De Verloren Ring Officieele Berichten en Besluiten Pe Woekerhandel Leeningen en Voorschotten voor Landbouwers GEDACHTEN «ET MANNEKE BESLUIT betreffende de Groote hoeveelheden goederen in beslag genomen Zware straffen opgelegd Schoenwinkels gesloten te Luik wegens winst vanlOOt.h. GROOTSCHE PLECHTIGHEID OP HET SOLDATENKERKHOF TE LANGEMARK KASBONS DER IJZERBEDEVAART 1 JAAR UITGESTELD Dikwijls veroorzaken narigheden, die nimmer opdagen, kommer en leed. Verstandige menschen zijn goed, maar niet altijd de besten. Niemand weet hoeveel hij kan voor hij het beproefd heeft. De man ls priester in het gezin de vrouw zij de schoonste offerande. UIT OE ALDERLIEFSTE LEZERESSEN Vrienden Lezen, 'k zeg het vrank Voor het nieuws dat ik u brenge Zult gij zeggen: hartlijk dank. Weet dan dat we uit Holland krijgen, Tien miljoenen kilos kaas... Dat zal een verrassing wezen Voor den tijd van Sinter Klaas. Allee! zegt Knulleken... in 't liedeken gingen ze: Bier! Bier! Bier! Moet er wezen Bieri Bier! Bier, moet er zijn... Nu zullen wij zingen, met een gezicht zoo vriendelijk als dat van 't Manneke uit de Maan, op 'n Lentenacht: Kaas! Kaas! Kaas! gaan wij eten. Kaas! Kaas! Kaas! gaat er zijn. En t is door elkeen geweten Hollandsche kaas! O! dat is zoo fijn. FIJN WAS T ANTWOORD dat Jefken Props aan meneer den zjuze gaf. Jefken stond voor den tribunaal. Hoe verder ge van daar wegblijft, hoe beter, maar 't kan soms raar gaan in de wereld en met Jefken was 't ook raar gegaan. Hij had 'n stuksken in z'n voeten en alzoo ruzie gekregen met zijnen gebuur en tot dien gebuur had hij gezegd: ezel. Die gebuur nam dat voor 'n beieediging of affront. Daar had die gebuur ongelijk in, want 'n ezel is in 't geheel geen stom beest, 't Spreekwoord zegt immers: een ezel stoot zijn poot geen twee keer tegen den zelfden steen. Enfin, kort en goed: Jefken Props stond dus voor meneer de zjuze en werd veroordeeld tot honderd frank boe te, omdat hij tot meneer zijnen gebuur ezel had gezegd. Als nu alles was afgc- loopen en meneer de gebuur daar stond met een van vreugde stralend gezicht, vroeg Jefken almeteens aan den zjuze: Tegen dien meneer mag ik niet zeg gen: dag ezel... Maar mag ik tot 'n ezel zeggen: dag meneer... Tot 'n ezel moogt ge zeggen wat ge wilt, antwoordde de zjuze. Toen keerde Jefken zich om, keek zijn gebuur vlak in de oogen ei zei: Dag meneer!... DIE MENEER daar te Morque, in 1 Noorden van Frankrijk, die, zoo meteens, papa is geworden van een vierling, zal wei in z'n eigen gepeisd hebben: Vier in eens, 't is nog al veel, En ik zal 't maar niet verzwijgen 't Is genoeg om daarvan dan Eenen grijzen kop te krijgen. Ja, alderliefste Lezeressen van de jonge soort, als ge ooit in den huwelijken staat belandt, wensch ik u den zegen van Abra ham, Isaac en Jacob... maai- 'n vierling... dat zou toch 'n beetje straf zijn. Moest het voorvallen alles is mogelijk en ge zoudt nen peter te kort komen, hewel, dan hebt ge maar naar 't Manneken uit de Maan te schrijven. Ik kom dan af met m'nen sjapobuus. En als er nog 'n peter te kort zou zijn, dan kom ik ook mee; zoo laat Knulleken weten aan al de alderliefste Lezeressen. En, ALDERLIEFSTE LEZERESSEN, hier nog iets dat u misschien interesseert. Hoe dikwijls wordt er een tweeling. Een drieling, een vierling of vijfling ge- boren? Wat ik daarover las, wel dat zult ge Hier seffens, heei duidelijk hooren. Op de 87 geboorten komt er één twee ling ter wereld. Drielingen zijn veel zeldzamer... In Duitschland heeit men vastgesteld dat er op 7.600 geboorten eens een drieling pie pen komt. Vierlingen, zooais nu te Morque, dat is nog wat anders. Op de zeshonderd zestig duizend geboorten brengt de ooievaar ééns een vierling. En vijflingen dan? Professor Metzakoff schrijft dat er op zeven en vijftig mil- lioen geboorten maar eens een vijfling kan worden aangestipt. Zooals ge weet, alderliefste Lezeressen, werd er in Amerika, in 't jaar 1934, op 28 Mei, bij de familie Dionne een vijfling geboren... vijf meisjes. Vijf! Zoo vijf in eenen klap! Geen minder en geen meer... Wie zou niet bidden van Zoo'n zegen spaar ons Heer! Daar zijn in den loop der eeuwen nog vijflingen geboren maar, na enkele da gen. hoogstens na enkele weken waren er twee, drie, vier van die kinderkens gaan pap eten met de engelkens in den hemel. Hewel, die vijfling, daar in Ame rika, leeft nog... en die vijf zusterkens hebben dat te danken aan een eenvouüi- gen dorpsdokter: Dafoe, is zijn naam. En ze mogen dien man een standbeeld op richten. Want, hij heeft er zoo geen klein beetje zijn werk meê gehad, om die vijf pagadderkens in 't leven te houden. Ge zult me seffens begrijpen. Die vijf kin derkens wogen samen ongeveer tien pond. Ze waren zoo siappekens dat ze zelfs de lucht van de streek niet konden inademen en er een speciaal gas moest aangevoerd worden om de lucht te verzachten. Hun velleken was zoo teer dat het geen seep of water kon verdragen. Nog maar goed en wel een week oud, kregen ze geelzucht en darmvergiitiging. Enfin! Iedereen die deze petiteriege we zentjes zag, peisde: dat zijn vogelkens voor de kat. Maar die vijf zusterkens zijn nu sterke meisjes van zes en 'n half jaar- oud. Kloek en gezond en stevig gebouwd. Dank aan dokter Dafoe! En... nu voor t eind van die historie... Die vijf kleine zusterkens Die als kinderkens spelen Die hebben onder elkander Zoo'n honderd miljoen te verdeelen. Honderd miljoen in ons geld gerekend, dat maakt twintig miljoen per kop... Alle- Mengelwerk v. 17 November 1940. - Nr 18. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. maal geld dat ze als kado hebben ge kresen. Hierop roept Knulleken uit: Als t zoo is wil ik ook De vader van een vijfilng wezen; Mijn leege portmenee Is dan voorgoedgenezen. JEFKEN WAS GENEZEN van Z'n zware valling en nu was nonkel Toon klein Jefken komen bezoeken en om Jef ken 'n beetje plezier te verschaffen, had nonkel Toon den kleine op z'n schouders gezet en sprong alzoo de kamer rond, genoeg om er zijnen asem bij te verliezen. En plezier dat Jefken had. Almeteens vroeg nonkel Toon: Zijde nie bang te vallen? O! nee! riep Jefken uit, ik heb bij den melkboer al zoo dikwijls op nen ezel gezeten... EN 'K HEB met schrik gezeten, zegt Knulleken. toen ik gisteren avond in dien helschen donker naar huis kwam. Door die overvloedige regens stonden de grach ten vol water. Een stapken links, een stapken rechts En t was er meé geklonken... Ik lag in 't water en voorwaar Was Knulleken verdronken. Maar gelukkig kwam daar almeteens het maantje door de wolken gluren... En toen was ik gered. Ja, Knuleken, jat... Vroeger, jaren lang geleden, Lijk men segt: in d'ouden tijd... Kende niemand de petrol of Gas en electriciteit. Helle donker was 't soms 's avonds En wie dan op stap moest gaan. Zegde: Kom, ik zal maar wachten Tot we krijgen: volle maan Vierde dan de dorpsfanfare Haar Sinte Cecilia Vooraf in de Almanakken Ging men 't spel van 't Maantje na. Want de maan was in die tijden Toch de groote lamp voorwaar, Die de duistre streek verlichtte En behoedde voor gevaar. Later was dat niet meer noodig Wijl lantarens, te allen kant, Lijk in Brussel 'k weet het zeker. Staan met duizenden geplant. En van al de Brusselaren Wel geen een nog dacht er aan: Kijk, daar hoog, Doven de wolken Woont het Manneke in de Maan Maar, nu met die occultatie Staan zij allen als verstomd Honderd keeren hoort ge zeggen: Kijk! de maan is daar, verdomd. Zij, die enkel parlesanten In het Fransch, die zeggen: Quoi? En ze vragen heel verwonderd: C'est tout mème la lune, ?a? Lune of maan of maan of lune. Och! het komt er niet op aan... Blijde kijken weer de menschen Naar het Manneke in de Maan. DAT DE MAAN iets te vertellen heeft aangaande schoon weêr, slecht weer, droog weêr, nat weêr, gelooven nog altijd veel menschen... Geleerde professoren zeggen dat er niemendalle van waar is... Aangezien ik van de sterrekijkerij geen verstand heb, zegt Knulleken, zal ik er mij maar niet meê bemoeien, maar wat ik wel weet, dat is Dat weerprofeten Sinds jaren en dagen Dikwijls den bal Hebben mis geslagen. GESLAGEN rijmt met vragen en de schoolmeester vroeg in z'n klas: Weet er iemand van waar het on- weder komt? Janneken stak zijn vinger op. Laat hooren, zei de meester. Uit de beenen van ons grootmoeder, meester; want als het dondert dan zegt ze altijd: «Dat heeft mij al drie dagen in de beenen gezeten HEBT GE IN NESTEN GEZETEN, al derliefste Lezeressen, omdat uw papierer. gordijnen langs de kanten afscneurde:., als ge ze voor de verduistering liet zak ken of 's anderendaags woudt optrekken? Hewel! hier is 'n simpele remedie: Vóór dat ge die gordijnen aan den rol stok vastmaakt, moet ge er in de lengte ■n kleine zoom inleggen en die zoom dan vaststikken of met plaksel vastmaken. Maar 't plaksel moet goed plakken, want anders gaat het los. Ge moet dus geen jodenvet gebruiken. Jodenvet, wat is dat voor vet, vraagt Knulleken. Jodenvet, zoo zegt men in Holland als iemand iets met speeksel wii vastplakken. Knulleken zegt: 'k Zal 't onthouden en niet vergeten. WE MOGEN NEET vergeten ons stuk sken van den kalender te geven. Hier zijn we er meê: Zondag 17 November: SS. Gregoor, Siar- dus, Zacheus. Maandag 18: SS. Romanus, Odo, Basilica, Hesychius, Hilda. Dinsdag 19: SS. Elisabhet, Pontiaan, Ab- dias. Woensdag 20: SS. Felix, Agapias, Phile mon. Donderdag 21: SS. Albrecht, Columbaan. Vrijdag 22: SS. Cecilia, Alfons, Appias. Zaterdag 23: SS. Clemens, Adela, Lucre- tia, Trudo. Als ge een naamdag vieren gaat Met een pinte bier Zeg ik prosit kameraad Feest met veel plezier! PLEZIER wil zeggen vermaak. Plezierig beteekent dus vermakelijk. Vermake lijk wil zeggen aangenaam. Zoo kregen we, toen ik nog naar 't college ging, zegt Knulleken, 'n opstel te maken en de titel ervan was: «Het aangename van een Meiseizoen Had ik het nu verkeerd verstaan of be grepen... in elk geval, ik had 'n opstel gemaakt over Het aangename van een MeisjeszoenEn ik had daar vier blad zijden over vol geschreven, alhoewel ik nog nooit 'n meisjeszoen op m'n kaken had gevoeld. Hoe kost gij daar dan vier blad zijden over schrijven, Knulleken. Ge kunt toch maar schrijven over 't geen dat ge kent en waar dat ge bij ondervinding over kunt meeklappen. Manneken, dat is stom geredeneerd. Zijde gij al ooit miljonnair geweest? Nee, Knulleken. Hewel, en zoudt gij geen vier blad zijden over nen miljonnair kunnen schrij ven? Ja, Knulleken. Hewel! Zoo was 't met mij 't eigenste geval toen ik, inplaats van over Meisei- Gunter Wzrneck was of zijn ktewelijksreis geschci- de n van zijn vrouw om twee redenen: ten eerste, hij had van zijn nader een dossier ontvangen over 't vroe ger niet-rmstige leven van zijn vrouw, Lori Leixner, en ten tweede, hij had haar betrapt wijt ze aan 't fuiven was met den rijken Amerikaan Hamton. Gunter had een eerlijke liefde tot zijn vrouw gehad, hoover zeilt dat hij bij zijn huwelijk door zijn vader aan de .deur was gezet geworden en onterfd. Maar Gunter's vrouw had hrm bedrogen, fin kwam hij on langs een brief om vergiffenis en terugopnamc naar si n vader te schrijvenDe vader was blij zijn toon terug op te neuten en na den brief gelezen te hebben reikt hij hem aan Kate Marlend over de vroegere zoogenaamde taster z van Guntereen Jlnik t- meitje, dat hij, toen het nog kind was, in zijn huiz had opgenomen Zou het Lori Leixner gelukt zijn uit den idealist een vrouwenhater te maken? En nog iets deed haar pijn dat hij er geen enkel woordje voor haar had bijge voegd geen groet zelfs. Hij bedankte zijn vader, dat hij hem door haar de pa pieren had laten zenden, dat was alles verder werd ze genegeerd als iets onbe langrijks, precies zooals vroeger, toen hij haar nog niet als zijn vriendin beschouwd bad. Trof ook haar de verachting, die hij nu voor de vrouwen koesterde? Ach, waarom zou zij ook juist een uitzondering zijn? Ze zuchtte. Wat was zij voor hem? Zs had nooit iets voor hem bet eekend. Alleen den laatsten tijd, voor zijn vertrek en in zijn brieven had hij een anderen toon aangeslagen, een toon, die haar, ondanks alles, gelukkig had gemaakt. Dat zou nu hit zijn hij verachtte de vrouwen, om dat één vrouw hem belogen en bedrogen had en hij had geen aanleiding om voor haar een uitzondering te maken. Brandende schaamte vervulde haar als ze aan het testament van oom Heinrich dacht Als Gunter in zijn tegenwoordige «temming dat testament ias, wat zou hij dan van haar denken? Zou hij niet den ken, dat zij zijn vader beïnvloed had? Ze klemde de handen ineen. Nooit mocht hij dat testament zien. Zoodra de gelegenheid zich voordeed zou ze probee- ren, oom Heinrich van meening te doen veranderen en trachten hem over te ha len het testament te vrenietigen. Nu Gun ter zich van zijn vrouw had los gemaakt moest haar oom zich toch van zijn eed ontslagen achten. De oude heer had Kate een poosje ge- observeeerd. Wel Kate, wat zeg je van dien brief? Kate dwong zich tot een glimlachje. Gelukkig, dat hij de kracht heeft gehad om zich vrij te maken. Hij knikte. Ja. dat is zeker een geluk. En nu zal ik hem gauw een paar regels schrijven en hem zeggen, dat ik hem vergeef. Hij zal er met spanning op wachten. De brief moet gauw naar de post gebracht wor den, dan gaat hij nog met den trein naar Munchen en heeft hij hem morgen vroeg al. Heinrich Warneck ging naar zijn ka mer en schreef zijn zoon: Mijn lieve Gunter, Gelukkig, dat je je van die onwaardige ketenen bevrijd hebt. Nu wordt alles weer goed of liever, nu zal alles nog beter tus- schen ons worden. Vandaag alleen dit, dat ik je van harte vergeef en dat ik best begrijp, dat Je nu nog niet terug wilt ko men. Je voornemen om naar Zwitserland te gaan keur ik goed. Het Is uitstekend, dat je daar onze zaken-relaties wat hech ter wilt maken. Geef me steeds je adres, dan schrijf ik je meer. Tot zoolang, mijn jongen. Kop cp je komt er wel over heen. Mijn beste wenschen en groeten. Je Vader Toen Heinrich Warneck dezen brief voltooid had. sloot hij het schrijven van zijn zoon in zijn safe. Hij legde het dicht bij zijn testament en daarbij gleed een glimlach over zijn gezicht. Van avond, zoodra hij tijd had. zou hij dat testament vernietigen, Kate had gelijk het was zoen s over Meisjeszoen m'n hart uitstortte. HIER STORT KNULLEKEN z'n hart uit in 'n nieuwe ekspres-roman. Schoon maar triestig. ZIJ EX IK of Geen katje om zander handschoenen aan te pakken HOOFDSTUK I De hoofdpersoon ben ik, Knulleken. Zeg maar gerust: Knul. Ik verdien het. Ik, Knul. wandelde door Brussel. Met m'n vriend Protus. Kwamen langs 'n winkel waar dat er kols, manchetten, hemden, dassen, sjaals en meer artikelen voor 't mansvolk werden verkocht. In de etalage stond te lezen: wat ge in de etalage niet ziet, is binnen te krijgen Door ae Slazen deur zagen mijn vriend Protus en r, dat er achter den toonbank 'n lief schepseltje stond. Punt. HOOFDSTUK II Protus zei: Wat ge in de etalage niet ziet. is binnen te krijgen. Die lieve juffer staat niet in de etalage. Durft ge binnen gaan en vragen: Juffer, is er hoop dat ik u ooit zou kunnen krijgen tot vrouw? 'k Wed dat ge 't niet durft.Ik neem de wedding aan zei ik. Knul. We hebben gewed voor 'n vijf flesschen lambiek. Punt. HOOFDSTUK Hl "n Half uur later ben ik uit den winkel gekomen. Beladen als een muilezel met doozen en pakskens. En verliefd! Aan die juffrouw verteld dat ik kwam om een grapje uit te halen... Toen ik dat ver telde, keek ze mij zoo vriendelijk aan, dat ik er mijn verstand bij verloor. Had ik honderd duizend frank op zak gehad, dan had ik. om dat lieve kind te behagen, den ganschen winkel leeggekocht. Punt. HOOFDSTUK IV Het lieve kind heette Estella. Ik, Knul, heb Estella nog dikwijls teruggezien. Ik dacht aan haar; zij dacht aan mij en samen begonnen we aan trouwen te den ken. Punt. HOOFDSTUK V De verkiezingen waren in aantocht. Estella's vader stond op de lijst van de Blaffers. Mijn vader stond op de lijst van de Schreeuwers. Estella, als brave doch ter, maakte propaganda voor haar vader: ik, als brave zoon, maakte propaganda voor mijn vader. Punt. HOOFDSTUK VI Na de kiezing: Mijn vader was gekozen. Had veel stemmen te veel. Estella's vader was niet gekozen. Had één, één stemme- ken te kort. Als ik, Knul, voor Estella's vader had gestemd, was de man ook ge kozen geweest. Resultaat: ruzie tusschen Estella en mi], Knul. Punt. HOOFDSTUK VII Ik begon aan liefdeverdriet te lijden. Op 'n avond ging ik naar Estella's huis. Daar brandde licht in de kelderkeuken. Ik klopte op de ruiten. Estella deed het venster open. Estella,zei ik, met tra nen in de stem, precies lijk ze dat in den schouwburg op 't tooneel zeggen. Estella kreeg compassie. Ik vroeg 'n kus; de kus van de verzoening. Steek uw kop dooi de tralies zei Estella. Ik wrong m'n kop door het ijzerwerk vóór het keldervenster. In plaats van 'n kus kreeg ik drie, vier klinkende kletsen... Toen ik m'n kop wou terugtrekken, kon ik niet, wegens m'n ooren. Intusschen nog kletsen en kreeg ik te hooren: Hadt gij voor m'n vader gestemd, dan was hij gekozen geweest Punt. HOOFDSTUK VIII Ik, Knul, ben met m'n ooren naar den dokter gegaan... Ze hingen aan m'n kop te bengelen. De dokter heeft er aan ge werkt. 't Is daarmee dat ze zoo ver van m'n kop staan. Punt. EINDE Knulleken, 't had erger kunnen zijn... Waarom, dat zult ge hooren Veronderstel eens dat ge hadt Een koppel... ezelsooren! Wijl Knulleken zwijgt, zal ik ook maar zwijgen. 't Manneken uit de Maan. (Overname, zelfs gedeeltelijk, verboden). IBdMSBBHHHaailBaaBiMafiElH BROUWERIJ UITGEBRAND NABIJ HAEZEBROUCK Te Sint-Sylvester-Capelle is door een groote brand de maltenj van de brouwe rij Ricourt bijna geheel verwoest. Om 3 uur 's morgens zag een Duitsche schildwacht vlammen uit de malterij op slaan. Hij gaf onmiddellijk alarm en een piket Duitsche soldaten snelde ter hulp. De pompiers van Haezebrouck werden verwittigd, maar bij gebrek aan vervoers middelen kwamen zij slechts vele uren later ter plaats. Alleen het gelijkvloers, waarvan de zol dering in gewapend beton is, is gespaard gebleven. Geheel de inhoud van de mal terij werd door de vlammen verslonden. BZBSSBBBSBEBaBBBBBaflBXBaBBBB HET BENZINEVERBRUIK IN BELGIE MAATREGELEN DIE DOOR DE AUTO VOERDERS MOETEN IN ACHT GE NOMEN WORDEN In verband met de maatregelen die door de Duitsche overheid omtrent het benzineverbruik in België getroffen wer den, is het noodig dat de autovoerders deze voorschriften ten strengste in acht zouden nemen. Herhaaldelijk heeft men kunnen vast stellen, dat sommige autovoerders mis bruik maken van de hun toegekende ver gunning en hun voertuigen gebruiken voor reizen, wier noodzakelijkheid in geen en- kei opzicht te rechtvaardigen is. Ten einde het benzineverbruik zoo goed mogelijk te regelen, wordt nogmaals de aandacht gevestigd op het feit dat het autovervoer uitsluitend toegelaten is voor reizen die dringend noodzakelijk zijn. De Belgische overheid, die met het toezicht hierover is belast, wordt er op gewezen dat zij ten strengste de getroffen maat regelen zou doen eerbiedigen, dit om te voorkomen dat de Duitsche overheid ten slotte zou verplicht zijn de zaken zelf te regelen. In verband hiermede wordt nogmaals herinnerd aan het feit dat het autover keer. voor wat de snelheid betreft, binnen een stad de 40 km. en buiten de stad de 80 km. in geen geval mag overschrijden. Gedurende den nacht is enkel een maxi mumsnelheid van 25 km. toegelaten. KLEINE ZAKEN worden grooter door reklaam en goeie waar. Wilt ook Gij uw zaak doen groeien adverteer in De Poperingenaar beter als hij nu een ander maakte. Nu bestond er geen gevaar meer, dat Gunter die vrouw in huis zou brengen. Hij sloot haastig de safe, stak den sleu tel bij zich en ging de kamer uit. Hij droeg een bediende op, den brief direct naar het station te brengen. Toen nam hij afscheid van Kate. Ze ging met hem mee naar het bordes waarvoor de auto al wachtte. Opnieuw viel het haar op, hoe slecht de oude heer er uit zag. U moest eens wat rust nemen, oom, u ziet er bepaald ziek uit. Hij schudde glimlachend het hoofd. Dat komt alleen maar van de op winding. maar het was een blijde opwin ding die me geen kwaad zal doen. Ik voel me den laatsten tijd niet zóó best als an ders ik word oud en ik denk, dat we ander weer krijgen, het gaat dooien, dan voel ik me altijd een beetje mat. Kijk me niet zoo angstig aan. Maak je je zoo on gerust over je ouden, nijdigen oom Heinrich? Ze streelde zijn hand. U is altijd een lieve, goeie oom Hein rich voor me geweest. Hij knikte. Nu ja, tegen jou kan niemand on aardig zijn. Je bent mijn lieve, beste kind, mijn klein zorgenverjaagstertje. En van avond zullen we samen het testament verbranden, dat Je zoo geplaagd heeft en verzinnen een ander. Is dat goed? Ze kuste hem. God zij dank God zij dank! zei ze opgelucht. Hij lachte. Kijk nu toch eens wat een zottinetje, die is blij, dat een groote erfenis haar neus voorbij gaat. U weet wel, waarom ik daar zoo blij om ben, zei ze met half verstikte stem. Hij streek over haar glanzend haar. Kleine Kate, nu begin ik toch heusch te gelooven, dat je nog eens mijn doch tertje zult worden. Gunter zal nu wel weer helder uit zijn oogen zien en den weg naar jou vinden. En nu tot ziens, hoor, van middag. Tot ziens, lieve oom Heinrich, Ministerie van Arbeid en Sociale Vooi zorg; Commissariaat-Generaal van s Lands Wederopbouw; - Ministerie van Financiën en Ministerie van Landbouw en Ravitailleering. wier goederen «chade geleden hebben Ingevolge oorïogsfeiten. De Commissaris-Generaal voor 's Lands W ederopboti vv. Gelet op artikel 5 van de wet van 10 Mei 1940, betreffende de overdracht van bevoegdheid in oorlogstijd Gelet op het koninklijk besluit van S0 September 1937, gewijzigd bij artikel 1 van het koninklijk besluit van 30 No vember 1939. houdende oprichting van een Nationaal Instituut voor Landbouw krediet Gelet op het besluit Nr 7 dd. 30 Augus tus 1940, betreffende het herstel van <le schade toegebracht aan het openbaar domein en de kredieten voor het herstel van de schade aan private onroerende goederen, en inzonderheid op artikelen 17 en 18 van dit besluit: Gelet op het besluit Nr 45 dd. 24 Sep tember 1940, betreffende het tijdens de vijandelijkheden achtergelaten vee; Gelet op de dringende noodzakelijk heid en op de onmogelijkheid beroep te doen op de hoogere overheid; Overwegende dat het van algemeen nut is maatregelen te treffen met het oog op hulpverleening aan de landbouwers wier goederen, ingevolge oorïogsfeiten, bijzon der schade geleden hebben, BESLUITEN: Artikel 1. De Staat is ertoe ge machtigd, ten beloope van tien millioen frank en onder de voorwaarden die hij bepaalt, de terugbetaling te waarborgen van de leeniugen en voorschotten, door het Nationaal Instituut voor Landbouw krediet toe te staan aan de landbouwers ivier levend of dood vee, ten gevolge van de oorlogsfeiten, bijzonder werd geha- veud. Buitendien kan de leening, in geval van algeheele vernietiging van het stoffeerend huisraad, eveneens de sora omvatten, welke tot aankoop van de onmisbare meu belen noodig is. Art. 2. De rente van de ter uitvoe ring van dit besluit toegekende leeningen en voorschotten bedraagt, voor den ge- sinistreerden schuldenaar, niet meer dan twee ten honderd. Het Nationaal Insti tuut voor Landbouwkrediet regelt, binnen het kader van zijn statuten en van de met den Staat te sluiten overeenkomsten, de clausules, lasten en voorwaarden van die leeuingen en voorschotten. Art. 3. Ten aanzien van het uitzon deringskarakter van deze leeningen en voorschotten is het in artikel 1 van be wust besluit bedoeld bedrag van tien mil lioen frank niet aanrekenbaar op het maximum der verbintenissen van het Na tionaal Instituut voor Landbouwkrediet, zooals dit maximum werd bepaald bij ar tikel 3 van het koninklijk besluit van 30 September 1937. Art. 4. De Commissaris-Generaal voor 's Lands Wederopbouw, Secretaris- Generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, de Secretaris-Gene raal van het Ministerie van Financiën en de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening zijn, elk wat hem betreft, belast met de uit voering van dit besluit, dat in werking treedt den dag van bekendmaking in het Staatsblad Brussel, den 19 October 1940. 4 Verschillende beenhouwers en land bouwers, die varkens hadden gekocht of verkocht aan te hooge prijzen, uit de om streken van St-Niklaas, Melsele, Kalloo, Verrebroek, enz., liepen boeten op, gaan de van 210 tot 700 frank. 4 Te Kortrijk wijdde de Rechtbank een bijzondere zitting aan allerlei zaken betrek hebbend op woeker- of sluikhan del. Om ingemaakt vleesch, eieren, inge maakte haringen (Pilchards) aan 9,50 fr., varkensvleessh, vet spek, enz. aan te hoo ge prijzen verkocht te hebben, werden talrijke boeten, gaande van 210 tot 1400 frank, opgelegd. 4 Te Charleroi werden een 1000-tal eieren in beslag genomen. Niettegenstaande de strenge reglemen- taties van den handel in voedingswaren, woekert de sluikhandel in tairiike plaat sen nog welig voort. De strijd tegen den woekerhandel werd echter ook onvermin derd doorgevoerd, met het gevolg dat nogmaals groote hoeveelheden waren werden aangeslagen en strenge straffen SBBBBBBBSBBB DE LAATSTE EN UITEINDELIJKE OPDRACHT VAN DUITSCHLAND. Op voorstel van den opperbevelhebber van het leger, generaal veldmaarschalk van Brauchitsch, had op het Duitsch soldatenkerkhof te Langemark, een in drukwekkende plechtigheid plaats. Af vaardigingen van verscheidene troepen- afdeeiingen. strijders uit den wereldoor log en leiders der Hitlerjeugd, evenals leden van het Rijlpsstudentenkorps, wa ren aanwezig. Voorts merkte men o.m. de aanwezigheid op van Dr Scheel, leider der Rijksstudenten,' en van Baldur von Schirach. Op de begraafplaats wapperden de oude en nieuwe Duitsche oorlogsvaan dels, evenals het vaandel der Hitlerjeugd. Na het schouwen van het front door den opperbevelhebber van het leger en de eeregasten, legden generaal veldmaar schalk von Brauchitsch, de Reichsleidsr von Schirach, de Duitsche jeugdleider Axmann en de leider der Duitsche stu denten, Dr Scheel, kransen neer op de graven der Duitsche gesneuvelden tij dens den oorlog van 1914. Daarna sprak generaal veldmaarschalk von Brauchitsch tot de Duitsche jeugd. Hij stelde vast, dat het nationaal-socia- lisme de verwezenlijking was van het ver langen der strijders tijdens den wereld oorlog. Het huldigt trouwens sodateske opvattingen. De huidige oorlog brengt twee generaties tot elkaarverklaarde de generaal veldmaarschalk. De dag, dat de Rijksoorlogsvlag te Lan gemark werd geheschen, is de dag der verpersoonlijking der jeugd van 1914. Nooit mag de jeugd haar lotsbestemming uit het oog verliezen. De laatste en uit eindelijke opdracht van Duitschland be staat er in Engeland, den echten vijand van Duitschland s her wording, beslissend te verslaan. Onder de leiding van Adolf Hitler verpersoonlijkt de Duitsche jeugd met de oudstrijders de overwinning. Daarna nam Baldur von Schirach het woord en plaatste het gedenkteeken van Langemark onder de bescherming der Hitlerjeugd. De plechtigheid eindigde met een be lijdenis van trouw aan den Fiihrer en van de zekerheid in de eindoverwinning. Daarna had een defilee van de troepen plaats. toegepast op woekeraars of sluikhande laars. 4 Te St-Jans-Molenbeek werd 100 kgr. varkensvleesch aangeslagen, dat daarna in het openbaar verkocht werd en tal rijke liefhebbers kende. 4 Te Brussel werd door de Oberfeld- kommandantur de firma Le Roi du Caoutchoucdie haar prijzen had opge dreven, veroordeed tot een boete van 50.000 fr., wijl de firma zelf onder sekes- ter werd gesteld. Bovendien liepen twee beheerders der firma elk een boete van 50.000 fr. op en een ervan 6 weken ge vang, wijl een bediende uit het huis ont slagen werd en er geen werk noch salaris meer mag aanvaarden. De prijzen der goederen dier firma moeten worden te ruggebracht tot deze van 10 Mei jl. 4 In Oktober werden in Brabant in het geheel 227 processen-verbaal opgesteld wegens woeker- of sluikhandel. 4 Te Dendermande verschenen een 20-tal landbouwers, die steeds voort hun melk geleverd hadden aan de melkerij van Ovremeire, die in feite was gesloten maar waarvan het bestuur de zegels had verbroken. Alle betrokken landbouwers liepen boeten op, gaande van 182 tot 700 frank. 4 Te Massemen, bij een herbergier, werden allerlei waren, o.m. kisten zeep en reukwaren, chocolade, worsten, likeu ren, ongebrande koffie, enz., alles ter waarde van rond de 20.000 fr., aangesla gen. De betrokken herbergrier werd aan gehouden. 4 Te Bambrugge werd een partij boter en koffie, waarmede sluikhandel werd ge dreven, aangeslagen. 4 Te Tongeren werden door de Recht bank aldaar verschillende straffen, gaan de van 210 tot 2.100 fr. boete, uitgespro ken wegens verkoop van koffie aan ie hooge prijzen. 4 Te Luik werd door de Duitsche Over heid de sluiting voor enkele dagen gebo den van een schoenwinkel, waar schoenen verkocht werden met 100 winsten op de fabrieksprijzen. Schoenen die de winkel had aangekocht aan 111 fr., werden ver kocht aan 225 fr. Zelfde schoenen kostten korten tij d geleden amper 70 a 80 fr. Dit magazijn zal ook een aanzienlijke boete hebben te betalen. 4 Te Brugge werden bij een handelaar 2.000 kgr. aardappelen aangeslagen, even als 2.000 kgr. allerlei andere etewaren. Bij een anderen handelaar werden rubber zolen aangeslagen, die verkocht werden met een winst van 125 4 Te Brussel werden belangrijke hoe veelheden waren allerlei aangeslagen, waar-onder 3.575 kgr. erwten-vlokken, 900 krg. aardappelbloem, 315 kgr. koffie, enz. 4 Talrijke boeren van Eversele en Haasdonk, die weigerden melk af te le veren aan de melkerijen, werden veroor deeld tot boeten gaande van 280 tot 1.050 frank. DE RAXTSOENEERIVG VAN ZET- MEELllOUDENDE PKODUKTEN Het Departement van Landbouw en Voedselvoorziening beijvert zich, ten ein de aan de bevolking zetmeelhoudende produkten te verschaffen gedurende de wintermaanden. Tijdens de volgende rantsoeneerings- perioden zuilen de in het land bestaande voorraden rijst en haar derivaten tot vol ledige uitputting worden verdeeld tegen uitwisseling van een zegel Nr 4. De verdeeling zal geschieden volgens de lijsten opgemaakt aoor de gemeenten tijdens de maand September jl. voor de verdeeling van suiker. Hetzelfde zal geschieden met de voor raden erwten, boonen, enz. De verbruikers hebben dus de zekerheid hun rantsoen griesmeel, erwten of boonen te ontvan gen bij den kleinhandelaar, waar zij zich lieten inschrijven. «o» HEI AFSCHERMEN VAN DAKEN EN ANDERE MERKTEEKENS VOOR VLIEGERS Bij bevel van de Duitsche Overheid moe ten de bovengedeelten van watertorens, vergaarbakken en gashouders, die met een helle of fonkelende kleur bedekt zijn, met donkere en matte verf gekamoefleerd worden. Deze verordening geldt ook voor de schoorsteenen. de met zink belegde da ken en de nieuwe bedekking van barak ken die 's nachts als herkenningsteeken voor de vliegers kunnen dienen. toi VERBRUIKSREGELING VAN ZEEP EN ALLERHANDE WASCHMIDÜELEN Het Staatsblad van 7-8 November bevat drie uitvoeringsbesluiten betreffende de verbruiksregeling van zeep en allerhande waschmiddelen. Deze besluiten bevatten o.m. volgende bepalingen: Artikel één. Elke strook met de ver melding 11 stuk fijne zeep van de zeep- kaart «A» of van de zeepkaart «B» of van de bijzondere zeepkaart «C», geeft slechts recht op één enkel stuk fijne zeep per rantsoeneeringstijdperk van dertig dagen. Er mag één stuk toiletzeep worden af geleverd tegen twee strooken 1 stuk fijne zeep van dc bijzondere zeepkaart «C». Art. 2. Vijf gedeeltelijke strooken 50 gram zeeppoedervan de zeepkaar t «A» of van de zeepkaart «B-> of van de bijzondere zeepkaart «C» geven siechts recht op 250 gram zeeppoeder of 250 gram zachte zeep of één stuk van 100 gram; harde zeep (Marseillezeep of huishoud zeep) per rantsoeneeringstijdperk van dertig dagen. Art. 3. De strook een stuk scheer zeep 'i van de kaart «A» geeft recht, voor het tijdperk van 8 November 1940 tot en met 7 Maart 1941, op één stuk scheerzeep. Art. 4. De geldigheidsduur van de bijzondere zeepkaart C» mag door het Ministerie van Economische Zaken vast gesteld worden van één tot op vier maand. Hebben recht op die kaart: a) De kinderen totdat zij ten volle twee jaar oud zijn. Zij krijgen een bijzondere zeepkaart «C», bestaande uit veertig ge deeltelijke strooken 50 gram zeeppoe der en een serie van vier strooken 1 stuk fijne zeep b) De kinderen van 2 tot ten volle 8 jaar: Zij krijgen slechts een bijzondere kaart «C» met veertig gedeeltelijke stroo ken 50 gram zeeppoeder c) De personen die door een medisch getuigschrift kunnen doen blijken van hun bijkomende behoeften overeenkomstig artikel 3, 2°, van het besluit d.d. 23 Octo ber 1940, op de verbruiksregeling van zeep en allerhande waschmiddelen. Vallen onder die categorie: 1. - De zieken die volgens een medisch attest aangetast zijn door een al of niet besmettelijke ziekte welke samengaat met een scherpere prikkelbaarheid van de huid: zij ontvangen een bijzondere zeep kaart «C» zonder strooken voor de zeep poeder. De personeh die, volgens een medisch attest aangetast zijn door dermatcmykose of door pyodemie kunnen nochtans de bijzondere zeepkaart «C» bekomen met veertig gedeeltelijke strooken 51) gram zeeppoeder 2. - De vrouwen die ten huize bevallen. 3. - De zieken die, volgens een medisch attest, ssdert lang bedlegerig zijn. d personen die wegens hun beroep de en de zuigelingen verplegen (ge ne^ veeartsen, tandheelkundigen, stuc.,. in de geneeskunde, vroeavrou- wen, nonnen-ziekenverpleegsters, de zie- kenbewakers of bewaaksters, practisee- rende geneesheeren, enz.). Art. 5. De bedrijven, waarin perso neel wordt gebezigd aan arbeid die li chaam en linnen erg verontreinigt, beko men overeenkomstig artikel 5, 1°, van het besluit d.d. 23 October 1940 machtigingen «A» die recht geven op den aankoop van waschmiddelen. De bedrijfsleiders in wier bedrijf ver vuilend werk wordt verricht doen best bedoeld Staatsblad te raadplegen. Hierin worden immers alle categoriën van werk lieden aangegeven die recht hebben op een aanvullend zeeprantsoen. De aanvra gen moeten ingediend worden bij de Ge meentelijke Diensten voor Ravitailleering en Rantsoeneering. De oude heer knikte haar nogmaals toe en stapte in zijn auto, die hem naar de fabriek zou brengen. De chauffeur sloot het portier en wierp een blik op zijn meester, het viel hem vandaag voor hst eerst op, dat deze er zoo slecht uit zag. Kate keek den auto na en drukte de handen tegen het hart. Ze was heel blij, dat oom Heinrich van avond het testa ment zou verbranden, de hemel had haar gebed verhoord. Toch voelde Kate zich terneergeslagen omdat Gunter een vrouwenhater gewor den was en ze wenschte vurig, dat hij over al het leelijke en moeilijke heen zou komen zonder schade te lijden aan zijn zieL Ze deed haar bezigheden in de huis houding en trachtte haar onrustige, ang stige stemming te overwinnen, doch het lukte haar niet. Eenigen tijd later stond ze in droevige gedachten verzonken voor hst raam en keek uit in den besneeuw- den tuin. Oom Heinrich had gelijk met de vorst was het voorloopig gedaan, het ging dooien. Daar zag ze den auto die haar voogd naar de fabriek had gebracht, terug kp- men. Waarom reed de auto niet direct de garage in, doch hield weer voor het bor des stil? Waarschijnlijk had oom Hein rich den chauffeur een boodschap voor haar mee terug gegeven. Ze liep haastig de gang in, doch toen ze in de hall kwam zag ze tot haar ver bazing den huisdokter cp haar toe komen. Dokter? Hij greep haar hand. Ik kom helaas niet met goed nieuws, Juffrouw Harland. Laat gauw een bed voor mijnheer Warneck klaar maken, we dragen hem direct naar zijn slaapkamer. Hij heeft een klein ongeluk gehad. Ze werd bleek. Wat is er gebeurd, dokter? Uw voogd is op weg naar de fabriek onwel geworden. Toen de auto bij een overweg even moest stilstaan, keek de chauffeur toevallig om en zag dat uw oom flauw gevallen was. HIJ is regelrecht naar mij toe gereden en heeft me meteen MANNEN OP LEEFTIJD ACHTER HET STUURWIEL In de Vereenigde Staten verliezen jaar lijks ongeveer 40.000 personen door het motorverkeer op den weg het leven. Een zorgvuldig onderzoek der statistieken heeft uitgewezen, dat tienduizend auto bestuurders tusschen zestien en twintig jaar de oorzaak zijn van den dood van dubbel zooveel menschen als er het slacht offer worden van autobestuurders van één-en-twintig tot vijf-en-zestig jaar. De mannen achter het stuurwiel, die den leef tijd van zes-en-veertig tot vijf-en-vijftig jaar bereikt hebben, veroorzaken het kleinste aantal ongevallen. IBBBBBBBBBBBBBBBBSBCEBSiEBEBI mee genomen. Maar straks meer zorgt u nu voor een bed. Kate beefde van schrik, doch snelde weg om alles gereed te maken en nauwe lijks was alles in orde of de strakke, on beweeglijke gedaante van den ouden heer werd binnen gedragen. De dokter liep naast hem en hield zich direct, nadat men den patient op het bed had gelegd, met hem bezig en onderzocht zijn hart. Kate stond er angstig bij. De dokter maakte den ketting met den sleutelbos, die aan het vest van den ouden heer was vast gemaakt, los, omdat deze hem hin derde en gaf hem aan Kate, die hem op het nachtkastje legde. Eindelijk richtte de dokter zich op en keek Kate aan. Wat is er met oom, dokter? Hij ziet er zoo vreemd uit. Kan ik u helpen? De dokter schudde het hoofd. Hier is niet meer te helpen, juffrouw Harland, uw voogd is dood. Hij was het al, toen de chauffeur hem bij me bracht. Ik wilde u alleen maar zachtjes voorbe reiden en eerst zeker van mijn zaak zijn. Kate was achteruit gewankeld en viel machteloos tegen den muur aan. Dat kan toch niet een uur gele den heb ik nog met hem gepraat. Een beroerte. Een mooie dood zon der lang ziekbed. Hij is te benijden, zei de arts. Kate had het gevoel, of ze geen grond meer onder haar voeten had. Ze viel naast den doode op de knieën en keek schreiend in het gezicht van haar wel doener. Vol liefde streek ze over zijn ge vouwen handen. Daarbij bleef een een voudige, gouden ring, dien ze aan haar pink droeg, aan zijn duim hangen en gleed van haar vinger, alsof de doode hem van haar vinger streek. De ring rolde over de doode handen. Kate greep hem en stak hem achteloos weer aan. Oom, lieve, goeie oom Heinrich, snikte ze. De dokter had haar laten begaan, doch nu vroeg hij: AANVULLENDE RANTSOENEN BROOD, MARGARINE EN VLEESCH AAN SOMMIGE CATEGORIEN VAN WERKLIEDEN Aan zekere categoriën werklieden die zeer zwaren of ongezonden arbeid ver richten wordt eveneens een aanvullend rantsoen brood, margarine en vleesch toe gekend. In zelfde Staatsblad van 7-8 November wordt eveneens een volledige opsomming gegeven van de werklieden die hierop recht hebben. Het zijn de bedrijfsleiders die hiervoor een aanvraag moeten richten tot de Ge meentelijke Diensten voor Ravitailleering en Rantsoeneering. Hiervoor bestaan bij zondere formulieren. De bedrijfsleiders zijn verantwoordelijk voor de toekenning van de aanvullende zegels die zij des noods hebben verkregen voor him werk nemers. KREDIET VOOR DEN AANKOOP VAN WERKTUIGEN Onze ambachtslieden, klein nijveraars Waai- is de jonge mijnheer Warneck, juffrouw Harland? In de fabriek? Kate hief haar betraand gezichtje op. Neen hij is op reis hij is op het oogenblik in Munchen. Dan moet hij direct getelegrafeerd worden. Heeft u zijn adres? Kate stond op en dacht na. Ze kon zich den naam van het hotel niet her inneren, doch het adres had in den brief gestaan, die van morgen gekomen was. Misschien heeft oom Heinrich den brief nog in zijn zak, zei ze. De dokter knikte. Ze zochten in zijn zakken, doch vonden geen brief. Kate dacht na. Oom Heinrich was met Gunter's brief naar zijn kamer gegaan om hem daar te beantwoorden. Ais hij den brief niet bij zich had. moest die in zijn schrijftafel weggesloten zijn, want open en bloot zou hij dezen brief niet hebben laten liggen en vreemde oogen mochten hem ook nu niet zien. Kate nam den sleutelbos van haar voogd en zei: Ik zal direct even gaan zien of oom Heinrich den brief met het adres in zijn schrijftafel gesloten heeft. Wilt u even wachten, dokter? Voor ze de kamer verliet streelde ze de hand van den doode. Wat een slag voor Gunter, snikte ze Ze snelde naar de studeerkamer van haar voogd en sloot de laden open, zon der echter een brief te vinden. Eindelijk opende ze de safe en daar zag ze den brief liggen, vlak bij het testament van den ouden heer. Haar oogen werden strak. Het testament was nog niet ver nietigd het zou geldig zijn, ook al was oom Heinrich voor zijn dood van mee ning veranderd. Kate stond bevend tegen de schrijftafel geleund en staarde naar het testament. Ze rilde van opwinding. En plotseling wist ze wat ze doen moest. Gunter mocht dit onzalige testament niet vinden nie mand mocht het vinden. Ze moest het laten verdwijnen misschien werd nu gerechtelijk alles afgesloten en verzegeld tot Gunter thuis kwam en dan zou het en handelaars dienen te weten da» ever- als voorheen, krediet met Staatswaaiooig kaïl bekomen worden voor het e arisch*!- fen van werktuigen, ovens, koelinstalla ties. allerlei machines, enz. Dit zal een welkom nieuws zijn voor al deze die nieuwe werktuigen willen blikcooer. of oude door nieuwe vervangen Dezelfde gunstige voorwaarden als vroeger r.orózn verleend door de Alg. Spaar- en Lhfrent- kas. Het krediet moet aangevraagd wor den bij een erkende kredietmaatschappij onder waarborg van den Staat. Voor alle inlichtingen kan men zich wenden tot de Samenwerkende MaatschJ ooij van Kre diet voor Gereedschap en Kleinnijveraan Borgerhout, Van Geerstraat 46. BESLUIT HOUDENDE VAST5TEII.ING DER MAXIMA PRIJZEN IN T GROOT VAN AUTOBENZINE De maxima prijzen per liter voor auto benzine worden als volgt vac tg es'.tic. a) Levering in spoorwegtankwa gens vrij thuis fr, 315 b) Levering in tankwagens lr 'Hl c) Levering in tankwagens tegen contante betaling fr 3.83 d) Levering in vaten fr 3.93 Het gebruik van den Haveroogst In het Staatsblad verscheen volgend be sluit Artikel 1. - De bepalingen van het besluit van 29 Juli 1940, betreffende de benuttiging van den oogst, worden ingetrokken wat betreft de haver. De gemeentebesturenzijn gehouden een hoeveelheid haver, die zevenhonderd kilo gram per hectaar bedraagt, ter beschikking te stellen van de AlgemeeneGranen,Zaden, Veevoeders en Gemengde Veevoeders As sociatie (A. G. G. A.). Deze hoeveelheid wordt berekend cp de hectaren haver ver bouwd in de bedrijven van 5 hectaren ol meer, inbegrepen de weiden, moestetaen, enz. bij de telling van 15 juni 1940. De bedrijven waarvan de uitgestrektheid minder dan 5 hectaren bedraagt, kon en niet in aanmerking noch voor de berekening uer hoeveelheid, uoch voor de levering. Art. 2.De bovenvermelde hoeveelheid moet in drie schijven geleverd worden De eerste, van 200 kilogram per hectaar, vóór den 30" November De tweede, van 300 kilogram per hec taar, vóór den 31" December De derde, van 200 kilogram per hectaar vóór den 31" Januari. Vervaardigen van Chocolade NIEUWE REGELING De afdeeling ecor.cmie van den militai ren bevelhebber in België en Noord-Frank rijk deelt het volgende mede met betrekking tot het vervaardigen van chocolade en de verwerking van cacao en cacaoboter 1. De vervaardiging van volle chocolade van onverschillig welke soort is verboden. Alleen het vervaardigen van gevulde cho colade en van pralines is toegelaten. 2. Voor de chocoladefabrieken zullen basishoeveelheden vastgesteld worden ir. cacaoboonen en cacaoboter. De maande- lijksche basishoeveelheid zal 1/12' bedragen van de totale voortbrengst van 1939. 3. Tot het einde van dit jaar (31-12-'40) zal niet meer verbru kt mogen worden dan 12 t. h. van een maandelijksche basishoe veelheid aan cacao en 15 t. h. van een maandelijksche basishoeveelheid aan cacaoboter. In het Staatsblad zullen de bijzonderhe den bekend gemaakt worden van deze nieuwe regeling. Chocalade wordt voortaan verkocht zon der zegels. lBBBHBb!3BBBEHaaaSiSa!S3BB3Eiei Geen onzer Vlaamsche Vrienden zal gezien de moeilijke omstandigheden en zware gebeurtenissen van dit jaar het aan het Bedevaartcomité ten kwade dui den wanneer dit jaar de gebruikelijke uitbet-'lin'; van 1/10 der uitgegeven kas bons, >ame" met den interest, NIET kan geschied Inderdaad, de torenbestijging en de 21° Ijzerbedevaart hebben ternauwernood hun kosten kunnen dekken, en door de ontvoering van den sekretaris en de ver woesting van de sekretariaatsgebouwen werd ons werk finantieei zwaar getrof fen. Het zal dan ook niemand verwon deren te vernemen dat het Beheer der Ijzerbedevaart besliste de uitbetaling van de Kasbons en de interesten een jaar te verschuiven. De zesde uitbetaling van het 1/10 van de kasbons zal dus niet vóór Oktober 1941 geschieden. Onze bedevaartvrienden zullen echter de intrest van dit jaar niet verliezen, zoodat later de koepon Nr 6 dubbel zal betaald worden, namelijk 8 fr. in plaats van 4 fr. Wij zijn verzekerd dat ieder hiermede akkoord zal zijn. Terloops wil het Bedevaartcomité hier zijn oprechte dank zegegn aan de enkele Vlaamsche Vrienden die uit eigen bewe ging, huil kasbons afstonden voor den heropbouw van het sekretariaat en het herstel van den doorschoten IJzertorcn. Dat is inderdaad een heldhaftige blijk van oprechte saamiioorigheid dat wij hier wel als voorbeeld mogen stellen, in de hoop dat het vele navolgers vinde. eaaEBHSBEssaiaasiaBBaaiu. IBI Vraag aan uw Briefdrager EEN POSTABONNEMENT OP «DE POPERINGENAAR» IBBBBaSEEZEHBaiaaaSSSEBBHBal haar niet meer mogelijk zijn het testa ment weg te nemen. Deed ze er verkeerd aan als ze dit do cument wegnam? Neen ze maakte een onrecht goed, verder niets. En ze deed alleen, wat oom Heinrich van avond had willen doen en gedaan zou hebben, als de dood het hem niet belet had. Neen ze deed niet verkeerd, ze benadeelde er niemand meer dan zichzelf en verse haft-s Gunter datgene waar hij recht op had. Ze MOEST het doen ze had het ge voel of oom Heinrich voor haar stond en haar beval het te doen. Angstig omziende greep ze met ijskoude handen in de safe en nam hst document. - Vader in den hemel, vergeef me ala het verkeerd is wat ik doebad ze en stalt het .estament tusschen haar japion. Toen nam ze den brief en lond op het couvert den naam van het hotel. Ze legde den brief weer op zijn plaats in de safe, sloot die en verliet, als vluchtte ze voor zichzelf, de kamer. Ze keerde naai- da slaapkamer van haar voogd terug. Met doodsbleek gezicht noemde ze den dokter het hotel in Munchen waar Gunter lo geerde. Stel als 't u blieft een telegram op, dokter, ik ben er niet toe in staat en doe het zoo omzichtig mogelijk, zei ze en viel bij het lijk van haar oom neer. Terwijl de arts de kamer verliet, drukte ze de lippen op de hand van den doode. Niet waar, oom. het was goed wat ik gedaan heb? fluisterde ze, als kon hij het hooren. En torn ze hem in zijn gezicht zag werd het rustig in haar. Ja. ze had goed ge daan. Gunter moest als vrij niensch het erfdeel van zijn vader aanvaarden en zoo die ai gezworen had hem te onterven, had hij toch alleen in vaderliefde naar een uitweg gezocht. Ze had alles op da beste manier opgelost door het testament te laten verdwijnen. Wat van haar zou worden, nu die groote erfenis haar alt- ging, daaf bekommerde se «ich nu W om, (Wordt vervolgd*

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 4