9 Uit mijn Oorlogsdagboek De verdeeling van Aardappelen Uit 't Diksmuidsche Uit 't Meenensche Verder uit de Provincie j Uit t' Kortrijksche J UIT DE PANNE UIT DIKSMUIDE UIT MEENEN DOE ZAKEN DOE ZAKEN moest er zijn essence bij Inboeten en de andere de ruiten. De voerders kwamen er zonder letsel van af. O Woensdag reed een auto de voor uitstekende zonnescherm van het Kou- senpaleis - in de Potterstraat stuk. Daar hei stielmannen waren, werd de bescha digde stoor 's anderendaags terug op geknapt. Het eerste steenbeslag. vóór den oor- los gedeeltelik in de Nijverheidsstraat geleed, geraakt de voleinding nabij. Tot hiertoe kan er geen kar op rijden. Weldra zal er een laag grint op gevoerd worden. In de De Rog! aan werd de kassei her steld rechtover de maalderij van Van- houtte. Aan het huis van Dr Van Damme, in de Arseriaaletraat, werd het trottoir ver lengd. De riool er schuin over ls volledig her steld. De riool, hoek Koningin Elisabethlaan, ls voor de derde maal in herstelling. Het gebintewerk van de Stadshalle schiet eoed op en het herstel vordert goed. a De Palmgvisschers bereiden hun netten os» óe vischvangst te beginnen. De visschers hebben er veel moed op, daar de zee vise h niet meer gevangen wordt In vervanging van den Sasmeester Oscar De Brouwer, wiens plaats open stond sinds einde April, is Victor Coene als Sasmeester benoemd. We wenschen hem van harte proficiat. 4 Aanstaande Zondag is het de Alge- meene Missie-Zondag, de dag van onze Missionarissen. Elk jaar grijpt de Missie- Zondag plaat» op den derden Zondag van Oktober Voor alle kristene menschen moet het zijn: een dag van geldelijke en geesteljtke steun voor de besten onzer broeders 4 Ver.eder. week legde de Heer Cle ment Bittremieux, oud-leerling van het St-Bernarduscoliege, met voldoennig zijn examen af in het tweede laar Germaan- sche Philologie. aan de Katholieke Hoo- geschool van Leuven Ook de Heer André Duflou slaagde met onderscheiding ln zijn eerste jaar Ro- maansche Fhilologie aan de Hoogeschool van Gent. Aan beide stadsgenooten onze beste ge- lukwenschen. 4 We kunnen weer met het treinspoor het binnenland Intrekken. We hebben een trein te 742. te 10 46. te 15.37 en te 17.36 uur. De trein van 10.46 u. en van 15.37 u. geeft aansluiting met de trein op Gent. De laatste trein gaat tot Korte- mark. Bit, Diksmuide kunnen we naar Nieuwpoort komen te 6.37, te 9.30, te 14.25 en te 16 25 uur. Zie verdere aansluitin gen met andere treinen, op 6* blad. 4 Donderdag 3 Oktober werd in de zaal Zannekin de stichtingsvereade- ring gehouden van het Vlaamsch Kruis, afdeeling Nieuwpoort. Dr Vandenbroeke leidde de vergadering ln. Een 20-tal leden lieten zich inschrijven. Inschrijvings- voorwaarden" 15 fr. en een waardig volksgenoot zijn. 4 Ook VOS. hield haar eerste be stuursvergadering met het nieuw be stuur: Voorzitter: Odiel Dekeyser: On dervoorzitter: Lode Meyus: Schatbewaar der: Cvriel Michiels: Secretaris: Fred Germoncrez. 4 Het is verheugend te mogen vast stellen dat de werkloosheid van dag aan dag vermindert. Het groote getal van 500 werkloozen is gedaald op 160 en nog im mer wordt er werkgelegenheid verschaft aan de werkloozen. Men schat dat men voor de maand Oktober zelfs geen 100.000 frank zal moeten uitgeven, wanneer de maand Juli 200.000 frank uitgaven heeft gekend. 4 De stirhtinesvergadering van de Landelijke Federatie der Herbergiers, af deeling Nieuwpoort, werd op het laatste uur afgelast. De naaste vergadering zal op tl id aangekondigd won' 4 Od Dinsdag 22 Octo' te 10.30 uur. zal Ziin Excellentie Mgr Lamiroy, het H. Vormsel toedienen aan de meisies en te 11.30 uur aan de jongens, ln de Kapel der Eerw. Zusters Arme Klaren. ADINKERKE Burgelijke stand, maand September Geboorten. Willy Maes, z. v. Maurits en Maria Schockaert. Lionel Bonte, z. v. Marcel en Bertha Depuydt. Hu- guette Hosten, d. v. Hector en Gabrielle Dijl. Etienne Cappoen, z. v. Julien en Alice Huyghe. Sterfgevallen. Deman Polydoor, wed. v .Marie Gonzales. Declercq Emlel, echtg. v. Angèle Torney. Huwelijk. Maurits Elias en Margue rite Marieën, to. v. Adinkerke. Nog het H. Vormsel Andere maal werd het toedienen van het H. Vormsel op lateren datum ver plaatst. Op Woensdag 23 Oktober, te 10 uur. komt Zijn Exc. Mgr Lamiroy ons nu beslist met- dit Sakrament een honderdtal meer volwassen Christenen maken. Derde keer zal goei keer zijn. Elk zorge op post te zijn. Wijt iedere schuld van verplaat sing aan de omstandigheden. Oorlog is oorlog, men moet er zich naar schikken. i En onze kerk Lijk men Zondag laatst kon bestatigen, ls men onze kerk aan 't herstellen. Met sers en plakkers zijn er druk in de weer en met alle respect voor hun nuttig be drijf. waar zij 't truweel lianteeren, ont breekt het nooit aan stof en vuiligheid. Het zal dan ook onze menschen verheu gen te vernemen dat ze nu niet langer meer dan 14 dagen geduld moeten heb ben. Dan komen de stofzuigers ln de plaats van de stofmakers en we hebben Weer een propere kerk zonder trekgaten en stofhaajden. co» MOORDZAAK OPNIEUW AAN DE ORDE Op 12 Juli 1940 viel in de duinen te De Panne zekere vrouw Lortscher 'als slacht offer Van een roofmoordenaar. Na zeke ren tijd nam de politie zekeren Marcel Morlion. oud 34 jaar, in arrest, toen deze binnendrong in de woning van Mevr. Ta- nois, te Koksijde. Naar het schijnt vond de politie een verband tusschen deze poging tot inbraak en de moord te De Panne. In ieder geval werd de kerel, onder beschuldiging van moord', onder aanhoudingsmandaat ge steld. Morlion werd in observatie gesteld en thans bracht de geneesheer verslag uit. Nu zal de raadskamer beslissen of hij naar het assisenhof zal worden verzonden ofwel naar een geesteskrankengesticht. ÏIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIII OOSTDUINKERKE Biddag Naar oude gewoonte wordt de Biddag gevierd op 16 Oktober. Om reden van de moeilijkheden door de verduistering en de vrees van uithuizigheid voor de moge lijke bommenwerpers, zal er dit jaar geen triduum gepredikt worden. Doch in den namiddag, vanaf 3 uur, zal er biecht ge hoord worden met twee vreemde biecht vaders. Mocht de biddag gelijk vroeger en meer nog dan op andere jaren vele vruchten afwerpen. Mocht het wezen een dag van vernieuwing en opbeuring van het chris- belljk leven op de parochie, een dag van eerherstel en boete, een dag van aanbid ding en vurig gebed voor den vrede. H. Vormsel Het H Vormsel, dat op Dinsdag 24 Sep tember zou toegediend worden, moest om bijzondere en onvoorziene omstandighe den uitgesteld worden. Nu komt Zijn Hoogw. Excellentie dit sakrament toedie nen in de kerk van Koksijde op Dinsdag 22 Oktober, 's Namiddags te 3 uur voor de meisjes en te 4 uur voor de jongens. Nogmaals wordt dringend gevraagd 'aan degenen die nog moeten gevormd worden en de school hebben verlaten of die een andere school bezoeken, hun naam zoo haast mogelijk op te geven, indien zij dit nog niet gedaan hebben. Het is nooit gebeurd dat er inwoners waren van Oostduinkerke die verwaar loosden dit hoogst noodig sakrament te ontvangen. Het is te hopen dat het ook nu niet gebeure. Voor de achterblijvers. Nog altijd zijn er leden van het Chris ten Syndikaat die gedurende de maand Mei werkloos waren en die verwaarloozen zich in orde te stellen ten einde den werk- loozensteun voor de maand Mei te kun nen genieten. Dringend worden die leden aangemaand den omzendbrief te herle zen en zoo gauw mogelijk een nieuw af- dankingsbewijs en de stempelkaart van Mei in te dienen bij Leopold Arnays, Pol derstraat alhier. Zoo zal de uitbetaling ook vroeger en met meer orde kunnen plaats grijpen. Nachtelijk bezoek met bommen In den nacht van 2 op 3 Oktober, rond 12.30 uur, werden er brand- en spring- bommen geworpen door een Engelsch vliegtuig op onze Gemeente. Haarden van brand ontstonden, maar deze konden door de bewoners met hulp der Burgerwacht zelf gebluscht worden. Weinig stoffelijke schade werd aangericht en gelukkig val len er noch gekwetsten noch overlijdens aan te stippen. KOKSIJDE Brand In den nacht van 5-6 Oktober 11., om streeks half twee, ontsond brand op het bovenste verdiep van de villa Ter Wil gen gelegen langs den zeedijk, tusschen St Idesbald en Koksijde-Baden. Aanstonds werd het plaatselijk pom pierskorps verwittigd. Onmiddellijk wa ren de dappere brandweermannen ter plaatse, die niettegenstaande storende moeilijkheden, den brand gebluscht heb ben. Vooral 's nachts nu alle lichtjes hoe ven uitgedoofd en het luchtruim niet veilig is, is het een gevaarlijk werk. Onze pompiers hebben edelmoedig hun taak volbracht. In een andere villa oni tond eveneens brand, doch daar het vuur geen gewel dige uitbreiding nam, mieken de Duitsche soldaten zelf het vuur onschadelijk. Een en ander 4 De Engelsche soldaten worden op het Engelsch Militair Kerkhof eveneens ont graven en gekist. 4 We zijn in de Rozenkransmaand. Eiken avond is er veel volk in het lof te 6 uur. Bidden is thans een noodzake lijkheid geworden. 4 Nieuws uit de Openbare Boekerij: Opnieuw werden nieuwe moderne boeken besteld; 60 boeken werden Zondag 11. uit geleend. Zoekt uw verzet in een prettig boek. 4 Niemand kan precies zeggen wanneer de pastorij van Koksijde gebouwd werd. Nu echter, bij de herstellingen van het gebouw, werd een oude dakpan ontdekt waarin 1845 stond geprent. Hiermede ls het vraagstuk opgelost. 4 Wist u dat er in Koksijde 96 men schen zijn, die meer dan 70 jaar oud zijn? Hoe meer, hoe liever... is het niet? Nog niet terug Veel soldaten zijn nog van hun gelief den verwijderd. Hier volgen enkele namen van Kok- sijdenaars die met hart en ziel naar hun thuis verlangen: Decrock Julien; Depuydt Oscar; De saever Henri; Desaever Omer; Laplasse Jozef; Ryckewaert Emlel; Deramaudt Gaston; Thabert Jules; Saubain Geor ges; Vanden Broucke Paul; Cauwelier Jozef; Cliristiaens Remi; Debergh Geor ges; Depont Roger; Aertssens Leon; De- pry Frains; Ghin Gilbert. Verleden week kwamen Becarren Fir- min, Geldhof Hector en Marechal Mau rits terug thuis. Mochten allen spoedig bij hun familie terugkeeren. Ziekenbond Sinds eenigen tijd heeft de plaatselijke ziekenbond een nieuwe methode aange wend, waardoor hij, aangepast aan de omstandigheden, beter en regelmatiger werk kan verriohten teil bate van de gemeenschap. Die nieuwe methode heeft nu reeds bewezen dat ze beter is. De bodend ienst ls ln de puntjes verzorgd en de uitbetaling geschiedt geregeld ieder laatste Vrijdag van den maand. Aldus wordt de boekhouding elke maand bij gehouden en is voortdurend klaar voor het toezicht van Staat en Provincie. We zaten in nesten wanneer de bode, Heer Louis Sesier, liet weten, dat het hem onmogelijk was, door ziekte gehinderd, de ronde te doen bij de leden. Toen heb ben we iemand van goeden wil gezocht, die de verantwoordelijkheid van den bo- dendienst op zich wilde nemen, en ge vonden in den persoon van Heer Isidoor Degraeuwe. Alle leden van Hand in Handmoeten hem daarom dankbaar ZESDE BIJDRAGE. 't Is ook de streek van de krekels en vele huizen houden er zeif in een kooitje. In plaats van bellen, heeft ieder huis op de voordeur een metalen hamer, min of meer bewerkt. Er zijn er zelfs heel eigenaardige. Ook vele huizen hebben een balkon, lijk in Spanje. De daken zijn bedekt met een driedubbele reeks pannen (veustpannen). Bij de nenïxgdoeners staat hun naam en stiel in groote letters op den gevel, doch weinig uithangborden. Eigenaardig is het dat er nog zooveel paardenstallen Zijn. De bains-riouchebezit maar drie douchen en twee badkamers. Veel te wei nig voor al die soldaten. Natuurlijk is het altijd bomvol. Veel soldaten gaan 's avonds visschen in de Save. Dezen avond heb ik heel veel blieken zien visschen. 't Schijnt Jat het nogal gevaarlijk is dicht bij 't water te gaan wegens de serpenten. Ik heb er een kleintje zien vangen. Honden en katten zijn er genoeg. De honden zijn zoo lui en vadsig als hun meesters en sedert de soldaten hier zijn worden ze zoo dik als padden, bijzonder lijk deze die in de buurt van het slacht huis huizen. 19' DAG: DINSDAG 28 MEL Dezen morgen om 8.30 uur heb ik de rede gehoord van Reynaud, met het zoo verrassend als onverwacht nieuws, dat onze Koning Leopold III dezen morgen om 5 uur, aan zijn leger, liet bevel had gegeven de wapens neer te leggen. De Fransche premier is natuurlijk niet malsch in zijn uitdrukkingen tegenover onzen Vorst. Ons gouvernement, met Pierlot aan het hoofd, laat weten dat deze beslissing van den Koning genomen werd tegenin de wil van al de verantwoordelijke minis ters. Verder is het gouvernement beslo ten al de krachten van het land, waar over het nog beschikt ten dienste te stellen van de gemeene zaak en dat het een nieuw leger wil stichten en medehelpen aan de bewapeningswerken van Frankrijk. 't Is nog maar durven! Bij onze mannen heerscht er versla genheid, doch het meerendeel neemt het voor den Koning op. Ze hebben betrou wen in hem en stellen er niet veel prijs op, voort te strijden in en voor eeu ander land! De Franschen zijn razend en bestem pelen onzen Koning met allerlei smaad- en scheldnamen. In groepen staan ze voor hun deur de rede van Reynaud en de capitulatie van het Belgisch leger te be spreken. Ze zien ons met kwade blikken aan. Ze gaan ons toch zeker niet opeten? De capitulatie van 't Belgisch leger is natuurlijk het hoofdpunt van de gesprek ken van den dag én bij burgers én bij soldaten. Wij worden in onze kamers geconsi gneerd; er wordt ons een proclamatie van Generaal Collinet afgelezen, welke ook aan al de herbergdeuren en winkels wordt uitgeplakt. Natuurlijk worden de café's aan de soldaten verboden, ten andere niemand heeft veel goesting om op straat te gaan, daar de woede der Franschen ons ernstige zaken zou kunnen berok kenen. De proclamatie van Generaal Collinet werd eerst door den veldwachter op de openbare plaatsen afgelezen. De Generaal schandvlekt de daad van den Koning, verklaart zich solidair met Pierlot en zegt dat het Fransche volk op zijn, om die karwei ten bate van den Ziekenbond klaar te spelen. De leden worden er ook opmerkzaam van gemaakt dat alle uitleg breedvoerig wordt verstrekt door den Heer Henri Slambrouck. ieder laats ten Vrijdag van de maand, bij de uitbetaling, en dat alle ziekenkaarten, witte kaarten voor opera ties en geboortebriefjes afgeleverd worden bij E. H. Kapelaan. We vermanen dat er nog enkele leden zijn die hun kaart vóór een paar maan den Ingegeven hebben en nog moeten de uitbetaling ontvangen. We verzoeken ze het bedrag te komen afhalen den laat- sten Vrijdag van deze maand, tusschen 4 en 6 uur. Ze moeten zelf komen of iemand van het hulsgezin zenden, omdat er moet ger.aamteekend worden. Wanneer men terugbetaling ontvangt, moet men teekenen op een speciaal daartoe aan gelegd schrijfboek, dat in t verbond moet berusten. Wat de tijdsomstandigheden betreft, we zijn verheugd te mogen verklaren dat er slechts enkele leden zijn afgevallen. Dit bewijst dat de plaatselijke Zieken bond goede en trouwe leden telt. Is het misschien nu wat moeilijker geweest, gezien de omstandigheden, alles laat voorzien, dank zij de goede werking van den bodendienst en de regelmatig btj- gehouéten afrekeningen, dat er betere voorwaarden voor de leden in 't verschiet komen. Dtt te weten zal ruimschoots medehelpen om de leden gerust te stellen en ze aan te zetten trouwe leden te blijven. MIDDELKERKE Villa geplunderd Zich in zijn villa. Zeedijk, begevend, bevond M. T, wondende Gouden Vlies- laan te St-Gillis-Brussei, dat de eigen dom geplunderd was. Inbrekers hadden de plaat gepoetst met kleedingstukken, linnen, beddelakens en eetwaren. De Rijkswacht is op zoek naar dieven en bult. OOSTENDE Versche vlseh Af en toe verschijnt er in sommige winkels van de stad een hoop versche visch, die nochtans niet herkomstig is van onze vloot, waarvan het bedrijf stil ls gelegd. Deze week werd de makreel verkocht verkocht tegen 17 fr. de kilo en de kleine pladijs tegen 18 en 20 fr.t Wordt een echt luxeartikel, waarvan de winkeliers soms vergeten dat zij de prijzen moeten uitstallen, zooniet dat zij zich aan ver volging blootstellen. BURGERLIJKE STAND van 17 September tot 9 October 1940, Geboorten. Demaeght Maria. d. v. Frans en Allna Battel (van Oostkerke». Bakelandt Basiel, z. v. Michel en De- can Godelieve (van Eesen). Neyrinck Jozef, z. v. Henri en Margaretha Faict (van Pervijze). Vincke Robert, z. v. Frldolin en Yvonne Brouckaert, Stove- straat 18. Parmentier Christiana, d. v. Charles en Maria Decramer, Tuinwijk 22. Camerlynck Jacqueline, d. v. Georges en Maria Mercy. Kwadestraat. Cap- pon Noëlla, d. v. Gustaaf en Maria Pante (van St-Jakobskapelle>. Vandamme Alois, z. v. Albert en Jeannette Verhee- cke, Tuinwijk 91. Prosec Walter, z. v. Raphaël en Maria Dekeyrel (van Steene). r— Duflou Rosette, d. v. Valère en Rachel Minne (van Nieuwpoort). Debergh Marcel, z. v. Hendrik en Ludovica De- bruyne (van Beerst). Overlijdens. Debondt Joanna. 23 j., ongehuwd, d. v. Joannes en Irma Van Daele. Allossery Hilaire, 24 j„ ongeh.. z. v. Leonard en Vanwelsenaers Eugenie (gesneuveld te Gullegem op 24 Mei 11.). Huwelijk Crommen Suberius, staats bediend? v. Maldegem, en Debbaut Gil- berta, z. b., v. Diksmuide. VERKOOP VAN BOTER Tot op heden verleende de Nationale Zuiveldienst aan de volgende ingezetenen onzer stede de toelating tot boterverkoop, mits inachtneming der desbetreffende voorschriften en besluiten: Decoene Marcel, Statiestraat 27. Deschepper Maurice, Groote Markt 18. Baekelandt Odo, Bortierlaan 2. Demol Hervé, Wilgendijk 7. Huyghe Th., Gen. Jacquesstraat 75. PASSIEVE LUCHTBESCHERMING LICHTDEMPING Naar aanleiding van de vele opmerkin gen die regelmatig gemaakt worden door de bezettende macht, en ook door de pro vinciale directie, wordt andermaal de bij zondere aandacht van het publiek geves tigd op het naleven van de onderrichtin gen in zake lichtdemping. Het is niet voldoende dat voorzorgs maatregelen genomen worden in de ka mers en lokalen die uitgeven op de straat, ook langs den achterkant van de huizen mag geen licht uitstralen en dit laat over 't algemeen nog te wenschen over. Ei' dient ook opgemerkt dat deze voor schriften eveneens en dit in 't bijzon der 's Zondags door de betrokken her bergen dienen onderhouden. Het komt nog veel te vaak voor, dat bij het openen van de deur, de straat voor de herberg heelemaal verlicht wordt. De waakzaamheid van de politie en van de diensthebbenden der passieve luchtbescherming zal van heden af ten strengste worden toegepast en zal even scherp wezen in de vroege morgenuren als bij het Invallen van de duisternis, zoodat de inwoners niet zullen gaan den ken dat de verduistering alleen 's avonds en niet 's morgens dient nageleefd. Er wordt er nogmaals met nadruk op gesteund dat de gemeentelijke- en lucht- beschermlngshulppolitie ten strengste zul len optreden en dat proces-verbaal tegen de nalatigen zal opgemaakt worden in gevolge het koninklijk besluit van 30 Augustus 1939. De Gemeentelijke Directeur, H. VERFAILLIE. TOONEEL De tijdsomstandigheden ten spijt en niettegenstaande zeer vele moeilijkheden welke ten allen kante oprezen, steekt Pro Fide van wal met zijn nieuw too- neelseizoen. Pro Fideheeft zich aan het Diks muidsche publiek kenbaar gemaakt door zijn zeer geslaagde opvoeringen van Baas Best en... St Antonius de twee voorgaande jaren. Deze opvoeringen mochten bogen op een ongeëvenaard suc ces. in en om de stad. Als aanvang van het winterseizoen zal Pro Fide op Donderdag 17 Oktober, te 18 VI uur en Zondag 20 Oktober, te 14 34 uur, telkens zeer stipt, opvoerenHoera, wij trouwen geestig spel in drie bedrij ven door Arte Entbrouckx, dit in de groote cinemazaal Onze Kring Wilgendijk te Diksmuide. De stad en omgeving zullen van de gelegenheid gebruik maken om een zeer aangenamen avond door te ma il! het overblijvende Beglisch leger mag re kenen, dat wij aan hun zijde zullen voort strijden,, enz. Het eindigt met Vlve la FranceBelgië is al vergeten! Ik ga met de camionnette met vier zie ken naar de hospitalen van Gimont en Auch. Gimont is een oud stadje, waar de baan onder de overdekte markt loopt. Auch ls de hoofdstad van het Gers-de- partement, telt 20.000 Inwoners, tal van oude monumenten, waaronder de mooie kathedraal. Het hospitaal steekt vol Fransche sol daten. Hier ook zijn wij bekeken als wilde beesten, juist genoeg om op ons niet te spuwen. Langs de baan hetzelfde, alhoewel wij langs den weg, die vreeselijk heuvelach tig en vol bochten ligt, maar weinig le vende wezens tegenkomen, behalve veel Belgische wagens die men in Toulouse niet meer wil. Gebrek aan plaats? Onbe volkt land en daarmeê denken ze den oorlog te winnen! 's Avonds ga lk tot bij schoenmaker R. Cazet, zooals gewoonte, naar de radio luisteren. Ik krijg weinig praat. Gelukkig lijk dat ik goed bevriend ben met hun, anders zou ik zeker buiten vliegen. Nu, lk houd mij stil. Ik hoor de rede van Reynaud, de schandelijke uitlatingen te gen onzen Vorst van Pierlot en Vander- poorten, de belachelijke franskiljonsche praat van een zekere René Deleze, voor zitter van het verbond der Belgische maatschappijen in Frankrijk (in Brus- selsch Fransch a.u.b.) en het gezeever van Kerkhofs, voorzitter der federatie der Belgische oorlogsinvalieden. Deze rede in zulk een gebrekkig Vlaamsch dat het een schande is. Indien de regeering maar zulke Vlamingen vindt die mét haar bil len meêdoen, dan ls het maar povertjes! Ten andere, het is goed te zien dat het hier een revolutionnaire machtsgreep ls van een kliekje franskiljonsche profiteurs. En zeggen dat er zooveel officieren zijn die denken dat het een diplomatiek ma neuver is van Pierlot en O om al de duizende Belgischs burgers en soldaten ■HiiiMamiHUimiiiiiuiiiiHitiHiMHiHnmiittmHimminiitinHiiimiiMMtnufHWHUiu^ ■MMMHI*? ken. Gij allen die bekommerd zijt om de Vlaamsche kuituur, wij hopen op uw steun en waardeering in deze tijden. Kaarten aan 5 en 3 fr. zullen ten huize worden aangeboden. Het weze nog gezegd dat de opbrengst van de vertooningen ten goede komen zal aan de geteisterden der stad Diksmuide. EESEN Burgerstand Geboorten. Vanwiidermeersch Jean ne, d. v. Henri en Vandamme Maria. Maene Jeannlne, d. v. Albert en Doutre- ligne Zulma. Overlijdens. Denecker Zenobie, 68 j., wed. Hollevoet Fideel, echtg. Van Parys Jules. Provoost Jeanne, 4 j., d. v. Jules en Eykerman Maria. ZARREN Burgerstand Geboorten. Debaere Achiel, z. v. Cyrillus en Lefevre Martha. Maertens Marie Claire, d. v. Willy en Deschee- maeker Margareta. Overlijdens. Degraeve Rosa, 5 m., d. v. André en Sesier Maria Theresia. Veria Maria, 64 J., echtg. Hoorelbeke Aloïs. HOUTHULST Burgerstand Geboorte. De Backer Guido, z. v. Maroel en Coppenolle Suzanne. Huwelijk. Huysman Raymond, v. Werken en Descamps Marguerite, v. Hout hulst. Overlijdens. Deleu Seraphina. 65 j„ wed. Maddelein Polydoor. Staelen Ma- rie-Louise, 59 j., echtg. Barbier Renatus. KOEKELARE Ongeval De genaamde Logghe Om., wonende Kapelhoek, en werkzaam te Adinkerke, bekwam er tijdens een werkongeval ernstige verwondingen aan rechterhand en arm. Een geneesheer diende de noo- dige zorgen toe. EERNEGEM Burgerstand Geboorten. Pascal Gentiel, z. v. Cy- riel en Martha Debruyne. Vanhoutte Cecile, d. v. Julianus en Vandamme Ger- ïnana. Loncke Hubert, z. v. Frans en Pollet Grace. Gheyns Liliana, d. v. Al- bert en Delaey Godelieve. Daele Ro land, z. v. Raoul en Renty Rachel. Huwelijken. Latré Aloysius, land bouwer, v. Houthulst en Vandenberghe Romanie, landbouwster, v. Eernegem. Claeys Roger, onderwijzer, v. Aartrijke en Missiaen Alice, z. b., v. Eernegem. Overlijdens. Speecke Amelia, 80 j., wed. Rossel Ludovicus en Masschaele Augustus. Vanoverbeke Octavia, 75 j., wed. Spaens Louis. Sys Eugenie. 80 j., wed. Vermeersch Richard. Cools Ju lius. 71 j., handelaar, ongeh. Comyn Honorine, 81 j., wed. Frans Vliebergh. Sanders Irma. 59 j., huish., echtg. Ros- seel Camillus. Bulcinck Emma, 88 j., ongeh. ^ittuiUiuiiiiiiiiiiuiuiiiiiuiiiiiiiiimimntniiiiniiuiiiutiiiitinttiiiHiuuuiuintiiimtnitiuiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiMfliitttiiiHttiMiiiiHtmiHfiiiimiHMiiinfwmHmiinHWflm.^ HARELBEKE Goddelijke Diensten Daar het win teruur niet ln voege kwam worden de uren der vroegmissen gewij zigd. Zoo wordt in de groote kerk de eer ste Mis 's «Zondags gedaan te 6 uur en te 6.30 uur op de andere dagen. Burgerstand v. 28 Sept. tot 6 Ofct. Geboorten. Wastjm Albert, z. v. Ro bert en Verraest Madeleine fv. Rekkemh Eggermont René, z. v. Albert en Soe- nen Gabriella, Lelekaal, 15. Amerllnck Chrlstiane, d. v. Abel en Braekevelt Ma rie (v. Wevelgem). Bruning Hermine, d. v. Christ,laan en Seynaeve Bertha, Statlonstr. 20. Vermeersch Robert, z. v. Geeraard en Lecotntre Marthe, Brugge- poort 71. Huwelijksafkondigingen. Saver Ar thur, papierbewerker en Slmpelaere Ma rie, strijkster, b. v. Meenen. Vanden- broucke Georges, onderwijzer, v. Harel- beke en Devoldere Elza, onderwijzeres, v. Meenen. Kindt Georges, meubel- makersgast en Cael Hortense, dienstmeid, to. v. Meenen. Huwelijken. Debrabandere André. fabriekwerker v. Wervik, en Vandentosde Gabrielle. fabriekwerkster, v. Meenen. Demyttenaere Rodolf, landbouwer, v. Ge- luwe en Ghesquiere Henrietta, landbouw ster, v. Meenen. Demeyere Marcel, haarkapper en Rtgolle Denise, textiel- bewerkster, b. Meenen. Sterfgevallen. Parmentier Paulina, 72 j., wed. Deponthieu Edmond. Noliet Marcus, 55 j., echtg. Vanoosthuyse Alida (v. Geluwe). Lalmand Marie, 78 j-, wed. Depelchin Victor. Vanroyen Prosper, 60 j., echtg. Baaien H. Acke Mathilde, 82 j., wed. Debuck Jean-Bap- titste. Nyssen Edmond, 82 ongeh. Dupont Louis, 81 j., wed. Callemeyn Pau line. Mahieu Emelie, 69 j., echtg. De- mittenaere Theophlle. Aanbestedingen De Commissie van Openbaren Onder stand heeft de aanbesteding aangekon digd van bouwwerken, uit te voeren aan de hofstede Luyckx te Rollegetn-Kapelle en de hofstede Van Robaeys te Meenen. De inlichtingen zijn te verkrijgen bij de bouwmeesters: HH. Boghemans en Janssens van Meenen. Doodelijk ongeval Maandag morgen, om 5.30 u., reed eene vrouw per flets stadswaarts. Gekomen op de baan Meenen-Roeselare, ter hoogte der herberg De Clown ontwaarde zij een gedaante, welke ln het midden van den steenweg uitgestrekt lag. Toen de vrouw nader kwam, bestatigde zij dat het een jongeling was, welke vermorzeld was. De politie werd op de hoogte gebracht en kwam ter plaats om een onderzoek in te stellen, waaruit gebleken is dat de ongelukkige de genaamde Jozef Dewulf ls, geboren te Ledegem, den 8 Januari 1912, en woonachtig te Moorsele, Ieper straat. Naar het schijnt, zou de ongelukkige overreden zijn door een moto met bij- span, Zondag avond, omstreeks 11.30 uur. Misschien werd later de ongelukkige nog overreden door voorbijrijdende autovoer- tuigen. Het lijk van Jozef Dewulf werd naar het doodenhuis van het stedelijk gast huis overgebraoht, terwijl het Parket van Kortrijk op de hoogte werd gebracht van dit doodelijk ongeval. Intussehen werd de toelating tot begraven ge weigerd. Gespan gestolen Hubert Bostoen, veehandelaar te Lede gem, was Zaterdag naar Meenen ge komen met zijn rijtuig bespannen met een poney. Na zijn zaken gedaan te heb ben, bezocht hij een drankhuis in de Esplanadestraat. Bij het verlaten van de herberg stelde hij vast, dat zijn gespan verdwenen was. Laffe aanval Albert Cardoen, politieagent te Meenen, had zijn dienstronde gedaan in de drank gelegenheden, toen hij in een herberg der Ieperstraat aankwam. Toen iedereen de herberg verlaten had, viel V., die een gekende is van de politie, op een verrader lijke wijze den agent aan, braoht hem enkele vuistslagen toe en nam dan de vlucht. Kind door Duitsch soldaat gered Een 13-jarige knaap speelde aan den waterkant, nabij de Sluizenkaai, toen hij mumimimHiiiiiHHiiiiiiiiiittmiiiiiiiimiiiimiiÉiiiMi plotseling uitgleed en in het water te recht kwam. Het kind zou zeker verdron ken aajn, zonder de moedige tusschen- komst van een Duitschen soldaat, die het achterna sprong en kon redden. De smokkel jar Kt Aan de grens werd de nijveraar Jacques Capelle, wonende Leiekaai. door de tolbeambten stilgehouden, toen hij met een vracht Frankrijk wilde inrijden. Toen de wagen onderzocht werd. legde men de hand op zeventien viggens. De sluikhandel Nadat in de Grondwetstraat een be langrijke partij binnengesmokkelde al cohol werd aangeslagen, is men over gegaan tot een huiszoeking in verschil lende magazijnen der Rijselstraat. De tolbeambten hebben destijds deze ver richtingen goederen aangeslagen bij een pasteibakker. Steundienst Wij kunnen met genoegen mededeelen dat de werkloosheid gevoelig verminder de in de laatste weken. Ten bewijze: Het aantal ondersteunde families zonk in de afgeloopen week tot 3371. En zeggen dat dit getal voor de maand Augustus 4332 bereikte. Ook het bedrag van den uitgedeëlden steun verminderde in den laatsten tijd. Tijdens de eerste week van Augustus werd 365.863.35 fr. aan steun uitgegeven en in de laatste week van September zonk dit cijfer tot 285.168 fr. Er valt echter te vreezen dat het gure weder en de wintermaanden deze dalende lijn zullen breken. Been gebroken Op de speelplaats der school van de Tuinschool deed de kleine Lucien De- stadsbader, wonende Eiland, zulk een er- gen val, dat zijn been gebroken werd. Botsing De gast van beenhouwer Joris Verbrug- ge, wonende Marktstraat, kwam zoodanig met een andere fletser in botsing, dat hij geneeskundige zorgen moest ontvangen. Hij zal verscheidene dagen werkonbe kwaam blijven. Hoefslag De genaamde Duynslaeger H., wonende te Oostroozebeke, kwam langs een paard gefietst, waardoor het dier geweldig schrok. Het sloeg en trof Duynslaeger op het been. De man moest zich door een geneesheer laten verzorgen. Brand Zaterdag morgen, omstreeks 4.30 uur, brak plotseling brand uit in de aanhan kelijkheden der woonst van landbouwer Deconlnck, wonende Gaverstraat. Het alarm werd vlug gegeven en door toedoen van buren en brandweer kon een grootere ramp vermeden worden. Geheel het ach- bsrgebouwtje met inboedel ging in de te redden van de concentratiekampver volgingen en zelfs van de verhongering en uitmoording. Wat al onzin! 'k Zou toch willen dat gansch mijn fa milie thuis gebleven ware. 20'DAG: WOENSDAG 29 MEI. De redevoeringen van de Fransche ra dio van gisteren avond hebben zeker een goede uitwerking gehad op de Franschen, want ze schijnen minder bitsig tegenover ons. Vriendelijk zijn is nog iets anders. De Dépêche de Toulousehet dag blad dat hier meest gelezen wordt, be schimpt in hatelijke termen de handel wijze van den Koning, 't Is echt walge lijk! De Engelschen zijn meer gentlemen. Waarom werd er zoo niet gesproken toen Nederland zich overgaf? De Kommandant leest een dagorde van Generaal Wibier aan de troepen: u De houding der soldaten moet onbe- rispelijk zijn, men moet zich met om- zichtigheid gedragen en de herberg- zaamheid der Franschen indachtig zijn; zich aanpassen aan de nieuwe levens- wijze zonder morren; werken zonder tijdverlies om zoo rap mogelijk de ge- sneuvelden te vervangen... Van 10 mannen van de 4' Kompagnie, die naar Spanje gevlucht waren, waar onder een schildwacht, zijn er vier ge snapt. Wat staat er hun te wachten? Op verschillende plaatsen zijn schild wachten geplaatst om het wegvluchten te verhinderen. Verder zijn er ook klachten ingekomen vanwege burgers bij de Fransche over heid: 1) de soldaten loopen door weiden en bebouwde velden; 2) er werden eieren, groensels en fruit gestolen; 3) da veld- 'gémakken worden niet gebruikt en ze gaan in de hovingen. Wat hadden wij dan niet moeten zeg gen van de Fransche soldaten gedurende den wereldoorlog! Dezen avond zijn wij terug gecon signeerd. Ik ga toch naar de radio luis teren te Oaaet's. waar we freezen eten en vlammen op. De oorzaak van den brand is onbekend. DEERLIJK Vermiste jongeling ontdekt De vermiste jongeling Vandenheede Maroel, 18 jaar, wonende Waregemstraat, die tijdens een reis per fiets naar de Fransche grens op 10 Juli jl. niet meer aan huis ls gekomen en van wien de ver ontruste familie sindsdien geen nieuws noch spoor van leven meer ontving, moet zich volgens een officieel schrijven bij het gemeentebestuur toegekomen, in een ge sticht te Armentiers bevinden. Men zal begrijpen dat dit geruststellend nieuws bij familie en vrienden een innig genoe gen heeft verwekt, te meer dat de ver miste jongeling op dat oogenblik lichte teekens van geestesstoornis vertoonde en terecht voor een noodlottig einde werd gevreesd. Het bericht in de pers heeft vermoedelijk het hare tot die gelukkige ontdekking bijgedragen. HEBT GE OOIT een goed woordje ge daan om een of ander kennis aan Ie zetten tot het abonneeren op dit blad. Dank erom. een glas wijn drinken, 't Zijn brave sim pele lieden, doch hevig Franschgezind, 't geen te verstaan is daar ze twee zoons hebben die gemobiliseerd zijn. Veel nieuws vertelt de radio niet, na tuurlijk al goed nieuws van de verbon denen; het andere wordt verzwegen. Wij zouden toch zoo gaarne de waar heid weten en hoe het nu in België zit We moeten de gebeurtenissen afwachten en veel moed hebben. 21" DAG: DONDERDAG 30 MEI. Toen ik achter mijn Dépêcheging, stond er voor de gazettewinkel een talrijk groepje soldaten en onder-officieren, die natuurlijk den toestand aan 't bespreken waren. Er werd veel gesproken over ge beurlijke ontvluchting langs Spanje. Veel kaarten van de Pyreneeën werden ge kocht. Naar het schijnt zijn er nogmaals ontvlucht en dan nog met een mitraillette. Geruchten doen ook de ronde dat er of ficieren in zouden gewikkeld zijn. Vandaag zullen wij evenwel van alles hooren: men zegt dat Italië 48 uren aan Frankrijk zou gegeven hebben om de vluchtelingen en Belgische soldaten toe te laten naar België terug te keeren; men zegt dat de volgende solde in België zal uitbetaald worden; dat wij in 48 uren te rug in België zullen zijn, enz., enz. Van een anderen kant zegt men dat 13 officieren van de D.R.I. Vrijdag naar 't Front moeten en dat L. en V., sergean ten van ons peloton, tot onder-luitenant zullen benoemd worden; dat de onder officieren met de klas 40 naar 't front zullen gestuurd worden en dat de officie ren hier zullen blijven. Ge ziet dat er stof genoeg is om er over te spreken. Er dient evenwel met de grootste om zichtigheid en voorbehoud over deze nieuwsjes gemaakt; ten andere, onze Kommandant zegde ons de omstandighe den af te wachten. Toch mag men uit dit alles besluiten dat 95 vast besloten zijn niet te vech GELUWE Het kasseien der Loardi nitr^ Ongetwijfeld zullen de bewoners - a. Lourdesstraat tevreden zijn over het V»! de der werken. Geen vrees meer toot den naderenden Winter. Waterplassen modderpoelen behooren tot het verkdea. Gaanpaden werden aangelegd en de straat gekasseid. Dergelijke werken zijn nuttig en geven aan onze gemeente een fraal-f en mooier uitzicht. Soldaat swltdts, Yerteden week kwam. bij de plaatse lijke afdeeling van het Roode Kruis let droevig nieuws toe: Soldaat André I>- bevere. is overleden op 10 Oogst Li a een krijgsgasthuis in Duitschland. André Debevere, echtgenoot v»n Mar!» Dorme. vader van een kind en wonende Dar!izeiestraat Nr 36 alhier, was soldaat bij de 7' komp. 34* Linieregiment. Bij de slag van Brasschaat op 18 Mei werd hij naar alle waarschijnlijkheid gekwetst en door de Duitschers ter verzorging naar een lazaret gebracht. De hoop dat Geluwe al zijn soldatea behonden zott terugzien is door het droe vig nieuws verzwonden. Debevere is ge storven in dienst van Vorst en Land. God hebbe zijn ziel. DADIZELE Burgerstand Geboorten. Vanryckeghem Roza, d. v. Jules en Vanysacker Jaacua. Mathys Roza, d. v. Achille en Masschelein Madeleine. Verstraete Jeannine, d. r. Gustaaf en Vermont Dina. Be ka er. Christiaen, z. v. Camiel en Pauwelt Angela. Huwelijken. Bouten Albert, v. Bese- lare en Vanysacker Agnes, v. Dadizele. Taillieu Gerard, v. Beselare en Messlaen Germaine. Huwelijksafkondiging. Busschaert Entile, v. Komen, met Messlaen Malvina, v. Dadizele. STADEN Burgerstand Geboorten. Catrysse Georgette, d. v. Richard en Despeghel Julia. Bonte Jeanne, d. v. Henri en Desnouck Felieie. Lalleman Son ja, d. v. Marcel en De- cleyae Maria. Huwelijksafkondigingen. Decroix Camiel, v. Zïllebeke en Deforche Elza, v. Staden. Terryn Maurice, en De- ferme Maria, b.v. Staden. Fietsdiefstallen Toen de genaamden U. V. en J. P.. van Staden, Zondagavond een herberg dei- Statiestraat verlieten, stelden zij met ontzetting vast dat hun rijwiel, dat zij buiten hadden laten staan, verdwenen was. Klacht werd Ingediend bij de Rijks wacht. Jonge vrouw gedood De 26-jarige Estella Sintobein, echtge- noote Desnouck, uit Roeselare, had haar kindje bezocht dat bij haar ouders te Sta den verblijft. Toen zij "s avonds huiswaarts keerde, werd zij langs achter aangereden door een auto. Deze stopte oogenblikkelijk en de inzittenden voerden de ongelukkige vrouw naar een ziekenhuis te Roeselare, waar de dokters een dubbele schedelbreuk vaststelden. Niettegenstaande de beste zorgen is de vrouw 's anderendaags aan de gevolgen overleden. ROESELARE Jammerlijk verdronken Rond 10-30 uur des avonds keerde de genaamde Michiel Maddens, echtgenoot van Elvira Decuypere, wonende Herder straat, 43, per flets huiswaarts. Door de duisternis misleid, is de ongelukkige ter hoogte van de herberg De Hollander in de vaart gesukkeld. Een voorbijganger, den drenkeling om hulp hoorende roepen, verwittigde dade lijk de geburen, dl? den cever afdaalden en erin gelukten den man. die nog teeken van leven gaf, naar boven te halen. De toepassing der kunstmatige adem haling kon evenwel niet meer baten, hij was weldra een lijk. Val met doodelijken afloop Tijdens den nacht was de genaamde Oscar Degryse, winkelier,, wonende Non- nenstraat, opgestaan en wilde naar be neden gaan. Door de duisternis misleid, viel de ongelukkige van de trap. Een in derhaast bijgeroepen geneesheer stelde vast dat de arme man de ruggegraat ge broken was en bracht hem voor verdere behandeling naar een heelkundig gesticht over. Niettegenstaande de beste zorgen is De gryse aldaar overleden. Hij was vader van een talrijk gezin. Vrachtwagen uitgebrand Woensdagavond werd in de weverij van den Trakeiweg een vrachtwagen met afgewerkte goederen geladen en vervol gens in een aanpalende bergplaats onder gebracht. In den nacht is de volle lading, voor een aanzienlijke waarde, in brand geraakt en gansch in de vlammen op gegaan. IIHIIIBIIiaiBiaailBIHMIH De verbruiker moet zich bij den klein handelaar laten inschrijven. In ge meenten waar geen kleinhandelaar voor detailverkoop van aardappelen gevestigd is, mogen de producenten de in de ge meenten woonachtige verbruikers recht streeks bevoorraden tegen afgifte van zegels In het Staatsblad van 10 Okt II. ver scheen een besluit betreffende de ver- deeling van aardappelen. Hier volgen de bijzonderste bepalingen van dit besluit: Met ingang van 8 November 1940 zal de aflevering van aardappelen aan den verbruiker geschieden tegen overmaking van bijzondere zegels met het Nr 20. Deze zegels worden afgescheurd van een kaart geldig voor drie rantsoenee- ringstijdperken van 30 dagen. Voor elk tijdperk van 30 dagen be schikt de verbruiker over 5 geheele zegels en 10 deelzegels, gelijk aan een geheelen zegeL De verbruiker kiest een kleinhandelaar die in zijn gemeente gevestigd is en ge woonlijk den aardappelhandel uitoefent. Hij laat zich daar inschrijven. De Inschrijvingen bij den kleinhan delaar worden niet meer aangenomén na 16 Oktober 1940. De kleinhandelaar duidt goed zicht baar zijn naam en adres aan of brengt zijn zegel aan op de keerzijde van de bijzondere kaart van aardappelen, bij gelegenheid van de eerste levering van aardappelen voor het tijdperk dat begint op 8 November 1940. In gemeenten waar geen handelaar rooi den detailverkoop van aardappelen ge vestigd is, mogen de producenten de in de gemeente woonachtige verbruikers rechtstreeks bevoorraden. Deze bevoorrading mag slechts tegen afgifte van de rantsoenzegels geschieden. De producent is verplicht deze zegels aan t gemeentebestuur af te geven, over eenkomstig de bepalingen van het be sluit van 4 September 1940, betreffende den aardappelhandel. Aan de personen die voor hun huis houden over een voorraad aardappelen beschikken, gelijk aan of hooger dan de hoeevelheid op de basis van 500 grammen per dag en per persoon en voor den gel digheidsduur der kaart voorzien, is het verboden deze laatste bij het gemeente bestuur af te halen. De aardappelkaart wordt niet afgele verd aan voortbrengers welke ten minste een are aardappelen hebben geteeld en welke voor hun eigen en voor de per sonen die deel uitmaken van hun huis gezin, beschikken over een hoeveelheid aardappelen berekend op basis van 750 grammen per dag en per persoon. De personen die deel uitmaken van het huisgezin zijn: de landbouwer, de leden van zijn familie die onder hetzelfde dak wonen, en, eventueel, het personeel dat werkzaam is op zijne uitbating en dat hij, op bestendige wijze, voedt en huis vest. In de gemeenten waar geen enkel gros sier de distributie der aardappelen ver zekert, kunnen de kleinhandelaars zich bevoorraden door tusschenkomst van hun gemeentebestuur, bij een aangenomen expediteur. ten voor Frankrijk en de partij van den Koning gekozen hebben. Los van Frank rijk! Genoeg met het Fransch vassaal- schap! 's Namiddags d.ed ik een wandeling langs de Save, die door de felle regens van gisteren avond erg aangedikt was; dit gebeurt enkel eien paar maal 's jaars. Al de weiden langs de beek zijn over stroomd en de Pont Retournée, die dag- tsekent van de romeinen en over dewelke Henri IV dikwijls ging, ls gansch over stroomd. Ik zie een eigenaardige kudde berggeiten, de bok met lange hoorens voorop. Men betaalt dezen avond solde, 't Werd tijd! Men betaalt in Fransch geld aan 1,44 fr. Ik trok slechts 54,25 fr., daar ik 8 dagen in 't hospitaal te Brugge was. Ik koop tabak, sigaretten, een mes voor 6 fr., nog 't een en 't ander en mijn solde is gaan vliegen. 's Avonds ga ik naar de radio luisteren bij den schoenmaker. Altijd 't zelfde bij die posten van de verbondenen. Ach, wis ten wij maar de waarheid en den toestand bij ons, want 't schijnt dat ze vechten op de bergen en op de lijn Poperinge-Cats- berg. Dus in mijn geliefde streek. Scher- penberg, Roodenberg, wat denk ik aan U! Hebben de onzen daarvan niet te veel te lijden? Of zijn het maar terug tenden- zieuse berichten? Is ons land nog niet vrij? We kunnen hier geenszins een Duit- schen of Belgischen zender nemen. Ze verbieden het ons en de burgers zijn er zeer tegen gekant. Ik smacht om nieuws van huis, doch nieuws komt er van geinen kant af. Dezen avond terug geconsigneerd en de bevolking, die onzen gemoedstoestand vermoedt, schijnt wantrouwig. 22' DAG: VRIJDAG 31 MEI. De vierde dag van onze ballingschap of nog beter van onze gèvangenschap, be gint. Inderdaad, wij zijn al niet veel beter als in een concentratiekamp. Wegens de met kleine aankondigingen Twijfel niet aan de waarde van kleine aankondigingen. Groote ondernemingen kwamen tot stand niet kleine aankondigingen. Er zijn handelaars, waarvan geheel de zaak bestaat, dank zij de kleine aankondigingen. Ga het zeif na. Probeer het zeif. Wat velen deden, kunt gij ook doen. met kleine aankondigingen in het weekblad «DE POPERIN'GENAAR». Ze kosten slechts 1,50 lr. per regel. aanhoudende vooruitgang van de Duit sche troepen en de retraite van de Fran sche en Engelsche legers in Vlaanderen is de inwoner meer en meer streng met ons. Wij moeten weg uit ons logement. Wat verder op een doorgang staat er ge schreven: Défense de passage aui étrangers Wij blijven verder geconsigneerd en buiten de oefeningen mogen wij uit ons logement niet meer. 't Schijnt dat Gene raal Collinet strenge maatregelen wil nemen tegen de overtredenden. Gisteren speelde hij op tegen onze Kommandant omdat deze de soldaten van de 4,7 had laten naar het bureel ko men om hun solde te ontvangen. Dat moet gebeuren per peloton, in tegen woordigheid van de luiteant-pelotonover- ste in de logementen van de mannen. Iedereen moet per kompagnie blijven en de officieren moeten zelf bij hun man nen slapen. Ze zijn verantwoordelijk met hun vei voor de gebeurlijke vluchtelin gen. In de 4' kompagnie zijn er nogmaals ontvlucht, doch al deze mannen geraken niet ver en dagelijks worden er terug gebracht. In het 64", te Lombez, ging het slecü- ter: een opstand werd gesmoord en een gansch bataljon, 800 man sterk, werd oer autocars weggeleid onder hoede van Se- negaleezen, naar een onbekend concen tratiekamp. Ge ziet, we worden fel onderdrukt, tv» laten het evenwel niet te veel aan oos hart komen en weten den weg om ee pintje te pakken in den duik. We moew» veel geduld hebben en veel moed. Ik heb me laten bekooren door o« vischsport. Ik heb me een lijn aanges en ben gaan visschen in de Save. hu. brillant was het niet en 'k ^w.a™ mj- visschen naar huis. Doch ik tod vt lende malen beet gehad, 't Zal teren 1 (Wordt vervolgd-»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 6