Ons Vrouwenhoekje VEREENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAI LIJDERS AAN ASTHMA EN BRONCHITIS, pantsert uw longen SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN het manneke HANDELSBELANGEN IN ENKELE REGELS Keuringen Prijskampen voor Hengsten van het Belgisch Trekras WEEK-KALENDER OKTOBER - ZAAIMAAND 'T ROOS KRUIS Zoo zijn er menschen ook... maar dip bekennen het niet! THEORIE i— WELK IS de hoogs: in het leger"? vroeg de sergeant-instruc teur. •j— Kolonel, zei Snuggere Sus. f- Goed, en wat is er juist onder hem? Zijn paard, sergeant! THAN& gaan w'oen epistel brouwen Over de wenkbrauwen En ga 'k een wenk U geven Om zonder falen Daardoor, bil mijn leven Iemands karakter te bepalen! Volgens een Engélseh tijdschrift maakten Lafater en Lombroso bet zich veel te druk met hun karakter studiën over schedels, gelaatstrekken enz... want de wenkbrauwen onthul len den inwendigen mensoh! Hooggewelfde wenkbrauwen b.v. zijn een teeken van buitengewone gevoe- lerigheïd. Een karige haargroei bij de wenkbrauwen wiist on gebrek van le venskrachten. dikke borstelige daar entegen getuigen van een krachtig gestel en lichameliik weerstandsver mogen. Als de wenkbrauwen vlak bo ven den neus bijeenkomen dan kun nen ze voor teekenen van oprecht karakter geiden. Lange afhangende wenkbrauwen, die oo het voorhoofd ver van elkan der blijven, zijn een teeken van le vensvreugde en vriendeliiken ge moedsaard. Zijn de wenkbrauwen lichter van kleur dan het hoofdhaar, dan kan men op zwakke levenskrach ten en gronte gevoeligheid rekenen. Zwak geteekende wenkbrauwen zijn de kenteekenen van een hartstochte lijk temoerament. Roodc wenkbrau wen getuigen van groote eerzncht en heftigheid. De normale kleur ligt tus schen rood en zwart. En als ge 't, flauw vindt... fronst dan uw wenkbrauwen niet. want 'k zou TJ kunnen zeggen dat... g'cen moeilijk karakter hebt! ZEEP ZIJN DOCHTER krijgt piano les van een gekend kunstenaar. Om zich te overtuigen of zijn kind vorde ringen maakt in de muziek, woont hij eene les bij. Opgepast nu, Mejuffer, zegt de meester. Alvorens te beginnen drie maten voor niets. Tut, tut, tut, zegt Zeep, doet ze ook maar betalen, wij zijn rijk ge noeg. EEN GOEDE HUISVROUW WEET ALLES TE GEBRUIKEN In een zuinig huishouden wordt niets wat waarde heeft weggegooid, want een echte goede huisvrouw weet alles te ge bruiken. In ieder gezin heeft men een lappedoos waarin allereerst de lapjes ge put worden voor de kleedingsstukken die gerepareerd moeten worden. Hot is een gezellig werk in een lappenkist te rom melen. Hoeveel herinneringen roept het niet bij ons op. Plotseling zien we dat kleed of die mantel weer voor ons en met de kleedingsiukken herleeft ook weer de tijd waarin we ze droegen. Vroe ger maakten onze overgrootmoeders lappc- dekens van de restjes van hunne kleeren. die zouden we misschien wederom in de mode kunnen brengen. Thans bereikt men alleraardigste effecten mat het ap- plicatiewerk waarvoor maar heele kleine stukjes, liefst wat stevige stof, of nog liever vilt noodig zijn. Ge moet een beetje fantasie hebben om een aardige voorstelling te bedenken, maar welke vrouw heeft dat nu niet. Verder zijn fij ne goed knippende schaartjes een eerste vereischte. Nadat ge de motieven uitge knipt hebt, rijgt ge ze op de stof en naait ze er daarna met een draadje zij in de kleur van de stof op. Op deze wijze kunt ge aardige kussens maken en ook wandklceden die in een kinderkamer een alleraardigst effect maken, origineel staan en U maar heel weinig kosten. Ge kimt een heel landschap maken, met aardige vierkanten huisjes, ronde boomp jes, grappige diertjes. Probeer het maat eens. het is een zeer gezellig werkje. Hebt ge kleine dochtertjes, dan kunnen ze u best met dit werkje helpen, ge zult eens zien hoe prettig ze het vinden. r WENKEN Sla-olie en petroleum. Sla-olie en petroleum kunnen geen zonlicht verdra gen. Men bewaart ze daarom het best in een donkere kast. petroleum liefst in cep apart klein kastje of hokje, zoodat de reuk afgezonderd blijft. Opplakken van etiketten. In plaats van etiketten met water te bevochtigen voor het opplakken, gebruikt men glyse- rine, waardoor ze aanmerkelijk beter hechten. Zwart marmer. Zwart marmer kan men het best onderhouden, met zwarte schoenkreem, daarna met een flanellen doek goed nawrijven. Aluminium pannen. Nadat alumi- niumpannen schoongewreven zijn met 'een sponsje, wrijft men ze na met droog krijt, waarna ze er prachtig zullen uit zien. Vlekken on zilver. Zout en azijn zullen alle vlekken van zilveren voorwer pen doen verdwijnen, daarna worden ze op de gewone wijze met een goed zilver- poetsmiddel gepoetst en uitgewreven. Vóór het gebruik van vorken en lepels steeds eerst In warm water wasschcn. Vogelkooien. Koperroest aan vogel kooien met spijlen van geel koper ver dwijnt door poetsen met sterken azijn. Ook kan men de spijlen afschuren met fijn schuurpapier en daarna met een koperpoetsmiddel en een wollen doek af wrijven. Zachte bezems. Om te voorkomen dat een bezem te zacht, en daardoor on bruikbaar wordt moet men hem regel matig reinigen in water en ammoniak en wel 4 dl. op 1 1. water. iiisaiiiBiiiaiiaiiiiUHiiim I. - SPRAAKUNST: WERKWOORDSVORMEN BIJ JIJ OF JE, JULLIE. -* Jc (jullie) dient, gaat, zult, kuntje diende, jullie ging. Bij inversie valt de t van iverkwoordsvorm weg in den onvol- tooid tegenwoordig en tijd: dien je, ga je, heb je, zul je, kun je, Ook in de gebiedende wijze laat men den uitgang -t weg: Ga zit' ten, kinderen! Blijf jullie maar netjes zitten. 0 Zelfs kan in zeer gemeenzame taal de d of t van den stam weg- s vallen: Vin je dat? Verbeel je. Men lette verder op de volgende bijzonderheden: 1. De a-klank der sterke werkwoorden blijft in den verleden tijd kort: Nam je, kwam jullie, je nam, je kwam. 2. Van willen kunnen mogen en zullen gebruikt men, benevens den 2n, ook den 3n persoon van het werkwoord: J$ (jullie) wil, kun, mag, zal; kan je, wil je... 3. Bij jullie komen, benevens dezelfde werkwoordsvormen als bij «jc\ nog de werkwoordsvormen van den ln en 3n persoon meervoud! jullie hebben, jullie komen. II. - DIALECTISCH: NEDERLANDSCH: de citerne de regenput, de cisterne, cirk de cirkus, het cirkus, coureur renner, 't akkoord zijn akkoord gaan 't akkoord akkoord, hewcl,... welnu,... colle lijm. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cu inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurne-Antwerpen. miiiuBmuiaiiifliiiBmiuiiiiiiiMiiaiaaaiiiBiiaiiii grijzen Vlaamschen strijder vader Ig natius De Beuclcer. 19 Oktober 1448. Aardschokking wel ke waargenomen wordt rond Brussel, lil het Antwerpsche en ln Zeeland. 1912. Na langen strijd geeft hel Gentsch Expositiekomitelt toe, dat ook Nederland officieel erkend wordt. Toch werd de overeenkomst verkracht. 20 Oktober 1912. Stichting te Char leroi van de Assemblée Wallonne met als grondslag Bestuurlijke Scheiding 21 Oktober 1836. Emmanuel van Straelen sticht te Leuven het eerst» Vlaamsch studentengenootschap Met Tijd en Vlijt». 1930. De Hoogeschool van Gen' wordt onder rectoraat van Prof. Aug Vermeulen heropend als Vlaamsche unli versiteit. 1250 Vlaamsche studenten liej ten zich inschrijven. Bij de plechtighelj overstemde een spontane Vlaamsch) Leeuwde officieele Brabangonne. 1935. De president van de Ontwa peningscommissie, Sir Arthur Henderson, sterft. 1937. De troepen van Generaal Franco trekken de stad Gijon binnen. lElBBBBBBlBBBBSBBIEBBBBIBBBB ZONDAG 15 OKTOBER 20ste 11a Pinksteren. Jezus kwam in Galilea, te Cana, waar Hij water in wijn veranderd had. Voor de tweede maal komt Jezus in deze stad. waar het wonder, bij de bruiloft geschied, zonder twijfel een zekere bewondering in de harten der bewoners zal nagelaten hebben. De eerste maal dat Jezus het terrein voorbereid, nu Komt Hij zijn eer ste wonder bekrachtigen en een rijken zielenoogst opdoen. Terwijl Jezus te Cana was. kwam een officier tot bij den Meester. Deze officier had een zoon die door hevige koorts aan getast en de dood nabij was. De onge lukkige vader was wanhopig. Toen hoor de hij zeggen dat de ln de gansche streek gekende wonderdokter te Cana was. Hij ijlt er heen. Te Cana aangekomen gaat hij terstond tot Jezus en smeekt Hem aanhoudend hem te willen vergezellen om zijn zieken zoon te genezen. Ons geloof moet het geloof van den honderdman gelijken; het moet vol maakt, overtuigd en standvastig zijn. Meestal eischen wij de vervulling onzer begeerten, naar onze manier van zien. Wij stellen God onze voorwaarden. Som tijds wil Jezus in zijn goddelijke goed heid onze begeerte vervullen, lijk Hij het voor den honderdman van Capharnaüm deed. Voor ons is dit Evangelie een treffend voorbeeld van de kracht van een gebed door het geloof ingegeven. Ons Heer heeft gewild dat wij niet den minsten twijfel zouden hebben aan het vermogen van het betrouwend gebed. De hoofdman doet Jezus een korte maar vurige bede, een gebed zoo vurig als een liefdevolle vader die zijn zoon ten allen koste aan den dood ontrukken wil het denken kan: en Jezus, na Hem een oogenblik beproefd te hebben, beloont zijn vurig geloof. Zeggen wij nooit dat een gebed ons de gevraagde gratie niet bekomt; een ge bed wordt altijd door God verhoord. Hoor wat ons de H. Augustinus daarover zegt Degene die volhardt om God een gratie te vragen, wordt altijd verhoord, is het niet in den zin zijner bede, dan toch ten minste naaf1 de manier welke hem het voordeeligste is. Wordt hij het niét naar ziin gedacht, begeerte en wil, dan wordt hij het ten minste naar zijn dierbaarste belangen. «o» r)E lijders aan asthma, ca- tarrhe, bronchitis, windge zwel, zouden allen de Vogezen- Siroop Care moeten kennen Dank aan de Vogezen-Siroop Cazé, zouden zij eindelijk vrij kunnen ademen, een trap be klimmen zonder beklemd te worden en genieten van een rustigen slaap, zonder hoest- aanvallen. Sedert jaren, schrijft dc heer Portebosq, 52'ois, rue J.- B. Clément, te Pavillons-sous- Bois, leed ik aan asthma en aan chronische bronchitis. El- ken winter hoestte ik veel, vooral 's nachts. Mijn lucht pijpen schuifelden. Sedert ik de Vogezen-Siroop Cazé neem. voel ik mij wonderbaar ver licht. Ik hoest niet meer, slaap goed en eet zooals voorheen. Ziedaar iets wat veel zieken der ademhalingsorganen den moed terug zal schenken. De Vogezen-Siroop Cazé kan gansch uw leven wijzigen. Wacht geen dag langer om ze te beproeven. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Ei' werden over de week eindigend# 6-10-39., ln Belgie 17 faillissementen uit gesproken, tegenover 9 over hetzelfd# tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branch# gedurende dc weck 29-9-39. tot 6-10-39. 15 diversen. 1 meubelfabrikant 1 caféhouder. In totaaal werden er van 1-1-39 tol 6-10-39, in Belgie 572 faillissementen uit gesproken tegenover 475 over hetzelfd# tijdperk in 1S38. CONCORDATEN. Van 1-1-39 to» 6-10-39, werden in Belgie 201 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 123 aanvragen gehomologeerd tegenover 163 en 95 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 6-10-39, werden ln Belgie 1920 pro testen geregistreerd tegenover 1785 over hetzelfde tijdperk in 1938. Van 1-1-39 tot 6-10-39. werden in Bel gie 90.748 protesten geregistreerd tegen over 76.334 over hetzelfde tijdperk vaa het vorige jaar. In alle apotheken 15 Belgische frank de groote flesch. 3ZBBBfla5BBB)B3BSiB9SB3BaBB2!3!SU!3ESBBMBBBBBBBBBBBBflBBBBBBBB PROVINCIE WEST-VLAANDEREN Op den Hudson-stroom, Amerika, ontplofte het yacht van den rijken vlieg tuig-bouwer Fokker. Men betreurt 8 ge kwetsten. Hèt bootje brandde en zonk. Te Blaasveld zijn onbekenden in een kapel binnengedrongen en hebben er alles leeggeplunderd. Het O. L. Vrouw beeld werd beroofd van alle kostbare Ju- weelen. Te Wanzele zijn twee gemaskerde bandieten in een woning binnengedron gen toen alleen een oude vrouw in huis was. Het oudje werd door hen deerlijk neergeslagen toen zij weigerde de plaats aan te wijzen waar haar geldkoffertje lag. Toen de arme vrouw bewusteloos was werd zij door de schurken gebonden en op haar bed gelegd. Daarna doorsnuf felden zij gansch het huis. Te Bonheiden werden twee cyclis- ten die op den veloweg reden door een vrachtauto verrast en zwaar ten gronde geworpen. Een der wielrijders werd zwaar gewond. Tc Parijs wérd dc dief van de schil derij <1 De Onverschillige genaamd Bo- goulavsky, veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Hij mag 5 jaar niet meer in Frankrijk verblijven. Te Antwerpen kwam een huurauto uit Lier in het Verbindingsdok terecht. Van de zes inzittenden verdronken er vier, allen mannen uit Lier. Te St Pieters-Lille botste een wiel rijder op een auto waarin drie soldaten plaats hadden genomen. De auto liep verder te pletter op een boom. Dc wiel rijder werd op den slag gedood en de drie soldaten werden gewond. Te amiens werd een boosdoener ge vat die ontruimde huizen van de St Acheul-wijk plunderde. De dader kon ge vat worden. Het was een gemobiliseerde. Door de Krijgsraad zal de doodstraf te gen hem gcëischt worden. Te Astene botste een soldaat-mo- torijder op een versperring. De Jongen werd zwaar gewond naar het militair hospitaal overgebracht. «BBBBBBBBBBflBflBBBflBBflBBBBBrj als detective was gevestigd en vele mis dadigers vreesden hem meer, dan men zou bevroeden, omdat zij wisten, dat het zeer moeilijk was Bunning te misleiden. De detective zelf vond het beslist pret tig, dat de leider van Het Eerste Nieuwshem deze opdracht gegeven had en hij maakte er dan ook dadelijk ern stig werk van. Hij ging bij zijn opspo ringen meer sympathiek te werk, dan Werner dit gedaan had. In zijn geest ging hij alle feiten nog eens na, zooals hij die in de couranten gelezen had en die welke hij van den hoofdredacteur had vernomen. Toen ging hij naar de woning van Werner, wiens kostjuffrouw hem eonigs- zins wantrouwig ontving. Mijnheer is zeker ook van een cou rant, zeide zij, ik heb al verscheidene heeren hier gehad, die me allerlei vra gen gesteld hebben. Zoo, mosder, zei Bunning, en u hebt natuurlijk niet veel verteld. Neen, zeker niet, mijnheer Werner is altijd een zeer nette heer geweest en ik zal wel oppassen, dat hij door mij niet nog meer in moeilijkheden komt, dan nu al het geval Is. Ik heb ook een commissaris van politie hier gehad en natuurlijk hem moest ik op zijn vragen antwoorden, maar ik voel er niets voor om die menschen van de couranten al lerlei dingen te vertellen, die ze dan wijd en breed weer oververtellen. Bunning knikte goedkeurend. Juist juffrouw, zeide hij, dat zijn vervelende lui en u hebt groot gelijk. Maar dat zult u hen toch zeker wel verteld hebben, dat naar uw idee mijn heer Wemer ten onrechte verdacht wordt. De politie is gek, verklaarde de juffrouw zeer pertinent, hoe kan men toch meenen, dat mijnheer Werner, iemand met een mes zon stekèn. En waarom in 's hemelsnaam? Omdat zijn mes daar gevonden is. Maar dat kan 15 Z 2#» Zoi.d. na Sinkaen. H. Thcr. V.Avila EvMuelie: Jezus [cnccst den zoon des oversten. 16 M H. Mummolinus 17 D H. Hedwigis van Polen 18 W H. Lucas 19 D H. Petrus van Alcantara 20 V H. Joannes van Kenty 21 Z H.Ursula 22 Z 21" Zond. na Sinkaen. Missie-Zondag. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het inrasseeren van hun achterstallig# vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst, Belg. N. V. VAN DER GRAAF «fc Ci% 24, Zelfregeeringstraat, 24. Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. HERDENKINGEN 15 Oktober 1935. De Duitsche Aka- demie wordt weer heropend. 16 Oktober 1830. Bij art. 3 van het Dekreet wordt door het Voorloopig Be wind het <1 Franschvoor de bevelen in het leger aangeduid. 17 Oktober 1797, Toen België na den slag van Fleurus met Frankrijk ver- eenigd werd (verdeelde de Conventië het in negen departementen De Seine- (West-Vlaanderen), de Schelde' (Oost- Vlaanderen), de twee Nethen (Antwer pen), de Neder-Maas (Limburg), de Our- the (Luik), de Dijle (Branbant), Jemap- pes (Henegouwen), de Samber en Maas (Namen), de bosschen (Luxemburg). Eindelijk door het verdrag van Campo- Formio, tusschen den Keizer en gene raal Bonaparte gesloten, zag Oostenrijk voor goed van alle aanspraak op Bel gië af. IR Oktober 1687. De Vlaamsche schilder Jacob Jordeans bezwijkt te Ant werpen aan de «haastige ziekte» (pest). 1908. Dood te Antwerpen van den ÜflSBBBBflflflflflBIBBBBBBflflflBBBBB hij toch verloren hebben, dat kan hem toch afgestolen zijn. Juist juffrouw, zei Bunning. Ik vind het ook een idioot idee. Maar dat mes, kende u dat? O ja zeker, mijnheer had het op zijn schrijfbureau liggen, zooals heeren dat wel meer hebben. Maar dan kan hij het moeilijk bui ten verloren hebben, als hij er niet mee in z'n zak liep. Neen, maar het kan hem wel afge stolen zijn. Kwamen hier dan wel eens men schen op z'n kamer. Neen, niet veel, maar De juffrouw hield eensklaps op. Hè, zei ze, u zou me haast aan het praten brengen, u hebt cr slag van mijn heer. Weineen juffrouw, maar u is slim genoeg om al lang bemerkt te hebben, dat ik niet tot de courantenmenschen behoor. De Juffrouw glimlachto gevleid. Maar waarvoor komt mijnheer dan wel, vroeg zij. Dat zal ik u zeggen, Juffrouw. Kijk eens het is mijn overtuiging ook. dat mijnheer Werner niet de man is om te trachten anderen van het leven te be- rooven. Ik ken mijnheer Werner niet, maar een vriend van hem heeft mij op gedragen alles te doen 0111 zijn onschuld klaar en duidelijk te doen maken. En ik vertrouw er op, dat u mij alle moge lijke inlichtingen zult geven. Vertel u mij maar gerust, wat u daar zooeven hebt willen zeggen, toen u zoo plotse ling ophield. Ja maar dan moet Ik eerst weten of die vriend van mijnheer Werner, waarvan u spreekt soms mijnheer Van Gielen is. De slimme detective merkte aan den toon, waarop de goede vrouw dien naanj, uitsprak, dat zij over Van Gielen nic zoo heel gunstig dacht. O neen, heclcmaal niet juffrouw, I Waarom lijd** aan BjjflfojjjjS HOOFDPIJNEN HHH MIGRAINE HBS TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS 'PIJN DER MAANDSTONDEN BBÜ als de Wonderbar» Bruine Poeder» van der Apotheek DE POORTERS Sint-NiUaaa-Weea. V eofenbllklulljk «onder KkadaUJka foresee vu dese pijnen islloa bovrljdea. ID, doos I ft*ion 4 jr. it driutubbel* ioot jfl| ij ftiers so,o» fr. Te verkrijgen ia alle I goede Apotheken of I vrachtvrij tegen H postman daat Gebruikt se eens, U H zult nooit geen an- I dere meer gebruiken. B Kijk eens, ik weet niet eens of dat nu juist zoo'n goed vriend van mijnheer Werner is. Nu knikte de hospita van Werner toe stemmend. Ik zal u eens zeggen, wat het ia mijnheer, zeide zij. Kijk eens, mijnheer Werner was bevriend met mijnheer Van Gielen, lk bedoel de jonge mijnheer, d# student. Ze zeggen, dat Werner ruzi# met z'n vader gehad heeft, maar ik weet, dat van te voren de beide jougelui met elkaar overhoop gelegen hebben. Mijn heer Antoon van Gielen ls hier op een avond kwaad weggeloopen. Ik heb het wel bemerkt. Zoo, vroeg de detective, hadden zij oneenigheld en waarover? Ik zal niet doen of ik er meer van weet, dan ik er van weet, zei de kost- juffrouw, maar dit weet ik toch heel goed, dat het ging over een jonge dame. Ik heb natuurlijk niet geluisterd, maar toen ik over het portaal ging heb lk toch wel zooveel opgevangen. De heeren waren nog al heftig. En u weet niet over welke jong# dame het ging? Neen, maar dat is ook hetzelfde. Ik wil maar zeggen als die mijnheer Van Gielen nu eens ergen haat had opge vat tegen mijnheer Werner, dan is het toch ook best mogelijk dat het mes daar kwam. Nou. nou, juffrouw, zei Bunning glimlachend, u zult toch niet veronder stellen, dat die mijnheer Van Gielen hier het mes weghaalde en daar zijn eigen vader een por mee gaf, om zoo den schijn tegen mijnheer Werner te wekken. Neen, dat zou wel erg raar wezen, gaf de juffrouw toe, maar in ieder ge val, ik vertrouw die familie Van Gielen niet. Wie weet of die bankier wel een» gewond ls? (Nadruk verboden). ('t Vervolgt)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 7