mmm nm Ons Vrouwenhoekje HANDELSBELANGEN WEKEWKSCH LITURGISCH BULLET!JN GEDACHTEN KLOOSTERZUSTERS IN DIENST VAN FRANKRIJK WEEK-KALENDER GOEDE TAFELMANIEREN IN DEN KELDER DOODGEVALLEN te KORTRÏJK Hel O&èle taxe&aniddeJi WILLIAM HOLT Vlaamsch ais ongeschikte taal doqdgcverfd wordt, en enkel het Fransch Frnnsch in dé Belgische Staatszaken toelaat. 18S1. (Ivcriijdén te' Sorère (Frank rijk) van Jean-Haptiste-IIenri Lacordaire, beroemd prediker, Dominikaan. Geboren in 1802. Vooral bekend door zijn Confc- rencies in Notre-Dame te Parijs, 1912. 'Overlijden van den Duitschen schilder en beelhouwer O. Lessing, ge boren te Dttsseldorf in 1847. 23 NOVEMBER: 1407. J an Zonder Vrees, zoon en op volger van Filip Den.Stoute en Margareta van Male, was niet tevreden met ziui her togdom en met het graafschap Vlaande ren hij wenschte ook het medezeggings- schap in het bestuur van Frankrijk. Doch de hertog van Orleans, broeder van deti Koning, dulde zulks niet. Daardoor ont stond een scherp konflikt en twee vijan dige kampende Orleanisten en de Bur- gondiërs. Het gevolg van deze tweedracht was noodlottig: op den avond van 2.1 No vember 1407 werd de Hertog van Orleans door de Bnrgondiërs aangerand, en mid den de straten van Parijs wreedaardig om het leven gebracht. Later echter werd Jan Zonder Vrees, op zijn beurt, door de Orleanisten vermoord. 1935. Groot-Brittannië verklaart, bij monde van M. Eden, dat het Belgie zou verdedigen indien Belgie het slachtoffer werd van een niet geprovokeerden aanval. 24 NOVEMBER: 1384. Door bemiddeling van den Gentschen edelman Jan Heyle komt een wapenstilstand tot stand tussclren Filip den Stoute, Hertog van Burgondië, en de Gentenaars. 1789. Te Parijs verschijnt liet eerste nummer van den Franschen Moniteur, toen «Journal Officiel» genoemd. Hij werd gesticht door C. Panckoucke. 1825. Te Parijs wordt de Beurs vol tooid zij was begonnen door Architect Brongniart en verder opgebouwd naar de teekeningen van Labarre. 23 NOVEMBER: 1333. Lodewdjk van Male. zoon van Nevers en van Margareta van Vlaanderen, wordt geboren in het graaflijk kasteel van Male, bij Brugge. Men noemde hem naar zijn geboorteplaatsvan Male. 1776. Opening te Oostende van liet eerste handelsdok. 1820. Te Parijs wordt het Conserva torium van Kunsten en Ambachten ge organiseerd. s 1885. Overlijden van Alfons XII. Ko ning van Spanje, geboren te Madrid in 1857. Hij regeerde gedurende de jaren 1874 a 1885. Hij onderdrukte den tweeden Carlistenoorlog. 1S23. De Vlaamsche Nationalisten brengen te Antwerpen een hulde aan Dok ter Antoon Jacob bij diens invrijheids- stelling na vijf jaar opsluiting. 1936. -Te Berlijn wordt een Ger- maansch-Japotiëescli Verdrag geteekend tegen het Internationaal Communisme. 1937. Te Parijs ontdekte de Nationale Veiligheidsdienst en de Prefecture een komplot tegen het regiem. Verscheidene personaliteiten worden gearresteerd, waar onder Generaal Duseigneur en M. Pozzo di Borgo. Huiszoekingen leiden tot de ont dekking van geheime wapendepots en mi litair materiaal. Dit komplots wordt door het volk geheeten«Het Komplot der Cagoulards P. B. ZONDAG 19 NOVEMBER 25ste na Pinksteren Mis van den zesden Zondag' na Driekoningen. De Mis van heden behandelt de tweede komst van Jezus, die het voorwerp is der laatste Zondagen van het Jaar. Alleluia en Offertorium spreken de gevoelens uit die de menschen zullen bezielen wanneer op 't einde der wereld de krachten dor hemelen zullen geschokt worden, en de zee in woest geweld zal bruisen. Geli.ik de Israëlieten te Babyion verbannen, zul len zij tot God roepen om verlossing van onuitsprekelijke beproevingen Uit de diepten roep ik tot U. o Keer; Heer, geef gehoor aan mijns stem; uit de diepten roep ik tot U, o Heer. Ons gebed zal betrouwvol zijn dank ^i.i de voorspraak van Jezus en Indien wij onzen goeden wil toonen door onze mede werking met zijne genade, zooals zal blij ken uit onze goede werken. Dit toont ons de H. Paulus in de Epistel Steeds danken wij God voor allen... zonder op houden zijn wij voor God. onzen Vader uw werkdadig geloof indachtig, uw naar stige liefde en uwe standvastige hoop op Onzen Heer Jezus-Christus... Gijzelf zijt navolgers geworden van ons en van den Heer, door onder veel wederwarigheden met do vreugde van den H. Geest het woord aan to nemen, zoodat gij een voorbeeld zijt geworden voor alle geloo- vlgen in Macedonië en Achaië... Zelfs vertelde men ons hoe gij u van de afgo den tot God bekeerd hebt, om den leven den en waren God te dienen en om uit den Hemel ziin Zoon te verwachten, dien Hij van de dooden heeft opgewekt Je zus. die ons van den komenden toorn verlost. Jezus zal alle menschen komen verlos sen. Daarom leest de Kerk in het Evan gelie eene parabel die aantoont dat het Rijk Gods ganseh de aarde cmvat. Het Rijk der hemelen is gelijk aan een mos terdzaadje, dat iemand nam en op zijn akker zaaide. Het is wel het kleinste van alle zaden, maar als het is opgewassen, is het grooter dan alle moeskruiden en wordt een boom. zoodat de vogelen des hemels in zijn takken komen rusten. Die boom verbeeldt de Kerk van Chris tus, klein bij haar ontstaan, maar zich over geheel de wereld uitstrekkend. Alles omvattend is ook de omkeer die Jezus in de zielen zijner geloovigen be werkt, hier beneden door zijne genade, meer nog in den Hemel door zijne heer lijkheid. Daarom deze tweede parabel n Het Rijk der hemelen is gelijk aan zuurdesem, dat eer.e vrouw nam en ver mengde onder drie maten meel, totdat dit geheel was gedeesemd.De leering van het Evangelie moet geheel onze le venswijze beïnvloeden indien wij oprechte christenen willen worden. Deze gebruiken meermalen een servet houder, welke bestaat uit een lint, waar aan de uiteinden klemmetjes gehecht zijn, die het servet-op houden. Welopgevoede menschen zullen reeds als kinderen geleerd hebben op welke wijze zij lepel, vork en mes moeten han- teeren, zonder vlekken te veroorzaken op kleeren. Men legt het- servet op de knieën en alleen op deze wijze kan het de broek of rok beschermen'. Vóór men onder het eten een slok water of wijn neemt zal men eerst de mond met het servet af vegen, om te voorkomen, -dat de rand van het glas vettig wordt. Is men gast, dan legt men het servet, vóórdat men van tafel opstaat, losjes inéén gevouwen naast het bord, in géén geval, zooals men meermalen ziet doen, in de oorspronkelijke vouwen opgevou wen. Thuis zijnde draagt ieder lid van het gezin zorg zijn servet netjes opgerold in zijn servetring te schuiven. Gasten, die meerdere dagen blijven, hebben ser- vettaschjes, die zij van de gastvrouw krijgen of zelf meebrengen. Lepel, vork en mes houdt men in het midden vast en hanteert deze niet op onbeholpen wijze, doch licht en handig, zonder echter in een ander uiterste te vervallen, door op in het oog vallende wijze met de pinken te manoeuvreeren. Het behoeft geen betoog, dat alle spij zen en dranken onhoorbaar verorberd moeten worden, terwiil men zichzelf lie ver eenige malen bedient, dan het bord al te vol te laden. De armen worden zoo dicht mogelijk bij het lichaam gehouden, terwijl men bij het snijden van vleesch evenmin met de ellebogen behoeft te werken. Vleesch wordt niet in zijn geheel op het bord aan kleine stukjes gesneden, doch tel kens snijdt men er een stukje af. Wanneer men zich gewent om in het dagelijksch leven alle kleine vormen in acht te nemen, dan zal men zich in groo- te gezelschappen of aan dinertjes steeds gemakkelijk bewegen. Aardappelen worden nimmer met een mes, doch steeds met den vork aan kleine stukjes verdeeld. Macaroni en spaghetti maakt men eveneens met den vork klein, indien men althans de kunst niet verstaat, deze, zooals men dit in Italië doet, op handige wijze om den vork te' wikkelen en naar den mond te brengen. Het mes wordt in de rechterhand ge houden, de vork in de linker. Wanneer men eier-gerechten, salaad of voorge rechten eet. waarbij een mes niet be paald noodig is, dan gebruikt men een vork, die in dit geval in de rechterhand gehouden wordt. In geen geval mag men het mes ooit naar den mond brengen. Sneedjes brood of kleine broodjes wor den aan den middagdisch niet gesneden, doch gebroken. Wordt er wild of gevogeltegeserveerd, dan snijdt men evenals van andere vleeschsoorten telkens een stukje af, zooveel als men denkt te eten tusschen compote of salaad door. Al wordt tegen woordig toegelaten een kiekenbeentje met de hand aan te raken, moet men dit handig weten te doen, gaat het niet vlot, dan snijdt men er enkele stukjes een of andere onhandigheid begaat, af en laat de rest op het bord liggen, hetgeen verstandiger is, dan dat men (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden.) TANTE. BARBARA. IflMBSBMHBBBBBBflBBBBflBBflBB HETMANNEKÊ <UJ»- Gezien ae bekendheid van ons Handels- inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst, Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. moet gij eiken dag uw ingewanden volledig ledigen. Neem daarom ellcen avond, na den laalsten maal tijd 2 kleine Prieur Pillen. Zij werken zacht, prikkelen niet, verwekken geen kolieken, verzwakken niet. Zij zijn op basis van planten. Prijs Fr. 5.voor 25 pillen; Fr. 7.50 voor 50 pillen; Fr. 12.50 voor 100 pillen. S. A. Arte. Maijon LOUIS SANDERS, Brussel oorspronkelijke detective-roman door Wat belang hebt ge erbij mij te waarschuwen. Geen enkel belang, mijnentwege neemt men u gevangen. Maar hier mijn heer Werner wil en zal met juffrouw Alice Evan trouwen en hij vindt het minder prettig, dat zijn aanstaande zwager ook opgépikt zou worden. Daarom kwamen wij hem waarschuwen. En meer niet, vroeg Janowski. Zeker. Ik heb van de gelegenheid meteen gebruik gemaakt om mijnheer Evan te overtuigen, dat hij toch eigen lijk niet thuis behoort in een geheime revolutionaire vereeniging. Aha, u erkent dat u hem overhalen Wüt tot verraad. Weineen, alleen maar hij moet met u breken. Maai- dat wil hij niet. Enfin misschien wilt u hem overtuigen, dat hij niet geschikt is voor samenzweerder. Genoeg, zei Janowski, ik weet niet wat ik aan u heb. Met u kan men geen ernstig woord spreken. Nu, nu, zei Bunning opstaand, ik was volkomen ernstig, hoor, volkómen érnstig. Hij sprak deze woorden met bijzonderen nadruk uit en zich dan tot Frits Wer ner wendend, vervolgde hij Kom wij kunnen gaan en zuilen de heeren alleen laten. Misschien doen ze toch hun voordeel met wat ik verteld heb. Hij streek zijn hoed. glad en ging heen, gevolgd door Frits Werner, die het ge voel had alsof hij meespeelde in een

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 6