Hoe ver staat het met den Oorlog De nieuwe regeling betreffende den steun aan behoeftige person^ Er schijnt een wachtpauze ingetreden - Alleen de luchtoorlog wordt voortgezet - In Nederland werden 43 burgerlijke personen gedood door Engelsche vliegaanvallen - Engeland treft buitengewone verdedigingsmaatregelen aan de kust - Rusland bezet Bessarabië en Noord-Boekovina - Engelsche zee-strijdkrachten vallen Fransche oorlogschepen aan HET GEVAARVOLLE OORLOGSTUIG! Het autoverkeer beperkt BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK VAN IEPER EEN EN ANDER Iedereen, die in nood is, kan steun genittt> KERKELIJK NIEUWS j Provinciale Centrale voor Herstel en Vergoeding KAREL DE STOUTELAAN,20 BRUGGE 2. DE POPERÏNGENAAR DE ALCEMEENE TOESTAND Ei schijnt een soort pauze ingetre den in Je oorlogsverrichtingen. Behalve wederzgJsche luchtaanvallen waar Je burgerlijke bevolking het h&rj te verduren heeft en enkele vernieti ging van booten op zee, valt er van het oorlogsfront weinig of niets te melden. Hoe lang deze pauze zal duren weet niemand. Iets staat vast de wapenstilstand tusschen Frankrijk en Duitschland heeft Engeland in zeer nauwe schoen tjes gedreven wat niet belet dat de Duitsehe troepen voor een zeer zware taak staan Engeland op eigen bodem aan te vallen. Wij zijn onbevoegd om daarover te oordeelen zooals millioenen hun eigen onbevoegdheid moeten bekennen. Doch ledereen wacht nieuwsgierig de ge beurtenissen af en honderd maal wordt gevraagd wanneer wordt de eindslag geleverd Intusschen worden in Belgle, Enge land, Frankrijk, Duitschland en Neder land luchtraids ondernomen die jam mer genoeg duur komen te staan aan de burgerlijke bevolking. Als men verneemt dat in Nederland, ln den Helder, 43 burgers gedood wer den door Engelsche luchtaanvallen, dan maakt dit een geweldigen Indruk op de massa. En het valt vooral op hoe de Engel sche het meest in den nacht hun lucht raids ondernemen. Waar het in klaarlichten dag reeds een heele moeilijkheid beteekent met juistheid militaire doelpunten te ver nietigen, dan is dit niet het geval ln den nacht. Aldus wordt de burgerbe volking het eerst en het meest ge- tioffen. Rusland bezet Bessarabie of de graanzolder van Roemenie De voornaamste gebeurtenis op in ternationaal gebied is wel de bezetting van het Roemeensch grondgebied Bes sarabie en Noord-Boekovina door Rus land. Ziehier hoe Rusland deze bezetting verklaart In het jaar 1918 heeft Roemenie, gebruik makend van de militaire po sitie van Rusland, de Sovjet-Unie met geweld van een deel van haar grond gebied beroofd, nl., Bessarabie, en daar mede de Sinds honderden jaren be staande eenheid, van het voornamelijk door Ukrajiners bewoonde Bessarabie met de Ukrajeensche Sovjet-Republiek geschonden. De Sovjet-Unie heeft nooit met deze gewelddaad genoegen genomen. Dat heeft zij herhaaldelijk openlijk en tegenóver de geheele wereld verklaard. Nu de militaire zwakheid van de Sov jet-Unie tot het verleden behoort, en daar de tegenwoordige internationale toestand de spoedigste oplossing elscht van de in het verleden onopgelost ge bleven vraagstukken, om eindelijk de grondslagen voor een blijvenden vrede tusschen de mogendheden te scheppen, meent de Sovjet-Unie dat het noodza kelijk is en dat het geschikte oogenbltk is gekomen, ln het belang van het her stel der gerechtigheid, te zamen met Roemenie stappen te doen voor de on middellijke teruggave van Bessarabie. De Sovjet-Regeering verklaart dat het vraagstuk van de teruggave van Bessarabie onafscheidelijk verbonden is met de overdracht aan de Sovjet- Unie van dat deel der Boekovlna, waar van de bevolking in hare overgroote meerderheid met de Sovjet-Ukrajlna verbonden is, zoowel door haar ge schiedenis als door gemeenzame taal en nationale samenstelling. Een dergelijk handelen zou des te meer gerechtvaardigd zijn, waar het overdragen van het Noordelijk deel van Boekovlna, zij het dan in geringe mate als schadevergoeding kan worden be schouwd voor het ontzaglijk verlies, dat aan de Sovjet-Unie en de bevol king van Bessarabie berokkend werd. door de 22-jarige heerschappij van Roe menie. De Sovjet-regeering stelt aan de Roemeensche regeering voor, Bessara bie aan de Sovjet-Unie terug te geven, en aan de Sovjet-Unie het Noordelijk gedeelte van de Boekovlna over te dra gen. De Sovjet-Regeering hoopt, dat de Roemeensche regeering dezen elsch zal inwilligen en daardoor de mogelijkheid zal scheppen op vredelievende wijze het langdurig konflikt tusschen de Sovjet-Unie en Roemenie op te lossen. Zij verwacht het antwoord van de Roe meensche regeertng in den loop van 27 Juni. Het antwoord van Roemenie Op 28 Juni heeft de Roemeensche ge zant Davidescu aan Molotof het ant woord van zijn Regeering overgebracht waarin woordelijk te lezen is Bezield met denzelfden wensch als de Sovjet-Unie, om door vredelievende middelen alle vraagstukken opgelost te zien, die meeningsverschillen vor men tusschen de Sovjet-Unie en Roe menie, verklaart de Roemeensche Re geering, dat zij bereid is, zonder eenig verwijl en in den geest van de vredes gezindheid tot bespreking van alle voorstellen over te gaan, die door de Sovjet-Regeering gedaan werden. In overeenstemming daarmede, verzoeken wij de Sovjet-regeering, plaats en tijd stip voor deze besprekingen te willen bepalen Alles ls dan ook zonder slag noch ■toot vergaan. Alleen werd de Roemeensche Regee ring hervormd met versterking van den Nationalistischen vleugel. Buitengewone verdedig) -:maat- regelen aan de Engelsche Kust getr ffen Buitengewone verdedigingsmaatre gelen werden getroffen voor een zone van ongeveer 30 Km. uitgestrektheid, gaande van Hastings to*, de Zuidkust, en langs de gezamenlijke Oostkusten tot de monding van de Teems. Buiten de eigen streekbewoners mo gen thans zelfs geen Engelschen meer die verdedigings-zone betreden zonder extra toelating daartoe. Door dezen getroffen maatregel werd er een gansche rij badplaatsen afge sneden voor het verbluf. Tenslotte werden er nog een menigte gebieden in het land zelf, alsmede de overige gedeelten van de kusten voor de buitenlander» afgesneden. In de omgeving van Londen, staat men over&i op wegversperringen van allen aard, massieve barrlken of oude autos. die gevuld zijn met steenen en op den weg werden gesleept. Ds Italiaansche vlieger Maarschalk Balbo gedood Maarschalk Balbo werd bij een lucht gevecht omlaag geschoten en kwam om het leven in zijn brandend vlieg tuig. Maarschalk Balbo was een der sterk ste figuren van Fascistisch Italië. Van in de prilste jeugd was hij een vuur en vlam voor Idealen. In den ou derdom van 14 jaar en wel in 1910 nam hij deel aan den opstand die Gari baldi tegen de Turken had verwekt. In 1915 werd hij vrijwilliger bij een regiment Alpenjagers en onderscheidde zich herhaaldelijk. Tegen het einde van den oorlog 1914- 1918 was hij reserve officier bij de luchtvaart. Na den oorlog wierp hij zich hals over kop ln den faseistischen strijd. Hij nam deel in 1922 aan den op- marsch naar Rome. In 1928 werd hij tot vliegergeneraal benoemd en in 1929 tot minister van de luchtvaart. Hetzelfde jaar organiseerde hjj een eerste eskader vlucht met 61 vliegtui gen boven het westen der Mitfdelland- sche zee. Gedurende den winter 1930 organi seerde hij een vlucht met 12 zware wa tervliegtuigen boven het zuidelijk ge deelte van den Atlantischen oceaan. Met een eskader van 24 watervlieg tuigen vertrok hij in 1933 om een reis rond de wereld te ondernemen. Hij landde te Chicago aan waar hem een triomfantelijke ontvangst ten deel viel. Op 37-jarigen ouderdom werd hij tot Maarschalk benoemd en kort daarop aangesteld tot gouverneur van Lybie. Hij stierf op 44-jarigen ouderdom. Zijn dood was als zijn leven: Een bran denden strijd en één brandende over gaaf van zichzelf in den dienst van zijn idealen. Te Bengasi hadden de uitvaartplech tigheden van Maarschalk Balbo en zijr gezellen plaats gevonden. In aanwezigheid van de Weduwe van Balbo en van voltallig opgekomen mi litaire-, burgerlijke- en partij-overhe den heeft Maarschalk Grazlanl de laat ste eer bewezen aan het stoffelijk over schot van Balbo en van zijn gezellen. De gevallen helden werden op het affuit van een kanon vervoerd. Daarop volgden de afgevaardigden van het be stuur en ket leger. t Langs den weg was een haag van Italiaansche en Arabische troepen op gesteld. Een menschenmassa die niet te over zien was, verdrong zich op den weg. Na de kerkelijke plechtigheid sprak Maarschalk Grazlanl een lofrede uit over Maarschalk Balbo en zijne ge zellen. Ten slotte werd het stoffelijk over schot van den Maarschalk naar de luchthaven gevoerd, van waar het per vliegtuig naar Italië zal vervoerd wor den. De Engelsche eilanden Jersey en Cuernesy door Duitsehe troepen bezet De twee eilanden tegenaan de Fran sche kust van Normandie en die een Engelsche bezitting waren, werden door afdeelingen van 't Duitsehe lucht wezen Ingenomen en vervolgens door stoot- en marinetroepen bezet. Enkele korte niauwjes. De Engelschen ondervinden heel wat moeilijkheden in hun koloniale be zittingen. Dit kan niet anders. Waar in nor male tijden Engeland reeds de handen vol heeft om in het koloniaal gebied orde en tucht te handhaven om uit dit gebied zooveel voordeel mogelijk naar het moederland te doen komen, roeren de kolonialen in oorlogstijd meer dan ooit. Het scherpste verzet komt uit Zuid Afrika waar de bevolking, zich hoe langer hoe meer tegen de politiek van generaal Smuts kant. De Boerenoorlog is er nog niet ver geten en men grijpt er naar elke gele genheid om Engeland te dwarsboomen. Anderzijds door de overgaaf van de Fransche koloniale troepen heeft Engeland een machtigen steun verlo ren om ginder de vijanden te bekam pen. Er was zelfs spraak van handge meen tusschen Fransche en Engelsche troepen. De Fransche vloot die naar een have werd ondergebracht, aangeduid door de commissie van den wapenstil stand, werd door de Engelsche vloot beschoten. Generaal De Gaulle die in Londen een soort Nationale Regeering vorm de zal volgens een Fransch dagblad voor den Krijgsraad in Frankrijk ge daagd worden. De Fransche studenten zweren getrouwheid aan de Regeering Petain. Wat bewijst dat de Fransche jeugd aan de zijde staat van hen die het aandurven op de puinen van het oude Frankrijk een nieuw land uit te bou wen, waar orde, tucht en de algemeene welvaart hoofdbestanddeelen van de nieuwe politiek zullen zijn. Er wordt gezegd dat de Belgi sche eenheden die zich in Engeland bevinden zouden aangewend worden om Ierland te verdedigen. De verantwoordelijke Belgische per sonen die onze jongens ln dit avontuur hebben gestopt, zullen zich hoeven te verrechtvaardigen. De New York Times stelt In een bericht uit Washington vast, dat na de wet gisteren door Roosevelt on derteekend, in verband met de verster king der landsverdediging het voor En geland thans bijna onmogelijk ls, zich nog oorlogsvoorraad en munitie uit de Amerikaansche legervoorraden aan te schaffen, ook niet over den onlangs in geslagen weg van ruil langs de Amerikaansche nijverheid. De nieuwe wet verbiedt het vrijgeven van om het even welke oorlogsschepen, voorraden of munitie zonder een be slissing van den Minister van Oorlog of van de Vloot, .die dit materiaal als waardeloos voor de Verdediging der V. S. aanduidt. Het blad doet opmerken dat het thans wel geen minister zal aandurven het oorlogstuig dat Engeland sterk wenscht te koopen, waardeloos te noe men Roemenie verzaakt aan de Engelsche-Fransche Waarborgen Dinsdag namiddag had een zitting plaats der beide commissies voor Bui- tenlandsche Zaken van de Roemeen sche Kamer en Senaat. De Minister van Bultenlandsche Za ken Argetolanu, heeft daar een uiteen zetting over de gebeurtenissen der laat ste dagen gehouden. Hij verklaarde, dat de Roemeensche buitenlandsche po litiek in een nieuw tijdperk getreden ie en dientengevolge aan de waarbor gen van Engeland en van Frankrijk van 13 April 1939, verzaakt had. Zooals het officieel verslag der zit ting der commissies verklaart, heeft ministerpresident Tatakescu vervolgens den Internationalen toestand verder uiteengezet. De demobilisatie der Fransche sol daten moet in volledige orde geschieden Volgens een bericht uit Clermont- Ferrand, werden aan den Franschen Minister van Oorlog aanwijzingen ver strekt in verband met de progressieve demobilisatie van het leger. Er wordt daarin gewezen op het feit dat het afzwaaien in volledige orde dient te geschieden, daar men zich anders aan ernstige moeilijkheden mag verwachten wat betreft het doorvoeren der militaire clausules van het wa penstilstandsverdrag, alsook de moei lijkheden van verkeer ln verband met de bevoorrading der bevolking. Er wordt verder nog aangetoond, dat de gemobiliseerde soldaten, die geen werk vinden, op hun verzoek, zouden kunnen gevoegd worden bij de Ar- beidseenheden die aangewend zou den worden voor publieke werken. De Parijsche banken weer open De Parijsche banken zullen de eerst komende dagen weer open gaan. De transacties zullen nog beperkt zijn. Ef fecten zullen nog niet kunnen gekocht of verkocht worden, maar stortingen op vrije rekeningen zullen aangenomen worden. Spanning in het Oosten Tusschen Japan en Amerika wordt de toestand meer en meer gespannen. De Amerikaansche vloot is op groote zeemaneuvers uitgevaren. Ir\ de huidige omstandigheden wordt daar zeer veel belang aan gehecht vooral vanwege Japan. Deze Amerikaansche vloot is een beetje te dicht bij de eilanden Hawaï en. Philippijnen genaderd. Daarin steekt een Engelsch maneuver om de aan dacht van Amerika op Zuid Azie te vestigen. Japan laat zich niet beïnvloeden en is op alles voorbereid. Nissi-Nissi zegt dat de terugkeer van de vloot der Vereenigde Staten naar Hawaï de spanning die er heerscht in den Stillen Oceaan onnoodig ver scherpt. De poging der Vereenigde Sta ten om druk op Japan uit te oefenen, ls nutteloos. Yomiuri Shimbun schrijft dat het stationneeren van de vloot der Ver eenigde Staten er Japan niet zal toe brengen, zijn politiek te veranderen. De Amerikanen vergissen zich. Sinds zij hun handelsverdrag met Japan opzeg den, zijn de verhoudingen in de we reld grondig veranderd. Amerika zal dit zeker nog gewaar worden. Een Fransch-Engelsche zeeslag Volgens het wapenstilstandsverdrag moest een deel der Fransche vloot te Oran voor anker liggen. De Dun- kerque en de Strasbourg waren onder deze schepen. De Britsche admiraal zond aan den Franschen eskader-admiraal, vice-ad- miraal Gensoul, het verzoek zich over te geven ofwel zijn schepen te doen zinken. De beslissing moest volgens den Britschen admiraal binnen de zes uren getroffen worden. Zonder het .verstrijken van dit uit stel af te wachten, sloten watervlieg tuigen der Engelsche marine, door mid del van magnetische mijnen, de reede van Mero el Tebir. Het vuur wordt geopend Daar de Fransche admiraal weiger de gevolg te geven aan het Engelsche verzoek, opende de Britsche vloot, te 17 u. 40 het vuur op de Transche oor logsschepen. Gezien dezen aanval, heeft de Fran sche regeering aan de Fransche een heden die op de reede van Alexandrie, naast de Britsche vloot gemeerd lig gen, bevel gegeven het anker te lich ten en naar de hooge zee te vertrek ken, desnoods met geweld. Nadat de Fransche afvaardiging bij de Duitsehe wapenstilstandskommissie een mededeeling had verstrekt over de Incidenten van Oran, tusschen Fran sche en Engelsche schepen, heeft de Fuhrer aan de Fransche regeering de toelating gegeven de Fransche schepen te doen zinken, wanneer zij niet aan den greep der Engelschen kunnen ont snappen. De Strasbourg en enkele kleine schepen ontvlucht Wij vernemen verder dat bij den plot- selingen aanval der Britten die 's a- vonds te 17 u. 50 geschiedde, de Fran sche schepen, gedeeltelijk niet onder stoom waren, en aldus in de haven hun zware artillerie niet hebben kunnen gebruiken. De Engelschen openden aanstonds het vuur. De slagschepen Dunkerque en Provence en de flotiljeleider Mogador werden in brand gescho ten. Het slagschip Bretagn- blijkt op een door de Engelsche gelegde ma gnetische mijn te zijn geloopen en is in de lucht gevlogen. Het slagschip Strasbourg vijf flotieijeleiders, alsmede een aantal tor pedojagers en duikbooten, gelukten er in den ring der Engelsche oorlogssche pen te doorbreken en in de Middel- landsche Zee te geraken. Ontslag van den Burgemeester van Den Haag De in ambt zijnde burgemeester .an Den Haag, Mr S. J. R. de Monchy, is op last van den rijkskommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit zijn ambt ontslagen. De werkzaamhe den van den burgemeester worden voorloopig door den oudsten wethouder waargenomen. HOUD ER DE HANDEN VAN AF! KINDEREN SPEELDEN MET EEN GRANAAT TE WESTOUTER Een gedood. Twee gewond. Kinderen spelen zoo graag met al lerlei gevaarlijk goedje door de vluch tende legers achtergelaten, of die zij vinden op de plaatsen waar gevechten werden geleverd, vaak onbewust van het groot gevaar dat hen hierbij be dreigt. Zoo ook op Donderdag 27 Juni j.l., op de hoeve van Michel Yerdonck- Spennink, te Westouter, speelde zich op die wijze een droevige gebeurtenis af. Het gezin telt 8 kinderen, die Don derdag 27 Juni, te 17 uur van den avond allen thuis waren, de school reeds gedaan zijnde. Rond dien tijd moest de meid naar de weide cm er het waschgoed uit te leggen. De kin deren wilden haar volgen eit huppel den haar achterna, alle acht, door de weide. De weide was echter verboden toe gang voor de kinderen daar er allerlei gevaarlijk tuig was overgebleven na den terugtocht der legers der Verbon denen, zoodat de meid. toen zij de kin deren achter haar zag konten, die te rug de weide uitzond. Intusschen had de 10-jarige Antoon Verdonck een handgranaat gevonden en hield die verborgen in zijn handjes opdat de meid die niet zien zou. De kinderen trokken dan spelend tot aan den beetenhoop waar de jongen An toon het gevaarlijk tuig toonde aan al zijn broertjes en zusjes. Hierbij trok hij den ring af die de granaat tot ont ploffing moet doen komen. Zijn zusje Agnès, 8 jaar oud, die het tuig hoorde sissen, sloeg dan de granaat uit de hand van haar broertje. De granaat ontplofte bij het raken van den grond. Antoon werd gewond aan buik en longen, de 9-jarige Ma ria over gansch het lichaam, de 8-ja- rige Agnès aan het hoofd en nogal ernstig aan het oog, en de 2-jarige Gerard licht geraakt aan de knie. De vier anderen bekwamen geen letsel. Haastig snelden de bewoners der hoeve toe en geneeskundige zorgen werden ingeroepen. Dr De Smvter deed de kleine Antoon Maria en Agnès naar het hospitaal te leper overbren gen. De jongen overleed er 's ande rendaags en werd Dinsdag j.l. onder grooten toeloop van volk ten grave gedragen te Westouter. De meisjes Maria, die slechts vleesch- wonden opliep, en Agnès, verblijven thans nog in het hospitaal te leper en zijn aan de beterhand. Aan de Familie Verdonck bieden wij onze christelijke rouwJee'neming aan. Mocht het gebeurde tot les dienen van de andere kinderen die soms zoo roekeloos spelen met allerlei oorlogs tuig. OOK TE VEURNE SPEELDEN JONGENS MET EEN GRANAAT Een hunner gewond. Zondag namiddag werd de gansche stad in rep en roep gesteldEen jongen was door een granaat doode- lijk gekwetstzei men. Gelukkig was hierin leile overdrij ving en toch! Twee jongens van 16 jaar,' R. Blomme en Verhelst, waren langs den Nieuwpoortvaart op zoek naar buit. Opeens raapte Blomme een granaat op en niettegenstaande het verbod van omstaanders wilde hij het moordend tuig open draaien. Opeens brak hij de veer af. Door het, geluid opmerkzaam wierp' Verhelst zich' in een gracht. De granaat ontplofte en Blomme werd aan rechte! hand en borst gekwetst. Dr Mayaeri in haast hijgeroepen gaf den gekwetste de beste zorgen. Blomme werd naar het hospi taal gevoerd. Gelukkig ziin de wonden niet erg en zijn hand zal niet moeten afgezet worden al werden alle pezen geraakt. Moge de handelwijze van Blomme een gotede les wezen. Laat alle oorlogs tuig met rust! NOG ANDERE DEGELIJKE ONGEVALLEN Te Ekeren vonden 5 knapen een granaat in een boscli. Zij gingen er aan wat te futselen. Xa zekeren tijd trokken er vier der jongens naar huis. De vijfde bleef alleen met het oor logstuig en wilde er steeds maar aan werken. Op zeker oogenblik hoorde men een ontploffing. Het tuig was ontploft en de 13-jarige knaap vreese- lijk en doodelijk verminkt. In de vaart Brugge-Nieuwpoort ontplofte een mijn bij het slaan tegen de vaartmuur. Zekere Maurice Delaa- ter, van I.eke, werd hierbij gedood. Een vrouw werd gewond. Te Waasmunster speelden kin deren met kogels toen er op zeker oogenblik enkele ontploften. Een kind werd zwaar gewond, een ander lichter. Ook te Leerbeek hadden twee knapen een oorlogstuig, vermoedelijk een handgranaat, gevonden, en speel den ermede. Het tuig ontplofte: een der kinderen werd gedood, het andere zwaar gewond. Te Oudenaarde, op het veld, kapte een jongeling op een kogel. Deze ging af en verwondde den jongeling aan den arm. A Ouders! Let op voor uw kinderen. I.aat geen oorlogstuig onder hun he reik. Zorg dat zij niet spelen daar waar oorlogstuig te vinden is. Vraag aan de bevoegde overheden dat het gevaarlijk goedje, dat onder het bereik uwer kinderen ligt, ten spoe digste weggehaald worde. Het leven uwer kinderen hangt er van af. De bezettende Overheid heeft onze aandacht gevestigd op het te groot ver bruik van benzine. Het is volstrekt noo- dig. in het voordeel van de bevoorra ding der bevolking en der openbare diensten, dit verbruik in groote mate te verminderen Ten einde ten spoedigste een beslis send resultaat te bekomen, zullen de machtigingen tot rijden met auto's zeer beperk, worden. Luxewagens, limousi nes. zelfs motorfietsen, zullen enkel toe gelaten worden in de verhouding van 10 "o van het getal voertuigen op 10 Mei 1940 in gebruik. Voor de vrachtwagens, tractors, enz., is de verhouding op 25 vastgesteld. Reizen met onvolledige vracht mep ten zooveel mogelijk vermeden worden. Er wordt aan de handelaars aangera den zich te groepeeren voor het gemeen schappelijk vervoer van hunne waren. Bepaalde onderrichtingen zullen binnen enkele dagen gegeven worden voor het vervoer van zware vrachten. Plezierreizen en onnoodige bezoeken moeten stopgezet worden. Enkel voor beroeps- of handelsdoeleinden zullen autoreizen den Zondag toegelaten wor den. rijtuigen Zondags op den open* .en weg aangetroffen zullen hun gebruik moeten wettigen. Indien het ge bruik onwettig bevonden wordt, zal de machtiging tot rijden afgenomen wor den en de benzine tal uit den vergaar bak worden verwijderd. BELANGRIJKE ZAAK VAN DIEF STAL, HELING EN PLUNDERING, BIJ DE BESCHIETING VAN IEPER Strenge straffen werden uitgesproken. Voor de 2* Kamer van de Rechtbank, eenige rechter Voorzitter Mr Matton, stonden verscheidene personen van leper terecht, beticht van zich op einde Mei aldaar plichtig gemaakt te hebben aan diefstal of heling van, bij afwezige burgers, gestolen waren. Het grootste aantal dier zaken had betrek op de plundering der magazijnen- van den Heer Vandevenne, kaashandelaar, Dlkkebuschsteenweg te leper. Te hunner verontschuldiging ver klaarden meestal de betichten dat zij de kazen, ten huize door de politie in beslag genomen, ofwel gevonden had den op den openbaren weg, ofwel van vreemde vluchtelingen ontvangen had den. De Heer Voorzitter deed hun als dan heel raak opmerken, dat, in al- gemeenen regel, de vluchtelingen nooit ln bezit waren van overvloedige levens middelen. Sw. L., winkelierster, die voor 60 fr. kazen ter waarde van 150 fr. had af gekocht, werd, wegens heling, ver oordeeld tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang, en tot de kosten, zonder voorwaarde. Vanc. J. had beweerd eene bol kaas gevonden te hebben en andere wer den door zijn kinderen medegebracht. Na bezoek van de politie werd de kaas terug gegeven. Voor de feiten A. en B„ die zich mengelen, werd de be tichte veroordeeld tot 3 maanden ge vang en tot de kosten, zonder voor waarde. Cors. C. was in bezit van een kist Hervekazen en 2 bollen andere kaas, aan de poort van het huis Vande venne gevonden?! Voor het feit A. werd hij veroordeeld tot 3 maanden gevang en 700 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Bij Lep. P. had zijn zoontje Geor ges 6 bollen thuis gebracht. Wegens heling wordt deze betichte veroordeeld tot 2 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Co. O. was in bezit gevonden van 3 bollen roode kaas en van Hervekaas, ook wegens heling wordt deze veroor deeld tot 2 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Der. H., bij wie een zekere hoeveel heid kaas gevonden was, werd wegens heling voor het feit E. veroordeeld tot 3 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot dé kosten, zonder voorwaarde. M. Ach. had zich vergenoegd mêt het wegnemen van de balans en de bascule. Deze werden, evenals de ka zen, bij de andere betichten gevonden, terug gegeven aan de bestolene. Voor het felt A. wordt de betichte veroor deeld tot 3 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Wegens bedriegelljke verberging wordt S. Jos., bij wie een bol jonge en een bol oude kaas gevonden werd, door hem ojjgeraapt larigs den weg. tot 1 maand gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld en tot de kosten, zonder voorwaarde. Luns. G. had de kaas per kruiwagen afgehaald en zou volgens zekere ver klaring er wel omstreeks 100 kilos in 't droge gebracht hebben. Zij ziet haar dan ook verooröeelen tot 2 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en de kosten, zonder voor waarde. Dev. Pol. had ook nogal voorraad ten kleinen koste opgedaan. Vande venne stelt zich als burgerlijke partij aan, 1680 fr. schadevergoeding vra gend. Betichte wordt veroordeeld tot 2 maanden gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, zon der voorwaarde. Aan de burgerlijke partij moet hij 100 fr. betalen en de kosten harer aanstelling. F. N. is beticht van bedrieglijk weg nemen van 4 bollen kaas. Voor het feit C. wordt hij dan ook veroordeeld tot 2 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Wegens heling van kaas werden I. Raym. en Rose. Ch. ieder tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld en tot elk de helft der kosten, zonder voorwaarde voor beiden. Duss. Osc., van leper, werd op twee stonden gezien toen hij in het huis van Lucien Despeghel, in de Boter- straat, bezig was met conserven, cho colade en salade weg te nemen, om aan de vluchtelingen uit te deelen», beweerde hij. Despeghel stelt zich als burgerlijke partij aan, 2.500 fr. scha devergoeding vragend. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 1 maand gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Aan de burgerlijke partij moet hij 2000 fr. betalen en de kosten harer aanstelling. Ross. Ern., van leper, werd gezien toen hij uit het magazijn van Valere Louf, gelegen in de Boterstraat, schoe nen weghaalde. Nadien had hij er 11 paar uit eigen beweging terug ge geven, heelemaal beschadigd, ver klaarde Louf. Betichte wordt veroor deeld tot 2 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Te De Panne belastten twee Da mes uit Antwerpen een boodschapper hun valiezen, waarin voorwerpen van groote waarde staken, naar een garage der stad te voeren. De boodschapper kwam evenwel niet meer terug. De diefstal zou gaan om een bedrag van 100.000 fr. In Nederland worden rantsöen- zegels uitgedeeld voor honden- en kat tenbrood. In een klein dorpje van Savooie is de grootste en zwaarste man van Frankrijk overleden. Hij woog 179.5 kgr. en zijn duim was bijna 4 cm. breed. In Brazilië zullen nogmaals zeven mlllioen zakken koffie uit den handel getrokken worden. Leon Degrelle zou wel degelijk In leven zijn. Hij zou gezien zijn geweest te La Pallce. bij La Rochelle, in gezel schap van den Heer Wyns. Te Brussel, in het Justitiepaleis, heeft de H. Ganshof van der Mcersch, auditeur-generaal, die na gevlucht te zijn geweest naar Frankrijk in Bel- Een nieuw besluit is in het Staatsblad verschenen betreffende den steun aan be hoeftige personen te verleenen. In dit besluit wordt er terecht gewezen op de noodzakelijkheid steun te verleenen aan ieder behoeftig persoon of gezin en inzonder. aan degenen die beroofd zijn van de tegemoetkomingen en vergoedingen van alien aard die hun vroeger werden be taald en waarvan de last geheel of ten deele door de openbare machten werden gedragen. Iedereen, gesyndikeerde of ongesyndi- keerde. arbeider of burger, kan dus gehol pen worden. Daartoe hoeft slecnts een vraag inge diend bij de Commissie van Openbaren Onderstand van de woonplaats of, voor wat de vluchtelingen betreft, van de ver blijfplaats. De steun waarop de betrokken personen recht hebben, moet hun door de Commis sie van Openbaren Onderstand volledig uitbetaald worden. Het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering zal 75 ten honderd van het bedrag der uitgave op zien nemen. In geval de Commissies van Openbaren Onderstand tijdelijk deze verplichtingen niet kunnen nakomen, zal genoemd Minis terie geld Voorschieten. HOE HOOG BELOOPT HET BEDRAG VAN DEN DAGELUKSCHEN STEUN De gemeenten worden ingedeeld in drie categoriën, naar gelang de bevolking. De dagelijksche steun wordt vastgesteld als volgt Voor de gezinshoofden of daarmee gelijkgestelden 10.00 8.50 7.00 Voor de echtgenoote hulshoudster. 4.25 3.75 3.25 Voor de kinderen ten laste beneden de 15 j. 2.50 2.25 2.00 Vermeerdering per bijko mend persoon. 4.25 3.75 3.25 De steun wordt verleend per dag en betaald per week en de week loopt van den Zondag morgen tot Zaterdagavond, zoodat feitelijk 7 dagen zal uitbetaald worden. WIE ZAL DEN STEUN ONTVANGEN In princiep wordt de steun uitbetaald aan het gezinshoofd. Hij wordt aan de echtgenoote uitbetaald wanneer het gezinshoofd aan het werk, atwezlg, ziek of onwaardig is of. indien hij ongehuwd weduwnaar, gedivorceerd of gescheiden is aan den persoon die hij aanduidt. In geval dt echtgenoote zich ins gelijks in de onmogelijkheid bevindt zich op het betaalkantoor aan te melden, wordt de steun aan de" door haar aangeduiden persoon betaald. Het zal misschien verwondering wekken te lezen dat den steun kan uitbetaald worden aan de echtgenoote wanneer het gezinshoofd aan het werk is. Doch er is iets nieuws in dit besluit. Leest zelf Art. 6. De ondersteunde, alsmede al de leden van zijn gezin die tot werken be kwaam zijn. moeten op het Gewestelijk Bureau van den nationalen dienst voer arbeidsbemiddeling en toezicht als werk zoekenden zijn ingesenreven. De echtgenooten-huishoudsters. de kin deren beneden de 15 jaar, de personen in volledigen of deflnitieven staat van ar beidsonbekwaamheid, de vrouwen van 60 jaar en meer en de mannen van 65 Jaar en meer moeten niet als werkzoekenden worden ingeschreven. Art. 7. De Burgemeester kan alle tot werken bekwame personen (mannen of vrouwen) die steun genieten, met uitzon dering van de bij het 2e lid van artikel 6 bedoelde personen, gedurende 2 dagen van acht uren of 4 halve dagen van vier uren per week, belasten met de uitvoering van werken zooais het opruimen van de ver keerswegen, het schoonmaken van de stra ten, het reinigen van waterloopen en grachten, de saneering van moerassen, het ontginnen van bosch- en heidegronden, herbebosschingswerken, dringend werk op het veld, enz. Wanneer het aantal ondersteunden hoo- ger is dan het aantal arbeiders die noodig zijn voor de uitvoering dezer werken, zul len de betrokkenen om de beurt aan het werk gesteld worden. Wanneer de hooger- bedoelde werken in bepaalde gemeente niet worden uitgevoerd, zijn de aldaar verblij vende ondersteunden er toe gehouden, op aanzoek van de bestendige deputatie, in een andere gemeente, waar hun hulp noo dig wordt geacht, te gaan werken. Er zal geen kwestie meer zijn van niet willen werken en steun genieten. Neen. Wanneer de Burgemeester beroep zal doen op de werkloozen, MOET dien oproep be antwoord worden Wij oordeelen dat geen enkel burge meester zal nalaten van dit recht gebruik te maken om tal van werken te laten uit voeren en geen enkel ondersteunde zich aan zijn verplichtingen zal onttrekken. Wat het ontvangen van het steungeld betreft, kunnen wij niet genoeg drukken op de onwaardig- echtgenooten die een deel van de ontvangen steun aan den drank verteren. De openbare besturen kunnen niet streng genoeg optreden in de huidige omstandig heden tegenover de dronkenschap. STAAT VAN BEHOEFTIGHEID Niemand kan worden ondersteund zon der een staat van behoeftigheid in te vullen. Deze staat vermeldt de uitvoerige op gave van de inkomsten en van de samen stelling van het gezin, de geboorteplaats en datum alsmede de nationaliteit van alle gezinsleden. De aangifte moet door den aanvrager onderteekend worden onder vermelding Ik verklaar op mijn eerewoord, dat deze aangifte eerlijk en volledig is Elke ondersteunde is er toe gehouden alle veranderingen hetzij in zijn inkom sten of in die van zijn gezin, hetzij in de samenstelling van zijn gezin, onmiddellijk bij de kommissie van openbaren onder stand aan te geven. Een aanfenomen verandering wordt eerst van kracht in de week die volgt op deze waarin de verklaring werd afgelegd. Onder gezin verstaat men het ge heel van aanwezige personen, die onder hetzelfde dak een gemeenschappelijk leven leiden, en al dan niet door banden van gië was weergekeerd, een oorvijg in ontvangst mogen nemen van den Heer Van Dieren. Zooals men weet werd door de Vlaamsch-Nationale Groep een aanklacht ingediend tegen den Heer Ganshof van der Meersch, die per soonlijk verantwoordelijk zou zijn van de radiorede in Frankrijk tegen Ko ning Leopold uitgesproken en van de willekeurige aanhoudingen en wegvoe ring door de Franschen van talrijke Belgen Tegen den Heer Ganshof is een onderzoek geopend. UIT OOSTENDE Heer Serruys werd benoemd tot Burgemeester der stad Oostende, in vervanging van den Heer Moreau, die afgesteld werd omdat hij zijn stad had verlaten. Het nieuw Schepencollege werd samengesteld uit de HH. Devriendt, Smissaert, Van Coillie en Boudolf. bloed- of aanverwantschap met t.cu: bonden zijn. De inkomsten en de behoeften nr gezinnen, waarvan het eene bestir geëvacueerde personen, die wegens de 2 standigheden, bij het andere zijn ko& inwonen, dienen ech'er afzonderlijk kend. Hetzelfde geldt voor vefscr.,_-, geëvacueerde gezinnen, die onder beüè? dak leven. In deze twee gevallen v>7 deze gezinnen beschouwd als afzonot: gezinnen. De kinderen, die in pensioen zijn en wier ouders de kosten van hy sioen geheel of gedeeltelijk betalen, nu»» bij uitzondering, bij het gezin blijven. Indien deze kinderen in pe.V geplaatst worden door een liefdadig^ stelling of door een derde, die den schen last van hun onderhoud cv moeten zij uit het gezin van hua worden uitgesloten Door aan te geven inkomsten, moe! verstaan om het even v.elke inkomst voortkomende van roerende of onroe... goederen, zoowel in specie als ln r.iV Behoudens wat in artikel 18 voorziet wordt geenerlei vrijstelling aangenom? Indien zekere inkomsten voorloop:; v, kunnen geïnd worden of indien sci^, kapitalen tijdelijk niet beschikbaar i moet daarvan melding worden gemaat' De loonen, bezoldigingen, wedden. moeten niet worden vermeld op he: jè muiier van den staat van behoeftige Zij worden elke week, op het oogenblik i? de aanvraag tot steun, in netto-;,v aangegeven. Hetzelfde geldt voor alle - tengewone of toevallige inkomsten. Het bedrag van de globale inkom?, die op verschillende wekeo of aaay. betrekking hebben, namelijk de wefcj loonen. pensioenen, huurprijzen, (7 wordt verdeeld door het getal weke: 7, de periode omvat waarbij zij «ansltC Het aldus bekomen quotient wordt tb staansmiddel in rekening gebracht tj elke week van deze periode. Hebben recht op volledigen ste; aanvragers die geenerlei bestaansmüjj.' i bezitten, of waarvan het gezin g-.77 bestaansmiddelen bezit. Hebben slechts reent op een gei»ij lijken steun, zij die wekelijksche btsUt middelen bezitten, of waarvan he: wekelijksche bestaansmiddelen bezit fci den het theoretisch wekelijksch bedrag 1 den steun, w aarop zij voor zichzelf ol p.. dit gezin kunnen aanspraak maker., j som die hun in deze gebeurlijkheid t» komt. is gelijk aan het verschil tusscig gezegd theoretisch bedrag van der. s;.. en het bedrag van hun bestaansmiddels Hebben geen recht op steun, de perse? waarvan de wekelijksche inkomstra deze van hun gezin, het theoretisch web lijksch bedrag van den steun, w»arop> voor zichzelf of voor hun gezin kunncl aanspraak maken, evenaren of overtref:-1 WIE WORDT UITGESLOTEN TAS j DEN STEUN Worden uitgesloten van bet recht cl den bij dit twsluit voorziener steun 1) de gezinnen waarvan een of mesl leden bij stakingen of lock-outs togtul keld zijn 2) de gezinnen waarvan een of me leden rondventen 3) de gezinnen waarvan een of ire leden handel drijven, een drankhuls of e: om het even welke onderneming esp.;.-| teeren, en, inzonderheid, zij die zich m| een handelsdoel, toeleggen op den l«:.:l of tuinbouw, de boomteelt, de veefotej de vogelkweek of de groenteteelt 4) de personen met een algemeen bete! wangedrag of die zich aan den drank het spel overgeven. Geldt het een tak lid van het gezin dan het gezinshoofd, tt wordt de stjun verminderd met XxKXxü; van den theoretisch voor dit lid rste den steun 5) a) de gezinnen van 1 tot 3 ptia, waarvan een of meer leden gedureffi'a minste twintig- dagen hebben geireïttïi dens de vier wieken die onmiddellijk week van de steunaanvraag voorai?to?t: b) de gezinnen van 4 tot 6 persor.e: waarvan verschillende leden samen tKtej gewerkt gedurende ten minste zestig difJ tijdens de vier weken die onmiddellijk week van de steunaanvraag vooRfgiigl De sub 5 voorziene uitsluiting befai een week. Zij bedraagt twee of drie «tel indien het getal werkdagen verdubbei: I verdriedubbeld is. 6) de gezinnen waarvan een of ij leden bezitters ziin van kapitalen die sj schikbaar zijn of te gelde kunnen geiwi worden (bezit ln specie, op de Spsffll op de bank, enz.) Zij kunnen slechts genieten na hun bezit te hebben csl bruikt met driemaal den theoretisctal steun waarop zij kunnen aanspraak tuttel 7) de gezinnen, waarvan een of Bl leden recht hebben op een uitkeerir,;'-1 onderhoud ten laste Van een beker.: 'I taalkrachtig persoon, en die er de btu l| niet van vorderen 81 de kostgangers van verplet" inrichtingen 9) de dienstmeiden, knechten, en - het algemeen, al de dienstboden die f huisvest zijn en gevoed worden dooi1 personen waarbij ze in dienst zijn 10) de gezinnen, waarvan de leden zouden Ingeschreven zijn als werkzoeO den. Indien het gezin een stukje land c kleinen veestapel bezit waarvan de dukten voor eigen behoeften worden gewend, moeten uit dien hoofde, gee: inkomsten in aanmerking worden t Worden eveneens vrijgesteld de into® sten van het onroerend goed of tan gedeelte van het onroerend goed, dat f bruikt wordt als woning voor het gezit' waarvan een lid eigenaar of vrac:' bruiker is. De loonen en bezoldigingen worden gesteld tot een beloop van 25 t. h. I Worden niet vrijgesteld, de huurt'' sten van onroerende goederen, et#; als de inkomsten op de onderverhut) I CONTROLE VAN DEN STAAT ttl BEHOEFTIGHEID STRAFBEPALINGEN verschijnt toekomends w»!' BISDOM BRUGGE. Mgr. de Bisschop heeft benoemd Tot Pastor te Markegem E. H. Valcke- naere, onderpastor op St-Jozef te Oostende Tot onderpastor op het H Hart te Roe- selare, E. H. De Geeter, onderpastor op St-Jan te Oostende. Tot onderpastor op St-Jan-Baptista te Oostehde, E. H. Loosen, leeraar aan het Bisschoppelijk College aldaar. Verbond van Geleisterden. (M. z. w. d. in wording) GETEISTERDEN! Wat l«* ge nu onmiddellijk doen om Lelijk in orde te zijn, en W uw recht op schadevergoeding kunnen doen gelden? Hoe kunt ge desgevallend huis zoo spoedig mogelijk bewoonbaar krijgen... uw ver huis... uwen handel opnieut f richten? -L| VEREENIGT UI Eendrt'- maakt macht! Maakt U lid van den voor geteisterden! Gij hl*1 raad en hulp vinden! Vraagt ons inlichtingen - brief, of komt naar ens w 7 ieder dag tan 4 u. tot 6 u. 's Zondags). -

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 2