Verslag der Gemeenteraadszitting WINTERHULP TE VEURNE WINTERHULP TE NIEUWPOORT STAD 1EPER van 9 December 1940 UIT VEURNE EEN THEE DIE DOET SLAPEN boezinge langemark beselare GEWESTELIJK VERBOND VAN DE GROOTE GEZINNEN UIT NIEUWPOORT De vergadering, die ditmaal plaats heeft ln de zaal van den Werkrechtersraad. wordt te 15.30 unr, onder het voorzitter schap van den Heer Vanderghote. Bur gemeester. Zijn afwezig: de HH. Missiaen, Ver gr acht. Van Alleynnes, Leuridan en Ca poen. 1. Commissie van Openbaren Onder stand. Begroeting over het dienstjaar 194'. E, gewone éienat sluit in ontvangsten en uitgaven met de som. van 5.804.648,19 fr. en de buitengewone dienst met een batig slot van 329.76 frterwijl de begrooting voor orde de som van 266.000 fr. voorziet. Op het voo*stel van den Heer Voorzitter wordt deze begkooting eenparig goedge keurd. 2. Mwiekabademir. Begroeting over het dienstjaar 1941. Deze begrooting, die de som van 71.706.50 fr. voorziet in ontvangsten en uitgaven, wordt eveneens zonder opmer kingen gestemd. 3. Stadsbegrooting voor 1940. Wijzi ging. Voorstal tot aanvragen van grooter kre diet wordt aangenomen naet acht stem men en twee enthoudingen (de HH. Mi- chiel en Lahaye? 4 Stadtberrpe'.ing over het dienstjaar 1941. Dz Heer Voorzitter, na te hebben doen openerken dat de kop der begrooting aan vangt met een minder ontvangst van 255.000 fr.. dat er een som van 250.000 fr. minder zal ontvangen worden als stads- aanöeel in de belastingen en opcentiemen en dat er, tengevolge van het dansver- bod en de vermindering der belangrijk heid van den wekelijkschen marktdag, ook nog <?e*~ som van ongeveer 50.000 fr. minder in de stadskas zal komen, wat te samen een mindere ontvangst van 555 00Ö it. uitmaakt, verklaart dat het Schepencollege, om de begrooting in even wicht te kunnen brengen, de vernieuwing zal voorstellen van 75 opcentiemen op de cedulaire staatsbelasting, op de inkom sten der roerende in België aangewende kapitalen en op de staatsbedrijfsbelasting, alsmede nog 25 opcentiemen op de staats- bedxijfsbelasting op wedden en loonen. Ook een veïhooging der straatbelasting van 10 op 25% vroor de niet bebouwde en van 20 ep 50 voor de bebouwde eigendommen, zal voorgesteld worden, als mede het verhoogen der opcentiemen van 33.33 op 40 op de provinciale belasting op de' rijwielen, die thans 12,50 fr. bedraagt, zoadat de stad daarop een taks van 5 fr. zal heffen. De Heer Voorzitter zegt verder nog dat hij thans verplicht is de zitting te ver laten, ten einde een andere vergadering bij te wonen. Onder voorzitterschap van de Heer Schepen Delahaye wordt hierop het on derzoek der verschillende artikelen van de stadbegrooting aangevangen. De be spreking der artikelen, die nog al eenigen tijd vergt, lokt maar weinig opmerkingen Uit. De begrooting voorziet de volgende sommen: Speciale fondsen 10.751,36 Begrooting voor orde 1.275.950, GEMEENTEBEDRIJVEN Gewone dienst: Ontvangsten en uitgaven 247.000, Buitengewone dicnsti Ontvangsten en uitgaven 200.000, BUITENGEWONE DIENST Ontvangsten Gemeentelijk patrimonium 5.000.000, Wegen en openbare werken 777.040, Leeningei! 925.000, Allerhande ontvangsten 1.749.500, Saldo der vorige dienstjaren 407.763,59 Totaal 8.859.303,59 Uitgaven: Gemeentelijk patrimonium 5.005.000, Wegen en openbare werken 985.000, Leeningeh 877.040, Allerhande uitgaven 1.900.800, Totaal 8.857.840.— Het vermoedelijk overschot van den buitengewonen aienst bedraagt alzoo 1.463,59 fr. GEWONE DIENST Uitgaven: Algemeen bestuur Altrnande inningskosten Gemeentelijk patrimonium Openbare onderstand en maat schappelijke voorzorg Openbare gezondheid egen en openbare werken Eeredienst Lager onderwijs Technisch onaerwij» Allerhande uitgaven Kunsten, wetenschappen en letteren Landbouw Burgerlijke stand en be volking Politie, veiligheid, brandweer dienst en openbare verlich ting- Pensioenen Schuld Andere uitgaven 216.383,— 53.438.— 44.500, 163.723.69 231.900,— 143.500,— 6.300,— 1.423.266,75 158.206,50 131.717,— 104.356,50 1.500.— 63.600,— 367.536,47 173.740,— 604.156,23 226.600.— Totaal 4.116424,20 De Heer Burgemeester is tijdens de be spreking der artikelen van de uitgaven teruggekomen. Aangaande de ontvangsten worden en kele artikelen voorbehouden, daar eenige taksverordeningen eerst nog dienen ver nieuwd te worden vooraleer de gewone ontvangsten definitief kunnen afgesloten worden. De bespreking ervan wordt dan voorioopig geschorst om tot de behan deling der volgende punten van de dag orde over te gaan. 5. Vernieuwing voor een jaar van: I. a) 75 opcentiemen op de cedulaire belasting van den Staat; b) 75 opcentiemen op de inkomsten der roerende in België aangewende ka pitalen; c> 75 opcentiemen op staatsbedrijfsbe lasting, II. 25 Opcentiemen op staatsbedrijfs belasting op wedden, loonen en pen sioenen. Deze verschillende opcentiemen worden goedgekeurd zooals ze voorgesteld zijn met 8 stemmen tegen 2 (de HH. Michiel en Lahaye). C. Taksverordening op het straatgebruik. Heffing voor een jaar van 50 van de hoofdsom van staatsgrondbelasting (voor de gebouwde eigendommen en de bouwgronden) en 25 van genoemde hoofilsoni (voor de niet bebouwde eigen dommen). Ook deze taksverordening wordt zonder opmerkingen met dezelfde stemming goedgekeurd. 7. Taksverordening op het slachtrecht. Vernieuwing voor een jaar. Hetzelfde slachtrecht van verleden jaar wordt voor een jaar vernieuwd. 8. Xaksverordentew op de gewone voer tuigen. Vernieuwing voor vijf jaar. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen gestemd. 9. Taksverordening op de outgravmgen. Vernieuwing voor vijf jaar. Zonder opmerkingen aangenomen, 10. raksverordening op de benzine- en mazoutpompen. Vernieuwing voor een jaar. Deze taksverordening, die enkel zal toe- worden op de benzinepompen die hans nog in gebruik zijn, wordt ook goedgekeurd. 11. Taksverordening op de rijwielen. Heffing voor vijf jaar van 33,33 opcen tiemen op de provinciale belasting op de velos. Het voorstel van het Schepencollege om deze opcentiemen tot op 40 te verhoogen, wordt goedgekeurd, steeds met 8 stemmen tegen 2, zooals al de voorgaande punten, nadat, op vraag van den Heer Muiier, beloofd werd die taks opnieuw af te schaffen van zoodra de omstandigheden zulks zullen toelaten. Met het bedrag dezer vernieuwde belas tingen sluiten de gewone ontvangsten thans als volgt: Ontvangsten: Saldo der vorige dienstjaren Aandeelen en Ponds der Ge meenten Gemeentebelastingen Patrimonium der Gemeente Gemeentebedrijven Openbare onderstand en maat schappelijke voorzorg Openbare gezondheid Wegen en openbare werken Openbaar onderwijs Kunsten, wetenschappen en letteren Burgerlijke stand en bevol king Pensioenen Schuld Andere uitgaven 352.253,85 542.033,— 996.569,76 219.513,40 1- 112.643,69 55.160,— 5.000,— 1.429.266.75 84.700,— 11.750,— 90.240,— 161.651,52 50.501,— Totaal 4.111.283,97 De gewone dienst sluit aldus met een boni van 859,77 fr. De Heer Vergracht, die op het einde dezer uiteenzetting de raadszaal is in getreden, neemt thans insgelijks deel aan de stemming over het geheel der begroo ting, die goedgekeurd wordt met acht stemmen en drie onthoudingen (de HH. Michiel, Vergracht en Lahaye). De raad treedt hierop te 17.30 uur in geheime zitting. Menschen die slecht slapen zenuw achtige. overwerkte, angstige personen, enz... kunnen een rustigen, verkwikken der! slaap hebben zoo- zij geregeld 's avonds een kopje Thé Bonne-Nuit nemen. Thé Bonne-Nuit is een mengsel van onschadelijke kruiden, oordeelkundig bereid na talrijke klinische proefnemin gen. Zij bevat kalmeerende, versterken de kruiden, die de spijsvertering verge makkelijken en de werking van het hart regelen. Thé Bonne-Nuit doet slapen. Dank zij deze thee, brengt gij goede nachten door, herwint gij al Uw krachten, voelt gij U bij 't opstaan opgewekt en friseh. 14 fr. per doos, alle apotheken. (4100/5 Nieuw* van t'Onxent. STIERENKEURING en PRIJS KAMP. Er was een schoon aantal dieren aanwezig en spijts de omstandig heden nog veel belangstelling. In den prijskamp behaalde de syndikaat-stier Van Zuidscbote de I» prijs. De vergadering der B.J.Bers ging door in de schuur der Gebroeders Lebleu. Veearts Caenepeel' uit leper gaf een voor dracht over paarden en nam daarvoor een levend exemplaar. Een goe dertigtal jonge boeren waren aanwezig. Weet Ge?... dat de Briefwisseling met onbezet Frankrijk toegelaten is?... V. O. s. Zondag 15 December gaat de 5* groote seneKaarting door bij Georges Vamouwe, Statiestraat. Een ha van "t Bestuur zal er ter be schikking zij voor het invullen van de formulieren en 't verstrekken van inlich tingen. VLAMERTINGE Wedstrijd voor Kraaihaantjes Uitslag: l. Cleenewerck Julien met >u j, 1-.0; 2. Devioo Georges met Kot ten io8; 3. Bussenaert Robert met doa rtó; 4. Cnaerle julien met Lo- wie 133; 5. Pype Riie met «Tiebo 132; 6. Chaerie Juffen met «Kok», 125; 7. De- huysser Gerard met «Witje», 105; 8. Ci.aexie Mauiice met Darie 94; 9. Van- demaexe Maurice met ■Barnabé 80; 10. Herxetnoux Cyriel met Wartje 731 11. Decaestekei: Aioert met Rijkske70; 12. dcnolier Acinel met Hipoffet 52. Grootste aantal hanen: Êlverdinge, 9 hanen. Verstkomende: Westvleteren, 4 hanen. 003TNIEUWKERKE Burgerstand. Geboorten. Forret Erna, d. v. Geor ges en .Viol Martha. Soenen Monique, d. v. Jules en Vermeulen Godelieve. Vaupetegem GHliert, z. v. Camiet eu Uauwelier Julia. Huwelijk. Viaene Willy v. Gits met Dcleu Jacqueline. Gestraft Enksle personen onzere gemeente wer den door het veldgerecht gestraft. In *t werk Ba gemeente heeft goede werken doen Vt.'i .uiten aan de wegenis. Veel wegen Waraea verbeterd door het delven van dijken. In de drogerijen is er thans veel oedrijvigheid. Er is veel vervoer van cnicoieiworteien en suikerbeeten. De suikerbeeten hebben dit jaar een buiten- gwuon geffalte in suiker. De ambachts heden hebben veel werk gehad met het herstellen der schade die door den storm *erd aangericht. Hulp aan Gemobiliseerden Het Comité laat de bevolking kennen Jat er bij onze omhaling ontvangen is: L<n fr. Dank aan al de gevers! V/at gaan we daarmee nu aanvangen? L Hulp aan onze krijgsgevangenen; 2) Steun aan de Weduwe van onzen gesneu velde; 3) Steun in natura aan de behoef tige Familie van onze krijgsgevangenen. De kolen zijn reeds besteld. Namens het Comité; De Schatbewaarder, De Voorzitter, O. Delvoye. Cam. Soenen. Soldatenieuws Hulp aan onze Krijgsgevangenen Ouders en Vrouwen van krijgsgevangé nen: Aan eiken krijgsgevangene van Be selare zenden we, langs het Rood Kruis, een pakket als Nieuwjaarsgeschenk. Wil me dus hun adres bezorgen. Namens het Comité van Hulp aan Gemobiliseerden Meester GEO. Soldatennieuws Maandag kwam soldaat Cyriel Tooré te huis uit Stalag 12 A., DeutschJand. Welkom bij ons. We hunkeren naar onze andere jongens. Winterhulp tegen honger en koude Reeds is de machiene van Winterhulp volop in werking. In alie huizen van men schen die kunnen helpen, bieden zich Heeren aan, en steken de hand uit om geld. Iedere familie is door het Bestuur getakseerd voor een bijdrage, iedere maand te betalen. Hoe geschiedt nu die inzameling? De gemeente is verdeeld in verscheidene wij- Ken. Voor elke wijk zijn twee omhalers, die volgen: 1. PLAATS: Meester Lefeb- vre en Meester Duthoy; 2. ROND DE PLAATS: Meester Geo en Meester Gri- monprez; 3. OOSTHOEK: Peene Omer en Vanlerberghe P.; 4. ZUIDHOEK: Ch eque Jozef en Flamant Camiel; 5. REU- TELHOEK: Calls Achiel en Ugille Lode- wijk; 6. GELUWESTRAAT: De Decker André en Vandaele Jozef; 7. KEIBERG: Gekiere André en Van Nieuwenhuyze Maurits. VOLK VAN BESELARE! En zoo gaan we bij klein en groot. Om gela, voor beter leven, Voor kleeren, kolen, soep en brood. Bedankt onz* Heer, gij, die kunt geven. VEURNE-AMBACHT De HH. Voorzitters, Secretarissen en Bestuursleden van de plaatselijke aange sloten bonden, worden uitgenoodigd tot eea studiedag in 't gewoon lokaal Hof van Commerce», op Zondag 15 Decem ber, te 14 uur. DAGORDE: I. Inleidend woord door den Heer Voorzitter2. Wintervergade ringen (besloten en openbare)3. Krijgs gevangenen; 4. Winterhulp; 5. Weduwen- en Weezenfonds; 6. Voorschotten op her stel oorlogsschade 7. Spoorwegen - In lichtingen 8. Familievcrgoedingenwet van '37; 9. Vernieuwing der kaarten 1941. Aanwerving nieuwe leden 10. Provinciale Tombola. Gezien het overwegend belang van deze besprekingen durven we van iederen lo kalen band ten minste één afgevaardigde verwachten. BURGERSTAND Geboorten. Duyck Bernard, x v. Ka rei en Thieren Angela. Allonshoek 31. Hubreeht Guido. x v. Remain en Biliiau Isabella. Koksijdestw 66 Caicoen Ro bert, x v. Lodewijk en Vanzeebrouck He lena. Koksijdestw. 66. Luchle Suzanne, d. v. Maurice en Devreker Alice. Noord- burgweg 20. Beerneert Monioue, d. v. Victor en Vandenbroucke Maria, Koksijde- steenw. 66. Huwelijk. Winne Ursmar. controleur van prijzen en loonen, v. Ichtegem en Ramboer Irma. modemaakster, v. Veurne. Overhjdens. De Bruin Mathilde, 21 j., leurster. echtg. Gustaaf De Wulf (overl. te Brugge). Decae Jércme, 61 j., ge- pensionneerde, echtg. Wullen Elisa. KWARTIERAANWIJZINGEN De Burgemeester maakt bekend dat de kwartieraanwijzingen bij den Gemeente ontvanger (Stadhuis. 3* bureel rechts) mogen binnengedragen worden, dagelijks van 9 tot 12 ure. De betaling zal later geschieden na goedkeuring van departe ment van financiën. VEURNE-AMBACHTSCHE CORPORATIEVE MELKERIJ Samenwerkende Vennootschap. Op Woensdag namiddag. 4 December laatst, had de eerste vergadering der le den plaats in de bovenzaal van 't VL Huis te Veurne. Een vijftigtal kweekers waren opgekomen. Na zeer belangrijke besprekingen waarin we den Heer Goet- hals, arroudissementssekretaris der land bouw en voedingscorporatie, meermaals aan 't woord hoorden, werd een bestuur gekozen. Bijna alle gemeenten van het Melkerij Veurne-gebied zijn in 't Be stuur vertegenwoordigd. De belangheb bende kweekers, die op deze vergadering niet aanwezig waren en begeeren lid te worden kunnen zich wenden tot Heer Jules Morfion, Zwarte Nonnenstraat 14, Veurne. Een punt staat vast: De Melkerij komt er met of zonder de hulp van nog afgezonderden. ONGEVAL Wij vernemen dat onze stadsgenoot Remi VVackenier een erg auto-ongeval voorkwam op het grondgebied Jabbeke. Erg gekwetst zijnde werd de man naar huis teruggebracht Hoofd, beenen en armen werden erg gekwetst. Het onge val deed zich voor door het breken van het stuur. Wij wensehen Remi een spoe dige genezing. KEURING De sticrenkeuring welke gehouden werd te Nieuwpoort gaf volgende uitslag: 17 beesten werden voorgesteld waarvan geen enkel geweigerd. Slecht 7 uitgesteld om dat deze te jong waren I. Vanhyfte Kam, Wulpen; 2. Vandenbroucke Jeroom, Wils- kerke 3. Cannaert Remi, Mannekensvere 4. Vanhyfte Kam, Wulpen; 5. Depoorter Georges. Eggewaartskapclle6. Vanhyfte Kam, Wulpen; 7. Blorizoone Jeroom, Oostduinkerke. DE BOKSMEETING Zondag laatst, 8 December, had dus de langverbeide boksmatch plaats, die tevens een echt succes is gewe«3t. Op het gestel de uur, dus om 14 uur, stond het nog zwart van 't volk, dat allen kaarten moes ten geweigerd worden, daar de Roeland zaal proppensvol zat. De aanblik in de zaal was treffend... Zulke schare sportliefhebbers in boeiende spanning, de te af te rollen kampen af wachtende. Manager Jef Deerop opende de meeting met een dankwoord aan het publiek voor de talrijke opkomst, een dankwoord aan het Bestuur VI. Huis voor het gratis verkenen der zaal en vroeg een wijle stilte voor de afgestor ven Voorzitter vau V.B.K. Heer Jeroom Huyghe, door oorlogsfeiteu het leven be- nomep. Spijtig genoeg konden door bijzondere omstandigheden slechts vier liefhebbers kampen doorgaan, maar hierdoor werd de sport er niettemin door verflauwd. De mannen gaven al wat ze in hadden en hielden de volle zaal te volle in toom. Doch de hoofdschotel was wel de beroeps kampen en de eerste die we zagen was tusschen Descheemaekcr-Sabil. Een eclite boeiende roman die kamp. Altóewel in de 1® rond Descheemaeker twee korte snakken met de planken had, wist hij zich zoo op te beuren om de 9 overige ronden de Meenenaar onder de knie te houden. En hier zagen we de oude Oscar terug: lenig en vol wilskracht alhoewel Sabil ook geen katje is om zonder handschoe nen aan te pakken. Wij wensehen Oscar geluk met deze eerste zegevierende her- optreding. na een 2-tal jaren van den ring te zijn gebleven en slechts een drie tal .weken training te hebben gehad. Vanloo heeft zijn eersten beroepskamp verloren tegen een wel getrainden be roepskamper August. Maar dit verlies is geen nederlaag. Pietje komt er. want de prestatie die hij toonde was effenaf prachtig. Bij den derden beroepskamp Dufour- Bouchiaux hebben we die ganselie tien. ronden een spanning beleefd die we mis schien zelden nog zullen beleven. Bou- chiaux, de hardsiager, die toch de vuisten van Berten niet te boven kwam. Rappe, maar niettemin hevige slagen vielen. Van af het begin lagen de vuistvechters hevig elkaar toe te takelen. Goede en gepaste slagen vielen. Wij zien nog die harde kinslag m de 7* ronde die misschien wel de genadeslag is geweest voor de Brus selaar. want in de 8* rond vloog Bou- chiaux 2 maal naar de planken om dit een derde maal te herdoen in de 9» rond. Dufour haalde hier wel de groote meer derheid der punten op zijn tegenstrever. Kortom heeft deze meeting een gan- sche namiddag, prachtig sport ten toon gesteld en wij waren verheugd te ver nemen dat een nieuwe meeting in voor bereiding zou zijn op 29 December. Ziehier de technische uitslagen. Beroepskampen 10x2. Descheemaeker Oscar, 75 kgr. Vettrne, wint op punten van Sabil, 75 kgr, Meenen. Dufour Albert, 71 kgr, Veurne, wint op punten van Bouchiaux, 71 kgr, Bruss. Beroepskamp 8x2. August, 60 kgr, Brussel, wint op punten van Piet Vanloo, 60 kgr, Vetrrne. Liefhebbers kam pen 4x2. Maes, 54 kgr, Venrne. wint op punten van Gesquiere, 54 kgr, Meenen. Christiaens, 58 kgr, Meenen, en Dechus, 60 kgr, Veurne, boksen onbeslist. Vital. 60 kgr, Meenen, en Herrewijn, 65 kgr, Veurne, boksen onbeslist. Minny, 68 kgr, Venrne, wint op punten van Meersseman, 68 kgr, Meenen. GROOTE ROLKOERS Op Zondag 22 December 1940, om 14 u. namiddag, heeft in de Roelandzaal VL Huis een groote rolkoers plaats. Bene vens eerste klas-mannen als S. Maes, Vlamvnck, Storme, Defoort en andere, zal men iets nieuws te zien krijgen. Daar wordt gereden op de moderne rollen (Jan Aetrts) die speciaal naar Venrne gevraagd zijn geweest om deze rolkoers te betwis ten. Toekomende week geven we het vol ledig programma. Let wel op, dit sportfeest wordt gege ven voor «Winterhulp». Prijzen der plaatsen: 7-5-3 frank. POSTKANTOOR Tegenwoordig en tot nader bericht zijn de winketuren van het Postkantoor van 9.30 u. tot 12.30 u. en van 13.30 u, tot 16.30 uur. Pl ka LOO Bijgevoegde Stierenkeuring Dinsdag 17 December, te 2 uur (toren uur) zal eene bijgevoegde stierenkeuring "aats hebben; gevolgd van een prijs- ;amp voor jonge stieren. ALVERINGEM Veewcd strijd De uitslagen van den veewedstrijd luiden I. Stieren geboren vóór 1 Januari. Reeks A.: 1. Patfoort A, Houtem; 2. Ver- camme Rob, Loo; 3. Vanderfaedllie Mare, Nieuwkapelle; 4. Vanhyfte Cam, Wul pen; 5. ld. Reeks B.: 1. Mahieu M, Alveringem; 2. Vanhyfte C, Wulpen; 3. Decroos G, Eg-gewaartskapelle; 4. Tanghe U, Alve ringem; 5. Patfoort Jer, Houtem; 6. De- bandt Om, Moere; 7. Marent Om, Be- veren-aan-IJzer. II. Stieren geboren na 1 Januari. Reeks A.1. Degry K, Alveringem; 2. Nol- let G, Steenkerke; 3. Bulcke P, Oude- kapelle. Reeks B.: L Warryn I, Wulpen: 2. Id.; 3. Bulcke P, Oudekapelle; 4. Taveirne A„ St-Jakobskapelle; 5. Vermote C, Pollink- hove; 6. Nollet G, Steenkerke. LEISELE Burgerlijken Stand. Overlijdcn3. Butaye Maric-Louise, echtg. v. Vandenherghe Camiel. Cap- poen Euphrasie, wed. v. Feys Henri. Levering van aardappelen. Volgens schrijven van de hoogere over heid wordt de gemeente Leisele voor de tweede maal aansprakelijk gemaakt voor het leveren van eene hoeveelheid aard appelen bestemd voor plaatsen waar er geen gekweekt worden. Het Gemeentebestuur kan de bevolking niet genoeg aanmanen al te doen wat er mogelijk is ten einde te kunnen voldoen aan de vraag. Slechte wil zal niet baten. Opzoekingen zullen gedaan worden. Dus in het belang van iedereen dat iedereen zijn plicht be- seffe en goed overwege dat de menschen die de stad bewonen toch ook aardappe len moeten te eten hebben. T eraardsbettelling. Op Zaterdag 7 dezer werd het stoffe lijk overschot van Butaye Marie-Louise ten grave gedragen, dit onder machtigen toeloop van gcloovigen der gemeente cu omliggende. Deze achtbare afgestorvene was van iedereen geacht en bemind. Gekend als eene goedhartige vrouw is het een harde slag voor ouzen achtbaren Burgemeester zijn vrouw te verliezen. Iedereen sluit zich aan om zijne rouw te deelen. Ieder een wenscht hem den moed om zijnen zwaren ambtsplicht til deze moeilijke tij den voort te zetten en de gemeente Lei sele van zijn goed bestuur voort te laten genieten. PERVIJZE Winterhulp Verleden week werd ln Pervijze Win terhulp gesticht. De Burgemeester aan vaardde het Eere-Voorzitterschap. De H. Vanheule Alois wordt Voorzitter. Verders zullen als ondervoorzitters htm medehulp verleenen de HH. Avereyn M, Haverbeke G, Lemahieu O. en Dekeyser Jeróme. Als schrijver stelde de H. P. Verstraete zich ten dienste en de H. Demolder Arthur als schatbewaarder. Winternulp-Veurne werd gesticht! De werking van Winterhulp- Veurne is in volle gang! Iedereen zal reeds gelezen hebben in de dagóiaden, ofwel zal genoord hebben langs de radio dat Winternulp in België in volle werking is, dat het Centraal Co mité in Brussel gevestigd is, dat in de hoofdplaatsen van elke provincie een pro vinciaal Comité bestaat en dat in ieder gemeente een lokaal Comité moet inge richt zijn met aldeelingen voor: koten; kleederen; eetwaren; uitdeeling; propa ganda; hygiëne; controle, enz.. Er zal ook wel niemand in onze stad meer gevonden worden die het edel doei van Winterhulp niet kent: Steunveriee- ning aan alle benoef tigen, vooral in de gure wintermaanden, alle gebrek in het land bestrijden waar dit voorkomen moge en dit door ruime uitdeeling van: Brand stoffen, eetwaren (soep, maaltijden), klee deren en schoeisels, pakjes aan onze krijgsgevangenen. Ieder Veurnaar moet nu ook weten dat, ook in onze stad, Winterhulp vóór een veertiental dagen gesticht werd en reeds in volle werking is. Een Comité werd ge kozen, de verscheidene afdeelingen teer den afzonderlijk ingericht en zijn volop aan het werk. De samenstelling van het Comité is als volgt; Voorzitter; Heer Apotheker A. Tryp6teen. Hoofdafdeehng soep en bevoorrading; H. Em. Demarey. Hoofdafdeehng uitdeeiing: H. Cleeren. Hoofdafdeehng contrdle: H. Ing. Sansen. Hoofdafdeeling financiën; H. W. Brauw. Hoofdafdeehng volksgezondheid; Heer Dr Denecker Hoofdafdeehng kleederen: H. G. Ver- str&ctc Hoofdafdeehng propaganda: H. P. Ver- slype. Ieder leider mag reeds rekenen op de belangiooze steun van een geheele schaar Heeren en Juffrouwen, die hen helpen zullen in de zware taak die op hun schou ders weegt. Stadsbestuur en geestelijke overheid verzekeren hun volledige mede werking. Spontaan hebben zich verschil lende ingezetenen van de stad ten dien ste gesteld van Winterhulp. Ook organis men zegden hun medewerking toe. Het Stadsbestuur stelt twwe bedienden ter beschikking; het beheer van de suiker fabriek stelt ook 2 bedienden volledig ten dienste. De Commissie van Openbaren Onderstand en de werkende leden van het St Vincenliusgenootschap steken be langloos een handje toe. Een brave Heer stelt paard en kar kosteloos ten dienste, anderen bieden zich aan om in hun vrije uren met fiets en fietskar uit te deelen waren te vervoeren, enz... enz.. Het Comité Is niet bij de pakken blij ven zitten deze veertien dagen. Omhalin gen werden gedaan. Giften beloopend tot rOOO fr, 1250 fr, 2000 fr. mochten reeds ingekasseerd worden. De volkssoep werd door Winterhulp overgenomen en wordt met de zeer gewaardeerde medewerking van E. H. Berten, eiken dag uitgereikt. Weldra wordt de soep ook uitgedeeld in de Nïeuwstad zelf. In al de scfwlen van de stad wordt die lekkere soep kosteloos uitgedeeld. Een eerste bestelling kolen, me« berekening van 150 kgr. per huis gezin en per maand is reeds gedaan. Tweehonderd huisgezinnen kregen reeds, naar gelang de grootte van de familie, 2 kgr, 5 kgr, 7 kgr. rijst thuis gebracht. Ouae kleederen en schoeisels zullen eerst daags ten huize afgehaald worden. Vita mine-druppels zullen aan de zwakke kin deren uitgedeeld worden, enz., enz.. Winterhulp staat voor een zware taak, maar het is een heerlijk werk van op voeding, van verzoening en van naasten liefde. Winterhulp zal slagen, omdat iedereen, bewust van zijn verantwoorde lijkheid. zijn plicht zal doen. Het plaatselijk Comité vraagt: 1. Aan de Voorzitters van vereenigin- gen feesten ln te richten ten vooraeele van Winterhulp. (Reeds richtte Boxing- club-Veurne een groot boks feest in. waar van de ontvangst integraal ten goede kwam aan Winterhulp. De Vlaamsche Veloclub richt een velokoers op rollen in, ten voordeele van Winterhulp. Andere vereenigfngen zullen volgen). 2. Aan al de inwoners van stad zich mild te toonen bij geldinzamelingen, ver koop van kenteekens ten voordeele van Winterhulp. Van 21 December tot Drie- Koningen zal op ieders liefdadig gevoel een bijzonder beroep gedaan worden. 3. Kleederen en schoeisels aan Winter hulp over te maken. 4. Personen van goeden wil om de klee deren te verstellen en om de leden van het lokaal Comité in hun werkzaamheden bij te staan. N. B. Er weze eraan herinnerd en erop gesteund dat al de leden van het Comité, personeel en al de medewerkers belang loos en kosteloos hun medewerking ver leenen. Winterhulp-Veurne, onder do vurige bezieling en onvermoeibare stuwkracht van haar Voorzitter, door de onverpoosde werking van Comité en medewerkers, steunend op de breedste hulp van al de inwoners van stad, moet en zal er toe komen alle ellende en gebrek uit de stad te weren. Ieder voor allen! Allen voor leder! N. B. Leest aandachtig de rondzend brieven en circulaires die U per post of per ronddrager zullen geworden, PAROCHIEBLAD VAN NIEUWPOORT Week van 15 tot 21 December 1840. Zondag: H. Missen te 7. 8. 9. 10. 11 en 12 uur. Te 8 uur gelezen Mis ter eere van O. L. Vrouw Onbevlekt, ten verzoeke van de Congrecatie, algemeens communie der Jonge dochters. Te 11 uur Solem neels Hoogmis voor de Parochianen. Te 3 uur Vespers en Lof, daarna Congre gatie van O. L. Vrouw. Maandag: Te 7 uur dienst voor Pieter Ghewy, Clemen ee De wulf en overleden kinderen. Te 8 uur dienst voor een over ledene. Te 8 uur dienst voor de fondatie E. H. Foqueux. Dinsdag: Te 7 uur dienst voor Florence Vandenbussche, echtgenoote van Ixidoor Deeren. T« 8 uur dienst voor de fco da tie Van Baekel en Kinderen. Te 8 uur dienst voor Marie Verhaeghe, echtgenoote van Camiel Caesteeker en overleden ouders. Woensdag: Te 7 uur dienst voor de weldoeners der Godshuizen. Te 8 uur dienst voor René De Keyser en Justine Deconinck. Donderdag: Te 7 uur Confreriemis ter eere van het Allerheiligste Sakrament. Te 8 uur dienst voor de Familie De Roo. Vrijdag: Te 8 uur dienst voor de echt- genooten Theoflel Dobbelaere en Marie Deschieter. Zaterdag: Te 8 uur dienst voor de Fa milie De Roo. N. B. Onderpastoor der week: E. H. Mys. JULES DEGRYSE Recollettenstraat 37, Nieuwpoort, gelast zich met afle METSEL WERK, aanneming van herstel len van daken, leggen van vloe ren, enz, aan gematigde prijzen. KUNSTENAARSGÏLD VAN DEN WESTHOEK Dé kunstenaarsgild hield Zondag 1 De cember II. een druk bijgewoonde verga dering. Mevr. Verzele, bij de letterkundigen, hield een ontroerende en tevens een mede slepende causerie met als onderwerp hoe ik dichteres werd Zij verhaalde noe de letterkunde haar reeds boeide van in de Normaalschool en hoe zij, aangemoedigd door letterkundigen en critici, zooals Pol De Mont en andere, er toe kwam haar dichtersgaven te ontplooien. Zij las ons van haar spelende dartelende dichtstuk jes voor, die een fijnbesnaarde vrouw ver raden, met open oog voor natuur en kind. Van haar zijn tot hiertoe verschenen: In 1926, bij V. Resseler: Licht en Donker», een bundeltje verzen: In 1928, bij De SikkelDrie Een- aktertjes voor kinderen In 1935, bij Lode Opdebeek: Warden D'Haene's Zeventaleen familieverhaal voor kinderen, dat een warm onthaal mocht genieten en ook in Noord-Neder land waardeering vond. Zij liet daarenboven gedichten ver schijnen in De Kleine Vlamingen «De Vlaamsche Gids». Mevr. Verzele werd door den Heer Voor zitter en de leden hartelijk bedankt voor het kunstfestijn dat ze voorgeschoteld had. E. H. Lambrechts sprak voor beide ka mers over de beïnvloeding van letter kunde op plasiieke kunst en vice versa. Kunstenaars moeten in eenklank leven met hun volk; toch zijn zij meer gevoelig voor indrukken en reageeren ook heel anders dan gewone stervelingen: zij staan als enkelingen tusschen de meer prozaïsch aangelegde menigte. Hun gemeenschaps gevoel is ook meer ontwikkeld, moest het land volop georganiseerd zijn en ieder in eigen Corporatie ingedeeld, dan zou de kunstenaar de leidende hand zijn van zijn volk en ziel geven aan wat de ge meenschap tot stand, brengt. Alle kunst en e en zijn dan ook de exponent van een bepaalde periode in den loop dei- eeuwen. Heden staan we voor een nieuwe orde die aan 't worden is, eender hoe de uit slag van den. huldigen strijd zij. De taak van de kunstenaars van den Westhoek is inspiratie te putten en de ziei te vat ten van den Westhoek, die zich ujtstreki door den aard en het karakter van land en volk, tot leper en zoo tot in Fransch Vlaanderen. Het hoofddoel voor den kunstenaar moet zijn het zeemotief, daar ligt voor de letterkundigen een amper ontginde mijn om meesterwerken te scheppen. Dc schrijvers hebben het landlevenmotief reeds weergegeven in een menigte klas sieke meesterwerken. De plastische kunstenaars kunnen in een bouw en bibliotheek meewerken om het kunstgevoel van ons volk op te voe ren, terwijl de schrijvers, door hun rijk geïllustreerde propagandaboekjes de kun stenaars bij het volk kunnen doen kennen. Na deze spreekbeurt werd overgegaan tot het verkiezen van den leider van liet Kunstenaarsgild van den Westhoek. Met algemeenheid van stemmen bijna werd E. H. Lamhrechts tot leider aangesteld. Op Tweede Kerstdag zal waarschijnlijk een matinée gegeven worden met de zee als hoofdmotief. De volgende vergadering gaat door in den loop van de maand Januari. BERICHT De Burgemeester der Stad Nieuwpoort maakt bekend dan de H. Albert Deschie ter, kandidaat-notaris, afgevaardigde van H. Ing. L. Ryckeboer, gewestelijke com missaris voor 's land heropbouw, eiken Vrijdag, op het Stadhuis, een ontvangst dag zal houden ten gerieve van de ge- teisterden, die alle inlichtingen kunnen bekomen omtrent leeningsaanvragen tot herstel van private goederen. De ontvangstdag wordt gehouden van 9.30 tot 12 uur, op het Stadhuis. VERPLICHTE KOEPOKINENTING Door het Stadsbestuur worden voor de kinderen tusschen de 3* en 8* levens maand kostelooze pokinentingen ingericht iederen Woensdag tot 1 Januari, tusschen 3 en 4 uur namiddag in het lokaal Kin derwelzijn», Hoogstraat 2. Het is de ouders ook toegelaten hun kind op eigen kosten door een vrij ge kozen geneesheer te laten inenten. Een getuigschrift in dubbel moet daarvan op gemaakt worden. Het afschrift dient af gegeven te worden op het Gemeente- secretariaat. NIEUWE BOEKEN Het zal de vele bezoekers van de Open bare Boekerij van het Davidsfonas genoe gen doen te kunnen volgende nieuwe boe ken aanvragen; 5894 Toen Moeder nog leefde, Peter Dörfler. 5895 De Weg door het Leven, Fr. Dudley. 5996 Bazin en Knecht R. Utsch. 5983 Wisselvalligheden Louisa Duykers. 8062 Uit de Vogelenwereld J. Dierickx. NAT, FEDERATIE HERBERG1ERSBOND Tak Nieuwpoort. 36 Leden waren opgekomen in het lo kaal Nova In afwezigheid van den voorloopigen Voorzitter, nam de Schrijver Domos net woord en bedankte voor de talrijke op komst en gaf een overzicht van het ont staan en het werk der Beroepsvereeniging tot heden. Gezien er geen vast Bestuur bestond en dat hij alleen staat tegenover de leden, stelde hij voor een Bestuur te kiezen, doch eerst nieuwe leden in te schrijven, die dan aan de stemming en aan de beslissin gen zouden kunnen deelnemen. 15 Nieuwe leden werden ingeschreven, het totaal tot 65 brengend. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van het Bestuur. Uitslag: Dumon A., Voorzitter; Dujar de yn Maurice en Servais Louis, onder voorzitters; Van Loocke Tryph., schrijver- schatbewaarder; Albrecht René, Blomme Odiel, Vileyn August, Demaecker Renon, De Meyere Charles, bestuursleden. Inlichtingen worden aan de leden ge- gegeven over de maximumprijzen die door de brouwers mogen aangerekend worden en over wat de leden moeten doen, in geval deze prijzen niet toegepast worden Verder werd er besloten vanaf 15 De cember het bier 1' klas te verkoopen aan 2 fr. het glas en het bier 2* klas aan 1,25 fr. GEMEENTERAADSZITTING VAN 23 NOVEMBER 1940. Tegenwoordig de HH. Dr André Van Damme, Burgemeester - Voorzitter; Sy- moens Edward, Schepen; Huyghebaert Jules, Houvenaghel Lodewijk, Steyaert Valère, Dubuy August, Braet Maurice, Sabbe Oscar en Phiïippart Marcel, Raads leden; Van Hecke Hubert, Stadssecretaris. Het verslag der voriga sitting wordt goedgekeurd* L Mededeelingen. Er wordt mededeeling gegeven: a> van de samenstelling van het Comité voor Winterhulp; b> van het verslag over de werking van de Z. H. D. te Nieuwpoort. 2. GO. O. Vaststelling prijs on- derhoudsdag in de gestichten. De Gemeenteraad keurt met algemser.e stemmen de prijzen goed. voor den on- derhoudsdag m de gestichten afhangende van de C. O. O. 3. C'. O. O. Proces-verbaal van kas- onderzoek 3' trimester 1940. Er wordt mededeeling gegeven van het proces-verbaal van kasocderzoek over net 3* kwartaal 1940 van de C. O. O. 4. Brief Gouverneur betreffende de Voorzitter C. O. O. Mededeeling wordt gegeven van een schrijven van den Heer Gouverneur, dd. 7 November 1940, betreffende de aanstel ling van den Voorzitter van de C. O. O. 5. Brief Gouverneur aanstelling plaatsvervangend lid C. O. O. Lezing wordt gegeven van een besluit genomen door de Bestendige Eriputatie, waarbij de H. Odiel Dekeyser tot plaats vervangend ltd van de C. O. O. wordt aan gesteld. 6. C. O. O. Wijziging reglement van inwendige orde. Lezing wordt gegeven van de wijzigin gen aangebracht aan het reglement van inwendige orde van de C. O. O. Deze wijzigingen worden goedgekeurd met 7 stemmen tegen 2 (Heughebaert en Sabbe). 7. C. O. O. Reglement Geneeskun digen Dienst. De Gemeenteraad beslist het gewijzigd reglement op den geneeskundigen di:nst naar de C. O. O. terug te sturen ten emde enkele b: pal ing en aan een nieuw onder zoek te onderwerpen. 8. Politicreglement openbare schuil plaatsen Mededeeling. Mededeeling wordt gegeven aan den Raad van het besluit van den Heer Bur gemeester, dd. 16-10-1940. betreffende de openbare schuilplaatsen die ter beschik king gesteld zijn van de bevolking. 9. Politiereglement sluitingsuur Mededeeling. Mededeeling wordt gegeven aan den Raad van een besluit van den Heer Bur gemeester betreffende het sluitingsuur der koffiehuizen. 19. Wijziging begrooting 1940. De Gemeenteraad jteurt met algemeene stemmen enkele wijzigingen goed die aan de begrooting voor 1940 zijn aangebracht geweest. 11. Rekening 1939. De rekening van 1939 moet gesloten worden einde April om voor den Raad te brengen begin Mei, maar de Heer Burge meester verklaart dat hij geen tijd gehad heeft om de rekening op te maken. De minderheidsgroep verklaart dat zij geen inzage kreeg van de rekening, waar onder de rekening van de onkosten van de inhuldiging van den Heer Burgemees ter, en vraagt dus dat de rekening terug zou gezondlïn worden naar de Commissie van Financiën ter onderzoek. Aangeno men met 5 stemmen tegen 4 (minder heidsgroep tegen meerd'Erheidsgroep). Op de vraag van den Heer Sabbe of de aannemer van de gebouwde goedkoope woningen van de stad reeds volledig af betaald werd, verklaart de Heer Burge- IMMEgj 'SEI.'ff mseste» dat dit nog maar gedeelteliik re settled is en er nog 80.000 fr. verschul digd is. 12. Begrooting Kerkfabriek 194L De begrootm» van de kerkfabriek »r~- t dienstjaar 1941 wordt goedgekeurd mri 8 stemmen en 1 onthouding <H. Symoent). 13. Begrootrng 1941. De begrooting 1941 moest opeemaa'-» worden begin O-tober 1Q40 en 10 dager» ter kennis van het publiek gesteld wo-- den. DU ia niet gebeurd. De minderheid' - groep kan dus de begrootrng niet goed keuren om volgende redenen: 1 de reke ning 1939 werd niet gastoten: 2) er werd aan de leden van den Gemeenteraad g«en afdruk van de begrooting overhandigd ter onderzoek en nazicht: 3) de minder heidsgroep verklaart verder dat dit te genstrijd^ is met de gehrivi'-rn en wetten en dat ze zich zal onthouden. De Heer Burgemeester doet oomerke- dat op last van de Bezettende Overheid de begroeting moest opgemaakt en seffens voor den Raad gebracht worden ter goed keuring. Het helt dus niet tegen de be grootrng te stemmen; ze moet heden nog doorgaan. De begrooting sluit met een tekort van 600.005 fr. D« F™ Burgemeester doet opmerken dat wil de begrooting' sluiter in evenwicht, de stedelijke opcentiemen zouden moeten gebracht worden oo 800 De begrooting wordt goedgekeurd met 4 stemmen en 5 onthoudingen. De Gemeenteraad gaat over tot het on derzoek en de gordkeurfng van de voor waarden voor de aannera:a~ v*n de gc- bewaarschool der Gusters Arme Klaren. Dit akkoord zal door het Schepencol lege onderteekend worden. 15. Ver koon grond Gendarmerie. De Raad gaat akkoord om een perceel grond te verkoopen 'voor het bouwen van twee woonhuizen. Het perceel heeft een breedte van 35 m. op 30 m. diepte. De verkoopprijs wordt vastgesteld op 35 fr. den m2. 16. Oprichting hadinstclling. De Gemeenteraad keurt met. algemeene stemmen het plan goed voor het oprich ten van een badlnstellinc in den hof van de stedelijke teekenschoot. 17. Xolen voor de Weermacht. De Gemeenteraad hecht zijn goedkeu ring aan den aankoop van een voorraad kolen, die ter beschikking zal gesteld wor den van de Bezettende Overheid. 18. Concessies ten kerkhove. Een concessie van 2,50 m2 op het ste delijk kerkhof wordt toegestaan aan De- man Leon namens de kinders Deman- Flitser, tegen de gewone voorwaarden. 19. Periodische verhooging wedde personeel. De Gemeenteraad keurt met algemeene stemmen de periodisehe verhoogingen goed van het stadspeisoneel, overeen komstig het tarief vastgesteld in zitting van 5-7-1935. 20. Vernieuwing gemeentebelastin gen. Volgende belastingen worden vernieuwd voor eén jaar: de cedelbelastingen: a) 100 opencentiemen op de grondbe- b) 100 opcentiemen op de bedrijfsbe lastingen; c) 100 opcentiemen bij de belasting op roerende goederen; d) een bijzondere belasting ten laste der bezoldigden ten bedrage van 31 e) de straatbelasting: 100 van de hoofdsom van de grondbelasting van het belast vast goed voor de bebouwde eigen dommen en 50 voor de niet bebouwde eigendommen voor een termijn van tien jaar 40 op centiemen op de provinciale belasting op de honden. De zitting wordt geheven. KRUISVAART TEGEN HONGER EN KOUDE Op het Stadhuis vergaderden verleden weeK Donderdag namiddag, onder voor zitterschap van den Heer Fl. Gheeraert, de afgevaardigden van de kultureele, lief dadige en van verschillende vereenigin- gen van nut en vermaak, ten einde een bespreking te houden, om de noociige schikkingen te treffen voor de feestelijk heden die worden ingericht in de periode van 21 December tot 6 Januari, ten voor deele van het Werk der Winterhulp. Alhoewel een 40-tal vereenigingen in de stad gevestigd zijn, was de opkomst niet zooals mocht verwacht worden. Deze geringe belangstelling was wellicht te wijten aan het vroeg uur waarop de ver gadering werd belegd. Een gepaster uur zou zeker een groeiender belangstelling wekken, daar thans vele afgevaardigden in de onmogelijkheid waren op deze bij eenkomst tegenwoordig te zijn. Voorzitter Fl. Gheeraert bracht de ver gadering in kennis met de mededeelingen van den Heer Gouverneur van West- Vlaanderen betreffende het inrichten van verschillende feestelijkheden ten bate van het Werk. Spreker deed vervolgens uitschijnen, dat het echter niet alleen gaat om gelid, voedsel, kleeren en brandstof aan onze noodlijdende stadsgenooten te verschaf fen, maar ook om een daad van solidari teit, van verzoening van alle lagen var de bevolking, waarvan Winterhulp eei. eerste tastbare uiting worden wil. Tijdens deze vergadering werd reeds de medewerking verzekerd van de tooneel- kringen Pro Arte onder de leiding var den Heer Hubert Vanhecke: Rethorica leider Karei Fryns; de Nieuwpoortschf Zangvereeniging onder de leiding van den Heer Nestor Nuttin. De medewerking is eveneens reeds toe gezegd van de scholen der Eerw. Zusters Arme Klaren en van de Kostschool Stella Maris Burgerwacht en Brandweer staan steeds paraat. Men voorziet een reuzenoptocht met deelneming van al de scholen, de vereenigingen, Burgerwacht, Politie, Rijkswacht, enz. On der den optocht, die de gansehe stad zai doorkruisen, zullen inzamelingen en om halingen ten voordeele van hoogerge- noemd Werk gedaan worden. De aanwezige afgevaardigden werden aanzocht een programma op te maken van hun feesten, om bij de volgende ver gadering, die in den loop van deze week gehouden werd, ter bespreking voor te leggen, om dan een definitief algemeen programma der feeslelijkheden te kunnen samenstellen. AL KLAPPEN EN DOEN De uitreiking van de volkssoep door toedoen van Winterhulp heeft plaaw vanaf Maandag 16 December iederen dag van 11.30 tot 12.30 uur, met uitzondering van de Zondagen. Op oen Zaterdag worat dubbel rantsoen verstrekt. Het rantsoen bedraagt 1/3 liter, kostprijs 5 fr. per 14 dagen, met een opleg van 2 fr. voor degenen die de soep thuis besteld willen hebben. Iedereen moet over twee soep keteltjes beschikken en deze moeten steeds in zeer zindelijken staat aan de diensters overhandigd worden. Groote gezinnen ge nieten vermindering. Bijzonnere gevaiien worden met de grootste welwillendheid onderzocht. O Onze stadsgenoote Juffr. Keuckelinck Paula legde met voldoening haar examen af van 2" kandidatuur, voorbereidende tot de artsenij-bereidkunde. We wensenen haar van ganseher harte proficiat. Kaai.traat 3, NIEUWPOORT, gelast zich met het opmaken en indienen van de noodige bescheiden voor inschrijving in het HANDELS REGISTER. Hij gelast zich ook met opmaken van de formulieren voor OORLOGSSCHADE. O Zooals trouwens langs heel de kust wordt hier ook geklaagd over net onregel matig rijden van onze trams. Maar dat is nog niet alles. Bij belangrijke ver tragingen moeten thans de reizigers een uur, soms veel langer, buiten in regen en kouds staan wacüten. Het is dan aan het tramstation een echte klaentmuur van Jerusalem. Het stausoestuur zou eens krachtdadig hier moeten ingrijpen, opaat oe wachten de reizigers toen iets van beschutting zou den hebben tegen het gure weder. Met een beetje goeden wil van de Trammaat schappij is daar gauw een wachtzaaitje opgeslagen. O Wind en storm gierden uit zee over de stad dagen lang, om Maandag over te slaan in regen zooveel het lustte. Een drietal sperbanons dreven uit Engeland over staa. 0 Wij vernemen dat de Firma Braet de aanbesteding van den heropbouw van het Veurrtesas is toegezegd. Altlus gaan de werken zonder vertraging voort en ze moeten in Mei afgewerkt zijn. Het is een gelukkig iets voor de talrijke arbeiders onzer streek. 0 Aan den syphon nabij de chemische fabriek is de aoortocht reeds hersteld. Er dienen nog slechts de gronddammen uitgehaald om het water te kunnen los sen. e Tusschen Nieuwpoort-Bad en De Panne werd de tramdienst gedurende het stormweder zeer verhinderd door de zand- lawinen, die telkens moesten weggenomen worden. Tengevolge van het stormweder zal de kuischbank slechts in orde komen toe komende week. 4 Tusschen 't Vliegende Peerd en t Keldertje Gods worden de stads- riolen opengelegd om de noodige her stellingswerken te doen. 4 Deze week kregen de ouders van den Heer Onderwijzer August Vinck on verwachts het bericht dat hun zoon ge sneuveld was. Goddank, hij is reeds sinds de maand Augustus terug ln Nieuwpoort en is dat officieele bericht van alle waar- heidsgrond ontbloot. 4 De H. Carlier. zeecommissaris voor de kust, geeft aan de visschers den raad hun bootjes op te tulgen en hun netten gereed te houden. Ingevolge een onder- oud met do Bezettenae Overheid zou er groote kans bestaan dat de visschers weerom mogen ter visehvangst uitvaren. De visschers moeten hun monsterrol bij het aeecomnus*ariaat ia orde iateo au< ken, zich verzekeren tegen oorlo&srisico en in regel zijn met de gemeenschappe- lij Ir a. ^3,S» 4 Maandag avond, te 7.15 uur, toen Romain Becuwe, hoek Anker- en. Arse- naalstratcn, zich ter bed begaf, kwam plots een zwart gemaakte man van on geveer 30 j.. op nem toegesprongen, ge wapend met een koord. Na een korte vechtpartij en op het hulpgeroep van den aangevallene, koos de dief het hazen pad. ADINKERKE Burgerstand November '40. Sterfgevallen. Camille Noyen, cchtg. v. Madeleine Cornillic. Charlcs-Louis Maerten cchtg. v. Lisa Roose. Gus taaf Oyaert. Klodie Koecke, v.ed. v. Kamiel Boeve, cchtg. v. Isictoor Catrissc. Geboorte. Georges Devoghcl, z. v. Maurits en Martha Anieye. Huwelijken. Albert Sarrazyn met Maria Schacktnan. Joél Tahon v. De Panne met Aurelia vsh Coppenolle. Albert Dezetirc met Madeleine Knockaert, KOKSIJDE Een en ander Het stormachtig weder bteef langer, tijd aannouuen. u*vOte aauave*plaatsin gen hauaen plaats aait den dijk en lange ae zeeiaan. tw zijn vuias, wier grondves ten ondermijnd zijn, o.a. een vtua aan t monument der zouaven. Geweldig» springvloeden kwamen tegen oen aiji. aanoeaaen eu oemosiffjKttui ernstig ut stranavisschcnj. veel neineobers haadei, moeite om nun materiaal te reaaen. r->- garnaalvisscners nebben 't ook racete, stil leggen. En zoo krijgen we ook get,, garnalen meer aan huis. Nu de barre Wuuermaanden in aan tocht zijn werd gezorgd voor een goed voorziene koolbevoorraaing. Niemand im mers kan dit kostelijk product missen. Het aantal baraKken nabij het aorj is al in getal verminderd, brilletjes aai. zal ganscxi net kamp opgeruimd zijn. Zondag II. werd ue Hoogmis opge dragen ter eere van de H. Baroara, aan gevraagd vanwege het Pompierskorp.,. Een flmk aantal brandweermannen was er vertegenwoordigd. De leden van het Davidsfonds kre gen deze week een paar boeken thuis: Wisselvalligheden» door L. Duyckers e. Bazin en Knechtdoor R. Utsch. Vo,. dit jaar ten einde is, mogen we nog e». van die volksboeken verwachten. Ze si,, welgekomen in een leergraag gezin, nu vooral de avonden lang zijn. Match- beschouwingen Zondag 11. kwamen de K.B.M.J.-ers on zer gemeente opnieuw in het strijdperk om de ontpoppende voetbalclub van Oost duinkerke op eigen veld te ontmoeten. Reeds bezochten we onze geboren en be haalden een 7-2 zege. Zooals te voorzien was viel het onze jongens niet moeilijk onze naburen met een 8-4 nederlaag naar huis terug te sturen, en aldus al hun pro- nostieken omver te kegelen. We hopen dat de sportieve Oostduinkerkenaars den moed niet zullen verliezen... de volhar- der wint! OOSTENDE Plotselinge dood Op den hoek der Oost- en Kerstraten bevindt zich een goe deren winkel, cffe uit gebaat werd door een Jodin, weduwe Jo zef Rubain. Toen twee gendarmen den winkel binnenstapten, teneinde de vrouw om inlichtingen te verzoeken, zakte Wed. Rubain ineen en was een lijk. De vrovyv .[.op dit «ogenblik krijgsgevangen i*

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 5