De Geheimzinnige tt Ons Vrouwenhoekje VEREEHIGIMG .s VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN «etmanneke UIT 0 WILLIAM HOLT SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! NOODLOTTIGE HOEFSLAG TE LONDERZEEL HANDELSBELANGEN WEKELUKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER SEPTEMBER - HERFSTMAAND OKTOBER - ZAAIMAAND KINDJE IN KETEL KOKEND WATER TE PAAL NA DE RAMP VAN DE SQUALU3 Tri *t ongeluk tl niet verlaat, Die prijst ut? goed, verwijt uw kwaad Dat is een échte kameraad. Zeg niet alles wat gij weet, maar weet altijd wat gij zegt Een kind is de zonnestraal van het huis, die de droevigste uren verlicht. a»B*PBeCBBBaBBXBSaBSBBEB3S3B T GEWICHT DER JAREN Begint op onze schouders te wegen We krijgen grijze haren J5n we kunnen d'r niet goed meer te [gen... Ze zeggen dat de jaren De menschen... «verzwaren» 'k Wil thans U berichten Dat ze ne mensch... verlichten! Op vijf en zeventig jarigen ouder dom is de gestalte van ne man met 15 millimeter ingekrompen... als 'm Biet krom gewassen is...! De lever die bij een volwassene on geveer 1500 gram weegt, haalt er nog 900 of 800 bij den ouderling. De her- Eens verliezen 150 gram van hun ge wicht. Bij den volwassene wegen ze 1165 gram, bij den ouderling slechts nog 990 gram. De nier van een vol wassene bereikt 170 gram en 100 gram bij den ouwe pee... Hetzelfde geldt voor de mild die bij ne struische vent juist 200 gram weegt en bij ne vent yan jaren amper nog den helft haait. Maar 't moet me van het hart. d'r is een uitzondering aan dien regel en die uitzondering maakt het hart! Bij d'ouw menschen weegt het onge veer 100 gram meer dan bij de vol wassenen. Nu hoeft ons zeker het spreekwoord van: hoe ouwer... hoe zotter... niet meer te verwonderen! Ne keer dat ge zoo een groot hart hebt is er plaats genoeg!... WIE VAN U kan mij een voor beeld geven dat eerlijkheid het lang ste duurt? vroeg de meester in de klas. Kleine Jan stak zijn vinger op! Ik meester, zei hij, als ik mij bij mijn huiswerk door mijn vader laat helpen dan ben ik op vijf minuten klaar, en als ik het zelf doe, dan duurt het wel een paar uur! IETS wat ik thans nog wilde Dat is... U 't een en 't ander te doen [kennen... Jïn daarom, gaan w'hier een artikel pennen Over den wijzen wilde Luister wat Pater de Charlevoix vertelt... om te bewijzen dat de «wil den» ook verstandig kunnen rede neeren. Bij een roodhuid was men binnen gedrongen om hem te berooven van het wild dat hij geschoten had en dat ln zijn hut te drogen hing. De wilde roodhuid was op zoek naar zijn dief toen hij enkele reizigers ontmoette. Hij vroeg hun of zij geen kleinen blanken man hadden gezien, rond de 60 jaar oud, die een kort geweer droeg en gevolgd was door een kleinen hond met korten staartDe reizigers had den inderdaad den dief „ontmoet en ze vroegen aan den wilde, die beken de den vent nooit zelf gezien te heb ben, hoe het kwam dat hij er een zoo Juiste beschrijving kon van geven... en ziehier 't raisonnement van den roodhuid. «Ik ben tot het besluit gekomen dat de dief KLEIN moest zijn daar hij een hoopje steenen opgestapeld had om het wild te kunnen afhalen; lk besloot dat hij OUD moest zijn daar ik bij het volgen van zijn spoor vaststelde, dat hij ging met kleine pasjes en stapjes; ik heb besloten dat het een BLANKE was, omdat zijn voetsporen bewezen dat hij zijn voe ten een beetje naar buitengekeerd hield, hetgeen hooit het geval is bij ons ras; ik heb besloten dat zijn ge weer kort was, door de teekens die den loop van zijn wapen hebben na gelaten, toen hij het tegen een boom heeft laten leunen; de sporen van den hond bewezen mij dat het diér KLEIN was, en de sporen nagelaten in het etof, waar hij blijven zitten was ter wijl zijn meester mij bestal, lieten mij toe te besluiten dat hij een KORTEN staart bezat!... Hewel... wat zoudt g'er van pein zen?... en dat voor ne «wilde»!... Da's nogal geredeneerd, hé! Die vent zou moeten detectief worden. OPTELLEN doet ge slecht, Jan tje, zei de meester in de klas. Dat is niets meester, zei de Snug gere, tegenwoordig wordt toch alleen maar afgetrokken! D'R IS een spreekwoord, goed beklemd «BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBRaB Mengelwerk v. 24 Sept, 1939. Nr 23. Veranderen van gedacht lijk van [overhemd Zoo luidt het... en we gaan 'n artikel [brouwen Over d'hemden en over de hemdsmou [wen Hewel... moest Koning Henri IV van dat princiep geweest zijn, n.l. veran deren van gedacht lijk van overhemd dan zou hij hoop en al, vier of vijf keers per jaar van... gedacht hebben veranderd!... Oe! de vieze koning., en pertang, voor de menschen had hf altijd een schoon en proper hemd aan... dat kwam alzoo zie... nen truk lijk nen anderen. Die fameuze Hen drik IV dus... koning a.u. b., bezat twee hemden... maar daarbij had hi. dan nog 12 afknoopbare mouwen, zoo dat hij bij ieder hemd 6 paar mou wen kon gebruiken... In dien tijd kwamen er van de hemdsmouwen groote stukken te zien, meer dan van de hemden zelf, en zoo leek het alsof de koning dikwijls een schoon hemd aan had. Maar van afneembare... slippen was er toen nog geen sprake! Hm. Keizerin Josephine, de vrouw van Napoleon, die zat er beter voor, of be ter, beter in. in heur hemden: Z'heb ben ze geteld en vastgesteld dat ze niet minder dan 489 hemden had, die ze soms driemaal per dag verwissel de... Wat een werk! Prederik de Groote, van nen ande ren kant, die ging met zijn mansjet ten erg zuinig om (anders speelde zijn waschvrouw op heuren poot zeker!) Hij sneed ze midden door (niet zijn waschvrouw, maar zijn mansjetten) om uit één paar er twee te maken! D'r blijft mij nog een ding over., namelijk mij te verontschuldigen... omdat ik, voor U, die menschen tot op hun hemd heb uitgekleed! FIENTJE is bezig de schotels te was- schen. Mijnheer is uit en er wordt aan de telefoon gescheld. Fientje gaat er heen, doch hoort niets. Zij schelt echter niet af en eindelijk vraagt de juffer van de telefoon: Zijt ge klaar? Fientje antwoordt Neen, nog een paar tellooren en de lepels en de vorken. KUSKENS GEVEN Dat is 't leven Van de zoete minneri], Kuskens heeten Duivelsbeten Maar het hoort er eenmaal bij! Dat heeft de directie van den cine ma van TJmbridge in Engeland goed begrepen... en 't-is daarom ook dat zé ginder, in dien cinema... den kus- kenshoek hebben ingericht! Lacht niet, beste Lezers en alderliefste Le- zereskens, 't is lijk ik 't U zegge. Bij 't bestuur dus waren al veel klachten binnengekomen van jaloer- sche oude madammekens, dat zij hin der hadden van de jonge paartjes, die gebruik maakten van de duisternis in den cinema om malkander een toe terken te geven! 't Bestuur wilde zoowel die ouw ma dammekens als de minnende paartjes content stellen... (commerce ziet ge) en richtte daarom nen hoek van de cinema in tot liefdeshoek Nu kun nen de liefhebbers van den fimmel ongestoord 't witte doek bekijken en d'anderen ongestoord kussen als ze dat willen... maar 't schoone liêken 'n zal d'r ook niet lange meer duren want d'openbare meening heeft heur meening gezegd en zei dat het niet betamelijk was voor een jongen en een meisken willen en wetens in den kushoek te gaan zitten... waardoor 't voorloopig wel zal afgeloopen zijn met t kuskens geven in den cinema van Umbridge! Arme verliefde koppels... wat 'n straf! WAAROM gaat ge nog steeds naar den dokter? Hij heeft toch ge zegd, dat het niet meer noodig is, dat ge genezen zijt. Jawel, maar op zijn tafel in de wachtkamer liggen elke week tijd schriften en nu was ik midden in 'n roman met vervolgen gekomen! fiT' 't* ■4 m goedje... (denk aan de spreuk: waar de brouwer leeft, kan de bakker niet leven!)... en ze gebruiken daarvan hoeveelheden waarvan een gewone Europeaan binnen enkele maanden een maagkwaal zou krijgen... Mijn gedacht, 'k zou toch ook lie ver ne goeien export naar binnen lap pen... en gij, Susken!? MOEDER is in groote verlegenheid. Bobby heeft kans gezien om zijn 6-ja rig broertje een kiezelsteen in 't oor te peuteren en ze kan het ding er niet meer uit krijgen. Hoe komt ge er toch toe, om zulke domheden uit te halen. Bobby? Maar moeder, ge hebt toch al tijd gezegd, dat bij hem alles in het eene oor ingaat en het andere weer uit en nu... het is niet waar. Hij had het letterlijkopgeno men! DE KLETSKOPPEN, allemaal geen [ouden Hebben hun congres gehouden Dat gepaard ging met een protest... En hier verneemt ge de rest. De blinkende volle manen, biljart- bollen, enz. van de Verenigde Staten van Amerika, gegroepeerd in de «Ver- eeniging van kaaihoofdigen... die ruim 70.000 leden telt, hebben onlangs hun congres gehouden waarop hun koning de kaalste onder de kalen verkozen werd... Hij heeft juist geteld nog 7 haarkens op zijnen bol... en toch mag men niet zeggen dat het ne kale meneer» is want het is de Ameri- kaansche multimillionnair Alex Fur- ny, de koning van de stinkende kaas. Maar dezen keer werd er nog iets an ders op het congres afgehandeld. De leden stellen zich te weer tegen de fabrikanten van cosmetiek en bewe ren dat er geen enkel middel tegen de kletskopperij bestaat... Zouden ze 't dan toch geprobeerd hebben en zijn 't maar kalen tegen hun goesting? Hierop dan hebben de fabricanten van haargroeimiddelen een aanklacht ingediend wegens beleediging en een schadevergoeding geëischt... Tot nog toe is d'uitspraak van 't gerecht niet bekend maar 't is een feit dat de club leden er in leder geval geen grijze haren zullen door krijgen...! JIM EN HARRY ontmoetten elkaar na eenige jaren afwezigheid. En wat voor 'n soort vrouw heb gij? vroeg Jim. Een engel! juichte Harry. Jim slaakte een zucht en dan:' Jij hebt ook altijd chance! De mijne leeft nog. Misverstand! 'N GEDACHT:' Mate komt te aller tijde te staden Matig zijn, in al uw paden Matig in vreugd, in jolijt Matig in winsten, matig in strijd! En hier, om den tijd te dooden, nog 'n liêken over: MIEKEN VAN 'T HUIS NEVEN OCH! MIEKEN, doe open Uw Susken is hier Hij heeft zich zat gezopen Aan sjenevel en bier.» oorspronkelijke detective-roman door Ik wil u gelooven, zei hij, dat de kist ls verdwenen geheel buiten uw toedeen. Maar dan kom ik tot u met deze vraag Indien' u met juffrouw Evan trouwt is u dan genegen haar rechten, die aan de uwe geworden zijn aan ons over ic doen. Werner zag het tanige gelaat van den man tegenover hem aan. Ah hoe haatte hij dien onbeschaamden kerel, die tiaar sprak als iemand die hem een koop voor stelde en over de voorwaarden van dien koop onderhandelde. Plotseling werd het hem te machtig, hij sprong op, ging naar de deur en met den deurknop in de hand, zeide hij Mijnheer Janowski, mag ik li ver soeken heen te gaan. Ik weet van die vervloekte uitvinding niets en ik wil er niets van weten ook. Of ik al dan niet met juffrouw Evan zal trouwen, hangt zeker niet af van uw toestemming of van voorwaarden, die u daaraan schijnt te willen verbinden. Ik wil niets met u of uw eedgenooten te maken hebben, noch op eenige wijze uw bondgenoot zijn. Maar mijnheer Werner... Dank u, het is genoeg geweest. En Werner dit zeggend opende de deur en noodigde met een kort gebaar den bezoeker tot heengaan. Deze ging heen. U is een man van temperament, zeide hij heengaand, maar u handelt op deze wijze wel overijld. Werner sloot de deur achter hem dicht, en slaakte een zucht van verlichting. Gerechte hemel, zeide hij tot zich eelf, wat een onbeschofte rakker. De Daar 'n is nu ne keer niks speciaals aan vast, eh, zich zat zuipen aan sje nevel en bier... maar moest het aan botermelk zijn... dat ware entwat an ders en al zoo natuurlijk niet meer... en pertang, dat bestaat .Maar we moe ten er voor naar Turkije gaan om zog'h fenomeen te bewonderen... en we moeten er ook nog bijvoegen dat 't geen gewone botermelk is, ook niet! De Kirgizen, dat is een Turksch- Tartaarsche stam, bereiden uit de melk van paarden een soort boter - melk-yougourt, die gealcoholiseerd wordt, en waarmede ze zich buitenge woon goed kunnen bedrinken. Ze melken daartoe de merries en laten de verkregen melk afroomen en gisten tot het een schuimende, licht zure, zeer voedzame drank wordt.-. Deze paardenmelkdrank tó bij de Kir gizen zóó bemind, dat velen hun maal tijd maken van dit vette, schuimende ISBSBKOmUBBBflBBBBBBBBBlSBSBB broer van Alice heeft werkelijk waardige bondgenocten. Zou hij hen het recht ge geven hebben haar als het ware te ver handelen. Dan is Jozef Evan een even groote schurk als de bankier. Toen verviel hij in gepeins. De geheim zinnige zaak leek hem al meer op een onontwarbare kluwen, waarin hij zelf ook verstrikt dreigde te raken. Maar niet over zich zelf, doch over Alice maakte hij zich ten zeerste bezorgd. Hij voelde, dat zij van meerdere 'zij den door groote gevaren was omringd. En alleen de wil haar te beschermen deed in hem de lust blijven te pogen het raadsel op te lossen. Ket arme meisje stond zco alleen. En met haar bemoeiden velen zich, die be doelingen op het oog hadden, waarbij de vraag of Alice zelf zoo iets wilde, blijk baar niet eens in overweging genomen werd. Vail Gielen wilde invloed op haar uit oefenen en haar dwingen zijn zoon te trouwen. En daar kwam nu zco'n anar chist en deed alsof hij Alice kon verhan delen. als ware zij een stuk koopwaar. En misschien was zoon kerel nog ge vaarlijker voor haar, dan Van Gielen, want haar broer behoorde immers zelf tot de revolutionnairen. Alice's broer! Oh wat vond Werner hem een lage ke rel, dat hij aldus met zijn zuster deed verhandelen. En het is waarachtig, mompelde hij in zich zeiven, of tie ellendelingen mij eenigermate als hun bondgenoot be schouwden. Enfin, dat weet de man. dien ik buiten de deur gezet lieh nu wel be- tci*. 'Hij had van den man toch een belang rijke bijzonderheid vernemen. Zij wisten niet wafii de kist met papieren en in strumenten van den vermoorden profes sor gebleven was. Zij meenden, dat hij daarop beslag had gelegd en wisten dus van de geheimzinnige verdwijning, maar geloofdeii dat Werner daarin wel de hand gehad zou hebben. Dit was een belangrijke bijzonderheid. Mieken van 't huis neven Mieken schoon en net Ik heb op U mijn zinnen Sedert lang gezet Maar gij koppig dingsken Doet of 't gij niet ziet En gij schijnt te spotten Met mijn hartsverdriet. Refrein: Mieken van 't huls neven 'k Kan, 'k kan, 'k kan Zonder U niet leven Neem me dan Hartedief Eerst als lief Dan als man. 2. Mieken van 't huis neven Nog geen twintig jaar Heeft zoo'n wonder oogskens Krullend pikzwart haar Lippen om te zoenen Kleurtjes op de wang Mieken, aardig Mieken Ik min U reeds zoo lang. 3. Mieken van 't huis neven 'k Zeg het onbeschroomd 'k Heb reeds vele nachten Zoet van U gedroomd Mocht het waarheid worden Zingt men niet in 't liedje t' Geen 'k daar zag, maar ach Droomen is bedrog. 4. Mieken van 't huis neven Weet ge nog hoe wij Jaren nu geleden Schuldeloos en blij Stoeiden langs de wegen En ik dan in de wei De eerste bloempjes plukte Bloempjes van de Mei. 5. Mieken van 't huis neven Denkt ge daar nog aan Of is 't gansch verleden Voor U dood gegaan In mijn hart leeft echter Dat verleden voort En geen ander meisje f Heeft mij ooit bekoord. SBBBflBBBSBSBBSESBBBfiBBSBBBBBS In den inhoud van die kist hadden dus neg anderen belang gesteld;- behalve de bondgenooten van Jozef Eyan. Er waren dus anderen nog, die het geheim trach ten te achterhalen van de uitvinding. Maar er bleek nog iets anders uit. Jo zef Evan was op den avond van den dag, dat zijn vader begraven werd, toen hij nog niet wilde weten, dat hij in het land terug was, op den Beukenhof geweest en had daar den geheelen nacht de nage laten papieren etc., van zijn vader be studeerd. Kij was tot de conclusie geko men, dat uit den inhoud het geheim van de samenstelling der ontplofbare stof niet viel op te maken. Maar z'n vrien den schenen liem niet te gelooven, zij vertrouwden hem niet. Zij schenen van meening te zijn, dat dit toch wel het ge val zoude zijn en vermoedelijk waren zij op die gedachte gekomen, wijl de kist daarna gestolen werd. Nu, mijnheer Jozef Evan, mompelde Werner in zich zelf, je bent in gevaar lijk gezelschap. Je hebt bondgenooten, die er heelemaal niet tegen op zien iemand naar de andere wex-eld te hel pen. En ais zij wantrouwen koesteren en veronderstellen, dat jij hen bedriegt, dan kom je in een benauwde positie. Werner dacht toen echter aan zich zelf ook. Die vrienden van Josef Evan sche nen te meenen, dat hij, de kist in zijn bezit had en trachtten, die zelf in han den te krijgen. Maar vermoedelijk zou den zij Jozef Evan nog niet gezegd heb ben, dat zij hem niet vertrouwden en zeer waarschijnlijk wist Jozef Evan er dan ook niets van, dat Janowski aldus over zijn zuster gesproken had. Misschien heb ik Alice's broer dus ten onrechte verdacht hier cok de hand in het spel te hebben, zoo dacht Frits Werner, en weet hij "niets af van den heelen koc-p, die door den ellendigen Rus of Pool werd voorgesteld. In ieder geval Jozef Evan, dat stond bij Werner vast, mocht wel zeer voor zichtig zijn. Wij vertrouwen niemand had Janowski gezegd. DE VROUW EN HET BEROEP Ontelbaar zijn tegenwoordig de beroe pen, waartoe ook de vrouw bekwaam wordt geacht. En alke nieuwe uitvinding of ontdekking brengt er nog nieuwe bij. Keus in overvloed en men zou kunnen aannemen dat ieder we! datgenen zal vin den waartoe hij meest geschikt is. We zullen hier verschillende bcroe-i pen nader bespreken. Op de eerste plaats de buisvrouw. Is huisvrouw zijn wel eigenlijk een beroep? Die vraag wordt vooral den laatsten tijd veel besproken. Gewoonlijk worde de buisvrouw niet gerekend tot de arbeidenden vrouwen omdat zij voor dien arbeid niet betaald wordt. Het wordt anders, wanneer de huiselijke arbeid verricht wordt door iemand die wel wordt betaald, maar dan is het niet meer de «huisvrouw», maar de dienstmeid, of werkster, cn wordt zij onder een andere categorie gerangschikt. Maar de huisvrouw, de werkende echt- genoote en moeder, voelt zich veronge lijkt, wanneer men soms haar zeer drukke bezigheid niet beschouwd als arbeid. Al is het waar dat de meeste vrouwen dien arbeid gaarne overhebben voor haar ge zinzin, en bijna alle vrouwen, van nature, kan men zeggen, er toe bekwaam is, niet temin begrijpen wij ook haar klacht «men komt nooit klaar, het huishouden vergt al onze zorg cn al onze krachten En... wordt minder gewaardeerd, omdat liet zoo vanzelfsprekend beschouwd wordt. Hebben onze moeders en grootmoeders er ooit aan gedacht, dat zij zulk een zware taak te volbrengen hadden? Men wist nog niet van achturen-dag... nog van werk buiten huis. Het is zeker dat de huisvrouw tien, twaalf of meer uren besteedt aan het huishouden. Van den vroegen morgen tot den laten avond en niet zelden zelfs een deel van den nacht bij een groot ge zin is zij in de weer. Maar... zij heeft dan ook de voldoening van haar zorgen, het is haar gezin, zij werkt er voor met hart en ziel, en het valt haar niet te zwaar. Alleen, gelijk gezegd, zou zij wat meer waardeering verlangen. Het zou te ver voeren, de zooveel om vattende taak van de huisvrouw te ontle deneenieder weet wat deze behelst: kui- schen, koken (met al wat daar bij komt: aardappels schillen, groenten kuischen, af- wasscheri, enz., enz.), naaien, wasschen, strijken, verstellen... en het eeuwige kou- senstoppen... Het is te veel oni op te som men cn toch moet het gedaan worden, vrouw, die aldus die functie maakt tot een Bestaat er een «opleiding» tot huis- beroep? Er zijn sedert jaren huishoud scholen, cursussen, en daarenboven leeren veel jonge meisjes die kunst nu in eigen huis, van haar moeder... wanneer de op voeding ouderwetsch degelijkis. He laas, er zijn niet zooveel meisjes meer die haar moeder gaarne behulpzaam zijn in huishouden, en ook zijn er vele die ge noodzaakt zijn een ander beroep te kiezen om haar kost te verdienen. We hebben reeds gewezen op de oplei ding voor ilien-stbculen. In sommige landen wil men huishoudelijke opleiding verplich tend maken voor meisjes, na de lagere of middelbare school. Dit zou er zeker toe bijdragen, de meisjes meer plezier in het vak bij te brengen. Maar wanneer zij daarna toch andere studies doen, op ate lier of bureel gaan werken, komt er toch niet veel meer van de toepassing in de practijk. Wij rangschikken wel degelijk de huis houdelijke arbeid onder beroep en zou den wenschen dat het als dusdanig ern stiger betracht werd. vers, die vier duizend leiden telt, Heeft een aantal geboden, m totaal twaalf samen gesteld, betrekking hebbende op de kunst van het goed eten. 1. - De maaltijden moeten precies op tijd worden.ppg^Öicnd. Wachten op laat- kcpeirs, gpfcfnschijnlijl^ecn beleefdheid, is* een onbeleefdheid, issfren ohbéteefdheijl tegenover Ken,'die op"1ijtl warëilv Het is daarbij niet gerechtvaardigd tegenover de (n) gene éh), die bet eten Klaar Heb ben gpmaakti 2. - Koffie moet altijd in liecte tassen -tvorden opgediend. 3,.- E(en Jje groote 'hoeveelheid hors d'ocuyresiis rinded ig voor het spaken van het eigenlijk diner. 4. - De schotels inoetén zoo snel en zoo rustig mogelijk wórden Opgediend. 5. - De wijn voor eiken gang moet van te voren worden ingeschonken, dus voor dat de betreffende schotels op tafel komt. 6. - Kaas behoort steeds vóór het na gerecht te worden opgediend. 7. - Leverpastei moet vóór het diner worden opgediend. Andere experts mee nen dat het de bkroning van den maaltijd behoort te zijn. 3. - Ken diner mag geen twee gangen van wit vleesch of twee van rood vlecsch omvatten, ook geen twee witten sausen of twee soorten gevolgelte. Afwisseling is het geheim van een goed menu. 9. - De gangen en de wijnen moeten crescendo gaan, elkander overtreffen. 10. - De geuren van wijnen cn schotels mogen niet met elkaar in strijd zijn. 11. - Er inag niet gerookt worden, voor dat de koffie is gedronken. 12. - Evenmin is dansen geoorloofd, zoo lang er nog gegeten moet worden. KEUKENRECEPTEN TWAALF GEBODEN VOOR EEN GOED DINER Een Franschè orgSnisatie van fijnproe- asBBBfissssatiasiazffisiaaimaaafl 6, Mieken van 't huls neven Schoon en aardig wicht Straks zal 'k U vertellen Wat me op 't harte ligt 'k Zal U zoetjes vragen Is uw hart nog vrij Mieken, liefste Mieken Denk dan eens aan mij. 6 bis. Mieken van 't huis neven Zag 'k aan 't deurken staan 'k Ben er zonder dralen Stout naar toe gegaan 'k Zei, Mieken 'k wil U vragen Ik heb toch zoo'n verdriet Maar zij, zij lachtte, jongen Verkeeren doe 'k nog niet. 't Manneken uit de Maan. 11BBBZ3B3E9BBBBBEISSS3BXB33EB Ge»toofdo Tomaten. De tomaten schillen, door midden snijden, van de pit jes ontdoen, met peper en zout bestrooien en beleggen met peterselieboter. Ze dan in een dik beboterden schotel zacht laten braden en daarna met citroen bedruppe len. Gebakken pladijs (plaatjes). Na ze gewasschen en gezouten tc hebben, even in de bloem wentelen, en ze in ruime boter bakken tot ze licht bruin zien. Opdienen met schijfjes citroen. Varkenskarbonade. Ruim boter in de koekenpan laten lieet worden, lntusschcn het vleesch wasschen en het inwrijven jiiet peper en zout. Het vleesch daarna aan weerskanten bruin en goed gaar laten bak ken, gedurende een twintigtal minuten. Dikke karbonades laten we in een dicht- gedektc koekenpan of een gesloten ge ëmailleerde pan nog een uurtje nastoven in de afgemaakte jus en we garneeren bij het opdoen het vleesch desverkièzende met een paar dunne schijfjes citroen (zon der pitten). Stokvisch. We wasschen de visch en zetten ze dan een nacht in ruim water te weeken. We maken er den volgenden dag niet te stijve rolletjes van, met een draadje of touwtje vastgebonden, en laten die in ruim kokend water en wat zout zachtjes gaar koken, gedurende ongeveer drie kwartier. We nemen dan de rolletjes uit de pan, doen er de touwtjes af cn we presenteeren de visch met gekookte aard appelen, rijst, gebakken uien en mosterd saus. Kriekenmoes. We nemen 500 gram krieken, 50 gram suiker, 1 deciliter water het sap van een halve citroen en wat sago. Met deze benoodigheden kunnen we lekker kriekenmoes maken. Daartoe ont pitten we de krieken (of kersen) er zorg voor dragende dat er niets van het sap verloren gaat. We brengen het water met de suiker cn het citroensap aan de kook, we voegen er de kersen bij cn laten deze op een zacht vuurtje gaar worden. We binden het sap voorzichtig met wat aan gemengde sago cn we dienen warm of koud op. IBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBBBBEBBEB GEBRUIK HET JUISTE WOORD. DE RECHTBANK. Berust men niet bij het vonnis van een correctioneele rechtbank dan komt men in hooger beroep (gaat in appel, teekent liooger beroep aan) bij het hof van Beroep: de rechters lieeten cr raadsheeren. Het hof van Verbreking behoudt (bekrachtigt) een bepaald vonnis of verbreekt het (vernietigt het, doet het te niet): in dit geval gaat de zaak naar een andere rechtbank over. Het arbeidsgerecht beslecht geschillen tusschen werkgevers en werknemers, terwijl rechtbanken van .koophandel handelsaangelegenheden, oorlogsrechtbanken en krijgsraden inilitaire za ken behandelen. De rechtbanken, raden en hoven zijn samengesteld uit voorzitters, on dervoorzitters en griffiers. Bij deze magistraten, niet allen juristen (rechts geleerden) is een lid van het Openbaar Ministerie gevoegd: de procureur- generaal, zijn substituut (plaatsvervanger)de advocaat-generaal, de pro cureur des Konings, een schepen of politiecommissaris, een i'eferendaris. Aaan het hof van Assises (lijfstraffelijk gerechtshof) zijn tioaalf bur gers toegevoegd: deze gezv/oornen maken de Jury uit. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Lid: fr. 15Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurhe-Antwerpen, IBBBBBBBBBBBBBBSÜBBBBBBBBaiBlllBBQBBBBBBaiBBEBBBBBBBBBSBBBBB» VADER VAN 2 KINDEREN GEDOOD In de Mechelenstraat te Londerzeel, deed zich Zaterdag een smartelijk ongeluk voor. Toen de landbouwer Alfons Deschutter zich naar den stal begaf om zijn paard in te spannen en achter het dier door stapte, schrikte dit plots en bracht zijn meester een geweldigen hoefslag in den buik toe. De man viel ten gronde en richt te zich pijnlijk terug op toen hij een tweeden hoefslag bekwam, ditmaal op het hoofd, waarbij hij bewusteloos neerzeeg. Een bijgeroepen geneesheer kon enkel den dood vaststellen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Werner vond het noodig den broer van Alice te waarschuwen. Dit was zeker, dat gevaar hem dreigde, dat hij gewan trouwd werd. Zijn vrienden zouden hem dus bespieden en misschien gaf hij wel aanleiding tot hun wantrouwen. Want Jozef Evan mocht dan door revolution- naire theorieën zich het hoofd op hol hebben doen brengen, Werner kon zich toch levendig voorstellen, dat hij het bondgenootschap met lieden als Janow ski moe was, dat hij zich aan de tyran- nis die de anarchisten op elkaar uit oefenden wilde onttrekken. En hij hoop te, dat Alice's broer werkelijk een af keer voelde van de misdaden, die de revolutionairen bedreven om hun doel te bereiken. Hij meende dus dat hij hem moest waarschuwen, maar hoe moest hij dit doen. Hij wist niet waar Jozef Evan ver bleef en hij kon ook niet veel drukte maken om hom te vinden. Dan zouden de anderen dat heel spoedig bemerken en hun achterdocht zou des te grooter worden. Werner wist niet beter te doen, dan maar te wachten tot misschien Evan on verwacht kwam opdagen of zich plotse ling de mogelijkheid opende om met hem in verbinding te treden. Die gelegenheid zou zich spoediger voordoen, dan Werner had durven ver wachten, maar op een andere wijze dan hij zich wellicht had voorgesteld. Dienzelfden dag toch ontving hij een klein briefje over de post, van Jozef Evan. Wees op uw hoede, schreef deze, gij loopt gevaar van onze zijde. Als dat briefje gekomen was vóór het bezoek van Janowski, had Werner de bedoeling zeker met gemakkelijk begre pen, maar nu was het briefje hem dui delijk. Hij moest voorzichtig zijn, want hij liep gevaar van de zijcle der anar chisten. Nu dat was volkomen duidelijk, hij wist thans dat zij meenden, dat hij zich papieren, etc. van den professor had toe- De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie, 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdea ling: Handelsinformaties), deelt on$ mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 15-9-39, in Belgie 4 faillissementen uitgesproken, tegenover 7 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 8-9-39 tot 15-9-39, 3 Diversen; 1 Kapper. In totaal werden er van 1-1-39 tot 15-9-39, in Belgie 531 faillissementen uit gesproken tegenover 432 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 15-9-39, werden in Belgie 187 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 121 aanvragen gehomologeerd, tegenover 147 en 88 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week cin- digendel5-9-39, werden ln Belgie 1471 protesten geregistreerd tegenover 1783 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 15-9-39, werden in Bel gie 84.299 protesten geregistreerd, tegen over 70.225 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. 24 Z 17® Zond. na Sinksen. O. L. Vrouw ter Slavernij Evangelie: Het eerste, en irootste teloi. 25 M H. Firminus 26 D HH. Cyprianus en Justina 27 W HH. Cosmas en Damianus 28 D H. Wenceslas van Bohemen 29 V H. Michaël's Wijding 30 Z H. Hieronymus 1 Z 18® Zond. na Sinksen. H. Bavo v. Gent Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. BBaBaEn82B=2BESS2BBHESaSB3SB geeigend. Maar als Jozef Evan daarvan op de hoogte was. dan wist hij natuur lijk ook wel dat men hem verdacht en was het overbodig geworden hem te waarschuwen. Werner wist eigenlijk zelf niet waar om, maar het briefje dat hij ontvangen had bracht hem weer in een veel betere stemming. Het had hem vreeselijk ge hinderd, dat iemand als Janowski met hem over Alice gesproker, had. En hij vond het vreeselijk te bedenken, dat Alice's broer zulke menschen tot vrien den had en met hen samenspande. Doch dit briefje zeide hem, dat - Jozef Evan niet geheel met lijf en ziel verkocht was aan die vrienden. Hij waarschuwde hem tegen gevaren van hun zijde; hij stalde zich als het ware, samen met hem, tegen die anarchisten. Het briefje zei hem dan eok dat hij voorzichtig moest zijn, dat dus maatre gelen tegen hem genomen zouden wor den. Maar dit verontrustte Werner niet bijzonder, gevaren vreesde hij niet. Ja, hij zou bijna wenschen, dat men iets tegen hem mocht ondernemen. Want hij wist eigenlijk niet goed, wat hem te doen stond. Hij had op zich genomen Alice te beschermen tegen de plannen van bankier Van Gielen, maar hoe moest hij dat doen? Nu hij in oneenigheid van Antoon Van Gielen gescheiden was, kon hij feitelijk minder doen dan ooit, en was hij met de plannen die er gesmeed werden niet op de hoogte. Werner besloot ten slotte de stcute schoenen aan te trekken en nogmaals Alice Evan een bezoek te brengen. Als hij zijn belofte aan haar broeder wiide houden dan zou hij op de eerste plaats toch moeten weten wat er gaande was. En dus ging hij naar Alice toe. Zij wilde hem ontvangen en begroette hem vriendelijk. Maar Werner werd ge troffen door de bleekheid van haar ge laat. Hij vond haar sterk vermagerd en in haar oogen blonk een onnatuurlijken glans. Wel juffrouw Evan, zeide hij harte- ZONDAG 24 SEPTEMBER Zeventiende Zondag na Pinksteren. Lag tot hiertoe, op meest al de Zonda gen na Pinksteren, het middelpunt der Misliturgie in het Evangelie, heden mee nen wij hetzelve te moeten zoeken in de Epistel, en wel in deh aanhef daarvan, waarin de II. Kerk ons met den Apostel vermaantBroeders, wij smeckeh dat dat gij wandelt de roeping waardig, wahr- toe gij geroepen zijt. 'En waartoe zijn wij dan geroepen Hiertoe, waarde Lezers, dat wij als op réchte christenen, dus als volmaakte'na volgers van Christus, onzen bemelschen Vader dienen, gelijk Jezus-Christus, ons toonbeeld, Hem gediend heeft en ons door zijn woord en voorbeeld heeft leeren die nen. En hoe heeft Jezus-Christus, zijn Hemelschen Vader gediend? Hij heeft stipt en getrouw alles volbracht wat Deze van Hem verlangde, ook het verdrietigste en pijnlijkste niet wijl zulks Hem persoon lijk aangenaam was, maar wijl het aan genaam was aan zijn Vader Wat U behagelijk is, o Vader, dat doe ik altijd! Ziet, Lezers, dat moeten wij ook doen. God dienen, niet uit liefde voor ons zei ven,dus niet gelijk en wanneer het ons bevalt, maar gelijk het aan God behaagt, dus ook wanneer het ons lastig en pijnlijk valt, ook wanneer het ons tegengaat. Doch wederom, dit kunnen wij niet zon der dat God ons helpt. En willen wij God op volmaakte wijze dienen, dan moeten wij ons geheel en al op Hem verlaten en ons geheel overgeven aan Gods wijze be schikking, opdat Hij met ons handels vol gens zijn goeddunken. De zang bij de intrede bevat de plech tige erkentenis van Go£^ .gerechtigheid en zijn rechtveerdigheid in alles wat Hij doet. God is gerechtig, d.w.z. Hij is Hei ligen zich zelf, wijl Hij het allervolmaak- ste wezen is, oneindig goed, oneindig wijs. J-Iij is tevens rechtvaardig in al zijne han- t slingen, rechtvaardig in het uitvaardi- in van zijn wet, rechtvaardig in het stuur van de wereld, in de schikkingen van zijne voorzienigheid, rechvaardig ook in de straffen die Hij cplegt aan hen die zijne wet overtreden, zijne schikkingen willen verstoren of overtreden. In het eerste gebed vraagt de H. Kerk voor hare kinderen «de genade van alle besmetting des duivels te vermijden». De besmetting des duivels, d.i. het kwaad, de zonde, de opstand tegen God, de vrijwil lige overtreding van Diens Wet. Vroegen wij maar wat meer, vooral des Zondags, wat de H. Kerk voor ons vraagt, dan zou den, wij God met een zuiver hart zoeken, dan zouden wij Hem dienen, omdat wij Hem beminnen zouden met geheel ons hart, met geheel onze ziel, met geheel ons verstand». En wij zouden niet bidden voor ons alleen, maar ook voor onze naasten, voor onze familieleden, voor onze huis- genooten, voor enze metieparcohlanen, voor alle christenen. «o» HERDENKINGEN 2,4 Sept. 1872. Overlijden van den Franschen schrijver Théophile Gautier. Geboren te Tarbes in 1811. Voorstander van De Kunst om de KunstVoorloo- pev der Parnassiens. Hij dichtte o. a. Fmaux et Camées 25 Sept. 1816. Stichting door Koning Willem I, van de Hoogeschool te Gent. 1881. Groote hulde te Brussel aan Hendrik Conscience bij de verschijning van zijn honderdste boekGeld en Adel 1937. Mussolini komt in Duitschland toe, en ontmoet Hitier te München. Kij verblijft er verscheidene dagen, en spreekt te Berlijn een groote rede uit in het Duitsch. 1938. Hoogspanning in Europa. Chamberlain komt onverichter zake te rug uit Godesberg naar Londen. Bonnet en Daladier reizen naar Londen en be spreken met den Engelschen Premier den ganschen namiddag door den toestand. Ze stellen een memorandum op maar Praag antwoord hen dat het Onaan neembaar is. Praag mobiliseert. 2o Sept. 1811. Door een dekreet wordt te Parijs het aantal drukkerijen op 60 beperkt. 1938. Éocsevelt sprinst bij en ver klaart Hitier dat hij er alle belang bij heeft ziel», kalm te houden. Nieuwe vre desvoorstellen van Engeland door Sff- Wilson per vliegtuig naar Godesberg overgemaakt. 28 Sept. 1830. De Hollandsche Kamer stemt de bestu' ilijke scheiding van Bel gië en Holland. 1912. Overlijden van den Vlaam- schen compositeur Edgar Tinei, die het levenslicht zag in 1854 te Sinaai, bij Sint Niklaas-Waas. 1938. De samenkomst van Hitler- Mussolini, - Daladier en Chamberlain wordt bekend gemaakt. Het plan wordt opgemaakt dat onder bescherming van het Britisch Legion de Sudeten-Duit- sobers terug aan hst Duitsche Rijk zul len gehecht worden. Chamberlain dringt Mussolini aan om zich met Hitler in ver-i binding te stellen. 29 Sept. 1529. In Nederland sterft veel volk van de zoogenaamde zweetenda ziekte. Te Antwerpen telde men op 4 da gen meer dan 400 dooden. Op St Michels- dag hield men een plechtiae zoenproces- sie, en men vertelt dat de plaag toen op eens achterwege bleef. En jaarlijkscha dankprocessie werd er het gevolg van. 1938. De meest kritieke dag der Sep temberdagen 1938. Het verdrag van Muenchen, door Chamberlain, Hitler, Mussolini en Daladier geteekend, klaart den toestand op. De 4 leiders komen tot een vreedzaam akkoord. De 8 punten van het akkoord werden op 30 Sept. te 1.35 uur (officieel uur) in den morgen officieel kenbaar gemaakt. Te Brugge, in den hof van het Bis schoppelijk Paleis valt een met machi- negeweeren en bommen beladen vlieg tuig te pletter. De pildot was op Hag tiocd. Geen enkele bom, als bij wonder, ontplofte. 30 Sept. 1791. Eerste voorstelling van Mozart's TooverfluitDeze voor stelling werd te Weenen gegeven. 1938. Te 11.30 had Chamberlain nog een laatste bijeenkomst met Hitier. Alle andere moeilijkheden werden geregeld- In den namiddag verlaat den Engelschen Premier Muenchen met bestemming voor Londen. Het oorlogsvizioenis verdwenen. IBBBBBBBBKBBBBBHHHHHMEBBBBBB' Zaterdag had het werkmeisje van J.-H. een ketel kokend water van de kachel ge nomen en hem op den grond gezet. De kinderen die buiten waren, kwamen hier op al spelend binnen geloopen. Een der kinderen stootte een 2-jarig kind achter over en het arme wicht viel in het kokend water. Het slachtoffer werd deerlijk ver brand aah het onderlijf. IBS BBBBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBB li.ik, u is ziek, u ziet er althans zeer ziek uit. Neen, neen, weerde zij af, maak u niet ongerust. Komt u mij tijding van mijn broer brengen. Dan zal het wel weer geen goede tijding zijn. Ik kom niet namens uw broer hier, juffrouw Evan, zeide Frits Werner, wat mij hierheen drijft is bezorgdheid voor u. Zij glimlachte mat. Voor mij? Och mijnheer Werner, ik vind het heusch hartelijk van u, maai er is geen reden om u bezorgd te maken. Uw uiterlijk spreekt dat tegen, zei Frits, gij lijdt, 'neen ontken het maar niet dat gij lijdt. En is dat zoo'n wonder, vroeg Alice, mijn vader dood, mijn broeder... o, ik mag er niet aan denken. Maar laten wij er niet over spreken, het dient nergens voor. Wo zullen er wel over spreken, ant woordde Werner, omdat het misschien toch wel ergens voor dienen kan. Zie eens, ik begrijp wel, dat uw grootste smart niet is de dood van uw vader, wij zijn allen sterfelijk en zelfs over het ster ven van een vader is men ten slotte ge troost. Wat gij vreest is dat uw broeder in deze, een vreeselijke rol gespeeld heeft. Maar dat is niet waar. Alice antwoordde hierop Ik beschuldig hem niet. Neen, maar gij vermoedt of meent zeker te weten, dat hij schuldig is,'maar ik herhaal, het is niet waar. En als ik het bewijs heb, zeide zij met fluisterende stem. Dan liegt dat bewijs, riep Frits uit. Werner wist op dit ccgenblik, dat hij eigenlijk meer zeide dan hij kon verant woorden. Hij voor zich geloofde niet dat Alice's broer schuldig was. Misschien vi as, zooals hij meende Van Gielen de schuldige, misschien ook hadden zijn re volutionaire vrienden den moord op hun geweten. Maar in ieder geval was Wer ner overtuigd, dat dit dan niet gebeurd kon zijn met toestemming of medeweten van Jozef Evan, 25 LIJKEN GEBORGEN 25 lijken werden met de duikboot «Squalus» te Portsmouth (New Hamps hire) opgehaald. Het stoffelijk overschot van het 26e slachtoffer is waarschijnlijk weggespoeld. Uit het onderzoek zou blij ken, dat een klep vaii de duikboot niet werkte, waardoor zij op 23 Mei zonk. Meii weet dat 33 manschappen met behulp van de duikersklok geréd werden. II9SaBBB>9BBiBB9RSBEiBfflSBfl!9BXSIB Hij was daarvan overtuigd, doch wist het natuurlijk niet zekt*. En het was dus te stout van hem gesproken als hij uitriep, toen Alice te kennen gaf, dat zij 'het bewijs van haar broeders schuid be zat dan liegt dat bewijs. Het meisje zég hem met dankbaren blik aén. Ach, zeide zij, ik weet, dat gij mijn vriend zijt, ik wilde dat ik uw woorden kon gelooven, maar het is helaas niet zoo. Mijn broer is schuldig. Uw broer is schuldig? Het is maar wat u daaronder verstaat. Zeker ik geef tce, dat hij in vele opzichten niet ge handeld heeft zooals het behoorde, doch dat hij uw vader zou vermoord hebben, dat isniet waar. Ik herhaal het u met den meesten nadruk, het is niet waar. En al zoudt ge meenen het bewijs in handen te hebben, dan moet dat ver- valscht zijn. Helaas, antwoordde Alice, ik zou u zoo gaarne gelooven, maar ik kan niet. Oh, riep Werner, gij stelt te veel vertrouwen in sommige lieden, die dat niet waard zijn. Als gij meent een be wijs te bezitten dan heeft Van Gielen u dat geleverd. Heb ik geen gelijk? Alice zeide niets, maar op naar gelaat las Frits Werner de bevestiging van zijn vermoeden. Als hij 't u geleverd he-eft dan deed hij dat met een bepaalde bedoeling, dan deed hij dat om u te dwingen tot iets, waartoe gij anders niet zoudt besluiten. Neen wendt het gelaat niet af Allee, ik weet van dit alles meer dan gij vermoedt. Als Van Gielen onedel genoeg is om u met bedreigingen te dwingen, dan is hij ook in staat om met vervalschte bewij zen te werken. Hebt ge dit wel overwo gen. Er is geen sprake van, dat hij mij zou hebben kunnen misleiden, ook al neem ik aan, dat hij dat zou willen. Werner haalde de schouders op. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 6