Missie-Zondag (20 Oct.) 1 Hoever staat het met mQHSIAHD Uit 't Poperingsche j MODEN "IRIS,, OcrgGgg De Leden van de Cultuurraden benoemd DE WOEKERHANDEL Irüseh® ïicnmen Vsrvotr van Goederen per Spoorweg ÜGsrdsSrcst 13, Popsrings IS 1 E. H. Cyr. Verschaeve, Voorzitter van den Nederlandschen Cultuurraad Bazar der Galerij L1CHT0EMPING MONOPOEDERS OORLOGSSCHADE DUITSCHE MILITAIRE ZENDING IN ROEMENIE SPANNING TUSSCHEN ROEMENIE EN ENGELAND RADIOBOODSCHAP VAN MAARSCHALK PETAIN OP STEDEN IN BELGIE, NEDERLAND EN FRANKRIJK LICHTAFSCHERMING VAN BUITENDEUREN 'li minimin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mi iiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiii mui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin i iiiimi iiiiiiiiiini m minimum iiiiiiiiiiiiiiiiii«inf UIT POPERINGE 1i Voor uw Zwarte Papieren STOORS Antoon Moncarey-Decante WOORDENBOEK ROOKERS! DE APOTHEEK H. NOTREDAME Ter Apotheek Notredame POPERINGE Carpentier Gmer, Ieoersteenw., Poperinge. - Tel. 195 Telken fare. In Oktober. Is er een Missie zondag, de week vóór Christus-Koning. Missiewerk staat in het teeken van Kruis en Offer, altijd geweest. EEK PAAR VOORBEEEDEK Augouard, van de Congregatie van den H. Geest. Bisschop van Brazzaville, iever- volle kampioen der Christelijke bescha ving in Congo, deed meer door zijn ver stervingen dan door zijn prediking. Hij was geen familie van Bonifatius Suykerbuick (SiAons). Toen hij nog jong was, zei hem Mgr de Légur: Gij zult priester worden, maar soort zoekt soort, bij de wilden, gij zijt hun gelijk Als knaap had hij een onstuimig karakter. Het was een wildeman met poer in en haar op zijn tanden, maar hij had een goed hart. In 1871 was hij Pauselijk Zouaal onder Generaal Charetter. Tien jaar later was hij al een heel eind ver in Congo. Hij was de persoonlijke vriend van Koning Leopold U. Later stonden zij een deel hunner mis sies af aan de Paters van Scheut. Hij werd tot Apostolisch-Vicaris ge noemd. Hij drong dieper tot bij de wilde stam men, de menscheneters. Het opperhoofd aldaar wilde geen an der voedsel dan de nog warme hersens van zijn slachtoffers. Met een azijnsaus is dat zachten inslag voor een zwarten lekkerbek. Een ander hoofdman zei tot zijn kind: 'k zie u zoo geern, 'k zou u opeten En inderdaad, hij peuzelde zijn zoontje op toen het nog maar een dag oud was. En 't was bij zulke gasten dat hij de Jeering van Christus moest prediken: Bemint malkaar gelijk u zeiven. Weest zacht moedig van hert. Maar niet: Ge moet malkaar opfretten. Van die wilde menscheneters heeft hij duizenden goe christenen gemaakt en treffelijke menschen die Gods gebod on derhielden: Gij zult niet dooden, gij zult niet kwetsen. Gij zult niet stelen, niet plunderen. Zij begroetten hem met den schoonen naam: Witte Vader. Wat voor troost voor dien Bisschop missionaris. i De ontembare jongeling heeft eerst zichzelf getemd en daarna de leeuwen van Afrika. De Zouaaf werd Bisschop der menscheneters. De snake van de apejaren is uitge groeid tot Aartsbisschop, tot het aposto laat en bekeering der snakevellen in 't apeland. MARGARITA Het Kruis verjaagt den duivel uit de wildernis. Een missionaris zei: Wanneer mijn volk om watervorraad gaat naar den stroom, komen ze eerst de kerk binnen, ook als ze naar de markt gaan is hun eerste bezoek voor het tabernakel. Als z? naar den missiepost komen, gaan ze eerst den grooten Chef groeten op zijn altaartroon, zeggen ze. Aan een die daar lang zat in de kapel vroeg de pater: Verveelt ge u niet? - Ik kan me niet vervelen in het huls mijns Vaders, antwoordde hij. God alleen weet welke offers ze bren gen om soms van twee uren ver en meer te komen naar de mis 's Zondags. Er zijn er die reeds cp weg zijn van daags te voren. Ter gelegenheid van Paschen waren er te Boukoba, die een reis van drie dagen gaan te voet en drie dagen keeren onder namen. en dan nog soms met een kind op den rug en mondvoorraad voor de reis. Ze communiceeren geerne, ze hebben zielen-honger. Een kind van 6 jaar komt vragen om zijn Eerste Communie te mogen doen. Het wordt ondervraagd en antwoordt goed. De beslissing luidt: Als al uw melktandjes zullen uit gevallen zijn, zei de Pater tot Margarita. Eenige dagen later is het kind daar weer. Pater, mag ik nu mijn Eerste Com munie doen? Het meisje opent den mond en toont de gekwetste bloote kavels, rauw tandvleesch. Ze had al heur tand jes uitgetrokken voor Jezus. Na die bloe dige operatie zonder te doen slapen, gelijk een dentist aan 10 fr. 't stuk. Voor dien heldenmoed van 't kind be sloot de missionaris: - Ja, en morgen reeds. Sinds 19 eeuwen wachten zij daar Jezus- komst, ze kunnen het niet langer uithouden en O. L. Heer ook niet in zijn kleine Hostie. Wij helpen de beste onzer broeders door onze gebeden, H. Communiën en offers. Kunnen wij geen giften zenden, de ge beden zijn portvrij. Het missieveld verruimt en de inkom sten krimpen. De zielenoogst vermeer dert en er zijn min arbeiders. Heer, ons toekome uw Rijk. Maar daarom ons steentje bijdragen en geerne. Alle baten helpen. God zal 't u loonen en wie weet, ais gij nu een milde aalmoes geeft aan de kloosters in ons land die missiepaters en missiezuster bereiden, wie weet, zult ge daarvoor niet door God op bijzondere wijze gespaard worden. Hebt gij geen franken of marken, be taalt met nunnegeld, 1.1. z. met een goe gebed, het bijzonderste van al. A. B. ,E. H. C. VERSCHAEVE 1/ r Het Staatsblad van 13 October bevat een besluit, waarbij de opdracht der bij Kon. Besluit van 25 Februari 1938, benoemde leden van Cultuurraden eindigt op den datum van 13 October en dat de nieuwe samenstelling van de Cultuurraden bepaalt. Zijn benoemd, voor een tijdperk van drie jaren, tot: Leden van den Cultuurraad, die zich van de Nederlandsche taai bedient: De HH. De Pillecijn F., letterkundige, leeraar aan het koninklijke athenaeum te Mechèlen, lid der Koninklijke Vlaamsche Academie voor taal- en letterkunde J Hentze K.. professor aan de Rijksuni versiteit te Gent; Heymans C., professor aan de Rijks universiteit te Gent. lid der Koninklijke Belgische Academie voor geneeskunde, Nobelprijs Van Roosbroeck R., leeraar aan de er kende stedelijke normaalschool te Ant werpen Verschaeve C., letterkundige. Leden van den Cultuuraad, die zich van de Fransche taal bedient: Dc HH. Corin A., professor aan de Rijksuniversiteit te Luik Davignon (burggraaf H.), lid der «Aca demie royale dc langue et de littérature frangaises» Fourniarier P., professor aan de Rijks universiteit tc Luik, lid der Koninklijke Belgische Academie voor wetenschappen, letteren en schoone kunsten; Frèrc H., eere-prcfect van het athe naeum van liet Centrum; Rousseau V., beeldhouwer, lid der Ko ninklijke Belgische Academie voorweten schappen, letteren en schoone kunsten. De HH. Verschaeve Cyr. en Fournia rier P., worden onderscheidelijk benoemd tot voorzitter van den Cultuurraad die zich van de Nederlandsche taal bedient en tot voorzitter van den Cultuurraad die zich van.de Fransche taal bedient. In ge val afwezigheid, wordt het voorzitter schap waargenomen door Dr Heymans C., eenerzijds, en den H. Rousseau V., an derzijds. «o» ONTSLAG BIJ DEN FRANSCHEN CULTUURRAAD Bij besluit verschenen in het Staatsblad werd de H. Fourniarier, Professor in de geologie aan de Luiksche Universiteit, benoemd tot Voorzitter van den Cultuur raad die zich van de Fransche taal be dient. Heer Fourniarier heeft thans bedankt voor deze eer, omwille zijner menigvul dige bezigheden, zijn wetenschappelijken arbeid en zijn gevorderden ouderdom, die hem niet toelaten die taak nog te ver vullen. (Vervolg van blad) r' Te Roeselare werd een hoeveelheid Van 500 kgr. tarwe aangeslagen. rpen moesten handelaars uit Ant- 4 Vcor de Oberfeldkommandantur te Antwer .werpen verdoken koffiehandel. De handelaar uit .werpen en Doornik verschijnen wegen.s "Antwerpen had koffie verkocht aan 47,50 fr. het kgr. aan de Doorniksche hande laars. De waar moest Santos-koffie 'zijn. Toen de waar afgeleverd werd. bleek het gewone Kongo-koffie te zijn, waarbij nog gebrande duivenboonen waren ge mengd. Een Brusselsche handelaar, die zeep 1 had gekocht aan 3,50 fr. en verkocht aan 12.50 fr., liep een botte op van 7.000 fr., wijl de waar wordt verbeurd verklaard. 4 Een boerin, die boter had verkocht In een herberg in plaats van op de markt, liep voor de Brusselsche Rechtbank een boete op van 3.500 fr. cn 1 maand gevang. 4 Te Gilly werd een bediende van den bevoorradingsdienst beticht bevcorra- dinggsbons van meel te hebben gestolen. Hiermede kon hij ongeveer 10.000 kar meel aan den handel onttrekj'en. Dit kostte hem 2.27 fr. het kgr. en hij ver kocht het aan 10 tot 14 fr. het kgr. Een medeplichtige wordt opgezocht. 4 Te VVetteren werd ren hoeveelheid van 25.000 kgr. aardappelen aangeslagen. 4 Te Jumet werd een onderzoek inge steld ten laste van een bakker die bons vervalscht had en aldus aan een hoeveel heid van 1.100 kgr. bloem was geraakt. 4 Door de Rechtbank te Brussel wer den nogmaals ojn. volgende straffen uit gesproken: 3.500 fr. en 2.300 fr. boete voor onwettigen handel in aardappelen: 1.400 fr. boete om ossenvet aan te hooge prijs te hebben verkocht; 3.500 fr. boete om boter te hebben verkocht elders dan cp de markt; 1.050 fr. boete om het regle ment op de spijskaarten niet te hebben gevolgd: 2.100 fr. boete om koffie te heb ben verkocht aan onmatige prijzen, enz. Een Apotheker die zeep had verkocht aan •12.50 fr. het stuk en waarvan d? handels waarde slechts 3.50 fr. bedroeg, kreeg een boete van 7.000 fr. en de zeep werd aan geslagen. „♦,Te Aalst werden bij zekeren P. V. D. 270 kgr. bloem. 180 kgr. kaas. 1.080 kgr. erwten en 4.000 kgr. gerst aangeslagen. 4 Te Zelzate werd en smokkelaar aan gehouden, die poogde 50 kgr. kaas uit Holland b'nnen te smokkelen. 4 Te Moeskroen werd een hoeveelheid van 15.000 kgr. zout aangeslagen, die be stemd was om aan hoogere prijzen te verkoopen. 4 Tz Mechelen werd een groote hoe veelheid waren allerlei, ter waarde van ongeveer 100.000 fr., aangeslagen bij een herbergier. 4 Een groothandelaar uit Brussel kieeg boeten yaa 2.800 en 14,700 Ir. 01» allerlei waren niet te hebben aangegeven en aan den handel te hebben onttrokken, om die later aan hoogere prijzen van de hand te kunnen doen. Voor zelfde Rechtbank werden verschillende boeten, gaande van 1.050 tot 2.100 fr., uitgedeeld voor trafiek in aardappelen en eieren aan te hooge prijzen verkocht te hebben. Een boete van 2.800 fr. werd eveneens op gelegd om rogge en tarwe aan overdre ven prijzen te hebben verkocht. issansaEBsaasssssBaasBBBBfiBi HET POSTVERKEER TUSSCHEN BELGIE EN DE KOLONIE GESCHORST Het Postverkeer tusschen België en Belgisch Kongo der gewone postkaarten is geschorst, daar de verbindingsweg over Portugal, die tot heden toe In aanmerking kwam, niet meer kan gebruikt worden. De briefwisseling, die zich reeds onder weg bevindt, zal aan de afzenders terug gestuurd worden langs de Belgische post. iBZasaSBSZ32ISBBZBaX3GRBSaaSt3 COMPANYS TE BARCELONA TERECHTGESTELD BIJ nachte voerden Britqche vliegtuigen nogmaals aanvallen wit cp Duitsche plaatsen. Enkele toestellen slaagden erin Berlijn te bereiken. De bommen die er geworpen werden, richtten geen stoffe lijke schade aan. Enkele personen werden gewond, daar zij zich niet in schuil kelders bevonden. Andere aanvallen op nijverheidscentra bleven zonder gevclg. Aanzienlijke schade werd evenwel aan gebracht aan woonhuizen en een opslag plaats. Er zijn meerdere dooden en ge wonden. Engelsche bommen kwamen ook terecht op Nederlandsche plaatsen. Ner gens werd militaire schade aangericht, maar" meerdere woonhuizen werden be schadigd. De verliezen aan vliegtuigen luiden als volgt: 21 Engelsche jagers en 7 Duitsche toestellen die worden vermist. Uit Rome wordt gemeld dat Italiaan- sche vlooteenheden Engelsche zeestrijd- krachten hebben aangevallen en een krui ser van circa 7.000 ton in den grond heb ben geboord. De andere vijandelijke een heden namen de vlucht. Aan de Italiaansche zijde werden twee torpedobooten van 600 ton ieder en 1 van 1400 ton tot zinken gebracht; een groot deel der bemanning ken worden gered. Naderhand werden de Britsche eenheden nog met goed gevolg door Italiaansche vliegtuigen bestookt. Bij Side El Barrani werden gevechten geleverd die ten voor- deele der Italiann uitvielen. Verders wer den verscheidene luchtaanvallen uitge voerd. Een Britsch petroleumschip dat op weg was naar Gibraltar, werd door een Duitsch vliegtuig in den grond geboord. Uit Berlijn worden enkele latere mede- deelingen verstrekt over het bombardee ren in den nacht van 12 op 13 Oktober der universiteitsklinieken van Münster. De kliniek, alhoewel voorzien van greote roode kruisen, werd geraakt door 4 bom men. Andere bommen vielen op woon huizen. Niemand werd gelukkiglijk ge wond. Dindsag 15 Oktober: De mist heeft de aanval van het Duit sche luchtwapen op Londen en andere Engelsche plaatsen niet weerhouden. De aanvallen werden voortgezet, zco bij dag als bij nacht. Bij Iedere aanval werden uitstekende uitslagen vastgesteld. In dichtopeenvolgende golven, beschermd door jachtvliegtuigen, trokken de Duit sche bommenwerpers naar het Britsch gebied. Te Londen, bijzonderlijk aan be paalde dokken, werden omvangrijke bran den gesticht. Deze branden konden reeds waargenomen worden bij nachte, vanaf de Britsche kust. Liverpool werd even eens zwaar bestookt. Een Duitsch vlieg tuig, dat reeds zijn bommen had uitge worpen, voerde een duikvlucht uit op een schip, deel uitmakend van een konvooi en kon door mitraljeuzevuur brand veroor zaken op de boot. 13 Britsche vliegtuigen werden neergehaald; 1 Duitsch toestel wordt vermist. Bij nachte wierpen Engelsche bommen werpers bommen op verscheidene Duit sche plaatsen. De bommen, die lukraak werden uitgeworpen, veroorzaakten alleen schade aan woonhuizen. Uit Berlijn wordt er verder op gewezen dat in de laatste 24 uur 350 ton bommen op Londen, Liverpool en andere Engelsche plaatsen werden geworpen, wijl slechts 6 8 ton bommen op Duitsche gebieden zijn terechtgekomen. Te Londen werd een huizencomplex volledig vernield. In het centrum zijn bijna alle belangrijke instellingen ver nield of zwaar beschadigd. Van de 6 gas fabrieken in de middenstad werden er 5 buiten bedrijf gesteld. Het Italiaansche legerberlcht meldt dat aanvallen op Sidi El Barrani werden af geslagen. Verders werden van weerszijden luchtaanvallen uitgevoerd. Bij een aan val op het eiland Meros, op de haven van Protolago, uitgevoerd door Britsche vlieg tuigen, werd een kerk, alsmede burger lijke gebouwen getroffen. 34 Personen werden gedood en 20 gewond. Woensdag 16 Oktober: Een duikboot bracht twee tankschepen van samen 20.000 ton tot zinken: een ander schip werd zwaar beschadigd. Een andere onderzeeboot torpedeerde de 11.275 ton groote Devonshire alsmede een andere boot van 4.900 ton. Tijdens een gevecht tusschen torpedo-snelbooten werden twee Britsche duikboot jagers en twee koopvaardijschepen vernield. 40 En- gelschen werden gevangen genomen. Londen werd nogmaals zwaar bestookt, zoo bij dag als bij nacht. Aan de oevers van ce Theems laaiden hooge vlammen op, alsmede groote ontploffingen. Ten Noorden van de stad werden loodsen van een vliegveld door voltreffers geraakt. In Zuid-Engeland werd een groote leger plaats aanbevallen. De branden die ge sticht werden, wezen den weg voor de volgende vliegtuigen. Britsche vliegtuigen hebben Duitsche plaatsen evenals steden in de bezette ge bieden gebombardeerd. Geringe stoffe lijke schade werd aangericht aan burger lijke gebouwen. Onder de burgers vielen slachtoffers. Te Berlijn werd het Rudolf Virschow hospitaal geraakt. Bijzonder groot waren evenwel de ver woestingen aangebracht te Le Havre en op Nederlandsen gebied. Zes Engelsche vliegtuigen werden neergehaald; 3 Duit sche zijn vermist. Omtrent de bombardementen op En geland van Dinsdag wordt verder gemeld dat op dien dag en nacht niet min dan 166.000 kgr. bommen werden uitgeworpen op Londen. Honderden toestellen namen aan de aanvallen deel. In het geheel gingen dien dag 30 Engelsche jachtvlieg tuigen verloren en slechts 5 Duitsche. De Duitsche Kommandant Wieck. behaalde zijn 42* overwinning. Uit Berlijn wordt er ook op gewezen dat thans bijna alle ziekenhuizen van Berlijn door Britsche bommen reeds wer den getroffen. Uit Rcme wordt gemeld dat een Brit sche kruiser door een vliegtuigentorpedo getroffen werd, evenals een handelsschip, Verders hadden talrijke wederzijdsche luchtaanvallen plaats. Donderdag 17 Oktober: Bij nachte werden door het Britsche luchtwapen de doellooze aanvallen op de burgerbevolking van Duitschland voort gezet. Woon h uizen en boerenhoven, alsook een ziekenhuis werden getroffen. Talrijke burgers werden gedood en ge wond. In verband hiermede werden de aan vallen cp strategische doeleinden van Londen en andere Britsche plaatsen des te heftiger voortgezet. Omvangrijke for maties wierpen bij dag zware bommen op Londen. In den nacht werden de aan vallen nog zwaarder. Bommen van zwaai en van het zwaarste kaliber troffen er een groot aantal oorlogsbedrijven, spcorweg- installaties, c. a. Omvangrijke branden en groote ontploffingen bewezen de doel treffendheid der Duitsche bommen. Deze konden waargenomen worden vanaf de kanaalkust. Talrijke andere objectieven verder het land in werden ook met suk- ses bestookt. Bij luchtgevechten moesten de Britten herhaaldelijk het onderspit delven. 38 En gelsche en 7 Duitsche gingen dien dag verloren. Een onderzeeboot bracht 31.000 ton aan handelsschepen tot zinken, een andere 5800 ton. Uit Rome wordt verder gemeld dat eer. Italiaansche duikboot een Britsche on derzeeër wist te doen zinken. Anderzijds werden talrijke wederzijdsche luchtaan vallen uitgevoerd. In de gevangenis van Montjuich werd de Katalaansche Separatisienleider cn Oud-President van de Katalaansche Re publiek, Companvs, Dinsdag gefusiljeerd. Hij was door ecu krijgsraad jer. dood veroordeeld.; DOODEN EN GEKWETSTEN TE KEULEN EN DUSSELDORF 4 Uit Keulen werd op 11 Oktober medegedeeld dat Britsche luchtaanvallen werden uitgevoerd op Duitsche steden van het Rijnland. 4 Te Essen viel een boA op een wo ning, die volledig vernield werd; vrouwen en kinderen werden gedood. Andere bom men vielen op straat. Dooden en gewon den zijn te betreuren. 4 Te Castrop-Rauxel werd een woning getroffen met het gevolg dat de personen van den zich aldaar bevindenden red dingsdienst werden bedolven. Men telt dooden en gewonden. Te Dusseldorf werden woningen be- verdediging der beide oceanen is de te factor in de bescherming schadigd en een persoon gedood. In een buitenwijk van zelfde stad werd een meisje gedood. Verschilljnda bommen vielen er ook ca het kerkhcf. 4 In een Kéulsche voorstad, ver van fabrieken, werden een 30-tal huizen be schadigd. Een man werd gedood. 4 Oa een kliniek van Leipzig kwamen ook bommen terecht. 4 Te Maagdenburg werden woonhuizen vernield; een politieagent werd gedood en 5 personen gewond. DE BETREKKINGEN TUS SCHEN JAPAN EN AMERIKA VERSCHERPT De betrekkingen tusschen Japan en de V. S. Van Amerika zijn in de laatste dager, nogmaals verscherpt. De Japansche j>ers wees erop dat Ame rika vijandig gezind staat tegenover den huidigen toestand in het Verre Oosten en geeft aan de V. S. den raad de Ame- rikaansche troepen uit China terug te trekken. De bemanning van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan werd op volle sterkte gebracht. Ter gelegenheid van den 21n verjaardag van het uitroepen der Chineesche Repu bliek, zond de Regeering der V. S. van Amerika een telegram naar Tschoeng King, waarin gelukwenschen werden uit gedrukt en gewezen cp de traditioneele vriendschap van China en de V. S. Uit Tokio werd ook gemeld dat Japan voor het oogenblik niet het inzicht heeft te onderhandelen, ncch met Engeland, noch met de V. S. van Amerika. Door het Japansch blad Kokumin Schimbunword geëischt dat de V. S. zich eindelijk eens niet meer in de Oost- AziF.tische aangelegenheden zouden men gen. In de V. S. van Amerika blijkt men ook niet eensgezind te zijn ten overstaan van de huidige toestanden. De verkiezin gen voor het Presidentschap zijn nakend en de tegenstander van President Roose velt, de kandidaat Wilkie, voert den strijd onder het motto geen enkel Ameri- kaansch soldaat naar Europa De mili taire- en marinekringen blijken ervan overtuigd te zijn dat de V. S. thans on voldoende op een oorlog voorbereid zijn. President Roosevelt hield ook een rede te Columbus waarin hij verklaarde dat de V. S. zich wapenen om zich zelf te verdedigen en een vreedzaam gebruik van de beiae groote oceanen te vèrzekeren. Di belangrijkst" der eigen territoriale integriteit. Amerika' wensent geen oorlog met geen enkele natie. De bestaande gevaren dwingen de V. S. echter tot het bouwen van een oorlogsvloot en luchtmacht. De V. S. zul len allen mogelijken steun voort verleenen aan Engeland, zoolang die steun niet een oorlog voer de V. S. zou tot gevolg heb ben. Aldus de H. Roosevelt. Uit Berlijn wordt medegedeeld dat. in verband met de te Weenen tegenover Roemenië aangegane garantie-verplich ting, de rijksregeering, overeenkomstig de Roemeensche wenschen, een Duitsche mi litaire zending en de noodige instructeurs naar Roemenië heeft gezonden, alsmede Duitsche jachtformaties voor de bescher ming der Roemeensche petroleumvelden. De Duitsche legerformaties zullen bij de door den leider der Roemeensche regee ring, generaal Antonescu, voorgenomen herinrichting der Roemeensche weer macht, dienst doen als instructietroepen en na het beëindigen van hun taak naar Duitschland terugkeeren. Tusschen Engeland en Roemenië, dat een nieuwe politieke koersrichting is in geslagen, is thans een groote spanning ontstaan. Sedert het begin van den oorlog deden zich reeds herhaaldelijk inciden ten voor. De Engelschen zouden voor nemens geweest zijn aanslagen te plegen op de petroleum velde;) van Roemenië. Er werd zelfs gesproken van een Britsche luchtaanval op deze welden. De nieuwe toestand in Roemenië heeft de Engelschen ten zeerste geërgerd, met het gevolg dat een diplomatieke breuk in het verschiet mag worden gesteld. De aanhouding en veroordeeling van enkele Engelschen onder de beschuldiging van sabotage heeft de verhouding niet ver beterd. Een deel van de Engelsche diplo maten, die vertoefden in Roemenië, zijn in de laatste dagen dan ook uit Boekarest vertrokken. Op 10 Oktober heeft Maarschalk Pétain een radioboodschap gericht tot het Fran sche volk. De igrijze Staatsman wees er eerst op dat de nederlaag van Frankrijk te wijten is aan het oude stelsel. In 1939 werd een oorlog verklaard die op voorhand ver loren was en dit zonder het oordeel van hst Parlement. Een nieuw regiem voor Frankrijk dient thans opgebouwd. Aan alle Franschen moet de gelegenheid ge geven worden hun bekwaamheid te be- wiizen. Over de buitenlandsche politiek ver klaarde Maarschalk Pétain, dat als het nieuwe regiem nationaal wilde zijn, het zich van de traditioneele sympathieën en antipathieën diende te bevrijden. Het nieuwe regiem zal voor de eenheid der natie optreden, dit wil zeggen voor de verbinding van het moederland met de overzeesche bezittingen. Het zal ook de nalatenschap van de Grieksch-Latijnsche kuituur in eere hou den. Frankrijk is bereid op ieder gebied met zijne buren samen te werken. Hoe ook de Dolitieke kaart van Europa en van Frankrijk moge bepaald worden, één ding staat vast: het probleem der Duitsch-Fransche betrekkingen, dat in het verleden zoo lichtvaardig werd be handeld, zal zooals immer beslissend zijn voor de toekomst van Frankrijk. ROEMENIE SLUIT AAN BIJ DE AS ROME-EERLIJN In een interview afgenomen door een vertegenwoordiger van de Völkische Beobachter verklaarde Generaal Anto nescu, de huidige staatsleider in Roe menië, dat Roemenië thans aansluiting heeft gezocht tot de as Rome-Berlijn, wat synoniem is van de aansluiting aan de nieuwe wereldorde. HOE LANG DE OORLOG OOK DURE, HIJ IS REEDS GEWON NEN VERKLAARDE RIJKS KANSELIER HITLER Bij een ontvangst van een eere-afvaar- diging van den Duitschen Boerenstand, verklaarde Rijkskanselier Hitier o. m.: Hoe lang de oorlog ook dure, nu reeds is hij gewonnen. Geen macht in de we reld kan Duitschland nog berooven van zijn grootste en schoonste overwinning. Daarna bracht hij hulde aan den boe renstand, die, door zijn taaien arbeid, het snoode plan van den vijand, gericht op de uithongering van het Duitsche volk, vólkomen deed mislukken. DE BRITSCHE REGEERING HEEFT DE HANDELS BETREKKINGEN MET ROEMENIE AFGEBROKEN Uit Stockholm wordt gemeld dat dc Londensche radio mededeelde dat de Re geering van Groot-Brittannië de handels betrekkingen met Roemenië heeft afge broken. EEN EN ANDER 4 Op het eiland Cyprus werd een pe- troieumopslagplaats in orand gestoken en een pijplinie door een bom vernield, ten gevolge van aanslagen. Er konden geen sporen van de daders worden ontdekt. De Britsche politie zcekt in verband hier mede een anti-Britsche organisatie op. 4 Naar een officieele mededeeling van Engelsche zijde zouden de Engelsche ver liezen, sedert het begin van den oorlog, 21.807 gesneuvelden bedragen en 1770 krijgsgevangenen. Te Berlijn doet men hieromtrent opmerken dat er in Duitsch land zich reeds 37.000 Britsche krijgs gevangenen bevinden, zonder de Britsche gevangenen in de handen der Italianen bij te rekenen. 4 Naai- Berlijn verloor Engeland reeds 3950 vliegtuigen, dit sedert het begin van Juli 1940. 4 Te Marseille werden 478 ambtenaars van Joodsche afkomst afgedankt, Door Britsche bommenwerpers werden in de laatste dagen nogmaals verschil lende bombardementen uitgevoerd op ste den in België, Nederiand en Fran':rük. Hierover vernemen wij in Het Alge meen Nieuws volgende bijzonderheden: 4 Te Flémalle-Grande. bij Luik, wer den rond 22 uur. op 11 Oktober, 4 bom men geworpen. Door een dezer bommen werd het gesticht voor zuigelingen ver nield. Door de drie andere bommen wer den huizen vernield of beschadigd. In een dezer hiuzen werden drie burgers ge dood, in een ander huis een 13-jarige jon gen gewond. Te Drongen vielen bommen bij het oudjesgegsticht, op het gehucht Baar- le Er zijn gelukkiglijk geen slachtoffers. 4 Te Uitkerke, bij Blankenberge, kwa men ook bommen terecht op de wijken van het Volkskwartier. Er is gelukkiglijk slechts stoffelijke schade. 4 Te Oostende vielen in den nacht van Vrijdag 11 op Zaterdag 12 Oktober bom men op verschillende woonhuizen, waar onder een kostschool. De kostschool, evenals de omliggende gebouwen, liepen slechts stoffelijke schade op. Persoonlijke slachtoffers kwamen niet voor. Brand bommen kwamen terecht op een hotel, doch zij konden tijdig onschadelijk wor den gemaakt. 4 Blankenberge werd eveneens be stookt door Engelsche vliegtuigen. Bom men kwamen terecht in een druk stads gedeelte. Niemand werd gedood of ge wond, doch de stoffelijke schade is ta melijk groot. 4 Te Zeebrugge kwamen Britsche bommen terecht in weilanden gelegen te gen de woonwijken. Drie runderen wer den gedood. 4 Op Amsterdam werden ook verschil lende bommen geworpen. Verschillende huizen werden zwaar getroffen. Het aan tal dooden bedraagt 13; dit der gewon den 19. 4 Te Boulogne werden, naar Het Nieuws van den Dagtalrijke huizen vernield door Britsche bommen. Het aan tal burgerlijks slachtoffers bedraagt vijf dooden en een tiental gewonden. Onder de dooden bevindt zich een moede/ van vijf kinderen, die gedood werd terwijl zij haar jongste kind drinken gaf. 4 Te Kales werden, naar zelfde blad, nogmaals bommen geworpen, alhoewel in mindere mate dan de week voordien. Twee dooden zijn te betreuren, namelijk een vrouw met haar 17-jarigen zoon. Ver schillende huizen werden vernield. Men- schenlevens waren verder niet te betreu ren, daar de meeste bewoners naar den buiten gaan slapen. 4 Het Nieuws van den Dag meldt ook nog dat op verscheidene plaatsen in de provincie Limburg, vooral in de boschrijke streken van Noord-Limburg, door de Engelschen brandplaatjes werden uitgeworpen. DALING VAN HET AANTAL WERKLOOZEN Tn de week van 23 op 28 September is liet aantal werkloozen nogmaals gevoelig gedaald tegenover voorgaande week. Het cijfer verminderde van 393.900 op 372.179, wat een daling bctcekent van 21.721 een heden. ERNSTIG INCIDENT IN HET JUSTITIEPALEIS TE ANTWERPEN De Prokureur des Konings en een Substituut opgeleid door Duitsche Officieren Voor de 9" Kamer ter Justitiepaleis stonden Maandag 1.1. de genaamde Mevr. Elisabeth Claessens en de HH. Alois Goossens, Wim Naessens, Ludo Vermei- ren cn Gaston Dingenen terecht om ein de 1938 en begin 1939 het blad De Na- tionaal-Socialistte hebben uitgegeven zonder er een naam van drukker op te vermelden, medegeholpen te hebben aan het verspreiden van kleefbriefjes van de Dietsche Arbeiderspartij en geholpen te hebben aan het verspreiden van het blad Het Anti-Joodsche Front waarop ook geen naam van drukker voorkwam. Op 28 September was de zaak reeds een eerste maal opgeroepen maar dan uitge steld daar enkele der betichten gemobili seerd waren. Maandag kwam de zaak op nieuw op de dagorde. Alleen Alois Goos sens, die als politieke gevangene naar Le Vernet werd gevoerd, had de dagvaar- diging beantwoord. Toen de verdachten opgeroepen werden kwamen drie Duitsche officieren de zaal binnen, gaven lezing van een machtiging die hun optreden wettigde, en eischten het bundel van de zaak op. De Duitsche officieren van de geheime politie wensch- ten ook te weten wie de verantwoorde lijke persoon was voor dit geding. Hier voor kwamen de Prokureur des Konings en een Substituut in aanmerking die ver zocht werden de Duitsche officieren tc volgen. Beide heeren werden daarop in een hotelkamer, opgesloten, ter beschik king van de Duitsche overheden, die over de zaak verder beslissen zal. Een geding tegen Vlamingen werd al dus stopgezet. AANKLACHT TEGEN PROKUREUR DES KONINGS DEWILDE TE VEURNE Op 13 September j.l. werd tegen de Prokureur des Konings te Veurne, Heer Dewilde, door de politieke weggevoerden uit Vëurne-Ambacht, de HH. Clemens De Landtsheer, Raf Dcmoen, Amandus Boedts, Maurice Bamelis, Frans Caicoen. Marcel Senesael en Maurits Devynck. bij monde van Advokaat Jeroom Leuridan klacht neergelegd daar de H. Dewilde heil op 14 Mei deefl aanhouden en aan de Fransche overheden overleverde. Thans vernemen wij dat bovengemelde Heeren door den Heer Prokureur-Gene- raal te Gent werden ontvangen, waar zij hun aanklacht bevestigden en nadere in lichtingen verschaften over hun wegvoe ring en verblijf in de folterkampen van Le Vigeant en St-Cyprien. Zij vroegen tevens de onmiddellijke aanhouding van Prokureur Dewilde. EEN DER MEDEWERKERS DER ZWARTE LIJSTEN» TE VEURNE AANGEHOUDEN .Wij vernemen dat een der medewer kers van de «Zwarte Lijsten», in Veurr.e- Ambacht, luitenant Prosper Vandenbru- waene, gendarmerie-commandant te Veur ne, ZiUerdag laatstleden werd aangehou den. Zondag werd hij gevankelijk uit Veurne weggevoerd naar een onbekende bestemming. laBEBaaaaiBasisHBaBflEaamaHB AI de stations van het net zijn open voor het verzenden van liet stukgoed (kleingoed) vanaf 21-10-1940. De afhaling en bestelling ten huize zijn heringericht. Al de stations, de hierondervermelde UITGEZONDERD, zijn open voor de volle wagenladingen, Beveren-Stavele. Bovigny, Burtonvilfe, Chaineux, Dison (Déchets) G.P.. Dison, Dolhain, Fouron-St-Martin, Grand-Hal- leux. Heist, Houtein-Wulveringem. Huy- St-Hilaire, La Gleize, Lanaken, Leisele- Izenberge, Lorcé-Chevron, Masta, Nieuw- poort-Bad, Quarreux, Rcmersdaal, Re- mouchamps, Roanne-Coo, Stoumont, Trois Ponts, Turnhout (Tuil. Modernes) (P.S.). Viejsalin, .Warsage, Weelde, Zeebrugge. Van wege de verantwoordelijke Con trolediensten, werden aan alle Gemeente besturen bevel gegeven strenge maatre gelen te nemen tegenover de personen die niet voldoende zorgen voor lichtaf- scherming van buitendeuren. IEDEREEN heeft te zorgen dat bij het openen van deuren, geen lichtstraal den buiten verlichtte. Meest echter moet hierop gelet worden bij herbergen en winkels. Een laatste verwittiging wordt gericht tot de inwoners en bij nieuwe bestatigin- gen zullen strafmaatregelen vrordc* nomen. Geen het minste licht mag naar b- zichtbaar zijn en aan de L-jiier U inoet een lichtas worden gemaakt <5, beletten dat bij het openen der <jeur e' lichtstralen naar huiten vallen. Een clichtas kan worden gemaal- zij door een portaal te maken in ondor, schijnendé' materialen, 't zij door Vv.„j gordijnen of beschotten te plaatsen vi» men in zig-zag tusschendoor gaat bi] m. en uitgaan. Om dit duidelijker te maken geven we hieronder drie teekeningen aanwijzend praktieke manieren om lichtafacherming van buitendeuren te bekomen. Voor huis met gang1. Huis met deur in koek. Huis met deur in 't midden. Elk zal willen inzien dat deze maatregelen van algemeen belang zijn en dat die moeten toegepast worden. ^ll!i:ill!llllliilllllll!n!ll!l!l!lllllllllllllliillllllll!llllllillllilllli!!l!!llllllllllllM APOTHEKERSDIENST Heden Zondag alle Apotheken open tot den middag; 's namiddags alleen open de Apotheek INGHELRAM, Ieperstraat. ALLERHEILIGEN ALLERZIELEN Gedenkt uw dooden. Versiert hun graven met CHRYSANTEN, GERBKN, KRONEN, KRUISEN, enz. van het huis R. BEAUPREZ-HUYGHE Gediplomeerde Tuinbouwkundige Doornstraat 32 - POPERINGE. Alle opschik en beplantingen worden met zorg uitgevoerd aan matige prijzen. BURGERSTAND van II tot 18 Oktober 1910. Geboorten. Goudenhcoft Noël. z. v. Valère en Degrendele Louise, Maur. De Wulfstr. Gesquiere André, z. v. Medard en Temperville Ivonne, Watousteenw. Lermytte Lena, d. v. Camille en Depcov- ter Madeleine, Jagerstr. Samyn Michel, z. v. Oscar en Van Isacker Marie, Bellestr. Florizoone Robert, z. v. Gaston en Baes Maria, Elverdinge. Persiaux André, z. v. André cn Bernardi Marie, Parijs. Overlijdens. De Corte Nelly, 4 d., Ieperstr. Gekiere Willy, 6 U m., Groote Markt. Noppe Henri, 67 j., wed. Obyn Helena, Westvleterensteenw. Delbeke Auguste, 73 j., echtg. Garein Juliana, Switch Road. Huwelijksbeloften. Moerman Gerard, paardengelelder, v. Reninge en Torrez Ivonne, z. b„ v. Pop. Ostyn Damlen, rijkswachter, v. Waregem en Pareyn Irma, z. b„ v. Pop. Declerck Desiré, kuiper, v. Pop. en Cocq Rachel, z. b., v. Góde- waersvelde (Fr.). - Leveren en Placeeren wij met alle Toebehoorten 18, Gasthuisstraat, Poperinge ONZE LIEVE VROUW PAROCHIE Mannenbond van het II. Hart. Wij herinneren onze leden eraan dat de Bondsmis op heden Zondag 20 Ok tober gecelebreerd wordt te 8 uur (2* mis». POCHETTEN SCHRIJFPAPIER BRIEVEN EN OMSLAGEN aan genadige prijzen voor voortverkoopers bij V. SAN3EN-VANNESTE, Poperinge. ONTGRAVINGEN Op Vrijdag der voorlaatste week werd overgegaan tot het ontgraven van de lij ken van vier Belgische militairen, die verkoold werden op 24 Mei in de Gast huisstraat tijdens het eerste bombarde ment. Van een dezer gesnevelden kon worden uitgemaakt dat zijn nummer-matricule het cijfer 102/83670 was. Verder bleek een der lijken dit te zijn van een Belgi sche Luitenant. De vermoedelijke Vader en Vrouw van dezen officier waren bij de ontgraving aanwezig. De gegevens dei- vrouw bleken overeen te stemmen met wat op het lijk gevonden werd en vroeger reeds was bewaard op het Stadhuis. De Vader weigerde daarentegen zijn zcoii in het ontgraven stoffelijk overschot te her kennen. Van een derde soldaat kon wor den uitgemaakt dat hij behoorde tot het 22 Linieregiment. De vierde bleef onbe kend. In den loop dezer laatste dagen werd ook overgegaan tot het ontgraven der 9 Fransche soldaten die sneuvelden in het Huis Jerome Huys, Westoutersteen- weg alhier, en als onbekenden waren blijven liggen daar andere Fransche sol daten de nummerplaten der slachtoffers hadden medegenomen. Vermoedelijk zul len uit nader toegekomen gegevens en kele kunnen worden vereenzelvigd. Het onderzoek is evenwel nog niet ten einde over deze ontgravingen. LANDBOUWERS. ZORGT VOOR DE ONTWIKKELING VAN UW ZONEN IN IIUN VAK. Velen onzer Poperingsche landbouwers hebben jaren na elkaar bewezen dat zij belang stellen in de opleiding van hun zonen tot geschoolde boeren. De tijden gaan vooruit en een doelma tige uitbating van een hoeve eischt im mer meer kennis. Hoe nuttig is b.v. een grondige kennis van de landbouwkennis bij de aanpassing van het boeren aan onze tijdsomstandigheden! Dezen winter wordt weer in uw stad een landbouwschool ingericht, waar door een gediplomeerd landbouwlesgever van 2 November tot 16 Februari een leergang zal gegeven worden in landbouwkunde en dierenteelt. Die lessen zullen gegsven worden den Zaterdag- en Zondagnamiddag van 2 tot 4 uur. Geen verstandig landbouwer zal oor- deelen dat een paai- uren werk meer aarde aan den dijk brengt dan techni sche ontwikkeling. Boerenzonen, wordt meesters in uw vak. Onze tijd vraagt het. Uw belang eischt het. Inschrijvingen bij Landbouwleeraar H. Prinzie te Proven en bij Schoolbestuur der J. D'Hoore, Onderpastoor, Poperinge. MARGARINE-KWESTIE Op den Ravitailleeringsdienst werd ons verzekerd dat binnen de eerste dagen d? noodige margarine ter bevoorrading zal toekomen in stad. Dit heeft enkele dagen vertraging ge leden door het feit dat de noodige for mulieren niet tijdig toekwamen bij dezen dienst. Eens dat deze formulieren waren binnengekomen werd met alle mogelijke krachten gewerkt om de formulieren in te vullen en nieuwen voorraad margarine te doen toekomen. KOMT TE VERSCHIJNEN: Brepol»' PUTSCH bewerkt «foor Dr J. SERVATTE. Leeraar aan de Handelslioogescliool voor Juffrouwen te Antwerpen. NEDERLANDSCH-DUITSCH DUITSCH-NEDERLANDSCH Te bekomen: Prijs 75 frank. Boekhandel Santen-Vannesta, Gasthuisstraat 15, Poperinge. AAN DE HOUDERS VAN EEN VERKEERSBEWIJS De personen die in 't bezit zijn van een verkeersbewijs voor de maand Oktober, moeten vóór Donderdag a.s., 24 dezer, hun aanvraag voor autorijden vernieu wen voor de komende maand. Voor alle inlichtingen wendt U tot ds distributiedienstDuinkerkestraat 18, Po peringe. Bureel open: Maandag en Woensdag, van 13 tot 17 !.i uur. Wilt gij smakelijk uw eigen oogst rooken, doet hem dan kerven in de Tabakdrogerij V. Goudenhooft Iepersteenweg 9 - Poperinge, BIJHUIS Maurits Dewulfstraat 49, Poperinge. PENSIOENKAS Op 20 en op 27 October, zijnde derden en vierden Zondag der maand, zal er ge zeteld worden in het Volkshuis, van 9 tot II uur, om de kaarten of de stortingen te ontvangen der personen gebora» la October. De vader of een familielid van Georges Desmedt, overleden tijdens het bombar dement van 21 Mei. gelieve naar het Volkshuis te komen Zondag morgen. Er valt eene belangrijke mededeeling to doen. Wij zijn gekomen aan de laatste datum waarop veractiterde kaarten mogen in gebracht worden om als op tijd ingediaid aanschouwd te worden. Wie nog zulke kaarten bezit gelieve ze Zondag U bren gen. Wij steunen er nogmaals op dat de werkloozen en in het bijzonder deze van 64 en 65 jaar, er alle voordeel bij hebben hunne pensiosnkaart, wanrop sedert Mei gene timbers meer geplakt zijn, te vel- ledigen tot 60 frank. Nu wij in zake Pensioenen tot een nor malen tijd gekomen zijn, verhopen wij dat, zooals vroeger, iedereen zal storten of de kaart inbrengen in de geboorte maand. 't Is best en voordeeligst. vroeger Gr. Markt, Poperinge, ls thans overgebracht naar de GASTHUISSTR. 34, Popennge (nevens Fotohuis Leeuwerck.) hetbeste middel tegen hoofdpijn. BOTERVERKOOP Met Zaterdag 19 dezer zal er in AL ds winkels, houders van de speciale vergun ning, boter verkocht worden uitsluitend aan de inwoners der stad. in verhouding van 50 gr. per aangeboden BRUINE ZE GEL Nr 3/u. Do koppers moeten bij den aankoop hun witte GEZINSKAART vcr- toonen (de roode gezinskaarten komen niet in aanmerking voor bcterverkoop). Ieder witte gezinskaart heeft recht op zooveel rantsoenen als leden op deze kaart aangeduid. Moesten er gebeurlijke mis- singen van ledenaantal op de kaarten voorkomen, zoo zijn de houders verplicht deze kaart bij den Ravitailleeringgsdienst in orde te laten brengen. OPGELET! Indien gij qgen koffie meer vindt, ver vangt die KILT door om net even welk speciaal mengselCebruikt zuiver fijne of grove CHICOREI VAM T1LGHEM- DUPONT. 't Is bijna koffie. AAN DE TEWERKGESTELDE BE M OEFTIGEN Vanaf Maandag e.k. 21 Oktober wordt de arbeid voor de tewerkgestelde behoef- tigen aangevangen te 8 b uur 's moig./J tot 12 uur en van 13 tot 17 L uur. Bureel Werkverschaffing. MUZIEKLESSEN Juffr. A. ELANCKAERT, 1® Pr is aait Het Koninklijk Muziekconservatorium van Gent, meldt dat zij leerlingen voor PIANO en NOTENLEER aanvaardt. Gaslliu.s- straat 41. Poperinge. SLUITINGSUUR: 22.39 CCk Volgens artikel 1 der Verordening van den Militairen Bevelhebber ven Bel,ië en Noord-Frankrijk dd. 4-8-1940, zijn alle herbergen ertoe verplicht om 22.30 uur te sluiten. Het is ten strengste verboden, na 22.30 uur, drank aan de Militairen of aan de Burgers te schenken. Overtredin gen worden met het sluiten van het lo kaal en met een hooge geldboete gestraft. De Ortskammandant, HOFFMAN. Hauptman. SMsaaHizsigiBflBSEEaBXBaaaiaaeaaiBaaaEEBaasxsiLsanMaiif LAAT UW OORLOGSSCHADE SCHATTEN DOOR Gediplomeerd Architekt - Géomèlre - Expeil Gewezen Staatscommissaris

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 2