Het hoekje van "DE TOEKOMST BERICHT UIT VEURNE BELANGRIJK BERICHT UIT NIEUWPOORT Huls DUMON Rouwberichten BERICHTEN VAN VERFWAREN EN DROGERIJARTIKELEN EPH. DUMON UIT DIKSMUIDE UIT KOKSIJDE rr=ri de poperïncenaar Het Schepencollege brengt ter kennis der bevolking dat in het Ministerie van Financiën eerlang een aanvang zal genomen worden met het schatten der schade door oorlogsfeiten veroorzaakt. Voor het oogenblik echter kan er enkel spraak zijn van statistisch werk, t.t.z. een loutere vaststelling der oorlogsschade - een soort in ventaris. Wie schade geleden heeft moet bijgevolg een opgave doen der ge leden schade. Het spreekt van zelf dat de opgave naar waarheid moet geschieden en alle valsche verkla ring streng zal gestraft worden. De inventaris der schade aan ge bouwen moet per gebouw opge maakt worden met bijvoeging van den inboedel (mobilier). OP BEVEL: De Secretaris, De Burgemeester, ALB. RATHÊ. G. VAN HEE. VEURNE HERNEEMT ZIJN NORMAAL LEVEN Iemand die Veurne zou veriaten heb ben op 2 Juni en er nu zou terugkee- ren, zou zich in dezelfde stad niet meer wanen. De straten zijn opge ruimd. Wel ziet men hier en daar plaateendie niet zoo rap zullen hersteld zijn, maar alles is reeds op zijn beste opgewerkt en netjes ge maakt. Elektriciteit is omzeggens gansch hersteld. Daaromtrent al het achtergelaten materiaal is uit de stad weggevoerd en in verzamelplaatsen samengebracht. Scholen en College zijn reeds hernomen en een betrekke lijke kalmte heerscht terug onder de bevolking. Dat er nog onrust heerscht in veel huisgezinnen over niet terug gekeerde soldaten, of weggevluchte en nog in Frankrijk verblijvende familie leden is te begrijpen, maar nu daar ook de wapens zijn neergelegd, wordt met goede hoop de spoedige terugkomst verbeid. De Postdienst is reeds goed hersteld. De eerste trams zijn deze week aan 't rollen gegaan en verbinden Veurne met leper, waar men verder het bin nenland kan inrijden. Graspleintjes en bloemenperken heb ben deze week een ander uitzicht ge kregen. Het onkruid heeft plaats ge maakt voor prachtige bloemplanten, die weldra in vollen bloei zullen prij ken. De handelaars spreken met vollen lof over de Dultsche Militaire Over heid, die him alle gemak geeft om voor him zaken de noodige reizen te doen p?r auto of autokamion; te voet of per flets mag iedereen waarheen hij het goed vindt. Zondag 11. mochten wij reeds veel wandelaars zien. Bijzonderlijk de Nieuwpoortbrug en IJzerenweg hadden veel bekijks, waar men in snel tempo de herstellingswerken voortzet. Ons Stadsbestuur blijft ook in niets aan zijn taak te kort. De werkloozen worden zooveel mogelijk aan het werk gezet: hulp voor de behoeftigen werd ingericht; de bevolking wordt zooveel Tnögelljk met'raad en daad bijgestaan, en zoo krijgen wij de vroegere rust en stilte terug in de gemoederen. Dat God onze stad behoede en alles zijn vooruitgang voort mochte blijven genieten. BURGERLIJK HOSPITAAL VEURNE IGesticht der EE. ZZ. Annonciaden) Lijst der bedden op 14 Juni 1940 MANNEN: Bed 1: Feit Schasse-Marcus; 2. Maes Marcel: 3. Putman Victor: 4. Puissant Louls-Edmond; 5. Robecyn Arthur; 6. Vandecasteele Achiel; 7. Vermeulen Louis; 8. Huyghe Heronius; 10. De- maré Henri; 11. Joosen Karei: 12. Francechi Armando; 13. Bartolomé; 14. Kesteloot Georges; 19. Duthoy Ju les: 21. Decoster Emiel; 22. Vincent Alfons; 23. Levecque Jozsf; 24. Taca Henry; 25. Van Ginneken Pierre; 26. Dolphen Adhémar; 27. Lorio Félix; 28. Leleux Leopold; 29. Wuyts Jozef; 30. Degrieck Frans; 31. Deloraine Albert; 33. Braham Jozef; 34. Dutrieux Mau rice; 68 Moreels Jerooni; 69. Loos Louis; 79. Triest Vitalis; 80. Lamoote Henri. In de Vrouwenzaal; bed 9: Benteln Valère. Totaal 32 bedden. Lijst der bedden op 15 Juni 1940 VROUWEN: Bed 61: Lemaire Thérèse; 60. Kete- leers Euphrasie; 36. Robecyn Adrien- ne; 35. Schepens Sylvia; 72. Roland Leopoldine; 73. Mortehan; 78. Maesen Anna: 77. Flahou Angèle; 64. Cells; 65. Vileyn-Coolen. In de mannen zaal: bed 63: Spillebeen Clara; 74. Spillebeen Agues. Totaal 12. GEBOORTEN van 17 Mei tot 26 Juni 1940. De Ryck Maria, d. v. Julien en De Groof Maria (wonende te Heist-op- üen-Bergi. Van Liefde Jeannine, d. v. René en Dighaye Maria i Her stal), Verrydt Edward, z. v. Lode- wijk en Nuyens Josephina (Antwer pen). Dumeez Marc. z. v. Edward en Demey Julienne (Oostduinkerke). Donnermann Jean, z. v. August en Wafelaerts Yvonne. Gyssens Alex, z. v. Frederic en Oosters Maria (Kes- sel-Looi, Dewaele Pol, z. v. Michel en Vanhoutte Godelteve (Veurne). Delanghe Fernand. z. v. Marcel en Ti- teca Maria (Koksijde). Fouvry An nie, d. v. Romain en Maekelberghe Maria (Veuinei. Veile Christina, ü- v. Pamphiel en Lacluise Maria (Veurne). De Bondt Henri, z. v. Rieter en De Bondt Maria (Londer- zeeh, Debock Hugo, z. v. Carolus en Verstraeten Margareta (Gent). Langenaekens Marie-Jeanne, d. v. Pie- ier en Vander Jeugd Yvonne i Oosten- tei. t' Jonck Cyriel, z. v. Cyriel en Vin Hoorne Rathel (Wilskerke). Vkmynck Roger, z. v. Oscar en Hille- trandt Jeanne (Nieuwpoort). Pau- *els Germana, d. v. Cyriel en Jacob Rachül (Oostvleteren). Sarrazijn Roger, z. v. Gerardus en Baes Angela 'Steenkerke i. Vanthillo Simonne, d. v. Leopoldus en Geven Joanna 'Kalmthout).'Cuvelier Odette-, d. v. Sylveer en Missuwe Angela (Adin- kerkei. De Bruyne Marcel, z. v. Henri en Meseure Maria (Veurne). Wittevrongel Willy, z. v. Jozef en Van- derstichelen Marcellina iDe Panne). Dubois Guido, z. v. Gilbert en Cle ment Maria (Veurne). Blanckaert Marguerite, d. v. Achille en D'Hoedt Juli* (Veurne). Demyttenaere Ma rt*, d. v. Norbert en Matthljs Maria, 'Veurne). Weerbrouck André, z. v. Julien en Depuydt Yvonne (Koksijde). Callens Marguerite d. v. Jeroom *n Dumolln Alice (Veurne). Brysse willy, z. v. Sylveer en Larrangé Ma- tielem» (Koksijue;. - - - LIJST DER BURGERS overleden In deze stad ten gevolge van ziekte, tusschen 23 Mei en 26 Juni 1940 Caramin Edward, 69 J., wed. v- Var- xais Marie-Louise (wonende te Klab- beek). Jacquemijn Clementine. 80 j., wed. v. Delporte Alfred (Doornik). Dighaye Jean, 70 J echtg. v. Brose Marie (Herstal). Doyen Maria. 79 J., wed. v. Hanneuse Prudent (Jemap- pes). Sterckx Omer, 37 J., echtg. v. Vanzeebrouck Bertha lElsene). Los Eugène, 79 J., wed. v. Bertram Octavie (Veurne). Vandamme Leonie, 79 j., wed. v. Schallier August (Veurne). Bruynooghe Sophie, 75 J.. wed. v. De- baeke Henrl (Oostduinkerke). Pla- mont Henriette, 75 J. (Thumalde). Verrydt Edward, 14 d„ geb. te Veurne, z. v. Lodewijk en Nuyens Josephina (Antwerpen). Adam Eugène, 47 j., echtg. v. Baulois Juliette iMarclnelle). Wils René, 18 d., z. v .Karolus en Dekemel Alice (Koksijde). Gryffroy Helena. 73 j-, kloosterzuster (Veurne). Verdoolaeghe Maria. 52 J., echtg. v. Debyser Gustaaf (Veurne). Beckaert Mathilde, 95 J. (Veurne). Penjé Jus Una, 82 j., wed. v. Boonefaes Amandus (Adlnkerke). Moenaert Cyriel, 62 j., echtg. v. Ferijn Zoë (Veurne). Rillof Henri, 21 j., z. v. Jozef en Devolder Urbanie (Veurne). co» BEROEP OP DE EERLIJKHEID DER VEURNAARS De lieden die binst de troebele da gen in onze stad, rond de Statie, kof fers studieboeken (Vlaamsche en La- tijnsch:), matrassen, spreien, dekens, ondergoed, schoenen, priesterkleederen zouden gevonden hebben, toebehoo- rend aan jonge Priesters van de streek, worden dringend verzocht die koste lijke studieboeken terug in het bezit te stellen van de eigenaars. Ze mogen dat doen door de bemid deling van E. H. Berten, Onderpastoor te Veurne, Zwarte Nonnenstraat 25. OVERLIJDENS Lingier Madeleine, 33 j„ echtg. But- straen Frans, Nieuwp. Bogaert Ro salie, 68 j., echtg. Houvenaghel Lode wijk, id. Zahour Constant, 49 j., St.-Lambrechts-Woluwe. Gelmann Elias, 36 j., Antwerpen. Zacher Chaja, 30 J., ld. Gelmann Louis, 2 j., id. Gelmann Rachel, 11 wek., id. Schonkeren Hendrik, 17 j., Kau- lile. Sablon Victor, 39 J., Ottignies. Sacré Dieudonné, 41 J„ Audergem. Leroy Herman, 30 J., sold. 11' Linie, Luik. Butstraen Alfons, 58 J., echtg. Deschacnt Helena, Nieuwpoort. De- schacht Helena, 57 j., echtg. Butstraen Alfons, id. Christiaens Juliaan, 30 j., sold, vlieger R. T. A. Aé, echtg. Van- wambeke Leona, Tubize. Berckmans Fr., 46 j., echtg. Camerier Ludovica, Antwerpen. Van Toest, Bayens Ger. De Kezel Louis, Delcourt Joseph, Thi- baut Gaston, Peeters Karei, Ham- brouck Prosper, Badie Omer, Staes Frans, Gervé Hendrik, allen soldaten van het 33' Regiment Genie, 4' Comp. Bertier Irène, 7 m., d. v. Honoré, Nieuwpoort. Lantsoght Robert, 1 m„ z. v. Emiel, Gent. Vandeweghe An gela, 45 j., kloosterzuster, Nieuwpoort. Leye Maria, 34 j., echtg. Delanghe Frans, id. Weiss Jenny, 2 m., d. v. Albert id, Vanvooren Johanna, 70 j„ echtg. Denbaes Edw., ld. Kerkhofs Maria, 76 j., wed. Maurissen Joseph, id. Van Heuverswyn Huguette, 2 m., d. v. Victor, id. Hamers Karei, wed. Hubrecht Arthurine, overl. te Kok sijde. Ghewy Rosalie, ongeh., overl. te Koksijde. Dekeyser Honorine, echtg. Vlasseman August, overl. te Oostduinkerke. Hubrecht Jules en Delanghe Martha, echtgenooten, overl. te Oostduinkerke. Devry Maria, echtg. Bogaert Emiel, id. Deweerdt Joanna, echtg. Vermeersch Albert, Id. Verbanck Arthurina, echtg. Ver- voort Emile, id. Piessen Elodie, echtg. Osaer Leon, overl. te Grave- lines. Verbanck Maria, wed. Cove- maecker Desldeer, overl. te Brugge. Casteleyn Romanie, wed. Sanders Cy riel, id. Lauwereins Louis, wed. Vandecasteele CI., id. Dehaese Fer dinand, overl. te Oostduinkerke. Dewulf Irma, id. DOOR VLAMMEN VERNIELD Woensdag 29 Mei was een tragische oorlogsdag voor de stad Nieuwpoort. Het Dultsche leger had in den vroegen morgen de stad ingenomen en de En- gelsche artillerie bestookte in den na middag met volle geweld huizen en straten. Doch vooral moest de pa rochiekerk van O. L. Vrouw het ont gelden en viel als slachtoffer van brandgranaten. Het is met een pijn lijk gemoed en vol mededoogen dat elke toeschouwer blijft staren op die grootsche, machtige puinen van het uitgebrande kerkgebouw. Hoe is alles gebeurd? Reeds in het begin van den Woensdag namiddag werd het toren tje, dat boven het dak van den midden- beuk oprees, door een granaat door boord. Weldra volgden andere op de dakingen. Uit de klokgaten stegen vlammen op, die met een razende snelheid zich verspreidden over ce drie beuken. Zwarte rookwolken stoe- gen op in dikke slierten. De kerk, het schoonste monument van Nieuw- poort's stede, waarop alle inwoners terecht zoo trotsch en zoo fier waren en die den welverdienden bijnaam droeg van Kathedraal van het Noor den stond in een reusaclltiqcn brand. EEN WOORDJE GESCHIEDENIS De huidige kerk was een der schoon ste en zuiverste kunstgebouwen van West-Vlaanderen. Zij was de eerste kerk van de oude frontstreek die op gebouwd werd en op 31 December 1922 reeds af was. De Brugsche bouwmees ter J. Vierin leidde de werken volgens plannen die den ouden veertieneeuw- schen trant volledig eerbiedigden. Op 3 Juni 1920 legde E. H. Dupont, dienst doende Pastoor, den eersten gewijden steen. De bekleeding van de buiten muren, alsook de zichtbare deelen langs binnen, waren gebouwd met oude baxsteenen, voortkomende van de puinen der kerk zelf en van ouder- wetsche stadsgebouwen. Het bestek beliep ongeveer vier millioen en de aannemers waren de HH. Verbeke en Debiscop uit Brugge. VERDWENEN KUNSTWERKEN De schade op kunstgebied door den brand aangericht is onnoemlijk groot. De kerk van Nieuwpoort was beroemd om haar prachtig gekleurde brand- vensters, werk van het huls Ladon, uit Gent. Gansch het kerkelijk leven van Nieuwpoort en ommeland stand er in schitterend kleurgias uitgebeeld. Elke Nieuwpoortnaar kon er de geschiede nis van het kerkelijk leven in terug vinden, vanaf Bisschop Mllo, die in lies de eerste parochiekerk wijdde, tot in 1923, datum waarop Zijn Exc. Mgr Waffelaert de laatste kwam wijden. De altaren waren smaakvolle kunst stukken. Vooral het hoogaltaar in rood marmer, werk van beeldhouwer Rooms uit Gent. Het geheel, met het stel gordijnen naar al de liturgische kleuren in zijden stoffen, met zinne beeldige belegsels, had ln dien tijd een waarde van 100.000 fr. Het zijaltaar van O. L. Vrouw droeg een prachtig paneel van de hand van kunstschilder J. Fonteyne, uit Brugge. Op het altaar van het Zuidkoor stond het beeld van O. L. Vrouw van den Nood Gods, in cement, gift van den beroemden Nleuwpoortschen beeld houwer Pieter Braecke. Bezijden het beeld waren twee paneelen, werk van kunstenaar Samuel Devriendt, uit Brugge. Het eiken koorgestoelte en de Com muniebank, evenals de biechtstoelen, waren kunstwerken van beeldhouwer Rooms. Een juweel van versiering was dc kansel en een merkwaardige copie van den ouden predikstoel van de kathedraal van leper, die thans ln de kerk van Winnezeele, nabij Hond- schoote, staat. Beeldhouwer Prosper Hinderyckx, van Brugge, was er in geslaagd op de zuiverste wijze het oude kunststuk uit de 16* eeuw knap en handig na te bootsen. De kruisweg was eigen werk van schilder Jan Anthony, uit Antwerpen. De talrijke beelden waren kunst stukken, vervaardigd door de beste beeldhouwers van ons land. Men vond er niets banaals, niets gewoons tus schen. Geen stuk- noch machienewerk. Niets dat kon herinneren aan l'Art de St Sulpice Het zegekruis, met de twee zinne beeldige figuren boven de mlddenbeuk, waren uit eikenhout gesneden, naai den 15* eeuwsehen trant, door Pros per Hendryckx. Het beeld van O. L. Vrouw van Lourdes en van den H. Jozef, belde in eikenhout, met polychromie, kwa men van hetzelfde kunstatelier. OscaF Sinia, uit Gent, kapte Onze Lieve Heer van 't Riet en later ook het beeld van de H. Theresla van Lisieux. Het groot eikenhouten Mlssiekruis was werk van Devissehere, uit Gent, naar de teeker.ingen van Mathias Hens. In 1935 kwam daar nog bij het beeld der Moeder Gods, door den Nleuw poortschen kunstenaar Karei De- muynck. Aan den ingang der crypte verdween ook het schilderij van O. L. Vrouw der IJzergraven, geschilderd door Cayman. Ook het orgel, met 29 volle spelen, van het huis Anneessens, ter waarde van 140.000 fr., is totaal vernield. <o» NAAR HET HERSTEL Veel Nleuwpoortnaren zijn benieuwd te weten wanneer opnieuw de kerk zal hersteld worden. Welnu, zoodra mogelijk! Dat staat vast. De bouw meester J. Vierin kwam reeds ter plaatse met de heeren der kerkfabriek. Maandag 24 Juni 1. bracht Zijn Exc. Mgr Lamiroy een bezoek aan Nieuw poort en overschouwde den toestand. Er zal zoodra mogelijk uitgezien wor den naar de gelden noodig om de dakingen, glas- en plakwerk te her stellen, daar de muren in goeden staat gebleven zijn. Men hoopt nog de eerste noodige werken te zien vol eindigen vóór den Winter. Om in de toekomst verdere branden te voorkomen, zal het gewelf in ge wapend beton worden gegoten, dat naderhand met houtwerk zal belegd worden. Het ls het verlangen van alle Nieuw- poortnaren weldra hun kerk hersteld te zien en in mildheid en in liefde voor den luister van Gods huls, zullen zij niet ten achter blijven bij hun voorzaten, die zulke prachtkerk wisten te bouwen en te versleren. bi] de gouden initiaal van Albert. Al werd het monument 2eer veel bescho ten van Engelsene zijde, toch bleef het goed gespaard. Alleen de bij komende ommuring draagt de sporen van scherven of mitrailleusekogels. Bij de pijlschans is het woonhuis van den bewaker fel getroffen ge weest en staat er onbewoonbaar. Wij stappen over de lange Paling- brug, die met weinig schade er van afgekomen is en ons brengt tot langs de kaai. De visschershaven ls eenzaam, treurig en verlaten. Talrijke booten zijn naar vreemde havens weggevaren. De visschersbooten die te Nieuwpoort bleven, hadden het erg te verduren van de beschieting, die vooral gericht was naar de talrijke goederenwagens die op het spoor van de kaai waren blijven staan en waarvan talrijke brand vatten of zeer zwaar beschadigd werden. De volgende booten zijn gezonken: N. 36 Maurice, eigenaar Alex Jung- bluth; N. 22 Carnot, eigenaar Jung- bluth; N. 19 Déslré, eigenaar Henri Goderis; N. 28 Maurice, reeders Gebr. Guilleman; O. 2 Lucle, reeder Engel Seys; P. 45 Marie Juliette, reeder Hyp. Swertvaegher. O. 14 Hendrik, reeder A. Calcoen; O. 16 Leontlne, reeder Leo Legein en N. 34 Gilbert Herman, reeder R. Cou- lier, liggen erg beschadigd. N. 26 Saint Louis, toebehoorend aan Alex Maes, ls de stuurkabien af. N. 18 Sacré Coeur de Jésus, reeder Pieter Werbrouck-Coulier, is de mast kwijt. Reeds bracht men weer vlot N. 14 Alexander, van Julien Vandenabeele. N. 3 en P. 9 zijn lichtjes geraakt. Nog 32 schepen liggen binnen de haven, waarvan 2 niet meer op vaart gingen: N. 48 en N. 55. Zes liggen ter vlschvangst vaardig. De andere zijn lichte garnaalbootjes. Langsheen de kaai steekt de groote kraan der firma Geeraert nog haar lange hals in de lucht. Echter ls de kraan, toebehoorend aan de firma Filliaert, vernield. Een der kranen van de handelsvereeniging Handel en Scheepvaart is heelemaal onbruik baar. Tolhuis en entrepot zijn één puin. De stapelplaats van Frans Cal coen is verdwenen en de vischmijn ligt aan lappen en scheuren. Een bom trof het tramhuisje. De helft ls nu afgebroken en het bureeltje opnieuw ln gebruik gesteld. Niettegenstaande de groote schade aan de tramlijnen ls het spoor op een lijn buitengewoon vlug hersteld, zoodanig dat de dienst tusschen Nieuwpoort en Oostende sinds veer tien dagen in voege is. We keeren terug de stad ln na dit kleine kuiertje. In reuzentempo noch tans gaat overal het herstellingswerk aan den gang en wanneer we een volgende maal hetzelfde toertje zullen maken, zal er zeker nog weinig van al de schade te zien zijn die we in snapshots hebben opgenomen. BELANGRIJK BERICHT De Duitsche Legeroverheid deelt het volgende mede: Er is vastgesteld dat inwoners op de slagvelden gaan en allerhande kleedingsstukken, wapens en toebe- hoorten, zelfs wagens en rijtuigen weghalen. Dit is plundering. Al de voorwerpen, die op de slag velden ofwel in de stations, op de wagens en op de schepen achtergela ten werden, zijn de uitslultelijke eigendom van het Duitsch Leger. De plundering door militairen of burgers is verboden op doodstraf. Mij werd opgelegd het volgende aan de bevolking mede te deelen: Ai het gestolen materiaal moet op het politiecommissariaat afgegeven worden. Huiszoekingen in de stad zullen ge daan worden. In al de hulzen waar gestolen voor werpen worden gevonden, zal de ver antwoordelijke bewoner aangehouden worden, voor een krijgsgerecht ge bracht en, Indien hij van plundering schuldig bevonden is, doodgeschoten worden. Het is streng verboden op de slag velden te gaan zonder bijzondere toe lating. Nieuwpoort, 19 Juni 1940. De Burgemeester, Dr A. VANDAMME. -«o»- BURGERLIJKE STAND Geboorten. Soen Jaak, z. v. Leo pold en Plaetevoet Rachelle. Depot ter Jozef, z. v. Marcel en Decommere Margareta. Verstappe Johan, z. v. Valère en Pecceu Lucia. Soenen Huguette, d. v. Marcel en Van Doren Margarita. Billiau René, z. v. Mau- rits en t'Jaeckx Alblna. Aubrecht Hilda, d. v. Victor en Zwaenepoel Maria, Overlijdens. Verstraete Adelin, 2 m„ z. v. Georges en Demets Irena Devry Pieter, 76 j., echtg. Verhae- ghe Sophia. co» STAD NIEUWPOORT BERICHT Voor opruLmingswerken en voor het in goeden staat brengen van de ver woeste gewesten, worden dadelijk ar beidskrachten der hiernavolgende be roepen te werk gesteld: Sleutelmakers, alle soorten werk tuigkundigen, draaiers, boorders, blik slagers, electriciens, timmerlieden en schrijnwerkers en autoschilders. Voorwaarden, benevens kost en on derdak Aan goed geschoolde vaklieden: 6 fr. per uur. Min goed geschoolde vak lieden: 5,50 fr. per uur. Niet ge schoolde arbeiders: 4,50 fr. per uur. 48 Uren arbeid per week. Over uren: 25 verhooging. Men mag zich vrijwillig aanmelden bij het naast gelegen kantoor voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid Oostende: Hotel Savoy; Brugge: Nieuwe Gentweg, 37, alsook ln het Kabinet van den Burgemeester, waar men verdere inlichtingen kan bekomen. Nieuwpoort, 19 Juni 1940. De Burgemeester, Dr A. VANDAMME. -40»- OP WANDEL LANGS DE SASSEN Verleden Zondag lokte het mooie weder alle Nleuwpoortnaren tot een wandelingske aan. Eli waarom niet eens rond de sassen gaan. slenteren, die het mikunt waren geweest van talrijke torpillen, bommen en obussen. Toch hebben dc sassen zelf bijna niet geleden. De grootste schade is voor en achter de sluizen en men moet ge tuigen dat het doel niet werd getrof fen. Bij laag water nochtans zijn groote putten zichtbaar in de steenen vloeren en de dijken. Alleen de groote deuren van het Veurnesas werden enkele gaten ingeschoten, die voorloo- pig en vlug gestopt zijn. Rechts van het Veurnesas ligt het magazijn van Bruggen en Wegen gansch ten gronde vernield. In de hovingen staat het Monument van den Ijzer, werk van den Nleuwpoortschen beeldhouwer Pieter Braecke, ongedeerd, niettegen staande een bom gevallen is vlak er naast en een gat boorde van 10 tot 15 meter diepte, Juist lijk een steen- put, en daar is blijven steken zonder te ontploffen. Langs den Noordkant der grasperken liggen vier Duitsche soldaten begraven. Overal is het struikgewas en de haagomheining erg beschadigd. We wandelen verder op. Het huis van den sluizenmeester werd ook niet gespaard. Met vlijt is men reeds aan net herstel bezig. Wat verderop liggen de garage en de werkplaatsen van Jo zef Ureel totaal plat. Het huis van den Heer Ingenieür Lamering staat vailens gereed en ls tot afbraak ge doemd. We naderen het Fransch Mo nument. Het ls gaaf gebleven, even als verderop het Engelsch Monument, „iet hotel L'Yser ligt ln puin. Tus schen de brug van het Nieuwbeaelf en de brug van '1 Gravensas vertoont l.s straat de sporen van zware bom- mentrechters, die reeds gevuld zijn. Nu rijst voor ons het grootsche en be roemde Aibertmonument. Een cbus kwam terecht tegen den Uittoren voerend naar de bovengaanderij dicht BERICHT Volgende onderrichtingen werden door het Provinciaal Bestuur van West- Vlaanderen aan het Stadsbestuur over gemaakt betrekkelijk de opgave van de OORLOGSSCHADE Deze onderrichtingen lulden als volgt: 1. De geteisterde zal zelf of door bemiddeling van een bevoegden der den persoon, een vaststelling der ge leden schade opmaken. Plaats, aard en omstandigheden dienen zeer klaar aangeduid. Daarenboven moet de scha de geraamd worden aan den prijs van den dag en dienen alle noodige bewijs stukken bij de aangifte gevoegd. On der prijs van den dag dient ver staan den prijs op 10 Mei 1940. De Bestendige Deputatie onderzoekt thans de mogelijkheid aan de ge- teisterden de noodige hulp te ver schaffen voor wat betreft het vast stellen en het ramen der geleden schade, b. v. door het aanstellen van experten welke zich mits het betalen van een zeer gematigd eereloon, met het opmaken der aangiften zouden gelasten. Nadere inlichtingen daarover zullen denkelijk eerlang kunnen verstrekt worden. 2. De aangifte moet zeer duidelijk den burgerlijken stand van den ge teisterde vermelden, d. i. naam, voor naam, plaats en datum van geboorte, beroep en desvoorkomend den burger lijken stand van de echtgenoote. 3. Het begrip Oorlogsschade mag voorlooplg als volgt worden bepaald: Alle materieele, rechtstreeksche en zekere schade berokkend aan roeren de en onroerende goederen door de bombardementen, ontploffingen, ver nietigingen door de strijdende legers gedaan, dus iormeele uitsluiting van onrechtstsreeksche schade, gebrek van aanwinsten, enz. Voor wat de plundering betreft, mo gen de geteisterden deze ook doen vaststellen en ramen, maar zij moeten ter zetidcr tijd bij het gerecht een klacht tegen onbekenden indienen. 4. De burgers die door oorlogsfeiten (zcoals onder 3 opgesomd) gewond werden moeten ook deze verwondingen doen vaststellen en een geneeskundig getuigschrift overleggen. Deze docu menten moeten insgelijks aan het Ministerie van Financiën, Diensten voor Oorlogsschade, overgemaakt wor den en een dubbel er van gestuurd aan het bestuur der gemeente waar de geteisterde woonachtig is. In geval van overlijden moeten de rechthebbenden weduwnaar, wedu wen, weezen, enz.) c.ezelfde formali teiten vervullen en er een overlijdens akte bijvoegen. Er wordt nogmaals op gewezen dat het Hoofdbestuur geen enkele ver bintenis aangaat, noch belofte doet wat betreft het vergoeden der oorlogs schade. Het Provinciaal Bestuur heeft den wensch uitgedrukt in bezit te worden gesteld van een exemplaar der aan- gift. De opgaven moeten dus in drie dubbel exemplaar opgesteld en inge diend worden. Nieuwpoort, 25 Juni 1940. De Burgemeester, Dr A. VAN DAMME. Het is eenieder verboden eet- of koopwaren te verkoopen of te koop aan te bieden aan een hoogeren prijs dan dezen waarop hij bedoelde eet- of koopwaren te koop heeft gesteld of verkocht op 9 Mei 1940. Overtreders zullen streng gestraft worden. Nieuwpoort, 19 Juni 1940. De Burgemeester, Dr A. VANDAMME. -eo»- AL KLAPPEN EN DOEN 4 De Nieuwpoortnaars zijn echte optimisten. Zij waren pas verlost van bombardementen met vliegtuigen en... kanonnen of ze togen dapper aan 't werk om eerst 't hoogst noodzakelijke: pannen en goten, te herstellen. Gelei delijk kwamen de half vernielde hui zen en achtergebouwen aan de beurt en wie nu door de stad wandelt moet goed uit de oogen kijken om de ge deeltelijke s'chade nog op te merken. Ook de straten zijn netjes opgekuischt, de gas-, water- en electrische leidingen hersteld, alsmede de riolen. Alleen de palen van de telefoon bieden het treu rig beeld van een vrouw met onge kamde losse haren. Een mooi stabiel weder heeft de werken van heropbouw fel bevorderd. 4 Voor de vierde maal brak brand uit ln de koffiebranderij Karei Mi- chiels. De tusschenkomst van kom- mandant P. Berquin was voldoende om den brand te omschrijven tot de machine waarin hij ontstaan was. 4 Lucien Kamlel Bendels was aan het werk in de gebouwen van de Prisma voor rekening van de stad. Door een misstap viel hij van het dak en werd gekwetst aan hoofd en arm. Dr Vandamme diende hem ter plaats de eerste zorgen toe. 4 De Heer Burgemeester Dr Van damme is iederen werkdag op zijn kabinet te spreken van 10 tot 11 uur. 4 Op het Inlichtingsbureel van het stadhuis, iederen werkdag open van 9 tot 12 uur, zijn volgende diensten on dergebracht: 1. Een bureel van bevoorradings- dlenst. Alle handelaars van stad kun nen er een machtiging verkrijgen voor de bevoorrading van hun winkels en magazijnen. 2. Een bureel van Inlichting voor oorlogsschade. De oorlogsschadeaan giften worden ln drie klassen verdeeld en leder aangifte moet ln driedubbel opgemaakt worden. Voor het opmaken van die aangiften moet men zich voe gen naar de richtlijnen aangegeven ln de laatste aanplakbrlef a) Schade aan huizen en gebouwen; b) Schade aan meubelen en mena- giegoederen; c) Ontvreemde voorwerpen. Naast de aangifte van ontvreemde voorwerpen moet men bovendien een aanklacht tegen derden indienen bij de Rijkswacht. De inlichtingen tot hst opmaken van die aangiften worden gratis ver strekt. 3. Een bureel van werkverschaffing. Voor werken uit te voeren ln België worden, zoo geschoolde als ongeschool de werkkrachten gevraagd aan gun stige voorwaarden (zie loontarief op aanplakbrief). Worden nu bijzonder gevraagd: machinearbeiders, sloten makers, draaiers, elektrlekwerkers en monteurs, autoschilders, meubelma kers en timmerlieden. 4 De werklustigen, die begeeren te werken voor de stad, moeten zich aan bieden op het Stadssecretarlaat. lede ren Donderdag van 9 tot 12 uur. 4 De Veurnevaart ls terug vrij ge maakt en kent dan ook sedert Dins dag 18 Juni een ongewone beweging van schepen die terug het land in varen langs Plasschendale.. De zware ijzeren stukken van de Wulpenbrug werden gelicht. De vaart zal verder normale diepgang kunnen hebben door baggerwerken die allerhande puin van steen en oorlogsmateriaal moeten om hoog halen. De gezonken schepen worden gelost en daarna vlot ge bracht; de lading wordt uitgehaald en geleverd. 4 Op het bureel van weldadigheid wordt de steunverleening als volgt uit betaald: Op de Zaterdagen van 2 tot 4 uur aan de vrouwen van afwezige militairen; en van 4 tot 6 uur aan de weduwen. Op de Maandagen van 2 tot 6 uur aan alle andere behoeftigen. 4 Het herhaald gerucht als zouden de visschersbooten N. 46, schipper Charles Depotter en N. 58, schipper Hypoliet Beyen met alle opvarenden en passagiers (heele Nleuwpoortsche families) vergaan zijn door het loo- pen op een mijn of door een hom uit een vliegtuig, wordt door de feiten tegengesproken. Van overal uit Frank rijk krijgt men nieuws van de mee- gevaren vluchtelingen, die aan wal gekomen, hun weg voortgezet hebben, sommigen tot tegen de Pyreneën. 4 De Heer Burgemeester deelt mede dat een bureau voor inlichtingen be treffende krijgsgevangenen en andere militairen, ingericht is in de Lange- straat Nr 145, bij den Heer Karei Pec ceu. De kantoren zijn open van 13.30 tot 14.30 uur. De dienst is kosteloos. Illlll!lllllllllllllllllllil!lll!llllllllilllllllll!!llll!l!lllllllllllllllllll!lll!l!lllllllllllll!lll Drukkerij-Papierhandel Marktstraat, Nieun>poort Ik heb de eer de geachte bevol king kenbaar te maken dat, gezien mijn woonhuizen beschadigd zijn, ik tijdelijk huisvesting bekomen heb in de Schipstraat, Nr 33. Ik aanvaard er alle bestellingen van drukwerk, enz. en verhoop vast dat mijn geachte kliènten mij voorts hun vertrouwen zullen schenken. E. DUMON. I Voor nieuwsberichten en inlas schingen in De Toekomst ge lieve u ook aan bovengemeld adres te wenden. BULSKAMP. Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrienden en Kennissen tot het bij wonen van den NADIENST, op Maan dag 8 Juli, te 10 uur (offic. uur) ia de kerk van Bulskamp, voor HEER MAURITS BRUTSAEBT Echtgenoot van Vrouw Emma Sana, co» ROUWBE DANK ING NIEUWPOORT. Mevrouw Wed. Deschacht en Kin der» bedanken bij deze Vrienden en Kennissen voor de blijken van ge negenheid hen betoond bij het Afster ven van hun duurbare Echtgenoot ea Vader MIJNHEER PIETER DESCHACHT. HET MAGAZIJN van het HUIS CROMHEECKE - PILLAERT, Ooststr. 49. VEURNE, is OVERGE BRACHT naar de COGGELAAN IJ, Veurne, Villa Zonneschijn co» tijdelijk verblijvende Schipstr. Nr 33, Nieuwpoort, gelast zich met het AAN LEGGEN, OPMAKEN en DOS SIERS van OORLOGSSCHADE. Vraagt hem alle inlichtingen die U kosteloos zullen verstrekt worden. 4 Het stoffelijk overschot van sol daat Antoon Vandecasteele, echtge noot van Mevr. Leontlne Bendels, be- behoorend tot het 23* Linieregiment en gesneuveld te Oostwinkel bij Eekloo, alwaar hij voorlooplg begraven lag, werd overgebracht naar het kerkhof van zijn geboortestad. We bieden aan de beproefde familie onze kristelijke deelneming aan. 4 De volksboekerij van het Davids- fonds herneemt den regelmatigen uit- leeningsdienst. Iedereen welkom. 4 In deze moeilijke tijden kwam reeds tweemaal het Nieuwpoortsch nieuws niet op tijd bij den uitgever en iedere week kregen onze lezers hun klappertje een week nadien thuis. Nu zijn maatregelen genomen om op tijd te verschijnen. 4 Wat niet op tijd verschijnt is regen. Deze week Woensdag kregen we een kort en stevig stortvlaagje met donder en hagel, wat de dorstige grond wat leschte. Ook de bierdrinkers kre gen hun dorst gelescht aan 0,25 fr. minder: een pintje Goliath of Aloste kost nu 1,75 fr. 4 Onze Nieuwpoortkermis is, met zooveel andere vermakelijkheden, een herinnering uit den goeden ouden tijd gebleven. Alleen Snoeck's almanak zal zich verheugen, we volgen hem nu stipt: jaren naeen stond er te lezen «Marktdagen: Dinsdag en Vrijdag». De Dinsdag zette in met enkele groen ten- en fruitkramen, en de Vrijdag markt was eenigzins gelijk. Deze week konden we bogen op een viertal bij komende kramen en de Vrijdagmarkt was reeds redelijk wel bezet met aller hande kramen, die goede zaken deden. 4 Woensdag kreeg de smid Dema- zière Hestor, bij het werk, een stukje ijzer in het oog. Geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. VERKOOP VAN De Toekomst - De Poperingenaar Elke Zaterdag namiddag zal ons weekblad te koop zijn bij F. Vande- velde in de Langestraat te Nieuwpoort. 4 Alle noodlijdenden en werkloozen dienen zich aan te melden bij de C. O .O., Hofstraat, op Zaterdag na middag van 2 tot 4 uur voor de let ters A. tot P. en van 4 tot 6 uur voor de letters Q. tot Z. 4 Er wordt ter kennis gebracht van het publiek dat al de fiskale wetten van kracht blijven. De verkoop van flskale zegels (alle waarden) geschiedt, in de Nieuwpoort- sche agglomeratie, in het kantoor van Registratie en Domeinen te Nieuw poort, Kokstraat, 23. Fiskale zegels (waarden van 0,10 tot en met 50 fr.) worden ook verkocht ln alle zetels, bijhulzen en agent schappen der Banque de Bruxelles en der Banque de la Société Générale de Belgique 4 De vlschvangst wordt opnieuw toegelaten mits volgende voorwaarden stipt ln acht te nemen: Alle dagen mag gevischt worden tusschen 5 uur 's morgens en 9 uur 's avonds. De vlschvangst ls enkel toegelaten langs de kust, derwijze dat devaar tuigen steeds van het strand zichtbaar blijven. De afstand zal afhangen van de weersgestel tenls. Vlsschers die te ver uitvaren zullen him vergunning afgenomfn worden. Het nummer van het schip moet op het zeil geschilderd worden ln cijfers van 1,20 m. De vlsschers moeten zich dagelijks aanmelden bij den Havendienst van de Kaaien, 's morgens voor het uit varen en 's avonds na de terugkomst. De mijnen mogen niet in de haven, doch wel op het strand gebracht. De stookolie zal ter plaats bezorgd worden. De vlsschers varen uit op hun eigen verantwoordelijkheid en mogen visschen tot aan de Fransche grens. Van de zeevlschvangst kwam tot nu toe nog niets in huis. Rond de half vernielde vischmijn is het vroegere bedrijvig leven stilgevallen. 4 We melden met vreugde dat de vlsscher Charles Depotter, van de N. 46terug thuis is. Het vergaan van de N. 46 berust dus wel dege lijk op praatjes. EEN POSTABONNEMENT VAN NU TOT EINDE 1940 KOST 12,50 FRANK. BIJNA ONTSNAPT... Dinsdag 28 Mei jl. kwam t blijd» nieuws dat^onze Vorst den strijd op gaf tegen de verpletterende overmacht, om wat overbleef van zijn volk en land te sparen en om onze soldaten en op gejaagde burgers an vluchtelinge?! niet tot de laatste te doen omkomen. 't Was een verademing! Spijtig dat het niet één dag eerder gebeurde, want Maandag 27 Mei was voor onza stad en haar bevolking een dag van vernieling. Van vroeg in den morgen cirkelden de eerste vliegmachines bo ven de stad en zaalden brand- en ont- plofllngsbommen. De opgeschrikte be volking vluchtte naar kelders en schuilplaatsen of trachtte üieveltngs nog op den bulten te geraken. Met tusschenpoozen werd die dag de stad overvlogen en gebombardeerd. De aan val was blijkbaar meest gericht naar het centrum tan de stad: de West straat, Kiekenstraat, Beerststraat en Wilgendijk waren meest de prooi van de vernieling. Een pijnlijk mement beleefden de menschen ln de scnuil- plaatsen bij de ontploffing van een munitietrein, die tal van hulzen in den omtrek erg beschadigde. Het getal slachtoffers is, God zij dank, naar gelang de omvang van da verwoesting, nog niet overgroot: 15, waarvan er 9 te saam ln een kelder bedolven werden. Na de verschrikking van de lucht» bombardementen kwam die van het veldgeschut; de schade hierdoor aan gericht was eerder gering, daar da legers elkaar bestookten over de stad heen. co» VERDIENSTELIJKE MANNEN Hier een eeresaluut aan het adrei van den Heer Paul Ketele, die, wa waren ervan overtuigd, er nooit aan gedacht heeft, gelijk zijn andera medebestuurders, de stad te verlaten, maar die als d.d. Burgemeester, ge durende die lastige en ontzenuwend# dagen onschatbare diensten heeft be wezen aan de bevolking en de vluch telingen en bewezen heeft een waar Burger-Vader te zijn. De Paters Minderbroeders bleven ook op post, ze deelden het gevaar met hun volk en boden hulp waar het noo dig was. Gelukkig bleef alles gaaf ln het klooster en zoo werd het een wel kome toevlucht voor duizende vluch telingen. De sympathieke Overste heeft wonderen van offervaardigheid gedaan om die afgematte en hongerige pel grims eten en drinken te bezorgen en ze wat op te knappen. Honderden zul len dat weldoende oponthoud In t Patersklooster dankbaar blijven ge denken. EN NU... Diksmuide is inlet gelijk het eruit zag na den oorlog '14-T8, maar de oorlog is hier nu ook niet ongemerkt voorbijgegaan. Thans zijn de bewo ners grootendeels weergekeerd. Ze be ginnen leverig alles te herstellen, 't Leven gaat er weer zijn gewone gang, met de hoop op rustiger tijden, In aansluiting met de lijst der slachtoffers te Koksijde, volgt de lijst der Koksijdenaren die hier hun domi cilie hebben. Tot nu weten we met zekerheid dat er 6 burgerlijke slachtoffers uit onza Gemeente bezweken zijn. Verbanck Oscar, getroffen door een houwitser op Donderdag 30 Mei en op slag gedood. Hosten Elza, getroffen en gestorven op Vrijdag 1 Juni. Savoye Edward, gedood vóór zijn Hotel Alberteum (Sint-ldesbaldus), op Woensdag 29 Met. Deweerdt Godfried, getroffen in den eersten bomaanval te Veurne en aau zijn verwondingen bezweken. Cardinael Julien, gekwetst op zijn hoeve over de vaart en aan zijn ver wondingen gestorven. Begraven te Veurne op 1 Juli. Boeve Lia, hoevemeid, gekwetst in den eersten bomaanval. 4 Van onze Koksijdsche soldaten die sneuvelden voor 't Vaderland we ten we met zekerheid: Ryckewaert Jozef, gekwetst door ar- tilleriegeschut in een schuur t? Gul- iegem en er gestorven den 24 Mei. Fremault André, aan zijn verwon dingen gestorven den 25 Juni ln het Hospitaal te Brugge. Begraven te Hou- tem den 1 Juli. Vanhoutte Arthur, gekwetst den 23 Mei en gestorven op 25 Mei te Tor hout. Als er geen beletsels tusschen- komen, zal hij Dinsdag 9 Juli naar Koksijde overgebracht worden, waar d e begraf.«nlsplechtigheden zuilen plaats hebben in de parochiale kerk. Bidden we voor hun zielerust.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 5