En ons Lcsnd Van het diplomatiek front weinig nieuws De H. Haar-Processie te Korfrijk De Internationale Politieke Toestand Wereldgebeurtenissen Poperinge heeft zip Burgemeester Zal men wel Of zal men niet ZONDAG 21 MEI 1S39. WEEKBLAD 50 CENTIEMEN. jaas^NICTJ «DE POPERINGENAAR KATHOLIEK NIEUWS., NOTARIEEL- EN 'AANKONDIGINGSBLAD.- VERSCMINT WEKELIJKS INTERNATIONAAL GBBEBBBBBBflMEnSBBBBBBBBBBBBBBIBBEBBBEBESSSB&BBSaEiCESBBSa Dr Van WaHegtaem Vrijdag benoemd Te Turijn verklaart Mussolini s Geen vraagstukken verrechtvaardigen een oorlog Een Engelsch-Turksch akkoord bereikt De beide Dictators bezoeken de verdedigingslinies AMERIKAANSCHE ARBEIDERS BESCHERMEN ZICH MET GASMASKERS TEGEN HUN POLITIE VATIKAANSTAD FRANKRIJK DUITSCHLAND NEDERLAND DE GEWEZEN OPPERBEVELHEBBER DER SPAANSCHE ROODEN TE CUBA AANGEKOMEN iïstyoi* op r wad) ■■pa Uitgever Sansen-Vanneste, Poperinge. Telefoon Nr 9. Postch. Nr 1S5.70. ABONNEMENTSPRIJS voor 1 JAAR (per post): Binnenland 25.Frank Engeland 10.Belgas Frankrijk 9.Belgas Belgisch Kongo 9.— Belgas Alle andere landen 13.Belgas Alle Medewerken zijn verantwoordelijk voor hun artikels. mamm TARIEF VOOR BERICHTEN: Gewone berichten per regel 1,25 fr. Kleine berichten (minimum) 5,fr. fr. toel. v. ber. m. ;u!r. t. bur. Berichten op 1° bl. per regel 5,fr. Berichten op 2» bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1,53 fr. Rourvber: en Bedank, (min.) 7,fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. ibESK^fltEEaae S GEZINSOPVOEDING Kier een eindeke verder wonen brave menschen, die het oprecht goed mecnen met hun kroost. Er zijn vijf kinderen In schoolouderdom. Nooit of nimmer krijgen die gastjes Iets Van geld, waarover ze vrij mogen be schikken: noch den Zondag noch ter ge legenheid van de kermis. Als ze dan toch ergens een stuivertje kunnen bemachtigen, 't zij dat ze een boodschap deden voor de boerin van rechtover, 't zij dat Peter kwam of Tante, direkt moet het ontvangene den spaar pot in. Ge moet weten elk heeft daar zijn ponkske zitten. Nooit heb lk die kinderen hun hart Weten ophalen met eens Iets te kunnen en te mogen koopen waarnaar ze goesting hadden, 't Is nu toptijd ln de Jon genswereld sedert eenige dagen. Ehwel de twee oudsten, twee knechten, moeten eerst hun maten ln de oogen zien, en 'k weet niet wat doen en nog meer beloven els ze eens willen toppenEen eigen top hebben ze niet. Ze mogen geen koopen van moeder Zoo ls het steeds. Ik zou zooveel echt kenschetsende feit jes kunnen aanhalen, voorgevallen met hen of hun zusjes. Bij mijn gebuur Is t Juist 't contrarie: echte verkwisters. Uiterst zelden zie tk vader de herberg binnen gaan en slechts éénmaal sedert lk hem ken was hij «besnoven». 't En was van 't mijne nietzei hij mij enkele dagen later, juist alsof dit een verontschuldiging was. Nu in zijn oosen was 't toch eene. Eerst verstond Ik er mij niet aan hoe er daar toch armoede kon zijn: geen te zwaar menagie, noch ziekten, noch noe menswaardige tegenslagen en tot vóór korten tijd won de man een schoone dag huur... En toch armoê. De menschen zeggen (geen klappeien hoor) z'en kunnen geen geld houden» 't Is waar ook; nu heb lk gezien wat zulks zeggen wil. Als ze naar iets goesting hebben, ze mogen het kunnen benuttigen of niet... zonder dralen wordt het aangeschaft, als er... geld is. G'en kunt niet gelooven wat ze reeds hebben uitgegeven aan absoluut niets waardige pruts, en dingen die ze niet meer noodig hebben als... 't water in hun zchoen. Moeder kan noch fatsoenlijk stoppen noch naaien. Ze heeft zelfs geen benul ervan iets op een verstandige manier te gebruiken. Wat daar aan den hals komt van kleê- ren, meubels en eten moet een ronJe som uitmaken op t einde van 't Jaar. De kinders groeien op buiten alle toe zicht. 't Meisje sneukelt en de twee jon gens ook, maar deze laatsten rooken daar bij nog zoodanig dat ze er schade van hebben voor hun gezondheid. Den Zondag hebben ze alle drie hun vaste pree en die móet weg. Ook de kwart jes en de halve frankskes die ze kunnen bemachtigen met boodschappen te doen, moeten eraan. Met t trommeltje gewonnen Is met 't fluitje verteerd, zegt het spreekwoord, en 't ls hier waar lijk het geval. t Verwondert mij niet meer dat er daar armoê heerscht en 't zou een mirakel zijn, moesten die kinderen, eenmaal grooter geworden, van sparen of bedeelen weten Wat. zegt ge van die manier van doen van die twee gezinnen... Goed?... Slecht?... Een oogenblikje... De laatsten hebben het zeker mis op met hun kinderen... maar 'k meen de eersten ook. Als er tegenwoordig, niettegenstaande verminderde inkomsten, nog steeds zoo veel geld noodeloos en nutteloos wordt uitgegeven, komt het ln veel gevallen omdat de menschen nooit hebben geleerd geld verstandig en met manieren te ge bruiken. Geld benuttigen, en niet ten ondomme uitgeven, moet geleerd worden, terwijl men Jong ls, precies zoo goed als om het even wat. Is 't niet overdreven de kinderen zoo kort te houden als in 't eerste geval? Ware 't niet veel verstandiger die kin. deren nu en dan eens wat te laten ge nieten van hun centjes?... Als 't met maat geschiedt, waarom niet? Ik zou ze nu en dan eens, zelfstandig, naar eigen goeddunken, Iets laten koo pen, Iets laten verdoen Maar achter af met hen samen onderzoeken of ze wel «ware hebben voor hun geld!». Maar sparen moeten ze: nooit alles op maken waar ze aan geraken. Zeer wenschelijk is 't dat ze sparen met een wel bepaald doel, vooral de jongere ga"tjes. Ik ken een gezin waar de kinderen weken lang spaarden om moeder iets te kunnen aanbieden op haar feestdag. Van als ze een beetje grooter zijn, zal men ze leeren sparen voor later 'n ap peltje tegen den dorstKleintjes weten nog niet wat lateris, en met hen spreke men er ook niet over. Noch vrekkige gierigaard, noch ver kwtsters mogen we kweeken. Van Jonas af moeten de kinderen iets kunnen uitgeven voor een goed werk... Denk maar eens aan de H. Kindsheid, aan de Missiën. Maar vooral moeten we zorgen steeds het voorbeeld te geven van verstandige profljtigheid. Onze kinderen zullen we van jongsaf trachten te doen zien dat het geld moet zijn: een goede dienaarmaar dat het nimmer mag worden: een slechte mees ter». G. O. W.-Vl. BE RUM-NOV ARUM VIERING In gansch het land werd Rerum-Nova- rum, het christelijk feest van den arbeid, met grooten luister gevierd. Te Brussel had een machtige geloofs belijdenis plaats in Ste-Goedelekerk. Een prachtige en ordevolle stoet trok door de straten der hoofdstad, wijl de viering ge sloten werd met een feestvergadering. Te Antwerpen, Gent. Brugge, Mechelen, enz., werd Rerum-Novirum met veel geestdrift en oner groote belangstelling op zelfde wijze gevierd. VERGADERING VAN DEN PARTIJRAAD VAN DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE VOLKSPARTIJ Naar de herinrichting van het Ministerie van Onderwijs. Maandagnamiddag 11. vergaderde de Partijraad van K.V.V. om de politieken toestand, zoowel op buitenlandsch als op binnenlandsch gebied te bespreken. Talrijke vooraanstaanden van K.V.V. woonden de vergadering bij. Eerst werd een uiteenzetting gegeven van den Heer Prof. Van Overbeke over de juridische en politieke positie van Bel gië. Hieruit bleek dat het huidig juridisch politiek statuut van ons land beantwoordt aan de opvattingen van de Vlaamsche Volksgemeenschap; het statuut van zelf standigheid met inbegrip van zelfverweer dringt zich hoofdzakelijk op. Eenparig werden na deze uiteenzetting enkele besluiten goedgekeurd, waarin wordt vastgesteld dat de huidige gevoerde zelfstandigheldspolitiek dient voort door gevoerd, als zijnde de eenige die strookt met de werkelijke belangen van het land. Door Heer Marck, Minister van Ver keerswezen, werd vervolgens een uiteen zetting gegeven van den binnenlandschen toestand. Hierop volgde een langdurige bespreking. Uit deze uiteenzetting en be spreking blijkt: dat de Regeering reeds teekenen van ekonomisch en financieel herstel kon vaststellen; dat weggevluchte kapitalen reeds weer keerden dat de depositos op de Spaar- en Lijf- rentekas stijgen; dat de begrootingspolitiek van bespa ringen en bezuinigingen wordt doorgezet; dat de Regeering de zelfstandigheids- politiek wil gestand houden; dat over enkele dagen de verwezenlij king van de herinrichting van het Mi nisterie van Onderwijs zal doorgevoerd worden, ln den zin door de beide Cultuur raden voorgesteld; dat sancties tegen overtredingen op de taalwetten tegemoet mogen worden ge zien; dat de leden van K.V.V. niet akkoord gaan met de minderwaardige Vlaamsche vertegenwoordiging in den schoot der Re- geerlng, maar dat daarom evenwel geen Regeeringscrtsis dient uitgelokt; dat de vergadering het eens was om te elschen dat bij gebeurlijke regeeringsvor- mingen de partijleiding erkend worde, op gevaar af den steun van de partij aan de Regeering te ontzeggen. MUSSOLINI AAN HET WOCRB ADEMPAUSE. I Als we nu nog even verwijzen, naar Het ts verdacht stil geworden op z^n herhaalde verzekering dat zoo- het diplomatiek front. Deze stilte Duitschland als Italia de vrede heeft meegebracht dat Ae gemoede- ren rustiger worden en dat men ge zonder kan gaan denken over den toestand. Er zijn tijdens de laatste dagen omzeggens niets dan gerust stellende woorden gesproken gewor den en slechts sensatielooze berich ten in de pers verschenen. Doch is de stilte niet verdacht? Lijkt heriniet veleer aan de stilte die de storm voorafgaat? Het is niet mo gelijk dat na de wereldschokkende gebeurtenissen der laatste maanden. nu alles ineens zou bijgelegd zijn. Er K zijn nog te veel geschillen, waarvoor de diplomatieke strijd kan heropflak- keren. We kunnen dan ook de huidige kalmte niet anders verstaan dan als een adempause, die noodzakelijk was na de hysterische stemming, die al gemeen in de wereld was gaan heer- schen, doch die ook maar zijn tijd zal Uuren. Vroeg of laat herkrijgt de kwestie van Dantzig, in de eerste plaats zijn volle actualiteit. En de koloniale elschen van Duitschland evenals de eischen van Italië ten overstaan van Frankrijk, zullen ook niet definitief begraven worden. DE REDE VAN MUSSOLINI. De eenige gebeurtenis, die feitelijk opgemerkt werd, was de rede van Mussolini, uitgesproken te Turijn ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling geicijd aan de autar kische politiek van Italië. Doch ook deze rede stond in het teeken van de adempause. De evenwijdigheid, in de politiek van de as Rome-Berlijn, laat zich zelf gevoelen tot in den toon ivaarop de redevoeringen van de beide dictators. Na de kalme rede van Hit- Ier op 23 April 11., thans de nog kal mere rede van den Duce. Na de vre- desverzekeringen van den Fuehrer, nog steviger verzekeringen van den Italiaanschen leider. De meest opvallende zin in geheel de uiteenzetting, immers was deze, gegeven op de voorafgaandeltjke vraag of de vrede zou gehandhaafd worden ofwel zoo er oorlog komt. tik ant woord hierop, zegde Mussolini, dat na een koel en objectief onderzoek van den toestand er in Europa op dit oogenblik geen vraagstukken aan de orde zijn van zulken omvang en zoo acuut dat zij een oorlog zouden kun nen rechtvaardigen, een Europeeschen -oorlog-, die zou uitgroeien tot een uni- verseelen oorlog. Desniettemin wees hij erop dat er in de Europsesche politiek vele knoo- pen zijn, die moeten doorgehakt wor den. Dat kan echter ook gebeuren zonder het zwaard. wenschen door rechtvaardigheid, dan kon het niet anders of deze rede moest een kalmeerenden en puristiaeh in vloed uitoefenen in het buitenland. Doch let wel, het is de .taal van de adempause. DE VREDE DOOR RECHTVAARDIGHEID, Het woordje vrede, werd door alle leiders der verschillende landen, zoo wel der totalitaire landen als der de mocratische landen met zooveel aan drang herhaald, dat het als de uit drukking geworden is van een collec tieve wensch, waarmee de nachtmer rie van een dreigenden oorlog moet versmacht worden. Doch nooit wordt het gebruikt dan in een voorwaardelijke zin. Vrede, ja, zegde Beek, doch niet tegen elke prijs. Vrede, zeggen Daladier en Chamber lain, doch niet om een overheersching van zekere landen toe te laten. Vrede, zeggen Hitler en Mussolini, doch een vrede gesteund op rechtvaardigheid. Het is een mooi liedje maar het heeft wel een beetjel een valsche klank. Er hapert iets aan om er op te kunnen dansen, en dat is het rythme van het vertrouwen, dat de groote mogendheden zich niet willen gunnen. Ook de H. Vader heeft in zijn merk waardige Paaschrede gezegd dat de vrede moet gesteund worden op de rechtvaardigheid, doch Hij heeft ook uitdrukkelijk gezegd, dat die recht vaardigheid maar wezenlijk is als ze gesteund is op het begrijpen van de liefde. En waar blijft de liefde? We le ven in een wereld van eigenbelang en machtswellust. Eigenbelang en machtswellust zoowel onder de lan den als onder de enkelingen. De leer van Christus is de leer van de naas tenliefde. Door de strijd tegen de Kerk van Christus, heeft men de leer der naastenliefde willen uitschakelen. En daar hebben we nu de gevolgen. We weten wat Mussolini en Hitier bedoelen met de rechtvaardigheid. Dat is het plaatsje onder de zon, dat ze opeischen tegenover de rijke lan den die hen in de schaduw houden. En ze hebben wel in zekere mate ge lijk. Versailles was de wolk, die de zon verdook. Doch Duitschland en Italië hebben de wolk vernietigd. Nu staan ze in de zon. Doch zij oordee len dat die zon, nog maar deze is van de zonnewende. Ze verlangen de zon van de hondsdagen. DE BINNENLANDSCHE TOESTAND IN DE TOTALITAIRE LANDEN. Het is de btnnenlandsche toestand, die hen nog zorgen wekt. Wel hebben ze de nationale productie opgedreven tot een peil dat de democratische lan den niet kennen, doch die nationale productie is slechts in stand te hou den, door normale verhoudingen in den buitenlandschen handel, die de ontbrekende grondstoffen en voe dingsmiddelen aan deze overbevolkte landen moet bezorgen. Tengevolge van de deviezennood, worden onder vorm van autarkische experimenten groote offers gevergd van die bevolking, die echter niet blijvend kunnen gevraagd worden. En daar ligt ongetwijfeld de grootste knoop die moet doorgehakt worden. Er is een heel gemakkelijke oplos sing; het verstrekken van leeningen door de rijke landen, Amerika, Enge land, Frankrijk. Doch leeningen wor den niet toegestaan tenzij gepaard met politieke voorioaarden. En dat kunnen noch Duitschland, noch Italië aanvaarden omdat ze daardoor hunne eigen politiek van onafhankelijkheid en machtsontplooiing zouden moeten opgeven. Het probleem dat de wereld thans beroert is niet gemakkelijk, er moei nog heel wat tijd verstrijken voordat er evenwicht komt. Doch dat voelen we toch duidelijk aan, dat het kan gebeuren zonder oorlog en dat het ook wel zoo zal geregeld worden. (Verboden nadruk.) ROSKAM. In een staatstelegrnm, Vrijdag morgen te 11.30 uur te Pooeringe toegekomen en verzonden naar Heer Baron d'Udekem d'Acoz, Burgemeester van Proven, meldde J?*- Z. Exc. Minister Devèze dat Heer D' Jo zef Van Walleghem door Zijn Maj. den Koning benoemd wordt tot Burgcniee.sti r van P< peringe. Dr Jozef Van Walle- N ghem, geboren te Zon- nebeke op 24 Decem- ber 1886, werd in 1914 uit Zonncbeke verdrc- ven door den wereld oorlog en bleef hier heel den oorlog ten dienste der burgerlijke bevolking. Door zijn minzaam karakter heeft hij te Poperinge eenieders ge negenheid verworven. Eerste kandidaat op de lijst der Katholieke Vlaamsche Volkspartij tijdens de laatste Ge meenteraadsverkiezin gen, bracht hij er veel aan toe om de katho lieke zegepraal te be werken. Zijn kandidatuur als Burgemeester werd aan Zijn Maj. den Koning voorgedragen door een meerderheid van 7 le den ven den Gemeen teraad: 6 Knthol'ckeil en 1 Nationalist. Poperinge zal ten volle deze benoem'.ng toejuichen en onze Ka tholieke Burgemeester, H. D' Van Welleghem, zal een weerdige Bur gemeester zijn voor al zijn stadsgenooten. Van h-rt" b'eden wij hem onze beste geluk- wensehen aan. Heer Dr JOZ. VAN WALLEGHEM, «Ie nieuwe Burgemeester van Poperinge. •■■BSBESTrBBflBBBBBBBBBflSBaBeiGBSBESBflBBBBBBSBBflBBaBflflBBaBP Het is dus op heden Zondag 21 Mei dat de kostbare relikwie van het H. Haar in triomf door de straten van de Gulden Sporenstede zal gedragen worden. Sedert de middeleeuwen werd de reli kwie in verschillende schrijnen geborgen. De veertieneeuwsche inventaris gewaagt van een tabula aurea dat is een gou den tafeltje. Later werd de relikwip ge sloten in een kristallen cylinder en bewaard in een antiek ebbenhouten ta bernakel met ivoor belegd en dat ge plaatst werd achter het altaar der Sinte Catharinakapel (Gravenkapel). In 1860 werd de relikwie naar het Bisschoppelijk Paleis te Bi-ugge overgebracht en Mgr Malou sloot ze in den huidigen cylinder op 12 Mei. De processie gaat uit van O. L. Vrouwkevk. te 15 uur. IBBBtlflBBflH.'SBBBBSBBBBBflBaflflBBBBimMmHHmBBBBBBflBflBBBnBBamilUBinHHMUMnmmHNMMBBB DE HERINRICHTING VAN HET MINISTERIE VAN ONDERWIJS Uit voorgaande blijkt dat wij dus bin nen enkele dagen de herinrichting van het Ministerie van Openbaar Onderwijs tegemoet mogen zien. Een Beperkt Ministerieel Komiteit heeft zich reeds bezig gehouden met deze her vorming. Naar verluid zal deze herinrichting ge schieden op basis van volgende richt lijnen 1. Alle kultureele zaken van het Waal- sche land worden Ingestudeerd door amb tenaars van de Fransche rol. 2. Alle Vlaamsche kultureele aangele genheden worden onderzocht door ambte naars van de Vlaamsche rol. 3. De kultureele belangen der tweeta lige gewesten worden ingestudeerd door het college van Pranschsprekende en Vlaamsche ambtenaars. 4. Dit tweeledig ellege zal regelmatig vergaderen en beraadslagen voor het be houd der eenheid van rechtspraak. Beide aangepaste besturen blijven dus besten dig in voeling. Bijgevolg, geen scheiding, noch ver vreemding tusschen beide organismen, maar samenwerking en verstandhouding. (Vervolg op 2* blad). 39QX£E5BE39BBBB9BSi8E3SS&39B8 MUSSOLINI SPRAK TE TURIJN Te Boston (Amerika) kwamen twee politieke werkersgrocpeeringen in botsing met EiekaRr. De politie, om in te grijpen, gebruikte traangasbommen, doch andcren- verschenen de arbeiders opnieuw in betooging, ditmaal echter voorzien va» £Ü6 fVB KêHfi'a'kfTr Zondag 11. hield Benito Mussolini een groote rede te Turijn. Hij begon met te herinneren aan wat hij in zelfde stad 7 Jaar geleden zegde: Vooruitgaan en opbouwen en als het noodig zijn mocht, strijden en overwin nen Het Italiaansche volk is trouw ge bleven aan deze boodschap. Dan stelde de Duce de vraag of het Italiaansche volk steeds bereid is die boodschap te vervullen, waarop de me nigte jaantwoordde. Mussolini herinnerde vervolgens aan wat werd verwezenlijkt in deze laatste jaren. Italië heeft gestreden en gewonnen in Afrika. De sanctionnisten werden over wonnen. De Volkenbond is begraven. In Spanje werd met de hulp van Italië ge wonnen op een demokratische en bolsje wistische coalitie. De Duce herinnerde vervolgens ook aan de bezetting van Al banië, die een verhooging van kracht be- teekent voor Italië. Vervolgens merkte hij op dat thans mllliocnen mannen, op alle punten van de wereld, zich met angst afvragen of er oorlog komen zal of niet. Dit is een vraag- teeken voor allen. Hierop verklaarde Mussolini dat na een koel en objectief onderzoek van den toe stand hij kon antwoorden dat er voor het oogenblik in Europa geen vraagstukken aan de orde van den dag waren die dcor hun omvang een oorlog zouden recht vaardigen, een Europeeschen oorlog die zou uitgroeien tot een universeelen oorlog. De Europeesehe politiek bevat veel knoopen die moeten doorgehakt worden, doch men heeft er wellicht geen zwaard voor noodig. Niettemin moeten die knoo pen doorgehakt worden. Er zijn oogen- blikken waarop de harde werkelijkheid te verkiezen valt boven de knellene onze kerheid. Dit is ook de opvatting van Duitsch land, van de spil. Mussolini wees dan op de stevigheid van de spil Rome-Berlijn, die niet kan gebroken worden. Binnen enkele dagen zal het militair akkoord tusschen beide landen worden geteekend. Italië wil den vrede, maar het koestert geen vrees voor oorlog, want het is oninr.eembaar. Italië en Duitschland marcheeren samen. Maar wenschen de demokratische sta ten zoozeer den vrede of de totalitaire staten? Op deze vraag antwoordde de menigte neen Mussolini vervolgde dan zijn rede met een aanval op de demokratische staten, op den Vrede van Versailles, en betoogde dat de demokratische landen reeds een ekonomischen oorlog tegen de totalitaire staten hadden begonnen. Maar iedere aanval op het blok van de as, loopende van de Ealtische Zee tot den Indischen Oceaan, dat 150 millioen be woners telt, zal worden afgeslagen. Na het stelsel der pistolen komt dit der ga ranties. een aanval voorbereiden op Italië en Duitschland. Maar die aanval zal afge weerd worden. Daarom moet Italië voort bewapenen. Alle doelen van Italië zullen bereikt worden. Zoo sprak Mussolini Zondag II. Het komt dus voor als zou de Duce van oor deel zijn dat alle hangende Europeesehe vraagstukken, thans aan de orde van den dag, geen oorlog waard zijn. Ten slotte wil hij het doen uitschijnen als zouden het niet de totalitaire staten zijn die een oorlog willen uitlokken, maar wel de de mokratische landen. Deze rede bracht ons wat ontspanning in den huidigen inter nationalen toestand. EEN AKKOORD BEREIKT TUSSCHEN ENGELAND EN TURKIJE j Ten slotte deed Mussolini het uitschij- ienae geiuc.in.en, aie m aen vreemae cic fllfi yiicieq 4? fjemokratlsche lailtLsnijlfiBlIS üebbea over het .vreues- j Op Vrijdagnamiddag, 12 Mei 11., legde de Heer Chamberlain, Eerste-Minister van Engeland, een verklaring af aan gaande de besprekingen die gevoerd wer den met Turkije en thans geleid hebben tot het sluiten, in beginsel, van een pakt van wederkeerig hulpbetoon. In afwach ting dat dit pakt zal onderteekend wor den, verklaren beide Regeeringen dat ln geval van aanranding, die zou kunnen lelden tot een oorlog ln de Middelland- sche Zee, beide landen samen zullen wer ken en elkaar de macht en steun te ver- leenen die ln hun macht ligt. Beide lan den willen de veiligheid van den Balkan en in de Oostelijke Middellandsche Zee waarborgen. Het sluiten van deze Engelsch-Turk- sche overeenkomst is een punt van groote beteekenis, en mag terecht als een groot sukses voor d© politiek van Heer Cham berlain genoemd worden. Dit akkoord zal waarschijnlijk binnen kort aangevuld worden door een Fransch- Turksche overeenkomst. DUITSCHLAND TOOGDE DEZE OVEREENKOMST TE VERHINDEREN Van Duitsche zijde werden allerlei po gingen aangewend om het sluiten van een Engelsch-Turksche overeenkomst te ver hinderen. Allerlei voordeelen werden de Turksche Regeering voorgespiegeld, zelfs werden bedreigingen geuit. Heer von Papen, die reeds een zoo groote rol speelde ln de Duitsche politiek der laatste jaren en be kend staat als een zeer behendig diplo maat, werd als gezant benoemd te An kara. Niets mocht baten. Turkije bleef de zijde van Engeland verkiezen. Heer von Papen werd reeds terug naar Berlijn geroepen. Dit feit alleen wijst reeds op de teleurstelling die de Engelsch- Turksche overeenkomst verwekt heeft in Duitschland, en ook in Italië. Waarschijnlijk zal dit akkoord even eens de ongenade van von Papen bij Hit- Ier en cle Nazi-overheden beteekenen. HET VREDESINITIATIEF VAN DEN H. VADER ONJUISTE BERICHTEN Van uit Vatikaanstad werden verschil lende geruchten, die in den treemde dc initiatief van den H. Vader, als onjuist bestempeld. Er werd gelogenstraft dat de H. Vader een conferentie zou hebben voorgesteld, noch dat Hij een encycliek over den Vrede voorbereidde, noch dat Hij zijn bemiddeling zou aangeboden heb ben ter oplossing van den internationalen toestand. Waar is echter, dat de Vatikaansche diplomatie haar best heeft gedaan om zekere regeeringen er van te overtuigen alles in het werk te stellen om den vrede te bewaren. ENGELAND ZOU MET WELGEVALLEN ELK VOORSTEL VAN DEN H. VADER ONTHALEN In het Lagerhuis werd de Heer Butler, onder-staatssekretaris voor Buitenland- sche Zaken, ondervraagd over de voor stellen ten bate van den vrede in Europa welke aan den H. Vader werden toege schreven. Hierop verklaarde de Heer Butler dat de Paus geen enkel formeel voorstel heeft gedaan, maar dat de Engelsche Regeering met groote sympathie eiken maatregel zou onthalen die Zijne Heiligheid nuttig oordeelen zou te nemen ten bate van den wereldvrede. HET VRAAGSTUK VAN DANTZIG Alhoewel in deze laatste week niet zoo veel meer werd gesproken of geschreven over Dantzig, blijft het vraagstuk van Dantzig aan de orde van den dag. Heer Rudolf Hess, vertrouwensman van den Fuhrer, bezocht de stad, en gaf richt lijnen aan de Nazileiders van de stad. Naar zekere geruchten en beweringen zouden de Nazi's binnen kort een volks stemming willen uitschrijven ln de stad. Incidenten deden zich ook opnieuw voor tusschen Duitschers en Polen. Deze inci denten, die zich zoowel te Dantzig als in Polen zelf voordeden, zouden het leven van een drietal lieden gekost hebben. Aan de Polen werd het te Dantzig ver boden op straat te betoogen. Te Poznan weigerde het Duitsch con sulaat het visa aan Polen die naar Frank rijk wilden trekken om er te gaan werken. De Poolsche gezant te Berlijn, die twee weken in Polen vertoefde, ls terug te Ber lijn toegekomen. DE RUSSISCH-ENGELSCHE BESPREKINGEN Het blijkt, wel dat het niet te best vlot inzake de besprekingen tusschen Enge land en Rusland. Engeland had tegen voorstellen gedaan. Sovjet-Rusland heeft er reeds op ge antwoord. Wat de inhoud van dit ant woord is, werd niet bekend gemaakt. Niettemin meent men algemeen dat Rusland de tegenvoorstellen van Enge land van de hand heeft gewezen en dat Rusland eenvoudiglijk eischt dat een mi litair pakt zou worden gesloten tusschen Rusland, Engeland en Frankrijk, op basis .'an volledige wederkeerigheid. MBeaBSSaSBB3SÏSHSHaSEa3THBS»K0i3BBBEflSSBS3!5!3BB!2i»saBBBBBSBB BE HEILIGE VADER NEEMT BEZIT VAN DE BASILIEK VAN St-JAN VAN LATERANEN Voor de eerste maal sedert zijn verkie zing tot Paus heeft de Heilige Vader het Vatikaan veria.ten. dit op Donderdag 11., O. H. Hemelvaartdag, om bezit ts nemen van de Basiliek van St-Jan van Latera - nen. Deze plechtigheid had een zeer grootsch verloop. HET VERTROUWEN IN DE REGEERING GESTEMD In de Fransche Kamer werd de voor laatste week de Buitenlandsche Politiek der Fransche Regeering behandeld. Ten slotte werd de vertrouwenskwestie gesteld. De motie van vertrouwen in de Regce- ring werd dan goedgekeurd met 375 stem men tegen 230. De Socialisten stemden tegen, maar Heer Blum verklaarde dat deze tegenstemming niet mag aanzien worden als zouden de Socialisten niet ak koord gaan met de maatregelen die ge troffen werden voor de verdediging van het land. IN DE FRANSCHE FABRIEKEN WORDT ER GO UREN GEWERKT Heer Bonnet, Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken, bracht een bezoek aan Southampton, waar hij een rede hield. In deze rede wees hij op de Fransch - Engelsche saamhoorigheid en verklaarde o.m. nog dat thans in de Fran sche fabrieken, werkende voor de lands verdediging, er 60 uren per week wordt gewerkt. Frankrijk en Engeland zullen al hun verbintenissen naleven. HULDE AAN DE II. JEANNE D'ARC Parijs bracht Zondag 11. een grootsche hulde aan de H. Jeanne D'Arc. De nationale vlag wapperde aan vele gevels. De autobussen reden allen met een nationale vlag in top. Voor het stcjidbeeld va* de Heilige had een defilee plaats van troepen en van vaderlandslievende ver- eenigingen. Deze defilee werd in oogen- schouw genomen door den Keer Daladier, Eerste-Minister. LEUNING VAN fl MILLIARD IN ENKELE UREN ONDERSCHREVEN Maandag 11. werd de inschrijving voor een leening van 6 milliard, aan 5 be stemd voor de landsverdediging, in enkele uren volledig onderschreven. Dc consolidatie Inschrijvingen rullen tot 25 Mei ontvangen worden. HET BELGISCH PAVILJOEN OP DE TENTOONSTELLING TE RIJSEL GEOPEND Woensdagnamiddag werd in tegen woordigheid van den Heer Patenot.re, Mi nister van Nationale Ekonomic van Frankrijk, en Heer Sap, Belgisch Minis ter van Ekoriomische Zaken, te Rij.""! het Belgisch paviljoen op de tentoonstelling van Le Progrès Socialaldaar, plechtig geopend. Beide Ministers hielden een redevoering waarin wederzijds hulde werd gebracht. Het Belgisch paviljoen op de Rijselsche tentoonstelling is ten stelligste een der best gelukte. Het geheel der tentoonstel ling is ten andere ook prachtig. De ten toonstelling is open tot Oktober. DE HAAT TEGEN DE KERK In Berlijn, Brandenburg en Pommeren werden alle Katholieke scholen opgehe ven. Mgr. von Preysing, Bisschop van Berlijn, heeft hiertegen protest aange- teekend. Anderzijds is de Gestapo afgestapt in de Bisschoppelijke Curie van Limburg en heeft er talrijke dokumenten en de fond sen aangeslagen. GEBREK AAN ARBEIDSKRACHTEN Naar verluid heeft de Duitsche ekono- mie een gebrek aan 2 millioen arbeids krachten. Vrouwen zullen mannen moe ten vervangen in vele ambten. De terugroeping van de Duitsche ar beidskrachten in den vreemde wordt ook overwogen. DE VERVANGING VAN DE OPGE- ROEPENEN DOOR WERKLOOZEN Door de Nederlandschc Rog eer in g wer den 25.000 aanvragen tot ontslaging uit den legerdienst ontvangen, van militai ren die terug onder de wapens werden geroepen. Een beroep werd gedaan cp de werk- loozen om hen te vervangen, maar slechts 500 boden zich aan. Daarom heeft het Ministerie van Landsverdediging de Bur gemeesters gelast voortaan zelf de werk- loozen aan te duiden, die ze geschikt ach ten om de te ontslagen militairen van hun gemeente te vervangen. (Zie vervolg 2" blad.) De gewezen opperbevelhebber van de rcpublikeinsche strijdkrachten en verdediger van Madrid, generaal Miaja, is met zijn echtgcnoote te Havana (Cuba) aangekaa» V «e». fty hw «Piicbepins VJ w&r. hp&kjng 4er politie»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 1