IPharao's Dochter Doet®? Schacht exit I DE POLITIEKE TOESTAND IN ONS LAND VREESELIJKE AARDBEVING IN CNILI Hirnsiffilieni® Isridtfsi in ons Lend 33* JAAR. K' 5. DE POPERINGENAAR KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD- VERSCHIJNT WEKELIJKS KATHOLIEK SPANJE... Interiscstionisai Overzicht Een Regeringscrisis werd versheden H. Spcssk gefykt in zijn Keg eeris? ^stervorming 15.000 Dooden Vr<HteskraeI§tefi kunsten hst tellier overwinnen i ZONDAG 29 JANUARI 1939 10 BLADZIJDEN: 50 CENTIEM. Uitgever Sansen-Vanneste, Poperinge Telefoon Nr 9. Postch. Nr 155.70. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 25.Frank Engeland 10.Belgas Frankrijk 9-Belgas Belgisch Kongo 9.Belgas Alle andere landen 13.Belgas Medewerken zijn verantwoordelijk voor hun artikels k*ift*rflh1f T I.Vf ÉAftl.fiT-frNltl'Tl- tmweww TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten ner regel 1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 5.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op l6 bi. per regels.—fr. Berichten op 2» bi. per regel 2.50 fr. Berichten op 3® bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: orijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Do geschiedenis begint in het 2® boek van het Oud Testament, Exode, of uitgang. Overproduktie was niet gewenscht ln dien tijd. De Joden waren gevreesd in Egypte en opdat de opbrengst niet te talrijk zou worden werd een wet gesteld aan de vroedvrouwen: «Als 't nieuwgeboren kind een man netje is, doodt het maar; is het een meisje, het mag blijven leven.» Het was in dien tijd een groot voor deel van het zwakke geslacht te zijn, niet alleen om geen soldaat te moeten worden, maar nog meest om te mogen blijven leven. Later kwam het bevel: «Werpt al de zonen der Joden in den stroom. EEN SCHOON KINDJE Een Joodsche moeder had al drie maanden lang in den duik een kindje gekweekt, en als men er zooveel voor gedaan heeft dat ze uit hun kwaan zijn men houdt er veel aan. Ze kon het over haar hert niet krijgen dat kind van kant te maken. Mijn kind, schoon kind; mijn kind, lief kind. Het is niet voor niet dat God de moederliefde in 't moederhert stak. Liefde is vindingrijk, liefde rijst tot genie als 't nood doet. Zij arrangeerde een korfje met soort van pek bestreken, stak het kind erin en lag den schat te vondelinge daar bij den Nijl op een plaats waar het groot volk van de stad kwam baden. In dat vlottend wiegje kon het maar wel va ren. Het zustertje van 't kind moest op loer staan en alles afspieden om te weten hoe alles zou afloopen. Het moest wel lukken, ze was lijk van God gezonden. Daar kwam de dochter van Pharao in schoone toilet een wandeling doen langs de boorden van den Nijl. Daar roert entwat in 't lisch... Ze nadert... en staat paf. De prinses zag het korfje met den kostbaren inhoud daar in 't riet en ze zond haar meid om den coli- bagage in bezit te nemen. Sympathieke vrouwelijke nieuwsgie righeid. Och Heere! 't was een kindje dat weende en zijn armpjes uitreikte. Haar hert raadde alles. Charmant! Waarom het schaapje weende? We ten kinders dat? De moeders weten 't beter. Het kind zette zijn keiegatje open. Nu ze had compassie en het moederlijk instinkt ontwaakte in haar, eer dat ze mamawas. Het was een blijdschap als van kin ders die een vogelnestje vinden met levende jongskens. Hoe ze dat uitgalmde in 't Egyp tisch weet ik niet, iets als un joli petit bébé». Ze streelde het kindje en met een zoen stilde ze zijn traantjes, gelijk alle moederkens doen. 't Is een Hebreeuwsch kind, zei ze. moest vader het weten, hij zou het kapot maken. O jammer toch. Hij zou het in 't water werpen.» Vele liefelijke verkleinwoordjes kwa men te berde. «Neen, neen! zulk een mooi kindje,, allez, 't is mijn kindje, ja mijn puudje, ge moet niet dood, ge moet niet krij- schen, ge mcogt blijven leven, we zul len u niet werpen naar de krokodie- len, o! die leelijke beesten». Het kind lacht. Kinderen wcenen licht maar zijn ook gauw gepaaid. DE VOEDSTER. Het was 't moment voor de zuster van 't kind haar rol te spelen. Moe der had haar wel de les gespeld. Edele juffrouw prinses, mag ik een voedster halen, a. u. b,, om dat boontje op te kweeken, als het met uwe goedheid overeenkomt. «O ja. De voedster kan niemand beter zijn dan de moeder zelf. Ze heeft het al zoo lang onderhouden en ze zal nu nog betaald worden op den hoop toe, aux frals de la princesse, met melk die niet wordt uitgelangd. Om te zéggen zooals het is, zit de zaak wel ineen, het is goed gekom- bineerd. Haar eigen kind mogen hou den, mogen kweeken met den biberon der natuur. Het is al dat de hemel geven kan. Ah! die Joden hebben alle truk- ken in. De moederliefde heeft haar eigen Iogièk. Uil ais zijn moeder zoo slim is, hij Rui het van geen honden deelen en zal het verre brengen. Het vernuft zal later wel van pas komen aan Mo- zes wanneer hij de caravaan van dui zenden menschen door de woestijn zal moeten leiden naar 't land van belof te, en hij, die als kind reeds ontsnap te aan 'c water zal dwars door de Koo Zee trekken. Van ue boorden van den Nijl tot ■Siiisï, welke afstand! Mïi&rfa.aaiïiaatidsi&HiSBBaatissiBiai Van een kindje met een tuitje tot den grooten Mozes door Dante uit geheeld, hoe ver! Wat zal er van dat kind geworden? zoo droomden beide moeders. Het zal geen arme dagen hebben. Mozes werd opgekweekt en wel be zorgd door zijn eigen moeder, die als nourrice vet betaald werd door de prinses die de rol speelde van «ma ma voor het kind dat het hare niet was. Zou een prinses armoe lijden om een mondje meer? Wat is dat voor 't budget van Pharao? Zij komt nu en dan eens kijken of het wel groeit, zij zendt regelmatig een postcheck, en heeft ze geen tijd om te komen ze zendt haar meid om nieuws? Hoeveel weegt het, gaat het vooruit krijgt het zijn tandjes, begint het al te gaan? te klappen? en fraai? Ze geniet de moedervreugde, en t kind is niet eenhandig. Over meer dan drie duizend jaar zorgde de Vaderlijke Voorzienigheid van uit den hoogen hemel voor haar volk en den toekomstigen leider van dat volk. Er is in den hemel een hoekje van den humor DE REGISSEUR HIERBOVEN. De menschen vergeten dat op het wereldtooneel de groote regisseur achter de schermen van de wolken troont en het spel leidt. Later wordt Mozes in 't paleis ge bracht en hoe meer ze uitgegeven heeft voor hem, hoe meer kommer nissen ze om hem gehad heeft, hoe liever dat ze hem ziet, de schoone prinses met 't schoon kindje. Dat gaat zoo in 't leven, de kin ders die meest geld en meest tranen kosten zijn later dierbaarst. Mozes die wettelijk geen bestaans recht had, leefde als een prins, groei de op onder de oogen van Pharao zelf als kind van den huize en als vorst van den bloede, onder de voogdij van den koning die geen oogenblik dacht aan, al het tragische dat volgen zou Had hij maar alles moeten weten, hi; ging hem akkomodeeren. Dat klein kindje dat had kunnen vergaan in de wieg, had het kwalijk gewild, zal een reus worden in de ge wijde geschiedenis, een hoofdrol spe len grooter dan die van Pharao. Zijn naam en zijn wet zullen meegaan de eeuwei door. Zonder het te weten, werkte de prinses voor God en zijn volk. Als men goed doet, men weet nooit hoe veel goed men doet. Een goe werk is een tafel van vermenigvuldiging. Op nationalistisch standpunt voed de zij een vijand, 't is waar, maar op humanitair en geschiedkundig gebied heeft zij meegewerkt om een verlos ser, een wetgever, een baanbreker te verwekken van eerste gehalte. Had zij voorbijgegaan en gezeid: «Wat kan mij dat kind schelen en daarbij 't is maar een Joodsch. Ni vu ni connu.Wat dan? Er was een mensch min geweest op aarde, maar welken held, welke groot- sche figuur zou de wereld gemist heb ben? Zij was zijn tweede moeder; nog noodiger in een zin dan de eerste. Zooveel prinsessen hebben ook langs den Nijl gefloreerd en de historie is hun niets verschuldigd. De wieg van het groote is dikwijls zoo gering. Een morgenwandeling van een jonge freule is een keerpunt in de wereldgeschiedenis. God is won derbaar in zijn werken. EN GIJ JONGE DOCHTERS. Hoevele jonge dochters die in de congregatie zijn, in boerinnen jeugd of kajotsters, mogen leeren bij die heidensche prinses die de zon aanbad. Indien zulke edelmoedige en deli- kate gevoelens kunnen ontluiken bij afgodendienaars, wat zal er in 't lierte niet loskomen bij die jeugd der Ka tholieke Actie, gevoed in de zonne- strale i der H. Eucharistie en badend in die atmosfeer van godsvrucht ge lijk op onze dagen? Langs den stroom van uw leven, waar gij in een huwelijksboot zult treden, zal eensdaags uit een korfje een mooi kindje zijn armpjes uitste ken naar u. Zult gij 't laten weenen? En ook kinderen van anderen ver wachten uw hulp. Er zijn zooveel miseries verborgen in het lisch en het riet der armoe in tijden van werkloosheid. Ontdek het weesje, sta een oogen blik stil in uw wandeling en zie meedoogend neer, leef niet voor u zelf. Laat het verlaten kleintje niet schreien langs de boorden van den Nijl. Neem uw kleinen Mozes op die weent en vind uw vreugde in zijn kinderlach. En later als hij groot is, kan hij misschien priester zijn, en redder van zijn volk! A. B. Overgebleven soldaten der 5" Divisie van Navarra, die na bard strijden de stad Tarragona hebben ingenomen, woonden bij het binnendringen der stad, in volle straat een godsdienstplechtigheid bij. Dr FUNK RIJKSBANK PRESIDENT. Ongeveer zes jaar geleden werd Dr Hjalmar Schacht, Minister van Eco nomische Zaken (Reichswirtschafts- minister) en Voorzitter van de Reichs- bank. Hij nam geheel het ontredderde Duitsche economische mechanisme met een slag over en wist het won der te verwezenlijken van de Reichs- mark, die niettegenstaande het ont breken van een goudvoorraad en een deviezenvoorraad, zijn waards wist te behouden. Ongeveer een jaar geleden werd hij als Minister van Economische Zaken vervangen door Dr Funk. Verleden week nam deze laatste ook de plaats van Dr Schacht in als president van de Reichsbank. Op die wijze bekleedt Dr Funk thans dezelfde leidende pos ten, die tot over een jaar nog onder leiding van Dr Schacht stonden. In- tusschen blijft deze laatste Minister zonder portefeuille, zoodat m.ag aan genomen worden dat nog op zijn raad zal beroep gedaan worden. Het heengaan van Dr Schacht en het integraal overnemen van de fi- nancieele en economische leiding van het Rijk door Dr Funk, heeft aanlei ding gegeven tot ongerustheid en daardoor ook tot de onzinnigste ver onderstellingen. Wij meenen in de hier aangehaalde personenwisseling, de voorziene kon- sskwente doorvoering te zien van de Nationaal-Socialistische wereldbe schouwing op het gebied van de eco nomie en de financiën. Zooals Hitier in de eerste jaren aangewezen was op niet-nationaal-socialisten om het leger te leiden totdat zijn kandidaat Keitel zich bij machte voelde om Maarschalk Blomberg te vervangen, zoo heeft hij ook gebruik gemaakt van Dr Schacht totdat zijn man, Dr Funk zich voldoende opgewerkt had om in zijn plaats op te treden. Dit is thans gebeurd. HET WERK VAN Dr SCHACHT. Het zal wel nuttig zijn hier even te herinneren aan de groote verdiensten van Dr Schacht bij de economische heropbouw van Duitschland in de laatste jaren. Voor de crisis van 1929 reeds wist Duitschland zich op verrassend snelle wijze te herstellen van de ontredde ring die de oorlog en het Verdrag van IBSBiSBBBBBSBSSBEBBBSBaESBSSiSBa B3HBBBBBBBB3SBBÜ®B3Eï33:kSSS$32®i!LHïB$ïSIE2ïï3l2BSSSBBEBI31!aESaB Versailles in de economische struc tuur van het land verwekt hadden. Dit gebeurde dank zij de opname van reusachtige leeningen, die na 1925 zij het dan ook tegen hoogs rentevoeten door de Amerikaansche en Engelsche financiers verleend werden. Deze lee ningen werden echter voor het aller grootste deel op korte termijn toege staan, terioijl de investeeringen op lange termijn gebeurden, hoofdzake lijk in de indw^rie. De ineenstorting van de beurs van New-York in Septe-mber 1029 bracht een algemeene paniek tot stand in de financieele middens, die de Ameri kaansche en Engelsche bankiers er toe deed besluiten, hunne leeningen terug te vorderen van zoohaast die vervielen. Van 1929 tot 1931 vloeiden de kapitalen voor groote bedragen weer terug uit Duitschland, totdat in de Zomer 1931 de betalingen moesten gestaakt worden. Vele kredieten ble ken vastgevroren te zijn; verschillen de banken sprongen, zoodat de Duit sche regeering geen andere uitkomst zag dan een algemeen moratorium (uitstel) uit te vaardigen. Na verschil lende besprekingen en bedreigingen werd tejislotte een regeling getroffen tusschen de Duitsche schuldepaars en de buitenlandsche schuldeischers, waarbij besloten werd een speciale dienst in te richten voor de afbetaling van de interesten en de afschrij vingen. Tot 1933 deden zich geen noemens waardige moeilijkheden voor, dank zij het feit dat de Duitsche handels balans een actiefsaldo aanwees; zoo dat er een deviezenoverschot kon ge bruikt worden voor de buitenlandsche financieele betalingen. DE ECONOMISCHE RAMP VERMEDEN. Na de overname van het bewind door de Nationaal-Socialisten zien we het uitvoeroverschot geleideliljk weg slinken, gedeeltelijk tengevolge van de in het buitenland gevoerde boycot- politiek. In 1934 werd de handelsba lans passief en de betalingsmoeilijk heden hernamen. In enkele weken lijds slonk de goudvoorraad tot op een bedrag dat gelijk was aan het twintigste deel van de toenmalige goudvoorraad van de Nationale Bank van Belgie. De deviezen volstonden niet meer om de invoer te betalen, zoodat het gevaar dreigde dat weldra de zoo noodzakelijke invoer van voe dingsmiddelen niet meer zou kunnen geschieden. De hongersnood stond voor de deur. De onontbeerlijke grond stoffen zouden weldra niet meer kun nen betaald worden, de industriën zouden stil "vallen en millioenen ar beiders zouden werkloos worden. Toen gebeurde het wonder. Dokter Schacht stelde een reddingsplan op„ zijn neue PlanDeze steunde op het princiep dat niet meer gekocht werd, dan betaald kon worden. Voor taan werd de geheele invoer gecon troleerd en onderworpen aan een grondige studie. Vergunningen tot in voer werden toegekend volgens de graad van noodwendigheid van de uit het buitenland te betrekken produc ten. De door de uitvoer aangebrachte deviezen werden in de eerste plaats gebruikt voor de invoer van voedings middelen en grondstoffen, dus voor brood en arbeid van de bevolking. Zoo redde Dr Schacht het Duitsche volk op een oogenblik dat men in het buitenland algemeen de ineenstorting van de Duitsche economie en van het regiem verwachtte. Onder de schrandere leiding van Dr Schacht wist Duitschland de werk loosheid op te lossen. Verleden jaar echter werd een nieuw invoerover- schot geboekt en kwamen nieuwe moeilijkheden te voorschijn. Hieraan heeft vooral de Anschlusz van Oos tenrijk en Sudetcnland schuld. Dr Schacht met een opdracht naar Lon den gestuurd mocht niet gelukken. Nu heeft Dr Funk zijn plaats inge nomen en hiermee wordt waarschijn lijk een nieuwe financieele politiek ingeleid, die zal leiden tot de niet- meer-erkenning van de uit den oor log voortvloeiende schulden aan het buitenland. (Verboden nadruk.) ROSKAM. De Zuid-Amerikaansche Republiek Chili werd in den nicht van Dinsdag op Woens dag op vreeselijke wijze geteisterd door een aardbeving. De schok duurde wel drie volle minuten, en had plaats tusschen Ccllupulli en Los Angeles en ging gepaard met een uitbar.-ting van den vulkaan Quizapu, ten Oosten van de stad Talca. Verschillende steden werden totaal ver woest cf ten grooten deel vernield. De ste den Chiilcn, Conception, Parral, Angel, Paplehueque werden totaal vernield. Tal- cahuano, Curico, Talca, Los Angeles en nog andere werden zwaar beproefd. Ds telefoon- en telegram verbindingen werden ten grooten deele verbroken. Onmiddellijk zijn treinen met dokters, verpleegsters, en andere hulp, naar de ge teisterde gebieden vertrokken. Het aantal slachtoffers is zeer hoog. Naar Donderdag middag werd gemeld zou den er minstens 15 000 dooden te betreu ren zijn. Het is een der vreeselijkste natuurram pen geworden uit de geschiedenis. Te Chil ian stortte een schouwburg in waar 500 menschen tegenwoordig waren. Op een 20 na werden allen op den slag gedood. In die stad alleen bedraagt het getal dooden 10 duizend. De stad schijnt verdwenen te zijn. Gansche dorpen werden van de aarde weggevaagd. Te San Resondo betreurt men 2,000 dooden. Honderdduizenden zijn dakloos. Con ception staat daarbij nog in brand. In de geteisterde steden graaft men een voudig weg graven langs de straten om. de dooden er te kunnen in begraven. ESBBBBBXBBBBBBBSZBBEBBSBBSKBSüa SSESS^SBBaBBSBBBBBBSBSZBBB In de bladen verschenen Vrijdagmorgen weerom een heele reeks onrustbarende berichten, die doen vreeaen voor de naaste toekomst in Europa. Zoo werd o.m. gemeld dat: Italië 60.000 reservisten der klas 1301 heeft opgeroepen om te worden gestuurd naar de Fransche grens, om cp alle even tualiteit gereed te staan, bijzonderlijk zoo Frankrijk moest tusschenkomen in Spanje; Duitsche troepen naar Lybië zouden ge zonden zijn, men gewaagt van 2 leger divisies; Hitler den kolonialen eisch zou stellen en dezen eisch zou vastkoppelen aan de eischen van Italië tegenover Frankrijk; Hitier de legerraad bijeen heeft geroe pen; Ook in Frankrijk de oorlogsraad zal vergaderen; Mussolini een conferentie van vier zou voorstellen; In Duitschland aan inflatie wordt ge daan sedert het ontslag van Dr Schacht en dat niet min dan vier milliard mark werden gedrukt sedert Zaterdag; Te Rome, vcor het paleis van Mussolini, door de menigte betoogd werd te-gen Frankrijk. Het past nochtans niet overdreven pes simistisch te zijn in de beoordeeling van den tosstand. Er zijn bepaalde vredesin- strumen-ten, wier taak het is Europa te behoeden voor het verderfelijk automa tisme o dat ons wereldeel in 1914 naar een chaos heeft gevoerd: we noemen het En- gelsch—Italiaansch vriendschapsverdrag, de DuitschFransche overeenkomst op 3 December 11. onderteekend. In dit verband kunnen we wijzen op het nut van bezoeken, zooals Chamberlain er onlangs een bracht aan Mussolini. Zulke contactnamen vergemakkelijken de over eenstemming tusschen de mogendheden. De vredeskrachten zullen in de eerst komende weken op de proef gesteld wor den. Er is echter gein reden om aan te nemen dat zij ook ditmaal de overwinning niet zouden behalen. l3BBBBBBBBEBBBBBBBBBBSBB£ia»BSfaBaBB^aBBBaaB3BB13BBBBBBiEBa Zittend: de Heeren Van Dievoet, Marck, Spaak, Paul-Emile Janson, Merlot, Rechtstaand: de Heeren De Vleeschau- wer, Dierckx, Luitenant-Generaal Denis, Balthazar, d'Aspremont-Lynden, Delattre, Barnich, A.-E. Janssen en Jennissen. DE LIBERALEN GEVEN TOE Op Vrijdag 20 Januari, scheen het nog of er moeilijk een uitkomst zou kunnen gevonden worden en scheen het dat de Hr Spaak een mislukkir.g"ïzou oploopen tengevolge de houding der Liberalen die de portefeuille van Justitie in hun be voegdheid wilden zien overgaan. Doch rond de middag keerde het tij. In den namiddag vergaderden de Lib»ra- len en 'besloten tenslotte toch te verzaken aan het Ministerie van Justitie, dit om een crisis te vermijden. Het waren de HH. Henrico en Gillon dfe deze wijziging gingen melden aan den Hr Spaak, die er heel wat door opgemonterd werd. Met nieuwen moed toog hij dan aan het werk, zette drukke onderhandelingen door. Als moeilijkheid bleef slechts nog over de aan te stellen personaliteiten voor de ver schillende portefeuilles. Slechts even voor middernacht was hij klaar geraakt en had hij de toestemming van alle kandidaat-ministers, dan kon hij de samenstelling zijner omgevormde re geering mededeelen aan de pers. DE NIEUWE REGEERINGSPLOEG Hier nu de samenstelling der vernieuwde Regeering Spaak: Eerste Minister (zonder portefeuille)P. H. Spaak. Verkeerswezen en P. T. T.: H. Marck (katholiek). Financiën: Alb. Janssens (katholiek). Justitie: Van Dievoet (katholiek). Landbouw en.Middenstand: d'Aspremont- Lynden katholiek) Koloniën: De Vleeschauwer (katholiek). Openbaar Onderwijs: O. Dierckx (liberaal). Buitenlandsche Zaken: P.-E. Janson (Ub.) Volksgezondheid: E. Jennissen liberaal). Openbare Werken en Werkverschaffing: G. Balthazar (socialist), Binnenlandsche Zaken: J. Merlot (soe.). Arbeid en Sociale Voorzorg: A. Delattre (socialist). Economische Zaken: J. Barnich (soc.). Landsverdediging: Generaal Denis. Er zijn dus vijf Socialisten waaronder de Eerste Minister zonder portefeuille, vijf Katholieken-, drie Liberalen en een mili taire persoonlijkheid. Zaterdag nuJrgen legden de nieuwe Mi nisters den eed af. NA DE OMVORMING De Regeering staat dus weer volledig en de gespannen onzekerheid om het lot van het kabinet, ontstaan tengevolge het ont slag van den Minister van Financiën, Hr Max-Léo Gérard, is nu eindelijk uit den weg geruimd. Het is niet gegaan zonder moeite. De Katholieken hebben weerom bewezen dat met hen nog steeds af te rekenen valt en dat de tijd uit is dat het steeds maar alleen de Katholieken zijn die moeten toegeven. Als de Katholieken de porte feuille van Justitie niet in handen van de Liberalen wilden zien overgaan werd door Liberalen en Socialisten veel lawaai ge maakt om overdreven eischen der Ka tholieken. Niettegenstaande hebben de Katholieken toch staande gehouden en moesten de nooit verzadigde Liberalen den kop er ten slotte bij neerleggen. De Katholieken bleven diensvolgens den geëischten en rechtmatigen invloed be houden. Zulks is ongetwijfeld dank aan de eendrachtige en vaste houding van het Directorium van het Blok er Katholieken. De leiding heeft zich doen gevoelen. De nieuwe Ministers nu bieden heel wat verscheidenheid. Hr-d'Aspremont-Lynden, Voorzitter van het Verbond van Katholieke Kringen en Vereenigingen, voerde in de laatste tijden een heftige campagne tegen de belastin gen. Zoo hij nu even krachtdadig optreedt in de Regeering als vroeger er buiten, zal van het programma van het Blok der i thoiieken er wel een en ander worden ver wezenlijkt. Hij is gekend als een sterke man en de landbouwers verwachten dan ook veel goeds van hem. Hr Van Dievoet, aan Justitie, is een fijn jurist en is er op zijn rechte plaats. Ook zal hij veel kunnen bijbrengen tot oplos sing van de Vlaamsche grieven. Hr Barnich, die Ekonomische Zaken gekregen heeft, boezemt eenige onrust in in de Katholieke Kringen, omtrent de ekonomische opvattingen welke hij koes tert. Deze opvattingen, die door zekere middens gestempeld worden ais een vierjarenplanlokten reeds verzet uit in December 11. Op financieel gebied houdt hij eerder er gezonde gedachten op na, namelijk naar vermindering van uitgaven cn het ln evenwicht brengen van de be grooting. Hr Jennissen is nu eindelijk eens Mi nister geworden, en wel van Volksgezond heid. Sedert Jaren reeds werd hij bijna bij iedere regeeringshervorming ondev de mo gelijke kandidaten gesteld maar nog nim mer kreeg hij een portefeuille toever trouwd. Hij is er ten slotte nu toch in ge- slaag^. Hr Jennissen is een actief Waal- sche federalist en vertoonde steeds een totaal onbegrip voor de Vlaamsche rechts- eischen. Hr P.-E. Janson, Eerste-Minister na Van Zeeland, is de oom van de huidige Eerste-Minister Hr Spaak, en is een gun stig bekend flguur. (Vervolg op 2* blad). PLECHTIGE STICHT1 GS VE RGA DERING VAN DE KONINKLIJKE VLAAMSCHE ACADEMIËN Op Zaterdag namiddag 21 Januari 11. had in het Paleis der Academiën te Brus sel de plechtige stichtingsvergaderiiig plaats van de Koninklijke Vlaamsche Academiën. De plechtigheid had plaats in tegen woordigheid van Z. M- Koning Leo pold Ilf, Z. Exc. Mgr Micara, pauselijk nuntius, Eerste Minister Spaak en ver schillende andere Ministers, talrijke leden van het diplomatiek korps, talrijke Par lementsleden en vooraanstaande Vlaam sche personaliteiten, zoowel uit de -weten schappelijke, kunst als politieke wereld. De intrede van den Koning werd met levendig gejuich onthaald. Herhaaldelijk moest de Koning van zijn zetel opstaan om de toejuichingen te beantwoorden. Minister Dierckx hield de stichtings rede. Deze rede heeft heel wat opspraak verwekt en zonder de aanwezigheid van den Koning ware er ongetwijfeld gemop per opgestegen tegen de woorden van den Minister van Openbaar Onderwijs. Wat in deze rede aanstoot gaf was dat H. Dierckx verklaarde spijt te hebben dat het onmogelijk was geweest in ons land slechts een Wetenschappelijke Belgische Academie, met Fransche en Vlaamsche afdeeiingen, te stichten. De H. Dierckx oogstte dan ook weinig applaus na zijn toespraak. Vervolgens werden nog redevoeringen gehouden door H. Van Cauwelaert, Staats minister en Voorzitter der Academie voor Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten, en door H. A. Hendrix, Voor zitter van de Koninklijke Vlaamsche Aca demie voor Geneeskunde. Beide redenaars werden langdurig begroet met handgeklap. Deze stichtingsvergadering beteekent een nieuwe mijlpaal in Vlaanderens ge schiedenis. GEKNOEI ROND EEN BENOEMING TOT LID DER KON. VL. ACADEMIE Verschillende Oudstrijdersbonden, name lijk de Confédération Nationale des An ciens Combattantsvereenigingen van Vuurkruisers en van de Légion Natio nale hebben een hatelijk gestook in gang gezet tegen de benoeming van den Heer Dr Martens, een hoogstaand Vlaamsche geleerde, tot Lid der Koninklijke Vlaam sche Academie voor Geneeskunde, dit om dat Dr Martens na den oorlog ter dood veroordeeld werd wegens zijn Vlaamsche actie, docli nadien amnestie werd ver leend. Die Oudstrijdersvereenigingen dreigden een tegenbetooging op toujv te zetten rond het Paleis der Academiën zoo Dr Martens er aanwezig was. De regecring verbood dan alle protestbetoogingen. Om wanordelijkheden te vermijden in aanwe zigheid van dc Koning heeft Dr Martens er dan van af gezien aanwezig te zijn op de openingsplechtigheid der Academiën. De Oudstrijders moesten noodgedwon gen afzien van een betooging cn gingen dan bloemen neerleggen op het graf van den Onbekenden Soldaat. Uit solidariteit met den H. Dr Martens zijn nog andere leden der Academie die de stichtingsvergadering niet hebben bij gewoond. H. Prof. Dr Daels was ook niet aanwezig op die plechtigheid. EEN REXISTISCH SENATOR VERLAAT ZIJN PARTIJ De H. Lekeux, RexistiJch Senator, heeft zijn partij verlaten. Naar de verklaring van den If. Lekeux kan deze niet instem men met de wijzigingen die gebracht wor den aan het Rexistisch pragramma en dit in de richting van een totalitaire leer in navolging van zekere opvattingen in den vreemde, en gevaarlijk zijn voor het land» Naar de H. Degrelle zou H. Lekeux zijn ontslag hebben ingediend omdat lie n niet een betaalde betrekking die iiij had ver zocht, werd toevertrouwd. In den Senaat heeft de H. Lekeux nu zijn plaats midden de Rexistische groep verlaten en zit nu aan de uiterst rechter zijde van deze groep, nevens Oud-Minister P. De Smedt, Katholiek, en nog naast H. de Grunne, die ook van plaats ver anderde. DE Hr GRAMMENS ZIT NOG STEEDS IN HET GEVANG Heer Grammens wordt nog steeds in het gevang gehouden te Oudenaarde. Vandalen hebben op een nacht dezer laatste weck het huis van den H. Gram mens, te Ronse, gaan besmeuren met zwart vernis. Vlamingen van Ronse zul len voortaan zelf het huis bewakeu tot H. Grammens weer vrij wordt. ALLE SPEELHUIZEN WORDEN GESLOTEN De Parketten-Generaal heeft besloten, denkelijk in verband met de verduiste ringszaak te Visé, voortaan dc wet van 1902 op het kansspel stipt te doen toe passen. Diensvolgens werd bevel gegeven aan alle speelhuizen, ook deze te Oostende, Spa, Blankenberge, enz. alle kansspel te staken. Alhoewel verboden werd in de kursaal te Oostende, en dergelijke groote inrich tingen in andere seizoenstcden, het toe gelaten was kansspelen te houden gedu rende 't seizoen alleen. De fiscus vond er immers baat bij, SO millioen per jaar. Gezien het opgelegd verbod werden nu alle speelhuizen gesloten. Tegen deze maatregel is nogal protest gerezen, daar men vreest dat dit rijke lui zal afhouden naar Oostende en andere plaatsen waar gespeeld wordt, te komen. Het blijkt dat een wetsvoorstel zou neer gelegd worden waarbij het zal toegelaten zijn om-vier Vlaamsche en vier Waalsche Casino's kansspelen in te richten. (Vervolg op 2" blad). Een laatste aansporing, om de bolchevisten in het vuur te houden. Hier zien vm een politieke kommiesaris z'n roode manschappen den benarden toestand voor oogen brengen, zij eebter nemen het zoo tragisch niet op als hij... waarschijnlijll hebben velen onder Ken reeds het plan voorbereid zich bij een eerste mooie gele* genheid, liefst zonder strijd, over te geven en van kamp te verhuizen. r-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 1