De Verloren Ring 8.AHDB0UWKR0MJX I KOENTGES Ons Vrouwenhoekje BRAND VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ GEDACHTEN m 2§r- DOE ZAKEN DOE ZAKEN DE SAMENWERKENDE VAN POPERINGE 'T ROOS KRUIS HET WELBEKEND HUïS Ware vriendschap is nog zeldzamer dan ware liefde. Stelt ze op prijs, zoo gij ze aantreft. Spiegels zijn de broeir» men waarach ter de ijdclheid welig tiert Verdriet en ellende hebben menigeen op de knieën en voor Gods Altaar ge bracht. HET MANfrtKE UIT DE Alderliefste Lezeressen, Vrienden Lezers, 'k vraag terstond. Hoe 't met U nu is gelegen... Allen kloek nog en gezond? Wel, ge kunt het niet geloovi Wat genoegen mij dat doet Als ge nog niet naar den dokter Voor de griepskwaal locpen mort. In de streek hier, zijn er velen En die sukkelen volop: Duizelingen en den bibber. Koorts en pijn in hunnen.kop. 't Komt, zoo zeggen de doktoren. En ze weten het gewis, 't komt omdat de menschen denken Dat 't nog volop zomer is. Lichtje kleedjes, fijne rokskes Deugen niet in dit seizoen. Trek een baai r.iaar ov:r 't lijfke, Daarmeê ga j' veel beter doen. Want gedaan is 't met den zomer, Koud're dagen komen aan. Warme dag;n zijn gaan vliegen, 't Zonneken heeft uitgedaan... WAT DAT ER OOK GAAN VLIEGEN ls, alderliefste Lezereskens en vrienden Lezers, dat is 't vet en de olie. Niet da 'k er kwaad om ben, zulle, absoluut niet, mij kan 't niet schelen, 'k heb aan m'n eigen lijf provisie genoeg voor 'n heel tijdje, maar er zijn toch veel menschen die ermee in 't mizeriestraatje gesukkeld zijn! Ja, w'hebben altijd in vettemans bende geleefd, en nu er wat meer echaarschte is. hewel, dan moeten we doen lijk Knulleken. Gisteravond zat- 'k zoo met een be drukte smikkel te prakkezeeren, toen m'n kameraad Knul in lieflijker termen Knulleken genaamd aan huis belde, binnenkwam en... precies met een ge zicht van 10 meter lang in mijn nog veel langer gezicht bleef staan turen. Hewel, Manneken, loopt het er scheef? Oepakt om zonder licht te rijden? Neen, Knulleken, 't ls al dat niet... Maar ge weet dat 'k geerne fritten eet hé. Hewel, onze kokin die wilt er geen me:r gereed doen... We moesten 't vet en d'olie sparen, zei ze, en daarmeê hebben de fritten... en ik ook het liggen. Toe, toe. toe. zegt Knulleken, die verduiveld 'n joviale kerel is als 't er op aankomt menschen te troosten. En met 'n schuddebollend kopke brengt hij het eruit: Ja, ja, de mensch heeft vet en olie noodig om te leven, maar ge moet maar doen gelijk ik. ge moet maar d'olie pak ken waar ze te krijgen is. In de winkels?!? Ba, neen, begot, in de hoornen!... In de boomsn, Knulleken? En stilaan begon ik zoo te peizen dat er 'n viis los was geraakt in een van z'n mansardekamers. Maar almeteens gaat hij naar de piano, begint te spelen en te zingen, dat geburen komen buitengeloo- pen om te luisteren: Zeg vrienden, ik geef TJ een raad. En 't Manneke uit de Maan Zal seffens, met een raar gezicht. Daar heel beteuterd staan, Als ik hem leer, hoe iedereen. Dus Jan en Alleman Heel simpel van nen boom! nen hoorn! Zijn olie krijgen kan. Die boom staat in den Congo met, Maar wel in 't Vlaamsche land. De vruchten van dien boom, die hebt Ge zoo maar bij de hand.. Te plukken hoeft ge niet te doen. Ge zwiert en knuppelt maar... Zeg, raadt ge 't nu? Di^boom! Die boom! Dat is de notelaar. t Is volop nu de notentijd... Daarom zeg ik U dit: Ge weet dat er in elke noot Een scheutje olie zit. Eet noten! En dan hebt ge vet A volonté, nietwaar? Uw winkel... 't is die boom! die booml 't Is onze notelaar. Bravo! Bravo! Knulleken, roepen de huisvrouwen, die daar voor de deur naar Knulleken staan te luisteren. En Knulle ken is zoo fier als ne jonge kadee, die met 'n nieuw kostuum te vrijen gaat. Wel, Manneke uit de Maan, dat hadde nie gepeisd hé? Nee, Knulleken... en ge hebt gelijk... Maar zeg me ne keer, dat vooisken komt me zoo bekend voor... Waar hedde da gehaald? Wel. Manneke uit de Maan, val nie omver: 't Staat in "De Vlaamsche Zan ger'. tweede deel, bladzijde 86 en is ge titeld: Een Reis naar de Maan Ock, ja Knulleken. 't is daar ginder da 'k 't nog gehoord heb. MAAR, WAT IK NOG GEHOORD HEB, Knulleken, dat is dat de noten zwaar te verteren zijn en soms als kalsei- eteenen op de maag blijven liggen: Daar om, alderliefste Lezeressen: Mengelwerk v. 22 September 1940. - Nr 10. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER Katr II ar land werd b.j den dood van haar vader door diens vriend, Heinrich H'urneeb, nis pleegkind opgenomen. Deze had ren zoon, Gunter genaamd, en wi.de dat deze met Kate kuwen zou. Kate beminde hem zonder fret aan te toonen, maar Guntrr's oogen Lori Leixner, </t wet haar is hij. tegen zijn va errs waren verleid geworden door een lichtzinnige actrice, wil in, wtttrlijk gekimd. Gunter. is onterjd geworden, en mi ten kcz-igr twist met zijn veder, trekt hij den- geilden nog op huwelijksreis wet Lori. Ka een kort onderhoud met Kate, aan wie 'hij gevraagd hcejt hem nirtnrs te lot' n geworden op reis over ziin var er, gaat hij zrm .rouw vinden. Deze echter ziet aan kern iets vreemds cu bij de verklaring van Guntcr dat alle w- houdin,rn tusscl m kern cn zijn vader uit zijn, vraagt te wat er dan feitelijk van ken geworden sol. Maar dat zijn vader hem onterjd had cn hem alleen zijn wettelijk deel zou groen, zei hij niet. Waarom zou hij haar aan t schrikken maken? Hij voelde zich mans genoeg om zeil voor een gezin te kunnen zorgen. Bovendien was zijn wettelijk erfdeel ook nog een aanzienlijk vermogen. Dat zijn vader hem wiide onterven was voor hem het minste, al het andere wat hij dien morgen beleefd had, kwam hem veel be langrijker voor. Lori was weer snel gekalmeerd. Ze Vlijde zich weer teg:n hem aan. Vertel toch, Gunter, hoe verliep dat gesprek met je vader. Hij streek over zijn voorhoofd. Laat ik daar nu niet over behoeven te spieken vader heeft me verstooten omdat ik tegen zijn zin getrouwd ben. We zullen daar nu vandaag niet meer aan denken en er niet meer over spreken het is or.z? trouwdag. Ze sloeg haar armen om zijn hals. En mijn liefde zal je alles vergelden. Hij trok haar naar zich toe cn bedekte haar mond en oogen met kussen. je moet ook alles voor me zijn, liefste, fluisterde hij en vergat nu alles wat hem drukte door de zalige zekerheid, Eikeen moet zijn maagsken kennen. Kunt ge U aan geen noten wennen Wijl uw maagsken is te slap. Ja .dan moet ge zelf maar weten, Dat ge best doet maar te eten: Soep erf botermelksche pap. PAP RIJMT MET RAP en nu zal lk hier eens rap een notenhistorieken ver tellen. dat echt gtbeurd is, iaren geleden, toen 't Manneken uit de Maan nog 'n heel klein manneken was. 't Manneken had 'n nicht; die nicht heette Irma en t was een schoon meisken. Toen Ima rond de twintig was. zou ze gaan trou wen. Wijl ze ver van 't doro woonde, waar 't Manneke met zijn ouders woonde en wij op de bruiloft waren genoodigd, ver trokken we den dag vóór de trouwpartij. Daar bestonden nog geen automobiels en als we de reis met den trein wilden doen, moesten we 's morgens heel. heel vroeg vertrekken... We kwamen dus 's avonds bij nicht Irma heur ouders aan. 't Was er druk. dat kunt ge wel denken, met stoven en braden, met het zetten van de feesttafel en zooal meer... Daar waren vriendinnen van nicht Irma komen hel pen en in de kamer stond 'n mandeken met versche noten, zoo pas van den boom. En wie eten wou. at... 't Was 'n noten- gekraak van belang en nicht Irma deed dapper meê. Te dapoer... want 's nachts begonnen de noten te werken... Irma lag te kermen van de krampen.. De dokter, die er was bijgekomen, probeerde van alles, maar 't was niemendalle gekort. En, to:n de moreen aanbrak, lag Irma daar roerloos onder 'n blank, blank la ken... Dood... Met haar trouwkleed aan ls ze drie dagen later begraven. Potdorie! Potdorie Een triestige historie, En als ik noten eten zal Wil ik denken aan dat droef geval; En zeggen: Kameraad Pas on. voor overdaad, Voor dat het ls te laat. Zoo zegt Knulleken en hij voegt er bij: ln plaats van een trouwkleed, werd het een rouwkleed: in plaats van een trouw- brief, was 't nu een rouwbrief. 'N ROUWBRIEF STAK ER DEZEN MORGEN in d? bus. Op dien rouwbrief stond te lezen dat er een zekere Corne lius Drieboom was overleden... Ja, zei Knulleken, die sukkelaar ls overleden na een lijden van twee en der tig jaar... Allee, zeg ik... 'k Heb hem verleden week nog gezien en hij zag er in 't geheel niet ziek uit... 'k Zeg niet dat hii zi:k ls geweest, antwoordt Knulleken. Tc Zeg enkel dat hij overleden is na een geduldig lijden van twee en dertig jaar. Dat begrijp ik niet, zeg ik. We!, de kerel was getrouwd. Begrijpt ge 't nu? Ja. Knulleken. ja... 't Gaat met de liefde dikwijls gelijk met de jaargetijden: Lente! Zomer! Herfst en Winter!... VAN WINTER GESPROKEN:: hier 'n spreekwoord. De alderliefste Lezeressen moeten 't mij niet kwalijk nemen, dat ik zoo maar neerschrijf: Wintersche nachten en vrouwen gedachten Veranderen rap! En hier nog een: Blikkerende zonnen En lachende vrouwen Zijn niet te vertrouwen. Halt! zegt Knulleken; halt! Hier trek ik partij voor de vrouwen. Als 'n vrouw met 'n zuur gezicht loopt is 't ook niet wel. Als 't mensch vriendelijk lacht, deugt het ook niet. Spreekwoorden! Laat me er van gerust... Zegt 't eene spreekwoord zwart. Een ander dat zegt wit; t Is in een gulden middenweg Dat juist de waarheid zit. Zeker, Knulleken, zeker, en ik ben er even zeker van dat de eene of andere moeder van de eene of andere alderliefste Lezeres nu zal zeggen: Dat Knulleken is toch ne brave vent. EEN VENT DIE IETS TE ZEGGEN HEEFT dat is de Vriezeman. Die komt in den Winter en dikwijls reeds in den Herfst. Wijl 't nu een notenjaar is, mo gen we ens aan een strengen Winter ver wachten. Zoo zeggen de weerprofeten Die er... niets van weten. Geen eenen sterrekijker kan zeggen welk weer het de naaste week zal zijn. Hoe kunnen zij ons dan voorspellen De Winter die er komen gaat? Dit duif ik, Knulleken, U vertellen, 't Is allegaar maar zottepraat MAAR DIT IS GEEN ZOTTEPRAAT. 't Is de zuivere waarheid. Toen Anselm nog met Rozaiie verkeerde zei hij altijd: Ja, mijn kind! Neen, mijn kind! Zeker, mijn kind! Toet. toet, mijn kind. 't Was schoon om hooren, zo-» !ief als dat klonk. Maar, na verloop van tijd, toen ze al ja ren getrouwd waren, had Anselm zijn vrouw ne keer 'n goei pandoering gege ven. En wijl dat gebeurde, nu ne keer, dan ne keer en nog ne keer, kwamen ze bij meneer de zjuze terecht. Air! zei meneer de zjuze, met 'n kwaden blik op Anselm: waar zijde nu met die woorden van: Mijn kind! mijn kind! mijn kind! waardat ge vroeger den mond van vol hadt? Zoudt ge dat nu nog durven zeggen? Zeker, meneer de zjuze, antwoordde Anselm: daar staat immers geschreven in de Heilige Schriftuur: Wie de roede spaart, haat zijn kind Ja, als 't zoo is, zei de zjuze, en hij wreef ne keer over zijnen kletskop... De historie vertelt niet, Goed verstaan, Of Anselm met zijn kind Is naar huis gegaan. Knulleken zegt: Een man die zijn vrouw slaat Heeft geen haar op zijn tanden. Zoo 'n lafbek verdient in Het vagebuur te branden. Bravo, Knulleken, bravo! iBBiaaaaiEBxsaEsasBSHasauBa dat deze betooverende vrouw de zijne was. Eindelijk maakte Lori -een einde aan het herdersuurtje. We moeten ons klaar maken, Gun ter, anders komen we te laat aan het station. Hij sprong op en zei: Is je bagage klaar, Lori? Op dezen koffer na. Ik weet niet, of ik op reis mijn bontmantel zal aan doen of die leeren jas. Geef jij eens raad, zei ze. Hij keek haar verbaasd aan. Gver welken bontmantel en welke leeren jas heb je het? Je kent ze toch allebei. Gunter. Maar je vertelde me toch dat je die mantels ais reclame voor een firma droeg. Ze keek hem schalks aan. O. maar nu zijn ze van mij. Ik wilde ze gisteren teruggeven, maar zei er eer lijk bij, dat het me speet er afstand van te moeten doen en vroeg, cf ze ze me niet voor een billijken prijs wilden af staan. Ik moet je een bekentenis doen maar je moet er niet bcos om zijn, hoor ik dacht, dat je me, als ik je vrouw was, het geld er wel voor zouat willen geven. Maar verbeeld je. dat was niet eens noodig. De firma zei, dat ze door mijn reclame zulke goede zaken had gedaan, dat ze me pels en de leeren jas, die nu toch al gedragen waren, voor een bespottelijk lagen prijs wilden laten. En ik had geld genoeg om de rekening direct te voldoen. En nu zijn die twee prachtstukken van mij en hoef ik mijn iieve mannetje niat eens om geld te vragen. Lori kon allerliefst liegen en Gunter vloog er in. Hij kuste haar teeder. Gelukkig, dat je nu niets meer voor reclame behoeft te dragen. Lorilief. Ik hoop. dat je andere wenschen hebt die ik vervullen kan. Je hebt me tot nu toe nooit het plezier gegund om je wat te geven. Ze kuste hem lachend. En, ?1 de alderliefste Lezeressen Van De Poperlngenaar Die zeggen voorwaar, Tevreê en kontent: Dat Knulleken, dat is ne vent Ge moet hem daar nu zien zitten, fier. als de Koning van de drinkebroers op nen Driekoningenavond. VAN DRIEKONINGENAVOND GE SPROKEN: Wist ge. alderliefste Lezeres sen, dat er 'n Vlaamsch spreekwoord is dat zegt: Driekoningenavond, is Licht misdag. 't Is te zeggen, ln goed Vlaamsch ge-eksplikkeerd dat, als Driekoningen avond. dat is den avond vóór Drieko ningen op nen Dinsdag valt, Lichtmis 's Woensdags wordt gevierd. En dat komt altijd zjustekens uit. zelfs als 't "n schrik keljaar is. zooals dit Jaar. dat bovendien in de geschiedenis van De Zotheid der Menschen als *n verschrikkelijk Jaar zal geboekt staan. Hewel, alderliefste Lezeressen, op Ko ningenavond werden er thuis pannekoe ken gebakken. Pannekoeken! Bloem! Eieren! Boter! Melk! Knulleken. die z'n toter niet kan hou den, orakelt, lijk 'n kieken dat kakelt: Bloem! Eteren! Boter! Melk! 't Is voor een elk In deze droeve tijden Ik durf het te belijden Serjeus en zonder gekken, Om duimen en vingers af te lekken. Zeker, Knulleken! Aan die kinderjaren denkt het Manneken uit de Maan dik wijls terug... En, dan ziet hij zijn moeder daar nog staan, met de koekepan in de hand. Een tijd zonder zorgen, voor 't Manneken in de Maan, voor z'n broers en zusters en voor hun moeder. Toen, opeens, goed en wel vijftig jaar oud kwam de vader, door zorgen ondermijnd, zijn hoofd neer te leggen. Bedrogen door 'n geslepen financier. We hadden geen cent meer. Goed en huis werd verkocht, 'li Handteekening is 'n handteekening voor de wet. De wet, met 'n hoofdletter. De WET die er zoo dikwijls nevenslaat. En, in dien tijd schreef het Manneke in de Maan Moeder, gij hebt vele dagen. Zonder klagen, 't leed gedragen Van het bit're noodlot, dat Met zijn ramp en met zijn rouwe U, o, hulpelooze vrouwe Toch, zoo zwaar getroffen had. t8i Och! Wie telt de sombre nachten Dat, bij 't spoken der gedachten, U, de laatste hoop verzwond En, werd bij het ochtendgloren, Zonnig, weer een dag geboren, 't Was geen blijde morgenstond. 'k Zag, hoe vóór den tijd der jaren Rond uw hoofd, de zilvren haren Teekenden uw zielesmart. En. uw zachte en goedige oogen Met zoo 'n treurnis overtogen, 't Lijden van uw moederhart. Op die dagen, in die nachten Zocht ge steun en nieuwe krachten Aan de voeten van het Kruis. Moeder! gii hebt veel geleden... Moeder! gij hebt veel gebeden... Moeder! gij hebt veel gestreden... Heilige! uit 't beproefde huis. Knulleken komt bij me en zegt... Neen. hij zegt niets... Hij reikt me de hand. Hij heeft me begrepen, 't Doet altijd genoe gen als 'n vriend u begrijpt, 'n Handdruk volstaat: 'n handdruk beduidt meer, dan 'n ratel woorden. Knulleken bergijpt mij. Ik begrijp Knulleken. Weken geleden stond er hier te lezen: Vriendschap is het zout des levens Knulleken en ik zijn vrienden. ALS VRIENDEN VAN U, alderliefste Lezeressen: als vrienden van U, vrienden Lezers, geven wij U hier 'n goeden raad: Gelukkig, hij die naar ons luistert, En die op tijd, zijn huis Verduistert... Want anders krijgt hij, opgepast, Met de politie, groote last. Ja, zegt Knulleken. Maar 't kan toch, om de barrebiesjes, raar gaan in de we reld. Alzoo, als ik 'n woordenboek open sla, dan lees ik: verduisteren, wil zeg gen: iets ontfutselen, wegnemen, pak ken Wie verduistert vliegt den bak in. En, nu, nu moeten we verduisteren en als we niet verduisteren, krijgen we 'n boste of vliegen we den bak in, met al de miserie, die er op volgt, HIER VOLGT NU DE EKSPRES-RO- MAN, door Knulleken, ekspres voor de alderliefste Lezeressen van dees gazet ge schreven: DE IJSKAST of DE BEVROREN MINNAAR i door Knulleken. r HOOFDSTUK I. Liefde! Vurige Liefde! Aldervurigste Liefde! Met 'n hoofdletter. Zij heet Em ma. Hij, Boudewijn. Zij is de dochter van Toon Top, varkensbeenhouwer ofte charcutier Hij is 'n artist: speelt viool. Fiedellfiere, Viool en de fluit Maar, in zijn zakken Heeft hij geen duit»... Punt. HOOFDSTUK II. Toon Top heeft gemerkt dat z'n doch ter van dien vioolkrabber houdt! «Als hij nog 'n vost in den winkel zet, sla ik hem dood zegt Toon Top en hij legt z'n kap mes gereed. Emma krijgt er kiekenvleesch van... Wanneer de artist 's avonds om 'n stuksken bloedpens komt, terwijl Toon Top op staminee is, vertelt Emma 't ge voel. Heldhaftig antwoordt de artist: Dan sterf ik cp het altaar van de lief de... als 'n martelaar -. En Emma krijgt weer kiekenvleesch. Maar 'n kus van Boudewijn, brengt haar cp haar effen, 't Kiekenvleesch is weg. Punt. HOOFDSTUK III. Toon Top laat 'n ijskast bouwen; *n moderne ijstkast, waarin het harder kan vriezen dan aan de Noordpool. Punt. Zie vervolg hiernevens ESaaR5EB2SBHB9£33S22I!9BIB03E O, maar nu ik je vrouw ben, zal ik me dolgraag door je laten verwennen. Maar beslis nu even of ik den bont mantel of de leeren jas zal aantrekken. Gunter zou haar liefst in geen van die twee kleedingstukken hebben gezien, want het was hem pijnlijk, dat mevrouw Gunter Warneck reclamestukken geora- gen had, maar hij wilde Lori's blijdschap over de goedkoop gekregen mantels niet vergallen, het was toch ten slotte ook geen schande. De leeren jas is veel practischer op reis, Lori. En hij staat je prachtig. Ze zuilen me mijn mooie vrouwtje benijden. Dat moet ook. lachte ze. Ze sloot nu den bontmantel in haar koffer en Het die naar beneden in den auto dragen. Toen zette ze een elegant mutsje op het korte haar en liet zich door Gunter in den roodbruinen leeren mantel tul pen, die gegarneerd was met een greo- ten kraag en manchetten van vossebont. Ze zag er werkelijk allerliefst mee uit en het was Gunter niet kwalijk te nemen, dat hij bij den aanblik van zijn mooie vrouw alles vergat. Enkele minuten later zat het jonge paar, na afscheid genomen te hebben van mevrouw Schmeidler, in den auto en reed naar het Anhalter station.' En terwijl Gunter verrukt naar zijn vrouw keek, vermoed? hij niet, dat ze hem een leugen verteld had over dien bontmantel en de leeren jas. Die beide kostbare voorwerpen waren altijd haar eigendom geweest. Ze had ze, evenals vele andere kostbaarheden, van haar minnaars gekregen. Gunter zou haar niet zoo van geluk stralend hebben aange keken, als hij vermoed had, dat achter die oogen de leugen en het grofste egoïsme woonden. Lort had er slag van. dat alles meesterlijk te verbergen achter een kinderlijk onschuldig lachje. Zoo werd Gunter's geluk voorloopig alleen verduisterd door de herinnering aan zijn vader en den vermeenden lasteraar, die zijn vader tegen zijn vrouw opgestookt SCHOONHEID WENKEN Te midden van geleerde geschriften en dikke dokumenten is er een oude code aan het licht gekomen, waarin een Duitsch geleerde eenige honderden jaren torug. de meest elegante dames het vol gende vermaande: Waarom, o vrouwen, zoekt gij uw schoonheid in kunstmatige middelen, ln verderfelijke oliën, zalf en kleurstof, ter wijl Moeder Natuur zelf met gulle han den alles geeft wat ge noodig hebt om onweerstaanbaar en aantrekkelijk te zijn? Ook ln den jongst en ti.id zijn velen tot de overtuiging gekomen dat het voor alle vrouwen veel geraadzamer is zich tot den moestuin te wenden in plaats van tot een Institut de Beauté Aldus worden thans aan alle vrouwen die mooi willen zijn en welke vrouw wil dit tenslotte niet? de volgende raadgevingen ver strekt: Wie een te bleek gezichtje heeft dat een frissche kleur behoeft, ete... uien! Dte tranenverwekkends vrucht schijnt immers de eigenschap te hebben om ook op de bleekste wangen een frissche jeugd- blos te tooveren. De uien dienen echter rauw geëten te worden! Wie te roode wangen heeft en streeft naar ean meer aristocratischs bleekheid, die neme zijn toevlucht tot de tomaat! Men make van deze zelf roodwangige vrucht een mees, d2t vermengd moet wordtin met wat melk: en dat papje wordt daarna op de te blozende wange tjes gesmeerd en na een tijd zal het resultaat verrassend zijn. Zie graag een paar schitterende oogen heeft, waarvan de pupillen stralen en aldus het effekt van het lachende of smachtende wezentje willen vergrooten, die ete selderij! De vrouw krijgt erdoor een paar betooverende, onweerstaanbare kijkers! Wie stijf haar heeft of weerbarstige lokken, die ete rauwe wortelen! De rauwe wortel is de vrucht bij uitstek om het haar glanzend en soeoel te maken, en het te doen neergolven in zij-achtige lokken, wanneer het niet te kort geknipt is. Wie zwarte stippen op den neus heeft SEBSBBBÜSQESBBSBaBEflBBBBBGBB HOOFDSTUK IV. Toon Too gaat met 'n kennis rear de zee. 't Is in ds hondsdagen, 'n Congo- leesche neger zou de Bvusselsche hitte niet verdragen. Emma moet op den win kel letten, terwijl haar vader met z'n vriend Jan, per auto naar de kust rijdt. Ze zi.in nog maar tien kilometers ver, of de artist is daar, bij Emma, om 'n stuks ken bloedpens. Punt. HOOFDSTUK V. De artist zegt dit; Emma zsgt dat. 't Is van amour pour toujoursEn, de tijd spoedt heen zooals ze ons leerde zingen. Ja, maar... daar zijn van die dingen die gebeuren, waarop ge niet telt. Plots, stopt er 'n taxi voor de deur. Toon is daar met z'n vriend. De auto had 'n panne. Z? heb ben hun reis niet voortgezet naar de kust. De terugkomst gebeurde, juist toen Bou dewijn zijn Emma nog eens zalig had gekust. Punt. HOOFDSTUK VI. Boudewijn wil vluchten. Geen uitkomst. Emma doet de ijskast open. Boudewijn wipt er binnen. Punt. HOOFDSTUK VII. Toon Top v/il aan zijn vriend, de wer king van de ijskast laten zien. Hij duwt op 'n knopken. Rrrrr! De thermometer daalt... Tien, twintig, dertig, veertig, vijf tig, zestig, zeventig graden onder zero. Emma houdt het nut meer uit en roept: Pa»! Pa» vraagtWat is er? Emma durft niets zeggen. Punt. HOOFDSTUK VIII. Toon Top wil z'n vriend Jan 't effect laten zien van die zeventig graden onder zero. 't Effect op d? hespen, 'stukken vleesch, stukken spek, worsten en andere dingen meer, die daar :n de ijskast han gen. Triomfantelijk trekt htj de deur van de ijskast open erf ziet... 'n soort ijsbeer of iets dat er op trekt. Toon Top vliegt drie stappen achteruit en valt van zij nen sis Punt. HOOFDSTUK IX. D? ijsbeer werd ontdooitDoor *n dokter. Toon Top, om aan 't geval geen ruchtbaarheid te geven, heeït de wijste partij gekozen. Met den ontdooiden ijs beer heeft hij compassie gekregen... den kende aan 't liedjeWat dat een jon gen, voor een meisje al niet doetZich voor een meisje laten bevriezen, heeft er nog nooit verliefde ziel gedaan. Punt. HOOFDSTUK X. Emma is met Boudewijn getrouwd. Ik, Knulleken, ben op 't trouwfeest geweest. Zoo eindigt de historie van De Bevroren Minnaar Punt. Alderliefste Lezeressen Heeft uw hartje soms gebeefd Bij de treurige historie Door dien Boudewijn beleefd... Wel dan, luistert near mijn woorden: Sukkelt ge met minnepijn, Wellicht kan voor U dan eenmaal De Ijskastcok uw redding zijn. Wat U toewenscht... 't Manneke uit de Maan. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). NASCHRIFT. Alderliefste Lezeressen en Vrienden Le zers, verleden week hebt ge in 't epistel van 't Manneke uit de Maan de ge wone begroeting moeten missen op rijmkens waarmee 't Manneken alle weken zijn oremus begint. Dat is de schuld geweest van Knulleken, die 't eer ste blad op m'n schrijftafel heeft laten liggen, als hij de andere in 'n enveloppe heeft gestoken. Ik moet dus niet zeggen: mea culpa. Mijn schuld is 't niet. EBBEBEESSaBEBSaaSSElSBSBEZ^g had. Bn soms verscheen even Kate's bleek, bedroefd gezichtje voor zijn gees tesoog. Men stapte eerst in Munchen af. Van hier uit zette het paar de reis naar Par- tenkirchen voort. Het was een heerlijke, heldere wintermorgen toen ze in de Beiersche Alpen inreden. Steeds mooier en indrukwekkender verhief zich de be sneeuwde bergwereld. In alle stations stapten reizigers in en uit, met ski's cn bobsleden beladen en in min of meer fantastische sportcostuums. Het jonge paar bleef echter alleen in hun coupé en Gunter was oneindig gc- I lukkig in het bezit van zijn vrouw. Kij I had alles wat hem wiide hinderen en drukken van zich afgezet en er kwam niet de minste verdenking tegen Lori in hem op. In gelukkige stemming kwamen ze in Fartenkirchen aan. Aan het station stapten ze in een slede en reden naar het hotel Jeschke. Onderweg zagen ze reeds overal een druk sportleven. Men suisde op sleden of op sin's het dal ln cn klauterde weer naar hoven. In het goed verwarmde hotel waren hun kamers al gereed en ln die omgeving van luxe en levensvreugde dook nu Gun ter met zijn jonge vrouw voor eenigen tijd onder. Ze genoten met volle teupren van-hun wittebroodsweken en daar Gunter eiken wensch van Lori vervulde en het geld met de van zelfsprekende royaliteit van den rijken man uitgaf, was Lori heel tevreden met haar bestaan. Ze vond het heel natuurlijk dat het altijd zoo dpor zou gaan en was graag bereid haar man in ruil daarvoor het ieven zoo aange naam mogelijk te maken. Als ze ver moed had. dat Gunter door ziin vader onterfd was. zou ze waarschijnlijk min der tevreden zijn geweest. Lori werd algemeen bewonderd, doch voorloopig had ze er schik in. de voor name. terughoudende vrouw te spelen. Ze gedroeg zich tegenover Gunter's vrienden onberispelijk en hij was er of op de kin. die zal van tijd tot tijd de aangetaste gedeelten inwrijven met fijn- geraspte kamfer en deze er zoolang moge lijk op laten zitten. ACHT GEBODEN VOOR DE GOED- GEKLEEDE VROUW I: Wees nooit slavin van de mode: volg de mode ln zoover alsdat zij uw figuur dient 2. Wees eenvoudig in uwe kleedij, dit wil zeggen: vijandin van alle moge lijke prullen. 3. Maak u niet belachelijk door schreeuwende of sterk contrasteerende kleuren, die een vijandin van den goeden smaak zijn. 4. Laat u nooit verleiden door de leugen: Hoe duurder, hoe mooier! want het goedkoope kan u wellicht veel mooier staan dan het dure, dat soms niets be teekent. 5. Geef uw geld niet uit aan slechte kwaliteit: koop steeds goede kwaliteit en u zal tenslotte minder geld uitgeven. 6. Kleed u goed om derwille van u zelf en niet om hetgeen uw buren of kennissen er wel van zullen zeggen. 7. Schik u niet op met te veel goed koope juweelen en fantasiesieraden. 8. IJvert niet voor een ultgebreiden voorraad kleeding: het goede toiletje op het gepaste moment, dat is het belang rijkste. EEN GOEDKOOPE DRANK De Sint-Anionius-Koffie30 gr. gemalen malt (2 soeplepels); 10 gr. ci chorei (2 koffielepels). Doe dit in een halven liter koud water dat ge verwarmt en dan gedurende één minuut laat koken; laat een tiental mi nuten trekken. Op het oogenblik van op te dienen, giet ge de vloeistof door een fijne zeef. Men dient zeer warm op. Men benuttigt dezen drank met melk, volgens smaak. Het is ongetwijfeld een goedkoope drank, maar ook een drank die de spijs vertering bevordert en aangenaam van smaak is. Goed om weten en om thans op te dienen-j EEN GEZONDE DRANK «Warm water». Inderdaad en even krachtig als thee, al ontbreekt het aroma eigen aan iedere theesoort. Men kan het zelfs benuttigen om een zeer nuttige en zeei eenvoudige kux* te doen. Maar dan moet men drie zaken in acht nemen: het water moet heet zijr, (39 tot 42 gr.); het meet ingenomen worden drie tot vier keeren per dag, in dosis van 153 tot 200 gr., één uur ten minste vóór de maaltijden en vóór het slapengaan; men moet het glas met teugjes ledigen, langzaam, en nooit in eens. En, zocals de Japanners zeggen; Het water is het beste geneesmiddel van de natuur BESPAREN WIJ DE ZEEF Droge zeep is veel voordeeliger bij het gebruik dan vochtige zeep. Bewaar dus uw voorraad zeep op een plank in een droge plaats. De oude stukken zeep kunt ge benut tigen op de eene of de andere der vol gende wijzen: 1) Ge kunt ze met zeer weinig water in een bain-Marie zetten: ongeveer ja van een glas vcor 'i kgr. zeep. Als het mengsel vloeibaar wordt, giet ge het in een vorm en laat afkoelen. 2) Ofwel ge schraapt uw zeepresten en ge doot ze koken in sodawater. Aldus bekomt ge een uitmuntende waschzeep, die zeer lang bewaart. Eén soeplepel in het afvaschwater zal u veel moeite be sparen en ook uw handen sparen. Hier volgt nu iets dat men prijst als uitstekend om de zeep te vervangen: Zoo g,j nabij een bcsch woor.t waar veel varens groeien, pluk die, verbrand ze en bewaar de asch. Als die asch af gekoeld is, lengt men z-e aan met een weinig water en vormt er bollekens mede, welke in de zon gedroogd, de zeep ver vangen. Zij reinigen op volmaakte wijze 't linnen en deelen het e-en aangenamen geur mede. HET BEWAREN VAN KAAS Ais we een kaas inslaan, moet die be waard worden op een koele plaats, niet te droog: tegen uitdrogen en barsten; en niet te vochtig: tegen schimmelen. In de kaaspakhuizen worden de kazen elke week gekeerd en wordt de schimmel er af gewreven met een schoone dcek of afgekrabd met een bot mes. Vcor ven tilatie moei steeds gezorgd worden. Verschillende kazen zijn bedekt met een laagje par?.fine cm ze te beschermen tegen schimmel en uitdrogen; andere hebben een laagje roode verf of alleen do korst tot bescherming. Het verdient aanbeveling kaas zonder parafine nu en dan in te smeren met een dun laagje kaasolie. uit den groothandel, wat olijf olie of desnoods slaolie. Dit geeft bescher ming tegen uitdrogen en schimmelen. Een aangesneden kaas, die blijft liggen, bestrijken we op de snijvlakken met een dun laagje boter. BENUTTIGEN WIJ HET KOFFIEGRUIS Koffiegruis wordt op verschillende wij zen benuttigd. Warm gebruikt, reinigt het flesschen en glazen of kristallen vazen. Giet er een soeplepel van in de vaas of flesch, overdek met wat water, voeg er een druppel azijn bij, zoo mogelijk, kluts goed in alle richtingen en spoel uit: het glaswerk zal rein en glanzend zijn. Als de melk van onder aan de pan blijft kleven, wrijf dan stevig met een papieren px-op in koffigruis gedoopt; de pan wordt weer rein als te voren. Werden de tapijten dof en hun tinten onfrisch, bestrooi ze met koffiegruis, borstel ze dan met rijststroo, en gc zult verwonderd zijn over den bekomen uitslag. meer dan ooit van overtuigd, dat zijn vader opgestookt was en het niets dan lasterpraatjes waren geweest. Kate Harland had intusschen een moeilijken tijd met Heinrich Warneck. De oude heer scheen geheel uit zijn even wicht sedert hij zijn zoon verstoeten had. Hij was dien bewusten dag somber cn stil üiuis gekomen en had zwijgend voor zich uitgestaard. Kate had hem bezorgd aangekeken en smeekend zijn hand ge streeld Wilt u niets eten? Hij had haar aangezien met een blik, die haar diep ontroerd? en met moeite was het over zijn lippen gekomen: Weet je, dat ik geen zoon meer heb? Ze had zijn hand gegrepen. Gunter is hier geweest, oom. Hij heeft me gevraagd zijn kleeren in te pakken en na te z:nden, zoodra hij zijn adres opgeeft. Moet ik dat werkelijk doen, oom? Kunnen Gunter's kleeren niet hier blijven tot hij terug komt? De oude heer schudde het hoofd. Hij heeft gekozen tussehen mij en een minderwaardige. En zijn harl leed er niet eens onder. Wat kan zijn vader hem schelen? Meer den u denkt. U hadt hem moeten hooren. hij was zoo bezorgd over u. Hij weet, dat hij u verdriet heeft moe ten doen. De oude he?r lachte hoonend. Waarom heeft hij het dan gedaan? Omdat ach oom. hij gelooft toch in zijn vrouw hij moet heel veel van haar houden. Hij heeft er nu zelf spijt van, dat hij u met zijn huwelijk over rompeld heeft. Hij dacht, dat het alleen maar een dreigement van u was. Nu hij weet, dat u dieper? gronden had, heeft hij er spijt van dat dat hij den goeden naam van zijn vrouw niet eerst in uw oogen gerehabiliteerd heeft vóór hij met haar trouwde. Dan zou het nooit tot een huwelijk gekomen zijn. zei de oude heer ironisch. Vergeef hem, oom Heinrich. Hij keek haar onderzoekend aan: door Jos. Ghyselen, Land- on TuinbouwU*roar AANPASSING VAN HET LANDBOUWBEDRIJF AAN DE HUIDIGE OMSTAN DIGHEDEN (VERVOLG) Willen we zorgen voor Wintervoedsel, we moeten noodzakelijk voorraden op slaan. bectaat keus tussehen verschil lende methoden om groenvoeder te be waren. 1, Het hooien. Ook in zake hooien van voedzaam kwaliteitshooi is er nog heel wat te verbeteren, vooral in zake volledige en doelmatige bemesting. Dit laatste vooral in verband met de perio- dische stikstofbemesting na het maaien. Ook zou het maaien vroeger moeten ge beuren dan gewoonlijk het geval is. Im mers, hoe ouder 't gras wordt, hoe min eiwitrijk het wordt, hoe vezelachtiger en hoe min verteerbaar het is. Best maaien als de bovengrasser. in bloei komen. Weet wel dat van dat cogenblik af het grootste deel der voedende bestanddeelen van de grasplant naar de bloei, ter zaadvorming verhuizen. Een staal gras dat op 26 Juni 18 verteerbaar eiwit bevatte, bevatte slechts 7,3 op 12 Juli 't Zetmeelgehalte daalde respectievelijk van 72,4 op 55 Hoe langer het hooien duurt, hoe slechter voor gewicht, voederweerde en verteer baarheid. Men heeft 6 min verlies door hooien op ruiters, dan door het hooien op den grond. 2. Het inkuilen. Deze methode van bewaren van groenvoeder wordt thans als de voordeeligste aanzien, om reden der vele voordeden bij inkuilen in silo's: a) men is minder afhankelijk van 't weder, dan bij het hooien, daar, voor deze methode eerder regenachtig weder dan droog weder gewenscht is; b) 't gras is onmiddellijk van 't hooi land en kan rapper heruitschieten door 'n vroegtijdige stikstofbemesting; c) men bewaart jong, malsch, eiwitrijk, verteerbaar gras, dat die eigenschappen 5-6 maanden ver bewaart; d) er is een groot geldelijk voordeel aan vast. daar men dagelijks per koe: 1 kar. krachtvosder -(- 2 kgr. goed hooi uit spaart door 10 kgr. kuilvoeder tc geven: e) mon heeft veel min verliezen dan bij 't hooien: f) door inkuilen van beetenkoppen- en loof bekomt men een betere verdeeling van een zeer waardevol voeder, dat anders te veel verkwist wordt, 't Heeft imo t 3 maal meer waarde als veevoeder u.-. als meststof; g) inkuilen vraagt niet meer werk cv; hooien; h> inkuilen laat toe "n partij sleehtt vruchten te valoriseeren. We denken dat onze lezers nog be: nen silo's bezichtigd hebben. Daa: a meenen we over den bouw ervan r.te'.j te moeten schrijven. Inlichtingen dr over worden graag verstrekt door cea H. Simoens, Rijkslandbouwkundige uv.tr streek, te leper. 't Zelfde kan gezegd over de inkuiürg zelf. Nochtans ls 't niet ongepast de aa..- dacht der belanghebbenden te vestigen op 'n paar punten van belang. 1. 't Komt er op aan jong, sappig va der in te kuilen, zonder te laten ver. slenzen. 2. De eiwitsplitsers kapot te maken deer inkuilen met silozuur in een gepaste op. lossing van 1 liter zuur op 4 liter water. Van die oplossing gebruikt men er 3,5-6 liter per 100 kgr. voeder, al na: r gelang het een eiwitarm of eiwitrijk voe der is. Ontaarde sul kar of melasse, in oe verhouding van 2 kgr. op 5-6 liter water, is ook aan te prijzen. Ook moet de lucht, door goed vasttrappen, uit den silo ge jaagd worden. Ten einde een gedacht te hebben v?n den inhoud van 'n silo. geven we enkele cijfers: Een silo met 3 m. diameter en 2 m. hoogte, heeft een inhoudsgrootte van 14 kubieke meter en kan ongeveer 12.000 kgr. groenvoeder bevatten. Dit zou toelaten per dag te geven aan 10 koelen gedurende 120 dagen: 10 kgr. kuilvoeder. Men geve aan koe nooit meer dan 20 ksr, paard 5 a 10 kgr. en varkens 2-2,5 ker. Men neme de voorzorg nooit te vervoede ren tijdens 't melken. De melk en de boter lijken veel cp Zomerproducten. We sluiten deze bijdrage met het volgende: 1. Als U er aan begint, doet het goed en vraagt eerst raad. 2. Hebt U veel geld. bouwt er één en hebt U weinig geld, bouwt er twee. Joz. Ghyselen. TRAGISCHE DOOD VAN EEN TERUGKEEREND SOLDAAT TE HELCHTEREN Zaterdag lcwam de soldaat J. Bartels. wonende te Zolder, na een lange afwe zigheid terug naar huis. Er werd hem eeu rijwiel aangeboden om vlugger thuis te zijn. Nauwelijks had de jonge soldaat eenige meters gereden of hij stuikte ten gronde, waarschijnlijk getroffen door een beroerte, en werd na enkele minuten dood aangetroffen. Dit droevig voorval verwekte ten rechte, groote opschudding in de omgeving. met hleine aankondigingen Twijfel niet aan de waarde van kleine aankondigingen. Groote ondernemingen kwamen tot stand met kleine aankondigingen. Er zijn handelaars, waarvan geheel de zaak bestaat, dank zij de kleine aankondigingen. Ga het zelf na. Probeer het zelf. Wat velen deden, kunt gij ook doen. met kleine aankondigingen in het weekblad «DE PO PK RINGEN A AR». Ze kosten slechts 1,50 ir. per regel. BESTRIJDING VAN DEN WOE KERHANDEL TE CHARLEROI ESBEBBBS&BSEBSSfBaaiBBBBBBBI - gesticht in 1904 - IS DE BESTE EN VOOR- DEELIGSTE Te Charleroi wordt duchtig jacht ge maakt op de woeker-handelaars. Zoo werd bij ecu dezer een partij mait van 1.230 kgr. in beslag genomen, dat men zonder rantsoenzegels had aange kocht en aldus ook trachtte te verkoopen. Verders werd daar ook de hand gelegd op een groote hoeveelheid van een pro- dulct dat men deed doorgaan als een soort koffie cn die in feite bestond uit gebrande eikels en chicorei. Dit mengsel verkocht men aan 20 fr. het kgr. wijl het in feite slechts 5 fr. waard was. l)e hand werd ook gelegd op hoeveelheden goederen die achtergehouden werden ten einde de prij zen ervan te kunnen doen stijgen. 1. - Omdat de Bestuurraad samengestr-M is uit Popermgenaars die van iodertep gekend zijn; 2. - Omdat al de aandeelhouders Pope- ringe bewonen 3. - Omdat het gestorte geld in Pope- ringe blijft; 4. - Omdat de Maatschappij reeds een aanzienlijk reservefonds bezit; 5. - Omdat de brandschaden ten spot- Jigste geregeld en vereffend worden: 6. - Omdat de premiën verminderd wor den 15 vanaf het vijfde jaar. Alle inlichtingen te bekomen bij H. JULI EN VANDOOREN, Zaakvoer. der, Ieperstraat 23, POPERINGE. Waarom lijden aan j HOOFDPIJNEN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN I als de Wonderbare Bruine Poeders van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas - Waas. U ©ogenblikkelijk tonder schadelijke gevolge© van deze pijnen zullen bevrijden. De dooi o. poeders 4 fr- driedubbele doos *5 porders 10,00 Jr. Te verkrijgen in alle goede Apotheken of 1 vrachtvrij tegen postananclaat Gebruikt zt eens, U 1 ruit nooit geen an- dere meer gebruiken. ven B2U0CE gelast zich zooals vroeger met het Verven Nieuwwasschen Drocgkuischen Kuisch, Verven en hervormen van HeerenhoedenStoppage, De goederen afgegeven Maandags, worden den Vrijdag terugbezorgd Jij vraagt om vergeving voor hem jij? Ze bloosde diep: Waarom ik niet? vroeg ze zacht. Hij nam haar gezicht tussehen zijn beide handen Omdat je hem liefhebt, Kate :n omdat hij in zijn dwaze verblindheid langs jou heen heeft gekeken en zich helaas door die dat dat schepsel heeft laten inpalmen, die niet waard is jouw schoenen vast te maken. Alle kleur was uit haar gezicht ge weken. Ze ging achteruit cn richtte zich trotsch op. Dat moogt u niet zeggen, oom Hein rich nooit meer. Ik wil u niet voor jokken ja, ik houd van Gunter, ik heb hem lief gehad van den esrsten dag af dat ik hem gezien heb en ik zal hem blijven liefhebben zoolang ik leef. Maar hij kan er toch niets aaix doen, dat hij niet van mij houdt? Niemand kan zijn hart dwingen. En u moet me beloven, hier nooit m:er over te praten, het als een geheim te bewaren diep in uw hart. Hij knikte zuchtend. Ik beloof het je, arm kind. Niemand zal van mij ooit iets van j? geheim hoo ren. Zoo'n groot geluk had mijn zoon voer het grijpen, een vrouw als jij kon hij krijgen en hij vergooide zich aan een... Ze hield verschrikt haar hand voor zijn mond. Spreek dat woord niet uit. oom. het is Gunter Warneck's vrouw over wie u spreekt. En misschien is alleen maar de schijn tegen haar, misschien is ze niet zoo slecht als w? vreezen. Gunter heeft haar toch lief, dan moet er toch iets goeds in haar zijn. Hij maakte een heftig gebaar. Er is voor mij geen twijfel aan, dat hij door haar bedrogen is, mét haai en door haar. Dan is hij dubbel te beklagen, maar niet te vervloeken. Als hij het eens zal moeten inzien, zal veel voor hem in puin vallen. Iemand, als hij, die zoo grenze loos vertrouwt met zijn heele edele hart, wordt licht verbitterd als hij bedrogen uitkomt. Wat moet er dan van hem worden, oom? Ik hoop een verstandig mensch, die zich energiek van zijn onv. aardige kete nen bevrijdt en terugkeert, daar waar hij thuishoort. God geve, dat ik dat neg beleef. Kate keek hem met een bleek gezicht je aan: Maar dan zal hij diep ongelukkig zijn en daarom moeten we wenschen dat hij het nooit zal inzien. De oude heer gooide het hoofd in den nek. Ik kan er helaas niet over denken als jij, Gunter kan beter een tijd van ellende doormaken, dan zoo'n huwcüjft- leven. Het hindert me onuitsprekeli'k, Kate, dat mijn zoon zich vergooid heeft aan zoo'n schepsel. Ik kan er niet over heen en ik hoop vurig, dat zijn oegen gauw open zullen gaan. Wat ik daartce kan bijdragen zal ik doen. Kate -keek hem ontroerd aan. Nu merkt u pas goed. hoeveel u van uw zoon houdt, oom Heinrich. Hij steunde liet hoofd in de handen en verborg er zijn verwrongen gezicht :n. Hij is toch mijn zoon. riep hij, heesch van aandoening. En ik was on danks alles zoo trotsch op hem. misschien nog het mer«t als hij tegerover mij stand hield. Maar in dit geval had hij naar me moeten lusteren. Kate sloeg teeder haar arm om zijn hals. Oom Heinrch kon ik u beiden toch maar helpen Hij keek haar aan: Arm kind. jij lijdt niet minder dan ik misschien nog meer en toch denk je niet aan j:zelf. Wat een «ch»t heeft mijn zoon voorbij gezien. Er gleed een mat lachje over haar ga- zicht; Ct Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 8