geroepen acht, wil Je zus niet vergeten, niet verbannen, en gij zult op uw verdere levensdagen de onvoor zichtigheid van.uwe jonge jaren niet te betreuren hebben. En gij gehuwden, han delt wijselijk, uw betrouwen stellend op den Heer, volgens den wijzen levensregel onzer voorouders, die steeds zeiden: Aan Gods zeg-en is alles gelegen. «03> 15 Z H. Paulus de Kluizenaar. H. Maurus Evangelie: De bruiloft van Cana. 16 M H. Marcellus 17 D H. Antonius de Kluizenaar 18 W St. Pieten Stoel te Rome. H. Prisca 19 D H. Canutus. H. Gudula v. Bruss. 20 V HH. Fabianus en Sebastianus 21 Z H. Agnes 22 Z H. Vincentia. H. Anastacius IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBfla 1937. De lijkplechtlgheden hebben plaats van Baron de Borchgrave, die ia Spanje vermoord werd. Een Fransche officieel» statistiek deelt mede dat er 2.500.000 vreemdelingen in Frankrijk wonen, gedurende 1936. 16 JANUARI: 1305. Er wordt een overeenkomst ge sloten tusschen Philips de Schoor.e en de Vlamingen. Deze overeenkomst woidft door het Viaamsche Volk genoemd: Het Verdrag der Ongerechtigheid 1599. Edm. Spenser overlijdt te Lon den. Geboren in 1552. Dichter. 1809. Strijd van Corogne (Spanje) waarin de veldheer Soult de Eng else hen in zee terugdrijft. 1844. Paul Singer geboren. 1891. Overlijden te Parijs van den toondichter Léo Delibes, geboren in 183® te Saint-Germain-du-Val. 1906. Internationale konferentie voor de Marokkaansche kwestie. 1920. Alkoolverbod in Noord-Amerika. 1935. Mussolini neemt de porteferill» van koloniën in eigen handen. De kolo niale minister, Generaal de Bono, woidt tot hooge Commissaris van de beide Ita- liaansche bezittingen Eritrea en Somali- lamd benoemd. 17 JANUARI: 1169. Dood van Dlderik van Elza8, gTaaf van Vlaanderen. 1706. Franklin wordt fce Boston ge boren. Gestorven in 1790. 1793. Lodewijk XVI wordt ter dood veroordeeld. 1801. Bonaparte beveelt Generaal Turreau de Simplon-baan te maken. 1906. Armand Fallières wordt tot pre sident van de Fransche Republiek ver kozen. 18 JANUARI: 1100. Dood van Godfried van Bouil lon, hertog van Lotherijk. 1689. Geboorte van Montesquieu M Bordeaux. Gestorven in 1755. 1871. Overlijden van de eerste prin ses Joséphine, dochter van den Graaf vaa Vlaanderen. Het Duitsche Keizerrijk wordt tt Versailles gesticht. 1937. In Spanje wordt door het ka binet Largo Cabaliero een dekreet uitge vaardigd waardoor al de bultenlandsche vrijwilligers, die in de regeeringsrangen strijden, automatisch tot de Spaansch© Nationaliteit genaturaliseerd worden. 19 JANUARI: 1526. Isabella van Oostenrijk sterft te Gent. 1857. Te Parijs wordt voor het eerst Rigolettovertoond, opera van Verdl en Piavé, naar Hugo's Le Roi s'amuse 1937. Men komt tot een akkoord in den arbeidsduur in de Belgische mijnen, die per week op 45 uren gebracht wordt. 20 JANUARI: 1256. Het Engelsche Lagerhuis komt voor het eerst bijeen. 1558. Inhuldiging van den Aartsher tog Mathias, als voogd der Nederlanden. 1783. Onafhankelijkheid der Ver- eenigde Staten. 1938. Huwelijk van Farouk, koning van Egypte. 21 JANUARI: 1661. Molière neemt te Parijs bezit van het Theatre Palais-RoyaL Hij her neemt Le Dépit amoureux en Sga- narelle 1793. Lodawijk XVI wordt onthoofd. Geboren in 1754. Koning sedert 1774. Laatste koning van Frankrijk. 1924. Dood van Lenin. 1937. Dag der communistische bom aanslagen in de haven van Lissabon. Parijs krijgt zijn Place de la rein® AstridP. B. HERDENKINGEN 15 JANUARI: 1673. Geboorte van Molière te Parijs. 1800. Heropening der kerken in Vlaan deren. 1856. Louis Be-rtrand geboren. 1858. Eerste vertooning te Parijs van Médecin malgré luivan Molière op muziek van Gounod. 1908. De bestuurbare -ballon Vil-le de PaTiswordt door' M. H. Deutsch de la Meurthe aan de Fransche regeering aan geboden. 1935. Het Aloïsi-komiteit van den Volkenbond wijst het Saargobicd aan Duitschland toe. qxo^ Inderdaad, zijn gebruik Ver-» -mijdt al wat vervelend is in de keuken, zooals hei langzaam £>ereldert van vleeschsoep. Met OXOt) bekomt ge in een oogwenk, een heer lijke bouillon, zonder vet, krachtig of licht naar beliefte* HampeSukkelt niet om wel gekleed te Oiruisune L/diilcs zyn> Koopt opgemaakte MAN TELS en KLEEDEREN. Altijd de laatste chic, voor alle malen bij (Bij aankoop DOOR DEZE REKLAAM heeft men recht op een geschenk) laten merken, dat ze haar liefde voor Wernher vermoedde. ■Zoo eindigde de maaltijd ondanks alle schijnbare eensgezindheid, toch met een lichten wanklank en Felicitas brak a.l spoedig nadat de koffie gebruikt was, op. Ze wilde weer te voet naar Heide hof te- rugkeeren, maar dat wilde Rolf niet heb ben, hij liet den jachtwagen inspannen om Felicitas zelf naar huis te rijden. Als u zooveel drukte voor ima maakt, durf ik niet meer op Neulinden te komen, verzette ze zich lachend. Maar het is vandaag tooh een bij zondere feestdag en die moet gevierd wor den, schertste Rolf. Wat voor feestdag? vroeg Felicitas alsof ze hem niet begreep. Wel het feest van de troonsbestijging der meesteres van Heidehof, zei hij plech tig. Felicitas lachte: Dan moet u mij ook het recht toe staan om dit buitengewone feest behoor lijk te vieren en daarom inviteer ik Judith en u om morgen middag bij mij op Heide hof te komen, dan zijn aan weerskanten de offlcieele feestelijkheden voor een goed buurschap beëindigd en begint het alledag-leven. We gaan dan voortaan heel gewoon en zonder omslag met elkaar om. Afgesproken, zei Rolf Walberg, ter wijl hij Felicitas naar het rijtuig bracht. In vroolijke stemming reed het drietal naar Heidehof, waar Fee met een Tot morgen» afscheid van hen nam. Den volgenden dag was Felicitas al vroeg in den morgen bezig om alles voor een feestelijk diner in orde te brengen. Liesbeth en moeder Reimer hielpen haar daarbij ijverig. Haar hart was vandaag zoo vol heerlijke blijde verwachting. Ze zou Rolf Walberg terug zien hij had haar gisteren zoo diep in de oogen gekeken en nu scheen de wereld haar nog eens zoo mooi. Toen het feestmaal zoo ver klaar was, dat ze de verdere zorgen ervoor aan moe der Reimer en Liesbeth kon overlaten, legde Pee nog de laatste hand aan de gedekte tafel en ging toen naar boven om zich te verkleeden. Juist toen ze daarmee gereed was en de trap af kwam, hoorde ze buiten een rijtuig voorrijden. Zouden dat haar gas ten al zijn? Ze keek op haar armband horloge. Neen, het was nog een goed half uurt te vroeg. Daar kwam Liesbeth al haastig aan- loopen om open te doen en op den drem pel stond Dr Richard Wernher. Verheugd kwam Fee hem tegemoet. U hier, mijnheer Wernher? riep ze, hem de hand toestekend. Hij bracht die aan zij-n lippen. Zoo gauw heeft u me zeker niet ver wacht, is het wel, juffrouw Rogga? Neen, maar des te prettiger vind ik uw bezoek. Ga mee naar mijn huiskamer. Nadat hij hoed en jas had afgelegd, volgde hij haar en ze namen daar plaats. Het is hoofdzakelijk ongerustheid over u die me hierheen heeft gebracht, begon hij het gesprek. Hoe kan ik u ongerust maken, mijn heer Wemher? vroeg Felicitas. Hij keek haar ernstig aan. U weet, dat -het testament niet ge vonden ls. Ik heb heel wat woordenwis selingen met mijn ouders gehad, maar ze hebben tot geen resultaat geleid. Zooals de zaken nu staan, zoudt u zeker geen schadeloosstelling van mijn vader willen aannemen? Neen in geen geval, antwoordde ze trotsch en afwijzend. Hij knikte. Dat wist ik al voor ik het u vroeg. Maar nu -ben ik gekomen om u mee te deeten, dat ik u ten minste zoo gauw mo gelijk de dertig duizend mark zal terug geven die u me geleend heeft. kiger over het verdwijnen van het testa ment dan ik, besloet ze. Hij probeert zijn vader er toe te brengen van de erfenis afstand te doen, daar hij weet, dat die voor mij bestemd was. Dat is net iets voor hem, ik heb Richard, altijd leeren kennen als iemand met zeer hoogstaande principes, zei Rolf, terwijl hij tersluiks zijn zuster aankeek. Deze bloosde een beetje en zei, toen de anderen zwegen: Ik kan me niet voorstellen, dat zoo'n enorm vermogen hem onverschillig zal zijn, dat zou niets voor een man zijn. Felicitas antwoordde: Dan misken je hem, Judi-th, Het is iemand met bijzonder ideëele opvattingen, al staat hij dan ook als man van de daad midden in het practische leven. Judith haalde de schouders op: Ik heb een andere meening over hem, zei ze stug. Dan vergis je je in hem, hield Feli citas vol, Judith's mond beefde, maar ze zei met gedwongen onverschilligheid: Laten we alsjeblieft over wat anders praten, ten slotte interesseert die mijnheer Wemher, al is hij Rolf's vriend, me te weinig om over zijn edele eigenschappen te willen twisten. Ze babbelde luchtig over andere din gen, maar het was Felicitas geweest of ze in Judith's hart had gekeken en ze wist dat deze dacht, dat Richard Wernher haar had opgegeven, omdat ze opeens een arm meisje was geworden. Hoe konden twee menschen, die elkaar toch zoo innig liefhadden, zich zoo in elkaar vergis ren! De een geloofde dat de ander hem of haar uit egoïste redenen versmaad had en daar door werden ze beiden trotsch en terug houdend en maakten een kloof tusschen hen in. Kon ik hen maar helpen, dacht Fe licitas, terwijl haar blik Judith zocht, doch ze durfde haar vriendin toch niet komen om van uw vriendelijk aanbod ge bruik te maken. Rolf's gezicht verhelderde: Dat vind ik heerlijk, zei hij hartelijk en stak Felicitas de hand -toe, Maar vóór jullie over zaken beginnen, moet Felicitas me beloven, dat ze van middag hier blijft eten, dan kunnen jullie op je gemak over alle plannen voor Heide hof spreken, zei Judi-th. Rolf wierp zijn zuster een dankbaren blik toe en Felicitas nam graag de uit- noodiging aan. Terwijl Judith heen ging om in d-e keuken haar -bevelen te geven, ontwikkelde Felicitas haar plan hoe ze op de Heidehof de melkerij weer zou expioiteeren, die indertijd, bij het leven van haar moeder daar in bedrijf was ge weest. Rolf luisterde aandachtig en was verbaasd over haar practischen kijk op de zaken. Met een potlood in de hand, volgde hij haar uitleg en noteerde getal len en toen ze samen de uitkomst be keken, bleek, dat het plan zeer goed uit te voeren was met het kleine kapitaal van Felicitas en dat er ook succes van te ver wachten was. Felicitas had roode wangen gekregen van het plannen maken ear rekenen en stak Rolf verlicht de hand toe. Het liefst zou hij die niet hebben losgelaten, maar het geliefde meisje naar zich toe hebben getrokken en gezegd: Laat Heidehof zooals het is, want lang zal je daar niet meer blijven, omdat ik je hier naar Neulinden wil halen. Maar hij kon nog niet spreken, want hij wist niet, of Felicitas zijn gevoelens beantwoordde en hij moest er zich dus mee tevreden stellen haar warm de hand te drukken. Het drietal gebruikte vroolijk en op gewekt het middagmaal in de gezellige eetkamer. Het gesprek liep over allerlei onderwerpen, tot Felicitas het met op zet op Richard Wemher bracht. Mijnheer Wernher is veel ongeluk- Ik zou wel eens willen weten, of Fee al op Heidehof is. Ze zou toch dezer da gen komen, niet? zei ze, afleidend. Rolf werd rood. Toevallig kan Ik je daarover inlich ten, juffrouw Rogga is al op Heidehof. Judith keek blij verrast op. Werkelijk? Ja, gisteren middag is ze gekomen. Hoe weet je dat? Ik ben den tuinman Reimer van Heidehof tegen gekomen en die verbelde het me. Hij verzweeg maar liever, dat hij den ouden man had opgewacht en hem had uitgehoord. Dan zien we Fee misschien vandaag nog hier. Als ze hier op Heidehof is zal het testament dus wel niet gevonden zijn. 1': hoop van niet! liet hij zich ont vallen Ze keek hem verbaasd aan. Maar Rolf, ik bsgrijp je niet. Hij lachte verlegen. Ach, dat liet ik me zoo ontvallen. Maar waarom eigenlijk ook dat verstop pertje spelen? Je hebt zulke heldere oogen en weet toch al lang waar de schoen wringt. Hij probeerde op luchtigen, schertsen den toon te praten: Je hebt me ook al eens aan den tand gevoeld en toen heb ik gezegd dat het me speet dat ze een milli-oenen erfenis te wachten had en ik maar een arme land bouwer was. En ais dat testament weg felijft zou die hinderpaal zijn weggenomen Het was een prachtige dag toen Felicitas zich op weg begaf naar Neulinden. Het pad voerde langs den rand van de bloeien de heide, waarboven de blauwe zomer hemel zich welfde. Onderweg zag Felicitas voortdurend Neulinden liggen en ze ver moedde niet, dat van uit een venster van het huis twee grijze maimenoogen haar al lang gezien hadden en haar met on geduld volgden. Toen ze het erf betrad, kwamen Rolf en Judith haar al te gemoet en begroetten haar hartelijk. In de hall deed Felicitas haar hoed af en daar de veranda nog te zonnig was, brachten ze (Nadruk verboden). ('t Vervolgt)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 7