CARITATIEF HULPBETOON Dat is het Perfide Albion Politieke Gevangenen keerden terug Hoever staat het met den Oerlog Geruststellend nieuws over onze Jonge Mannen en Vluchtelingen in Frankrijk Ministerie van Volksgeiondheid en Rnvitnilleering AAN ONZE LEZERS, De betaling der Wedden, Steungelden, Frontstreeprenten, enz. NIEUWSJES UIT HET LAND WEEKS LAD: 5« CENTIEMEN 06 Poperlngenaar KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS. Monseigneur Cruysberghs, Kanunnik Cardyn en Kanunnik Dubois vertoeven bij hen De Engelschen vallen voort de Fransche Oorlogsschepen aan Wijziging der Grondwet in Frankrijk Alle macht zal voortaan berusten bij de Regeering Luchtbombardementen op Engeland ZONDAG 14 JULI 1940. (Jttg€Vtr San»en-Vanne»te Poperinf© Tc!. 9. PotUhttkn. 155.70 E«n Postabonnement in Belfie kost J Maanden 7,frank 6 Maanden 13,50 frank 1 Jaar 25,frank AUc idedrrcfkers tiru nt xoordtli tk hun tf uk els. mwmm 37' JAAR. N' 24. TARIEF VOOR BERICHTEN: Prij. per regel Kleine berichten 1.50 fr. Gew. en Notar. 1.25 fr. In Stadsnieuws 2.00 fr. Rouwberichten 10.00 fr. Alle aankondigingen of be richten moeten tegen den 'Don derdag avond ingebracht %cor den. INTERNATIONAAL OVERZICHT Noodlijdenden zijn er ten allen tijde geweest en zullen er immer djn. Voorspelt O. L. Heer het niet uitdrukkelijk in zijn Evangelie: «Armen zullen er altijd onder U te vinden zijn. Maar te huldigen dage is de armoe meer uitgebreid. Er zijn niet enkel méér armen, er is ook méér jood. •u. Nood aan dagelijksch brood, aooals vroeger; maar ook nog veel andere nood, waarvan de men- schen voordien geen benul had den: nood aan onderdak, aan strooi om op te slapen, aan eetgerief, aan drinkbaar water, aan versch on dergoed, aan voedingszegels, aan verzorging en aan verpleging. Menschen, die vroeger nooit nood hebben gekend, zien nu reik- hjlzend uit naar hulp en «aar een medelijdend hart. Een medelijdend hart, Ja, daar a geweldig nood aan bij allen die door den oorlog beproefd werden. Bij menschen, die een glas water dubbel en dik hebben moeten be talen, die tegen opbod een broodje hebben moeten bemachtigen, wier huizen van boven hunne noofden weggeschoten werden, en vooral bij hen wier naastbestaanden en huis- genooten vertrokken zijn en niet meer zullen terugkomen... Voor al deze menschen is iets onher stelbaars in hun leven komen te staan, en daarom zijn ze trooste loos. In den bangen nacht der be proeving en der vertwijfeling zit ten ze nu bij de puinen van hun gebroken geluk te weehen en wil len niet vandaan. Wanneer een mensch dat zoo maar bedenkt ziet hij eerst hoeveel mogelijkheden er bestaan om hon- gerigen te spijzen, dorstigen te la- veil, naakten te kleeden... twijfel- achtigen goeden raad te geven, be droefden te vertroosten! Liefde tot den naaste is meer dan ooit actueel en de veertien werken van barmhartigheid zijn uiterst geschikte actiepunten voor den moder«»ri mensch. Er is nood aan menschen die meê-voelen, meê-lijden met de be proefden, die zich met hen in lots verbondenheid gevoelen, en wie het ondragelijk wordt zichzelf voldaan te voelen wanneer anderen nood lijden. Wij hebben nood aan chris tenen, die het gevoelen van den goeden Samaritaan in zich dragen, wanneer hij den gekwetste langs de baan opraapte en verpleging bezorgde; of beter nog van hun eigen Meester, wanneer Hij de uit geputte menschenmassa in de vlakte van Bethsaïda bezag en zuchtte: Ik heb medelijden met de schare! Maar die tezelfdertijd eens flink den brief van Sint Jacobus herlezen en overdenken dat het geloof zonder de werken dood ge loof is. Indien een broeder of een zuster naakt zouden zijn en gebrek hebben aan dagelijksch voedsel, en iemand van U hun zeg gen zougaat heen in vrede, warmt U en verzadigt U, maar hun het noodige lichaamsonderhoud niet geeft, wat baat het?» (Jac. 11.15). Christene menschen met ech te arbeidende, gevende naasten liefde. Die kunnen nu veel goed doen. En er zijn er. Tientallen menschen hebben inlichtingen te bezorgen over vluchtelingen en vermiste solda ten. Een beproefd gezin zit op straat; het huis werd ingeslagen. Direkt wordt hun een leegstaand appartement aangeboden en de geburen hebben samengewerkt om het te meubileeren. Hebt gij ook al iets gedaan? Overal worden er comité's voor hulpbetoon gesticht: geeft wat gevraagd wordt, niet enkel wat gij te veel hebt en zelf niet meer wilt dragen, maar wat gij amper mis sen kunt en niet zoudt beschaamd zijn te ontvangen waart gij zelf in het geval. Bedankt God omdat gij ge spaard werd; niet enkel met woor den, maar ook met werken. Geeft voor de beproefden. Geeft niet enkel goed en geld, maar ook troost. Doet aan caritatief hulpbetoon. L. M. Het Algemeen Bestuur der Katho lieke Arbeiders Jeugd (K.A.J.) heeft i zich flink ingespannen om nulp te bie- den aan de Belgische jonge mannen van 16 tot 35 jaar die in Frankrijk vertoeven. Onlangs kon de K.A.J. geruststellend nieuws mededeelen omtrent deze jonge mannen. Tal van leiders van de K.A.J. heb- ben die jonge mannen op hun tocht i gevolgd. In Frankrijk zouden zich min- 1 stens 80.000 onzer jonge mannen be- 1 vinden, meestal rond Toulouse, in het i Departement van de Gers, bij Nimes, Béziers en Montpellier. Zij werden bij- tengebracht in kantonnementen. I Te Toulouse vertoeven bij hen Mgr Ctuysberghs en Kan. Cardyn. In die itiü alleen bevinden zich meer dan 1% priesters die zich ter beschikking stelden van de jonge mannen. Ee.i In ternationaal Comité kwam tot stand oni desnoods een tekort aan voe ling oi kleeding aan te vullen. Te Toulouse *erd een Normaalschool gesticht door den Bestuurder der Normaalschool van Torhout. Een Vlaamsch College werd er eveneens opgericht door de EE. PP. Jezuiten. Kan. Dubois vertoeft eveneens on- der hen. Door de K.A.J. werd te Toulouse «en iniichtingsbureel ingericht. De Ka- jotterscentrale te Brussel kon reeds aan menige Familie goed nieuws be zorgen. Van uit Brussel is over enkele dagen eer. zending vertrokken om onderhan delingen te voeren omtrent den terug keer yan jonge mannen. De vervoer- i Mogelijkheden zijn zeer schaarsch zoo- 'i: den terugkeer van jonge mannen, hiaten en vluchtelingen uit Frank- *%*er bemoeilijkt wordt. Men hoopt "oer binnen kort een goede aanvang kannen nemen met dien terugkeer. 'l «i Belgische soldaten verblijven Jok nog in Frankrijk, bijzonderlijk Qtzt van de klas 1940 en diegenen die Itvochten hebben aan de Maas. Alles bij mekaar zouden nog wel één koen onzer landgenooten in Frank- hjk vertoeven. Aangaande den terugkeer van onze .^üchtch ngen werd deze week door het Ministerie van Volksgezondheid nog Medegedeeld dat dezen terugkeer thans v«el gemakkelijker gaat dan een paar j*tken voorheen en dat er iederen dag gerapatrieerü worden. De terugkeer van de vluchtelingen die *jjch in het niet-bezette gedeelte van frankrijk bevinden gaat echter moei- ;iker daar alle verbindingen afgebro ken zijn en dat het verkeer van vluch telingen van het Zuiden naar het Noor den verboden werd. De scheidingslij- s«a kunnen alleen overschreden wor den mits zeer moeilijk te bekomen bij- tvnaere toelatingen. Benevens de Bel gische vluchtelingen zouden zich in het niet-bezette gebied ongeveer 7 millioen Fransche vluchtelingen bevinden. Dit sluit in zich dat de evacueering dier vluchtelingen moet geschieden naar een goed opgesteld plan dat thans nog wordt opgemaakt. Generaal de Selliers de Moranville werd belast met de zorg van de jonge mannen van 16 tot 35 jaar. Mochten allen weldra terug thuis zijn. De herstellingswerken aan onze drukkerij en drukmateriaal gaan goed vooruit, maar toch niet zoo spoedig als wij het verhoopten. De schade aan onze rotatiepers blijkt,' bij nader onderzoek, grooter dan wij eerst dachten, en het zal nog wel Oogstmaand geraken voor aleer ons blad weer te Poperinge zal kunnen uitgegeven worden. De lezers van De Toekomsten De Halle zullen dus nog eenige weken geduld moeten hebben. In- tusschen trachten wij hen te vol doen met hunne rubrieken in De Poperingenaarzij het wat bondig op te nemen. Bij alle Briefwisselaars dringen we aan opdat zij hunne bijdragen vóór den Donderdag noen ten on zen bureele zouden willen bezor gen. Bijdragen die ons later toe komen, moeten wij weglaten tot de volgende week. A Wij ontvangen klachten van eenige Abonnenten dat ons blad hen enkel door den Briefdrager den Maandag besteld wordt. Wij hebben bij het Postbeheer aange drongen om daar verbetering aan te brengen en ons werd beloofd dat het mogelijke zal gedaan wor den. Nog een drietal weken geduld, en alles komt in orde. DE UITGEVER. DE ZEESLAG BIJ ORAN. Deze oorlog is vol verrassingen, voor wie zich jarenlang het waas van leugen en bedrog voor de oogen liet weven. De snelle opmarsj der Duitsche troepen, heeft het rijk van schijn en onwaarheid, van laf heid en egoïsme in het helste dag licht gesteld. Toch zijn er nog men schen, die gelooven aan de oprecht heid en het fair play> van Enge land. Voor hen zal de zeeslag bij Oran wel voor goed de oogen heb ben doen open gaan, tenzij ze zelf met bemorste handen staan. Volgens de wapenstilstandsbepa lingen moest Frankrijk, alles in het werk stellen om zijn vloot naar de basishavens terug te brengen en te ontwapenen. Hierbij mocht het zich verheugen in de Duitsche verzeke ring dat de vloot niet zou ge bruikt worden voor de verdere strijd tegen Engeland, en zelfs na het beëindigen van dezen oorlog aan Frankrijk zou teruggeschon ken worden. Het was een blijk van grootmoedigheid van een groot overwinnaar en meteen het bewijs dat Frankrijk op een eervolle vrede mocht rekenen. En toen kwam de opdracht van Churchill, dat de Fransche vloot- eenheden, die zich in de havens van Fransch Noord-Afrika bevon den, naar Engeland moesten over gebracht en uitgeleverd worden. Een machtig Britsch eskader, on der de leiding van het grootste slagschip, dat de wereld ooit ge kend heeft, de Hood wierp het anker voor de haven van Oran en eischte de overgave binnen de zes uur. Intusschen werd voor de reede van Mers-el-Tebir een gordel van mijnen gelegd, waardoor de Engel- schen, in geval van een ontken nend antwoord, een ridderlijke strijd voor het behoud der Fran sche vlooteenheden onmogelijk wil den maken. Wat meer is, en hier vindt de lafheid en de boosheid van den Brit zijn optimum, nog voor de zes uur verstreken waren en voor de Fransche schepen de tijd hadden om onder stoom te ko men werden ze op groote afstand gebombardeerd, op een oogenblik dat een ernstige verdediging dus onmogelijk was. Het onmiddellijke gevolg was het zinken van een paar groote Fran sche slagschepen, waaronder de trotsche Dunkerque De andere schepen stoomden de haven uit en bonden den ongelijken strijd aan. Hierbij ging de Bretagne teloor doordat het op een van de door de Engelschen geplaatste mijnen liep. Het slagschip Straszbourg kon daarentegen met een reeks flottiljeleiders, torpedojagers en duikbooten door den stalen ring der Engelsche schepen breken en de Zuid-Fransche haven van Tou lon bereiken. Een duizendtal Fran sche matrozen vonden hierbij den dood. DE WERELDOPINIE VEROORDEELT. Dat is dus het perfide Albion. De geallieerden van gisteren, de iva- penbroeders van een paar weken her, werden koelbloedig beschoten op een oogenblik dat ze zich niet redelijk konden verdedigen. Het bevel van de beschieting kvjam rechtstreeks van Churchill. Het be vel voor de verdediging van de Fransche eenheden kwam. recht streeks van Maarschalk Pétain. De wereld heeft reeds geoordeeld en veroordeeld. Groot - Brittanje staat op het punt ook zijn beste vrienden tegen zich te krijgen. De daad van Frankrijk daarentegen wordt beschouwd als de ridderlij ke uitvoering van de tegenover Duitschland aangegane ivapenstil- standsverplichtingen. Het gevolg van het Engelsche optreden nu, is dat Frankrijk vir tueel in oorlog met zijn vroegere bondgenoot verkeert. De vijand van gisteren daarentegen heeft toela ting gegeven om de Fransche een heden die zich in Engelsche han den bevinden of die op het punt staan om veroverd te worden, te doen zinken. Zelfs de verplichte ontwapening, van d\ Fransche vloot wordt geschorst. De verontwaardiging in Frank rijk om de snoode Engelsche daad is zoo groot dat men op hevige re presaillemaatregelen mag rekenen en daarvan is de beschieting van Gibraltar reeds een uiting geweest. ENGELAND STAAT ALLEEN. Engeland is het klassieke land van het individualisme en van het egoïsme. Het heeft in de geschie denis geen enkel land of volk ont zien om zijn wilde hebzucht en zijn machtswellust bot te vieren. De wreedheid, die aan den dag gelegd werd bij het kolonisatiewerk in Indie, zooals het beschreven is door verontwaardigde Engelsche schrij vers, gaat alle verbeelding te bo ven en het vreeselijke lijden van de Boeren uit Zuid-Afrika, vooral van vrouwen en kinderen, staat nog versch in veler geheugen. Engeland heeft slechts vrienden kunnen koopen in het verleden. Het is nooit werkelijk bemind ge weest. Thans staat het vreeselijk geïsoleerd. Zelfs zijn eigen kolo niën willen zich van de onge- wenschte kluisters ontmaken en morgen valt de zoo veelvuldig ge prezen solidariteit van de Domi nions met het moederland in dui gen. Engeland is een gierige, grimmi ge en egoïstische verlaten grij saard geworden, om wiens onder gang niemand treuren zal. Zijn rijke erfenis doet de aanspraakma kers zijn dood wenschen. Rusland. Japan en Spanje houden zich reeds gereed om den genadeslag toe te brengen. Alleen de profiteurs van het oude regime bij ons, verwachten heime lijk nog een krachtige weerstand, met een overwinning van de zijde van Engeland of een bevredigend compromis. Een vergelijk schijnt voortaan wel onmogelijk te zijn geworden en de Engelsche over winning is een illusie, die weldra als zoovele waanbeelden uit de oude stervende democratische we reld zal wegvallen. Eens was Engeland groot. Nadruk verboden.) ROSKAM. 8-7-1940. MAURITS BAMELIS, Alveringem CALCOEN FRANS, Nièuwpoort DE VYNCK MAURITS, Watou DELANDTSHEER CLEMENT, Diksmuide DE MOEN RAFAËL, Diksmuide SENESAEL MARCEL, St Rijkers en BOEDTS AIMÉ, Loo, terug. Woensdag jl. zijn te Brussel per trein enkele der weggevoerde Vlamin gen teruggekeerd. Vooraleer Brussel te bereiken, had den zij ongeveer 8 dagen in een trein gezeten, trein die niet min dan door 1600 man was bezet. Onder diegenen die waren kunnen terugkeeren bevonden zich Clements De Landtsheer, Sekretaris Bedevaart- Comité; De Moen Raf., ondervoorzit ter B. V. O. S., van Diksmuide; Cal- coen Frans, van Nièuwpoort, in ver band met de zaak Grammens vroeger veroordeeld; Boedts Aimé, vaandrig van het V. N. V. te Loo; Bamelis Mau- rits, uit Alveringem; De Vynck Mau- rits, gewezen leider der V. O. S.-fan- fare, uit Watou, die enkele maanden geleden door de Franschen van over de grens werd gehaald, toen hij een in opbouw zijnde bunker van vet wilde fotografieeren, maar nadien weer vrij gelaten werd; Senesael Marcel, uit St Rijkers, Voorzitter van het Boeren- front en leider van V. O. S. Veurne. Allen werden op 14 Mei aangehou den en in het gevang van Veurne ge stopt; vandaar over leper, Kovtrijk en Doornik naar Frankrijk overgebracht, waar zij gesleept werden van het eene vuile kamp naar een ander. Allen heb ben hard te lijden gehad onder de verdrukking waaraan zij bloot hebben gestaan. Te Brussel zijn zij gebaard en verslonsd toegekomen Hun klee deren, ondergoed en schoeisels waren totaal verslettn. In een aanstaande nummer hopen wij over dezen blijden terugkeer meer te kunnen mededeelen. Te Antwerpen ls ook Dr Borms toe gekomen. iHinu De Secretaris-generaal van het Mi nisterie van Financiën deelt mede: Na een noodzakelijke nadere toe lichting die ledereen zal begrijpen: 1. Worden de wedden van het Rijks personeel naar het volle bedrag uitbe taald, d.w.z. op 105 pet. van de wedde- schaalbedragen of m.a.w. juist op de zelfde wijze waarop bedoelde wedden voor de maand Mei vereffend werden. 2. Worden de anciënniteits- en we duwen- en weezenpensioenen alsook invaliditeitspensioenen van den oorlog 1914-1918 eveneens op denzelfden grondslag betaald. 3. Wordt de vereffening van de ouderdomspensioenen geschorst daar zij lager zijn dan de steun vastgesteld bij het door de bevoegde secretaris-ge neraal genomen besluit van 29 Juni 1940 (Staatsblad van 30 Juni 1940). De belanghebbenden ervan zullen den ge wonen steun innen. 4. Zal de tusschenkomst van den Staat m de pensioenen van de mijn werkers van 1 Augustus af hernomen worden. Al de krachten zuilen inge spannen worden om zoohaast mogelijk de vereffening van de achterstallige bedragen te verzekeren. 5. Er werd ten onrechte aangekon digd dat de betaling van de rente voor frontstrepen en voor nationale eeretee- kens geschorst zou zijn. Die uitkeerin- gen, die per kwartaal vereffend wor den zullen, voor het 3* kwartaal 1940, in den loop van de maand Augustus aanstaande betaald worden. 6. Zullen de gezinnen van de gemo- biliseerden. waarvan het hoofd, om de eene of andere reden, nog afwezig is, I den gewonen steun genieten alsof het I gezinshoofd aanwezig was. 7. Zullen de officieren en de bezol digden van het leger, hun gezinnen indien zij gevangen genomen of om 't even welke reden afwezig zijn, een degelijken steun ontvangen, waarvan het bedrag binnenkort zal worden vastgesteld. 8 .In nauwe samenwerking met den Commissaris-generaal voor den weder opbouw van het land. zoeken de dien sten van het Ministerie van Financiën eenvoudige en practische modaliteiten met het oog op de regeling van de on middellijk herstelbare oorlogsschade De eerste uitvoeringsmaatregelen zul len weldra getroffen worden. 9. Alle sociale en menschlievende werken die Staatssubsidiën ontvingen, zullen in de toekomst verder gesteund worden in de volle mate waarin hun huidige activiteit, aan de omstandig heden aangepast zulks verrechtvaar- digt. 10 De groote administraties die tot het departement van Financiën behoo- ren werden den laatsten tijd zwaar beproefd. Heden is alles terug in orde hersteld. Over het heele land werken de ontvangstkantoren, de contróles en inspecties ongeveer normaal. 11. De krachtens de bestaande wet ten verschuldigde belastingen moeten verder regelmatig uitbetaald worden. De Belgische administratie zou de zware financieele lasten die op haar rusten niet kunnen dragen indien de burgers aan hun belastingsplicht te kort kwamen. Alle maatregelen zijn ge troffen met het oog op de normale uit voering der financieele wetten en de billijke inning van de belastingen. 12. De wederopbouw van het land zal offers eischea waaraan niemand zich mag pogen te onttrekken. De geleide lijke herneming van de economische bedrijvigheid zal die offers voor allen draaglijker maken. België moet leven. 13. Binnen kort zal in het Ministerie van Financiën een informatiebureau ingericht worden ten einde zoowel de belanghebbenden die inlichtingen ver langen, als de ambtenaren tot wie het publiek zich dikwijls ten onrechte en dus zonder resultaat, richt, tijdverlies te besparen. 14. De Secretaris-generaal van het Ministerie van Financiën koestert de vaste hoop dat iedereen zal pogen hem de vervulling van zijn taak te verge makkelijken. Alle burgers, alle instel lingen zuilen bij hem en bij zijn dien sten steeds bereidwillig ontvangen worden. iHUHaiHHHaaii OVER DE KRIJGSGEVANGENEN Vanwege de Duitsche Militaire Over heid werd medegedeeld dat het haar onmogelijk is te antwoorden op da vragen om inlichtingen over krijgsge vangenen. Alle vragen om inlichtingen dienen gericht tot het Rood Kruis van Belgie. Verder werd er ook op gewezen dat de krijgsgevangenen ten grootste deele reeds vrijgelaten werden of het bin nenkort zullen worden maar dat het terugbrengen ervan ten zeerste be moeilijkt wordt gezien de vernietiging van spoorwegen. In de naaste toekomst mag den terugkeer der krijgsgevange nen tegemoet gezicu worden. (Zie vervolg 2* blad.) Artikel 1. Slagroom, bereid met malkroom of met van melkroom afge leide producten, mag noch bereid, noch in voorraad gehouden, noch verkocht, noch zelfs kosteloos en ongeacht de hoeveelheid, aangeboden, noch ver bruikt worden. MAXIMUMPRIJZEN TARWE. MEEL EN ZEMELEN Besluit van 27 Juni 1S40 Artikel 1. De gemiddelde maxi mumprijs van de te Antwerpen over geladen uitlandsche tarwe, taxes ten laste van den koopermaalder, wordt op 161.25 fr. per centenaar vastgesteld. De maximumprijs van de inlandsche tarwe aan den molen geleverd, taxes ten laste van den verkooper, wordt op 171 fr. per centenaar vastgesteld. De maximumprijs van het tarwe meel, gebuild a 85 t.h. vertrek aan den molen taxes ten laste van den kooper, wordt op 210 fr. per 100 kgr- vast gesteld. De maxmiumprijs van de tarwe zemelen, vertrek aan den molen, taxes ten laste van den kopper, wordt op 110 fr. per 100 kgr. vastgesteld. PRIJZEN VAN SOMMIGE ALLERNOODZAKELIJKSTE EET- EN KOOPWAREN Besluit van 28 Juni 1940 Artikel 1. Het is eenieder verbo den van eet- of koopwaren hieronder opgesomd tegen een hoogeren prijs van de bij dit besluit vastgestelde ma ximumprijzen, te verkoopen of aan te bieden BROOD. Het brood van 900 gram zal verkocht wordetr tegen volgende prijzen: l.In Brussel, en in de Brus- selsche agglomeratie, evenals in Antwerpen en in de Ant- werpsche agglomeratie fr. 2.40 1. In de andere steden met een minimum bevolking v. 20.000 inwoners 2.30 3. In de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners 2.20 BOTER. 1. Melkerij-boter (gepasteuri seerde roomboter) Verkoop door voortbrenger aan handelaar per kilo Verkoop door kleinhandelaar 2. Hoeveboter: Verkoop door voortbrenger aan handelaar per kilo Verkoop door kleinhandelaar Tafelmargarine: Voortbrengers of groothande laars per kilo 9.20 Kleinhandelaars 11.20 Margarine voor ander gebruik: Voortbrengers of groothande laars per kilo Kleinhandelaars Broodsuiker, onverpakt of in doozen van 1 Kgr.: Tiensche suiker Suiker van andere merken Kristalsuiker 23.00 26 00 20.00 23.00 8.00 1000 6.05 5.85 4.85 Ongebroken rijst, type Siam Japan, onverpakt per kilo Fancy-rijst, blauw-roos, onver pakt per kilo Gebrande koffie Congo Robusta, gewohe kwaliteit per kilo Zachte zeep, onverpakt Harde witte zeep soort Marseille (72 t.h. vette stoffen) Wijnazijn (inlandsche), gewone kwaliteit, basis 6° per liter Aardnootolie, gewone kwaliteit, in flesschen Soya olie Spliterwten per kilo Drooge boonen, type Donau Witte boontjes Deegwaren 1. Basis meel, gewone kwaliteit onverpakt 2. Basis hard graan, gew. kwa liteit, onverpakt of verpakt 3. Gemerkt Belgisch fabri kaat) in pakken Bloem, gebuild op 85 t.h., onverp Tafelzout, onverpakt Sprot, in aardnootolie 1/4 club, 22 mm. de doos 1/8 club, 22 mm. Portugeesche sardijnen in olijf olie, gewone kwaliteit: 1/4 club, 30 mm. 1/8 club, 30 mm- Pelsers (groote doos, Inlandsch ossenvet, verp., p. kilo Buitenlandsch ossenvet, verpof* Fijne reutel Kookchocolade in blokken Cichorei Lucifers, het pak van 10 doozen Producten van runds- en var kensslachterij Inlandsch ossenvet per kilo Inlandsche reuzel (gesmolten reuzel of vet spek) 3.50 5.50 15.00 3.75 5.50 2.00 9.00 8.25 4.75 5.50 5 75 5.00 6.80 8.60 2.50 0.70 1.65 1.50 3.75 2.80 5.00 8.00 8.50 10.00 14.00 5.00 1.80 7.00 13.00 Artikel 2. Wanneer dé vervoer kosten in een bepaalde provincie de verkoopprijzen van de bij dit besluit bedoelde allernoodzakelijkste eet- en koopwaren in merkelijke maten kun nen beïnvloeden, kunnen vermelde maximumprijzen, mits voorafgaande goedkeuring van den Minister van Volksgezondheid en Ravitailleering, bij besluit van de bestendige deputatie gewijzigd worden. STRAFFEN Artikel 2. De inbreuken op de be palingen van de hoogervermelde be sluiten kunnen lelden tot: 1. Geldboeten van 700 tot 700.000 fr-; 2. Gevangenzetting van 15 dagen tot 3 jaren; 3. Verbeurdverklaring van de eet- of koopwaren; 4. Sluiting der Inrichting. De W. N. Secretaris-Generaal RAYMOND DELHAYE. BOMMEN OP OOSTENDE DE ENGELSCHE VLIEGER NEERGESCHOTEN Evenals Brugge kreeg Oostende bommen, uitgeworpen door een En- gelsch vliegtuig. Het Instituut Godtschalk. waar oude visschers en zeelieden zijn onderge bracht, kreeg eveneens brandbommen. Een ouderling die te bed lag werd in een brandende toorts herschapen door dat een brandbom, door het dak val lende, op zijn bed terecht kwam. De vlammen konden gedempt worden maar de ongelukkige verkeert in een beden- kelijken toestand. Bommen vielen ook op h£f gewezen Belgisch krijgsgasthuis, dat thans on bezet is, zoodat niemand geraakt \<-erd. Te Breedene wierp de Engelschman dan nog brandbommen op een arbei derswijk. Een inwoner werd hierdoor gewond. Het Engelsch vliegtuig werd ten slotte door Duitsche toestellen neer geschoten en stortte brandend neer in de vaart Brugge-Zeebrugge. nabij Dud- zele. Het vliegtuig werd uit het water gehaald en de verminkte lijken van de bemanning geborgen. Een vlieger die uit het vliegtuig was gesprongen stort te te pletter. MEISJE UIT MEENEN TE GELUVELD DOODGEREDEN Op den fietsweg te Geluveld werden twee meisjes uit Meenen door een auto gevat en ten gronde geslingerd. Een der meisjes, de 17-jarige Pro- vost Julienne, wonende te Meenen, Da- geraadstraat, was op den siag gedood. Het tweede, M.-L. Ghesquiere, V a- hisstraat 19, Meenen, werd gewond aan schouder en gezicht, De doodrijder bekommerde zich niet om zijn slachtoffers en reed er maar in dolle vaart verder van door. Oog getuigen konden evenwel zijn nummer plaat opnemen zoodat hij zijn welver diende itrai uiet zal outglippeu. ENGELSCHE VLIEGER WERPT BRANDBOMMEN OP BRUGGE Uit Brugge wordt gemeld dat Zon dag avond een Engelsche vlieger i» verschenen boven Brugge, dit rond 6 u. Algauw werd het aangevallen door twee Duitsche toestellen. Gekomen bo ven de gasinrichting liet het Engelsch vliegtuig een 20-tal brandbommen val len. Een ketel vloog in brand, het ge bouw van den Belgischen Boerenbond werd licht beschadigd en op andere plaatsen werden ruiten verbrijzeld. Een paard werd gedood. DE KUSTSTREEK WORDT NIET ONTRUIMD In deze laatste paar weken deden allerlei geruchten de ronde ais zou de kuststreek moeten worden ontruimd, tot op een diepte van 10 a 15 km. Door verschillende organismen, o. m. door het Gemeentebestuur van Heist- aan-Zee, werd hiervoor om inlichtin gen gevraagd bij de bevoegde Duitsche Overheden. Door deze werd bevestigd dat er van de evakuatie van de kustbevolking geen spraak was of geweest is. Verder werd bijgevoegd dat de menschen dier gewesten gerust mogen zijn en zoo veel mogelijk zouden werken. DE RADIO-UITZENDINGEN VOOR VLUCHTELINGEN Gezien de tienduizenden verzoeken tot oproep aan vluchtelingen, toegeko men bij Radio-Brussel, kunnen er voor- loopig geen nieuwe aanvragen meer in aanmerking genomen worden en wor den tevens de uitzendingen der ver zoeken uitgebreid, namelijk van 10 tot 10.30 u., van 15.30 tot 15.45 u., van 17.15 tot 18 u. en van 21.15 tot 21.45 u. EEN POSTABONNEMENT VAN NU TOT EINDE 1940 KOST 12 FRANK.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 1