Klein- en Voor-Azie in de branding Hitler sprak Voor onze Landbouwers DE GULDEN MISSE DE WEEK m LAND RoadgarlMg een Se teragkoer—de krijgs gevangenen SINTER-KLAAS, terug van zijn reis, vertelt tot de Dssï&scïae Arbeiders m een Wapenfabriek KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS. AAN ONZE LEZERS! De huidige kamp is een strijd tusschen twee werelden - Een ervan moet ten onder - De eerste oorzaak van de bestaande spanningen ligt in het feit dat de wereld onrechtvaardig is verdeeld Toelagen voor het bouwen van Silcs ZATERDAG 14 DECEMBER 1940.. WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN! 37* JAAR. N' 48. .DE POPERINGENAAR Uitgever S'.risen-Vanneste, Poperin^e. Telefoon N' 9. Poitch. 1S5 79. EEN POSTABONNEMENT 1940 IN BELGIE KOST: 1 Maanden 7,frank P Maanden 13,50 frank 1 Jaar 25,frank AU* Uedmerkrri wiin verantwoordelijk voor hun artikels. nranrcauAB TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten 1,50 fr. Gewone en Notar. 1,25 fr. In Stadsnieuws 2,00 fr. Rouwberichten 10,00 fr. Tc herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. g;|i;"rwil!l"'lHt!!l!tllll!liilIlltrtnmilHtll!Rlï!tnPHItl!llHIHIIIHHltllHllllliHHlimi—WMBWItiailUMWlBWIIHMIliia Guido Gezelle was meer dan dich te.'. Hij stichtte Rond den Heerd een leer- en leesblad dat een jammer lijken dood stierf vóór 1COO. Rond den Heerd verscheen we- kelijhs en 't v/as Gcselle's predikstoel. Daar vond hij immers gelegenheid om zijn volk, zijn Vlaamsche volk, te on- derwijzen. In onze dagen wordt er veel ge schreven over kerkelijke gebruiken, over Officie en Mis, over de Liturgie. V/e moeten immers t'huis zijn in de kerk. in onze parochiekerk, waar we ten minste eenmaal in de week te genwoordig zijn in de Zondag-Mis. En toch! V/e zijn soms meer t'huis bij een vreemde, waar v/e voor de eerste maal aanbellen, dan in onze eigen paro chiekerk. God betere 't! meende Gezelle, en hij schreef over den Advent,, over Kerstdag en onze aloude Kerstgebrui ken, over 't Kribbeke en den Kerst blok en het Godsdeel dat aan de ar men werd geschonken uit liefde voor het Kerstkind. Zoo eenvoudig, maar zoo klaar en overtuigend schreef'de groote Mees ter wat hij bedoelde. Leest luide 's avonds bij den Kerstblok wat hier te lezen staat, geeft het te lezen aan anderen, zet voort, zet voort! Bewaart o Vlaming, de oude tale en *t oude zeggen en vertellen van uwen stam, bewaart het oud geloove dat uit Rome ingebracht is geweest, ten prijze van veel Hoed, veel arbeid, veel tranen. Die leun stoel rond den heerd zij een preek stoel van goè vlaamsche en christene gezindheid; dat vier zij gelijk de brandende vlamme eens autaars, waaraan elk ontsteke 't gene den Vlamin" bovenal Vlaming houdt: den lichtenden fakkel des Geloofs. de op waarts vlammende Hops en 't gloei ende heerd- en Kerstvier van eens gezinde Liefderijkheid: dit bedoelt, en betracht, onder Gods en veler vrien den hulpe, deze die U dit schrijft.» Nooit begreep ik Gezelle zoo goed als nu. Is het om wille van de alge- meene lichtafscherming Nu zijn en zitten v/e t'huis, 's avonds, rond de kachel en de huiselijke gemoede lijkheid vergoedt 't gene we nu ont beren. De huiselijke gemoedelijkheid geeft ons misschien nu meer dan wat we vroeger jaren buiten huis gingen zoeken. Die huiselijkheid leidt als van zelf terug naar de oude gebruiken. In zoovele gezinnen staat het kribbeken reeds uit; en kijke ik naar 't schamel- kartonnen stalleke dat Averbode uitgaf, daar zie ik, bij het ledig krib beke, Isaïas, St Jan den Dooper en O. L. Vrouw, wachtend op de komst van het Kribbekind. De kinderen lee- ren de beteekenis begrijpen en wij, die zooveel vergeten hadden, begrij pen opnieuw. Kerstdag nadert. Moe der, onze Moeder de H. Kerk, wil ons in de Kerststemming brengen, zooals moederken dat t'huis doet met de kinderen. Moeten ook wij niet weer om klein worden om al de schoon heid van Kerstdag te begrijpen en te... gevoelen? A Gulden Misse! Het schijnt dat de Bpanjaards vroeger O. L. Vr. Bood schap vierden in December. En uit den Spaanschen tijd moet er in Vlaanderen iets overgebleven zijn: Ds Gulden Misse. Dat is die Misse die, ter eere van het mysterie van de Boodschap en de Menschwording, gedaan wordt op den Woensdag van de Quatertemper- week in den Advent. Dat is dees jaar Woensdag 18 December. De... krach tigste Misse in 't jaar, zoo dachten en zeiden de menschen in Vlaande ren. Is het niet doodjammer dat er zoo vele plaatsen zijn waar de Gulden Misse in den vergetelhoek gerocht. Waar het volk wegblijft of waar DIE Misse zelf wegblijft? Eeschaving moet OPGANG betsekenen; en ik kan het moeilijk beschaving noemen waar er TELEURGANG is; waar de aloude eigen gebruiken, de godsdienstige in begrepen, achterwege blijven en niet meer behooren tot het patrimonium, tot den erfschat van een volk. Ook hier past het wel: «We heb ben zoolang vergeten, maar keeren tot Vlaanderen weerom! Nu hebben we weer tijd om eens in ons zelf op ontwikkelingsreis uit te gaan. We leefden meê in dat woe lig leven dat als een motor in razen de vaart duizende toeren per uur droei. Dat was de tijd van de afslij ting en van de vervlakking van alle gemoedsleven. Men doopte die gewel dige verarming met een zeer rijken naam: «Zakenleven»... Maar 't was en bleei een verarming. Na o°rsi wor den we dat gewaar. De hcogere waar den werden afgewegen tegen papie- renmunt. We lieten het over aan kin deren, aan renteniers en ouden van aagen iets anders meê te leven dan het... zakenleven. Onze zaken waren misschien niets anders dan boonen en bitterpeeën met de daarbij hoo- rende markten en beurzen, de betrok ken vrienden en 't was... alles; We keeren weerom! We leeren r.u alles zien uit den hoek, niet van de zaken, maar van de koude, nuchtere werkelijkheid. En we worden gewaar dat er meer zakelijkheid en werke lijkheid steekt in dat huiselijk leven, in 't godsdienstig leven, in onze Vlaamsche traditie; veel meer dan we ooit hadden vermoed. Ik keer terug naar Gezelle. 't Was meer dan een halve eeuw voordat onze oude mysteriespelen weer In eere kwamen. Voor enkele ja ren immers leek het wezenlijk een ontdekking te zijn geweest, die al oude en nieuwe mysteriespelen. Dich ters als Paul Claudel schonken ons Immers nieuwe mysteriespelen. Gezelle ging op zoek en in den tweeden jaargang van «Rond den Heerd vertelt hij ons hoe te Brugge in St-Jacobskerk tot op het einde van de jaren 1700, onder de Gulden Misse zelf, de boodschap op aanschouwe lijke wijze werd voorgesteld. De men schen MOESTEN wel leeren verstaan en begrijpen! Daar kwamen Maria en ds Engel Gabriël op het koor, wijl van boven de kerk de H. Geest in vorm van een duif óver Maria ne derdaalde. Dat vertoon had Gezelle ontroerd, diep ontroerd en jaren la ter zullen we In Tijdkrans GE- ZELLE'S MYSTERIESPEL vinden. In hoevele boekenrekken ligt «Tijd krans» onder een... laag stof? Eenmaal zag ik, ZAG ik Gezelle's Gulden Messeuitvoeren. Meiskes dierven het aan, op een prijsuitdee- ling... in Onze Lieve Vrouw van Vlaanderen te Kortrijk. Gezelle heeft benevens Maria en den Aartsengel, Et Jan erbij gevoegd, en het volk: Fideleseen inzet voor het «Adeste Fideles»... (gij geloovig volk komt bij!). Zoo leerde en ondervees Gezelle. Zoo leerde hij ONS volk de schoon heid kennen van de Liturgie, zoo leer de hij ons volk medevoelen. Geen verniste geloovigen maar een diep- geloovig Vlaamsch volk; zoo droom de, zoo bewerkte 't Gezelle. In dien geest moeten wij ons be reiden tot Kerstdag. Niet alleen aan de ster en de sneeuw moeten v/e den ken, maar aan 't groote werk van onze verlossing, aan dat goddelijk gebeuren, aan de oneindige Liefde en Barmhartigheid Gods ten opzichte van de schamele menschen niet alleen van die povere herders, maar van de schamele, povere menschen in het jaar des Heeren 1940. Ja, het Woord is vieesch geworden, Gulden Messe, en uw gestraal geeft den eeuioenlang verdorden menscheriboom weêr zegepraal! (Gezelle.) W. VAN WESTLANDT. INTERNATIONAAL OVERZICHT EEN VERWARDE TOESTAND. Allerlei berichten uit Klein- en Voor-Azie hebben ons tijdens de laat ste dagen herhaaldelijk in gedachten doen verioijlen in dat deel van de wereld, waar vele volksstammen en belangen sedert vele jaren een la tente strijd voeren. De wriemelende rassenvermengingheeft er van ouds her tterke volksbewegingen en het ontstaan van sterke Staten or.moge- Vjk gemaakt. Daardoor is ook door het uitspelen van die verdeeldheid en de onderlinge naijver een voogdij van Europeesche mogendheden gemakke lijk werk geweest. Engeland vooral heeft zich in dat gebied weten stevig te vestigen en de natuurlijke rijk dommen tot een bron van rijke in komsten te maken. Wijzen we slechts op zijn belangen in de petroleumge- bieden. Dat wil nu heelemaal niet zeggen dat Engeland werkelijk bemind wordt in die landen waar het zijn invloed laat gelden. Wel integendeel. Het heeft er voortdurend strijd moeten leveren tegen opstandige volksstam men, en het moet ons niet verwonde ren zoo de huidige oorlog en de ver zwakking van Albion, ook in het Na bije Oosten hier loeerslag moesten hebben. Daarom heeft alles wat gin der gebeurt een rechtstreeksch ac tueel belang voor de ontwikkeling van den huidigen oorlog. Trouwens Engeland staat niet al leen. Ook Turkije, Frankrijk en Rus land zijn in dat gebied geïnteresseerd en houden een waakzaam oog op de evolutie van den toestand. DE PAN-ISLAMBEWEGING. Boven de rassenverdeeldheid is er slechts een element dat de talrijke volksstammen uit het Nabije Oosten kan vereenigen in een gezamenlijken strijd: de godsdienst, meer bepaald de Islam. iaaEEE2ESBSBE3i22BSSS!3aaaH33S325SS32SEaT2352ESaEEgs$EBiS:S3a DE BEVOEGDHEDEN VAN HET KOMMISSARIAAT VOOR PRIJZEN EN LOONEN Door het Kommissariaat voor Prijzen en Loonen werd een uitvoerige uiteenzet ting verstrekt omtrent de taak en de be voegdheden van dezen dienst. De taak van de diensten van dit Kom missariaat bepaalt zich tot het volgende: 1) Kontrole en toezichthouding over de toepassing van de inzake prijzen en loo nen geldende wettelijke en reglementaire bepalingen; 2) Het verzekeren der verbindingen met de besturen en rechterlijke kantons; 3) Het inlichten van het Kommissa riaat omtrent de nadoelen of leemten der bestaande wetten en reglementen met voorstellen der aan te brengen wijzigin gen; 4) Het verzamelen van gegevens van feitelijken aard over economische en so ciale toestanden ten behoeve van het Kommissariaat. In deze uiteenzetting werd eveneens uitleg verstrekt omtrent de indeeling dei- diensten. Zoo wordt voor iedere Provincie een Provinciehoofd aangesteld, verder de districthoofden, de gewesthooiden en de kontroleurs. De bevoegdheden van de ambtenaren en agenten van het Kommissariaat voor Prijzen en Loonen kunnen als volgt wor den samengevat: Het vaststellen en inventorieeren van alle eet- of koopwarenveorraden, be staande in handel-, nijverheid en land bouwondernemingen. Telling van v:e en grondprodukten. Het doen van huiszoekingen, zonder eenige machtiging, in aile gebouwen die als opslagplaatsen dienst doen; voor de huiszoekingen in private woongelegen- heden is slechts een machtiging van den vrederechter noodig. Het tot stilstand brengen, kontroleeren en onderzoeken van alle mogelijk ver voer. Het nemen van stalen tot verder on derzoek van produkten of koopwaren. Het onderzoeken en in beslagnemen van alle boekhouding en bescheiden nut tig voor het vaststellen eener overtreding. Het aanhouden der overtreders met uitlevering aan rijkswacht of politie. Tenslotte hret in beslag nemen bij vast gestelde inbreuk van koopwaren en pro dukten en een onmiddellijken verkoop daarvan, wanneer het bederfbare waren geldt. Bij het uitoefenen der bevoegdheden zullen de agenten de aanstellingskom missie met foto waarvan ze drager zijn, steeds te vertoon en hebben. Bij elke belemmering door de overtre ders aan de uitoefening van het ambt der agenten gesteld zijn nieuwe sancties voorzien. Voor de Provincie West-Vlaanderen werd de buitendienst als volgt aangesteld: Provinciehoofd: Keldermans Lodewijk, 19, Meestraat, Brugge (Tel. 311.56). 1* District: (Rechterlijk arrondissement Brugge). Districthoofd: Lootens V/ilfried, 19, Meestraat, Brugge (Tel. 311.56). 2" District(Rechterlijk arrondissement Kortrijk). Districthoofd: Vanhoutte Noël, 16, Eu- dastraat, Kortrijk. 3' District: (Rechterlijk arrondissement Veurne). DistricthoofdDeneckere Joseph, 2a, Duinkerkestraat, Veurne. 4* District: (Rechterlijk arrondissement leper). Districthoofd: Quintens Ferdinand, 4, Lange Torhoutstraat, leper. Onder deze districthoofden werden dan een aantel gewesthoofden en kontroleurs aangesteld. HET BESTUUR VAN WINTERHULP Voor de Provincie West-Vlaanderen werd volgend bestuur voor Winterhulp aangesteld: ZETEL: Vlamingstraat, Brugge. Voorzitter: Bulckaert M., gouverneur a.i. der provincie, Brugge. OndervoorzittersChristiaen Hector, rechter, Kortrijk: Verhaeghe L., genees heer, Diiver, 6, Erugge. Bedeeling: Seynaeve A., ni.i veraar, Oostroozebeks; Strubbe F., nijveraar, Kortrijk. Kleeding: De Taeye A., schepen, Kort rijk. Financiën: Vandendriessche G., bank- bestuurder, Roeselare. Propaganda: Willems V., bankfcestuur- der, Brugge. Bevoorrading: Blaton G., Goudenboom straat, Brugge. Geneeskunde en Hygiëne: Peetcs C., geneesheer. Assebroek; Warmoes F., ge neesheer. Brugge. Inspektie en Kontrole: Maertens A., expert-boekhouder, Brugge. VOOR 1U1 BEHOUDEN DE BUURTSPOORWEGEN DE VERMINDERINGEN AAN DE KROOSTRIJKE GEZINNEN De Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen heeft de voortzetting toege staan van de 59 t.h. vermindering op de vervoerprijzen aan de rechthebbende le den van groote gezinnen. WEDEROPBOUW EN WOEKER Irr een mededeeling van den Dienst voor Voorlichting van net Kommissariaat- Generaal voor 's Lands Wederopbouw, wordt e:n scherp protest aangeteekend tegen de handelwijze van sommige han delaars en schippers, die wegens hun woekerprijzen den heropbouw van het land ten zeerste in gevaar brengen. Zoo wordt o.m. voor baksteenen thans 125 fr. gerekend per duizend, bij vroeger 83 fr.; 60 fr. per ton zavel bij vroeger 20 fr.; timmernout per m3, 1.240 fr. te gen 600 fr., enz. Voor het vervoer per binnenschip werd voor bepaalde trans porten de prijs opgevoerd tot 70 en 100 fr., wijl vroeger slechts 20 en 22 fr. betaald werd. (Vervolg op 6" blad.) Welnu een dergelijke beweging voor de hereeniging van de Mahomedaan- sche landen bestaat sedert jaren en heeft vooral een begin van verwezen lijking gevonden in den strijd van Ibn Saoed, de Wahabietenkoning, die er in gelukte het grootste gedeelte van eigenlijk Arable onder zijn lei ding te vereenigen. Op Ibn Saoed hebben de pan-islamisten een groot deel van hun hoop gevestigd. En zoo strekt de beweging zich thans uit bui ten Arable, over Syrië, Palestina, Egyp te, Irak. Iran. Afganistan, Beloedjistan en zelfs Indie. Overal vinden deze Mahomedanen dezelfde hinderpaal: Engeland. In den grond moet men aan de beweging geen al te groote stuwkracht toekennen, juist omwille van de heterogeniteit van de rassen, maar toch zouden opstanden in som mige plaatsen de niet geringe moei lijkheden van Engeland, nog komen verhoogen en wellicht beslissende ge volgen kunnen hebben. PALESTINA. Zoo pas vernemen we dat er weer in Palestina troebelen losgekomen zijn van heel ernstigen aard. We herin neren ons allen nog de moeilijkheden waarmee Engeland in de laatste ja ren in dit mandaatgebied te strijden had. tengevolge van zijn steun aan de Sionistische beweging. De groeiende immigratie van de Joden in het land van hun herkomst, het 'ovkoopen van de gronden door hen, de verdrijving van de Arabieren uit sommige bedrijven en handels takken, de groeiende werkloosheid in het algemeen, hebben da verbittering van de Arabieren doen uitgroeien tot een opstandige beweging die beden kelijke vormen aanngm. Alleen dank zij de versterking met aanzienlijke kontingenten troepen uit het moeder land, vermocht de Engelsche militaire leiding de orde te herstellen. Nu zijn er weliswaar meer troepen dan ooit in dat gebied gekomen, die Wie ons nu een abonnement vraagt voor 1941, kriigt ons blad kosteloos tot einde December. Aan krijgsgevangen soldaten zenden wij ons blad van nu tot einde Januari 1941, tegen beta ling van 7 fr. De abonnementsprijs voor 1941 kunnen We steeds nog niet mededeelen. We-dibonen wel aat die zaak tegen aanstaande Vrij dag in regel komt. t Wordt tijd. Het Roodc Kruis van België, afdeeling Antwerpen, deelt mede dat er zich onge lukkiglijk reeds verschillende sterfgeval len voordeden onder degenen d:e uit Duitschland zijn teruggekomen: te veel en te moeilijk verteerbaar eten werd aan gewezen krijgsgevangenen toegediend bij hun thuiskomst, met het noodlottig ge volg van maagscheuren. De familieleden bedoelen het zeker goed, doch mogen niet vergeten dat ma tigheid in eten en dan nog licht ver teerbaar voedsel noodzakelijk is voor terugfeeerende krijgsgevangenen, tot wan neer zij na een paai- dagen terug gewend zijn aan moeder's pot. Het is toch al te droevig, na heelhuids uit de oorlogshel gesparteld te zijn, dcor loutere onvoorzichtigheid hier aan zijn einde te komen. Opgelet dus! Geen overmaat in 't eten bij de terugkomst tehuis! VERZENDEN VAN BRIEFWIS SELING EN VAN PAKJES De afzenders van briefwisseling of van paig.es voor krijgsgevangenen worden verzocht den naam van ue plaats, waar het interneeriügskamp gelegen is, in de adressen dezer zendingen te vermelden. Voor het geval de afzenders deze plaats namen niet kennen, kunnen zij zien wen den tot het Roode Kruis van België, dat over alle noodige gegevens beschikt. De aanduiding van de kamppiaatsna- men, sinds oktober 11. reeds toegelaten, leidt tot een vlugger overmaken van de zendingen. iHSBsaiHsasszasaBaHigsiiaaaa ZOEKT G'IETS t'huren of te koopen, Zoekt g' een meid, 'n plaats of v/at? Zoekt niet langer... plaatst nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons blad. samen met de Fransche troepen oor spronkelijk aangewezen waren voor een actie naar den Balkan toe. Maar belangrijke gedeelten zijn in bedwang gehouden dcor de Italianen in Egypte. SYRIË. Belangrijk is de opstandige bewe ging in Palestina vooral, omdat daar door de Engelschen wel zouden kun nen verplicht worden hun voorgeno men plannen tegenover Syrië te her zien. We weten reeds dat Engc\. d zijn oude bongenoot niet spaart in zijn koloniën. De aanslag op Dakar, de bezetting van Fransch Gabon in Afrika, en de actie van uit Thailand tegen Fransch-Indo-China, zijn zoo veel verschijnselen, die een verwach te aanval op Syrië rechtvaardigen. Frankrijk, is door zijn verplette rende nederlaag in Europa, zwaar getroffen en door het ontbreken van regelmatige verbindingsmiddelen met zijn overzeesch gebied in de onmoge lijkheid om zijn koloniën voldoende te beschermen. In Syrië bezit het echter nog flinke reserves. Jean Chi- appe, de oud politic-prefect van Pa rijs, was aangeduid geworden om in Syrië het generaal - gouvernement waar te nemen. On hem had Maar schalk Pétain sveciaal beroep gedaan omdat hij de eigenschappen van een sterk leider bezat. Chiavpe werd ech ter tijdens zijn overtocht naar Tunis op weg naar zijn nieuwe post door een Engelsch vliegtuig neergeschoten. Het verlies van Chiavpe was een slag voor Frankrijk bij de bescher ming van Syrië. Wellicht kan de hui dige opstand van de Arabieren in Palestina daarentegen verluchting brengen, daar Engeland hierdoor wel licht de handen vol krijgt en van zijn plannen om Syrië aan te vollen zal moeten afzien. 9-12-1940. (Nadruk verboden.) ROSKAM. IIMMiMIllUi IBaaBaBBBBBSaBBBaBBBBBBBBialSBI .MBMiiiiiBOTMiiiaiiinaBiaMi^mHWBBBBBBBBBHHBMHWimniiiiiHBHwntiBiinBitKnniBBeiissiaimiiigiiitügiaBiaasLJiiagiiióa en alleen volop het middenpunt der al- gemeene belangstelling. Maar hij deed altijd ofdat ie meer wist dan dat ie zei: en dat prikkelde de be langstelling natuurlijk nog meer. Zoo zei hij dat liet oorlog was: dat wist natuur lijk iedereen. Maar dat wil toch nog eens gezeid en gehoord worden. Hij wist ook te vertellen dat er nu soep uitgedeeld werd aan de schoolkinderen en dat de burgerskinderen daar ook van profiteerden. Als ze nu vroegen hoe het allemaal draaide dan bromde hij onnoozel weg en dat was toch verstandig van hem dat hij over geen politiek wilde spreken, want dat hij daar geen kennis van had. Hij bedoelde natuurlijk dat als de men schen nu over politiek gaan klappen dat het bijna altijd verdeeldheid brengt in het gezelschap. En waartoe kan dat wel te nutte zijn, zoo denkt hij bij zijn eieen. Wat hij wel vertelde het is dat hij be merkt had dat vele huisvaders, die vroe ger tot diep in den nacht hun schoon geld zaten te verdrinken, nu van acht uur 's avonds knusjes thuis waren bij vrouw en kinderen. Ze waren allemaal verwonderd dat de mannemenschen in eens zoo matig en zoo 'n voorbeeldige huisvaders geworden waren. Maar ze keken toch even beteuterd op als ie zei dat het verbod om na acht uur orj straat te verblijven daarvan de eigenlijke oor zaak was. Schaadt niet! zei Sinte Pieter: de goede gewoonte kën erin komen. En St Paulus bulderde: Moeten! Ze moeten! En nu nog willen wat ze moeten. Zoover moet het komen. Sinter-Klaas werd een beetje weemoe dig toen hij zei dat de menschen het nog niet he:l goed vast of begrepen hadden: ze gingen lijk nog niet meer naar de kerk of vroeger, en die verandering van uur hield er veel in de veeren die het vroeger niet ontzagen om daarvoor eruit te springen. Nu was 't St Pieter die nota nam en hij zei niks. Ik zeg maar zóó. als St Pieter niks zegt dan zegt dat veel. En zoo van 't een in 't ander vallende, klapten ze over alles en nog wat, maar ze voelden allemaal dat Sintsr-Klaas meer wist dan dat hij zei. Toen ze aldoor maar aandrongen, zei Sinter-Klaas, 't zit al nogal een beetje verward door mal kaar: ik heb mijn fiicheblaadjes met nota's nog niet ordentelijk kunnen rang schikken. De reize zit nog in mijn leên: zouden we niet het avondgebed zeggen en wach ten tot morgen, 't En zal dan al niet meer zoo verward door malkaar zitten. En toen zeiden ze schoon het avond gebed, zooals ze doen in alle goed? huls gezinnen voor ze slapen gaan. K. V. Nu ls Sinter-Klaas teruggekeerd van onze wereld naar ginder boven. Zijn reis- tasch is opgepropt met flcheblaadjes over al het laatste nieuws dat hij hier, zonder boe of ba te zeggen, zoo maar stickum opgevangen heeft. 'k Zie ze daar al zitten, al die heiligen uit de vele landen 's avonds in de rook zaal, knusjes in hun vergulde zetels met paarsche fluweelen zate, waar ze liefst straffen Wervikschen toebak rooken of fijne Havapa-cigaren en een goê glas Bourgogne drinken, St Jan inkluis. 't Gesprek gaat vlot, want Sinte Pieter heeft al de rekeningen reeds nagekeken en ook de builetijns van de kinderen. Alle rekeningen kloppen en met de rant- soeneeringszegels kwam het ook goed uit, want Zwarte Piet, die regelmatig alle weke in De Poperingenaarde inlich tingen over de voedselvoorziening naziet en de bijzonderste informaties daarover uitknipt en bewaart, werd voor geen en kelen zegel bedrogen. Ter contrarie, hij had nog een heele boel zegeltjes over van melk, rijst en suiker, zoodat de kleine kleuters in den hemel nog eens geduchtig rijstpap zullen kunnen eten, natuurlijk met gouden lepels. De builetijns van goed gedrag, beleefd heid en vlijt klonken, gezien de buiten gewone levensomstandigheden nogal be vredigend en al haperde het hier en daar wel een beetje dan had St Pieter dat in een bui van inseh'kkelijkheid eenigszins vergoêlijkt door het groot crediet geboekt op den post Geduldvan superiors en principaals, professoren en leeraressen, oversten en ouders. Hij heeft, nadat hij van alles in de puntjes kennis genomen ha.d, bovendien besloten en aan zijn particulieren secre taris bevel gegeven voor den duur der uitzonderlijke omstandigheden dien cre- dietpost te betitelenEngelachtig ge duld Zóó zeker meent hij te kunnen rekenen op hun geduld voor de naaste toekomst. En St Pieter doorschouwt de toekomst. Zoo kan iedereen gerust zijn over het evenwicht in de balans-rekening. Daar kon dus zonder eenige beklem mende gegeneerdheid, vrij en los over ditjes en datjes gekout en gekeuveld wor den. Sinter-Klaas was dien avond eenig IBBBBBBBBBBB9BBB Dinsdag Jl., tijdens heeft Rijkskanselier Hitier de middaguren, in een Ber- lijnsche "wapenfabriek tot de arbeiders het woord gericht. De Führer sprak ge durende twee uur. Naast de bedrijfsleiding en de duizen den arbeiders waren ook aanwezig: Ge- neraal-Veldmaarschalk Keitel, het hoofd van den Duitschen Arbeidsdienst Dr Ley, Rijksminister Goebbels, Dr Todt en nog anderen. De rede van den Führer kunnen wij als volgt samenvatten: DE EENE MAG NIET ALLES NEMEN ZONDER IETS OVER TE LATEN VOOR DEN ANDERE. Zooals bij de volkeren de te groote te genstellingen tusschen rijk en arm moe ten verzoend worden, betoogde de Führer, zoo is het ook in het leven der volkeren onmogelijk dat de eene alles voor zich zou nemen zonder voor den andere iets over te laten. Ofwel zal de meer behoede instemmen met een regeling volgens rechtvaardige grondbeginselen; ofwel zal de verdrukte op een oogenblik nemen wat het toekomt. Op binnenlandsch gebied is aldus Hitier zijn doel dan ook geweest o.m. de afgrond te overbruggen tusschen den overdreven rijkdom en de te groote ar moede. Dergelijke ontwikkeling kan slechts langzaam voltrokken worden, op redelijke wijze en niet door geweld. Het recht op leven is een algemeen en onver vreemdbaar recht. Het is niet aanneem baar dat een volk zou mogen zeggen: <i Wij zullen u met genoegen laten mee leven Aalmoezen moeten niet worden uitge deeld, maar recht moet heerschen. Het kan niet zijn dat het leven van volkeren, die bij de verdeeling van de wereld hun aandeel niet ontvingen, thans van aal moezen zou moeten afhangen. Het levensrecht is het meest elemen taire recht, dat tevens het recht op den bodem in zich sluit, zonder dewelke het leven onmogelijk is. Wanneer door onverstand voor dit recht de natuurlijke verhoudingen bedreigd werden, hebben de volkeren steeds gestre den met de overtuiging dat zelfs de bloe digste offers te verkiezen zijn boven het geleidelijk uitsterven van een volk. Daarom is de nationale eenheid van Duitschland een eerste noodzakelijkheid. Het Duitsc'ne volk moest bewust worden van zijn macht, dit om zijn levenseischen te kunnen stellen en die door te voeren. Gedurende 15 jaren werd hij hierom van alle zijden beschimpt en tegenge werkt, maar stuk voor stuk werd deze eenheid verwezenlijkt. DE ONDERDRUKKING VAN VERSAILLES MOEST WEGGERUIMD WORDEN. Hitler's tweede programmapunt luidde als volgt: het ter zijde stellen van de bui- tenlanusche verdrukking welk? tot stand was gekomen te Versailles, die ook de na tionale verbondenheid van het Duitsche volk belette en verbood, wijl het ook van Duitschland ieder koloniaal bezit had ontnomen. Dus: strijd tegen Versailles. Mijn eerste rede alaus Hitier was reeds gericht tegen het Verdrag van Ver sailles. Wat wij sedertdien hebben ver wezenlijkt omvat dus geen nieuwe doel stelling. Dat is de eerste oorzaak van uen strijd waarin wij op den oogenblik ge wikkeld zijn. De overige wereld wilde de Duitsche binnenlandsche eenheid niet omdat zij wist dat hierdoor ae levens eischen aezer volksmassa konden verwe zenlijkt worden. Versailles wilde zij be schouwen ais een tweede Munster. Daar komt een tweede oorzaak bij, de ongelijke verdeeling der wereld. Ameri kanen en Britten hebben hiervoor een uitleg gevonden: er zouden nameüjk twee soorten volkeren bestaan, de bezitters en de niet-bezitters. Amerikanen, Britten en Franschen waren de bezitters, de anderen maar liaveloozen. Wie niets heeft, krijgt niets. Zijn leven lang aldus Hitier heeft hij niets bezeten. Hij behoort tot de be- zitioozen en heelt voor hsn gestreden. In de wereld treedt hij op ais de vertegen woordiger dezer niets-bezitters. Het recht der anderen welke zij door middel van geweld heoben samengeroofd, zal hij nooit erkennen. In geen geval zal hij hun rechten erkennen op datgene wat men van Duitschland gestolen heeft. DE DEMOKRATIE IS HET BELANG VAN ENKELE KAPITALISTEN. In de wereld der Engelschen en Fran schen bestaat, naar men beweert, de de- mokratie. In werkelijkheid regeert er het kapitaal, t.t.z. enkele honderden men schen die onmetelijke fortuinen bezitten. (Zie vervolg op 6* blad.) DE FILMOPERATEURS DER LUCHTAANVALLEN SCHUILPLAATSEN VOOR LONDENS BEVOLKING Met d? Duitsche vliegtuigen die boven Londen en andere EngcLcbe grootsteden den strijd voeren gaan overdag geregeld vliegtuigen mee die er speciaal op ingericht nijn filmen op te nemen der aangebrachte verwoestingen en brandende havendokken. Roekelcoie mannen voorwaar die voor geen klein ziertje bang zijn! De fiimen d.e ze dan opnemen, worden meestal vertoond in de U.F.A.-actua!iteiten die geregeld in onze kinema's afgerold /-orden. Uiers boven een speciaal vliegtuig tot filmopn cmen uitgerust. Iedereen o nzer lezers weet dat Londen steeds zwaar gebombardeerd wordt door Duitsche vliegtuigen. Talrijke dakloozen hebben schuilplaats g ezccht in de diep onder de grond lig gende staties van de ondergrondse he spoorweg. Hier boven een foto verschenen in de Daily Mirrordie een duidelijk becid geeft van mannen, vrouwen en kinders die tusschen do spo ren de nac hten doorbrengen. De Provinciale Commissie voor ver deeling der veldvruchten van West- Vlaanueren en de Provinciale Landbouw- karrier van Yvest-Vlaanaeren, heboen be slist in samenwerking net bouwen van silos tot het inkuilen van groenvoeaers in West-Viaanaeren aan te moedigen, üoor het toekennen van eene toe.age in aen zin van aeze vroeger aoor het staats bestuur verleend. Om te kunnen gesubsidieerd worden moeten de silos aan ae volgende voor waarden voldoen: Om de voiie toelage te kunnen ge nieten moeten de sues cylinariscn zijn van vorm; gebouwd zijn uit gewapend beton, noile gewapende steeneu of ge wapende betonblokken; de wanaen moe ten effen en iooureent zijn en ten minsto 8 cm. dikte hebben voor silos van 3 meter doorsnede en meer en ten minste 6 cm. voor siios van kieiner doorsnede. Kunnen een naive toeiage genieten: de siios niet cylmurisch van vorm uoch met binnennoeken atgeronu en gebouwd uit ane andere materialen. De silo moet voorzien zijn van eene vaste of beweegoare verhooguig; ééne ver hooging is voiuoende voor verscneidene siios. ziij moet dichte, ondoordringbare wan den en boaem nebóen, gebouwd uit harue materialen. Hij moet ten minste 2 meter diep zijn. De toelage wordt berekend op eene diepte van maximum 2 m. Toelagen kunnen bij uitzondering toegekend woraen voor silos die enkel 1,50 in. diep zijn. wanneer ter oorzaak van zekere natuuromstandig- heaen (peil van het grondwater, enz.) net onmogelijk is ze gedeeltelijk onder de grondoppervlakte aan te leggen. De silo moet voldoende weerstand bie den aan de drukking, zoowel van binnen ais van buiten. Het aanmengen van een sapafleider, voorzien van een luentat snijder op den bodem van den silo, is niet verplientend. De toelage mag in geen geval 700 fr, per beöriji te boven gaan. Alleen de silos waarvoor geen staats- toeiage werd uitbetaald, kunnen voor de provmeiaie toelage in aanmerking komen. Nocntans kunnen de landbouwers, die reeas eene staatstoeiage van min dan 700 fr. voor gebouwde silos ontvangen hebben, veor het bouwen van bijkomende silos eene provinciale toelage genieten. De toelagen van citaat en Piovincie mogen echter gezamenlijk net maximum tan 700 Ir. per beanji niet te boven gaan. De Provinciale toelage wordt berekend op zo fr. per auoieke meter voor de eerste 2j kuö. met. innoua en op 15 Ir. per kub. meter voor de mjkomenae kubieke meters, tot maximum 40 kub. met. per bedrijf. De aanvragen tot net bekomen der Provinciale toeiage moeten opgemaakt women m drieauooel en gezonaen naar aen iujksianciDouwKunaige uer omsenrij- ving, hoe eeraer hce betere en in aüa geval vóór aen 1 Juli 1941; aanvragen na deze dagrekening ingediend zulien voor 1940-41 met meer w aanmerking genomen worden. me ïormuiierta tot het opstellen der aanvraag kunnen verkregen woraen bij ae Rijkslannbouwkunuigea. De aanvragen na 10 mei 1940 tot het bekomtn der staaestoelage in het Pro vinciaal Landbouw oureel toegekomen en waaraan in ait opzicnt geen gevolg kali gegeven woruen, zuilen aanzien worden ais ingediend voor ue provmeiaie toelage. Het werk moet uitgevoerd worden ten laatste tegen 30 September 1941. Zoonaast ae silos voitooid zijn, moet do lanabouwer den Rijkslandbuuwkundige der amschrijving verwittigen, die het werk moet keuren; de suosiaiën zulien worden uitbetaald op het einde van 1941. Moest het gebeuren dat de aanvragen oin bedoelde toelagen te verkrijgen, buiten gewoon talrijk zouden zijn, behouden noogergemelde organismen zich het recht b .t bearag hunner tusschenkomst te ver minderen, rekening houdend met het be loop der beschikbare fondsen. De Voorzitter, A. OLIVIER, Bestendig Afgevaardigd# te Aartrijke,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 1