Ons Vrouwenhoekje Spreek en schrift beschaaM I GEDACHTEN hetmanneke VOOR PLECHTIGE KOMMUNIEKANTEN BUITENGEWONE PRACHTIGE WITTE KLIEDEREN kuis mARiE JOSE. 5, Henri Serruusiaan, Oostende nabij de Groote Post) Feeë niiaiulen -TOMATEN CUEBIti HANDELSBELANGEN KATI1 UITZENDINGEN IN ENKELE REGELS BBBBBBflBSaBBBBBBEESBBBBfiaaflB WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER FEBRUARI - SCHRIKKELM. BIJVOEGSEL AAN DE POPERINGENAAREN «DE TALLEVAN ZONDAG 12 FEBRUARI 1939. Nr 7. Poets u niet op om mooi te wezen; de vogels die het schoonste zingen hebben de eenvoudigste pluimen. Betrouw de vleiers niet; zij verblin den u met valsch licht. Vergeet niet dat 's volks gunst wan kelbaar Is. UIT D MAAN •K SLA THANS UIT MIJN VLERKEN En 'k heb maar één verdriet. Dat is, da 'k een ander niet Voor mij kan laten werken... Want, 't is niet moeilijk U diets Te maken 't Werken is een heilig iets. Dus moeten we d'r niets aan raken! Als onze portemonee d'r maar meê ge spekt bleef... Maar helaas!... En in dit opzicht hebben we weeraal ne keer iets te leuren van de beesten zie, en namelijk van de spin. De meeste spinnen verorbe ren alles wat er In hun netten komt, en zelfs de mannekens-spinnen vallen ten prooi aan de liefde en... den eetlust van hun wijfjes... Dichterlijk! Vindt ge niet? In Amerika nu zijn d'r reuzenspinnen die in hun netten, die soms wel ne vier kante meter groot zijn, een deel van 't voedsel voor hun... personeel overlaten! Dit personeel heeft daarvoor de taak, de slechte plaatsen in de netten te herstel len en de etensresten van den baas op te ruimen! Kleine vliegen en muggen zijn daarvoor hun loon en de eigenaar eet zelf slechts de groote soorten, zooals horzels en vlinders, die ginder ook veel grooter zijn dan bij ons... In Amerika is overigens alles veel grooter dan bij ons! Er bestaan zelfs horzelsoorten, die zoo groot worden als een mannenvuist en dat zijn natuurlijk de beste hapjes voor de reuzenspin ne n -sla ver. houders Enfin... ze trekken goed hunnen plan! JEFKE, zei een heerken tot 't broer ken van 't meisje waarop hij verliefd was, wilt ge vijf frank verdienen? Gaarne, zei Jefken. Wat moet ik doen? Ge moet me een lokje bezorgen van *t haar van uw zuster! Geef me twintig frank, zei Jefken, en ik breng U heur gansche pruik! Z'had ne kletskop! T IS KURIEUS, EENS NA TE GAAN Al Is er niet veel meê tc verdienen Hoe dat de dieren staan Tegenover... vliegmasjienen 't Is te zeggen, welke de reacties zijn Van 't dierenvolkje, groot en klein, Ais het, al bibberen en beven, Zoo 'n ding boven zijn hoofd ziet zweven! Een Pransche vliegenier schreef een boeksken waarin hij vertelde dat de ma nier waarop, diep beneden zijn ronkend masjien, de dieren van 't veld, van 't huis en van den hof, reageeren op 't geluid van den stalen vogel. Het hoendervolkje is een groote vijand van 't vliegtuig, zoo vertelt hij. De kiekens stuiven in doods angst door mekaar, zoodra ik een beetje lager vlieg. Denken zij in den stalen vo gel nog altijd een roofvogel te zien? Want lang nadat de vliegmasjiene uit 't gezicht verdwenen is, staan meneer haan en zijn gemalinnen nog te beven van angst en hebben oprecht... kieken- vieesch van schrik! Koeien... luie koeien buigen simplester den kop als we naderen; maar vliegen we naar hun zin te laag dan worden ze woedend en rennen weg met geheven staart. Honden trekken d'r zich niks van aan. Zij hollen zelfs 'n poosken met ons meê en blaffen... als we weg ziin. Ook de paarden draven met ons meê, met wild stuivende manen. Groote roofvogels komen zelf op ons af...gevlogen en blijven ons tergen tot dat we uit hun woud- of bergdomein verdwenen zijn. En... d'apen doen lijk de menschen: ze gapen! TWEE VRIENDINNETJES vertellen hunne hartsgeheimen! En lag hij voor U op z'n knieën toen hij U vroeg zijn vrouw te worden? Neen, dat kon hij niet doen. Waarom dan niet? Wel... ik zat er op! «X Mrpnws ZAL VEI.EN VERBLIJDEN Die klein zijn als een dwerg En dat vinden al te erg... Z'hebben maar... veel dorst te lijden En na veel eksersities van dien aard Beginnen ze te groeien in volle vaart En zijn, kijk! Liik! Een Goliath gelijk! Alzoo luidt 't allerniefst besluit van meneer den dokteur Ahree van Londen. Ja, als een zeker middel tot vermeerde ring van de lichaamslengte het... dorst lijden aangegeven... en 't is geen puren bluf. Want, hier zie, zijn de bewijzen, door onzen dokteur zelf waargenomen! Personen, die al of niet gedwongen wa ren zich acht, tien of twaalf dagen van water en andere dranken te ontzien, za gen aan 't einde van die dorstkuur, hun ^B!;:i!ii;;;;ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiliiiniii KOóTUIMPJESr MANTELS, enz" laT lengte met twee of drie centimeter toe genomen Ook wees de perfester-dokteur op het feit dat de gemiddelde lengten van vol ken in koelere gebieden, die minder be hoefte hebben aan 't verkwikkend nat, grooter is dan van volkeren in warme streken, die nogal dikwijls 't zieltjene keer moeten laven! Hij stelde hier als voorbeeld: de Noren, de Zweden en De nen tegenover de Italianen en de Span jaarden en... we moeten dien vent groot gelijk geven. En den dokteur ging nog verder... tot in de Congo... en kwam er tot de vaststelling dat lange negers wo nen in gebieden die zeer dor en droog zijn, en waar't drinkwater uiterst schaarsch is. En daartegen zie, hebben we nu ne keer niets in te brengen. Katrien, nog ne pot... we zijn al groot genoeg! WAT ZEGT uw vrouw als ge zoo laat thuiskomt? Niks... mijn wederhelft ls iemand van daden... niet van woorden! Oei! de kluppel! WIJ, WE LEERDEN 'T IN DE KLAS, Behooren tot het blanke ras En zijn daarover heel tevreden Want. 't is 'n gedacht thans fel bestreden We dachten dat d'and're rassen Altijd maar zaten te kniezen en te b-ssen En dat ze immer aan maar morden Omdat, 't is kras, Hun huid niet wit 'n was... Maar we waren gewis Nog ne keer mis Want, Indianen willen geen bleekge- fzichtenworden! Heeft die mij 'n blauwtje gfeloopen ja, dien Amerikaanschen dokteur die dacht dat 'n de sleutel van zijn fortu'n in han den hadden met zijn nieve uitvinding... Want z'n klanten willen er niet van weten. Hij maakte zijn uitvinding namelijk bekend aan de roodhuidige Indianen en voorspelde hun een prachtige toekomst van rijkdom, indien ze zijn middeltjen wilden volgen. Dit middel bestaat uit 'n zalf, welke, gesmeerd op de huid van een kleurling, de roode kleur van 't vel doet verdwijnen en dit alles zonder schadelijke gevolgen. Maar nu is hij zelf rood geworden... van schaamte, want de roodhuiden hebben zijn uitvinding en hem zelf naar de maan gewenscht en ze verklaarden plechtig dat ze alles behalve bleekgezichten wilden worden en joegen zelfs den dokteur uit hun land... Volgens mij ging het niet zoozeer om de kleur der huid zelf, maar wel om... de beschaving! waarmee 't blanke ras zoo hoog oploopt... Arme blanken 1 UIT AMERIKA; Wat zegt ge? Sprong uw vrouw uit een raam van de vüf-en-veertigste ver dieping van esn wolkenkrabber? Was zij dood? Weet ik nog niet! Ze is nog onder weg! VOOR VELEN, 'k zeg 't met 'n gezicht [van azijn.. Zijn d'oorlogen 'n echte goudmijn 'k Noem de kanonnen- cn munitiefabrie- rkanten En nog meer dergelijke kwanten... Maar, 't heeft ook z'n gocien kant Want Dank zij 'n oorlog, verrekt! Verd 'n echte... goudmijn ontdekt! Dat de gelend'r niet veel beter aan toe zijn met him beschaving als de blan ken, bewijst ons den Chineesch-Japan- schenooriog... want de ventjes zijn ook nog altijd bezig aan 't batteren! En 't is alzoo dat 't gebeurd is. Enkele Japansche soldaten die op ver kenning waren, groeven zich. zoodra ze zagen dat ze door de Chineezen ontdekt waren, in een bergspleet in. De Chinee- sche artillerie begon de bergspleet te bombardeeren en een groote granaat viel op ne meter afstand van de kleine Ja pansche stelling... En 't was die granaat die 't geluk aanbracht, want zoodra de beschieting gedaan was, kropen dc Ja panners uit hun kloof. Maar men kan zich hun verwondering voorstellen toen ze vaststelden dat gezegde granaat een uiterst rijke goudader blootgelegd had. Met hun zakken vol stukjes gouderts keerden ze naar hun linie terug... en voor de rest... zal er nog gevochten wor den, dat kunt g'U wel indenken... Wat denkt ge wel, 'n goudmijn! Da 's toch een miljoen menschenlevens waard! MOEDER, hooren de ooren bij den hals of bij het gezicht? vraagt jantje aan z'n moeder. Waarom vraagt ge dat, beste jon gen? Ge hebt tegen Truusje gezegd dat ze mijn gezicht even wasschen moet en nu wascht ze mijn ooren ook! Oei! dat water toch! 'n GEDACHT: Menig mensch komt niet vooruit omdat hij te veel achterom kijkt! 'K ZIE STERREKENS van alle kleuren Want 't kan geen nieuws méér bespeuren Maar, 'k ga d'r niet lang meer over zeu- [ren! En 'n epistel pennen over... kleuren! Nen hutsepot, allee! Maar eet er U geen indigestie aan, want om te beginnen ga k U spreken over't blauw brood. Ja, beste menschen, we kennen hier bij ons 't bruin brood, 't witte brood, 't geel brood, 't grijs brood, 't zwart brood en wat weet ik nog al, maar... van 't blauw brood hebt ge zeker nog niet gehoord!? Pertang, in de Kaukasus wordt er blauw brood gebakken... 't wordt bereid uit zaad van een onkruid, dat gedurende 't gisten een blauwe kleur aanneemt en... de Kau- kasiërs verkiezen 't blauwe brood boven Mengelwerk v. 12 Februari 1939. Nr 18. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. Ook Fee wendde zich naar haar toe. Neen, Judith, je moet bij ons blijven. Ik zou je voor geen geld van de wereld willen verjagen en ik heb er me al zoo op verheugd om met jou samen te wonen. Judith schudde het hoofd. Je jaagt me niet weg, Fee, maar ik geioof toch, dat het zoo beter is. Laat mij Heidehof besturen, dan weet ik dat ik van nut ben. Hier zou ik me overbodig voelen. Wij blijven dan toch dicht in el- kaars buurt, jullie zijn van de zorg voor Heidehof af en ik heb een doel. Ze hield voet bij stuk en Rolf en Fee moesten toegeven. Na tafel dronk men buiten op de ve randa koffie en ais werktuigelijk dwaalde het jange paar de stoep af en den tuin ln en bleven Judith en Richard alleen. Een poos heerschte een drukkend zwij gen tot Richard Wemhei moed vatte. Misschien zou een dergelijk alleen-zijn zich niet gauw meer voordoen, hij moest nu spreken! Juffrouw Walberg, begon hij, lk moet u vragen hoe lang u me nog zoo onuit sprekelijk martelen wilt. Z» kneep de handen in elkaar. Het heeft geen doel, mijnheer Wem- her, om nog terug te komen op wat vroe ger gebeurd is. Laat u dat toch. Wat wilt u van me? zei ze, onderdrukt heftig. Zijn oogen keken haar met zulk een uitdrukking aan, dat ze al haar trots te hulp moest roepen om zoo koel en be daard te schijnen. Wat lk van je wil, Judith? Ik wil je vragen om te vergeten wat ons geschei den heeft. Het waren niets dan uiterlijke omstandigheden, niet de wensch van ons hart. Ik kan het niet langer uithouden, Judith, dat je zoo trotscli en koud tegen me bent. Word weer voor me wat je eens geweest bent. Ze zat in elkaar gedoken voor hem en staarde met brandende oogen voor zich uit. Haar hart ging naar hem toe, maar haar trots gebood haar te zwijgen. Hij had haar versmaad om haar armoede, dat kón ze niet vergeten. Eindelijk richtte ze zich op en keek hem met een doffen blik aan. Neen, mijnheer Wernher, dat kan ik niet. Hij sprong op en kwam voor haar staan. Waarom niet? Heb ik je zoo zwaar beleedigd. omdat ik niet den moed had je met mij in de zorgen te slepen? Haar mond vertrok tot een bitter lachje. Omdat u zeif bang was voor zorgen en armoede, omdat een arme vrouw u maar tot last zou zijn. Hij balde de vuisten. Zijn gezicht werd heel bleek. Ik heb toen niet aan mezelf gedacht, alleen aan jou. Ze schudde het hoofd. Als ik dat kon gelooven, maar dat kan ik niet, zei ze moe. Ik heb mijn ver trouwen verloren in het urn-, waarin je me om mijn armoede opgaf. En ik kan dat vertrouwen niet terug vinden. Laat me met rust alles in me is gewond, verscheurd. Ik zou graag eindelijk rust hebben. Ik smeek je, kom niet meer naar Neulinden zoolang :k nog hier ben, ik kan niet langer voor mijn broer en Fee comedie spelen. Begrijp toch hoe me dat vernedert en martelt. Bespaar het ms, want ik kan je helaas niet ontioopen. Ze gooide er dat alles bevend van op winding uit. Alles wat ze de laatste we ken in stilte geleden had, kwam er nu 't witte... Ons goed want... over smaak en over... kleur wordt niet getwist!... En daar onkruid niet vergaat, zullen ze ginder nooit of Jamee geen hongersnood meer kennen... 't geen ook z'n voordeel heeft... En denkt nu niet da'k U hier blauwbloe- mekens op de mouw spel... want 't is de volle waarheid, lijk 't volgende. De planeet Mars lijkt rood. de Maan geel en Venus blauwachtig. Nu viel al leen nog te constateeren welke kleur ons aarde uitstraalt. Hewel... juicht, want 't raadsel is opgelost en ons aarde is zoo blauw om den blauwsten riberaal te doen barsten van jaloezernij! 't Is de sterre wacht van Pasadena die proeven geno men heeft met weerkaatsing van op de volle maan geworpen stralen en alzoo het feit heeft vastgesteld. Allee zie, en daarmeê is de partijer kwestie nog ne keer opgelost zie... De Sosjalisten gaan naar de roode Mars, de Katholi&ken vestigen zich op de gele Maan en... de ribberalen blijven hier t blauwe tranendal beheerschen... en de politiek ls om zeep! WELKE VIER WOORDEN gebrui ken de menschen 't meest? Dat weet ik niet! Juist!! STEEKT DIT GOED IN UW HOOFD: Geleerden hoeven niet altijd geloofd Want... z'hebben ook hun gebreken En 't is meer dan eens gebleken Dat die rare artisten Zich dan ook vergistten En namen voor goud eerste klas Wat simpel... geel plantensap was! Dat simnele menschen als wij zijn, zoo'n beestigheid zouden begaan, 't zou er nog door kunnen maar zij, de door luchtige geleerde gilde... neen zulle dat gaat wat ver... en pertang, 't is gebeurd... 't Is gebeurd met de koeien van... het oude Griekenland want reeds in de oud heid hadden de geleerden ontdekt dat de tanden van sommige dieren, voor 't mee- rendeel koeien, in Griekenland en andere landen nog in de omgeving van de Mid- dellandsche Zee, een zekeren goudglans hadden. Men dacht toen dat deze dieren goudvoorraden kenden, waarvan de men schen niks 'n wisten... Maar thans... het wierd persies zoo'n beetje tijd ook, thans dus heeft men de ware oorzaak van dit verschijnsel ontdekt en 't goud 'n is zelfs geen verguldsel want 't komt voort door 't sap van een zekere papaverplant, die dezen glans op 't gebit toovert zonder dat men er ooit een spoor van goud uit kon distllleeren! Ja, ja... 't is geen... goud, al wat blinkt! EEN ONVERBETERLIJKE ZONDAAR verzo-ht den rechter de zaak uit te stel len, daar de advocaat, die hem in de zaak moest verdedigen, plotseling ziek was ge worden. Maar, vond de rechter, u werd op heeterdaad betrapt. Wat zou uw advocaat eigenlijk tot uw verdediging van deze zaak kunnen inbrengen? Dat weet ik ook niet, bekende de be klaagde, maar ik zou dat nou juist zoo graag eens willen hooren! 'N GEDACHT... dat ook zijn nut kan hebbenOpgepast voor het enzoovoort der notarissen en advocaten! 'K HEB NOG 'N VOLLE VRACHT Van wetenswaardigheden En is 't niet allemaal voor heden D'r dient een week gewacht Maar om te beginnen Vrienden en vriendinnen Gaan we dus op jacht En vraag 'k U: Hadt ge dat gedacht? Ja, hadt ge ooit gedacht dat een gepo lijste biljartbal vergelijkenderwijze nog niet zoo glad is als 't oppervlak der aarde? Als zoo'n bol vergroot kon worden tot de afmetingen der aarde, zou zijn op pervlak hoogere en ruwere verhevenheden vertoonen dan de bergen der aarde. Dit is langs microscopischen weg bewezen! 't Is zooal niks! Iets nuttigs. Wanneer ge de onaangename lucht van bloemkool wilt vermijden, moet ge tege lijk met die kool een stukje oud witte brood meêkoken! G'en riekt niks meer! 'n Gedacht: Vele vrouwen geven zich aan God, als de duivel van hen niet meer wil! Vleiend is anders, hé... maar 'k ben nu eenmaal, beste maat, geen... diplo...maat! En nu 'n raadselken... gemakkelijk om op te lossen en waarvan ge de... raad moet navolgen: Mijn eerste is een schoenmakersgerief Mijn tweede is een bepalend lidwoord Mijn derde is een orthodox geestelijke Mijn vierde doet men aan de vingers Mijn vijfde is een koppelwoord Mijn zesde is 't bovenste van een graan- ihalm! En mijn geheel is... de goeie raad!! DE JONGENS uit de eerste klas moch ten iets op de lei teekenen, maar toen de onderwijzer bij Jantje kwam, was de lei leeg. Ja. ziet ge, mijnheer, verklaarde Jantje. Ik had een ajuin op miin lei ge- teekend en toen moest ik van die scherpe ajuinlucht erg huilen en toen is door mijn tranen mijn heele teekening verdwenen! Oplossing van 't raadsel: Leest de Pope-ring-en-aar! 't Manneken uit de Maan. laaeniaBxasBBSgsBBisaiiHiiBBaaBB UITHUIZIGHEID Het ls een algemeen verschijnsel dat de kinderen- dikwijls van Jongsaf hun vermaak 's Zondags en tijdens hun vrije uurtjes, buitenhuis gaan zoeken. Waar ligt de oorzaak van dit -betreurenswaardig feit? Hoofdzakelijk in ffe opvoeding. Wan neer de kleinen opgroeien in een gezel- llgen huiskring waar alles samenwerkt om vrede en vreugde te scheppen, dan is het gevaar der uithuizigheid bij de grooter wordende kinderen gemakkelijk te be zweren. Eerst en vooral dienen vader en moeder het goede voorbeeld te geven en gedurig te bewijzen dat zij huiselijkheid stellen boven alle andere pretjes buiten het gezin. Zoo de ouders zelf verwoede kinemaliefhebbers zijn, geen oogenblikje vrijen tijd thuis kunnen doorbrengen, al tijd gereed zijn om hun avonden te ver- beuaele in café, enz., dan zullen de kin deren bijna zeker denzelfden weg op gaan. Ik wil nu niet beweren dat men AL TIJD thuis moet zijn. In het belang van de ontwikkeling der kind-eren en om zelf een zeker peil van intellectualiteit te be waren of hooger op te voeren, is men al eens verplicht naar een voordracht te gaan luisteren, een tooneel-, fllmvertoo- nlng of concertuitvoering bij te wonen. Vele zulker avonden zijn niet voor kin deren geschikt, dat spreekt van zelf. Ook concerten kunnen, hcewel 'in anderen zin, nadeeligen invloed op kinderen uitoeferen. Te veel van 't goede schaadt; al die zware voor hun jonge geest en gevoel onbegrij pelijke muziek, gaat hen gauw vervelen en ze krijgen een tegenzin voor concerten. Met mate opleiden in de muziek ls door gaans de besté methode. Gebruik daartoe radio, gramofoon, concert en eigen mu- ziekkennis, maar misbruik geen engel dezer middel-en. Uitzonderlijke talenten vergen natuurlijk uitzonderlijke aandacht en zorgen. De feestelijkheden die men in tooneel- of concertzaal kan bijwonen, kunnen, wanneer -het dan familieuitgaansavondjes worden, een welkome afwisseling brengen in het gewone huiselijk leven. Zonder overdrijving daarvan gebruik maken, zal zijn nut hebben. Hoofdzaak blijft: zoo er uitgegaan wordt gaat het HEELE GEZIN. Dit is een gouden stelregel, waarvan slechs in bizondere omstandigheden mag af geweken worden. Dit is van veel belang om de uithuizigheid der grooteren te ver mijden. Dan blijft natuurlijk altijd een factor van buitengewone grpote waarde: de ge zelligheid van de-n huiskring. Reeds dik wijls werd er gewezen' op de noodzakelijk heid van een gezellig thuis en de mid delen die daartoe kunnen -bijdragen. Alle huisgenoot-en mceten meehelpen cm de atmosfeer van vrede en vreugde te be komen, maar hiertoe zal de moeder het bijzonderste deel op zich n-emen. De uithuizigheid bestrijden is vrouwen- taak, want het beste verweermiddel is het verkwikkende, heerlijk-rustige en toch vreugdevolle home Wanneer vader en moeder vroeger, als sterke jongen en moe dig meisje, de onveibreekbare verbintenis hebben aangegaan met een hart vol liefde en goeden wil, dan is het toch niet zoo moeilijk om een gezin te stichten dat doorstraald blijft van jong, zonnig geiuk. Van verdriet en tegenslag wordt niemand verschoond, maar als ze bij elkaar mogen blijven, dien sterken jongen en dat moe dig meisje, nu als Hinken huisvader en dappere moeder, dan komen ze dat alle maal boven. De gezinnen die uiteengerukt worden door orameedooge-nde doo-d, die hebben den zwaarsten slag gekregen. Voor die diepbedrcefden zal het oneindig veel moeilijker zijn om een g-ezelligen thuis te scheppen, oneindig veel grooter echter nog de verdienste van degene die achter blijft, vader of moeder, of misschien groo te dochter en die er in gelukt, nog een gezelligen lieven thuis te verwezenlijken. Gezelligheid schenken aan den haard is meer een werk van het hert dan van den geest. Gij die deze schoone taak op u weet rusten, gij vrouwen vooral, laat toch uw hart spreken. Met die schatten van uw diep en fijnvrouwelljk gevoel, zult gij, moeder, van de armste woning een hemelhuis maken. We zullen dan niet veel strl'd meer te leveren hebben tegen uithuizigheid, die vijand wordt door de moeder overwonnen. EEN LEKKER KOPJE KOFFIE Om een lekker potje koffie te zetten moet men trachten een maximaal ger.ot te bekomen bij een minimale schade, het is te zeggen: met de minste kosten tot de beste resultaten komen De koffieboonen moeten steeds in een gce-d sluitende bus bewaard worden, en men male niet meer dan men voor het zetsel noodig heeft: ongeveer vijf gram per persoon. Vijf gram per persoon is erg weinig, meent u! Inderdaad dit geeft ta melijk slappe koffie. Maar bij de toepas sing van de verbeterde ouderwetsche me thode komt hiermee de smaak voldoerde tot zijn recht. Immers vergeten wij geens zins dat bij zeer sterke koffie de heerlijke geur verloren gaat onder den bitteien brandsmaak. Wat verstaan wij onder de ouderwet sche methode? Het is de bij veel men sehen nog wel gebruikelijke methode, waarbij de gemalen koffie in de met heet water omgespoelde koffiepot wordt ge daan, met heet water wordt overgoten en dan op een spiritusiichtje te trekken wordt gezet, zoodat het zetsel stevig warm blifft, zonder echter te koken, Waarin wordt deze methode nu verbe terd? De verbetering in deze methode be staat hierin dat men de gemalen koffie in een zakje doet en dichtgebonden in oen koffiepot legt. Dit is nog beter dan het gebruik van een open zakje dat men aan een ring vastgenaaid in de opening iaat hangen. Algemeen wordt aangenomen dat tame lijk slap gezette koffie lekkerder is dan sterkere gefiltreerde. Wordt dan nog de laatste vermengd met ongeveer driemaal zooveel heete melk, dan neemt men dit brouwsel een lalt russeof koffie ver keerd Bij het zetten van een lekker kopje kof fie, zu-llen we geen cichorij gebruiken: immers dat goedje raakt meer en meer in onmin, en kan de koffie alleen maar bederven. WE KEUREN BROOD EN BESCHUITEN Het keuren van brood. 1. Het mag niet t-e groote gaten hebben; 2. Het moet goudbruin gebakken zijn en niet te den ker; 3. Het moet goed van smaak z'jn; 4. Het mag niet klef zijn; 5. Het mag niet een te dikke korst hebben. Het keuren van beschuiten. 1. Ze moeten goed bruin van kleur zijn; 2. Ze mogen geen harde stukjes vertoonen; 3. Ze moeten broos zijn. !£aBBBsaBieas353gaBBa£iHid8Ea»3B;2i2EaBSBBBas3aiEBasasaaax&s* oxo bij het begin van een maal', oi na den lerugk'eer van een boodschap, bij koud weder, zal voor U altoos een opknappen- den drank zijn, licht en aan- genaam, en gemakkelijk In een oogenblik te bekomen, OEWMRBORGD DOOR DE uit. Hij had daaruit wel moeten merken, dat hij haar lang niet onverschillig was geworden, maar hij voelde alleen de hartstochtelijke, felle afwijzing en zijn gezicht werd nog bleeker dan eerst. Ook om zijn mond kwam een trotsche, harde trek. Met een somberen blik, die haar in de ziel trof, zei hij met gedempte stem: Ik zie in, dat het me niets zal geven of ik me al verdedig. Ik kan alleen ant woorden, dat ik uw wensch zal vervuilen, wat het me ook kosten mag. Tegen uw zin zal ik niet meer naar Neulinden ko men. Misschien spreken we elkaar van daag voor het laatst van ons leven en iaat ik u daarom zeggen: als ik u ooit gekwetst heb dcor eraan te twijfelen of u wel in staat zoudt zijn den strijd met het leven aan te binden, dan heeft u me door uw twijfel aan de oprechtheid van mijn beweegredenen, door de bijna minachten de manier waarop u me behandeld heeft, duizend maal meer pijn gedaan.' Mijn liefde was diep en sterk genoeg om dat te verduren en om u, ondanks alles, nog maals de hand toe te steken. U heeft me terug gewezen. Ik zal uw pad niet meer kruisen en u zult me wel toestaan me on middellijk terug te trekken. Ik ben nu niet in staat Rolf en Felicitas te ontmoe ten. Zeg hen wat u wilt over mijn ver dwijnen en mijn wegblijven in dc toe komst. Vaarwel. Hij boog en voor ze goed begreep wat hij gezegd had, was hij verdwenen. Judith bleef ais verlamd zitten en staarde hem na. Ze had het gevoel of zie op moest springen en hem terugroepen. Maar haar onzalige trots belette het haar. Roerloos bleef ze zitten en staarde met doffe oogen voor zich uit. Hoe lang ze zoo gezeten had wist ze niet, tot Fee's stem haar opschrikte. Het jonge paar was teruggekeerd en zag tot hun verbazing dat Judith alleen was. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cle (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Er werden over de week eindigende 3-2-39, in België 20 faillissementen uit gesproken, tegenover 15 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per bran che gedurende de week 27-1-39 tot 3-2-39: 18 Diversen, 1 Aannemer, 1 Wisselagent. In totaal werden er van 1-1-39 tot 3-2-39, in België 76 faillissementen uitge sproken, tegenover 70 over hetzelfde tijd perk van 1938. CONCORDATEN Van 1-1-39 tot 3-2-39, werden in België 28 aanvragen ingediend tot het bekomen van een concordaat en 12 aanvragen ge homologeerd tegenover resp. 12 en 12 over hetzelfde tijdperk van 1933. PROTESTEN Over de week eindigende 3-2-39, werden in België 2121 protesten geregistreerd te genover 1921 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 3-2-39, werden in België 11.181 protesten geregistreerd, tegenover 8.569 over hetzelfde tijdperk van 1938. Gezien onze invloed als Handels informatie Bureau, maken de Wat zit ,je alleen, Judith? Waar is Wernher? vroeg Fee. Judith richtte zich met een bleek ge zicht op: Hij... hij laat zich excuseeren... hij heeft... hij moest naar de stad terug... Zoo ineens? vroeg Rolf verbaasd. Ja. Judith deed geen moeite verdere op heldering te geven, ze was als verlamd. Fee gaf Rolf tersluiks een wenk om haar met Judith alleen te laten. Ze be greep direct dat er iets tusschen Judith en Wernher was voorgevallen. Ze ging naar Judith toe en sloeg harte lijk den arm om haar heen. Lieve Judith, ik ben nu toch je zus ter, laat ik het nu werkelijk mogen zijn. Vertrouw me, en vertel me wat er ge beurd is. Vraag er niet naar, Fee, ik kan er niet over spreken. Fee streelde haar handen. Het zal je opluchten, Judith, als je je hart uitstort. Denk niet, dat ik je niet kan begrijpen. Ik wou, dat ik je helpen kon. Je hoeft me niet veel te zeggen alleen wat er nu gebeurd is, want ik weet, wat er tusschen jou en Richard Wernher bestaan heeft, vóór je naar Neulinden ging. Judith kromp ineen en keek op. Hoe weet je dat? Van Richard zelf. Judith streek zich over het voorhoofd. Heeft hij er met jou over gesproken? Ja, Judith, ik was zijn vertrouwde en weet alles wat er gebeurd is en dat een misverstand jullie gescheiden heeft. Jij denkt, dat hij je indertijd heeft op gegeven, omdat hij geen arme vrouw tot zijn last wilde hebben. Wat kende je hem toen toch weinig. Alleen angst om jou deed hem zoo handelen. Hij kwam toen bij oom Karl, ondanks de twist die tusschen zijn ouders en eo:.i betond. II.j Banken en de Handel steeds meer gebruik van het incasseeren van achterstallige vorderingen. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel. Opgericht in 1888. RADIOBERICHTEN WEEK VAN 12 TOT 18 FEBRUARI 1939 Warschau, 12 Febr., 8.15: Kerkdienst. Poste Parisien, 16 Febr., 17.45: Voordracht. Poste Parisien, 18 Febr., 16.45: Actualiteit. Brussel VI., 12 Febr., 18.45: Voordracht. Brussel Fr., 12 Febr., 19: Voordracht. Luxemburg, 12 Febr., 11.30: Voordracht. Luxemburg, 15 Febr., 11.45: Voordracht. Luxemburg, 16 Febr., 11J5: H. Mis. Parijs Eiffel, 12 Febr., 11.30: Voordracht. Parijs Radio, 12 Febr., 11.50: Voordracht. Rijsel, 14 Febr., 8.40: Gramofoon. Parijs Radio, 14 Febr., 16.35: Gramofoon. IBBSBBBBBBBflBSBBEBBBBBBHflBBB Te DiI-beek slipte een auto uit, kan telde om en schoot in brand. De eenige inzittende, een vrouw, werd deerlijk verbrand. Te Sinte Kathelijne-Waver is een 10-jarige jongen door het ijs gezakt en verdrenken. Te Ar.toing Iheeft een dronkaard zijn vrouw doodgeslagen met een hamer. Te Aalst werden twee kindjes gevat gewond. 7. - GEBRUIK NIET: Verdiep de keuken is laag van verdiep het gelijkvloers WEL: verdieping ...is laag v. verdiepIng de benedenverdieping de onderste verdieping de gelijkvloersche verdieping de eerste verdieping de verdieping gelijkvloers de eerste bovenverdieping de tweede verdieping de eerste étage. LET WEL: de eerste verdieping is de benedenverdieping. de tweede verdieping is de eerste bovenverdieping of étagéA het eerste verdiep de eerste stage een huis van drie verdiepingen, me£ twee boven verdiepingen of étages. II. - GELIJKLUIDENDE WOORDEN OF HOMONYMEN: helen verbergen verweren verdedigen hopen verwachten kolen brandstof rover mv. van de roof korst eener zweer. *BBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB|BBBBQB3B99BBBBBBBBBEBBflEBE!5HB! Een huis met twee stages heelen genezen verweer en (door het weer) hoopen stapels; stapelen kooien groente rooven stelen ZONDAG 12 FEBRUARI 1939: Sexagesima-Zondag. In dien tijd, zegt ons de Evangelist in de mis van heden, sprak Jezus tot de me nigte die Hem volgde, de gelijkenis van den zaaier. Een zaaier ging uit cm te zaaien. Een gedeelte van het zaad viel langs den weg en werd vertreden: een ander deel viel op de rots en verdorde bij gebrek aan vocht: een derde deel viel te midden van de doornen, zoodat het on der het onkruid verstikte; eindelijk een vierde deel viel in goede aarde, en bracht vrucht voort, honderde voor een. De zin of de beteekenis van deze para bel moeten wij niet ver zoeken, daar Je zus zelf ze ons geeft. Het zaad, zoo zegt Hij, is het woord Gods. De deelen die ver loren gaan, zijn deze die of door den dui vel weggenomen of ten tijde der beproe ving verdord of door wereldsche zorgen, rijkdom of genoegens des levens verstikt worden en zoo geene vruchten kunnen voortbrengen. Het goede deel eindelijk is datgene dat opgenomen wordt in de rechtschapen harten, die het woord Gods hooren en bewaren en vrucht dragen in volharding. Maar eene vraag die wij ons nog kun nen stellen is deze: waar en te welker ge legenheid wordt ons dat zaad, dat woord van God geschonken? God doet ons o. a. zijn woord kermen door de stem van ons geweten, die een echo is van Gods woord, een echo of weergalm die dagelijks, ja elk oogenblik van den dag en den nacht, niet in onze ooren, maar in onze harten weerklinkt en dat voornamelijk op het oogenblik van den strijd, in het uur der bekoring, wanneer de vijanden onzer ziel ons bestormen om ons van God af te trekken. Helaas, hoe menigmaal verdoof den wij dat heilzame woord, versmachten wij dat zaligmakende zaad! Helaas, hoe- velen zijn van het getal dergenen die de ze stem wei hooren, dat zaad wel opvan gen, maar als op een steenrots, en dan ten tiide van de beproeving afvallen. God schenkt ons nog zijn woord door zijne beproevingen: Ziekte wijst ons op de krankheid onzer brooze natuur, op het niet'ge der schoonheid en ijdele bevallig heid; ongelukken en tegenspoed herinne ren ons aan de vergankelijkheid der aardsche goederen; knaging en onrust prediken ons de dwaasheid der genoegens van het leven. Trachten wij voortaan dat zaad beter te verzorgen en door onze goede werken vruchtbaar te maken en bidden wij vol innigheid met de Kerk: Rijs op, o Heer, kom ons te hulp en verlos ons (Intree- zang). hengrin, Ring der Nibelungen, Tristan und Isolde, Die Melstersinger von Nürn- berg, Der Fliegende Hollander, Parsifal. 14 FEBRUARI: 1468. Dood van den Duitschen boek* drukker Johann Genefleisch von Guten berg. Hij was volgens de Duitschers do uitvinder van de boekdrukkunst. 15 FEBRUARI: 1488. De volgelingen van Maximl- liaan worden opgezocht en gestraft. 1547. Overlijden van de Italiaanscho hertogin Victoria Colonna, dichteres. Ge boren in 1492. 1815. Het Weener-Congres vereenig- de België met Holland onder den scepter van Koning Willem I. 1906. De Labourparti j wordt gesticht. 1916. Dood van Adoif de Geyter, toondichter van de Internationale. 1938. Reorganisatie van het Oosten- rijksch Ministerie: de Nazi Syss-Inquart wordt Minister van Binnenlandsche Za ken en van de Veiligheid. 16 FEBRUARI: van 12 Z Sexagesima. H. Eulalia Evaneelie: Dp saaiman en het laad. 13 M H. Euphrosyna 14 D H. Valentius 15 W HH. Faustinus en Jovita 16 D H. Tuliana 17 V H. Theodulus 18 7 H. Simeon 19 Z Quinquagesima. H. Bonifacius van vroeg hem om hulp, vroeg hem geld te leen om zich zelfstandig te maken en je zoodoende ten minste een bescheiden be staan te kunnen aanbieden. Als je wist, wat het hem gekost heeft en welk een vernedering het voor hem was. Maar hij deed het voor jou, uit angst en zorg voor jou. Oom ontving hem niet eens, ik sprak met hem en de manier waarover hij over jou sprak, maakte dat ik hem direct als een vriend beschouwde. Ik kon hem toen het geld niet bezorgen, oom bleef wei geren. Ik was er zoo bedroefd om, want ik wist, dat Richard nu een zwaren tocht naar jou zou moeten doen. En hij was doodsbang dat jij de vrijheid, die hij je zou aanbieden, zou aannemen. Judith had ademloos geluisterd. Nu stoof ze op: Wat zeg je daar? Ja, Judith, hij had gedacht en ge hoopt, dat je zoudt zeggen: «Ik laat je niet vrij, wat er ook gebeuren mag Judith tastte naar haar slapen. Maar wat kon ik anders doen? Zou jij dat gezegd hebben als een man ge zegd had: ik laat je vrij. Fee schudde het hoofd. Neen, Judith, ik zou in Jouw plaats waarschijnlijk niet anders hebben ge handeld, maar hij kreeg den indruk, als of je er op gewacht had, dat hij je vrij zou laten. Hij dacht, dat je Dürrkopps aanzoek zoudt aannemen en hij heeft er verschrikkelijk onder geleden. Ik heb er nooit met je over gesproken, omdat ik me niet in je vertrouwen wilde dringen, maar ik wist wei, dat je je niet zoudt verkoopen. Dat zei ik hem ook en raadde hem aan om, nu zijn positie verbeterd was, je opnieuw te vragen. Maar toen zei hij, dat Dürrkopp bijna lederen dag op Neulinden kwam en dat hij met een Dürrkopp niet wilde concurreeren. Toch hield hij nog altijd even veel van je. Ik noopte dat alles toch nog goed zou w«v. HERDENKINGEN 12 FEBRUARI: 1804. Dood van den Duitschen wijs geer Immanuel Kant. Geboren in 1724 te Koningsbergen. Een der meesters der he- dendaagsche metaphysica. Van hem is vooral bekend zijn eigen systeem Het Criticismedat hij vooral in zijne Kri tiek der zuivere rede en de Kritiek der practische rede uitwerkt. 1809. Geboorte van Abraham Lin coln. President der Vereenigde Staten 1865. Tegenstander van den slavenhan del. Zijn verkiezing tot president gaf aanleiding tot de afscheiding der Zuide lijke Staten en den Amerikaanschen Bur geroorlog. Werd in 1865 te Washington door Booth vermoord. 1922. Kroning van Paus Pius X. 1938. Begin van het Oostenrijksche VervalBondskanselier Schuschnigg wordt te Berchtesgaden bij Hitier ontvangen, al waar hem een ultimatum wordt gesteld. 13 FEBRUARI: 1790. De Fransche Conventie stemde de afschaffing der kloosters, alwaar plechtige eedgeloften werden uitgespro ken. 1873. Te Brussel had Jozef Schoep geweigerd de geboorte van een kind in het Fransch te laten inboeken. Hij kreeg hiervoor een boete van 50 fr. 1883. Overlijden van den Duitschen musicus Wilhelm Richard Wagner. Gebo ren te Leipzig in 1813. Stichtte het Fest- speilhaus te Bayreuth. Hij is de schepper van het muziekdrama. Niet alleen de mu ziek is voor hem hoofdzaak, maar tevens de Idee, en die idee brengt hijzelf door woord, handeling en muziek tot uiting. Zijn hoofdwerken zijn: Tannhauser, Lo- IBSSBEBBHBBBBBBBBBBBBSBBBSBB den tusschen jullie, want het was me, of ik in jouw ziel even duidelijk kon le zen als in de zijne. Als je eens had kun nen hooren hoe hij over je sprak, hoe hij naar je verlangde. Ik wilde jullie hel pen het misverstand uit de wereld te helpen en vroeg hem daarom indertijd op Hejdehof te blijven eten toen ik jullie verwachtte. Ga door, Fee! verzocht Judith, Fee's arm omklemmend. Je hebt hem toen met koelen trots behandeld, maar zijn liefde doorstond alles. En wat was hij gelukkig toen hij van Rolf hoorde dat je Dürrkopp gewei gerd had. Weer stoof Judith op. - Weet hji dat? Ja, Roll' vertelde het ons, omdat hij wel vermoedde, wat er tusschen jou en Richard gaande was en omdat hij jullie, evenals ik, wilde helpen elkaar weer te vinden. Daarom lieten we jullie vandaag ook alleen, want Richard keek je zoo smeekend aan. Ik heb Rolf zoolang mo gelijk weg gehouden en nu is Richard zoo plotseling weggegaan. Lieve Judith, drijf het niet te ver. Op den duur ver draagt geen enkele man dat, ook niet al heeft hij je lief. Tot nu toe heb ik me niet in je vertrouwen willen dringen, hoe graag ik je alles zou hebben gezegd. Maar sedert vandaag ben ik je zuster, vandaag mag en moet ik het doen. Heb toch oen moed je geluk te grijpen, er ligt een edei mannenhart aan je voeten, vertrap het niet. Judith sprong plotseling met een wan- hopigen kreet op ensloeg de handen voor het gezicht. Fee's woorden hadden allen twijfel verjaagd en haar opeens het geloof in den geliefden man terug gege ven, maar tegelijkertijd zag ze tot haar groote wanhoop in, dat ze haar geluk vergooid had. Het is te laat, Fee, te laat. Ik ben te ver gegaan, het ls te laat. 1477. Inhuldiging van Maria Bourgondië. 1823. Overlijden van den schilder iPrud'hon. Bijzonderste werk: «De God* delijke Wraak en De Ontvoering van Psyche 1854. Minister Piercot elscht straf voor onderwijzers, die een petionnement stemden ten voordeele van Vlaamsch W bestuurszaken. 1937. In Finland treedt president Svinhufvud af en wordt opgevolgd door Kyosti Kallio. 17 FEBRUARI: 1454. Het Banket der Beloften, Filip van Bourgondië (of Filip de Goede) had vernomen dat de Turken de Christe nen in het Oosten verslagen hadden, ert dat zij te Constantinopel, weleer (1204) door Boudewijn IX van Vlaanderen In genomen, hadden veroverd. Hij nood al de Grooten van zijn graafschap op i prachtig feestmaal uit. Op dit banket be loofden de genoodigden dat zij de Chris tenen zouden gaan helpen. Daarom werd dezen maaltijd Het banket der beloften I geheeten. De uitvoering werd belet. 1600. De Italiaansche wijsgeer Gior dano Bruno, welke in 1548 werd geboren, en een tijdlang Dominicaan was. werd door de inquisitie ter dood veroordeeld, omdat hij durfde zeggen dat de aarde rond de zon draait. Hij werd te Rome op een brandstapel verbrand. Zijn werken hebben een wijsgeerige beteekenis. 1740. Geboorte van den Zwitserschen natuuronderzoeker Horace Benedict de Saussure. Hoogleeraar, uitvinder van de termometer. Vooral kenner der geologie van Zwitserland. Overleden te Geneve in 1799. 1856. Overlijden te Parijs vrn den Duitschen dichter Heinrich Heine, in 1797 te Dusseldorf geboren. Heine is romanti cus, maar tevens een hevig bestrijder der reactie, in hooge mate lyricus, maar te vens een spotter, die niets, zelfs niet het heiligste ontziet. Vele zijner liederen wer den op muziek gezet en zullen blijven voortleven. 1827. Overlijden van den Zwitser schen pedagoog Johann Heinrich Pesta- lozzi. In 1746 te Zurich geboren. Stichtte verschillende opvoedingsinrichtingen, waè een groot menschenvriend en streefde bij de opvoeding naar aanschouwelijkheid en aanpassing bij het werkelijke leven. Schreef o. m. Wie Gertrud ihre Kinder lehrten Buch der Mutter 1934. Tragische dood - _n Koning Albert I te Marche-les-Dames. 18 FEBRUARI: 1546. Overlijden van Maarten Luther, de grondlegger van het Duitsche protes tantisme. Werd in 1483 geboren. 1587. Onthoofding van Maria Stuart, koningin van Schotland (1542-1568). Zij huwde in 1558 den dauphin, den latereiï koning Frans II van Frankrijk; keerde na diens dood in 1561 naar Schotland terug, waar ondertusschen Johr» Knox het Cal vinisme had gepredikt. In 1565 huwde zij haar Katholieken neef Hendrik Darnley, die, daar de koningin hem geen deel gaf aan de regeering, in 1566 Maria's geheim schrijver Riccio liet vermoorden, maar la 1567 echter zelf werd vermoaaü. De ko ningin en haar gunsteling Bothwell wer den beschuldigd, temeer daar zij in 156Ö er mee in de echt trad. Zij werd toen door haar halfbroeder gevangen, en moest lit 1568 van den troon afstand doen ten gunste van haar zoon Jacob. Ditzelfdq jaar ontvluchtte zij naar Engeland, waar zij door koningin Elisabeth werd gevan gen genomen, van medeplichtigheid eri samenzwering tegen de koningin werd beschuldigd, en in 1587 werd onthoofd. 1654. Overlijden van den Franschen romanschrijver Jean Louis Guez de Bal zac. Geboren in 1594. Bekend door zijn brieven. 1938. Overlijden van Edward Anseele, op ruim 80-jarigen leeftijd. Was staats minister en Socialistisch voorman uit he^ Gentsche. Hij werd te midden van een zee van volk op 21 Februari ten grave ge dragen. Geboren 26 Juli 1856. P. B. IBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBBSjfiaBB Dat verhoede de hemel, Judith. Het mag niet te laat zijn. Wat is er gebeurd?, Judith staarde voor zich uit: Hij vroeg me alles te vergeten. Ik beleedigde hem met bittere woorden en zei, dat ik hem nooit meer kon vertrou wen, dat hij me met rust moest laten en... nooit meer naar Neulinden komen. Judith, hoe kón je dat doen? Ja, en toen ging hij weg. O, Fee, ik had het gevoel of mijn hart brak. Ik wilde hem terug roepen omdat ik voelde, dat ik te ver was gegaan, maar lom was hij al weg en nu is alles uit. Hij komt nooit meer terug. Fee was bleek geworden. Arme Judith! Ik wil er geen verwijt van maken. Hoe kunnen twee menschen die van elkaar houden elkaar zoo plagen? Judith stond op. Neem me flink onder handen, Fee. [k begrijp me nu zelf niet meer. Ik ben er hard genoeg voor gestraft. Als je werkelijk ernstig wilt kan alles nog goed worden, Judith, zei ze be slist. Judith schudde treurig het hoofd. Neen, wat lk hem vandaag heb aan gedaan kan hij nooit vergeven. Fee was in haar hart van meening, daj ware liefde alles kan vergeven, maar z§ wilde Judith geen hoop geven, die mis schien niet vervuld zou worden. Ze zweeg dus en streelde Judith's handen. Dezq zei: Wees niet boos, Fee, als ik nu naar mijn kamer ga, ik moet alleen zijn. Roll zal je wel naar Hediehof tergbrengen el! zal je wel naar Heidehof terugbrengen eii ik het niet te doen. Vraag hem om ef niet met me over te spreken, dat kan ik niet. Ik ben nu niet in staat Rolf te ont-, moeten. Wees niet boos, dat ik een scha duw op je verlovingsuag geworpen hebf maar jullie hebt nu je geluk gevonde: bewaar het goed dat het niet breekt zoo als het mijne. ('t Vervolgt)..'

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 9