Aan onze Geachte Lezers, Hoe ver staat het met den Oorlog OORLOGSBEELDEN UIT WEST-VLAANDEREN De poperingenaar De Fransche Regeering Reynaud moet ontslag nemen. Maarschalk Petain nieuw Regeerings- hoofd. President Lebrun verzoekt de Duitsche Rijksregeering om een wapenstilstand. Frankrijk wordt overrompeld door de Duitsche legers. De Maginotlijn, die 22 Milliard kostte, doorgebroken. Hitler en Mussolini beraadslagen te Munchen. Engeland zal alleen den oorlog voortzetten. Massale bewapening in Amerika. Ons nummer van verleden week was bij al onze Lezers uiterst welkom. Wij reisden zelf eenige gemeenten af en waren ervan getuige dat Verkoopers en Lezers hun blad behandelden als een besten vriend dien ze terugvonden. Spijtig dat we, bij gemis aan vervoer, niet al onze Ver koopers konnen bereikendit zal deze week reeds veel beter gaan. Al onze postabonnenten hebben we bediend, en naar we vernamen, werd ons blad bij meest allen besteld. We houden eraan de Heeren Postmeesters, Postbedienden en Briefdragers te bedanken om hun bereidwillige hulp. Wat nu onze rotatiepers aangaat, vakmannen hebben die onderzocht en doen het noodige om die zoo rap mogelijk in bruikbaren staat te stellen. In afwachting moeten wij ons blad op de pers van een Confrater laten drukken, dit nog voor eenige weken. Zoolang we niet zelf drukken, kunnen we de gewone wijzigingen niet doen voor onze uitgaven De Halteen *De Toekomst». Aan al de Abonnenten van die twee uitgaven zenden wij voor eenige weken De Poperinge naar», om zoodra mogelijk naar het vroegere terug te keeren. We denken ook vanaf aanstaande week de medewerking te hebben van onzen opsteller Roskam die ons weer zijn flinke en gezond-oordeelende bijdragen over de Internationale Aangelegenheden zal opsturen, alsook de gretig gelezen bijdrage van Het Manneke uit de Maan We rekenen intusschen op den steun van al onze Briefwisselaars en danken hen bij voorbaat voor hun medewerking. Zoo komt allengerhand alles op zijn plooi. Het slechtste is voorbijde harten hoog en met moed en betrouwen op God de toekomst in. DE REDACTIE. Voor onze Lezers van De Toekomst We ontvingen heel belangrijke bijdragen uit Veurne en Omliggende. Daar we echter nog over geen zetmachienes beschikken, is het onmogelijk deze voor dit nummer gereed te maken. Aanstaande week zal alles verschijnen en ook Nieuwpoort heeft ons voor aanstaande week een flinke bijdrage beloofd. Wij vestigen de aandacht van alle onze Medewerkers erop dat alle copij ons zoo spoedig mogelijk moet inge zonden worden. Wij doen wat wij kunnen, maar voor eenige weken gaat het moeilijk, maar Moeilijk gaat ook In den Postcheckdienst Onze provincie werd nogmaals zwaar geteisterd door de oorlogsgebeurtenissen - Hieronder vindt de lezer verschillende zichten die duidelijk de verwoesting aantoonen M KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS. Uitgever Sansen-Vanneste Poperinge Tel. 9. Postcheckn. 155.70 Een Postabonnement in Bel^ie kost 3 Maanden 7,frank 6 Maanden 13,50 frank 1 Jaar 25,frank dB* Utdrxerkers tijn pertuf soortelijk toer kun artikels. DE ALCEMEENE TOESTAND Het Fransche leger is verslagen. Wanneer wij deze regelen schrijven finnen w(j nog de voorwaarden niet nn den wapenstilstand en weten wij riet indien deze voorwaarden aanvaard tijn. Iets staat vast Maarschalk Petain heeft verklaard dat de strijd moet ge staakt worden. Wanneer een bevoegdheid als Maar schalk Petain dit zegt dan moet men aannemen dat geen ander uitweg meer bestaat voor Frankrijk dan eer. einde te stellen aan de nuttelooze nienschen- slachting. Dat is de eenige vaststelling die wij kunnen doen. W'r zullen 't niet zijn die President Lebrun en Maarschalk Petain voor verraders zullen uitschelden, zooals de Franschen het deden met Koning Leo pold. Wij oordeelen dat Frankrijk niet ver der kon dan kapituleeren, net als het Belgisch leger. Zoo de kapitulatie van het Fransch leger als gevolg van de overmacht van het Duitsche leger een voltrokken feit is, dan zijn de gebeurtenissen die deze kapitulatie vooraf gingen even belang rijk als de kapitalatie zelf. Immers daaruit vernemen wij dat het Fransche leger, en het Fransche leger alleen den geweldigen schok te verduren had van de Duitsche weer macht. De Enge'.3che bondgenoot, hij die hulp beloofde aan Polen, aan Noorwe gen, aan Nederland, aan Eelgie, aan Frankrijk, zat op zijn eiland. Wanneer wij Churchill moeten ge- looven dan zijn er nooit meer dan een half millioen Engelsche soldaten naar het Vasteland gezonden om hulp te bieden En nu dat in hooger genoemde lan den duizende en duizende jonge levens- nutteloos werden geofferd, nu dat dui zende en duizende puinhoopen overal verspreid liggen, nu zal Engeland al- meteens alles verslaan. Churchill spreekt van 4 millioen 700 duizend soldaten die het eiland zullen verdedigen! Hij heeft er wel aan toe gevoegd dat nog veel klassen dienen opgeroepen, dat er met meer spoed moet gearbeid worden aan de uitrus ting der soldaten en aan het vervaar digen van munitie, enz., enz. Dat is het Engelsch egoïsme op zijn ergst Geen soldaten om de bondgenooten te helpen! 4 millioen 700 duizend man om eigen bodem te verdedigen Ei' Is meer. Wie de radio beluistert wordt de ooien afgezaagd door de aanhoudende stoeterij van Engeland in betrekking tot de Engelsche luchtvloot de R. A. F. Welnu Churchill verklaarde In een radiorede dat, niettegenstaande het aandringen van Frankrijk, Engeland weigerde haar volledige luchtmacht ten dienste te stellen van de Verbondenen in den grooten strijd ln Vlaanderen. Onze luchtvloot had kunnen vernie tigd worden zegde Churchill en dan zouden wij voor eigen landsverdediging in groote minderheid verkeerd heb ben Hoe langer het duurt hoe meer men begrijpt hoe de Duitsche luchtmacht hier vrij en ongestoord haar opdracht kon vervullen Maar... de Belgen hadden moeten stand houden! De Belgen 1 .dden zich moeten laten uitmoorden! En een derde opmerking. Engeland beschuldigt den Franschen Generaier staf voor de nederlaag in VI onderen! Bij de doorbraak van de Fransche linie had het Fransche legercommandb aan den slag in Vlaanderen moeten verzaken en gansch het leger terug trekken. Engeland is strategisch sterk met redevoeringen. Wij hebben tot op he den niets anders vernomen dan rede voeringen. De daden blijven echter uil. Toch hebben de Engelschen, vooral in Belgie, daden gesteld niemand zoo spoedig zal vergeten. De vernietigin gen op breede schaal uitgevoerd, de nuttelooze evacuaties van steden en gemeenten waar de plunderaars hun drift konden botvieren, enz., enz. zijn dingen die bijblijven. Zoo in het verleden alle kleine Sta ten hebben moeten vechten voor En geland, dat heeft Albion besloten nu gansch alleen te vechten voor gansch de wereld. Doch men doet reeds beroep op de Fransche en Verbonden legers om ln te schepen naar Engeland. Immers de 4 millioen 700 duizend soldaten waarvan Churchill sprak zijn nog maar soldaten op papier. Hun uitrusting en bewapening is alleen op papier. Churchill "et klaarde het zelf dat het verlies van wapenen en munitie in Vlaanderen een zekeren tijd zal vergen om ingewonnen te worden. Intusschen zal Duitschland zeker on- actief blijven en wachten tot Engeland gereed is met mannen, wapens en mu nitie Iedereen vraagt zich met recht af waarom Engeland den oorlog verklaar de, wanneer dit land absoluut niet ge reed was De gebeurtenissen in T.ankrijk. De Spaansche ami .oadeur heeft le boodschap van president Lebrun en Maarschalk Petain overgemaakt aan de Duitsche Rijksregeering. Oogenblikkelijk zijn Mussolini en Hitier bijeen gekomen te Munchen om de Fransche, voorstellen van wapenstil stand te bespreken. Daarna werd de Spaansche ambas sadeur belast met de besluitselen van deze conferentie aan de Fransche Re geering over te maken. Deze vergaderde oogenblikkelijk en stelde haar gevolmachtigde onderhan delaars aan die op een door Duitsch land te bepalen plaats zouden bijeen komen. Deze vertrokken met een witte vlieg- machien uit Bordeaux naar een onbe kende bestemming. Tot op heden lekte niets uit van de voorwaarden welke Duitschland aan Frankrijk stelt om een einde aan den oorlog te maken. Het hoeft zeker geen betoog dat de val van Parijs en de kapitulfatie van het Fransche leger in Duitschland zelf de geweldigste begeestering deed los barsten onder de bevolking. De aankomst van Mussolini te Mun chen waar de Duce met den Fuhrer Hitler in open auto door de straat re den, was een uitstekende gelegenheid voor het Duitsche volk om lucht te geven aan haar bezieling en haar groo te vreugde. Intusschen wordt de strijd in Frank rijk voortgezet. De terugwijkende Fransche lagers worden gemakkelijk bijgehaald en ge ven zich dan cok over. De eene stad na de andere wordt bezet. De groote Fransche wapenindustrie Le Creusot is in de handen van de Duitschers. De niet in te nemen Maginotlijn die aan Frankrijk 22 milliard kostte werd omsingeld. Kortom het is voor Frankrijk de nederlaag. Reeds 40 duizend Fransche solda ten trokken over de Zwitsersche grens. Engeland zal voort vechten De toestand in Frankrijk stelt En geland voor een zware toekomst. De Engelsche prestige en de tot nog toe gevoerde grootsprakerij staan op het spel. Daarom zal Engeland den strijd voort zetten. Alles wordt samengetrokken op het eiland om den geweldigsten weerstand te bieden. De slag in Frankrijk is verloren zegt men i' Engelsche midden. De slag in Engeland begint luidt het verder. De strijd mag jaren duren aldus Churchill. Engeland zal stand houden en zegevieren. Hoopt men misschien op spoedige, daadwerkelijke hulp van Amerika Wjj hebben reeds dikwijls van die Amerikaansche hulp hooren spreken. Heeft men gewacht in Amerika om hulp te bieden tot Frankrijk viei Naar verluidt zou Amerika een nieuw bewapeningsprogramma uitvoeren. De uitvoering er van zal maanden en ja-, ren tijd vergen. 10 duizend vliegma chines zijn in aanbouw. De vloot wordt buitengewoon uitgebreid. Doch alles wordt verwezenlijkt met het oog op eigen grondverdediging. Door Engeland wordt het onmoge lijke gedaan om Amerika in den oorlog te betrekken. Maar in Amerika zelf schijnt men er weinig of niets voor te gevoelen. Men houdt er niet aan zich met Eu- ropeesche zaken in te laten tenzij.... om met Europa handel te drijven en geld te verdienen. Wij oordeelen dat de oogenblik ge komen is om den bloedigen oorlog te staken en oogenblikkelijk hand aan den ploeg te slaan om den grond te be werken ten einde uit de opgehoopte puinen een nieuwe wereld te doen ver rijzen waar recht en rechtvaardigheid, arbeid en wilskracht het zelfzuchtig hyperkapitalisme zullen doen verdwij nen. Fransche en Belgische Parlements leden vluchten naar Spanje Alle Baskische hotels overvol Onder de hier aangekomen vluchte lingen uit Frankrijk, bevinden zich te San Sebastian (Spanje), baron Rot schild, de vroegere Fransche minister Malvy en talrijke Fransche en Belgi sche volksvertegenwoordigers. Alle hotels in San Sebastian en an dere plaatsen in de Baskische provin cie zijn er mee volgepropt. Wat Churchill in het Engelsch Lagerhuis verklaarde Engeland strijdt verder, zoo noodig jaren lang In den aanvang van zijn rede schreef hij de schuld aan de kolossale mi litaire ramp toe aan het Fransche opperbevel, dat den terugtocht van de Noordelijke legers uit Belgie na den doorbraak door het Fransche front by Sedan en aan de Maas had vertraagd Deze vertraging heeft het verlies van vijftien of zestien Fransche divisies ten gevolge gehad en het geheele Brit- sche expeditieleger tijdens de critieke periode uit zijn actie geworpen. Het uitblijven van een Engelsch ex peditieleger motiveerde Churchill er mede, dat het verlies van het mate riaal in den slag in Vlaanderen eenige weken had geëischt voor het opnieuw vervaardigen van oorlogstuig. In de eerste twee van die weken is de slag in Frankrijk verloren. Slechts drie Britsche divisies, hadden aan het front kunnen blijven. Zij heb ben zware verliezen geleden. Voortgaande kêerde Churchill zich tegen de oneenigheden betreffende de samenstelling van het kabinet. Zijn leden zullen ook verder naast elkan der blijven staan en met goedkeuring van het Lagerhuis den oorlog verder voeren. Churchill stelde voor dé debatten uit te stellen tot de geheime zitting op Donderdag. Reeds veertien dagen gele den heeft hij gezegd, dat, wat er ook ln Frankrijk zou gebeuren, dit geen effect zou hebben op de vastbesloten heid van Engeland om verder te strij den, zoo noodig jaren lang, zoo noo dig alleen Voorla zeide Churchill, dat de Frar- schen hun toekomst op het spel zou den zetten, wanneer zij niet den oorlog zouden voortzetten, volgens hun ver dragsverplichtingen, waarvan Engeland hen niet bevrijd heeft. In het verdere verloop van zijn rede sprak Churchill over de mogelijkheid van een inval in Engeland uit zee of uit de lucht, welke mogelijkheid hij ont kende. Voortgaande sprak hij over de rede nen, waarom Engeland den oorlog wil voortzetten. Deskundigen hebben hem aangeraden zulks te doen. Er bestaat goede hoop op een eindoverwinning'. De dominions hebben verklaard het lot van het moederland te willen dec- len en tot het einde te willen volhou den. Nadat Churchill ten slotte Frankrijk had beticht van een verdragschending, wanneer het eventueel den oorlog niet voortzet, verklaarde hij in denzelfden adem, dat Engeland na de eindover winning Frankrijk wilde doen deelen in de winst. Hetzelfde beloofde hii alle an deren, die hun zaak vereenigd hadden met de Britsche. 200.000 Londensche kinderen naar de Dominions De Britsche overheden zijn begonnen met het wegvoeren van 200.000 kinde ren naar de Dominions. Een bijzonder bureel werd hiermee te Londen belast. De ouders mogen den terugkeer van hun kinderen niet eischen tot na een half jaar na afloop van den oorlog. Groote Luchtaanvallen Duitsche vliegtuigeskaders, ten ge talsterkte van 100 eenheden hebben de Engelsche vliegvelden en benzinereser voirs aan de Theems gebombardeerd. Er vielen daarbij 6 dooden onder de burgers en een 60-tal gekwetsten. In den nacht van 14 Juni hebben Engelsche vliegtuigen het Noorden en Westen van Duitschland met bommen bestrooid waarbij 18 dooden onder de burgerlijke bevolking te betreuren vie len evenals talrijke gekwetsten. Keulen werd eveneens 's nachts ge bombardeerd. 7 burgers werden gedood en eenige gebouwen beschadigd. Het Vatikaan erkent alleen Koning Leopold als grondwettelijk Regeeringshoofd. Men weet dat de Belgische Regee ring vertegenwoordigd ls bij het vati kaan door den heer Van Nieuwenhuyze ambassadeur. Deze heer Van Nieuwenhuyze werd vriendelijk verzocht zijn post te verla ten daar hij in betrekking was geble ven met de Regeering Pierlot. Zulks beduidt dat het Vatikaan al leen Koning Leopold III als eenig grondwettelijk Staatshoofd erkent en de Regeering Pierlot niet meer DE Belgische Regeering aanziet. Nederland verklaart den oorlog aan Italië De Nederlandsche Regeering te Lon den heeft den oorlog verklaard aan Italië. Deze oorlogsverklaring is een gevoig van den druk der Engelsche Regeering op de Nederlandsche en wel met het oog op mogelijke deelname aan zeege vechten door de Nederlandsche oorlogs vloot. De Belgische gevluchte Regeering voelt reeds dat haar toestand niet meer houdeliik is en handelt zeer verstandig met te zwijgen. Ten ware Pierlot en Cie naar Enge land zouden verhuizen en daar even eens gedwongen worden den oorlog te verklaren Men weet dat het aanvankelijk ln de bedoeling van de uitgeweken regeering lag, de diensten van het postcheckambt naar Kortrijk over te brengen. Toen bleek dat zulks niet mogelijk was, reden de groote wagens die de omvangrijke boekhouding van t checkambt vervoerden, verder door naar Frankrijk. Voor de houders van postrekeningen die in hun verpletterende meederheid in het land zijn gebleven ten minste 90 t. h. heeft het stopzetten van de postcheck- verrichtingen op zijn zacht gezegd, zeer onaangename gevolgen. Tienduizenden kleine handelaars, be dienden, enz., hebben onder dezen toe stand zwaar te lijden. Wij kennen trou wens talrijke leden uit het personeel van offlcieele diensten die hun maandgeld on der den vorm van een postcheck uitbe taald kregen en nog steeds met dit, voor- loopig waardeloos papiertje in hun porte feuille rondloopen.... Over de pogingen die tot hiertoe gedaan werden om een hervatting van de bedrij vigheid van het checkambt in België mo gelijk te maken, werden allerlei geruchten in omloop gebracht, welke meestal onjuist of misleidend zijn. Zieher wat men in dit verband van vertrouwbare zijde vernam. Reeds een paar weken geleden werden besprekingen gevoerd met het oog op de heropening van den postcheckdienst. Deze onderhandelingen leidden tot geen resul taat, omdat de betrokkene banken die de verrichtingen moesten waarborgen, tot geen overeenkomst konden geraken. Sedert dien werd echter op het stuk van de finan ciering naar een andere oplossing uitge zien, waarbij de medewerking van parti- kuliere bankinstellingen niet meer noo dig zijn. Wat nu de boekhouding betreft, blijkt haar afwezigheid geen onoverkomelijk bezwaar te zijn. Er bestaan immers vol- min n - m m ■F M jSV* 1) Hoe de nieuwe vischmijn van Zeebrugge er uit ziet. t) De Marlet te Oostende. S) De beleende syphons langs de Damsche vaart door deFranschen totaal verr.'.S.A. 4) Belgen deden de kerk van Balgerhoeke in de lucht springen. 5) Op het strand van De Panne kwam er eenengelsch torpille doelloos terecht. 6) Een der twee gesprongen bruggen aan het Sas van Heist. 7) Hoek Hoogstraat en Kapellestraat te Oos tende 8) Het ongeschonden monument van Koning Albert te Nieuwpoort. Op het voorplan drie graven van Duitsche gesneuvelden. 9) Het Justic'.dpaleis van Veurne geschonden. Men ziet de openingen ra» de obussen die uit de zee geschoten werden. 10) Het weezengesticht St Vincsntius te Poperinge, waaronder 40 wee zen en 5 kloosterzusters en een aantal oude mannen begraven werden. Twee weesjes werden onder de puinen ge haald. Eene vrouw werd er na 10 dagen levend uitgehaald. Zij heeft zich moeten voeden met rauwe aardappelen om in het leven te blijven. 11) De pastorij van Zeebrugge. (Foto's van Eyck) doende middelen van kontrole. Zoo zou iedere postcheckhouder die zich aanbiedt om een bepaalde som te ontvan gen, verplicht kunnen worden de volgende dokumenten voor te leggen laatste reke- ning-uittrekse', checkboekje en overschrij vingsboekje. Op zulke wijze is bedrog on mogelijk. De postcheckhouder zou trou wens niet over zijn gansche krediet mo gen beschikken, maar slechts over een deel, bijvoorbeeld 80 t. h. Laten wij hopen dat de hervatting van de bedrijvigheid van den postcheckdienst weldra een voltrokken feit zal zijn. Alles wijst er op dat dit inderdaad het geval zal zijn OPRUIMEN VAN LUCHT BESCHERMINGSMIDDELEN Alle zandzakjes aangebracht voor de keldervensters of voor de stoepen van Bur gershuizen, moeten door de bewoners er van weggeruimd worden. Worden door deze verordening niet be doeld. de opgebouwde zandzakbarrikaden die als schervenschutting aangelegd wer den op andere plaatsen dan burgershuizen. De strooken papier op de vensters moe ten eveneens weggenomen worden. Deze papierstrooken schaden de schoonheid van de huizen en voorkomen de verbrijzeling van het vensterglas bij luchtdruk door het inslaan van bommen niet. Brugge, 19 Juni 1940. De Veldkommandant van Brugge. De Verrichtingen van de Spaarkas GELC \FHALINGEN ZIJN MOGELIJK VOOR BEPERKTE BEDRAGEN Zooals gemeld zet de Spaarkas haar verrichtingen voort. Echter ,wat betreft de terugbetalin gen zijn aan de gewone regeling zekere beperkingen aangebracht. Zoo werd het hoogste bedrag dat ineens en per maand kan afgehaald worden voor Brussel op 1.000 fr. bepaald. De belanghebbenden moeten zich voor zien van volledige identiteitspapieren. De Spaarkas is open van 9 tot 12 uur. Op de stortingen die na 31 Mei 1940 gedaan werden, mag meer dan 1.000 fr. per maand terugbetaald worden, naar gelang het bedrag dat men op de Spaar kas staan heeft. Elders in het land ls het maximum bedrag. wegens het tijdelijk te kort aan baar geld, cp 500 fr. vastgesteld. Het geld dient afgehaald te worden bij de agentschappen van de Nationale Bank. Duitsche pasmunt in Belgie Men lette er verder op dat pasmunt van 50 pfennig in hard metaal geen wettelijk betaalmiddel ls in het bezette gebied. Alleen deze van 1, 2. 5 en 10 pfennig mag aanvaard worden. De andere munten mogen in ons land dus niet aangenomen of in omloop ge bracht worden. OORLOGSSCHADE Wij gelooven dat ons land erger bescha digd werd dan in 1914-1918. omdat veel meer gemeenten en streken getroffen wer den. Iedereen vraagt zich af wie zal deze schade vergoeden Voor den oogenblik kan daarover niets met zekerheid worden gezegd. Nochtans heeft de bestendige deputatie van West-Vlaanderen, volgend rondschrij ven aan al de gemeentebesturen gezonden. Ik heb de eer u te laten weten dat in het Departement van Financiën eerlang een aanvang zal genomen worden met de studie van de kwestie der schade door oorlogsfeiten veroorzaakt. Er dient vooraf nochtans verstaan dat het voor het oogen blik nog maar alleen gaat om het aan leggen van een statistisch werk. een lou tere vaststelling der oorlogsschade, een soort van inventaris Er wordt derhalve door het Hoofdbestuur geen enkele verbin tenis aangegaan, noen belofte gedaan wat betreft het vergoeden der oorlogsschade. Ik verzoek O. Mijne Heeren, de Ingeze tenen uwer gemeente uit te noodigen, na bovenstaande te hunner kennis te hebben gebracht, een opgave in te dienen van de geleden schade. Bedoelde opgaven zullen door uw toe doen verzameld en mij zoo spoedig moge lijk toegezonden worden. De Voorzitter der Bestendige Deputatie, H. D ARTOIS Zondag 23 Juni 1940. WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN WWBWM 37« JAAR. Nr 21 TARIEF VOOR BERICHTEN: Prijt per regel Kleine berichten 1.50 Ir. Gew. en Notar. 1.25 fr. In Stadsnieuws 2.00 fr. Rouwberichten 10.00 fr. Alle aankondigingen of be richten moeten tegen den 'Don derdag avond ingebracht wor den.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 1