Ons Vrouwenhoekje Spreek en schrijf beschoofd GEDACHTEN MAAN u WILLIAM HOLT KATH. UITZENDINGEN gen' -en of Iwee koffielepels ÖXO aan een gerechi toegevoegd, vermeerderen stfiaak, kleur en voedingswaarde. En gezien de, •flesch van 1/10 liier slechis' fr. 6.75 kost en CO tot 25 lepels" Lavat, is OXO wonderbaar be zuinigend. HANDELSBELANGEN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER APRIL - GRASMAAND PROFESSOR VIANNEY, KLEIN-NEEF VAN DEN PAS TOOR VAN ARS, OVERLEDEN BIJVOEGSEL AAN «DE POPEKINGEN AAK ËN «DE I'AJLLEVAN ZONDAG Z3 APRIL 1039. Nr 17. ff ■wraiMMMBTTWrw--—-—TiTil mUTraïmm" ,9{ .Eerst gedaan en dan bedacht Heeft menig in 't verdriet gebracht. Als de bruid is In de schuit Lief schippertje dan is 't vleien uit. Een weldaad is toch nooit verloren, Men zal u roemen meer als voren. HETMANNEKE UIT DE DE PRESIDENT VAN DE REPUBLIEK Eet niet alle dagen... gebraden kiek En daarbij, ik zeg het vrij, Die stiel 'n is precies geen lachpartij... Als ge 't volgende zult hebben gelezen Zult g'cr als ik, overtuigd van wezen! Neen... nog voor geen honderd frank 7,ou 'k willen president zijn van 'n repu bliek... Alhoewel die mannekens toch heel wat meer verdienen ook... dan die hon derd frank... maar de kosten zijn er in verhouding mee ook. Zoodat g'al nen hee- len akrobaat moet zijn, om d'r, als uwen term afgeloopen is, nog ne cent van over te houden... Alzoo toch zeggen ze... In Frankrijk hebben z'hunnen presi dent herkozen, Meneer Lebrun, die al 7 jaarkens van dien stiel achter den rug had... en te dier gelegenheid zijn na tuurlij': weêr ne keer de statistiekers voor de pinnen gekomen... en z'hebben uit gerekend wat die man zooal gedaan heeft tijdens zij voorzitterschap... 't vervelend ste eerst. Hij heeft zoomaar 700 diskoerskens uit gesproken en... 200.000 handteekening- skens gezet. Hij heeft 1.300 officieele uit gangen gedaan en 350 inhuldigingen bij gewoond. Hij heeft 7.000 audiënties ver leend en op reis meer dan 1 millioen kilometer afgelegd. Hij is peter geweest van 2.200 kinderen en heeft 72 meisjes omhelsd... Allemaal ambetante zaken, lijk ge ziet. behalve 't leste... als 't meisjes van rond de duizend weekskens waren! Voor de rest, neen zulle! Ze mogen 't hebben. MIJNHEER: Raad eens hoe ze den bandiet hebben gesnapt, die vrouwen- klesderen had aangetrokken? Mevrouw: Kan ik niet raden. Mijnheer: Wel, hij liep voorbij een spiegel en vergat er in te kijken. Hm! Hm! Alderlisfste Lezereskens... is 't dan toch waar!? 'K WEET HET UIT GOEIE BRON D'r was niks nieuws onder de zon Toen Benjamin Franklin, onlangs her- dacht Zijn donderroei voor de pinnen bracht. Want, 'k zeg het onomwonden, D'ouden hadden ze al uitgevonden. Ja, zooals algemeen bekend is, is 't den Amerikaan Benjamin Franklin die in 1752 de bliksemafleider uitvond! Maar... hij was alweer ne keer de eerste niet, want 't denkbeeld om den bliksem af te leiden hebben de menschen ai gehad en toege past, eeuwen vóór de geboorte van Chris tus, hoe weinig begrip men toen ook nog had van de electriciteit. De bouwmeesters van den tempel van Salomon, beweert men, plaatsten al hooge gepunte masten om den bliksem daar langs af te leiden naar den grond... Maar 't moest toch niet perfect werken, want de bliksem viel toch op den tem pel... en g'hadt toen Salomon moeten hooren... donderen hebben! De Indiërs en de Perzen zouden de kunst al verstaan hebben om onweers wolken onschadelijk te maken of te ver jagen. Zij plaatsten ijzeren staven met punten naar den hemel gekeerd, in de aarde. Het denkbeeld van den bliksemafleider is dus al heel oud. 'n Geluk drt Franklin niet meer tot dit tranendal behoort, want... al zijn bliksem en donder was zeker voor mij. EN HIER hebt g'een bewijs van 't feit dat d'Heiligen ook zwanzen konden! Men verhaalt van den H. Hieronymus. hoe gevat hij bij zekere gelegenheid een onuitstaanbaar persoon op zijn plaats zette. De heilige gebruikte eens op reis het. middagmaal en was aan tafel gezeten tegenover een Griek. Deze man had de vervelende gewoonte geen enkele gelegenheid, dat hij een an der kon plagen, te laten voorbijgaan. Toen hij dan ook vernam, dat zijn tafelgenoot van Stridon in Dalmatië ge boortig was, kwam zijn onuitstaanbaar- karakter te voorschijn en begon hij oogenblikkelijk daarmee te spotten. Hij wist echter niet met welk een gevaar lijk tegenstander hij te doen kreeg. Wel, zoo merkte de Griek op, om den heilige belachelijk te maken, denkt ge, dat een Dalmatiër ver afstaat van een ezel? O, niet verder dan de breedte van deze tafel, kaatste de heilige droogjes terug. De Griek had voorloopig genoeg van zijn spotlust. EN NU GAAN WE, m'n beste snaken, Eventjes een reisje maken, Gansch de wereld rond En dan nog per trein Om te weten dan, terstond, Hoeveel kilometer spoor er zijn! Maar meteen begint mijn eksteroog te steken... en dat voorspelt slecht weêr en bij slecht weêr is ne menseh nog 't beste thuis... 't is 't geen we dan gaan deen ook. Maar vermits 'k uwe nieuwsgierig heid over die kilometers spoor heb gaan de gemaakt, mag 'k u dan ook niet teleur stellen... en 'k heb een spoor ontdekt!.. Volgens een Duitsch tijdschrift, name- i%8suaanaüei*s;s»aii$a&Biii3Baeiof Mengelwerk van 23 April 193!). Nr 6. oorspronkelijke detective-roman door Terwijl de hoofdredacteur hierover nog nadacht, werd hem bezoek aangediend. Hij zag verrast naar het kaartje, dat men hem gebracht had. Laat mijnheer onmiddellijk hier ko men, zei hij. Een oogenblik later trad Ven Gielen binnen, de bankier. De beide heeren ken den elkaar en schudden elkaar de hand. Ik heb maar een oogenblik, zei de bankier. Mijn auto staat voor, ik rijd ter stond naar Renswoude. U begrijpt Evan was mijn vriend. En m'n jongen is ook daar. Maar ik wil u nog even een frap pante bijzonderheid meedeelen, die voor uw blad allicht van voldoende belang is. Een bijzonderheid? Heel graag na tuurlijk. Ja ziet ii, ik voel me anders niet ge roepen de pers in te lichten, maar het is mijn schuld, dat die bijzonderheid u ont houden ls en daarom wil ik ze u toch even mededeelen. Zie eens Evan hechtte niet veel waarde aan den dreigbrief, dien hij ontving. Maar mede op mijn aanra den gaf hij toch de politie kennis. Doch dit verklaart nog niet, waarom hij gister avond vrij plotseling zijn woning verliet. Dat is mij ook als iets vreemde op gevallen. De man van wien uw blad z'n in lichtingen heeft, wist dat wel. Hij heeft er niet van gerept, omdat het hem onder strikt vertrouwen was opgelegd. Maar aan gezien de justitie nu in de zaak zich mengt, wordt dat natuurlijk óók bekend. En daarom mag u het gerust publiceeren. lijk. bedraagt de lengte van het spoor wegnet der geheele aarde 1 millioen 300.000 kilometer of 3,5 maal den afstand van de aarde tot de maan. Over de werelddeelen verdeeld, kan het, cijfer zoo gesplitst worden: Europa427.000 kilometer; Amerika 624.000 km.; Azië 134.000 km.; Afrika 69.000 km.; Australië 50.000 km. Deze gezamenlijke lengte is meer dan dertig maal zoo groot als den omtrek dei- aarde, welke 40.000 km. bedraagt. Het wegennet der aarde intusschen wint het nog met een totale lengte van 19 millioen kilometer! 'n Chance da'k op dat artikelken ge vallen ben, want anders had 'k het nog ne keer op de lange baan kunnen schui ven! En die is soms iang zulle! BESTE VRIEND, uw stuk is veel te kort. De speeltijd moet minstens 2 uur duren, zei de tooneelschrijver tot den jongeman. Den volgenden dag kwam de jonge schrijver reeds terug. Ik heb mijn stuk veranderd... Het duurt nu ruim twee uur. Prachtig! Hoe hebt ge dat zoo vlug gedaan? Oh, 't was heel eenvoudig. Ik iaat de twee hoofdpersonen midden ln het stuk een partij schaak spelen. Ne fijne! HIER HEBT GE, lijk wc ze hoorden, Eén uit de duizence antwoorden Op een prijsvraag Gesteld tc Praag... Door een katholieke gazet. Luistert dus en... opgelet Vooral gij, m'n alderliefste lezeressen, Want, ze bevatten voor U menige lessen. Vooral, ik hoop dat ge 't fijne snapt, Als ge nog niet in 't huwelijksbootje zijt [gestapt! 't Zijn antwoorden dus op een vraag gesteld aan de katholieke trouwlustige mannelijke jeugd... en ge zult gaan zien wat ze zooal van u verwachten, beste Lezereskens... do toekomende echtgsnoo- ten. Luistert: Mijn keus hangt af van haar karak ter en van haar reinheid! Ze moet eenvoudig zijn in haar klee ding en in heel haar manier van doen. Deugdzaam moet ze zijn, echt vrou welijk, ze mag nooit geflirt hebben, Ze moet achting hebben voor haar zelf. Daaruit kan ik besluiten hoe ze zich in 't huwelijk met mij zal gedragen. Ik verafschuw een meisje dat rookt en drinkt. Ze moet energie hebben en den moed van de overtuiging. Ze moet van kinderen houden en mij onverdeeld willen behooren. Dat zijn nu ne keer enkele merkwaar dige woorden zie, die blijk geven van gezond verstand... bijzonder in onzen mo dernen tijd en... gaat gij ze maar zoeken. PASTOOR: Uw groctste vijand is de jenever. Pimpel graag: Maar u hebt me altijd voorgehouden, dat ik mijn vijanden moet liefhebben. Pastoor: Ja, maar niet inslikken. D'R IS EEN Australische geleerde Die onlangs nog beweerde *k Weet niet of 't de waarheid raakt, Dat hij berekeningen heeft gemaakt Waaruit hij afleiden kan, juist en fijn, Wanneer 't einde van de wereld zal zijn. HANDELAAR in tweede-hands auto's: Wat mankeert er aan den wagen, die ik u vorige week geleverd heb? Slachtoffer: Alles maakt lawaai, behal ve de claxon.' 'N GEDACHT: Met allen om te gaan, Dat behoort. Toch blijft de spreuk bestaan Soort bij soort. 'K VERKLAAR HET ZONDER HIJGEN, Nu gaan we hooger toppen bestijgen... Want de bergen, 'k houd het vol M'n beste vent, Spelen een groote rol... In *t Oude en 't Nieuwe Testament! 'k Moet het niet verbergen 't zijn... verre bergen, maar dat neemt niet weg dat we ze toch mogen kennen... Daar hebt ge den berg Moria, die eeuwig zal in aandenken blijven door de opoffering van Izaak. De berg Horeb was de plaats waar Mozes zijn zending ontving en waar hij met zijn staf water uit de rots sloeg. De wetgeving vond plaats op den berg Sinaï, terwijl de berg Nèbo, de laatste rustplaats van Mozes werd. David bouw de zijn burcht op den berg Sion en hier stónd eveneens de Arke des Verbónds; later werd deze berg de plaats van het Laatste Avondmaal. De berg Karmel is bekend als wijkplaats der profeten Elias en Elizeüs en op den Koroenberg sprak Jezus de moeilijke Bergrede uit met de zoo bekende acht zaligheden. De Ver heerlijking werd door drie apostelen aan schouwd op den berg Tabor, terwijl aan den voet van den Olijfberg 's Heeren gevangenneming plaats vond en later Zijn Hemelvaart. Op den Golgotha-berg was 't dat de kruisiging geschiedde. Zooals ge ziet dus spelen de bergen een groote rol om er ons op te wijzen, dat wij het goddelijke moeten naderen met een boven het lagere aardsclie leven ver heven geest. De berg is 't symbool daarvoor... en laten w'hem beklimmen! PAPPIE, zijt ge bang voor een groo- ten hond? Welnee, kerel! En voor een leeuw? Ook niet. Een poosje blijft het stil en dan komt do vraag: «Dus alleen maar voor mamie?» 't Is wreed! 'K ZEG HET vastbesloten en kordaat, Alles wat op de wereld is, vergaat. En, 'k mag me laten bedonderen, Zelfs de zeven wereldwonderen Mogen we thans beweenen Want ze zijn bijna allen van d'aarde ver- [dwenen! De trots in de oudheid waren de spreek- CBascBBassaBsaas&amBZBmEBigasBig U moet dan weten, dat gistermiddag een poging gedaan werd professor Evan om het leven te brengen. U zegt, riep de hoofdredacteur ten uiterste verbaasd. Ja, gistermiddag is hij bijna vergif tigd. De misdadigers die hem naar het leven stonden hebben zijn thee, of liever de rum, die hij gewoon was in de thee te gebruiken met gif vermengd. De profes sor dronk er slechts een teugje van en dit redde hem. Maar hij achtte zich toen niet veilig meer. De hoofdredacteur van Het Eerste Nieuws i) viel van de eene verbazing in de andere. Hij stelde mijnheer Van Gielen nog enkele vragen, die deze beantwoord de om daarna afscheid te nemen. En pas was hij weg, of er werden maat regelen genomen om ook dit nadere nieuws zoo spoedig mogelijk te versprei den. Een paar men later rukten de men schen elkaar de nieuwe editie van de courant uit de handen, die nieuwe ont hullingen deed. In geen jaren was er een misdaad ge pleegd onder zoo geheimzinnige omstan digheden, die zoo aigemeene belangstel ling trok. IV. De Justitie, zoo snel gewaarschuwd, dat er onder de gemeente Renswoude een vreeselijke moord had plaats gevonden, een moord nog al op een zoo algemeen bekend persoon als professor Evan, was reeds in den voormiddag ter plaatse van het misdrijf. De onderzoeksrechter sprak tegenover den burgemeester zijn voldoening uit over de maatregelen, die deze getroffen had, o.a. dat er niemand dien morgen in den tuin geloopen had, om te voorkomen dat mogelijk aanwezige sporen, dcor den moordenaar achtergelaten, werden uitge- wischt. De heeren van de rechtbank had den een paar detectives meegebracht, die als zeer geroutineerde speurders bekend waren. En dadelijk werd het meest mini- woordelijk geworden zeven wereldwonde ren... maar weinig is er in den loop der tijden van hen overgebleven... Zoo hebt ga: De Chcopspyramide die 't eenige we reldwonder is. dat zich door de eeuwen heen kon handhaven, maar toch wercl het beroofd van zijn spits en van zijn bedekking uit gepolijst graniet. Duizen- de kubieke meter steen werden afgebrok keld. De hangende tuinen van de Semiramis bij Babyion zijn tot den lesten steen ver nietigd. De tempel van Diana bij Ephesus, werd tot driemaal toe vernield en laat slechts puin achter. De Zeus van Olympia kunnen we ons alleen nog voorstellen aan de hand van afbeeldingen op de oude Grieksche mun ten... 't is alles wat er nog van overschiet. 't Gedenkteeken op 't graf van Koning Mnusoleus stond in de 12" eeuw nog on veranderd op den Halikarnosos. Thans vindt men de laatste overblijfsels ervan nog in 't Britsche Museum te Londen. De Kolos van Rhodos stortte zes cn vijftig jaar na de voltooiing van 't beeld, tengevolge van een aardbeving in zee. Daar bleef het ongeveer duizend jaar liggen. Na de verovering van Rhodos dooi de Arabieren werden de stukken brons uit de zee opgehaald en 7irkocht aan kooplieden die deze op niet minder dan 900 kameelen hebben weggevoerd. En waar ze zijn, dat weet God. De vuurtoren van Pharos Is eveneens volkomen verdwenen... Hij was honderd zestig meter hoog en geheel van marmer gebouwd... En zoo, zie heeft alles zijnen tijd... en 't vergaat!... IN EEN ENGELSCH DAGBLAD stond onlangs 't volgend bericht: Gentleman, in 't bezit van halve flesch Vermouth, zoekt bezitster van een halve flesch dry gin. Doel: cocktail. lil IK TOKKEL DE SNAAR Met veel planzier Van 't nieuws van hier En 't nieuws van daar In d'hoop dat ge't niet over boord zult Maar dat het terstond [gcoien Uw mond Tot 'n glimlach zal doen plooien! Allee! Zijn we weg!? In de neger-republiek Nigeria houdt men zich bezig met de vraag of een we- derinrichting van 't leger noodig is, ja dan neen! 'k Wil mij met geen politiek moeien, maar nu 'k de reden ken, denk ik van ja, want... d'r zijn overwegend meer officieren dan gewone soldaten! Lady Horward van Shiffon gaf in den dierentuin van Londen een koeksken aan een lama. 't Beest spuwde in heur hand... en zo vroeg twee duizend frank schade vergoeding! De sjugepee wees hcur eisch af: <>'t beest heeft natuurlijk geen spaarboeksken of geen kofferfor sprak hij, maar ik ver oordeel het tot eeuwigdurende... opslui ting! 'n Salomonsoordeel allee! Meneer Cubbert Harlett zal goed doen zich ergens in een ongenaakbare woestijn te gaan plamosteeren, waar hij buiten 't bereik van de boeren en de bakkers kan blijven. Hij heeft immers 't middel gevonden om het brood te vervangen door pillen die de voedingskracht en de onmis bare zelfstandigheden van 't brood in houden. 't Kan waar zijn... maar de pil is toch hard om slikken, zou 'k denken! MIESJE (tot slager): Moeder zegt dat het vleesch zoo hard is, dat zij er schoen zolen uit zou kunnen snijden. Slager: En waarom heeft zij dat dan niet gedaan? Miesje: Zij kreeg er de spijkers niet in! Die was ook op heur tong niet gevallen! 't Manneken uit de Maan. SSHEBSSEMffiPiEIilSZBaSSMEESSSgHS RADIOBERICHTEN WEEK VAN 23 TOT 29 APRIL 1939. Warschau, 23 April, 9.30: Kerkdienst. Poste PariSien, 27 April, 18.10: Voordracht. Poste Parisien, 29 April, 18.25: Actualiteit. Brussel VI., 23 April, 18.45: Voordracht. Brussel Fr., 23 April, 19: Voordracht. Straatsburg, 23 April, 11.30: Voordracht. Parijs Radio, 23 April, 11.55: Voordracht. Parijs Radio, 23 April, 12.10: Orgelkoncert. Parijs Radio, 23 April, 9.40:- Gods. Mwiek. Parijs P.T.T., 27 April, 18.30: Kerkorgelrec. Toulouse, 23 April, 11.45: Voordracht. Luxemburg, 23 Aorll, 8.45: Voordracht. Luxemburg, 23 April, 11: Te Deum. Luxemburg, 27 April, 11.15: H. Mis. Rome-Milaan, 23 April, 11: H. Mis. KggsgsaoaBSQsiBaiiasiaiaEanssEs 30P.STBALSEM A. KESTELIJN verzacht na den eersten dag en ge neest volkomen hoest, griep, bfon- chiet en alle ziekten der Iuchtpijf>cn en van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN. DEGRAEVE. Gasthui,,'w., 14, Poperince. ISgBQB3SSIBSBS!<2»aSi23S3SSS2Sa3 üsnaiasssscsQsauasnaeasBnncB tieuze onderzoek ingesteld, dat maar te wenschen viel. Allen, die tijdens den moord op den Beukenhof aanwezig waren, werden aan een streng verhoor onderworpen, behalve de dochter van het slachtoffer. Bij Alice Evan openbaarde zich namelijk een hevige zenuwkoorts en de geneesheer achtte een dadelijk verhoor absoluut on- gewenscht en onmogelijk. Daarmede •moest men natuurlijk genoegen nemen en zoo was Frits Werner het eerst aan de beurt. Hij antwoordde kort en correct op de reeks van vragen, die hem gesteld wer den. Hij vertelde, hoe hij feitelijk bij toe val in de zaak gemengd was geworden en ook waarom hij de uitnoodiging, mee naar den Beukenhof te gaan, gaarne had aangenomen. Hij verhaalde natuurlijk ook van den omgevallen boom op den weg, die zoo zijn wantrouwen had opge wekt en tevens van 't feit, dat hij iemand voor het raam van dc huiskamer had zien wegvluchten. Op herhaald aandrin gen van zijn ondervragers eenige be schrijving te geven van dien persoon, zei- de hij, dat hem dit absoluut onmogelijk was. Hij had als het ware slechte een schim gezien en dan nog slechts voor een enkel oogenblik. Zoodat, zeide de rechter van instruc tie, we ook met de mogelijkheid rekening moeten houden, dat ge u slechts verbeeld hebt, dat daar iemand te gluren of te luisteren stond. Neen, neen, antwoordde Werner zeer beslist, ik heb iemand gezien. Er kan geen sprake van zijn, dat ik me dit ver beeld zou hebben. Ik had toen dadelijk naar de kamer van den professor moeten gaan. Misschien was het al te laat, mis schien echter is de moord pas direct daarna geschied en laad ik hem kunnen waarschuwen. Maar wie kon denken, dat de schurk, dien den professor wilde doo- den hem zoo snel zou vinden. Dat kon u inderdaad niet denken! Maar mijnheer Werner vond u het niet ondoordacht, dat de professor indien hij GEZONDHEIDS WENKEN. Wat de dokter zegt... Nico tine vergiftiging. Dat het rooken van tabak na den we reldoorlog enorin is toegenomen is van algcmccnc bekendheid. De symptonen der acute nicotine vergiftiging zijn ook vrij bekend; van meer belang is de vraag, welke gezondheidsnadeelen bet overdadig gebruik van nicotine beeft. Het lichaam heeft meestal genoeg kracht om zich tegen de schadelijke werking van het nicotinevergift te verzetten. Schade lijker dan het gewone rooken, is het zoo genaamde op de longen leggen, het inha- leeren. Daarbij wordt achtmaal zooveel nicotine opgenomen, als anders. Ook het rooken door den neus en het kauwen van sigarenstompjes is buitengewoon schade lijk. Het hevigste worden de 2 en uwen van het hart door de nicotine aangegrepen, vooral als het hart reeds niet hcclcmaal gezond meer is. Ook een verkalking der beendertjes, zelfs de slagaders, kan het gevolg zijn. In de longen veroorzaakt de nicotine catarrh der bronchiên, in den slokdarm richt dit gift ook schade aan niaagcatarrh, sterke vermindering van den eetlust, di- arrhee cn verstopping komen veelvuldig tengevolge van nicotinemisbruik voor, Men onderscheidt drie klassen van roo- kers: de eerste rookt omdat het hem smaakt, de tweede ondervindt er een kal- meerende werking door, de derde daar entegen wordt door het rooken opgewon den. Het probleem van de gifverwijdering uit de rooktabak zonder tevens de smaak van de tabak weg te nemen is nog niet opgelost. SCHOONHEIDS WENKEN. Regen als schoonheidsmiddel. Een der oudste en zeker wel een der meest eenvoudige schoonheidsmiddelen is een flinke zomerregen voor onze huid. Het is bekend genoeg dat regenwater zeer zacht is cn door vele primitieve volken wordt het als waschwater opgevangen. De moderne schoonheidsverzorging erkent eveneens dc goede eigenschappen welke regenwater voor de huid bevat en inder daad is er g^en betere massage, dan wan neer wij ons gelaat eens aan een flinke stortbui blootstellen. De lauwe regen welke 's Zomers neer valt, doet de druppels gelijkmatig op de huid neerkomen, maakt alle schilfers los en reinigt de huid volkomen. Wellicht zullen de bezitsters van een mooi gekapt hoofdje hare lokken niet zonder meer aan een malsch regenbuitje blootstellen, doch een badmuts voorkomt dat de haren nat worden cn een goed sluitende regenmantel beschermt dc Idee- ren. Ook voor de oogen is regenwater bui tengewoon goed. Men vangt het op in een kom (niet uit de dakgoot), brengt het over in een glazen oogbadje en baadt daarin de oogen. De zenuwen worden hierdoor aanmerkelijk sterker cn menig geval van zwakte wordt overwonnen. Zelfs indien wij aan zee vertoeven en een bad nemen zal een onverwachte re genbui ons niet naar het badkoetsje hoe ven te verjagen, doch laten wij den re gen in flinke stroomen op onze huid neer vallen. Het gevolg hiervan is dat het bloed krachtiger gaat stroomen en hierdoor een betere circulatie verkregen wordt. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Wegbergen van gebreide kleedingsstukken. Sommige huisvrouwen zeggen dat om tricot en andere rekbare kleedingsstukken weg te bergen zonder dat ze op de een of de andere manier uit hun model ge raken, het nog maar best is ze op te vou wen en zc neer te leggen: iemand geeft anderen raad. Welke dc beste is zullen de huismoeders zelf wel ondervinden. Wij laten die vrouw aan het woord. Ik gebruik altijd hangers voor het weg bergen van wollen en zijden gebreide kleedingsstukken. Ik maak daartoe de hangers zelf. Ik neem daarvoor een stok of latje, ongeveer vijftig centimeter lang cn overtrek die met een strook dunne stof. Dan maak ik een dubbel strookje, 1 /2 maal zoolang als de stok, bevestig dit aan beide uiteinden van den stok en naai in het midden ecu ring om hem op te han- De kleedingstukken Vouw ik glad op cn hang ze zoo over den stók. Op deze ma nier worden niet alleen kreuken, vouwen en uitgerekte plekken vermeden, maar veelal verdwijnen dc kreuken, die door het dragen waren ontstaan. Voor het schoonmaken van rieten meubelen, gebruike men water waarin wat zuiveringszout is opgelost. In een emmer water zijn vier a vijf theelepeltjes vol doende. Na het afboenen met dit water, afspoelen met schoon water en in dc bui tenlucht laten drogen. Om een bronzen beeld te reinigen, wrijve men het met een wollen lapje in slaolie gedoopt. Als het beeld dan wordt nagewreven met een drogen wollen lap, zal het er weer zindelijk en ooglijk uit zien. De olie moet vooral uit de hoekjes goed verwijderd worden, omdat zij daar anders stofnesten vormen. ALLERLEI. Vrouwenschoon als Natuurmonument. Het stadje Broomfield in het Engelsche graafschap Essex heeft van oudsher den roep, de mooiste blondjes van heel En geland te bezitten.- Maar het is niet al leen het prachtige blonde haar, maar vooral de mooie huid, die de Broomfield- sche meisjes beroemd heeft gemaakt. Wie in Engeland een dame een complimentje wil maken, vertelt haar, dat ze een echt Broomfieldsche huid heeft. Natuurlijk weten de inwoners van 't stadje dit bijzonder voorrecht op prijs te stellen en er bestaat dan ook sinds jaar en dag een vereeniging tot bescherming van de blondines en haar huid. De voorzitter van deze vereeniging heeft juist dezer dagen nog een glorierijke zege bevochten in een proces met de Essex- waterleiding. Er was namelijk besloten dat ook Broomfield, dat tot dusver zijn water ontving uit natuurlijke bron, hierbij zou worden aangesloten. Dc voorzitter tot bescherming van de blondines beweerde echter dat het harde water het Broom- fieldsch vrouwenschoon zou bederyen. En dus werd de aansluiting voorloopig tot 1941 uitgesteld. Nuttige wer.krn om voor te snijden. Men is wel eens verlegen aan tafel hoe men sommige gerechten moet voorsnijden. Ziehier eenige wenken daaromtrent. Tarbot en heilbot worden aldus behan deld. Met de vischschop trekt men een lijn op het midden van den vischwanneer het een groot exemplaar is, kan men er twee trekkenverdeelt vervolgens dwars tot aan de vinnen, en licht de aldus ge sneden stukken opmen begint op den huik, trekt dan de graat uit en behandelt de rug op dezelfde wijze. Tong wordt evenzoo behandeld, maar men maakt alsdan slechts twee filets. Ronde visschen worden anders behan deld, daarbij trekt men een lijn van den kop naar den staart en verdeelt dan eiken kant in gelijke stukken. Zelfs een moeder van tien kinderen kan aan elk van deze haar geheeie ziel geven. TANTE BARBARA. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 14-4-39, in België 14 faillissementen uitgesproken, tegenover. 8 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de .week 7-4-39 tot 11-4-39. 9 Diversen. 1 Garagehouder. 1 Bioscoophouder. 1 Drukker. 1 Bierhandelaar. 1 Vleeschhouwer. In totaal werden er van 1-1-39 tot 14-4-39, in 3elgië, 220 faillissementen uH- gesproken, tegenover 209 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 14-4-39, werden in België 77 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 52 aanvragen gehomologeerd, z'n leven werkelijk bedreigd achtte, hier heen de vlucht nam. Een eenzaam land huis bood, dunkt me, den moordenaar méér kansen zijn booze plan te volvoeren, dan hij gehad zou hebben indien de man dien hij dooden wilde, in de stad gebleven ware. Frits knikte. O ja, zeker, antwoordde hij, alleen maar, de heeren vergeten de zeer bijzon dere reden, die professor Evan had om niet in de stad te blijven. Een zeer bijzondere reden? Wij we ten daar niets van. Wij hebben hier het verslag vóór ons van uw blad Het Eerste Nieuws O. En daarin komt van zoo iets beslist niets voor. Neen, maar ik had de vrij lie id niet daarvan melding te maken. Er was mij strikte geheimhouding opgelegd, die nu natuurlijk niet meer gelden mag tegen over u. Dc professor heeft zijn gewone omgeving willen verlaten, omdat gisteren middag hij in zijn eigen omgeving bijna vergiftigd werd. Deze mededeeling wekte ook hier zicht bare consternatie. Piits Werner moest alles, wat hij om trent dezen aanslag wist, nauwkeurig mededeelen. Maar wat hij er van wist was heel weinig tot teleurstelling van zijn ondervragers. Men nam nu Antoon Van Gielen in verhoor, die natuurlijk hetzelfde vertelde als z'n vriend. Men had g-ehoopt, dat hij meer zou weten van het voorval, dat den professor genoopt had naar buiten te vertrekken, maar hij wist niet meer dan Werner. Wat zij beiden er van wis ten, hadden zij van zijn vader vernomen. Vermoedelijk was deze, behalve dan nog de dochter van het slachtoffer, de eenige die meerdere bijzonderheden kende. Daar men Alice niet kon ondervragen, zou men zich dus tot den bankier hebben gewend, indien deze aanwezig geweest ware. Maar aangezien hij niet op den Beukenhof was, zou men het verhoor van dezen belangrijken getuige tct later moe ten uitstellen. Evenwel juist toen liet ver tegenover reso. 58 en 38 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 14-4-39, werden in België 1925 protesten geregistreerd, tegenover 1885 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van .1-1-39 tot 14-4-39, werden in Bel gië 32.039 protesten geregistreerd, tegen over 26.328 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels- inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Iridustrieelen en Handelaars meer en meer Het ineasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF óz Cie, Zelfregeerir.gstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. «HBBEiSaaBBSSEiaBBaiSBSiaBSaBSiaH» Zijt gij dikwijls droefgeestig, moede loos, rap moede? Wees cp uwe hoede, vriend, geloof toch ondervinding, wacht niet tot het te laat is, neem seffens eene flesch TIIEOBROMA; 't is het beste ge neesmiddel tegen deze droeve kwalen. Bij alle HH. Apothekers te Poperinge. ■2B3iüBS3i:S!3BHB32BSSSi&SH!SaElil£0 hoor van de bedienden was afgeloopen, meldde zich mijnheer Van Gielen aan. Hij verzocht het lijk van zijn verslagen vriend te mogen zien en dat werd hem natuurlijk toegestaan. Zichtbaar ontroerd bleef hij er eenige oogcnblikken naar kijken en balde toen de vuist, als bedreig de hij den moordenaar. Daarna stelde hij zich geheel ter beschikking van de heeren der rechtbank om hen de meest volledige inlichtingen te verstrekken. Mijnheer Van Gielen, zco werd hem gevraagd, u kende den vermoorde niet waar? Zeker, hij was mijn vriend. Alleen een vriend, zooals iemand wordt met wien men geregeld op een vasten avond gezellig bijeen komt, of ging u meer intiem met hem om? Ik leerde den professor kennen, dat Ls al jaren geleden, op m'n gewoon socie- teitsavondje. Men vond ons altijd aan hetzelfde kaarttafeltje, zooals sommige van de heeren hier wel weten. Maar ge leidelijk is daaruit een hechtere vriend schapsband gegroeid, al ontmoetten wij elkaar niet dikwijls buiten die geregelde bijeenkomst. Toch wel een enkelen keer dus? Zeker. Professor Evan deed sinds anderhalf iaar eenigzins kostbare onder zoekingen. Hij was niet bijzonder gefor tuneerd en mannen van wetenschap wor den niet zeer royaal betaald. Daarom ver schafte ik de gelden die voor zijn onder zoekingen noodig waren. Dat haalde Van- zalf de vriendschapsbanden tusschen ons nauwer aan. Dat is volkomen verklaarbaar. Het eert u, mijnheer Van Gielen, dat u uit belangstelling voor de wetenschap... Oho, zeide de bankier met iets als een glimlach, dc heeren moeten mij niet verkeerd begrijpen. Evan was een man van de wetenschap, die terwille van de wetenschap werkte. Hij heeft mij op een keer vair een speciaal onderwerp gespro ken. En ik als man van zaken, meende dat de professor, indien hij werkelijk be- vcikte, wat hij bereiken wilde, daarmee I. - GEBRUIK NIET: Bombardementsvliegtuig piloot, vliegenier, aviateur MAAR WEL: bomvliegluigbommenwerper vlieger, bestuurder, vliegtuigbe- stuurder aanzetter groep; groepsvliegcn loods dwarrelvlucht valscherm, springscherm. UITDRUKKINGEN: demarreur escadrille; escadrillevliegen, hangar fe.uiïle morte (kunstvlucht, waar bij de indruk van een vallend blad wordt opgewekt parachute II. - ONTHOUDT VOLGENDE GOEDE Het venster ziet op de straat uit. Het venster komt op de straat uit. Het venster heeft uitzicht op de straat. Het venster geeft uitzicht op de straat. We vullen op onze stappen ierugkeeren. r». We zullen daar nog eens op terugkomen daar nog eens over spreken) Een doorgaande fout een veèl voorkomende fout), III. - LEG UW KLEMTOON ZOOALS HET HOORT: IE! Moeskroen: Madrid; Japan; Japansch; Moerdijk; Dendermon&e', Kau kasus gebergte; Dos for us; Mos kou. ZONDAG 23 APRIL 1939: Tweede Zondag na Paschen. Immer voort zijn het dezelfde gevoe lens van vreugde en blijdschap welke de H. Kerk in dezen paaschtijd bezielen en welke zij vooral ook in de Liturgie van dezen Zondag iaat doorstralen. De reden van deze begeestering vinden wij hierin dat de Kerk in den persoon van haren verrezen Bruidegom, onzen glorierijken Verlosser, een waar en oprecht goeden Herder gevonden heeft, vol barmhartig heid en goedheid. Onder al de eigenschap pen, welke wij aan God toekennen, zoo als almacht, wijsheid, rechtvaardigheid, enz. is er geen enkele die den menseh be grijpelijker voorkomt en hem krachtiger aantrekt dan de goedheid, de liefde, de barmhartigheid. Daarom bekende reeds de Psalmist vol bewondering dat 's Heeren barmhartigheid al zijne werken overtreft. Evenzoo is er geen enkel beeld of gelij kenis, waaronder de Verlosser zichzelven voorstelt of door de H. Kerk voorgesteld wordt, welke het hart van den christen menseh zoo aangenaam aandoet, als wel het beeld van den Goeden Herder. Daar om vangt heden de H. Mis aan met de vreugdekreet van den Psalmist: «De aar de is vol van de barmhartigheid des Hee ren. Alleluia, a Hoe dierbaar het beeld van den Goeden Herder ten allen tijde aan de schapen van Jezus-Christus.was, bewijzen ons zon neklaar de menigvuldige trekken welke wij daarvan aantreffen in de christeliike letterkunde aller eeuwen. Welk onbe grensd vertrouwen er door den aanblik van dit beeld in de harten der geloovigen moest oprijzen, blijkt genoegzaam uit de ontelbare voorstellingen die a daarvan ontmoeten op de wanden der katakomben of onderaardsche vergaderplaatsen dei- christenen tijdens de groote vervolgin gen. Het was door zijn kruisdood dat de goe de Herder zijn leven voor zijne schapen gaf en he.t is door het Heilig Sacrificie der Mis dat Hij dat offer gestadig her nieuwt en dat leven voor ons voortdurend opoffert. Ja, tot in de H. Communie toe vernieuwt Hij de opoffering van Zijn Li chaam en Bloed, opdat daaruit de gena de ontspruitte. O, mochten wij door de genade der ve müdige Communie ver licht, immer de stem van onzen Goeden Herder in de voorden zijner plaatsver vangers, onze geestelijke „oversten, her kennen en dezen als gehoorzame schapen volgen, want Hij die ons toespreekt, is de Weg, de Waarheid en het Leven. 23 Z 24 M 23 D 26 W 27 D 28 V 29 Z 30 Z 2" Zond. na Paichen. H. Georgïus Evangelie: De toede Herder. H. Fidelis a Sigmaringa H. Marcus Plecht, v. H. Jozef, beschermer der Kerk. H. Cletus 3 H. Petrus Canisius. H. Antimus H. Vitalis. H. Paulus a Cruce H. Petrus van Milanen 3e Zond. na Paich. H. Cath. v. Se nen HERDENKINGEN 23 APRIL. 1300: De Franschen veroveren dc stad Da mme. 1564: Shakespeare geboren. 1615: Dood van William Shakespeare, Engelsch dramaturg. 1844: Geboorte te Amiens, van Eduard Franly, Fransch physicus, die de draad- ïoozc telegrafie ontdekte. 1860: Plebiciet voor de amnestie van Savoye aan Frankrijk. ID10: Dc Kamers nemen met 90 stem men tegen 46. de wet aan op taalgebruik, in Vrij Middelbaar Onderwijs. Aanvulling der wet van 1883. 24 APRIL. 1703: Geboorte te Volona, van José van lola, Spaansch Jezuiet, vermaard als pre diker en romancier. 1812: Geboorte te I.nik, van Hubert J. V. Frère-Orban, Belgisch Staatsman. 1835: Dood tc Parijs van Firmin Didot, beroemde drukker, uitvinder van de ste reotypes en Fransch schrijver. 1834: Huwelijk van Frans Joseph, kei zer van Oostenrijk, met Elisabeth van Beieren. 183!: Dood te Berlijn, van den fcld- maarschalk von Moltke, chef van het Duitsche leger gedurende den. oorlog van 1870. 1900: Dood van den hertog van Argyll, Staatsman en Engelsch schrijver. 192!: Volksstemming in Tyrool. 1S22: Eerste Vlaamschc Toeristendag (V.T.B.) te Mechelen. «saiBgaffi6ïaffliaas£fi»BEas3!S5!siH#0®» een ontdekking gedaan zou hebben, die prachtig geëxploiteerd zou kunnen wor den en dan groote winsten opleveren. Daarom heb Ik hem aangespoord en ook geldelijk in staat gesteld zijn aanvan kelijk onderzoek te voltooien. Dan zouden hij, zoowel als ik, van de uitkomsten voordeel kunnen genieten. Mijn bemoei ingen waren dus volstrekt niet belangloos. Maar deze bijzonderheden doen zeker weinig ter zake. Professor Evan was mijn vriend en hij schonk mij meer vertrou wen dan anderen. Daarom hopen we van u waardevolle inlichtingen te verkrijgen, die ons mis schien op het spoor kunnen brengen van den misdadiger. Helaas ik vrees, dat ik u zulke in lichtingen niet geven kan. Maar niets zou mij liever zijn. Vertel u o»s eens, mijnheer Van Gielen, u weet waarom de vermoorde gisterenavond nog naar hier vertrok? Ja, het is helaas op mijn aanraden geschied. Zie eens, Evan kreeg de vorige week een dreigbrief. Hij hechtte er geen beteekenis aan, maar ik heb hem, toen hij mij daarvan vertelde, geraden de po litie kennis te geven. Dat is ons bekend. De professor beeft het bij de aangifte verteld. Precies. Gisterenmiddag kwam zijn dochter in groote ontsteltenis mij mede deelen, dat haar vader met haar thee had gedronken. Als naar gewoonte ge bruikte hij daarin een scheutje rum. HIJ dronk echter maar even van de thee, ze smaakte hem niet. Hij scheen direct arg waan gekregen te hebben en toen liij zich onwel gevoelde, stelde hij zelf met groote kalmte vast dat er vergift ln de rum gemengd was. Hij stelde Alice echter dadelijk gerust. Daar hij groote kennis van vergiften had, was hij overtuigd, dat de dosis, die hij binnengekregen had voor hem geen erge gevolgen hebben kon. Hij verbood haar er iemand over te spreken. Maar zij overtrad dat gebod e waar schuwde mij. Ik wilde, dat hij de politie zou waarschuwen, maar daar verzette hij 25 APRIL. 1599: Geboorte te Hutingdon, van Oli-1 vier Cromwell, Engelsch dictator. 1647: Dood te Wccnen van Mathiai Gallas, vermaard generaal van den Der tigjarige!^ Oorlog. 1792: Eerste auditie te Strasburg, hij burgemeester Dietrich, van liet lied van het Rijnleger, gekomponcerd door Rouget de Lisle en sedert bekend onder den naam van Marseillaise. 1309: Dood van den Engelschen dichter William Cooper. 1824: Geboorte tc Parijs, van den Fran schen schilder Gust Boulanger. 1836: Geboorte van Kardinaal Luigi Ga- limberti, belast met onderhandelingen die een eind maakten aan de Duitsche Ktil- turkampf. 1839: Dood te Elhouse van Godefroy Engelmann, uitvinder in 1856 van de chro molithografie. 1884: Overlijden te Brussel van schil der David Teniers II. 18C2: Geboorte te Londen van Eduard Groy, politieker cn Engelsch minister. 1874: Geboorte te Grifïona van den ïta- liaanschen physieker Marconi. 1892: Dood te Sèvres van llcnri Duvcy- rier, onderzoeker van de Sahara. 1935: Inhuldiging te Londen van cetl ononderbroken tridium van Missen. 26 APRIL. 1774: Geboorte te Marc van Generaal Savary, hertog van Rovigo. 1784: Eerste vertooning van Mariagö de Figarovan Baumarchais. 1786: Geboorte te Brugge van Louis De Potter, politieker en Belgisch schrij ver, een der leiders van de Belgische om wenteling. 1512: Geboorte te Fessen van Alfred Krupp, stichter van de groote Duitsche wapenfabriek. 1854: Dood te Londen van Gabriel Rös- setti, Italiaansch didhter en commcnteer- der van Dante. 27 APRIL. 1404: Dood van Filip den Stoute. 1791: Geboorte te Charlestown van Sa muel Morse, Amcrikaansch physicus, uit vinder van den electromagnctischc tclt- graphie. 1812: Geboorte te Tcntendorf van dftn Duitschen compositeur Friedcrich V(fn Flotow, auteur van Martha». 1816: Geboorte te Bury van Alexander Martin, genoemd Albert, lid van de voor- loopige regecring in 1843. 1848: Dekreet van de Constitutioneele Vereeniging, waardoor alle siavcn vrij verklaard worden. 1881: Dood te Parijs van den Franschen dagbladschrijver Emile de Girardin. 1882: Emmerson gestorven. Ameri- kaansch dichter en wijsgeer. Hij wordt wel de Amerikaansche Carlilc genoemd. Zijn inv'oed was zeer groot. 19C9: Val van Abd-ul-Bamid, Sultan van Turkije. 1836: Dr F. M. Wibaut gestorven. 23 APRIL. 1338: Bijeenkomst van de vertegen woordigers der Vlaamsche gemeenten te Ma»:. 1911: Groote huldiging te Gent van de bekende Vlaamsche romanschrijfster Vir ginia Loveling. 1925: Dood van Louis Frederik Bouw meester, Nedcrlandsch tooneelspelcr. 29 APRIL: 1676: Dood te Syracuse van den Hol- landschcn Admiraal A. De Ruyter. 1789: Geboorte te Birkenfeid van Karl Frommel, Duitsch schilder en g-uveur, be stuurder van de schilderij galerij te Calrs- ruhe. 1824: Geboorte te Barcelona van Fran cisco Pi Y Margal, jurist, Spaansch poli tieker. 1837: Geboorte te Rennes van generaal Georges Boulanger, oud-minister van oor log. chef van de Boulangistcn partij. 1842: Hector Denis geboren. 1845: Geboorte te Parijs van Emile Bcr- gerat, dichter, Fransch dramaturg en ro mancier. 1863: Geboorte te Loosdorf. in Laag- Oostenrijk, van gravin Maria-Thercsia Ledochowska, stichteres van de Sociëteit van St-Pieter Ciaver voor de Missies. 1878: Alexander van Battenberg wordt uitgeroepen tot prins van Bulgaria onder den naam van Alexander I. 1913: Wederoprichting van dc I.T.F. na den wereldoorlog. 'jüKEffisaEsaaasïsasaHEiïÈCEESKSiSB Te Montpellier overleed M. Joseph Vianney, eere-deken van de fakulteit dei- letteren van deze stad, waar hij gansch zijn loopbaan als leeraar maakte en Fransche taal en literatuur onderwees. Een groot deel zijner bedrijvigheid was gewijd aan de studie van Potrarca cn zijn werk. Hoogleeraar Vianney was de klem neef van den pastoor van Ars. zich met ongewone heftigheid tegen. Ik heb toen, gesteund cloor zijn ueenter, hem overgehaald dan tenminste een paar dagen of weken verlof te nemen. Er moest bij zijn dienstpersoneel, meende ik, iemand zijn die niet te vertrouwen viel en zoo liep zijn leven zeker gevaar, want de poging kon herhaald worden. Ten slotte heeft hij toegestemd. Ik achtte liet nodig, dat er iemand meeging om hem te beschermen. Ik verzocht mijn zoon het te doen. En daar toevalligerwijze juist mijnheer Werner, een zeer goed vriend bij hem was, die van het geval te hooren kreeg, zonder dat dit eigenlijk mocht, is deze ook meegegaan. De heeren zuilen dit weten. Alle voorzorgen hebben'helaas niet geholpen. Zou de professor geweten hebben, wie hem het vergift wilde toedienen? Mijnheer Van Gielen antwoordde niet dadelijk. Na eenig aarzelen antwoordde hij: Ik heb hem ook die vraag gesteld, doch hij zeide, dat hij daaromtrent vol strekt geen vermoedens had. Maar... Welnu? Heeft de vermoorde u nooit gespro- meer dan een indruk, waaraan de heeren niet te veel waarde moeten hechten, dat de professor wel terdege wist, wie hem zoozeer haatte, doch dit niet weten wilde, ook niet tegenover mij, z'n besten vriend. Waarom meent u dit? Ik kreeg dien Indruk, ik weet eigen lijk zelf niet waarom. Heet de vermoorde u nooit gesprq- ken van persoonlijke vijanden, die hij zou hebben? Neen. Kent u iemand, die voordeel bij zijjl dood zou hebben? Neen, of ik moet het zijn. U mijnheer Van Gielen? (Nadruk verboden). Ct V er volgt),

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 9