Postpakketten voor Krijgsgevangenen in Duitschland SPORTNIEUWS Voor de Vischliefhebbers Verder uit de Provincie Onze houdiiig tegenover de nieuwe Staatsopvattingen Belgische Vluchtelingen in Frankrijk Officleele Mededeelingen Half September tot half Oktober is de beste Vlsehperiode NIEUWE BRITSCHE STRIJDMETHODE FOTO-AMATERS TERUG AAN HET WERK! DE SABOTAGE DAAD IN HET LUIKSCHE BRUGGE, OOSTENDE, IEPER, DIKSMUIDE NIEUWPOORT EN HUN DIALECT MEMLING-SCHILDERIJ ONTDEKT TE BRUGGE t?it Brugge wordt gemeld dat de Belgische kunsthistorici Renders en Bey- aert-Carlier, na lange opzoekingen, met zekerheid hebben kunnen vaststellen dat een schilderij die op de Memling-tentoon- stelling te Brugge van 1939 voorgesteld werd als een werk van een leerling van Memling, wel degelijk van de hand van den grooten Meester zelf is. Deze schilderij stelt voor de aankon diging van den aartsengel aan Maria. Door de gedane opzoekingen kou wor den uitgemaakt dat deze schilderij deel uitmaakte van een drieluik waarvan de twee vleugels in het bezit waren van den Amerikaan - kunstverzamelaar Pierpont- Af organ. Het drieluik stelt ook. zooals thans ge bleken is, tusschen de verschillende groe pen heiligen, de leden der Vlaamsche fa milie Crabbe voor. Deze familie had liet drieluik aan Memling besteld en het op het altaar der Duinenabdij te Koksijde ten toon gesteld, waar zich ook een an der beroemd drieluik van Memling be vond, dat door dezelfde schenkers bezorgd werd, en dat thans in het Prado-Museum' is ten toon gesteld. TIEN RAADGEVINGEN OM GEZOND TE BLIJVEN 1. Men zorge eerst voor frissche lucht bij dage en bij nachte, want goede lucht is de onontbeerlijke grondslag van alle gezondheid. 2. Arbeid, wandelen of turnen moeten aan het lichaam de noodige beweging brengen. 3. Weest matig in spijs en drank; ver mijdt alle geestrijke dranken; eet veel rijp fruit, drinkt veel goede melk en zui ver water. 4. Verzuimt niet door goede huidver zorging, dagelijksche wasschingen met koel water en talrijke baden het lichaam te stalen tegen de weersverwisselingen en te sterken tegen verkoudheden. 5. Zorgt voor praktische kleeding, niet te warm noch te koud, en vooral niet te spannend. 6. Zorgt voor gezonde woning: droog, zonnig, helder, ruim en beha gelijk «ooveel mogelijk. 7. Streeft naar de grootste reinheid in alles; kleeding, voeding, enz. 8. Gedenkt dat de arbeid gezond is naar ziel en lichaam, mits aangepast en aonder overdrijving beoefend. 9. Houdt regelmatig aan voldoende nachtrust en denkt eraan dat de slaap Vóór middernacht de beste is. 10. Onderhoudt den wekelijkschen rust dag. en brengt hem zooveel mogelijk door in Gods vrije natuur. niets beters dan de Vlaamsche kleuren in het birtr.en. en buitenland te doen zegevieren. Onze taak is zwaar, maar wij staan er voor en moeten er door. Bewust van onze verantwoordelijkheid, werken wij met zege-zekerheid ter verwezenlij king Van ons doel. IJveren wij eendrach tig verder ten bate van den V. W. B. en van onze Vlaamsche volksgemeenschap. Mededeeling vanwege de Heer Gouverneur a. I. van West* Vlaanderen: Alhoewel de repatrleerlng der Belgische vluchtelingen als een afgedane zaak kan worden beschouwd, zal het departement van Volksgezondheid nog tot rond 1 Oc tober, een bevoegd persoon in Frankrijk laten, die gelast zal zijn de speciale ge vallen te regelen, en wel het gev„, sommiee vluchtelingen waarvan de naast- bestaanden geen nieuws meer hebben ontvangen. De belanghebbenden welke verlangen dat nopens dergelijke aangelegenheden opsporingen in Frankrijk gedaan worden, worden verzocht onverwijld alle daarto® dienstige inlichtingen te zenden naar het Ministerie van Volksgezondheid, Koningsplaats 2, Brussel. Half September tot half Oktober heeft de verdiende reputatie een dïr beste, zoo niet DE beste periode voor den hengelaar te zijn. Vooral de groote visschen bijten gretiger omdat vele insekten die aan de oppervlakte vliegen en in het water val len, verdwenen zijn, terwijl talrijke lar- vensoorten die ln het water leven en groeien en tot voedsel van de visschen dienen, zeldzamer beginnen te worden. Dit alles dwingt den vlsch zijn. dage- lijksch brood te zoeken en zich gedurig te verplaatsen, zoodat de hengelaar meer kans heeft van niet platzak huiswaarts te koeren. Vooral in deze tijden is een pannetje visch een welkome afwisseling. Witvisschen, karper inbegrepen, begin nen stilaan de meelsoorten te versmaden en verkiezen ver de vase maaien en aardwormen. Natuurlijk heeft men hier bij af te rekenen met het weder en den aard van het water waarin men vlscht. In vele wateren leveren deeg en aard appel nochtans goede uitslagen op hij het visschen op brasem en voorn. Louw wordt nog steeds gevangen met pieren, kleine mosselen en zelfs brood. Baars zet men een pier, een steurkrab of een levend vlsch je voor, bij voorkeur een baarsje van dit jaar, dat ln de boven lip wordt vastgehaakt. Wie het beproeven wil, zal ondervinden, dat de baars een sterke voorliefde heeft voor zijn eigen kroost of geslacht. De groote moeilijkheid ls wel. kleine baarsjes machtig te worden. Maar met een ver de vaseen kleinen haak zijn die wel te vangen. Waar een bende baar zen zit kan men soms wel drie of vier groote roovers verschalken met hetzelfde vlschje, en ln een zeer korte tusschenpoos. Groote palingen worden hier en daar met kleine vischjes gevangen. Volgens een bekend visscher heeft men de meeste kans groote palingen te vangen te 10 uur 's morgens, van 12 tot 13 uur en tegen den avond. Vroeg in den morgen lukt het zelden, omdat de palingen tijdens hun nachtelijke rondzwervingen voldoende voedsel hebben gevonden en voldaan eenige rust nemen. De grootste palingen worden steeds 's nachts aan de nacht- lijnen met vischjes of mosselen buitge maakt. Kleinere middelmatige palingen worden met pieren gevangen. September is verder de uitgelezen maand om jacht te maken op den snoek. Het jonge broed van dit jaar, waarvan snoek en haars enorme hoeveelheden ver slinden, begint vlugger en slimmer te worden, heeft zijn vijanden leeren ken nen en weet al goed aan de vraatzucht der roovers te ontsnappen. Deze laatsten hebben de kleine vischjes niet meer voor 't grijpen en moeten zich dus verplaatsen om aan den kost te komen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DE RADIOTORENS VAN RUISELEDE WERDEN NEERGEHAALD Kort na den oorlog 1914-1918 werden ten koste van groote bedragen aan geld een achttal 300-meter hoDge metalen to rens opgetrokken te Ruiselede, om een radioverbinding daar te stellen met Bel- gisch-Kongo. Kort na de oprichting er van werd vastgesteld dat met ultra-korte golflengten en bij middel van kleine to rentjes zelfde resultaten konden worden bekomen als met die hooge torefls. Enkele jaren geleden vloog een En- gelsch vliegtuig tegen een der torens en talrijke slachtoffers vielen bij deze ramp. Onlangs kwam nog een ander vliegtuig tegen een der torens, zoodat er maar fei telijk meer zes torens nog rechtstonden. Zes van de acht hielden dus stand, maar... ze hebben niet volgehouden. Een na een zijn ze bij middel van springstof naar beneden gestort en thans liggen de ijzeren torens in het zand. De hooge masten, beter gekend onder den naam van torens van Ruiselede, zijn niet meer. EEN AARDAPPELDIEF BETAALT MET... «ZEGELS» Te Appels moest landbouwer Bosteels vaststellen dat een dief 's nachts een aan tal aardappelstruiken had uitgetrokken en de vruchten ervan spoorloos verdwenen waren. De bestolene deed verder de ronde van zijn veld om te zien of de dieven nergens eenig spoor hadden achtergela ten. Op een hoek van zijn veld trof hij er, tot zijn groote verwondering,een aantal aardappelrantsoeneeringszegels. De dief had echter vergeten geld erbij te leggen. ■iiiaiiiiiBiiiiiiimiiiiiii GRANAAT ONTPLOFT NABIJ KALES BEJAARD MAN EN ZIJN S-JARIG KLEINZOONTJE GEDOOD Een treurig ongeluk heeft dubbelen rouw gebracht in een gezin te Marais-de- Guines. Tegen 18 uur bevond de H. Louis Mon- signy, 58 jaar oud, zich bij het Kanaal van Guines, dicht bij zijn woning, en was vergezeld door zijn kleinzoon, 5 jaar oud. Bij hat dreggen naar hout in het ka naal, stootte Monsigny op een granaat, waardoor deze tot ontploffing kwam. Bij het geluid der ontploffing waren bu ren toegesneld en vonden grootvader met kleinkind liggende op den grond, aan beenen, handen en borst. De knaap was bewusteloos en Monsigny had ernstige verwondingen opgeloopen aan beenen, handen en borst. De ongelukkige slachtoffers werden naar het hospitaal overgebracht, doch vóór aankomst alhier was de kleine jon gen reeds overleden, terwijl de H. Mon signy in den loop van Zondagmorgen over leed. DE TWEEDE HOPMARKT TE ASSCHE ANDERMAAL EEN GROOT SEKSES De tweede hopmarkt te Assche behaal de andermaal een groot succes. Niet minder dan 127 balen hop werden ter keuring aan de jury onderworpen. Daarvan bekwamen er twee den eereprijs; 20 werden geklasseerd ln de hoedanigheid A.; 58 in de hoedanigheid B.; 32 ln de hoedanigheid C. en 15 balen werden bui ten wedstrijd gesteld. De eereprljzen bekwamen voor de Al berto -soort belden 1500 fr., voor de «Groene Bel-soort 1250 frank. De hopprijzen schommelden tusschen 1500 tot 900 frank. De volgende en laatste hopmarkt zal plaats hebben op 1 Oktober. De hengelaar heeft dus ln deze maand een kans meer om met zijn tweede lijn een der roovers aan een klein levend vischje te vangen. De haak moet nog steeds klein zijn, wat in de volgende maanden volstrekt niet noodzakelijk meer ls. Zeggen we eveneens dat men vroeg in den morgen steeds de grootste witvisschen vangt. Sommigen beweren dat de visschen alsdan het best bijten, omdat ze dan uitgehongerd zijn, daar. zeggen ze, da meeste vischsoorten 's nachts niet eten. Dit ls een verkeerde opvatting. Wij be weren dat meest alle visschen 's nachts op roof uitgaan, wie kans en gelegenheid heeft 's nachts uit visschen te gaan, zal ondervinden dat de meeste vischjes •s nachts niet minder in beweging zijn dan over dag. eerder meer. Netvisschers weten overigens dat er meer gevangen kan worden des nachts dan over dag. Trouwens wanneer de avond begint ta vallen, trekken alle witvischsoorten eerst voor goed op voedsel uit en juist daarom worden 's morgens vroeg en 's avonds de grootste vangsten gemaakt. Jammer dat onze vischrijke IJzer dit jaar zooveel afgezien heeft. Sasdeuren zijn opengeschoten geworden, waardoor tal van zoutwater langsom de IJzermon- ding, de vaart Nieuwpoort-Veurne en da Loovaart, den IJzer is ingespoeld. Zoo herinner ik me nog heel goed, een goeie maand geleden, hoe aan de Fintele plots t sas van den Loovaart begaf, 't IJzer- water in een oogwenk van 15 a 20 cm. zwol en aan de monding van de Loovaart in den IJzer, honderden en honderden platvisschen, bleien baarzen, karpeltje3, tot zelfs jonge snoeken bovenkwamen om versche lucht, verstikt als ze waren van t zoutwater dat den IJaer kwam inge spoeld. Die er rap bij wtts. kon met het schepnet de gezonde visch nog boven halen, maar na enkele uren waren allen gestorven; t was een echte katastroof voor d« amateur-üjnvisscher. Nog weet de IJzer van die kwaal. Hoe behendig da visscher ook weze, hem lukt liet niet meer degelijke visch boven te halen... Het IJzerwater is voor enkeien tijd be dorven en de aanliggende vaarten zuilen hem in visch verder moeten hervoeden. Onder de plaatsen waar tegenwoordig best visch gevangen wordt is stellig ds vaart Knokke-Brugge tot aan leper, dus de vaart van leper naar den IJzer... enj voor onze visschers zijn er effenaf prach tige plaatsjes te vinden tusschen Boezin- ge en Steenstrate. En nu: goeie vangst, waarde lezers, vrienden visschers! Vliegers gooien brandplaatjes. Naar een mededeeling uit Berlijn ge bruiken de Engelsche vliegers thans een nieuw strijdmiddel, -namelijk een zooge naamd «brandplaatje». Deze mededeeling luidt hieromtrent verder nog als volgt: Sedert 11 Augustus werden eerst la kleine, daarna in grootere hoeveelheden zoogenaamde brandplaatjes door de En gelsche vliegers neergeworpen tijdens hua vluchten boven Duitschland. Deze plaatjes bestaan uit celluloid ea hebben een oppervlakte van 5x5 cm. Ia het midden ervan is een gaatje aange bracht, waarin zich een brandkogel be vindt, in watten gewikkeld. Dit plaatje vat door de warmte der zonnestralen vuur, terwijl hierbij een vlam van onge veer een nieter lengte ontstaat, die alle» vuur doet vatten, waarmee zij in aanra king komt. Deze brandplaatjes zijn volledig onge schikt om militaire objecten te beschadi gen, waartoe dan ook geen pogingen wor den aangewend. Deze plaatjes dienen blijkbaar om doel punten door brand te vernielen, waarvoor de R.A.F. geen brandbommen wil gebrui ken. Daarom poogt men met dit middel slechts boerenwoningen, schuren, rijpe oogsten, bosschen, enz. te vernielen. Door de inspanning van alle ter beschikking staande organismen, werd het gevaar, die deze brandplaatjes opleveren uit den weg geruimd. Ondanks dezen maatregel, vie len enkele hofsteden, graanopslagplaatsen, schuren, alsmede kleine boschgebieden en heidevlakten aan dit strijdmiddel ten of fer. In enkele gevallen liepen personen brandwonden op, door dit goedje arge loos op te rapen of in den zak te steken, waar het dan onverwachts ontvlamde. Deze mededeeling besluit als volgt Wanneer thans Duitsche bommen ob- j-ekten van militair belang te Londen tref fen, nadat zoovele vredesaanbiedingen werden afgeslagen, dan beteekenen deze aanvallen ook een vergelding voor deze onwaardige Britsche strijdmethodes. Nog altijd zijn er foto-amateurs, die niet met zekerheid weten of het hnn al dan niet is toegelaten te fotografeeren. Het gevolg hiervan is dan meestal dat zij, liever dan zich aan het gevaar bloot te stellen een boete op te loopen of hun camera te laten in beslag nemen, een voudig hun liefhebberij hebben opgege ven. Deze toestand is te wijten aan een verkeerde interpretatie van het ministe rieel besluit van 28 Febrnari 1940. en van de besluitwet van 18 November 1939. Deze bepalingen komen met de beslis singen van den Duitschen Militairen Be velhebber in Belgie en Noord-Frankrijk vrijwel overeen. De verordening van 2 Juli 1940 verbiedt echter alleen «het fo tografeeren van militaire inrichtingen, militaire formaties en militaire gereed schappen. Als militaire inrichtingen zijn ook te beschouwenbruggen, die een militai belang hebben, knooppunten van wegen en spoorwegen Hieruit blijkt ten overvloede, dat ln feite practiseh alles waarin de amateur belang stelt: genre- en landschapsfoto grafie, opnamen in de stad en buiten, als vroeger kan gefotografeerd worden, óp voorwaarde dat er zich nergens, ln at onmiddellijke buurt het een of ander der genoemde objecten bevindt Er ls du» geen enkele reden waarom de amateur zijn liefhebberij zou moeten opgeveat Amateur», terug aan het werk! IIIIIII1HMUU HOOGLEDE Burgerstand Geboorten. Devos Marcus, z. v. Leo pold en Martha Vet helst. Verhalleman Nera. d. v. Cyriel en Paula Raes. Roose Ranald, z. v. Willem en Maria Cappelle. Huwelijken. Vandewalle Leopold en Marie-Louise Persyn, b. v. Hooglede Verroken Armand, v. Mooregem, en Ra chel Varthaelewyn. v. Hooglede. Huwelijksaankondigingen. Calle- waert Georges, landbouwer en Pauwelyn Irma. landbouwster, b. v. Hooglede. L«vn Marcel, beenhouwer en Paula Vallaev, landbouwster, b. v. Hooglede. OOSTNIEUWKERKE Burgerstand Geboorten. Cappelle Gerard, z. v. Odile en Verhalleman Marlo-Germalne. Deleu Walter, z. v. Valère en Labeeuw Margareta. WESTROOZEBEK2 Burgerstand Overlijden. Depoortere Diana, d. v. Michlel en Claeys Irena. Huwelijksafkondiging. Falllie Albert, schilder, v. Westroozebeke en Huyghe Maria, naaister, v. Westvleteren. Geboorte. Joye Gilbert, z. v. Hendrik en Van Insberghe Martha. In Het Nieuws van den Dag van 8 September jl. is een belangrijk artikel ver schenen onder de rubriek Vrije Tribuun- en handelend - Over onze houding tegen over de nieuwe Staatsopvattingen en waarin de huidige staatsopvattingen van het Duitsche Rijk ontleed worden. Na eerst uitgeweid te hebben over het Volksehe Principe besluit bedoeld ar tikel als volgt: Laat oas als katholieken besluiten: de gebruikte middelen mogen niet in strijd zijn met de natuurlijke of bovennatuur lijke wetten. Zoo b. v. kan een volk niet, op gevaar zich zelf te vernietigen, aan volksvreemden rechten toekennen, die verbastering, verknechting of ondergang van het eigen volk zouden met zich bren gen. Men kan dus de activiteit van volks vreemden beperken binnen zoodanige grenzen, dat zij het welzijn van de eigen volksgenooten niet in het gedrang bren gen. Het één volk, één staatis een ideaal. Men kan er dus naar streven. Praktische moeilijkheden kunnen op een bepaald oogenblik de realisatie ervan bemoeilijken. De plurinationale staat moet evenzeer als de één-nationale staat het volksche goed der samenstellende volksgemeen schappen betrachten. Gebeurt dit niet, dan loopt het vroeg of laat verkeerd. HET FUHR ERPRINCIPE Principieel gezien is de führerstaat niet te verwarren met dictatuur. Een führer kan dictatoriaal optreden, maar een par lementaire staat kan dat ook... De democratische parlementaire re- geeringen hadden vele tekorten, die ze niet konden aanvullen. Ze leefden onder algemeene denkbeelden, waaraan zij zelf geen inhoud meer toekenden; ze stelden algemeene principes, die ze trouwens zelf verloochenden in hun daden. Ze vervolg den mensehen om het gebruik van door haar zelf toegekende vrijheden... Was het parlementaire regime slecht ln zich zelf? Zeker niet. Het heeft zijn ge schiedenis gehad en is wellicht op som mige oogenblikken de beste regeerings- vorm geweest wie zal het uitmaken maar onze overtuiging is dat het heeft uitgediend. Wat baat het dan weeklach ten over zijn verdwijning te uiten. De periode der Fransche revolutie is afge sloten: een nieuwe geschiedenisperiode begint. Deze nieuwe vorm moet niet afbreken wat goed was in den vorigen. Opvoeding van het volk tot volwaardige staatsbur gers door mededeelneming aan het be leid en de controle der staatszaken, blijft een essentieel democratisch ideaal. Maar een medezeggenschap en leiding die geen verantwoordelijke daden durft te stellen en die zich steeds achter de anonieme massa verduikt, is geen echte medezeg genschap, geen echte leiding. In dit en in andere tekorten zal het nieuwe sup- pleëeren. Hoe hooger post, hoe méér ver antwoordelijkheid, maar ook hoe meer gezag om wat juist en rechtvaardig is te doen uitvoeren. In de toepassing van het führerprincipe zien wij dus hoe paradoxaal dit ook moge klinken niet de ontkenning van de democratie, maar een veredeling er van. Wij blijven dus democraten, erken nen het goed van het oude regime en waardeeren de verdiensten van vele raen- schen die erin leefden, maar wij meenen dat het afgedaan heeft en dat de huidige omstandigheden de gelegenheid moeten bieden om ook bij ons tot vernieuwing over te gaan. HET CORPORATIEVE PRINCIPE Het corporatieve principe legt den grondslag tot echte staatsmedezeggen- schap en tevens tot echte ordening van het economisch leven. In het kapitalistisch regime trad?.i de werklui aan de eene zijde, de patroons aan de andere zijde op. In de scheiding van kapitaal en arbeid lag principieel niets slechts. Zelfs ln het afzonderlijk aaneensluiten van werklieden en patroons was niets verkeerd. Praktisch viel het echter anders uit. De gewin- en domlnatiezucht scheidde beide groepen en maakte plaats voor een verbitterden klassen- of groepenstrijd. Meerdere stemmen gingen in de laat ste jaren op voor corporatieve organisatie vormen. De Paus moedigde aan. Italië en Duitschland realiseerden. Bij ons ging het niet. De bestaande organisaties vorm den wellicht den grootsten hinderpaal Wij zullen de menschen, die ln de vroe gere organisaties hun brood verdienden of leiding gaven, niet brandmerken. Het is begrijpelijk dat zij de zaken éénzijdiger inzagen dan degenen, die er buiten ston den. Kan men van veel menschen vragen dat zij zouden helpen kelderen, wat zij met inspanning en moeite hebben op gebouwd? Het is niet noodig in dat alles enkel kleinzielig of misdadig materiaal belang te zien. Thans blijven de materieele be schouwingen ter zijde. De vroegere syn- dikaten hebben hun personeel afgedankt. Een hinderpaal voor hernieuwing is daar mede weggevallen. Er zijn oogenblikken in 't leven dat men de omstandigheden gebruiken moet om veranderingen door te zetten, op gevaar af ze nooit meer zien terug te keeren. De huidige omstandig heden zijn van dien aard. Wij moeten de corporatieve inrichting der maatschap pij doorzetten omdat ze op zichzelf wen- schelijk is. En wat wordt er van den godsdienst in dit alles? Dat zal wel van ons afhangen. Het is een feit dat Vlaanderen katholiek-geloo- vig is. Maar als de katholiek-geloovigen niets doen of met vijandig oog toekijken, als zij niet willen vooruit zien, zal de geschiedenis haar loop zonder hen voort zetten en zal hun eigen houding mede brengen dat zij ook later uit alle leiding wegblijven en dat niet-geloovigen niet enkel zullen doen wat katholieken had den moeten doen, maar wellicht hier of daar middelen zullen gebruiken, die had den moeten vermeden worden. Geen kle rikalisme, maar offervaardige, medewer kende katholiciteit Hier geldt één hou ding: doe wel en zie niet om De uit eindelijke uitslag van den oorlog is daar bij van geen belang. Laat ons ons zelf zijn en ten allen tijde doen wat onze plicht als Vlamingen en als kinderen van de Roomsche Kerk van ons vraagt Dat de Vlamingen eindelijk eens begin nen met elkander te verstaan en op te marcheeren in één groot-volksclien geest. Dat de Walen hetzelfde doen. Een nabije toekomst zal zeggen hoe de Lage Landen aan de Noordzee er zullen uitzien. Laat ons intusschen het terrein voorbereiden voor lateren vruchtbaren arbeid en oogst. (Geteekend E. V. d. B.). Volgens de van Duitsche Overheden hekomen toelating, zal het Rood Kruis van Belgie de pakketten, die bestemd zijn voor de Belgische krijgsgevangenen die in Duitschland vertoeven, volgens hierna aangegeven aanduidingen, in ontvangst nemen 2' Helft van September. a) Voor de militairen van het reserve- leger: 1 pakket van y2 kgr. b) Voor de beroepsmilitairen (vanaf 18 September): 1. - 1 Pakket van 5 kgr. (voor klee- dingsstukken, w ollengoed, ondergoed, schoenen). 2.-1 Pakket van y2 kgr. (voedings waren). 3. - Tegen storting van 50 fr. en en kel voor degenen die zich in de Oflagen bevinden wordt bovendien1 pakket voe dingswaren van 2 y2 kgr. (kaas, suiker, margarine, worst, chocolade, cacao, zeep), door de zorgen van het Nederlandsche Roode Kruis verzonden. October. Voor al de Beigische militairen: 1 pak van 1 kgr. November. a) Voor de militairen van het reserve- leger: Voor hen werd niets voorzien, zoo als iedereen het hoopt, zullen ze dan reeds thuis zijn. b) Voor de beroepsmilitairen 1. - Eerste helft van November1 pak ket van 5 kgr. (vooral kledingsstukken). 2. - Tweede helft van November: 1 pak ket van 1 kgr. (vooral voedingsstukken).) Bovendienvoor de militairen die zich in de Stalagen bevinden (en per orde van mteekening)1 pak van 2 y2 kgr. voe dingswaren door de zorgen van het Ne derlandsche Rood Kruis verzonden tegen storting van 50 fr. Mogen niet gestuurd worden: vergan kelijke eetwaren als boter, margarine, reuzel, hesp, spek worst, versch fruit, scheermesjes en blaadjes, scharen, mes sen. schrijf- en sigarettenpapier, potloo- drn, lucifers, glazen of kartonnen potten. In het belang der gevangenen dient de verpakking te bestaan in een lichte kar tonnen doos, in een licht doek genaaid. Deze omslag zal door den afzender aan een kant opengelaten worden, opdat de lokale atdeelir.g van het Rood Kruis den inhoud van het pakje zou kunnen con troleeren en dan het pak toenaaien, dat dan op deze wijze kan opgestuurd wor den met den stempel van controle door het Rood Kruis van Belgie. Op bet doek MOET in blokletters en "iet Chineeschen inkt of met aniline pot lood geschreven worden a' Op een der groote zijden van het Vraag aan uw Briefdrager EEN POSTABONNEMENT OP «DE POFERINCENAAR pak, het adres van den gevangene, zooals volgt KRIEGSGEVANGENENSENDUNG X... Albert Gef. 5426 STAI.AG Kr... (of OFLAG N*\„ naar het geval) b) Op een der kleine zijdenadres van den afzender. c) Op een andere kleine zijde: inven taris van den inhoud. De dienst van het verzenden der pak jes aan de krijgsgevangenen is kosteloos. Er mag van den afzender geen vergoe ding geëisclit worden. BRIEVEN VOOR ONBEZET FRANKRIJK Overeenkomstig de onderrichtingen die het Rood Kruis van de Duitsche autori teiten ontving, is alle vervoer van brie ven in onbezet Frankrijk streng verbo den. Het is het Roode Kruis van Belgie dus niet meer geoorloofd om kaarten of brie ven voor het onbezette gebied in ont vangst te nemen. Twee der daders veroordeeld tol 15 jaar dwangarbeid. - Vijf ande ren tot 3 en 6 jaar dwangarbeid. Onze lezers zullen zich nog allen wel herinneren dat in de gemeenten Juprelle, Wihogne en Paifve, sabotage-daden ge pleegd werden, namelijk dat telefoondra den doorgesneden werden, met het gevolg dat alle vrijgelaten Belgische krijgsge vangenen opgeroepen werden en eerst weer vrijgelaten nadat de ware schuldi gen bekend werden. De schuldigen, 7 jonge lieden uit be doelde streek, allen studenten van 16 tot 19 jaar. werden aangehouden en versche nen dezer dagen voor het Duitsche Krijgsgerechtshof te Luik. Uit de ondervraging bleek dat de jonge lieden een kring vormden die soms bij eenkwam om te beraadslagen welke sa- botage-daad zoud gepleegd worden. Zij wilden, verklaarden zij, niet van lafheid beticht worden. De beklaagden poogden zich te verontschuldigen door de schuld van den een op den andere te werpen. Door de krijgsauditeur werd de dood straf geëischt tegen twee der beschuldig den en van 3 tot 8 jaar dwangarbeid voor de 5 anderen. De verdediger pleitte dat de jongelie den meenden aldus hun vaderland een dienst be bewijzen, waarin zij zich ver gisten, en thans hun daad betreuren. Na 40 minuten beraadslaging werd door het Krijgshof het vonnis geveld. Twee der beklaagden liepen 15 jaar dwangarbeid op, de vijf anderen van 3 tot 6 jaar zelfde straf. VOETBALKRONIEK Verleden Zondag dus heeft de officleele kompetitie aanvang genomen, tenminste in de provincie Brabant, De belangstel ling. rekening gehouden met de omstan digheden was meer dan bevredigend en voor de eerste afdeeling, die een mooie reeks vormt, mag men zich aan een boelenden strijd verwachten, voor het be machtigen der 3 of 4 eerste plaatsen, die deze clubs zal toelaten aan de nationale eindronde deel te nemen. Heden Zondag vangt -2 kompetitie aan in de Provincie Antwerpen, waar er ook een zeer fraaie reeks kon gevormd wor den met de clubs von hoogere afdeellng. De reeks West-VlaanderenOost-Vlaan derenHenegouwen steekt ook van wal en zoo hebben wij voor onze provincie de wedstrijden Cercle Brugge tegen A. A. Gantoise en A. S. OostendeF. C. Brugge. Normaal zou Cercle. die tijdens de vrien denwedstrijden reeds tweemaal zijn te genstrever versloeg, zijn match moeten winnen. Club zal het veel lastiger heb ben. Zondag in oefenkamp versloeg hij Oostende met S-l, doch kon het over een paar weken slechts tot een gelijk spel brengen. Ten andere, de algemeene vraag ls of deze wedstrijd wel zal doorgaan, daar A. S. Oostende zinnens was, wegens de moeilijke verkeersmiddelen, algemeen forfait te geven. Zaterdag laatst vergaderde het P. K. van West-Vlaanderen per afvaardiging te Kortrijk. Deze vergadering werd eigen lijk belegd om de clubs gelegenheid te geven zich over de aanstaande kampioen schappen in te lichten. Bitter weinig clubs hadden zich aan geboden en heel belangrijke zaken wer den niet besproken. De groote struikelsteen voor de aan staande kompetitie is en blijft wel de moeilijke verkeersmiddelen. Daarvan is het spijtig genoeg te wijten dat talrijke clubs niet konden inschrijven, 't geen voor gevolg had dat de indeeling dei' reeksen zoo lastig werd. En alhoewel deze reeds verschenen is, kunnen wij toch ver klaren dat dit nog niet definitief is, daar men zich nog aan zekere inschrijvingen en ook aan forfaitverklaringen mag ver wachten. Rekkem speelt denkelijk mee in Gewestelijke Reeks B. In de week nog werden de clubs van Kortrijk, Moeskroen en Meenen gepolsd om met deze van Doornik een kam pioenschap te spelen. Gelul: glljk bleven de leiders van de clubs hun woord ge stand en nemen ze deel aan de provin ciale kompetitie. Ten andere, de Reeks B. zal hun volkomen voldoening schenken. Algemeene mistevredenheid bestond er bij de aanwezige clubs omdat eerlang de kalender zal uitkomen voor dat aan de clubs officieel de indeeling der verschil lende reeksen werd bekend gemaakt. Over een gebeurlijke eindronde tus schen de clubs van Lagere Afdeellng dis zich het best klasseerden in hun respec tievelijke reeksen, werd er niets beslist. Ten andere, wij zien niet goed in wan neer deze eindronde zou kunnen door gaan, aangezien de Reeks B. der Provin ciale Afdeeling niet vóór April zal gedaan hebben. En wat dan met de clubs der an dere reeksen die hun kampioenschap reeds in Februari zullen geëindigd heb ben? Naar het schijnt zou het bondsorgaan ln het kort terug verschijnen. Weinig wedstrijden werden Zondag in onze streek gespeeld. Toch willen wij de prachtige overwinning aanstippen van Cercle leper behaald op Woudsport Hout hulst; 6-1 is een vingerwijzing voor de aanstaande kampioenschappen en wij zien niet goed in wie de Ieperlingen zal kunnen onttronen. De wedstrijd F. C. KomenS. K. Vla- mertinge kon niet doorgaan, daar Vla- mertinge geen spelers genoeg kon samen- trommelen. Sedert lang wisten wij dat het niet goed meer vlotte bij de rood witte club, doch dat zulke zaken moeten gebeuren pleit niet in 't voordeel van 't bestuur en nog min van de spelers. Zijn club zoo ln den steek laten is niet alleen het bewijs van gemis van de minste spor tiviteit, maar ook van alle opvoeding. In dien geest kan er natuurlijk aan geen kompetitie begonnen worden en we durven verhopen dat de schuldigen tot inkeer zullen komen en tevens hun club zullen redden van de totale verdwijning. J.J. V. F. C. POPERINGE Te elfder ure werd verleden week nog een ontmoeting afgesloten met een Duitsch elftal. Er kon dus geen propa ganda meer gemaakt worden. Twee span doeken hadden toch een honderdtal sup porters naar het veld gelokt. Rood en geel trad nog immer onvol ledig op. De eerste helft werd vinnig betwist en onze spelers verdedigden zich hardnek kig. Ze bereikten de rust met een doeltje achterstel. En met een knappere voorlijn ware de stand ongetwijfeld gelijk ge weest. Na de rust gaven sommige spelers teekens van vermoeidheid. Met 4-1 moes ten ze zich gewonnen geven. De bezoe kers telden een 4-tal zeer knappe spe lers, speelden buitengewoon vlug, en ga ven onze jongens een deugdelijk entrai- neinent. Nog 14 dagen en het officieel seizoen begint. Het wordt tijd dat iedereen zijii plaats terug inneme. Vandaag gaat het misschien tegen de favorieten der reeks, leper. Op dit oogenblik (Woensdag avond) hebben we echter nog geen ze kerheid. Tegen leper hebben we weinig kans, ten ware iedere speler zijn plicht doet en op 't appel verschijnt. Ons pu bliek verwacht dit vanwege de betrok kenen. KEIKOP. HEDEN ZONDAG, te 4 uur, op ons terrein, match tusschen C. S. IEPER F. C. POP. I. passenspel trokken ze gedurig ten aan val. Het geluk was hen echter niet mee. Eerst een kwartier voor 't einde kou onze center-voor een tegenpunt netten. Van dan af werden de aanvallen verdubbeld. Ieder oogenblik dacht men den gelijk maker te zien binnenvliegen, maar 't ge luk was aan de zijde van Brielen en bleef bij een eervolle 2-1 nederlaag. Reningelst maakt vooruitgang. Er wordt mooi gevoetbald. Het passenspel is verzorgd, alleen voor doel wordt nog wat getreuzeld. Eens dat de voorlijn me kaar gewoon zal zijn. zal daar een ge weldige verbetering in komen. Heden Zondag wordt er te Reningelst gespeeld tegen de Duitsche Weermacht. Begin te 3 uur. Het is de eerste match welke doorgaat te Reningelst. Wij ver wachten een talrijke opkomst. Ingangs- prijs 1 fr. SUPPORTER. WIJDENDRIFT LANGEMARK Voor de match werd aan Cercle een bloemtuil aangeboden voor hun eerste be zoek aan deze nieusvgebakken club. Van de match zelf valt er niet veel te zeggen daar er maar nu en dan een staaltje voetbal te zien was. want de hevige wind die dwars over het plein blies was daar de schuld van. Aan de rust leidden onze roodhemden met 2-0, tweemaal door toedoen van middenvoor Sijs. Na de koffie verflauwt het spel nog meer want gedurig gaat den bal uit maar toch zal er wat meer leven in de brou werij komen wanneer onze rechtsbinnen zijn kogel op de paal ziet te pletteren komen, dit aan de 40° minuut, en 't zijn de mannen van Joukershove die aan de 43® minuut een eerste tegenpunt netten (2-1). Helaas echter voor hen, want onze ceutervoor denkt er anders over en ant woordt seffens zoodat de netten een der de maal trillen onder de voet van Adel- son, waarop het einde wordt gettoten van dezen kalen match. We danken Jonkers- hove voor zijn goed onthaal. Ons tweede versloeg nu ook St-Juliaan met 5-1-cijfers, dit tegen alle verwachting in. Aan de rust leidden onze jonge rood- witten met 3-0, dit door toedoen van Ge rard Devaere, M. Notredame en Lapon. Na de rust toonden onze boys dat ze de meerdere waren en Lapon zorgt er voor dat hun keeper zich een vierde maal mag omdraaien. Slechts 10 minuten voor het einde redden ze hun eer, waarop en kele minuten later kapitein Vanhulle met een ver schot hun het antwoord zendt. Heden Zondag, zijnde kermis, spelen onze mannen tegen de Prior-kerels voor een prachtigen beker, verdeeld in 2 mat chen: Is match om 3 uur op het Prior plein, 2» match om 3 uur op het Cercle- plein. Supporters en sportliefhebbers, he den Zondag dus, allen naar het plein om uwe mannen aan te moedigen. F. C. WOESTEN Onze eerste ploeg kreeg Zondag laatst bezoek van de W. S. uit leper. Woesten wind de toss en kiest windvoordeel. Woes- ten treedt het eerst in den aanval, en aan de 4® minuut wordt er gedoeld langs on zen middenvoor Befour (1-0). leper dringt daarop aan, maar Woesten weert dapper af tot, na wat tniddenveldspel, aan de 30® minuut onze linksche hoek den hal meeneemt naar voor en hij met een prachtig schot Nr 2 net (2-0). leper zet op, de bal komt weer op de voeten van de thuisploeg, een mooie aanval volgt daarop, maar de W. S.-keeper kan red den op corner. Deze brengt niets op. Daarop volgt weer tniddenveldspel. Onze centervoor krijgt den bal en doelt voor de derde maal. Daarna komt de rust (3-0). Na de koffie zijn onze jongens opnieuw ten aanval. Maar... daar breekt leper plots door en schiet... onze keeper wordt gevloerd en de stand is 3-1. De bal gaat aan het rollen maar van beide kanten komt niets meer. Het einde wordt geflo ten met een 3-1 overwinning voor onze jongens. Mooie match en goede leiding. Heden Zondag speelt F. C. Woesten tegen de W. S. leper, maar nu op hun terrein. Supporters en supporteressen al len op post. Vertrek om 2 uur aan het lokaal, per fiets. Het plein is gelegen langs de Rijselstraat. C. S. IEPER De rood-witte ploeg was 'naar Hout hulst opgetrokken om er, ter gelegenheid van de kermis, de lokale samenstelling te ontmoeten. De Ieperlingen wonnen er het pleit met 6-1, wat getuigenis aflegt van hun reeds huidigen formeWerd de rust enkel met 1-1 bereikt, toch wa ren de bezoekers meestal aan de leidende hand en deze meerderheid werd dan ook in den tweeden speelhelft in vijf doelen uitgedrukt. Het eigenaardige van het doelen-aanteekenen bestond hieriu dat elke voorspeler één punt voor zijn reke ning nam. Teil slotte moest Houthulst bekennen dat hun elftal nog nooit zulke davering op eigen veld had opgeloopen. Zooals de lepersche ploeg Zondag laatst samengesteld was, zal zij voor de toe komst en bijzonderlijk voor het aanstaan de seizoen maar weinig verandering meer moeten ondergaan. Behalve voor een of twee plaatsen mogen de manschappen be houden worden en heden, 22 dezer, zul len de jongens van den H. Seys het nog maals tegen het elftal van de Duitsche Weermacht aandurven om ditmaal zege vierend uit het strijdperk te treden. Ploeg B, zooals wij vernemen, gaat op reis naar Poperinge. Een goede oefening in het verschiet dat aan het Iepersch reserve-elftal zal toelaten de goede ver standhouding te vinden om evenals hun makkers van ploeg A in de komende competitie goed figuur te maken. S. K. RENINGELST De derde match welke S. K. Reningelst gespeeld heeft, was bevredigend. Alhoe wel er met 2-1 verloren is geweest mag het jeugdig ploegje tevreden zijn over de geleverde prestatie. Brielen had het geluk in de eerste helft tweemaal te doelen, terwijl Reningelst tweemaal op de lat kogelde, doch in 't algemeen werd nog niet genoeg op doel geschoten. Na de rust speelde Reningelst tegen wind ep overrompelde Brielen. Met mooi WIELRIJDER UITSLAGEN VAN KOERSEN DE BAANKAMPIOENSCHAPPEN TE WILRIJK Bij de Beroepsrenners: 1. VAN DEN MEERSSCHAUT ODIEL, de 175 km. ln 4 u. 21 min.( gem. 40 km. 181)2. Maelbrancke A„ op 1/2 wiel: 3. Van Overloop G.; 4. Schotte A.; 5. Van Simaeys A.; 6. Grysolle S.; 7. Depred- homme P.; 8. Moerenhout J.; 9. Dick R.; 10. Gilles A.; 11. Wierinck R.; 12. Storme. Bij de Onafhankelijken: 1. PEETERS EDWARD, de 125 km. in 3 u. 13 min. 2 sec. (gem. 38 km. 900); 2. Van Dyck E„ op 4 1.; 3. Cnockaert R.; 4. Knops J.; 5. Meulemans J.; 6. Michiels L., op 1 m. 03 sec.; 7. Roels. AANGEKONDIGDE KOERSEN AARTRIJKE. Op Kermis-Dinsdag, 23 September, Groote Velokoers voor Ju niors en Beginnelingen B.W.B. 1.200 Fr. prijzen en premlën, verdeeld als volgt: 250, 200, 150, 125, 100, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 25, 25 fr. Afstand 75 km. Inschrijving te 2 uur. VLAAMSCHE WIELERBOND Het kan niet langer ontkend worden, het zoogezegde doodgeborenwicht is reeds zijn kinderschoenen ontgroeid en wordt stilaan een man! Na de oorlogs periode van 1940 bleef V. W. B. niet bij de pakken zitten, maar sprong dadelijk in de bres om ons volk, door middel van de sport, zooveel mogelijk de noodige ontspanning te bezorgen. Dat ons pogen gewaardeerd en gesteund wordt door de Vlaamsche sportmannen, bewijst duidelijk de reeds ongeveer tachtig geloopen V.W.B. koersen. En daar blijft het niet bij. Welgekende Vlaamsche sportRrma's verleenen aan onze koersen grooten financieelen steun. Juniorskoersen- met 100, 1500, 2000 en zelfs 3000 fr. prijzen zijn thans geen uit zonderingen meer. Met reuzenschreden gaat de V. W. B. vooruit, 't Seizoen 1941 zal dit tenvolle bewijzen, door het ln voege brengen der kategóries onafhankelijken en beroeps renners. Vast en stellig kunnen wij ver klaren dat tot op heden reeds elf koersen voor onafhankelijken en beroepsrenners afgesloten zijn; o. a. te Berchem, Hobo ken, Deurne, St Niklaas, Gent, Torhout, Koolskamp, enz. Verders worden onder handelingen gevoerd in de Vlaamsche provincies, die, volgens bekomen inlich tingen, een gunstig verloop hebben, zoo dat wij zonder overdrijven het voigend seizoen zullen inzetten met 25 tot 30 koer sen voor onafhankelijken en beroepsren ners. Reeds meer dan vijftig renners lie ten hun toetreding tot aansluiting bij den V. W. B. geworden, waaronder verschil lende met internationale faam! Ook de onderhandelingen van deel name aan buitenlandsche koersen vor deren heel goed, zoodat onze. renners de V. W. B.-vlag over de grenzen zullen kun nen hooghouden. Vlaamsche renners! Sluit aan bij uw bond, den V. W. B. Vlaamsche inrichters, stads- en ge meentebesturen, steunt uw eigen Vlaam sche organisatie en geeft uw koersen on der de reglementen van den V. W. B. UIT DE PBOV. WEST-VLAANDEREN Hier wordt werkelijk dag en nacht ge werkt om de West-Vlaamsche wielermid- dens voor den V. W. B. te veroveren. Met zijn meer dan 35 sportafgevaardigden, koers- en gewestleiders, bereidt het gouw- komiteit het seizoen 1941 voor. Vele be roepsrenners en onafiiankelijken vragen OORSPRONG VAN NIEUWPOORT TTet feit dat er op een Wetenschappe lijk Congres te Brugge gehouden de datum ervan is mij ontsnapt er ge handeld werd over de dialecten van West- Vlaanderen en in 't bijzonder over dit van Brugge, heeft me genoopt otn eene ziens wijze in deze kwestie ter overweging te geven. Het eigenaardig uitspreken der klan ken oo, ooi, ee en de enkele e in opeue lettergrepen is gemeenschappelijk en met een klein verschil aan de vijf voornoem de steden, drukt eenen echten stempel op hunne taal en blijft tot hun beperkt. Van waar de beperktheid dier klanken? Den uitleg ervan meenen wij te vin den in het feit, dat die vijf steden ge- buursteden waren en in het deel van Vlaanderen liggen een enkel lag dat zich rechts van den Ijzer uitstrekt, veel betrekkingen onderling hadden doch weinige met het overige deel van Vlaan deren. De bevolking, die later Nieuwpoort zou inrichten, volgde de duinen naar Oosten de en vaarde langs Ijzer en Ieperlee naar Diksmuide en leper. Weinig betrekkingen met het overige deel van Vlaanderen, zeggen wij. Op den linkeren oever van den Ijzer hoort men die klanken nietimmers de vijf zustersteden hadden geen regelma tige betrekkingen met Venrne, Bergen, Hondschoote, Dninkerke, enz, en konden er ook in de Middeleeuwen geen hebben, omdat zij ervan gescheiden waren door de moerassige vallei van den Ijzer, die, te dien tijde niet ingedijkt zijnde, meer malen in het jaar door zijne overstroo mingen alle gemeenschap stop zette. Eene plaats waar men min of meer re gelmatig den Ijzer overtrok ligt tusschen Pervijze en Schore. Daar stak men over in eenen «bak», soort vierkante schuit, die men heen en weêr trok bij middel van eene ketting op beide oevers vast gemaakt; vau daar de naam Schoor- bakke Men merke op, dat de groote baan De Panne, Veurne, Brugge eerst op het laat ste van de 18" eeuw getrokken werd, dit in 1782. Terecht merkt men op, dat Nieuwpoort links van den Ijzer ligt. Echter de hui dige stad Nieuwpoort ontstond eerst na den storm tusschen 23-24 Juni 1116, die tevens de haven vernietigde van Lom- bardsijde waar te dien tijde de monding van den Ijzer lag. Volgens de meening van priester Mann werd Nieuwpoort grooteiideels gesticht door de tot verhuizen gedwongen Lom- bardsijdenaars, die het kenmerkend van hun dialect bewaarden. Zij betrokken eene hooge duine, Santhove of Sauthooft ge- heeten, opdat zij in 't vervolg niet zoo gemakkelijk door de stormende zee zou den bereikt worden. Vandaar dat Nieuwpoort op eene hoog te ligt en die stad door haar geometrisch aangelegde straten het bewijs levert in eens, volgens een gegeven plan, er op gebouwd te zijn geweest. Het is waarschijnlijk ook, dat korte lings na de groote zeeramp de menschen van Nieuwpoort ceux de Nieuport, zegt priester Mann den vaart dolven van aan Santhooft tot aan den Ijzer op de plaats Duivels Horne geheeteu. De namen Duivetoren en Duivels- torenheeft het volk waarschijnlijk af geleid van «Duivels Horne». De naam «Santhooft» werd vervangen door «Nieuwpoort - Novus Portusom reden dat de niemv gedolven vaart diende voor het afleiden der wateren van Ijzer en Ieperlee, maar ook voor de zeevaart, die heringericht werd. Wat de ontwikkeling van de nieuwe stad en het belang van zijn zeevaart, nu dat Lombardsijde verdwenen was, schijnt te bewijzen is dat in 1163 Philip van den Elzas, Graaf van Vlaanderen, haar onder den naam van Novus Portus eene ge- meentekeure verleende en er in 16ö5 eene parochiekerk gebouwd werd. BESLUIT, Nieuwpoort dankt haren oorsprong eerst aan Oostduinkerksche kustvis- schers, klein in getal, die volgens pries ter Mann op de oude duinenreeks ge vestigd warentweedens en hoofdzake lijk aan bewoners van den rechteren oever van den Ijzer, meest havenbewo ners van Lombardsijde, die Novus Portus als haven inrichtten eu de taal spraken en bewaarden van de vijf West-Vlaam- sche steden Brugge, Oostende, Lombard sijde, leper en Diksmuide. Er wordt wel eens gemeld wie priester Mann was. V, V.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 5