Het hoekje van "DE TOEKOMST,, De Steun aan behoeftige Persewen UIT VEURNE welbeklante winkel UIT NIEUWP00RT DOKTER B. RAMBOER ijzerlaan 28, diksmuide. UIT DE PANNE j UIT MIDDELKERKL UIT K0KSIJDE UIT ADINKERKE UIT BULSKAMP van verfwaren en drogerijartikelen belgie ging niet door verraad ten gronde vroedvrouwenschool van st-jans' hospitaal te brugge W. V. R. O.^KORTRIJK DE NIEUWE REGELING de haat dient in liefde omgezet, zegt z. h. de paus generaal franco stelt een slot ter beschik king van de belgische kon ingskinderen een granaat ontploft bij het oogsted te meenen EPH. DUMON TANDEM te koop,, 80-82 Zeelaan, koksijde-baden ONZE KRIJGSGEVANGENEN.' KOMEN TERUG UIT DUITSCHLAND VAN CRAEYNEST A. P. P4. DE POP ER INGENAAID. VEURNE HERLEEFT In harde noodtijden leert men het best de innerlijke kracht der bevol king kennen en waardeeren. Dat I in onze Veurnaars een machtige re serve van sterke energie verborgen zat, blijkt uit den taaien moed en den noesten vlijt waarmede slag om slln- ger gewerkt wordt tot den stoffelijken I en zedelijken heropbouw onzer schoo- pe stad. Hoe heerlijk en hoe troostend is het niet om aan te zien hoe in geest van broederlijke gezindheid allen zich in tucht en saamhoorigheid verstaan om leder, naar eigen bevoegdheid en eigen beroep, samen te werken tot de ver rijzenis onzer verminkte stede. Alle man is aan dek en aan 't.werk op zijn post en stilaan worden de wonden ver maakt die geslagen werden in al haar I edeie schoonheid van kunstgebouwen j en in al haar kloek bestel van bedrij- vige nijverheid. De handelaar voert j naar beste vermogen zijn handel; de markt fungeert; van laag tot hoog zijn de scholen en de onderwijsgestichten wederom in volle werkzaamheid ge treden; de Burgerlijke Besturen heb ben hun arbeid wederom aangevat en meer en meer krijgt de stad in haar dagelijksche doening wederom haar normaal uitzicht. Dit alles schept een goede mentali teit onder de bewoners onzer stad en samen met een verblijdende hoop op betere dagen, daalt rust en kalmte in de harten en de gemoederen. De klokken luiden en de klokjes tin gelen weer over onze stad en zoo spreekt weer van daarboven de zal- vense roepstem onzer kerken tot de Kiel van ons volk. Waar net nu nog niet dadelijk mo gelijk is gebouwen of wegen volledig te herstellen wordt toch reeds met planken en zeildoeken als het ware een eerste verband gelegd dat het ge kwetste bouwwerk een voorloopige beternis geeft. We weten wel dat achter de door- teelde gevels nog puinen liggen, maar ook daar kloppen en kleunen reeds de hamers en het truweel der metsers en dit gehamer kondigt de blijde ver wachting aan van een nakenden de finitieven heropbouw. Zoo moest het zijn en zoo fnoet het blijven: eensgezind en tuchtvol, met bezonnen volharding voortwerken, op dat ons schoon en oud Veurne, uiter lijk en innerlijk vernieuwd, weldra wederom in het midden van ons dierbaar Vlaanderen daar zou staan als het liefste en mooiste stedeke van ons Vlaanderland. K. V. IN EN' OM DE STAD Tusschen de naweeën en bekommer nissen die in dezen tijd op de bevol king nog nawerken, hebben toch tien tallen huisgezinnen deze week eene groote vreugde gekend. Het lang verwachte nieuws van zoon of echtgenoot over wiens lot men sinds een paar maanden in het duis ter tastte is deze week binnenge- Joopen, onder vorm van een postkaart, meldende dat de vermiste geliefde zich in krijgsgevangenschap bevindt. Wij wenschen met de betrokken huisgezinnen; tot spoedig terugzien. Na een paar wéken zeer krachtig doorwerken, werd op Dinsdag laatst de ophaalbrug voltooid nevens de Nieuwpoortbrug. De eerste in-der-haast geplaatste noodbdug werd in een ste vige voorloopige ophaalbrug omge vormd, zoodat de scheepvaart ook op dit punt niet meer belemmerd wordt. Maar toen het eerste schip van dezen nieuwen doorgang wilde gebruik ma ken, bleef het aan den grond steken. Door de geweldige ontploffing bij het springen der brug, zal er vermoedelijk nog meer op den bodem der vaart liggen dan men aanvankelijk dacht. Het zal denkelijk niet overbodig zijn onze lezers terloops te herinneren dat het streng verboden en zeer ge vaarlijk is, daden van sabotage te stellen tegenover de bezetters. Ons kwam ter' oore dat er in een paar gemeenten uit het ommeland derge lijke daden zijn gepleegd geworden. Dat is een gevaarlijk spel voor de daders zelf, maar ook voor de on- schuldigen die op hetzelfde dorp wo nen. Een oud spreekwoord zegt de goeden moeten het bekoopen voor de kw»denwat zekerlijk in zulke aan gelegenheden het geval is. Ieder verstandig mensch begrijpt dat de bezetter aan zijn rechten van bezetter niet kan laten tornen. BURGERSTAND Overlijdens. Desmytter Maurits, t8 J, v. Beveren a/ IJzer, overl. door ooriogsfeit. Brünner Jozef, 47 j., v. I Berchem, overl. id. Van Hoogebeeck Maurits, 66 j., schipper, echtg. Van Broeck Eugenia, v. Temsche. Van Lommei Pieter Gommaar August, 42 J„ pastoor, v. Willebroek. Huwelijk. Devacht Alois Gerard, werkman, wed. Lucidarme Helene, v. Veurne en Vermeersch Margriet, z. b., V. Veurne, voordien te Oostende. Huwelijksafkondigingen. Holle- Voet Roger, meubelmaker en Poisson- lier Julia, meid, b. v. Veurne. Cou- fcreel Isldoor, werker en Deruyter Qermaine, werkster, b. v. Alveringem. -» Debruyne Juliaan, meubelmaker en ViiUems Helena, z. b., b. v. Veurne. Boomgaert Arthur, werkman en Becu Maria, arbeidster, b. v. Veurne. Van Maeie Urbain, student, Koolskamp en Carre Nelly, apotheker. Gent, voor dien te Veurne. Geboorte. Guylinck Georgette, d. v. André en Ingelbrecht Magdalena, Hobélaan, 15. RANTSOENEERIXG EN' BEVOORRADING Bij besluit van 8 Juli 1940 zijn vol gende nieuwe regelingen genomen be treffende de herbevoorrading van ge rantsoeneerde producten; 1. KLEINHANDELAARS. Deze kunnen zich herbevoorraden door het Voorleggen van hun zegelborderellen; hiertoe krijgen zij een Machtiging kit bevoorrading A. waarmede zij bij den groothandelaar nieuwe waren kunnen aankoopen. 2. GROOTHANDELAARS. Deze moeten zich voor hun herbevoorrading rechtstreeks wenden tot het Ministe rie van Volksgezondheid en Ravitail leering, Leuvense he weg, 27, te Brus sel, tot het bekomen van een speciale machtiging, genaamd: Machtiging tot bevoorrading B. 3. VOORTBRENGERS. PABRIKAN TEN. Die een gerantsoeneerd pro duct als grondstof gebruiken: b. v. bakkers en beenhouwers die zout ge bruiken; apothekers en brouwers die suiker gebruiken, deze wenden zich ook rechtstreeks tot hetzelfde Ministe rie tot het bekomen van een speciale machtiging, genaamd: Machtiging tot bevoorrading C. Deze aanvragen moeten den 5" en den 20" van elke maand ingediend worden. 4. BOTERVERKOOP. Deze ver koop is volgenderwijze geregeld, naar gelang de personen aan wien de ver koop geschiedt: ai aan verbruiker: op voorlegging van rantsoeneer! ngszegels b) aan kleinhandelaar: op voorlegging van Machtiging A.; c) aan groothandelaar: op voorlegging van Machtiging B. d) aan fabrikant: op voorlegging van Machtiging C. BIJ VERTREK AANSTONDS OVER TE NEMEN in tabak, maroquinerie, enz. Met of zonder overname van koopwaar. Ooststraat 17 VEURNE. BURGERLIJKE STAND Z. V. Geboorte. Hogie Daniel, Henri en Clauw Godelieve. Overlijdens. Devry Pieter, 76 J., echtg. Verhaeghe Sophie. Geeraert Camiel, 26 j., z. v. Hendrik en t'Jaeckx Malvina. Huwelijk. Leplire Robert, Oost- duinkerke en Verwichte Simonne, Nieuwpoort. Huwelijksaankondiging. Moke Odiel, autogeleider en Vercruysse Odette. INSCHRIJVING VAN ALLE MOTOR VOERTUIGEN Op last van de Duitsche Overheid wordt hierbij ter kennis gebracht, dat alle motorvoertuigen moeten inge schreven worden. Als motorvoertuigen zijn te be schouwen: alle vrachtwagens, perso nenwagen!, sleepwagews, autobussen, aanhangwagens, motocycletten, zieken wagens, tankwagens, enz., bewogen door benzine of mazout. Ieder eigenaar, bezitter of gebuur van afwezige bezitters, is verplicht zijn aangifte te verstrekken aan het Gemeentebestuur, Inlichtings- bureau, voorzien van de noodige be wijsstukken om de navolgende inlich tingen te kunnen verstrekken: a> nummer van de staatsplaat; b) merk van het voertuig; c) bouwjaar; d) aard van kap of overdekking, binnenstüur, cabriolet, gesloten, open, enz.; e) werkelijke paardenkracht van den motor of cylinderinhoud in kub. cm.; f) aantal plaatsen (.bestuurder inbe grepen) of draagvermogen; g) met of zonder aanhangwagen; h) nummer van den motor; 1) nummer van' het chassis; j) aantal afgelegde kilometers; k)benzine- of Dieselmotor; li naam en voornaam van eiaenaar of bezitter; m) adres van dito; n) beroep van aito; o) nationaliteit van dito; p) plaats waar het voertuig zich be vindt q) is het voertuig voor verkeer toe gelaten? r) is het voertuig vroeger door Bel gische, Pransche of Engelsche leger of overheden in beslag genomen Voor de voertuigen, die zich regel matig laten inschrijven, zal door het Gemeentebestuur een bewijs afgele verd worden. Dit bewijs moet zorg vuldig bewaard worden. Motorvoertuigen, die niet regelmatig ingeschreven zijn. onverschillig of ze in het verkeer of in een bergplaats worden aangetroffen, zullen door de Duitsche Overheid, zonder eenige ver goeding, in beslag genomen worden. De overtreders stellen zich aan zware straffen bloot. In het algemeen belang der bevol king, rekenen wij op uw volledige medewerking voor het opstellen van deze inschrijvingen. Nieuwpoort, 16 Juli 1940. De Burgemeester, Dr A. VANDAMME. AL KLAPPEN EN DOEN 4 lederen dag krijgen we nu een teugje regen. Gelukkig dat alle huizen nu gedekt zijn en de regen geen scha de meer aanricht. 4 Zondag werden de Bevelhebbende Overheden van ons pompierskorps, de HH. P. Berquin, M. Van Eecken en C. Michiels uitgenoodigd door het stadsbestuur van Oostende op een in tieme vergadering van het pompiers korps aldaar. In besloten kring greep de aanstelling plaats van den nieuwen bevelhebber (de vorige gevlucht zijnde) voor den duur van den oorlog. Er werd hulde gebracht aan den nieuwen Burgemeester M. Serruys, die heel den duur van de beschieting stipt op post gebleven was. De witte helm van bevelhebber werd hem sym bolisch overhandigd. De H. Burgemeester dankte in naam van de bevolking den nieuwen bevel hebber, alsmede de op post gebleven pompiers, die zich zoo dapper gedra gen hadden en menig huls en kwar tier van totale vernietiging gered had den. Hij dankte ook de bevelhebbers van de omliggende steden en dorpen, die vol toewijding dapper in de bres gesprongen hadden en mede den dank te Oostende bijzonder onderscheiden en menige brand gebluscht). Daarna werd een bezoek gebracht aan het arsenaal en de nieuw aan gekochte pompen bewonderd. Oostende mag zich verheugen in modern, veel vuldig materiaal in deze kritieke tij den. Om te eindigen werd de eere wijn geschonken in de PiccadeiUy 4 Op menige plaats in Stad prijkt sedert Maandag een bordje, dat een schuilplaats aanwijst voor zooveel per sonen, in geval van noodzakelijkheid. Hopen we dat we er nooit moeten invluchten. 4 Naar oude gewoonte en geplogen- heid gingen veel Nieuwpoortnaren ge durende het Octaaf van O. L. Vrouw Bezoeking naar 't aloude heiligdom van Lombardsijde ter bedevaart. 4 Op Zondag 4 Augustus e.k. zal onze stadsgenoot, de Eerw. Pater Ka- rel Bittremieux, zoon van Mijnheer en Mevrouw André Bittremieux-Hil- lewaert, en behoorend tot de Missie- Congregatie van Scheut, priester ge wijd worden in de kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt te Scheut- Brussel. 4 Deze week ontvingen veel ouders, familieleden en vrienden' van soldaten in krijgsgevangenschap geruststellen de kaarten en brieven. Het was voor allen een blijde tijding na weken van onrust en wachten. Nu dat er een teeken van leven gegeven werd, ziet men hoopvol uit naar t vreugdevol wederzien. Reeds een vijftal krijgs gevangenen kwamen naar huis in 't begin der week, 4 Een verrassende gebeurtenis deed zich voor in het gezin Gerard De- coene-Depagie, wonende in de Hoog straat. Onder de slachtoffers van den oorlog die te Veurne geboekt stonden, kwam de naam voor van soldaat Ge rard Decoene, uit Nieuwpoort. De droefheid van de weduwe was natuur lijk overgroot. Haar man zou dus te Veurne als slachtoffer gevallen zijn. Doch Maandag bracht de postbode een eigenhandig geschreven brief van Gerard thuis, die welvarend is en er gens in Duitschland met zijn kame raden van het 35' Linie vertoeft. On beschrijfelijk was de vreugde bij de echtgenoote en gansch de familie, wanneer deze onverwachte tijding kwam. 4 De garnaal ging heel de verleden week een loonenden prijs, doch viel plots tot beneden de 3 fr. het kgr. De visschers kwamen overeen niet be neden de 3 fr. te verkoopen; maar toch werd gemijnd aan 2,80 fr. Ver leden week ging de garnaal nog tot 6 fr. Deze week Maandag ging de garnaal 2.80 tot 3.30 fr. Er gaan nu 18 booten naar zee. 4 Ziehier nog een tweetal booten die in de vaart gekomen zijn. N.3, oud nummer N. 3, H. P. 10, reeder Albert Brackman. N. 24, oud nummer N. 34, H. P. 30, Gilbert Herman reeder Rochus Coulier. 4 Maandag bracht N. 12 De drie Broeders reeder-schipper Jacobus Legein, een stuk vliegmachine met mitrailleuse aan wal. 4 In deze tijden van wanbegrip over het begrip eigendom, verdient een daad van eerlijkheid een bijzondere melding. De Heer Tersen, 13, Anker straat, vond op Donderdag 11 Juli een geldbeugel inhoudende een som geld. De eerlijke vinder verwittigde aan stonds de Politiekommissaris, door wiens tusschenkomst de eigenaar ge vonden werd. 4 Het bureel van Bruggen en We gen is Yoorloopig overgebracht naar het huis van Notaris Perlau. ALGEMEENE GENEESKUNDE OOGZIEKTEN vestigt zich thans in de niers toelating verleend hunne kramen op te stellen in de Zeelaan, op het voetpad. GEMEENTERAAD VAN 10 JULI 1940 Acht raadsleden wonen de vergade ring bij. De HH. Dr Vereecke en Van- bellinghen zijn nog niet terug en M. G. Bisschop laat zich verontschul digen. Bij den aanvang dankt de H. Ge- vaert den Raad voor de wenschen van genezing hem toegezonden. M. De- meester leest vervolgens een brief af, waarih hij den lof maakt van den H Burgemeester voor dezes kostbare diensten alhier tijdens de lastige oor logsdagen bewezen. Met aigemeene stemmen wordt het voorstel bijgetreden om eene leening van 150.620 fr. aan te gaan voor de maand Juli, ten einde de wedden en loonen van het Gemeentepersoneel uit te betalen en de vrouwen van nog niet teruggekeerde militairen en an-i de re behoeftigen te steunen. i Met 7 stemmen en I onthouding beslist men het Gemeentehuis, dat thans betrokken is, voorts in pacht te nemen, in afwachting dat het ge wezen Gemeentehuis hersteld is. De pachtsom is 16.000 fr. De prijzen voor electriciteitsver- bruik in het 3* kwartaal worden be kend gemaakt; deze zijn dezelfde ge bleven als tijdens het voorgaand kwar taal. Er moet eene rekening van ongeveer 300.000 fr. vereffend worden ten voor- deele van de Nat. Maatsch. der Buurt spoorwegen. Bij uitstel van betaling wordt een interest van p geëischt. De raad zal trachten uitstel te be komen zonder intrest te moeten uit- keeren. De Maatschappij van Waterbedee- ling dient een rekening in van onge veer 120.000 fr. voor waterverbruik door de Gemeente. Men oordeelt dat het bedrag hiervan overdreven is en men gaat akkoord om een expert aan te stellen die het verbruik zal con troleeren. Wegens 't wegvallen van vele in komstbronnen aient de begrooting 1940 alweer gewijzigd te worden. Bij wensch van de bezettende over heid zou alhier een hospitaal moeten ingericht worden in het Pension Marie José (40 bedden voor bur gers en 40 bedden voor militairen) onder het bestuur van H. Dr Opsomer. Een onderzoek hierover zal gedaan en later een beslissing getroffen wor den. Daar de Marktplaats op dit oogen- GEMEENTERAAD Bij hoogdringendheid bijeengeroe pen, ten einde te beraadslagen over Thesaurieleening aan te gaan bij de Provincie, voor steunverleeningvoor de maand Juli, werd deze in ernstige bespreking geraamd op 94.000 fr. en door de aanwezigen goedgekeurd. DE GEMEENTE heeft, om zeggens, geen oorlogsschade geleden. Te betreuren is het inbreken en plunderen van villas geweest, ge durende de verloopen bange dagen. Verscheidene tienduizehdtallen vluch telingen en soldaten hebben hier ver toefd. De hotels en handelshuizen zijn heropend en verwachten dan ook op nieuw de zomerverblijvenden in deze rustige badplaats. <o» - EEN EN ANDER 4 Verleden week werden de ven sterramen van onze kerk volledig dicht gemaakt: Het werd net eh stevig af gewerkt. Hier en daar kan men nog de sporen van de vroegere brandvensters opmerken. Nu pas zien we hoe heer lijk ons kerkje getooid was. Spoedig zullen de goddelijke diensten zooals vroeger plaats hebben. 4 Het steunkomiteit, ter onder steuning der behoeftige gezinnen, liet door aanplakbrieven aan de bevolking weten dat de uitbetaling van steun gelden, en aanvragen ter ondersteu- uing ten gemeentehuize plaats hebben den 1" en 3» Maandag van iedere maand, telkens van 9 tot 12 uur. 4 Vanwege den Ortskommandant te Veurne werd bekend gemaakt, dat de burgerbevolking zich op het strand niet meer mag begeven, zonder zijn toelating. Overtredingen zullen streng worden gestraft. 4 Veel Engelsch materiaal wordt wederom door Duitsche mekaniekers bruikbaar gemaakt. Deze week za gen we een gansche reeks kleine En gelsche tanks door de straten de- fileeren. GESNEUVELD Verleden week deed het droevige nieuws de ronde dat H. Oscar Duma- rey, bakker alhier, gesneuveld was. Rij was soldaat bij het 7' Jagers te voet en viel op het veld van eer den 18 Mei te Antwerpen aan den ingang van den tunnel. Donderdag 1. werd hij gevolgd door een ontelbare schare Koksijdenaren, ten grave gedragen. Aan zijn dierbare echtgenoote en aan gansch de familie onze christelijke deelneming. INITIATIEF Door het gemeentebestuur zou vol gend initiatief genomen worden: Al de gesneuvelde soldaten van Kok- sijde, die ver van huis gestorven zijn, zouden op kosten van de gemeente en door een auto der gemeente afge haald worden en naar hier overge bracht. Ook zouden al deze dierbaren te samen op eenzelfde plaats op het kerkhof begraven worden. Waarlijk een heerlijk initiatief. BURGERSTAND, maanden Mei-Juni. Geboorten. Maria-Theresia Ver- syck, d. v. Victor en Rosina Deman. Alfred Luca, z. v. Lucien en Blanca Vermessen. Bernardlne Van Neu- ville, d. v. Albert en Eisabeth Buylaert. Pierre Duthoit, z. v. Karei en De- nise Ferrant. Jacqueline Passau, z. v. Gabriel en Simonne Riquet. Robert 'Desaever, z. v. Karei en Julia Hgeck. Lucien Synaeghel, z. v. Lu cien en Yvonne Desfrennes. Fer- nand Delanghe, z. v. Marcel en Maria Tyteca. Alina Ghyselen, d. v. Karei en Hermenie Zwaenepoel. Adriaan Casteleyn, z. v. Karei en Rachel VI- lain. Jacqueline Callewaert, z. v. Cyrille en Adrienne Depuydt. An dré Werbrouck, d. v. Julien en Yvonne Depuydt. Willy Brysse, z. v. Silvère en Magdalena Larrangé. Huwelijksaankondigingen. Robert Perck, v. Toerkonje en Germaine We ber, v. Tèrhulpen, beiden hier woon achtig. Overlijdens. Sophie Legein, 57 J., wed. Désiré Brackman. Oscar Ver- banck, 47 j., echtg. Palmyre Verhae ghe. -» Godfried Deweerdt, 5 j., z. v. Joseph en Rachel Delporte. Eduard Savoye. Paul Blot, 61 j. Elza Hos ten, 29 j. Marcel Mahieu, 23 J. Josiana Coutereel, 3 m. Maria Van- demaele, 76 j., wed. Demeyer. Os car Dumarey, 31 J., echtg. Martha Vanneuville. a<0>— Antwerpen gebracht, vanwaar ze too gelukkig waren, na 'n drie maanden lange afwezigheid, hun haardsteden terug te vinden. Er hoeft niet gevraagd of ze welkom waren in hun haardsteden. Aan onze twee verloren zonen Emile Decang en Raphael Capelle hartelijk proficiat Meteen stelt ge de vele famillën ge rust wier oog-en op Duitschland ge vestigd zijn. GIJ zijt de voorposten en de goede boodschappers dat eerlang al onze jongens terug bij moeder arriveeren. DE MOLEN VAN L. DE BURGH- GRAEVE PLATGEBRAND In de kroniek van verleden week vermeldden we terloops dit spijtig voorval. Iedereen betreurt het èn om zijn geschiedenis, èn om zijn nut in het economisch leven, èn om zijnen over wegenden invloed op de schoonheid van 't landschap. De foto van die oude, doch goed onderhouden windmolen, werd geno men tijdens de hooge waterstand van verleden Winter. Er waren toen Juist groote verbeteringswerken aan den gang, tot enkele dagen vóór het ge beuren. Die mooie molenwas reeds en kele eeuwen oud. Op een groote balk stond het jaartal 1621. Doch, volgens deskundigen in oudheden zou hij reeds bestaan hebben rond de 11* of 12" eeuw. De molen werd gebouwd op een verhevenheid. Dat hij juist werd ge bouwd op die plaats moet niemand verwonderen, 't Is immers juist op den samenloop van 2 waterloopen: de Bergenvaart en de Steengracht. Toen waren nog geen wegen bekend en 't gemakkelijkste en t meest gebruikte was 't vervoer te water. Zelfs tot vóór den wereldoorlog '14-18 werd vooral de Bergenvaart voor de scheepvaart veel gebruikt, 't Is ook een feit dat 't Zwaantje en 't Nieuwpoortje bekende en drukke losplaatsen waren. De molen behoorde reeds ruim 100 jaar aan dezelfde familie De Burghgraeve-Swertvagher. Korten tijd geleden werden de molenwieken ver- dekkerd volgens het moderne Neder- landsche stroomlijnsysteem. De molen was een bron van inkom sten voor den eigenaar en van groot nut in het economisch éven onzer landelijke bevolking in de voorbije eeuwen en nu. In ruime mate hielp de molen mee om het rustige landelijke uitzicht van onze gewesten te veraangenamen en te verlevendigen. Door menig kunst schilder werd hij op het doek ge bracht. Samen met ons lief kerkje en de enkele huizen op 't dorp gaf de molen aan ons Bulskamp het uit zicht van een vredig nestje. Nooit hadden we dat kunnen denken wat thans, helaas, werkelijkheid is ge worden. Tijdens den strijd der beide legers werd de molen jn brand geschoten en is tot den grond platgebrand. Dit ge beurde opl Donderdag 30 Mei in den namiddag, bij het innemen van Buls kamp en den veldslag aan weerskan ten van de Bergenvaart. We hopen binnen afzienbaren tijd onze nieuwe mooie molen te kunnen gaan bewonderen. HET MAGAZIJN van het HUIS CROMHEECKE - PILLAERT, Oostsir. 49, VEURNE, is OVERGE BRACHT naar de COGGELAAN 13, Veurne, Villa Zonneschijn IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIflIllllllillllllillllllllllllllUIIIIIIIÜUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllilllllillll EEN VERKLARING VAN DEN BELGISCHEN AMBASSADEUR TE WASHINGTON De Belgische Ambassadeur te Was hington heeft een verklaring afgelegd waarin hij vaststelde, dat België niet door verraad ten gronde ging, maar wel in de eerste plaats, door de betere strijdkrachten, en de knappere mili taire taktiek van Duitschen kant en in de tweede plaats, door het algeheel achterwege blijven van bescherming door het Engelsche vliegwapen. De Belgen zoo vervolgt hij, had den te strijden zonder de hulp der gëallieerden, die zich reeds op Duin- kerke terug getrokken hadden. Een verder strijden zou slechts nutteloos bloedvergieten tot gevolg gehad heb ben. Daarom maakte de Koning een eir.de aan den strijd. - van gansch de bevolking verdiend heb ben. tOps Pompierskorss beeft zich blik niet vrij ia. wordt aan de krame- EER AAN WIE EER TOEKOMT Eenparig dankt nu ook heel de ge meente de HH. Burgemeester, Secre taris en Schepenen, die ongemeen plichtsgetrouw en zoo belangloos zich ten dienste hebben gesteld van eiken deen, ja ten koste zelfs van eigen levensgevaar. Het was voorwaar geen klein bier die dagen in hun schoenen te zitten. Als ze terugdenken aan die dagen, zullen de Adinkerkenaars nog andere beelden zien oprijzen. Op de eerste plaats dringt zich hier de naam op van den Voorzitter van het zeer verdienstelijke Roode Kruis, Heer Eugeen Rosseel, met zijn onver moeibare en steeds bereidwillige hel pers. Ze waren voor talloozen goud waard in die dagen. Last not least eeri hertelijk dankwoordje aan den ofi'ervaardigen en zeer bekwamen Heer Dr Florizone, die vaar noch vrees en kende, naar zijn patiënten vloog bij 't minste alarm en zich in weinige dagen tijds ongemeen gegeerd wist te maken. We wenschen hem uit ter her- te veel succes op zijn nieuw arbeids veld te Poperinge, alwaar hij zich bin nen kort als oogmeester-specialist on getwijfeld naam zal weten te verwer ven. TERUG UIT DUITSCHLAND Dinsdag en Woensdag 11. kwamen te Adinkerke opnieuw twee soldaten- krijgsgevangenen uit Duitschland te rug. Uit het kamp van Nurenberg werden ze Der trein en oei boot naar UITSLAGEN DER EXAMENS Grootste onderscheiding Dewilde Amanda (Z. M.-Rose, Heule) De bruyne Simonne (Z. Regina. St-Jans' Hospitaal, Brugge); Dedeyne Estella (Z. Hélène, Zw. Zusiers, Brugge). Groote onderscheiding: Samoy Dina (Z. M.-Alphonse, Heule)Vroman Martha; Perneel Elisabeth; Callebert Martha (Z. Marie-Buda, Kortrijk); l.uvssaert Maria; Deprez Alida (Z. Philiberta. Ruiselede). Onderscheiding: Van de Walle Gi- sèle; Perquy Suzanne: Allaert Marie- Joseph; Lust Madeleine; Deramnte- laere Albertine (Z. M.-Christine, Avel- gem)Eerebout Romaine. Met vrucht: Dewulf Yvonne: Caste leyn Andrea; Soenen Anna: Laton Ma- rie-José; Stevens Madeleine (Z. Thé- rèse. Zw. Zusters, Diksntuide) Van der VVeyden Jeanne; Claes Antonie (Z. Baptista. Gent). Vele radioluisteraars, inzor.derlijk uit West- en Oost-Vlaanderen. stellen rechts en links de vraag of de radio uitzendingen van den VVest-Vlaain- schen Radio-Omroep te Kortrijk niet spoedig zullen hernemen. Desbetreffende vernamen we te goe der bron dat. krachtens eene aigemee ne verordening van den Bevelhebber der Duitsche Weermacht in Belgie en Noord-Frankrijk, de West-Vlaamsche Radio-Omroep niet in werking kan treden. Ten einde voortaan alle nuttelooze navragen te voorkomen, deelen we hier dit bericht aau onze lezers-radioluiste- no a na nr. Isa. (oervolg v. bijdrage V. 7 Juli) ten onrechte zijn controlekaart lleeft laten, stempelen, verliezen, voor een pe riode van één maand, alle recht op den bij dit besluit voorzienen steun. Bij herhaling worden zij definitief geschorst. Gezinnen, waarvan een lid, zonder wettige reden, weigert een bediening te aanvaarden, een bediening verlaat of zich laat afdanken met het doel op nieuw werkloos te worden, verliezen, voor eeft periode van één maand, alle recht op den bij dit besluit voorzienen steun. Hetzelfde geldt, wanneer het ontslag het gevolg is van een omstandigheid, die van den wil van den arbeider af hangt. Bij tweede weigering, verlating of afdanking, wordt deze straf verdub beld. Bij de derde inbreuk wordt de schor sing definitief. Moeten niet op werkaanbiedingen ingaan a) de werkzoekenden, die tijdelijk onbekwaam tot werken zijn, op voor waarde dat zij deze onbekwaamheid door middel van een geneeskundig at test kunnen verantwoorden. In geval van betwisting, wordt het geschil door een geneesheer van den geneeskundi gen arbeidsdienst beslecht b) de vrouwen, die als gezinshoofd steun ontvangen en verplicht zijn thuis te blijven om één of meer kinderen onder de 14 jaar of zieken te verzor gen, te onderhouden en te voeden. Gezinnen, waarvan een lid, zonder wettige reden, weigert de bij artikel 7 voorziene werken uit te voeren of zijn verplichtingen niet behoorlijk vol brengt. verliezen, voor een periode van één maand, alle recht op steun. Ieder persoon die bedelend wordt aangetroffen, wordt van den bij dit be sluit voorzienen steun beroofd. onverJ minderd de bij de wet van 27 Novem ber 1891 uitgevaardigde sankties voor de beteugeling van de landlooperij en de bedelarij. De straffen worden uitgesproken door den direkteur van het bevoegde gewestelijk bureau. Zijn met redenen omkleede beslissingen worden, binnen de vier en twintig uren, aan den be trokkene en aan de Commissie van Openbaren Onderstand in kwestie me degedeeld. De Commissie van Openbaren On derstand is belast met de inning van alle ten onrechte uitbetaalde steungel den. Kan een Commissie van Openbaren Onderstand zich niet neerleggen bij een door het.gewestelijk bureau betee- kende verwerping, dan kan zij, voor het bétwiste bedrag, een nieuw bor derel en in voorkomend geval, de noo dige aanvullende bewijsstukken inzen den. Het gewestelijk bureau beteekent het resultaat van het onderzoek van het nieuw borderel op dezelfde wijze als voorzien bij art. 30. De personen die steun ontvangen wegerts de tijdelijke afschaffing van sommige geheel of gedeeltelijk door de openbare besturen te betalen ver goedingen en tegemoetkomingen, moe ten den ontvangen steun terug beta len tot het beloop van genoemde ver goedingen en tegemoetkomingen, in dien deze hun met terugwerkende kracht opnieuw worden verleend. Dit besluit treedt iu werking op dea 1 Juli 1940. KONTROOL VAN DEN STAAT VAN BEHOEFTIGHEID Het formulier van den staat van be hoeftigheid wordt bij de eerste steun aanvraag door den aanvrager aan de Commissie van Openbaren Onderstand overhandigd. De ingediende formulieren van den staat van behoeftigheid alsmede de verklaringen tot wijziging van deze formulieren, worden door de Commis sie van Openbaren Onderstand over gemaakt aan het bevoegd gewestelijk bureau van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Toezicht. Deze ziet ze na. Te dien einde, doet hij de noodige onderzoekingen en opsporin gen, inzonderheid bij de gemeentebe sturen en in de woning van "de betrok kenen. Na het onderzoek van de aangifte der bestaansmiddelen, maakt het ge westelijk bureau voor elk gezin een vergoedingsfiche in dubbel exemplaar op. Een dezer fiches wordt door het ge westelijk bureau bewaard. De andere wordt aan de bevoegde Commissie van Openbaren Onderstand overgemaakt. Deze laatste is gebonden door de ver goedingsgrondslagen die door het ge westelijk bureau bepaald worden. De wijzigingen in de aangifte der bestaansmiddelen maken eveneens het voorwerp uit van een controle door het gewestelijk bureau. Wanneer het onderzoek ervan ge daan is, wordt, in dubbel exemplaar, een vergoedingsfiche opgemaakte^n van de exemplaren wordt aan de Com missie van Openbaren Onderstand over gemaakt. De nieuwe fiche draagt de vermelding van den geldigheidsduur. Een aanvraag tot herziening van de uitslagen van het onderzoek eener aan gifte der bestaansmiddelen door het gewestelijk bureau, kan slechts worden ingewilligd indien zij op nieuwe feiten steunt. De nieuwe beslissing heeft geen terugwerkende kracht. Geldt het een aangifte door het ge recht beteugeld bedrog, dan moet de steuntrekkende de sommen teruggeven die hij ten onrechte getrokken heeft. In geval van verandering van ver blijfplaats, moet een nieuwe aangifte van de bestaansmiddelen worden ver strekt. In voorkomend geval vordert het bevoegd nieuw gewestelijk bureau bij het voormalig gewestelijk bureau, met het oog op de controle, een af schrift van den oorspronkelijken staat van behoeftigheid, van het rapport tot onderzoek van dit dokument en de vergoedingsfiche. STRAFBEPALINGEN Onverminderd de strafbepalingen, voorzien bij het koninklijk besluit van 31 Mei 1933 betreffende de aangiften inzake hulpgelden, vergoedingen en te gemoetkomingen van allen aard, ge heel of gedeeltelijk ten laste van den Staat, verliest de ondersteunde die een onjuiste of onvolledige aangifte heeft gedaan en daardoor ten onrechte steun heeft ontvangen, gedurende een pe riode van een maand, alle recht op den bij dit besluit voorzienen steun; deze schorsing strekt zich uit tot het gezin. Bij herhaling, wordt de schorsing op zes maanden gebracht. Bij tweede her haling wordt de schorsing definitief. Gezinnen, waarvan een werkend lid VOOR DE ECHTGENOOTEN DER AFWEZIGE Ml1 ITAIREN Onverminderd het dagelijksche steun geld vóórzien ten behoeve van kinde ren ten laste beneden de 15 jaar en de vermeerdering per bijkomenden per soon, genieten de echtgenooten der soldijtrekkende militairen, wier echt genoot wegens om 't even welke reden afwezig is. niet enkel den steun voor gezinshoofden, maar bovendien nog dien toegekend aan de echlgenoote- huishoudster zooals die vastgesteld werd bij artikel 3 van het besluit Nr 18 dd. 29 Juni 1940. Dit besluit treedt in werking op 1 Juli 1940. Paus Pius XII heeft op zijn weke- lijksche aigemeene receptie, waarbij dezen keer ook talrijke aalmoezeniers en soldaten tegenwoordig waren, o. a. verklaard «dat het in den oorlog ver goten bloed al te dikwijls haat wekt. Men mag zich echter niet door haat gevoelens laten leiden. De wraak moet veeleer in liefde worden veranderd en men jnoet ook zijn vijand goed doen. Geen wrok en geen wraak dus Uit San-Sebastian wordt gemeld, dat Generaal F'ranco het slot van Manio Christina de San Granza, ten Noorden van Madrid, ter beschikking heeft ge steld, als verblijfplaats van de Belgi sche Koninklijke Prinsjes. Uandhouwarbeiders waren met paar den en landbouwmateriaal bezig met arbeiden op de velden van landbouwer V anden Abeele, gelegen tusschen Mee- ne en Moorsele, Woensdag te 7 uur 's avonds, toen zich een geweldige ont ploffing voordeed. Een wiel van een landbouwmachietl, had tegen een granaat gestooten. Gelukkig werd niemand gekwetst. ■IIIIII1IIIIIHIIHIINIII tijdelijk verblijvende Schipstr. Nr 33, Nieuwpoort, gelast zich met het AAN LEGGEN, OPMAKEN en DOS SIERS van OORLOGSSCHADE. Vraagt hem alle inlichtingen die U kosteloos zullen verstrekt worden. lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllliilllllllllM T? i 40.000 MOESTEN DEZE WEEK TE ANTWERPEN TOEKOMEN OM EK VRUGELATEN TE WORDEN Zondag jl. was voor velen, die een Echtgenoot, Zoon of Familielid krijgs gevangen had in Duitschland, een d&j van groot genoegen, daar dien dag talrijke kaarten en brieven, komende van de geliefden, werden besteld. Hoe groot was de vreugde voor die velen eigenhandig nieuws van den vermiste te mogen ontvangen. Meteen kwam ook het nieuws dat het voortaan mogelijk was te schrij ven naar de krijgsgevangenen die ver toefden in Duit&chiand, en dat bon terugkeer in het vooruitztoh» wta gesteld. Zondag bracht ons nog een blijder tijding en wel dat er dien dag twéé schepen te Antwerpen waren toege komen met 1300 Belgische soldaten aan boord, die aldaar aan de kaai dan werden vrijgelaten, wijl er verder in den dag nog 694 op de Ortskomman- dantur hun vrijheidspapieren bekwa men. Verder werd gemeld dat er in den loop der zelfde wéék de invrijheid stelling van circa 40:000 Belgische krijgsgevangenen mocht tegemoet ge zien worden. t Maandag jL kwamen te Antwerpen! ook nog nieuwe transporten toe. De jongens die reeds te Antwerpen toekwamen en zich allen om ter meest hebben gespoed om zoo rap mogelijk thuis te zijn, kwamen allen uit Nuren berg. Vandaar werden zij per trein tot aan een Rijnstad gebracht, waar zij ingescheept werden aan boord van een salonboot die vroeger dienst deed voor het toerisme op den Rijn. In een stad in Nederland werden zij opgela den in groote lichters, die ze dan tot Antwerpen hebben overgebracht. Bij hun aankomst wisten zij te ver tellen dat zij in het gevangenkamp goed werden behandeld en dat het werk dat hen opgelegd werd verre van zwaar was. Veel vrijen tijd kregen zij, die zij konden doorbrengen in lezing, enz. Ontspanningsavonden werden hen ook bezorgd. De huisvesting was ook goed. De terugkeer van alle krijgsgevan genen hangt verder af van de vervoer» mogelijkheden. Of al die jongens blij waren terug vrij te zijn en thuis, hoeft niet gezegd. Laat ons hopen dat binnen kort allen mochten terugkeeren. O. L. Vrouwstraat 47, NIEUWPOORT Firma voor ConstruktU, Gelast zich metPlaatperswerk, beperkt of in serie. Maken ran Matricen* volgens teekening of model Rectifieefen, rond of vlak Alle Oraaiwerken Autogeenlasschen en -snijden Allerhande Herstellingen en Slotenwerk. Verzorgd ®er^. Spoedige bediening. Matige prijzen. Besten dank bij voorbaat. iMinri i mm i n ii ii mi inii in iiiiiihm ii i ii mmm

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 3